PDA

View Full Version : Ce fac europarlamentarii?



Elphax
22nd June 2009, 10:20
S-a discutat mult inainte de alegerile europarlamentare legat de cine merita si cine nu merita sa ajunga acolo.

Sa vedem ce vor face in mandatul 2009 - 2014
Cu astia defilam:

PSD: Adrian Severin, Rovana Plumb, Ioan Mircea Pascu, Silvia Ticau, Daciana Sarbu, Corina Cretu, Victor Bostinaru, Catalin Ivan, Ioan Enciu si Vasilica Viorica Danila.
PC: Sabin Cutas
PD-L: Theodor Stolojan, Monica Macovei, Traian Radu Ungureanu, Cristian Preda, Marian - Jean Marinescu, Iosif Matula, Sebastian Bodu, Petru Luhan, Rares Niculescu si Oana Elena Antonescu + Elena Basescu
PNL: Norica Nicolai, Adina Valean, Renate Weber, Ramona Manescu si Cristian Busoi.
UDMR: Laszlo Tokes, Iuliu Winkler si Sogor Csaba
PRM: Corneliu Vadim Tudor, Gigi Becali si Cristian Claudiu Tanasescu.

moty
23rd June 2009, 11:35
Cred ca vor fi foarte, foarte discreti.

Elphax
23rd June 2009, 11:47
uite o idee interesanta:

Surse social-democrate au declarat pentru Hotnews.ro ca PSD va sustine candidatura lui Dacian Ciolos pentru Agricultura, Ciolos fiind agreeat deja de PDL. Aceleasi surse sustin ca PSD incearca sa faca lobby la nivel european pentru a obtine sustinerea Germaniei, astfel incat Romania sa primeasca postul de comisar pe agricultura

dar eurocomisarul nu trebuie sa fie deja e-parlamentar? Ciolos nu e ...

Sorin Blaj
23rd June 2009, 11:55
Nu este necesar sa fie europarlamentar.

miril
23rd June 2009, 11:56
Asta ar fi chiar foarte bine. Nu ma intereseaza cine il sustine, dar daca este competent si reusim sa punem mana pe...agricultura, ar fi o lovitura buna. Dar sa nu uitam, cu o lovitura nu se face...KO.

Elphax
23rd June 2009, 12:06
eu cred ca agricultura asta e f.f.f. importanta pt UE, sunt o gramada de bani, de subventii, nu vor lasa comisia asta pt. Romania

miril
23rd June 2009, 12:07
Asa inclin si eu sa cred.

Bumbescu
24th June 2009, 10:09
Mare parte dintre ei o sa frece duda, o sa doarma la sedinte pt ca "nu misca" in nici o limba, o sa-si cheme rudele la Bruxelles, o sa traiasca in huzur, o sa se gandeasca cu scarba la "jegul ala din Romania, vai draga, ce noroc e capul meu ca am putut sa plec", o sa-i oripileze pe cei de acolo prin tarania pe care o vor afisa si prin cantitatea mare de aur la purtator, Daciana Sarbu va face shopping, EBA va provoca zambete si bale la gura printre bosorogi,va fi cu ochii in patru dupa un europarlamentar tinerel, preferabil francez, eventual si de vita nobila. Cam asta vor face. A, si Vadim si cu becali vor face circ.

moty
24th June 2009, 10:36
...si vor folosi dvd-rom-ul de la cel mai tare laptop disponibil pe post de suport pt paharul de cafea

Vladek
24th June 2009, 10:37
Shopping. Si circ. Asta vor face.

Elphax
24th June 2009, 11:48
mai ales cei 2 conducatori de la Steaua? :P

Bancaru
24th June 2009, 13:49
Nu stiu de ce am senzatia ca se romanizeaza relatiile si modul de a face politica si aliante in PE. In cateva luni ii vedem si pe ai nostri pe la emisiuni de genul Caught in the act - scobindu-se in nas, dormind, mancand telemea pe sub masa, jucand solitaire la notebook-ul ultimul raget, votand pentru colegul care lipseste (e la bufetul parlamentului). Sunt curios daca la bufetul PE sunt aceleasi preturi derizorii la la bufetul parlamentului mioritic. Ar fi bine sa fie.

Jerome LeBanner
24th June 2009, 15:15
Naravurile se invata repede. am auzit ca unii occidentali vin la noi in tara tocmai fiindca aici e sat fara caini, poti arunca linistit o hartie pe jos ca nu patesti nimic, civilizatia occidentala este f. stresanta pe cand aici mai poti si tu sa duci o viata normala, nu sa te frece toti la cap: nu arunca tigari si peturi, nu te lua de alte rase, de evrei, de bulangii etc.

era o gluma in folclor: dupa ce francezii neau scolit la Dacia, la plecare primesc multumirile partii romane: am invatat sa construim masini. francezii: si noi va multumim, am invatat ceva de la voi. ce? merge si asa