PDA

View Full Version : Oltchim Rm. Valcea - Rulmentul Brasov: derby-ul Ligii Nationale de handbal feminin.



Sorin Blaj
28th September 2006, 19:28
Astazi se disputa derby-ul Ligii Nationale de Handbal feminin dintre Oltchim Rm. Valcea si Rulmentul Brasov. Meciul este transmis in direct de TV Sport.

Debut furtunos si echilibrat. Se merge cap la cap.

Sorin Blaj
28th September 2006, 19:35
10 - 10, in minutul 24.

La Rulmentul Brasov, cel mai bune jucatoare sunt: portarita Mihaela Cracana si extrema dreapta Elena Avadanei.
De la Oltchim Rm. Valcea, cea mai buna este Valentina Ardean Elisei.

15 - 14, la pauza, pentru Oltchim Rm. Valcea.

Joc echilibrat si spectaculos. Neasteptat de bine joaca Rulmentul. De la Oltchim mi s-a parut foarte slaba Narcisa Lecusanu.

M1BEST2
28th September 2006, 19:47
meci slabut! faze de joc frumoasa dar greseli individuale mulete la ambele echipe!

DIXX
28th September 2006, 19:49
HAI RULMENTUL
HAI BRASOVUL
HAI FETELE

Sorin Blaj
28th September 2006, 19:59
meci slabut! faze de joc frumoase dar greseli individuale multe la ambele echipe!
Au fost cateva faze spectaculoase, dar mai este de lucru la omogenitate.
Inca nu s-au creat relatiile de joc, dar sunt perspective. Eu sunt surprins placut de jocul Brasovului. Toata lumea spunea ca Oltchimul va defila in campionat, dar se pare ca Brasovul sta bine in teren si poate realiza surpriza.

Cosmin Salajan
28th September 2006, 20:04
meci echilibrat, parerea mea ca va trece oltchimu la 3 goluri de bv

Sorin Blaj
28th September 2006, 20:07
21 - 17 pentru Oltchim, in minutul 40.

24 - 17 pentru Oltchim, in minutul 43. Cred ca este greu sa se revina de la scorul asta.

25 - 20 pentru Oltchim, in minutul 48.

28 - 20 pentru Oltchim, in minutul 50.

M1BEST2
28th September 2006, 20:23
totusi oltchim face legea
caci brasovul a cazut mental

Sorin Blaj
28th September 2006, 20:25
totusi oltchim face legea
caci brasovul a cazut mental
Adevarul este ca nu le mai iese nimic brasovencelor.

alex-hcm
28th September 2006, 22:53
A Batut Clar Valcea...e Clar Acum Titlul Il Va Lua Oltchim... Oricum E Mult Peste Rulmentul ... Vor Castiga Si La Brasov In Retur... Forzza Hcm Constanta

Sorin Blaj
28th September 2006, 23:52
Am ramas dator cu scorul final:

Oltchim Rm. Valcea - Rulmentul Brasov 37-26

Pentru Oltchim au inscris Elisei Ardean 9 goluri, Meirosu 7, Luca 5, Lecusanu 4, Manea, Gheorghe si Gilca, cite 3, Maier 2, Bese 1.
Pentru Rulmentul a punctat prin Avadanei 10, Yilmaz 5, Maerean si Barcan, cite 3, Raceala 2, Braniste, Spiridon si Vintila, cite unul.

Cu victoria obtinuta pe teren propriu, Oltchim a trecut pe prima pozitie a Ligii Nationale, cu 8 puncte, la fel ca si "U" Jolidon Cluj, dar cu golaveraj superior. Pe locul trei se afla Rulmentul Brasov, cu 6 puncte.

In acest moment este clar, Oltchimul este mult mai buna decat Rulmentul, dar campionatul e lung.

SORENSEN
29th September 2006, 00:02
37-26 ce sever dar meritat..Oltchim e in amre forma si creste mult in omogenitate...

Sorin Blaj
29th September 2006, 00:06
De la Rulmentul ma impresionat doar Elena Avadanei si portarita in prima repriza.

M1BEST2
29th September 2006, 00:27
Sa Vedem Daca Oltchimul Nu Va Pati La Fel Ca Echipa Nationala Dupa Un Succes Major Sa Urmeze O Pasa Proasta! Mai Vedem Si In Meciurile Viitoare E Posibil Ca Oltchimul Sa Reduca Turatia Si Sa Capoteze Cu Unele Adversare Mai Slab Cotate!

Selene-Celesta
29th September 2006, 08:20
Imi pare rau pentru Brasov ca au pierdut la asa mare diferenta de scor. Prima repriza a fost echilibrata, cu ratari si greseli de ambele parti, iar portarita Rulmentului, Mihaela Cracana si-a facut datoria excelent. Dar in a doua repriza Oltchimul si-a demonstrat valoarea, iar in ultimele minute de joc, Rulmentul nu era mai mult decat o echipa oarecare. In primul rand, au cedat psihic. Oricum, a fost un meci frumos si, spre deosebire de altele din campionat, chiar a tinut publicul in priza.

dragosh_vl
29th September 2006, 09:16
Oltchim, la putere

HANDBAL Gruparea din Zavoi a câstigat cu 37-26 (15-14) derby-ul cu Rulmentul si a luat o optiune serioasa pentru titlu, desi s-au scurs doar patru etape.

Oltchim Rm. Vâlcea - Rulmentul si-a respectat statutul de mare derby al Ligii Nationale, cele doua grupari oferind celor peste 2.500 de spectatori un joc cu mult peste nivelul campionatului.
Gazdele, cu opt vicecampioane mondiale trecute pe foaia de joc, au transat net disputa, cu precadere în repriza secunda, când au avut un sprint caruia campioana României nu i-a putut face fata. Primele 30 de minute nu anuntau nici pe departe o diferenta atât de categorica la finalul jocului. Ambele combatante au început tare, precum doi boxeri care au luptat cu garda jos, încercând sa-si dea lovitura de gratie înca din start. Astfel, golurile au curs cu nemiluita în primele cinci minute. Cu trecerea timpului, Vâlcea si Brasovul s-au organizat tot mai bine, acest lucru fiind demonstrat si de o seceta de opt minute. Rulmentul a reusit sa anihileze perfect unul dintre punctele tari ale Vâlcei, pe pivotul Ionela Gâlca, dar a gasit tot mai greu drum spre poarta adversa “din vina” portarului Luminita Dinu, care a dat siguranta defensivei oltene. Cu câteva exceptii, echilibrul s-a mentinut pe parcursul întregii prime reprize, cea mai mare diferenta de scor fiind de trei goluri, în dreptul gazdelor, scor 13-10 (min. 26). La pauza, superechipa Vâlcei conducea însa doar cu un gol: 15-14.

La reluare, Oltchim si-a început recitalul, înfigând pumnal dupa pumnal în orgoliul campioanei. In numai 13 minute, gazdele s-au desprins la sapte goluri, 24-17, transând practic disputa în favoarea lor. Vâlcea nu a oprit însa motoarele, dorind sa-si ridiculizeze practic adversarul. Astfel, finalul a gasit Brasovul la pamânt, Oltchim impunându-se cu 37-26.

Am jucat sapte contra noua si e normal ca echipa mea s-a rupt la începutul reprizei a doua, când am evoluat numai în inferioritate. Imi pare rau de munca fetelor mele. S-au adeverit vorbele domnului Tadici, care a spus ca trebuie sa câstige cu orice pret.
Mariana Târca, antrenor Rulmentul

E usor sa acuzi, însa evidentele sunt clare. Oltchim a înscris 15 goluri de la linia de 9m, în timp ce Rulmentul doar trei. Am fost superiori la toate capitolele. In aparare, adversarele noastre au avut lectia bine învatata, jucatoarele mele iesind cele mai sifonate.
Gheorghe Tadici, antrenor Oltchim

A fost un meci între doua echipe la fel de bune, în care a decis în cele din urma experienta noastra. Nu am vrut sa le umilim pe final, ci doar ne-am respectat pe noi însene si pe spectatorii nostri.
Steluta Luca, capitan Oltchim



Forza OLTCHIM

muceaboss
7th October 2006, 02:04
Nu am cuvinte c..Fortza Oltchim...Fortza Valcea...Nu cred ca o sa avem probleme cu cineva din campionat..Iubesc echipa Oltchim..:ok: /hello /OLE/ :kiss: :bere: :cya:

O sa le batem pe Brasovence si acasa la ele !!! Cu 4 - 5 goluri diferenta !!!

Colo-Colo
13th October 2006, 01:37
HAI RULMENTUL
HAI BRASOVUL
HAI FETELE



:happy :happy :happy :happy :happy :happy :happy :happy :happy

Au avut efect incurajarile tale....fetele au mai "plusat" cu -10 a doua repriza /hello

valb
1st February 2007, 16:44
personal pun banii pe oltchim. si nu cred ca ma voi insela ;)

Sorin Blaj
1st February 2007, 18:05
Astazi este revansa. Returul este transmis in direct tot de TV Sport, de la ora 19:00.

best_lazialul
1st February 2007, 18:27
Nu cred ca Rulmentul poate sa faca fata fetelor de la Oltchim. Eu cred ca oaspetele vor castiga la o diferenta de cel putin 5 goluri.

Colo-Colo
1st February 2007, 19:07
5-0 pt OLTCHIM :yeah:



hahahahahahaha...ne distram cu voi:))))))))))))))))))))))))))

resita
1st February 2007, 19:42
la pauza
Rulmentul Brasov - Oltchim Rm. Valcea 12-13

resita
1st February 2007, 20:00
min. 40
Rulmentul Brasov - Oltchim Rm. Valcea 17-16 brasovul pentru prima data conduce :ok:

Selene-Celesta
1st February 2007, 20:27
Si...surprize,surprize...Oltchim castiga!!!!

resita
1st February 2007, 20:35
Rulmentul Brasov - Oltchim Rm. Valcea 21 - 27


Oltchim Rm. Valcea CAMPIOANA ROMANIEI

:no1 :no1 :no1 :no1 :no1 :no1 :no1 :no1 :no1 :no1

Sorin Blaj
1st February 2007, 22:48
Nu vreau sa spun mai multe, dar daca Oltchimul este Nationala Romaniei si joaca de maniera asta, este de rau. Si sa nu uitam ca ne asteapta o dubla cu Suedia pentru Mondiale. A, si inca ceva, Tadici tinde sa devina penibil sau asta o sa fie strategia si in dubla cu Suedia? Ce-o sa faca dupa daca nu ne calificam? O sa dea iarasi vina pe arbitrii?

dragosh_vl
2nd February 2007, 11:17
Stai calm , No problem batem suedia , oricum primele zece minute am crezut ca valcea nu o sa primeasca mai mult de 15 goluri de la rulmentu.

Dar ce ziceti de aeriana de la golul 3 in primele minute ,dak erau lasate sa joace vedeam un meci cu foarte multe faze spectaculoase.


FORZA OLTCHIM,FORZA VALCEA

Selene-Celesta
2nd February 2007, 11:48
Meciurile nationalei sunt altfel decat cele din campionat. Se fac pregatiri speciale, se aduna tot lotul. Chiar daca in lotul national sunt majoritare ca numar jucatoarele de la Oltchim, asta nu inseamna neaparat ca Oltchim = nationala Romaniei.
La meciurile nationalei fetele se mobilizeaza altfel. Si oricum nu se poate spune ca Oltchimul nu a jucat bine in partida de ieri.

claudinha
2nd February 2007, 14:52
degeaba poate sa conduca brasovul cat o vrea ca tot nu cashtiga, doar joaca cu 80% din echipa care a iesit pe locu 2 in lume, desi merita pe deplin primul loc

Sorin Blaj
2nd February 2007, 15:14
Meciurile nationalei sunt altfel decat cele din campionat. Se fac pregatiri speciale, se aduna tot lotul. Chiar daca in lotul national sunt majoritare ca numar jucatoarele de la Oltchim, asta nu inseamna neaparat ca Oltchim = nationala Romaniei.
La meciurile nationalei fetele se mobilizeaza altfel. Si oricum nu se poate spune ca Oltchimul nu a jucat bine in partida de ieri.
Asa spuneati si anul trecut inainte de dubla cu Serbia. Pana la urma am stat acasa. Cu jocul aratat ieri nu ne calificam.

Selene-Celesta
2nd February 2007, 17:04
Asa spuneati si anul trecut inainte de dubla cu Serbia. Pana la urma am stat acasa. Cu jocul aratat ieri nu ne calificam.

O sa mai vedem. Pesimismul nu face bine. Eu cred ca nationala noastra va castiga play-offul!!:)

Sorin Blaj
3rd February 2007, 14:53
Nu confunda pesimismul cu REALISMUL. :ok:

Singura jucatoare care a jucat foarte bine a fost Elisei, restul? niste glume bune, inclusiv Hutupan. S-a facut atata tam tam cu Gatzel, a fost pe nicaieri. La fel si Luca.

Sper sa ne calificam, dar se tot bate moneda ca Nationala de handbal feminin se confunda cu Oltchim, daca este asa si in realitate, este de rau. Sa nu uitam ca Oltchimul nu a reusit sa invinga o echipa de duzina din Ungaria in cupe, a facut egal. Suedia este cu totul altceva si daca nimeni nu trage un semnal de alarma acum, dupa dubla cu Suedia cred ca va fi prea tarziu.

Sper sa ma insel.

Selene-Celesta
3rd February 2007, 18:17
Cum se face totusi ca, daca au fost niste "glume bune" au castigat la 6 goluri diferenta?Nu au jucat la valoarea lor adevarata, este drept; dar asta nu inseamna ca valoarea nu exista; ultimele meciuri ale nationalei(in care a fost toata echipa, adica fara Cupa Turcin) au fost foarte bune.

La meciurile cu Serbia eu n-am putut sa inteleg momentele lor de fastaceala; nu lipsa de valoare le-a facut sa piarda meciul tur, ci factori de natura psihologica. Ma uitam la meciul acela si nu-mi venea sa cred ca pot sa piarda teren asa usor in fata sarboaicelor, dar mai apoi au demonstrat ca se pot lupta pana in ultimul moment. Si asta s-a vazut mai ales la Cupa Mondiala.

Sorin Blaj
3rd February 2007, 23:00
La Cupa Mondiala erau deja calificate.

Acum nu suntem si mai mult, de aceste doua meciuri depinde calificarea.

In plus, mi-ai furat ideea, ai pus punctul pe I.

Si daca tu compari nationala Suediei cu Rulmentul Brasov atunci chiar nu mai am nimic de comentat. Rulmentul a stat doar in doua jucatoare: portarita si Neagu. Crezi ca Suedia va sta tot in doua jucatoare?

Selene-Celesta
3rd February 2007, 23:25
Normal ca nationala Suediei nu va sta in doua jucatoare, dar si nationala noastra va arata altceva decat ce a aratat Oltchimul in meciul cu Brasovul :)

Sorin Blaj
4th February 2007, 00:19
Sa dea Dumnezeu sa fie asa. :ok: