PDA

View Full Version : Bazac reformeaza sistemul de asigurari de sanatate. Oare?



JJ
19th June 2009, 20:50
Sistemul de sanatate asa cum e el acum in Romania nu prea functioneaza. E subfinantat, banii care exista se folosesc de multe ori haotic si se dau pe interese.
Asta se stie si se spune de mult, toti incearca sa reformeze cate ceva si tot nu se schimba nimic.

Ministrul actual Ion Bazac, supranumit si Ferrari, are si el cateva idei in aceasta privinta. Evident, nu originale, ci copiate de prin alte parti, dar adaptate romaneste.

Prima idee a fost cea cu sistemul de coplata. Nu e vorba de un sistem gen fransiza cum exista intr-o buna parte din Europa, ci o parte din serviciile medicale vor fi total gratuite, restul urmand sa fie suportate partial de pacient.
Acum a mai lansat o chestie denumita "tichetul de sanatate". Ce face nu e foarte clar, ideea este insa ca va exista un pachet minimal de servicii de sanatate gratuite, iar ce trece peste asta va fi suportat 100% de pacient prin intermediul acestui "tichet de sanatate".

Niciunde insa in ideile domnului Bazac nu au loc asigurarile private de sanatate ca alternativa la asigurarea de stat, solutia pentru a stopa jaful din sanatate.

Un calcul simplu arata ca o persoana care castiga salariul mediu de 1930 lei/luna cotizeaza deja cu 2478 lei anual la asigurarile de sanatate. Pe langa asta, acea persoana va trebui sa plateasca in plus o parte din costurile serviciului medical. Ideea lui Bazac ca aceasta masura va inlatura spaga medicala mi se pare total utopica. Eu zic ca Bazac ar trebui sa-mi dea posibilitatea sa aleg in cine am incredere ca imi cheltuie mai cu cap cei 2478 de lei pentru sanatate, nu sa las si mai multi bani pe mana statului. Voi ce ziceti?