PDA

View Full Version : Campionatele Mondiale de Gimnastica Artistica Rotterdam 2010



Pages : [1] 2 3 4 5 6 7

ioanavol
19th June 2009, 13:27
Dupa cum stiti, Campionatele Mondiale de la anul vor avea loc in Rotterdam, Olanda, intre 18-24 octombrie 2010.

Am deschis acest topic pentru ca, aflandu-ma doar la vreo 100 km de "locul faptei", ma simt datoare sa va tin la curent cu toate noutatile legate de acest eveniment. Eu bineinteles ca voi merge si sper din toata inima ca sa mai fie cativa dintre voi care sa mai poata veni.

In 2010 Mondialele vor constitui prima etapa in drumul spre calificarea la JO Londra 2012.

Acesta este site-ul oficial al competitiei:http://www.gymnastics2010.com/en/

Vor participa atat fetele, cat si baietii si va fi atat un concurs pe echipe, cat si individual.

Programul detaliat al competitiei poate fi gasit aici:
http://www.gymnastics2010.com/en/Programme.htm

Biletele vor fi puse in vanzare incepand cu data de 21 iunie (deci duminica). Informatii despre preturi pot fi gasite aici:
http://www.gymnastics2010.com/en/a20090607-001.htm

Antrenament cu public (2 zile, pe zi) € 10
Calificari (4 zile, pe zi) € 25
Finala pe echipe baieti € 30
Finala pe echipe fete € 30
Individual compus fete si baieti € 50
Finale pe aparate fete si baieti € 50
Passe-Partout (abonament valabil pentru toate cele de mai sus) € 200

Intentia mea este ca saptamana viitoare sa iau deja biletele (abonament ar fi cel mai avantajos), impreuna cu cei care s-au anuntat deja ca ar vrea sa vina (Cris, Mihai, Tess). Pare foarte devreme, stiu...dar vrem sa prindem locuri bune.

Imediat ce vom lua biletele vom scrie aici ce locuri avem, ca sa puteti lua si voi (cei interesati) undeva pe-aproape. Eu cred ca vor fi destule bilete si la anul, deci nu e graba...doar ca nu o sa mai fie disponibile locurile cele mai bune.

Cine mai este interesat de acest subiect il/o rog sa scrie aici sau sa imi trimita PM.

monalexa
19th June 2009, 16:58
Pai... e intr-adevar putin cam devreme (nici maine nu stiu ce fac, d-apai anul viitor in octombrie :P) dar daca va luati acum, o sa iau si eu 2 bilete deodata cu voi. Sa-mi spui cand si cum iti trimit banii sau cum facem :)

ioanavol
19th June 2009, 17:50
Biletele pot fi rezervate de oriunde, deci si din Romania. Nu trebuie folosit decat site-ul respectiv, este ca rezervarea unui bilet de avion :P. Dupa 21 o sa vad si ce trebuie (carte de credit, cont PayPal sau altceva) si-o sa scriu aici.

Noi o sa ne "intalnim" pe net ca sa incercam sa ni le luam in acelasi timp si sa stam unii langa altii. Mai multe detalii iti dau in particular :)

p.s. Daca se anunta mai multi doritori, putem eventual astepta o saptamana - doua ca sa putem aranja o seara in care sa ne luam cu totii bilete.

Andraf
19th June 2009, 21:18
Ar trebui sa avem un plan al salii cu locurile... Din experienta mea de la Milano, locurile din apropierea masei de sarituri ofera o vedere foarte buna a cel putin 3 aparate (sarituri, sol si barna).
Ioana, astept vesti de la tine... nu pot sa iti scriu PM pentru ca ai casuta plina.

ioanavol
19th June 2009, 21:29
Imi cer scuze, o sa-mi golesc casuta.

Da, sigur va fi o harta a salii. Din experienta mea cu Europenele (2004 si 2007) pot spune ca pentru fiecare zi putem alege locuri, in functie de ce vrem sa vedem. Numai sa fie libere.

Pentru noi, romanii, intre sol si barna, pe partea cu sariturile e cel mai bine...mai dificil este doar la finalele pe aparate, cand trebuie sa vedem cum le-au combinat si sa stam unde sunt finalele.

deni
19th June 2009, 23:10
Ioana si eu ma insriu pentru Rotterdam.
Deci nu ma uita.

ioanavol
19th June 2009, 23:19
Super, Deni! :)

Nu uit pe nimeni, cum sa uit. In curand va voi scrie email tuturor celor interesati si vom hotari impreuna ce, cum si cand.

Maine si poimaine insa daca nu voi reactiona prea prompt va fi pentru ca voi fi in Rotterdam, la Nationalele Olandei.

cata10
19th June 2009, 23:47
Si eu, si eu vreau la mondiale!
Ma treceti si pe mine pe lista.

ioanavol
19th June 2009, 23:58
Pana acum s-au aratat interesati:

Andra
Mona (2 pers)
Deni
Cata
Cris
Tess
Mihai
Ioana

:lmao ce galerie tare vom fi :)

Va rog ca incepand de luni sa va verificati adresele de email, ca sa planuim "intalnirea" si alte detalii. Eu o sa va tin la curent cu tot.:ok:

cata10
20th June 2009, 00:07
Poate vom fi si mai multi!
Deci mergem pe abonament - pt intreaga saptamana (asta inseamna doar calificari si finale dar fara antrenamente, nu?)

ioanavol
20th June 2009, 00:08
Poate vom fi si mai multi!
Deci mergem pe abonament - pt intreaga saptamana (asta inseamna doar calificari si finale dar fara antrenamente, nu?)

Abonament inseamna absolut tot, poti alege orice. Antrenamente, calificari, finale.

Dar atunci alegem si noi ce ne intereseaza mai mult...unii poate mai vor sa si viziteze ceva saptamana aia:D

Voi alegeti, aici nu ma bag. Eu sunt "acasa" :P

cata10
20th June 2009, 00:17
Eu tot n-am priceput. Abonamentul este pt o saptamana (oricare 7 zile din cele 11 de concurs) sau pt ultima saptamana in care au loc doar calificarile si finalele?

ioanavol
20th June 2009, 00:21
Eu tot n-am priceput. Abonamentul este pt o saptamana (oricare 7 zile din cele 11 de concurs) sau pt ultima saptamana in care au loc doar calificarile si finalele?

Abonamentul este pentru absolut tot ce este in program. Daca 11 zile apar in program, atunci poti merge la absolut tot din zilele alea.

Nu din antrenamente/calificari castiga ei grosul de bani, ci din finale...de aceea abonamentul costa doar un pic mai mult decat toate finalele adunate. Vei vedea de fapt cat de plina va fi sala la finale comparativ cu la antrenamente.

EDIT: acum inteleg ce vrei sa spui...am tradus eu prost "passe-partout" cu "abonament pe toata saptamana"...cand de fapt dureaza vreo 11 zile toata treaba. Am zis asta pentru ca am presupus ca nu prea vor exista persoane care sa mearga toate cele 11 zile, ci doar saptamana cu calificarile si finalele...scuze.

crisloregym
20th June 2009, 08:19
Dar atunci alegem si noi ce ne intereseaza mai mult...unii poate mai vor sa si viziteze ceva saptamana aia:D

Vrem, vrem:P

O sa ma uit si eu inca o data pe program sa vad cate zile as sta, sa imi fac, asa, o idee...zilele in care sunt competitii, cele in care nu sunt, cate zile sunt in total etc.

Ce bine ca suntem atat de multi doritori!!!! Yuhuuuu!!!!:ok:

ancaqwe
20th June 2009, 17:09
Si mie mi-ar placea mult sa merg... Dar pana la anul in octombrie mai e mult! Si trebuie sa vad daca am cu cine sa las gogosarii pentru cateva zile... Ar fi o idee sa fie prima vacanta dupa nasterea lui Mihnea :D
Dar abia in vara viitoare o sa ma hotarasc, banuiesc ca o sa mai fie bilete. Daca vin, o sa fim doi, sau poate trei - ca Manu o sa aiba 3 ani si 4 luni. Mai e pana atunci ;)

Tracoromana
20th June 2009, 17:35
Fara decan de varsta nu se poate. Vin categoric. Si ma intereseaza toate finalele.

mirelaraluca
20th June 2009, 20:04
Desi pana la anu este mult si s-ar puta sa intervina ceva ce nu mi-ar permite sa fiu prezenta la mondiale as vrea totusi sa ma luati si pe mine in calcul.
As vrea bilete pt doua persoane.

ioanavol
20th June 2009, 21:12
Ce bine ca vreti sa veniti si voi :)

@Raluca: fiecare isi va rezerva biletul/biletele de pe site-ul competitiei. Vom incerca doar sa le rezervam cam in acelasi timp ca sa stam unii langa altii.

crisloregym
20th June 2009, 22:56
Ce bine, Flavia si Raluca!!!!!!!

WOW, daca o sa reusim sa mergem toti cei care ne-am propus aici, o sa fim cea mai cea galerie din toate mondialele:)

ioanavol
20th June 2009, 23:35
Si mie mi-ar placea mult sa merg... Dar pana la anul in octombrie mai e mult! Si trebuie sa vad daca am cu cine sa las gogosarii pentru cateva zile... Ar fi o idee sa fie prima vacanta dupa nasterea lui Mihnea :D
Dar abia in vara viitoare o sa ma hotarasc, banuiesc ca o sa mai fie bilete. Daca vin, o sa fim doi, sau poate trei - ca Manu o sa aiba 3 ani si 4 luni. Mai e pana atunci ;)

Singurul pericol e sa nu se mai gaseasca bilete...sala nu este asa de mare pe cat credeam. La sala de concurs propriu-zisa ma refer, caci locatia, incluzand toate salile de antrenament, spatiu de mancare etc, este uriasa.

Dar vezi tu cum poti...eu sper sa ne-ntalnim cu totii pana la urma :)

ioanavol
22nd June 2009, 00:49
Oameni buni, pe mine m-au bagat in sperieti olandezii astia. Azi a fost sala plina la Nationale, au anuntat iar ca dau drumul la vanzarea la bilete pt Mondiale, iar la ora 9 seara (deci numai la o ora) cei de pe GW incepusera sa cumpere.

Uf, sper sa gasim bilete, sa fie ok asezarea si sa stam toti unii langa altii...

Flavia, te rog frumos sa-mi transmiti si adresa ta de email.

mikeyy
22nd June 2009, 00:52
Ei da? :shocked: Wow!
In stilul acesta..la cat de pasionati sunt olandezii de gimnastica..foarte putini straini vor mai apuca bilete...
Va fi o editie a mondialelor de succes cu siguranta!

ioanavol
22nd June 2009, 01:00
Am verificat...corpul de locuri din fata solului (partea opusa sariturilor) deja e ocupat aproape in totalitate, cel putin pt concursul pe echipe si individual compus.

Tinand cont de asta, as dori foarte mult sa incercam sa rezervam saptamana asta. Va trimit un email.

EDIT: La echipe fete mai sunt locuri disponibile doar sus de tot...uf, ce ma enerveaza chestia asta :(

mikeyy
22nd June 2009, 01:03
Exact unde ne doream noi...:(
Sper sa mai gasim...

ioanavol
22nd June 2009, 01:25
Exact unde ne doream noi...:(
Sper sa mai gasim...

Trebuie neaparat sa ne grabim (cei care stim ca vrem sigur sa venim). V-am trimis un email.

ioanavol
22nd June 2009, 17:31
Noi ne-am hotarat sa luam astazi bilete, ca sa mai prindem locuri cat de cat.

Reamintesc celor doritori ca biletele se pot cumpara de pe https://tickets.kngu.nl/en/ cu carte de credit, cont iDEAL sau transfer bancar (ultimul nu stiu daca este posibil si din afara Olandei).

Dupa ce vom cumpara biletele vom posta locurile pe forum, in asa fel poate reusim sa stam cat de cat aproape si de cei care vor rezerva mai tarziu.

LuisaGym
22nd June 2009, 18:51
Eu nu am avut acces la internet vre-o cateva zile. Daca nu va deranjeaza as sta si eu pe langa voi. Promit sa ma abtin de la comentarii rautaciase pe toata perioada mondialelor sa vin cu steag si cu trompeta :).
Ce locuri aveti? V-ati luat deja bilete? Eu imi planific sa-mi iau concediu pentru toata perioada respectiva.

mikeyy
22nd June 2009, 18:59
Inca nu ne-am luat locurile..diseara le vom rezerva.
Daca vrei poti intra pe mess pe la ora 10 seara (ora Ro), sau sa iti trimit pe email locurile noastre imediat dupa ce le-am luat, ca sa poti sa-ti rezervi si tu repede.
Alege varianta care ti se pare mai ok.

ioanavol
22nd June 2009, 19:00
Am filmat sambata sala: http://www.youtube.com/watch?v=QVgeG--hbLo Scuzati calitatea.

Ce vedeti sunt doar corpurile de jos, de la primul nivel. Dupa draperiile negre se afla cele de la nivelul al doilea.

Catalin_Nick
22nd June 2009, 21:10
Merci Mult pentru filmuletul cu sala!
Din motive obiective mi-am luat deja biletul fara sa mai pot astepta ora 22.00.
M-a cam umplut de spume rezervarea asta. Nu am vazut de mult un site mai prost organizat. Site-urile hotelurilor sunt parfum de roze. Pe scurt, ca sa stiti la ce sa va asteptati:
-nu e doar o rezervare; se face plata integral asa ca sa aveti bani pe card - eu cel putin n-am scapat fara sa platesc :) . Am platit cu mastercard ING; am luat passe partout - 200 E + 7.5 E taxe - in lei 871,91
-am mers pe varianta cu ales locul manual; selectam pentru fiecare zi in parte cate o bulina. Eu aveam un fix sa vad solul bine asa ca mi-am luat in B central. Sunt si paralele aproape (mai stii ce surpriza avem pana la anu' :) ). M-am bucurat cand am vazut imaginile filmate din sala - o sa vad si barna relativ OK desi la mondiale o sa fie tot pe acolo si inelele baietilor.
-se ajunge la partea cu datele personale; Nu insistati cu majusculele la prenume - nu vrea! La adresa nu m-am luat dupa ei sa pun numai numele strazii ca mai ajungeau biletele mele la Craciun; Am bagat nume strada, bloc, apartament si in cele 2 casute separate am bagat sector. La oras puneti si orasul si tara ca alt camp nu mai este. Sa aveti pregatit codul postal al strazii ca mi se pare ca e obligatoriu. Se lauda ca biletele vor fi livrate in august - ar fi excelent!
-atentie ca sunteti contratimp cand completati datele ref credit card - e un timer care te ameninta sa te misti repede si sa nu te razgandesti ca-ti da biletele lu' altu'
-nu cautati un shopping cart detaliat ca nu exista - nu o sa vedeti la final ce ati ales/cumparat. Apare, e adevarat, ca ati achizionat un passe partout dar nu apar nicaieri detaliate si transpuse in locuri bulinele selectate
-dupa ce ati platit si ati iesit, daca mai vreti sa va logati muulta bafta. Nu exista niciun buton de login! Singura varianta sa mai modific datele ref adresa a fost sa ma fac ca vreau sa mai cumpar un bilet, sa trec iar prin selectie de buline si sa ajung la partea cu date personale/plata
-din pagina de bilete nu am gasit niciun "contact us" nefericit. E unul in pagina de garda a Campionatului Mondial si aia e tot...
-cand m-am re-logat ma asteptam sa-mi vad in cont biletul meu tocmai platit si un eventual tracking pe el - nicio sansa... Nu e decat nume/adresa si o parola. Nu ma puteam abtine sa nu compar cu site-urile librariilor/editurilor de la noi unde mai vezi totusi pe unde ti-e comanda.
-nu am gasit nimic referitor la livrare bilete -stiu ca se practica mai multe variante - posta ordinara, FeDex cu semnatura de primire sau, cel mai sigur, mi se parea varianta sa le poti ridica de la casa lor de bilete inainte de prima intrare. Aici daca n-au spus nimic banuiesc ca le trimit prin posta...
Daca nu ar fi fost linkul de bilete chiar din pagina campionatului, recunosc ca nu as fi luat in veci ceva de la ei si as fi considerat-o ca o mare teapa.
Multa bafta!!

ioanavol
22nd June 2009, 21:55
Multumim mult pt info.

Sa stii ca linkul respectiv reprezinta site-ul Olandei pt bilete la concursuri de gimnastica...acelasi a fost si la Europene si la Nationale.

"kngu" inseamna Koninklijke Nederlandse Gymnastiek Unie...adica Federatia Olandeza de Gimnastica

Deci nu are cum sa fie teapa.

Catalin_Nick
22nd June 2009, 22:09
Sunt absolut convins ca nu e teapa. E doar siteul oficial. Am fost cam frustrat ca nu am control pe cont si as fi vrut ceva mai multe detalii.
Acum mi-a venu cheful sa merg si la Londra si acolo chiar mi se pare riscant cu livrarea biletelor. Le livreaza pe 1 octombrie cred. Se jurau ca ajung cu cel putin 48 ore inainte de prima zi dar parca poti sa stii cu Posta Romana... In plus ar mai fi si un weekend si o plecare spre Londra luni, cu o zi inainte... ma si vad in avion si biletele inca la posta... Pentru 2010 m-am bucurat ca in mesajul de confirmare tranzactie au spus ca se vor livra in august.

LuisaGym
22nd June 2009, 22:37
V-ati luat deja biletele? Cam ce locuri aveti?

mikeyy
23rd June 2009, 00:02
Acum le luam..suntem in curs...suntem la finala fetelor la rezervari.
Cum terminam, iti trimit lista cu locurile noastre.

Merge putin mai greu ca sunt 4 persoane care rezerva pt noi toti.

LuisaGym
23rd June 2009, 00:24
Sa va spun sincer eu nu stiu cum ati reusit sa faceti rezervarile. Mi s-a parut foarte aiurea pentru ca nu sunt numerotate locurile. N-am mai avut rabdare si mi-am facut rezervare pentru 1 passe partout si 1 bilet pentru finala pe aparate de duminica. Eu am un passe partout cu toate locurile in B. Pentru duminica am luat 2 locuri dar nu am reusit sa le rezerv in acelasi timp ci a trebuit sa mai intai sa rezerv pentru finala de duminica apoi sa ma fatai cu passe partout pt toate zilele pana cand am ajuns sa rezerv pentru finala. In final nu stiu daca am reusit sa rezerv cele doua locuri pt finala de duminica unul langa altul:groggy:

In fine, eu va multumesc frumos pentru intentia de a ma ajuta dar dupa ce am vazut cum e site-ul mi-am zis ca oricum sansele ca eu sa reusesc sa rezerv exact langa voi sunt minime. Partea buna e ca daca suntem raspanditi avem mai multe unghiuri. N-o sa fie sala super full in toate zilele. Cel putin la calificari nu se va ingramadi lumea. Parca ma si vad la anul inconjurata de o mare de americani :o:

mikeyy
23rd June 2009, 00:31
E destul de aiurea..ne da o eraore la sfarsit cand vrem sa dam drumul la plata....sper sa reusim pana la urma!

Noi ne-am luat la calificari in B2,
finala echipe baieti B2, la fete B3
Individual compus E3
Aparate E3

LuisaGym
23rd June 2009, 00:42
Eu nu am vazut cifre asociate cu litere (eu am firefox ca browser). eu n-am vazut decat A, B, C, D, E .. voi ati vazut si cifre?

Atunci la finalele AA si pe aparate ne facem cu mana unii la altii :cya:

Catalin_Nick
23rd June 2009, 00:56
Nici eu n-am vazut nicio cifra:angry:...doar bubuline:groggy:
Cand ati luat in B cam pe unde sunt? Central, sectorul dinspre paralele, dinspre barna/inele?
Pentru Londra mai are cineva bilete luate? Daca tot mi-am luat elan si eram cu cardul in mana mi-am luat si acolo un passe partout, am facut si rezervare la hotel, mi-am luat si biletul de avion... maine dimineata probabil o sa cam regret dar in seara asta sigur o sa visez frumos 2 medalii de aur la Londra pentru Ana Porgras si pentru Sandra...Wishful thinking.

mikeyy
23rd June 2009, 01:43
Cifrele nu aveau cum sa va apara.
Ioana a structurat intreaga sala, dand numere fiecarui sector, dupa o idee proprie si originala...ca sa ne fie mai usor sa ne ghidam. O sa ataseze poza respectiva.

Ne-am luat locurile in principal central...doar pt individual compus si finale pe aparate am luat mai in dreapta putin.

Avem bilete!! :)

Pozitia locurilor noastre cat de cat.

Calificari baieti:
- ziua 1: B2, randurile 2-3 in stanga randului
- ziua 2: B2, randurile 3-4 in stanga randului
Calificari fete:
- ziua 1: B2, randurile 4-5 in dreapta randului
- ziua 2: B2, randurile 4-5 in dreapta randului
Finale pe echipe:
- baieti: B2, randurile 2-3 in dreapta randului
- fete: B3, randurile 2-3 in dreapta randului
Individual compus: E3, randurile 3-4 spre E2
Aparate: E3, randurile 5-6 spre E2

ioanavol
23rd June 2009, 01:49
http://i281.photobucket.com/albums/kk225/olsgimnastica/Mondiale2010/WC2010_Ahoymap.jpg

Nu e cine stie ce, doar ca atunci cand sunt 10 oameni care treb sa faca o rezervare (prin messenger) trebuie sa avem un limbaj comun...si cat de cat rapid. A fost un chin rezervarea (bine ai zis, Catalin)...dar in fine am reusit. Acum vom vedea peste un an ce am comandat :P

Tess_AN
23rd June 2009, 02:49
Pentru Londra mai are cineva bilete luate? Daca tot mi-am luat elan si eram cu cardul in mana mi-am luat si acolo un passe partout, am facut si rezervare la hotel, mi-am luat si biletul de avion... maine dimineata probabil o sa cam regret dar in seara asta sigur o sa visez frumos 2 medalii de aur la Londra pentru Ana Porgras si pentru Sandra...Wishful thinking.

Ca bine zice Catalin... La Londra la CM anul acesta si/sau CE anul viitor merge cineva?

LuisaGym
23rd June 2009, 08:47
Ceea ce pe mine ma surprinde la rezervarile de ieri e ca eu una nu am nici o dovada scrisa ca am ales locurile pe care le-am ales. Pana la anul se pot intampla multe. Mi-i sa nu ma duc acolo si sa ma trimita printr-un colt de sala.

Eu am aproape tot in B2, cu exceptia finalelor pe aparate pentru care am in B1.

crisloregym
23rd June 2009, 08:52
Asa e, a fost un chin rezervarea aseara, noroc mare cu Ioana si Tess, care au avut un calm desavarsit:) Si Andra si Flavia, care au ramas pana la sfarsit....mi-a placut ca, totusi, am lucrat ca o echipa...sper si eu sa fie bine si sa nu apara probleme la anul, cand le primim...daca tot ne-am chinuit atata, macar sa stam impreuna:D. Ca asta si era obiectivul...Multumesc mult:)

ioanavol
23rd June 2009, 11:25
Si mie mi-e teama ca ne vor da alte locuri...totusi parca n-as crede, ar fi prea mare scandalul.

Am vazut pe GW ca-s multi care iau bilete cu zecile...eu cred ca prea multi straini nu vor avea sansa sa mai apuce locuri, asa ca Luiza, nu cred ca vei fi inconjurata de americani...sunt convinsa ca tot olandezi or sa fie :P Mai ales ca esti in B1-B2, care se vand primele.

Eu inca ma-ntreb de ce n-au pus toate tarile-n lista aia, au lasat "altele" pentru alte tari decat cele 10 trecute acolo, si chiar si cuvantul asta-i in olandeza...

Iar locurile alea "fara nume" aproape ne-au innebunit...si noi speram sa fi reusit sa luam unii langa altii :D
In fine, sper sa iasa totul bine. Nu de alta, dar presimt eu ca-n urmatorii 5 (poate chiar 10) ani nu mai am eu sansa sa mai merg la un Mondial.

Sala oricum imi place mult, se ajunge usor dintr-o parte intr-alta, sunt multe toalete, locuri de mancare (dar cam scumpa). Puteai si iesi din Ahoy, iti puneau o stampila pe mana si reintrai. Insa a fost o buba...le-a picat ecranul cu rezultate la Nationale duminica, asa ca inevitabil m-am dus cu gandul la Ploiesti, unde placutele acelea metalice sigur nu se strica :D

Parcarea este exact in fata (dar nu stiu daca va avea capacitate suficienta), costa (doar, zic eu) 10 euro pe zi. In plus este si o statie de metro foarte aproape de unde se poate ajunge f usor (10-15 min) la gara centrala.

LuisaGym
23rd June 2009, 11:39
Pe mine ma bate gandul sa merg la Londra anul asta numai la finale. Dar nu sunt convinsa, tre' sa vad si acasa :drak: "daca am invoire sa merg singura in vacanta" :drak: ceea ce defapt nu prea as vrea ori daca reusesc sa combin mondialele cu "sightseeing". Mai vedem. Bilete nu mai sunt cine stie ce, niste cocotari la cucurigu.

ioanavol
23rd June 2009, 11:43
La Londra nu am vrut/putut fiindca am o aniversare importanta...si-n plus gasesc prea scump orasul...apoi mai e criza care le rezolva ea pe toate...

Eu ma pastrez pentru Berlin si Bruxelles (asta dupa Rotterdam, normal):P

mikeyy
23rd June 2009, 12:43
Pe mine ma surprind diferentele de pret dintre Londra si Rotterdam. Daca e sa analizam importanta celor 2 editii de mondiale...e clar ca Rotterdam e mai important..in primul rand ca sunt si finale pe echipe (care aduc cea mai mare audienta) si in al doilea rand e prima etapa de calificare pentru JO.

Preuspun ca diferenta de pret provine de la faptul ca se organizeaza in Anglia...habar nu am. Chiar ma uitam...la Londra sunt 2 zile de finale pe aparate..cu 60 de lire/zi..deci 120 de lire. La Rotteram 50 de euro toate finalele...diferenta uriasa.

Eu sper sa fie bine cu biletele noastre pt Rotterdam...defapt sunt convins ca e totul ok, sunt optimist:)

LuisaGym
23rd June 2009, 12:59
Daca ne cumparam bilete acuma o sa coste cam la fel ca pt Rotterdam. Finalele la Rotterdam sunt 50 EUR fiecare (AA sambata si pe aparate duminica) deci 100 EUR la olandezi.
Pentru Londra costa 60 lire fiecare finala (sambata + duminica total = 120 lire), dar nu mai sunt bilete de 60 lire ci numai de 45 sau 30. Cele de 60 lire erau chiar in fata si s-au dat primele. Mai la cucurigu costa 45 iar si mai la cucurigu costa 30. Cele de 45 nu sunt locuri chiar proaste. Acuma e drept Londra e cam scumpa insa datorita crizei lira e foarte aproape de euro, 100 lire e cam 110 euro.

ioanavol
23rd June 2009, 13:05
Eu ce am inteles este ca olandezii au incercat sa pastreze costurile la minim. Adica 200 euro - toata saptamana fata de 350 lire (parca) in Londra si vreo 400 euro in Stuttgart.

De ce? Pentru ca vor sa aiba sala plina. Sa vina multi copii...de aceea si au reduceri bune la cluburi si au pus Mondialele exact in saptamana de vacanta a copiilor.

Ei se afla si-n cursa pentru JO 2028 (se vor implini 100 de ani de la JO Amsterdam). Trebuie sa organizeze peste 100 de concursuri internationale (juniori+seniori), la diferite discipline sportive. Si asta pana-n 2012 cand se va alege orasul castigator.

Deci pentru ei o editie de succes a Mondialelor de gimnastica este cruciala in batalia asta. Numai ca din pacate cu atatea facilitari pentru ai lor or sa fie Mondiale organizate de olandezi pentru olandezi..vazand ritmul si cantitatile in care olandezii cumpara biletele.

mikeyy
23rd June 2009, 13:06
120 de lire ar veni doar finalele pe aparate..fara individual compus.
Individualul compus e 45 de lire /zi...si sunt tot 2 zile..deci 90 de lire (tot Gold)

Asta ar veni 210 lire (individual si aparate la Londra) fata de 100 de euro (individual si aparate la Rotterdam).

ioanavol
23rd June 2009, 13:11
E-adevarat cu lira...nu mai e un euro jumate, de cand cu criza. Dar eu nu stiu daca preturile au scazut neaparat...mai ales la cazare ma refer, ca mancare iti mai iei de la supermarket, nu treb sa mananci in centru.

In momentul asta cred totusi ca am mai mare satisfactie la Nationale, ca va vad pe voi, decat daca mai duc cu maxim 2-3 oameni la Londra. Pentru mine n-are farmec sa vad European sau Mondial fara galerie.

Eu as vrea ca-n saptamana aia, daca tot vreau sa ajung in Bucuresti pt aniversare, sa vin din weekend ca sa pot vedea la TV Mondialele cu comentariu in romana...ce super ar fi:)

LuisaGym
23rd June 2009, 13:56
120 de lire ar veni doar finalele pe aparate..fara individual compus.
Individualul compus e 45 de lire /zi...si sunt tot 2 zile..deci 90 de lire (tot Gold)

Asta ar veni 210 lire (individual si aparate la Londra) fata de 100 de euro (individual si aparate la Rotterdam).

Aha, m-am lamurit. Eu imi calculasem ca daca m-as duce numai in weekend cam 100 lire m-ar costa. Ce-mi place totusi la Londra e ca pretul biletelor e raportat la calitatea locurilor, vrei sa vezi bine platesti mai mult. In Rotterdam pt finale cel mai prost loc din sala tot 50 EUR va costa exact cat acela din fata. N-as vrea sa fiu in pielea aluia care plateste 50 EUR pentru a sta pe colt la cucurigu.

mikeyy
23rd June 2009, 14:02
De asta ne-am si grabit...ca sa prindem locuri cat de cat centrale si in fata solului. Nu vroiam pe colturi...ca nu vedem nimic de acolo :groggy:

ioanavol
23rd June 2009, 14:04
Acum depinde cum vezi lucrurile..."ca la Londra" poate insemna ca locurile de jos sa coste 75 euro sau ca alea de sus sa fie 30. Inclin sa cred mai mult prima varianta, deci imi place mai mult la Rotterdam :P

La Londra cel mai ieftin este 35 euro (~30 lire) de cand cu criza, atunci cand au inceput sa puna in vanzare biletele pretul unuia se apropia de 50 euro.

Iar alea de jos costa acum vreo 70 euro...inchipuiti-va acum un an.

Oricum, la JO 2012 cred ca vor costa 100 lire alea din tavan. Daca nu chiar 200, ca de, va fi "dupa criza".

LuisaGym
23rd June 2009, 14:46
Ce sa zic, eu sunt tare fericita ca sunt atat de multe evenimente in ultima vreme in locatii destul de accesibile. Am vazut destule mondiale (la TV) in America, Asia si Australia.

Catalin_Nick
23rd June 2009, 16:08
Pentru Londra am luat passe partout cel mai ieftin (categoria a 3-a) pentru ca avea, culmea, pozitie mai buna decat cele de categoria a 2-a. In sala din Londra o sa stau in echivalent sector B central Rotterdam dar probabil foarte sus. Cele de categoria a 2-a erau pe laterale. Am platit cu tot cu taxe 135 lire pentru passe partout. Hotel am gasit relativ OK (nota 7.5 pe venere si pe hotels.com) la 419 euro pentru 7 nopti, fara mic dejun. Biletul de avion cu Blue Air a fost 114 euro.

LuisaGym
23rd June 2009, 16:26
Merci de info. S-ar putea sa vin si eu, dar nu pentru toata perioada. Hoteluri am vazut ca sunt destule cu preturi foarte decente. Ideea e ca fiind oras turistic sunt enorm de multe hoteluri (peste 700) cu preturi pentru toate buzunarele (ceea ce nu e valabil din pacate pentru Rotterdam unde sunt maxim 150 hoteluri).

EDIT: daca-mi aduc bine aminte am stat la un Euro la cucurigu dar pe centru in fata solului si s-a vazut excelent.

ancaqwe
23rd June 2009, 17:40
In Londra are Catalin mare dreptate - uitati-va pe trip-advisor etc la rating pentru hoteluri
Pretul mic / mare nu inseamna ca e prost / ok. Si din cate am inteles in Londra poti sa iei tepe mari (mult mai mari decat in alte orase).
Eu m-am ghidat dupa review-uri si a fost super ok, la un pret ca al lui Catalin.
Distractie placuta!!! Poate mai gasesc niste locuri la anul in vara... Mai renunta poate din cei care au cumparat. Dar chiar nu pot sa iau de acum, nu stiu ce fac peste o luna, apai in octombrie la anul

ioanavol
23rd June 2009, 18:01
EDIT: daca-mi aduc bine aminte am stat la un Euro la cucurigu dar pe centru in fata solului si s-a vazut excelent.

Cred ca era cucurigu/2 :D, eu imi amintesc ca am fost sus, dar nu chiar asa de sus. Enervant a fost ca ne-am gasit atunci numai bilete pe partea unde nu evoluau ai nostri (cel putin la finalele pe aparate):P

LuisaGym
23rd June 2009, 18:06
Eu imi aduc aminte ca desi aveam bilete sus nu era asa aglomerat. Era aglomerat in fata solului asta e drept. Dar se mai putea fatai lumea prin sala. Stiu ca era un amic de-al tau care venise din Spania/Portugalia (?) care s-a dus sa faca poze la paralele. Locurile din colt de la paralele nu erau ocupate si cred ca se vedea foarte bine. Mie mi-a fost lene se ma duc si-am ramas la cucurigu :).

ioanavol
23rd June 2009, 18:23
Din Spania.

Da, nu a fost asa de aglomerat parca, totusi, cand ne-am luat biletele (cu vreo 3 luni inainte) nu am mai prins chiar foarte bune.
Spre deosebire de 2004 unde am rezervat cu doar o luna inainte si am stat exact unde am vrut, langa bara de jos, le suflam gimnastelor in ceafa (eu cand erau la barna de-abia puteam respira ca sa nu le influentez).

S-o fi obisnuit lumea-n Olanda cu evenimentele de genul asta si acum e mult mai mare nebunie cu biletele. Sau si-or fi imbunatatit promovarea...nu stiu.

mikeyy
23rd June 2009, 18:44
Ce tari sunteti cu al vostru "cucurigu" :ras-plans:
Mai povestiti din experienta voastra de la Euro...imi place :)

ioanavol
23rd June 2009, 19:06
Uite de ce zic cucurigu/2:

RAI Amsterdam (CE2007)
http://i281.photobucket.com/albums/kk225/olsgimnastica/Mondiale2010/RAI-Amsterdam2.jpg

Ahoy Rotterdam (CM2010):
http://i281.photobucket.com/albums/kk225/olsgimnastica/Mondiale2010/Ahoy-Rotterdam.jpg

mirelaraluca
23rd June 2009, 20:57
Ioana,
parca in poze tale arata sala mai mare decat este in realitate :P

mirelaraluca
23rd June 2009, 21:01
iar eu nu mai stiu sa scriu.....:(
dar serios, sala pare mai mare.

ioanavol
24th June 2009, 07:17
Ioana,
parca in poze tale arata sala mai mare decat este in realitate :P

Pai da, stii si tu ca pana n-am numarat putin locurile ca sa vad ca se aduna cateva mii nu m-am linistit :D Asta pentru ca, intr-adevar, sala nu pare asa de mare.

Dar RAI e si mai mica...deosebirea fata de Ahoy e ca are scaune de jur imprejur (deci si in fata barnei si in fata paralelelor), dar are doar pe un nivel.

Ahoy are scaune doar pe laturile lungi, dar pe 2 nivele. Cred ca-n total sunt vreo 5000 de locuri. In RAI mai mult de 3000 nu cred sa fie.

Acum, sincer, nici sa fie ca un stadion nu-i bine...atunci chiar ca te uiti numai pe ecran ca sa distingi ceva.

mikeyy
24th June 2009, 12:59
Da..chiar daca nu am vazut acea editie a mondialelor in direct (deh..abia ma nascusem :P) pot spune ca se afla in topul concursurilor de gimnastica preferate de mine..alaturi de CM 99, JO 2000, JO 2004 si CE 2004

LuisaGym
24th June 2009, 13:45
S-ar putea sa merg la Londra la CM. De fapt mi-am luat deja bilet de avion pentru ca am prins o oferta foarte buna de la Ryanair (vre-o 20 EUR dus intors din Eindhoven). Biletul e de fapt 12 dar cu taxele de rezervare se face 20. Cine vrea geanta la cala mai plateste in plus 20 EUR. Zic asta aici pentru ca in cazul in care se mai hotaraste cineva sa vina si locuieste in zona sa afle ca acuma e un moment bun pentru prins un bilet de avion ieftin.
Individual compus feminin e vineri seara de pe la 6 iar sambata si duminica sunt finalele pe aparate de pe la 1 pana pe la 4 la amiaza. In principiu se poate combina CM cu vizitarea Londrei (in plus intrarea la British Museum e gratis!!!).

ioanavol
24th June 2009, 15:21
S-ar putea sa merg la Londra la CM. De fapt mi-am luat deja bilet de avion pentru ca am prins o oferta foarte buna de la Ryanair (vre-o 20 EUR dus intors din Eindhoven). Biletul e de fapt 12 dar cu taxele de rezervare se face 20. Cine vrea geanta la cala mai plateste in plus 20 EUR. Zic asta aici pentru ca in cazul in care se mai hotaraste cineva sa vina si locuieste in zona sa afle ca acuma e un moment bun pentru prins un bilet de avion ieftin.
Individual compus feminin e vineri seara de pe la 6 iar sambata si duminica sunt finalele pe aparate de pe la 1 pana pe la 4 la amiaza. In principiu se poate combina CM cu vizitarea Londrei (in plus intrarea la British Museum e gratis!!!).

Multumesc mult ca ai zis.

Eu insa, trebuind sa merg in Romania saptamana de dupa, mi-am luat si eu bilet de avion, dar inspre Bucuresti...si ma duc de vineri 16 oct, ca sa apuc sa vad si Mondiale comentate in romana (de fapt sa le vad, ca pe net aici nu mai merge si la TV olandez nu garantez ca le dau). Asa-mpusc si eu 2 iepuri...de fapt unul jumate, al doilea ar fi fost intreg dac-as fi mers la Londra.

Deci probabil ca o sa te vedem la televizor:D Sper sa ai ocazia sa mai auzi imnul in direct!

busumary
25th June 2009, 23:19
Poate voi ajunge si eu la Rotterdam cu voi,dar mai e destul pana atunci.Va voi anunta,oricum :)

ioanavol
26th June 2009, 10:18
Ar fi super sa poti si tu veni, Mary :)

crisloregym
26th June 2009, 23:03
Daaa!!!!!!

Tess_AN
27th June 2009, 21:06
Poate voi ajunge si eu la Rotterdam cu voi,dar mai e destul pana atunci.Va voi anunta,oricum :)
:lol::ok::yeah: IIIAAHHHUUU !!!! (sau yahoo!) Sper sa poti. O iei si pe Angy?!? Si pe dl. hacker? Ca sa ne filmeze in direct CM-ul... Ca e doar forumist de al nostru! :)

venera
29th June 2009, 11:03
S-ar putea sa merg la Londra la CM. De fapt mi-am luat deja bilet de avion pentru ca am prins o oferta foarte buna de la Ryanair (vre-o 20 EUR dus intors din Eindhoven). Biletul e de fapt 12 dar cu taxele de rezervare se face 20. Cine vrea geanta la cala mai plateste in plus 20 EUR. Zic asta aici pentru ca in cazul in care se mai hotaraste cineva sa vina si locuieste in zona sa afle ca acuma e un moment bun pentru prins un bilet de avion ieftin.
Individual compus feminin e vineri seara de pe la 6 iar sambata si duminica sunt finalele pe aparate de pe la 1 pana pe la 4 la amiaza. In principiu se poate combina CM cu vizitarea Londrei (in plus intrarea la British Museum e gratis!!!).

Sa inteleg ca ti-ai luat bilet spre Londra din Eindhoven ? Si asa ieftin ? Super...Si eu intentionez sa merg la Londra la CM in octombrie si am inceput sa ma uit pe nt dupa preturi dar din Romania sub 100 eur zborul nu gasesti. In fine, eu as vrea tare mult sa ajung la Londra, fac tot posibilul zilele astea sa vad daca rezerv ceva sau nu.

LuisaGym
29th June 2009, 12:06
Da, biletul e Eindhoven-Londra dus intors. Eu mi-am luat acu' 5 minute bilete pt CM. Am 2 bilete pentru AA fete de vineri seara. Biletele sunt la cucurigu dar pe centru ca altceva nu am mai gasit. O sa-mi aduc binoclu. Am si un bilet pentru finale de duminica sol si barna fete (paralele, bara si sarituri baieti). Acolo mai sunt locuri foarte bune eu am reusit sa-mi iau exact in fata solului si-a barnei. Pentru sambata nu mi-am luat nimic si nu cred ca ma duc. O sa vad la fata locului si daca mai sunt atunci bilete poate ca ma duc si sambata. Deci o sa aveti impresii de la fata locului pentru AA fete si finalele de duminica in mod sigur. (Sper sa avem cel putin 2 fete cu sanse de medalii la AA ca sa am si eu de ce tipa vineri seara de la cucurigu!!)

In ceea ce priveste biletul de avion consider ca am avut o bafta imensa pentru ca ma mai uitasem cu 1-2 luni inainte la preturi pentru perioada respectiva si erau peste 100. Cred ca am prin o oferta ceva altfel nu-mi explic.

mikeyy
29th June 2009, 12:18
Super Luiza :yes:
Ma bucur ca mergi si abia astept sa ne povestesti cand te intorci! ;)

Pt Nationale te-ai hotarat?

LuisaGym
29th June 2009, 12:23
Nu m-am hotarat inca ce fac cu Nationalele. Vroiam sa combin cu un dus acasa insa nu mai sunt sigura. O sa ma hotarasc si-o sa stiu sigur dupa 15 august. As vrea tare mult sa vin insa depind de servici, familie, finante si timp :)

crisloregym
29th June 2009, 20:16
Super, Luiza!!!! Sa strigi tareeeeee!!!!

simonad
31st October 2009, 17:32
Nu va grabiti cu biletele la Rotterdam, dupa experienta Londra si Milano din 2009 am invatat ca biletele doar jumatate se pun in pre-vanzare, restul se vand in saptamina aia la locul competitiei.

Ce pacat nu am aflat mai devereme ca ati mers la Londra, ca as fii vrut sa ne intalnim si va cunosc :) Si eu am fost la ultimele 2 finale, sambata am nimerit chiar langa grupul iubitei lui Dragulescu. Duminica am nimerit si eu sus dar niste arbitrii draguti romani m-au dus la locurile delegatiilor :) A fost o onoare sa stau la 2 locuri de Nadia si de alte foste si actuale gimnaste.

La Rotterdam vreau sa merg ca si voluntara, deabia astept ca sa puna formularele de inscriere in ianuarie. Probabil vom fii mai multi voluntari din Italia (eu locuiesc la Milano) care am facut voluntariat si la Europenele din aprilie 2009 la Milano. Daca nu ma accepta ca si voluntara, atunci o sa-mi iau bilete, experienta de la Londra m-a invata ca si cu 2 zile inainte se mai gasesc bilete, si sala nu era chiar plina....

La Birmingham mergeti? Eu tot caut sa fac voluntariat dar nu gasesc la cine sa scriu, am scris la FIG si UEG dar mi-au zis sa ma adresez organizatorilor....Organizatorii nu au inca site....Uffffffiiiii!!!!! Si daca au poate fac ca si la Londra, am fost vreo 20 de voluntari din Italia care ne-am scos cazier, tradus in engleza si ne-au refuzat cu scuza ca au doar 50 de locuri :(

Oricum mi-ar place tare mult sa tin legatura cu voi ca sa va intalnesc anul viitor la campionate. Aveti si un account de Facebook?

niagara64
31st October 2009, 18:50
Nu va grabiti cu biletele la Rotterdam, dupa experienta Londra si Milano din 2009 am invatat ca biletele doar jumatate se pun in pre-vanzare, restul se vand in saptamina aia la locul competitiei.

Ce pacat nu am aflat mai devereme ca ati mers la Londra, ca as fii vrut sa ne intalnim si va cunosc :) Si eu am fost la ultimele 2 finale, sambata am nimerit chiar langa grupul iubitei lui Dragulescu. Duminica am nimerit si eu sus dar niste arbitrii draguti romani m-au dus la locurile delegatiilor :) A fost o onoare sa stau la 2 locuri de Nadia si de alte foste si actuale gimnaste.

La Rotterdam vreau sa merg ca si voluntara, deabia astept ca sa puna formularele de inscriere in ianuarie. Probabil vom fii mai multi voluntari din Italia (eu locuiesc la Milano) care am facut voluntariat si la Europenele din aprilie 2009 la Milano. Daca nu ma accepta ca si voluntara, atunci o sa-mi iau bilete, experienta de la Londra m-a invata ca si cu 2 zile inainte se mai gasesc bilete, si sala nu era chiar plina....

La Birmingham mergeti? Eu tot caut sa fac voluntariat dar nu gasesc la cine sa scriu, am scris la FIG si UEG dar mi-au zis sa ma adresez organizatorilor....Organizatorii nu au inca site....Uffffffiiiii!!!!! Si daca au poate fac ca si la Londra, am fost vreo 20 de voluntari din Italia care ne-am scos cazier, tradus in engleza si ne-au refuzat cu scuza ca au doar 50 de locuri :(

Oricum mi-ar place tare mult sa tin legatura cu voi ca sa va intalnesc anul viitor la campionate. Aveti si un account de Facebook?


Unii au . Poti intra la mine . Si daca te mai accepta si altii dintre prietenii mei e ok .

crisloregym
3rd November 2009, 22:19
In seara asta nu am mai avut stare, asa ca am intrat un pic pe Wizz Air...deocamdata nu sutn disponibile bilete de avion nici pentru mai 2010, daramite pentru octombrie:D...dar, de exemplu, daca ar fi sa luam acuma pentru martie 2010, ne-ar ajunge 230RON/ persoana...deci, daca le luam din timp...nu cred ca ar fi chiar scump ci din contra:D...mie imi surade pretul:P...daca o sa ne miscam repede...o sa avem sanse mari...

Am vrut sa si scriu pe forum, ca sunt cu adevarat bucuroasa ca ies asa ieftine:D

Cata_RB
3rd November 2009, 22:42
Ma bag si eu ca musca in lapte :D
De unde pana unde vreti sa mergeti cu avionul? Ca nu vad pe Wizz zboruri pana in Olanda :D M-a facut curioasa Cristina cu pretul...mi se pare destul de mult, asta-vara am dat ~100 RON Cluj - Paris si nu s-a schimbat mult de-atunci. Bine, fara bagaj, doar pretul biletului. Banuiesc ca depinde si de aeroporturi, ce taxe au.

LuisaGym
3rd November 2009, 23:05
Cu Wizzar sunt zboruri Bucuresti Baneasa Dortmund. Dortmund este in Germania la vre-o 2 ore cu masina (de sudul Olandei), deci cam 3 ore cu masina la Rotterdam.
Tarom si KLM au zboruri Bucuresti Amsterdam in jur de 100-150-200 EUR dus intors in functie de cand se face rezervarea.
Pentru cei din zona Tg Mures exista zbor cu Malev Tg Mures-Amsterdam (escala Budapesta). E foarte convenabil pentru ca se scuteste un drum la Bucuresti. Din timp un bilet dus intors poate fi si in jur de 150 Eur. Se mai poate veni din Bucuresti la Bruxelles si la Koeln cu Blue Air sau cu German Wings la Koeln. Bruxelles e la vre-o 1-2 ore cu masina, Koeln la vre-o 2 ore. Exista legaturi foarte bune cu trenul de la orice aeroport la Rotterdam.

EDIT: a... doar din Bruxelles la Rotterdam nu e asa usor de ajuns (dar se ajunge) cu transport public.

ioanavol
4th November 2009, 13:34
Oricum mi-ar place tare mult sa tin legatura cu voi ca sa va intalnesc anul viitor la campionate. Aveti si un account de Facebook?

Contacteaza-ne pe privat si-ti putem da adrese de email. Dar si pe forum intram mai mereu, asa ca ne poti oricand gasi.

@ Cristina: asa este, prin ianuarie-februarie ar trebui sa-ncepem sa ne interesam.
Mai ieftin de 50-60 euro dus-intors nu gasim, zic eu. Plus ca taxeaza si 10 euro/bagaj si alti bani pe plata cu carte de credit.
Scopul e sa iesim in total sub 100 euro, zic eu.

Oricum, in cateva zile incep sa va bombardez cu emailuri pe cei care-am rezervat impreuna :P

crisloregym
4th November 2009, 20:26
Aaa, deci iau bani si pe bagaj? Ma gandesc daca iau ceva in plus pentru plata prin transfer bancar...am vazut aseara cu Mihai ca se poate face plata prin transfer bancar daca faci rezervare prin telefon...acuma nu stiu cum o sa facem cu rezervarile si u plata, dar o sa mai stabilim:P

Clau93
16th December 2009, 01:36
Stie cumva cineva cine va fi in echipa la anul?? Nu vreau sa iesim la concluzii, dar cine va putea fi in ehipa? Dupa cate am inteles...Sandra e mai bine, Cera si Gaby mai fac gimnastica...Ana T e drumul bun si mai e Ana P si Diana Chelaru! Apoi mai sunt junioarele care vor fi senioare!

Cata_RB
16th December 2009, 02:13
Stie cumva cineva cine va fi in echipa la anul?? Nu vreau sa iesim la concluzii, dar cine va putea fi in ehipa? Dupa cate am inteles...Sandra e mai bine, Cera si Gaby mai fac gimnastica...Ana T e drumul bun si mai e Ana P si Diana Chelaru! Apoi mai sunt junioarele care vor fi senioare!

E muuuuult prea devreme sa ne gandim la o posibila echipa :) In primul rand, sa fie toate sanatoase!
Pe langa fetele enumerate de tine, mai sunt Loredana Sabau si Andreea Span, ambele deja senioare din 2009, insa prima revine dupa o accidentare serioasa, iar a doua a renuntat o vreme la gimnastica si acum s-a intors in sala.

Si bine ai venit! :)

Tess_AN
16th December 2009, 18:05
Bine-ai venit Clau93!

In 2010 sunt si senioare Amelia Racea, Raluca Haidu si Diana Trenca. Daca e sanatoasa, intra in carti si Claudia Voicu. Pentru CM sper sa avem echipa tare care sa urce pe podium.

Cata_RB
16th December 2009, 20:02
Claudia Voicu cred ca e bine, nu cred ca mai are probleme la genunchi...sper! Si Dana Andrei mai trebuie adaugata pe lista senioarelor 2010. Teoretic, e de unde alege...doar sa ajunga toate cu bine pana la toamna :)

anna.09
16th December 2009, 21:18
De abia astept sa o vad pe Claudia la potential maxim. Imi place mult, mult de tot!

crisloregym
19th December 2009, 13:13
Eu as vrea ca in echipa sa intre: ANELE, Gabita (daca se face ceva si cu durerile ei), Amelia, Raluca (daca se face ceva cu ratarile, macar la sol), Diana Chelaru (daca intr-adevar va fi valorificata la sarituri si sol) si Claudia Voicu (daca e bine)...pot sa o adaug si pe Dana Andrei (daca face si in 2010 progrese atat de remarcabile ca in 2009). Cera..offf...sper, dar nu stiu...nu mi-e clar daca ea intr-adevar este capabila sa aterizeze sau treneaza doar momentul unei retrageri...pana nu vad nu cred...si Sandra, daca reuseste sa revina cu un sol foarte bun (deci daca reuseste sa treaca de problemele de sanatate)...cam astea sunt fetele pe care le vreau candidate pentru echia...si sa avem de unde alege anul asta, sa mergem cu echipa cea mai in forma si cel mai bine pregatite...si sa lasam deoparte scuzele...si sa mergem ca sa ne batem la aur (nu este suficient sa vrea asta doar Ana si Amelia, trebuie si antrenorii sa vrea acelasi lucru si sa gandeasca concursul in acest scop), nu la "experienta", nu la bronz, ci la AUR!!!! Anul asta, daca se mergea pe criteriul asta, pleca Ana, pe langa medalia de la paralele, si cu AUR la barna!!!!!...ce-i drept, fara o participare la individual-compus (concurs care a ajutat-o sa isi formeze un nume si, sper eu, sa devina preferata arbitrelor)...oricum, galeria va fi una puternica...cu "hai" si "stai" si "tin" si "merge"...dar trebuie si vointa!!!

crisloregym
25th December 2009, 23:24
Nu stiu daca ati vazut, dar pe site-ul oficial al Mondialelor s-a sistat vanzarea de bilete...zic ei ca discuta programul competitiei cu FIG, daca am retinut eu bine.

Tess_AN
18th January 2010, 20:16
Nici o schimbare la vinzare bilete azi, dar am gasit o "tentativa" de program aici: http://www.gymnastics2010.com/download/WKSpecial2010FIG.pdf pagina 8.
Tentative programme:
Thursday 14 October
• Training
• 10.00-21.30 Official podium training men
Friday 15 October
• Training
• 10.00-21.30 Official podium training men
Saturday 16 October
• Training
• 10.00-21.30 Official podium training women
Sunday 17 October
• Training
• 10.00-17.30 Official podium training women
• 20.00-22.00 Opening ceremony
Monday 18 October
• 10.00-21.30 Qualifying competition men
Tuesday 19 October
• 10.00-21.30 Qualifying competition men
Wednesday 20 October
• 10.00-21.30 Qualifying competition women
Thursday 21 October
• 10.00-17.30 Qualifying competition women
• 19.00-22.00 Finals team competition men
Friday 22 October
• 19.00-21.00 Finals team competition women
Saturday 23 October
• 11.00-14.00 All around finals men
• 15.00-17.00 All around finals women
Sunday 24 October
• 10.00-12.30 Apparatus finals men and women, first session
• 13.30-16.00 Apparatus finals men and women, second session
• 16.30-17.00 Closing ceremony

ioanavol
18th January 2010, 20:22
Mda...deci intr-adevar au comasat finalele pe aparate intr-o zi si cele AA in alta zi. Ca sa pice toate in weekend.
Asta este, din cate am inteles, dorinta FIG, pentru a avea/prezenta o sala plina in timpul finalelor.

Cred ca astfel relaxeaza un pic zilele de calificari (aceasta este dorinta Federatiei Olandeze)...vom vedea cand va aparea varianta finala de program.

Tess_AN
18th January 2010, 20:52
Asta inseamna... tur de forta pentru cineva care reuseste calificare in toate finalele (cazul Anei P. la CM2009 si al Ameliei la EYOF2009) - la fete e: vineri - finala pe echipe, simbata - AA, duminica 4 finale pe aparate.

Iar tarile ce au calificarile - joi ... va inchipuiti ca o gimnasta cum a fost Steliana - ar avea 3 zile cu cite 4 aparate pe zi plus finale pe aparate (maxim 4) in a patra zi consecutiva?

Ar trebui tinut cont de asta si adaugat la programul de antrenament program de rezistenta fizica de pe acum. Programul se stie de pe acum, nu vreau sa aud scuze cu oboseala. Programul e la fel pentru toata lumea iar calificari joia cred ca e chestie de tragere la sorti - deci toata lumea are sanse egale si stiute din timp ca sa isi poata face fiecare strategia cum considera.

ioanavol
18th January 2010, 20:59
Programul se stie de pe acum, nu vreau sa aud scuze cu oboseala.

am citit repede si am vazut numai asta...si-am crezut ca la noi te referi:cry::cry:

Tess_AN
18th January 2010, 21:04
am citit repede si am vazut numai asta...si-am crezut ca la noi te referi:cry::cry:
:happy Ma gindisem doar la gimnaste ... dar ca tot ai pomenit, da, e valabil pentru toata lumea: nu vreau sa aud scuze cu oboseala!

Cata_RB
18th January 2010, 21:44
Nu-mi place programul asta... Inteleg ca sunt si interese financiare si de publicitate la mijloc, dar e sport pana la urma, nu expozitie. Ar trebui sa existe macar un echilibru intre un program accesibil pentru public si un program rezonabil pentru un sportiv. In tot mai multe sporturi se fac astfel de manevre, sub diverse forme, si nu-mi place ca gimnastica a ajuns printre ele :(
Ma intreb ce parere au gimnastii despre programul asta...daca le convenea mai mult oboseala psihica acumulata in 5-6 zile sau acest format.

ioanavol
18th January 2010, 23:11
Nici mie nu-mi place...de fapt mie nici nu-mi place concuratul seara sau foarte devreme dimineata, pe motiv ca "sa fie la ora de varf nu stiu unde".

Mi se pare totala lipsa de respect fata de gimnasti/sportivi.

Cum n-a vazut nimeni examen de bac sau de intrare la facultate sau de licenta la 10 seara nu ar trebui nici gimnastilor sa li se impuna asta.

Cata_RB
18th January 2010, 23:17
Mi se pare totala lipsa de respect fata de gimnasti/sportivi.

Cum n-a vazut nimeni examen de bac sau de intrare la facultate sau de licenta la 10 seara nu ar trebui nici gimnastilor sa li se impuna asta.

Ai pus punctul pe I...

crisloregym
18th January 2010, 23:33
Dar sa stii ca examene la facultate incepand la 8 si terminandu-se la 10 am "vazut":D...bine bac, licenta sau admitere asa e...nu prea e cazul, astea-s dimineata la 09.00 de obicei pana la 18.00...deci da, ai pus punctul pe i.
Pe de alta parte, ma bucur ca a aparut aceasta tentativa de program...cred ca biletele de avion pot fi luate cu toata increderea;)

ioanavol
18th January 2010, 23:37
Da, puteti rezerva bilete de avion...dupa ce iese toata lumea din sesiune :)

Clau93
23rd January 2010, 11:42
OK deci inainte de a pleca toata lumea in Olanda fara mine (:() putem face o lista de gimnasti care POATE vor merge la Roterdam?

Deci asta am pana acuma:
Amelia Racea
Raluca Haidu
Dana Andrei
Diana Trenca
Claudia Voicu
Diana Chelaru
Ana Porgras
Gabriela Dragoi
Anamaria Tamarjan
Sandra Izbasa
Andreea Span (???)
Loredana Sabau

Altcineva? La baieti stie cineva? Eu doar stiu ca poate Flavius si Marian ar putea merge...

ioanavol
23rd January 2010, 15:19
Clau, nu fii trist(a), si din fata televizorului/calculatorului pot fi incurajate foarte bine fetele:) Esti in Europa? daca da, nu ne va fi greu sa ne-ntalnim odata si-odata...

Pentru posibile participante, eu as mai astepta macar pana la Europene, se pot schimba atatea...

Oricum, imi doresc enorm sa vina (si sa fie-n mare forma) Cerasela, Ana Porgras, Claudia Voicu, Amelia, Anamaria, Diana Chelaru. Imi doresc eu mult si celelalte (Raluca, Gabita, Sandra), dar sa fie in urma unei selectii dupa care sa plece cele mai in forma...nu mai vreau sa fie trimise doar fiindca nu avem alte gimnaste sau "ca sa nu se demoralizeze". Si dupa aia sa aflam ca de fapt nu erau in forma, motivate, erau accidentate...si apoi sa nu mai auzim de ele.

Anul asta avem de unde alege! Vreau niste Nationale competitive, cu fetele luptandu-se (sanatoase, motivate, in forma) pentru un loc in echipa!!

Clau93
24th January 2010, 11:36
Pentru posibile participante, eu as mai astepta macar pana la Europene, se pot schimba atatea...

Oricum, imi doresc enorm sa vina (si sa fie-n mare forma) Cerasela, Ana Porgras, Claudia Voicu, Amelia, Anamaria, Diana Chelaru. Imi doresc eu mult si celelalte (Raluca, Gabita, Sandra), dar sa fie in urma unei selectii dupa care sa plece cele mai in forma...nu mai vreau sa fie trimise doar fiindca nu avem alte gimnaste sau "ca sa nu se demoralizeze". Si dupa aia sa aflam ca de fapt nu erau in forma, motivate, erau accidentate...si apoi sa nu mai auzim de ele.

Anul asta avem de unde alege! Vreau niste Nationale competitive, cu fetele luptandu-se (sanatoase, motivate, in forma) pentru un loc in echipa!!

Da, corect! Sper ca cei mai buni sa mearga! Vom vedea la Internationale! Anamaria nu va merge! Imi pare rau sa spun! Dar totusi ar fi fain daca Raluca ar merge! Cred ca ea are forma buna si e foarte sanatoasa!

Chiar avem de unde alege si sper sa nu ne alegem cu surprize urate!

ioanavol
31st January 2010, 17:29
Am vazut ca si pe pagina olandeza a site-ului au suspendat vanzarea biletelor.

Din cate am inteles insa in februarie se va sti sigur cum vor fi grupate finalele pe aparate si calificarile. Pe noi nu ne afecteaza aceste schimbari prea mult pentru ca avem abonament (si am fost asigurata ca nu vor schimba perioada).

crisloregym
31st January 2010, 22:40
Eu am incredere in olandezi:P

Clau93
1st February 2010, 02:16
Eu am incredere in olandezi:P



Cred ca si eu! In Roterdam in 87, s-au produs cele mai palpitante mondiale din istoria lumii!:)

Cata_RB
1st March 2010, 00:00
Vesti pentru forumistii plimbareti si nu numai: se pare ca Mondialele vor incepe pe 16 octombrie, cu 2 zile mai devreme decat era anuntat la inceput.
http://www.kngu.nl/kngu/kngu_algemeen/newsarticle/24228/wk_turnen_krijgt_twee_extra_wedstrijddagen_.html

(TAA)

mikeyy
1st March 2010, 00:20
16?
Adica sambata?
Wow si vad ca incep direct cu calificari.....sper ca inteleg bine.
Asta inseamna ca deschiderea e mai devreme?

Ioana, help cu olandeza :)

Cata_RB
1st March 2010, 00:21
Pai...nu cu calificari trebuie sa inceapa? :D

mikeyy
1st March 2010, 00:26
Mai erau parca si niste antrenamente oficiale pe podium + deschiderea oficiala....din cate tin minte.

Mersi Cata de link si de veste.

Cata_RB
1st March 2010, 00:31
Aaaa :D Ar trebui sa fie si alea...poate nu le-au trecut in acel articol, nu stiu.

ioanavol
1st March 2010, 07:40
In articol zice ca acum sunt 9 zile in loc de 7: ca au distribuit calificarile pe mai multe zile pt ca gimnastii sa poata da ce au mai bun.

Stiu de cand i-am sunat ca erau in negocieri cu FRG-ul pt a face asta, dupa experienta neplacuta de la Londra, unde au fost pana noaptea tarziu calificarile.

In rest vad ca au reusit sa convinga FRG-ul sa nu "arunce" toate finalele pe aparate intr-o zi. Asta e bine.

Mai zice in articol ca tot cei care au bilete pt calificari vor primi gratis bilete pt celelalte 2 zile. Cei cu abonament nu au probleme.

Acum eu ma gandesc ca nu stiu cum o sa avem locurile in zilele extra (sau se pastreaza la fel?) O sa-i sun zilele astea si-o sa scriu aici.

De deschidere nu scriu nimic...o sa-i intreb si asta.

Clau93
1st March 2010, 10:45
WOW ce o sa va distrati in Rotterdam!! Si eu vreau sa plec! Ca mai stati o zi doua o sa fie fain! Vedeti gimnastica, mergeti in oras! HAVE FUN!!:cool:

LuisaGym
8th March 2010, 17:02
Programul final (zilele sunt fixe numai orele le mai pot schimba) http://www.gymnastics2010.com/en/programme.asp

Sunt 4 zile de antrenamente oficiale dintre care numai 2 sunt cu public. Cele doua zile sunt zilele in care se antreneaza echipa Olandei.

ioanavol
25th March 2010, 11:51
Brosura cu Mondialele, pentru cei interesati:
http://mediacloud.gymnastics2010.com/WK_Special_2010-nr_2.pdf

simonad
7th April 2010, 18:53
Am trimis cerere pt voluntariat, daca va intereseaza scrieti la contactele care le gasiti pe site. Ofera cazare gratis si probabil mese, drumul in schimb trebuie sa-l platiti voi.
Daca nu ma accepta pana in iunie, o sa ma organizez altfel....

ioanavol
19th April 2010, 16:01
S-au anuntat arbitrii de la baieti pt nota D (thx Albert from TAAF):

sol: Joao Rocha (POR) & Diego Lazzarich (ITA)
cal: Enrique Salanitro (ARG) & Alain Macchia (FRA)
inele: Andrei Federau (BLR) & Takeuchi Teuraki (JPN)
sarituri: Hadji Abdelmdjid (ALG) & James Hartung (USA)
paralele: Dan Grecu (ROU) & Nikolas Provias (GRE)
bara fixa: Paul Szysko (AUS) & Iztvan Berzi (HUN)
__________________

ioanavol
26th April 2010, 11:59
S-au vandut toate biletele pentru finalele pe aparate si individual compus.

Au mai ramas bilete doar pentru: calificari (16-19 oct) si finalele pe echipe (fete 20 oct si baieti 21 oct).

Sunt curioasa daca chiar va fi asa de plina sala in zilele acelea:P

Tess_AN
26th April 2010, 17:41
Cite locuri are sala? Daca va fi plina, inseamna cam o ora in plus la intrare (fie se merge mai repede sa se intre printre primii fie se sta la coada!) si inca o ora in plus la iesire... Avis amatorilor :P

ioanavol
26th April 2010, 18:56
Nu are de ce sa fie coada, la Europene fiecare-si avea biletul si se intra rapid (usile-s destul de largi:P)

Coada ar fi doar la casa de bilete, dar nu cred sa fie cazul, la cat de rapid par a se vinde biletele.

Dar bineinteles ca n-o sa mergem chiar in ultimul moment...

crisloregym
26th April 2010, 22:18
Oricum, sala se pare ca o sa fie mai plina decat a fost saptamana trecuta la baieti...sunt curioasa daca vin englezii in numar mai mare la fete decat la baieti:D

Ada24
26th April 2010, 22:22
Aici cred ca se vorbeste de sala din Rotterdam :P

crisloregym
26th April 2010, 23:01
pai de sala de la Rotterdam vorbeam si eu in prima parte...dar am zis sa nu le moara laudatorii olandezilor:D...si apoi m-am gandit ca oricum saptamana asta o sa vina si englezi in numar mai mare decat saptamana trecuta...scuze, in mod sigur par cam ambigua..de altfel, nici eu nu ma inteleg prea bine:d

Ada24
26th April 2010, 23:03
lol ok, am crezut ca ai gresit thread-ul :P scuze :D

MitzGym
9th May 2010, 23:51
vreau sa meerg la mondiale neaparat,cum pot sa fac rost de bilete?

MitzGym
10th May 2010, 20:34
da loredana sabau ce mai face?mai e pe la deva?

deci va rog mult,bilete pt campionatele mondiale daca gasiti pe undeva va rog insistent sa ma anuntati,daca nu gasiti,va rog sa imi spuneti ca sa stiu

maria_alexandra
10th May 2010, 21:12
parca ziceai ca mamei tale ii e cam frica sa te lase singura in afara bucurestiului ptr nationale.. acum te lasa la mondiale?:confused:

Tess_AN
10th May 2010, 22:24
deci va rog mult,bilete pt campionatele mondiale daca gasiti pe undeva va rog insistent sa ma anuntati,daca nu gasiti,va rog sa imi spuneti ca sa stiu
Pagina de web a competitiei: http://www.gymnastics2010.com/en/
Bilete: http://www.gymnastics2010.com/en/tickets.asp
Program: http://www.gymnastics2010.com/en/programme.asp

Aici e thread-ul despre Mondialele de gimnastica de anul acesta; http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=430145

MitzGym
10th May 2010, 22:35
Pagina de web a competitiei: http://www.gymnastics2010.com/en/
Bilete: http://www.gymnastics2010.com/en/tickets.asp
Program: http://www.gymnastics2010.com/en/programme.asp

Aici e thread-ul despre Mondialele de gimnastica de anul acesta; http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=430145

am intrat acum cateva ore in pagina principala,am intrat si la sectiunea bilete,dar am vazut ca nu mai sunt,de aia v-am cerut ajutorul
stiam de vre-o 3 sapt de thread-ul ala cu rotherdam,da in price caz,mersi pt link-uri
mai sunt alte site-uri de unde poti sa rezervi?

parca ziceai ca mamei tale ii e cam frica sa te lase singura in afara bucurestiului ptr nationale.. acum te lasa la mondiale?:confused:

aa,numerge si ea cu mine,nu va merge o zi la servici,cred ca in vinerea aia unde e si aa-ul
dar daca merge nu va veni cu mine la concurs,ea lucreaza in domeniul mobilei,are clienti si in rotherdan,clienti pe care ii stie de vre-o 15-16 ani,e amica cu ei

Tess_AN
10th May 2010, 22:44
am intrat acum cateva ore in pagina principala,am intrat si la sectiunea bilete,dar am vazut ca nu mai sunt,de aia v-am cerut ajutorul
stiam de vre-o 3 sapt de thread-ul ala cu rotherdam,da in price caz,mersi pt link-uri
mai sunt alte site-uri de unde poti sa rezervi?
Nu stiu de alt site. Vad ca sunt sold out la individual compus si finale pe aparate. Mai au de vinzare pentru calificari si finale pe echipe. Nu imi vine sa cred! Si mai e aproape juma de an!

Nu stiu ce sa zic. Poti incerca sa le trimiti un email sa ii intrebi pe ei, sa incerci la o agentie de turism daca au ei (citeodata au) sau sa incerci pe forumuri de gimnastica sa intrebi daca cineva are de vinzare.
Aici nu cred, dar intrebarea moarte nu are: Vinde cineva biletul dintre cei ce au bilete? :)
(daca stiam luam anul trecut mai multe ;) )

MitzGym
10th May 2010, 22:51
da chiar asa de repede sa se vanda,eu m-am decis aseara ca as vrea sa merg,nici la olimpiada nu e asa
daca le trimit,la scriu in engleza?sau pot si in germana?
am gasit o adresa de mail:vanderlinden@kngu.nl

Tess_AN
10th May 2010, 22:55
da chiar asa de repede sa se vanda,eu m-am decis aseara ca as vrea sa merg,nici la olimpiada nu e asa
daca le trimit,la scriu in engleza?sau pot si in germana?
am gasit o adresa de mail:vanderlinden@kngu.nl
Cred ca stiu si engleza si germana. Eu as zice scrie in engleza sau si engleza (prima) si apoi in germana dar cred ca ajunge engleza.

Pentru Olimpiada, stiu ca agentii de turism din Bucuresti aveau de vinzare si bilete pentru competitie. Nu stiu daca se vindeau la pachet (impreuna cu cazare si avion) sau si separat. De aia am zis sa incerci si la agentii de turism.

Mitz, poti sa scrii si aici la forumul in engleza, acolo mai intra unii care sunt si pe alte forumuri si poate sunt care si-au luat bilete si nu mai pot merge... Depinde ce noroc ai. Daca vad pe undeva pe unde "hoinaresc" eu, iti dau PM.

Bafta!

MitzGym
10th May 2010, 23:18
Cred ca stiu si engleza si germana. Eu as zice scrie in engleza sau si engleza (prima) si apoi in germana dar cred ca ajunge engleza.

Pentru Olimpiada, stiu ca agentii de turism din Bucuresti aveau de vinzare si bilete pentru competitie. Nu stiu daca se vindeau la pachet (impreuna cu cazare si avion) sau si separat. De aia am zis sa incerci si la agentii de turism.

Mitz, poti sa scrii si aici la forumul in engleza, acolo mai intra unii care sunt si pe alte forumuri si poate sunt care si-au luat bilete si nu mai pot merge... Depinde ce noroc ai. Daca vad pe undeva pe unde "hoinaresc" eu, iti dau PM.

Bafta!
buna idee,dar cum imi dau biletele?ce intrebare,gasesc ei o metoda?
ce agentii au bilete pt londra?
cred ca o sa am noroc,eu sunt o fata norocoasa,am azut pe net niste chestii cu bilete pt rotherdam,dar nu m-am uitat pe ce dati sunt,intai incerc sa vad cu cei care nu mai pot veni,dupa aia cu agentii
nu pot s acitesc emesajul pe care mi l-ai dat,spune-mi aici,sau la profil ce ai vrut sa-mi zici

Clau93
11th May 2010, 12:12
MitzGym, sunt o gramada de zboruri spre Rotterdam sau cel putin Amsterdam. Cu biletele de gimnastica, poti sa le zici sa ti le trimita prin posta, sau sa poti sa le cumperi din Olanda dupa ce iti faci reservare online.

MitzGym
12th May 2010, 21:15
MitzGym, sunt o gramada de zboruri spre Rotterdam sau cel putin Amsterdam. Cu biletele de gimnastica, poti sa le zici sa ti le trimita prin posta, sau sa poti sa le cumperi din Olanda dupa ce iti faci reservare online.

din olanda?
cum?
mama s-a gandit sa il puna pe un olandez de-al ei sa imi caute
dar ce site-uri sunt pt a rezerva?
agentii,care sunt?
oricum,eu am vazut de net agentii multe cu zboruri spre rotherdam,da incerc sa le dau un mail?

simonad
20th May 2010, 16:33
Nu va stresati cu biletele, eu la Birmingham am patit ca cu o luna inainte nu am mai gasit online pt finala din 2 mai apoi au mai bagat altele pe internet, cu locuri mult mai bune decat cele care le gasisem 2 luni inainte :( . Am vazut si la Londra si la Milano che online baga putine bilete pana in ultimele saptamini. De obicei nu se vand toate, la Londra erau o droaie de locuri libere :)

Clau93
20th May 2010, 22:51
din olanda?
cum?
mama s-a gandit sa il puna pe un olandez de-al ei sa imi caute
dar ce site-uri sunt pt a rezerva?
agentii,care sunt?
oricum,eu am vazut de net agentii multe cu zboruri spre rotherdam,da incerc sa le dau un mail?

Poi....in primul rand stai bine sa te gandesti daca chiar pleci sanu nu si daca merita. Sunt multe companii low cost in Europa. Poti zbura pana in Amsterdam cu foarte multe companii, din Rotterdam sunt mai putine companii dar poti incerca si acolo. Dute pe wikipedia si gaseste o lista de toate avioanele care zboara la aceste aeropoarte si vezi ce oferte au. Suna si la ceva companie de zbor din zona ta si intreaba. Ti-ar da un sfat bun. Intreba si daca poti ca ei sa te ajute sa cumperi bilete de gimnastica. Un email e foarte bine :), bafta

mikeyy
21st May 2010, 23:23
S-ar putea ca la Rotterdam sa se inregistreze un record ...72 de tari participante:
- 56 de echipe la baieti;
- 47 de echipe la fete;

(taa)

Reamintesc faptul ca editia din acest an reprezinta prima etapa de calificare pentru Jocurile Olimpice de la Londra (2012). Doar primele 24 de echipe (in urma concursului de calificare) vor avea dreptul sa treaca in a doua etapa de calificare de la CM 2011 - Tokio.

MitzGym
22nd May 2010, 14:24
Nu va stresati cu biletele, eu la Birmingham am patit ca cu o luna inainte nu am mai gasit online pt finala din 2 mai apoi au mai bagat altele pe internet, cu locuri mult mai bune decat cele care le gasisem 2 luni inainte :( . Am vazut si la Londra si la Milano che online baga putine bilete pana in ultimele saptamini. De obicei nu se vand toate, la Londra erau o droaie de locuri libere :)

ms de incurajari,sala din rotterdam e fff mica,e cam cat aia din ploiesti
doamne ajuta sa gasesc!

Cata_RB
22nd May 2010, 14:39
Cum sa fie foarte mica?!? :confused: Sala din Rotterdam, Ahoy, are 10.000 de locuri! Polivalenta din Bucuresti are 6.000, iar cea din Ploiesti...nu stiu, dar sigur e mult mai mica.

MitzGym
22nd May 2010, 20:51
Cum sa fie foarte mica?!? :confused: Sala din Rotterdam, Ahoy, are 10.000 de locuri! Polivalenta din Bucuresti are 6.000, iar cea din Ploiesti...nu stiu, dar sigur e mult mai mica.
pai atunci de ce mi se pare mie?
daca sunt 10000 locuri cum sa se vanda toate

Cata_RB
22nd May 2010, 21:00
pai atunci de ce mi se pare mie?
daca sunt 10000 locuri cum sa se vanda toate

Pai de ce sa nu se vanda toate? Biletele s-au pus in vanzare de 1 an.
Olanda e relativ in centrul Europei, e destul de usor de ajuns din multe tari. Plus ca e campionat mondial complet, cu toate probele, este ce vedea.
La fotbal, se umplu stadioane de peste 30.000 de locuri...si meciuri sunt o data sau de 2 ori pe saptamana.

MitzGym
22nd May 2010, 21:04
Pai de ce sa nu se vanda toate? Biletele s-au pus in vanzare de 1 an.
Olanda e relativ in centrul Europei, e destul de usor de ajuns din multe tari. Plus ca e campionat mondial complet, cu toate probele, este ce vedea.
La fotbal, se umplu stadioane de peste 30.000 de locuri...si meciuri sunt o data sau de 2 ori pe saptamana.

da,da'in primu'rand fotbalul e un sport f iubit de majoritatea oamenilor,iar cu un an inainte nu ai idee ce o sa faci peste un an,nu ai idee nici ce o sa faci peste o secunda,dar peste un an

niagara64
22nd May 2010, 21:17
nu ai idee nici ce o sa faci peste o secunda,dar peste un an
Tinerete , tinerete ...:) traieste doar pentru prezent ...Sorry , dar a fost prea funny raspunsul tau.

mikeyy
22nd May 2010, 21:18
Mitz: in prima saptamana de cand s-au pus in vanzare biletele (acum 1 an) s-au vandut deja 30-40% . Nu stiu de ce ti se pare asa ciudat ca s-au vandut toate deja. Vreau sa-ti zic ca doar dupa 2 zile...abia mai gaseai locuri in randurile din fata.....deci nu e o surpriza ca nu mai sunt bilete.

Sala de la Ploiesti mai mare decat Ahoy Arena? :ras-plans:
Asta e gluma anului...

Cata_RB
22nd May 2010, 21:28
Pentru un eveniment de amploare, biletele trebuie luate din timp...altfel risti sa nu mai gasesti locuri bune si sa nu mai merite. Plus ca sunt si alte aspecte, cazare, bilete de avion, care sunt mult mai scumpe daca sunt luate cu doar cateva luni inainte.
Evident ca nu poti sa spui sigur-sigur ca asta o sa faci peste un an, oricand poate sa apara ceva neprevazut, mai mult sau mai putin grav, care sa strice planurile. Dar nu prea se poate fara riscul asta :)

LuisaGym
22nd May 2010, 22:01
Olanda e relativ in centrul Europei, e destul de usor de ajuns din multe tari.

Numai din curiozitate, tu la ce te referi cand spui ca Olanda e relativ in centrul Europei?

Cata_RB
22nd May 2010, 22:22
Numai din curiozitate, tu la ce te referi cand spui ca Olanda e relativ in centrul Europei?

La asta:

Olanda e relativ in centrul Europei, e destul de usor de ajuns din multe tari.

MitzGym
22nd May 2010, 22:33
Sala de la Ploiesti mai mare decat Ahoy Arena? :ras-plans:
Asta e gluma anului...

nu,e cam la fel(cel putin asa pare)
esti un ideolog,eu am spus ca e cam cat aia din ploiesti,nu mai mare,iti vin uneori niste idei unde nu stiu cum le scoti

Cata_RB
22nd May 2010, 22:47
Se pare ca este concurenta serioasa pentru gluma anului....

MitzGym
22nd May 2010, 22:52
Se pare ca este concurenta serioasa pentru gluma anului....

da,da'uneori mikeyy chiar ma enerveaza,scoate niste idei taare aiurite

LuisaGym
22nd May 2010, 22:58
Olanda e relativ in centrul Europei, e destul de usor de ajuns din multe tari.

Smechera Europa asta, are multe "centre". :D Cred ca se poate demonstra prin inductia matematica faptul ca are mai multe centre. :evil:
N-o luati si voi in nume de rau, dar sunt lucruri "filozofice de mare adancime" care se discuta pe aici.

mikeyy
22nd May 2010, 23:04
nu,e cam la fel(cel putin asa pare)
esti un ideolog,eu am spus ca e cam cat aia din ploiesti,nu mai mare,iti vin uneori niste idei unde nu stiu cum le scoti


da,da'uneori mikeyy chiar ma enerveaza,scoate niste idei taare aiurite


Uf, uf!
(ca tot vorbim de Olanda)

crisloregym
22nd May 2010, 23:19
Smechera Europa asta, are multe "centre". :D Cred ca se poate demonstra prin inductia matematica faptul ca are mai multe centre. :evil:
N-o luati si voi in nume de rau, dar sunt lucruri "filozofice de mare adancime" care se discuta pe aici.

Vezi ca iar sari calul!!!

niagara64
22nd May 2010, 23:55
da,da'uneori mikeyy chiar ma enerveaza,scoate niste idei taare aiurite

Mai copilule cum ai realizat tu ca sala din Olanda "este cam la fel " de mare cu cea din Ploiesti ? Prin ce procedeu ?
Si dupa sa mai ai si tupeul sa ii vorbesti lui Mihai pe tonul asta desi ti s-a explicat care e numarul de locuri la fiecare sala in parte ...
Voi mai faceti ceva scoala in tara ? Si nu este o intrebare malitioasa...


Sala din Rotterdam, Ahoy, are 10.000 de locuri
Polivalenta din Bucuresti are 6.000
Iar cea de la Ploiesti este cu muuuuult mai mica ca cea din Bucuresti

Acum ca la matematica de clasa a 3a poti compara sala din Olanda cu cea din Ploiesti ...:happy

Nu mai vorbesc de tonul obraznic . cu care te adresezi ...te enerveaza ?

LuisaGym
23rd May 2010, 00:36
Vezi ca iar sari calul!!!

Eu nu pot sa sar calul pentru ca nu m-am dat niciodata jos. :happy
Chiar nu stiti de gluma. :)

crisloregym
23rd May 2010, 01:07
Eu nu pot sa sar calul pentru ca nu m-am dat niciodata jos. :happy
Chiar nu stiti de gluma. :)

Ba stiu, dar doar cu cei care isi stiu lungul nasului. Imi pare rau...dar acuma nu e cazul, din cate observ:(

LuisaGym
23rd May 2010, 01:27
Ba stiu, dar doar cu cei care isi stiu lungul nasului. Imi pare rau...dar acuma nu e cazul, din cate observ:(

Cei care-si stiu lungul nasului oare vad si mai departe decāt lungul nasului?
Pai daca mi-ai dai "nas" eu ce sa fac :D.

crisloregym
23rd May 2010, 01:35
Cei care-si stiu lungul nasului oare vad si mai departe decāt lungul nasului?
Pai daca mi-ai dai "nas" eu ce sa fac :D.

Asa-i, ai dreptate..si lui Pinocchio i-a dat Carlo Collodi nas. Ce-i drept, pana la urma baietelul din lemn si-a dat seama ca daca nu e atent ii devine prea lung si nu e prea bine...Ti-o recomand ca lectura, cred ca ai ce invata de la baietelul din lemn.

Clau93
23rd May 2010, 05:25
Daca gimnastica ar fi un sport usor, s-ar numi fotbal. Gimnastica e un sport foarte po****r, si anul acesta va fi mai special din cauza ca:
1. Gimnastica este un sport iubit de multi...
2. Este prima etapa de a te califica cu echipa la Londra in 2012, deci vor fi multe tari, multe echipe, multi parinti, frati, surori incurajand fetele, telespectatori din multe parti ale lumii.
3. Ultima data la campionatele mondiale la Rotterdam, Romania a luat AUR. (oamenii stiu povestea)
4. La Rotterdam se vor organiza mai multe sporturi in acelasi timp, nu numai fotbalul sau gimnastica.

LuisaGym
23rd May 2010, 09:23
Asa-i, ai dreptate..si lui Pinocchio i-a dat Carlo Collodi nas. Ce-i drept, pana la urma baietelul din lemn si-a dat seama ca daca nu e atent ii devine prea lung si nu e prea bine...Ti-o recomand ca lectura, cred ca ai ce invata de la baietelul din lemn.

Pai vezi ca stii! Vezi numa' ca nasul crestea din cauza minciunilor nu din cauza ca "nu vedea de nas". Ce zici, ca tot te pricepi la matematica, cresterea nasului se facea dupa o progresie aritmetica? :D
Uite, hai sa stabilim ca tu ai ultimul cuvant, "ai dreptate", "imi cer scuze", etc...., orice ti-ai dori tu sa te satisfaca. Eu una ma amuz (sper ca nu te superi ca n-ai de ce) dar e cam demult off topic. Scuze tuturor. :floricica:

MitzGym
23rd May 2010, 20:19
Mai copilule cum ai realizat tu ca sala din Olanda "este cam la fel " de mare cu cea din Ploiesti ? Prin ce procedeu ?
Si dupa sa mai ai si tupeul sa ii vorbesti lui Mihai pe tonul asta desi ti s-a explicat care e numarul de locuri la fiecare sala in parte ...
Voi mai faceti ceva scoala in tara ? Si nu este o intrebare malitioasa...


Sala din Rotterdam, Ahoy, are 10.000 de locuri
Polivalenta din Bucuresti are 6.000
Iar cea de la Ploiesti este cu muuuuult mai mica ca cea din Bucuresti

Acum ca la matematica de clasa a 3a poti compara sala din Olanda cu cea din Ploiesti ...:happy

Nu mai vorbesc de tonul obraznic . cu care te adresezi ...te enerveaza ?
eu nu am vazut sala din rotterdam in realitate,nu am cum sa-mi dau seama ca are 10.000 locuri,nu sunt ghicitoare,pare muuult,muult mai mica,ma miram cum de sunt 10.000,nu am zis ca nu ii cred ca sunt 10.000.Imi pare rau daca l-am jignit si daca am fost obraznica,nu mi-am dat seama ca se supara cineva(mi se mai intampla),daca l-am jignit pe mikeyy imi cer scuze,uneri nu imi dau seama.
da'ce vrei sa zici cu expresia:"mai faceti ceva scoala in tara"?

MitzGym
23rd May 2010, 20:25
Mai copilule cum ai realizat tu ca sala din Olanda "este cam la fel " de mare cu cea din Ploiesti ? Prin ce procedeu ?
Si dupa sa mai ai si tupeul sa ii vorbesti lui Mihai pe tonul asta desi ti s-a explicat care e numarul de locuri la fiecare sala in parte ...
Voi mai faceti ceva scoala in tara ? Si nu este o intrebare malitioasa...


Sala din Rotterdam, Ahoy, are 10.000 de locuri
Polivalenta din Bucuresti are 6.000
Iar cea de la Ploiesti este cu muuuuult mai mica ca cea din Bucuresti

Acum ca la matematica de clasa a 3a poti compara sala din Olanda cu cea din Ploiesti ...:happy

Nu mai vorbesc de tonul obraznic . cu care te adresezi ...te enerveaza ?
eu nu am vazut sala din rotterdam in realitate,nu am cum sa-mi dau seama ca are 10.000 locuri,nu sunt ghicitoare,pare muuult,muult mai mica,ma miram cum de sunt 10.000,nu am zis ca nu ii cred ca sunt 10.000.Imi pare rau daca l-am jignit si daca am fost obraznica,nu mi-am dat seama ca se supara cineva(mi se mai intampla),daca l-am jignit pe mikeyy imi cer scuze,uneri nu imi dau seama.
da'ce vrei sa zici cu expresia:"mai faceti ceva scoala in tara"?
totusi sa stii ca stiu destul de multe,nu sunt proasta,stiu sa compar 2 nr de la inceputul clasei 1,sunt a 7-a,stiu sa scot radicalul dintr-un numar,ochestie care e de 100000000000000000000 de ori mai grea decat compararea

Adde
23rd May 2010, 21:04
eu nu am vazut sala din rotterdam in realitate,nu am cum sa-mi dau seama ca are 10.000 locuri,nu sunt ghicitoare,pare muuult,muult mai mica,ma miram cum de sunt 10.000,nu am zis ca nu ii cred ca sunt 10.000.Imi pare rau daca l-am jignit si daca am fost obraznica,nu mi-am dat seama ca se supara cineva(mi se mai intampla),daca l-am jignit pe mikeyy imi cer scuze,uneri nu imi dau seama.
da'ce vrei sa zici cu expresia:"mai faceti ceva scoala in tara"?
totusi sa stii ca stiu destul de multe,nu sunt proasta,stiu sa compar 2 nr de la inceputul clasei 1,sunt a 7-a,stiu sa scot radicalul dintr-un numar,ochestie care e de 100000000000000000000 de ori mai grea decat compararea

Esti clasa a-7-a?? Inseamna ca te descurci f. bine. Nu stiu de ce credeam ca esti putin mai mare. Adevarul ca voi sunteti mai dezghetati decat eram noi in anii 80, 90. E o atitudine diferita, nu o lipsa de respect. Ca dovada ca scoala in ziua de azi nu se mai face cu rigla la palma!

MitzGym
23rd May 2010, 21:58
Esti clasa a-7-a?? Inseamna ca te descurci f. bine. Nu stiu de ce credeam ca esti putin mai mare. Adevarul ca voi sunteti mai dezghetati decat eram noi in anii 80, 90. E o atitudine diferita, nu o lipsa de respect. Ca dovada ca scoala in ziua de azi nu se mai face cu rigla la palma!


da,asa e,profesorii sunt ff indulgenti la lucruri legate de disciplina,iar eu pot sa fiu si super bine crescuta,dar,pot sa fiu si super nesuferita,si needucatam,depinde cum sunt oamenii cu mine

Tess_AN
28th May 2010, 21:32
Romania va participa la CM (Doamne-ajuta! s-au gasit bani pentru inscriere!)

Conform datelor FIG referitor la inregistrarea provizorie, http://fig2.lx2.sportcentric.com/system/files/1737/original/Provisional_Registrations_ART_WCH_Rotterdam_10.pdf ?1274348272 delegatia Romaniei va avea 53 de persoane.

MitzGym
28th May 2010, 21:45
Romania va participa la CM (Doamne-ajuta! s-au gasit bani pentru inscriere!)

Conform datelor FIG referitor la inregistrarea provizorie, http://fig2.lx2.sportcentric.com/system/files/1737/original/Provisional_Registrations_ART_WCH_Rotterdam_10.pdf ?1274348272 delegatia Romaniei va avea 53 de persoane.

la cm de gimnastica?
woow,asa de multi participanti?

Tess_AN
28th May 2010, 22:01
la cm de gimnastica?
woow,asa de multi participanti?
Daca te uiti in tabel: echipa completa si la fete si la baieti.
6 in echipa +1 rezerva la fiecare.

Cum se va desfasura concursul in calificari/finala pe echipe? Va fi ca la CE maxim 3 pe aparat?

mikeyy
28th May 2010, 22:32
Cum se va desfasura concursul in calificari/finala pe echipe? Va fi ca la CE maxim 3 pe aparat?

Da.
Sistemul va fi 6-3-3

niagara64
29th May 2010, 03:47
:happy Mai multi "oficiali " decat sportivi si antrenori ...
Si unde de obicei nu sunt nici medici si nici maseori la lot (nici daca tragi cu tunul ) acum sunt o gramada ...la placinte inainte ...

mihafrancisc
29th May 2010, 06:46
Da.
Sistemul va fi 6-3-3
Cred ca in calificari va fi 6-5-4. Tarile care au 3 gimnasti/ gimnaste sunt trecute la individual.

deni
29th May 2010, 12:32
Da.
Sistemul va fi 6-3-3

Eu stiu ca sistemul este 6-5-3.

ela_diana
2nd June 2010, 12:38
Daca nu va suparati imi spuneti si mie ce inseamna sistemul 6-5-3?

mikeyy
2nd June 2010, 12:43
Daca nu va suparati imi spuneti si mie ce inseamna sistemul 6-5-3?

Echipa e formata din 6 gimnaste, in calificari participa 5, dar se iau doar cele mai mari 3 note in calcul.

Clau93
2nd June 2010, 12:43
Daca nu va suparati imi spuneti si mie ce inseamna sistemul 6-5-3?

Adica in echipa sunt 6 gimnaste in total. Din aceste gimnaste doar 5 vor executa la fiecare aparat, si acele 3 note mai mari intra in calculul total al echipei. :) Are sens cum am spus?

ela_diana
2nd June 2010, 14:33
mersi am inteles

Tess_AN
2nd June 2010, 19:45
Ceva nu e in regula cu sistemele. Sunt clar 6 in echipa. Daca concureaza 5 la un aparat, nu se pot lasa pe dinafara 2 note. Ar trebui sa fie 5 evolutii si intra 4 note in calcul. Sau concureaza doar 4 pe aparat si se iau 3 note in calcul. Asta pentru calificari.

In finalele pe echipe, cred ca vor concura 3 pe aparat si toate 3 notele intra in calcul.

deni
2nd June 2010, 19:50
Ceva nu e in regula cu sistemele. Sunt clar 6 in echipa. Daca concureaza 5 la un aparat, nu se pot lasa pe dinafara 2 note. Ar trebui sa fie 5 evolutii si intra 4 note in calcul. Sau concureaza doar 4 pe aparat si se iau 3 note in calcul. Asta pentru calificari.

In finalele pe echipe, cred ca vor concura 3 pe aparat si toate 3 notele intra in calcul.
da Tess ai dreptate.
sunt 6 in echipa,concureaza 5 si se pun cele mai bune 4 note.
iar finala va fi 3 din 3.:)

Clau93
3rd June 2010, 10:20
Deci va fi asa?

Calificari: 6-5-4
Finale pe echipe: 6-3-3

LuisaGym
4th June 2010, 15:09
Cred ca as fi in culmea fericirii sa mai prind un CM in care sa-i vad pe Belu si Bitang langa podium alaturi de fete. :yeah:

niagara64
4th June 2010, 15:24
Cred ca as fi in culmea fericirii sa mai prind un CM in care sa-i vad pe Belu si Bitang langa podium alaturi de fete. :yeah:

Minuni nu prea pot face ei anul asta dar cred ca la anul care vine se vor schimba multe .
Multi asteapta d la ei anul asta .Eu i-as lasa in pace pentru gimnastica nu e un sport de tactica .Schimb tactica si castig! E un sport de acumulare .In plus ei trebuie sa le schimbe fetelor acum un stil cu care au fost obisnuite si nu va fi usor .Chiar si cele mai bune si docile dintre ele se vor revolta si opune , fie si din inertie , inconstient .
Cam pe la anul vom vedea adevaratele rezultate .

crisloregym
4th June 2010, 23:47
Eu zic asa: daca cei doi raman la lot pana la JO, eu merg la Londra!!! Nu vreau sa ratez un nou aur olimpic pe echipe:P...cine mai merge?:D

Clau93
5th June 2010, 00:04
Eu zic asa: daca cei doi raman la lot pana la JO, eu merg la Londra!!! Nu vreau sa ratez un nou aur olimpic pe echipe:P...cine mai merge?:D

EU VREAU!!! Sper sa pot pleca...as termina cu scoala pe atunci:rolleyes:. Cine stie...vedem.

Ada24
5th June 2010, 00:05
Eu zic asa: daca cei doi raman la lot pana la JO, eu merg la Londra!!! Nu vreau sa ratez un nou aur olimpic pe echipe:P...cine mai merge?:D

Eu.:D:D:D

onlyme88
5th June 2010, 00:10
Subscriu

Tess_AN
5th June 2010, 02:20
Eu m-am inscris pentru deja pentru Rio 2016 :) si pentru Olimpiada din 2028 ;)... Nu promit nimic pentru Londra, dar mai stii?!?

niagara64
5th June 2010, 02:47
Eu m-am inscris pentru deja pentru Rio 2016 :) si pentru Olimpiada din 2028 ;)... Nu promit nimic pentru Londra, dar mai stii?!?

La aia din 2028 sunt si eu abonata ...La Rio ? Nu cred ...

Cata_RB
5th June 2010, 03:08
Dar ce e in 2028, fratilor?

Tess_AN
5th June 2010, 03:16
Dar ce e in 2028, fratilor?
Iti spune Niagara ;)

niagara64
5th June 2010, 03:19
Iti spune Niagara ;)

:happy

Avem noi o gimnasta pentru care facem galerie atunci ...bine... care va mai putea , cum va mai putea , in bastoane sau in carucioare important e sa facem galerie !

ioanavol
5th June 2010, 10:22
Cum aia din 2028 va fi aproape sigur la Amsterdam...see you then:D

crisloregym
6th June 2010, 00:16
Pai pentru aia parca ma inscrisesem si eu, daca tin bine minte, acuma, ca am mai imbatranit un an...nu??? Deci pe lista sunt:
Londra 2012, Rio 2016 si xxx 2028 (daca ma mai primeste Ioana, dupa experienta care va fi anul asta:D)...si imi trece prin cap si Tokyo 2011...nu cred ca altadata as avea ocazia de a merge la Tokyo:P

niagara64
6th June 2010, 03:27
Vezi Tess cati sunt ptr 2028 ?! Eveident ca noi o sa avem nevoie de bastoane ... but who cares ?

Tess_AN
6th June 2010, 07:59
Vezi Tess cati sunt ptr 2028 ?! Eveident ca noi o sa avem nevoie de bastoane ... but who cares ?
Eu in baston? Fii serioasa! Nici nu apuc sa ies la pensie pina atunci... Va fi a doua tinerete :D

A aparut nr. 3 al brosurii CM:
http://www.gymnastics2010.com/download/WK%20Special%202010-nr%203.pdf

Tracoromana
6th June 2010, 23:44
Multumim Tess.

Poate ca poza asta s-a mai postat, dar mie imi place tare mult:

http://www.intlgymnast.com/image/kelly_karolyi.jpg

crisloregym
7th June 2010, 00:00
Oare era constienta unde s-a asezat?:)) Ce ziceti, ii facem si noi asa la Mondiale?:D

onlyme88
7th June 2010, 00:20
Daca da, sa ne trimiteti neaparat poze. NEAPARAT

mikeyy
24th June 2010, 11:44
Primul promo pentru Mondiale: http://www.youtube.com/watch?v=CVvg22U8dKI
Cu Epke, Jeffrey si Sanne(sper ca ea e?)

MitzGym
1st July 2010, 22:49
suplimenteaza locurile pt aa si ef,dar asta dupa ce o sa termine renovarile(pun mai multe scaune)
de pe forum cine merge la mondiale?

Tess_AN
2nd July 2010, 20:46
Partea a 3-a despre pregatirea gimnastilor pentru CM: http://www.gymnastics2010.com/en/a100617001.asp

Scrie si de Marian Dragulescu: a revenit la antrenamente dupa entorsa de la glezna, a luat-o usurel, lucreaza 6 aparate ?!? (wow!!!)

crisloregym
2nd July 2010, 23:54
Program super detaliat pe zile al Mondialelor, incepand cu pagina 5-6:
http://fig2.lx2.sportcentric.com/system/files/1590/original/Directives_Rotterdam_2010_f.pdf?1272634353

De asemenea, la pag. 13 sunt specificati arbitrii la dificultate, desemnati prin tragere la sorti: printre ei, Dan Grecu la paralele-baieti si Anca Grigoras la sol-fete. Sunt trecute in acest document si diverse hoteluri din Rotterdam, insotite de preturile lor...probabil acolo se vor caza gimnastii si gimnastele.

Tess_AN
3rd July 2010, 00:58
Program super detaliat pe zile al Mondialelor, incepand cu pagina 5-6:
http://fig2.lx2.sportcentric.com/system/files/1590/original/Directives_Rotterdam_2010_f.pdf?1272634353

De asemenea, la pag. 13 sunt specificati arbitrii la dificultate, desemnati prin tragere la sorti: printre ei, Dan Grecu la paralele-baieti si Anca Grigoras la sol-fete. Sunt trecute in acest document si diverse hoteluri din Rotterdam, insotite de preturile lor...probabil acolo se vor caza gimnastii si gimnastele.
Multumesc Cris.
Aici e varianta in engleza:
http://fig2.lx2.sportcentric.com/system/files/1365/original/Directives_Rotterdam_2010-e.pdf?1271926715

crisloregym
3rd July 2010, 19:38
Aaaa...scuze :happy Nu mi-am dat seama ca m-am uitat peste cea in franceza :happy

simonad
7th July 2010, 18:33
Eu merg la mondiale dar ca si voluntar. M-au convocat pt perioada 16-24 oct, din fericire voi prinde finalele ,desi nu stiu cat voi vedea :( Job-ul meu este responsabila de cei care se ocupa de spectatorii dintr-o anumita sectiune...As fi preferat sa am de-a face cu echipele dar asta este...Dar mai vedem, nu-i totul batut in cuie :D
Cand se aproprie campionatul ne organizam ca sa ne vedem :)

crisloregym
7th July 2010, 23:12
Simona, stii sectiunea de care te vei ocupa?:D Ar fisuper tare sa te ocupi de noi:))

simonad
8th July 2010, 11:33
Simona, stii sectiunea de care te vei ocupa?:D Ar fisuper tare sa te ocupi de noi:))

Habar n-am, astept sa vina responsabila din concediu si imi vor da mai multe instructiuni.
Oricum eu ma bucur ca voi fii acolo pt ca, daca nu pot sa ma intalnesc cu voi in Romania, va voi cunoaste in Olanda :) Apoi vor mai fii si alti colegi de voluntariat de la asociatia mea din italia, asa ca distractia este garantata in afara orelor de "servici", ca olandezii nu se prea pricep la asta :D

Tess_AN
12th July 2010, 04:00
Ce veste buna Simona! Poti sa ne spui si noua cind afli care e regula cu aparatele foto/camera video la spectatori si bineinteles alte reguli mai mult sau mai putin batute in cuie?

mikeyy
16th July 2010, 21:07
Pe data de 24 iulie va avea loc tragerea la sorti pentru ordinea de intrare in concurs - calificari.
Iar pana de pe data de 22 septembrie, fiecare federatie va trebui sa trimita o prima lista nominala cu gimnastii care vor participa.

ioanavol
16th July 2010, 21:53
Pe data de 24 iulie va avea loc tragerea la sorti pentru ordinea de intrare in concurs - calificari.
Iar pana de pe data de 22 septembrie, fiecare federatie va trebui sa trimita o prima lista nominala cu gimnastii care vor participa.

Sa tinem pumnii sa nu fie toate echipele de top in zile diferite...as mai vrea si-o plimbarica din cand in cand:P

crisloregym
17th July 2010, 00:08
Eu propun sa fie Romania in prima si ultima zi de calificari...ca sa nu mai modific Excel-ul cu planificarea:D...Cu ocazia astam, pana pe 24 am timp sa il finalizez, sa vi-l trimit complet:D Eu si Excelul facem casa buna de doi ani incoace:D

MitzGym
17th July 2010, 18:51
sa nu fie tarziu romania!
dar bilete de avion?ati gasit ceva?
nu e bine sa luam prea tarziu,pt ca o sa fie scumpe
dar aveti idee de vre-un hotel prim zona ahoy arena?
si am inteles ca nu exista nici un zbor direct bucuresti-rotterdam
cica cea mai ieftina solutie e sa mergi cu avionul pana la amsterdam,dupa aia sa mergi cu trenul pana la roterdam

MitzGym
19th July 2010, 16:00
am vrut sa zic sa nu fie la o ora tarzie in calificari

LuisaGym
19th July 2010, 17:46
dar bilete de avion?ati gasit ceva?
nu e bine sa luam prea tarziu,pt ca o sa fie scumpe
dar aveti idee de vre-un hotel prim zona ahoy arena?
si am inteles ca nu exista nici un zbor direct bucuresti-rotterdam
cica cea mai ieftina solutie e sa mergi cu avionul pana la amsterdam,dupa aia sa mergi cu trenul pana la roterdam

Hotel: camera pt cate persoane te intereseaza 1-2?
Zbor: nu exista zbor direct la Rotterdam. Daca te bazezi exclusiv pe transportul in comun varianta Bucuresti-Amsterdam cu Tarom sau KLM + tren Rotterdam -Amsterdam s-ar putea sa fie OK ca pret daca iei bilet din timp. Alta varianta mai ieftina ar putea fi Bucuresti - Brussel cu Blue Air asta ajunge in aeroportul principal in Brussel de unde poti sa ajungi foarte usor cu trenul in Rotterdam.
Daca te poate astepta cineva cu masina in aeroport se poate veni si pe una din variantele Bucuresti - Weeze, Bucuresti - Brussel (Charleroi) cu Wizzair.
Ori Bucuresti-Dortmund dar asta e cam departe de Rotterdam.

Tu planuiesti sa vii cu unul dintre parinti? Daca nu, s-ar putea sa-ti trebuiasca tot felul de hartii si eventual insotitor (adult). Nu stiu ce reguli mai sunt acum pt calatoria minorilor in UE.

Cata_RB
19th July 2010, 19:38
Tu planuiesti sa vii cu unul dintre parinti? Daca nu, s-ar putea sa-ti trebuiasca tot felul de hartii si eventual insotitor (adult). Nu stiu ce reguli mai sunt acum pt calatoria minorilor in UE.

Raspund eu, poate o sa fie de folos.
Daca un minor vrea sa iasa din tara neinsotit de ambii parinti, are nevoie de niste acte notariale, sunt si niste formulare speciale...trebuie declarat exact traseul pe care il va urma in afara Romaniei.
Nu stiu cum stau lucrurile daca vrea sa iasa din tara singur sau in caz ca unul dintre parinti e decedat.

MitzGym
19th July 2010, 20:46
pai vin cu mama,tata nu vrea sa vina
deci in principiu 2 persoane
daca nu vin ambii parinti,cel care nu ma insoteste trebuie sa mearga la orice notar si sa faca o hartie prin care e de acord sa ies din tara
eu am cautat in perdioada aia si sunt zboruri de 300 si ceva de euro dus-intors,ambele persoane.Mama mi-a zis ca sunt si de 100 de euro dus intors,ambele persoane.

mikeyy
19th July 2010, 21:30
2 persoane 300 de euro?
Eu tocmai m-am uitat pe Tarom, de curiozitate...si e 200 pt 1 persona. (dus-intors: Buc-Amst)

Daca te decizi sa mergi pana la urma...sfatul meu e sa te grabesti putin. Cu cat trece timpul cu atat iti scad sansele sa mai gasesti locuri pt competitie.
M-am uitat pt finala pe echipe a fetelor.....si abia daca mai sunt 10 locuri in zonele centrale....doar pe later mai gasesti, dar acolo vizibilitatea e redusa...

MitzGym
19th July 2010, 21:32
300 euro si ceva pt ambele persoane dus intors
mi-a dat nenea care se ocupa cu oganizare mail
uite ce mi-a zis:
You are on our waiting list for entry tickets to the final days of competition at the 2010 Rotterdam Artistic Gymnastics World Championships.



As you may know, the venue, the Ahoy Sports Palace , is currently undergoing extensive renovation. We would like to inform you that the renovations are going well, to the point where they are a little ahead of schedule. This being the case, there is an outside possibility that more seats may become available in October. Should this turn out to be the case, you will be in a position to buy more tickets. However, since the builder will not be able to tell us for sure until the start of August, we will contact you again in early August. If more tickets are available for sale by that time, we will tell you then how to order them

MitzGym
21st July 2010, 12:22
hoteluri langa ahoy arena:http://www.booking.com/searchresults.html?city=-2152403&ssne=Rotterdam&error_url=http%3A%2F%2Fwww.booking.com%2Fhotel%2Fn l%2Fparkhotelrotterdam.html%3Faid%3D327345%3Blabel %3Dwizz-sidemenu%3Bsid%3D211793fbe29f41b0ca3a35995d49e9e5% 3Bcheckin%3D2010-10-21%3Bcheckout%3D2010-10-24%3B&aid=327345&label=wizz-sidemenu&sid=211793fbe29f41b0ca3a35995d49e9e5&si=ai%2Cco%2Cci%2Cre%2Cdi&ss=Rotterdam%2Cahoy+arena&checkin_monthday=22&checkin_year_month=2010-10&checkout_monthday=24&checkout_year_month=2010-10&group_adults=1&group_children=0&clear_group=1
le-am dat mail celor de la wizz

Auré_Gym
21st July 2010, 15:02
Un articol pe mondialele cu programul si alte informatii: http://romgym.ro/?p=2680
Un alt articol pe tragerea la sorti: http://romgym.ro/?p=2692

Cata_RB
24th July 2010, 18:09
De pe TAA Facebook, rezultatele tragerii la sorti (pe subdiviziuni):

fete - Sub1 (ITA, CHN, ARG, MX1); Sub2 (JPN, NZL, SLO, UKR); Sub3 (POL, ROU, BRA, ISR); Sub4 (ISL, IND, SIN, BLR); Sub5 (AUS, DEN, MX3, GRE); Sub6 (RUS, SWE, FRA, GBR); Sub7 (HUN, USA, RSA, PRK); Sub8 (CAN, COL, AUT, CZE); Sub9 (ESP, POR, BEL, ECU); Sub10 (SUI, KOR, TUR, MX4); Sub11 (MEX, GER, NOR, VEN); Sub12 (UZB, NED, MX2, FIN)

baieti - Sub1 (EGY, NZL, KOR, MX7, IND, FRA); Sub2 (COL, JPN, ESP, ROU, FIN, DEN); Sub3 (CAN, MX1, IRL, GBR, GRE, QAT); Sub4 (POL, IRI, KAZ, SUI, CRO, NED); Sub5 (BLR, AUS, BUL, MX5, POR, USA); Sub6 (ARG, VEN, MX6, CHN, SLO, ALG); Sub7 (MEX, MX3, BRA, ISL, RUS, CZE); Sub8 (NOR, ECU, MX4, HUN, VIE, KUW); Sub9 (AUT, TUR, BEL, TPE, MX2, ITA); Sub10 (GER, PUR, ISR, UKR, UKR, UZB, PRK)

Ar trebui sa apara cat de curand si pe site-ul FIG, momentan n-am gasit decat anuntul finalizarii procedurii.
Am bolduit echipele de mare traditie doar la fete, la baieti ar fi fost prea complicat :P

Ada24
24th July 2010, 18:13
Off nu prea am cazut bine-si dimineata si in prima zi.

mikeyy
24th July 2010, 18:28
Mie imi place tragerea la sorti pentru fete.

Sper sa intre si SUA in prima zi. Conform programului initial, in prima zi, intrau primele 6 subidiviziuni, dar spuneau ca vor fi doar 10 subdiviziuni....acum vad ca sunt 12...poate baga si pe SUA in prima...ca sa fie toate tarile importante in aceeasi zi. :ok:

La baieti nu imi place deloc tragerea la sorti.

Ada24
24th July 2010, 18:31
Pai SUA e in 7, cred ca va fi a doua zi.
Nu e mai bine Romania sa fie seara?
La baieti de ce nu iti place ca e aproape ca la fete.

Cata_RB
24th July 2010, 18:35
Deci listele astea se impart in cate 2 zile de calificari, nu?
Pai atunci...suntem undeva pe la amiaza si la fete si la baieti, nici primii, dar nici seara tarziu. Din punctul asta de vedere pare ok.

Nu cred ca o sa bage si SUA la fete in prima zi, dar cine stie. Oricum, chinezoaicele primele, rusoaicele ultimele sau pe-aproape, americancele ultimele sau primele. Stam cel mai bine.
La baieti de ce nu va place?

Ada24
24th July 2010, 18:37
Eu ma gandeam ca e mai bine la fete a doua zi pt calificari in EF.
(ca sa nu mai zic emotiile cu care trebuie sa stau doua zile :cry:)

mikeyy
24th July 2010, 18:41
Dar nu vor concura chiar de dimineata.
O subdiviziune dureaza cam 1 ora si jumate + pauzele dintre subdv......spre dupa-amiaza vor intra ale noatre.
Rusoaicele vor concura noaptea...ceea ce nu as fi dorit pt ale noastre.

Oricum...Belu le va pregati pentru orice ora, nu-mi fac griji :)

La baieti e mai incurcata situatia, deoarece calificarea e pusa sub semnul intrebarii. Ca sa avem sanse ar trebui sa terminam pe 2, sau in cel mai rau caz pe 3 dupa subdiviziunea noastra (in clasamentul intermediar)....dar tinand cont ca inaintea noastra concureaza Korea, Franta...iar cu noi vor concura deodata Japonia si Spania....pf
Si cand ma uit ca dupa vin: China, Rusia, Sua, Germania, Marea Britanie, Ucraina, Italia...si chiar Olanda.....nici nu vreau sa ma gandesc.

Eu voiam fetele in prima zi si baietii in ultima zi (din mai multe motive)....asta e.

Cata_RB
24th July 2010, 18:41
Da, emotiile da...:D
Dar avand in vedere ca e campionat complet, poate e mai bine asa, au inca o zi de liniste intre calificari si finale.

Ada24
24th July 2010, 18:46
Mie imi e frica sa nu ratam EF din cauza ca suntem in primele subdiviziuni.:headbang:
Dar asa sunt eu mai pesimista, ignorati-ma.:D

MitzGym
24th July 2010, 18:54
cel mai ieftin zbor catre amsterdam e 430 euro,dus intors,2 persoane,in pret sunt incluse si taxele,aici am vazut ca am selectat si pt o persoana si mi-au dat jumate din pretul pt 2 persoane
de zborul ala de 300 si ceva de euro era pt o persoana,nu m-am uitat bine
oricum,ma mai interesez,ii mai intreaba mama pe finul ei olandez,care vine la saptamana viitoare in romania,ca el merge des cu avionul pe ruta romania-olanda/germania

Cata_RB
24th July 2010, 18:55
Stiu ce zici, e aiurea sa tot stai sa numeri si pana la urma sa iasa ai nostri din finala la mustata...cum a mai fost la CE acum :D
Dar pana la urma, tot acolo e, depinde doar cand aflam. Chinezoaicele sunt primele si mai sunt gimnaste cu pretentii pana la noi. La baieti nu mai zic, si mai mare aglomeratia. Asa ca...nu prea au de ce sa isi "regleze" modul de arbitraj fix pe noi. Trebuie sa speram :P

mikeyy
24th July 2010, 18:59
China e dezavantajata rau....
Abia ce le-au luat medalia de la Sydney. Sunt sigur ca si la Rotterdam vor avea de suferit...mai ales ca sunt primele la start.

Tess_AN
24th July 2010, 19:24
Urita tragerea la sorti! Cum naiba, Rusia si SUA sunt tot dupa noi? Nici nu vreau sa ma gindesc... Mai bine eram in a doua zi si dupa Rusia si SUA. Nu mai vreau un alt Beijing. Pacat.

Ada, sunt in echipa cu tine, vom pierde calificari in finalele pe aparate din cauza asta.
La baieti e tot una... sansele sunt la fel sa prindem finala de 24... si depinde cine va intra in echipa, sper ca prindem finala de 12. Oricum mai mult de locul 8 - optimist (10 - realist) la baieti nu prindem. La fete, la echipe cred ca va fi ok dar o pacat de sansa fetelor la finalele pe aparate. Mi-a cam pierit cheful de toate... voiam SUA si Rusia sa concureze inaintea noastra sau in aceeasi subdiviziune... O pornim cu stingul. :no:

dracsor
24th July 2010, 21:46
nu sunt incantata nici eu, dar intr-un fel e bine. poate fi o lectie folositoare. am incredere ca B&B si restul antrenorilor vor sti exact ce sa faca chiar si in aceasta situatie. n-om fi noi pe val, dar nici asa slabe nu suntem. (discurs motivational) :D

Tess_AN
24th July 2010, 23:46
Rusia are subdiviziune buna la fete. Marea Britanie si Franta sunt in aceeasi subdiviziune.

crisloregym
25th July 2010, 01:23
Daaa...Rusia si SUA (care primesc in general note bune la executie, peste ce ar merita) au iarasi o super tragere la sorti...n-or fi fost masluite bilele:P??? Din pacate, nici eu nu vreau un nou Beijing (oofff!!!), deci sper din suflet ca numele Belu, Bitang si Grigoras sa fie suficient de respectabile incat sa nu-si mai bata arbitrele joc de noi (sau executiile sa lase mai putin de dorit). Doamne ajuta!!! Pe de alta parte, e bine ca in prima zi sunt mai toate tarile tari:D
Nu inteleg cum aranjeaza cele 12 subdiviziuni, ca erau cate cinci in fiecare zi (dupa cum spuneai si tu, Mihai), sunt chiar curioasa...sper sa nu inceapa cu noaptea in cap primele subdiviziuni, ca de terminat la 12 noaptea, ne-om descurca noi cumva:D

Ada24
25th July 2010, 01:28
Daaa...Rusia si SUA (care primesc in general note bune la executie, peste ce ar merita) au iarasi o super tragere la sorti...n-or fi fost masluite bilele:P???

Stoica a fost acolo la tras bilete. :D
Eu nu m-am gandit ca ar avea ceva arbitrele cu Romania, ci pur si simplu la inceput sunt mai stricte , dupa aia se mai plictisesc lol.

ela_diana
25th July 2010, 14:13
Nu cred eu sa se plictiseasca ,dar mai la inceput dau note mai mici ,ca de.. poate trebuie sa le faca loc in finale la una si la alta, e destul de usor de mani****t sistemul.. Nici eu nu sunt prea incantata,dar de nu se poate face nimic.

mikeyy
25th July 2010, 18:04
Fetele noastre vor incepe concursul de calificare la paralele. China si Sua vor incepe tot la paralele, iar Rusia la sarituri.
In prima zi (sambata) intra primele 6 subdiviziuni, iar in cea de-a doua zi restul.

Baietii nostri vor incepe la sarituri.....aici e cam nasol....sa pornim chiar cu aparatul nostru forte.

http://www.gymnastics2010.com/en/a100725001.asp

Off: vad ca ora forumului e gresita :)

MitzGym
25th July 2010, 18:10
Baietii nostri vor incepe la sarituri.....aici e cam nasol....sa pornim chiar cu aparatul nostru forte.
oribil...nu mai vreau alte ce 2010
offtopic:ce s-a intamplat,pt ca eu nu am putut sa intru pe forum pana acum 2 minute?

Ada24
25th July 2010, 18:11
http://romgym.ro/?p=2709#more-2709

Articol pe siteul FRG cu declaratii Bellu si Suciu.

Cata_RB
25th July 2010, 18:21
Nici mie nu mi-a mers forumul vreo 2-3 ore. Probabil de asta e gresita ora acum...ceva probleme tehnice.

crisloregym
25th July 2010, 18:31
la fete nici nu mai stiu ce sa mai zic...m-am obisnuit sa tot incepem cu paralelele...important e in finala sa incepem la sarituri:P

mikeyy
25th July 2010, 18:35
Ordinea clasica imi place si mie. De aceea vreau ca in finale (echipe si AA) sa incepem cu sariturile.

Ada24
25th July 2010, 18:38
Ce loc trebuie ocupat in calificari sa incepem cu sariturile?:P

mikeyy
25th July 2010, 18:39
Nu se stie inca...doar pt finalele pe aparate au publicat sistemul de calificare.

crisloregym
25th July 2010, 18:44
Ma asteptam la declaratia lui Belu:P Tare imi era dor de aceste declaratii care te duc cu gandul la faptul ca totul depinde de tine si nu de arbitri...asa sa fie;)

Liuta
25th July 2010, 18:58
Oare cine va transmite CM, la TV?

mikeyy
25th July 2010, 19:00
Din cate stiu DigiSport a cumparat drepturile de transmisie pt toate editiile CM din acest ciclu olimpic.