PDA

View Full Version : N.h.l. '07



TheIceMan
28th September 2006, 17:42
In cateva zile incepe noul sezon 2006-2007.

Deocamdata in pre-season games nici o surpriza.

Toronto Malpe Leafs au o cota mai slaba decat sezonul trecut la castigarea Stanley Cup, anul trecut fiind in categoria 'B', anul asta au ajuns in 'C'.

It's a canadian game, go Leafs go !!!

dj_jaxxx
5th October 2006, 18:27
Hehe, ma bucur ca a inceput sezonul de hochei in sfarsit! :)

Toronto a inceput cu stangul ieri acasa pierzand cu 4-1.

GoPens
6th October 2006, 12:19
a inceput sezonul 2006/07, cu multe goluri deocamdata, un rezultat de 8-6 (Chicago@Nashville), 2 OTL pt. Colorado (hehehe) o victorie si o infringere pt. Toronto vs. Ottawa intr-o dubla (1-4, 6-0),
iar Pittsburgh si-a cistigat primul opener din '99 cu 4-0 acasa cu Philadelphia. /hello

urmeaza 7 luni de hockey aproape zilnic. :D

TheIceMan
10th October 2006, 07:17
azi am castigat la PSO cu Florida... mai rar vezi sa apere asa de bine cum a facut Auld portarul panterelor... 48 de suturi un singur gol pentru TML in timpul regulamentar in timp ce americanii au avut 25 de suturi un gol... primele doua perioadae 0-0... cu emotii am castigat la penaltyuri cu 2-1 !!

TheIceMan
18th October 2006, 20:38
Dupa victoria de sambata a TML contra Calgary Flames obtinuta cu un gol superb (sut de la mare distanta in vinclu peste potar) in OT marcat de Sundin (al 500-lea gol marcat de capitanul Leafs in NHL) ieri seara nu am putut sa nu remarc victoria lui Buffalo cu 9-1 in dauna Philadelphia.

Cum spuneam si in alt mesaj pe langa Anaheim se pare ca favoriti la titlul sezonul curent sunt si Buffalo care in primele 6 meciuri a obtinut 6 victorii.

Abia astept sa-i vad cu Toronto.

GoPens
19th October 2006, 11:18
Malkin marcheaza in primul sau joc din NHL vs. NJD (1-2); Pittsburgh e 2 3 0 dupa 5. mai bine ca anul trecut.

Muad Dib
19th November 2006, 18:36
un sezon care parca seamana cu ala de anu trecut...calgary a inceput prost, acuma isi revine(la fel ca anu trecut)...anaheim sunt on a roll...iar col(ekipa mea preferata) dezamageste absolut la toate capitolele...o miscare mai mult decat idioata sa-l cedeze pe tanguay la calgary pt leopold, tyler arnason pana acuma nu isi face treaba deloc..asta in ofensiva..iar la defensiva faptu ca blake nu mai e se simte rau de tot(leopold nu reuseste sa-i tina locu)...iar in poarta theodore nu e const deloc...din pacate episodu cu theodore(a fost dat aebischer la montreal pt theodore) nu prea seamana deloc cu episodu din trecut cand in urma unui trade asemanator avs l-au luat pe viitorul hall of famer Roy
PS:vad ca nu prea posteaza nimeni pe aici,ceea ce ma face sa cred ca nhl-u nu e asa de vizionat de lume, mare pacat.GO AVS!

GoPens
20th November 2006, 10:59
colorado, la fel ca detroit sunt echipe care au cumparat cupa (exceptie colorado in '96).
aveau un buget de 60 millioane+ si inainte de playoff cumparau toate starurile free agent numa pentru playofful respectiv. echipele nu prea mai semanau cu cele din sezonul regular.

chestia salary-cap a imbunatatit multe si a trimis in mediocritate echipe care se obsnuisera cu cheltuit saci de bani.

Muad Dib
20th November 2006, 22:22
e adevarat shi se pare ca pt prima oara de cand s-au mutat in colorado, avs o sa rateze playoffu...totusi cine stie, mai sunt cateva sperante cum ar fi:sakic sa-i mai care iar in spate, sa-si revina svatos la forma de anu trecut inainte de accidentare shi de ce nu wolski sa iasa rookie of the year :D

GoPens
23rd November 2006, 16:56
mai degraba calder trophy il ia Malkin. daca o tine tot asa ajunge la 100 puncte sezonu asta, chiar cu 10 meciuri mai putine. Wolski e 5 6 11 in 21 de meciuri si numai 2 2 4 in special teams.

GoPens
15th December 2006, 13:23
Crosby, seara de 6 puncte (1g 5a ) cu Philadelphia (8-4).

Muad Dib
16th December 2006, 16:21
col da semne de revenire...aseara a 3-a victorie consecutiva impotriva lui oilers. Sunt curios sa vad daca isi continua seria de victorii:) ..probabil ca nu :D

phil
19th December 2006, 19:03
col da semne de revenire...aseara a 3-a victorie consecutiva impotriva lui oilers. Sunt curios sa vad daca isi continua seria de victorii:) ..probabil ca nu :D


enough is enough :D! norocu' vostru e ca la noi s-au accidentat cativa oameni de baza: Ryan Smyth, Ethan Moreau si Ales Hemsky (ultimul a reintrat in echipa dar inca nu joaca la adevaratul potential). deseara suntem condamnati sa batem. Roloson inchide poarta si cu asta end of story :evil:. GO OILERS :yeah: /hello !

phil
19th December 2006, 19:37
din cate imi dau seama, nu sunt multi forumisti care urmaresc NHL. cum n-am mai fost de cativa ani in Romania habar n-am daca meciurile sunt accesibile pe cablu sau nu. ar fi regretabil ca nimeni sa nu le preia pentru ca e un campionat super-competitiv si interesant :ok:.

despre Oliers, ce sa mai spun? au ratat la mustata cupa in iunie (ce noroc pe Carolina: cu Montreal se accidenteaza Koivu, cu Oilers se accidenteaza Roloson – si acum sunt de parere ca accidentarea aia stupida ne-a costat titlul :no:, basca cei trei jucatori din zona Edmontonului, dintre care a stralucit Cam Ward, castigatorul trofeului Conn Smythe). in 2007 pe Oilers nu-i vad sa treaca mai departe de turul I al play-off-urilor desi, daca e sa ne luam dupa ce s-a intamplat editia trecuta, nu se stie niciodata :evil:. apropo, anul trecut Flames au terminat pe primul loc in divizie si au iesit in turul I, in editia asta cam asa se va intampla cu Oilers. in fine, prevad o finala Buffalo-Anaheim, castigata de Anaheim (sa se mai termine uodata dom'le cu dominatia Estului), ca Anaheim il au pe Pronger :rosu: :headbang: :evil:.

un site interesant: http://www.edmontonoilers.com/

Muad Dib
19th December 2006, 21:49
nu transmite nimeni aici NHL shi nici NBA-ul...dar d-aia exista net shi TVU :D
on topic: Avs slabe sanse sa prinda PO anu asta, cel mai probabil daca se va intampla se va califica dupa locu 8 in conferinta..nu merge nimic in echipa:apararea scartaie rau, power play nu exista pt Col iar theo pur shi simplu nu e constant deloc, nu stiu cat ii mai cara sakic(sau daca mai poate)...sper ca odata cu intoarcerea lui svatos echipa sa joace mai bine
Vom vedea diseara impotriva lui Oilers

phil
19th December 2006, 22:33
nu transmite nimeni aici NHL shi nici NBA-ul...dar d-aia exista net shi TVU :D

stiam io ca romanii se descurca :evil:. in ceea ce priveste calificarile pentru play-offs, situatia e departe de-a fi clara, mai ales in Northwest Division care e prin definitie foarte echilibrata [uita-te si tu: intre locul 1 (Oilers) si locul 5 (Avs) sunt doar doua puncte . . . adica exact o victorie in timpul regulamentar]. pana prin martie se mai pot intampla multe. anyways, victorie Oilers deseara :ok:. ultima oara vand am spus asta, rezultatu' final o fost: Oilers – Avalanche 3 – 7 :o: :o: :o: :headbang:. dup-aia sa aveti si voi bafta si, mai ales, sa le-o trageti cat de des la Flames :ciocan:. si la Vancouver :ciocan:. si la Minnesota :ciocan:.

dj_jaxxx
19th December 2006, 22:53
Sunt destui forumisi care urmaresc NHL. Intra pe sectia de pariuri si o sa vezi :D

Ce zici, cine ia cupa anul asta? Buffalo? Anaheim? :)

Sunt de acord, Oilers castiga deseara. Aveti niste suporteri super. Atmosfera din playoffs este nemaipomenita in Edmonton :ok:

phil
20th December 2006, 00:38
hey, thx dj_jaxxx. adevaru-i ca n-am mai intrat de mult pe OLS asa ca nu stiam cat de urmarit e NHL in Romania. da' daca se pariaza la greu :D inseamna ca exista un interes real /hello. asa cum spuneam, cele mai mari sanse sa joace finala din 2007 le au Buffalo si Anaheim. nu neaparat prin prisma clasamentului (ambele sunt pe primul loc in cele doua conferinte) cat mai ales prin joc. Buffalo era cat pe ce sa ajunga si in 2006 in finala dar (bafta Carolinei :evil:) n-a fost sa fie. spuneau gurile rele ca Oilers aveau mai multe sanse cu Buffalo decat cu Carolina. ma rog, ce-a fost a trecut. Sabres sunt acum pe val, la fel si Anaheim.

apropo de Anaheim. vara asta a fost iures mare in Edm cand Pronger, care era chipurile semnat pe cativa ani, a anuntat ca nu mai vrea sa continue cu Oilers. se pare ca nevasta-sa nu s-a obisnuit cu clima de aici si salut :mda:. poti sa-l condamni? in seara cand Anaheim au jucat in Edm, acu vreo trei saptamani, afara erau minus 28 de grade. pe cand in California . . . trai nene. atmosfera din Rexall Place e intr-adevar incendiara si jucatorii sunt supermotivati din cauza asta insa fiecare trage unde e mai cald, nu ;)? ce-mi place la Oilers e determinarea. desi clubul are cea mai mica piata din NHL echipa a ajuns in finala si doar nesansa (accidentarea lui Roloson in chiar primul meci al finalei) a facut ca Oilers sa nu castige cea de-a sasea cupa din istorie (e-adevarat ca modificarile la salarizari, introduse dupa greva din 2004-05, vine in avantajul echipelor cu un buget mai mic). exemple concrete apropo de determinare? gramada. in 2006 abia au intrat in play-off iar in turul I au jucat cu Detroit care fusese cea mai buna din liga in sezon. nimeni n-a avut curajul sa parieze pe Oilers si rezultatul (la meciuri) a fost 4-2. in turul II, cu San Jose s-a vazut cine are nervii mai tari: dupa doua infrangeri in deplasare (ambele la limita) Oilers au castigat urmatoarele patru intalniri (trei acasa, una in deplasare). cu Anaheim a fost si mai simplu: 3-0 dupa trei meciuri (primele doua afara), apoi 3-1 si in fine 4-1. pacat de genunchiul lui Roloson din finala ca cin stie cand mai se-ntalneste echipa cu o asemenea sansa.

pai cand vezi cum lupta baietii pe gheata cum dreq sa nu-i sustii? nah, hai ca m-am luat cu vorba. go Oilers /hello :yeah:.

da' Leafs ce fac? ar fi timpu' sa se trezeasca penca de cativa ani buni nu le mai iese pasienta.

dj_jaxxx
20th December 2006, 00:54
Vad ca s-au mai trezit si Leafs. Au inceput tinerii sa joace mai bine (Welwood, Ponykarovski, etc.) in sfarsit. Nu ma astept la mare lucru de la ei. Daca terminam pe locul 5-6 si POATE castigam o serie in playoffs sa fim multumiti :)

Muad Dib
20th December 2006, 15:45
anyways, victorie Oilers deseara :ok:. ultima oara vand am spus asta, rezultatu' final o fost: Oilers – Avalanche 3 – 7 :o: :o: :o: :headbang:

a fost mai strans de data asta 7-6 pt col :D...nu prea as paria pe anaheim sa castige stanley cup; ai vazut ce s-a intamplat anu trecut, au defilat pe langa avs :rolleyes: shi au luat-o serios de la oilers
PS:sper sa-i stinga pe flames in urmatorul meci/hello

phil
20th December 2006, 19:17
nah, acuma ma intelegi dj_jaxxx de ce nu intru pe pariuri. cu predictiile mele m-as ruina rapid :D. si totusi . . . sa conduci, de doua ori!, la doua goluri diferenta, 2-0 si 3-1, numai ca sa pierzi e ceva. as mai putea invoca bara lu' Bergeron din ultimele minute da' nu-s adeptu' teoriilor "daca si cu parca." asta-i trupa, cu asta defilam. pacat ca pierdem puncte aiurea, puncte care o sa coste enorm mai tarziu.

se simte in mod clar golul lasat de Pronger in aparare. Muad Dib, tocmai asta-i un motiv pentru care ii vad pe Anaheim sus editia asta. ma rog, poate ca nu iau cupa, ca parca s-a format un complex de inferioritate in mintea echipelor vestice, dar cred ca intra in finala. eh, dac-o sa fie Oilers locu' lor, cu atat mai bine :evil:! cat despre victoria cu Calgary v-o doresc din toata inima (Flames suck big time :drak:), da' o sa fie greu ca nasparlii is in vana.

cat despre Oilers, am avut un vis azi-noapte ca o sa piarda toate meciurile de-acum incolo. si visu' erea atat de real ca cand m-am trezit abia m-am abtinut sa nu ma bag la neste pariuri :evil:.

Sarbatori fericite la toti hocheiasii :yeah:.

phil
5th January 2007, 00:58
la multi ani 2007 /hello.

offf, dupa patru infrangeri consecutive, dintre care cea mai dureroasa a fost cea impotriva rivalilor de la Calgary in deplasare (2-4, 31 decembrie 2006 :headbang: ), Oilers au inceput anul cu dreptul: 4-1 impotriva panterelor din Florida. marcatori: Raffi Torres, Ales Hemsky, Fernando Pisani si Ryan Smyth (al patrulea gol in ultimele patru meciuri. de altfel, Smyth e golgeterul echipei cu 20 de reusite, la care se adauga si 7 pase de gol :cool: :yeah:). spectatori: 16,839, ceea ce inseamna ca s-a jucat pentru a 21-a oara cu casa inchisa.

rezultatul are o semnificatie speciala deoarece marcheaza victoria cu numarul 1000 in istoria clubului :yeah: :yeah: :yeah:. asadar: 27 de ani, cinci cupe Stanley si un (inegalabil) Gretzky. de remarcat ca Oilers sunt pe locul trei in ceea ce priveste numarul total de meciuri pe care au trebuit sa le joace pentru a atinge cifra asta rotunda (primele doua sunt Montreal si Philadelphia).

diseara meci tare cu Dallas Stars. avand in vedere ca Oilers sunt actualmente pe locul 10 in conferinta de vest, adica sub linia care se trage pentru play-offs, (Dallas e pe 6) o victorie ar fi mai mult decat necesara. dar in hochei totul e posibil asa ca n-as paria pe cele doua puncte puse in joc. dj_jaxxx stie cel mai bine cat de imprevizibil e campionatul NHL.

dj_jaxxx
9th January 2007, 17:22
Edmonton tot pe 10 sunt acum, doar la un punct de playoffs. Victorie importanta aseara in prelungiri la LA.

Toronto se joaca si ei cu focul pe locul 8, doar 1 pct in fata locului 9. Azi meci important pentru Toronto cu Carolina, care sunt pe 7.

Go leafs! :)

phil
12th January 2007, 04:36
Edmonton tot pe 10 sunt acum, doar la un punct de playoffs. Victorie importanta aseara in prelungiri la LA.

da, victoria cu Kings (2-1) a fost importanta. parca si mai importanta a fost insa cea cu Sharks de aseara (3-2), tot in deplasare, la San Jose. Oilers sunt cu adevarat imprevizibili!!! ce s-a intamplat insa in seara de 4 ianuarie, la meciul de acasa cu Dallas Stars, tine de domeniul neverosimilului. mult mai mult ca in fotbal, in hochei e valabila zicala "it's not over till it's over." de fapt, incrancenarea cu care se joaca literalmente pana in ultima secunda, face hocheiul un joc extrem de atractiv. partida cu Dallas a dovedit-o cu prisosinta: Oilers incep fulminant si inscriu primul gol dupa 49 de secunde (Ryan Smyth, al cincilea gol in cinci partide: man, he's reeeaally hot :yeah:). apoi se face 2-0 (Horkoff 4:29), 2-1 (Patrik Stefan, 3:05, repriza a doua), 3-1 (Nedved), 4-1 (Lupul, tot in repriza secunda). un avantaj ademenitor dar care in hochei poate fi extrem de periculos. cu patru minute inainte de incheierea celei de-a doua reprize, Dallas inscrie pentru 4-2 prin Mathias Tjarnqvist (fratele lui Daniel Tjarnqvist care joaca pentru Oilers).

mai ramasesera 20 de minute de disputat (ultima repriza) si jucatorii de la Oilers respectiv fanii pareau sa aiba sperante intemeiate pentru doua puncte esentiale in clasament. dar ceva straniu se intampla pe gheata: Oilers sunt trimisi in corzi si Stars marcheaza de 3 (trei) ori consecutiv (Jere Lethinen, Philippe Boucher, Niklas Hagman). sa cobori, fara lift, de la 4-1 la 4-5 e o "performanta" asupra careia prefer sa nu insist. si asta inca n-a fost totul. ce a urmat poate intra lejer in orice antologie a absurdului. intr-o incercare disperata de a egala, Oilers il retrag pe banca pe Roloson (pentru neinitiati: cand diferenta pe tabela de marcaj e minima, echipa condusa isi inlocuieste portarul cu un atacant in ultimul minut de joc; se obtine astfel o superioritate numerica si o sansa in plus pentru golul egalizator care e echivalent cu un punct in clasament). ma rog, pe cand mai erau vreo 17 secunde din meci, Bergeron (Oilers) gafeaza pe undeva pe la mijloc, Patrik Stefan intercepteaza pucul indreaptandu-se fulgerator si nejenat spre poarta goala. trei sferturi din echipa gazda a ajuns deja la vestiare pentru ca deznodamantul pare inevitabil: un empty-netter care va pune capat oricaror sperante. dar nu! la mai putin de jumate de metru de poarta si la 10 secunde de final, Stefan pierde inexplicabil controlul pucului (gurile rele sustin ca atentia i-a fost deraiata de o petrolista sexoasa din randul doi al tribunei in timp ce misticii din Edmonton nu se indoiesc ca in Rexall Place s-a petrecut o hierofanie, adica o explozie a sacrului in plin miez profan), puc care, preluat de Oilers, circula apoi fulgerator pe traseul Sykora – Smyth – Hemsky, ultimul inscriind fenomenal cu doar doua secunde inainte de final!!!

o faza de arhiva reluata la nesfarsit de televiziunile canadiene si americane. pentru putina destindere atasez un link unde o puteti viziona si voi. intrati pe www.edmontonoilers.com si chiar pe prima pagina (central, sub fotografie) click pe "video highlights." in fereastra care se deschide scroll down pana unde scrie Edmonton vs Dallas: Crazy Goal Ales Hemsky scores one of the most unlikely goals...ever. click pe link si enjoy. merita vizionat :happy :happy :happy.

din pacate, Oilers au pierdut meciul la loviturile de departajare :mda:.

phil
12th January 2007, 05:11
apropo, ce s-a intamplat la meciul cu Dallas iti da motive sa crezi ca exista pe undeva o balanta extraterestra care tine masura tuturor lucrurilor pamantesti. de ce spun asta? la precedentul meci cu Dallas Stars rezultatul final a fost viciat de unul de arbitri (lucru care nu se intampla foarte des). in ultimul minut de meci, tot ultimul!, Oilers au inscris un gol perfect regulamentar cu care ar fi egalat scorul si ar fi obtinut (macar) un punct insa unul din arbitri, aflat culmea la distanta de faza, a anulat eronat golul argumentand ca face-off-ul, sau pasa imediat ulterioara face-off-ului castigat de Oilers, a fost neregulamentar(a).

TheIceMan
12th January 2007, 20:51
Leafs se pare ca sunt pe un drum bun, dupa o serie de infrangeri consecutive la finele anului trecut.
Dar iata ca dupa ce au invins pe NY Rangers cu un incredibil 10 la 2 saptamana trecuta, iata ca ieri seara i-au lovit si pe Buffalo, una din favoritele la titlul anul asta IMHO, chiar la ei acasa cu 4-2 !!!
Daca continua tot asa poate avem noroc sa prindem play-off-ul anul asta. Go Leafs go !

dj_jaxxx
12th January 2007, 21:13
Trebuie sa joace mai constant. Adica Toronto baga 10 goluri azi si maine decat unul. Nici Raycroft nu e prea stralucit si cu toate accidentarile astea...sa vedem. Oricum echipa s-a comportat mult mai bine in deplasare decat acasa anul asta.

TheIceMan
13th January 2007, 21:48
Trebuie sa joace mai constant.

Da, sa speram ca bat azi pe Vancouver.

dj_jaxxx
15th January 2007, 18:50
Mda, Raycroft a jucat aiurea de tot sambata...si-uite asa un 6-1 scurt...

Sa vedem ce vor face maine cu Carolina, daca nu ma insel.

TheIceMan
15th January 2007, 19:04
Mda, Raycroft a jucat aiurea de tot sambata...si-uite asa un 6-1 scurt...

Sa vedem ce vor face maine cu Carolina, daca nu ma insel.

La Tampa Bay avem urmatoarea infrangere, maine :(

dj_jaxxx
15th January 2007, 19:14
Mda dar Tampa parca joaca si azi deci poate ii prindem obositi :)

TheIceMan
17th January 2007, 16:49
Mda dar Tampa parca joaca si azi deci poate ii prindem obositi :)

Ai vazut meciul aseara? TML a invins cu 4-2.
Raycroft a fost grozav altfel o incasam rau. Surprinzator, in a 3-a am inscris de doua ori (e drept, ultimul un empty net goal) contrar obiceiului de a incasa multe goluri in ultima perioada, de asemena golul egalizator la 2, cu 8 secunde inainte de finalul perioadei a 2-a cred ca le-a distrus moralul americanilor, ca dovada in ultima perioada au avut doar un singur sut de gol, salvat de Raycroft.

dj_jaxxx
17th January 2007, 16:55
Da, au jucat bine. A scos Raycroft cateva de nu mi-a venit sa cred :)

Oricum s-au intors aseara Antropov si Ponikarovski, si ambii au marcat :)

Acum maine la Miami :)

TheIceMan
17th January 2007, 18:53
Da, au jucat bine. A scos Raycroft cateva de nu mi-a venit sa cred :)

Oricum s-au intors aseara Antropov si Ponikarovski, si ambii au marcat :)

Acum maine la Miami :)

Yup.
M-ai facut curios, am vazut cu google maps ca BankAtlantic Center este de fapt in Sunrise, FL, mai aproape de Fort Lauderdale (12 mile) decat de Miami (32 mile), dar 20 de mile distanta intre ele este un fleac :)
Ma gandesc ca ar fi fost fain sa iti iei concediu sa mergi in Florida acuma, cand aici avem greata asta pe strazi, mai ales ca ai putea vedea in concediu un meci al Leafs-ilor in delpasare. Cred ca acolo prinzi mai lesne bilete decat aici.
Am fost la meci cu panterele in octombrie la ACC, greu am prins bilete la pret bun, si abia i-am batut si atunci la PSO.
Sa vedem maine cum va fi.

dj_jaxxx
17th January 2007, 18:56
Mda pai in Toronto rar prinzi bilete, doar sa le iei pe strada sau de pe Ebay. Eu am fost la playoffs acum cativa ani cand au jucat in finala Estului cu Carolina si am dat o caruta de bani :)

E misto in florida, dar cu frigul asta nu stii niciodata. Spre exemplu, in California le-au inghetat la aia jumatate din portocale :)

ElectroShock
22nd January 2007, 23:45
hmm surprinzator e mai putina lume aici deact pe forumu de nfl..........si din cate vad nimeni din romania.........de sezonu asta ce sa zic..acum cu pauza pt all star ce \le 2 echipe favorite ale mele van si ott sunt red hot....sper sa o tina asa cat mai mult

Gontel
27th January 2007, 14:35
aici aveti informatii despre ce a fost la nhl all star game 2007: http://www.nhl.com/allstar/2007/index.html

07Ex
29th January 2007, 00:41
Vad ca s-au mai trezit si Leafs. Au inceput tinerii sa joace mai bine (Welwood, Ponykarovski, etc.) in sfarsit. Nu ma astept la mare lucru de la ei. Daca terminam pe locul 5-6 si POATE castigam o serie in playoffs sa fim multumiti :)

Care s-au trezit? Bine, se mai intampla sa mai si castige, dar (din pacate) nici vorba de playoffs.

Messi 19
3rd February 2007, 22:50
Detroit Red Wings forever :yeah:

GoPens
3rd February 2007, 23:07
Washington@Pittsburgh 0-2

effect
6th February 2007, 01:06
Salutare natiune , cum o mai duceti ? va antrenati pentru play-offs ? :D
Sunt nou pe forum ,abia m-am inregistrat. Haideti sa incepem discutiile , ce parere aveti despre Ottawa Senators ? credeti ca prindem play-offul anul asta ? :evil:

un mic off-topic , de unde imi schimb custom statusu ? :confused:

effect
6th February 2007, 17:09
Chiar nu exista forumisti pasionati de hochei ? :(

TheIceMan
6th February 2007, 17:43
ce parere aveti despre Ottawa Senators ?

Buna, pacat ca suntem toate echipele canadiene in aceeasi divizie :(


credeti ca prindem play-offul anul asta ?

Da, prindeti play-off-ul.


Care s-au trezit? Bine, se mai intampla sa mai si castige, dar (din pacate) nici vorba de playoffs.

Well, dupa ce s-au intors din pauza de all star games inca nu am pierdut nici un meci, am castigat cu Montreal la ACC cu 4-1, in deplasare la Carolina (campionii actuali) cu 4-1, apoi la NY Rangers cu 2-1, sambata am invins greu la PSO pe Ottawa Senators, (unii dintre favoriti, imho, impreuna cu Buffalo) daca continuam tot asa sigur prindem play-off-ul.

GoPens
6th February 2007, 17:55
e inca prea devreme de zis cine prinde playoff-ul. sanse mai au si Toronto, NYI si NYR, desi cred ca NYR nu-l va prinde. in west e mai clar, dar acolo-s mai putine echipe competitive.

Ottawa e 30-21-3, nu cred sa aibe probleme, exceptind evtl. o serie de 0-10-0 sau 1-9-0, dar nu cred. mai degraba-i prind din urma pe Montreal.

interesant ar fi de speculat, daca Crosby mai pierde Art Ross.

dj_jaxxx
6th February 2007, 18:14
Toronto la St Louis azi, meci mai greu decat pare. Trebuie sa batem si sa piarda Carolina si Tampa :D

Mi-ar place sa intre Pittsburg in playoffs, sunt convins ca pot face o figura frumoasa indiferent cu cine pica in prima runda.

New Jersey joaca extrem de bine, sunt doar la 4 puncte de Buffalo! Acum cateva saptamani, nici nu era vorba sa-i prinda careva pe Buffalo.

Nashville si Detroit sunt clasa vestului. De cand Vokoun s-a intors, Nashville joaca extrem de bine si Detroit mereu gasesc mijloace sa castige :)

Pronostic: New Jersey vs. Detroit in finala :)

voi ce ziceti?

TheIceMan
6th February 2007, 18:51
L-ai vazut pe Sidney Crosby duminica seara ca plangea dupa ultima faza din OT la Montreal, cand a pierdut inexplicabil pucul si au inscris quebecosi ??
Pana la urma tot oameni suntem, mai gresim cu totii...

Plus ca i-au mai tras si vro doua crose in figura, tot lui Crosby, fara sa primeasca eliminare. Cum ii stie toata lumea quebecosii se iau la bataie cu toti, fara motiv, sau ei sunt motivul.

TML vs. Calgary in finala ar fii foarte cool :)

Pronostic, cam greu de dat de acuma.

GoPens
6th February 2007, 20:55
io n-am vazut ca anu asta in goold 'ol Germany NHL se transmite pe un canal care nu-i pe cablu la mine.

cit traieste Gary Biteme or sa existe asa-zisii enforceri in NHL si se vor intimpla faze ca mai sus, nepenalizate.
cu alt comissioner poate faze din astea se lasa cu un 2+5+10+game misconduct si 5-10 meciuri penalizare. atunci toate sleahta de gooni o sa dispara iar jucatorii cu skill or sa poate fi apreciati la valoarea adevarata.

GoPens
7th February 2007, 11:44
singura echipa care deocamdata extrapolat ar marca peste 300 de goluri e Buffalo (307).
macar una :mda:

in sezonul 80/81 au fost 14 din 20 de echipe cu peste 300 goluri marcate iar un an mai tirziu 15 din 20.

TheIceMan
7th February 2007, 20:21
Toronto la St Louis azi, meci mai greu decat pare.

ai avut drepate, am castigat greu cu 2-1, maine sa vedem la Nashville Predators ce facem, logic ar trebui sa invingem, iar sambata vin pinguinii la ACC :)

effect
7th February 2007, 23:16
Uitati aici un filmulet realizat de mine pentru cea mai frumoasa echipa din NHL

Enjoy (http://www.youtube.com/watch?v=rm7dJ3esAOY) :yeah:

TheIceMan
8th February 2007, 16:53
cea mai frumoasa echipa din NHL

Off topic: Asa-i ca scrii din Romania? :) Expresia asta este tipica gazetariei romanesti, n-am intalnit-o nicunde in Canada or The U.S. of A.

effect
8th February 2007, 21:53
Off topic: Asa-i ca scrii din Romania? :) Expresia asta este tipica gazetariei romanesti, n-am intalnit-o nicunde in Canada or The U.S. of A.

Da,din Romania scriu . Nu e o expresie tipica gazetareasca,este poate expresia tipica pentru un suporter ce isi iubeste echipa . Orice suporter isi vede echipa favorita frumoasa si vrea sa se exprime direct chiar daca e vorba in fond si la urma urmei de un simplu forum . Daca canadienii si americanii nu folosesc astfel de cuvinte ,bravo lor .. eu vreau sa exprim ceea ce simt
Numai bine .... de meciul celor de la Senators ,nu voi vorbi azi :( sunt inca suparat ...totusi Volchenkov rullzzz :lol:

TheIceMan
8th February 2007, 22:20
Da,din Romania scriu . Nu e o expresie tipica gazetareasca,este poate expresia tipica pentru un suporter ce isi iubeste echipa . Orice suporter isi vede echipa favorita frumoasa si vrea sa se exprime direct chiar daca e vorba in fond si la urma urmei de un simplu forum . Daca canadienii si americanii nu folosesc astfel de cuvinte ,bravo lor .. eu vreau sa exprim ceea ce simt
Numai bine .... de meciul celor de la Senators ,nu voi vorbi azi :( sunt inca suparat ...totusi Volchenkov rullzzz :lol:

Da, mai degraba trebuia sa scriu 'o expresie tipic romaneasca' si sa omit cuvantul 'gazetareasca'. Parca nu merge expresia asta in alta parte decat in Ro si in special la fotbal, cea mai frumoasa echipa din sud estul Europei, sau asa ceva, categoria limbaj de lemn, impreuna cu cealalta expresie 'echipa adversa si-a dorit mai mult victoria' si multe, multe altele.

Chiar si asa mie imi suna aiurea, poti spune cea mai tare, cea mai puternica, cea mai titrata, cea mai in forma, dar cea mai frumoasa o numesti pe Claudia Shiffer nu o echipa de masculi :)

De asta te intrebam, vazand ca la locatie ai scris 'land of dreams' in general expresia asta se refera la USA si cam nu se potrivrea exprimarea ta cu locatia pe care am dedus-o eu.

Foarte bine ca iti exprimi ce simti, nu am nici o obiectie la asta, dar nu prea suna bine cand de referi la NHL, zau :)

Despre meci, Buffalo nu dezmint si rup totul, sa vedem daca mai au benzina si in play-off.

effect
9th February 2007, 00:13
Am inteles ,mersi pentru completari. :)
Cat priveste meciul , e a doua partida consecutiva pierduta pe o grava greseala personala. :(
plus ca sunt cativa jucatori iesiti din forma .... numa' vesti proaste :headbang:

GoPens
9th February 2007, 11:05
din PPG, pe tema "enforcer":


Q: Why don't the Pens try to pick themselves up a goon before the trading deadline? Andre Roy seemed to fit the role, but was rarely used. How effective could a guy like Derian Hatcher, for example, be to protect our young stars on the ice? I give Jarkko Ruutu, Ryan Malone and Armstrong credit, but they hardly are intimidating. I'm sick of seeing Sid taking punishing blows and nobody seems to be paying for them.


MOLINARI: Andre Roy was rarely used -- and eventually waived -- because the Penguins decided he couldn't play well enough to take a regular shift, and they don't have the luxury of giving a spot in the lineup to a guy who isn't able to do that. Very few teams do.

The ability to play four lines regularly has been an important element in the Penguins' recent run, and that wouldn't be practical if they were dressing some troglodyte who couldn't contribute anything more than a hard right cross. While toughness is a terrific asset for any player, with the renewed emphasis on skill in the post-lockout NHL, it has to be combined with ability. Picking up a guy who's an accomplished fighter would be fine, but he has to be able to do more with his stick than shatter it over someone's skull.

Believing that tough guys should be able to play, it should be noted, is not a universal sentiment. There are a lot of people -- many working behind microphones and notepads -- who still think that a splash of testosterone and a shower of fists is the only conceivable response to any show of aggressiveness by an opponent. Imagine how surprised those folks will be when word reaches them that the earth isn't flat.

As for making opponents "pay" for their actions, which of these would have represented a higher cost for Montreal: Having Souray absorb a few punches from some knuckle-dragger in retaliation for his attack on Armstrong, or the two goals the Penguins scored during the seven minutes of power plays Souray's actions gave them?

The answer to that one should be obvious to almost everyone. And the rest presumably will get it if Montreal loses home-ice advantage in the playoffs -- or even fails to qualify -- because of the point it lost when the Penguins scored those goals.

What's more, the referees have to take some responsibility for protecting players. It's not that Crosby, or anyone else, deserves special treatment, but spears and high sticks like the ones he's gotten in recent games are flat-out violations of the rules, no matter who is on the receiving end. If the officials see such infractions, they have an obligation to call them. And if they make a habit of not seeing them, the league has an obligation to steer those guys into another line of work.

Finally, Crosby can count on receiving physical punishment -- sometimes legal, sometimes not -- from opponents for the balance of his career, because of the way he plays. He doesn't just make an occasional cameo appearance in high-traffic areas; he goes there by design, and thrives. He knows he will be challenged, and hit, when he gets around the other team's net, but accepts that as the price that must be paid for goals and assists and victories. Blend that mind-set with his skill level, conditioning and strength, and it becomes easier to understand how he has become dominant at age 19.

effect
9th February 2007, 19:50
Ottawa Senators-Montreal Canadiens 4-1 :drak:
Spezza a rulat in meciul asta ,o sa-l tina minte toata viata defensiva celor de la Canadiens :yeah:

07Ex
10th February 2007, 04:30
...cea mai frumoasa o numesti pe Claudia Shiffer nu o echipa de masculi :)

LMAO!!! pwn3d :ok:

GoPens
11th February 2007, 04:49
PENS WIN! PENS WIN!
6-5 @Toronto in OT :D

Ladies and gentlemen, Elvis has just left the building!

TheIceMan
11th February 2007, 06:23
Mda, dupa ce lasi un jucator advers inconstient pe gheata....

Norocos, ce sa mai zic, felicitari.

GoPens
11th February 2007, 14:22
mey, da' Gill a scapat in repriza a 2-a exact cum a scapat Petrovicky. numa ca Newbury a fost ala ce a instigat bataia dupa face-off.
ziceti multam la arbitrii care considera bataiile normal.
oricum in repriza a 2-a arbitrii le-au "aratat" la Toronto cam pina unde pot sa mearga fara sa se chinuie sa dea vreun penalty.
atita ca o fost timpit Antropov care sa se ia de mina cu Scuderi (pe care sper sa-l vad data viitoare la Wilkes Barre-Scranton pentru restul sezonului).
daca iei un hooking in OT, intr-un meci in care arbitrul mai ca nu ti-a dat in scris ca va vedea numai ce-i complet imposibil de ignorat ...

http://www.sportsnet.ca/images/nhl/tor/gill_crosby_hit_hor.jpg
inca un highsticking ignorat.

TheIceMan
11th February 2007, 17:30
in OT penalty against TML dat fara nici un motiv.

Raycroft a fost foarte slab, asta v-a adus victoria.

In rest cum ati pierdut la Mtl, asa ati castigata cuma, pe o gresala a echipei in atac, contraatac scurt si gol de aur.

Nu zic ca nu e echipa buna sezonul asta Pens, dar ieri norocos de tot ati castigat. Succes in finala va doresc, daca nu o sa ajunga TML :)

GoPens
11th February 2007, 21:48
in OT penalty against TML dat fara nici un motiv.

daca hooking a fost scos peste noapte din catalog, atunci da.


Raycroft a fost foarte slab, asta v-a adus victoria.

mai zi-i multzam la McCabe care s-a scos singur din joc, Scuderi-style la golul 3 al lui Staal


In rest cum ati pierdut la Mtl, asa ati castigata cuma, pe o gresala a echipei in atac, contraatac scurt si gol de aur.

tat asa se poate zice, "era sa ne batem singuri si nu Toronta ca la min. 30 aveam 3-0". cert e, ca 3 goluri avantaj nu-s nimica in hockey.


Nu zic ca nu e echipa buna sezonul asta Pens, dar ieri norocos de tot ati castigat. Succes in finala va doresc, daca nu o sa ajunga TML

cind cistigi in OT intotdeauna ai norc (si cit noroc au avut sezonul asta se vede in cele 9 meciuri pierdute in OT sau la SO). in restul celor 60 de min n-as zice. 3-0 in fata nu-i noroc. nici 3-3 nu-i din ghinion. iar revenirea la 4-4 si 5-5 s-a facut de fiecare data in decurs de 1-1:30 de la golul lui Toronto. asta-i ce pretinzi de la o echipa care-i playoff contender (moderat serios). plus, toate astea intr-un meci in care Crosby (si toata linia 1) n-au avut un meci bun. dar echipe ce traiesc pe spinarea unei singure linii oricum n-au nici o sansa.


Succes in finala va doresc, daca nu o sa ajunga TML

daca-si mentin forma si ajung in PO si nu joaca cu NJD in prima tura, au sanse sa ajunga in semifinala est. dar loc de mai mult nu prea e sezonul asta.
Malkin si Staal sunt buni dar inca nu-s la 100% din capacitate, iar in aparare tot lipses 1-2 veterani defensivi (nu ca Gonchar). poate peste 2-3 ani e loc de un cup run dar mai devreme io unu nu cred. is alte echipe mai solide in liga.

Val
15th February 2007, 13:10
Stie careva vreun site de unde se poate downloada meciuri din NHL sau vreun site unde se pot vedea meciuri din NHl?

GoPens
15th February 2007, 15:19
daca vrei pe gratis nu, exceptind meciuri inregistrate de vreun fan si puse unde pe P2P (torrent).
online stream ofera comcast, dar numai daca esti in USA si costa bani.

GoPens
16th February 2007, 11:22
Forsberg "vindut" la Nashville.

georg40
18th February 2007, 17:35
Stie careva vreun site de unde se poate downloada meciuri din NHL sau vreun site unde se pot vedea meciuri din NHl?

Meciurile sunt transmise cu regularitate pe NASN, la noi se prinde prin cablu, respectiv este parte a unor pachete de programe cum este tividi/arena.

GoPens
19th February 2007, 01:06
am vazut unul in seara asta pe sopcast.com
calitatea e naspa, dar tot e mai bun ca radio.

boah, ce gol o dat Malkin cu Washington :shocked:
n-am mai vazut asa ceva de pe vremea cind juca Mario Lemieux :yeah:

effect
24th February 2007, 01:13
In ultimul meci contra celor de la Buffalo Sabres , ne-a ingropat Emery :( Se pare ca suspendarea l-a scos din forma :angry:
AHH CAT MA POT ENERVA IDIOTII AIA DE LA SABRES ,ne-au intrerupt seria de cinci victorii consecutive :headbang:

sickboy
24th February 2007, 02:42
NUmai la victorii va ganditi, dar Buffalo le-a dat un exemplu aseara cum sa fii o echipa adevarata...iar Ottawa numai fricosi, cum de au stat toti si se uitau cum enforcerul lui Buffalo se bate cu portarul lor...poate se vor revansa sambata seara, cand e ultimul meci din sezon cu Sabres.

GoPens
27th February 2007, 17:22
Gary Roberts la Pittsburgh Penguins

phil
27th February 2007, 23:50
o bomba nasoala in Edm azi (doar la stadiul de zvon deocamdata). Ryan Smyth got traded to NY Islanders (cica sa nu-l lase Bergeron singur :evil:). asta inseamna ca Ken Lowe si-a luat adio de la play-offs anu' asta. this sucks big time. si cand cade traznetu'? chiar in ziua in care ii vor atarna tricoul lui Messier (# 11) in umerasu' din Rexall Place. this sucks even more :angry:. fanii au intrat deja in fierbere si pe buna dreptate: la momentul actual, Smyth conduce in topul jucatorilor de la Oilers cu 53 de puncte (31 goluri 22 pase de gol).

07Ex
28th February 2007, 00:05
Gary Roberts la Pittsburgh Penguins

Gary Roberts este bun, dar batran. Va ajuta echipa daca va fi transferat la Pittsburgh.

Gontel
28th February 2007, 00:21
Am auzit ca Boom TV va incepe sa transmita NHL.

GoPens
28th February 2007, 13:02
Gary Roberts este bun, dar batran. Va ajuta echipa daca va fi transferat la Pittsburgh.

pai este. si Georges Laraque.
io l-as fi vrut pe Owen Nolan dar nu io trebuie sa-l platesc.

stirea cu Ryan Smyth s-a confirmat. oricum NYI au dat extrem de mult pe el, avind in vedere ca-i UFA la sfirsitul sezonului si poate sa se reintoarce in Edmonton daca vrea.

effect
28th February 2007, 18:20
Am auzit ca Boom TV va incepe sa transmita NHL.


Unde ai auzit ? :shocked:

r0bby
1st March 2007, 09:19
Programul mecurilor de pe TVU sau Sopcast il puteti lua de aici:
http://myp2p.eu/NHL.htm

Gontel
1st March 2007, 15:08
Unde ai auzit ? :shocked:

Pe forumul asta sau pe alte forumuri, nu mai stiu exact.

Val
3rd March 2007, 17:15
Astia de la Boom alta treaba nu au? Cine draku prinde Boom? Au vreo 30000 de abonati. Crek doar cei de la tara prind Boom.

r0bby
14th April 2007, 18:20
Nashville Predators-San Jose Sharks 5-2
La general este 1-1 la meciuri castigate.Urmatorul meci va avea loc in pe arena din San Jose.

Go Sharks!

effect
22nd April 2007, 20:53
Cam liniste pe threadul asta :shocked:
Play-offs:
Buffalo-NY Islanders 4-1
Atlanta-Rangers 0-4 :rosu:
SENATORS-Penguins 4-1 :evil:
Anaheim-Minesotta 4-1
SJ-Nashville 4-1

Sferturi inca nedecise:

New Jersey Devils-Tampa Bay Lightning 3-2
Detroit Red Wings-Calgary Flames 3-2
Vancouver Canucks-Dallas Stars 3-3

PS: Ma bag sa ma uit la ultimul meci : Senators-Penguins 3-0 :ok:

effect
23rd April 2007, 21:17
AIUREA !!! Jucam cu NJ Devils in semifinalele conferintei :(
Ne asteapta cateva meciuri cu adevarat plictisitoare. :headbang:

TheIceMan
27th April 2007, 21:16
Cam liniste pe threadul asta :shocked:


Normal, din moment ce leafs au pierdut play-off la mustata, la un punct, nu ma mai prea intereseaza ce se intampla :(

effect
27th April 2007, 21:52
Eu zic sa ne faci galerie si sa treci mai repede la discutii :yeah:

effect
29th April 2007, 19:21
Brodeur, U Suck , U Suuuuuck

1-1 la general dupa doua meciuri in NJ . Ii asteptam pe "Devils" in Ottawa :evil:

effect
1st May 2007, 04:37
Si goooooooooooooooooooooool . Ottawa-NJ 2-0 goluri Preissing si Spezza. Bravos baieti .
2-1 la general , Brodeur u suuuck :evil:

effect
1st May 2007, 14:54
30 aprilie:SJ Sharks- Detroit Red Wings 2-1 . De asemenea SJ conduce cu 2-1 la general.

effect
5th May 2007, 02:33
S-a facut 3-1 la general pentru Sens . Devils sunt la pamant :evil:
Inca o victorie in NJ si suntem calificati in finala conferintei :yeah:

Acum se disputa Buffalo Sabres-NY Rangers. Scorul la general este 2-2

effect
5th May 2007, 11:34
NY Rangers at Buffalo Sabres 1-2 OT

effect
6th May 2007, 12:03
Senators in finala conferintei . Aplauze :yeah:

TheIceMan
7th May 2007, 17:21
In 4 octombrie 2006 am apreciat:


Anaheim, Calgary, Buffalo maybe Ottawa cred ca au cel mai mari sanse anul asta la Stanley Cup.

Finala estului Buffalo vs. Ottawa, in timp ce Anahaeim este calificat in finala vestului, avand mari sanse sa joace cu Red Wings.

Deci, doar despre Calgary m-am inselat. :)

Mi-ar place sa castige Ottawa, s-ar intoarce cupa in Canada supa multi ani, parca ultima data a fost in '93 cand Montreal a adus-o acasa.
Dar va fi foarte foarte greu impotriva lui Buffalo.

effect
7th May 2007, 23:27
Va fi foarte greu impotriva lui Buffalo ,dar am crescut in valoare ,avem mai multa experienta si sunt sigur ca ne vom impune .
Pana acum in play-off nu m-a impresionat Buffalo

effect
11th May 2007, 10:14
Senators-Sabres 1-0 ,dupa umilinta administrata pe terenul celor din Buffalo .

TheIceMan
17th May 2007, 21:25
Hai ca 3-1 nu-i rau, mai trebuie o victorie...

effect
20th May 2007, 11:58
O victorie pe terenul lui Sabres ca sa fie totul perfect :evil:
Hai ca i-am batut si pe astia , altii la rand :drak:

Kainsashiki
20th May 2007, 12:39
Cred ca Detroit se va califica in finala impreuna cu Ottawa

r0bby
20th May 2007, 13:12
Eu as vedea mai degraba o finala Senators-Ducks.

effect
20th May 2007, 15:28
Ramane de vazut ... deocamdata Ducks-Red Wings 2-2 la general . Nu conteaza cu cine jucam , ca tot ii batem :lol:

Kainsashiki
20th May 2007, 16:25
Istoria meciurilor in playoff pentru:

Detroit Red Wings

Overall Playoff Record: 259-240-1
Stanley Cup Championships: 2001-02, 1997-98, 1996-97, 1954-55,
1953-54, 1951-52, 1949-50, 1942-43,
1936-37, 1935-36

2006 -- lost to Edmonton, 4-2, Western Conf. quarterfinals

2004 -- defeated Nashville, 4-2, Western Conf. quarterfinals
-- lost to Calgary, 4-2, Western Conf. semifinals

2003 -- lost to Anaheim, 4-0, Western Conf. quarterfinals

2002 -- defeated Vancouver, 4-2, Western Conf. quarterfinals
defeated St. Louis, 4-1, Western Conf. semifinals
defeated Colorado, 4-3, Western Conf. finals
defeated Carolina, 4-1, Stanley Cup Finals

2001 -- lost to Los Angeles, 4-2, Western Conf. quarterfinals

2000 -- defeated Los Angeles, 4-0, Western Conf. quarterfinals
lost to Colorado, 4-1, Western Conf. semifinals

1999 -- defeated Anaheim, 4-0, Western Conf. quarterfinals
lost to Colorado, 4-2, Western Conf. semifinals

1998 -- defeated Phoenix, 4-2, Western Conf. quarterfinals
defeated St. Louis, 4-2, Western Conf. semifinals
defeated Dallas, 4-2, Western Conf. finals
defeated Washington, 4-0, Stanley Cup Finals

1997 -- defeated St. Louis, 4-2, Western Conf. quarterfinals
defeated Anaheim, 4-0, Western Conf. semifinals
defeated Colorado, 4-2, Western Conf. finals
defeated Philadelphia, 4-0, Stanley Cup Finals

1996 -- defeated Winnipeg, 4-2, Western Conf. quarterfinals
defeated St. Louis, 4-3, Western Conf. semifinals
lost to Colorado, 4-2, Western Conf. finals

1995 -- defeated San Jose, 4-0, Western Conf. quarterfinals
defeated Dallas, 4-1, Western Conf. semifinals
defeated Chicago, 4-1, Western Conf. finals
lost to New Jersey, 4-0, Stanley Cup Finals

1994 -- lost to San Jose, 4-3, Western Conf. quarterfinals

1993 -- lost to Toronto, 4-3, Western Conf. quarterfinals

1992 -- defeated Minnesota, 4-3, Norris Division semifinals
lost to Chicago, 4-0, Norris Division finals

1991 -- lost to St. Louis, 4-3, Norris Division semifinals

1989 -- lost to Chicago, 4-2, Norris Division semifinals

1988 -- defeated Toronto, 4-2, Norris Division semifinals
defeated St. Louis, 4-1, Norris Division finals
lost to Edmonton, 4-1, Campbell Conference finals

1987 -- defeated Chicago, 4-0, Norris Division semifinals
defeated Toronto, 4-3, Norris Division finals
lost to Edmonton, 4-1, Campbell Conference finals

1985 -- lost to Chicago, 3-0, Norris Division semifinals

1984 -- lost to St. Louis, 3-1, preliminary round

1978 -- defeated Atlanta, 2-0, preliminary round
lost to Montreal, 4-1, quartefinals

1970 -- lost to Chicago, 4-0, quarterfinals

1966 -- defeated Chicago, 4-2, semifinals
lost to Montreal, 4-2, Stanley Cup Finals

1965 -- lost to Chicago, 4-3, semifinals

1964 -- defeated Chicago, 4-3, semifinals
lost to Toronto, 4-3, Stanley Cup Finals

1963 -- defeated Chicago, 4-2, semifinals
lost to Toronto, 4-1, Stanley Cup Finals

1961 -- defeated Toronto, 4-1, semifinals
lost to Chicago, 4-2, Stanley Cup Finals

1960 -- lost to Toronto, 4-2, semifinals

1958 -- lost to Montreal, 4-0, semifinals

1957 -- lost to Boston, 4-1, semifinals

1956 -- defeated Toronto, 4-1, semifinals
lost to Montreal, 4-1, Stanley Cup Finals

1955 -- defeated Toronto, 4-0, semifinals
defeated Montreal, 4-3, Stanley Cup Finals

1954 -- defeated Toronto, 4-1, semifinals
defeated Montreal, 4-3, Stanley Cup Finals

1953 -- lost to Boston, 4-2, semifinals

1952 -- defeated Toronto, 4-0, semifinals
defeated Montreal, 4-0, Stanley Cup Finals

1951 -- lost to Montreal, 4-2, semifinals

1950 -- defeated Toronto, 4-3, semifinals
defeated N.Y. Rangers, 4-3, Stanley Cup Finals

1949 -- defeated Montreal, 4-3, semifinals
lost to Toronto, 4-0, Stanley Cup Finals

1948 -- defeated N.Y. Rangers, 4-2, semifinals
lost to Toronto, 4-0, Stanley Cup Finals

1947 -- lost to Toronto, 4-1 semifinals

1946 -- lost to Boston, 4-1, semifinals

1945 -- defeated Boston, 4-3, semifinals
lost to Toronto, 4-3, Stanley Cup Finals

1944 -- lost to Chicago, 4-1, semifinals

1943 -- defeated Toronto, 4-2, semifinals
defeated Boston, 4-0, Stanley Cup Finals

1942 -- defeated Boston, 2-0, quarterfinals
defeated Montreal, 3-1, semifinals
lost to Toronto, 4-3, Stanley Cup Finals

1941 -- defeated N.Y. Rangers, 2-1, quarterfinals
defeated Chicago, 2-0, semifinals
lost to Boston, 4-0, Stanley Cup Finals

1940 -- defeated N.Y. Americans, 2-1, quarterfinals
lost to Toronto, 2-0, semifinals

1939 -- defeated Montreal, 2-1, quarterfinals
lost to Toronto, 2-1, semifinals

1937 -- defeated Montreal, 3-2, semifinals
defeated N.Y. Rangers, 3-2, Stanley Cup Finals

1936 -- defeated Montreal Maroons, 3-0, semifinals
defeated Toronto, 3-1, Stanley Cup Finals

1934 -- defeated Toronto, 3-2, semifinals
lost to Chicago, 3-1, Stanley Cup Finals

1933 -- defeated Montreal Maroons, 5-2, in total goals, quarterfinals
lost to N.Y. Rangers, 6-3, in total goals, semifinals

1932 -- lost to Montreal Maroons, 3-1, in total goals, semifinals

1929 -- lost to Toronto, 7-2, in total goals, quarterfinals

Anaheim Ducks

Playoff Appearances: 5
Overall Playoff Record: 35-26
Stanley Cup Championships: None

2007 -- defeated Minnesota, 4-1, Western Conf. quarterfinals
defeated Vancouver, 4-1, Western Conf. semifinals

2006 -- defeated Calgary, 4-3, Western Conf. quarterfinals
defeated Colorado, 4-0, Western Conf. semifinals
lost to Edmonton, 4-1, Western Conf. finals

2003 -- defeated Detroit, 4-0, Western Conf. quarterfinals
defeated Dallas, 4-2, Western Conf. semifinals
defeated Minnesota, 4-0, Western Conf. finals
lost to New Jersey, 4-3, Stanley Cup Finals

1999 -- lost to Detroit, 4-0, Western Conf. quarterfinals

1997 -- defeated Phoenix, 4-3, Western Conf. quarterfinals
lost to Detroit, 4-0, Western Conf. semifinals

effect
21st May 2007, 10:44
Meciul cinci , castigat in OT de Ducks.
3-2 pt Ducks la general

Kainsashiki
21st May 2007, 14:14
Anaheim Ducks a castigat meciul cu numarul cinci din finala Conferintei de Vest, impunandu-se cu 2-1 in overtime, impotriva lui Detroit Red Wings. Meciul urmator se va juca la Anaheim, iar daca gazdele vor castiga se vor califica pentru a doua oara in finala Cupei Stanley

Dupa o prima repriza alba, Detroit Red Wings a deschis scorul in partea secunda, in minutul 6, prin Andreas Lija. Cand fanii din Detroit deja sarbatoreau victoria, cu 47.3 secunde inaintea sfarsitului meciului, Dominik Hasek a reusit sa egaleze si s-a trecut la overtime.

Detroit Red Wings a fost echipa mai buna in prelungiri, a avut chiar si un om in plus, dar Jean-Sebastien Giguere a facut minuni in poarta "ratelor".

Pana la urma Anaheim Ducks a reusit sa inscrie, in urma unei greseli a marcatorului golului din Detroit, Andreaj Lija. Teemu Selanne, golgeterul "ratelor" a recuperat pucul si a inscris dupa ce a ramas singur cu portarul din Detroit.

Scorul la general este 3-2 pentru Anaheim Ducks, iar urmatorul meci se va disputa pe 22 la Anaheim. In cazul in care echipa gazda se va impune, Anaheim Ducks se va califica in finala Cupe Stanley, unde va intalni Ottawa Senators.

Kainsashiki
22nd May 2007, 21:51
In noaptea asta incepand cu ora 4:00 (ora Romaniei) se va disputa meciul cu numarul sase al finalei vestului. Scorul general este 3-2 pentru Anaheim Ducks, iar meciul se joaca pe terenul celor de la Anaheim. Daca o sa castige, merge in finala cu Ottawa Senators.

Finala Cupei Stanley va incepe pe 28 Mai, iar primele doua meciuri se vor juca pe terenul castigatoarei finalei vestului, urmand ca celelalte doua pe terenul din ottawa..

Pacat ca vorbesc singur pe aici..

effect
23rd May 2007, 12:06
S-a decis finala cupei Stanley:

Anaheim-Ottawa :drak:

Kainsashiki
23rd May 2007, 13:22
Anaheim Ducks a reusit sa se califice in finala Cupei Stanley, dupa ce a trecut, cu scorul general 4-2, de Detroit Red Wings. Marti noapte "Ratele" au castigat pe teren propriu cu 4-3 si merg in finala unde vor intalni Ottawa Senators.

Dupa ce duminica noaptea s-au impus pe terenul celor din Detroit, "Ratele" erau favorite al calificarea in finala Cupei Stanley, disputand meciul pe teren propriu.

Rob Niedermayer a deschis scorul pentru Anaheim in prima parte, dupa 3 minute si 51 de secunde, pentru ca in partea a doua Anaheim sa se distanteze la trei goluri, prin reusitele semnate de Corey Perry si Ryan Getzlaf.

Henrik Zetterberg a ajuns la cota 6 in acest playoff si a redus din diferenta pentru Detroit Red Wings cu 17 minute inainte de finalul meciului. Sperantele celor din Detroit au fost spulberate de Samuel Pahlsson, care a inscris doua minute mai tarziu.

Insa Detroit a mai dat un semn de revenire. Pavel Datsyuk a inscris de doua ori, iar Detroit mai avea la dispozitie trei minute pentru a duce meciul in over-time, insa nu au mai avut puterea de a face acest lucru.

Anaheim Ducks merge in finala Cupei Stanley unde va intalni Ottawa Senators, echipa ce a trecut, cu scorul general 4-1, de Buffalo Sabres.

Finala Cupei Stanley va debuta pe data de 28 mai, iar primele doua jocuri se vor disputa pe terenul celor de la Anaheim, pentru ca urmatoarele doua sa se joace la Ottawa. Daca va fi nevoie, meciurile 5 si 7 se vor juca in Anaheim, iar meciul numarul 6 la Detroit. Toate meciurile vor incepe la ora 03:00 a Romaniei.

dap, cred ca Ottawa o sa castige:D

effect
23rd May 2007, 13:42
Diablo , esti fan Sens ? :D

Kainsashiki
23rd May 2007, 13:48
Nup. Din cate stiu eu au mai castigat acum vreo 80 de ani, nu? Dar atunci era alta organigrama.

effect
23rd May 2007, 14:50
Pacat ca nu esti fan Sens , poate devii :D


Vechiul club Ottawa Senators a castigat numeroase trofee intre anii 1900-1940 . Are vreo zece Stanley Cups

TheIceMan
24th May 2007, 17:29
Vechiul club Ottawa Senators a castigat numeroase trofee intre anii 1900-1940 . Are vreo zece Stanley Cups


Nup. Din cate stiu eu au mai castigat acum vreo 80 de ani, nu? Dar atunci era alta organigrama.

Nu, actuala franciza Ottawa Senators nu a castigat niciodata; echipa a fost infiintata si a primit licenta NHL in 1992.

Vechea Ottawa Senators care a castigat de vro 4 ori, socotind din 1917 de cand se joaca NHL in sistemul campionat, cam ca cel actual, si multe altele pana in 1917 cand Stanley Cup se decerna in still Challabge (ca la box) putea sa fie castigata cupa si de 2-3 ori de diferite echipe in acelasi an.

Echipa veche nu are nicio legatura cu actuala organizatie, doar numele :)

BTW, vezi ca numele corect este Anaheim Mighty Ducks nu Anaheim Ducks.

Pentru finala tin cu Senatorii :)

effect
24th May 2007, 18:19
Pentru finala tin cu Senatorii :)


Stiam eu ca nu ne lasi la greu :D

markcj
25th May 2007, 06:19
Nu-mi vine sa cred ca toti credeti ca canadienii vor castiga!! Voi chiar cunoasteti ..asa cat de cat...echipele???? Eu sincer dupa ce am vazut seria cu Buffalo zic ca canadienii nu au sanse. Au doar o linie f buna si nu prea cred ca o sa se descurce impotriva defensivei celor de la Anaheim. Oricum va fi o serie frumoasa...partea buna e ca am si bilete:D

TheIceMan
25th May 2007, 18:29
Nu-mi vine sa cred ca toti credeti ca canadienii vor castiga!! Voi chiar cunoasteti ..asa cat de cat...echipele???? Eu sincer dupa ce am vazut seria cu Buffalo zic ca canadienii nu au sanse. Au doar o linie f buna si nu prea cred ca o sa se descurce impotriva defensivei celor de la Anaheim. Oricum va fi o serie frumoasa...partea buna e ca am si bilete:D

bineinteles ca oricum canadienii vor castiga, daca ne luam dupa componenta echipelor:
Senators - 14 din lotul de 23 jucatari is canadieni.
Mighty Ducks - 19 din lotul de 26 jucatori is canadieni.

Antrenorii ambelor echipe sunt canadieni.

Cam toate echipele "americane" sunt in majoritate formate din jucatori canadieni, din acest motiv multi canadieni, oamnei de rand, nu neaparat tin cu echipa locala, well, majoritatea da, dar nu neaparat.

Apoi, eu personal, nu am nici o bucurie ca trofeul sa ajunga pe plaja la L.A. unde nu ninge niciodata, unde nimeni nu practica sporturi de iarna, unde oamenilor le pasa mai mult de basketball, baseball decat de ice hockey.

Anul trecut cand in ultimul meci au castigat acasa Carolina in fata la Edmonton, dupa sirena de final 80% din spectatori au plecat fiind canadieni suportei ai petrolistilor, si trofeul s-a decernat intr-o sala aproape goala. Penibil.

Deci, din acest motiv tin cu Senatorii pentru finala asta, altfel Mighty Ducks cum am mai spus sunt o echipa canadiana in traversti :)

Iar tehnic, cam formatiile sunt de aceeasi valoare, nu poti spune ca clar Senatorii n-au nicio snasa. Eu m-am temut sa nu-i scoata Buffalo, dar s-au descurcat admirabil.

effect
25th May 2007, 19:33
Nu-mi vine sa cred ca toti credeti ca canadienii vor castiga!! Voi chiar cunoasteti ..asa cat de cat...echipele???? Eu sincer dupa ce am vazut seria cu Buffalo zic ca canadienii nu au sanse. Au doar o linie f buna si nu prea cred ca o sa se descurce impotriva defensivei celor de la Anaheim. Oricum va fi o serie frumoasa...partea buna e ca am si bilete:D

Iti recomand sopcastu ,ca sa vezi meciurile integral . Te uiti la rezumatele de pe yahoo si iti dai cu parerea ? :rosu:

TheIceMan
25th May 2007, 21:01
Iti recomand sopcastu ,ca sa vezi meciurile integral . Te uiti la rezumatele de pe yahoo si iti dai cu parerea ? :rosu:

Nu cred ca se uita la rezumate pe yahoo, daca are si belete la meci. Norocosul :D

effect
25th May 2007, 21:54
Are bilete ,dar n-are habar de valoarea Ottawei . :D
Las' ca se convinge pe 28 mai live ..:lol:

phil
26th May 2007, 02:45
BTW, vezi ca numele corect este Anaheim Mighty Ducks nu Anaheim Ducks.

cu tot respectul, echipa s-a numit Anaheim Mighty Ducks. la inceputul sezonului 06/07, din motive care nu conteaza, s-a renuntat la "Mighty." imi cer scuze pentru pedanterie :yeah:.

pentru confirmare, uite si un extras dintr-un articol recent:

Ducks are mightier than ever

By Dan Di Sciullo, NHL Editor

(Sports Network) - It's ironic that the Anaheim Ducks dropped the word "Mighty" from their name prior to this season and yet this campaign is perhaps the mightiest in franchise history.

(restul articolului poate fi citit la http://seattlepi.nwsource.com/scorecard/hockeynews.asp?articleID=203097)

Wikipedia confirma:

"The Anaheim Ducks (formerly known as the Mighty Ducks of Anaheim and previously often referred to as the Anaheim Mighty Ducks) are a professional ice hockey team based in Anaheim, California. They play in the National Hockey League (NHL). The club announced the name change January 26, 2006, and formally changed its name five months later on June 22. [1] The Ducks are the current Western Conference Champions."

http://en.wikipedia.org/wiki/Mighty_Ducks_of_Anaheim

in ceea ce priveste deznodamantul finalei, la nivelul asta se poate intampla orice. prin decembrie am pronosticat, pe topicul de fata, o finala Buffalo-Anaheim (cu Anaheim campioana), bazandu-ma pe ce se intampla la ora respectiva in liga. nu am fost deci foarte departe cu predictia mea de amator insa Ottawa a rasturnat calculele hartiei. Buffalo au jucat neasteptat de slab in finala conferintei si poate de aceea Sens nu au impresionat nici ei. oricum, Ottawa sunt in vana asa ca nu m-as aventura nicidecum sa-i consider pe californienii care sunt de fapt canadieni dinainte castigatori. pentru Edmonton finala va avea un gust usor amarui: in ambele echipe se afla doi fosti "petrolisti" (Chris Pronger la Anaheim si Mike Comrie la Sens) care s-au despartit "urat" de echipa. un aspect pozitiv al faptului ca Anaheim a ajuns in finala este acela ca, parte a dealului Pronger, in 2008 ii va ceda Edmontonului its first draft pick.

ca o curiozitate (sau superstitie): in anii care s-au terminat cu cifra 7 Stanley Cup a fost castigata fie de Detroit Red Wings, fie de o echipa canadiana. aviz pariorilor :D.

markcj
26th May 2007, 06:41
Salutare in primul rand!
Sa va raspund si la observatii.
Da, intradevar, nu vad meciurile la tv ...doar pe cele din alte orase (tari) pt ca merg la majoritatea care se tin in Anaheim...chiar am season tickets si pe sezonul viitor. Pe Ottawa i-am urmarit doar in playoff si chiar nu m-au impresionat....daca ai vazut seria ducks-detroit ai putea spune acelasi lucru despre ducks dar ....ce sa zic...au prins 3 meciuri ffffff proaste din care au castigat 2...not bad! Si o sa vedeti ce fizic va juca ducks asa ca daca vor sa reziste ar fi bine sa se tina bine senatorii pe picioare mai ales in Anaheim.....oh da! de avantajul terenului propriu ati uitat?...e mic dar e un avantaj....7-0 e recordul ducks la castigat meciuri decisive la honda center!
Faza cu zapada e penibila!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Am abonament la munte....i'm snowboarding all fricking winter! Da!...muntele nu e in anahein ci la o ora pe freeway....totusi nu tre sa mergi in canada sa vezi zapada. Cat despre patinoare pe care se joaca hochei ...credema ca nu stiu exact cate is numai in anaheim...is o gramada de ligi de amatori!
Despre fani....cam ai dreptate. in gen in america hocheiul e cam 4 sport spre deosebire de canada unde e primul...cred, nu stiu sigur. totusi , ca sa fiti si voi la curent cu ceea ce se intampla in anahei si sa va faceti o imagine cat de iubita este echipa asta va zic ca ei sunt la al 31 sellout consecutiv la honda senter! Jumatate de sezon cu casa inchisa! eu zic ca nu-i rau deloc pt america.
Oricum le urez bafta si senatorilor si chiar sper sa fie o finala frumoasa...si sa mearga pana in game 7...ca am bilete la toate anyway:D pa

markcj
26th May 2007, 08:06
[QUOTE=TheIceMan;1321652]bineinteles ca oricum canadienii vor castiga, daca ne luam dupa componenta echipelor:
Senators - 14 din lotul de 23 jucatari is canadieni.
Mighty Ducks - 19 din lotul de 26 jucatori is canadieni.


Corectare----Anaheim Ducks roster as of 20 may.......are 30 de jucatori:
-20 canadieni
-6 americani
-1 finlandez
-1 suedez
-1 rus
..........crede-ma, stiu care e situatia!

effect
26th May 2007, 10:45
Asa in semn de fair-play ...bafta mark :)

Kainsashiki
29th May 2007, 12:44
Anaheim Ducks a castigat, scor 4-3, primul meci disputat pe teren propriu din finala Cupei Stanley, desi Ottawa Senators a condus de doua ori.


A 88-a finala a Cupei Stanley, dupa noul format, le-a adus in fata pe Ottawa Senators si Anaheim Mighty Ducks. Anaheim Ducks se afla la a doua finala NHL, dupa cea pierduta in 2003 in fata celor de la New Jersey Devils, cu scorul general 3-4, iar Ottawa Senators e debutanta in finala Cupei Stanley.

Primul meci al finalei a avut loc la Anaheim, iar lovitura de start a fost data de guvernatorul Californiei, fostul actor Arnold Scwarzenegger.

Ottawa Senators a inceput in forta meciul, iar dupa 98 de secunde, Andrej Meszaros a sutat spre poarta, portarul Senatorilor, Giguere, a respins neconvingator, iar Mike Fisher, aflat in spatele portii, a introdus pucul in poarta.

Dupa primirea golului, Anaheim Ducks a echilibrat jocul, iar egalarea a venit dupa 10 minute si 55 de secunde, dupa ce Teemu Selanne a recuperat pucul si i-a pasat lui Andy McDunald, care a inscris din fata portii, trecandu-si in palmares golul cu numarul sase din acest playoff.

Ottawa Senators a preluat din nou conducerea in repriza a doua. Daniel Alfredsson a sutat puternic de la centrul terenului, iar Wade Redden l-a deviat in poarta.

Repriza a treia a fost decisiva, Anaheim fiind purtati de public catre victorie. Ryan Getzlaf a inscris in minutul 5:44 golul cu numarul sase din acest playoff, pentru ca golul decisiv sa fie marcat de Travis Moen, cu 2 minute si 51 de secunde inainte de finalul partidei.

Urmatorul meci va avea loc tot la Anaheim, miercuri, incepand de la ora 03:00 a Romaniei.

Onlinesport

effect
29th May 2007, 13:32
In primul rand s-a terminat 3-2 . In al doilea rand , Fisher a dat primul gol , iar cel care a incercat sa introduca pucul in plasa a fost Comrie. In al treilea rand ,Redden a sutat la golul doi si nicidecum Alfie. Hai noapte buna ,ols.


Comentarii legate de primul meci nu prea o sa fac. Spun doar ca s-a vazut pauza de 11 zile , baietii au cazut fizic in repriza a treia. Se vede ca Anaheim joaca mai mult fizic si cativa dintre jucatori nostri au fost pur si simplu tavaliti si aici ma refer la Eaves care nu a facut fata. Sper din tot sufletul sa intre McGrattan cat mai repede in linia a patra . :D
Miercuri sunt sigur ca vom castiga. GO SENS GO

TheIceMan
29th May 2007, 16:38
...baietii au cazut fizic in repriza a treia. Se vede ca Anaheim joaca mai mult fizic ...

Well, daca continua asa, bye-bye, Cupa ramane pe plaja...

Toronto Star:

http://www.thestar.com/Sports/article/218728

Imi place incheierea: "So don't ever try telling the gang at the Stewart Valley [asta fiind in Canada] Co-op store that the Ottawa Senators are Canada's team."

Golul victoriei fiind marcat de un canadian, evident ;)

p.s. Nu stiam ca Anaheim si-a schimbat numele, merci!

effect
29th May 2007, 17:57
Nu se va mai intampla sa cadem fizic. Nu se va mai intampla ca cea mai buna linie a noastra sa clacheze in asa hal. Ne vom reveni si miercuri vom castiga . :ok:

markcj
29th May 2007, 22:16
Ce zici effect? S-a intamplat cum am zis sau nu? Ti-am zis ca cu o sg linie nu o sa faca fata pt ca Ducks au 3 linii defensive excelente....sa nu mai zic ca liniile defensive marcheaza si o gramada de goluri. Dupa cum ai vazut, la Anaheim nu ai cum sa prezici cine va marca pt ca spre deosebire de regular season cand linia cu Selanne-Macdonald marca majoritatea golurilor acum s-au trezit toti si chiar nu sti de cine sa te feresti. Sa nu mai vb de linia de copii Getzlaf-Perry-Penner care chiar au fost multe peste asteptarile tuturor in playofful asta pana acum. Imi mentin parerea...per general cupa nu poate pleca de aici....din pacate cred ca va fi o serie scurta...senatorii joaca mai rau decat credeam si la Emery chiar se vede lipsa de experienta la nivelul asta. Pt urmatorul meci prezic un rez asemanator, un meci poate mai strans dar pe care senatorii il vor pierde. GO DUCKS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

effect
29th May 2007, 23:09
Mark , hai sa-ti spun o treaba. S-a vazut pauza de 11 zile . Ati avut noroc ca linia noastra intai a fost amortita.Spezza a jucat foarte slab si v-a pus de multe ori pe contraatac. Emery a fost ieri cel mai bun om al nostru , nu stiu cum ti-ai dat seama acum de lipsa lui de experienta.
Pe asta ne si bazam , pe infatuarea voastra si ai sa vezi ca jocul doi va fi al nostru . E bine ca va vedeti castigatori , pentru ca veti avea o mare surpriza.
Mai vb miercuri.

TheIceMan
31st May 2007, 05:46
Aproape, aproape ca si-au revenit Senatorii, dar 1-0 sa pierzi abia in a treia repriza este foarte ectitabil pentru un meci de campionat, dar foarte nasol in play-off, mai ales in finala.
Urmeaza doua meciuri in Canada, speram ca egaleaza.

effect
31st May 2007, 18:50
Parerea mea stiti care e ? am jucat mai slab decat in primul meci . Nu le-am pus deloc probleme ,poate doar in acel pp 5v3 , cand a aparat Giguere fantastic.
Trebuie sa recunosc ca atitudinea jucatorilor m-a deranjat. Am aratat ca niste gaini plouate, venite la taiat in Anaheim . Fara pic de agresivitate, fara pic de control al pucului , n-am reusit deloc sa le punem probleme ...sunt foarte dezamagit , mai ales de jocul lui Spezza.
Tre' sa-l remarc pe Rayzor ..senzational a aparat , si Fisher s-a miscat bine , si Saprykin . Linia a patra mi-a placut cel mai mult , prima linie m-a dezamagit din nou .

Pentru urmatoarele doua meciuri din Ottawa ,nu-mi doresc decat atitudine. Vreau sa-i alergam , sa-i facem sa sufere ..asa cum noi am suferit in aceste doua meciuri.

Se impun si cateva schimbari la nivelul liniilor , de exemplu consider ca Fisher ar trebui sa-i ia locul lui Spezza in prima linie , Spezza sa treaca in a treia , neaparat sa intre in linia a patra McGrattan ca sa castigam la capitolul forta, Saprykin sa joace in linia a doua in locul lui Neil care nu mai face nimic.

Heatley-Fisher-Alfie
Saprykin-Kelly-Vermette
Schaefer-Spezza-Comrie
Schubert-McAmmond-McGrattan

:evil:

I BELIEVE ...GO SENS GO

VREAU SA ARATAM CA O ECHIPA CARE ISI DORESTE CU ADEVARAT CUPA STANLEY ..:ok:

markcj
31st May 2007, 20:56
In sfarsit ai vazut ce am vazut si eu live....diferenta mare intre aceste doua echiope. A ramas 1-0 numai datorita lui Emery

markcj
5th June 2007, 06:11
Good night Qttawa!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 3-1:yeah:

effect
5th June 2007, 11:36
Da , probabil daca bateam nu mai dadeai pe forum cu zilele. Asa , bravo ai invins . O sa castigi cupa Stanely ...ce onoare... o meritati pe deplin ..toti in frunte cu Pronger asasinul .

effect
5th June 2007, 12:39
Si ca sa fiu fair-play. ..felicitari pentru cupa . Serios vorbind , chiar ati meritat-o ...pacat totusi de acel gest al lui Pronger care ne-a privat in meciul patru de aportul celui mai bun jucator de la noi in aceste serii dupa Fisher. Pronger n-ar mai trebui sa joace hochei in viata lui ...

Oricat eu tin sa-mi felicit echipa si sa-i admir pe baieti care au dat tot ce au avut mai bun . Poate la anul cu doua-trei schimbari , vom reusi sa castigam si finala.

PROUD TO BE A SENATOR .

markcj
6th June 2007, 04:06
De Alfredson nu ai nimic de spus?....sau nu ai vazut faza?

markcj
6th June 2007, 04:23
Cat despre Pronger...ce sa-ti spun....nu mi s-a parut o lovitura chiar asa de urata pe cat zic canadienii....si daca urmareai ceva emisiuni de sport aveai surpriza sa afli ca toti comentatorii sportivi credeau ca nu merita suspendarea. Si apropos, Pronger e unul dintre cei mai buni fundasi din liga, ar fi chiar pacat sa nu-l mai vezi jucand niciodata.....in caz ca ai uitat anul asta ,nominalizatii pt cel mai bun fundas is Niedermayer, Pronger si Listrom(Detroit). Cat despre varianta cu infrangerea...ce sa-ti zic...nu am zis nimic dupa infrangerea trecuta pt ca nimeni nu a zis si chiar nu-mi place sa vb singur. Tre sa recunosc ca din toata seria ,ala a fost meciul cel mai fain. Si stai linistit ca tot aveam eu ceva de spus ca doar nu e frumos sa te las sa vb singur p-aici.

GoPens
6th June 2007, 12:33
daca Bertuzzi nu-i suspendat pe viata, cum draq sa-i dai la Pronger mai mult de 1 meci.
oricum, sa cistigi o cupa stanley, iti trebuie un minim de toughness, iar dupa cum se poate vedea aici (http://www.youtube.com/watch?v=xcllOfwAN54), Ottawa sunt impresionanti :drak: .

probabil motiv pentru care Anaheim conduce cu 3-1 si foarte probabil va cistiga anul asta cupa stanley.

effect
6th June 2007, 17:09
Cat despre Pronger...ce sa-ti spun....nu mi s-a parut o lovitura chiar asa de urata pe cat zic canadienii....si daca urmareai ceva emisiuni de sport aveai surpriza sa afli ca toti comentatorii sportivi credeau ca nu merita suspendarea. Si apropos, Pronger e unul dintre cei mai buni fundasi din liga, ar fi chiar pacat sa nu-l mai vezi jucand niciodata.....in caz ca ai uitat anul asta ,nominalizatii pt cel mai bun fundas is Niedermayer, Pronger si Listrom(Detroit). Cat despre varianta cu infrangerea...ce sa-ti zic...nu am zis nimic dupa infrangerea trecuta pt ca nimeni nu a zis si chiar nu-mi place sa vb singur. Tre sa recunosc ca din toata seria ,ala a fost meciul cel mai fain. Si stai linistit ca tot aveam eu ceva de spus ca doar nu e frumos sa te las sa vb singur p-aici.

N-am timp frate si de emisiuni sportive ..si asa ma chinui sa vad meciurile pe la trei-patru dimineata pe net . A fost urata lovitura lui Alfredsson , dar a lui Pronger l-a scos din joc pe McAmmond , unul dintre cei mai in forma jucatori de la noi.
Si ms ca nu ma lasi singur sa vb , macar noi doi ne implicam in discutii ....:D

E faina faza ca am scapat de presiunea aia insuportabila , acum jucam la spectacol .
Sanse mici mai avem , dar nu renuntam ...ar fi si pacat dupa un sezon asa de frumos :)

effect
6th June 2007, 17:11
daca Bertuzzi nu-i suspendat pe viata, cum draq sa-i dai la Pronger mai mult de 1 meci.
oricum, sa cistigi o cupa stanley, iti trebuie un minim de toughness, iar dupa cum se poate vedea aici (http://www.youtube.com/watch?v=xcllOfwAN54), Ottawa sunt impresionanti :drak: .

probabil motiv pentru care Anaheim conduce cu 3-1 si foarte probabil va cistiga anul asta cupa stanley.

Pai pune si filmulete cu McGrattan sau Neil sau chiar Fisher ...sau daca vrei u CHARA :evil:

A si putem comenta si mutarile din NHL . La noi se pare ca Gerber va pleca , are salariu prea mare :rosu:

Selanne se retrage sau nu ? "D

GoPens
6th June 2007, 17:48
meciul1:
Ottawa@Anaheim 2-3
21-29 hituri

meciul 2:
Ottawa@Anaheim 0-1
28-36 hituri

meciul 3:
Anaheim@Ottawa 3-5
32-26 hituri

meciul 4:
Anaheim@Ottawa 3-2
31-30 hituri

markcj
7th June 2007, 08:21
Se pare ca senatorii au renuntat sa creada in sansa lor pana la capat...pacat. S-a vazut ca in a 3-a ori nu mai puteau ori nu mai vroiau sa joace. Oricum felicitari lor pt seria cu Buffalo....ca in finala per total au jucat cam slab. Selane nu a zis momentan nimic de retragere in niciunul dintre interviurile date dupa meci...desi a fost intrebat in toate. Sper sa nu se retraga ca e atacantul meu preferat.

effect
7th June 2007, 12:38
Se pare ca senatorii au renuntat sa creada in sansa lor pana la capat...pacat. S-a vazut ca in a 3-a ori nu mai puteau ori nu mai vroiau sa joace. Oricum felicitari lor pt seria cu Buffalo....ca in finala per total au jucat cam slab. Selane nu a zis momentan nimic de retragere in niciunul dintre interviurile date dupa meci...desi a fost intrebat in toate. Sper sa nu se retraga ca e atacantul meu preferat.

Pai cand incepi meciul cu trei eliminari in serie , vrei sa mai credem in sansa noastra ?Au fost niste eliminari de kkt si au fost de ajuns ca sa luati avantaj .
Si indiferent cat de slab am jucat ,orice suporter fair felicita si echipa adversa pentru meciul in cauza , nu pentru un meci anterior.
Si cam atat am avut de spus , poate la anul sa castigam noi cupa :drak:

TheIceMan
7th June 2007, 17:24
poate la anul sa castigam noi cupa :drak:

sweet dreams :evil:

effect
7th June 2007, 19:47
sweet dreams :evil:

E adevarat ca Rayzor se indreapta spre Toronto ? :)

Ce ne dati la schimb ? :D

markcj
8th June 2007, 03:37
Daca raman Selanne si GIGUERE la echipa cred ca cupa tot aici ramane. Din cate am inteles ceilalti jucatori importanti sunt deja inchisi cu contracte si nu vor pleca nicieri numai ei mai ramane de vazut daca raman sau pleaca

GoPens
8th June 2007, 14:37
Anaheim, la nivelul sezonului 2006-07, are suma salariilor la cca 39.300.000 ceea ce inseamna ca-s cu 300.000 peste cap.
chit ca va creste la anul, diversi veterani s-ar putea sa ceara mai mult. Selanne a luat 3.75 millioane iar Giguere 3.99 millioane. Pronger e la 6.25 mil. iar Niedermayer ia 6.75 mil.
io nu cred ca vor incepe sezonul 2007-08 in formula actuala.

generatia actuala de la Ottawa nu mai prinde nici o finala de cupa stanley. asta a fost sansa. in vreo 2 ani Pittsburgh are echipa clar mai buna si mai este NYR, Buffalo, Toronto, NJD si Philly care or sa fie concurenti seriosi in est.
plus, de la sezonul '08-09 NHL, cu probabilitate mare va schimba formatul si calificarile vor fi ca pe vremuri, in sistem divizional si nu pe conference, adica cite 2 divizii per conference si primii 4 din fiecare divizie prind playoff-ul.
si probabil ca Detroit se va muta in est.

effect
8th June 2007, 17:48
Ottawa va incerca sa dea cateva vedete pentru a putea prinde niste locuri bune in draft anii urmatori . Oricat , depinde foarte mult si de management , pentru ca nu poti stii niciodata pe ce strategie merge un club sau altul . Oricat Pittsburgh va fi un candidat serios la cupa stanley in anii ce vor urma . Si chiar simpatizez cu echipa asta , pentru ca au in componenta jucatori tineri si valorosi :)

markcj
9th June 2007, 07:40
Problema cu salariile din pacate se va rez cu retragerea lui Selanne...si chiar daca pleaca si Giguere oricum ramane Brizgalov in locul lui care e un portar super bun si care chiar merita sa joace mai mult si in playoffuri

effect
9th June 2007, 12:15
Giguere are mari sanse sa ajunga la LA Kings.

markcj
10th June 2007, 02:14
Da, am auzit si eu asta. Daca e sa plece sper sa aleaga orice alta echipa numai Kings nu! Nu ar fi frumos ca fanii Ducks sa fie nevoiti sa-l injure din sezonul viitor cand va veni sa joace pe Honda Center.

markcj
10th June 2007, 03:12
Unrestricted free agents for the Anaheim Ducks:

D Joe DiPenta

G Jean-Sebastien Giguere

C Mark Hartigan

D Ric Jackman

LW Brad May

RW Joe Motzko

D Sean O'Donnell

RW Teemu Selanne

RW Shawn Thornton

Nu-i rau deloc ,mai ales ca am auzit ca deja s-au acoperit cu un portar din Elvetia in cazul in care nu semneaza Giguere. Ar trebui sa se faca eforturi si pt May, O'Donnel, Selanne si Thornton. Cum spuneam...cei mai importanti jucatori raman oricum!

effect
10th June 2007, 05:51
O'Donell sper sa ajunga la noi. E nascut in Ottawa si cuvintele frumoase spuse despre fanii celor de la Sens , ne-au impresionat pe toti ..sper ca si pe Muckler :D

Trebuie sa semnam cu el neaparat , mai ales ca Preissing va pleca :)

Ted
10th June 2007, 09:32
Teemu Selanne cred ca va mai ramane un an,dar JS cred ca va pleca...Nu ca n-as avea incredere in Bryz dar trebuie sa vina un portar valoros in schimb

O situatie interesanta e la Sabres care ar putea ramane fara capitanii ei...

effect
10th June 2007, 12:46
Eu m-as retrage daca as fi in locul lui Selanne . Am castigat cupa Stanley si cred ca asta e cel mai frumos moment sa te retragi. In fine ,daca el mai vrea sa dea o noua incercare pentru o noua cupa Stanley , foarte bine ...:ok:

Ati putea sa-l luati inapoi pe Gerber de la noi , il dam free numai sa scapam de salariul lui astronomic pentru un portar de rezerva :headbang:

markcj
10th June 2007, 19:21
Am fost ieri la Fan Celebration si Selanne nu prea pare tentat sa se retraga. A zis ca ultimele 2 sezoane au fost cele mai faine din viata lui si sa se retraga acum ar fi foarte greu desi si-a dorit tot timpul sa se retraga cat e inca la top. Nici despre J S G nu is asa de convins ca o sa plece...mai ales ca numele lui a fost scandat de fani cel mai des si s-a vazut ca l-a impresionat. Si GM-ul de la Ducks, Burck, a zis ca vor face tot posibilul sa-l faca sa semneze iar iar impresarul lui J S G a declarat ca jucatorul vrea neaparat sa ramana. Vom afla in 3 saptamani.

Ted
10th June 2007, 19:48
Ar fi frumos pt el sa se retraga in plina glorie,dar mi-a parea foarte rau pt ca e jucatorul meu preferat de la echipa...

mark te invidiez!

Ted
10th June 2007, 19:56
Ati putea sa-l luati inapoi pe Gerber de la noi , il dam free numai sa scapam de salariul lui astronomic pentru un portar de rezerva :headbang:

Esti amabil:D ,dar Anaheim il are pe Bryz ca portar de rezerva si e un competitor bun pt JS...

Ottawa ar face bine sa il puna pe liber pe Gerber si sa ii dea bani mai multi lui Emery ca sa nu il fure Toronto...

effect
10th June 2007, 20:15
Am fost ieri la Fan Celebration si Selanne nu prea pare tentat sa se retraga. A zis ca ultimele 2 sezoane au fost cele mai faine din viata lui si sa se retraga acum ar fi foarte greu desi si-a dorit tot timpul sa se retraga cat e inca la top. Nici despre J S G nu is asa de convins ca o sa plece...mai ales ca numele lui a fost scandat de fani cel mai des si s-a vazut ca l-a impresionat. Si GM-ul de la Ducks, Burck, a zis ca vor face tot posibilul sa-l faca sa semneze iar iar impresarul lui J S G a declarat ca jucatorul vrea neaparat sa ramana. Vom afla in 3 saptamani.

Am auzit ca ati fost cam putini . :D

Pai trebuie sa scapam de Gerber , Preissing pleaca, Comrie pleaca mai mult ca sigur , sa vedem si ce aducem :D

Il vreau pe Hartnell :drak:

Cica Gomez spre Flyers :headbang:

markcj
11th June 2007, 06:18
Au fost 17000....si mie mi s-au parut putini

markcj
13th June 2007, 08:11
Check this out!!!!!!!!!!!! Cea mai tare care am vazut-o pana acum!!!!!!!!!Era sa uit sa va zic de introducerea asta senzationala!!!!!
http://www.youtube.com/watch?v=ZRh5Sz__32c

Ted
13th June 2007, 18:28
wow...ce spectacol frate!am ramas fara cuvinte:)
Abia astept sfarsitul lui septembrie...planuiesc sa ma duc la Londra pt primele 2 meciuri din sezonul urmator.It's a once in a lifetime chance to see the champs!

effect
13th June 2007, 19:32
Hmm , nimic neobisnuit:sleep:

Ted
13th June 2007, 20:52
pai tie nici nu avea cum sa iti placa,doar prezenta infrangeri ale Senatorilor...

markcj
14th June 2007, 03:33
Sa-mi zica si mie cineva unde vad o prezentare mai tare decat asta...sa fie de la orice echipa din NHL..nu ma intereseaza. Sugestii???????????

effect
14th June 2007, 12:06
Canada- patria hocheiului , Ottawa-capitala Canadei :D

California :rolleyes:

Ted
14th June 2007, 12:45
Cu atat mai mult e mai importanta victoria celor de la Ducks!
intr-adevar,canadienii sunt de departe cei mai buni:)

markcj
15th June 2007, 04:15
California?............E statul vedetelor si al banilor.....si stii si tu ca din pacate banii cumpara tot...inclusiv valoarea!

markcj
15th June 2007, 04:18
Inca o chestie......Nu vi se pare de kkt ca campionatul mondial de hochei se disputa in timpul playoffurilor si cei mai buni jucatori lipsesc de la echipele lor nationale?

TheIceMan
15th June 2007, 04:19
Check this out!!!!!!!!!!!! Cea mai tare care am vazut-o pana acum!!!!!!!!!Era sa uit sa va zic de introducerea asta senzationala!!!!!
http://www.youtube.com/watch?v=ZRh5Sz__32c

parca ziceai ca ai belete la finala... n-ai vazut-o live ?


Inca o chestie......Nu vi se pare de kkt ca campionatul mondial de hochei se disputa in timpul playoffurilor si cei mai buni jucatori lipsesc de la echipele lor nationale?

Au o sansa si celelate tari sa castige, altfel ar castiga Canada tot timpul... nu ca altfel n-ar face-o ;)

La Olimpiade mai ratam, speram ca peste 3 ani la Vancouver sa fie un succes, again.


Canada- patria hocheiului , Ottawa-capitala Canadei :D

California :rolleyes:

Capitala politica, dar nu a ice hokey... asta ar fi or Toronto unde este Hochey Hall of Fame, unde se decerneaza anual "oscarurile" NHL, sau poate Montreal care are echipa cu cele ami multe cupe castigate, si ultima castigata de o echipa canadiana in '94.

p.s. mi-ar place si mie sa traiesc in California Republic ;) dar nu 100% sunt convins de asta

effect
15th June 2007, 10:12
Vroiam sa subliniez ca iubirea fanilor pentru hochei este una nemarginita in Ottawa,ca de altfel in mai toate orasele canadiene , spre deosebire de California, unde se cumpara valoarea pe lovele multe, dar nu exista o asa mare patima pentru joc . Mark e o exceptie evident :D
Ahh , nu mai vine 1 Iulie :(

markcj
15th June 2007, 10:18
Am fost doar la Game 2 ca la celelalte 2 nu am putut sa merg si a trebuit sa vand biletele....imi cam dau lame ca nu am putut merge la game 5 dar asta e...merg la anul :D

markcj
15th June 2007, 10:30
Intradevar nu se compara cu nebunia din Canada dar sa stii ca Ducks au fani destui. Citeam zilele trecute un articol din presa canadiana despre Ducks...din pacate nu il mai fasesc pt ca l-au luat de pe siteul respectiv...in care si jurnalistul recunostea ca atmosfera de la Honda Center e comparabila cu cea de pe arenele din Canada, zicea de cele 35 de sellouts consecutiove si de faptul ca s-a doborat un record pe NHL: fiecare fan Ducks a cumparat produse cu insemnele echipei in valoare de 24.70$ la game 5. Recordul era detinut de Detroit din 2002 cu 17$\fan.

effect
15th June 2007, 21:15
Sa fie asa in toate orasele americane si o sa fiu cel mai fericit.

TheIceMan
15th June 2007, 22:04
Sa fie asa in toate orasele americane si o sa fiu cel mai fericit.

De ce, doar nu traiesti in America, nu te afecteaza cu nimica... ?

effect
15th June 2007, 22:12
Pai vreau aceeasi pasiune pentru joc peste tot :D

markcj
16th June 2007, 09:12
De ce nu incerci sa faci ceva acolo in tara?
Am o intrebare pt voi.........
La un meci din timpul sezonului la care am fost (cu Oilers) un tip americam mai invarsta langa care stateam imi zicea ca a auzit de 2 jucatori romani care evolueaza sau ar fi evoluat in NHL. Aveti idee despre ce vorbea?

effect
16th June 2007, 12:08
In tara incep sa se puna lucrurile pe picioare , acum ca a venit Kurko la Federatie . Oricat mai e mult pana departe, deocamdata interesul de aici este foarte scazut pentru hochei.
Daca aveam bani , faceam si patinoare si publicitate ,angajam antrenori din strainatate,cumparam vedete ..:D:D:D

Eu stiam ca prin 2005 aveam un roman in AHL. Nu-i mai stiu numele ...de fapt era ungur din Romania :D

TheIceMan
18th June 2007, 05:27
Eu doar de Jeff Lupul, actual la Oilers fost la Ducks am auzit ca este de origine romana, bunicul lui a emigrat la inceputul secolului trecut, tatalui fiind nascut in B.C. la randul lui jucator pro NHL, el nascut in Alberta:
http://en.wikipedia.org/wiki/Joffery_Lupul

Dar sa fie vrun jucator direct din Ro aici, nu am auzit

markcj
18th June 2007, 08:53
Mi s-a parut mie suspect numele lui dar nu am verificat niciodata originea lui. Tipul care mi-a zis de romani nu se referea la asta pt ca tin minte ca a specificat ca nu e vb de jucatori de-a lui Ducks

OilersFan
27th June 2007, 07:46
Mi s-a parut mie suspect numele lui dar nu am verificat niciodata originea lui. Tipul care mi-a zis de romani nu se referea la asta pt ca tin minte ca a specificat ca nu e vb de jucatori de-a lui Ducks

Am auzit ca-i ucrainian la origine.....

markcj
1st July 2007, 22:11
Ce bine ascuns e Thread-ul asta. Nu-i de mirare ca nici dracu nu intra pe el!!!!!!!!

Ted
1st July 2007, 23:05
chiar asa!de ce nu il pun la un loc cu celelalte sporturi?