PDA

View Full Version : Dacia, locul 1 in Europa



resita
17th June 2009, 14:01
Automobile Dacia, principalul constructor auto de pe piata locala, a vandut in primele cinci luni din acest an 90.000 de masini pe pietele europene (inclusiv pe piata locala), in crestere cu 22% fata de aceeasi perioada a anului trecut. Astfel s-a apropiat de un rulaj de un miliard de euro, informeaza Ziarul Financiar.

continuarea aici (http://www.onlinesport.ro/stiri/motor/auto/50121/dacia-locul-1-in-europa.htm)

fara cuvinte :groggy::groggy::groggy:

rob_din
17th June 2009, 14:53
Un titlu care n-are nici o legatura cu ce se scrie in articol.

Q-Djyni
18th June 2009, 01:04
Locul 1 in Europa cu 90.000 masini vandute? :thinkso:

VW,Renault si Peugeot parca au vandut mai multe daca nu ma insel :thinkso:

Novac
18th June 2009, 05:37
Poate ca ai vrut sa scrii - Locul 1 pe Romania la exporturi :shocked::groggy:,

"sa dam tarii cat mai multe dacii si olcituri", schimba titlul!

Ady
18th June 2009, 08:19
la cresterea vanzarilor poate

Mario Di Lazi
18th June 2009, 11:20
Aveau nemții o vorbă ... :D ... îmi scapă acum :D

resita
18th June 2009, 18:44
pai e no.1 in Europa, asta e adevarul, asta spun cifrele :happy:happy:happy:happy:happy:lol::lol::lol:

Celso
18th June 2009, 20:03
bravo lor ... cat timp PIB-ul Romaniei are de castigat e OK:P

valitudor
20th June 2009, 00:57
pai e no.1 in Europa, asta e adevarul, asta spun cifrele :happy:happy:happy:happy:happy:lol::lol::lol:

Prima la ce, ca nici eu nu m-am dumirit? Sunt altii care vand cu un singur model de masina de 3 ori mai mult decat toata productia Daciei la un loc ;)

Marius
20th June 2009, 12:13
Da si un exemplu? Tata Nano? :o:

zebe
20th June 2009, 13:08
Prima la ce, ca nici eu nu m-am dumirit? Sunt altii care vand cu un singur model de masina de 3 ori mai mult decat toata productia Daciei la un loc ;)

Pai si Dacia are numai un model. Sandero, Sandero Stepway, MCV, Van, Pick Up sunt toate derivate din Logan. Dacia, practic cu un singur model, are meritul de a depasi in vanzari marci cu modele din toate clasele in Europa.

Marius
20th June 2009, 13:23
Asta e atunci cand vrem sa fim carcotasi... Skoda ce are in afara de Fabia si Octavia?

Poate era mai bine ca Dacia sa aiba gama aia variata formata din berlina 1310, Nova, Supernova si Solenza... :sleep:

zebe
20th June 2009, 13:44
Pai Skoda are Fabia, Octavia, Superb, si de anul asta Yeti.

Gama variata o sa aiba si Dacia. Asa a inceput si VW cu Skoda, au lansat Felicia si dup-aia tot felul de alte modele bazate pe Felicia. Logan ii un fel de Felicia.:D

Celso
20th June 2009, 14:31
ii mai buna decat Felicia, parere personala:D

daca ziceai Fabia erai mai aproape de adevar

zebe
20th June 2009, 15:53
Aaa, pai m-am referit la ce reprezinta Felicia, respectiv Logan pt. marca respectiva, ca-i Skoda sau Dacia. Ambele, atat Felicia, cat si Logan, sunt primele masini dezvoltate de catre constructorii sub a caror aripa sunt Skoda (VW) si Dacia (Renault). Ii clar ca Logan e mult peste Felicia dpdv tehnologic.:D

resita
24th June 2009, 21:30
Dacia, peste Fiat, Ford si Opel in studiul JD Power care masoara satisfactia posesorilor de masini noi in Germania


Nemtii s-au aratat mai multumiti de masinile Dacia, decat de automobilele unor marci precum Volkswagen, Citroen, Renault, Fiat, Ford sau Opel in studiul JD Power care masoara satisfactia posesorilor de masini noi si intocmeste un clasament al marcilor. Dacia a terminat pe 13, din 27 de marci, putin sub media pietei, iar cei mai multumiti s-au aratat a fi posesorii de masini Daihatsu. Pe ultimele trei locuri in topul satisfactiei au terminat marcile Fiat, Smart si Chevrolet.

continuarea aici (http://economie.hotnews.ro/stiri-auto-5856956-dacia-peste-fiat-ford-opel-studiul-power-care-masoara-satisfactia-posesorilor-masini-noi-germania.htm)

zebe
28th June 2009, 11:29
http://www.autospectator.com/cars/files/images/2008-Dacia-Sandero-1.jpg


Dacia, pe locul I in Europa la crestere, datorita Sandero


Automobile Dacia, principalul constructor auto de pe piata locala, a vandut in primele cinci luni din acest an 90.000 de masini pe pietele europene (inclusiv pe piata locala), in crestere cu 22% fata de aceeasi perioada a anului trecut. Astfel s-a apropiat de un rulaj de un miliard de euro.
Cu aceste rezultate, brandul romanesc se afla pe primul loc in Europa dupa rata de crestere raportata in perioada ianuarie-mai.

Astfel, desi vanzarile Dacia scad in Romania cu peste 50%, programele Rabla din Germania, Franta, Austria si chiar Spania au dus constructorul local la un avans consistent al vanzarilor, salvand astfel 3.000 de locuri de munca la uzina de la Mioveni.
In contextul in care multi dintre constructorii europeni anunta scaderi ale productiei, inchideri de uzine si cauta aliante strategice pentru a salva businessurile, Dacia este singura companie care in 2009 a anuntat doua cresteri succesive ale productiei, jumatate din masinile fabricate la Mioveni fiind sub brandul Sandero. "Dacia a inregistrat cea mai accelerata crestere deoarece are cea mai tanara gama de modele din Europa si in plus are un bun raport pret/calitate", a comentat rezultatele Constantin Stroe, vicepresedinte al Automobile Dacia. Presa germana a comparat Dacia cu furculitele de plastic deoarece sunt ieftine si utile.
Cu cele 90.000 de masini vandute in Europa, Dacia ajunge sa egaleze volumul raportat pe parcursul intregului an 2008 in Romania. La nivelul primului trimestru Dacia avea o cota de 1% din PIB-ul Romaniei si 8% din exporturile tarii.

07Ex
14th July 2009, 16:24
Pe cand vom vedea masini Dacia si aici in Canada? In anii '80 s-au adus Dacii aici, parca model 1310TX, dar n-au prins.

andrei88888888
7th August 2010, 19:09
mai multe se vand afara decat in tara?

Frana91
7th August 2010, 19:10
Se prea poate cand am fost in Anglia am trecut si prin Germania si Franta si erau cateva logane :D