PDA

View Full Version : Ana Porgras



Pages : [1] 2

cineva_cineva
16th June 2009, 17:26
In ultimele zile, am observat ca atentia noastra, a tuturor a fost atrasa de un nume: Ana Porgras! Incepand cu Internationalele Romaniei, Ana ne-a dat startul unor discutii frumoase despre exercitiile ei de la acel concurs si acum si de la concursul amical Romania-Spania.
Anul trecut, Ana ne-a bucurat pe toti atat de mult castigand acea medalie frumoasa la barna, si atat de stralucitoare, ocupand locul 1 la Campionatele Europene de junioare. Dupa acel moment frumos, a urmat o perioada grea pentru Ana, cu probleme de sanatate, cu speranta refacerii, dar cu multa ambitie din partea ea de a continua, de a merge mai departe si de a arata ce poate. ( http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/ana-porgras-e-un-nume-in-gimnastica-europeana-3481964 )
Timpul a trecut, ea s-a refacut, incet-incet, iar la Internationale ne-a bucurat foarte mult, pe mine, cel putin, revenirea ei atat de frumoasa, si mai ales barna ei, care ne da tutror sperante! Un exercitiu cum rar intalnesti in Romania: http://www.youtube.com/watch?v=mHf5KIzSLq8 si exercitiul recent din Spania: http://www.youtube.com/watch?v=-vItl0Jh01E&eurl=http%3A%2F%2Ffangymnastics%2Ecom%2F&feature=player_embedded

M-am gandit sa deschid o discutie separata despre Ana, pentru ca am vazut ca... in ultimul timp se tot discuta despre ea si... eu trebuie sa recunosc ca...am asteptat cu mari emotii, asa cum am mai zis si in alta parte, revenirea ei, si speram ca va fi bine, dar... m-am bucurat mult prea mult cand am vazut ca a revenit foarte bine si ca e in continuare la inaltime. Nu ma mai satur sa o privesc evoluand si ma bucur ca de acum voi mai avea ocazia sa o vad, sper din tot sufletul! Si mai sunt si mandra ca e si moldoveanca de-a mea!:D

Voi incerca sa adun o lista cu filmuletele si pozele cu Ana, daca vrea cineva sa adauge aici, abia astept!

LuisaGym
16th June 2009, 17:56
Prima ei (daca nu ma insel) aparitie in IGM cu o poza pe barna la Euro 2008.

http://www.intlgymnast.com/index.php?option=com_content&view=article&id=283&catid=5:competition-reports&Itemid=55

crisloregym
16th June 2009, 19:50
Nu ma mai satur sa o privesc evoluand si ma bucur ca de acum voi mai avea ocazia sa o vad, sper din tot sufletul! Si mai sunt si mandra ca e si moldoveanca de-a mea!:D


Inteleg ce vrei sa spui:P

LuisaGym
16th June 2009, 20:03
De unde e Ana?

Cata_RB
16th June 2009, 20:09
Inteleg ce vrei sa spui:P

Subscriu :D
Luiza, Ana e galateanca. Nu e chiar foarte moldoveanca, sa zic asa, dar nu conteaza :P

mikeyy
16th June 2009, 20:18
Da, Ana e din Galati si este nascuta pe 18 decembrie.

crisloregym
16th June 2009, 20:18
Pai ce, Galatiul e 100& moldovenesc:D

cineva_cineva
16th June 2009, 20:30
Subscriu :D
Luiza, Ana e galateanca. Nu e chiar foarte moldoveanca, sa zic asa, dar nu conteaza :P

Cum nu e moldoveanca, Catalina? Cum spunea si Cris, Galati e 100% Moldova. Deci, e moldoveanca de-a noastra!

Edit: am inceput examenele, deci sa nu va speriati de cat de activa sunt eu pe aici! Stiti voi ce vreau sa zic! O sa ma vedeti mai des cred pe aici decat in ultimul timp! :D

mikeyy
16th June 2009, 20:35
Sa nu deviem de la subiectul thread-ului :(
Suntem pe prima pagina a topicului....e prea vizibil off-topicul

Cata_RB
16th June 2009, 20:47
Galati e in Moldova...dar aproape de partea de sud, la asta ma refeream :P
Mihai, scuze, asa se vede ca avem treaba cu facultatea :P Imi pare tare rau ca nu ne putem muta noi mesajele la off-topic, sa nu iti facem tie treaba.

Si acum on-topic: un link de pe Gymbox cu cateva poza - http://www.gymbox.net/ana_porgras.htm Inca o data spun...are o expresie si o atitudine cu totul aparte, atat pe barna cat si pe sol.

Tracoromana
16th June 2009, 22:21
Excelente pozele Anei!

mikeyy
16th June 2009, 22:41
Asa este Cata...are o expresie a fetei cu totul aparte. Imi place mult atitudinea ei. Tot incerc sa gasesc o alta gimnasta de la noi cu care sa o compar, dar nu gasesc....imi aminteste de Gina Gogean si poate putin din Aurelia Dobre sau Maria Olaru...nu stiu. Pana la urma cred ca isi impune propriul stil de gimnastica...si asta e cel mai bine.

Alte poze:
http://www.ffgym.com/var/plain_site/storage/images/media/multimedia/photos/2008/gaf_championnats_d_europe/juniors_finales_par_appareil/anna_porgras__2/147889-1-fre-FR/anna_porgras.jpghttp://www.ffgym.com/var/plain_site/storage/images/media/multimedia/photos/2008/gaf_championnats_d_europe/juniors_qualifications/anna_porgras/147505-1-fre-FR/anna_porgras.jpg

mesteritza
16th June 2009, 22:55
Mie mi se pare ca are o elganta aparte, ca Svetlana Khorkina. Stiu..voi majoritatea nu o placeti pe Khorkina dar sa stiti ca e copliment :D

mikeyy
16th June 2009, 23:02
Intr-adevar...are cate ceva din stilul Khorkhinei, a lui Liukin...sa speram ca va fi la fel de placuta de arbitrii :)
Ca tot am adus vorba de Liukin..parca seamana si cu mama lui Liukin - Anna Kochneva :D http://www.gymwatch.com/wp-content/uploads/2008/08/2008-08-15_142124.jpg

Maxmold
17th June 2009, 08:46
Pentru mă Ana Porgpas e realizare de tradiția mare gimnastica româneasca pe bârna.
O lucru va fi încîntat cu grația și eleganța. Eu îmi amintesc dintr-o dată de combinațiile Aureliei Dobre și Celestinei Popa.
Aș numi tot așa Claudiei Voicu, ea extraordinar de talenta pe acest aparat (desigur la bârna).

Mulțumesc pentru pozele, Mihai! :great:

mikeyy
17th June 2009, 12:19
Am o veste...dar va rog sa nu ma intrebati mai multe :D
- va participa la mondiale
- o nota de plecare cu muuult mai mare decat ce a prezentat pana acum la barna...si cand zic mare, e chiar mare :)

ioanavol
17th June 2009, 12:23
Am o veste...dar va rog sa nu ma intrebati mai multe :D
- va participa la mondiale
- o nota de plecare cu muuult mai mare decat ce a prezentat pana acum la barna...si cand zic mare, e chiar mare :)

Suuuuper:yeah:


Din pacate in aceste conditii eu cred ca Gabi nu prea mai are sanse la a merge la Mondiale. O cam depasesc ambele Ane la barna.

monalexa
17th June 2009, 12:48
Suuuuper:yeah:


Din pacate in aceste conditii eu cred ca Gabi nu prea mai are sanse la a merge la Mondiale. O cam depasesc ambele Ane la barna.

Nu stii ce nota de plecare are Gabi la barna asa ca nu cred ca ar trebui sa ne bazam pe asta. Dar cine stie? Cred ca la nationale vom afla mai multe. Sa dea dumnezeu sa fie toate sanatoase pana atunci si sa se pregateasca asa cum trebuie.:yeah:

Cata_RB
17th June 2009, 13:18
Gabi m-a surprins in ultima vreme...am impresia ca si-a cam pierdut motivatia si nu prea inteleg de ce. Sper sa ma insel!
Cat despre Ana, mi-e si frica sa visez frumos pentru la toamna :D Important e sa-si stapaneasca foarte bine exercitiul in conditii de concurs! Aviz oficialilor, sa o scoata la concursuri inainte.

mesteritza
17th June 2009, 13:47
6.8? Sunt aproape?

mikeyy
17th June 2009, 14:00
O sa vedem despre ce nota de plecare e, cand apare oficial.
Din punctul meu de vedere..ar fi bine nici sa nu apara public nota. Sa fie tinuta secret pana la mondiale...sa nu afle chinezii :P Ar fi singurii care ar putea sa o egaleze.

LuisaGym
17th June 2009, 18:38
Daca tot ati asemanat-o cu Liukin si cu Khorkina, noi am mai avut o gimnasta de genul asta Oana Petrovschi. Nu stiu exact la ce v-ati referit cand ati asemanat-o, eu am inteles ca va referiti la faptul ca e subtirica (?). Daca am calcat total in strachini va rog sa-mi spuneti.

Oana la paralele: argint CM 2002 http://www.youtube.com/watch?v=hs6Cy1E_vaQ

Sunt multe lucruri care se pot intampla pana la mondiale. Eu ii doresc sa fie ferita de ghinioane, accidentari si sa aiba o zi buna de concurs. Restul o sa vina de la sine.

anna.09
17th June 2009, 19:48
Stau si ma intreb ce ar putea adauga incat sa creasca atat de mult nota..ca din combinatii nu se castiga ff mult la barna din ce am vazut...tre sa fie vorba de ceva elemente noi..poate o coborare...sunt tare curioasa...

niagara64
17th June 2009, 19:50
Daca tot ati asemanat-o cu Liukin si cu Khorkina, noi am mai avut o gimnasta de genul asta Oana Petrovschi. Nu stiu exact la ce v-ati referit cand ati asemanat-o, eu am inteles ca va referiti la faptul ca e subtirica (?). Daca am calcat total in strachini va rog sa-mi spuneti.


Cred ca se refereau mai degraba la amplitudinea miscarilor coregrafice , la la un anume fel de a face miscarile care intradevar aduce cu cel al lui Liukin sau Khorkina . Nu se potriveste oricui dar aduce un mare plus din punct de vedere artistic si vizual .Si, ce este mai important , da cu plus la judge , nu?:ok:

crisloregym
17th June 2009, 19:52
poate o fi acea serie pe care a avut-o si la Europenele de juniori...a la Shawn Jhonson
http://www.youtube.com/watch?v=WjrSh-Bb5No

mikeyy
17th June 2009, 20:09
O coborare mai grea nu cred....si-ar forta piciorul prea mult.

Cris..ai dreptate s-ar putea sa-si readuca in exercitiu cateva dintre elementele de anul trecut.
Ar fi faina seria a la Johnson...imi place :) dar nu stiu daca e suficient.
Eu mizez si pe faptul ca va mai face ceva legari...pt ca daca isi mai baga elemente va depasi limita celor 8 elemente si le face degeaba ca nu i le mai ia in calcul.

Sper sa NU vina cu vreun salt cu 360...asa ceva i-ar aduce ft multe zecimi la plecare...dar sper sa NU

Deni spunea ca la Ploiesti..Ana i-a zis ca pregateste 2 elemente la barna....

@Niagara: da, eu cel putin la asta ma refeream.

Cata_RB
17th June 2009, 20:35
Ce frumos a facut Danilova in cumpana... Parca au trecut cativa ani de cand vedeam elementul peste tot, nu cateva luni :)
Stiu ca i-a fost modificat statutul prin noul cod, dar mi-ar placea totusi sa-l mai vad.

mikeyy
17th June 2009, 20:37
Cine ma ajuta sa vedem din ce e compusa actuala nota de plecare a Anei (6.1)????
http://www.youtube.com/watch?v=-vItl0Jh01E

- urcare (?)
- danilova + flic + salt = D+B+C (bonus de 0.2)
- closh la cap = E
- danilova laterala = D (parca ?)
- seria de 2 sarituri artistice combinate = A +C (vreun bonus?)
- pirueta simpla = A
- salt lateral = D
- cuib la cap = D
- coborare (flic - flic - dublu echer) = B+B+E (bonus 0.2)

Nu imi ies bonusurile.....

EDIT:
Cred ca mi-a iesit...la combinatia de 2 sarituri artistice cred ca nu primeste bonus si atunci..cele mai grele 8 elemente sunt:
2 de E = 2 x 0.5 = 1 punct
4 de D = 4 x 0.4 = 1.6 puncte
2 de C = 2 x 0.3 = 0.6
TOTAL = 3.2 pct
Punctaj cerinte obligatorii = 2.5 pct
Bonusuri = 0.4 pct

Nota finala: 6.1

anna.09
17th June 2009, 21:07
Cine ma ajuta sa vedem din ce e compusa actuala nota de plecare a Anei (6.1)????
http://www.youtube.com/watch?v=-vItl0Jh01E

- urcare (?)
- danilova + flic + salt = D+B+C (bonus de 0.2)
- closh la cap = E
- danilova laterala = D (parca ?)
- seria de 2 sarituri artistice combinate = A +C (vreun bonus?)
- pirueta simpla = A
- salt lateral = D
- cuib la cap = D
- coborare (flic - flic - dublu echer) = B+B+E (bonus 0.2)

Nu imi ies bonusurile.....

EDIT:
Cred ca mi-a iesit...la combinatia de 2 sarituri artistice cred ca nu primeste bonus si atunci..cele mai grele 8 elemente sunt:
2 de E = 2 x 0.5 = 1 punct
4 de D = 4 x 0.4 = 1.6 puncte
2 de C = 2 x 0.3 = 0.6
TOTAL = 3.2 pct
Punctaj cerinte obligatorii = 2.5 pct
Bonusuri = 0.4 pct

Nota finala: 6.1

Da e f bine...:)chiar asta faceam si eu acum:)
Dc isi intoduce seria de anul trecut flic +salt intins ar mai castiga 0.3 (ar conta un E in loc de un C acum + bonusul B+E=0.1), dc ar incerca 2 flick-uri +salt intins ar mai castiga 0.1 din bonus, de asemenea dc ar lega Danilova laterala de saltul lateral cred ca ar mai primi 0.2..deci s-ar aduna vreo 0.5 sau chiar 0.6 in plus...ar mai fi de imbunatatit C-ul de la saritura artistica dar nu stiu cum..cu ce...tre sa fie tot un element artistic....Ne apropiem de nota vehiculata?

deni
17th June 2009, 21:19
O coborare mai grea nu cred....si-ar forta piciorul prea mult.

Cris..ai dreptate s-ar putea sa-si readuca in exercitiu cateva dintre elementele de anul trecut.
Ar fi faina seria a la Johnson...imi place :) dar nu stiu daca e suficient.
Eu mizez si pe faptul ca va mai face ceva legari...pt ca daca isi mai baga elemente va depasi limita celor 8 elemente si le face degeaba ca nu i le mai ia in calcul.

Sper sa NU vina cu vreun salt cu 360...asa ceva i-ar aduce ft multe zecimi la plecare...dar sper sa NU

Deni spunea ca la Ploiesti..Ana i-a zis ca pregateste 2 elemente la barna....

@Niagara: da, eu cel putin la asta ma refeream.

Ana nu mi a spus nr elementelor pe care vrea sa le pregateasca,doar ca mai are de adaugat.Dar a zis- o cu asa o atitudine si ambitie ca m a uimit.Cu siguranta va avea o barna speciala,si dupa mine va fi cea de aur.
Oricum ,dupa parerea mea,Ana este nascuta sa fie campioana.:yeah:

mikeyy
17th June 2009, 21:41
Da e f bine...:)chiar asta faceam si eu acum:)
Dc isi intoduce seria de anul trecut flic +salt intins ar mai castiga 0.3 (ar conta un E in loc de un C acum + bonusul B+E=0.1), dc ar incerca 2 flick-uri +salt intins ar mai castiga 0.1 din bonus, de asemenea dc ar lega Danilova laterala de saltul lateral cred ca ar mai primi 0.2..deci s-ar aduna vreo 0.5 sau chiar 0.6 in plus...ar mai fi de imbunatatit C-ul de la saritura artistica dar nu stiu cum..cu ce...tre sa fie tot un element artistic....Ne apropiem de nota vehiculata?

Super..mersi ca m-ai verificat.
E prima data cand fac analiza unei note de plecare....asa mult imi place exercitiul Anei incat am facut si pasul acesta...desi nu credeam ca o sa-mi iasa vreodata:D

Eu sper ca noile elemente sa nu-i puna probleme mari la executie...sper sa fie bine si sa vedem in curand exercitiul....sa-l repete de cat mai multe ori in concursuri.

anna.09
17th June 2009, 21:51
Coincidenta e ca si eu doar ce terminasem de facut acelasi lucru cand am vazut postul tau:)..nici eu n-am mai incercat pana acum...dar acum eram tare curioasa sa-mi dau seama cam pe unde ar putea imbunatati...

busumary
17th June 2009, 23:32
Ana Porgras - cu siguaranta va fi o noua campioana ! Un timp,cred ca,cam un an inainte de a fi selectata ptr Onesti,a fost si Angy colega cu ea.Imi amintesc ce spunea dna antrenoare de Ana:"munceste enorm si continuu.Daca ies din sala si o las muncind la un aparat,cand ma intorc inapoi(peste un anumit timp)o gasesc tot acolo,facand acelasi lucru,muncind!Ba ii mai zic eu sa se opreasca!O fata f.ascultatoare si muncitoare!".
Pentru un antrenor conteaza foarte mult sa aibe si "materialul"cu care sa lucreze(asta mi.a spus.o tot dna antrenoare,dna Gilea Agripina)

cineva_cineva
17th June 2009, 23:34
Multumim, Mary pentru ceea ce ne-ai povestit despre ce spunea antrenoarea ei despre Ana! Frumos, cred ca ai amintiri frumoase tu, dar Angy, nu mai zic! Frumos...

busumary
17th June 2009, 23:50
am si foto,de unde a inceput Ana,pe care o sa le scanez,dar ma invata cineva sa le pun aici,am incercat eu dar nu prea.mi iese.

cineva_cineva
18th June 2009, 00:36
MAry, vino pe mess, te invat eu!

busumary
18th June 2009, 00:51
gata,am reusit:yeah:

cineva_cineva
18th June 2009, 00:54
Foarte frumos, multumim, Mary!

busumary
18th June 2009, 01:02
Din pacate,doar atat.Ana se deosebeste de celelalte fete,e micuta de statura,si cu costumas diferit .si eu m.am mirat cand am vazut pozele,de cat de mica de statura e !:)De fapt aceste poze sunt facute cand era deja la Onesti si venise de Craciun in vizita.

crisloregym
18th June 2009, 19:46
Multumim muuult pentru poze, Mary:) Frumos din partea ta:)

anna.09
19th June 2009, 22:04
Ca tot s-au incercat pe aici comparatii si asemanari ale Anei cu alte gimnaste....am vazut ca pe gymblog cativa o aseamana cu...Produnova. Eu gasesc ca nu puteau fi mai diametral opuse..adica e Ana agresiva pe barna dar nu in sensul in care era Produnova...:D

mikeyy
19th June 2009, 22:31
Da, am vazut si eu pe gymblog ca o aseamana cu Produnova si chiar cu Sacramone.
Eu nu vad nici un element comun....Ana e agresiva oarecum, ataca elementele fara teama....dar nu o putem compara cu agresivitatea Produnovei....e o diferenta mare...as putea folosi o vorba care le place mult americanilor...Ana e mult mai "polished" decat Produnova.

crisloregym
20th June 2009, 08:04
Ce ciudate comparatii...Produnova era o gimnasta de forta, la fel si Sacramone, nu una eleganta, asa cum este Ana...cred ca pot fi gasite alte comparatii muuult mai satisfacatoare....americanii astia:D

stere78
21st June 2009, 17:09
Cred că s-a mai făcut comparația asta, dar mie Ana îmi aduce aminte de Celestina Popa (http://www.youtube.com/watch?v=Lec2X1e-oVk&feature=related). Extensie, expresivitate și tehnică foarte bună (mult lăudatul "polish"). Aș duce și mai departe asemănarea - grația Anamariei Tămârjan tot de echipa de la Jocurile Olimpice din 1988 îmi pare moștenită. Ceea ce e foarte bine: aia a fost perioada cu cele mai arătoase exerciții, în opinia mea. O felicit pe Lili Cosma pentru creativitate - Racea are și ea o bârnă foarte spectaculoasă - dar îmi doresc foarte tare să le văd pe fete progresând și la paralele. De sărituri nu mai zic nimic :mda:. Naționalele ar trebui să ne lămurească într-o oarecare măsură, dar cred că, dacă fetele sunt sănătoase, Londra 2012 o să arate foarte diferit față de Beijing 2008.

mesteritza
21st June 2009, 17:11
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/ana-porgras-mi-a-fost-dor-de-concursuri-4586452 inteviu Ana

stere78
21st June 2009, 17:17
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/ana-porgras-mi-a-fost-dor-de-concursuri-4586452 inteviu Ana

Modestă și foarte realistă. Bravo ei!

Cata_RB
21st June 2009, 17:25
Mai am de adăugat un element mai greu și cred că dificultatea va fi în jur de 6.6. Elementul acela îl fac, îmi iese pe sol, dar nu am avut timp să îl repet foarte mult legat în exercițiu, pentru a putea fi sigură de el

Deci sa fie saltul cu 360 despre care ziceau cei care au fost la Ploiesti?

mikeyy
21st June 2009, 18:15
Ce interviu frumos :)
Intr-adevar modesta. Are exercitiu de medalie de aur, dar ea spera sa prinda macar finala...imi place atitudinea ei, ca isi doreste sa realizeze mult mai mult si ca vrea sa progreseze.

Uf..element care il face la sol..mai mult ca sigur saltul 360 :(....si este F. Daca il face de pe loc..nota de plecare va fi 6.4. Dar daca il face in combinatie cu un flic (ca Stela)..nu stiu exact cat bonus primeste...daca ii dau 0.2 bonus..atunci iese 6.6

stere78
21st June 2009, 18:31
Dar un layout full cum făcea Oana Ban înainte de Atena ce valoare are? Mă gândesc c-ar mai putea scoate bonificații cu o piruetă mai complicată (cea cu talpa lângă tâmplă pe care au încercat-o Shanshan și Cera nu cred să mai apară foarte curând în competiții) sau cu un Korbut cu șurub. E clar, m-am uitat la prea multe exerciții de-ale chinezoaicelor :)!

mikeyy
21st June 2009, 18:33
Nu stiu exact ce valoare are un layout full, dar probabil e tot un F.
Sincer mie imi e teama de astfel de elemente..sunt prea periculoase.

stere78
21st June 2009, 18:41
E-adevărat, dar arată de nu se poate și marchează foarte limpede diferența dintre gimnastele foarte bune și cele excepționale. În plus, Ana e deja familiarizată cu layoutul simplu, l-a făcut la Europene. Dar sunt de acord cu tine: decât să forțeze și să se căptușească -ptiu!- cu vreo accidentare...

Offtopic: mi-am amintit să pun o întrebare care mă roade de multă vreme - știe cineva ce mai face Cerasela?

Marty R.
21st June 2009, 20:55
What a nice interview. If she can rise her routine value to 6.6, according to new code of points it would be bigger than value that Shawn Johnson had at the Olympics. Connection of flic-flac and salto inapoi grupat cu un surub it's 0.2 bonus, that's true. And layout with full twist it's G.

crisloregym
21st June 2009, 23:39
Nu stiu ce sa zic de acest element...banuiesc ca despre asta o sa fie vorba, vom vedea...insa parca ar fi fost mai ok sa recapete saltul acela pe care il facea la nivelul de junioare...cum i-o fi si ei mai usor...
Sper sa aiba mare noroc si succes de acum incolo Ana si ca acea problema pe care a avut-o la genunchi sa nu isi mai faca aparitia vreodata...

anna.09
22nd June 2009, 09:47
Eu cred ca va merge pe saltul intins de anul trecut...la Ploiesti din ce am vazut exersa si saltul cu surub dar nu insista ca celelalte si nici nu pastra directia la fel de bine ca Diana de exemplu, in schimb exersa si salttul intins..eu am senzatia ca asta va incerca plus probabil alte legari...
Mie mi-ar placea sa introduca un salt cu surub si sa-l reuseasca dar nu cred ca vor risca...

Tess_AN
23rd June 2009, 06:01
Multumesc pentru deschiderea thread-ului, Amalia. Se vede ca esti in sesiune...

Marthy, bine ai venit! Se pare ca urmaresti de ceva vreme gimnastica! esti in bransa?

Cu tot respectul pentru cei ce scriu aici si cu tot respectul pentru toti antrenorii, (daca eu gresesc sa ma corectati), dar la junioare cred ca de Ana s-a ocupat Ramona Micu.

Mary, multumesc de pozele unicat cu Ana si ca ai amintit-o pe prima ei antrenoare si cuvintele frumoase spuse la adresa Anei. Sa intri mai des pe forum si sa ne scrii Mary ca imi place!

Ana, sanatate multa si medalii multe de asemenea!

crisloregym
23rd June 2009, 08:47
Sunt de acord...de altfel, eu, una, o felicit pe Ramona Micu pentru toate eforturile depuse alaturi de fetele acestea. Practic, ne-au uimit extrem de mult la nationalele de acum cateva saptamani tocmai fetitele pregatite si de ea pana anulk trecut: Ana Porgras, Raluca Haidu, Amelia Racea. Daca o mai adaugam si pe Claudia Voicu, care ne uimise anul trecut....tre sa fii un tare bun antrenor sa duci atat de departe acesti copii si, mai ales, sa fii un tare bun prieten pentru ei ca sa ii faci sa ramana pe baricade atata vreme... Asadar:Felicitari, Ramona!!!!!!!!!:)

Marty R.
23rd June 2009, 14:45
Marthy, bine ai venit! Se pare ca urmaresti de ceva vreme gimnastica! esti in bransa?

Tess_AN, thanks. I'm just a simple fan, and the only time I've spend in gymnastics is while watching competitions on tv:)

anna.09
26th September 2009, 18:29
Pentru prima data vad aceste filmulete cu Ana, fff tanara:
http://www.youtube.com/watch?v=4Z-_BiJ_hmE
http://www.youtube.com/watch?v=nyOsbgxSZoU
Draguta, nu?
PS la sol Alina o prezinta a fi Madalina Gutu :)

Cata_RB
26th September 2009, 19:12
Hihi, ce dragut! Mersi, Oana :)
Era zvarluga si ea, pe atunci gratia de acum se simtea doar in miscarile bratelor. Si ce par lung avea!

mikeyy
26th September 2009, 19:17
Ce micuta era Ana :)
Sunt frumoase genul acesta de inregistrari!!!

crisloregym
26th September 2009, 20:46
Wow...multumim, Oana..ce interesant este de urmarit asa...practic, cat de mult a crescut Ana de atunci si pana acum!!! dar pirueta cu piciorul la cap tot o facea si atunci:D

Cata_RB
26th September 2009, 20:57
dar pirueta cu piciorul la cap tot o facea si atunci:D

Am remarcat si eu...insa era doar simpla pe atunci :D
E atat de flexibila Ana! Acelasi lucru l-am remarcat la Buzau si apoi pe inregistrarea de la TVR si la Cerasela, la paralele sunt deosebite elementele "in grupare", unde are corpul indoit.

Ramonica
29th September 2009, 19:21
Dar un layout full cum făcea Oana Ban înainte de Atena ce valoare are? Mă gândesc c-ar mai putea scoate bonificații cu o piruetă mai complicată (cea cu talpa lângă tâmplă pe care au încercat-o Shanshan și Cera nu cred să mai apară foarte curând în competiții) sau cu un Korbut cu șurub. E clar, m-am uitat la prea multe exerciții de-ale chinezoaicelor :)!

saltul inapoi intins cu intoarcere 360 ( cum facea Oana ) are valoare G +0,70

ioanavol
29th September 2009, 19:49
Mie mi-a placut mult solul ei din 2008:

http://www.youtube.com/watch?v=YTXP7HkOybQ

(am zis-o si-atunci)

Desi acum se vede clar ca s-a rafinat in miscari, este mult mai intinsa si mai eleganta.

crisloregym
29th September 2009, 22:19
Chiar ca e tare frumos solul ala!!!!

stere78
3rd October 2009, 20:55
saltul inapoi intins cu intoarcere 360 ( cum facea Oana ) are valoare G +0,70

Mulțam frumos pentru lămurire - am văzut la naționale că îl face fără întoarcere, dar arată chiar bine. Știu că a căzut la individual taman la elementul ăsta, dar am mare încredere în ea. Nu am văzut o bârnă atât de frumoasă de multă vreme. Ba nu: am văzut-o pe cea a Larisei :-)

Ramonica
4th October 2009, 20:17
Sunt de acord...de altfel, eu, una, o felicit pe Ramona Micu pentru toate eforturile depuse alaturi de fetele acestea. Practic, ne-au uimit extrem de mult la nationalele de acum cateva saptamani tocmai fetitele pregatite si de ea pana anulk trecut: Ana Porgras, Raluca Haidu, Amelia Racea. Daca o mai adaugam si pe Claudia Voicu, care ne uimise anul trecut....tre sa fii un tare bun antrenor sa duci atat de departe acesti copii si, mai ales, sa fii un tare bun prieten pentru ei ca sa ii faci sa ramana pe baricade atata vreme... Asadar:Felicitari, Ramona!!!!!!!!!:)

Multumesc.

Ramonica
4th October 2009, 20:22
Mulțam frumos pentru lămurire - am văzut la naționale că îl face fără întoarcere, dar arată chiar bine. Știu că a căzut la individual taman la elementul ăsta, dar am mare încredere în ea. Nu am văzut o bârnă atât de frumoasă de multă vreme. Ba nu: am văzut-o pe cea a Larisei :-)

da, a ratat elementul la nationale dar, il face de ceva timp si eu tind sa cred ca a fost doar o emotie sau un gind necontroat.... intr-un moment nepotrivit
Nu trebuie uitat ca stat mult accidentata si de la europele de junioare ea nu prea a mai concurat, lucru care se resimte

stere78
9th October 2009, 18:48
Ramona, ai cumva idee ce săritură va face AnaP. la Londra? La Naționale a avut un Yurcenko cu o întoarcere, din câte mi-aduc aminte. Și-ar mai putea adăuga ceva și la sol, oare? O ultimă diagonală mai zdravănă?

crisloregym
9th October 2009, 21:52
Eu zic sa mai avem rabdare inca sapte zile:D

Cata_RB
9th October 2009, 22:01
Aoleu, Cris, de unde atata rabdare? :D Poate mai repede, daca o sa avem vesti de la antrenamente? :D

Ramonica
10th October 2009, 13:41
Ramona, ai cumva idee ce săritură va face AnaP. la Londra? La Naționale a avut un Yurcenko cu o întoarcere, din câte mi-aduc aminte. Și-ar mai putea adăuga ceva și la sol, oare? O ultimă diagonală mai zdravănă?

din cite stiu eu Ana va sari ceea ce ati vazut voi la Buzau, iar solul din punct de vedere al liniilor acrobatice va fi la fel, poate doar ceva artistica sa fie modificata.....

mikeyy
10th October 2009, 13:47
Ce bine..ma bucur ca nu forteaza pe ultima suta de metri si ca merge cu ceea a pregatit din timp.
Abia astept sa vad solul cu micile modificari de la artistica!!! :yes:

Cata_RB
10th October 2009, 13:56
Multumim, Ramona! ;)
Eu inca sper sa schimbe pirueta cu piciorul la 90, care nu ii iesea, cu pirueta Semenovei sau cu cea cu piciorul la cap...ar prinde-o foarte bine! :)

Ramonica
10th October 2009, 13:57
Nici mie nu-mi plac fortarile de ultim moment, sint atit de periculoase incit se pierde placerea competitiei

mikeyy
10th October 2009, 14:14
Ramona..stii cumva ceva de barna ei? La Buzau am vazut ca a prezentat mai multe variante de exercitii. Sper sa aleaga varianta care o avantajeaza cel mai mult din punct de vedere al executiei.

Auré_Gym
10th October 2009, 15:24
Cred ce daca ea face un exercitiul bun, ea poate castiga o medalie la bârna la Londra. Nota de plecare al Anei pe bârna a fost 6.6 de puncte la individual compus la Buzau astfel este posibil cu o execution bune...

Ramonica
10th October 2009, 20:02
Ramona..stii cumva ceva de barna ei? La Buzau am vazut ca a prezentat mai multe variante de exercitii. Sper sa aleaga varianta care o avantajeaza cel mai mult din punct de vedere al executiei.

sper sa nu ma insel dar varianta cel mai mult lucrata este cu saltul inapoi intins si la artistica cu saritura Kloke la cap, varianta cu Yang Bo a fost din cauza emotiilor:D

mikeyy
10th October 2009, 20:27
Mersi Ramona.
Sa inteleg ca nu era planificat acel Yang Bo? :D

Ramonica
10th October 2009, 20:50
Mersi Ramona.
Sa inteleg ca nu era planificat acel Yang Bo? :D

nu:D, dar a aparut ..... se mai intimpla, cel putin nu la ratat:ok:

mikeyy
10th October 2009, 20:56
Cat de tare!!! :)
Si chiar i-a reusit! Super!!

Cata_RB
10th October 2009, 21:03
Multumim, Ramona! :)
O sa intind si eu coarda un pic :D: tot la barna, despre combinatia de 2 piruete stii ceva? Am vazut-o la incalzire facand-o de vreo 3 ori si i-a iesit foarte bine de fiecare data, dar in concurs nu a prezentat-o.

crisloregym
10th October 2009, 22:16
si inca un pic din Ana Porgras la sol, pe fundal:D http://www.youtube.com/watch?v=mtgjdRCZFcw&feature=PlayList&p=6DE291416D531024&playnext=1&playnext_from=PL&index=70

stere78
10th October 2009, 22:52
Pe de altă parte, deși știu că mai toată lumea o compară pe Ana cu Khorkina (ai cărei mari fani nu suntem tocmai noi), mie mi se pare că aduce foarte mult cu Simona Păuca. Mai ales dacă mă gândesc la bârna de aur din '84 a Simonei: extensie, flexibilitate, fluență... toate sunt și la Ana.

niagara64
10th October 2009, 23:15
Pe de altă parte, deși știu că mai toată lumea o compară pe Ana cu Khorkina (ai cărei mari fani nu suntem tocmai noi), mie mi se pare că aduce foarte mult cu Simona Păuca. Mai ales dacă mă gândesc la bârna de aur din '84 a Simonei: extensie, flexibilitate, fluență... toate sunt și la Ana.

Oricat de putin am accepta este o gimnasta in stilul Khorkina .Longilinie , eleganta ... va trebui sa invatam sa apreciem aceste calitati .:ok:
Pauca? pai ea nu prea excela la sarituri artistice in sfoara (daca la asta te refereai la extensie ). Era o gimnasta puternica , de forta ...

stere78
10th October 2009, 23:49
Corect - mi se pare că aduce a Păuca prin determinare și prin fluență. Bârnele lor nu sunt colecții de elemente, sunt exerciții care au cap și coadă. Apreciez multe dintre calitățile Khorkinei, dar mi s-a părut întotdeauna lipsită de sportivitate și ambițioasă la limita obsesiei. În 2000, după ce Lobazniuk căzuse de pe bârnă în finala olimpică a echipelor, s-a purtat foarte urât cu ea. Parcă mai avea puțin și o lua la palme. E doar un exemplu, mă mai pot gândi la vreo câteva. Dar nu spune nimeni că Khorkina nu a fost o gimnastă extraordinară, dimpotrivă. Cred însă că, pe lângă calitățile - multe! - de care are nevoie un atlet de top, caracterul e esențial. Cel mai proaspăt exemplu: Florin Zalomir în finala mondială la sabie. S-a bătut cu doi dinți lipsă și cu buza sfâșiată. Sau biata Oana Ban în 2004, care și-a anulat individualul în ultima diagonală de la sol, la echipe. Svetlana avea toată ambiția din lume, dar nu cred c-a înțeles vreodată ce înseamnă o echipă. M-am înfierbântat puțin, iertare, și am și ieșit din discuția propriu-zisă: da, Ana seamănă cu Khorkina și bine face!

niagara64
10th October 2009, 23:59
Corect - mi se pare că aduce a Păuca prin determinare și prin fluență. Bârnele lor nu sunt colecții de elemente, sunt exerciții care au cap și coadă. Apreciez multe dintre calitățile Khorkinei, dar mi s-a părut întotdeauna lipsită de sportivitate și ambițioasă la limita obsesiei. În 2000, după ce Lobazniuk căzuse de pe bârnă în finala olimpică a echipelor, s-a purtat foarte urât cu ea. Parcă mai avea puțin și o lua la palme. E doar un exemplu, mă mai pot gândi la vreo câteva. Dar nu spune nimeni că Khorkina nu a fost o gimnastă extraordinară, dimpotrivă. Cred însă că, pe lângă calitățile - multe! - de care are nevoie un atlet de top, caracterul e esențial. Cel mai proaspăt exemplu: Florin Zalomir în finala mondială la sabie. S-a bătut cu doi dinți lipsă și cu buza sfâșiată. Sau biata Oana Ban în 2004, care și-a anulat individualul în ultima diagonală de la sol, la echipe. Svetlana avea toată ambiția din lume, dar nu cred c-a înțeles vreodată ce înseamnă o echipă. M-am înfierbântat puțin, iertare, și am și ieșit din discuția propriu-zisă: da, Ana seamănă cu Khorkina și bine face!

Pai noi vorbeam de caracterul sau de calitatile fizice?!:no:
Caracterul este greu de vazut doar de la televizor sau din informatiile fanilor . Ceea ce la televizor se vede poate fi exact opusul realitatii de multe ori .
Timpul da valoare lucrurilor ...

gym08
11th October 2009, 00:24
Da..bine...mie nu mi se pare deloc sa semene cu khorkina...mult mai mult aduce cu alexandra eremia...de la atitudine pana la executie ( inclusiv calitati fizice)
http://www.youtube.com/watch?v=DzLnq6i2H8E
http://www.youtube.com/watch?v=kfJ3E0UzyOY

mikeyy
11th October 2009, 00:34
E adevarat ca Ana Porgras aduce cu Khorkhina, cu Liukin si cu genul acesta de gimnasta. Dar sunt sigur ca in curand vom vorbi de propriul stil al Anei Porgras!!!! Nu mai dureaza mult...maxim o saptamana :ok:

Referitor la Alex Eremia..mi-ar placea o urcare la barna pt Ana ca cea a Alexandrei. :)

niagara64
11th October 2009, 00:43
E adevarat ca Ana Porgras aduce cu Khorkhina, cu Liukin si cu genul acesta de gimnasta. Dar sunt sigur ca in curand vom vorbi de propriul stil al Anei Porgras!!!! Nu mai dureaza mult...maxim o saptamana :ok:

Referitor la Alex Eremia..mi-ar placea o urcare la barna pt Ana ca cea a Alexandrei. :)

As prefera sa nu se vorbeasca atat despre ea acum ci peste inca 3 ani tot la Londra ! Nu este inca pregatita si daca e fortata se va pierde ca mai toate in ultimul timp ...

mikeyy
11th October 2009, 00:47
Vorbim si acum si peste 3 ani....nu ai cum sa nu vorbesti de ea. :)
Sa fim cinstiti si sa recunoastem ca toti o simpatizam...ne-a cucerit, asta e adevarul!

niagara64
11th October 2009, 01:00
Vorbim si acum si peste 3 ani....nu ai cum sa nu vorbesti de ea. :)
Sa fim cinstiti si sa recunoastem ca toti o simpatizam...ne-a cucerit, asta e adevarul!

nu de asta vorbeam cu de faptul ca de ajuns la varf mai e de asteptat la ea un pic .Si bine ar fi sa n-o grabeasca nimeni !

Cata_RB
11th October 2009, 01:01
Au cam grabit-o pentru CM, faptul e deja consumat. De-acum urmeaza o iarna lunga, nu cred ca o sa mai fie vorba de graba.

mikeyy
11th October 2009, 01:02
Da, bineinteles. Este clar ca inca nu e in forma maxima...are potential mult mai mare!
Eu sunt sigur ca va avea un viitor frumos, daca ramane sanatoasa.

niagara64
11th October 2009, 01:07
Au cam grabit-o pentru CM, faptul e deja consumat. De-acum urmeaza o iarna lunga, nu cred ca o sa mai fie vorba de graba.

pai cam asta au facut si acum un an cred : au hibernat peste iarna si in primavara le-au presat ... Munca in salturi nu ajuta la nimic .
Eu tot ma rog la Doamne-Doamne ( am vazut eu ca unii merge si ajuta :happy) sa se intample o minune dupa campionatele astea si sa plece cineva de la lot !!!:(

tsupi
11th October 2009, 03:53
Mie-mi place Ana Porgras, dar Khorkina nu prea mi-a placut, asa ca nu mi se pare cea mai fericita comparatie. In schimb ii urez sa aiba palmares mai bogat decit al Khorkinei, acolo sa se asemene!
Nu stiu cum va fi cind mai creste, mai degraba as compara-o cu Liukin. Dar si Liukin mi-a placut mai mult in "tinerete".

Ramonica
11th October 2009, 15:21
si mie imi place Ana, dar nu am incercat pina acum sa ma gindesc cu cine seamana.... pt. mine Ana este Ana, ea are felul ei personal de executie/interpretare care o evidentiaza de restul....
Khorkina mia placut datorita puterii de lucru, este de admirat faptul ca a practicat gimnastica la nivel inalt o perioada asa de lunga, mai ales ca au fost si cite-va momente neplacute in care toata lumea se astepta sa renunte

Ramonica
11th October 2009, 15:23
Multumim, Ramona! :)
O sa intind si eu coarda un pic :D: tot la barna, despre combinatia de 2 piruete stii ceva? Am vazut-o la incalzire facand-o de vreo 3 ori si i-a iesit foarte bine de fiecare data, dar in concurs nu a prezentat-o.

imi pare rau dar nu stiu nimic sigur

anna.09
11th October 2009, 15:46
Parerea mea este ca si cu integralul de baza, cel de 6.5 pe care l-a prezentat in afara concursului (adica fara Yang Bo, fara combinatia de piruete, fara a doua legare la kloke?[asa se scrie?] cu saltul grupat inapoi) Ana Porgras nu poate fi invinsa la barna decat de....Ana Porgras. Daca isi face treaba fara greseala va fi sigur pe podium!

Adeline
11th October 2009, 21:11
Uite ca dupa Catalina Ponor si Sandra Izbasa ma temeam ca nu vom mai avea o gimnasta atipica pt lotul nostu.

Se pare ca Ana le va lua locul :ok:

mikeyy
12th October 2009, 22:34
http://i281.photobucket.com/albums/kk225/olsgimnastica/anaporgras_cloche.jpg


Pe blog, eu am numit-o "poza zilei"...dar daca stau bine sa ma gandesc..poate fi numita "poza CM 2009" :)

Mihai Cinpoeru
16th October 2009, 22:15
Agilitate extraordinara a Anei, cu siguranta, cu ajutorul lui Dumnezeu va fi o foarte mare gimnasta. Pacat de ratare, cat e depunctarea pentru ratare?:)

anna.09
16th October 2009, 23:06
Felicitari Ana pentru ziua de azi! Asa a fost sa fie..azi a fost randul lor...dar va veni si randul tau! Suntem mandri de tine!
Multa bafta maine si poimaine! Iti multumim ca ne-ai readus speranta..iti multumim ca ne pastrezi increderea in acest sport!
Multumim Ana!

Cata_RB
16th October 2009, 23:21
Agilitate extraordinara a Anei, cu siguranta, cu ajutorul lui Dumnezeu va fi o foarte mare gimnasta. Pacat de ratare, cat e depunctarea pentru ratare?:)

1 punct :)

Pur si simplu: iti multumim, Ana, pentru ca faci gimnastica! Incantarea de a te vedea, de a-ti admira eleganta, talentul si puterea de a transmite emotii nu poate fi exprimata in cuvinte.

mikeyy
17th October 2009, 01:07
Multumim Ana Porgras pentru tot ceea ce faci. Esti o gimnasta foarte talentata si sunt convins ca vei ajunge o mare campioana! Pur si simplu e o adevarata placere sa te urmarim.
Mult succes si sanatate!

crisloregym
17th October 2009, 09:03
Ce pacat ca barna aceea (poate cea mai buna si mai frumoasa de la Mondialele astea) nu i-a pus la gat o medalie aseara...dar, poate, cu putin noroc, ii va pune la gat aurul duminica;) Doamne ajuta!!! In ceea ce priveste solul, chiar este cel mai frumos pe care l-am vazut eu aseara...si ANA chiar ESTE gimnasta de patru aparate!!!

anna.09
18th October 2009, 20:07
Poze cu Ana..ce tinuta frumoasa la sarituri..sper sa se pastreze si daca va trece la DTY

anna.09
18th October 2009, 20:13
inca una

Ramonica
18th October 2009, 20:28
inca una

tare mult imi place poza asta de la paralele, cum se vede mina antrenorului:ok:
Felicitari Anuza!!! o mare relizare, singura medalie sa fie obtinuta la paralele, sa mai intimplat oare in istoria gimnasticii noastre la C.M.???

anna.09
18th October 2009, 20:31
da..e f sugestiva poza....talentul Anei si mana antrenorului.....Felicitari!

anna.09
19th October 2009, 09:53
Frumoasa Ana

anna.09
19th October 2009, 10:31
din nou Ana :)

mikeyy
19th October 2009, 10:36
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/zbor-intins-spre-londra-2012-5010528



Va cuceri lumea", spune Nadia Comăneci despre noua stea a gimnasticii românești. La 16 neîmpliniți, Ana Porgras și-a arătat clasa la Mondialele de la Londra, prima ei competiție la senioare.

Gălățeanca a urcat în patru finale, a câștigat o medalie de bronz la paralele și dacă emoțiile nu o copleșeau, la bârnă, medaliile erau mai multe. Londra 2009 este însă primul reper, este continuarea unui vis, început anul trecut, când cucerea titlul european la bârnă, la junioare. Este certitudinea de care avea nevoie pentru a se convinge că locul ei e în sala unde se țes atâtea gândurile de campioană.

A vrut să renunțe

Viața i-a scos permanent în față noi încercări, micuța de doar 1,45 m înălțime găsind puterea, de fiecare dată, să le depășească. Accidentarea de la genunchiul stâng, unde dezinserția ligamentului a ținut-o un an departe de concursuri, a fost cea mai grea: "E cumplit să vrei să te pregătești și să nu poți face nimic". Mai mult, trecerea de la junioare la lotul mare, la Deva, a fost la un pas de a-i marca sfârșitul carierei. "Am vrut să mă las. Îmi amintesc că stăteam pe banca din fața sălii, cu bagajele făcute să mă întorc acasă. Stela Nistor mi-a zis să nu renunț, să lupt. Mă bucur că am ascultat-o", zâmbesc luminoși doi ochi verzi-albaștri.


"Dedic această medalie tuturor antrenorilor care m-au pregătit și familiei mele", Ana Porgras, gimnastă

7 ani a trecut de la ultima medalie mondială la paralele, argint Oana Petrovschi, la Debrecen

mesteritza
19th October 2009, 10:36
Articol despra Ana Porgras. Inca o data ea spune ca inca mai face gimnastica fiindca Stela a convins-o sa ramana. Deci trebuie sa multumim si Stelei ca avem asa o gimnasta.
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/zbor-intins-spre-londra-2012-5010528

"Va cuceri lumea", spune Nadia Comăneci despre noua stea a gimnasticii românești. La 16 neîmpliniți, Ana Porgras și-a arătat clasa la Mondialele de la Londra, prima ei competiție la senioare.

Gălățeanca a urcat în patru finale, a câștigat o medalie de bronz la paralele și dacă emoțiile nu o copleșeau, la bârnă, medaliile erau mai multe. Londra 2009 este însă primul reper, este continuarea unui vis, început anul trecut, când cucerea titlul european la bârnă, la junioare. Este certitudinea de care avea nevoie pentru a se convinge că locul ei e în sala unde se țes atâtea gândurile de campioană.

A vrut să renunțe

Viața i-a scos permanent în față noi încercări, micuța de doar 1,45 m înălțime găsind puterea, de fiecare dată, să le depășească. Accidentarea de la genunchiul stâng, unde dezinserția ligamentului a ținut-o un an departe de concursuri, a fost cea mai grea: "E cumplit să vrei să te pregătești și să nu poți face nimic". Mai mult, trecerea de la junioare la lotul mare, la Deva, a fost la un pas de a-i marca sfârșitul carierei. "Am vrut să mă las. Îmi amintesc că stăteam pe banca din fața sălii, cu bagajele făcute să mă întorc acasă. Stela Nistor mi-a zis să nu renunț, să lupt. Mă bucur că am ascultat-o", zâmbesc luminoși doi ochi verzi-albaștri.


"Dedic această medalie tuturor antrenorilor care m-au pregătit și familiei mele", Ana Porgras, gimnastă

7 ani a trecut de la ultima medalie mondială la paralele, argint Oana Petrovschi, la Debrecen

monalexa
19th October 2009, 12:56
ce v-ati sincronizat :)
Felicitari Ana inca o data pentru performatele de la acest Campionat Mondial si iti doresc sa cresti frumos si sa ajungi cat mai sus!

anna.09
19th October 2009, 14:00
http://www.viata-libera.ro/articol-Medalie_de_bronz_pentru_galateanca_Ana_Porgras_.ht ml
Drumul Anei Porgras

Mihai Cinpoeru
19th October 2009, 16:19
Felicitari Ana pentru ceea ce ai realizat la aceste campionate mondiale. Foarte frumos din partea Stelei ca in toata perioada in care a fost la lot, poate chiar si dupa ce s-a retras, a avut grija de colegele mai mici ca varsta si le-a incurajat. Iata ca are un mare merit ca Ana a continuat gimnastica si poate ajunge o stea a gimnasticii.

anna.09
20th October 2009, 10:29
"Să o așteptăm, acasă, cu brațele pline de flori! *

S-au încheiat întrecerile celei mai importante competiții de gimnastică din acest an – Campionatul Mondial. Excelentul cadru ambiental – care a găzduit cea mai importantă competiție a sportului grației și siguranței de sine - a contribuit la o reușită deplină.

Galațiul a fost pe deplin angrenat în această amplă manifestare sportivă, prin prezența unei foarte talentate sportive – Ana Porgras. Pentru concitadinii noștri au fost câteva zile pline, de implicare afectivă, fiecare dintre noi ținându-i pumnii strânși.

Pentru că Ana noastră merită din plin această afectivitate. Este o gimnastă foarte talentată, care a revenit în focul marii lupte sportive după o absență îndelungată. Aproape un an a ținut-o departe de aparatele ei îndrăgite o operație la genunchi.

Dar a revenit în mijlocul acestei veri, și a făcut-o într-un mod cu totul și cu totul spectaculos. A dominat de o manieră categorică întrecerile de la „Naționale”, desfășurate la Buzău, unde a devenit campioană națională la individual compus și paralele și a cucerit bronzul la sol.

Competiția internă – ca și Campionatele Internaționale ale României – a propulsat-o spre „Mondialele” londoneze, care aveau să-i conducă pașii spre consacrare.

Nu se consideră o mare sportivă, modestia dictându-i, parcă, să facă acest lucru. Dar cei care au văzut-o la lucru îi prevăd un mare viitor.

Este plină de calități, este o gimnastă specială, plină de sensibilitate. Când apare în arenă degajă multă grație și frumusețe, eleganță și are o expresivitate a mișcărilor, „a fost furată de la balet”, s-au grăbit să adauge alții.

Primul ei succes la Londra a fost sesiunea de calificări, în care a eclipsat toate vedetele, obținând calificarea la patru din cele cinci aparate.

Competiția propriu-zisă – mult prea dură pentru o fetiță de nici 16 ani – i-a adus locul 7 la individual compus, același loc la bârnă și poziția a V-a la sol – în ultima probă.

Succesul indiscutabil al Anei s-a consumat sâmbătă seara – medalia de bronz la paralele. A fost aproape de o medalie la bârnă – aparatul ei preferat – ratat, din păcate.

Acest bronz constituie, pentru frumoasa noastră concitadină, un prim pas spre înalta performanță.

Marea noastră gimnastă Nadia Comăneci o și vede printre favoritele Olimpiadei de peste trei ani!… Este foarte tânără, foarte talentată și are tot viitorul în față!”, a mai completat zeița de la Montreal. Să o așteptăm, acasă, pe Ana noastră, cu brațele pline de flori: merită!
Perspectivele unui viitor strălucitor

La nici 16 ani și la primul Campionat Mondial din viața ei, gimnasta Ana Porgras a reușit să o impresioneze până și pe Nadia Comăneci. Ana nu vrea să se oprească, însă, aici și și-a propus să devină cea mai bună gimnastă din lume.

„Îmi place foarte mult la paralele și o să lupt în continuare la acest aparat. Nadia Comăneci a venit la mine înainte de concurs și mi-a zis să mă gândesc la cel mai bun exercițiu pe care l-am făcut și pe acela l-am făcut. La bârnă am avut cele mai mari emoții din viața mea. După ce am câștigat medalia, m-am uitat încontinuu la ea. Îmi doresc să ajung cea mai bună gimnastă din lume”, a spus Ana Porgras, aseară, la sosirea pe Aeroportul „Henry Coandă”.
Viata libera, Galati

anna.09
20th October 2009, 10:32
si din nou articolul cu drumul Anei..am obsevat ca linkul pus ieri nu mai merge:

" Gălățeanca Ana Porgras a cucerit medalia de bronz – la paralele, locul VII – la bârnă și – V la sol * Băieții – două medalii de aur – prin Drăgulescu și un argint - prin Koczi *

Ediția din acest an a Campionatelor Mondiale de gimnastică a adus delegației țării noastre un număr de patru medalii. Aceasta, în pofida faptului că pregătirile au avut mult de suferit, apărând și o serie de accidentări care au condus la modificarea structurii loturilor. Dar, cum se spune, lotul e bine când se termină cu bine!

Debutantă la o asemenea competiție de anvergură, gălățeanca ANA PORGRAS a avut o evoluție bună, în multe situații aflându-se printre protagonistele întrecerii. După ce a ocupat locul VII la individual compus, gălățeanca noastră a cucerit medalia de bronz la paralele, în concursul de sâmbătă. Ieri, ea s-a prezentat în concurs la două probe. La bârnă a ratat (ca și în concursul de la individual compus), în timp ce la sol s-a clasat a cincea.

Drumul parcurs de valoroasa noastră gimnastă

Ana Porgras a ajuns în sala de gimnastică a Liceului cu Program Sportiv din Galați pe când avea doar 4 ani. A fost luată în primire de antrenorii Nina și Paul Gâlea, cu care avea să se pregătească până în momentul promovării la loturile naționale. La un moment dat s-a aflat în situația de a renunța la antrenamente, fiind readusă la sală de prof. Nina Gâlea.

La vârsta de 12 ani a cucerit primele succese ale carierei sale: bronz la individual compus – copii, argint la bârnă și bronz la sol. Imediat a fost promovată la lotul național de junioare, de la Onești, apoi a ajuns la Centrul de pregătire Olimpică de la Deva.

În 2007 a devenit campioană națională la individual compus – junioare; a mai obținut aur – la bârnă și paralele și argint la sol. De asemenea, a ocupat locul al doilea cu echipa de junioare a României la Campionatul Balcanic din Turcia.

Ana este maestru al sportului și elevă în clasa a IX-a a Liceului Sportiv „Cetate” Deva. Provine dintr-o familie modestă – mama sa (divorțată de tată) lucrând în prezent în Italia. Ana mai are o soră, mai mare (clasa a XI-a), care s-a mutat la Bârlad, la bunică.

Campioană europeană de junioare

Anul trecut, pe când nu împlinise încă 15 ani, Ana Porgras devenea campioană europeană la bârnă, probă la care gălățeanca este specialistă. Concursul a avut loc la Clermond – Ferrand, în Franța, aurul i-a fost atribuit cu o notă de 15,700.
La același concurs echipa României s-a clasat pe locul al patrulea, la revenirea acasă Ana a fost promovată la lotul olimpic de senioare.

Saltul spre marea performanță…

Ana Porgras a realizat saltul spre marea performanță în acest an. În luna iunie a devenit campioană internațională a României, la bârnă și a intrat în posesia medaliei de argint la paralele.

Cu o lună în urmă a participat la Campionatul Național de senioare. Deși doar în vârstă de 16 ani, Ana a dominat de o manieră clară toate întrecerile devenind prima gimnastă în proba probelor – individual compus. A mai luat aurul la paralele și bronzul la sol. Acest concurs, desfășurat la Buzău, a constituit și criteriu de selecție pentru Campionatele Mondiale, găzduite în aceste zile de capitala Angliei.

Bronz la paralele

Ana Porgras a luat bronzul la paralele. Ultima medalie la acest aparat o luase Oana Petrovschi, în 2002.

A unprezecea medalie mondială a României la paralele din toată istoria a fost adusă de Ana Porgras. Ea și-a trecut numele pe o listă ce le mai cuprinde pe Emilia Eberle, Ecaterina Szabo, Daniela Silivaș, Mirela Pașca, Lavinia Agache, Lavinia Miloșovici, Andreea Cacovean și Oana Petrovschi.

Debutantă la un CM, Ana a reușit să se adune, după ratarea de la bârnă, din concursul de la individual compus, și și-a pus la gât o medalie de bronz. Românca a obținut din partea arbitrelor 14,675, notă ce a trimis-o pe poziția a treia alături de americanca Rebecca Bross. Deasupra celor două au fost doar japoneza Koko Tsurumi (14,875) și chinezoiaca Kexin He (16,000).

Nadia Comăneci, impresionată de Ana Porgras

Fosta mare gimnastă Nadia Comăneci a declarat că nu a apucat să urmărească foarte mult Campionatele Mondiale de la Londra, însă a fost impresionată de Ana Porgras, despre care spune că poate crește mult în valoare.

"Nu am văzut mult din concursuri, dar pot spune că Ana Porgras este foarte bună și am rămas impresionată de calitățile ei. Nu are foarte multă experiență, dar sunt sigură că va crește mult în valoare, iar în anii viitori, chiar la Jocurile Olimpice din 2012, va avea un cuvânt de spus. Cu siguranță, va fi mai puternică", a spus Nadia, care a adăugat că este foarte impresionată de sala în care se desfășoară competiția londoneză."
Viata libera, Galati

anna.09
20th October 2009, 11:52
Evoultiile Anei la Londra:

Calificari
Barna:http://www.youtube.com/watch?v=DSIOvio4vk4
Sol:http://www.youtube.com/watch?v=201WYkvXFyk&feature=related
Paralele; http://www.youtube.com/watch?v=eGkl_nNcJRA
Sarituri: http://www.youtube.com/watch?v=yK6HYQp5zfQ&feature=channel
Individual compus
Sarituri: http://www.youtube.com/watch?v=dlH7L9q0-K0
Paralele: http://www.youtube.com/watch?v=3h4bMMcp8MY
Barna:http://www.youtube.com/watch?v=a69TGBAhgKw
Sol: ?
Finalele pe aparate:
Paralele: http://www.youtube.com/watch?v=j69BBHZSVBE
Barna:http://www.youtube.com/watch?v=cNwIMffg97Y
Sol:http://www.youtube.com/watch?v=_IKtBoHifpk&feature=channel

si unul din primele montaje foto cu Ana Porgras, sigur vor urma altele mai reusite ;)
http://www.youtube.com/watch?v=nPGi-WuVah4

monalexa
20th October 2009, 17:57
Uitati ce header frumos am facut la site :) http://anaporgras.wordpress.com/ - cu pozele mele favorite :)

anna.09
20th October 2009, 18:01
Super Mona! Cea surprinsa in timpul saltului cu deschiddere e si preferata mea!

Tess_AN
20th October 2009, 18:03
Imi plac si mie pozele alese de tine Mona.... deci pot spune ca ai gusturi ! :)
@Oana: Cris a pus solul de la AA la cel mai frumos sol... dar acu nu mai merge link-ul .... Poate il are Catalin_Nick ?!?

Ce simpatic e comentatorul cind ofteaza la pasul Anei la saritura http://www.youtube.com/watch?v=dlH7L9q0-K0

anna.09
20th October 2009, 18:05
da...am vazut..au scos unele filmulete...si nu am mai gasit niciunul de la individual compus :(....o sa mai apara cu siguranta

cineva_cineva
20th October 2009, 19:43
Am eu in calculator toata inregistrarea de la individual compus, doar ca nu reusesc sa tai doar solul Anei, trebuie mai intai sa schimb din .flv in .wmv si apoi, Daca mai asteptati, va veni si asta. Dar mai dureaza, Deocamdata pregatesc pentru upload inregistrarea de duminica! Uploadez inregistrarea de dinalele de sambata. Si apoi o fac si pe asta!

violetta76
20th October 2009, 21:03
Anul trecut dupa europenele de la Clermont-Ferrand am scris redactiei de la Viata Libera:
"Sper ca pe langa ispravile Otelului si ale Dunarii sa scrieti si cateva randuri despre gimnasta noastra!
Va multumesc"

si am primit raspuns prompt:

"În avanpremieră, special pt dvs :-)"

si tot articolul care avea sa apara a doua zi! *Gălățeanca Ana Porgras - campioană europeană*

anna.09
20th October 2009, 21:18
Anul trecut dupa europenele de la Clermont-Ferrand am scris redactiei de la Viata Libera:
"Sper ca pe langa ispravile Otelului si ale Dunarii sa scrieti si cateva randuri despre gimnasta noastra!
Va multumesc"

si am primit raspuns prompt:

"În avanpremieră, special pt dvs :-)"

si tot articolul care avea sa apara a doua zi! *Gălățeanca Ana Porgras - campioană europeană*

:)

ioanavol
21st October 2009, 00:07
Anul trecut dupa europenele de la Clermont-Ferrand am scris redactiei de la Viata Libera:
"Sper ca pe langa ispravile Otelului si ale Dunarii sa scrieti si cateva randuri despre gimnasta noastra!
Va multumesc"

si am primit raspuns prompt:

"În avanpremieră, special pt dvs :-)"

si tot articolul care avea sa apara a doua zi! *Gălățeanca Ana Porgras - campioană europeană*

Ce dragut:)

monalexa
21st October 2009, 11:13
da...am vazut..au scos unele filmulete...si nu am mai gasit niciunul de la individual compus :(....o sa mai apara cu siguranta

Am pus eu aici ce am gasit http://anaporgras.wordpress.com/2009/10/17/doua-ane-nicio-medalie/ Deocamdata doar solul mai trebuie adaugat, dar nici barna nu se vede ft ft bine.

anna.09
21st October 2009, 11:31
Pai solul nu l-am mai gasit nici eu :(

cineva_cineva
21st October 2009, 11:38
Acum il inregistrez eu de pe digisport solul! Peste maxim o ora va fi pe youtube. Pun si barna acum!
Barna de la individual: http://www.youtube.com/watch?v=4pFOkhmUrNg
Solul de la individual: http://www.youtube.com/watch?v=7R2WXHQv5ww

anna.09
21st October 2009, 12:07
Multumesc.

cineva_cineva
21st October 2009, 12:29
Cu placere, Oana! Acum am vazut si eu concursul individual, atat cat am prins de cand am venit de la facultate si... m-a impresionat un lucru... Inainte sa intre Ana la sol, nu apare in filmulet, pentru ca filmuletul de pe youtube este inregistrarea, a fost un moment in care se astepta o nota la sarituri pentru ca apoi sa sara Koko si.. in timpul asta aratau imagini de pe margine. Ana trebuia sa inceapa solul, si... ei o aratau pe Gabita pe margine. Si m-a impresionat Gabita! Asa emotionata statea ea pe margine asteptand sa o vada pe Ana si... era parca atat de incordata! Foarte draguta Gabita in tot concursul asta, desi nu a fost in finale, am vazut-o de cateva ori pe langa fete si e extraordinara cat de frumos stie ea sa isi sustina colegele. Bravo, Gabita! Stiu ca sunt un pic offtopic, dar era legat de solul Anei P

crisloregym
21st October 2009, 21:54
Da, asta m-a impresionat si pe mine...Gabita chiar a fost alaturi de Ana, parca cea mai alaturi de ea din tot concursul...asa am perceput-o eu, cel putin, si mi s-a parut ciudat, ca la nationale nu mi se paruse o apropiere atat de mare intre ele doua...dar nah, noi suntem pe margine, vedem doar 5% din lucruri...eu pot sa va spun ca nu ma mai satur de solul Anei...ce comentariu a avut englezoaica atat la barna Anei, cat si la solul ei, si cum au oftat la ratarea de la barna!!!! e uimitor cat de mult place Ana pe plan extern...mai ales cand ma gandesc cat de multi au spus ca solul ei nu transmite nimic dupa Nationale...si, totusi, a cucerit o lume intreaga!!! Cred ca ma repet deja, dar...nu imi iese din cap ca Ana a plecat doar cu o medalie de bronz de la Londra, cand, practic, ea a fost cea care a ramas in amintirea tuturor in modul cel mai pregnant!!!!

niagara64
21st October 2009, 22:16
Da, asta m-a impresionat si pe mine...Gabita chiar a fost alaturi de Ana, parca cea mai alaturi de ea din tot concursul...asa am perceput-o eu, cel putin, si mi s-a parut ciudat, ca la nationale nu mi se paruse o apropiere atat de mare intre ele doua...dar nah, noi suntem pe margine, vedem doar 5% din lucruri...eu pot sa va spun ca nu ma mai satur de solul Anei...ce comentariu a avut englezoaica atat la barna Anei, cat si la solul ei, si cum au oftat la ratarea de la barna!!!! e uimitor cat de mult place Ana pe plan extern...mai ales cand ma gandesc cat de multi au spus ca solul ei nu transmite nimic dupa Nationale...si, totusi, a cucerit o lume intreaga!!! Cred ca ma repet deja, dar...nu imi iese din cap ca Ana a plecat doar cu o medalie de bronz de la Londra, cand, practic, ea a fost cea care a ramas in amintirea tuturor in modul cel mai pregnant!!!!


Asta nu spune decat ca ea este un talent nativ nevalorificat la potential .Ii trebuie un antrenor pe masura talentului ei .

LuisaGym
22nd October 2009, 23:27
mai ales cand ma gandesc cat de multi au spus ca solul ei nu transmite nimic dupa Nationale...si, totusi, a cucerit o lume intreaga!!!

Ce a aratat ea la nationale a fost 25 % din ce-a aratat la mondiale. La nationale a avut foaarte multe greseli de executie care au rupt coreografia si de asta cred ca multa lume a avut de comentat. (Eu fui printre ei).

Asa cum am promis niste filmulete cu incalzirea Anei. Sa ma scuzati eu nu am mai filmat niciodata ceva iar filmarile sunt foarte amatoristice

http://www.youtube.com/watch?v=HyUaxJ72suo

http://www.youtube.com/watch?v=C3K0USKAasw

anna.09
23rd October 2009, 09:39
Wow multumesc Luiza.

Mi-au dat idei aceste filmulete. Saltul acela grupat inapoi..hmmm...oare a fost doar de incalzire?...sau au ceva planuri cu el?..exersat chiar acolo dupa Tsukahara, pe care o fixeaza destul de bine ca aterizare...ma duce cu gandul la o combinatie traznita...;)

Nu-mi vine sa cred ce fel a gresit saltul intins (doar o data, e adevarat)...si in finala i-a iesit aproape perfect. Pirueta cu piciorul la 90..perfect ambele dati. Cloche-ul cu 360 nu i-a iesit perfect nici la incalzire ..sau asa il vad eu...cred ca cel mai bine tot la Buzau l-a facut.

In ceea ce priveste solul de la Buzau...a gresit in prima zi...a doua a fost ok...nu stiu...intr-adevar de acolo s-a vazut mai bine ca in inregistrari...oricum conteaza ca acum a placut majoritatii.

Pun un link in care este si o poza cu Ana la Cotroceni...da, ea era domnisoara in costum negru. F eleganta si draguta.
http://www.realitatea.net/foto_1009667_sportivii-care-au-obtinut-rezultate-deosebite-in-2009-au-fost-decorati-de-traian-basescu_645176.html

anna.09
23rd October 2009, 11:37
Concursul de la Stutgart la care s-a spus ca va participa Ana pare sa fie DTB Cup. Artistic Gymnastics FIG World Cup. Stuttgart 13-15 nov 2009.

LuisaGym
23rd October 2009, 23:51
Un articol telenovelistic despre Ana. Oare o fi intrebat-o careva daca vrea sa-si vada povestea prin ziare?

http://www.adevarul.ro/articole/ana-porgras-povestea-unei-campioane.html

anna.09
24th October 2009, 00:04
Sigur n-au intebat-o...
Meritele ei sunt cu atat mai mari! Bravo Ana! Tot inainte!

Tess_AN
24th October 2009, 01:03
Sigur n-au intebat-o...
Meritele ei sunt cu atat mai mari! Bravo Ana! Tot inainte!
Asa e. Si imi place cum vorbesc si profesorii si antrenorii despre ea. Se vede de cit colo ca o respecta pe Ana, au stiut sa isi aleaga cuvintele mult mai bine decit ziaristul. "situatia familiala complicata" nu a impiedicat-o pe Ana sa fie la inaltime. Bravo ei!

Tess_AN
24th October 2009, 04:25
Mi-au dat idei aceste filmulete. Saltul acela grupat inapoi..hmmm...oare a fost doar de incalzire?...sau au ceva planuri cu el?..exersat chiar acolo dupa Tsukahara, pe care o fixeaza destul de bine ca aterizare...ma duce cu gandul la o combinatie traznita...;)
Spune-ne si noua cum ar fi combinatia? A mai executat-o cineva? Sau va purta numele Anei P. (& annei.09) :)

ancaqwe
24th October 2009, 10:49
Vai ce articol, saracul copil, cred ca numai de asta nu ii ardea! Macar au zis si niste lucruri bune... Poate se va face ceva si pentru sectia din Galati
Bravo Ana!
Nici eu nu imi dau seama despre ce element este vorba si sunt curioasa :)

lalalilu
24th October 2009, 11:10
ups! i-a dedicat medalia si antrenorului. :D Asta e un gest care demonstreaza ca are incredere in antrenor. poate nu ii mai acordati ceva credit macar de dragul gimnastei.

mikeyy
24th October 2009, 11:13
poate nu ii mai acordati ceva credit macar de dragul gimnastei.

Exact..de dragul ei, nu ii acordam credit. Ai zis bine!

@Luiza: mersi de filmuletele de la incalzire. Ft interesant cum si-a facut fiecare element, cum a repetat diagonala cu 900 pana i-a reusit fara greseala. Super!!!

Articolul din Adevarul nu imi place...nu stiu daca Anushka se simte ok ca lumea sa se bage in viata ei personala. Nu ma asteptam ca si Adevarul sa o dea pe titluri senzationale.

lalalilu
24th October 2009, 11:31
Exact..de dragul ei, nu ii acordam credit. Ai zis bine!

logica gresita dupa parerea mea. nu vad cum ar putea-o ajuta pe ana. dar ma rog...

niagara64
24th October 2009, 13:01
logica gresita dupa parerea mea. nu vad cum ar putea-o ajuta pe ana. dar ma rog...


Ups , chiar nu ai habar de ce se intampla in gimnastica !!!
Tu ai auzit vreodata de "complexul victimei"? De faptul ca declaratiile acestor fetite sunt controlate de antrenor . Pai cum mama naibi sa nu declare asa ceva cand s-a nimerit ziua lui Forminte atunci ?
Pai mai avea liniste daca nu ar fi facut gestul asta .
Sti ceva , nu vorbesc din povesti . Copilul acela a invatat cumva sa supravietuiasca nu crezi ?
Si ceva este adevarat ..."I-a facut CADOU aceea medalie" nu este rasplata muncii lui .:happy
Dar tu tine-o cu Forminte inainte !!!

anna.09
24th October 2009, 14:48
Spune-ne si noua cum ar fi combinatia? A mai executat-o cineva? :)

:), nu ma bagati in seama ...ca eu am imaginatie bogata..si ma leg de orice detaliu...
Ma gandeam ca poate intentioneaza sa lege Tsukahara de un salt inapoi...ar fi ceva inedit, nemaiintalnit...dar foarte putin probabil..mai ales ca Ana e destul de firava si nu cred ca are forta....dar eu post sa visez, nu?:)

anna.09
24th October 2009, 14:58
Mostepanovafan loves Ana Porgras's general awesomeness;
http://www.youtube.com/watch?v=3lgTtk37sLo&feature=sub
:yeah:

mikeyy
24th October 2009, 15:11
Mostepanovafan loves Ana Porgras's general awesomeness;
http://www.youtube.com/watch?v=3lgTtk37sLo&feature=sub
:yeah:

Wow..ce surpriza placuta! :)
Ce frumos!!!
E exercitiul de la AA...ce frumos vorbeste si comentatoarea.

monalexa
24th October 2009, 15:48
...ce frumos vorbeste si comentatoarea.
Pai cum altfel sa vorbeasca despre Ana noastra? :)

mikeyy
24th October 2009, 23:51
Am extras din filmuletul pus de Oana pe thread-ul mondialelor...exact momentul discutiei dintre Nadia si Ana.
http://www.youtube.com/watch?v=687K-gpi9ig

anna.09
25th October 2009, 00:16
Un fel de montaj cu Ana...e cam ciudatel..incepe cu Nastia...dar e un montaj cu Ana:
http://www.youtube.com/watch?v=kMnzsYCMw58

din pacate i-a si gresit numele...destul de rau dar nu cred ca intentionat

cata10
25th October 2009, 00:17
Un articol telenovelistic despre Ana. Oare o fi intrebat-o careva daca vrea sa-si vada povestea prin ziare?

http://www.adevarul.ro/articole/ana-porgras-povestea-unei-campioane.html

Eu nu reusesc sa deschid; voua va mai merge acest link?

anna.09
25th October 2009, 00:24
Nu mai merge! Ce bine!

Cata_RB
25th October 2009, 00:27
Eu nu reusesc sa deschid; voua va mai merge acest link?

Nu mai merge. Esentialul de acolo, sau ce prefer eu sa retin, e ca Ana are talent la desen, ii place sa picteze :)

mikeyy
25th October 2009, 00:38
Dar oare de ce nu mai merge?
Oare s-a cerut sa fie scos? :D

Oricum..bine ca l-au scos, ca nu imi placea!

Cata_RB
25th October 2009, 00:45
Dar oare de ce nu mai merge?
Oare s-a cerut sa fie scos? :D

Oricum..bine ca l-au scos, ca nu imi placea!

Nu l-au scos, doar ca nu mai merge link-ul. Cam prost sistemul, cand se invechesc articolele schimba linkul...dar nu-l mai pun :P

Tess_AN
25th October 2009, 02:27
Dar oare de ce nu mai merge?
Oare s-a cerut sa fie scos? :D

Oricum..bine ca l-au scos, ca nu imi placea!
Nici mie nu imi place... dar la mine merge limkul. 35 secunde din 67 e cu Nastia...

crisloregym
25th October 2009, 10:35
Tess, cred ca era vorba de linkul de la Adevarul...

Asa e, nici mie nu imi mergea aseara, insadaca intri pe adevarul.ro si apoi al Sport se gaseste articolul..deci nu l-au scos:(

Ramonica
25th October 2009, 18:48
Un fel de montaj cu Ana...e cam ciudatel..incepe cu Nastia...dar e un montaj cu Ana:
http://www.youtube.com/watch?v=kMnzsYCMw58

din pacate i-a si gresit numele...destul de rau dar nu cred ca intentionat

hmmmm... ciudat montaj
incepe cu Nastia si la sfirsit la minutul 1:02 este o poza cu Amelia:)

anna.09
25th October 2009, 19:40
Da..e ciudatel...o sa apara altele mai profesioniste, sunt sigura...dar am zis sa pun si linkul acesta, pentru ca tot din apreciere pt Ana a aparut...

mikeyy
26th October 2009, 13:11
http://www3.picturepush.com/photo/a/2424481/640/Picture-Box/AnaPorgras-meritulsportiv.jpg

Adeline
26th October 2009, 21:08
ana e o frumushica si in afara costumului de gimnasta:ok:

monalexa
26th October 2009, 21:24
ana e o frumushica si in afara costumului de gimnasta:ok:

Daaa! Si are tocuri sau ma insel? :) Pana acum dintre gimnaste parca doar pe Sandra am mai vazut-o pe tocuri :)

Adeline
27th October 2009, 21:08
Daaa! Si are tocuri sau ma insel? :) Pana acum dintre gimnaste parca doar pe Sandra am mai vazut-o pe tocuri :)

mie imi aminteste si de stilul andreei raducan, ia priviti ce poza de profil pe wikipedia:no1

http://en.wikipedia.org/wiki/Andreea_R%C4%83ducan

anna.09
28th October 2009, 16:41
Stiti ca va spuneam de elemente originale la aceste Campionate mondiale? Se pare ca cele remarcate de mine sunt doar o mica parte. Am gasit niste informatii pe TAAF. Cea mai wow este ca Ana, Ana noastra a submis un stalder in apropiat cu 540!!!!! sau cel putin asa sustine cineva pe TAAF. Cert este ca Ana nu a prezentat asa ceva (probabil pentru ca ar fi fost tot un E ca si varianta ei cu 360...sau poate nu il stapaneste inca...desi la nationale, a doua zi, daca va mai amintiti, "din greseala" a facut un fel de 540:))...dar ma bucura si doar ideea ca a avut de gand!!! Oare ce surprize ne mai pregateste?!

Informatiile de la gymgirl de pe TAAF:

"Bars:

In-stalder Tkachev (Galante) E
In-stalder 11/2 (Porgras) E
Shaposhnikova 1/1 (Bouraram, Lebanon) E

Beam:

11/2 turn with leg at 180º (Galante and Eun from south Korea) D
2/1 turn with leg horizontal (Wevers) E
Forward scale (Preziosa) A
Omeliantchik the shift weight to one arm hold 2'' (Rogers) D, considered the same as Omeliantchik.

Floor:
3/1 wolf pirouette (Mitchell) E
3/1 turn with leg at 180 (Galante) E"

anna.09
28th October 2009, 16:56
Ana Porgras incearca un stalder in apropiat cu 540 ?!

mikeyy
28th October 2009, 20:13
Oana....wow.
Sa inteleg ca la urmatoarea actualizare a codului...va aparea elementul Porgras?

anna.09
28th October 2009, 20:14
Nu, pentru ca inca nu l-a prezentat...poate la urmatoarele mondiale.

mikeyy
28th October 2009, 20:17
Aaaa..deci nu l-a facut acum...intelesem gresit.
Oricum mi se pare extraordinar faptul ca are sanse sa aiba un element in codul de punctaj!

anna.09
28th October 2009, 20:24
Din cate stiu sunt obligate sa submita elementul cu ceva timp inainte de competitia la care intentioneaza sa-l execute; sa prezinte o descriere si un filmulet. Pe baza acestora elementul este evaluat si i se acorda o dificultate. Pentru a intra cu adevarat in cod trebuie insa executat in competitie (in ziua anuntata...da, se anunta si ziua in care vrei sa-l executi). Probabil ai nostri au facut aceste demersuri dar au hotarat sa nu mai faca totusi elementul in concurs. Acum depinde si cat de adevarate sunt informatiile..ca este singura sursa pe care am gasit-o.
Dintre elementele enumerate acolo nu toate au fost executate, nu toate vor intra in cod!
De ex Mitchell nu cred ca a facut pirueta tripla.
Preziosa probabil a introdus cumpana aceea in cod(avea nevoie sa-i fie recunoscuta pt a primi 0.1 la legarea de Danilova), dar nu-i va purta numele, fiind doar un element de valoare A.

crisloregym
28th October 2009, 20:24
La paralele zici, Oana? de unde ai tras concluzia?

@Adeline....fix la Andreea ma gandisem si eu dupa ce am vazut poza Anei...doar ca am zis ca nu o mai aseman cu nimeni, ca si asa s-a zis ca este unica, nu seamana cu nimeni:P

mikeyy
28th October 2009, 20:27
Mersi mult Oana pt explicatii.

Oare sa mut discutia asta despre element la topicul Anei?

anna.09
28th October 2009, 20:29
Mersi mult Oana pt explicatii.

Oare sa mut discutia asta despre element la topicul Anei?

eu am pus intrebarea si acolo..;), m-am gandit ca poate stie cineva mai bine si ne spune

mikeyy
28th October 2009, 20:34
Ok...am adus aici discutia despre elementul Anei..sa nu se piarda la Mondiale.

crisloregym
28th October 2009, 21:03
Ma gandeam eu ca nu era discutia asta pe nicaieri cand am citit eu mesajele, probabil chiar atunci o mutai, Mihai...
Chiar ca e WOW Ana noastra!!!! Va dati seama ce ar fi sa reuseasca ea sa faca asta la paralele? Chiar ar fi super!!!! Trebuie sa se gaseasca si vreo saritura artistica la barna sau la sol cu care sa intre numele Porgras in cod:D

simonad
31st October 2009, 18:32
Un articol telenovelistic despre Ana. Oare o fi intrebat-o careva daca vrea sa-si vada povestea prin ziare?

http://www.adevarul.ro/articole/ana-porgras-povestea-unei-campioane.html

Ma revolteaza faptul ca abia cineva aduce o medalie, imediat incep sacalii din presa romana sa sape dupa schelete in viata atletului medaliat!!!! Este de prost gust, mai ales cand este vorba de o tanara de 15 ani. Am vorbit cu mama Anei dupa Londra si mi-a confirmat ca a ramas si ea si sora Anei cu un gust amar...Dar sper ca Ana sa nu se lase impresionata de asa mizerii si sa mearga mai departe! Deabia astept sa o vedem la Stuttgart! Hai Ana, se poate!

LuisaGym
1st November 2009, 10:57
Un articol de toata jena. Parca au inebunit cei de la Adevarul. Si-apoi ce fel de oameni sunt aia care se duc la ziare sa se bata cu pumnul in piept ca vor sa ajute pe cineva care in primul rand NU a cerut nimic si nici NU a fost intrebat daca ar vrea astfel de lucruri.

http://www.adevarul.ro/articole/galati-bunici-de-imprumut-pentru-ana-porgras.html

ioanavol
1st November 2009, 11:16
Ce penibil articol...astia de la Adevarul chiar nu gandesc:headbang:

Gimnastique
1st November 2009, 12:12
Doamne, ce idei le mai vin si astora ; macar daca ar fi intrebat-o pe Ana inainte sa publice aceste articole .. dar cu siguranta nu le-a pasat de parerea ei.
Ce poate face lumea pentru audienta in ziua de azi.. trist, chiar foarte trist.

niagara64
1st November 2009, 13:40
Doamne , cat le mai place telenovela la romani ...aia cu lacrimi de crocodili .Daca mai si joaca intr-una atunci e super . Daca chiar aveau nevoie sa se simta generosi pensionarii aia de ce nu s-au dus la o casa de copii sa ajute un copil amarat .DA , dar nu ii mai dadeau la ziar ... Iar unii ziaristi deabia asteapta sa le"cante" unii asemenea povesti .... Ca doar sti cum e da-le "circ si paine " si vor uita de mizeria politica prin care trece acum tara .

anna.09
2nd November 2009, 12:31
No comment la noul articol despre Ana!

In alta ordine de idei, iata un montaj mai bun ;):
http://www.youtube.com/watch?v=ycbKBAqX0tE

Inca unul:
http://www.youtube.com/watch?v=YRkUtNoV40M

si un inceput promitator:
http://www.youtube.com/watch?v=2v-Sd-Kle7s

Eram sigura ca or sa apara cat de curand roadele farmecului ei!

mikeyy
4th November 2009, 22:03
O poza frumoasa cu Ana...nu-i asa? :)
http://photos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs260.snc1/10726_1243248647285_1411410026_30676320_436125_n.j pg

Tess_AN
4th November 2009, 22:05
Da Mihai, e frumoasa poza... E de anul trecut de la CE de junioare. Zambea. :) si asa cred ca au fost si costumele (se vede putin pe sub trening) si treningurile... sau ma insel eu...

Gimnastique
5th November 2009, 17:13
Foarte frumoasa poza, Ana este superba cand zambeste dar pacat ca face asta destul de rar in cadrul concursurilor .. dar e de inteles, e firesc sa aiba emotii. Oricum, e bine ca emotiile nu pun asa o mare emprenta pe executia ei la aparate deseori (mie tot imi pare rau de barna de la Mondiale dar asta e, e si ea la inceput..).
Porgras ramane una din gimnastele mele favorite :)!

anna.09
6th November 2009, 16:06
little miss Porgras:

LuisaGym
6th November 2009, 16:10
Poza e de o simetrie aproape matematica: linia mainii e paralela cu linia piciorului iar arcul genunchiului e simetric cu arcul de la cot. Foarte frumos merci.

Cata_RB
6th November 2009, 17:03
Foarte faina poza, mersi!

Gimnastique
6th November 2009, 17:09
Superba poza, Ana e asa gratioasa! Mereu cand ii vad solul imi aduce aminte de balerine, prin flexibilitatea si artistica ei..

anna.09
9th November 2009, 21:39
cel mai reusit montaj cu Ana...de pana acum :):
http://www.youtube.com/watch?v=ZM6wEeMwXjs

MARIUS_23
9th November 2009, 21:45
Galatiul a felicita pe Ana si se mandreste de faptu ca a dat o asemenea campioana.
Sper ca de acum inainte sa auzim numai vesti bune de la Ana, implicit cat mai multe medalii.

Cata_RB
9th November 2009, 21:49
Mersi, Oana, mereu le pazesti :)
Undeva pe la jumatatea montajului sunt cateva secvente de sol si paralele care se potrivesc impecabil pe muzica...superbe!

mikeyy
9th November 2009, 21:55
Foarte frumos montajul. Chiar mi-a placut.
E cel mai reusit de pana acum!

Sa vedem ce mai apare...sunt convins ca vor fi multe montaje cu Ana! :D

crisloregym
9th November 2009, 21:57
Chiar ca e frumos montajul...si muzica este pur si simplu Ana...este uimitor cum pot in cateva minute de Ana sa ma relaxez dupa o zi intreaga...

anna.09
11th November 2009, 10:07
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/puntea-suspinelor-5096590

cineva_cineva
11th November 2009, 12:10
Ce frumos articol! Multumesc! Am revenit si eu pe aici dupa o perioada de timp si inca nu am terminat tot de citit, dar... m-am oprit sa citesc articolul din prosport! Superb! Multumesc inca odata! Si Hai, Ana!!!!

Cata_RB
11th November 2009, 13:18
Foarte frumos! Si ce bine ca o vedem pe Ana zambind! :)
Sper sa nu lase urmari sperietura de la barna...sper ca radiografiile si investigatiile sa fi fost facute atent si sa n-auzim peste cateva luni ce-am auzit de prea multe ori la alte gimnaste.
Bafta, Ana!

mikeyy
11th November 2009, 20:54
Acesta este unul dintre cele mai frumoase articole de gimnastica pe care le-am citit pana acum.
Foarte frumos descrisa atmosfera si foarte bine pusa in valoare Ana!
Sa tot citesti asemenea articole!!!
Felicitari autorului! :)

Multa sanatate Anei..sper sa nu mai aiba parte de incidente!

mikeyy
14th November 2009, 19:24
O poza de ieri din calificari (Stuttgart):

http://img252.imageshack.us/img252/5237/0528.jpg

Cata_RB
14th November 2009, 19:34
Hopa, ce o fi in poza asta? Am stat sa ii analizez barna de la CM...oare e miscarea artistica de la 0:44? Sau e ceva nou?
zAbKnsnqVII

anna.09
14th November 2009, 19:44
Nu chiar..o mai fi schimbat putin coregrafia..mai ales daca a renuntat le ceva elemente..

Cata_RB
14th November 2009, 19:57
Ma gandeam la vreo pirueta...dar e prea "fix" piciorul de sprijin. Cred ca ai dreptate, Oana :)

mikeyy
14th November 2009, 20:22
Au aparut poze si pe Daylife, fara watermark

http://cache.daylife.com/imageserve/0aojcMhaCQ4wP/610x.jpg

http://cache.daylife.com/imageserve/0daK6LzgQy6BD/610x.jpg

LuisaGym
14th November 2009, 21:35
Cred ca in a doua poza picioarele sunt la 2 metri inaltime fata de nivelul solului. Fetele astea au nervi de otel nu gluma!

niagara64
14th November 2009, 22:23
Cred ca in a doua poza picioarele sunt la 2 metri inaltime fata de nivelul solului. Fetele astea au nervi de otel nu gluma!

fata de nivelul solului sunt peste 2 m dar fata de nivelul barnei(daca la asta te-ai referit )nu sunt 2 m .Este unghiul de fotografie care da impresia asta .:ok:

LuisaGym
14th November 2009, 22:42
M-am referit la nivelul solului. 2 metri mi se pare foarte mult. Tin minte ca m-am urcat pe o barna (o singura data) cand eram mica si mi s-a parut foaaaarte sus :D.

miafangina
15th November 2009, 01:20
@Mihai:frumoase pozele,multumesc.

@Luisa:vino cu noi la nationale,sa vezi ca nu mai e chiar asa de sus!:D

LuisaGym
15th November 2009, 01:44
Pai acuma nu cred ca o sa mai am deloc curaj sa ma mai urc pe barna. Pentru ca atunci cand eram mica parca mai "incapeam" dar acu' n-am nici o sansa :happy

Edit: asta e foarte offtopic. Va rog sa ma scuzati si sa mutati (?)

miafangina
15th November 2009, 01:52
Edit: asta e foarte offtopic. Va rog sa ma scuzati si sa mutati (?)

Lasa,ca nu-i asa grav,acuma suntem euforici dupa succesul Anei si ni se mai trece cu vederea:)

ioanavol
15th November 2009, 11:58
Ana Porgras este o gimnasta absolut superba.

E drept ca dupa ce s-a intamplat in ultima vreme ma uit cu strangere de inima la fiecare concurs, dar n-am vazut demult asa ambitie ca la Ana...Trebuie sa stea sanatoasa si sa-si realizeze visul. Nici nu concep sa n-o aplaud la Rotterdam la anul!

@Mia, Luiza: sa vorbesti de barna pe topicul Anei e cel mai on-topic cu putinta:) (si eu sunt euforica:P) Eu oricum daca m-as sui pe barna as ameti imediat, deja as fi la 4 metri deasupra solului:evil:

anna.09
15th November 2009, 13:00
Felicitari Anei! La o luna de la mondiale si dupa o accidentare a reusit sa prezinte cu succes o noua varianta de exercitiu! Bravo...si mai vrem!
http://www.youtube.com/watch?v=uBcPDC472I8

Auré_Gym
15th November 2009, 15:02
Felicitari si sper ca ea va avea mult sansa cu sanatate pentru anii de viitor. Exercitiul al Anei a fost aproape perfect la Stuttgart astfel ea a merita acesta medalie.

LuisaGym
15th November 2009, 16:43
Vad ca nu numai noi suntem entuziasmati. Asta e de pe site-ul FIG

"Romania’s new star and 2009 World All-around finalist Ana Porgras was phenomenal on Beam this weekend; masterful work and skill gave her reason to be proud,"

Traducere aproximativa
Noua stea a Romaniei si finalista la individual compus la CM 2009, Ana Porgras a fost fenomenala la barna weekned-ul asta, executia de experta i-a dat motive sa fie mandra.

N-am stiut foarte bine sa prind in traducere nuanta expresiei "masterful work and skill", insa ceea ce vor sa spuna e ca a facut treaba de maestru, opera de arta :D.

http://www.fig-gymnastics.com/vsite/vcontent/content/transnews/0,10869,5187-188043-19728-44766-302925-18047-5233-layout188-205265-news-item,00.html

mikeyy
15th November 2009, 16:48
Wow ce cuvinte frumoase despre Ana :)

cineva_cineva
17th November 2009, 21:07
Vreau sa spun si eu aici: Bravo, Ana! Impreuna cu o micuta surpriza!

miafangina
17th November 2009, 21:48
Iar eu vreau sa spun:bravo,Amalia!
Foarte frumos,flori gingase pentru o floare gingasa.

crisloregym
17th November 2009, 21:58
Tare frumos, Amalia!!! Felicitari:)

anna.09
18th November 2009, 14:39
Galerie foto speciala Ana Porgras:
http://www.gymnasticsunited.com/Fotogallerien/Bildergallerie_1_AnaPorgras_2009/thumbnails/DreamweaverSpecialAPorgrasGallery09thumbnails%2001 .htm

si multe poze aici:
http://www.facebook.com/album.php?aid=120757&id=173140608547

simonad
18th November 2009, 17:06
Pagina a Anei pe facebook:
http://www.facebook.com/group.php?gid=158993067114&ref=ts

simonad
19th November 2009, 23:17
Ana a fost premiata ieri, 18 noiembrie de Ministerul Sportului.
http://www.tvr.ro/articol.php?id=72600&c=726

anna.09
20th November 2009, 21:54
Nu stiu al cui este acest blog, destul de dragut de altfel..eu abia in seara asta l-am descoperit...pun aici linkul pentru ca are un montaj frumos cu Ana:
http://gymnasticsnoceiling.blogspot.com/2009_11_01_archive.html

anna.09
2nd December 2009, 20:44
http://www.adevarul.ro/locale/galati/Galatenii_care_ne_onoreaza_au_fost_premiati_0_1619 83877.html

"Ana Porgras a aflat de pe internet ca a foat premiata
Ana Porgras se numără printre cele șase personalități reprezentative cărora li s-a decernat diploma de „Cetățean de Onoare al Galațiului". Gimnasta medaliată cu bronz la Campionatul Mondial de la Londra a lipsit, aseară, de la decernarea premiilor.

Ana Porgras n-a fost anunțată
Aflată în cantonament la Deva, gălățeanca medaliată cu bronz la Campionatul Mondial de Gimnastică de la Londra a fost singurul cetățean de onoare care a lipsit de la festivitate. Nu pentru că nu și-ar fi dorit să fie alături de ceilalți gălățeni de vază, ci pur și simplu deoarece nu a fost anunțată.

„M-a sunat în urmă cu o săptămână să mă întrebe dacă știu ceva. Ea citise pe internet că a fost nominalizată la titlul de „Cetățean de Onoare al Galațiul". Eu am fost anunțat de Direcția Județeană de Sport să fiu sâmbătă la „Nae Leonard", a spus antrenorul Anei Porgras care a și urcat pe scena Muzicalului pentru a ridica discția sportivei.

Cu premiul în mână și cuprins de emoție, cel care a îndrumat-o opt ani pe Ana Porgras ne-a declarat: „Anul trecut a primit <<Premiul municipiului Galați>>, acum probabil că se aștepta la același premiu, dar iată că a devenit „Cetățean de onoare". Sper ca următorul ei premiu să fie titlul olimpic", i-a urat campioanei, antrenorul Paul Gâlea."
Adevarul, 29 nov. 2009

http://www.youtube.com/watch?v=_H0vhoIuOWg

mikeyy
2nd December 2009, 23:02
Imi place partea a doua a montajului..parca se potriveste mai bine pe muzica aleasa.
Ar fi fost tare sa zica Ana ca a aflat de pe forum de premiu :D [dar nici noi nu stiam].

Am gasit o poza care imi place cu Ana (e deosebita):

http://www.magicalaction.com/Preview/London2009/Competition/IMG_8792.JPG

anna.09
7th December 2009, 16:37
Un video de la Massilia 2007 in care apare ... Ana Porgras :) la sol
http://www.youtube.com/watch?v=kyqfiGV58d0

inca din 2007 incerca dublu inainte...(eu nu am mai vazut pana acum filmulete cu ea din 2007)

Edit: cateva imagini si in acest montaj la 3.27-3.31 (barna) si 4.09-4.15 (sol) si la final, 5.40 (pe podium cu echipa Romaniei: Ana P, Amelia, Raluca)
http://www.youtube.com/watch?v=vYZUckxynSI

mikeyy
7th December 2009, 22:47
Sper ca la anul sa vedem si dublul inainte in exercitiul Anei...ar arata exercitiul si mai bine.
Ceea ce nu as vrea ar fi sa isi schimbe melodia. Se potriveste atat de bine cea ce pe care o are acum, incat sper sa mai mearga cel putin 1 an cu ea.

Cata_RB
7th December 2009, 23:07
Vai, nu nu, sa nu schimbe melodia!!
Ati vazut prima miscare din acel sol? E o bucatica din urcarea pe care o are acum la barna :)

anna.09
7th December 2009, 23:23
Eu cred ca o va schimba..la noi nu se prea merge cu aceeasi melodie de la un an la altul...nu stiu daca e rau sau bine...
Da, inceputul seamana cu urcarea la barna :)

Cata_RB
7th December 2009, 23:31
Da, dar ea abia acum isi construieste exercitiul...of, nu stiu, zic si eu, eu sper pana in ultima clipa :D

niagara64
8th December 2009, 02:03
De cele mai multe ori artistica unei gimnaste de la barna se regasea in artistica de sol...

Cata_RB
8th December 2009, 02:43
Stiu, dar e o miscare neobisnuita, plus ca nu exista prea multe filmulete vechi cu Ana ca sa remarcam asemanari.

crisloregym
8th December 2009, 16:37
Ce mult a evoluat Ana din 2007 pana in 2009!!!!!

Gimnastique
12th December 2009, 17:10
Un montaj nou cu Ana Porgras, foarte reusit :
http://www.youtube.com/watch?v=xktO01zh1zM

Muzica nu prea ma incanta dar clip-urile au o calitate ok :D

anna.09
12th December 2009, 22:17
Un montaj nou cu Ana Porgras, foarte reusit :
http://www.youtube.com/watch?v=xktO01zh1zM

Muzica nu prea ma incanta dar clip-urile au o calitate ok :D

Multumesc. Este f frumos! "Bijou":)

Auré_Gym
13th December 2009, 02:32
Îmi place mult. A fost un montajul foarte bun, dar e scurt...

Cata_RB
14th December 2009, 03:29
Favourite Routines: Ana Porgras - Floor Exercise 2009, by MostepanovaFan http://www.youtube.com/watch?v=3lgTtk37sLo ;) Este solul ei de la AA, dar pun linkul pentru comentariul australian care ne place si pentru alegerea facuta de user. Alegere cu atat mai deosebita, cu cat e singurul exercitiu din ultimii (multi) ani prezent in seria ei de "Favourite Routines".

anna.09
18th December 2009, 09:51
Pot sa scriu aici?:)
La multi ani Anushca! Sa fii sanatoasa si sa realizezi in viata tot ceea ce iti propui!:floricica:

monalexa
18th December 2009, 11:44
La Multi Ani, Ana!!! Sa fii sanatoasa si sa ne incanti cat mai multi ani de acum incolo cu prezenta ta in concursuri de gimnastica! Si sa iti indeplinesti toate visurile :*:*:*

anna.09
18th December 2009, 12:26
Astazi in mod normal Ana trebuia sa fie la Rotterdam la gala, parca...Chiar daca nu a mai mers eu ii doresc totusi sa cucereasca publicul din Rotterdam la anul :)

simonad
18th December 2009, 15:46
LA MULTI ANI, Ana! Te iubim si iti dorim tot ce e mai bun pe lume si o cariera lunga si plina de succes in gimnastica!

Happy Birthday, Ana!!!! We love you and we wish you all the best in the world and a long and successful gymnastics career!

Azi Ana merge in Olanda, maine concureaza! Mult succes!!!!!
Ioana, asteptam immagini :)

Andraf
18th December 2009, 23:45
La multi ani Anushka!

crisloregym
19th December 2009, 10:51
La Multi Ani, ANA!!!! Si fie ca urmatoarele Europene, Mondiale si, mai ales, Jocuri Olimpice, sa fie cat mai rodnice in medalii si inimi cucerite!!!!!

anna.09
19th December 2009, 22:01
"On a happier note, Happy birthday to Little Miss Porgras, an elegant little girl who follow in the dance steps of the elegant Ms Pavlova. May she never grow old."
Couchgymnast

crisloregym
19th December 2009, 22:14
dragut:)

mikeyy
19th December 2009, 22:34
Couchgymnast vorbeste tot timpul frumos de Ana..imi place ft mult cum o descrie cu fiecare ocazie :)

simonad
20th December 2009, 14:19
Aveti noutati din Olanda? Sau trebuie sa o sun pe mama ei???

LuisaGym
20th December 2009, 14:32
Buna, eu n-am mai intrat pe forum pentru ca am fost extrem de ocupata zilele astea si am o gramada de probleme. Nici n-am avut timp sa ma duc vineri in Rotterdam la gala desi am avut bilete luate, am plecat la 8 de la servici iar gala a inceput la 8.
Din cate am inteles Ana nu a mai mers in Olanda insa a fost Marian. Sincer eu imi luasem bilete sa merg sperand sa pot sa merg si s-o vad pe Ana. Spectacolul din Einhoven e pe 21.

mikeyy
20th December 2009, 14:57
A avut o schimbare de planuri. Ana nu a mai mers in Olanda (Rotterdam), ci in Belgia (Ghent)...la Gala de acolo...unde a fost si Stela Nistor in decembrie 2007.

Ada24
20th December 2009, 20:57
Am gasit la userul http://www.youtube.com/user/trientje1 ceva filmulete de la gala de la Gent, poate o sa puna si cu Ana.

anna.09
20th December 2009, 21:27
Ada, iti dai seama ce ai facut? Iar o sa stau toata noaptea dand refresh la youtube!