PDA

View Full Version : Cfl 2009



cristane
16th June 2009, 17:06
CFL (Canadian Football League), singura liga profesionista de football din lume in afara de NFL (asta pina in octombrie, cind apare UFL :D), isi incepe miine noapte presezonul. La ce dor imi e de ceva live football, cu siguranta miine noapte voi fi pe faza cautind streamuri pt primele meciuri :D

Anyway, asta e impartirea pe divizii:

West
BC Lions
Calgary Stampeders (campionii actuali)
Edmonton Eskimos
Saskatchewan Roughriders

East
Hamilton Tiger-Cats
Montreal Alouettes
Toronto Argonauts
Winnipeg Blue Bombers

Presezonul incepe miine, iar sezonul regulat pe 1 iulie.

eNt
16th June 2009, 17:35
astia au 12 oameni in echipa parca.si doar 3 downuri...

Zabriskie
16th June 2009, 18:21
I'll pass :D.

cristane
16th June 2009, 19:51
astia au 12 oameni in echipa parca.si doar 3 downuri...

Da, si pe mine ma enerveaza faza cu 3 downuri. But what can I do. I'm desperate :D

campuscodi
16th June 2009, 22:13
I'll pass :D.
+1

Eu ma uit la un meci de NCAA pe an :))))

CFL is kryptonite

Bronco
16th June 2009, 23:01
Eu cred ca ma bag si la CFL... Habar n-am de jucatorii din CFL, dar e foamea mare de football, asa ca nu strica, ca o avanpremiera la NFL... :ok:

A.k.a
16th June 2009, 23:23
Am CFL-bowlul pe calculator de cateva luni. Ma tot uit la cateva minute pe saptamana

effect
16th June 2009, 23:46
Si mie mi-e foame :D

cristane
16th June 2009, 23:49
Am CFL-bowlul pe calculator de cateva luni. Ma tot uit la cateva minute pe saptamana

Ii zice Grey Cup si e unul din cele mai vizionate evenimente sportive ale anului in Canada :)

Nici eu nu stiu jucatorii, in afara de citiva, cum ar fi Chris Leak, fostul QB al Gators, care e acum la Montreal. Sau Zabransky, care acum 2 ani era pe coperta jocului NCAA Football, iar acum joaca la Edmonton.

Zabriskie
17th June 2009, 14:20
Eu ma uit la un meci de NCAA pe an :))))


shame on you :nah:

A.k.a
17th June 2009, 14:50
Uneori mi se par meciurile din NCAA mult mai bune ca cele din NFL. Mai ales rivalitatile.

campuscodi
17th June 2009, 17:44
Pai mi se par plictisitoare. Trece atacul prin apararile adverse ca un cutit cald printr-o bucata de unt.

Mie imi plac meciurile cu inclestari defensive....gen titans-steelers

In colegiu ma uit doar la cum zboara o minge din stanga spre dreapta si inapoi.

r0bby
17th June 2009, 23:11
Asta inseamna ca ai vazut putine meciuri.Iti dau un exemplu,BCS Final(Sooners vs Gators).Chiar iti recomand sa te uiti,se apropie mai mult de nivelul nostru decat NFL.

eNt
18th June 2009, 00:37
Pai mi se par plictisitoare. Trece atacul prin apararile adverse ca un cutit cald printr-o bucata de unt.

Mie imi plac meciurile cu inclestari defensive....gen titans-steelers

In colegiu ma uit doar la cum zboara o minge din stanga spre dreapta si inapoi.

aia se numeste option offense si daca ar juca`o titans impotriva steelers iti garantez ca va trece la fel!
sunt de acord!Ncaa pe langa NFL este mult mai dragut si pur!
Sunt curios cum o fi cu liga mexicanilor.Aia e mult mai interesanta decat a canadienilor...

campuscodi
18th June 2009, 01:33
ariba ariba.... boink.... touchdown :))))

eNt
18th June 2009, 10:39
Nachos :))

cristane
18th June 2009, 11:16
These people really like their football :) 25.000-35.000 spectatori la fiecare meci de aseara din presezon.... in NFL Europa nici la oficiale nu veneau atitia.

cycloneclau
18th June 2009, 12:03
aia se numeste option offense si daca ar juca`o titans impotriva steelers iti garantez ca va trece la fel!
sunt de acord!Ncaa pe langa NFL este mult mai dragut si pur!
Sunt curios cum o fi cu liga mexicanilor.Aia e mult mai interesanta decat a canadienilor...

Nu cred ca se referea la "option offense" ... doar ca joaca ba o ofensiva, ba cealalta si trece fiecare fara probleme.

Atmosfera din NCAA este mult mai misto. Tribune pline de studenti nebuni. Cel mai misto sunt "Band"-urile echipelor. Fac atmosfera superba impreuna cu publicul. Vezi meciurile lui LSU acasa si cand se aud trompetele si publicul "Go Tigers!".

Cat despre inclestari defensive, la un moment dat devin foarte plictisitoare cand vezi ca ofensivele nu fac nimic. Si de multe ori nu neaparat din cauza defensivelor.

A.k.a
18th June 2009, 13:21
Fiecare cu ce ii place. Cum am zis, mie imi plac mult meciurile din NCAA. Cum zicea si Clau, atmosfera e tare, mai ales cei din band.

cristane
1st July 2009, 12:53
Azi incepe sezonul regulat :yeah: Si-au imbunatatit si site-ul (http://www.cfl.ca) (cel vechi era cam praf), so, let the games begin :D

cristane
20th August 2010, 17:24
Mai urmareste careva CFL? Sezonul regulat e in plina desfasurare, iar absolut toate meciurile pot fi vazute gratis pe site-ul TSN, aici: http://www.tsn.ca/cfl/feature/?id=508

bertro
20th August 2010, 20:28
Mai urmareste careva CFL?
Da, cel putin eu si cu userul "nelutuj". Am facut o gramada de off-topic pe tema asta in topicul despre presezonul NFL :D Daca stiam ca exista thread-ul asta despre CFL, am fi mutat discutia aici.

El e fan Toronto Argonauts, eu sunt fan Montreal Alouettes. Aseara am vazut doar bucati din meciul Als - winnipeg, cand erau pauze publicitare in meciul Patriots - Falcons (prefer NFL).

A fost o victorie frumoasa, drept pentru care azi port cu mandrie tricoul asta la munca:
http://img42.imageshack.us/img42/1618/newimageh.jpg

Pacat ca s-a accidentat Calvillo. Sper sa-si revina pt meciul urmator.


LE: am vazut s-a "molipsit" si CFL-ul de vuvuzele. La toate meciurile pe care le-am vazut pana acum erau spectatori cu din astea. Sper sa nu se molipseasca si NFL-ul (dar sansele sunt mici, avand in vedere ca in US sunt mai multi telespectatori la un singur meci din NBA decat la un intreg campionat mondial de soccer, conform unor statistici).

cristane
21st August 2010, 03:02
Am inceput si eu sa urmaresc, avind in vedere ca foarte probabil la anul o sa vin si eu in Canada :D Chiar am vazut Montreal - Winnipeg ieri, m-am bucurat sa-l revad pe Chris Leak, desi a fost cam timid fiind primul lui meci de anul asta.

bertro
21st August 2010, 19:24
Vii de tot? In ce zona? Multa bafta cu dosarul!
A jucat ok Leak din cate am vazut. Am prins doar secvente din meci, dar destul cat sa vad interceptia aia de toata jena in end zone. :-) Dupa cum am zis, cand e un meci Patriots la aceeasi ora (chiar si preseason) prefer sa ma uit la ala decat la Alouettes.

cristane
21st August 2010, 21:17
Vii de tot? In ce zona? Multa bafta cu dosarul!


Mersi - dar deja am viza, acum mai astept doar sa mai string niste bani :D Am aplicat pe zona franceza, dar o sa merg pt inceput in Calgary la niste amici, iar apoi... unde gasesc cel mai OK job. :)

Cit despre CFL - chiar imi place. Sint meciuri faine, interes, lume multa in tribune, si un nivel de fotbal destul de bun. Am vazut si Toronto - Hamilton de aseara, defensivele au fost la inaltime, un singur TD marcat pe final.

nelutuj
22nd August 2010, 00:04
Da , asa este meciul a fost frumos chiar daca ne-au batut Hamilton.
Bertro, daca nu se face apt de joc Calvillo nu va vad prea bine.
Dar speram ca se face, nu?

bertro
22nd August 2010, 06:16
Da , asa este meciul a fost frumos chiar daca ne-au batut Hamilton.
Bertro, daca nu se face apt de joc Calvillo nu va vad prea bine.
Dar speram ca se face, nu?
Da, am pus-o daca nu-si revine Calvillo. :(
Iar cand o sa se retraga, cred ca o sa se cam termine seria noastra de succese in liga. Nu vom pierde doar un qb ci si un leader care motiveaza echipa si a adus-o acolo unde e acum. Sper sa realizeze Trestman ca e timpul sa gaseasca pe cineva destul de solid incat sa-i poata lua locul lui Calvillo peste 2-3 ani. Leak nu mi se pare a fi acela, sper sa aiba vointa sa invete.

nelutuj
22nd August 2010, 21:32
Intr-adevar,daca nu gasesc pe cineva in locul lui calvillo v-a fi problema mare ptr. Montreal.
Dar sa nu disperam ca doar nu sau terminat jucatorii de perspectiva.
Ieri de exemplu am urmarit pe Pittsburg la New York Giants si sa stii ca ma placut QB de la Pittsburg.
Ei pot spune ca au viitori QB .Si aici ma refer si la Leftwich si la Dixon au jucat amindoi excelent.
Orice echipa normal ca urmareste acest lucru .
Poate il vor scoate si pe Leak ,cu multa munca si vointa din partea lui sa stii ca poate fi un potential inlocuitor.
Dar ramane sa vedem pe viitor.
Toate cele bune.

bertro
23rd August 2010, 01:02
Mersi - dar deja am viza, acum mai astept doar sa mai string niste bani :D Am aplicat pe zona franceza, dar o sa merg pt inceput in Calgary la niste amici, iar apoi... unde gasesc cel mai OK job. :)
Felicitari pt viza si multa bafta cand vii aici. Alberta e o provincie faina, foarte "americana". Ai gandit bine cand ai decis sa strangi cat mai multi $ inainte de plecare. Rezervele de bani sunt cruciale la inceput.
Daca te pot ajuta cu vreo informatie nu ezita sa imi trimiti un pm.

PS: probabil ai sa-ti faci cunostinte si prieteni noi romani aici. sper ca atunci cand discutati sport si le spui ca-ti place NFL/CFL sa nu-ti raspunda cu celebrul "da' ce, bah, gata deja te-ai americanizat?!" :)

nelutuj
23rd August 2010, 04:46
Da.Asa-i bertro ai dreptate.
Ai grija cristane,cu cine te imprietenesti.
Multa bafta in Calgary.

nelutuj
23rd August 2010, 04:48
Apropoo,bertro,cum stai la capitolul Canadiens Montreal????
Eu cu Maple Leafs.
Sau nu iti place?

bertro
23rd August 2010, 06:44
Apropoo,bertro,cum stai la capitolul Canadiens Montreal????
Eu cu Maple Leafs.
Sau nu iti place?
Din pacate nu-mi place hockey-ul deloc, desi am incercat. Nu stiu de ce exact... de la faptul ca mi se pare cam random si pana la bataile de pe teren.
E cam awkward sa nu-ti placa hockeyul in tara asta unde 90% sunt innebuniti dupa el, dar asta e... m-am impacat cu ideea ca nu prea am cu cine vorbi de football. Am cativa amici americani cu care discut NFL si sunt si vreo doi canadieni care urmaresc si altceva inafara de hockey si mai pot discuta si cu ei despre NFL sau CFL.
In rest... aud numai despre ce au facut Canadiens (sau, mai binen zis, despre ce n-au facut, ca mai mereu iau bataie din cate am observat). Sunt unii disperati la maxim... Probabil daca le spun ca exista si o echipa de football in oras, o sa raspunda ca n-au auzit in viata lor de ea.
Uneori ma gandesc ca e pacat ca mai tot orasul e trup si suflet in spatele unei echipe mediocre (cea de hockey), dar foarte putini sustin echipa de football, care a stralucit in ultimii ani. Dar asta e situatia: football-ul e pe locul 2 sau 3 in preferintele canadienilor, asa cum hockey e pe 4 sau 5 in preferintele americanilor.

nelutuj
23rd August 2010, 23:13
Sa stii ca echipa Canadiens nu este o echipa mediocra deloc.
Anul acesta au jucat in playoff si au facut-o destul de bine.
Intotdeauna se cunoaste ca Montrealul a dat cei mai buni portari in NHL
Mediocrii au fost pana acum cei de la Maple Leaf (Toronto) dar sper ca acum cand v-a incepe NHL-ul (Octombrie)sa ajunga in playoff.Eu nu am decat 2 prietenii romanii (dar nascuti aici ) cu care mai discut ce se intampla in mai toate sporturile americane(NFL.NBA,NHL,MLB ).
In fiecare Duminica si Joi cand ma intalnesc cu ei la biserica ,discutam cele ce sau intamplat in ultimele zile in sport.
Apropoo, echipa de hockey Canadiens Montreal are cele mai multe titluri de campiona din istoria NHL-ului.(Stanley Cup).

nelutuj
23rd August 2010, 23:15
Cat despre bataile din hockey , este singurul lucru cu care nu sunt de acord.
Ma irita la culmea bataile .Iar cei din tribune ii incurajeaza.

bertro
24th August 2010, 15:48
Nu stiam ca Canadiens au asa multe titluri. Probabil i-am judecat eu gresit pt ca la fiecare buletin de stiri tot auzeam ca iar au luat bataie :) Oricum, am renuntat deja la incercarile de a intelegi si iubi hockey-ul : )

codrutc
24th August 2010, 21:08
Baieti vad ca urmariti. In ce stagiu este CFL-ul? Au ajuns la playoffs? Prietenul meu Mike Vanderjagt stiti cumva daca mai joaca pentru Toronto?
Sunt curios ce se intampla cu baietii pe care Colts i-au luat din CFL. Cred ca Sam Giguere va fi trimis la plimbare iar John Chick este deocamdata zmeu la antrenament si mielusel in joc.

cristane
25th August 2010, 00:39
E cam pe la mijloc sezonul regulat. Playoff-ul e in noiembrie.

bertro
26th August 2010, 15:38
din pacate Als nu joaca sapt asta... :(

cristane
26th August 2010, 15:50
In schimb joaca Stampeders :D

bertro
12th September 2010, 04:44
Als@Tigercats: 27-6 azi. Aveam nevoie de victoria asta dupa bataia jenanta de sapt trecuta. Calvillo tot accidentat e, dar azi a fost inlocuit de McPherson, nu de Leak care s-a facut de kko sapt trecuta. McPherson a pasat bine, dar a preferat sa fuga el singur cu mingea in foarte multe downs. Practic niciun RB n-a apucat sa fuga vreun yard, fugea insusi QB-ul :) A bagat peste 100yds nebunul, de vreo 3 ori mai mult decat intreaga echipa adversa. A fost fun.
A fost comica si bataia hockey-style care s-a iscat pe teren in q4 cand vreo 3 defenses de la Alouettes sarbatoreau o interceptie. S-a ofticat un WR de la Ti-cats si a sarit pe astia sa le strice dansul. Dupa aia a inceput macelul. Au venit jucatori de pe banca si s-au incaierat si aia. Au intrat in teren inclusiv cheerleaders de la Ti-cats, nu stiu ce naiba sperau ele sa faca: sa se bage in bataia dintre tackles de 300lb ?? :)). Radeau si comentatorii. Arbitrii au discutat dupa aia vreo 5-6 min sa vada ce pedepse sa dea. Montreal a fost acuzat de 3 faulturi si a ramas cu un jucator suspendat si au fost sanctionati cu 45 yds penalty (desi nu ei au inceput bataia, dar cica au dat mai tare). Hamilton a fost acuzat de un singur fault (interventia initiala) si pedeapsa a fost doar ca Mtl a pastrat 1st down (dar cu 45 yds inapoi, practic de pe goal line-ul Mtl). N-am mai vazut niciodata o penalizare asa mare.

All in all, very entertaining game. Ma bucur ca m-am uitat la el, initial nu planuiam
sa ma uit.

bertro
20th September 2010, 21:47
Calvillo is back, baby! Batut ieri pe Edmonton cu 31-14. Calvillo a pasat 327yds. Sper sa nu se mai accidenteze pana la finalul sezonului, ca vad ca suntem prastie fara el.

bertro
9th November 2010, 15:24
N-am mai scris de mult aici.

S-a terminat sezonul regulat, cel putin pt Montreal (12-6) si Calgary (13-5), care ocupa locurile fruntase in diviziile lor, precum si pt Edmonton (7-11) si Winnipeg (5-14) care ocupa ultimul loc in diviziile lor. Weekendul asta au loc meciurile de "baraj" intre Saskatchewan vs BC si Hamilton vs Toronto (ocupantele locurilor 2 si 3 in divizii), ca sa se vada cine ajunge in playoffs.

Duminica, au jucat rezervele Montreal cu rezervele Toronto (ca deja nu mai conta rezultatul pt locurile in divizie) si am luat-o cu 30 la 4 :D Se pare ca Toronto au rezerve mai bune :)

On to the playoffs now.
Parerea mea e ca sansele cele mai mari sa ajunga in meciul de Grey Cup le au Montreal, Calgary si Saskatchewan.

Kaoutchouk
9th November 2010, 15:55
4 ? cum ajungi acolo ? e cu "rouge" ?

poate ne explici mai pe larg chestia asta: http://www.youtube.com/watch?v=d5BFaykcxGg

Muggs
9th November 2010, 16:42
4 ? cum ajungi acolo ? e cu "rouge" ?

poate ne explici mai pe larg chestia asta: http://www.youtube.com/watch?v=d5BFaykcxGg

okey, thats weird :D

ps. hoho, ce de canadieni pe aici :D. Daca totul merge okey in toamna viitoare sper sa ajung si eu in Toronto, asa ca, cine stie, poate o punem de un road trip la un meci de-al patriotilor (ca e mai aproape :D )

murdocitu
9th November 2010, 16:52
CFL has no fair catches or 'downing' of punts. On every kick, the defense must give 5 yards room until the ball is touched. In the event of a kick (punt or field goal attempt) that lands in the end zone, if the recipient is unable to run it out, then the kicking team earns a single point. CFL also has the concept of the 'quick kick' which means that you can punt any time you want and when you do, the rules concerning punts apply (ie: 5 yards; change of possession).

uite poate asta ajuta... nici eu nu stiu exact

bertro
9th November 2010, 18:01
Aoleu, ce rau imi pare ca n-am vazut meciul de vinerea trecuta! Am pierdut faza aia de rugby total :D Only in Canadian football... :)
E aici un articol despre faza respectiva (http://www.nationalpost.com/m/blog.html?b=sports.nationalpost.com/2010/10/30/an-in-depth-look-at-the-craziest-play-of-the-cfl-season-argos-vs-alouettes). Sincer n-am mai vazut asa ceva si nu stiam de regula respectiva. Dar, aparent in CFL daca ratezi un field goal si mingea iese din end-zone, primesti 1 pct ("single"). De aia a blocat Toronto mingea dupa acel FG ratat si a trimis-o inapoi in teren. Dupa care montreal a incercat din nou si tot asa pana a fost downed de montreal pt un touchdown. Sau poate n-am inteles eu bine.

Canadian football
* The kicker and any players behind him at the time of the kick are considered "onside"; any other players on the kicking team are considered "offside". A player who is onside may recover the kicked ball, while a player who is offside may not be the first to touch the kicked ball and is required to remain at least 5 yards from an opposing player attempting to catch the ball. Violations of these restrictions on an offside player are called "No Yards" infractions, with various penalties associated with them.
* The ball remains in play if it enters the goal area (end zone) until it is downed by a player on either team or goes out of bounds:
o If a member of the receiving team downs it in the goal area or the ball goes out of bounds before being brought back into the field of play, a single is awarded to the kicking team and the receiving team gains possession at their own 35-yard line.
o If an onside player downs the ball in the goal area the kicking team is awarded a touchdown.
o If an offside player downs the ball in the goal area the receiving team gains possession at their own 10-yard line.
* If the ball strikes the goalpost assembly while in flight the receiving team gains possession at their own 25-yard line.
* Canadian rules also allow a punt when the punter is not behind the line of scrimmage, which is not permitted in American rules. This tactic (termed an "open-field kick" in the rule book) is usually reserved for last-second desperation: for example, a player, after receiving a forward pass with no time left on the clock and with no hope of evading tacklers, may punt the ball in the hope that it will score a single or be recovered by an onside teammate. After recovering a ball kicked by the other team a player can also punt out of his own end zone in order to avoid a single.

Fotbalul canadian e derivat din rugby si a mai pastrat din asemanari. Fotbalul american e derivat din cel canadian (sau dintr-o forma incipienta a celui canadian) si a eliminat unele din fazele rugby-like. Chiar si cu faze din astea in CFL, mie tot fotbalul american mi se pare mai spectaculos.

Cat despre cele 4 puncte de duminica, murdocitu a explicat bine: Acel punct a fost un "single" dintr-un punt care a ajuns in end zone. Celelalte 3 puncte au fost un FG normal.

@muggs: multa bafta cu imigrarea.

codrutc
9th November 2010, 23:34
Multumesc baieti, chiar ma pregateam sa postez si eu link-ul acela. Marturisesc ca nu am inteles nimic din acele imagini.

Muggs
10th November 2010, 15:18
ok, now i get it .
@ bertro

Mersi mult. Sunt la inceput, tocmai ce am trimis dosarul I acum 1 luna la Viena, deci mai am ceva de asteptat. Intre timp poate o sa gasesc ceva bilete la un meci de-al lui Pats peste 2-3 ani :)

bertro
10th November 2010, 16:33
Intre timp poate o sa gasesc ceva bilete la un meci de-al lui Pats peste 2-3 ani :)
Suna rezonabil perioada asta de avans pt bilete, avand in vedere viteza cu care dispar de pe piatza. :drak:

dumboss_yo
10th November 2010, 21:31
^ Auzisem ceva cum ca abonamentele sunt rezervate pentru urmatorii 20 de ani la Pats. Din ce stiti, e adevarat?


Scuze de offtopic.

Muggs
11th November 2010, 08:36
@bertro

Asa e. Sunt mult mai multe sanse sa gasesti spre ex. bilete in Pitsburgh pentru meciul de Duminica, chiar m-am uitat si erau o gramada disponibile, decat sa gasesti in Foxborough.
@ dumboss_yo

Dap, trebuie sa astepti 20 ani ca sa prinzi abonamente, astea se lasa mostenire din tata-n fiu :D

bertro
23rd November 2010, 03:58
Update: Montreal si Saskatchewan au castigat diviziile (est respectiv vest) si se vor bate duminica in meciul de Grey Cup (echivalentul Superbowl). Tot echipele astea au disputat finala si anul trecut cand Montreal a castigat printr-un noroc chior (Sask au fost penalizati pt 'too many men on the field'). Sa speram ca anul asta castigam mai detasat.

Muggs
23rd November 2010, 08:52
huh...nu stiam ca Saskatchewan au echipa asa buna :D. Toronto unde s-a plasat ?

bertro
23rd November 2010, 16:55
huh...nu stiam ca Saskatchewan au echipa asa buna :D. Toronto unde s-a plasat ?
Sask au o echipa foarte buna in ultimii ani. Calgary, Montreal si Sask au fost favoritele inca de la inceputul sezonului.

Toronto a disputat duminica finala diviziei de Est impotriva Montreal si au luat-o cu 17 la 48. Nesurprinzator, avand in vedere cum au jucat tot sezonul.

Sask a disputat duminica finala diviziei de Vest impotriva Calgary. Nu as fi putut da un pronostic clar inainte de meci pt ca ambele echipe mi se par relativ egale. Si scorul final a fost destul de strans, 20-16, spre deosebire de cel din meciul Montreal - Toronto.

nelutuj
23rd November 2010, 21:52
bertro ?
De data asta castiga cei din Saskatchewan .
Imi pare rau ptr. voi dar......
Cu noi va iesit totul dar cu Saskatchewan nu va vad bine.
Oricum ,fie ca cei mai buni sa castige.

bertro
24th November 2010, 05:38
Man, chiar nu stiu ce sa zic. Sask si Als sunt echipe foarte apropiate ca performanta si chiar n-am cum sa estimez cu vrun pic de incredere daca ii batem sau ne bat. O sa tina totul de factorii de moment din ziua aia si de noroc. Poate o sa avem noroc ca anul trecut, sau poate de data asta o sa aiba ei noroc. Oricum, sunt sigur ca iar o sa fie un scor foarte strans. (anul trecut am castigat la 1 pct).

Daca am fi jucat cu Calgary, as fi fost mai confident intr-o victorie a Alouettes, dar asa chiar nu pot face niciun educated guess. Sunt prea aproape ca performanta echipele astea (dupa parerea mea).

bertro
29th November 2010, 06:44
Woo-hoo!!! Suntem campioni din nou!!!
Dupa cum am prezis, a fost un meci foarte echilibrat si cu un scor strans pe tot parcursul jocului.
S-a terminat 21-18 pt Alouettes. Ar fi putut castiga Sask daca nu am fi avut o interceptie salvatoare in ultimele 50 de sec ale meciului. Pe de alta parte, am fi putut castiga la o dif si mai mare daca nu ar fi ratat kickerul nostru vreo 3 FG.

E pt prima data din 1997 cand o echipa castiga 2 ani la rand cupa (in '96 si '97 a fost Toronto).
Eh, s-a terminat cu CFL-ul pe anul asta. A fost un sezon frumos.

cristane
29th November 2010, 14:16
Eh, s-a terminat cu CFL-ul pe anul asta. A fost un sezon frumos.

Well done Montreal :ok:

Daca totul merge conform planului, sezonul urmator voi fi si eu in tribune. Ramine de vazut pe ce stadion. :D

bertro
29th November 2010, 17:01
Well done Montreal :ok:
Daca totul merge conform planului, sezonul urmator voi fi si eu in tribune. Ramine de vazut pe ce stadion. :D
Multa bafta! Parca erai 'setat' pe Calgary, ai dubii?

PS: eu inca n-am ajuns in tribune la vreun meci. motivul: lenea :)

bertro
1st December 2010, 21:15
Azi la amiaza a fost parada victoriei prin oras.
In prim plan Ben Cahoon, cu cupa Grey.

http://s3.amazonaws.com/twitpic/photos/full/201483602.jpg?AWSAccessKeyId=0ZRYP5X5F6FSMBCCSE82&Expires=1291231893&Signature=5KVpWQQZ47TLdegiO%2Bt7nqHo3qA%3D

bertro
28th June 2011, 03:19
Hai sa resuscitez threadul asta ca la sfarsitul saptamanii incepe noul sezon CFL.
Desigur, sper iarasi sa castige Als :D L-am pierdut insa pe Ben Cahoon, cel mai bun wide receiver din CFL din ultimii ani. Pacat ca s-a retras, inca ar mai fi putut da 2-3 sezoane dupa parerea mea. Am o banuiala ca si Calvillo se va retrage la finele sezonului asta. Atunci chiar ca nu stiu daca o sa mai avem performantele excelente din ultimii ani. Cuplul Calvillo-Cahoon au fost motorul echipei.

Nelutu, Cristane, va astept pe thread :)
Cristane, ai ajuns in Calgary pana la urma? Daca da, felicitari!


Btw, cred ca ar fi util sa fie redenumit threadul asta in "CFL" si eventual sa fie facut sticky. Ce ziceti?

cristane
30th June 2011, 17:50
Yep, I'm here, am bilet pentru vineri seara la Calgary - Toronto, let's go Stamps! :D

bertro
1st July 2011, 05:44
Super! Felicitari si bine ai venit! Sper ca iti place Canada.
E misto ca mergi la meci. Eu inca n-am fost la niciun meci Als, ca nu am cu cine. Toti cunoscutii sunt fani hockey. Eu ii tachinez si le zic ca macar eu tin cu singura echipa de sport din Montreal care chiar castiga campionate :)

Btw, chiar acum e pe terminate primul meci al sezonului 2011: Alouettes vs BC Lions, la noi acasa. Conducem la doar un TD diferenta, sper sa nu ne faca vreo surpriza :)

bertro
1st July 2011, 05:51
LE: gata, i-am batut! Au reusit sa reduca diferenta, dar n-au mai avut timp sa intoarca scorul. s-a terminat 30-26 pt noi. Yeehaaa! :D

Sapt viitoare jucam cu Roughriders.

cristane
2nd July 2011, 22:07
Misto meci in Calgary. Am intors in sfertul 4 de la 11 puncte diferenta, dar am pierdut cu 22 secunde ramase, dupa un FG al Toronto. 33-31 final. Asta dupa ce Maven, kicker-ul nostru, a jucat semi-accidentat si a ratat 3 FG. Oricum, super misto atmosfera, stadion plin, 30.000 oameni, soare, fain. O sa merg si la urmatoarele meciuri :)

andi15ro
3rd July 2011, 10:46
Felicitari Cristi!