PDA

View Full Version : Comunicat Ult*ras



iulian
27th August 2004, 10:13
Vom ramane ultra', refuzam dictatura
odapeluzei, pe o perioada de timp nedeterminata.

Satui de jigniri repetate si amenintari mai mult sau mai putin directe aduse de catre finantatorul echipei Steaua tuturor suporterilor ros-albastrii, grupul ULT*RAS a decis sa protesteze fata de aceasta situatie de fapt, prin singura modalitate pe care am considerat-o realizabila in acest moment, aceea de a renunta in a ne mai implica activ in viata peluzei, pe o perioada de timp nedeterminata.



Atitudinea noastra poate fi considerata a nu fi cea mai potrivita in aceste momente, insa, fiind amenintati (voalat sau nu) in repetate randuri, jigniti prin presa cu afirmatii neadevarate si dureroase pentru noi referitoare la asa-zisele avantaje financiare de care am fi beneficiat (abonamente gratuite, deplasari platite etc.), am preferat ca de data aceasta sa ne delimitam de “mizeria” unor oameni pentru care banul inseamna putere absoluta si libertate in abuzuri. Totusi, nu acestea reprezinta problema de fond a protestului nostru, ci atitudinea dictatoriala fata de oricare suporter stelist care ar dori la un moment dat sa isi exprime o opinie pe stadionul unde a trait atatea clipe de fericire suprema sau dezamagiri crunte. Nimeni, dar absolut nimeni nu are libertatea de a declara public sau in privat, ca va inchide portile stadionului pentru suporteri. Chiar daca si acestia mai gresesc uneori, fotbalul le datoareaza celor din tribune totul. Si asta tocmai datorita faptului ca doar spectatorii, fanii, ultrasii, suporterii de orice gen au facut ca acest sport sa devina cel mai iubit din lume.



Strigam si vom striga in continuare, impreuna cu tot stadionul, ”MARIUS LACATUS” pentru ca acesta este strigatul nostru de lupta si deznadejde...nu-l vrem ca antrenor in acest moment, ci vrem doar ca jucatorii sa se lupte si sa se daruiasca in teren asa cum o facea el…MARIUS LACATUS.



Este strigator la cer cum intr-o tara care se pretinde democratica nu ai voie sa vorbesti liber, sa-ti fie teama ca vorbele tale ar supara un potentat al zilei ce se va grabi sa-ti inchida gura, sa te temi pentru integritatea si siguranta ta si a familiei tale.



Prin secolul I d.H. Seneca spunea: ”E un lucru de capatai sa ne ferim a pasi ca intr-o turma, unii in urma altora si nu pe unde ar fi bine de mers, ci pe unde o iau toti…”



Din pasiune, munca, nopti nedormite, orgoliu si cu durerea in suflet provocata de renuntarea (cel putin temporara) la stilul de viata cu care am crescut si de care nu stim daca ne vom putea dezobisnui, refuzam pentru moment a mai intreprinde actiuni neconditionate pentru Peluza Nord!



In ciuda dorintei multora ca acest lucru sa se intample, grupul ULT*RAS nu se va autodesfiinta, continuand sa fie prezent acolo unde echipa noastra de suflet va juca (chiar si in meciurile pe care le va sustine in afara tarii daca va fi posibil, financiar vorbind), incurajand-o atat prin prezenta cat si prin aport vocal.



Protestul nostru nu trebuie privit ca o capitulare sau ca fiind rezultatul unei actiuni de intimidare la adresa noastra, ci ca singura solutie onorabila si demna pe care un grup independent si cu mentalitate o putea adopta, in opinia noastra, in aceasta situatie.



„ Violenta este ultimul refugiu al celor incompetenti”.


preluat de pe www.ultras.ro

suporterita
27th August 2004, 15:45
poate imi spune si mie cineva cine din galeria Stelei a rupt scaunele de pe stadionul Giulesti din peluza.e doar o intrebare si cine are curajul sa recunoasca inseamna ca nu suntem inca pierduti ca oameni.

Mariusmadmax
27th August 2004, 22:17
Gigi este un parvenit , in care mi-am pus mari sperante , dar este un nemernic gen Netoiu , Dinel si alti porci ...

Aduceti-va aminte cind a pus mina pe Steaua , a fost o sedinta in care a strigat a amenintat ( ghenerali , paunesti etc ) ... pina a ramas singur !
Atunci am avut o stringere de inima , dar "fapta" i-am "trecut-o cu vederea" pentru ca investea bani , si atunci aveam mare nevoie !
Incepind din acest an au venit si gafele :
- procesul cu Iordanescu
- cearta la echipa Nationala - cei 4 jucatori care nu s-au prezentat in Cipru
- cearta cu Dumitru Dragomir
- excluderea lui Paduret
- scandal si demisia lui Piturca
- amenintarea fanilor Stelisti
- declaratii de om fara discernamint ( "Rachita nu va mai juca la Steaua" , " Aliuta pe banca de rezerve" , "Am sa le arat eu suporterilor")
- implicarea in viata echipei ( Paduret , Aliuta - out , Ghionea in teren - Rachita afara ... etc )


Acum cind incearca sa "omoare" spiritul Stelist , ma intorc si spun :
Gigi - esti un BOU !

... si ce mult mi-am dorit sa nu fie ????????????!!!!!!!!!!!!!!

iulian
29th August 2004, 23:50
In primele 10 minute ale partidei, suporterii Stelei nu au incurajat echipa, iar steagurile de gard au fost afisate invers, protestandu-se astfel fata de atitudinea jucatorilor din meciul cu Zeleznik, si nu numai. Astfel, in primele minute ale jocului, oltenii au fost singurii care s-au auzit. Speram ca atat jucatorii cat si conducerea au tras concluziile necesare... Deasemenea, suporterii cu idei si actiuni independente de patronul clubului, au tinut sa sublinieze ca sunt independenti.

Mariusmadmax
30th August 2004, 01:34
Bravo Steaua !
/hello