PDA

View Full Version : CSM Petrolul (re)devine Astra si va juca in Liga I!



ducus
13th June 2009, 16:33
FC PLOIEȘTI ȘI-A SCHIMBAT DENUMIREA!
EXCLUSIV / A reînviat Astra!

Finalul meciului cu Delta Tulcea a adus, pe lângă promovarea în Liga I, o mare noutate. FC Ploiești și-a schimbat denumirea și se va numi Astra Ploiești, începând de sâmbătă. De asemenea, culorile clubului se vor schimba din galben-albastru în alb-negru.



Patronul de la Astra, Ioan Niculae și-a motivat astfel decizia: „Mi-am dorit mereu să revin la denumirea de Astra. Echipa s-a numit Astra până acum patru ani. Decizia de revenire la Astra a fost determinată și de faptul că oficialitățile locale au uitat de promisiunile făcute acum câțiva ani când am demarat proiectul FC Ploiești”, a declarat Niculae.



Astra și-a schimbat denumirea în CSM FC Ploiești în 2005. După alți trei ani, echipa a devenit FC Ploiești pentru ca începând de azi să se munească din nou Astra.
http://www.liga2.ro/seria-1/exclusiv-a-reinviat-astra-cum-comentezi-4543310
Asadar Astra Ploiesti revine in primul esalon fotbalistic dupa 5 ani! Intrebarea care se pune e: este aceasta adevarata Astra, sau cea din Liga V care a retrogradat acum cativa ani?

miril
13th June 2009, 16:41
Aiureala totala in Republica. Uite Petrolul, ba e Astra, ba... Cine mai stie! Desi... Totusi, bafta echipei ploiestene!

ducus
1st August 2009, 21:31
Astra are deja o sigla noua si un site oficial nou. Nu mai vorbim de stadionul Astra cu o capacitate de 10000 de jucatori. ;) Bravo lor, sper sa se mentina in Liga I, au un lot 90% tanar.

ducus
3rd September 2009, 09:52
Dupa 5 etape Astra ocupa locul 13 cu 5 puncte.
Urmatorul meci: 12 septembrie, in deplasare cu Poli Timisoara.