PDA

View Full Version : VISUL UNEI NOPTZI DE VARA :)



Blue
12th June 2003, 07:42
MAH BAIETETZI, CAPUL SUS CA TERMINAM PE LOCUL 1
:D

Ho!!!!!Statzi putzin sa va explic,avetzi putzintica rabdare stimabililor sa va explic cum sta "cestiunea":D :D :D :D

Clasamentul actual:
1Dan 13
2Nor 11
3Rom 10
4Bos 7
5Lux 0

pronosticuri :
Bos-Nor 1 (dp ce vazui cele 2 echipe cred ca e logic)
Rom-Lux 1( normal si se joaca tot la Craiova :D )

Lux-Bos 2("principatzii" ,ciuca batailor)
Dan-Rom 2 (AICI E AICI, MECIUL PE VIATZA SI PE MOARTE IN CARE SE VA NASHTE O ALTA GENERATZIE DE AUR CUM S-A NASCUT SI CEALALTA DUPA UN MECI CU DANEZII)

Nor-Lux 1 (logic)
Bos-Dan x (si pe 2 termina bosniecii :D :D )

DECI DRAGI CITITORI, CRED CA ACUM PRICEPURATZI CA NE CALIFICAM DE PRIMUL LOC :D:D :D :D :D

CLASAMENT FINAL:
1.ROMANIA 16p CALIFICATA DIRECT LA EUROPENEEEEEE!!!!!!
2.Bosnia 14p (7p intre cele 3)
3.Danemarca 14p (5p intre cele 3)
4.Norvegia 14p(4p intre cele 3)
5.Luxemburg op(lasa ca au PIB-ul cel mai mare vorba lu' ochelaristul ala cu luminitza de la capul tunelului,uitai cum il cheama :shock:

DECI CRED CA ATI PRICEPUT CA NE CALIFICAM LA EUROPENE
ASA CA NU MAI PLANGETZI CA NU SE TERMINA

HAI ROMANIAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ah, sa nu uit,
dINAMO, desfiintzarea!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!/fu/

hahahaha!


P.S.: Si apropo, ala nu fu 11m /nope/


si inca un apropo, de unde o fi avut nicu galerie si alte potai sa plateasca excursia pana la Oslo? Sa intzeleg ca FRF a ajuns sa sponzorizeze potaile sa ne faca de ras pe acolo imbracati in alb-rosu si sa strige "dragalesenii" sa fure si sa cersheasca? hahaha!
Uite unde se duc banii federatziei si pe urma latra cainii ca ei s-au dus prin deplasari, ce suporteri sint :D

Sorin
12th June 2003, 08:02
bineinteles :yeah: :happy :) 8) :D :D

daca aveam programul bosniecilor precis ne calificam ca acum stim ce sa facem...mintea romanului a de de urma :D

Ne calificam de pe locul 1 , corect, imi place sistema :yeah: :happy

Hai Romania! :ok:

Dorin
12th June 2003, 10:12
Sint impresionat de gindirea pozitiva dupa acest meci . Nu merita sa mai citim ce se scria pina la meciul de la Craiova dar atita negativism si batjocura ca atunci mai rar. Unul sau doua meciuri frumoase si iar bate inima cum trebuie pentru echipa . :yeah: Dorin

Timisoreanul
12th June 2003, 10:34
Bosnia are doar 6 puncte, si din schema ta ajunge doar la 13 puncte. Ii trebuie doar victorii, daca fac un egal acasa cu norvegienii, nu mai pusca. Ne tot bazam pe noroc, pe norocul lui Iordanescu, pina cind sa tot depindem de altii?
In rest hai Bosnia, hai Barbarez!

baubau
12th June 2003, 10:47
Si eu votez petru sistemul tau !:) :ok:
Sper ca Norvegia sa :shit: de Luxemburg :D...macar un egal 'colo sa faca si aia un punct

inter
12th June 2003, 10:59
Blue se vede ca nu dormi noaptea :thinkso:
vad ca nu scapam de blestemul asta al meciurilor decisive in ultima runda.
orcum aseara baietii au aratat ca stiu fotbal si vor sa joace, pacat de tactica aleasa :(

ieppy
12th June 2003, 17:25
Blue aka Galileo tu ai multe probleme nu? Daca tot craiovenii sunt cei mai mari si tari suporterii de ce nu sau dus ei la Oslo sa sustina Nationala? Ce nu au vandut prezul la pret bun? Ai dreptate ca dinamovistii nu trebuiau sa se imbrace in rosu insa in schimb au fost acolo pe cont propriu sa sustina nationala. Cand e vb. de sustinut pe 50000 lei oltenii sunt 20000 cand e vb sa scoata banul din buzunar e cam greu. Oricum nu´mai fii frustrat canu a sponzorizat frf pe nimeni. Asa ca stai acolo in banca ta si vb despre ce te pricepi(ce o fii aia nu se stie.)

inter
12th June 2003, 17:30
ieppy, noi ne ducem la copenhaga :P , cand vom invinge danemarca :yeah: :yeah: :yeah:

ieppy
12th June 2003, 17:32
sa va duceti. Bravo voua. Cu cat mai multi cu atat mai bine. Din partea mea sa fie plin stadionul cu suporterii din toata tara. Inter nu poti sa-mi spui ca esti de acord cu ce a scris terminatul ala de Blue, desi stiu ca esti suporter al Craiovei trebuie sa recunosti ca numai tampenii a scris.

inter
12th June 2003, 17:39
te referi la faptul ca avem inca sanse sa terminam pe locul1 :? :thinkso:
in privinta suporterilor nu pot sa spun decat ca au dominat vocal stadionul in repriza a2-a :happy , bravo lor :thinkso:

ieppy
12th June 2003, 17:42
Ma posibilitattea sa terminam pe primul loc este asa de redusa incat nici nu poti sa vb despre ea. Oricum speranta moare ultima insa ma indoiesc ca mai ne calificam.

Sorin
12th June 2003, 17:48
Cand e vb. de sustinut pe 50000 lei oltenii sunt 20000 cand e vb sa scoata banul din buzunar e cam greu.


La meciul su Steaua, 10 000 de persoane care aveau bilet au ramas in afara portilor,in stadion erau deja peste 40 000 .Toata tara a aflat asta ,LPF au facut si cercetari cate bilete a vandut Staicu atunci iar acum FRF a refuzat sa vanda mai multe bilete.Poate reusesti sa-ti aduci aminte.

S-a mai scris ca FRF a finantat galera cainilor ca doar nu vrei sa spui ca s-ar fi dus Nici Galerie care traieste din pomeni pe banii lui.Acolo au fost 50 de caini trimisi la Oslo pe banii FRF si sponzorului care v-a dat gratuit si biletele de la ambele peluze pe Lia Manoliu .........voi ati ocupa jumatate dintr-o singura peluza si media voastra la meciuri este de 3000 si ceva /fu/
Numai cainii puteau face ce au facut suporterii dinamovisti acolo.Doar printr-un comportament indecent puteu iesi in atentia tuturor :drak:
Asa ati dovedit si voi ca existati si ca dinamo are galerie.Se discuta atat de mult despre clubul vostru si aproape niciodata despre jalnica voastra galerie cvasinexistenta. FRF a reusit sa strice pana si imaginea suporterilor
platindu-le deplasarea cainilor.Dinamovistii sint singura galerie careia nu i s-au repartizat bilete la meciul de la Craiova dar asta pentru ca lor le-a fost frica .Si asa au ajuns sa ne faca de bacanie la Oslo. Niciodata intr-un meci din deplasare al Romaniei nu s-a intamplat asa ceva. Rusine dinamo si federatiei.

Sorin
12th June 2003, 17:51
cei 50 de caini au facut nota discordanta fata de ceilalti romani, erau imbracati in alb-rosu si au strigat dinamo si **** Steaua la un meci al nationalei.Rusine
Asta dupa ce-ati cersit tot drumul cu Nicu galerie al vostru cersetor sef.Daca tie ti se pare asa ceva normal...

ovidiudod
12th June 2003, 17:57
[CLASAMENT FINAL:
1.ROMANIA 16p CALIFICATA DIRECT LA EUROPENEEEEEE!!!!!!
2.Bosnia 14p (7p intre cele 3)
3.Danemarca 14p (5p intre cele 3)
4.Norvegia 14p(4p intre cele 3)
5.Luxemburg op(lasa ca au PIB-ul cel mai mare vorba lu' ochelaristul ala cu luminitza de la capul tunelului,uitai cum il cheama :shock:

Asa sa fie..........sa terminam pe primul loc.....dar pentru ca sa facem asta trebuie ca iordanescu sa se schimbe......Pai cum e posibil sa-i lase pe Aliuta si pe Bratu(nu conteaza 5 minute) pe banca de rezerve ?

ieppy
12th June 2003, 17:59
Sorine, mia fost dor de un raspuns obiectiv cum numai tu poti sa dai. Vad ca esti bine informat, mama! De unde le stii tu pe toate? Da-mi si mie nr. de telefon al informantului tau ca pe bune de nu ii dau telefon sa-mi spuna si mie informatii din astea pretioase. De unde ai scoso ca a platit frf? In prosport a scris ca au fost pe cont propriu. Si ce interes are frf sa ne sponsorizeze pe noi. De ce nu pe Steua ca Dragomir este prieten cu Ciobanu? Si de ce nu sau dus si suporterii Craiovei la meciul de la Oslo? Tot va dati mari ca sunteti cei mai tari. Eu nu am nimic cu nici un suporter din Romania care isi sustine echipa. Am fost emotionat cand am vazut 15000 de suporterii oltenii la antrenamentul Nationalei(am facut un post special pentru asta). Atiu gasit voi craiovenii imediat de ce sa va luati ca deh cu gandul la Dinamo va sculati si cu gandul la Dinamo va culcati. Iar faza cu ce au facut suporterii in Oslo. ce e? Ce au facut? Eu sincer nu stiu, asa ca spunemi tu si nu imi spune caiar iau furat telefonul lui ioanitioaia. Pana atunci iti doresc sa te mai gandesti si tu si Blue inainte sa va mai luati de Dinamo si de galerie inexistenta a ei, ca eu cred si sper ca nu sunteti obsedati de ei. Asa ca voi incheia cu o vorba a lui Blue:
HA, HA, HA!


P.S:HA, HA, HA! s.a.m.d

Sorin
12th June 2003, 18:03
intamplator chiar stiu multe amanunte ,nu te mai obosi sa negi realitatea.

inter
12th June 2003, 18:03
sa inteleg ca eu pot sa ma iau de dinamo ? :D:D:D:D:D:D:D
hai ca a fost buna faza aia cand nicu galerie a venit la voi la club si a spus ca i-a murit mama , ai vostrii au scos "lozul" iar a 2-a zi l-au gasit beat mort dupa cheful sponsorizat de conducerea voastra :D :D :D :ciocan:

ieppy
12th June 2003, 18:09
Pai spune mai Sorine,! Cine te oprste? Eu nu neg nimic. Insa sa o spuna cineva obiectiv, pe alte cuvinte informatiile pe care le ai sa le fii spus nu unul care isi incheie mesajele cu Dinamo desfiintarea! Eu nu osami permit niciodata sa ma iau de vreo echipa sa imi doresc sa se desfiinteze. Este normala rivalitatea si eu nu pot sa spun ca imi place de Rapid insa cand joaca in Europa tin cu ei ca oi fii eu dinamovist insa in primul rand sunt roman. Tu se pare ca esti oltean in primul rand si roman pe doi.

Inter, oricine se poate lua de Dinamo si nu o sa neg niciodata ca exista n- motive de ce sar lua cineva de Dinamo. Insa nu la faze din astea. Au fost singuriii suporterii acolo si au dominat sonor a doua repriza asa ca nu vad cu ce au gresit. Oricum observ ca fata de multi alti suporteri craioveni tu esti obiectiv un lucru pe care eu il respect foarte mult.

Sorin
12th June 2003, 18:12
Citeste primul meu mesaj cu atentie si ai sa intelegi ce au facut cainii iar FRF iar firma care a organizat drumul,n-am sa-i spun numele pentru ca este o rusine ,este firma unor generali de militie.Si-au dat banii intre ei in circuit inchis.Iar cei 50 de caini au fost la Oslo,galeria cainilor nu i s-au repartizat bilete pentru meciul de la Craiova dar a primit 50 pentru Oslo si drumul platit de aceeasi agentie,...dinamovista :x iar cand o fi Nicu Galerie capabil sa plateasca 800 Euro pentru a vedea un meci,inseamna ca Romania este cea mai bogata tara din UE.

RedBaron
12th June 2003, 18:12
Eu merg pe mana celor din Luxemburg! :drak: De acum incolo isi dau drumul la joc! :drak: Abia daca o sa-i batem noi cu 1-0! :drak: Hai Luxemburg! :drak:

inter
12th June 2003, 18:17
sorine acu ca stii mai multe amanunte :D , ia zile frate aici sa stiu si eu ultimele "can-can-uri" :yeah: :yeah:
dar sa fie reale, nu supozitii ca alea nu-si au rostul :P

ieppy
12th June 2003, 18:24
Bun. Exista o agentie de turism dinamovista. Unde e problema. Eu nu am auzit striganduse M--- Steaua insa daca a sa a fost sa le fie Rusine. Cu toate astea au sustinut si echipa nationala. Cu ce sunt de vina suporterii dinamovisti ca li se sponsorizeaza drumul pana la Oslo? Din cate am intels eu nu au avut cazare insa acolo. Intreabal pa ayrton ca el pare sa stie mai multe. Eu tot ce spun este ca nu ar mai trebuii sa ne injuram intre altii din orice. Si laso mai moale ca au facut tara de rusine si toate chestiile astea. Dc prin faptul ca au injurat la meci sau ca au fost imbracati in rosu este o rusine, si este dar nu asa cum pui tu problema, ce ar trebuii sa spuna nemtii, englezii, olandezii care se iau la bataie cu politia si se omoara intre ei? Am ajuns la punctul in care imi pare rau ca mai intru pe forum. Nu stiti(unii dintre voi) decat sa va luatii de altii gratuit. In loc sa spuneti da frate, au fost acolo, au sustinut nationala, insa au si gresit acolo si acolo, voi incepeti sa strigati RUSINE si DINAMO DESFINTAREA. Chiar imi pare rau.

inter
12th June 2003, 18:31
ieppy, stai frate linistit, parca erai 1/2 oltean :D :D :D , ce te intristezi asa de repede :? ,hai sa-i punem o intrebare lui Dorin ca el a fost la meci si e si impartial, sa vedem ce e cu "zvonurile"alea :thinkso: , si atunci raspandacii vor ................fi "felicitati " :ciocan:

Sorin
12th June 2003, 18:42
ce am avut de spus am spus, nu pot spune mai multe. Sa vina Dorin si sa confirme daca dinamovistii n-au facut nota discordanta prin culorile echipamentului si ce au strigat stelei :? iar acolo s-au dus ca milogii

ieppy
12th June 2003, 18:44
Inter, sunt juma oltean si nu am nimic cu oltenii si stii astea. Nu mam intristat ci pur si simplu ma seaca aceasta atmosfera. Eu iubesc echipa Dinamo de cand aveam 6 ani. Imi amintesc ca au jucat odata cu Petrolul(taicamiu e petrolist) si eu ´tipam ca nebunul prin casa cand dadea Dinamo go, si taicamiu ma injra de toate alea. Cand vad ca toti au ceva cu Dinamo te enervezi. Dar stai linsitit ca nu sunt intristat.

Hoffa
12th June 2003, 19:16
sper si eu sa ne calificam macar pentru baraj. Dar este greu meciul cu danezii.Pana atunci traim cu speranta dar si cu regretul ca am fi putut sa devenim favoriti macar pentru locul 2 daca nu inventa slvacul ala un penalty
Nu stiu ce puteti comenta despre dinamovisti din moment ce s-a auzit si din transmisia tv daca erati atentie.Hai sa nu ne ascundem dupa deget

Craiova 4ever :yeah:

Albastreata
12th June 2003, 19:32
Nationala Romaniei a demonstrat ca ratarea calificarii nu este din vina jucatorilor si antrenorilor, ci numai a federatiei si a mafiei de la Bucuresti ! Daca oficialitatile s-ar fi ingrijit numai de cerintele minime practicarii acestui sport (macar teren cu gazon !), nu sa fi avut arbitrul sa traga cu dintii cu noi ca la norvegieni (de unde sa mai rupi valuta si pentru asta !?!), probabil ca acum deja scriam felicitari si ne faceam planuri cu cine vom fi in grupe... dar asa asteptam (in zadar zic eu !) o minune de la bosniaci, care oricum nu cred ca mai au tragere de inima. Cat despre "suporterii romani" in rosu prezenti la Oslo, nu e nici o mirare la asa federatie ! :evil:

sergiuvoicu
12th June 2003, 21:32
Io ii dau dreptate celui care a deschis acest subiect! Romania se va califica, pentru ca vom castiga la Copenhaga, iar Bosnia va bate pe Norvegia si va face egal cu Danemarca. Asta inseamna ca ne ducem de pe primul loc! Abia astept zecile de beri de pe 10.09.2003 :bere: :bere: :bere: Veti vedea ca totul o sa fie ok, pentru ca baietii nostri joaca foarte bine si nu pot fi batuti de arbitri.

Pacala
12th June 2003, 23:22
rezultatele sint posibile pana la urma, nu vad nici un rezultat iesit cu totul si cu totul din comun.Noi sa batem in Danemarca si mai vedem
Este regretabil ca dinamovitii au facut ce-au facut dar ei au fost favorizati de federatie.Si eu am auzit cand au strigat impotriva stelei.Jeppy eu nu inteleg de ce-l ataci la persoana pe blue , el a facut doar o aluzie la un fapt pe care l-am vazut mai multi.E bine sa pastram discutiile totusi intre niste limite decente,fara atacuri la persoana pentru ca nu ne cunoastem intre noi ca sa ne putem da cu parerea despre ceilalti.Iar cand il condamni pe sorin ca este in primul rand oltean si pe urma roman faci o greseala.Si eu sint oltean dar si roman si cred ca mi-e mai aproape maieul decat camasa .Nu vad de ce ar fi un pacat ca ma simt in primul rand oltean.N-o spune tocmai tu care zici ca esti pe jumatate oltean.
Dar aia cu dinamo defiintarea este tare de tot.Imi place si sint de acord cu ea. :drak:

Tudose
13th June 2003, 00:00
Hai, Dorine, tu ai fost acolo, spune-ne parerea obiectiv, asa cum faci de obicei.

Blue
13th June 2003, 02:07
Am incercat sa aduc o nota de optimism,inca se poate sa obtzinem calificarea.Curaj si optimism!!!!!! Se pare ca n-am reusit in totalitate.

Nici nu vreau sa respund jignirilor poate s-au grabit oamenii si au gandit dupa ce-au vorbit.Se mai intampla.

Dar nici nu am nevoie de confirmari sau ca altii sa-mi spuna ce am vazut si am auzit eu. Locuiesc in Montreal, nici nu am vazut meciul in direct, doar o inregistrare la o ora tarzie pe TVR International dar am pretentzia ca vad si aud foarte bine, am auzit ce s-a strigat si ce tricouri aveau unii si l-am recunoscut pe Nicu Galerie, asta daca nu si-o fi facut rost de o sosie intre timp.

Am auzit ca si-ar fi cheltuit banii datzi de club pentru pomana si parastas la propria inmormantare dar vad ca i-a mai ramas ceva maruntis cat sa ajunga la Oslo
:D :D :D el si cu cei 50 vajnici sustzinatori rosietici .

Am facut doar un mic apropo, credeam ca lumea este la curent cu evenimentele dar se pare ca m-am inselat , asta e, se mai intampla
:D :D :D .Adevarul ramane

baubau
13th June 2003, 09:17
cei 50 de caini au facut nota discordanta fata de ceilalti romani, erau imbracati in alb-rosu si au strigat dinamo si m**e Steaua la un meci al nationalei.Rusine
Asta dupa ce-ati cersit tot drumul cu Nicu galerie al vostru cersetor sef.Daca tie ti se pare asa ceva normal...


Sorine aici iti dau dreptate :happy nici mie nu mi-a placut lucrul asta! :x

Dorin
13th June 2003, 09:28
Tudose , eu am zis cite ceva la extern , Norvegia -Romania . Meciul il puteti toti comenta ca doar s-a si transmis . Eu am stat printre norvegieni si m-am simtit si sigur si respectat .Am fost felicitat (de ce ? ) pentru meci si toti ( da, toti ) au recunoscut ca mingea e rotunda si ca a sarit cam prea mult in avantajul norvegian . Lumea multumita cu punctul dar si rusinata si cu gust amar asa ca au parasit stadionul rapid si in liniste .Si asta nu pentru ca asa sint nordicii ! Sa fi vazut ce -a a fost la Stockholm dupa meciul lor unde au batut Polonia cu 3 - 0 dupa un meci superb !!
Ca in orice sport trebuie sa ai si ceva noroc si se pare ca deocamdata nu prea avem ...Sper in legea compensatiei ! Si sa nu uitam ca altii sint constienti de adevarata forta a fotbalului romanesc ! Iar de suporteri ce sa zic ?! Nu cred ca au facut ceva discordanta speciala in comparatie cu ce fac alti ( nemti , turci , engezi etc.) Au latrat ceva dar citeva zeci sint o picatura in mare .Si rosu este si o culoare a steagului nostru si echipa a jucat in culoarea asta cu alte ocaziiasa ca nimeni nu s-a atacat. Vorba lui Shakespeare " mult zgomot pentru nimic " . Totusi bine ca au fost citiva care au aratat ca si romanii au suporteri care pot venii cu echipa.. Ca de inteles oricum nu intelegea nimeni ce spuneau . :yeah: Dorin

ieppy
13th June 2003, 09:31
rezultatele sint posibile pana la urma, nu vad nici un rezultat iesit cu totul si cu totul din comun.Noi sa batem in Danemarca si mai vedem
Este regretabil ca dinamovitii au facut ce-au facut dar ei au fost favorizati de federatie.Si eu am auzit cand au strigat impotriva stelei.Jeppy eu nu inteleg de ce-l ataci la persoana pe blue , el a facut doar o aluzie la un fapt pe care l-am vazut mai multi.E bine sa pastram discutiile totusi intre niste limite decente,fara atacuri la persoana pentru ca nu ne cunoastem intre noi ca sa ne putem da cu parerea despre ceilalti.Iar cand il condamni pe sorin ca este in primul rand oltean si pe urma roman faci o greseala.Si eu sint oltean dar si roman si cred ca mi-e mai aproape maieul decat camasa .Nu vad de ce ar fi un pacat ca ma simt in primul rand oltean.N-o spune tocmai tu care zici ca esti pe jumatate oltean.
Dar aia cu dinamo defiintarea este tare de tot.Imi place si sint de acord cu ea. :drak:

Bai Pacala. Linistestete. Cu primul mesaj intrii si imi dai mie lectii de cum sa comporta lumea pe forum. Mai intai uitate cate mesaje am scris eu si pe urma cate ai scris tu. Cat despre Blue are o istorie de mesaje partrinitoare. Nu am nimic cu el personal dar nu stie altecva decat sa dea in Dinamo. Aici si pe G.S unde poate sa injure si o face fara probleme cand e vb de Dinamo. Iar faza cu este OK sa fii mai intai oltean si dupa aia roman spune totul despre tine. Pai cum Pacala la tine in pasaport scrie Oltean? Cum adica eu nu pot sa vb daca nu as fii oltean? Nu conteaza ca sunt juma, un sfert sau cu totul oltean. Te pomenesti ca oltenii sunt ceva special. Si eu in primul rand nu am vb de oltenii in general pentru ca nu asta fac de obicei ci in special de Sorin. Si sa iti mai spun ceva si tie si lui. Eu nu cred ca el e mai intai oltean si dupa aia roman pentru ca ar fii ilogic. Iam spuso asa ca sa ii arat ca, cam asa a sunat postul lui. Sper ca macar in cazul asta am dreptate. Cat despre Dinamo desfiintarea am ajuns la concluzia ca sunt de acord. Cand sor desfiinta toate echipele din Romania sa se desfiinteze si Dinamo. hai Pa

Sorin
13th June 2003, 10:09
Te pomenesti ca oltenii sunt ceva special. Si eu in primul rand nu am vb de oltenii in general pentru ca nu asta fac de obicei ci in special de Sorin. Si sa iti mai spun ceva si tie si lui. Eu nu cred ca el e mai intai oltean si dupa aia roman pentru ca ar fii ilogic. Iam spuso asa ca sa ii arat ca, cam asa a sunat postul lui. Sper ca macar in cazul asta am dreptate. Cat despre Dinamo desfiintarea am ajuns la concluzia ca sunt de acord. Cand sor desfiinta toate echipele din Romania sa se desfiinteze si Dinamo. hai Pa

Te dezamagesc dar Pacala m-a ghicit mai bine :D
sint oltean :yeah: si roman bineinteles :) dar daca prin absurd, as fi obligat sa aleg ..... :happy oltean.
Da, oltenii au ceva special,sintem cu adevarat latini , restul...nu prea stiu daca e chiar asa,istoric vorbind :naughty:

iar despre dinamo si desfintarea lui... :evil:

Hai Romania! :P
ne calificam :ok:

:sun:

Sorin
13th June 2003, 10:13
Sorine aici iti dau dreptate :happy nici mie nu mi-a placut lucrul asta! :x

Asta nu inseamna ca nu gasesc si dinamovisti simpatici ca baubau de exmplu
:) ...mai ales atunci cand imi da dreptate :D

ieppy
13th June 2003, 10:28
Sorine mai convins. Voi sunteti adevaratii latini. noi restul suntem tatarii. Sa dea Dumnezeu sa mai fie multii ca tine caci cu oamenii ca tine putem sa schimbam Roamania si poate ii schimbam si numele in Oltenia. Si eu care credeam ca esti un tip cu care se poate discuta. Ai dreptate am gresit. HAI PA

Sorin
13th June 2003, 10:41
ma gandii eu ca te superi :D si nu mai pui nici o cratima :)
tu prea faci pe seriosu' :D fii si tu mai zambaret ca incep sa cred ca esti...tatar :D

Nu te mai supara si tu asa repede /nope/
8)

:sun:

ieppy
13th June 2003, 16:21
Mi-am imaginat ca ma ai spus-o la misto. Oricum stai linistit ca nu mam suparat pe tine. Faza ca nu mai pun nici o cratima insa nu am inteleso. Si nu o fac pe seriosu. /nope/ Asa ca hai HAI DINAMO :drak:

Sorin
13th June 2003, 20:48
uite,ca sa-mi dovedesti ca n-o faci pe seriosu' si ca nu te-ai suparat, ... scrie hai Dinamo si fa o mica modificare la avatarul tau...la BEAT acolo, trebuie E transformat in L :drak:
salvezi foto ca bmp. si modifici :D
e buna ideea?:naughty:

Forza Stiinta! :ok: /hello :calp: :yeah: :D :jump: :happy

Peace :pace:


:sun:

Hoffa
14th June 2003, 03:11
hai ca sinteti simpatici :)

baubau
14th June 2003, 10:33
ieppy Topicul asta e mai vesel lasa si tu de la tine..nu mai pune tot la suflet ca nu are rost!fiecare cu opinia lui dar pana la urma suntem toti amici pe forum asta!Asa-i Sorine?! :)
Ps:Ne mancam cand incepe sezonul?? :P

riva
14th June 2003, 10:57
ne calificam frate ... la europene ... numa ka la alea din 2008 care se vor tine aici linga noi la unguri :)

ieppy
14th June 2003, 11:39
NU am timp Sorine sa fac smecheria cu L si E. Dau Bacul in o saptamana aici. De asta sunt mai irascibil in ultimul timp.

:pace:

FatFrumos
14th June 2003, 19:51
Ieppy tinere daca ne luam de Dinamo asta nu inseamna ca ne luam de jucatori sau suporteri......ci de conducere.....iar asta nu inseamna ca dam in voi suporterii cu parul.

ieppy
14th June 2003, 19:59
Fat-Frumos, se pare ca tu nu ai urmarit discutia. Discutia a fost despre fanii lui Dinamo. Si asta nu este prima data cand se vb de Dinamo si de fanii ei si nici ultima. Ce am avut de spus am spus si Sorin la fel. Am ajuns la un fel de intelegere si asteptam acum anul viitor sa vedem ce BLAT mai face Dinamo cu Craiova.

FatFrumos
14th June 2003, 20:03
corect ieppy dar eu mam referit in general......sa stii ca si eu sper ca in divizia A sa se ridice nivelul competitie si sa fie toate echipele corecte dar timpul va spune.

ieppy
14th June 2003, 20:06
Bai Fat-Frumos, ce face Farul daca ii ia Dinamo pe Zicu si Baltoi inapoi?

FatFrumos
14th June 2003, 20:08
face ce poate.....dar nu o sa ma vezi pe mine sa sar in sus cind te iei de Farul......

ieppy
14th June 2003, 20:11
Da cine sa luat de Farul? Era o intrebare fara nici un fel de rautate. Ce treaba am eu cu Farul. Eu chiar am sperat sa nu retrogradeze. Joaca jucatorii ai lui Dinamo acolo asa ca am tinut cu ei. Intrebarea mea era daca pleaca astia doi care au fost printre cei mai buni la Farul, crezi care o sa aiba probleme la anul cu retrogradarea?

FatFrumos
14th June 2003, 20:17
Baltoi a fost foare bun jos palaria....dar Zicu a jucat bine dar sa rateze atitea penalties.....plus ca asteptam mai mult de la Zicu in nationala de tineret mai multa vointa.......dar sper ca Farul sa aibe probleme si sa pice in B poate poate Lica vinde echipa lui Hagi

ieppy
14th June 2003, 20:21
M aindoiesc sincer ca se va implica Hagi la echipa. El nu stiu ce vrea dar a inceput sa ma calce pe nervi. Ba il injura pe Cioban, ba il pupa in cur. Ba zice ca vrea sa antreneze dar refuza pe Dinamo pe faza ca e stelist(asta da profesionist cu toata generatia lui de aur cu tot) Dan Petrescu a putut sa antreneze pe National si sa joace impotriva stelei. Dar in fine. Tu chiar crezi ca ar veni Hagi la echipa. Eu mas bucura sa-l vad facand ceva pentzru fotbalul de la noi insa el vrea afara sa se sparga in figuri.

FatFrumos
14th June 2003, 20:24
Pai a avut un tentativ sa cumpere echipa dar Lica vrea 4 mill iar Hagi era dispus sa dea doar 2 mill......daia zic poate poate se gindeste sa vinda la pretul lui Hagi acum cit e dus cu pluta si nu are echipa.

Blue
14th June 2003, 20:35
jeppysor :D :D :D ,initial n-am vrut sa-ti raspund si nici nu te-am luat in seama, vazandu-te cam....militzian :) dar vad ca esti inca junior in pragul bacului deci sa zic ca ai totusi o scuza. Reactzia ta este exagerata si stupida.

Am facut o aluzie la un fapt atat de vizibil, incat nu ai ce sa mai comentezi. Si te rog sa nu ma jignesti ca mai ai mult de tras pana sa ai dreptul moral
sa-mi vorbesti asa,crede-ma pe cuvant :D dar asta este o alta discutzie.

Parerea mea este intradevar foarte proasta despre tot ce inseamna dinamo dar dupa cum vezi ,am pastrat discutzia in limite acceptabile. Incearca sa dovedesti ca nu toti dinamovistii sint ca Nicu galerie&co :D :D :D

Si pentru Dumnezeu, vezi ce faci la limba romana la bac ca..... :shock:
Nu te-ai suparat pe mine, nu-i asa vienezule? :D :D :D

Albastreata
15th June 2003, 03:27
Si va dau dreptate ! Hai sa trecem la ale noastre, mai un banc, mai un subiect de bac... calificarea e 90 % incheiata ! Visul unei nopti... de vara ! :happy

Blue
15th June 2003, 04:18
:D :D :D .

FatFrumos
15th June 2003, 08:51
:happy :happy :happy :happy :happy :happy :happy

ieppy
15th June 2003, 13:08
Nu mam suparat Blue. De ce sa ma supar? Nu ai spus nimic gresit. Cu o singura exceptie. Daca stau la Viena atunci nu pot da bacul la romana asa ca nu este nevoie sa am grija de gramatica, din punctul asta de vedere. Poate am gresit cand mam repezit in tine la inceput insa am mai vazut si niste posturi deale tale in GS si am vazut cata mai ura ai fata de Dinamo si mam enervat si eu. Oricum chestia ca trebuie sa am o anumita varsta ca sa te pot contrazic nu cred ca e valabila. E posibil sa fii vazut mai multe lucruri decat tine in viata asta scurta pe care am avuto pana acum fata de a ta. Tot ce e posibil. Eu nu imi aduc aminte sa te fii jignit cu ceva, daca am facuto atunci imi pare rau. Nu imi sta in obicei sa injur oamenii insa se mai enerveaza omul si mai spune unele cuvinte la nervi. Asa ca HAI DINAMO si hai si Craiova si HAI ROMANIA ca tot dracul ala e si toate sunt cam la acelasi nivel.

sergiuvoicu
16th June 2003, 15:23
HAI ROMANIA!!! Si... GOOOOOOL!!!!
:yeah: :D /hello :bere: :jump: :bere: :headbang: :yeah: /hello :D :jump: :jump: :kiss: :bere: /hello

... iar Danemarca:
/jaw drop/ /jaw drop/ /jaw drop/ :(

sergiuvoicu
16th June 2003, 15:30
Blue, daca toate rezultatele vor fi cele preconizate de tine, vin la Montreal si dau o bere!

Albastreata
16th June 2003, 16:10
...ce tine de sansa ne mai poate califica. Tocmai asta e ideia care se desprinde din calculele facute, si de aceea si titlul este : "Visul unei nopti de vara...", hai sa lasam acum norocul sa decida pentru ca la toamna sa nu scriem sub titlul : "Visul unei nopti de pierde-vara..." :D

MESERIASUL
18th June 2003, 11:59
My friend,

Topicul a fost deschis de tine si era pentru echipa nationala, iar calculele facute de tine /foarte optimiste, de altfel, si merita felicitari/!!!
In ceea ce priveste suporterii dinamovisti care au fost prezenti la Oslo, bineinteles ca nu pot fi de acord cu unele ,,incurajari'' adresate rivalilor din tara /dupa cum stii, niciunde nu exista ,,padure fara uscaturi''/!!
In alta ordine de idei, cred ca ar trebui sa fii mai temperat /forumul Prosport este martor/ in postarile tale si obsesia ta asupra echipei si suporterilor echipei Dinamo. Cam ce crezi tu ca trebuie sa gandeasca suporterii dinamovisti cand deschizi un topic despre echipa nationala si inchei, invariabil, cu ,,Dinamo defiintarea''??? Un amanunt pe care se pare ca tu il uiti voit, echipa U. Craiova /cu litere mari, nu cum scrii tu Dinamo/ este condusa actualmente de un fost militian!!! Stiu, n-are nici-o importanta asta, dar nu mai cataloga pe altii ca fiind ,,militieni''!!! Think about!!
In rest, hai Romania si respect intre toti suporterii echipelor romanesti!!!
:bere: :cya: :thinkso:

Blue
19th June 2003, 05:34
My friend,

cred ca ar trebui sa fii mai temperat /forumul Prosport este martor/ in postarile tale si obsesia ta asupra echipei si suporterilor echipei Dinamo. Cam ce crezi tu ca trebuie sa gandeasca suporterii dinamovisti cand deschizi un topic despre echipa nationala si inchei, invariabil, cu ,,Dinamo defiintarea''??? Un amanunt pe care se pare ca tu il uiti voit, echipa U. Craiova /cu litere mari, nu cum scrii tu Dinamo/ este condusa actualmente de un fost militian!!! Stiu, n-are nici-o importanta asta, dar nu mai cataloga pe altii ca fiind ,,militieni''!!!


stimabile,mi-am scos semnatura "DINAMO DESFIINTZAREA hahaha!"in cinstea meciurilor echipei natzionale :D :D :D si n-am mai reintrodus-o daca observi cu atentzie.


INSA CRED CU ADEVARAT CA TREBUIE DESFIINTZATA Dinamo.Asta este parerea mea sincera si tin la ea.

motive:

Este O ECHIPA INFIINTZATA LA ORDINUL SI DUPA MODELUL RUSILOR ,PLANTATA DIRECT IN DIVIZIA A ,IN URMA DESFIINTZARII A DOUA ECHIPE DE TRADITZIE DINTRE CARE UNA, ATENTZIE, NIMENI ALTA DECAT ULTIMA CAMPIOANA NATZIONALA INAINTE DE VENIREA CIUMEI ROSII ADUSE DE TANCURILE SOVIETICE.

O ECHIPA CARE A FURAT,SANTAJAT IN CEL MAI ORDINAR MOD LA ADOPOSTUL FAPTULUI CA ERA CLUBUL SLUGILOR LUI STALIN,DEJ,CEAUSESCU ,ILIESCU SI PROBABIL POMPONEL.Niciodata nu vom avea fotbal corect cat Dinamo va exista.Nu zic ca daca dispare Dinamo automat va deveni cinstit.

SA NU UITZI CUM ATI PRIMIT DE LA GUVERN ULTIMUL TITLU. DE FAPT,POTZI SA-MI SPUI CARE DINTRE TITLURILE VOASTRE A FOST OBTZINUT CINSTIT PE TEREN?

Sa nu uitzi cum a venit in misiune cainetzoiu si ce a facut la Craiova

sa nu uitzi cum v-ati calificat in finala cupei ,cum ati retrogradat de 2 ori Poli pt ca v-au batut corect pe teren.

Sa nu uitzi ca avetzi o galerie penibila macar in comparatzie cu ce are Craiova sau Timisoara.

Sa nu uitzi ca in nici o tzara normala din occident nu exista o echipa de fotbal a ministerului de interne PENTRU SIMPLUL MOTIV CA ACEST LUCRU DESCHIDE LARG POARTA SANTAJULUI SI PRESIUNILOR .Sint convins ca atunci cand Romania va intra in UE,ministerul de interne nu va mai avea dreptul sa finantzeze dinamo. Nici macar nume romanesc n-avetzi.

Tarile din fostul lagar socialist care au luat-o spre directzia buna au renuntzat si la echipa ministerului de interne,priveste fosta RDG,Polonia,Ungaria,Cehia,Slovacia,Slovenia,Tarile baltice. Toate sint inaintea noastra. ESTE SI PASTRAREA ACESTEI ECHIPE UN INDICIU CA IN ROMANIA LUCRURILE NU MERG PE FAGASUL CARE TREBUIE.

Si mai este ceva ,dupa mine, foarte important. Spre deosebire de voi, EU NU AM INJURAT PE NIMENI, Am vazut ca voi injuratzi si jignitzi fara argumente.Din pacate vad ca au aparut si aici doua persoane care fac acelasi lucru.Pacat. De injurat poate sa injure ,fara probleme, si un copil de 5 sau 6 ani .Mai greu e atunci cand trebuie sa aduci si argumente,nu-i asa?

Mie Staicu imi e ca sarea in ochi desi este un FOST militzian ,in schimb Dinamo este echipa ministerului de interne adica al politziei (militziei pe vremuri )si securitatzii. Tu stii altceva?Vrei sa ne uitam catzi generali sint in consiliul voastru de conducere sau ce persoanje investesc sau se ocupa de club? Ii luam la rand daca vrei.
:D :D :D
In rest transmit toate cele bune suporterilor dinamovisti care dovedesc ca potzi discuta cu ei in limita decentzei si a argumentelor si bineintzeles Hai Romania!

MESERIASUL
20th June 2003, 00:58
Prietene,

In postarea ta etalezi ,,istoria'' vazuta de tine a clubului Dinamo. Nu neaga nimeni ca au fost facute o sumedenie de abuzuri, lucru de altfel spus de mine in postarea anterioara.
Este tare hazliu ca la un moment dat spui ca ,,eu nu am injurat pe nimeni''
/pentru doritori, postarile din arhiva Prosport sunt marturie ca sa se vada cata dreptate are Blue/. Dar nici asta n-ar avea importanta, ci faptul ca in toate postarile tale te legi /ca o adevarata obsesie/ de clubul Dinamo, indiferent daca ai sau nu motiv. Poti spune ca e parerea ta /si ai dreptate/, dar gandeste-te ca jignesti nenumarati oameni prin ceea ce postezi!!!

Respecta ca sa fii respectat!!!

deep purple
20th June 2003, 01:24
Meseriashule, il stiu pe Blue de cand a venit pe prosport. Nu a injurat niciodata. "Dinamo desfiintzarea" nu e injuratura.

Blue
20th June 2003, 04:16
merci pentru suport deep purple :)



meseriasule, repet: NU AM INJURAT NICIODATA DACA TU STII ALTCEVA POATE SI ADUCI O DOVADA ,ai la disopzitie arhiva prosport,precum spuneai
:D :D :D zau ca sint si eu curios cand v-am injurat :D :D :D De fapt,n-am mai intrat demult pe acolo si oricum am scris din ce in ce mai rar pe acel forum.M-am plictisit de atmosfera suburbana de la prosport.Ai o memorie foarte buna sau intradevar am reusit sa va terorizez? :D :D :D


Pe urma spui ca asta este istoria "vazuta de mine" dar recunosti ca au fost si niste momente. Ok, ai mesajul meu mai sus, poti sa-mi spui unde nu e adevarat.Ia-o punctual,am separat si ideile,deci putem comenta.

Hai sa delimitez eu temele:

1. Momentul infiintzarii,
-felul in care a fost infiintzata, divizia in care a jucat
-provenientza numeleui Dinamo,
-desfiintzarea Unirii Tricolor(campioana nationala) si a Ciocanului.

2. Istoria voastra antedecembrista
-racolarile de jucatori,eventual cazurile Camataru si Balaci(vad ca s-au mai discutat pe aici)
-"shoshonii " de aur
-cum ati luat titlurile din 73 si 83 in dauna Craiovei
-Cum ati retrogradat Poli
-cum s-a incercat smulgerea semnaturii lui Dobrin si ce a patzit Gascanul dupa aceasta intamplare
-cine a inceput creearea cooperativei.Cum au aparut Flacara si Victoria.
-care e diferenta intre voi si Steaua , in aceasta perioada si de ce voi n-ati obtinut un trofeu european desi ati beneficiat de acelasi suport ca si ei
-cine venea in tribuna dinamovista
-ce insemna sa fii clubul slugilor puterii la nivelul FRF
-dupa ce a luat bataie pentu a doua oara inaintea unui meci foarte important la Craiova(primul 0-3 inaintea meciului cu SV Hamburg iar al doilea 0-1 inaintea nu stiu carui meci al vostru din CC) ce vroia sa faca Lucescu si cu ce au amenintzat generalii de militzie clubul Universitatea Craiova...echipa aia mare a voastra care zicetzi ca devenea campioana europeana :D :D :D


3.Istoria postdecembrista
-Ce a facut Ianul si de ce a fost condamnat
-ce a facut Buduru si de ce a ajuns dinamo singurul club cu 2 presedinti in puscarie
-cum a venit cainetoiu in misiune si au disparut 22 de jucatori de la Craiova in vara trecuta si cum am ajuns in cooperativa si de ce.Care a fost reactzia galeriei noastre si cum ati reactzionat voi
-citi jucatori de valoare au fost indepartatzi de la Craiova in cei 2 ani cat a stat si cum s-au jucat meciurile cu dinamo
-cum a ajuns Cl.Niculescu gratuit la Dinamo
-cum a primit cadou titlul de anul trecut, pinalti,mitza biciclista,gingarasu etc
- cum apreciezi galeria dinamovista, medie de spectatori,"schimbarea la fatza"pentru momentul Danciulescu-interventzia baietzilor lui Gheara, faptul ca se lauda pe un site internet cu incendiera unor scaune din Ghencea, ce-au facut si cum au ajuns la Oslo,

-de ce e fluierata si huiduita Dinamo peste tot in tzara,mai mult decat Steaua,Rapid ,Craiova etc ?
-care a componentza consiliului de administratzie a clubului si cine sint cei care conduc Dinamo
-cite blaturi ati facut ca sa scapatzi de retrogradare,cum ati invins la Timisoara, cum v-ati calificat in finala cupei(retururile cu Farul si mai ales Astra)
-daca e normal ca intr-o tara cu pretentzii europene ,ministerul de interne sa patroneze o echipa si daca astfel se deschide larg calea catre santaje,presiuni si alte magarii.Daca mai exista asa ceva asemanator in occident si daca este si pastrarea inca a acestui club,un indiciu ca in Romania lucrurile nu sint pe fagasul firesc
-citi ani crezi ca va mai exista clubul dinamo si in ce se va transforma

TE ROG CHIAR SA COMBATZI ACESTE PUNCTE, PE TINE SAU PE ORICE ALT DINAMOVIST AICI.

Toate cele bune

nu mai pun semnatura ca o stii :D :D :D

Albastreata
21st June 2003, 04:26
:drak: poate fi caracterizata mult mai simplu: eu si cei pe care ii cunosc, am simtit pe pielea noastra cum a luat fiinta si cum a intretinut M.I. ul acest "club sportiv" ! Cei care au stat cu cartela in mana la coada la paine in timp ce militienii taiau amenzi (avea dinamo meci "important"), deasemenea nu cred ca vor putea vreodata sa sustina o asemenea echipa ! Paradoxul este ca dupa asa-zisa revolutie in Romania, dinamovistii isi continua activitatea in aceleasi conditii ! Si atunci se naste intrebarea: cine sunt si ce hram poarta "haita de latratori rosii" care se intituleaza "suporterii, sustinatorii", etc, etc...ai lui...dinamo !? Ce anume ar putea indemna un roman sa se declare sustinatorul unei asemenea grupari cu un asemenea trecut si un atat de evident "caracter sportiv" ?! :D Numai aici, pe acest forum, s-au scris o multime de comentarii la adresa infiintarii, activitatii, viitorului in fotbalul romanesc pentru Dinamo Bucuresti. Bineinteles ca raspunsurile se lasa asteptate sau sunt puerile si patetice... :drak:

ieppy
21st June 2003, 19:14
Hai ca raspund eu. Incer c sa nu fiu patetic sau pueril. Eu nu am trecut prin perioada de dinainte de 1989 decat ca bebelus. :D :D :D Asa ca nu ma pot pune cu nici unul din voi care vorbeste de istoria clubului. Un lucru insa pot spune. Nu ma intereseaza. Eu nu stiu de ce mia placut de Dinamo, pur si simplu mia placut. De ce e cerul albastru? De ce tineti cu Craiova? Vreti sa-mi spuneti ca in toata Craiova nu gasesc un Dinamovist? Intrebari asemanatori cu de ce ar tine cineva cu Dinamo. Dar daca vorbim despre prezent eu nu inteleg ura. Pentru trecut o inteleg insa romanii ar trebuii sa dam drumul trecutului ca sa putem sa avem un viitor. Nu sa uitam trecutul insa sa nu ne agatam de el atunci cand nu ne convine ceva. Am si eu o intrebare pentru voi: Sustineti ca Dinamo este raul absolut in fotbalul romanesc? Daca sar desfiinta ar fii mai bun fotbalul romanesc? Am deveni campioni mondiali daca nu ar mai fii ciuma rosie? Va cramponati pe o echipa insa nu vedeti ca toate echipele sunt la fel. Vorbiti ca Dinamo face blaturi. A facut. Sezonul asta nu a facut spre diferenta de alte echipe. Dar chiar daca a fii facut. Trebuie doua echipe ca sa faci un blat. Si lasati faza cu arbitrii pentru ca cea mai mare suspendare pentru un arbitru sa dat pe o greseala impotriva lui Dinamo. Si poate cineva sa imi spuna ca Dinamo este singura echipa care face blaturi? Din campionatul nostru mai sunt. din campionate straine mai sunt. Germania, Italia sunt tari unde sa intampla. Juventus castiga 50% din meciuri cu arbitrii. Mam plictisit si nici nu mai stiu acuma ce ar mai trebuii sa argumentez.

Oricum, o chestie personala: AM LUAT BACUL: :yeah: :yeah: :yeah: :yeah: :yeah: :yeah: :yeah: :yeah:

Blue
21st June 2003, 21:15
Vezi tu ieppy, pe asta se bazeaza ei,pe nestiintza unora .
Oricum felicitari pentru bac :ok: ;ai facut un prim pas spre cunoastere. :happy
nu compara dinamo cu Juventus ca au o cu totul alta istorie,ma refer aici la infiintare,sanaje,luarea unor jucatori s.a.m.d.

MESERIASUL
22nd June 2003, 17:23
Blue,

Se pare ca mesajul tau este plin de ,,obiectivitate''. Nu am dorit si nici nu mi-am propus sa te fac sa iubesti clubul Dinamo, ci doar sa respecti interlocutorii de pe forum, indiferent de echipa ai carei suporteri sunt!!! Un singur lucru vreau sa te intreb, desi nu te cunosc si nici nu stiu ce varsta ai, spune-ne ce stii despre Stefan Andrei /asta nu ca vreau eu sa aflu, ca stiu prea bine, ci ca se demonstrez ,,obiectivitatea ta'', desi prevad raspunsul/. Respect suporterii adevarati, indiferent de culorile pe care le apara!!! Si nu este nevoie ca viitoarea postare s-o inchei, invariabil cu .... /deja stim/!!!

Respect tuturor!!!

Albastreata
22nd June 2003, 18:29
Hai ca raspund eu. Incer c sa nu fiu patetic sau pueril. Eu nu am trecut prin perioada de dinainte de 1989 decat ca bebelus. :D :D :D Asa ca nu ma pot pune cu nici unul din voi care vorbeste de istoria clubului. Un lucru insa pot spune. Nu ma intereseaza. Eu nu stiu de ce mia placut de Dinamo, pur si simplu mia placut. De ce e cerul albastru? De ce tineti cu Craiova? Vreti sa-mi spuneti ca in toata Craiova nu gasesc un Dinamovist? Intrebari asemanatori cu de ce ar tine cineva cu Dinamo. Dar daca vorbim despre prezent eu nu inteleg ura. Pentru trecut o inteleg insa romanii ar trebuii sa dam drumul trecutului ca sa putem sa avem un viitor. Nu sa uitam trecutul insa sa nu ne agatam de el atunci cand nu ne convine ceva. Am si eu o intrebare pentru voi: Sustineti ca Dinamo este raul absolut in fotbalul romanesc? Daca sar desfiinta ar fii mai bun fotbalul romanesc? Am deveni campioni mondiali daca nu ar mai fii ciuma rosie? Va cramponati pe o echipa insa nu vedeti ca toate echipele sunt la fel. Vorbiti ca Dinamo face blaturi. A facut. Sezonul asta nu a facut spre diferenta de alte echipe. Dar chiar daca a fii facut. Trebuie doua echipe ca sa faci un blat. Si lasati faza cu arbitrii pentru ca cea mai mare suspendare pentru un arbitru sa dat pe o greseala impotriva lui Dinamo. Si poate cineva sa imi spuna ca Dinamo este singura echipa care face blaturi? Din campionatul nostru mai sunt. din campionate straine mai sunt. Germania, Italia sunt tari unde sa intampla. Juventus castiga 50% din meciuri cu arbitrii. Mam plictisit si nici nu mai stiu acuma ce ar mai trebuii sa argumentez.

Oricum, o chestie personala: AM LUAT BACUL: :yeah: :yeah: :yeah: :yeah: :yeah: :yeah: :yeah: :yeah:
In primul rand: felicitari pentru bac !
Pe urma: vezi ca in tara lui Adolf nu sunt prea agreeati "rosii" ! Imi place cerul tocmai pentru ca e albastru ! Deci tie iti place Dinamo pentru ca e rosu ? Eu iti pot spune de ce tin cu Universitatea Craiova: am trait multi ani acolo, am fost student al Universitatii de acolo, am trait perioada in care Craiova a demonstrat ca romanii se pot exprima si in fotbal la nivel european in ciuda situatiei politico-economice si crede-ma sunt greu de uitat trairile oltenesti din acele momente precum si prigoana care s-a abatut apoi asupra cluburilor din provincie in incercarea disperata de a scoate in fata si echipele favorizatelor regimului comunist Steaua si Dinamo ! Vrei sa afli daca sunt dinamovisti in Craiova ? Intreaba ! Probabil ca sunt, cam cum sunt prin toata tara, dar nu vor avea niciodata curajul sa o recunoasca tocmai datorita explicatiilor pe care ar trebui sa le dea in legatura cu motivele alegerii sustinerii unei astfel de echipe ! Dupa cum nici tu nu vrei sa spui ! De ce nu ai ales sa sustii Austria Viena ? E imposibil sa spui ca iti place ceva fara sa stii de ce !!! /nope/ Dinamo in ochii romanilor ramane simbolul securitatii si militiei, adica atata timp cat acest club functioneaza in Romania sub conducerea acelorasi oameni, sub acelasi nume, mandrindu-se (!!!) chiar cu rezultatele obtinute in trecutul de care vorbeam, avand aceleasi obiceiuri, inseamna ca nimic nu s-a schimbat in fotbalul romanesc, deci si schimbarile la nivel politic sunt doar de fatada, efectuate doar datorita presiunii politice exercitate de fortele din tarile de vest (inclusiv Austria :D ), care au ramas de partea civilizatiei si impotriva comunismului !

Blue
23rd June 2003, 04:05
pentru ieppy

uite ca la intrebare daca sint si dinamovisti in Craiova nu-ti raspunsesem pentru ca parea o nebunie :D :D :D
Pai eu sint nascut in Craiova,tot acolo am facut si facultatea.Am locuit ani destui acolo dar n-am auzit niciodata pe cineva sa fie dinamovist :D :D :D
Dar vorba lui Albastreata, poate or fi dar nu recunosc pentru ca nu stiu cum ar reactziona ceilaltzi sau ce explicatzii ar putea da pentru gusturile lor dubioase :thinkso: :D celorlaltzi intr-un oras si o regiune care au sentimente "speciale" pentru Dinamo :drak:

Blue
23rd June 2003, 04:26
spune-ne ce stii despre Stefan Andrei /asta nu ca vreau eu sa aflu, ca stiu prea bine, ci ca se demonstrez ,,obiectivitatea ta'', desi prevad raspunsul/.

Pai daca stii raspunsul normal ar fi sa acuzi Craiova de ceva si eu sa disculpCel putzin asa ma gandeam.De ce nu-mi spui tu ,de exemplu,Stefan Andrei s-a folosit de pozitzia sa privilegiata si ca fan al Stiintzei, a furat sau a luat cu arcanul jucatorul x(cum facea dinamo,nu? :D :D :D sau, Stefan andrei s-a folosit de pozitzia lui si a
facut presiuni asupra arbitrilor sau a adversarilor ca Stiintza sa castige titlul sau cupa sau un meci :D :D :D .Daca a facut ala asa ceva spune, daca nu, ce vrei sa-mi explici? De ce a tzinut cu Stiintza? :D :D :D Asta-i culmea,chiar de ce? Iar St.Andrei ,pana si dupa revolutzie au fost multzi din lumea politica care au zis ca atata timp cat el a fost "eminentza cenusie" a mers cat de cat acceptabil.Cand l-a dat afara nea Nicu ca n-o suporta Leana pe nevasta lui Andrei ca era actritza si a bagat-o pe Leana la inaintare a fost mult mai rau. Se poate ca parerea asta sa fie subiectiva.
Ma intreb ce ai fi facut tu sau eu in locul lui Andrei,tinand cont de conditziile
de atunci.Uite ca e un subiect interesant. Crezi ca potzi discuta pe tema asta? :D
semnatura n-o mai pun, stii tu.... :drak:

adbogdan
23rd June 2003, 11:48
Adica episoadele Inter Milano, Hamburg, Dinamo Minsk, Panathinaikos, Partizan, Sporting Lisabona au fost trucate ? Spune-mi cati olteni erau in echipa lui Dinamo in 'dubla' cu Hamburg. Din echipa aia Moraru, Nicolae, I. Marin, Augustin, Dragnea, Custov erau bucuresteni, iar Multescu, Orac, Talnar in nici un caz nu fusesera supervedete inainte de a veni la Dinamo.
Universitatea si-a pastrat in mare cam acelasi lot de jucatori in perioada 1977 - 1985. E greu de inteles cum de cadrele din MI au avut nevoie de 8 ani ca sa se prinda cum ar putea 'distruge' acesta echipa. Cazul 'Balaci' e edificator : Balaci a jucat doi ani la Scornicesti (care numai echipa MI nu era), apoi a fost solicitat de Dinamo la insistentele lui Mircea Lucescu.

adbogdan
23rd June 2003, 12:17
Cat despre remarcile discutabile referitoare la suporterii lui Dinamo ... asta e chiar culmea. Adica cetateanu' roman se imparte in doua categorii, dinamovistii (prin definitie personaje negative) si restul lumii ? OK, fie si-asa, da' cel putin noi nu ne-am bulucit in ultimii 10 ani sa votam primar PSM si pe Paunescu parlamentar, ca cel putin avem simtul ridicolului. Asta apropos de mani****rea maselor si de culoarea rosie.

adbogdan
23rd June 2003, 12:38
Si referitor la Unirea Tricolor. Cuvantul 'fuziune' spune ceva ? UT era club profesionist, asa ca oricum ar fi 'murit' in conditiile din anii aia, asa cum au 'murit' Venus sau Ripensia sau FC Craiova. Sau ar fi fost exilata in provincie, asa cum a fost exilata Juventus (actuala Petrolul). La sfarsitul campionatului 47-48 UT a ocupat ultimul loc (16), asa ca ar fi retrogradat. Dinamo a preluat locul (7) echipei Ciocanul, fosta Maccabi. A preluat si cei mai buni jucatori de la cele doua echipe. Daca ar fi vrut, clubul Dinamo ar fi putut avea 2 echipe in Divizia A, fiindca in anul urmator Dinamo B a castigat seria I a diviziei B, dar acest lucru nu s-a intamplat, iar Dinamo B a ajuns la Bacau pe ruta Brasov - Cluj. Nu cred ca bacauanii regreta 'miscarea'. Asa cum probabil nu regreta nici ploiestenii (Juventus - Petrolul + Danubiana - Astra).
Ar fi de asemenea interesant de stiut cati jucatori olteni de top au fost transferati de la Universitatea la Dinamo in perioada 1961 - 2000, cu exceptia lui Rodion Camataru.

Blue
24th June 2003, 00:59
Cat despre remarcile discutabile referitoare la suporterii lui Dinamo ... asta e chiar culmea. Adica cetateanu' roman se imparte in doua categorii, dinamovistii (prin definitie personaje negative) si restul lumii ? OK, fie si-asa, da' cel putin noi nu ne-am bulucit in ultimii 10 ani sa votam primar PSM si pe Paunescu parlamentar, ca cel putin avem simtul ridicolului. Asta apropos de mani****rea maselor si de culoarea rosie.

Te rog sa specifici la care dintre afirmatziile mele la adresa suporterilor dinamovisti te referi.Nu de alta dar de obicei, am atacat mai degraba clubul decat suporterii.Am mai zis cite ceva si despre suportei dar destul de rar, te rog sa specifici la ce te referi exact.
In schimb chestia cu votul mi-a produs un hambet amar. IN PRIMUL RAND CA DUPA UMILA MEA PARERE, NU E DEMOCRAT SA CONSIDERI RIDICOL SAU CUM VREI TU PE CINEVA CARE A VOTAT ALTCEVA.
IN AL DOILEA RAND, DUPA UMILA MEA PARERE, IN ROMANIA PARTIDELE N-AU ABSOLUT NICI O CULOARE POLITICA SI SINT DOAR CLANURI DE MAFIOTZI. N-AM VOTAT PE NIMENI NICIODATA SI NU CRED CA O VOI FACE CURAND. nU-I INTZELEG PREA BINE PE CEI CARE SE DUC LA VOT SI IN NICI UN CAZ PE CEI CARE CONSIDERA CA CEI CARE N-AU VOTAT CA EL GRESESC.SINCER, MA LASA RECE POLITICA SI AM O PARERE FOARTE PROASTRA DESPRE POLITICIENII DIN INTREAGA LUME IN GENERAL DAR IN SPECIAL DE CEI DIN ROMANIA.NICI NU TE OBOSI SA-MI DAI UN EXEMPLU DE UNUL PE CARE L-AI VOTAT TU SI CREZI CA E BUN CA NU MA INTERESEAZA.Continui sa cred ca actuala si fost clasa politica reprezinta fidel mentalitatile noastre iar conducatorii fac ce ar face majoritatea in locul lor. La fel cred ca daca nu existau Dragomir sau Sandu sau fratii Becali, ar fi aparut altzii la fel de banditzi ca si ei. Este parerea mea sincera.

Blue
24th June 2003, 01:09
Adica episoadele Inter Milano, Hamburg, Dinamo Minsk, Panathinaikos, Partizan, Sporting Lisabona au fost trucate ? Spune-mi cati olteni erau in echipa lui Dinamo in 'dubla' cu Hamburg. Din echipa aia Moraru, Nicolae, I. Marin, Augustin, Dragnea, Custov erau bucuresteni, iar Multescu, Orac, Talnar in nici un caz nu fusesera supervedete inainte de a veni la Dinamo.
Universitatea si-a pastrat in mare cam acelasi lot de jucatori in perioada 1977 - 1985. E greu de inteles cum de cadrele din MI au avut nevoie de 8 ani ca sa se prinda cum ar putea 'distruge' acesta echipa. Cazul 'Balaci' e edificator : Balaci a jucat doi ani la Scornicesti (care numai echipa MI nu era), apoi a fost solicitat de Dinamo la insistentele lui Mircea Lucescu.

In primul rand ai trecut printre performantze si infrangerile(Inter) ,ceea ce e jenant :) sau echipe fara un nume extraordinar la acea data(Minsk,Pana) :D
In al doilea rand ,cred ca n-au inceput sa fure mai devreme pentru ca in momentul cand Universitatea Craiova batea echipe gen Leeds,Fiorentina,Bordeaux,Kaiserslautern si era eliminata fara a fi invinsa de Benfica, pur si simplu, voi nu stiati daca FOTBALISTII ROMANI AU VOIE SA FACA ASA CEVA, ALORA DIN "OCCIDENTUL PUTRED SI GAUNOS" :D :D militzienii se prind mai...greu :) dar si cand se prind.... :D :D :D. Balaci nu a stat la fC Olt decat 4 luni, nu 2 ani, cum crezi tu si l-ati cam pacalit ca primeste viza sa plece sa se opereze la picior ,ca doar numai de la voi se putea lua viza .Dar pana la urma n-a mai primit nimic,asa-i?
TU CE VREI ACUM, SA TE FELICIT CA L-ATI FURAT ,ATUNCI ,DOAR PE CAMATARU? :D :D mai da-o incolo de treaba ca daca ai ajuns sa te lauzi cu asta.... las-o balta. Iar Camataru stii cum a fost santajat sa vina la Dinamo.Uite ca ati furat mai tarziu mai mult de la noi. Dar voi n-ati furat numai de la noi.Cand ati retrogradat Poli ,i-ati furat toata apararea daca ne aducem bine aminte, era un careu la voi:Contra,Macavei,Batranu,Varga
Vrei sa spunem si despre alte echipe? sau acum sintetzi ocupatzi sa devalizatzi Argesul, stie Netzoiu si omul lui de la Pitesti,Ilinca II-seicul :x

deep purple
24th June 2003, 01:10
adbogdan, de acord cu termenul de fuziune, dar ai omis ceva. Intr-o fuziune ambele parti trebuie sa cada de acord in a-si uni fortele. Eu nu am vazut anunt in ziarele vremii dat de Unirea Tricolor in care sa se spuna "Vand loc in prima divizie cu tot cu echipa. Ocazie pentru noul regim." Aduci partea aia de ziar scanata si imi cer scuze in ce stil vrei tu.

Blue
24th June 2003, 02:16
Si referitor la Unirea Tricolor. Cuvantul 'fuziune' spune ceva ? UT era club profesionist, asa ca oricum ar fi 'murit' in conditiile din anii aia, asa cum au 'murit' Venus sau Ripensia sau FC Craiova. Sau ar fi fost exilata in provincie, asa cum a fost exilata Juventus (actuala Petrolul). La sfarsitul campionatului 47-48 UT a ocupat ultimul loc (16), asa ca ar fi retrogradat. Dinamo a preluat locul (7) echipei Ciocanul, fosta Maccabi. A preluat si cei mai buni jucatori de la cele doua echipe. Daca ar fi vrut, clubul Dinamo ar fi putut avea 2 echipe in Divizia A, fiindca in anul urmator Dinamo B a castigat seria I a diviziei B, dar acest lucru nu s-a intamplat, iar Dinamo B a ajuns la Bacau pe ruta Brasov - Cluj. Nu cred ca bacauanii regreta 'miscarea'. Asa cum probabil nu regreta nici ploiestenii (Juventus - Petrolul + Danubiana - Astra).
Ar fi de asemenea interesant de stiut cati jucatori olteni de top au fost transferati de la Universitatea la Dinamo in perioada 1961 - 2000, cu exceptia lui Rodion Camataru.

Asa se chema acum,fuziune? :D :D :D nici comunistii n-au mers pana acolo cu ipocrizia incat sa-i zica asa :)
Nu compara Juventus ,aia s-au mutat sau au fost fortzatzi sa se mute la Ploiesti.Doar ,doar vine lumea si la dinamo :D
Aia cu Bacaul se cheama Dinamoviada, adica regulamentele internatzionale nu permit sa joace in aceeasi divizie si echipa de rezerve asa ca te folosesti de un tertip si-ti faci satelit in alt oras.
Au mai fost fotbalisti olteni si inainte desi fatza de voi, intotdeauna a fost o repulsie speciala pe aici ,stii si tu foarte bine asta.Nu stau acum sa ma gandesc prea mult ,dar imi vine imediat in minte un Bumbescu .
Uite cum sta treaba, sa pierzi intr-o vara 22 de jucatori nu s-a mai intamplat niciodata in toata istoria fotbalului romanesc si uite ca am terminat cu acelasi numar de puncte cu voi dar cu rezultatele directe favorabil noua 0-1 si 3-1 .Cred ca oricare alta echipa care pierdea deodata 22 de jucatori, se ducea in divizia Tz
Nu zic nimic de Preda,Danciu,Alexa,Tudor si altzi gorobetzi.dar daca tot zici ca nu erau olteni la voi,cum se face ca anul asta aveatzi 9 jucatori care n-aveau ce sa caute la voi.
GH.POPESCU,CRACIUNESCU,STOICAN,BURCA,FRASINEANU,
GRIGORIE,DANCILESCU,Cl.NICULESCU si BARCAUNAN(asta e ardelean care a venit un copil mucea care nu stia sa dea in minge si ramas aici nu stiu citi ani).Va mai trebuia un portar(bine ca l-ati luat pe Preda dar de ala nu zic nimic,n-a fost niciodata acceptat)si un fundas de marcaj si aveatzi un lot de 10 ori mai valoros decat ciurucurile voastre.Asa ceva nu se face

Blue
24th June 2003, 02:34
Venus a fost desfiintzata .

FC Craiova insa a continuat pe acelasi stadion(Tineretului de azi) ,numai ca jucatorii nu mai erau platitzi de un patron ci si-au gasit locuri de munca fictive. A retrogradat din A desi era campiona neoficiala(pur si simplu n-a mai avut cine sa-i acorde titlul,a inceput razboiul) pentru ca razboiul si trecerea anilor au afectat lotul.Apoi si-a schimbat numele in AS.Doljul,primul nume sub care a activat in div A din 1912-16(Craiova a fost totusi al treilea oras din vechiul regat in care a patruns fotbalul,dupa Bucuresti si Ploiesti)

Istoria a fost asa : 1912 AS Doljul... 1916 secesiune in Craiovan +Rovine-Grivita...1940 din nou fuziune FC Craiova....1947retrogradata AS Doljul.... 1949secesiune intre Electroputere si CFR(intrat in anonimat intre timp).... Electroputere care dupa 90 a promovat si a prins si o cupa UEFA - secesiune Extensiv si ElectroBere...Extensiv a promovat si retrogradat din A.

Extensivul si Electro se ceartau acum 2 ani care are dreptul sa foloseasca numele de FC Craiova sau AS Doljul dar au lasat-o balta ca nu s-au intzeles.

ORICUM NU MAI INTERESEAZA PE NIMENI , DIN 1948 A APARUT "CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI" ....
NU MAI CONTEAZA ALTZII IN OCHII NOSTRI indiferent ca se numesc FC sau Extensiv sau Electro.


Pentru cine nu stie,Universitatea Craiova a aparut printr-un tertip al unor tineri care luasera la facultate la Timisoara dar faceau parte dintr-un grup imens de tineri si adolescentzi care isi faceau veacul batand mingea pe cel mai celebru maidan,situat pe locul unde acum e stadoinul 'Ion Oblemenco" si care au tot incercat sa-si faca echipa in anii razboiului dar se loveau de opozitzia a doi directori "criminali" :) de licee. Au reusit pana la urma datorita a 4,5 studentzi din grupul lor care luasera la Politehnica din Timisoara iar aia au decis sa deschida o sectzie la Craiova ca umplusera oltenii toate caminele din Timisoara :)..a fost ocazia care nu trebuia ratata:D :D

Universitatea Craiova a devenit cea mai po****ra echipa a Craiovei inca de la primul meci sustzinut acasa. Sambata s-a jucat pe actulalul stadion Tineretului (pe vremea aia stadionul lui Fc Craiova)meciul echipei FC Craiova de div.B a unei retrogradate din divizia A care avea totusi un nume si stadionul nu s-a umplut iar Duminica s-a jucat meciul de div.D iar stadionul s-a umplut de tineri,adolescentzi si copii care i-au uimit pe trecatori care nu stiau nici macar ca are loc un meci dar au fost impresionati si i-au facut si pe ei sa simpatizeze echipa.Peste citiva ani s-au schimbat generatziile si a ramas O SINGURA IUBIRE. O echipa care si-a facut suporteri fulgerator :) a adus un suflu nou si era formata numai din mingicari care batusera mingea ,zi lumina .
Cam astea au fost amintirile spuse pe un post local tv de niste batrani care au prins inceputurile.Mi s-a parut interesant sa le spun si eu mai departe.

Asta asa,am scris-o separat,ca o scurta istorie a fotbalului craiovean,si am scris-o aici;daca o scriam la sectziunea Craiovei poate n-aflau si ceilaltzi "inamici"in special ...ayrton.Cam asa ar trebui sa apara niste echipe de fotbal.NU INFINTZATE DE LA ORDINUL SI DUPA MODELUL RUSILOR, DIRECT IN DIZIZIA A ,DESFIINTZAND DOUA ECHIPE CA SA-TI FACI DOUA LOCURI(pe un loc nu incapeatzi... :D) SI SA LE IEI JUCATORII. :D :D :D

FatFrumos
24th June 2003, 05:07
Bai oameni buni nici nu ati terminat un subiect cu comunism si ati si inceput altul la ce?....nu e deajuns cit sa trait in trecut?.....putem si noi sa merge spre viitor milenium aceasta?

Blue
24th June 2003, 05:17
din pacate, e un subiect de actualiate,fecior :D :D :D
ce ,se desfiintza dinamo si eu n-aflai? :D :D :D

FatFrumos
24th June 2003, 07:09
Blue tinere stiu ca sint inca condusi de comunisti si stiu ce a facut Dinamo dar eu zic ca mai bine iti pastrezi energia pentru sezonul viitor cind fura alt meci (sa speram ca nu) ii vad cum incearca sa nege ca nu....dar dejeaba vorbim ca mai dureaza inca 50 de ani in jos.....cel putin sa le pastram speranta ca numai asta a ramas.

Ayrton
24th June 2003, 10:33
Blue, te rog frumos sa nu-mi dai tu mie lectii, ca nu e chiar atat de mare diferenta de varsta intre noi doi (doar 4 ani), si deci nu are rost sa iei o pozitie de superioritate fata de mine, ca poate lucrurile stau exact invers; nu m-am nascut ieri si sa stii ca nu detii adevarul absolut doar tu, si mai cunosc si altii in afara de tine ceva fotbal... Un pic de modestie nu ti-ar strica!

Acum vreau sa spun si eu ceva despre subiectele astea care va macina pe voi, toti suporterii olteni de pe acest forum si de aiurea (m-am abtinut pana acum sa postez pe acest thread, dar vad ca tot faci referiri la mine):

Universitatea Craiova A FOST una din cele mai mari echipe din Romania in anii 80, si asta nu o poate nega nimeni! Insa, asemeni tuturor echipelor mari din perioada comunista, a beneficiat de sprijinul si ajutorul unora din conducatorii acelor vremuri, si sprijinul asta s-a materializat prin zeci de meciuri la care s-au facut presiuni, santaje, inscenari, coruperi sexuale, financiare sau de natura politica de catre diversi secretari judeteni, alti conducatori comunisti locali, ministrii, oficiali ai clubului Universitatea Craiova impotriva jucatorilor, antrenorilor, conducatorilor echipelor adverse, asupra arbitrilor, observatorilor pentru a castiga meciuri. TOATE echipele din Romania acelor vremuri au facut sau au incercat sa faca aceste lucruri, la diferite niveluri... Deci nu doar cei de simpatizau Steaua si Dinamo au facut asemenea fapte nedemne, ci toate echipele ce-si permiteau sa faca acest lucru. In ceea ce priveste Universitatea Craiova, lucrurile murdare de care spun au fost recunoscute total sau partial dupa revolutie de catre diversi conducatori sau simpatizanti ai echipei precum Deselnicu (cu detalii si explicatii pe larg cum aranjau, mituiau, corupeau diverse rezultate), Paunescu, Stefan Andrei, etc...
Nu are rost sa negam acum trecutul, sa ne dam unii mai albi decat altii... Alea erau vremurile, si daca Universitatea Craiova nu a putut pune in aplicare aceste practici impotriva Stelei sau a lui Dinamo, au facut acest lucru sau au incercat sa-l faca impotriva oricarei alte echipe din Romania. Acest lucru este valabil pentru orice alta echipa romaneasca a acelor timpuri, la nivelul ei si la posibilitatile pe care le-au avut atunci (inclusiv Poli Timisoara)!
Insa exagerarile ca doar Dinamo si Steaua au beneficiat de avantaje si toti ceilalti au fost imaculati si oropsiti poate prind la copii de 10-14 ani, nu la toata lumea...
Inca o data, recunosc ca s-au facut greseli de catre Dinamo, Steaua, dar retine ca toti le-au facut, toate echipele!!! Si nu mi-au cerut mie ca suporter dinamovist sa fiu de acord cu magariile facute la Dinamo atunci, insa eu am puterea sa-mi asum trecutul, cu bune si rele, si asa ar trebui sa faca toti! Asta e, cu minciuni si prefacatorii nu ajungem nicaieri...

Referitor la faptul ca Dinamo este intampinata cu ura in tara, acest lucru se intampla doar la Craiova si Timisoara, ca asa s-a cultivat sentimentul asta acolo... In restul tarii alta e situatia, si iti dau doar cateva exemple: Guardia Oradea, Guardia Mures, Guardia Extrema Bacau, Guardia Galati, suporterii afiliati in fan-cluburi oficiale din Sibiu, Alba, Cluj, Campulung, Piatra Neamt, Constanta, Brasov, etc, etc... Nici o alta echipa din Romania nu are atatea fan-cluburi in toata tara, suporteri ce umplu trenurile la marile derby-uri bucurestene (trenurile ce vin din Transilvania la meciurile Dinamo-Steaua sunt alb-rosii!!!); ca rezultatele din Europa din acesti ultimi ani nu ii mai indeamna sa fie atat de activi, e altceva, dar eu sunt sigur ca daca vom ajunge macar in turul 2 din UEFA o sa vedeti cati suporteri din tara vin la meciurile lui Dinamo.
Fiti corecti si recunoasteti cati suporeri are Craiova in Moldova sau Transilvania si cati are Dinamo... Sau cati suporteri are Poli in Moldova sau Muntenia si cati are Dinamo... (Steaua o exclud din aceste comparatii, ca eu recunosc ca in toata Romania are cei mai multi suporteri)...

Si inca ceva, ca mi-am adus aminte: Ilie Balaci s-a accidentat jucand pentru Universitatea Craiova si a primit un sut in fund pentru asta... A fost izgonit din orasul in care il diviniza odata, iar Dinamo i-a intins o mana de ajutor si l-a facut sa mai joace dupa gravele accidentari suferite... Iar pentru asta el, "printul din Banie" a recunoscut (dupa 89, cand nu l-a obligat nimeni!) ca poarta o stima clubului Dinamo, chiar daca suporterii cu cas la gura ai Craiovei abereaza alte prostii si o baga p-aia ca l-a fortat sa vina cineva la Dinamo ca sa se poata opera in strainatate... Daca Craiova vroia sa-l ajute o putea face foarte usor, Stefan Andrei fiind ministru de externe atunci si mare suporter al Craiovei... Dar nu i-a mai interesat situatia lui Balaci, si a trebuit sa vina la Dinamo sa primeasca ajutor...

In incheiere vreau sa-mi cer scuze celor pe care i-am plictisit cu postul acesta lung, dar trebuia sa fac acest lucru intrucat aberatiile, exagerarile si prostiile debitate de unii au intrecut orice masura si un raspuns era necesar. Nu am insa pretentia sa fie toata lumea de acord cu mine, dar sa mai lasam basmele cu zmei (Dinamo si Steaua) si feti-frumosi (Craiova, Timisoara) ca lucrurile nu stau chiar asa...

baubau
24th June 2003, 10:56
In sfarsit un raspuns pe masura!Bravo ayrton !
/hello /hello /hello /hello /hello
:worship:

inter
24th June 2003, 11:16
ayrton :( ma dezamagesti , spune-mi si mie unde sa citesc despre mituirile si faptele de coruptie facute de Craiova in perioada ei de glorie.
Din cate imi aduc eu aminte aranjamentele erau facute in scopul de a limita proportiile scorurilor de catre echipele adverse (cel putin 20-30 de victorii din acei ani sau incheiat cu scorul de 2-0 , rezultat stabilit in primele 20 minute :happy , apoi baietii numai vroiau sa marcheze, facand insa spectacol).
In ceea ce priveste nr. de fan cluburi ale echipei dinamo, probabil ca este cum spui tu, dar ce folos ca aveti 30-50 de fan cluburi in tara, daca acestea nu au mai mult de 10-20 membri :D :D :D :D

Ayrton
24th June 2003, 11:32
spune-mi si mie unde sa citesc despre mituirile si faptele de coruptie facute de Craiova in perioada ei de glorie.

Deselnicu - interviu de o pagina in pro-sport acum un an (maxim un an, nu stiu data exacta...), cu exemple detaliate!!!
Paunescu - la emisiunile pe care le facea la Antena 1 si unde a spus in vreo doua randuri amanunte.
etc...

adbogdan
24th June 2003, 12:04
In primul rand ai trecut printre performantze si infrangerile(Inter) ,ceea ce e jenant :) sau echipe fara un nume extraordinar la acea data(Minsk,Pana).
In al doilea rand ,cred ca n-au inceput sa fure mai devreme pentru ca in momentul cand Universitatea Craiova batea echipe gen Leeds,Fiorentina,Bordeaux,Kaiserslautern si era eliminata fara a fi invinsa de Benfica.


Wow ! Am trecut si infrangerile ... ! Iti recomand urmatoarea adresa : http://galeb.etf.bg.ac.yu/~mirad/archive.html, pagina referitoare la Cupa UEFA editia 1981-82. Vei constata probabil ca n-am nici un fel de motive de 'jena' : Inter Milano - Dinamo 1 - 1 / Dinamo - Inter Milano 3 - 2 dp. Si din pacate nu-i o greseala. Daca tot esti pe-acolo, spune-mi si mie ce reprezentau in perioada respectiva Leeds, Fiorentina si Bordeaux pe plan european. Performanta Universitatii a fost intr-adevar exceptionala pentru faptul ca a reusit sa elimine echipe din Anglia, Italia si Franta, nu pentru ca pe vremea aia aceste echipe ar fi fost cele mai bune din respectivele tari. Nici pe departe. Oricum, eu nu vreau sa minimalizez performantele Universitatii, asa cum tu incerci sa o faci cu cele ale lui Dinamo.

baubau
24th June 2003, 12:05
In ceea ce priveste nr. de fan cluburi ale echipei dinamo, probabil ca este cum spui tu, dar ce folos ca aveti 30-50 de fan cluburi in tara, daca acestea nu au mai mult de 10-20 membri

Intere dar ai vrea ca in fiecare oras juma'din suflare sa tina cu o echipa din afara orasului??Si stii ca ... bob cu bob se aduna sacul... :thinkso:

Blue
25th June 2003, 00:48
Ayrton mesajul tau este intradevar demn de dinamo.

O iau punctual.

1.Imi spui ca eu iti dau lectzii,ceea ce e total eronat. Mesajul meu a avut adresa precisa ,te-am si citat cand imi dadeai lectzii ce sa scriu.Eu nu mi-am permis sa fac asta cu nimeni.Tu vad ca faci asta,iar pe urma tot tu te plangi.Banuiesc ca esti constient de faptele tale(vezi ca te-am citat la inceputul mesajului meu).Asa facuram,o dadushi in dragalinii :D :D :D

2.Pe urma o iei pe aratura rau ,da' rau de tot ,spunand ca Universitatea Craiova s-a pretat la, te citez "zeci de meciuri la care s-au facut presiuni, santaje, inscenari, coruperi sexuale, financiare sau de natura politica".
Ce faceau mah? Corupeau minore ca sa castige meciuri ?:D :D:D

E o nebunie incredibila. Vezi tu, dupa revolutzie ,apareau tot felul de comunisti cu un trecut infiorator,oradonasera sau trasesera chiar ei in oameni si ne spuneau pe posturile tv ca de fapt toata po****tzie e la fel de vinovata. Adica eu ,fiind pionier ,deci intr-o organizatzie creeata de comunisti, eram ,vezi Doamne, la fel de vinovat ca el,care omorase oameni. Asta am considerat eu culmea tupeului si a nesimtzirii.

In conditzii corecte,Universitatea trebuia sa castige 10 ani la rand titlul dar daca faceau ce zici tu,poate luau 15. Nu uita cine avea in mana dosarele de cadre
ale tuturor si ce presiuni se faceau.Deselnicu spunea dupa fiecare interviu urmatoarea fraza"Numai Dumnezeu stie cum am reusit sa rezistam echipelor securitatzii si armatei in acele vremuri, la fiecare meci pe care-l jucam cu ei ,incepeau invariabil telefoanele de amenintzare si santajele. N-ai dat nici un exemplu pentru ca n-ai asa ceva. Eu insa pot sa-ti dau un exemplu imediat,mi-am si amintit cand Universitatea Craiova a pierdut cu 1-3 acasa in fatza lui Dinamo pentru ca fratele lui Stefanescu fusese arestat ilegal.

3.daca ai stii cat am putut sa rad cand ti-am citit chestia aia cu suporterii
din toata tara care umplu trenurile sa vada derbiurile in Bucuresti....pai pe stadionul vostru minuscul fluiera vantul.Se poate sa vina suporterii din tara la meciurile mari dar aia cu garniturile de tren pline .... :D :D :D este mai simpatica afirmatzia babaului "bob cu bob se face sacul :D :D
Am copiat unele pasaje din mesajul tau, vreau sa ti le arat si cu alte ocazii ca poate te rusinezi de ce-ai scris si poate-l stergi cumva :D :D :D

4.In Craiova si Timisoara voi ati cultivat aceasta ura. Cit despre nu stiu ce localitati mici din Moldova ,in special, pot sa-ti spun ca extrem de putzini dintre acesti suporteri pot fi numitzi fani.Ei nu sint in contact permanet cu fotbalul si au vazut extrem de rar sau aproape niciodata un meci pe viu.N-au echipe in localitatile lor si-si aleg o echipa pe care o vad pe primele locuri.Daca 2 ani la rand,pierdetzi contactul cu primele locuri, pierdeti 90% din suporteri.Iar palmaresul vostru e trucat(vezi titlul mitzei biciclista, si cupa de anul asta) ,e ca un decor de mucava.Voi sintetzi tipul de oameni care accepta chiciurile.Ca sa-ti fac o comparatzie plastica, NOI PREFERAM FLORILE NATURALE,VOI PE CELE DIN PLASTIC, NOI PREFERAM FEMEILE ADEVARATE, VOI PAPUSILE GONFLABILE.

5.Las-o balta pe aia cu Balaci ca a spus-o de atatea ori la tv ca imi pare de-a dreptul o nebunie s-o mai negi.Nu putea primi viza sa plece in strainatate sa se opereze decat de la voi.Dar nu s-au pus de acord generalii. Se vede ca fabulezi si nu esti informat din faptul ca-l bagi in ecuatzie pe Stefan Andrei care era in dizgratzie din 1977 iar in 85 isi pierduse toate functziile deci nu putea sa-l ajute atunci pe Balaci.
Fratele lui Andrei era directorul foarte sever al unui liceu foarte bun din Craiova si a inceput sa aibe si el probleme din acel an.Stiu foarte bine asta.

6.In incheiere, vreau sa-ti mai spun ca daca ar fi fost asa de ajutat de sistemul comunist,Universitatea n-ar fi inceput in campionatul judetzean ci macar in divizia B unde era FC Craiova in acel moment.Putea sa-i ia locul.Numai ca,atunci cand a fost infiintzata echipa,nu exista un centru universitatr in Craiova, nici o facultate,se deschidea o sectzie a politehnicii Timisorene dar campionatul incepea inainte. Vrei sa spui ca dupa ce au intrat in div A, fotbalistii primeau o diploma. Pai da, asa era sistemul,unii erau studentzii, altzii muncitori ,altzii ceferisti. Mai scarbos era cu militzienii,********ii si apevistii. Astia puteau santaja pe toate caile imaginabile si inimaginabile.

7.Nu ma lua tu pe mine cu metafore cu fetzi-frumosi ,trilu-lilu-crocodilu,RETZINE UN LUCRU, ESTE INADMISIBIL CA INTR-O TZARA CARE SE VREA CIVILIZATA SI EUROPEANA , SA EXISTE UN CLUB AL MINISTERULUI DE INTERNE ,PENTRU SIMPLUL MOTIV CA ASTA DESCHIDE LARG POARTA PENTRU SANTAJ SI CORUPTZIE. ASA CEVA ESTE INACCEPTABIL.

Blue
25th June 2003, 03:34
[quote="adbogdan" spune-mi si mie ce reprezentau in perioada respectiva Leeds, Fiorentina si Bordeaux pe plan european. Performanta Universitatii a fost intr-adevar exceptionala pentru faptul ca a reusit sa elimine echipe din Anglia, Italia si Franta, nu pentru ca pe vremea aia aceste echipe ar fi fost cele mai bune din respectivele tari. Nici pe departe. [/quote]

Leeds United era de 2 ori finalistaCCE si o data finalista C UEFA.Era finalista de anul precedent a cupei UEFA sau CCE,nu mai tin minte
Era plina de internationali din tot spatiul britanic,inclusiv marea vedeta de atunci a scotienilor:Andy Gray

Ac Fiorentina era una din castigatoarele cupei Cupelor,vicecampioana Italiei din acel an(Italienii fiind campionii mondiali cu 4 jucatori de la Fiorentina in lot ),
pierduse titlul nemeritat in ultima etapa in dauna lui Juventus.
Avea in echipa 7 internationali italieni ca :Antognioni,Massaro,Pin,Pecci,G.Galli(portarul),Cu ccuredu,Grazziani
2 argentinieni: Passarella(capitanul nationalei argentiniene la Cm Argentina) si D.Bertoni(autorul golului care a adus titlul argentinienilor in finala CM cu olandezii) si un italo-uruguayan:Miani

Bordeaux echipa celui mai bogat om de afaceri francez din acea perioada,Claude Béz.
Era vicecampiona Frantei care dadea la nationala cei mai multi jucatori.in acel an a castigat titlul si a dominat fotbalul francez cel putin 5 ani de la acea data.
Avea in echipa 8 internationali francezi(Franta pierduse finala mica la CM Spania cu 6 jucatori de la Bordeaux in lotul de 22):Trésor,Bracci,Thouvennell,Giresse,Battiston,Gi rard,Tigana,
Lacombe + 2 internationali germani Memmering si D.Muller

Sa nu uitam germanii de la Kaiserslautern cu cei 2 seudezi Hellstom si Nylsson, cehul Dusek si internationalii germani, Brigel,Brehne,Allofs,Geye,Bongartz,Eilenfeld cei care spulberasera efectiv tot pana la meciurile noastre si erau considerati pricipalii favoriti la bursa pariurilor(cel putin asa se spune prin ziare atunci)la castigarea C UEFA dupa ce batusera spaiolii de la Sevilla cu 4-o

Albastreata
25th June 2003, 04:46
Insa, asemeni tuturor echipelor mari din perioada comunista, a beneficiat de sprijinul si ajutorul unora din conducatorii acelor vremuri, si sprijinul asta s-a materializat prin zeci de meciuri la care s-au facut presiuni, santaje, inscenari, coruperi sexuale, financiare sau de natura politica de catre diversi secretari judeteni, alti conducatori comunisti locali, ministrii, oficiali ai clubului Universitatea Craiova impotriva jucatorilor, antrenorilor, conducatorilor echipelor adverse, asupra arbitrilor, observatorilor pentru a castiga meciuri. TOATE echipele din Romania acelor vremuri au facut sau au incercat sa faca aceste lucruri, la diferite niveluri... Deci nu doar cei de simpatizau Steaua si Dinamo au facut asemenea fapte nedemne, ci toate echipele ce-si permiteau sa faca acest lucru. In ceea ce priveste Universitatea Craiova, lucrurile murdare de care spun au fost recunoscute total sau partial dupa revolutie de catre diversi conducatori sau simpatizanti ai echipei precum Deselnicu (cu detalii si explicatii pe larg cum aranjau, mituiau, corupeau diverse rezultate), Paunescu, Stefan Andrei, etc...
Nu are rost sa negam acum trecutul, sa ne dam unii mai albi decat altii... Alea erau vremurile, si daca Universitatea Craiova nu a putut pune in aplicare aceste practici impotriva Stelei sau a lui Dinamo, au facut acest lucru sau au incercat sa-l faca impotriva oricarei alte echipe din Romania. Acest lucru este valabil pentru orice alta echipa romaneasca a acelor timpuri, la nivelul ei si la posibilitatile pe care le-au avut atunci (inclusiv Poli Timisoara)!
Insa exagerarile ca doar Dinamo si Steaua au beneficiat de avantaje si toti ceilalti au fost imaculati si oropsiti poate prind la copii de 10-14 ani, nu la toata lumea...
Inca o data, recunosc ca s-au facut greseli de catre Dinamo, Steaua, dar retine ca toti le-au facut, toate echipele!!! Si nu mi-au cerut mie ca suporter dinamovist sa fiu de acord cu magariile facute la Dinamo atunci, insa eu am puterea sa-mi asum trecutul, cu bune si rele, si asa ar trebui sa faca toti! Asta e, cu minciuni si prefacatorii nu ajungem nicaieri...

Referitor la faptul ca Dinamo este intampinata cu ura in tara, acest lucru se intampla doar la Craiova si Timisoara, ca asa s-a cultivat sentimentul asta acolo... (...)Fiti corecti si recunoasteti cati suporeri are Craiova in Moldova sau Transilvania si cati are Dinamo... Sau cati suporteri are Poli in Moldova sau Muntenia si cati are Dinamo... (Steaua o exclud din aceste comparatii, ca eu recunosc ca in toata Romania are cei mai multi suporteri)...

Si inca ceva, ca mi-am adus aminte: Ilie Balaci s-a accidentat jucand pentru Universitatea Craiova si a primit un sut in fund pentru asta... A fost izgonit din orasul in care il diviniza odata, iar Dinamo i-a intins o mana de ajutor si l-a facut sa mai joace dupa gravele accidentari suferite... Iar pentru asta el, "printul din Banie" a recunoscut (dupa 89, cand nu l-a obligat nimeni!) ca poarta o stima clubului Dinamo, chiar daca suporterii cu cas la gura ai Craiovei abereaza alte prostii si o baga p-aia ca l-a fortat sa vina cineva la Dinamo ca sa se poata opera in strainatate... Daca Craiova vroia sa-l ajute o putea face foarte usor, Stefan Andrei fiind ministru de externe atunci si mare suporter al Craiovei... Dar nu i-a mai interesat situatia lui Balaci, si a trebuit sa vina la Dinamo sa primeasca ajutor...


Cred ca ai amintiri vagi sau neclare din acele timpuri ! Poate stii tu de vreun meci al Universitatii castigat cu arbitrii in acele vremuri ? Pai daca ar fi fost asa, ar fi avut spectatori cat Dinamo si ar fi fost injurata pe masura (mai ales la Timisoara !), dar nu stii de ce lucrurile stau pe dos ?! Cam cati jucatori a luat Craiova de la "marea scoala" Dinamo ? Cate meciuri stii tu ca s-au jucat decalate de restul etapelor fara sa se transmita nici macar la radio, urmand doar sa se anunte rezultatul pozitiv al Universitatii ? Cat despre Balaci ... ai informatii dubios de eronate ! Stii cumva cine i-a rupt picioarele ?! Exact dupa ce nicusor il luase pe Hagi de la Craiova in schimbul renuntarii la ideia de a-l lua pe Ilie ? Nu stii ? Cum au fost luati Camataru, Ungureanu, Lung, Balaci, etc ? Iar mai tarziu... nu mai vorbim ! Incerci sa nivelezi trecutul in incercarea de a sterge urmele rosii care traseaza activitatea lui Dinamo Bucuresti pentru a ne demonstra ca la ora asta e o echipa ca oricare alta ! Eu iti spun ca nu e chiar asa si ca mare parte din raul care exista astazi in fotbalul romanesc se datoreaza lui Dinamo, exact cum raul din viata romanilor se datoreaza comunistilor ! :happy

Sorin
25th June 2003, 08:03
drept sa spun, cu dinamovistele n-am nimic :) femeilor le sta bine in
rosu :happy mai ales daca rochita aia rosie e foarte scurta. :drak: :jump:
dar cand vad dinamovisti care umbla cu dezinformari...imi amintesc cate rele a facut clubul militienilor de-a lungul timpului :evil:

:sun:

Ayrton
25th June 2003, 09:59
Blue, intr-un singur punct ai oarece dreptate, si sunt de acord cu tine: si eu imi doresc sa nu mai existe in conducerea echipei de fotbal Dinamo generali. Si sunt sigur ca se va produce si lucrul asta, intrucat viitorul e reprezentat de cluburi organizate ca societati pe actiuni. Si poate ca nu anul asta sau la anul, dar in maximum 3-4 ani se va produce si acest lucru. Si sa va vad atunci cum va dati in ceasul mortii si va muscati degetele de furie cu vi s-a luat jucaria favorita: aberatii pe teme politice ce nu mai sunt de actualitate de peste un deceniu.

Eu pun punct aici subiectului asta, va las pe voi sa traiti in lumea voastra mica bantuita de monstri (va place aluzia, monstri=Dinamo? :D ), sa va bucurati de fantasmagoriile create, exagerate si invatate pe dinafara de voi, timisoreni, craioveni si rapidisti (chiar daca e cam lipsa pe forum de asemenea specimene), sa traiti cu un cosmar permanent alb-rosu, sa va simtiti mici si inutili in fotbalul romanesc.

V-am salutat si ne mai conversam pe alte subiecte!

adbogdan
25th June 2003, 15:00
Leeds United era de 2 ori finalistaCCE si o data finalista C UEFA.Era finalista de anul precedent a cupei UEFA sau CCE,nu mai tin minte
Era plina de internationali din tot spatiul britanic,inclusiv marea vedeta de atunci a scotienilor:Andy Gray

Ac Fiorentina era una din castigatoarele cupei Cupelor,vicecampioana Italiei din acel an(Italienii fiind campionii mondiali cu 4 jucatori de la Fiorentina in lot ),
pierduse titlul nemeritat in ultima etapa in dauna lui Juventus.
Avea in echipa 7 internationali italieni ca :Antognioni,Massaro,Pin,Pecci,G.Galli(portarul),Cu ccuredu,Grazziani
2 argentinieni: Passarella(capitanul nationalei argentiniene la Cm Argentina) si D.Bertoni(autorul golului care a adus titlul argentinienilor in finala CM cu olandezii) si un italo-uruguayan:Miani

Bordeaux echipa celui mai bogat om de afaceri francez din acea perioada,Claude Béz.
Era vicecampiona Frantei care dadea la nationala cei mai multi jucatori.in acel an a castigat titlul si a dominat fotbalul francez cel putin 5 ani de la acea data.
Avea in echipa 8 internationali francezi(Franta pierduse finala mica la CM Spania cu 6 jucatori de la Bordeaux in lotul de 22):Trésor,Bracci,Thouvennell,Giresse,Battiston,Gi rard,Tigana,
Lacombe + 2 internationali germani Memmering si D.Muller

Sa nu uitam germanii de la Kaiserslautern cu cei 2 seudezi Hellstom si Nylsson, cehul Dusek si internationalii germani, Brigel,Brehne,Allofs,Geye,Bongartz,Eilenfeld cei care spulberasera efectiv tot pana la meciurile noastre si erau considerati pricipalii favoriti la bursa pariurilor(cel putin asa se spune prin ziare atunci)la castigarea C UEFA dupa ce batusera spaiolii de la Sevilla cu 4-o


Bun. hai sa vedem :
LEEDS
- editia 1976-77 : Reprezentante Anglia in eurocupe : Liverpool / Southampton / Manchester Utd, Derby, Manchester City, Queen's Park
[Leeds nu a participat. In campionat : loc 10]
- editia 1977-78 : Reprezentante Anglia in eurocupe : Liverpool / Manchester Utd / Aston, Newcastle, Ispwich, Manchester City
[Leeds nu a participat. In campionat : loc 9]
- editia 1978-79 : Reprezentante Anglia in eurocupe : Nottingham, Liverpool / Ispwich / Everton, West Bromwich, Arsenal, Manchester City
[Leeds nu a participat. In campionat : loc 5]
- editia 1979-80 : Leeds eliminata in turul 2 al cupei UEFA (0-2 si 0-2 cu Universitatea. In campionat : loc 11)
- editia 1980 - 81 : Reprezentante Anglia in eurocupe : Nottingham, Liverpool / West Ham / Ispwich, Wolverhampton, Manchester Utd
[Leeds nu a participat. In campionat : loc 9]
- editia 1981 - 82 : Reprezentante Anglia in eurocupe : Aston, Liverpool / Tottenham / West Brommwich, Arsenal, Southampton, Ispwich
[Leeds nu a participat. In campionat : loc 20 - retrogradata]
***
FIORENTINA
- editia 1979-80 : Reprezentante Italia in eurocupe : Milan / Juve / Perugia, Inter, Napoli, Torino
[Fiorentina nu a participat. In campionat : loc 6]
- editia 1980 - 81 : Reprezentante Italia in eurocupe : Inter / Roma / Juventus, Torino [Fiorentina nu a participat. In campionat : loc 5]
- editia 1981 - 82 : Reprezentante Italia in eurocupe : Juventus / Roma / Inter, Napoli [Fiorentina nu a participat. In campionat : loc 2, la 1 punct de Juve, avea nevoie de victorie in ultima etapa dar nu a realizat decat un 0 - 0]
- editia 1982 - 83 : Fiorentina eliminata in turul 1 al cupei UEFA de Universitatea (1 - 3 si 1 - 0). In campionat : loc 5
- editia 1983 - 84 : Reprezentante Italia in eurocupe : Roma / Juventus / Inter, Verona [Fiorentina nu a participat. In campionat : loc 3]
- editia 1984 - 85 : Fiorentina participanta la cupa UEFA, trece de Fenerbahce, dar este eliminata de Anderlecht (1 - 1 si 2 - 6). In campionat : loc 9
- editia 1985 - 1986 : Reprezentante Italia in eurocupe : Juve, Verona / Sampdoria / Inter, Milan, Torino [Fiorentina nu a participat. In campionat : loc 4]
***
BORDEAUX
- editia 1979-80 : Reprezentante Franta in eurocupe : Strasbourg / Nantes / StEtienne, Monaco [Bordeaux nu a participat. In campionat : loc 6]
- editia 1980-81 : Reprezentante Franta in eurocupe : Nantes / Monaco / StEtienne, Sochaux [Bordeaux nu a participat. In campionat : loc 3]
- editia 1981 - 82 : Bordeaux participa in cupa UEFA. Trece de Viking - Islanda, dar este eliminata de Hamburg (2 - 1, 0 - 2). In campionat : loc 4
- editia 1982 - 83 : Bordeaux participa in cupa UEFA, elimina pe Carl Zeiss Jena si Hajduk Split, si este eliminata de Universitatea (1 - 0 si 0 - 2). In campionat : loc 2
- editia 1983 - 84 : Bordeaux participa in cupa UEFA, si este eliminata in primul tur de Lokomotive Leipzig (2 - 3 si 0 - 4). In campionat : loc 1
- editia 1984 - 85 : Bordeaux participa in CCE, trece de Athletic Bilbao, Dinamo Bucuresti, Dnepr, si este eliminata de JUventus Torino (0 - 3, 2 - 0). In campionat : loc 1
***
Deci : ceea ce spuneai despre Leeds e departe de realitate. Fiorentina a avut un an 1982 foarte bun, dar in restul timpului a fost totusi o echipa de locurile 4 - 6 in Italia. Bordeaux in toamna lui '82 era inca in formare, abia din primavara lui '84 putandu-se vorbi de o adevarata 'forta'. Sau gresesc pe undeva ?

sergiuvoicu
25th June 2003, 21:26
Parca acest subiect era despre echipa nationala! Ce conteaza ce a facut Fiorentina sau nu stiu ce echipa?
Ati dat-o in prosteli si certuri care nu conteaza si nu intereseaza pe nimeni. :evil: :evil:

sergiuvoicu
25th June 2003, 21:27
Parca acest subiect era despre echipa nationala! Ce conteaza ce a facut Fiorentina sau nu stiu ce echipa?
Ati dat-o in prosteli si certuri care nu conteaza si nu intereseaza pe nimeni. :evil: :evil:

Edgar
25th June 2003, 21:36
Aici gresesti - se pare ca e singurul lucru care prezinta interes pentru anumite persoane...

Blue
26th June 2003, 01:18
FIORENTINA
- editia 1981 - 82 : loc 2, la 1 punct de Juve, avea nevoie de victorie in ultima etapa dar nu a realizat decat un 0 - 0]
- editia 1982 - 83 : Fiorentina eliminata in turul 1 al cupei UEFA de Universitatea (1 - 3 si 1 - 0). In campionat : loc 5
- editia 1983 - 84 : Reprezentante Italia in eurocupe : Roma / Juventus / Inter, Verona [Fiorentina nu a participat. In campionat : loc 3]

BORDEAUX
- editia 1982 - 83 : Bordeaux participa in cupa UEFA, elimina pe Carl Zeiss Jena si Hajduk Split, si este eliminata de Universitatea (1 - 0 si 0 - 2). In campionat : loc 2
- editia 1983 - 84 : Bordeaux participa in cupa UEFA, si este eliminata in primul tur de Lokomotive Leipzig (2 - 3 si 0 - 4). In campionat : loc 1
- editia 1984 - 85 : Bordeaux participa in CCE, trece de Athletic Bilbao, Dinamo Bucuresti, Dnepr, si este eliminata de JUventus Torino (0 - 3, 2 - 0). In campionat : loc 1

Deci : ceea ce spuneai despre Leeds e departe de realitate. Fiorentina a avut un an 1982 foarte bun, dar in restul timpului a fost totusi o echipa de locurile 4 - 6 in Italia. Bordeaux in toamna lui '82 era inca in formare, abia din primavara lui '84 putandu-se vorbi de o adevarata 'forta'. Sau gresesc pe undeva ?

IN INCERCAREA TA DE A MINIMALIZA VALOAREA ADVERSARELOR CRAIOVEI,CAZI IN RIDICOL

DECI CE SA INTZELEG DE LA TINE , CA DACA FIORENTINA A PIERDUT TITLUL ITALIEI IN ULTIMA ETAPA , A FACUT DOAR 0-0 (SIC) ERA O ECHIPA DE DUZINA IN ACEL MOMENT (ultima etapa se jucase doar cu 3 luni inainte de a juca cu noi)CHIAR DACA AVEAU IN LOT ATATEA VEDETE? :D :D :D

NU STIU DE UNDE AI LUAT TU REZULTATELE ALEA PENTRU CA SITUL CERE-L DAI NU MERGE , DECI BORDEAUX DACA TERMINA PE 1 SAU PE 2 (FIE CUM ZICI TU)NU E BUNA, NICI FAPTUL CA DE FAPT ATUNCI AU FOST Trésor,Tigana si Giresse,Lacombe in maxima forma. In 84,chiar daca a Franta a castigat titlul european, astia incepusera sa rugineasca , deja aparusera alti jucatori.Niciodata nu avusese Franta o echipa mai frumoasa
ca in spania 82.La CM din Franta poate i-au depasit. Cand au jucat cu dinamo incepusera sa se zahariseasca vedetele lor,au ajuns mai departe pentru ca au intalnit adversari mai slabi ca dinamo,pe care i-au eliminat(sic :) ) ,priveste lotul lor din 82 si 84 si ai sa vezi ca in 82 erau mai multe nume mari.

Cu cata delicatetze omitzi faptul ca Leeds United fusese finalista CCE cu 4 ani inainte de a juca cu noi si ca in prima echipa aveau numai internationali(englezi,scotieni,iralandezi,galezi, nord irlandezi).TE FACI SI CA PLOUA SI NU POMENESTI NIMIC DESPRE FAPTUL CA NOI AM JUCAT CU ENGLEZII IN ACEA PERIOADA FANTASTICA A ECHIPELOR DE CLUB ,IN CARE CASTIGAU APROAPE PE LINIE,INDIFERENT CINE PARTICIPA(numai sa nu cumva sa cada ca Leeds,cu Universitatea Craiova SIC) :D :D :D
chiar,Leeds United este o data finalista a CCE, o data castigatoare a C UEFA si de 2 ori finalista in C UEFA)
Pai mai omule, intre 1975(Leeds United finalista Cupei Campionilor Europeni) si 1985(finala pierduta de Liverpool de pe Heyssel) ENGLEZII AU CASTIGAT DE 7(SAPTE)ORI CCE SI AU PIERDUT FINALA DE INCA DOUA ORI, PRACTIC ATUNCI, ENGLEZII CALCAU TOTUL IN PICIOARE PRIN EUROPA . Noi am jucat cu ei in mijlocul acestei perioade in 1979-80 si cu toate astea i-am batut fara drept de apel dupa doua goluri
la acel gol din vole al lui Beldeanu de la Leeds ridicandu-se tot stadionul in picioare si apaludand entuziasmati iar racheta de la 45 m a lui Irimescu de pe Central pentru golul de 2-0 a fost toata luna pe genericul emisiunilor de sport din Anglia.In Romania in schimb ,nu.La noi se prezentau golurile altora, asta stiu de la cineva care lucra in televiziune.

Blue
26th June 2003, 01:46
Aici gresesti - se pare ca e singurul lucru care prezinta interes pentru anumite persoane...

Sint interesat de foarte multe lucruri dar cu sigurantza , nu de seria I a diviziei B :D :D :D , sper ca nu te superi pe mine pentru asta ,nu-i asa? :D :D :D


Parca acest subiect era despre echipa nationala! Ce conteaza ce a facut Fiorentina sau nu stiu ce echipa?
Ati dat-o in prosteli si certuri care nu conteaza si nu intereseaza pe nimeni.

Da' nu ma lasatzi domne sa vorbesc despre ce vreau eu,in fond si la urma urmelor eu am deschis subiectul si s-a vorbit despre echipa nationala, dinamo,Craiova, politica,filme ,femei si altele. Titlul topicului suporta orice. Care-i problema?Acum nu putem sa vorbim chiar tot timpul numai despre echipa natzionala, ai deschis si tu Sergiule un topic despre nationala.Acum e pauza ,mai vorbim si altceva , uite ca intereseaza pe destui daca s-a ajuns la peste o mie de accesari si peste o suta de mesaje.

Edgar
26th June 2003, 03:07
Aici gresesti - se pare ca e singurul lucru care prezinta interes pentru anumite persoane...

Sint interesat de foarte multe lucruri dar cu sigurantza , nu de seria I a diviziei B :D :D :D , sper ca nu te superi pe mine pentru asta ,nu-i asa? :D :D :D

Tot ce vreau sa zic e ca am citit post-uri despre Dinamo, Craiova si istoria lor cat sa-mi ajunga pentru doua vieti. Foarte frumos, aveti o istorie mareata, tot respectul! Cred ca daca as deschide un subiect legat de.. nu stiu... numarul pe care-l poarta la ghete Chivu, dupa 2-3 reply-uri s-ar ajunge iar la inevitabila discutie Dinamo vs. Craiova & Timisoara
Sigur ca nu ma supar. Poli Iasi o sa ajunga in A cand o sa fiu eu presedintele clubului. :D Dar daca tot ne intepam nitelus, ce se mai aude cu acele meciuri benefice pentru fotbalul romanesc in care a fost implicata Craiova? Benefice era termenul? :D :D :D

Blue
26th June 2003, 03:13
Ayrtoane, mai bine spune ca nu mai ai argumente si ca-ti dai si tu seama in adancul sufletului ca am dreptate.Rusine, mah baiatule mah, rusine :D :D :D.
Avem eu o vorba despre dinamo :drak: ,.... dinamo, d.. e.. s.. f... :D :D :D i...i...n... :D :D :D t...a...r...e...a :D :D :D

Blue
26th June 2003, 03:18
Dar daca tot ne intepam nitelus, ce se mai aude cu acele meciuri benefice pentru fotbalul romanesc in care a fost implicata Craiova? Benefice era termenul?

Pai nu spui care sint meciurile alea?

Edgar
26th June 2003, 03:33
Ma refer la meciul cu Gloria. Si apoi la prestatia Craiovei din meciul cu Timisoara.

Edgar
26th June 2003, 03:48
Citat din clasicul in viata Remus Vlad (antrenorul Gloriei Bistrita): "aceastã victorie a Craiovei este în folosul fotbalului românesc". Mi-a luat ceva timp sa caut prin arhiva ProSport. Daca vrei si link-uri spre articolele cu pricina mai ai nitica rabdare. N-am gasit decat articolul de la meciul cu Poli.
E normal sa nu fii interesat de seria I din Divizia B. Cu Dinel la carma, in curand ti se va trezi interesul pentru seria a II-a, conform noii repartizari. Sper sa nu fie cazul - ar fi trist ca o echipa cu o traditie ca a Stiintei sa ajunga in B.

Blue
26th June 2003, 04:38
Citat din clasicul in viata Remus Vlad (antrenorul Gloriei Bistrita): "aceastã victorie a Craiovei este în folosul fotbalului românesc".

E normal sa nu fii interesat de seria I din Divizia B. Cu Dinel la carma, in curand ti se va trezi interesul pentru seria a II-a, conform noii repartizari. Sper sa nu fie cazul - ar fi trist ca o echipa cu o traditie ca a Stiintei sa ajunga in B.

Stai putzin la Craiova ,bistritzenii au inceput cu 3 titulari pe banca dar i-au introdus in joc pe parcurs. Craiova s-a dus in 3 ,4 deplasari fara o serie mult mai mare de titulari si uite ca la Galati a castigat asa,la Farul a facut egal si a pierdut la Ceahlaul si la Timisoara.Bistritza a avut destule ocazii care n-au lasat impresia unui joc aranjat.Cel putizin suturile lui Sanmartean din repriza a -II-a in nici un caz. Daca era blat, tu crezi ca Vlad dadea o declaratzie care ar fi putut fi interpretata?
S-a vorbit foarte mult despre jocul Bistritzenilor de la Craiova, Steaua si Rapid dar mai degraba la oha. Iar motivul ziaristului ala Stamatoiu care ar fi zis ca stie ca a fost blat ca l-a auzit la telefon pe Dragomir ca-l roaga pe Padureanu s-o lase mai moale e ridicol. Din rezumatul meciului tzie ti s-a parut blat. sau de ce crezi ca au fost astia de la Craiova asa de suparatzi si au intrat in silenzio stampa.Doar alte echipe au fost de mult mai multe ori condamnate ca au blatuit sau au avut arbitraje scandaloase. Cum altzii s-au facut ca ploua,puteau sa se faca si cei de la Craiova. Ce mare smecherie.

Stai asa, deci am luat 3 puncte usor de la Bistritza si pe urma le-am dat si mai usor timisoarei,sau cum. In nici un caz n-a fost blat cu bani sau cu jucatori etc. Poate nu s-au omorat cu firea unii dar nici nu s-au dat totzi la o parte. Altfel nu se mai certa Cartu cu Mirea de exemplu.Iar Mirea ala e paralele cu fotbalul, ala tot timpul parca joaca la adversari asa ca... Probabil ca nici jucatorii n-au mai avut chef sa joace daca au vazut ca suporterii Craiovei pusesera un banner cu "Poli in A" dar retzine, galeria Craiovei n-a zis ca vor blat.Iar Cartu era chiar foarte suparat dupa meci pentru ca el vroia sa bata ca sa termine pe locul 3.Daca batea ,Craiova chiar termina pe 3 .

Cat va avea galeria pe care o are, nu cade Stiintza, stai linistit.Poate imi vei zice ca nu galeria intra sa joace, sa stii ca nu e chiar asa. Si poate ai sa zambesti dar vedem daca am avut dreptate sau nu,ACTUALA ECHIPA A CRAIOVEI , ESTE MAI TARE DECAT CEA DE ANUL TRECUT SI SINT SIGUR CA VA OCUPA UN LOC MAI BUN.

Gata pe ziua de azi

Edgar
26th June 2003, 04:47
Fie cum zici tu.
Cat despre valoarea Craiovei, vom trai si vom vedea. Cred totusi ca mai e mult pana cand o echipa din provincie va putea spera la titlu. Multa bafta oricum, ar fi o iesire din monotonie un titlu al unei echipe din afara Bucurestiului - oricare ar fi aceasta.

Sorin
26th June 2003, 08:23
castigarea titlurile numai de catre echipe din capitala este specifica tarilor foarte sarace si cu regimuri dictoriale
Anul asta castiga Universitatea Craiova titlul :yeah:

:sun:

adbogdan
26th June 2003, 13:26
FIORENTINA
- editia 1981 - 82 : loc 2, la 1 punct de Juve, avea nevoie de victorie in ultima etapa dar nu a realizat decat un 0 - 0]
- editia 1982 - 83 : Fiorentina eliminata in turul 1 al cupei UEFA de Universitatea (1 - 3 si 1 - 0). In campionat : loc 5
- editia 1983 - 84 : Reprezentante Italia in eurocupe : Roma / Juventus / Inter, Verona [Fiorentina nu a participat. In campionat : loc 3]

BORDEAUX
- editia 1982 - 83 : Bordeaux participa in cupa UEFA, elimina pe Carl Zeiss Jena si Hajduk Split, si este eliminata de Universitatea (1 - 0 si 0 - 2). In campionat : loc 2
- editia 1983 - 84 : Bordeaux participa in cupa UEFA, si este eliminata in primul tur de Lokomotive Leipzig (2 - 3 si 0 - 4). In campionat : loc 1
- editia 1984 - 85 : Bordeaux participa in CCE, trece de Athletic Bilbao, Dinamo Bucuresti, Dnepr, si este eliminata de JUventus Torino (0 - 3, 2 - 0). In campionat : loc 1

Deci : ceea ce spuneai despre Leeds e departe de realitate. Fiorentina a avut un an 1982 foarte bun, dar in restul timpului a fost totusi o echipa de locurile 4 - 6 in Italia. Bordeaux in toamna lui '82 era inca in formare, abia din primavara lui '84 putandu-se vorbi de o adevarata 'forta'. Sau gresesc pe undeva ?

IN INCERCAREA TA DE A MINIMALIZA VALOAREA ADVERSARELOR CRAIOVEI,CAZI IN RIDICOL

DECI CE SA INTZELEG DE LA TINE , CA DACA FIORENTINA A PIERDUT TITLUL ITALIEI IN ULTIMA ETAPA , A FACUT DOAR 0-0 (SIC) ERA O ECHIPA DE DUZINA IN ACEL MOMENT (ultima etapa se jucase doar cu 3 luni inainte de a juca cu noi)CHIAR DACA AVEAU IN LOT ATATEA VEDETE? :D :D :D

NU STIU DE UNDE AI LUAT TU REZULTATELE ALEA PENTRU CA SITUL CERE-L DAI NU MERGE , DECI BORDEAUX DACA TERMINA PE 1 SAU PE 2 (FIE CUM ZICI TU)NU E BUNA, NICI FAPTUL CA DE FAPT ATUNCI AU FOST Trésor,Tigana si Giresse,Lacombe in maxima forma. In 84,chiar daca a Franta a castigat titlul european, astia incepusera sa rugineasca , deja aparusera alti jucatori.Niciodata nu avusese Franta o echipa mai frumoasa
ca in spania 82.La CM din Franta poate i-au depasit. Cand au jucat cu dinamo incepusera sa se zahariseasca vedetele lor,au ajuns mai departe pentru ca au intalnit adversari mai slabi ca dinamo,pe care i-au eliminat(sic :) ) ,priveste lotul lor din 82 si 84 si ai sa vezi ca in 82 erau mai multe nume mari.

Cu cata delicatetze omitzi faptul ca Leeds United fusese finalista CCE cu 4 ani inainte de a juca cu noi si ca in prima echipa aveau numai internationali(englezi,scotieni,iralandezi,galezi, nord irlandezi).TE FACI SI CA PLOUA SI NU POMENESTI NIMIC DESPRE FAPTUL CA NOI AM JUCAT CU ENGLEZII IN ACEA PERIOADA FANTASTICA A ECHIPELOR DE CLUB ,IN CARE CASTIGAU APROAPE PE LINIE,INDIFERENT CINE PARTICIPA(numai sa nu cumva sa cada ca Leeds,cu Universitatea Craiova SIC) :D :D :D
chiar,Leeds United este o data finalista a CCE, o data castigatoare a C UEFA si de 2 ori finalista in C UEFA)
Pai mai omule, intre 1975(Leeds United finalista Cupei Campionilor Europeni) si 1985(finala pierduta de Liverpool de pe Heyssel) ENGLEZII AU CASTIGAT DE 7(SAPTE)ORI CCE SI AU PIERDUT FINALA DE INCA DOUA ORI, PRACTIC ATUNCI, ENGLEZII CALCAU TOTUL IN PICIOARE PRIN EUROPA . Noi am jucat cu ei in mijlocul acestei perioade in 1979-80 si cu toate astea i-am batut fara drept de apel dupa doua goluri
la acel gol din vole al lui Beldeanu de la Leeds ridicandu-se tot stadionul in picioare si apaludand entuziasmati iar racheta de la 45 m a lui Irimescu de pe Central pentru golul de 2-0 a fost toata luna pe genericul emisiunilor de sport din Anglia.In Romania in schimb ,nu.La noi se prezentau golurile altora, asta stiu de la cineva care lucra in televiziune.



Pai vezi prietene, nu-i tocmai placut sa vina unu' si sa dea cu barda in tot ceea ce a realizat echipa ta. Acu' stii si tu cum e. Nu-i prea placut, nu ?
p.s : Daca nu poti deschide site-ul ala incearca pe rsssf.com , si ai sa vezi ca n-am inventat nimic. Oricum nu are nici un rost, dearece nu sunt preocupat sa minimalizez performantele Universitatii. As fi totusi curios : daca ipotetic Dinamo ar elimina o echipa (Bordeaux) care in anul urmator ar fi eliminata cu scorul general de 7 - 2 de o est-europeana, cum ai privi performanta lui Dinamo ? Sau cum ai comenta daca Dinamo ar elimina pe Real Zaragoza (proaspat promovata din B, dar acum 5 ani a castigat Cupa Cupelor) ? Poti sa juri ca n-ai simti nici un moment imboldul de a trata 'de sus' adversarii eliminati de Dinamo, si implicit si eliminarile respective ?

Cristi
27th June 2003, 10:03
Eu zic ca inca s-au facut blaturi in campionatul trecut. Steaua (vreo 2-3 echipe "s-au lasat"), Dinamo (1-2 blaturi), Rapid (3-4 blaturi cel putin), chiar si National etc. Oricum, MULT mai putine decat in trecut si eu zic ca tind sa dispara... nu de tot, pt ca ele exista in ORICE campionat.

A, de unde am pornit. Cel mai evident blat: Gloria - Craiova. Cine zice ca ala nu a fost blat sa nu mai deschida gura sa zica NIMIC de Steaua, Dinamo, Rapid. Ala a fost CEL MAI EVIDENT blat al campionatului. Antrenorul ala e un retardat (ca si Hizo de altfel) de aia a zis ce a zis.

Chiar, domnilor timisoreni, parca si Poli a facut un blat. NU mai tin minte exact cu cine, parca cu Steaua. Au luat bataie suspect de usor.

Sorin
27th June 2003, 10:08
Gloria-Craiova=4-0 a fost blat? :D
cristinele ti-a cam intrat evidenta in ochi de tot :D

Cristi
27th June 2003, 10:58
Hai acum sa facem pe desteptii cand nu ne convine... evident ca oricine stie la ce meci dintre Craiova si Gloria ma refeream... la ala la care Craiova a castigat prin neprezentare... intr-o perioada in care Gloria juca tare bine iar Craiova tare prost... banii vorbesc...

gicu
27th June 2003, 11:42
Edgar, daca-mi permiti te-as contrazice spunand ca atata timp cat Dinel e implicat la Craiova (eventual si Dragomir presedinte) suporterii pot sta linistiti. Vor juca inca in A!

N-am vrut sa exagerez, insa incepe sa mi se ia de atata "abureala" cum ca "ai nostrii sunt cei mai curati". Nu gasesc mai mult de 5% mesaje obiective. Si ne mai intrebam de ce dracu' am luat-o asa razna...

Hoffa
27th June 2003, 18:21
Craiova a castigat prin neprezentare... intr-o perioada in care Gloria juca tare bine iar Craiova tare prost...
in acea perioada Craiova facuse egal 0-0 in Ghencea si batuse cu 2-o in deplasare in Giulesti. Pe de alta parte,Bistrita pierduse acasa in fata Farului cu 1-3 si reusise sa invinga acasa pe Poli desi foarte multi dinamovisti ziceau ca va fi blat.La fel sau poate si mai mult s-a spus despre meciurile bistritenilor cu Steaua si Rapid dar nu cred ca gloria ar fi scos vreun punct.

Hoffa
27th June 2003, 18:29
atata timp cat Dinel e implicat la Craiova (eventual si Dragomir presedinte) suporterii pot sta linistiti.
Insinuarea ta nu-si are rostul mai ales cat timp nu te poti lega decat de un meci si nu ai dreptate sa te legi nici de ala.Iti reamintesc ca nu ai adus argumente.
Eu pot spune ca atata timp cat dinamo si steaua joaca in divizia A,inseamna ca Romania este in afara Europei si se bucura de un neocomunism "fermecator".

flA$hy
28th June 2003, 20:08
<b>hoffa</b>
Eu pot spune ca atata timp cat dinamo si steaua joaca in divizia A,inseamna ca Romania este in afara Europei si se bucura de un neocomunism "fermecator".

asha e hoffa, hai sa o dam in extremism acum shi sa radem echipe ca steaua si dinamo pt ka au apartzinut si au au fost sustzinute de armata si respectiv MI... extremismul nu este modalitatea pe care noi sa o adoptam, am da atunci intr-adevar dovada de neocomunism... este o problema de mentalitate in societatea romaneasca shi de lipsa de curaj in ceea ce priveshte asumarea responsabilitatzii ... faci blat shi o tzarah intreaga te huleshte DEMISIONEAZAH !!! chestia astah ar trebui sa se aplice shi in ceea ce priveshte mishkulatziile in politica :) oamenii trebuie sa aibah puterea - morala - sa se retragah in asemenea momente ... shi treabah cu aranjamentele, trebuie totul judecat obiectiv, indiferent sub ce culori cantam in galerie shi mai important, INDIFERENT DE ECHIPA CARE ESTE SUSPECTATA !!! sunt stelist de la 4 ani insa am multzi prieteni care sustzin diferite echipe shi drept urmare respect culorile shi credintzele oricarui alt suporter shi ashi fi cel mai fericit daka una din echipele romaneshti, indiferent care, ar scoate putzin capul prin europa ... 8)
fortza steaua & dinamo in UEFA
fortza rapid in prelim LC
respect shi admiratzie pt cele mai frumoase galerii din tzara poli & craiova

Blue
29th June 2003, 04:31
DEMISIONEAZAH !!! chestia astah ar trebui sa se aplice shi in ceea ce priveshte mishkulatziile in politica :) oamenii trebuie sa aibah puterea - morala - sa se retragah in asemenea momente ... shi treabah cu aranjamentele, trebuie totul judecat obiectiv, indiferent sub ce culori cantam in galerie shi mai important,

INDIFERENT DE ECHIPA CARE ESTE SUSPECTATA !!! sunt stelist de la 4 ani insa am multzi prieteni care sustzin diferite echipe shi drept urmare respect culorile shi credintzele oricarui alt suporter shi ashi fi cel mai fericit daka una din echipele romaneshti, indiferent care, ar scoate putzin capul prin europa ... 8)
fortza steaua & dinamo in UEFA
fortza rapid in prelim LC
respect shi admiratzie pt cele mai frumoase galerii din tzara poli & craiova

:D :D :D
Visul unei noptzi de vara :D :D :D

eu zic sa deschidem alt subiect ca prea nu mai are legatura cu titlul si s-au spus destule lucruri interesante dar care nu vor fi citite de multi pentru ca ei cred ca se discuta doar de nationala.PUNCT :D

finalul il stiu dinamovistii :D :D :D

EDMOND_
3rd July 2003, 01:06
Este clar ca Stiinta a deschis drumul spre succesele obtinute ulterior de alte echipe romanesti ,a fost prima care a avut tupeul sa spuna Gata!
Trebuie sa tineti cont de noi! Nu ne e frica de nimeni!
Nu sunt 100% sigur , dar cred ca "U" are la activ cel putin trei premiere!
1. Prima eliminare a unei echipe englezesti !
2 Prima eliminare a unei echipe germane ( ma intreb daca nu a fost
si prima victorie asupra unei echipe din Germania !! )
3. Prima intrare intr-o semifinala de cupa europeana ( 0-0 ,1-1 )

Sorin
3rd July 2003, 18:06
alte premiere ale Craiovei ar fi:
1Prima echipa care a eliminat o echipa italiana Fiorentina in 71,este vorba de prima data cand i-am eliminat pe florenitini cu Oblemeco,Marcu si Tarlalunga
2prima echipa in sferturile de finala ale Cupei Campionilor Europeni
3.Singura echipa care a eliminat reprezentante toate campionatele puternice ale Europei:Anglia,Spania,Italia,Germania,Franta,

Sorin
6th July 2003, 20:33
si tot Universitatea Craiova va fi prima echipa care va reusi sa reintre in Europa.

Albastreata
10th September 2003, 23:37
E toamna...si mi-am adus aminte de topicul asta de asta-vara! E toamna rea cu stropi mari, si ma simt exact ca unul care a visat toata vara! Acum am pierdut in ultima secunda de prelungire a prelungirilor prelungirilor! A fost secunda care ne-a trezit la realitate si ne-a aruncat din visul frumos al lui Blue in cosmarul lui Pierde-vara!!! :( Visul unei nopti de pierde-vara! :ce_carnati:

Blue
10th September 2003, 23:55
A FOST ZIUA CAND M-AM VINDECAT DE FOTBAL
nu mai vreau sa aud de acest sport.Mi-a produs cele mai mari deceptzii in ultimii 5,6 ani. Iubesc Romania si Craiova dar mai mult tzin la mine.
Asa ca, ADIO FOTBAL

lupisor lupetto
11th September 2003, 00:00
A FOST ZIUA CAND M-AM VINDECAT DE FOTBAL
nu mai vreau sa aud de acest sport.Mi-a produs cele mai mari deceptzii in ultimii 5,6 ani. Iubesc Romania si Craiova dar mai mult tzin la mine.
Asa ca, ADIO FOTBAL


te inteleg


poate vei reveni in curand

Blue
11th September 2003, 00:08
nu cred
Salutari speciale tuturor romanilor in special celor din Montreal , stiu ca voi atzi suferit poate si mai mult decat ceilaltzi pentru ca stiu ca n-ati avut nici macar sansa de a vedea live la tv.

Pt oilers fan.: campionatul european nu l-au transmis integral.Cel mondial intradevar s-a transmis pe tsn si rds .Pe cbc si src s-au transmis doar cite un meci pe zi.Dar fusul orar si programul ne-au facut sa pierdem o gramada de meciuri. Nu astept sa-mi spui exact cate meciuri ai vazut live de la ultimul campionat mondial.Stii tu foarte bine, cum stiu si eu .Oricum nu mai conteaza, nu voi mai vedea mult timp meciuri de fotbal, indiferent de echipe si loc.De asta sint sigur

Tudose
11th September 2003, 12:27
Asa ca, ADIO FOTBAL
Si eu sunt deceptionat. Dar mai vorbim peste cateva zile.

george_stan
11th September 2003, 16:10
Nu cred ca voi spune niciodata "adio fotbal". E drept ca nu am crezut ca voi mai plange dupa un meci dupa Suedia - Romania in 94 si totusi am facut-o. In momente ca astea ma gandesc ce as fi facut daca as fi fost suporerul unei echipe mici, sa zicem Lichtenstein. Sa fiu un microbist din Lichtenstein, sa-mi placa fotbalul ca sport in sine, sa nu am atatea oricolii si sa nu cred in miracole.
Nu am de ce sa spun adio placerii de a privii fotbalul, nu ma intereseaza Mafia si cine se imbogateste pe baza faptului ca-mi place mie fotbalul. Cred ca mi-a adus mai multe bucurii decat amaraciuni.
Cred cu realism ca Romania se va califica la CM 2006.
Cred cu fanatism ca Steaua va mai castiga odata o cupa europeana.
De-abia astept sa vad pe cine vom macelarii in grupele de calificare la CM, suntem intaratati atat de mult incat 1 an e putin sa ne treaca.

urs meier - TE URASC DIN TOATA INIMA, ITI DORESC SA TRAIESTI SI TU SENZATIA PE CARE AM TRAIT-O NOI IN MINUTUL 95 AL MECIULUI CU DANEMARCA

PeaceKeeper
11th September 2003, 23:06
Pe Urs Meier nu il intereseaza de noi,pe el il intereseaza interesele proprii,indiferent cine cade victima.Sper sa nu mai doarma nici macar o noapte,sa stea si sa se roage lui D-zeu ca nu va da ochii in ziua urmatoare cu vreun roman care e in stare sa il omoare pt. cea ce a facut. :drak:
Hai Romania!!! :yeah:
Mereu alaturi si la bine si la rau!

viole(n)t
11th September 2003, 23:17
A FOST ZIUA CAND M-AM VINDECAT DE FOTBAL
nu mai vreau sa aud de acest sport.Mi-a produs cele mai mari deceptzii in ultimii 5,6 ani. Iubesc Romania si Craiova dar mai mult tzin la mine.
Asa ca, ADIO FOTBAL

Ne-am contrat mult pe-aici, nici macar nu te plac... dar mi-ar parea rau sa te "vindeci" de fotbal. Nu lua decizii majore la suparare!!!!!

Shtiu ca eshti prea orgolios sa revii asupra deciziei, asha ca nu mai insist.

deep purple
11th September 2003, 23:23
... sau poate e un mod de-a atrage simpatie. Unora le place sa-i vada pe cei din jur cum atarna la ei. Daca ai de plecat ca te-a suparat cineva pe forum spui ce ai de spus si pleci. Daca te-a suparat fotbalul, pleci fara sa mai spui ceva. Ma rog.

Pacala
11th September 2003, 23:46
... sau poate e un mod de-a atrage simpatie. Unora le place sa-i vada pe cei din jur cum atarna la ei. Daca te-a suparat fotbalul, pleci fara sa mai spui ceva.
Blue, daca citesti aceste mesaje ,gandeste-te ca merita sa revii numai pentru a nu da satisfactie dusmanilor.Reflecteaza
deep purple, rar am vazut oameni atat de obsedati de o alta persoana si capabili de ura ca tine. Stiu ca te-a umilit dar te-au umilit prea multi pe aici ca sa-i porti ura doar lui Blue :drak: Oricum parca despre altceva se discuta pe aici :ciocan:

deep purple
12th September 2003, 01:14
:D

Pacala
12th September 2003, 01:41
:D

Hogan0312
13th September 2003, 14:49
mi-s sila de urs meier ca de un gandac ma bucur ca nu am ocazia sa-l intalnesc pentru ca altfel cred ca as infunda puscariile multi ani.romania a aratat ce poate miercuri si la fel si uefa.nu stiu cine e vinovat din conducere dar pacat de munca a 22 de oameni si a antrenorilor care au muncit ca un handicapat psihotic sa ia totul.Eu cred in miracole.Daca cineva sus ne iubeste ne vom califica.daca nu sa asteptam cm 2006.multa bafta si sper sa ne luam revansa cu sanktior si southhampton.Avem valori in tara si trebuie sa dovedim.

ViolaBoy
14th September 2003, 22:03
Nu cred ca voi spune niciodata "adio fotbal". E drept ca nu am crezut ca voi mai plange dupa un meci dupa Suedia - Romania in 94 si totusi am facut-o.


io dupa acel meci am pierdut 7000 Lei :(

Pacala
4th December 2003, 23:35
si totul a ramas un vis

Mariusmadmax
5th December 2003, 04:35
Bravo Luxemburg , ne-ai scos !
Suntem calificati ... la manastirile lui Iordanescu !!!!!!!!!!!
Pacat de generatia asta !

N0_NaM3
3rd January 2004, 23:52
Un vis care s`a dovedit coshmar..

ady_azzuro
3rd January 2004, 23:58
Si-a revenit cineva din coma Copenhaga? :hmm:
Eu nu :shock: