PDA

View Full Version : Concurs: Romania - Spania



mikeyy
12th June 2009, 13:55
Componentele lotului olimpic de senioare vor avea în acest weekend un nou concurs de verificare. De data aceasta, Amelia Racea, Diana Trenca, Raluca Haidu, Diana Chelaru, Ana Porgras și Gabriela Drăgoi vor merge la Salt (localitate în apropierea Barcelonei), pentru a întâlni echipa Spaniei, formată din Ana Maria Izurieta, Naomi Ruiz, Mercedes Alcaide, Melodi Pulgarin, Anna Serra și Claudia Vila.


Competiția va avea loc mâine, cu începere de la ora locală 18:30 și se va desfășura atât pe echipe, cât și la individual compus.

Sursa Prosport

Va fi interesant concursul pe echipe....daca se merge pe sistemul 3 gimnaste/tara/aparat...cred ca la noi vor concura:

Sarituri: Chelaru, Racea si Haidu
Paralele: Dragoi, Racea, Porgras (sau Haidu)
Barna: Porgras, Dragoi, Racea
Sol: Haidu, Racea si Chelaru

Nu stiu care va fi viitorul lui Gabi in gimnastica...dar la concursul acesta vor participa in mare masura cele care se vor bate la anul pe medalii in finala pe echipe de la CE sau CM.

Pronosticul meu: le batem cu peste 5 puncte pe cele din Spania :)

monalexa
12th June 2009, 15:55
Pronosticul meu: le batem cu peste 5 puncte pe cele din Spania :)

Asa ar trebui pentru ca sa ne pastram reputatia si pentru a prinde curaj si incredere fetele. Abia astept sa vad rezultatele si prestatiile fetelor. Sper sa inregistreze cineva si sa puna pe youtube. Eu nu voi fii acasa pentru ca in seara asta plec la Bacau :yeah: dar duminica acesta va fii primul thread pe care voi intra. Haideti fetelor! Bafta multa!

Tess_AN
12th June 2009, 21:52
Succes fetelor noastre! Se transmite undeva sau e cu public sa avem sansa ca cineva sa filmeze? Cred ca e prea mult sa cer ticker :)
Mona, abia astept comantariile tale de la Bacau.

crisloregym
12th June 2009, 23:32
Wow, Mona, la Bacau???? Ce bine de tineee!!!!! Din pacate, eu din cauza examenului de marti mi-am lasat pentru restanta trei examene (printre care un proiect). Acel proiect va trebui sa il predau maine fix la 12.00 ziua si o sa ma si intrebe proful cate ceva din proiect, motiv pentru care nu as fi putut lipsi:( Si ce rau imi pareee:(....Vestea buna e ca Buzaul nu e cu mult mai departe decat Bacaul...deci te asteptam si la Bacau, Mona:)

crisloregym
13th June 2009, 22:42
Se mai stie ceva de competitia asta?

AuriB
13th June 2009, 22:47
Se mai stie ceva de competitia asta?

Si eu ma intrebam......Nimeni nimic.....?

rob_din
13th June 2009, 22:52
Nu au aparut inca rezultatele oficiale

mikeyy
13th June 2009, 22:55
Nimic inca...cam secretosi spaniolii :)

mikeyy
14th June 2009, 00:33
Am facut rost de cateva poze facute de Javier (thank you Javier)
http://lh4.ggpht.com/_xBWFjvScw3A/SjQQyoyhZaI/AAAAAAAAA-M/TS-1ZcCxAVs/s512/_1015557.JPG

http://lh6.ggpht.com/_xBWFjvScw3A/SjQM9IHVwFI/AAAAAAAAA-I/P_WFZaSPT_4/s512/_1015725.JPG

http://lh4.ggpht.com/_xBWFjvScw3A/SjQVCDSj61I/AAAAAAAAA-w/ALaZ7M7KXeE/s400/_1015584.JPG

http://lh6.ggpht.com/_xBWFjvScw3A/SjQXbo2bGSI/AAAAAAAAA-8/cXyBpEn0cSI/s512/_1015626.JPG

Sper sa aflu si rezultatele.
Sala in care au tinut concursul zici ca e sala de antrenament...nici spaniolii nu stau prea bine la capitolul infrastructura.

rob_din
14th June 2009, 00:35
Stai nitel, ca n-au gazduit Mondialele.

Tess_AN
14th June 2009, 00:49
Multumesc Mihai, thank you Javier.
Imi plac foarte mult pozele. Profesional facute....

mirelaraluca
14th June 2009, 12:12
Pe GYMWORLD sta ca a castigat pe echipe Romania si la individual 1-Diana chelaru 2 Racea si 3 Haidu.
un excelent rezulatat pt fete daca ar fi asa.
In special pt Diana .

mesteritza
14th June 2009, 12:38
Wow ma bucur pt Diana Chelaru :) Sper ca astfel sa ii creasca increderea in fortele ei! Oare ce s-a intamplat cu Izurieta?! A fost totusi locul 4 la Europene..sau nu a mai participat?

mikeyy
14th June 2009, 12:55
Multumesc pt rez.

Eu ma intreb ce s-a intamplat cu Amelia..cred ca a ratat. Pt ca in mod normal e greu ca Diana Chelaru sa o bata....la paralele si barna e diferenta mare intre ele, in favoarea Ameliei.

vlad001
14th June 2009, 15:02
De la capitalblood de pe TAAF, site-ul Melodiei Pulgarin are cateva detalii despre competitie, deocamdata doar despre gimnastele spaniole, care se pare ca au avut o competitie extrem de ghinionista:
http://www.melodiepulgarin.com/noticias/noticia76.html
Daca inteleg bine, spectatorii au fost impresionati de evloutia romancelor la sol, atat de executie cat si de coreografie si expresivitate
In prima rotatie, la sarituri, Melodie Pulgarin s-a accidentat la un genunchi si nu a putut continua concursul. Primul diagnostic - luxatie
Ana Maria Izurieta a facut primele 2 aparate, paralele si sarituri, apoi la barna nu a mai putut continua, datorita unei accidentari intamplate la antrenamente care s-a agravat in timpul concursului
Claudia Villa s-a accidentat la genunchi la sol si a iesit de pe covor cu evidente semne de durere. Dupa concurs, Claudia si Melodie au fost duse la spital
In urma concursului de azi, Spania probabil nu va mai avea suficiente gimnaste cu care sa participe pe echipe la Jocurile Mediteraneene de la Pescara - Italia

Tess_AN
14th June 2009, 18:01
Multumim Vlad. Imi pare rau de fetele din Spania. Ma bucur pentru Diana, se pare ca a facut concurs curat. Bravo ei! Mie imi place Diana si m-as bucura tare sa fie in forma si sa prinda CM. Sunt pe undeva si notele/rezultate tehnice?

crisloregym
14th June 2009, 19:07
Multumim pentru poze si vesti, Mihai si Vlad!

Ce vesti triste despre gimnastele spaniole:( Imi pare tare rau pentru ele...sa ai trei gimnaste accidentate dupa o competitie amicala....ce pacat:(

Ma bucur, insa, pentru Diana Chelaru, ca a reusit sa fie peste Amelia...As fi curioasa de note, poate o sa apara tot pe site-ul lui Melodie...asa promit ei acolo. Iar ea are o luxatie osoasa (asa inteleg eu) la genunchiul stang...pacat, imi pare rau:( Dar macar nu li s-au acidentat Alcaide si Naomi Ruiz, despre care am mai auzit si cu alte ocazii...insa Ana Maria Izurieta probabil ca nu ar fi trebuit fortate:( e speranta lor pentru anul asta.
Si nu numai atat, dar vad ca si rezerva Ana Serra a avut ceva probleme la umar.

Dragut din partea celor care au scris acest articol...le-au multumit si antrenorilor romani pentru ca i-au ajutat pe spanioli sa finalizeze competitia in aceste conditii. Si le-au multumit si gimnastelor spaniole pentru ca au fost niste mari sportive.

anna.09
15th June 2009, 13:01
Wow..cat ma bucur pt Diana..am presimtit eu ca va avea un rezultat bun aici...si sper ca nici Amelia nu a ratat, sper ca a fost concurenta adevarata. Super! Bravo Diana!

myrab3la_19
15th June 2009, 18:20
Am gasit pe Gymworld pe forumul spaniol rezultatele complete ,incercati linkul acesta http://www.rfegimnasia.es/calendario/193.rar
fisierele trebuie descarcate ca sa le puteti vedea. Ana Porgras s-a mentinut prima la barna chiar daca a avut o nota mai mica 15.100,Gabi Dragoi a fost imediat dupa ea la paralele si barna ,la barna cred ca ei nu i se dau anumite legari sau elemente pentru ca are 5.7 plecare.In rest Raluca Haidu a avut cea mai mare nota la sol si cred ca Amelia a ratat la barna pentru ca acolo are o nota de executie sub 8.

Sri Ea
15th June 2009, 18:33
Great that Ana Porgras is beginning to compete VT again. From the D score, 4.40, I guess she is competing so far a simple laidout Yurchenko.
Raluca Haidu confirms her potential on FX.

Cata_RB
15th June 2009, 18:48
Ce bine, in sfarsit rezultate. Multumiiiiiiim, Mirabela!!! :D
Cred ca au fost 3 ratari la paralele...

ioanavol
15th June 2009, 19:23
Rezultate, ce bineee, multumesc!!:P

Ma bucur si eu foarte mult pentru Diana Chelaru, chiar daca probabil ca Amelia a facut greseli, gasesc ca lupta asta este foarte benefica pentru amandoua. Diana se afla in progres, atat din punctul de vedere al exercitiilor, cat si al stapanirii emotiilor in concurs...sper din toata inima sa fie suficient pentru a conta in lupta pentru participarea la Mondiale.

mikeyy
15th June 2009, 19:40
Multumim Mira!
Amelia a ratat la barna, nu-i nimic..se mai intampla. Cu siguranta oboseala celor 3 concursuri consecutive si-a spus cuvantul.

Ma bucura Ana Porgras! Daca a inceput sa participe si la sarituri este bine...inseamna ca putem spera ca ea sa faca individualul la mondiale...oricum trebuie luata la mondiale..are sanse la aur la barna!

myrab3la_19
15th June 2009, 22:07
Cu multa placere! Eu ma bucur cel mai mult ca notele din Spania sunt mai aproape de realitate si sunt note totusi mari,la Ana Porgras ma refer in special.Spuneati ca mai adauga elemente la barna ,ei bine sper sa fie elemente pe care le repeta deja de ceva vreme,nu vreau sa castige pe o parte si sa piarda pe alta adica la executie.Daca Ana era apta pentru Europene ar fi avut deja o medalie la barna si probabil s-ar fi calificat in finala la paralele.5.9 cu doar o desprindere e bine.Sper sa ramana sanatoasa pentru ca sperantele noastre anul asta sunt in ea,si la anul impreuna cu Racea si Haidu ar face o echipa buna.Si da Mikeyy ai dreptate ,are sansa la medalie mondiala la barna ,are tot ce-i trebuie :eleganta,dificultate ,executie ,stralucire,stil etc.

anna.09
15th June 2009, 22:26
6.2 nota la dificultate pt Amelia la barna...0.2 peste Lugano...si cred aproape 0.5 peste Cupa Americii...de data asta a ratat dar se para ca are ganduri mari.Bravo ei!

ioanavol
15th June 2009, 22:39
Da, bravo ei si bravo si Anei :) Mie-mi place de Amelia ca si declara ca vrea sa castige, ea pentru asta merge acolo...ca nu se intampla mereu, asta este, dar imi place genul asta de declaratii, pline de incredere.

mikeyy
15th June 2009, 22:43
Ii va fi cumplit de greu lui Forminte sa numeasca cele 4 fete pt mondiale. Are doar 5 la dispozitie...1 va ramane acasa.
Si la cine sa renunte?
In acest moment Ana Porgras trebuie sa fie prioritatea....ea reprezinta sansa noastra nr.1 la o medalie la aceste mondiale.
Apoi Sandra va merge sigur (daca nu intervine ceva)
Ana Tamirjan de asemenea.

Cred ca se va ajunge sa se decida intre Chelaru si Dragoi. In cazul in care Porgras va face 4 aparate..cred ca Diana va ramane acasa...iar daca nu face Porgras 4 aparate....Gabi va ramane acasa. Dupa cum stim federatia noastra are o obsesie pt 4 aparate..deci cred ca asta va face diferenta.
Vom vedea..

LuisaGym
15th June 2009, 22:51
Eu sper sa nu ne imbatam cu apa rece. Pana cand Sandra nu va aparea pe la vre-un concurs inainte de mondiale cu un sol pus la punct si in forma nu-i garanteaza nimeni locul la mondiale. Ce concurenta ar putea avea Romania la barna? Stiti ce pregatesc China si SUA?

mikeyy
15th June 2009, 23:03
Ce concurenta ar putea avea Romania la barna? Stiti ce pregatesc China si SUA?

Prin toate cele 3 fete (Porgras, Dragoi si Tamirjan) avem sanse mari la medalii la barna. In acest moment cea mai in forma e Porgras...si din punctul meu de vedere ea da doavada de siguranta pe barna...are acel ceva care te face sa o tii minte.
Exercitiul ei i-a impresionat si pe straini..chiar si pe unii care nu ne suporta.
Nu v-am zis ca am citit unele pareri conform carora unora nu le venea sa creada ca exercitiul Anei a fost pregatit cu antrenorii de la Deva....ca stilul se potriveste mai mult rusilor, etc etc.
Feedback pozitiv..uimitor chiar.

Concurenta va fi din partea Chinei, Rusiei, Ucrainei...poate si SUA..dar SUA doar daca vine cu Liukin sau cu vreo surpriza (Bross). In acest moment SUA nu are gimnasta buna la barna (din gimnastele pe care le-am vazut in ultima vreme)...si ma repet..Ana Porgras are un exercitiu la barna special.

Parerea mea este ca doar Liukin ar putea sa o invinga sau vreo chinezoaica...in rest nimeni. E prea tare exercitiul ei si modul in care il stapaneste.

Eu cred in medalia de aur si cred ca Ana o va lua :)

Cata_RB
15th June 2009, 23:12
Asa-i, de cum am vazut-o pe Ana la barna asta am zis, ca parca nu-i de-a noastra. Are un aer cu totul aparte :)
Eu nu mai vreau sa anticipez si sa-mi fac multe sperante. Insa un lucru e clar: strainii nu o cunosc aproape deloc, si nici arbitrii. Avand in vedere cum e codul si cam care sunt preferintele arbitrilor, sigur va fi foarte placuta. Daca va ajunge cu bine pana la Mondiale si-si va face exercitiile curate, cred ca va fi un boom de imagine pentru gimnastica romaneasca in acest moment.

LuisaGym
15th June 2009, 23:12
Cred ca gresesc dar mie mi se pare ca barna Anei arata un pic la fel cu ce avea Eugenia Popa prin 92. A postat Oana un filmulet acu vre-o luna. Este mai jos un link
la un interviu cu Eugenia unde vedeti o poza cu un element de echilibru asemanator. Neculita avea si ea niste elemente de echilibru foarte frumoase.
As fi curioasa sa aud parerea unuia care se pricepe mai bine in ceea ce priveste posibila asemanare de stil intre cele doua exercitii.

http://www.intlgymnast.com/index.php?option=com_content&view=article&id=657:interview-eugenia-popa-romania&catid=3:interviews&Itemid=56

EDIT filmuletul postat de Oana http://www.youtube.com/watch?v=cVXwU-2g45k&feature=related DE LA 0.11 e Eugenia

Asta e total off topic: barna Mariei Neculita cu o urcare foarte frumoasa http://www.youtube.com/watch?v=lq8A1u8r2WQ

anna.09
15th June 2009, 23:34
Nu mi se pare off topic..sunt int-adevar niste exercitii care ies din tiparul clasic romanesc..si nu stiu dc au ceva in comun cu Ana Porgras...dar macar sunt toate "un pic altfel"
Altfel au mai fost si Alex Marinescu si medaliatele din 2004.

mikeyy
15th June 2009, 23:35
Nu am mai avut de ani de zile un exercitiu la barna pe stilul asta la noi..cred ca de prin anii 80.
Putin offtopic:
Nu stiu cati dintre voi urmaresc si patinaj..dar anul trecut comentatorul britanic in timpul probei de dans, cand erau pe gheata canadienii Tessa Virtue/Scott Moir..a spus ca cei 2 patineaza cu asa o usurinta incat nici nu iti dai seama cand trec de la un element la altul. Gata off-topicul :D

Asa si cu Ana...face totul sa para foarte usor. Sper sa fie bine in continuare....si sa nu o forteze pt 4 aparate daca nu e 100% ok cu genunchiul.

crisloregym
15th June 2009, 23:45
Oana si Luiza, chiar ca sunt frumoase barnele astea...si ma bucur ca o avem si noi pe Ana:)
In alta ordine de idei, filmulete...http://www.melodiepulgarin.com/videos_varios.html

AuriB
15th June 2009, 23:47
Eu cind vad exercitiul Anei,am senzatia ca se termina prea repede,mai astept sa mai faca ceva....pare asa scurt ex.ei, si totusi are nota de plecare 6.1,si cred eu ca la seria de danilova flik salt inapoi va face salt intins ,ca si anul trecut la europene,si atunci va creste nota de plecare sigur.
Doamne ajuta sa fie sanatoasa.

mikeyy
15th June 2009, 23:56
Multumim Cris pt filmulete!
Ce exercitiu frumos a facut Ana...parca pluteste la seria cu danilova - flic- salt cu deschidere.
O mica mica ezitare la cuib doar...dar la o asemenea executie nu mai conteaza.

mesteritza
15th June 2009, 23:58
Unde sunt filmuletele cu romancele? ca eu nu le gasesc

crisloregym
15th June 2009, 23:59
Pai la linkul acela este un tabel, ultimele din tabel sunt romancele:)

mesteritza
16th June 2009, 00:01
Ms se pare ca mie mi-a luat-o razna Mozilla dar in explorer merge:D

mikeyy
16th June 2009, 00:04
Faceti click pe note...acolo sunt filmuletele.

Ana are nota de plecare asa mare..desi exercitiul pare rusor..prin sariturile artistice:
- sheep jump (sau cuib) care e un D
- closh la cap care parca e un E

anna.09
16th June 2009, 00:16
Mie mi-a placut si saritura Anei, chiar dc e Yurchenko simplu mi s-a parut f corect executata.
Ma asteptam la o nota mai mare la paralele pt Amelia, a fost curat exercitiul dar n-a mai luat peste 14 cum luase la ultimele concursuri :(

AuriB
16th June 2009, 00:24
Acum am terminat de vazut si eu filmuletele.Mi-au placut fetele;Amelia chiar si cu ratare la birna(ghinionista la acel salt,i-a alunecat piciorul,dealtfel nu am vazut-o ratind acel salt niciodata)are o nota f.buna,fara ratare trecea de 15 iar la individual de 57.M-a surprins placut Diana Chelaru cred ca am vazut cea mai buna birna a ei din acest an, a avut mult ritm si destul de sigura pe ea,iar solul i-a iesit foarte bine.



Multumim Cris!:)

ioanavol
16th June 2009, 00:40
Eu nu ma pot opri din a privi solul Dianei...ce bine i-a iesit :) Daca ar fi dupa evolutiile din Spania nu as avea nicio ezitare in a trimite-o pe Diana la Mondiale. Sper ca la Nationale sa dea iar tot ce poate, mi se pare c-a progresat mult (poate c-am mai zis asta, dar Diana e febletea mea).

mikeyy
16th June 2009, 00:44
Mi-a placut saritura Anei...la cat de bine a executat-o cu siguranta are in lucru si una mai grea! Sa o tina tot asa!
Si solul Dianei C e super..si-a scos whip-ul dinaintea 1080-ului, dar modul in care lucreaza e extraordinar. Super sol!

Mai urmeaza sa ma uit si la celelalte :)

Cata_RB
16th June 2009, 00:47
Ana are nota de plecare asa mare..desi exercitiul pare rusor..prin sariturile artistice:
- sheep jump (sau cuib) care e un D
- closh la cap care parca e un E

Daca mai tineti minte discutiile despre barna Nastiei Liukin...aceeasi situatie, parea atat de simpla din cauza partii artistice. Numai ca la vremea ei era cam singura care-si facea asa nota de plecare, acum o avem si noi pe Ana. Doar ca Ana e eleganta si serioasa, nu da la nesfarsit din maini [scuze :D]

Edit: Am uitat, mersi si eu Cris de link, ce ma bucur ca sunt toate evolutiile! :cheer: Acum descarc :D
Ma rodea nerabdarea rau de tot, si cu astea din Spania, si cu filmuletele Monei cu Irina :D

mesteritza
16th June 2009, 00:54
Dupa aceste filmulete am un singur regret: ratarea la paralele a Ralucai Haidu. Oare cand o sa vedem la ea un exercitiu la paralele fara ratare?! Eu cel putin la fiecare competitie la care participa imi fac sperante ca nu va rata si va arata exercitiul de care e in stare. Are o tinuta asa de frumoasa, pacat de ratari. Pentru Amelia nu-mi fac probleme sunt sigura ca cele 3 competitii in 3 saptamani si-au spus cuvantul. O sa fie mai bine data viitoare. Diana Chelaru - frumos cateva probleme la paralele dar a avut un concurs reusit. Pe Ana Porgras nu o mai laud ca ati laudat-o voi destul, adaug doar faptul ca eu o vad facand 4 aparate la mondiale.

mikeyy
16th June 2009, 01:00
Am vazut barna Ameliei...asa cum am zis si mai devreme..nu e nicio pb ca a ratat. Ceea ce mi-a placut e faptul ca dupa ratarea chiar de la inceput..si-a dus la capat exercitiul..nu s-a lasat afectata si asta e o mare calitate!

Raluca la sol imi place din ce in ce mai mult!!!

Combinatia Anei de la paralele: 540 (parca) + desprindere imi aminteste de Stela :)

Cata_RB
16th June 2009, 01:04
Am vazut barna Ameliei...asa cum am zis si mai devreme..nu e nicio pb ca a ratat. Ceea ce mi-a placut e faptul ca dupa ratarea chiar de la inceput..si-a dus la capat exercitiul..nu s-a lasat afectata si asta e o mare calitate!


Exact asta ma pregateam sa scriu! :D
Daca tot a fost sa fie ratare...mai bine ca a fost fix la inceput, o caleste psihic.
Ati auzit, fetele ii spun Ama :)

mikeyy
16th June 2009, 01:07
Da..am sesizat si eu ca Ameliei i se spune Ama...trebuie sa tinem minte pt Buzau :)
Oricum asa imi place sa aud cum se incurajeaza fetele...se aude ft bine pe inregistrari.
Parca Dianei C la un moment dat ii spun fetele: "linisteste-te" :)

Cata_RB
16th June 2009, 01:13
N-as fi crezut ca o sa reusesc sa retin si sa recunosc fragmente de exercitiu la paralele...dar se pare ca am reusit :P Combinatia de care zicea Mihai, tocmai ma gandeam ce frumos, in plan vertical, a facut pirueta si apoi cand am vazut si desprinderea am avut un deja-vu cu Stela :D

mikeyy
16th June 2009, 01:23
Mi-as dori ca Ana sa-si mai bage in exercitiu vreo 2 desprinderi...imi e dor de exercitii la paralele asa cum avea Stela. Oarecum Tweedle suplineste golul lasat de Stela..dar Beth nu e a noastra :D

mesteritza
16th June 2009, 01:29
Eu sunt sigura ca pana la mondiale Ana va mai baga o desprindere. Amelia nu avea la paralele coborare dublu intins? Eu parca asa imi amintesc dar si la Internationale tot grupat a facut.

mikeyy
16th June 2009, 01:34
Amelia a avut grupat anul acesta la toate competitiile....poate a avut anul trecut dublu intins, dar nu stiu sigur.

mesteritza
16th June 2009, 01:40
Ai dreptate Mickey. Cred ca oboseala e de vina la mine :D

Tess_AN
16th June 2009, 02:00
Mi-as dori ca Ana sa-si mai bage in exercitiu vreo 2 desprinderi...imi e dor de exercitii la paralele asa cum avea Stela. Oarecum Tweedle suplineste golul lasat de Stela..dar Beth nu e a noastra :D
Cand concureaza cu Semenova si Liukin, pentru mine, Beth e a noastra! :drak:

Edit: ramanand la paralele, m-am uitat la filmulete (multumesc Cris) la fetele noaste. Sunt cumva exercitiile impuse de pe vremuri? Ca asa mi se pare... impartite pe doua categorii: cu o desprindere si cu doua desprinderi - inevitabil aceleasi desprinderi la toate. Aceeasi urcare pe aparat care am vazut-o anul trecut si acu doi ani la fetitele de la categoria a IV-a de la scolare si iesirea de pe aparat una din doua posibilitati (exceptie Racea)... Nu mi-ar placea sa le arbitrez pe romance la paralele...

anna.09
16th June 2009, 09:44
Fac toate cam aceleasi desprinderi intr-adevar: cele care se pregatesc la Deva fac Jager iar junioarele mici de la Onesti fac Tkatchev (dc fac)...din cand in cand mai vezi si cate un Gienger (Gabi, Raluca...)
Chiar imi place ca Amelia face o alta coborare, dublu grupat inainte ca in rest toata lumea dublu intins sau Tsukahara, dpdv al dificultatii sunt toate D dar macar mai apare varietate...n-ar fi rau sa vedem si coborari mai dificile insa...ma gandesc la o Tsukahara dubla (a la Petrovschi) sau un dublu intins cu surub sau cu doua suruburi.....

ancaqwe
16th June 2009, 14:04
Nu am vazut exercitiile, abia astept sa le vad
Insa vreau sa zic ca mie mi-e frica de coborare Tsukahara dubla la romance. Doua au facut pana acum - Oana Petrovschi si Andreea Munteanu. Si ambele au trebuit sa se retraga rapid din cauza problemelor de spate. Acum daca e de la coborare sau nu, nu stiu, dar parca e cu ghinion

ancaqwe
16th June 2009, 14:08
Dupa aceste filmulete am un singur regret: ratarea la paralele a Ralucai Haidu. Oare cand o sa vedem la ea un exercitiu la paralele fara ratare?! Eu cel putin la fiecare competitie la care participa imi fac sperante ca nu va rata si va arata exercitiul de care e in stare. Are o tinuta asa de frumoasa, pacat de ratari. Pentru Amelia nu-mi fac probleme sunt sigura ca cele 3 competitii in 3 saptamani si-au spus cuvantul. O sa fie mai bine data viitoare. Diana Chelaru - frumos cateva probleme la paralele dar a avut un concurs reusit. Pe Ana Porgras nu o mai laud ca ati laudat-o voi destul, adaug doar faptul ca eu o vad facand 4 aparate la mondiale.

Eu cred ca in timp va fi din ce in ce mai sigura pe ea. Asta pentru ca a inceput sa rateze mai putin (pana acum rata aproape tot) si pentru ca din comentarii am inteles ca este foarte sprijinita de antrenori.
Parca in competitia cu Italia cei de acolo ziceau ca antrenorii vorbeau de Raluca, nu de Amelia.
Junioarele si noile senioare pot straluci foarte mult... Ana P., Amelia, Raluca, Claudia etc Si sper ca si Ana T., Cerasela, Sandra, Gabi sa revina si Diana C . sa capete sigranta...

ancaqwe
16th June 2009, 14:12
Exercitiul ei i-a impresionat si pe straini..chiar si pe unii care nu ne suporta.
Nu v-am zis ca am citit unele pareri conform carora unora nu le venea sa creada ca exercitiul Anei a fost pregatit cu antrenorii de la Deva....ca stilul se potriveste mai mult rusilor, etc etc.
Feedback pozitiv..uimitor chiar.


Cred ca a venit de la club cu stilul asta... Cand am vazut-o prima oara, prin 2006 cred la nationale, a ratat cred ca de 4-5 ori la barna... Dar avea aceeasi gratie si avea sariturile artistice. Ea si inca o fetita m-au impresionat atunci... Am un lapsus, nu mai stiu cum o chema (s-a retras, din pacate, a confirmat Ramonica) - reprezenta Deva si venea de la Timisoara...
Din pacate nu toti dintre cei cu obsesie pe romance o plac pe Ana... Numai cei mai obiectivi. Cred ca unora le sunt inca foarte amare victoriile noastre. Nu trebuie bagati in seama

anna.09
16th June 2009, 14:17
Nu am vazut exercitiile, abia astept sa le vad
Insa vreau sa zic ca mie mi-e frica de coborare Tsukahara dubla la romance. Doua au facut pana acum - Oana Petrovschi si Andreea Munteanu. Si ambele au trebuit sa se retraga rapid din cauza problemelor de spate. Acum daca e de la coborare sau nu, nu stiu, dar parca e cu ghinion

Mai facea si Stela prin 2004.

ancaqwe
16th June 2009, 14:45
Mai facea si Stela prin 2004.

Asa e, iar probleme cu spatele

Am vazut filmuletele! Stiu ca unii nu o sa fiti de acord - dar mie mi-au placut fetele, si mi se pare foarte bun progresul lor. Pana si solurile arata mai bine :) :yeah:

Din unghiul in care era flmat si saritura Dianei (2Y) pare imbunatatita ca tinuta
Si ce frumos e si Y simplu al Anei...

cineva_cineva
16th June 2009, 17:03
Acum am vazut si eu filmuletele. Mi-a parut atat de bine sa o vad pe Ana P. la paralele fara ratare, ca la internationale, mi-a stat inima in loc pentru ea. Ce frumoasa e! Ma bucur ca se descurca asa de bine la paralele. De barna, ati zis voi destule, asa ca nu mai zic eu. Imi place foarte mult, daca pana acum doar speram sa se faca bine, si faceam ce faceam si mai intrebam pe ici-colo care e situatia cu Ana, nu aveam stare, speram din tot sufletul sa fie puternica si sa poata trece peste accidentare, am asteptat cu mare nerabdare internationalele ca sa vad cum se va simti dupa. Si am vazut-o stralucind, asa cum o stiam eu pe Ana inainte de accidentare. Acum, nu doar ca sper, ci... gata, pot sa spun oficial ca.. sunt atat de fericita pentru Ana si... ca si Mihai, eu ii doresc aurul mondial la barna. Sper din tot sufletul sa il ia, il merita, e cea mai frumoasa barna pe care am vazut-o in ultimul timp. Si Diana mi-a placut mult, se vede porgresul, m-am bucurat sa o vad si pe Gabita, eu sper ca Gabita sa se mentina in forma, ca eu cred ca inca mai poate face destule lucruri frumoase, dar depinde si de ce vrea si isi doreste ea. Raluca mi-a placut tare mult la sol, si Diana, dar Raluca imi place ca are asa un tip de sol din alea care imi plac mie... gen Oana Ban :). Mi-au placut toate fetele si... parca incep sa mai visez si frumos acum, ca a fost o vreme in care parca pierdusem curajul sa mai visez frumos. Dar.. toate fetele mi-au placut zilele astea... A! Si ratarea Ameliei pe mine nu ma ingrijoreaza deloc, e obosita, asta e... Insa ea e o gimnasta cu multa ambitie, se vede asta si cred ca asta o va ajuta mult, are mentalitatea de invingatoare! Eu le tin pumnii tuturor, sunt foarte, foarte frumoase, dar dintre toate, Ana P. mi-a placut cel mai mult, m-am bucurat mult pentru ea in ultima perioada!

deni
17th June 2009, 21:02
Mie mi-a placut si saritura Anei, chiar dc e Yurchenko simplu mi s-a parut f corect executata.
Ma asteptam la o nota mai mare la paralele pt Amelia, a fost curat exercitiul dar n-a mai luat peste 14 cum luase la ultimele concursuri :(

Ana nu face Yurchenko la sarituri.Nu stiu cum se numeste saritura asta.
Amelia la paralele a atins bara la un moment dat si de aceea cred ca a fost depunctata.
Cred ca voi ati zis tot ce era de zis despre fete,nu stiu ce as mai putea adauga.Va fi greu de decis care fata va sta acasa pt mondiale.Oricum eu sper sa se mai imbunatateasca exercitiille,in special la sol si paralele.Adica,vreau sa zic ca se poate.si apoi m am saturat sa tot vad in exercitiile fetelor noastre dublu echer la sol,macar una sa faca si altceva(o exclud pe Sandra)
Mie imi sunt toate dragi,dar am o simpatie aparte pentru Amelia,Diana C si evident Ana P.

anna.09
17th June 2009, 21:17
Ba e un Yurchenko intins f bine executat!

Cata_RB
17th June 2009, 21:18
Eu chiar cred ca e Yourcenko...pentru ca o vedem asa des, e singura pe care o recunosc [sper :D]
Mie mi se pare a fi Yourcenko simplu, fara nici un surub. Au fost si cateva fete care l-au facut acum la Ploiesti. Voi ce ziceti, cineva care stie mai bine partea tehnica? :)

Marty R.
17th June 2009, 21:23
No doubt, Ana did Yourchenko stretched salto backward off. You can see, it's first round-off, then flic-flac on, then salto backward off. Yourchenko itself.

deni
17th June 2009, 21:24
Eu chiar cred ca e Yourcenko...pentru ca o vedem asa des, e singura pe care o recunosc [sper :D]
Mie mi se pare a fi Yourcenko simplu, fara nici un surub. Au fost si cateva fete care l-au facut acum la Ploiesti. Voi ce ziceti, cineva care stie mai bine partea tehnica? :)

Nu stiam ca exista si Yourcenko simplu si cu surub.Imi cer scuze.:headbang:

Cata_RB
17th June 2009, 21:40
Sincer, nici eu nu stiam :D L-am vazut la Ploiesti, a zis Alina ca asta e si atunci mi-am dat seama. Nu trebuie sa-ti ceri scuze :)

@Marty Reasoner: Welcome! :ok:

Marty R.
17th June 2009, 21:47
@Cata_RB: Glad to join your community:)

niagara64
17th June 2009, 22:17
Nu stiam ca exista si Yourcenko simplu si cu surub.Imi cer scuze.:headbang:

De fapt cel fara surub este cel original . Ce este caracteristic este intrarea in masa de sarituri , cu spatele , in urma unei ronde-flick .
Ce vine dupa este doar variatie in functie de cat poate gimnasta .
Cu saltul simplu incep gimnastele mici pe la 11-12 ani .Mia tarziu , odata cu cresterea fortei si a vitezei de insurubare vin 360 sau 720.

mesteritza
17th June 2009, 22:50
Welcome Marty Reasoner :) Hope you will enjoy talking with us!

Marty R.
17th June 2009, 23:42
Hello masteritza, hello everybody, for sure it will be enjoyable to talk with you, because gymnastics, especially romanian, is such an interesting topic to discuss) I hope it would be no problem for all of you to understand what I'm writing, because probably my best language is russian, not english or romanian). I understand romanian good while reading, but haven't had no practice to write it. Moderators, sorry for off-topick).

ioanavol
18th June 2009, 00:31
That makes it four of you on this forum (who can understand Romanian): two Russians (you and Maxmold), a Dutch (Nicole) and an Egyptian (SriEa). I find this amazing :)

Welcome and enjoy! :)


Traduc si-n romana, asa e corect: Marty intelege romana, dar nu poate scrie, de aceea o face-n engleza. Noi i-am urat bun venit, iar eu am zis ca acum sunt 4 straini pe acest forum care inteleg romana...2 rusi (Marty si Maxmold), o olandeza (Nicole) si o egipteana (SriEa). Mie uneia mi se pare extraordinar.:)
Mai devreme Marty a confirmat ca saritura efectuata de Ana in Spania a fost un Yourchenko. A si descris toate fazele sariturii, dar nu ma pricep sa le traduc in romana :(

Marty R.
18th June 2009, 02:42
Thanks, ioanavol.

Probably it would be right to say that I'm a boy, not a girl, to avoid confusions (there were already some incidents):)

Talking about concurs, I can't get how they counted the starting value of Gabriela Dragoi's beam routine. I've tried to make it this way and that, but anyway it was 5.9 at the end, not 5.7 as it in a final results. The only difference that I found in comparasion with Romanian Intenational's routine is that she didn't linked Danilova laterala (D) with salt lateral (D) and lost 0.1. But that's all, other elements and links are at their places. So I can't make it out where is 0.2 yet? What you think?

vlad001
18th June 2009, 08:04
Cred ca diferența de 0.2 i se trage de la pirueta 1.5 cu piciorul la orizontal - normal un D. Mi s-a părut ca piciorul n-a fost orizontal, și a primit doar un B.

miafangina
18th June 2009, 15:35
Mie uneia mi se pare extraordinar.:)


Subscriu,Ioana!
Chiar este extraordinar:ok: si foarte foarte placut pentru noi.
Bun-venit,Marty! Ioana,multumesc pentru traducere:).

Marty R.
18th June 2009, 17:33
Cred ca diferența de 0.2 i se trage de la pirueta 1.5 cu piciorul la orizontal - normal un D. Mi s-a părut ca piciorul n-a fost orizontal, și a primit doar un B.
Cred ca ai dreaptate, Vlad. Multumesc.

miafangina, multumesc!:)

cineva_cineva
18th June 2009, 18:35
OOO, faci progrese, bravo!!!!

crisloregym
18th June 2009, 20:05
Bun venit, Marty!!!!! :)

Marty R.
18th June 2009, 20:21
Mulțumesc crisloregym:)

AuriB
18th June 2009, 21:30
Bine ai venit Marty!!!:cheer:

maria_alexandra
19th June 2009, 00:07
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/romania-a-invins-spania-4560235

articol in prosport :D nu stiu daca l-ati mai vazut