PDA

View Full Version : Campania de transferuri - 2009/2010



Denis
10th June 2009, 01:22
Campania de transferuri deja a inceput pentru clubul nostru si am zis sa deschid un thread despre transferurile sezonului care urmeaza.

Discutati aici despre campania de transferuri a sezonului 2009/2010.
Ce ne trebuie? Ce ne dorim? Ce ne permitem?

MAIN FOCUS: jucatori noi, zvonuri, nou staf tehnic, buget.

Denis
10th June 2009, 01:33
Dupa ce l-au achizitionat pe atacantul Marius Matei la mijlocul lunii mai, FC Otelul Galati a mai parafat astazi transferul a doi fotbalisti, de data aceasta sarbi: Milorad Nikolici si Njegos Golocevac! Ambii vin de la FK Sevojno, din liga secunda a Serbiei, formatie care a jucat finala Cupei Serbiei, editia 2008-2009.

http://www.otelul-galati.ro/files/stiri/a49bf1eb97c2db7eb6b3d4ea68f110d7_big.jpg

Milorad Nikolici (foto stanga) este portar, s-a nascut pe 06.02.1984, are 1.93 m si 91 kg. A semnat pe trei ani cu FC Otelul, iar transferul sau a costat 40.000 de euro.

Njegos Golocevac (foto dreapta) este mijlocas ofensiv, s-a nascut 21.08.1983, are 1.73 m si 73 kg. A semnat pe trei ani cu FC Otelul, iar transferul sau a costat 40.000 de euro.

Marius Stan (director general FC Otelul): "Sunt doi jucatori valorosi care sper sa ne ajute mult. Portarul ii va face o concurenta serioasa lui Kolev, in timp ce mijlocasul este un numar 10 autentic cum nu prea exista in Liga I."

Cei doi sarbi vor veni la Galati la finalul acestei luni, o data cu reluarea pregatirilor pentru campionatul 2009-2010.

Sa speram ca laudele lui Marius Stan la adresa celor doi sarbi vor fi confirmate si de jucatori dar si pe terenul de fotbal.

Patriots
10th June 2009, 08:29
Mi se pare putin exagerata declaratir lui Marius Stan in ceea ce il priveste pe Golocevac. Nu cred ca un jucator din liga a 2-a a Serbiei poate fi chiar atat de bun , dar sper sa ma insel :D.


Pana la urma zvonul cu intoarcerea lui Nogo e adevarat ? :headbang:

Cristian
10th June 2009, 09:28
Patriots, nu e doar un zvon, din pacate.

Dregan
10th June 2009, 10:28
Nogo nu a semnat inca, dar va semna in proportie de 99.99%. Va veni liber de contract asa cum a plecat si va avea salariul mai mic decat l-a avut inainte la echipa noastra.

Denis
10th June 2009, 16:24
Noi credem in sansele de 0,01%:cry: Speranta moare ultima.:D

JJ
10th June 2009, 16:56
In primul rand o sa scapati de Bourceanu si Paraschiv. Dup-aia mai vedeti voi. :D

Dregan
10th June 2009, 17:50
In primul rand o sa scapati de Bourceanu si Paraschiv. Dup-aia mai vedeti voi. :D


Nu pleaca niciunul din cei enumerati de tine.

mihai_alex
10th June 2009, 18:43
In primul rand o sa scapati de Bourceanu si Paraschiv. Dup-aia mai vedeti voi. :D

Ce le stii tu pe toate.

Hard
10th June 2009, 18:53
hai ma,sa fim seriosi, ca si de szekely ati spus ca nu va pleca de la otelul ... e foame de bani.

mihai_alex
10th June 2009, 18:59
De szekely spuneam asta acum 2 ani,nu in vara trecuta,cand stiam cu totii ca va pleca.Trec anii prea repede pt tine si nu mai poti sa-i delimitezi?
La ce bani am lua pe ei nu ne permitem sa-i vindem,si asta a spus stan.

Denis
11th June 2009, 17:31
Sa zicem ca pe Paraschiv ne-am lua o suma frumoasa daca ar pleaca la Cluj sau in strainatate, dar pe Bourceanu, in momentul de fata, n-am luat mai mult de 600k de euro. Daca mai asteptam un an, cand clauza de 50-50 cu Dunarea ii va expira, va creste in maturitate, performanta se va apropia de potentialul maxim, si am putea lua cel putin 2-3 milioane pe el.... Astia da bani pentru clubul nostru! Important e sa nu se accidenteze si sa-si atinga forma maxima pana la sfarsitul sezonului urmator. Nu ma indoiesc ca va ajunge un jucator foarte cautat in Romania pana la sfarsitul sezonului 2009/2010.

mihai_alex
11th June 2009, 21:10
Paraschiv e prea batran ca sa primim multi bani pe el.
Clauza aia expira in doi ani,nu unul,iar Bourceanu a avut si el 3 luni bune si gata l-ati facut mare fotbalist,vezi sa nu plece pe vreo 500 de mii.

Denis
12th June 2009, 07:42
Contractul sau la Otelul parca era pe 4 ani, 2 dintre care cu clauza de 50/50 cu Dunarea dupa urma unui transfer. Un an s-a scurs deja si a mai ramas unul, dar poate o fi 3 ani si nu 2.:thinkso: Iar cele 3 luni bune ale sale au fost mult peste asteptarile noastre fata de un jucator din Liga III. Nu putem spune ca a fost constant dar a fost primul an al sau la Otelul. S-a acomodat rapid si a avut o mentalitate foarte buna pana acum. Daca va intra pe teren cu aceeasi atitudine meci de meci nu va fi scapat din vizorul lui Lucescu, sau a altor antrenori din Romania sau de afara.

Dregan
12th June 2009, 11:20
Transferuri Otelul (http://www.dunareabatrana.com/component/content/article/34-stiri/394-transferuri.html)

mihai_alex
12th June 2009, 12:09
Contractul sau la Otelul parca era pe 4 ani, 2 dintre care cu clauza de 50/50 cu Dunarea dupa urma unui transfer. Un an s-a scurs deja si a mai ramas unul, dar poate o fi 3 ani si nu 2.:thinkso: Iar cele 3 luni bune ale sale au fost mult peste asteptarile noastre fata de un jucator din Liga III. Nu putem spune ca a fost constant dar a fost primul an al sau la Otelul. S-a acomodat rapid si a avut o mentalitate foarte buna pana acum. Daca va intra pe teren cu aceeasi atitudine meci de meci nu va fi scapat din vizorul lui Lucescu, sau a altor antrenori din Romania sau de afara.
Nu stiu ce tot puneti accent pe faptul ca ar veni din Liga a III-a,in care nici nu apucase sa joace,Liga a II-a dom'le.Are un caracter imputit oricum,si abia astept sa plece.

Dregan
12th June 2009, 13:39
Otelul renunta la 12 jucatori (http://www.dunareabatrana.com/component/content/article/34-stiri/396-otelul-va-renunta-la-12-jucatori.html)

JJ
12th June 2009, 17:28
Eu pun pariu ca Bourceanu nu prinde toamna la voi... Stan o sa sara la prima oferta viabila.

Denis
12th June 2009, 18:48
Tu sincer visezi! Daca noi nu scoatem 2 milioane pe el nu il da la nimeni.:ok:

mihai_alex
12th June 2009, 19:11
Eu pun pariu ca Bourceanu nu prinde toamna la voi... Stan o sa sara la prima oferta viabila.


Marius Stan:Am auzit și eu de propunerea făcută de Marian Iancu, dar nu ne interesează discuția, pentru că nu mai vrem să ne despărțim de jucător. Pot să spun că Alexandru Bourceanu va rămîne la Galați în proporție de sută la sută.
In cazuri de genul asta stan nu vorbeste aiurea ca becali,iancu si eu mai stiu cine.
Tu nu intelegi ca noi trebuie sa impartim suma de transfer 50-50% cu Dunarea.

Denis
14th June 2009, 08:13
Mi-as dori sa scapam de serviciile urmatorilor 10 jucatori: Labukas, Gribauskas, Iovita, Nikolic, Vitaici, R. Stancu, S. Costin, Elek, Carja, Silviu Ilie, si Gado.

Hard
25th June 2009, 07:03
Bourceanu e pa.

Doctor_Satan
25th June 2009, 09:12
Vorbesti si tu ca sa nu taci!

"In acest moment exista o oferta concreta din partea clubului FC Timisoara pentru Alexandru Bourceanu. Oferta este de 700.000 de euro plus TVA si urmeaza sa o discutam impreuna cu cei de la clubul FCM Dunarea Galati cu care il detinem in coproprietate pe Bourceanu. Sincer, pe noi aceasta oferta nu ne multumeste si nu tinem neaparat sa-l vindem acum pe Bourceanu", a spus Marius Stan.

mihai_alex
25th June 2009, 09:48
Bourceanu e pa.

Si tu o sa fii "pa" daca te mai bagi in seama pe-aici.

Hard
27th June 2009, 09:13
Eu pun pariu ca Bourceanu nu prinde toamna la voi... Stan o sa sara la prima oferta viabila.

ai avut dreptate,dar stii de ce ? pentru ca Stan s-a saturat sa fie unul dintre cei mai corecti conducatori de club din Romania ... sincer, daca as fi fost in locul lui,as fi facut la fel, pentru binele meu si al jucatorului .
fc timisoara poate fi pentru el o rampa de lansare catre un club mare daca se tine de treaba.

Denis
27th June 2009, 09:30
Fii sigur ca se va tine de treaba.:ok: O adevarata poveste. I-mi amintesc cand jucam cu el fotbal la scoala 7. Unde era, pe vremea cand juca Dunarea, iar acum prin daruire, ambitie, si efort la antrenamente si in meciuri va avea ocazia sa joace in Champions League. Daca se va impune ca titular la Poli, este clar ca este un jucator valoros. Titular in Champions League = convocare la nationala. Numai sa le faca dezlegarea la transferuri.

MULT SUCCES ALEX!!!

Denis
1st July 2009, 12:50
Banii nu mai reprezintă o bătaie de cap pentru clubul de la malul Dunării. După ce au anunţat că dispun de un buget de 5,5 milioane de euro, şefii de la Oţelul continuă campania de transferuri, în încercarea lor de a nu mai ajunge în situaţiile din campionatul precedent, când accidentările şi suspendările decimaseră mai bine de jumătate de vestiar.

După ce nu mai puţin de nouă jucători au fost aduşi la Galaţi (Golocevac, Baotic, Perendija, Mijsov, Antal, David, Creţu, N’Kongue şi Matei), Mircea Axente şi Artur Pătraş vin să completeze lotul aflat în cantonament la Poiana Braşov.

Ambii jucători provin de la formaţia FC Timişoara, iar în returul ediţiei trecute au evoluat pentru retrogradata Gloria Buzău.

Cred ca ne vom putea baza mult pe cei doi. Cel putin pe Mircea Axente.:ok:
Cat despre buget cred ca s-a exagerat. Nu cred ca beneficiam de o asemenea suma de transfer, dar poate ma insel.

mihai_alex
1st July 2009, 12:55
Cred ca ne vom putea baza mult pe cei doi. Cel putin pe Mircea Axente.:ok:
Cat despre buget cred ca s-a exagerat. Nu cred ca beneficiam de o asemenea suma de transfer, dar poate ma insel.

Acelasi buget ca sezonul trecut,si teoretic avem mai putini bani din televizari sau de la combinat,si nu mai avem banii din transferuri.

Denis
1st July 2009, 13:23
Tocmai. De unde atatia 5,5 milioane? :groggy: Doar in caz de-o fi investit cineva si nu stim noi.

Doctor_Satan
1st July 2009, 13:50
Si mai spun aia ca facem transferuri. Pai cat dam noi pe 20 de jucatori, Steaua ar fi cumparat doar gheata verzei de Elton.

Denis
1st July 2009, 13:52
Tu ce parere ai de Antal? Ca stiu ca esti din Tg Mures, si poate l-ai vazut live.

Doctor_Satan
1st July 2009, 13:53
Din pacate, sunt un lenes! N-am fost la nici un meci al FCM-ului.

Doctor_Satan
2nd July 2009, 10:22
Sunt foarte curios ce vom face anul asta cu doar 3 atacanti! Din cate am vazut, ii avem doar pe Marius Matei, Tanasa si N'Kongue.
Super-atacantul Pena a plecat? Si de ce stiam eu ca John Ibeh ar fi atacant?

Denis
2nd July 2009, 10:49
A venit si Axente sub forma de imprumut pentru un an, Pena inca este accidentat, iar John Ibeh era atacant dar a fost reprofilat de Grigoras ca mijlocas stanga; deci avem 5 atacanti.

Denis
2nd July 2009, 20:18
http://otelul-galati.ro/files/stiri/c52cdf6d4734b3d9afe6f1bebe8a20c6_big.jpg

Mijlocasul Adrian Neagoie a semnat astazi un contract pe cinci ani de zile cu FC Otelul Galati. El vine de la CFR Timisoara, formatie la care si-a terminat angajamentul in aceasta vara.

ADRIAN NEAGOIE - carte de vizita
Data nasterii: 28 aprilie 1985
Nationalitate: roman
Post: mijlocas central
Inaltime: 1.85 metri
Ultima echipa: CFR Timisoara
Pretul transferului: gratis
Contract la Otelul: 5 ani

Bun venit lui Adi Neagoe la FC Otelul!

Denis
29th October 2009, 06:35
Se pare ca ne cautam inlocuitor pentru Kolev, care se pare ca va pleca in iarna, sau cel tarziu la sfarsitul acestui sezon, cand ii va expira contractul.


Oțelul l-a achiziționat pe portarul columbian Arias Willian Orlando Bermudez care va sosi la Galați din postura de jucător liber de contract. Goalkeeper-ul sud-american are 19 ani, 1,91m înălțime, și a evoluat ultima oară pentru echipa Corporacion Club Deportes Tolima (locul 5 din prima ligă columbiană). Willian Bermudez a semnat un contract valabil pe doar 4 luni, cu opțiune de prelungire, iar pentru moment el se va antrena cu echipa satelit a clubului nostru, urmând să fie testat la meciurile oficiale din Liga a III-a.


Cel mai probabil va fi rezerva lui Baotic la inceputul sezonului 10/11. Sper totusi sa-i puna o concurenta serioasa lui Baotic si sa nu stam intr-un singur portar.


Bun venit Columbianule! Sper sa ajungi peste Zapata.:)

Denis
17th November 2009, 18:32
Portarul Stoian Petrov Kolev, absent de mai multe zile de la antrenamente, va fi suspendat de FC Otelul Galati pana la sfarsitul contractului sau cu clubul, adica pana in vara anului 2010. - www.Otelul-Galati.ro

Daca tot cautam un nou portar am gasit un tanar foarte talentat care joaca la Steaua Rosie Belgrad. Are toate calitatile necesare pentru a juca in Liga I, iar daca nu va fi titular din start incepand de sezonul viitor cred ca va ajunge titular incontestabil. Este vorba de Vilson Cakovic.:ok:

Are 18 ani si 1,84m inaltime.
Un filmulet de 7 minute jumatate numai cu faze ale portarului sarb. Pe mine unul m-a lasat cu gura cascata.:)

--> http://www.youtube.com/watch?v=AXRkQL2rbRU

mateiasi
17th November 2009, 19:52
E un portar interesant, nu degeaba l-a luat Steaua Rosie. Dar sarbii isi vand jucatorii buni pe bani multi, Rave. Noi ne pierdem jucatorii exponentiali pentru ca nu avem cu ce-i plati (e.g., Jelev), de unde bani de transferuri?

Denis
17th November 2009, 20:23
Astia tineri care inca nu joaca la echipa mare sunt ieftini. Daca pleaca Jelev si Kolev pe 1milion in total sa zicem, pe Cakovic nu dam mai mult de 90-100k. Am impresia ca a fost imprumutat tot la o echipa din Belgrad pentru a capata experienta.

Denis
17th December 2009, 07:34
Laurentiu Bus si un portar de nationala la Otelul. -dunareabatrana.com

Laurentiu Bus, mijlocas stanga, este un jucator de viitor dupa parerea mea care seamana cu Antal ca stil de joc. Ar aduce un plus de viteza si tehnica pe flancul stang. Ar fi primul mijlocas stanga de meserie dupa mult timp in care s-au facut improvizari. (Salageanu, S.Ilie ... Patras nu a confirmat)

Denis
28th February 2010, 13:49
http://otelul-galati.ro/files/stiri/985a9aae34af4d4bd649480146af0e61_big.jpg

Fundasul central Catalin Hristian (foto), de la FC Politehnica Galati, a fost transferat la FC Otelul Galati si a semnat un contract pe cinci ani de zile. Hristian, 1.82 metri, este nascut pe 11 noiembrie 1988 si poate activa si ca fundas dreapta.

Marius Stan (director general Otelul):"Ne bucuram ca l-am transferat pe Catalin Hristian, un baiat bun care va demonstra ca are calitati."

Noul "otelar" a fost transferat gratis, insa el va fi detinut in coproprietate cu FC Politehnica Galati. Bine ai venit, Cataline!

www.otelul-galati.ro