PDA

View Full Version : Munte/Alpinism



Darkslowstar
25th August 2004, 16:04
Prin ce munti ati mai fost?
Ce trasee ati mai facut?
Thread pt. montagniarzi si pt. aspirantii/simpatizantii lor

Darkslowstar
25th August 2004, 16:09
Ultimul traseu a a fost acum 3 saptamani in muntii Parang la Carpathian Adventure si traseul impus a plecat de la lacul Vidra pana pe Parangul Mare si de acolo trebuia urcat/coborat in vreo 4 vai si dupa aia inapoi la lacul Vidra. Vreme scarboasa, a ploat mai tot timpul.

bog_tom
25th August 2004, 16:16
cred ca a fost destul de interesant traseul asta.. pacat de vremea pe care ati avut-o !

eu ma pregatesc in wk asta de ceva trasee prin Retezat; tabara de baza o s-o facem la Bucura. o sa mergem in ciuda faptului ca se anunta timp ploios .... e o buna ocazie de a-mi testa/proba pelerina de ploaie :D

Darkslowstar
25th August 2004, 16:22
cred ca a fost destul de interesant traseul asta.. pacat de vremea pe care ati avut-o !

eu ma pregatesc in wk asta de ceva trasee prin Retezat; tabara de baza o s-o facem la Bucura. o sa mergem in ciuda faptului ca se anunta timp ploios .... e o buna ocazia de a-mi testa/proba pelerina de ploaie :D


N-ai sa ma crezi dar eu am o entorsa la un deget de la mana dreapta. Am cazut si in cadere am forfecat cu degetula ala poncho-ul de sus in jos :D.
Noroc ca n-am mai ajuns la tura de MTB ca probabil nu mi-ar fi fost moale.

Tura a fost interesanta numai ca am mers foarte repede (concurs) si n-am avut timp sa admir peisajul. Si pe creasta ne-a ploat non stop.

Nu va bazati pe prognoze, am fost in fiecare we la munte anul asta si nu m-a ploat intotdeauna.
In Retezat am prin o zapada proaspata asta iarna cat casa. Am facut vreo 3-4 ore de la Gentiana la Pietrele.

Utilizator
25th August 2004, 16:24
Eu sunt montagniard in rezerva, nu am mai urcat de pe munte de vreo 4-5 ani din motive de timp lipsa si copil mic. Am mers intens pe munte vreo 15 ani fara sa fac insa alpinism (ceva catarare doar de cateva ori). Frecvent am facut Fagaras, Piatra Craiului si Bucegi, bineinteles cu cort, gashca, foc, muzici etc. Am multe amintiri superbe legate de munte: Fagarasul in 3 zile, serile de Sf. Marie de la cabana Malaiesti (fara exagerare, personalul de dimineata din Bucuresti spre Valea Prahovei era plin de grupuri ce mergeau la Malaiesti), Paste 1986 la Padina (cand cu Cernobilul…), Fagaras/Piatra Craiului in ’89, 10 zile in Bucegi dupa armata (gashca de rockeri, o gramada de peripetii), blaturi pe tren (cu ceva debarcari intermediare din motive de supra-control), multi prieteni pe care mi i-am facut pe munte.

Sper sa mai pot reinnoda traditia si sa mai ajung pe munte (Sinaia, Predeal nu se pun), mi-e un dor fantastic. Muntele nu se poate compara cu nimic altceva, e unic…

sickboy
25th August 2004, 16:39
Am fost saptamana trecuta in Parang,cu cortu,am plecat de la Voineasa pe jos ruta Vidra-Obarsha Lotrului(unde am prins noaptea sub zero grade)-Lacul Calcescu-Pasari-Parangu Mare-Mandra-Zanoaga Stanii-Lacu Verde-Mija-Petrosani...totu durat o saptamana,a fost bestial,cu o vreme superba,m-am ars la soare,doar sambata spre duminica am prins o furtuna sus pe platouri dar am avut un super cort :ok: ...plus duminica aproape toata ziua ceata de ne-am ratacit,noroc cu D-zeu de a ridicat o ora ceata si am gasit drumu...

Darkslowstar
26th August 2004, 15:07
Parangul e un munte deosebit si din fericire destul de putin umblat. Intentionez sa revin acolo si la iarna desi in mod sigur o sa trebuiasca sa bat iara poteca prin zapezi mari sunt sigur ca o sa merite.

Si noi am avut probleme pe creasta cu ceata deasa, am avut noroc cu un cioban care a stat cateva ore pe post de indicator de circulatie si a ajutat pe toti ca sa nu piarda timp :D.

N-am luat cortul cu noi ca sa fim cat mai usori si cum a trebuit sa facem bivuac pe undeva normal ca dimineat ne-a trezit o ploaie insistenta care ne-a dat trezirea pe la 5 jumate mai bine ca orice telefon :).

bog_tom
26th August 2004, 15:39
Din pacate, muntii Parang nu sunt asa bine "dotati" cu cabane si nici nu marcajele spre deosebire de Fagaras si de Retezat (eu unul prefer sa stau in cort). Are ceva elemente de atractie dar nu se compara cu Fagarasul/Retezatul (din Retezat mai putin zona cabanei Pietrele unde e o zona supermizerabila). Partea buna e ca poti sa pui cortul/sa faci focul (mai putin in padure) unde vrei si unde nu vrei; asta in cazul in care gasesti un loc bun de campare.

Darkslowstar
26th August 2004, 16:16
Din pacate, muntii Parang nu sunt asa bine "dotati" cu cabane si nici nu marcajele spre deosebire de Fagaras si de Retezat (eu unul prefer sa stau in cort).
Partea buna e ca poti sa pui cortul/sa faci focul (mai putin in padure) unde vrei si unde nu vrei; asta in cazul in care gasesti un loc bun de campare.

Eu as zice din fericire Bogdan pt. ca asa sunt feriti de pantofari/manelisti si alte personaje care nu fac decat sa umple muntii de gunoaie. Cat despre marcaje, daca ai o harte te descurci tu. Si mai sunt si ceva ciobani care pot sa te indrume (chiar prea multi).
In apropae doua zile de mers am intalnit cel mult 10 turisti si toti erau montagnarzi. Rezultatul se vedea, nu prea am vazut gunoaie, ma rog cu exceptia poienelor din vale unde fiind weekend era plin de oameni la picknick sau cu diverse improvizatii de corturi.

Locuri de campare bune sunt in caldarile glaciare de sus, pe langa lacuri unde e chiar pitoresc si mai important ai si apa.

bog_tom
26th August 2004, 16:52
dpdv al pantofarilor: nici un munte nu se compara cu Bucegi si cu zona Balea din Fagaras (mai ales in wk) !

un fapt interesant: daca acum 10 ani intalneam pe munti f. multi autohtoni, de 3-4 ani am surpriza sa intalnesc mai multi straini decat romani (mai ales cehi, germani si polonezi). de exemplu: anul trecut in Fagaras in 7 zile cred ca am intalnit pe trasee cam 100 de turisti din care doar 15-20 erau romani.... sa fie o coincidenta ?!?

relativ la camparile in caldarile diin Parang si nu numai; am o experienta de neuitat de acum 11 ani: 2 zile si 2 nopti in ceata si ploaie blocati in caldarea de la lacul Mija din Parang si de atunci cam evit (cel putin cand e vreme urata) .... :)

EDMOND_
26th August 2004, 16:53
Parangul este un munte deosebit pe care trebuie sa-l iubesti ca sa-l intelegi. Are inaltimea Fagarasului si lacurile Retezatului... Viata mea s-a legat de munte aproape douazeci de ani , muntele mi-a modelat caracterul si m-a format ca om. Cinci ani am trait efectiv Parang , cunosc bine acest munte si imi este dor de el.

"Nimic nu-i mai senin in lumea asta/
Decat un lac de munte in Parang /
Din care capre negre isi sorb viata/
Si-n care stele stralucesc pe rand...

As vrea sa fur din stanci paduri si ape/
Iubite-i sa ii daruiesc Parang /
S-o pot cuprinde in eternitate /
Si dinainte sa-i astern un gand ...

........................................


Chiar imi este dor de Parang!

Darkslowstar
26th August 2004, 17:29
Bucegii au si parti in care nu vezi picior de om daraminte pantofari. Eu sunt un fan Bucegi atat catarat cat si trekk si atunci cand o iau la talpa in we prefer o vale alpina fara traseu turistic. Si in Bucegi sunt o gramada plus ca poti sa faci lejer in we din cauza legaturilor bune.

Edmond, ce ai facut 5 ani in Parang, daca nu sunt prea indiscret :D, cu munca?

EDMOND_
27th August 2004, 01:34
Bucegii au si parti in care nu vezi picior de om daraminte pantofari. Eu sunt un fan Bucegi atat catarat cat si trekk si atunci cand o iau la talpa in we prefer o vale alpina fara traseu turistic. Si in Bucegi sunt o gramada plus ca poti sa faci lejer in we din cauza legaturilor bune.

Edmond, ce ai facut 5 ani in Parang, daca nu sunt prea indiscret :D, cu munca?

Nu ,prietene,.... am fost un om liber. Asta era viata mea pana intr-un anume punct. Muntele insemna mult pentru mine , era un mod de viata. Totul a fost pasiune si iubire .In Parang ultima actiune am facut-o in 92 cand cu o echipa am am remarcat traseul IEFS ( Parangul Mic ) - Ranca pe creasta... Insa cunosc Parangul foarte bine..am organizat acolo vreo cinci concursuri de munte ( drumetie ).plus iesiri aproape saptamanale...eram un grup foarte frumos ..un club de munte adevarat....ne-au ramas amintirile , prietenii pe care ni i-am facut in toata tara si..vreo patruzeci de cantece despre munte cunoscute si apreciate la vremea respectiva...cantece scrise si cantate la un foc de tabara... Cred ca niciodata nu ma voi mai simti atat de liber ca in vremea aceea....ma simt inca dator fata de tot ce am primit...sper ca in cateva luni sa pot scoate un CD cu aceste cantece...

Darkslowstar
27th August 2004, 15:44
Insa cunosc Parangul foarte bine..am organizat acolo vreo cinci concursuri de munte ( drumetie ).plus iesiri aproape saptamanale...eram un grup foarte frumos ..un club de munte adevarat....ne-au ramas amintirile , prietenii pe care ni i-am facut in toata tara si..vreo patruzeci de cantece despre munte cunoscute si apreciate la vremea respectiva...cantece scrise si cantate la un foc de tabara...

Cred ca niciodata nu ma voi mai simti atat de liber ca in vremea aceea....ma simt inca dator fata de tot ce am primit...sper ca in cateva luni sa pot scoate un CD cu aceste cantece...


Sa ne anunti si pe noi cand scoti CD-ul :)

E un loc foarte bun pt. concursuri, poate si din motivul asta Carpathian Adventure 2004 a fost organizat acolo si a fost mult mai bine ca in alti ani.

EDMOND_
28th August 2004, 23:36
Sa ne anunti si pe noi cand scoti CD-ul :)

E un loc foarte bun pt. concursuri, poate si din motivul asta Carpathian Adventure 2004 a fost organizat acolo si a fost mult mai bine ca in alti ani.


Am sa va anunt ...o sa vi-l trimit sa-mi spuneti parerea , sunt convins ca veti avea o surpriza....

Darkslowstar
1st September 2004, 19:19
Biserica ortodoxa a mai produs o monstruozitate.
O cruce metalica gigantica a fost asezata pe Piatra Mica in masivul Piatra Craiului cu ajutorul Salvamontului local. Inca o "nestemata" in muntii nostrii.
Bravo Salvamontului pt mana de ajutor.
Nici un varf fara o cruce imensa.

PS nu are nimeni niste dinamita disponibila?

bog_tom
5th September 2004, 16:28
si daca tot e sa facem propaganda muntelui ....

saptamana trecuta am fost cateva zile pe Retezat. putini turisti dar din acestia doar 10-15% romani restul cehi, polonezi, germani. ce am sesizat fata de anii trecuti: s-au pastrat mult mai curati si a crescut numarul refugiilor - cel putin cel de la lacul Zanoaga e superb (avea in dotare pana si butelii de primus, ulei, samd dar si un jurnal in care am lasat si noi o urma ....)

iata si cateva poze care sper sa va "aduca" pofta de munte si de drumetii ....

CNV000034.jpg - la lacul Bucura
CNV000090.jpg - pe ruta cabana Pietrele - cabana Carnic
CNV000105.jpg - Lacul Florica
CNV000106.jpg - Lacul Florica
CNV000108.jpg - Lacul Bucura si Vf. Bucura II

bog_tom
5th September 2004, 16:34
continuare....

CNV000111.jpg - vedere spre Vf. Slaveiului
CNV000116.jpg - prin Poiana Pelegii
CNV000121.jpg - cascada
F1000022.JPG - pietre si apa
F1000025.JPG - vedere spre vf Retezat din saua Retezat

bog_tom
5th September 2004, 16:39
continuare....

F1000030.JPG - vedere spre creasta din valea Stanisoarei
F1000031.JPG - vedere spre vale din valea Stanisoarei
F1000032.JPG - jnepenis in valea Stanisoarei
F1000033.JPG - inca o cascada
F1010006.JPG - flora in Retezat

bog_tom
5th September 2004, 16:43
continuare....

F1010016.JPG - vedere spre varfurile Bucura II si Peleaga
F1010017.JPG - Lacul Florica - vedere spre saua Judele
F1010019.JPG - spre varful Judele (iata ca si fetele pot :ok: )
F1010023.JPG - Lacul Zanoaga

Darkslowstar
7th September 2004, 19:11
Super pozele. Daca mai ai nu te jena.
Am vrut sa pun si eu niste poze din ultima tura in Parang dar mi-a murit scanner-ul asa ca mai aman cateva zile pana se face bine.
Am vrut sa pun si cateva poze din drum/pe vf. Picatura de asta iarna, poze foarte misto, cu poate cel mai bun unghi asupra peretelui Vaii Albe din Bucegi.
Poate maine sa fac o ghidusie.

bog_tom
7th September 2004, 19:18
o sa mai pun si altele dar nici astea care sunt deja nu sunt prea "urmarite" (mai putin cea in care am specificat ca apare o fata :D )

PS. mai am cateva puse aici (http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?p=126835#post126835) ...

Darkslowstar
24th September 2004, 13:03
In sfarsit au fost puse pe net o parte din pozele de la Carpathian Adventure.
Le gasiti pe situl echipei:
http://www.phoenixteam.go.ro/

Sper ca-mi va fi permisa aceasta (prob) mica deviere de la litera Regulamentului, chiar nu stiu cum sa fac linkul asa incat sa nu se mai vada numele sitului si pozele sunt scanate prea mare ca sa le pun direct pe site. Mea culpa.

Darkslowstar
23rd November 2004, 11:55
Articol din Evenimentul zilei de ieri:

Romania, campioana la escalada pe bloc

Luminita Valcea
Luni, 22 Noiembrie 2004


Zeci de sportivi din mai multe tari ale Europei s-au intrecut, timp
de doua zile, in cadrul Campionatului Balcanic de Escalada Blocuri,
desfasurat la Bucuresti. Din cauza frigului de afara, campionatul nu
s-a desfasurat in aer liber, ci in sala Centrului de Escalada - Ecran
Club din Capitala. Aici au fost amenajate mai multe trasee pe care
concurentii le-au parcurs contra cronometru.
“Au participat 45 de concurenti si 10 concurente din Romania,
Albania, Bosnia-Hertegovina, Bulgaria, Grecia, Macedonia, Serbia,
Muntenegru, precum si din Polonia. Dupa ce ieri (n.r. - simbata) au
avut loc calificarile, in finala de astazi (n.r. - ieri) au intrat
zece concurenti din Romania si Bulgaria, cele mai puternice tari din
zona”, ne-a spus Bogdan Dudau, unul dintre organizatori. El a adaugat
ca este pentru prima data cind tara noastra gazduieste un campionat
balcanic de escalada pe bloc.
Fiecare traseu, cu o miscare-cheie

Concurentii au strabatut fiecare dintre cele sase trasee amenajate,
timpul maxim fiind de sase minute. “Ei trebuie sa tina cu ambele
miini cit mai static priza de top, ultima dintre ele, departajarea
facindu-se in functie de numarul de prize realizat”, ne-a explicat
Bogdan Dudau. Chiar daca concurentul nu ajunge in virf, obtine totusi
puncte la atingerea unora dintre prizele intermediare. Dificultatea
traseului este data de inclinarea panourilor si de pozitionarea
prizelor. “La fiecare concurs, traseele nu sint cunoscute dinainte,
fapt ce determina un grad de dificultate mai mare. Practic, in cazul
fiecarui traseu exista o miscare-cheie pe care concurentii trebuie sa
o descopere”, ne-a declarat Sanda Badralexe, secretarul general al
Federatiei Rom‰ne de Alpinism si Escalada.

De pe munte, pe bloc

Cistigatorul Campionatului Balcanic desfasurat in weekend a fost
Cosmin Scortea, de la Clubul Sportiv Aplicativ Bucegi din Predeal, pe
locurile urmatoare situindu-se Rumen Nesev, din Bulgaria, si Dan
Ungureanu, de la CS Sportiv din Bucuresti. Cosmin Scortea a cistigat
si Campionatul National, care a avut loc in aceleasi zile.
“Campionatul fetelor, pe care noi l-am denumit international pentru
ca am avut concurente si din Polonia, a fost cistigat de Ksenia
Kuciel, pe locul doi situindu-se Mariana Ene, care a cistigat si
Campionatul National”, a adaugat Sanda Badralexe.
Florin Ciorbei are 25 de ani si de 11 ani face alpinism. Este campion
balcanic la escaladare viteza. “Am inceput intimplator pentru ca eu
sint din Brasov si imi place muntele. De altfel, din aceasta zona vin
majoritatea sportivilor. Fireste, prefer muntele, este o diferenta
majora intre stinca si perete. Escaladarea zidurilor este o problema
in Rom‰nia, sint putine panouri bouldering: acesta din Bucuresti si
altul, la Sibiu. Bulgarii, de pilda, au unde sa se antreneze, de
aceea sint si mai buni”, ne-a spus Florin.

60 de cataratori in Capitala

Federatia de Alpinism si Escalada s-a constituit in 1990. In tara
sint aproximativ 200 de sportivi care participa la concursurile din
circuit, numarul celor care practica escalada fiind insa mult mai
mare, iar in Bucuresti sint aproximativ 60. “In Bucuresti exista si o
alta structura artificiala la RATB. Are avantajul ca este o structura
de mare complexitate care poate fi folosita la campionatele de
dificultate si viteza. Dezavantajul este insa ca fiind in aer liber,
nu poate fi folosita decit vara”, a explicat Sanda Badralexe.


http://www.expres.ro/bucuresti/?news_id=172342


Felicitari!!! In sfarsit si o veste buna.

Darkslowstar
25th November 2004, 16:19
Jurnalul National din 24.11.2004

Himalaya, mon amour


[ Edit| Delete ]


VIATA MEA E UN ROMAN
Mardare a fost invins de Himalaya si sufera ca un caine. Dar varful care a ramas "virgin" inca il asteapta...

O saliva fina de mosnegut vorbaret uda strazile Bucurestiului cam pe cand ne-am intalnit cu Mardare. Nori gri-inchis, stergatori de zambete, acopereau tot cerul. Din bordul Daciei care ne purtase catre el iesea debusolant un fuior subtire de fum cu miros de cablu electric prajit.

VLADIMIR IOAN


VOINTA. "Ma voi intoarce aici si am sa reusesc"
Cadrul perfect pentru debutul unui interviu cu cel care s-a aflat la un pas de a intra in istoria alpinismului mondial si n-a reusit. Trist si fara chef (Karina, fotograful, spunea chiar ca Mardare mai avea putin si plangea de ciuda si suparare ca a ratat ocazia vietii), Viorel ne-a condus in garsoniera in care locuieste cu chirie alaturi de sotie si un iepure alb, mare, cu ochii rosii. Intr-o zi nefericita ca aceea, fiara parea inspaimantatoare si nu ne-a fost clar daca fugea de noi cu frica iepureasca sau incerca sa nu ne sperie si mai tare. Cafea, tigari si povesti cu harta-n fata. Un cearsaf de hartie cu o parte din Muntii Himalaya, cu pete gris care marcheaza varfurile. Una dintre ele este Janak Peak, o culme neatinsa pana acum de om si pe care Mardare impreuna cu Ticu Lacatusu si Ioan Torok, zis si Joe, au vrut sa o cucereasca in aceasta toamna. Fara succes.

VINA. Am sarit peste 28 de ani din viata lui Viorel fiindca in acest moment singura idee care-i sfredeleste creierul este recenta nereusita. Si o considera ca fiind numai vina lui. "Am luat-o inaintea celorlalti cautand sa gasesc un traseu mai usor pentru porterii care veneau cu echipamentul. Deja o parte din ei ne lasasera balta." A urcat printr-un canion si, de sus, a vazut o cale care i s-a parut interesanta si a incercat sa se intoarca la tovarasii lui pe aceasta. Pe masura ce cobora, si-a dat seama ca nu este atat de simplu si, in acel moment, ar fi trebuit sa se intoarca. Este momentul de cotitura din viata lui.


PERICOL. Cel cu caciula de langa Mardare e mort REZISTENTA. Oricat ai fi de calit...

INTOARCEREA. Tanar, puternic, antrenat si-a zis ca o sa reuseasca. A pierdut cateva ore, fara apa, in frig si s-a deshidratat. Pentru asta se invinovateste cel mai tare. Cand a ajuns la ai lui, deja se simtea sfarsit, iar orele si mai apoi zilele care au urmat n-au fost mai bune. Respira din ce in ce mai greu si oboseala i se accentua. Cu toata durerea a trebuit sa-si lase colegii sa infrunte singuri necunoscutul, viscol, turnuri de zapada ce se clatinau in bataia vantului cu suierat de film si sa se intoarca la poalele muntelui. Asa ne-a spus, asa v-am povestit, dar el a facut-o cu o asa tristete ca-ti facea rau. Parca nici nu contau toate celelalte reusite ale sale dobandite inca din timpul facultatii. Un om cu carte. Si cu un masterat in managementul vanzarilor, care l-a propulsat ca "vanzator" de masini. Ce-i drept, nu unul oarecare, iar masinile, suficient de straine si scumpe ca sa ofere satisfactii profesionale. "Imi place ce fac pentru ca lucrez cu oameni, mereu altii, mereu interesant. Iar colegii sunt intelegatori. Imi face bine sprijinul lor moral." Lucru bun, caci numai sustinerea sotiei poate sa nu-i fi fie de ajuns ca sa-l scoata din starea in care se afla. Desi "este o femeie minunata, care ma intelege atat de bine cum nu ar face-o altcineva". Altfel nu ar suporta sa-l stie din cand in cand in pericol. De moarte.

MANDRIE SI SPERANTA. Ma rog, pretul pasiunii. Nu ca porterii, bastinasi angajati cu 350 de rupii pe zi (5 $) sa care mancarea si echipamentul. Oameni fara astfel de idealuri "turistice", care la cel mai mic semn de pericol pun bocceaua jos si se intorc la familiile lor. Mai ascultatori sunt iacii, "niste vaci cu blana" blande, care fac exact ce le spui cu batul. "Singurele suflete de incredere. In Nepal nu poti sa fii sigur de nimic. Din boscheti poate oricand sa rasara un maoist sau zece care sa vrea ba un banut, ba ceva de mancare, aratand spre tine cu pistolu’. Desi pe straini ii evita de obicei." Cei care au mai mult de suferit sunt indigenii. Raman fara hrana sau haine cand le e lumea mai draga. Si uite asa, mai cu o poveste cu pac-pac, ba cu descriere a meniului zilnic, mizeriei si saraciei locale s-a mai inviorat Mardare. Era mai luminos si isi pusese speranta in cei doi prieteni si colegi romani cu care voise sa se urce in podul lumii (numai 7.050 de metri, ca "acoperisul", Everest, are 8.848). N-au reusit nici ei, dar nu asa cum se temea Viorel, din cauza lui pentru ca i-a lasat singuri, ci pur si simplu obosisera incercand cateva variante de traseu care s-au dovedit insurmontabile. S-ar zice ca n-a avut parte nici de aceasta mai mica bucurie. Totusi, Lacatusu si Torok, dupa ce au renuntat la Janak, au deviat de la drumul de intoarcere si au reusit sa cucereasca alte doua varfuri, insa tot neurcate inca de nimeni altcineva pana la ei. Aceste piscuri par sa nu poarte inca un nume, ceea ce inseamna ca botezul lor ar deveni placuta sarcina a romanilor. Alpinistii astia sunt niste oameni deosebiti. Cu toata povara, frigul si pericolele i-au trimis ori de cate ori au putut SMS-uri lui Mardare ca sa-i ridice moralul. Pe 30 luna aceasta, Ticu si Joe vor ajunge in tara ca niste invingatori. Mardare sufera. Eu, ca roman, sper insa ca varful asta nenorocit, Janak, va fi urcat in premiera mondiala, poate chiar la anul, de Mardare, Joe si de Ticu.


ORICUM
"Ar fi trebuit sa plecam spre Janak cinci oameni, nu trei. Si in conditiile astea i-am lasat pe Ticu si pe Joe singuri Pana la urma am sa-l urc!" - Mardare, unul dintre cei mai buni alpinisti romani, in suferinta


POATE…
Cap de coarda – alpinistul care urca primul.
Secund – alpinist care se catara asigurat de sus si scoate coarda din asigurari.
Catarare libera (escalada libera) – modalitate de inaintare pe stanca pentru care sunt folosite doar prizele pe care aceasta le ofera (mijloace naturale), iar odihna in asigurari (mijloace artificiale) este permisa doar dupa terminarea lungimii de coarda.
Lungime de coarda – etapa dintr-un traseu masurand pana la 50 m;
Mansa – catarare cu asigurare de sus fara asigurari intermediare.

Darkslowstar
26th November 2004, 13:34
In replica la ce am vorbit pe threadul cu poze comentate, haideti sa punem la cale o tura la munte sub sigla OLS. Bog tom, Grig, Rasheed, (si cine mai doreste) ce ziceti?

Se poate in we in Bucegi, Crai sau pe undeva cu legaturi bune sau in ...?

bog_tom
26th November 2004, 13:44
cu cea mai mare placere dar sunt "doar" la 8000 km departare :( ; daca invitatia era mai din timp ...

Darkslowstar
26th November 2004, 13:56
Aoleu, am uitat complet ca tu esti la NY. Daca cumva vii acasa de sarbatori am pus la cale o tura in Crai intre Craciun si revelion cu Claudiu si Dick, care vin si ei de pe coclauri straine (Finlanda si Canada).
Sa dai si tu de stire cand mai dai pe acasa, sa facem o tura speciala: "Bog_tom in honoribus" :D

bog_tom
26th November 2004, 14:42
Aoleu, am uitat complet ca tu esti la NY. Daca cumva vii acasa de sarbatori am pus la cale o tura in Crai intre Craciun si revelion cu Claudiu si Dick, care vin si ei de pe coclauri straine (Finlanda si Canada).
si pe restul (Pacala, Blue, Hoffa, ...) nu i-ai invitat ? :D


Sa dai si tu de stire cand mai dai pe acasa, sa facem o tura speciala: "Bog_tom in honoribus" :D
cu siguranta.... cel mai curand prin vara 2005 !

Darkslowstar
26th November 2004, 14:51
Nu i-am invitat pt. ca nu stiu exact cati sunt (cu clone cu tot) si nu stiu daca pregatim o tura pt. 2 sau 15 :D

Oricum initial era o tura stegara, dar pt. tine faceam o execptie (si pt altii eventual) :ok:

Atunci facem tura de vara, nu-i bai.

bog_tom
26th November 2004, 15:24
in regula :D

multam. prefer sa facem la vara un Piatra Craiului :ok:

Darkslowstar
26th November 2004, 15:32
Daca ai 3 zile la vara facem toata creasta si iesim pe sudica pe undeva inspre Moroieni.
Am fos eu prin oct si am ramas blocat in refugiul la ascutit (eram singur) :D.
M-au salvat unii dimineata cand eram pe cale sa opereze un geam cu briceagul :drak:

bog_tom
26th November 2004, 15:37
ar fi super !

ai grija mai ales in expeditiile din iarna ...

Darkslowstar
26th November 2004, 15:52
Am, stai linisti.
Cand mai vii iarna o sa mergem sa facem cuna dintre cele mai frumoase si tari ture de o zi (cu plecare cu o seara inainte) vf. Picatura, sub Caraiman. Superfrumos si solicitant (anul trecut am facut 16 ore dus-intors).

bog_tom
26th November 2004, 15:59
am auzit de traseul asta... tre' sa ai echipament ca lumea pt asa ceva si mai ales iarna !

Darkslowstar
26th November 2004, 16:07
Eu l-am facut iarna trecuta. Trebuie coltari, pioleti, coarda (ca faci la rapeluri la coborare de-ti vine rau) si bucle. Iti trimit luni o poza bestiala cu peretele vaii albe vazut de pe picatura. E crima si pedeaps. :D
Merita efortul.

bog_tom
26th November 2004, 16:34
ar fi super ! multam :ok:

bog_tom
2nd December 2004, 08:38
Virf romanesc in Himalaya

Doi alpinisti romani - Ticu Lacatusu, din Piatra Neamt, si Ioan Torok, din Cluj - au botezat un virf din Himalaya, de 6.100 metri, cucerit de ei in premiera mondiala, cu numele “Rifil”.

“Am botezat acel virf din Himalaya dupa numele sponsorului care ne-a fost mereu alaturi si care merita acest lucru. Rifil este de acum inainte un virf unic. Este, de fapt, o rasplata pentru tot ceea ce a facut aceasta firma pentru alpinismul romanesc”, a declarat Ticu Lacatusu, care s-a intors saptamina aceasta in tara. Acesta a precizat ca expeditia a fost inedita, avind in vedere ca impreuna cu prietenul din Cluj au explorat tarimuri unde nu s-a umblat vreodata. Romanii plecasera initial pentru a cuceri, de asemenea in premiera mondiala, un alt virf - Janak, de 7.090 metri, dar actiunea a esuat. “Janak Peak era mult mai departe decit o aratau hartile, care s-au dovedit a fi gresite. A fost greu sa urcam deoarece sub noi se gaseau zapada instabila si gheata neconsistenta, ceea ce a facut urcusul extrem de periculos, nu dificil din punct de vedere tehnic. Oricum, a fost mai bine decit incercarea britanicilor din 1998 si este doar prima din incercarile pe care vreau sa le fac pentru a cuceri acest pisc”, a afirmat Ticu Lacatusu. Echipa romaneasca se mai poate lauda cu inca o reusita in Nepal: ascensiunea pe un virf de 6.265 metri.

(c) Evenimentul zilei - 2 decembrie 2004

Darkslowstar
6th December 2004, 15:27
Daca plecau mai multi aveau sanse mari sa cucereasca varful. Problema cu Janak este ca practic nu exista harti, informatii si esti nevoit sa cauti rute de acces, incepand cu apropierea, tabara de baza si ruta de cocotz catre varful propriu zis. Daca ar fi fost 8-10 ar fi putut sa formeze 4-5 echipe ar fi avut sanse mult mai mari sa gaseasca drumul cel mai sigur catre varf. Tineti minte ca Janak e un varf tehnic si nu e nici pe departe o simpla plimbare. eterna problema cu banii :mda: .

Darkslowstar
15th December 2004, 16:37
Prima poza - Marele peretele al Vaii Albe (cel mai mare perete din tara) vazut de pe varf

Poza a doua e cu valcelul care te scoate chiar sub fisura finala pana la varf (nu e vorba de Valcelul Picaturii care se termina mai jos)

Poza trei - oameni cu mare perete in fundal

Poza 4 - Valea Seaca a Caraimanului (partea superioara) vazuta de pe varf

freya
16th December 2004, 00:11
salutare,
bine v-am gasit..sper sa dau de lucruri interesante pe aici :)
imi pare bine sa va cunosc.

Darkslowstar
16th December 2004, 10:42
Si noua ne pare bine sa te cunoastem :).

bog_tom
23rd January 2005, 04:55
un articol foarte interesant in Evenimentul zilei (22 ian 2005): Romani fara limite (http://evz.ro/topstory/?news_id=177060) Spiritul de aventura si setea de performanta au propulsat exploratorii romani in toate colturile lumii :ok:

bog_tom
25th January 2005, 01:26
Un teleschi ultimul racnet pe Muntele Mic (http://evz.ro/vest/?news_id=177297); o veste buna si sper sa fie un exemplu pt cat mai multe statiuni montane... chiar e nevoie de asa ceva !

Darkslowstar
25th January 2005, 15:19
Pai la Predeal se pune un telescaun de mare capacitate, probabil va fi inaugurat vineri. La Busteni este deja unul foarte rapid. Asteptam si Poaina si Sinaia, unde de fapt este cea mai mare nevoie de ele.

EDMOND_
25th January 2005, 15:38
Un teleschi ultimul racnet pe Muntele Mic (http://evz.ro/vest/?news_id=177297); o veste buna si sper sa fie un exemplu pt cat mai multe statiuni montane... chiar e nevoie de asa ceva !



Asta chiar este o veste grozava...ultima data cand am fost acolo am urcat cu o tancheta... o cumparase cineva de la armata ( parca un tip de la Punctul Meteo sau de la salvamont) ....

Darkslowstar
25th January 2005, 16:01
Eh na, :o: cu o tancheta? Si ce naiba facea cu ea? Cand?

bog_tom
31st January 2005, 09:04
Everestul va fi măsurat din nou

Autorităţile chineze vor să trimită anul acesta o expediţie ştiinţifică pentru a remăsura Everestul, cel mai înalt munte din lume, despre care se spune că şi-a pierdut din altitudine. Expediţia se va derula între 20 martie şi 20 iunie. Cercetătorii de la Academia de Ştiinţe din China au în vedere mai ales daunele provocate muntelui de încălzirea globală. Expediţia este a patra de acest gen desfăşurată din 1959 pînă în prezent. Potrivit unui studiu recent, Vârful Everest, numit de localnici Qomolangma (Zeiţa Mamă a Universului), a pierdut în altitudine 1,3 metri din cauza încălzirii globale şi a topirii gheţarilor.

(c) tvr.ro

ca sa vezi ce mai fac si chinezii astia de plictiseala ...:D

PS. oare la noi cand se refac masuratorile ? :rolleyes:

EDMOND_
31st January 2005, 09:50
Eh na, :o: cu o tancheta? Si ce naiba facea cu ea? Cand?

La vreo cativa ani dupa revolutie, nu mai stiu precis anul... o cumparase de la armata si ducea turistii sus in statiune cu ea..nu mai mergea cablul, erau putini turisti si nu il mai porneau.... se plangea ca ii consuma foarte mult, dar oricum lua banii de la turisti.....

bog_tom
31st January 2005, 20:13
sigur nu erau niste trupe paramilitare prin zona ? :D

Darkslowstar
1st February 2005, 13:50
Da, e posibil sa fie niste teroristi ramasi de pe la revolutie :D.
Oricum trebuie sa fie misto sa te plimbi cu tancul :). Sa-l vad eu pe ala care nu-mi acorda prioritate :D

Pai si la noi se refac Bog-tom, numia ca le ies de fiecare data alte rezultate :drak:
Oricum eu cred ca Everestul are tot 8848, chestia cu topirea ghetii la 8000 e aiureala. Acolo este temperatura negativa constanta, n-are cum sa scada. u am fost pe la 5000, sa vezi ce frig e acolo vara, pe la pranz :)

Darkslowstar
22nd February 2005, 10:40
Ice Jam Festival

In data de 5-6 martie 2005 revista de sport extrem KNOX organizeaza un concurs de catarare pe gheata.

Concursul se vadesfasura in zona Bilea Lac (Fagaras)

Voi fi acolo si sper sa va aduc si poze.

Darkslowstar
23rd February 2005, 11:43
Noi amanunte despre concursul de gheata de la Balea:

In data de 5-6 martie 2005 Geo-Bivuac impreuna cu revista de sport
extem KNOX organizaza concurs de catarare in gheata in Zona Bilea Lac
(Fagaras)
Concursul are urmatorul regulament:
1-traseul se va parcurge in mansa(top rope) si va parcurge atit
portiuni de stinca cit si portiunu de gheata
2-in functie de numarul de participanti timpul de parcurgere va fi
comunicat la fata locului
3-in afara concursului se vor amenaja mai multe manse unde cei ce sint
la inceput se pot da pe ele pentru initiere si perfectionare
4-se va pune la dispozitie echipament pentru parcurgerea cascadelor de
gheata si anume coltari si pioleti tehnici
5-echipamentul obligatoriu necesar este un ham de asigurare si o
pereche de bocanci tehnici de iarna cu prindere integral mecanica tip C
Pe toata perioda concursului se vo organiza si concursuri ad-hoc pentru
mentinerea bunei dispozitii
Seara petrecere mare, proiectie de filme si alte concursuri...
Pentru rezervari la cabane iata si oferta pietei:
cabana Bilea Lac camere 2 locuri 20 Eur/per
camere 4-6 locuri 17 Eur/per
camere 10 locuri 12 Eur/per
La preturile de mai sus este inclus si micul dejun
Rezervari la 0745072602 0788109309
__________________________________________________ __________
Cabana Paltinu
camera 2 paturi 1 000 000 lei
camera 4 paturi 1 500 000 lei
apartament 1 900 000 lei
Rezervari la 0724577223#151;Adriana

Va asteptam pe toti cu mare, cu tare, cu mic, cu slab

bog_tom
6th March 2005, 23:15
Iata si cateva filme cu expeditii de prin muntii nostri:

Nera mai 2004, calificativ: Stalinskaya rasuflata (http://www.intergorj.ro/~horia/nera.avi) - 86 MB

Parang septembrie 2004, calificativ: Tuica Ochii lu' Dobrin (http://www.intergorj.ro/~horia/parang.avi) - 74 MB

Fagaras decembrie 2003, calificativ: Pinot Noir rece (http://www.intergorj.ro/~horia/fagaras.avi) - 134 MB

si un bonus (cu tot cu manele) : Valea Cernei octombrie 2003, calificativ: Metaxa ******* (http://www.intergorj.ro/~horia/cernei.avi) - 196 MB :ok:

PS. merita descarcate si vizionate !

Darkslowstar
7th March 2005, 15:32
M-am intors aseara de la Balea, de la Ice Jam Festival, cel mai tare concurs de ice climbing din Romania. A fost si debutul meu pe gheata si pot sa va zic ca a fost super. Din pacate vremea nu a tinut cu noi, viscolit cu furie vreo 2 zile. Pe noi nu ne-a deranjat foarte tare, din pacate foarte multi n-au reusit sa urce pt. ca nu a mers cabina si era destul de tricky de urcat (noi am vazut 2 avalanse din cabina) din cauza viscolului si zapezi mari si instabile.
Sambata seara f ost mare party cu un concurs inedit de stat in viscol in chiloti si bocanci. Am reusit sa castig un sac de dormit Atta :ok:. Exista si poze dar ma mai gandesc daca le pun pe forum :cool:

Comentarii si poze mai tarziu.

Darkslowstar
11th March 2005, 11:10
RT de la Ice jamul de la Balea:

http://www.extremeknowledge.ro/ice_dream.htm

Si galeria foto merita vazuta ;)

http://www.extremeknowledge.ro/foto_concurs.htm

bog_tom
14th March 2005, 04:53
Iata si cateva filme cu expeditii de prin muntii nostri:

Nera mai 2004, calificativ: Stalinskaya rasuflata (http://www.intergorj.ro/~horia/nera.avi) - 86 MB

Parang septembrie 2004, calificativ: Tuica Ochii lu' Dobrin (http://www.intergorj.ro/~horia/parang.avi) - 74 MB

Fagaras decembrie 2003, calificativ: Pinot Noir rece (http://www.intergorj.ro/~horia/fagaras.avi) - 134 MB

si un bonus (cu tot cu manele) : Valea Cernei octombrie 2003, calificativ: Metaxa ******* (http://www.intergorj.ro/~horia/cernei.avi) - 196 MB :ok:

PS. merita descarcate si vizionate !

niu riliz :D

Staruĺrs:Tataia Contreaza ::.. Cernei edit ..::100MB (http://www.intergorj.ro/~horia/staruars_tataia_contreaza.wmv) :yeah:

bog_tom
8th June 2005, 05:43
O poveste frumoasa: Vacanta la 7000 de metri (http://www.gsp.ro/index.php?a=16195&shift=1) :rolleyes:

Darkslowstar
8th June 2005, 10:29
:lol:

Misto articol. M-am distrat de minune. Auzi, pietris pe Aconcagua :D:D:DPietrisul ala e de fapt grohotis si se gaseste preponderent pe orice munte dupa ce treci de altitudinea unde vegetatia se opreste 3-4 mii pe la noi. Baietii au urcat cu cutii de cola la ei. ma indoiesc ca le-au carat singuri, probabil au avut o armata de porteri dupa ei si ghizi. Din expereienta personala va spun ca nu-ti arde sa iei si asa ceva, mai ales cand ai 25-30 de kg de echipament indispensabil in spate. Chiar daca iti iei cu tine, dupa prima etapa il arunci cat colo.

Cel mai mult ma distrat cat de nefericiti au fost ca nu au fost primiti ca niste eroi. Si asta dupa ce au fost la plimbare (ca Aconcague nu e un munte tehnic) prin Anzi. Induiosator!
Si faza cu turcii e numai o rautate, turcaletii au alpinisti buni, la ei alpinismul e subventionat si incurajat de stat. Nu ca la noi :mda:

Darkslowstar
1st July 2005, 11:10
Bog_tom, cand ajungi prin Romania, ca vb ceva de un munte? Eu sunt available cam toata vara, cu execeptia perioadei 22 iulie-7 august cand sper sa plec in Caucaz.

Anonimus
15th July 2005, 15:08
Cei mai frumoshi muntzi din Romania: Piatra Craiului... de departe... ("Aurul muntziomanilor din Romania")

p.s. Cine are informatzii de la HCO 2005? Cum a fost? Ce se preconizeaza pentru la anul?

Darkslowstar
15th July 2005, 16:36
A fost bestial la HCO 2005, si la concurs dar si la chef. Ce fel de informatii te intereseaza?

Anonimus
15th July 2005, 17:29
De toate... de la cine eshti, pana la cum a fost... :D

Darkslowstar
16th July 2005, 14:51
Nu cumva esti mataluta de la Alternative? Si cauti un feedback? :D Ca ti-e usor fiind din Timisoara sa afli tot ce te intereseaza. Si Herr Maradale a fost pe OLS acu ceva vreme, il cunosti, nu :drak:?

Mie mi-a placut cam tot la HCO. de la organizare, la traseele de concurs, cum au fost batute, zona de cocotz, after hours, etc. Culminand cu haosul de la chef. Am stat pana la 5 dim acolo si m-au durut coastele vreo 2 zile de la pogo :)

Anonimus
16th July 2005, 15:22
Pai oi fi eu de la Timisoara, shi mi-e ushor sa gasesc cam tot ce ma intereseaza, DACA ash fi acolo... (am vazut sute de poze...) DAR sunt la München shi de aia vroiam sa aud shi parerea unuia care a fost acolo...

p.s shi pe Herr Mardale il shtiu, da...
p.s2 Tot nu mi-ai spus cine eshti... ;)

Darkslowstar
24th August 2005, 14:05
Cum Herr Mardale era prin perioada aceea in Munchen (parca) nu cumva esti chiar dumneata?
Poti afla numele meu daca te uiti la info despre userul meu :). Nu-i nici un secret.

Darkslowstar
17th February 2006, 16:53
Celebrul alpinist francez Jean Christoffe Lafaille, unul dintre cei mai buni alpinisti la nivel mondial, a murit probabil intr-o ascensiune solitara hivernala a celebrului munte Makalu, fara oxigen, ca de obicei. A disparut intre tabara de la 7600 si varf probabil in 31 ianuarie 2006. Cortul si efectele personale au fost recuperate de sotia lui.
Cel putin a murit facand ce-i placea mai mult si pe muntele sau favorit, de unde ne va veghea pe noi toti. Rest in Peece!


http://www.jclafaille.com/