PDA

View Full Version : Golf golf golf



Dorin
29th May 2009, 17:20
Aloooo, desteptarea fratilor. Chiar nimeni nu mai are nimic de spus ??? Eu am fost plecat o saptamana si ceva in USA si de aceea am fost tacut. Mi-e si frica sa povestesc pe ce minune de teren am jucat..... La San Francisco.
Intre 26 iunie si 1 iulie sint in Romania si sper sa ajung macar pina la Catalin la Selas.
Turneele de golf ale momentului sint mai normale, nimic special. John Daly , super colorat si fantastic de talentat cu toata greutatea , bautul si restul scandalurilor joaca in Europa a cincea saptamana si pare pe drum bun spre forma de alta data. Castigatorul marelui turneu de la Sawgrass , Henrik Stenson , este complet neconcentrat si e la al doilea turneu in linie unde nu se califica in turul trei....
Toti sint oameni pina la urma....:yeah:

paddyslam
31st May 2009, 12:51
Sper ca ai avut vreme buna in SF… Spre deosebire de vremea mizerabila de care au avut parte aici la openul irlandez, un turneu care insa numai “normal” nu a fost... OK, pt. ca am ceva timp liber acum, o sa fac un scurt sumar la ce s-a intimplat...

Turneul va ramine probabil mult timp in memoria localnicilor si in arhive pt. maniera extraordinara in care a fost cistigat de un amator irlandez, Shane Lowry (doar pt. a treia oara in istoria circuitului european PGA cind un amator cistiga un turneu pro). Bun amic cu celalalt “enfant terrible” al golfului irlandez, Rory McIlroy, Shane are 22 ani (cu un gabarit gen John Daly), avea hcp +4.3 si impreuna cu Rory faceau furori pe circuitul de amatori acum 2-3 ani… Turneul s-a jucat pe terenul de la Baltray in jud. Louth, un lynx tipic cum doar in Irlanda si Scotia poti gasi (www.countylouthgolfclub.com). Deseori lynx-urile sint categorisite in golf (cred ca pe drept) ca terenurile care separa “the men from the boys”. A propos de “toti sint oameni pina la urma…”, si de data asta multi din favoritii prezenti au picat relativ jenant in categoria “boys”, chinuindu-se sa faca fata vremii si terenului, unii nereusind nici macar sa treaca cut-ul (inclusiv marele favorit local, Padraig Harrington, plus Mr. funny-pants John Daly, Mr. funny-shoes Miguel Angel Jimenez, etc.). Rory a trecut cut-ul dar nu a figurat in prima parte a clasamentului. Demonstrind odata in plus diferenta dintre a juca pe un parkland spre deosebire de un lynx, ocupantii primelor locuri din openul Italian disputat cu o saptamina inainte (jucat pe parkland) nu au trecut cut-ul la openul irlandez. Suedezii s-au descurcat ca de obicei bine, cu Edfors iesind pe trei, dintr-un grup solid de 8 suedezi care au trecut cut-ul. Lowry a cistigat dupa trei play-off holes dramatice, pe o ploaie intensa, in fata englezului Robert Rock. La a doua runda de play-off (jucat pe 18th hole - par 5), Lowry a reusit un 3-wood memorabil de vreo 270 yards, care a ajuns pe green si se indrepta amenintator exact spre tinta si spre un albatros, dar s-a oprit la vero 2 metri de gaura. Numeroasa galeria locala care l-a inclus si pe prim-ministrul irlandez (care se trage din aceasi localitate cu Shane) a fost in delir. In plus au fost vreo doua hole-in-one (la una Paul Lawrie a cistigat un Audi Cabriolet), recordul terenului a fost spulberat de trei ori in ciuda conditiilor: 63-Molinari, 62-Lowry si 61-McDowell care era 8-under dupa 8 holes in runda respectiva (!!) dupa ce in prima runda terminase penultimul cu 7-over, iar in runda a treia n-a mai rezistat conditiilor si s-a retras accidentat, apoi au fost si doua descalificari (Molinari – semnat scor gresit si Hoey – 15 clubs in the bag), etc. Pe linga astea, turneul o sa ramina probabil in arhive si ca unul din turneele cu cele mai mari premii in bani obtinute pt. locurile 2 ,3, 4, etc.!? (~$700,000 –locul 2, ~530.000 – locul 3, $240.000 – locul 4, etc.). Per total, un turneu mult mai exciting si memorabil decit multe din major-urile pe care le-am vazut…
Dupa doua zile de la victorie Shane Lowry a anuntat in mod nesurprinzator (dezgustat probabil ca dupa toata aventura de la Baltray nu s-a ales cu nici un shfantz) ca trece la profesionism si a debutat zilele trecute la European Open linga Londra ca pro, unde a primit rapid un reality-check, nereusind la rindul lui sa treaca cut-ul… That’s golf for you!
Altfel, intre turneele astea doua, unul din favoritii mei, englezul Paul Casey, a cistigat turneul de la Wentworth ocupind acum locul trei in lume.

M-am intins cam mult cu “sumarul” meu, asa ca ma opresc aici… Zi-ne cite ceva despre golf-ul in SF si… enjoy the golf in Romania (daca ajungi)!

Sorin Blaj
31st May 2009, 13:10
Grozava prezentare Paddy. :ok:

catalincatalin
31st May 2009, 22:40
Dupa SF la mine o sa para mititel...
Te astept.

Dorin
1st June 2009, 10:59
Bravo pentru articolul despre Irish Open. Exact ce trebuie ca sa atraga atentia tuturor!
Catalin , cred ca pot sa trec pe la teren luni sau marti 29-30 iunie. Te sun.
La SF am jucat pe Harding Park Course unde la toama se joaca meciul USA - Restul lumii(fara Europa), "President Cup". http://www.harding-park.com/layout9.asp?id=129&page=3913 Am sa pun niste poze poate diseara sau maine.
D:yeah:

catalincatalin
15th June 2009, 09:32
Te astept.

Dorin
15th June 2009, 23:13
poze promise....

Sorin Blaj
17th June 2009, 00:17
LA MULTI ANI Dorin!!! :bere:

Dorin
17th June 2009, 08:24
HE HE HE !!! Party , party ! Multumesc domnia ta!:yeah::yeah::yeah:

cosmin5555
25th June 2009, 11:59
Va salut domnilor,
Dorin daca tot ajungi in Romania la sfarsitul lui Iunie, la Pianu in 27.06 este un turneu de golf "Cupa Pomponio" si poate arunci o privire. As fi incantat sa ne intalnim acolo. Numai bine tuturor, golf la maxim!!!
Ma gasiti la adresa: c.cata@kronospansebes.ro sau tel. 0724250121

Dorin
1st July 2009, 09:37
Veni vedi vici!
Am ajuns sa joc pentru prima data in Romania ! La Selas club. Terenul este la prima vedere usor dar are dificultatiile sale.Este la primul an de functionare si se prezinta deja in forma buna. Impresia generala este foarte buna. Personal amabil si respectuos, toata lumea lucreaza de la egal la egal , inclusiv patronul Catalin care tunde si iarba cu acelasi entusiasm cu care arde pentru dezvoltarea golfului in Romania. Iar casa clubului este perfecta pentru relaxare inainte sau dupa o partida.
Sigur ca totul este la inceput de drum dar deja s-a instalat un profesionalism si seriozitate care dau sperante. Presupun ca este si frustrare ca in afara de simbata si duminica atunci cand se joaca din plin ,zilele saptamanii nu se folosesc pentru a juca prea mult. Curaj, in zilele lucratoare se poate juca bine si fara stres.
In cateva zile si poze. Azi zbor spre Suedia.
PS Nu am putut sa ajung si la Pianu de Jos dar vine si ziua aceea! Multumesc oricum de invitatie

goghi
17th February 2010, 21:55
:groggy:buna seara bine v-am gasit!Caut de multa vreme un loc unde sa mi impartasec dorintele ,singurul sport care imi place,golful,insa nu stiu nimic despre el.As vrea sa amenajez un teren de golf ,pe un teren cu suprafata de 2500 mp,ma poate ajuta cineva cu detalii.regulament de joc de unde as putea procura cele necesare:echipament minge paleta ,etc.