PDA

View Full Version : Sustinem echipele romanesti ce participa in cupele europene?



tuxie
26th September 2006, 10:18
In ultima vreme, observ ca multi dintre forumisti au tendinta de a repeta disensiunile din trecut (gen "I love you Boro"), aplicate de aceasta data la toate cele 3 echipe ce participa in cupele europene (Champions League si UEFA Cup). Asadar, acest poll este in principal adresat suporterilor echipelor ce nu participa in competitiile mai sus mentionate si, secundar, suporterilor echipelor ce participa.
As fi curios, in cazul celor din prima categorie, de unde astfel de reactii, alegerea de a sustine o alta echipa a carei suporteri nu au fost pana inaintea unui meci direct cu una din cele 3 echipe si daca respectivii considera ca, in acest moment, echipa lor favorita s-ar descurca mai bine decat echipa controversata.
V-as ruga sa va argumentati optiunea.

superchumbo
26th September 2006, 11:42
din frustrare evident ................................ ca doar "sa moara capra vecinului" e proverbul care ne caracterizeaza ca natiune, nu ?????

SORENSEN
26th September 2006, 11:44
E o optiune personala....eu de ex nu ca sustin o echipa din RO dar ma uit si vreu sa castige...bine le sustin :D
Oricum sincer in functie de situatie chiar ma enervez...
Dar oricum fiecare cum simte.
Eu de exemplu imi place fotbalul...asa ca nu pot sa nu simpatizez cu alte echipe...mai ales ca e vorba de una din ROmania ...

JJ
26th September 2006, 12:06
In cupele europene am tinut cu toate echipele romanesti, mereu. Am fost de cateva ori si pe stadioane la mai multe meciuri in cupe (Steaua, Dinamo, National, bineinteles Rapid).
Singura exceptie de la regula a fost anul trecut in sferturi - n-am prea putut sa tin cu Steaua :)

tuxie
26th September 2006, 12:12
Oricum sincer in functie de situatie chiar ma enervez...
Dar oricum fiecare cum simte.


Asta e drept, si eu ma pot enerva la un moment T si sa o dau cu 'sa moara capra vecinului'; doar ca o data ce iti trec nervii, revii la analiza de ansamblu cumva. Totusi sunt prea multe frustrari de tipul mentionat, la urma urmei oricum am privi echipele din cupele europene reprezinta in primul rand tara, si in al doilea rand clubul; la fel si suporterii - s-au nascut in Romania, nu in clubul X.

SORENSEN
26th September 2006, 12:20
Oricum la un moment dat intervine invidia...adica daca Rapid ajungea in sferturi si Steaua era eliminata de Betis ...nu stiu cat de mult mai puteam tine cu rapidistii da oricumeu zic ca trebuie sa fim fair-play si pe cat posibil sa tinem cu Romania ...
Dar fiecare ,repet, cum simte sau cum il duce mintea.
Garantat maine voi tine cu ambele echipe romanesti sa mearga in grupele UEFA

delaparis
26th September 2006, 12:26
Eu le sustin pe toate si mi se pare normal asa...:ok:
Dar sigur eu nu traiesc in Romania si nu sunt in contact cu tensiunile de acolo inter-cluburi.
Cel mult pot spune ca s-ar vedea mai frumos de aici :D o solidaritate nationala in ceea ce priveste sustinerea cluburilor oricare ar fi ele cind e vorba sa ne "luptam" cu marii din Europa. Sa nu uitam ca in alte parti toti sunt solidari ... exemple ar fi chiar acum cu Lyon unde nu e francez sa nu sustina echipa asta mai ales ca joaca in deplasare ...:rolleyes:

tuxie
26th September 2006, 12:29
Nu prea cred eu ca o sa vedem prea repede astfel de fenomene si la noi, mai degraba in cazul in care Steaua trece de grupe vom vedea iar ceva stelisti capaciti ca au iesit in strada sa se bucure. Si chestia asta are o explicatie, cand respectivii se bat cu pumnii in piept si se "p**a" pe echipa locala, de parca ei ar fi reusit cine stie ce performanta.

noir_desir
26th September 2006, 12:53
Eu unul sustin orice echipa romaneasca ce joaca in cupele europene, pentru simplul fapt ca sunt roman... Un argument ce le poate parea unora pueril, dar asta este adevarul. Cum bine a spus si tuxie, ne-am nascut in Romania, nu in clubul X.
Cu toate acestea, nu as fi in stare sa ies sa ma bucur pe strazi pentru victoria unei alte echipe decat cea favorita. Ceea ce s-a intamplat anii trecuti demonstreaza ca multi dintre noi sunt mai mult stelisti decat romani. Sunt curios daca, prin absurd, Poli Iasi ar castiga Liga Campionilor, cati bucuresteni ar iesi in strada...


Sa nu uitam ca in alte parti toti sunt solidari...:rolleyes:

Nu stiu daca un sustinator ar lui Liverpool sau Manchester ar putea sustine pe Chelsea ori daca un juventin ar putea sustine pe Milan. Poate in Franta, situatia e alta, caci echipele ajung mai greu in fazele superioare. In schimb, daca englezii, italienii sau spaniolii isi permit sa nu sustina toate echipele de club, romanii nu cred ca isi permit, mai ales ca performanta e un lucru destul de rar in fotbalul de la noi.

pinki
26th September 2006, 12:55
le sustinem, cum sa nu :D eu o sustin pe steaua in primul si=n primul rand, dar nu ma deranjeaza ca si celelalte echipe sa aiba un parcurs bun, pana la urma ne fac fotbalul mai cunoscut :D dar daca e sa intalneasca steaua pe undeva, atunci nu le mai sustin :D

dede
26th September 2006, 15:15
mie personal mi-e indiferent...nu plang daca o echipa pierde si nu sar in sus de bucurie daca castiga (bineinteles la Steaua e altceva :P)...insa ma bucur cand vad ca creste coef :D

kain
26th September 2006, 15:17
Sunt roman , le sustin pe toate :P

dan
26th September 2006, 16:12
intotdeauna am tinut cu echipele romanesti in cupele europene.
acum e unul dintre cele mai bune momente ale fotbalului romanesc si ma bucur sa vad ca aproape toti microbistii sustin echipele romanesti in europa.
daca nationala a cam luat-o in jos in ultima vreme,echipele de club merg tot mai bine.(asta inseamna ca si pt nationala o sa vina vremuri mai bune)

gabi94
26th September 2006, 16:12
Petru ca sunt roman ,tin pumnii strinsi la toate echipele care ne reprezinta...

Aurel.D
26th September 2006, 16:14
Singura echipa cu care tin in Cupele Europene (exceptie Dinamo, bineinteles), este ca si anul trecut, Rapid.
Cand eram copil ma bucuram de victoriile Universitatii Craiova sau Sportului Studentesc in UEFA, insa niciodata nu am putut tine cu Steaua, indiferent cu cine a jucat. Din partea mea Steaua poate sa joace 5 finale de Ch. League si sa castige si Cupa Intercontinentala ca tot nu as putea tine cu ei!
Asta simt, nu pot sa ma fortez sa tin cu rivala de o jumatate de secol a echipei mele favorite!

As vrea sa vad si eu cati suporteri ai lui Lazio ar tine cu Roma, ai lui Barca cu Real, ai lui Manchester City cu Man. United, etc....
Mi se pare putin fortata chestia asta cu asa zisul "patriotism".

pinki
26th September 2006, 16:20
eu tin si cu barca si cu real :D cat despre echipele noastre... le sustin, in sensul ca nu-mi doresc neaparat sa piarda, adica e un fel de indiferenta :D STEAUA e cea mai importanta pt mine :)

delaparis
26th September 2006, 16:40
Daca luam exemplu cu Steaua as zice asa:

Cei care nu sunt stelisti, in caz de mare performanta a echipei din Ghencea, vor fi mindri ca stelistii sunt romani. In cazul in care Steaua se va face de ris atunci pot fi mindri ca nu sunt stelisti :D


Cred ca e valabil si pentru Rapid sau Dinamo :D

superchumbo
26th September 2006, 16:41
In cazul in care Steaua se va face de ris atunci pot fi mindri ca nu sunt stelisti :

not gonna happen soon .................................. /hello

Paul
27th September 2006, 22:10
Sustin exclusiv pe Steaua , dar imi doresc ca Dinamo sa obtina cel putin calificarea in grupele UEFA.

De ce? Ca sa fie obositi si sa le scada sansele si concentrarea pt. titlu!

Rapid e cantitate neglijabila in ecuatia titlului si ar fi bine sa se califice (cel putin pt. puncte).

Faptul ca imi doresc ca Dinamo si Rapid sa intre in grupe e una , dar sa spun ca le sustin pe toate e o prostie (mai ales sa zic ca le sustin in aceeasi masura )

Elphax
27th September 2006, 22:21
preferabil ar fi ca dinamo si rapid sa se califice si sa joace bine, sau sa nu se califice deloc - asa putem avea coeficient bun

Paul
27th September 2006, 22:38
pt. dinam si rapid ideal ar fi sa se califice in grupe , sa faca 2 victorii , sa aiba adversari tari de tot , sa fie obosita , sa aiba accidentari , iar in final sa termine pe 4 in grupa :D

YoYoyOi
27th September 2006, 22:51
Sustin in primul rind Steaua, si sustin pe Dinamo si pe Rapid cind joaca afara. Ce nu pot sa suport sunt mascaricii care nu au o echipa preferata, sau chiar daca sustin ca o au, sunt de fapt anti-adversari decit pro-echipa favorita. Adica una e sa-ti sustii echipa si alta e sa faci comentarii, numai de dragul de a te baga in seama, la adresa altei echipe.
Eu n-am nimic de impartit cu fanii altor echipe atita timp cit isi vad de treaba lor. Dar in momentul in care cineva provoaca la scandal numai pentru ca el e anti-Steaua, anti-Rapid sau anti-Dinamo, cred ca acela pur si simplu nu trebuie luat in seama. Cu cit ii este data mai multa importanta cu atit se crede mai special, mai dotat, mai viril, mai inteligent ca altii.
Oricum, tin pumnii lui Dinamo si Rapid pe miine, si sper ca rezultatele sa ne fie favorabile.

aetius
28th September 2006, 08:40
hai romania si bafta tuturor echipelor de club romanesti in europa.

MariusTR
28th September 2006, 08:46
Rapid si Dinamo trebuie sa faca puncte pentru Romania in grupele UEFA.
Steaua o sa li se alature in UEFA putin mai incolo, pentru puncte.
E bine pentru fotbalul romanesc ca sa mergem cu toate trei cat mai departe.

Bafta Steaua, bafta Dinamo, bafta Rapid.

Gabriel28
28th September 2006, 09:08
Eu le sustin pe toate si mi se pare normal asa...:ok:
Dar sigur eu nu traiesc in Romania si nu sunt in contact cu tensiunile de acolo inter-cluburi.
Cel mult pot spune ca s-ar vedea mai frumos de aici :D o solidaritate nationala in ceea ce priveste sustinerea cluburilor oricare ar fi ele cind e vorba sa ne "luptam" cu marii din Europa. Sa nu uitam ca in alte parti toti sunt solidari ... exemple ar fi chiar acum cu Lyon unde nu e francez sa nu sustina echipa asta mai ales ca joaca in deplasare ...:rolleyes:

f. bine spus :ok: sunt de aceasi parere.

Angel66
28th September 2006, 13:17
Rapid e cantitate neglijabila in ecuatia titlului si ar fi bine sa se califice (cel putin pt. puncte).


crezi tu cantitate neglijabila..asa eram si anul trecut!si v-au tremurat chiloteii pana in ultima etapa,fugeati cu gentile cu bani dupa adversarii Rapidului...si dupa ai stelei:evil:asa ca usurel cu afirmatiile!!
on topic:sustin Rapidul!as vrea ca dinamo sa ajunga mai departe ptr puncte(dar nu mai departe ca Rapid:D)...si steaua imi este indiferenta(nu plang cand ia bataie:D),ptr ca nu si-au castigat corect locul,acolo unde sunt...

tuxie
28th September 2006, 13:23
Eu n-am nimic de impartit cu fanii altor echipe atita timp cit isi vad de treaba lor

Si aopi citim semnatura ta, in care intr-adevar ai vrut sa dovedesti ceva care iti contrazice fragrant afirmatia de mai sus, ca sa nu mai zic de faptul ca dai dovada de exact termenul pe care l-ai colorat. Spune-mi prin ce esti tu mai superior, mai destept, mai orice altceva decat un dinamovist, decat un polist sau decat un tractorist daca vrei.

suporterita
28th September 2006, 13:32
Spune-mi prin ce esti tu mai superior, mai destept, mai orice altceva decat un dinamovist, decat un polist sau decat un tractorist daca vrei.

:rosu: nu exista in limba romana MAI SUPERIOR!SUPERIOR nu are grad de comparatie,si pina la urma lasa-i pina miine sa vedem daca Rapid sau Dinamo merg mai departe.sa vedem daca meritau sa joace in CL SAU DOAR SE AMAGESC,ar trbui sa-l cloneze pe Moldovan,ca in rest,au vreo 7 atacanti care nu dau goluri.

Angel66
28th September 2006, 14:53
:rosu: nu exista in limba romana MAI SUPERIOR!SUPERIOR nu are grad de comparatie,si pina la urma lasa-i pina miine sa vedem daca Rapid sau Dinamo merg mai departe.sa vedem daca meritau sa joace in CL SAU DOAR SE AMAGESC,ar trbui sa-l cloneze pe Moldovan,ca in rest,au vreo 7 atacanti care nu dau goluri.

..si dupa parerea ta steaua merita sa joace in CL?:happy de ce?au fost imaculati in sezonul trecut!saracii,au murit pe teren!nu ne mai purtati voi de grija...cine da gol sau nu!noi dam...nu luam cate 3!:evil:

dede
28th September 2006, 15:09
noi dam...nu luam cate 3!:evil:
ucl nu'i uefa :evil:

suporterita
28th September 2006, 15:12
sper ca Rapid sa se califice in grupe,mai sper sa faca o figura la fel de frumoasa ca anul trecut cind noi v-am eliminat si nu uita CL nu se compara cu UEFA.voi ati fi luat 5 de la Lyon,fara urma de ranchiuna iti spun,e vorba de mentalitate la romani,s-a vazut marti seara insa Rapid nu face presing si nu are clasa de CL,asta e realitatea in sezonul 2008-2009,daca acum vor aduna puncte si daca diseara Rapid se califica,depasim portugalia si avem 2 echipe direct in grupe si una in turul 3,pina atunci caliti-va in batalii.

kain
28th September 2006, 15:37
Bine ca joaca Steaua mai bine ca Rapid .. s-a vazut in meciu` direct.. care a fost treaba.. dar ptr tine nu conteaza asta .. tot pe a ta o tii.. :P

dede
28th September 2006, 15:45
pai da, v-am egalat cu un om in minus

kain
28th September 2006, 16:18
Si asta e motiv de lauda ? Insa uiti faptul ca am avut bara , si iar bara.. si iar bara.. asta ai uitat-o ;)

MariusTR
28th September 2006, 16:25
Buey fratilor, pana si pe topicul asta in care trebuie sa strangem cat de cat randurile in jurul echipelor romanesti ce ne reprezinta in UEFA, ne certam ca la usa cortului ... sunt alte topicuri in care va puteti ataca reciproc.

Sau asta e deja reflex la unii?

Lupta Steaua! Lupta Rapid! Lupta si Dinamo!
Luptati, mai oameni buni, URA si la gara! :D

starsteel
28th September 2006, 16:56
Daca nu am sustine echipele romanesti ce joaca in cupele europene am deveni cu totii niste borcea.:no:

tuxie
28th September 2006, 18:01
Daca nu am sustine echipele romanesti ce joaca in cupele europene am deveni cu totii niste borcea.:no:

starsteel, daca Borcea e termen de comparatie, inseamna ca rasa borceasca prinde amploare - culmea, in randul stelistilor cel mai mult.

MariusTR: de ce URA si la gara? :) Vrei sa-i faci rapidisti pe toti? Sau are nea Copos planuri sa cumpere pe Dinamo si Steaua si sa le schimbe numele in Personalul si Acceleratul, iar peste un an sa le cumpere pe toate pe o societate noua de actiuni intitulata AFC InterCity Bucuresti :happy (oricum ar drege-o, pana la TGV mai are :D). Ar mai lipsi lolo sa vina sa propuna un nume gen Personalu'05 Vagonu :D

MariusTR
28th September 2006, 18:09
N-ai inteles si nu ma stresez din aceasta cauza :D
Deci, frate de la Timisoara cu publicul cel mai feminin din Europa , care sunteti fruncea si trageti la titlu' ca magaru la caruta cu morcovi ... am zis aici ca ar fi mai frumos sa ne intelegem in sensul ca sa nu ne mai atacam.

Avem 3 echipe in Europa? Avem. Romania are nevoie de puncte in clasamentul UEFA? Are. Rost are sa ne(va) dati la figura cu ce va cade la mana?
O sa-ti intre si Poli in UEFA anul asta, asa ca stai tu calm ca lupta Steaua , Rapidul si Dinamo si pentru tine. Bucura-te romane!
Ca daca nu-ti fac cele 3 echipe puncte in UEFA, o sa stati voi (tu si POLI a ta ) pe curu vostru si vedeti UEFA acasa cand o sa-mi vad eu ceafa.

YoYoyOi
28th September 2006, 20:19
Si aopi citim semnatura ta, in care intr-adevar ai vrut sa dovedesti ceva care iti contrazice fragrant afirmatia de mai sus, ca sa nu mai zic de faptul ca dai dovada de exact termenul pe care l-ai colorat. Spune-mi prin ce esti tu mai superior, mai destept, mai orice altceva decat un dinamovist, decat un polist sau decat un tractorist daca vrei.

Nu vad ce legatura are semnatura mea cu ceea ce am zis. Daca te-ai simtit vizat, imi cer scuze. Nu am avut aceasta intentie. Este doar un proverb care-mi place. Si atit.
Nici nu am sustinut ca sunt mai desteapta sau superioara altuia. Insa, dupa cum ziceam si mai inainte, sunt persoane care agata la scandal, doar asa ca sa se bage in seama, fara a avea un fundament real pentru gestul lor.
Ca dau dovada ca sunt proasta, ca sa traduc ce voiai tu sa zici, este parerea ta pe care eu si altii nu o impartasesc. Dar, fie cum zici tu. Poate tu esti "mai superior" decit mine, n-am de unde sa stiu.