PDA

View Full Version : Plati electronice online



tuxie
26th September 2006, 08:43
Voi folositi platile electronice online (as in 'cumparaturi pe internet cu cardul')?
Sunt in primul rand curios cam cata lume foloseste astfel de modalitati de plata si, nu in ultimul rand, cu ce banci lucrati si cam cat sunteti de multumiti de ele.

Kainsashiki
26th September 2006, 11:22
Visa Electron de la ING e cel mai bun card pentru plati online

tuxie
26th September 2006, 11:44
Subscriu; de asemeni un mare plus pentru ING comparativ cu alte banci si la operabilitate (da, chiar esti sunat inapoi repede in cazul in care ai raportat vreo situatie), tehnica (selfbank, multimats) si nu in ultimul rand, homebank (momentan are votul de cea mai rapida aplicatie de tip i-banking, desi la facilitati nu pot sa zic ca rupe gura targului). Plus ca-ti poti plati majoritatea facturilor de pe card sau homebank fara sa alergi si/sau sa stai la rand la ghiseele diversilor. Overdraft-ul iarasi e in conditii foarte bune. Minusuri (ce am gasit eu pana acum): nu proceseaza file cec internationale, nu poti sa faci licitatie valutara de pe homebank, nu poti face plati externe de unul singur.

07Ex
29th January 2007, 01:28
Eu cumpar online tot timpul, dar nu cred ca te pot ajuta in privinta bancilor si a modalitatilor de plata deoarece nu sunt in Romania.

tuxie
29th January 2007, 10:49
Eu cumpar online tot timpul, dar nu cred ca te pot ajuta in privinta bancilor si a modalitatilor de plata deoarece nu sunt in Romania.

Nu e mare diferenta, ba chiar are tenta de a inlocui mersul la cumparaturi pentru anumite categorii de produse. Si culmea, observ ca exista si promptitudine la comerciantii online. Astept cu nerabdare sa-si puna bomba de langa bloc internet, sa pot face comanda de bere fara sa ma deplasez :happy

07Ex
2nd February 2007, 16:21
La Toronto exista un magazin online (www.grocerygateway.com) de unde poti cumpara tot felul de produse de mancare, dar nu stiu daca au si bere. Daca ar avea ar fi chiar super.