PDA

View Full Version : Barajul pentru Divizia A



Edgar
9th June 2003, 20:56
Meciurile sunt:

Poli AEK - Gloria Buzau
Otzelul Galatzi - FC Oradea

Turul: 14 iunie
Returul: 18 iunie

Edgar
9th June 2003, 23:17
Nu vreau sa fiu rau, dar au trecut ore bune de la stabilirea meciurilor de baraj, iar pe site-ul Onlinesport.ro nu apare nici o shtire legata de acest lucru. N-ar fi rau sa respectatzi etiketa de "cel mai complet ziar electronic de sport din Romania".

FatFrumos
10th June 2003, 04:05
Mda sint cam in urma cu stirile de multe ori.

Njock
10th June 2003, 22:02
Poli-Aek si FC Bihor.

Bihorul pe cinstite 8)

07Ex
10th June 2003, 23:40
Sper sa promoveze ambele echipe din divizia B deoarece ambele sunt echipe cu traditie in fotbalul romanesc. N-am nimic impotriva timisorenilor sau a echipei Poli Timisoara, dar sa nu ne fie cu suparare, echipa Poli AEK Timisoara este de fapt Fulgerul Bragadiru nu Politehnica Timisoara.
Eu tot nu inteleg cum de adevarata echipa Poli Timisoara se scalda in anonimat pe undeva prin divizia C, sub pretextul ca nu sunt bani, nu sunt investitori, ... si nu este nimeni interesat, iar Fulgerul este in divizia A si joaca la Timisoara tocmai fiindca acolo este interes mare pentru fotbal? Asa ceva numai la noi am mai auzit.

Edgar
14th June 2003, 20:54
Otzelul Galatzi - FC Oradea 2 - 1
Poli AEK Timishoara - Gloria Buzau 5 - 3

dominus
18th June 2003, 02:53
ai fost vreodata pe stadion in Timisoara sa traiesti un meci adevarat? te gasesti tu sa comentezi ca nu vrei sa ramana poli in A.. ar trebui sa faci o vizita la Timisoara cand se joaca un mare derby sa vad atunci ce iti mai gasesti de comentat.. se strang la timisoara mai multi suporteri decat pe toate stadionele din tara asta uitata de lume..
extraordinar, nu ii mai spune Politehnica Timisoara, mare scofala.. cate echipe si-au schimbat denumirea in timp.. traditie.. uita-te la ripensia.. e de domeniul trecutului.. si cate titluri a adus.. nici nu existau echipele comunistilor pe vremea aia.. Politehnica Timisoara .. e de domeniul trecutului? asta e parerea ta? adica ii faci cretini pe toti oamenii aia care merg la stadion.. crezi ca merg la stadion doar sa vada un meci de fotbal? merg sa traiasca meciul de fotbal.. si deocamdata in diviziaA, doar la noi se traieste un meci.. pe alte stadioane se vizioneaza.. daca pica Poli - desi sunt slabe sanse - scade media spectatorilor cu mai mult de 50 % .. si asa avem cel mai naspa campionat! vrei sa si ramana fara cea mai frumoasa galerie? mi-e mila de tine...

Dogarila
18th June 2003, 04:33
Ca aradean e logic sa sper ca Oradea si Timisoara se califica. Inseamna o concurenta mai mica pentru UTA in sezonul urmator

07Ex
18th June 2003, 07:35
Daca e vorba de spectatori ai dreptate, Poli AEK nu merita sa cada in B, dar ce folos daca vin 20000 de spectatori la meci daca asista la un meci mediocru? Ca sa nu-mi spui tu ca Poli AEK si joaca ca lumea sau la spectacol? Daca ar fii jucat bine nu s-ar fi aflat in situatia de a juca barajul, nu?
Corect, atmosfera din triune trebuie sa fie extraordinara, dar pacat de suporterii timisoreni care nu au parte de o echipa mai buna, una care sa le dea satisfactia de a ajunge intr-o cupa europeana, sau macar in Intertoto.

Edgar
18th June 2003, 20:30
Gloria Buzau - Poli AEK Timisoara 1 - 3
FC Oradea - Otelul Galati 3 - 1 (Gol de aur Vrajitoarea).

Poli AEK Timisoara si FC Oradea vor fi in Divizia A in sezonul 2003 - 2004.

alinx
18th June 2003, 20:54
Stadioane asa pline ca la oradea si timisoara nu mai gasesti in toata tara asta.S-a facut in cele din urma dreptate.Au promovat echipele care meritau asta din toate punctele de vedere.

deep purple
18th June 2003, 21:15
Asteptam si pe UTA anul viitor! Mult succes si aradenilor pentru sezonul care vine.

Tudose
18th June 2003, 23:14
Ma bucur ca mi-a iesit pronosticul referitor la castigatoarele barajului. :happy
Daca la Buzau nu s-a pus problema invingatoarei, meciul de la Oradea a fost pe muchie de cutit. Oricare din cele doua echipe ar fi putut avea castig de cauza. Au decis pana la urma iuresul de final si forta psihica a oradenilor de a reveni atunci cand se parea ca nu mai au nici o sansa.

Swordlord
19th June 2003, 01:51
:happy :thinkso: :yeah: Ura, dupa ani in care au jucat pentru steaua, facand tot posibilul ca sa bata pe Dinamo si Rapid si FC National, otelul s-a dus dracului... Aleluia! Multumesc, FC Oradea, multumesc Vrajitoarea!

A propos, eu tin cu Dinamo dar, in cazul in care Dinamo nu castiga, a doua echipa preferata ar fi Rapid. :drak: :drak: :drak:

apparte
19th June 2003, 03:32
Mestere,cainii tai si-au luat niste syticle-n cap pe motivul ca au avut proasta inspiratie sa poarte carpa mea de sters pantofii marca Lotto pe care scrie Cosmorom la meci la Oradea!In caz ca nu stiai,bihorenii urasc cromatica alb-rosie(asemanatoare cu a rivalilor nostri din vest,UTA)!

07Ex
19th June 2003, 06:30
Stadioane asa pline ca la oradea si timisoara nu mai gasesti in toata tara asta.S-a facut in cele din urma dreptate.Au promovat echipele care meritau asta din toate punctele de vedere.

Dar la Craiova nu vine lumea?

In alta ordine de idei imi pare bine ca a promovat Oradea. Otelul a jucat atatia ani la rand in divizia A si acum le-a venit si lor randul sa cada in B. Sper insa ca Oradea sa faca fata diviziei A si sa nu ajunga ca Gaz Metan, UMT sau UTA care au retrogradat imediat dupa ce au promovat in A.

dominus
20th June 2003, 00:15
Daca e vorba de spectatori ai dreptate, Poli AEK nu merita sa cada in B, dar ce folos daca vin 20000 de spectatori la meci daca asista la un meci mediocru? Ca sa nu-mi spui tu ca Poli AEK si joaca ca lumea sau la spectacol? Daca ar fii jucat bine nu s-ar fi aflat in situatia de a juca barajul, nu?
Corect, atmosfera din triune trebuie sa fie extraordinara, dar pacat de suporterii timisoreni care nu au parte de o echipa mai buna, una care sa le dea satisfactia de a ajunge intr-o cupa europeana, sau macar in Intertoto.

Trebuie sa privim si din alta perspectiva.. e primul an la Timisoara.. si eu zic ca s-a facut oarecum desctul de mult.. dupa inceputul entuziasmant, in care am dovedit ca putem pune probleme oricarei echipe din A, ne asteptam poate la mai mult.. Oricum ceva sponsori s-au strans in jurul echipei, nu indeajuns din pacate... Totusi exista semne bune pentru sezonul viitor.. Si ca sa afli si tu.. Daca Poli era scapata de retrogradare primea dreptul de participare in Intertoto.. ce facea, nu se stie.. oricum spectacol facea sigur nu ce vor face gloria si ceahlaul care joaca pentru bani.. Oricum, la anul sper sa se intregeasca div A cu Uta si o formatie din Cluj.. Sa se mai curete de mitici.. De ex National mi se pare o echipa fara rost.. suporteri=0 - de ce dracu mai joaca aia? nu pot intelege, fotbalul e un spectacol si daca nu vin spectatorii spectacolul nu trebuie sa continue.. asta e parerea mea..

Oricum, sezonul asta vei vedea o cu totul alta echipa, daca, Doamne ajuta, vin Zenga principal si Panduru secund.. sau macar unul dintre ei.. Sunt semne bune si din partea sponsorilor.. Poli va juca in Intertoto.. Sper eu, alaturi de Oradea..

Edgar
20th June 2003, 00:22
Speri deci la o plasare pe locul 8 sau mai sus. Asta e conditia pentru Intertoto. Multa bafta in cazul asta.

dominus
20th June 2003, 00:47
Sper si sunt convins ca vom fi pe un loc mai bun decat 8.. nici anul asta nu ar fi fost foarte greu.. am pierdut niste meciuri acasa din cauza lipsei de experienta si de prea multe ori din cauza lipsei de experienta a portarului.. si nu in ultimul rand din cauza unor aparatori, nu neaparat neexperimentati..

Tudose
20th June 2003, 01:34
Oricum, la anul sper sa se intregeasca div A cu Uta si o formatie din Cluj.. Sa se mai curete de mitici.. De ex National mi se pare o echipa fara rost.. suporteri=0 - de ce dracu mai joaca aia? nu pot intelege, fotbalul e un spectacol si daca nu vin spectatorii spectacolul nu trebuie sa continue.. asta e parerea mea..

Doresc si eu sa promoveze UTA si, daca s-ar putea, "U" Cluj, dar de ce atata ura contra regatenilor? Suntem doar toti romani! Nu uitati ca Timisoara a primit doua cadouri: unul de la Dacia Pitesti, celalalt de la AEK Bucuresti!
Este de admirat pasiunea banatenilor pentru fotbal, dar asta nu inseamna ca automat ai si echipa competitiva... F.C. National, asa cum e, cu putini sustinatori, a avut ceva performante! In Italia, o echipa precum Fiorentina, cu enorm de multi sustinatori, a ajuns la desfiintare... Nimic nu se face in ziua de azi fara bani, asta inseamna economie de piata, poate e trist, dar adevarat...

apparte
20th June 2003, 13:48
Tudose,stii bine ca dezastrul Fiorentinei s-a numot Cecchi Gori!Judeca si tu,Chievo cu 10.000 de suporteri pe meci,iar Napoli cu 70.000!Fa o diferenta a numarului de spectatori,inmulteste-l cu pretul biletelor si o sa vezi cam ce sume in plus incaseaza napoletanii pe sezon numai din vanzarea de bilete.Un amic mi-a zis ca a fost la Brescia-Milan si biletul a fost 50 de euro!La o diferenta de 20.000 de spectatori asta inseamna 1.000.000 euro la un meci!Bugetul e automat mai mare!

Tudose
20th June 2003, 14:24
Tudose,stii bine ca dezastrul Fiorentinei s-a numot Cecchi Gori!Judeca si tu,Chievo cu 10.000 de suporteri pe meci,iar Napoli cu 70.000!Fa o diferenta a numarului de spectatori,inmulteste-l cu pretul biletelor si o sa vezi cam ce sume in plus incaseaza napoletanii pe sezon numai din vanzarea de bilete.Un amic mi-a zis ca a fost la Brescia-Milan si biletul a fost 50 de euro!La o diferenta de 20.000 de spectatori asta inseamna 1.000.000 euro la un meci!Bugetul e automat mai mare!

Dezastrul Fiorentinei s-a numit Cecchi Gori, iar al lui "Poli" - Zambon!
Ceea ce vreau sa spun e ca nu totdeauna investitiile si cu atat mai putin rezultatele apar pe terenul cel mai propice.
De exemplu, vine investitorul X si alege o echipa din Romania. Unde sa se duca? La Timisoara, unde vin 20.000 de spectatori la meci si scoate profit din vanzarea biletelor si publicitate, sau sa mearga in micutul orasel Y, unde vin 1.000 de oameni la meci si reclama nu prea exista? La prima vedere, raspunsul e clar: la Timisoara!
Doar ca in realitate lucrurile nu prea stau asa. Investitorii din fotbalul nostru cauta in general profitul pe termen scurt. Nu mai punem la socoteala jocurile de culise, interesele pentru un anumit oras sau preferinta cuiva pentru o anumita echipa. Astfel, in Moldova au aparut destui oameni de afaceri care au dat bani in fotbal. In Ardeal - mai deloc! Pai credeti ca s-ar fi dus Gheorghe Stefan sa investeasca in alta parte decat la Piatra Neamt, acolo unde e cunoscut, are firme, relatii si poate sa mai traga si ceva sfori?
Intorcandu-ne in Italia: exemplul Fiorentinei sau al lui Napoli inseamna management defectuos. Cine e de vina ca Cecchi Gori a facut praf o echipa cu traditie, palmares si suporteri decat el insusi? Daca el nu a stiut sa-si administreze afacerea, aceasta s-a prabusit! Faptul ca la Florenta sau la Napoli vin mult mai multi spectatori si s-ar putea scoate profituri mult mai mari ramane de mai mica importanta, atat timp cat cei care au avut in mana afacerea au dus-o la faliment. Aceasta inseamna economia de piata, ceea ce e mai trist e ca primii care sufera sunt suporterii.

apparte
20th June 2003, 14:35
Ai dreptate,un raspuns amanuntit diseara,cand revin de la munca :(

Sir
21st June 2003, 03:21
Sper si sunt convins ca vom fi pe un loc mai bun decat 8.. nici anul asta nu ar fi fost foarte greu.. am pierdut niste meciuri acasa din cauza lipsei de experienta si de prea multe ori din cauza lipsei de experienta a portarului.. si nu in ultimul rand din cauza unor aparatori, nu neaparat neexperimentati..
dominus>cred ca o clasare in primele 10 este mai realista......................asta poate insemna si locul 6-7 :thinkso: