PDA

View Full Version : 2009 Draft



Zabriskie
21st May 2009, 16:31
*25 iunie, 7 pm ET*


Fegan strikes again.

Rubio doesn’t want to go to Memphis, and he especially does not want to pay money out of his own pocket with that huge buyout for the honor of doing so. Fegan [Rubio’s agent] wants him in L.A., and if he can’t have him there, he wants him in Sacramento. Definitely not Oklahoma City.

A facut minuni strategia asta prima data.

nba28
21st May 2009, 16:50
^pai nu prea are ce face.....trebe sa plateasca un buyout de vro 6 mil euro la joventut si nba teams pot sa plateasca doar 500 mii ca sa il ajute pe jucator
doar daca cumva accepta cei de la joventut sa il lase pe mai putin(mai are si vro 3 ani contract)

nba28
21st May 2009, 16:56
am vazut pe undeva ca s-ar putea ca thunder sa ofere the 3rd pick + jeff green sau westbrook pentru 1st pick,adica blake griffin,care e hometown boy(s-a nascut in oklahoma si a mers si la high-school si college tot in oklahoma)
ce ziceti??se merita acest trade?

neaorin
21st May 2009, 16:57
eu intelesesem ca ideea era sa-si plateasca buyout-ul cu ceva bani dintr-un eventual contract de publicitate cu nike sau restul.
Probabil ca in Memphis n-are cum sa scoata atatia bani cum probabil ar scoate in California, mai ales ca e putin cunoscut in America.

Zabriskie
21st May 2009, 16:59
Knicks should jump on this.

Rubio + D'Antoni = awesome.


eu intelesesem ca ideea era sa-si plateasca buyout-ul cu ceva bani dintr-un eventual contract de publicitate cu nike sau restul.


Care contract? Shoe dealurile de anul asta vor fi foarte mici, un tip de la Nike estima ca o sa fie prima data dupa vreo 15 ani cand nu se vor incheia contracte de 7 digits/year.



3rd pick + jeff green sau westbrook pentru 1st pick,adica blake griffin

LOL. E nevoie de mai mult de atat ca sa urci pana la 1st pick. Lucrurile merg in directia buna la Thunder, nu e cazul sa dea juma de echipa sau o gramada de picks pt un local hero, sunt si small market.

Bogeyman
21st May 2009, 17:18
ce prostie...il urasc pe Rubio la fel de mult ca pe Yi...si din acelasi motiv
ii doresc din tot sufletul sa fie un bust
ce s-a intamplat cu "E o onoare sa sa ajung in NBA"?...acum fac mutre...nu vor sa joace decat in anumite locuri...


PS: Brandon Jennings >>> Ricky Rubio

nba28
21st May 2009, 17:25
LOL. E nevoie de mai mult de atat ca sa urci pana la 1st pick. Lucrurile merg in directia buna la Thunder, nu e cazul sa dea juma de echipa sau o gramada de picks pt un local hero, sunt si small market.

eu zic ca ar fi un trade decent....probabil thunder ar dori sal bage in trade pe
green si nu westbrook si totusi ofera un 3rd pick pe langa(daca vrea asa mult
rubio sa joace in L.A cred ca clippers pot sa il ia la pozitia a 3-a)
deci ar fi rubio si green\westbrook pentru griffin....nu mi se pare prea deplasat

obye
21st May 2009, 17:29
Eu vreau pe Thabeet la OKC , dar imi este frica de aportul lui in offence.
Clippers ar trebuii sa il ia pe Rubio , au destui big men , Baron Davis is an all star that played as a rookie last year. Blake poate la Memphis unde Warrick nu isi mai "revine". M.Conley-Mayo-Gay-Blake-Gasol (sounds nice).

Logic asa ar trebuii sa decurga... parerea mea...

Zabriskie
21st May 2009, 17:33
deci ar fi rubio si green\westbrook pentru griffin....nu mi se pare prea deplasat


Adica diferenta dintre 1st pick si 3rd pick e doar un alt jucator tanar cu potential? :)

obye
21st May 2009, 17:42
deci ar fi rubio si green\westbrook pentru griffin....nu mi se pare prea deplasat

Durant-Westbrook-Green sunt trio-ul OKC , in jurul lor trebuie facuta echipa , nu trebuiesc dati . Lor le mai trebuie un SG sau un C. Harden sau Thabeet.
poate un
Green+E.Watson/C.Atkins - Pentru Griffin
Green poate sa joace si SF.

nba28
21st May 2009, 17:48
Durant-Westbrook-Griffin sounds better to me:D
SG sau C pot sa ia de la FA,au o gramada de cap

Irimus
21st May 2009, 17:49
ce prostie...il urasc pe Rubio la fel de mult ca pe Yi...si din acelasi motiv
ii doresc din tot sufletul sa fie un bust
ce s-a intamplat cu "E o onoare sa sa ajung in NBA"?...acum fac mutre...nu vor sa joace decat in anumite locuri...


PS: Brandon Jennings >>> Ricky Rubio

Habar nu ai ce vorbesti.In primul rand, Rubio nu are nici o legatura cu ceilalti jucatori din acest draft cand vine vorba de talent si potential(exceptie Griffin) oricat de frustrat ai fi tu.In al doilea rand la Rubio e cu totul altceva decat la Yi.Care parte din "Rubio's buyout situation he has two years left on his contract, and will need to pay 6 million dollars" nu ai inteles-o? Vrei sa cace 6 milioane de dolari? Daca maine Buks iti ofera 1 milion de dolari /an ca sa il legi la sireturi pe Charlie V inainte de fiecare meci dar tu ai de dat 5 milioane echipei Recolta Jibou ca sa iti dea drumul ce dracu faci? Gandeste inainte sa vorbesti.Daca nu se gaseste nici o echipa sa-i plateasca acea suna e foarte posibil ca Rubio sa ramana in Spania... In al 3-lea rand singurul lucru rau pe care poti sa il doresti si se poate intampla e sa-si rupa picioarele si/sau mainile si sa nu devina un super jucator pt ca bust nu are cum sa fie.Comparatie cu Yi e de-a dreptul jignitoare...

Bogeyman
21st May 2009, 18:00
Habar nu ai ce vorbesti.In primul rand, Rubio nu are nici o legatura cu ceilalti jucatori din acest draft cand vine vorba de talent si potential(exceptie Griffin) oricat de frustrat ai fi tu.In al doilea rand la Rubio e cu totul altceva decat la Yi.Care parte din "Rubio's buyout situation he has two years left on his contract, and will need to pay 6 million dollars" nu ai inteles-o? Vrei sa cace 6 milioane de dolari? Daca maine Buks iti ofera 1 milion de dolari /an ca sa il legi la sireturi pe Charlie V inainte de fiecare meci dar tu ai de dat 5 milioane echipei Recolta Jibou ca sa iti dea drumul ce dracu faci? Gandeste inainte sa vorbesti.Daca nu se gaseste nici o echipa sa-i plateasca acea suna e foarte posibil ca Rubio sa ramana in Spania... In al 3-lea rand singurul lucru rau pe care poti sa il doresti si se poate intampla e sa-si rupa picioarele si/sau mainile si sa nu devina un super jucator pt ca bust nu are cum sa fie.Comparatie cu Yi e de-a dreptul jignitoare...

HA HA HA...HA...HA HA

mi-as paria toti banii ca daca Memphis ii promit ca il scapa de contractul ala cu DKV tot ar face mutre

o sa vedem noi peste un an cat de mare jucator va fi :rolleyes:

nba28
21st May 2009, 18:14
o sa vedem noi peste un an cat de mare jucator va fi :rolleyes:

nu te astepta sa faca prea mult in primul an(daca va juca sez viitor in NBA)
mai mult ca sigur nu va fi starter.....are 18 ani pustiu,nu vine din Sua,e un pass first guy,nu are un j solid deci probabil nu va avea prea multe puncte dar va compensa prin assists
nici la joventut n-a jucat mult are 11 min /per game in euroliga si vro 20 min /per game in campionat

vorbim peste 2-3 ani cat de bun e

Bogeyman
21st May 2009, 18:18
nu te astepta sa faca prea mult in primul an(daca va juca sez viitor in NBA)
mai mult ca sigur nu va fi starter.....are 18 ani pustiu,nu vine din Sua,e un pass first guy,nu are un j solid deci probabil nu va avea prea multe puncte dar va compensa prin assists
nici la joventut n-a jucat mult are 11 min /per game in euroliga si vro 20 min /per game in campionat

vorbim peste 2-3 ani cat de bun e

stii cum...e imposibil sa prezici
ai multe exemple de jucatori in genul lui (sau situatie asemanatoare) care au ajuns mari si multi care au ajuns nimicuri

Kobe24
21st May 2009, 20:56
nu te astepta sa faca prea mult in primul an(daca va juca sez viitor in NBA)
mai mult ca sigur nu va fi starter.....are 18 ani pustiu,nu vine din Sua,e un pass first guy,nu are un j solid deci probabil nu va avea prea multe puncte dar va compensa prin assists
nici la joventut n-a jucat mult are 11 min /per game in euroliga si vro 20 min /per game in campionat

vorbim peste 2-3 ani cat de bun e

si mai ales, o sa fie un super aparator, nu ca astia de acuma, care numai stl si blk. Aparare in adevaratu sens al cuvantului

Adrian
21st May 2009, 21:25
INtr-un fel nici mie nu-mi place comunismul asta al lui Stern, dar tine NBA echilibrata; altfel ai avea situatia din fotbal, cu 5-6 cluburi mari care joaca intre ele in fiecare an, ba daca se supara isi mai iau si mingea si pleaca. Ai avea Knicks - Lakers finala NBA an de an, dar si-ar vedea si Caseta visul cu ochii si poate vre-un Cuban sau alt zapaug chiar ar strange dream team la un loc.

Bogeyman
21st May 2009, 23:19
apropo de declaratiile agentului lui RR
same agent as Yi's :shocked:

si irimus, nu-i mai lua apararea...daca stia situatia proasta in care se afla nu se declara pt draft.

BAK
21st May 2009, 23:56
apropo de declaratiile agentului lui RR
same agent as Yi's :shocked:

si irimus, nu-i mai lua apararea...daca stia situatia proasta in care se afla nu se declara pt draft.

wtf are you talking about man? are you nuts? sunt convins ca RR nu se uita numai la bani precum crezi tu...
"Rubio held his first press conference in early June 2008. During the event, he criticized what he saw as the NBA's emphasis on individual play and blamed poor team play for the recent struggles of the US national team, saying in his native Catalan, "Basketball isn't one-on-one. It's five-on-five, plus the bench."[10]"


and btw, copilu face 300.000 pe an.....sincer, de unde naiba sa scoata 6 mil ca sa isi rascumpere contractul....?


and yeah, same agent as Yi's dar tipul uite cu sine mai are contract...
Shawn Marion
Jason Terry
Yi Jianlian[1]
Ricky Rubio[3]
Matt Carroll
Joe Smith
Rafer Alston
Kris Humphries
Austin Croshere
Jarvis Hayes
Melvin Ely
Shandon Anderson
Ruben Patterson
Erick Dampier
Howard Eisley
Reggie Evans
Dermarr Johnson
Troy Murphy
Eduardo Nájera
Nenê
Jason Richardson
Ricky Sanchez
Anderson Varejão

John
22nd May 2009, 12:14
mi-a placut cum a jucat la olimpiada ...
poate pt Knicks banii nu ar fi o problema

obye
22nd May 2009, 16:09
http://www.youtube.com/watch?v=N2gPD5NONww&feature=channel_page

Pustiul asta o sa fie 1st draft pick in 2010 - John Wall
Ht: 6-4 Wt: 182

nba28
22nd May 2009, 17:06
http://www.youtube.com/watch?v=N2gPD5NONww&feature=channel_page

Pustiul asta o sa fie 1st draft pick in 2010 - John Wall
Ht: 6-4 Wt: 182

yes sir,no doubt about it
e cred ca de vreun an pe locul 1 la mock draft in 2010

eu ma uit pe site-ul asta de obicei la mock drafts
http://www.nbadraft.net/2009mock_draft
gasiti si parerile scouterilor despre strengths and weaknesses ale jucatorilor

obye
23rd May 2009, 22:57
e un nou Rose sau mai bine zis... un Nash mixed with Rose ... DAMMMn... ( da farmec basketului numai prin pase ... gotta love this game )
Ricky Rubio e watched by OKC:
http://www.prosportsdaily.com/comments/ricky-rubio-a-new-look-to-draft-for-okc-thunder-229756.html

Zabriskie
23rd May 2009, 23:23
LMAO @ Nash mixed with Rose, asta ar fi the ultimate pg. no defense though.

In primul rand ca nu il duce capul, deci oricat de talentat ai fi, the bust potential is big. La fel si Jennings de anul asta, e aproape la fel de dumb ca var'su, Marcus Williams.



BJennings3: Most Important thing about the Draft/NBA, Get on a TEAM that fits your game and kill those 3yrs and GET THAT Big 2nd contract!

BJennings3: Perfect Example Of someone who didn't go Lottery but is finna get Paid!, RONDO!AARON BROOKS!

twitter

obye
24th May 2009, 04:22
Toti sunt "pui" au 18-21 de ani ... they got all the time to develop into REAL point guards !

John
26th May 2009, 12:33
Clippers entertaining offers for top pick

NBA sources continue to indicate that the Los Angeles Clippers are entertaining offers for the No. 1 pick. Despite their initial comments made on draft night about having already decided to pick Blake Griffin, they are keeping all their options open for now. "From what I understand, they didn't want to sound uncertain on draft night, since that's a typical Clippers reaction. This is a very important time for them in terms of season ticket renewals, which is why they had that kneejerk reaction."

obye
26th May 2009, 13:59
Smart picks ar fi:
Clippers getting Rubio si sa il il scoata la trade pe Baron
Memphis sa il ia pe Griffin - locul unde Warrick nu a excelat sezonul acesta si alaturi de Marc Gasol , Mayo si Gay , pot face minuni.
OKC - trebuie ar trebuii sa il ia pe McGee + J.Harden (asta daca le ramane lor Rubio - pt ca ei il iau pe Westbrook)
au deja prea multi posibili PG :Westbrook,Atkins,Watson,Livingston
- daca Memphis il ia pe Rubio atunci Thabeet e raspunsul (the center position is the big hole la OKC, urmat de un SG )

Irimus
26th May 2009, 18:03
Smart picks ar fi:
Clippers getting Rubio si sa il il scoata la trade pe Baron

:headbang:
^ ba nu e smart deloc pt ca:
1.griffin e bpa
2.pe baron davis nu il vrea nici dracu.

sebike
26th May 2009, 18:46
[QUOTE=Irimus;2592634]:headbang:
^ ba nu e smart deloc pt ca:
1.griffin e bpa
2.pe baron davis nu il vrea nici dracu.[/QUOTE

ce inseamna bpa?

Bogeyman
26th May 2009, 19:44
bpa=best player available...cred

obye
26th May 2009, 23:37
1...Best Player Available ... dar gandestete ca Clippers au colectie de big men , deci oricum e posibil un trade . ( so Rubio is next ... pe locul unde Davis nu a facut mai nimic)
2.Memphis Pg-Conley SG-Mayo SF-Gay PF-Warrick??? C-Gasol - deci ei pot opta pentru un PF ... si daca Clippers nu il drafteaza pe Griffin ... we all know what will happen`
3.OKC in functie de ce am zis mai sus ramane cu Harden - Thabeet sau un alt PG ( ca e plin draftu`)
-Rubio nu vrea la Memphis sau OKC - ceea ce mi se pare o idiotenie
__________________________________________________ ___________
Acum insa dupa cele spuse de mai sus , tin sa cred ca LAC il vor lua pe Griffin si va pleca Kaman/Camby sau Zach. (mai e si DeAndre Jordan si Skinner)
vom vedea ... o sa urmaresc si eu prin <<rumours>> ... si mai adaugam una alta pe forum!

BTW - Baron este inca un PG bun , atat ca nu s-a adaptat la LAC

obye
28th May 2009, 13:37
Craizy ideea

OKC 3rd PICK + J.Green + Collison vs. PHX`s Amare +14th PICK
PHX pot avea PG pe Rubio in caz ca Fac trade-ul cu Nash. ( lucru care aduce ceva jucatori de valoare)

PHX`s team : nash/rubio/dragic - j-rich/barbosa - hill/green/dudley - green/collison/admunson - shaq/r.lopez
si daca il dau la trade pe nash - ce echipa pot face ! (doar daca il au pe Rubio)
OKC`s team : westbrook/livingston/watson - sefalosha/weaver/(oricare din PG) - Durant / D.Mason - Amare/DJ White/Dejuan Blair(14 pick ) - Krisic /amare

Asta ar fi fantastic pentru ambele echipe !!!

Bogeyman
9th June 2009, 23:58
Spain's Ricky Rubio, projected as a top-five pick in the draft, notified his team, DKV Joventut, that he wants to terminate his contract.
Rubio is asking out of his contract, as well as challenging a 4.75 million Euro (approximately $6.6 million) buyout, which increases to 5.75 million Euros after June 30. "The [buyout] clauses are disproportionate to his salary -- abusive clauses," Rubio's father, Esteban, told ESPN. "We want to know, if he really left, whether or not he'd have to pay these amounts."


http://sports.espn.go.com/nba/draft2009/news/story?id=4241929&campaign=rss&source=NBAHeadlines


Nu pare sa mai conteze orasul...sau cel putin nu spune asa ceva. Probabil ca declaratiile alea au apartinut agentului fara a fi confirmate de RR

John
10th June 2009, 00:54
nu am crezut in declaratiile alea ...dc sa nu vrea sa joace alaturi de marc gasol de exemplu ?! ... nu avea sens

obye
22nd June 2009, 11:46
1. Griffin
2. Thabeet
3. Rubio ( trade la Sac-Town) pentru thompson sau Hawes + picK)

asa prezic eu
si OKC il vor lua pe Harden (+ unul din jucatorii lui Kings)

Irimus
22nd June 2009, 14:07
Nu intereseaza pe nimeni ce prezici tu.Cu exceptia lui Clippers, orice GM care nu-l drafteaza pe Rubio trebuie concediat pe loc.

obye
22nd June 2009, 14:19
PFF ...

Rubio poate sa fie decat un upgrade de PG ... plus ca are o clauza de 6 mil sa plece de la DVK Juventude.
Griffin e sigur no1 pick overall.
Era doar un guess de-al meu. Exact cum s-a facut si la pariuri in playoffs.

Nilatac
22nd June 2009, 15:12
Rubio poate sa fie decat un upgrade de PG ... plus ca are o clauza de 6 mil sa plece de la DVK Juventude.
Griffin e sigur no1 pick overall.
Era doar un guess de-al meu. Exact cum s-a facut si la pariuri in playof

Irimus
22nd June 2009, 16:17
^ce post original

KingMJames
22nd June 2009, 16:37
vorba aia .... cand nu ai ce spune, pur si simplu spune exact acelasi lucru ca persoana dinaintea ta.

real23
22nd June 2009, 21:13
Sau poate e clona lui obye, sau invers. :D

John
23rd June 2009, 22:11
All-time top 30 draft picks by slot :

http://sportsillustrated.cnn.com/2009/writers/ian_thomsen/06/21/best.picks/index.html

MileHigh
26th June 2009, 05:20
cati PGs au MIN nevoie? :)
oh, ok, Ty Lawson traded to Denver, asa da

nba28
26th June 2009, 06:48
mama ce a picat dejuan blair......era undeva in primii 15 anuntati si iata ca se ajunge la pickul 35 si inca nu a fost draftat

EDIT:a ajuns la spurs pana la urma:D

Bogeyman
26th June 2009, 07:28
ce dumnezo face minny?...au draftat 3 PG's...ce sa faci si cu flynn, lawson si rubio?

nba28
26th June 2009, 07:32
^4 de fapt....si calathes e PG....pai pe lawson l-au dat la denver si calathes joaca la anul la panathinaikos asa ca raman rubio si flynn


Bogey cum e?
Brandon Jennings si Jodie meeks

Bogeyman
26th June 2009, 07:37
^4 de fapt....si calathes e PG....pai pe lawson l-au dat la denver si calathes joaca la anul la panathinaikos asa ca raman rubio si flynn


Bogey cum e?
Brandon Jennings si Jodie meeks

mda...de ce nu l-o fi luat pe derozan?
pacat...eu vroiam ca flynn sa ajunga la noi sau la alta echipa unde sa fie starter :mda:

jennings...star sau bust.

ma mir ca holiday a cazut pana la 76ers...

si o gramada o sa regrete ca au trecut peste blair cand o sa vada ce face cu spurs ;)

jodie meeks e bun....oare de ce am impresia ca 2nd rounderul va fi mai productiv pt noi...din nou

nu-l ia nimeni pe dionte christmas???????? :o:....dar pe patrick mills????

nba28
26th June 2009, 07:39
pe derozan l-au luat raptors la 9....poate ca il lua bucks daca pica la 10

Bogeyman
26th June 2009, 07:47
pe derozan l-au luat raptors la 9....poate ca il lua bucks daca pica la 10

dap...asa cred si eu

patty mills a fost luat de blazers...steal...o sa preia rolul de starter de la blake cel tarziu la jumatatea sezonului


The New York Knicks are working hard to cut a deal with the Minnesota Timberwolves to acquire guard Ricky Rubio, a Western Conference source said.

One league GM said a deal “isn’t 100 percent,” but likely.

Update: At this point Minnesota is resisting the interest from New York and pressure from Rubio's agent.



The Orlando Magic have acquired eight-time NBA All-Star guard Vince Carter and forward Ryan Anderson from the New Jersey Nets in exchange for guard Rafer Alston, forward-center Tony Battie and guard Courtney Lee, General Manager Otis Smith announced this evening.

nba28
26th June 2009, 09:08
sa vedem unde va ajunge mike bibby....pe langa faptul ca l-au luat pe crawford cei de la hawks au mai draftat un PG in jeff teague..in conditiile astea,nul mai vad la ATL la anul

real23
26th June 2009, 11:04
Wow, Vince la Magic, chiar in NBA 2K9 jucam cu Orlando si dupa niste trade-uri il aveam pe Vince SG si pe Anderson off the bench. :) Iar Nuggets l-au luat pe Ty Lawson, what a steal.. :shocked: Bye bye Anthony Carter.

Irimus
26th June 2009, 16:01
ma mir ca holiday a cazut pana la 76ers...



ma, e bun ala de ceva? de cateva saptamani se vb doar de Eric Maynor fiindca nimeni nu se astepta ca Holiday sa cada pana la #17 deci nu m-am interesat deloc de el pe net.acu fac putin munca de scouting :D

nba28
26th June 2009, 16:05
^ pai are numai 18 ani si am vazut in multe locuri ca se zicea ca va fi PG of the future pentru 76ers

oricum clar ca nimeni nu se astepta sa pice atat,acum vreo 2 sapt se zicea ca sacramento sunt high on him si era la multe mockuri la pozitia a 4-a

Bogeyman
26th June 2009, 16:49
ma, e bun ala de ceva? de cateva saptamani se vb doar de Eric Maynor fiindca nimeni nu se astepta ca Holiday sa cada pana la #17 deci nu m-am interesat deloc de el pe net.acu fac putin munca de scouting :D

e probabil cel mai bun PG on D din draftul asta... ce sa mai zici...a jucat la UCLA, vezi si tu ce jucatori ies de acolo


apropo de sacramento...SUNT TAMPITI?
au mare mare mare nevoie de un PG calumea si cu atatia in draft ei l-au luat pe Evans? Nu pot sa cred ca nu trecut peste Rubio si Flynn...pe unul dintre cei doi trebuia sa-l drafteze
Evans nici macar nu e un pure PG si abia astept sa vad daca o sa vrea sa imparta mingea cu Martin
deja imi amintesc de shooting contest-ul dintre redd si mo-will

apoi hawks l-au luat pe Teague?...eu cred ca Hawks aveau nevoie de un playmaker

Pacers l-au luat pe Psycho T...ok, eu l-as fi pus in top 20 oricand dar nu la Pacers

Grizz pe Thabet?...de ce?...o sa joace Marc Gasol PF...nu o sa le iasa

Kobe24
26th June 2009, 18:59
e probabil cel mai bun PG on D din draftul asta... ce sa mai zici...a jucat la UCLA, vezi si tu ce jucatori ies de acolo


apropo de sacramento...SUNT TAMPITI?
au mare mare mare nevoie de un PG calumea si cu atatia in draft ei l-au luat pe Evans? Nu pot sa cred ca nu trecut peste Rubio si Flynn...pe unul dintre cei doi trebuia sa-l drafteze
Evans nici macar nu e un pure PG si abia astept sa vad daca o sa vrea sa imparta mingea cu Martin
deja imi amintesc de shooting contest-ul dintre redd si mo-will

apoi hawks l-au luat pe Teague?...eu cred ca Hawks aveau nevoie de un playmaker

Pacers l-au luat pe Psycho T...ok, eu l-as fi pus in top 20 oricand dar nu la Pacers

Grizz pe Thabet?...de ce?...o sa joace Marc Gasol PF...nu o sa le iasa


multe echipa drafteaza cel mai bun jucator posibil, nu in functie de pozitie.

Blazers au gandit altfel in 84 si l-au luat pe Sam Bowie

caseta
27th June 2009, 03:19
pacers au luat un PF ALB. unde de baza e "ALB".
cred ca-l vor vopsi si pe granger in alb to appeal to their fan base.

http://www.law.du.edu/jenkins/images/kkk.gif
pacers' fan base

KingMJames
27th June 2009, 03:30
daca au vreun model cei din indiana atunci cand construiesc o echipa, ei bine acel model este de fiecare data urmatorul (cel putin etnic vorbind):

http://www.blackfives.com/blog_pics/original_celtics.jpg

Bogeyman
27th June 2009, 11:00
pacers au luat un PF ALB. unde de baza e "ALB".
cred ca-l vor vopsi si pe granger in alb to appeal to their fan base.

cred ca exagerezi...asta cu albul se trage de la Bird si stii foarte bine...nu cred ca fanii din Indiana sunt rasisti...singurul loc unde intalnesti asta e Utah
uiti ce echipe au avut pacers nu cu mult timp in urma...

obye
27th June 2009, 14:47
Shaq o sa poarte #33
Amar'e va fi trimis la GSW ?
sunt prea multe rumours.
Chandler pentru Big Ben ?
A.Miller si Bibby ... unde ?

Irimus
27th June 2009, 16:03
Shaq o sa poarte #33
Amar'e va fi trimis la GSW ?
sunt prea multe rumours.
Chandler pentru Big Ben ?
A.Miller si Bibby ... unde ?

ador cand faci chestia asta

caseta
27th June 2009, 16:13
cred ca exagerezi...asta cu albul se trage de la Bird si stii foarte bine...nu cred ca fanii din Indiana sunt rasisti...singurul loc unde intalnesti asta e Utah
uiti ce echipe au avut pacers nu cu mult timp in urma...

cred ca esti naiv.

nu uita ca desi sclavagismul a fost abolit acum 200 de ani, segregatia a existat pina prin ani '70 iar mentalitatile nu se schimba nici in zeci de ani. poate in generatii.

zona rurala a US, mid-west-ul e plin de taranoi albi fara educatie, care nu stiu altceva decit pusca si biblia. sunt aia care neaga existenta evolutiei - probabil pt ca ei au fost ocoliti de evolutie. sunt aia care chiar cred ca pamintul are 6000 de ani si ca oasele de dinozaur care sunt datate cu izotopi carbon la peste 1 mil de ani sunt de fapt puse de dumnezeu ca sa testeze credinta oamenilor.

sarah fuckin palin care a candidat la vice-presidency era din asta. in europa ar fi ris oamenii (in majoritate) de ea si cu curu. dar in US sunt multi care cred asta. evanghelistii in special daca nu ma insel. astia sunt la fel de rai ca si islamistii care nu scot nasu din coran si care vor sa-i rada pe toti infidelii.

si cind discuti cu asa oameni spalati pe creier cu dero (hmmm, oare tu stii ce era ala dero ? era un fel de ariel/persil comunist) sa nu te mire ca sunt intoleranti si xenofobi. adica le e frica si urasc tot ceea ce nu cunosc si/sau nu inteleg. asta inseamna ca-s rasisti, homofobi, impotriva emanciparii femeilor etc. sunt la acelasi nivel cu societatea de acum 300-400 de ani, cind erau arsi oameni pe rug pt ca sustineau ca pamintul se invirte in jurul soarelui. si fiind cu mintea la nivelul de acum 300 de ani, pt ei inca nu s-a abolit sclavagismul - sau in fine, n-au ajuns la nivelul de evolutie la care sa inteleaga drepturile omului si motivele pt care a fost abolit.

marea problema a astora e ca sunt complet lipsiti de educatie. si asta pt ca multi sunt "home schooled" - adica le baga parintii in cap timpeniile pe care le au si ei, adica nivelul lor de cunostinte nu a evoluat de acum 2-3 sute de ani cind ardeau vrajitoare pe rug. doar ca acum nu mai au voie sa faca asta dpdv legal, ca altfel ....

si mai rau e ca sunt atit de multi si atit de spalati pe creier incit acum incearca sa bage "intelligent design" ca "teorie" in scoli, alaturi de evolutie.

din punctul asta de vedere e mult mai bine europa de vest, unde scoala e obligatorie, si unde nu prea exista "home school" (adica invatam doar ce zice biblia).

in fine, as mai continua, dar cred ca am zis suficient pt moment

/rant

Busta
27th June 2009, 16:32
caseta ai si tu dreptate, dar ala nu e publicul tzinta caruia i se adreseaza baschetul.
Ma indoiesc ca multi dintre taranoii aia au maieuri cu Bird cand era la Indiana State sau ale lui Reggie Miller, Dunleavy sau Murphy. Pt ei chiar nu conteaza daca la Pacers joaca JO cu Artest si Stephen Jackson sau Dunleavy cu Murphy si Diener. Cred ca ai descris mai degraba red-neck-ul ala de se uita la Nascar decat fanul baschetului.
Cred ca Indiana Pacers ca echipa are ca public tzinta persoanele aflate in zona urbana.

caseta
27th June 2009, 20:06
sa zicem ca eu, nefiind in US, vorbesc prostii.

let's ask someone else ... Mr Bill Simmons, what do you think ?


The Indiana Pacers are on the clock … for going bankrupt. And for making a pick. The pick? Tyler Hansbrough. That launches the N.Y. fans into an "Overrated!" frenzy. Hey, I'm excited for Indiana's 2009-10 local marketing campaign: a photo of Troy Murphy, Mike Dunleavy, Jeff Foster, Hansbrough and Travis Diener with the UPS-like slogan, "WHAT CAN WHITE DO FOR YOU?"

http://sports.espn.go.com/espn/page2/story?page=simmons/090625

I rest my case.

YodaRo
28th June 2009, 09:25
cred ca esti naiv.

nu uita ca desi sclavagismul a fost abolit acum 200 de ani, segregatia a existat pina prin ani '70 iar mentalitatile nu se schimba nici in zeci de ani. poate in generatii.

zona rurala a US, mid-west-ul e plin de taranoi albi fara educatie, care nu stiu altceva decit pusca si biblia. sunt aia care neaga existenta evolutiei - probabil pt ca ei au fost ocoliti de evolutie. sunt aia care chiar cred ca pamintul are 6000 de ani si ca oasele de dinozaur care sunt datate cu izotopi carbon la peste 1 mil de ani sunt de fapt puse de dumnezeu ca sa testeze credinta oamenilor.

sarah fuckin palin care a candidat la vice-presidency era din asta. in europa ar fi ris oamenii (in majoritate) de ea si cu curu. dar in US sunt multi care cred asta. evanghelistii in special daca nu ma insel. astia sunt la fel de rai ca si islamistii care nu scot nasu din coran si care vor sa-i rada pe toti infidelii.

ei cum asa...gigi becali e sau era candidat la presedentie intr-o tara membra a UE...sa inteleg ca alegatorii acestui domn, de altfel un bun crestin si fost luptator anticomunist dupa spusele domniei sale...ar fi ras si cu curu' de Sarah Pallin? Sau ai reputatului Vadim Tudor?Inteleg ca astia doi sunt europarlamentari acum si reprezinta Romania in fata Europei. Ceeace spune multe despre calitatea electoratului roman...ala de ar fi ras si cu curu de altii
Sau alegatorii acelui mare om politic Adrian Nastase? Sau ai reputatului politician nea nelu iliescu:o:
Si vorbind de mentalitati...cu ce e mai presus nea gheorghe de pe la adunatii copaceni de pune vaca la carutza decat rednecksi aia puritani? Aka nea gheorghe nu neaga existenta evolutiei de pune vaca sa traga la carutza pe cand rednecksii da, ca plimba vaca cu truckul? :) Care e diferenta untre unii si altii? Unul bea Whisky si altul tzuica. Si exemplele pot continua.

Vorbind despre religie, America prin constitutie lasa libertatea oamenilor de a-si urma crezul religios. De aia intalnim o masa eterogena, multiculturala, multietninca si multireligioasa. Sa inteleg ca e de blamat o asemenea politica? Aka in Romania unde doar o singura religie a fost majoritara desi pe timpul comunistilor cand se daramau biserici si se incerca interzicerea religiilor, acolo sa inteleg ca e un model de urmat?
Sclavagismul cand a disparut efectiv din Romania? Migratia capsunarilor nu are nimic de a face cu sclavagismul modern?
Bottom line de ce ii considera romanii mai prosti, mai inculti si mai... pe americani doar pen' ca se confunda Bucurestiul cu Budapesta?
Dupa parerea romanilor, buricul pamantului e chiar in zona spatiului mioritic.:D

KingMJames
28th June 2009, 12:13
a spus IN MAJORITATEA europei.oricum,problema in america e faptul ca media culturala este jalnica. si asta din cauza sistemului lor de invatamant (preuniversitar) care permite trecerea unor astfel de exemplare. desi sunt foarte multi si la colegiu de care te miri cum au intrat. ceea ce e marfa in universitarul american sunt conditiile care iti sunt puse la dispozitie,insa asta e alt subiect. ideea e ca nivelul general este prost, de-asta oamenii nici nu au niste convingeri prea puternice sau intemeiate, fapt pt care sunt relativ usor de convins in acceptarea sau aderarea la alte crezuri (mintile nepregatite sunt foarte usor de manevrat, oricat de incapatanate ar parea la inceput; conteaza cum le abordezi, pt ca cedeaza repede) si asa se obtine masa aia eterogena, dar fara sa aiba la origine o maturitate culturala reala. parerea mea... (sper ca a avut sens ce am zis, pt ca doar m-am trezit)

Bogeyman
28th June 2009, 12:15
sa zicem ca eu, nefiind in US, vorbesc prostii.

let's ask someone else ... Mr Bill Simmons, what do you think ?



http://sports.espn.go.com/espn/page2/story?page=simmons/090625

I rest my case.

lol...stiam modelu de om pe care mi l-ai descris si stiu si ce e dero :)
dar nu credeam ca si cei din Indiana sunt asa

Bogeyman
28th June 2009, 12:23
Shaq o sa poarte #33
Amar'e va fi trimis la GSW ?
sunt prea multe rumours.
Chandler pentru Big Ben ?
A.Miller si Bibby ... unde ?

esti frustrat?

nba28
28th June 2009, 12:32
esti frustrat?

:happy:happy:lol::lol:

guess so

Bogeyman
28th June 2009, 12:48
http://bp2.blogger.com/_xZ1TVllxWwk/SBNZ7paHVJI/AAAAAAAAAfQ/ieOEGPOpdAU/s400/brandon_jennings014BW.jpg

lol...Jennings mai are un tatuaj pe biceps si scrie "Black Jesus" :shocked:


A source has confirmed that Dionte Christmas has accepted an offer to join the summer league team of the 76ers.

Christmas, who wasn't drafted on Thursday night, will join Jrue Holiday, Marreese Speights and three other representatives on the team's summer league roster.

nice move by the 76ers...Dionte Christmas poate fi un jucator bun si nu pot sa cred ca n-a fost draftat

nba28
28th June 2009, 13:38
nice move by the 76ers...Dionte Christmas poate fi un jucator bun si nu pot sa cred ca n-a fost draftat

au mai fost dinastia....recent example anthony morrow last year

Irimus
28th June 2009, 14:53
http://bp2.blogger.com/_xZ1TVllxWwk/SBNZ7paHVJI/AAAAAAAAAfQ/ieOEGPOpdAU/s400/brandon_jennings014BW.jpg

lol...Jennings mai are un tatuaj pe biceps si scrie "Black Jesus" :shocked:



nice move by the 76ers...Dionte Christmas poate fi un jucator bun si nu pot sa cred ca n-a fost draftat
ma de unde stii tu toate astea? :D pe bune...si pe forum la sixers toti sunt extrem de entuziasmati ca Craciun asta va juca in SummerLeague pt phila.ar fi misto sa-l semneze si sa faca cuplu cu Holiday...va dati seama Christmas-Holiday =))

Zabriskie
28th June 2009, 15:05
http://bp2.blogger.com/_xZ1TVllxWwk/SBNZ7paHVJI/AAAAAAAAAfQ/ieOEGPOpdAU/s400/brandon_jennings014BW.jpg

lol...Jennings mai are un tatuaj pe biceps si scrie "Black Jesus" :shocked:


http://www.youtube.com/watch?v=MT3_fxWyplA

caseta
28th June 2009, 16:34
ei cum asa...gigi becali e sau era candidat la presedentie intr-o tara membra a UE...sa inteleg ca alegatorii acestui domn, de altfel un bun crestin si fost luptator anticomunist dupa spusele domniei sale...ar fi ras si cu curu' de Sarah Pallin? Sau ai reputatului Vadim Tudor?Inteleg ca astia doi sunt europarlamentari acum si reprezinta Romania in fata Europei. Ceeace spune multe despre calitatea electoratului roman...ala de ar fi ras si cu curu de altii
Sau alegatorii acelui mare om politic Adrian Nastase? Sau ai reputatului politician nea nelu iliescu:o:
Si vorbind de mentalitati...cu ce e mai presus nea gheorghe de pe la adunatii copaceni de pune vaca la carutza decat rednecksi aia puritani? Aka nea gheorghe nu neaga existenta evolutiei de pune vaca sa traga la carutza pe cand rednecksii da, ca plimba vaca cu truckul? :) Care e diferenta untre unii si altii? Unul bea Whisky si altul tzuica. Si exemplele pot continua.

Vorbind despre religie, America prin constitutie lasa libertatea oamenilor de a-si urma crezul religios. De aia intalnim o masa eterogena, multiculturala, multietninca si multireligioasa. Sa inteleg ca e de blamat o asemenea politica? Aka in Romania unde doar o singura religie a fost majoritara desi pe timpul comunistilor cand se daramau biserici si se incerca interzicerea religiilor, acolo sa inteleg ca e un model de urmat?
Sclavagismul cand a disparut efectiv din Romania? Migratia capsunarilor nu are nimic de a face cu sclavagismul modern?
Bottom line de ce ii considera romanii mai prosti, mai inculti si mai... pe americani doar pen' ca se confunda Bucurestiul cu Budapesta?
Dupa parerea romanilor, buricul pamantului e chiar in zona spatiului mioritic.:D

HA HA HA !!!!!
nu ti-ai gasit bine omul.

am zis europa, nu romania. daca mai citesti prin posturi ale mele mai vechi vei vedea ca nu consider romania in europa. o fi dpdv geografic, dar din toate celelalte puncte de vedere romania este ratacita undeva in evul mediu, nicidecum la nivelul europei de vest.

eu sunt dintre cei care NU sunt de acord cu timpenia patriotarda (bagata in cap oamenilor de comunisti, by the way) ca romanii sunt mai inteligenti decit alte natii (in special mai destepti decit americanii). am vorbit cu multi oameni educati care sustin asta pt ca vad reportaje la tv unde un dorel american nu a auzit de londra sau nu stie capitala frantei, si ei se compara cu respectivul, zicind ca uite, ei stiu X si Y si Z si americanul ala nu stie. dar de fiecare data le amintesc sa nu se compare cu dorel-ul american ci cu oameni cu educatie ca si ei - dar aia nu-s inclusi in reportaje, pt ca altfel nu ar mai fi reportajele amuzante.

ideea asta a fost bagata in capul multora de comunisti tocmai pt a strica imaginea "imperialistilor". si a fost bagata in capul copiilor inca din scoala - eu tin minte si cum, dar multi probabil au uitat si au ramas doar cu ideea, fara sa tina minte de unde a venit. noua ni s-au aratat niste manuale de scoala din franta, parca, si ni s-a spus ca ei la matematica fac in clasa a 7-a sau a 8-a ce facem noi intr-a 4-a. concluzia: ei sunt prosti. in realitate chiar daca materia e mai usoara pina prin liceu, dupa aia devine mai greu si filtrarea e mai dura. iar in universitatile lor chiar se invata. si se face si practica si sunt si super dotati, nu ca in ro unde chiar daca ar fi dotari in 2-3 zile jumate s-ar fura si jumate s-ar strica.


stiu ca americanii au libertate religioasa - bravo lor. insa founding fathers au facut o chestie care AZI in RO e de NECONCEPUT pt majoritatea: au separat statul de biserica.

in RO BORitura ia bani de la buget, dar cind e vorba sa fie controlata (de fisc, cnsas sau alte institutii ale statului) sare ca e autonoma. eu le-as da de ales: sunteti autonomi, caz in care NU mai primiti bani de la buget, sau primiti bani de la buget, caz in care popa sef e numit de prim-ministru. aaaa, si chiar ca institutie autonoma, asta nu inseamna ca BORitura sa nu se supuna legilor si regulilor fiscale din RO, ca BORitura nu e vatican sa fie stat separat.

revenind la americani, problema mea nu e libertatea lor religioasa, cit faptul ca aia bisericosii (evanghelistii in special din cite stiu) incearca sa-si impuna religia asupra tuturor - si sunt niste talibani. sa incerci sa impui in scoala predarea "intelligent design" e o dovada ca chiar tu nu esti foarte inteligent si este prozelitism religios pe banii statului, chestie care contravine principiilor founding fathers. sa incerci sa pui cele 10 porunci pe peretele scolii sau al curtii de judecata iarasi e prozelitism religios si contravine libertatii religioase pe care si tu o lauzi. sper ca nu esti din ala cu "libertatea religioasa e buna cit imi apara religia mea, dar nu si pt religiile altora" ?! ca asta suna tare mult a "vreau egalitate, dar nu pt catei".

motivul pt care consider europa superioara dp asta dv este ca e mai seculara (daca seculara are grade de comparatie). pt obye - seculara nu are legatura cu secolele, ci inseamna laica. in europa politicieni care toata ziua s-ar ruga si ar merge la biserica si una doua l-ar mentiona pe doamne-doamne nu cred ca ar avea sanse prea mari sa ajunga "main stream", pt ca de bine de rau oamenii in europa isi aleg pe cineva care sa conduca economia (in primul rind) si diplomatia, nu un popa-sef care sa dea tonu la rugaciuni si atunci cind ceva nu merge bine in loc sa stie cum sa repare, sa exclame "necunoscute sunt caile domnului".

YodaRo
28th June 2009, 20:06
problema in america e faptul ca media culturala este jalnica. si asta din cauza sistemului lor de invatamant (preuniversitar) care permite trecerea unor astfel de exemplare. desi sunt foarte multi si la colegiu de care te miri cum au intrat.
Sistemul de invatamant american e superior celui romanesc. In primul rand le fac educatie americanii. De aia sunt mai civilizati decat romanii. Ca mai sunt si uscaturi e altceva.
Oricum in Romania se cumpara examenele si diplomele ceeace in America nu ai sa vezi; la bac o sticla de cola si o ciocolata fac supraveghetorii sa inchida ochii. In facultatile romanesti e jale; nu se mai invata pentru ca se cumpara examenele. Toti golanasii fac o facultate fara ca macar sa stie bine tabla inmultirii. Invatamantul romanesc ERA bun cand exista competitie. Acum banii fac si desfac totul acolo.



ideea asta a fost bagata in capul multora de comunisti tocmai pt a strica imaginea "imperialistilor". si a fost bagata in capul copiilor inca din scoala - eu tin minte si cum, dar multi probabil au uitat si au ramas doar cu ideea, fara sa tina minte de unde a venit. noua ni s-au aratat niste manuale de scoala din franta, parca, si ni s-a spus ca ei la matematica fac in clasa a 7-a sau a 8-a ce facem noi intr-a 4-a. concluzia: ei sunt prosti. in realitate chiar daca materia e mai usoara pina prin liceu, dupa aia devine mai greu si filtrarea e mai dura. iar in universitatile lor chiar se invata. si se face si practica si sunt si super dotati, nu ca in ro unde chiar daca ar fi dotari in 2-3 zile jumate s-ar fura si jumate s-ar strica. Americanii ii lasa sa vada cat pot duce si apoi in inroleaza in programe specifice. Adica pomenisi de clasa a 7-a stiu caz cand un student face materia de a 9-a algebra fiind socotit prea dotat pentru cls a 7-a. Si materiile sunt la fel cu ce am facut eu in Ro. Deci la fiecare ii da sa duca cat poate. Diferenta e ca in America la scoala chiar se face carte, nu trebuie ca parintii sa trimita copii la meditat in particular la profesorul clasei... pen ca la clasa ala nu isi face datoria. Bine ca si la cateva sute de USD pe luna cat au in ro salariul nu au motivatie...dar ma rog.
Iar ca dotari nu mai vorbesc...si la cel mai amarit catun din America vine autobuzul si il la pe copil din fata casei. Desi scolile au si ele probleme cu dotarile, majoritatea au aer conditionat, caldura, computere si tot ce le trebuie. La scoala la care ma refer, fiecare elev are laptopul lui pe car eil foloseste la scoala. Bine ca in zonele sarace repet au si ei probleme.



revenind la americani, problema mea nu e libertatea lor religioasa, cit faptul ca aia bisericosii (evanghelistii in special din cite stiu) incearca sa-si impuna religia asupra tuturor - si sunt niste talibani. sa incerci sa impui in scoala predarea "intelligent design" e o dovada ca chiar tu nu esti foarte inteligent si este prozelitism religios pe banii statului, chestie care contravine principiilor founding fathers. sa incerci sa pui cele 10 porunci pe peretele scolii sau al curtii de judecata iarasi e prozelitism religios si contravine libertatii religioase pe care si tu o lauzi. sper ca nu esti din ala cu "libertatea religioasa e buna cit imi apara religia mea, dar nu si pt religiile altora" ?! ca asta suna tare mult a "vreau egalitate, dar nu pt catei". Asta e poveste de adormit copii. In America la public schools nu se fac ore de religie. Se fac doar la cele gen Catholic sau Presbiterian School of whatever. NU se face religia in scolile publice. In Romania indiferet de religie li se face cea ortodoxa. Gresesc cu ceva? Bine ca acum noi suntem ortodocsi..dar daca ar fi copii de alta religie in Romania la scoala? Aia ce fac?



motivul pt care consider europa superioara dp asta dv este ca e mai seculara (daca seculara are grade de comparatie). pt obye - seculara nu are legatura cu secolele, ci inseamna laica. in europa politicieni care toata ziua s-ar ruga si ar merge la biserica si una doua l-ar mentiona pe doamne-doamne nu cred ca ar avea sanse prea mari sa ajunga "main stream", pt ca de bine de rau oamenii in europa isi aleg pe cineva care sa conduca economia (in primul rind) si diplomatia, nu un popa-sef care sa dea tonu la rugaciuni si atunci cind ceva nu merge bine in loc sa stie cum sa repare, sa exclame "necunoscute sunt caile domnului".
Sunt 2 societati diferite cu multe puncte comune insa. Avantajul Americii e ca e o gazda primitoare emigrantilor. In Franta insa vei fi privit strain toata viata ta. Sau in Germania. Pe cand in America vei si asimilat si integrat rapid

Revenind la draft eu nu il inteleg pe Rubio asta.
Putea sa spuna de la inceput, sunt Ricky Rubio, mare scula din Spania si vreau sa joc doar la NY sau LAL ca sunt mare superstar.
Cred ca GM au stiut ceva de l-au lasat sa cada pe 5 si acolo trade-uit de Wizards ca isi exprimase dorinta sa nu joace la Washington. Parerea mea e ca avand asa ifose nu va avea viata lunga in NBA...asta de va juca vreodata. E in fond un tanar de care nu ai nici o certitudine. Intai trebuie sa demonstreze ca joaca ceva si dupa aia sa emita pretentii. Cred ca confunda America cu Spania. Aici ca regula generala nu conteaza ce ai facut in Europa, in America o incepi de la zero si intai demonstrezi ceva si apoi ceri. Just my 2c.

Bogeyman
28th June 2009, 21:05
Skiles asked Jennings who has the single game record for assists, BJ said Mark Jackson

"Do you think I'd leave you in the game if you had 29?" -- Skiles


:shocked:

John
29th June 2009, 11:37
Rockets Offer Brooks And Battier For Rubio


Mitch Lawrence of the New York Daily News reported that the Wolves turned down a deal with the Houston Rockets that would have resulted in Aaron Brooks and Shane Battier headed to Minnesota for Ricky Rubio.

Bogeyman
29th June 2009, 23:57
Jennings on Rubio


Q: How did he (Rubio) do and how would he do to compare to the other guys in college now?

A: "Well when I was playing he only zero assists and two turnovers, you know you tell me how that was."

Q: How many minutes was he (Rubio) playing?

A: "We had about even minutes, I had 12 points, about six assists, that was the most I ever played was 30 minutes. I was a little winded but I still think I got the best of him."

Q: How would he compare to the college freshman for example?

A: "Well put it like this, if he was in a workout with me, Jonny Flynn, Drew Holiday, (Ty) Lawson, and Stephen Curry he wouldn't even be at the top."

Q: Do you think he's all hype?

A: "Yeah because he played in the Olympics, been playing pro ball since 14, you know there it is right there. His stats you know 26 minutes, having 16 points, seven assists, nine steals in 26 minutes, and you have all that? You know, I really don't know, I can't wait to play him though."

Q: Is it safe to say you think should go before Ricky Rubio in the draft?

A: "Yeah, I think I'm a better player think he is, I can shoot the ball better than he can, you know the only time I have seen him do something is when he has a homerun pass or something like that. I think the dude is just all hype. I can't even front you know, I'm just going to be real with you guys." - Sam Amick

John
30th June 2009, 00:06
nu inteleg dc se agita atata ... ce castiga daca e luat de pe pozitia 3 si nu de pe 7 ?!

Bogeyman
30th June 2009, 00:33
nu inteleg dc se agita atata ... ce castiga daca e luat de pe pozitia 3 si nu de pe 7 ?!

bani

John
30th June 2009, 00:45
nu stiam asta :o:

Irimus
30th June 2009, 01:43
Rubio va fi un un all-star pg in timp ce Jennings ala va fi un Marbury-adica jucator de care fug toti si pe care nu-l suporta nimeni(ba s-ar putea sa nici nu fie la fel de bun ca jucator).Nu a jucat nici macar un meci in summer league si e plin de figuri si impresii.Thanks God ca nu a ajuns la phila un besinos de asta.Oricum, de abia astept sa vad cat va juca cu aroganta asta la Skilles care se stie e un antrenor super-exigent.

KingMJames
30th June 2009, 02:02
pana acum rubio este zero in nba.

P.S. http://sports.yahoo.com/nba/blog/ball_dont_lie/post/Brandon-Jennings-rough-start?urn=nba,173423 nu ca as fi de acord cu ce a facut, dar ofera o alta perspectiva articolul.

caseta
30th June 2009, 02:18
jennings asta mi se pare cam retard pina acum ...

Bogeyman
30th June 2009, 08:03
Articolul ala e o prostie scrisa de un hater...

Eu am postat parerea lui jennings despre rubio sa-l vad pe Irimus cum reactioneaza. E amuzant ca-l face besinos, noul Marbury, plin de figuri si impresii etc. avand in vedere faptul ca "idolii lui" sunt Marbury si AI :D
Lasa Irimus, dupa ce Rubio nu va pasi in NBA sau va veni dar va fi un urias bust, iar Jennings va fi starter in echipa estului o sa-ti placa si tie ;)

real23
30th June 2009, 08:59
Pe AI poti sa-l faci ball hog, not a team player etc dar numai "plin de figuri" nu. Altfel esti just another hater. :)

nba28
30th June 2009, 10:36
iar Jennings va fi starter in echipa estului o sa-ti placa si tie ;)


LOL....i don't think so....nu stiu de ce se crede asa vedeta mare pentru ca el nu a facut nimic in europa....stii ce stats are?

http://www.eurobasket.com/player.asp?Cntry=ITA&PlayerID=156282

ciocul mic:no::no:

Irimus
30th June 2009, 11:18
Articolul ala e o prostie scrisa de un hater...

Eu am postat parerea lui jennings despre rubio sa-l vad pe Irimus cum reactioneaza. E amuzant ca-l face besinos, noul Marbury, plin de figuri si impresii etc. avand in vedere faptul ca "idolii lui" sunt Marbury si AI :D


Tre sa fii foarte prost sa-l compari pe Jennings cu Marbury.Marbury a fost un batut in cap dar care a avut 20/8 vreo 9 sezoane.O sa vedem ce va face smecherasul asta ca la vorbe e maestru,iar sa-l compari cu Iverson tre sa fi de-a dretul retardat sau inapoiat mintal.Nu-mi amintesc ca Iverson sa fii vorbit urat despre jucatori sau echipe sau sa fii fost mai plin de sine decat ii permitea statutul-scoring leader si nba mvp la un moment dat.Si realistic vorbind, asta nu sa joace niciodata in fata lui Sessions pt ca
1.Skiles e antrenor si lui nu-i plac rookies(ask caseta)
2.Cu figurile astea o sa-si ia in curand niste bucati de la veteranii echipei
3.Pur si simplu nu cred ca e mai bun(sau o sa fie vreodata)decat Sessions care a demonstrat ca e the real deal.

E drept ca nici Rubio nu a facut NIMIC pana acuma in Nba dar macar ala tace si nu zice nimic.Jennings asta a vorbit pana acu mai mult despre Rubio decat despre el.


ps:cand am zis eu ca sunt fanul lui marbury? imi place doar sa-i iau cateodata apararea pt ca stiu ca se enevreaza caseta :D

Irimus
30th June 2009, 11:19
LOL....i don't think so....nu stiu de ce se crede asa vedeta mare pentru ca el nu a facut nimic in europa....stii ce stats are?

http://www.eurobasket.com/player.asp?Cntry=ITA&PlayerID=156282

ciocul mic:no::no:

hai ma ce naiba, 7ppg sunt 7ppg! :D

obye
30th June 2009, 14:09
In afara ed Griffin pare a fi cel mai slab DRAFT ever !
let`em rookies proove themselves on court !

ladislau_boloni
6th August 2009, 03:28
Demar Derozan FTW

Most underrated rookie

ladislau_boloni
6th August 2009, 03:30
Pe AI poti sa-l faci ball hog, not a team player etc dar numai "plin de figuri" nu. Altfel esti just another hater. :)

Guess I am just another hater

Dar e plin de figuri

obye
6th August 2009, 11:11
AI cred ca ar fi OK la Bobcats ! Ball hog sau nu au nevoie de un scorer ca el , vad ca inca nu l-au laut pe Felton. Emeka a disparut dar ar fi perfect in combinatie cu Chandler !

caseta
6th August 2009, 12:44
Guess I am just another hater

Dar e plin de figuri

what are you talking about ?
are you talking about practice ?

ladislau_boloni
7th August 2009, 04:04
what are you talking about ?
are you talking about practice ?

E destul de greu sa il pui sa joace in echipa. E foarte individualist (ai vazut meciurile in Detroit)

Nu se intelege cu colegii de echipa si are o atitudine de mare vedeta fara a intelege ca nu mai e No. 1 in echipa.

Daca as fi GM eu nu l-as lua in echipa mea.

Ma rog asta e parerea mea.

A fost un jucator mare cand a dus singur Philly in finala. dar a scazut mult fata de 1999-2000-2001. Iar acum cand joaca vrea tot sa duca singur echipa. Dar in opinia mea el ar trebui sa isi joace rolul ca omul nr 3-4-5 in echipa.

ladislau_boloni
7th August 2009, 04:07
Seriously,

Ce parere aveti de Demar Derozan.

Eu cred ca are un mare potential.

obye
7th August 2009, 10:26
Eu am vazut filmuletele cu el. Pare a fi ok , este foarte atletic dar din filmulete nu imi dau seama "if he has range" si cum sta la capitolul "shot selection".
Oricum cei de la espn ziceau ca este un posibil star , dar nu este inca NBA ready ! Oricum e Belinelli si Wright pe aceasi pozitie !
Belinelli arata bine in summer camp anu trecut , dar sincer sa fiu nu am l-am putut urmarii la meciurile celor de la GSW!

Oricum : Calderon / Wright / Hedo / Bosh / Bargnani - cu DeRozan /Belinelli / Nesterovic / Jack off the bench
sunt cam obligati sa intre in playoffs anu asta!

Big mistake cu Evans - Kapono - HUGE ONE !

Raptor
7th August 2009, 10:41
Derozan cica vrea sa se bage la dunk in sezonu' asta (viitor). Mai nou (sau mai vechi), are si porecla "Heir Canada".

Needless to say, e mult sub nivelul lui Vince din rookie season. Tre' sa recunosc totusi ca sunt cu ochii pe el (ma rog, nici chiar, dar ma uitam destul de des la profilul lui daca a fost actualizat pe nbadraft sau draftexpress) de indeajuns de mult timp ca sa zic ca sunt interesat de evolutia lui. Ce e evident e ca e tipic "ghetto niggah'" - Compton... you get the idea.

Asa ca nu stiu ce work ethic are (if any). Tre' sa o arda rau pe la sala de forta si atunci va fi o cu totul alta poveste. La fel si cu aruncarea de la distanta (3 puncte) si driblingul.

Bine ca nici Vince nu era mare smecher de la trei in rookie season (28.6% parca) dar apoi... 38.5% per career ultima data cand am verificat. Ray Allen are pe la 39%.

Bogeyman
7th August 2009, 11:18
Eu am vazut filmuletele cu el. Pare a fi ok , este foarte atletic dar din filmulete nu imi dau seama "if he has range" si cum sta la capitolul "shot selection".
Oricum cei de la espn ziceau ca este un posibil star , dar nu este inca NBA ready ! Oricum e Belinelli si Wright pe aceasi pozitie !
Belinelli arata bine in summer camp anu trecut , dar sincer sa fiu nu am l-am putut urmarii la meciurile celor de la GSW!

Oricum : Calderon / Wright / Hedo / Bosh / Bargnani - cu DeRozan /Belinelli / Nesterovic / Jack off the bench
sunt cam obligati sa intre in playoffs anu asta!

Big mistake cu Evans - Kapono - HUGE ONE !

Jennings >>> Derozan

Big mistake in capu' tau poate. Tu chiar nu-ti dai seama de ce l-au dat pe Kapono pt Evans?
uitate ce bigs aveau...a bunch of soft chicks. Nici macar un rebounder calumea. Nici macar un tough defender.
Nu vezi cat 3p shooting au?...crezi ca nu e destul sa-i ai pe Calderon, Hedo, Belinelli, Jack, Bargnani?
Kapono era inca un 3p shooter si de unul se puteau dispensa.
Asa ca l-au dat pe Kapono la phila care aveau nevoie disterata de un om ca el si au adus ce le lipsea in front court
PERFECT TRADE!

obye
7th August 2009, 11:42
Reggie omul cu "apucaturi" ciudate :

During a 2006 first round playoff game, Reggie Evans grabbed Los Angeles Clippers center Chris Kaman in the testicles in an attempt to gain a position advantage. Kaman immediately pushed Evans to the floor and later said, "I felt I got a little violated by another man."However, Kaman ultimately decided not to press assault charges against Evans. Evans was fined $10,000 and a flagrant foul-two but not suspended for his actions
Cam impiedicat dupa ce ca e undersized:
http://www.youtube.com/watch?v=pxcdZw272Hc
http://raptorsrepublic.com/wp-content/uploads/2009/06/reggie-evans-chris-kaman-nuts.jpg
http://thesportshernia.typepad.com/blog/2007/04/report_chris_ka.html
Report: Chris Kaman's nuts said to have strange magnetic powers
:happy

CASETA - Explicai cine e cancerul asta de Reggie !!!

Eu vreau sa il vad pe Jrue ...
http://www.youtube.com/watch?v=gXVuaMLcaTA
6'3" combo guard , cu toate calitatile ! Size , scoring ability , passing , ballhandling,defense and IQ!

caseta
7th August 2009, 12:17
sunt de acord cu bogeyman.
raptors aveau nevoie de un tough guy si de un rebounder si evans le ofera asta. nu e el cine stie ce defender dar ca rebounder e excelent.

and i love rebounders. rebounds are about who wants it more, asa ca cine e bun la rebounds inseamna ca are heart si ca pune pasiune in joc, spre deosebire de un shooter care poate sa chuck up shots intr-o mare scirba si fara sa-i pese prea mult de rezultat.

iar faptul ca i-a dat la "oo" lui axe-murderer nu inseamna ca e genul de jucator care distruge o echipa, care impute atmosfera in vestiar si care mai mult strica decit ajuta.

obye
7th August 2009, 12:50
Se pare ca rezultate lui vor reflecta asupra imaginii ! Eu zic ca swap-ul este mai mult un castig pentru 76ers care au pierdut mult cand l-au dat pe Korver deoarece Green nu a fost asa de bun cum se asteptau !

Bogeyman
7th August 2009, 12:53
CASETA - Explicai cine e cancerul asta de Reggie !!!



:happy:happy:happy:happy:lol::lol::lol::happy:happ y:happy

Ce penibil esti

nu mai pot de ras...jur.
e ca in reclama aia tampita la click net.
"Ia stai sa-l sun pe fiu meu sa te bata, ca am minute nationale. Stii ce e fiu meu?...Bodyguard!"

obye
7th August 2009, 14:27
Incredibil !

Irimus
7th August 2009, 14:47
Jennings >>> Derozan

!
iubesc la nebunie chestiile de genu asta.nici unul din ei nu are vreun meci jucat in nba, nu l-ai vazut vreodata jucand pe derozan dar ai putea sa juri ca e mai slab decat jennings ala care s-a remarcat pana acum doar prin gura mare

Bogeyman
7th August 2009, 15:01
iubesc la nebunie chestiile de genu asta.nici unul din ei nu are vreun meci jucat in nba, nu l-ai vazut vreodata jucand pe derozan dar ai putea sa juri ca e mai slab decat jennings ala care s-a remarcat pana acum doar prin gura mare

inseamna ca nu l-ai vazut jucand in summer league

dar ce sa faci...cred ca esti profund dezamagit ca Rubio nu a avut curaj nici sa ia parte la un workout alaturi de jennings

si chiar nu ai nici un drept sa te legi de chestiile astea. spuneai ca orice GM in afara de cel de la Clippers care nu-l drafteaza pe Rubio ar trebui concediat si nici macar nu stii daca ar face fata in NBA
deci esti in aceeasi oala cu noi

obye
7th August 2009, 15:14
OK!
1.De ce este mai bun Jennings decat DeRozan ? Cum ai ajuns la concluzia asta ? Ca Brandon e la Bucks si DeRozan la Raptors ?
Sau ca zici tu si tu esti minin-zeu !?
2.Rubio nu a avut workouts alaturi de Jennings si tot a fost DRAFTAT peste el.Poate iti spune asta ceva! Eu zic ca oamenii aia (scout-erii din NBA) cunosc mai mult basket decat cunosti tu , si au urmarit mai multe meciuri cu ei decat tu (adika 0) !

nba28
7th August 2009, 15:18
OK!
Ca Brandon e la Bucks si DeRozan la Raptors ?


i have to go with him on this one:yes:....de era ales jennings la 9 si derozan la 10 de bucks nu sunt sigur ca mai aveai aceeasi parere...sunt convins de fapt:D

Bogeyman
7th August 2009, 15:36
OK!
1.De ce este mai bun Jennings decat DeRozan ? Cum ai ajuns la concluzia asta ? Ca Brandon e la Bucks si DeRozan la Raptors ?
Sau ca zici tu si tu esti minin-zeu !?
2.Rubio nu a avut workouts alaturi de Jennings si tot a fost DRAFTAT peste el.Poate iti spune asta ceva! Eu zic ca oamenii aia (scout-erii din NBA) cunosc mai mult basket decat cunosti tu , si au urmarit mai multe meciuri cu ei decat tu (adika 0) !

1. nu, am vazut in summer league cum jennings i-a eclipsat pe toti ceilalti rookies impotriva carora a jucat.
dar asta o sa vedem si in regular season unde DeRozan va dezamagi la fel cum a facut-o si in NCAA. singurul lucru la care derozan e peste jennings la momentul de fata e scoring dar nici acolo lucrurile nu-s sigure

2. gasesti raspunsul din drafturile din alti ani
ai auzit de robert traylor si ce s-a intamplat in 1998?...asta ca exemplu sa vezi cat de overrated sunt scouterii astia.

si am vazut meciuri cu rubio. ce sa spun, imi place signature move-ul lui: "I pass, he dunk"

obye
7th August 2009, 15:50
1.Summer league e una , in season e altceva!
2.Scouterii oricum stiu mai multe decat TINE !
3.Sunt superstaruri care marcheaza si superstaruri care creaza ocazii pentru a se marca (think Nash) ! Jennings este foarte selfish , gandestete ce a declarat!
He's got a big mouth ... like yours!

Bogeyman
7th August 2009, 16:04
1.Summer league e una , in season e altceva!
2.Scouterii oricum stiu mai multe decat TINE !
3.Sunt superstaruri care marcheaza si superstaruri care creaza ocazii pentru a se marca (think Nash) ! Jennings este foarte selfish , gandestete ce a declarat!
He's got a big mouth ... like yours!

nu l-ai vazut niciodata jucand si tu il faci selfish...e exact opusul a ceea ce face un jucator selfish.

si ce daca are gura mare, toate superstarurile au gura mare ;)

daca tot vorbesti de scouteri, sunt sigur ca stiu mai mult baschet si decat tine.

Sampson called Jennings a "willing passer" but the young left-hander also will have to keep working on his jump shot and find creative ways to score.

apoi citeste si aricolul asta http://sportsillustrated.cnn.com/2009/writers/scott_howard-cooper/07/28/notes/index.html?eref=sihp

si sa nu te mai ia gura pe dinainte

Raptor
7th August 2009, 16:21
Scoutii sunt foarte buni. Sam Bowie, de ex, a fost un jucator exceptional pentru pozitia in care a fost draftat. La fel si Kwame Brown, Olowakandi, Milicic si, mai nou, Greg Oden.

caseta
7th August 2009, 16:42
Scoutii sunt foarte buni. Sam Bowie, de ex, a fost un jucator exceptional pentru pozitia in care a fost draftat. La fel si Kwame Brown, Olowakandi, Milicic si, mai nou, Greg Oden.

actually, cica bowie ar fi mai aproape de oden ca circumstante. am inteles ca initial a avut stats chiar bunicele pina si-a futut genunchiul. si probabil ca pe vremea aia nici nu se faceau chestii de genul micro-fracture surgery - cu atit mai putin sa existe sanse sa revii dupa aia.

kwame, kandi si milicic au fost busts la nivel galactic.


nu l-ai vazut niciodata jucand si tu il faci selfish...e exact opusul a ceea ce face un jucator selfish.

si ce daca are gura mare, toate superstarurile au gura mare ;)

daca tot vorbesti de scouteri, sunt sigur ca stiu mai mult baschet si decat tine.


apoi citeste si aricolul asta http://sportsillustrated.cnn.com/2009/writers/scott_howard-cooper/07/28/notes/index.html?eref=sihp

si sa nu te mai ia gura pe dinainte

cred ca te ambalezi prea tare si te entuziasmezi prea mult.
nu l-am vazut pe jennings, dar nu ma astept sa joace prea multe minute si nici sa aiba vreun impact.

vom vedea in sezon ... pina atunci va certati degeaba.

Bogeyman
7th August 2009, 16:54
cred ca te ambalezi prea tare si te entuziasmezi prea mult.
nu l-am vazut pe jennings, dar nu ma astept sa joace prea multe minute si nici sa aiba vreun impact.

vom vedea in sezon ... pina atunci va certati degeaba.

caseta, am toate motivele sa fiu entuziasmat.
pe langa faptul ca BJ a demonstrat tuturor ca nu e ce se credea despre el, skiles pare sa il placa si sa aiba mare incredere in el.
nu cred ca va fi starter din game 1, desi e posibil si asta, dar ma astept sa preia rolul asta cel tarziu in martie

zicea Hammond intr-un interviu:
"While Jennings was leading the fast break, he put a smile on Skiles's face, something that's really hard to do" sau ceva de genu

si nu cred ca nici tu n-ai fi entuziasmat in locul meu. de la plecarea lui allen totul s-a dus pe apa sambetei, GP si Cassell s-au stors de talent in milwaukee, redd e platit ca un superstar si a dus franciza asta doar downhill, tj ford dupa un rookie season excelent devine cancer, Jefferson vine la echipa cunoscut ca top 10 SF si de fapt e o cizma putrada, iar Bogut, singurul jucator care merita tinut la echipa isi rupe spatele.

deci am toate motivele sa fiu fericit prin draftarea unui potential superstar de 19 ani

thekobe
7th August 2009, 17:18
what are you talking about ?
are you talking about practice ?

http://www.youtube.com/watch?v=exOxUAntx8I

Roger Martin
7th August 2009, 17:32
Scoutii sunt foarte buni. Sam Bowie, de ex, a fost un jucator exceptional pentru pozitia in care a fost draftat. La fel si Kwame Brown, Olowakandi, Milicic si, mai nou, Greg Oden.

Mai ales Oden :cool:

caseta
7th August 2009, 20:07
caseta, am toate motivele sa fiu entuziasmat.
pe langa faptul ca BJ a demonstrat tuturor ca nu e ce se credea despre el, skiles pare sa il placa si sa aiba mare incredere in el.
nu cred ca va fi starter din game 1, desi e posibil si asta, dar ma astept sa preia rolul asta cel tarziu in martie

zicea Hammond intr-un interviu:
"While Jennings was leading the fast break, he put a smile on Skiles's face, something that's really hard to do" sau ceva de genu

si nu cred ca nici tu n-ai fi entuziasmat in locul meu. de la plecarea lui allen totul s-a dus pe apa sambetei, GP si Cassell s-au stors de talent in milwaukee, redd e platit ca un superstar si a dus franciza asta doar downhill, tj ford dupa un rookie season excelent devine cancer, Jefferson vine la echipa cunoscut ca top 10 SF si de fapt e o cizma putrada, iar Bogut, singurul jucator care merita tinut la echipa isi rupe spatele.

deci am toate motivele sa fiu fericit prin draftarea unui potential superstar de 19 ani

oooooh, shit !!!!!
you dropped the S-BOMB ????
why'd ya go and do that for ?

1. dai prea mult vina pe jucatori. nu redd si-a oferit singur contractul, nu jefferson s-a transferat singur la bucks etc. pestele de la cap se'mpute. ce gm si ce antrenori au avut bucks .... :headbang:

2. am citit SSOL si am aflat si eu cum suns declarau ca amare e toata ziua la recuperare si trage tare sa-si refaca genunchiul dupa microfracture si in realitate amare o freca si nu prea facea nimic. asa ca declaratiile echipelor despre jucatori rebuie luate "with a grain of salt" - sau poate cu un munte de sare

3. sper ca nu-ti faci sperante prea mari pt playoffs.
celtics, cavs, magic, wizards, raptors, sixers, hawks, heat vor fi probabil in playoffs (nu in ordinea asta). restul ... poate la anul.

Bogeyman
7th August 2009, 21:46
oooooh, shit !!!!!
you dropped the S-BOMB ????
why'd ya go and do that for ?

1. dai prea mult vina pe jucatori. nu redd si-a oferit singur contractul, nu jefferson s-a transferat singur la bucks etc. pestele de la cap se'mpute. ce gm si ce antrenori au avut bucks .... :headbang:

2. am citit SSOL si am aflat si eu cum suns declarau ca amare e toata ziua la recuperare si trage tare sa-si refaca genunchiul dupa microfracture si in realitate amare o freca si nu prea facea nimic. asa ca declaratiile echipelor despre jucatori rebuie luate "with a grain of salt" - sau poate cu un munte de sare

3. sper ca nu-ti faci sperante prea mari pt playoffs.
celtics, cavs, magic, wizards, raptors, sixers, hawks, heat vor fi probabil in playoffs (nu in ordinea asta). restul ... poate la anul.

ok, am uitat sa-i mentionez pe harris si kohl
pt play-offs nu-mi fac la fel de multe sperante ca anul trecut dar totusi nu m-ar mira prea tare un loc 8. skiles se pricepe sa duca underdogs in playoffs
si din lista aia eu i-as scoate pe raptors si i-as pune pe bulls

Raptor
8th August 2009, 00:14
Eu nu l-am inteles niciodata pe Bogeyman (Anarchist) de ce ar tine cu Bucks. Sau pe oricine de ce ar tine cu Bucks. Never ever.

Adrian
8th August 2009, 03:09
pai daca ai vedea cat se face porumbu' pe-acolo...o minunatie! Nu te vezi din el calare!
Cat despre lista lui caseta...Washington, Sixers...nu cred, cu toata intoarcerea agentului 000.
Cand ma uit la raptors imi vine proverbul ala in cap, cum "s-a nascut talent si a murit speranta"

KingMJames
8th August 2009, 03:27
la wiz, teoretic sunt sanse sa prinda playoff-ul. parerea mea e ca principala lor problema e sa treaca peste un obstacol mai mult psihologic si anume acela de a incepe sa se priveasca ei ca o echipa buna/contender/whatever. schimbarea asta de viziune despre propria conditie (de la invins la invingator) e o chestie foarte ... fina... ca sa zic asa. ori se intampla, ori nu si nu e de-ajuns de fiecare data o echipa buna pe hartie. trebuie putin swagger. dc o sa il aiba, ramane de vazut.

iar toata discutia despre jennings este fara rost. are potential si are talent; timpul va spune cat va reusi el sa transforme cele 2 avantaje in succes profesional. nu ar fi primul si nici ultimul point guard vazut bine si ajuns prost (prost comparativ cu asteptarile) si aici imi vin in minte imediat telfair si "the messiah" dajuan wagner (caruia, apropo, i s-a extirpat colonul ...:| ). so ...we shall see. mai e putin pana in octombrie :(.

ladislau_boloni
8th August 2009, 03:58
Eu am vazut filmuletele cu el. Pare a fi ok , este foarte atletic dar din filmulete nu imi dau seama "if he has range" si cum sta la capitolul "shot selection".
Oricum cei de la espn ziceau ca este un posibil star , dar nu este inca NBA ready ! Oricum e Belinelli si Wright pe aceasi pozitie !
Belinelli arata bine in summer camp anu trecut , dar sincer sa fiu nu am l-am putut urmarii la meciurile celor de la GSW!

Oricum : Calderon / Wright / Hedo / Bosh / Bargnani - cu DeRozan /Belinelli / Nesterovic / Jack off the bench
sunt cam obligati sa intre in playoffs anu asta!

Big mistake cu Evans - Kapono - HUGE ONE !



Belinelli a stat mult pe tusa anul trecut fiindca antrenorul nu l-a placut. L-am vazut impotriva frantei, si joaca ok insa uneori lanseaza 'bombe' contestate.

Wright este bun defensiv insa f. limitat ofensiv.

Derozan poate juca 2/3 (SG/SF), l-am vazut in 3 meciuri de summerleague si a jucat excelent, fara sa forteze. M-a surprins range-ul lui, (are un release bun dar nu de la 3 puncte, putin in interior) ma asteptam sa fie mai slabut la acest capitol tinand cont ca e NCAA rookie.

Are doar 19 ani (cred ca a implinit azi 20) si e unul din putinii rookies NCAA care au optat pt. draft. Are experienta mai putina insa eu cred ca are un potential imens, aproape de Carter (desi are stil complet diferit)

Intre punctele slabe - handles. Nu este comfortabil sa dribleze mai mult de 2-3 ori. Are nevoie de experienta si incredere in sine.

ladislau_boloni
8th August 2009, 04:12
Jennings >>> Derozan

Big mistake in capu' tau poate. Tu chiar nu-ti dai seama de ce l-au dat pe Kapono pt Evans?
uitate ce bigs aveau...a bunch of soft chicks. Nici macar un rebounder calumea. Nici macar un tough defender.
Nu vezi cat 3p shooting au?...crezi ca nu e destul sa-i ai pe Calderon, Hedo, Belinelli, Jack, Bargnani?
Kapono era inca un 3p shooter si de unul se puteau dispensa.
Asa ca l-au dat pe Kapono la phila care aveau nevoie disterata de un om ca el si au adus ce le lipsea in front court
PERFECT TRADE!

Jennings sucks... nu e team player. Derozan a jucat de 10 ori mai bine in summer league (cel putin in cele 2 meciuri cu Jennings si trei cu Derozan pe care le-am vazut). Stiu, vei zice ca e doar summer league... Vom vedea in sezon...

Cu Kapono sunt de acord cu tine. Problema lui Kapono e ca in loc sa arunce de la trei vrea sa dribleze. Si nu stie. Pierde mingea. Iar in defensiva e unul dintre cei mai slabi jucatori vazuti de mine vreodata. De asta a fost trimis. Evans va juca putin fiindca e in sptele lui Bosh. Va fi arma de "intimidare" (joaca mai dur/fizic).

Jack in schimb cat l-am vazut in Indiana (cateva meciuri) nu e asa bun de la trei puncte, el mai degraba penetreaza. Oricum cu sau fara el Toronto are destui jucatori de 3 puncte

Cred ca Toronto va lupta pt locul 4 cu Washington, Atlanta. Philly parerea ma va regresa fara Miller iar Miami ramane doar cu Wade, au pierdut pana si pe Moon iar Beasley e slabut.

ladislau_boloni
8th August 2009, 04:20
pai daca ai vedea cat se face porumbu' pe-acolo...o minunatie! Nu te vezi din el calare!
Cat despre lista lui caseta...Washington, Sixers...nu cred, cu toata intoarcerea agentului 000.
Cand ma uit la raptors imi vine proverbul ala in cap, cum "s-a nascut talent si a murit speranta"

Washington are sanse reale cu conditia ca Arenas sa revina la forma initiala. Jamison joaca bine linga el, e un jucator excelent si constant. Mai e si Butler. Au echipa buna.

Philly sunt de acord a regresat (Brand nu se potriveste si playmakerul Miller a plecat, Iguodala e overrated)

Toronto e o mare necunoscuta, pot fi extraordinari (Calderon/Jack-Belinelli/Derozan-Turkoglu/Wright-Bosh/Evans-Bargnani?nesterovic suna bine ) dar sunt multe schimbari in echipa, poate merge si rau. Personal cred ca e o echipa cu plafon de locul 4 si in cel mai rau caz de jumatate (loc 8-9)

ladislau_boloni
8th August 2009, 04:21
Eu nu l-am inteles niciodata pe Bogeyman (Anarchist) de ce ar tine cu Bucks. Sau pe oricine de ce ar tine cu Bucks. Never ever.

Poate locuieste acolo.

Oricum nu inteleg ce are in cap managerul lor, povestea cu Sessions e ciudata. Personal l-am vazut pe Jennings in cateva jocuri in europa si 2 jocuri in summerleague si cred ca Sessions e mai bun

ladislau_boloni
8th August 2009, 04:32
Cand ma uit la raptors imi vine proverbul ala in cap, cum "s-a nascut talent si a murit speranta"

http://www.nba.com/2009/news/features/david_aldridge/08/07/middleclass/index.html

cgrecu
8th August 2009, 06:04
problema lu kapono e ca e prea lent - dar ca aruncator de la 3 e o placere sa il vezi, are o aruncare foarte frumoasa. Din pacate, are nevoie de un creator ca si wade sau chris paul, cineva care patrunde rapid si paseaza bine, ca sa aiba timp sa arunce + aparatorii la kapono i se baga in figura, si il provoaca sa patrunda. Degeaba il critica hollinger, parerea mea e ca jason arunca asha putin pentru ca nu poate mai mult, nu ca n-ar vrea.

cgrecu
8th August 2009, 06:12
Washington are sanse reale cu conditia ca Arenas sa revina la forma initiala. Jamison joaca bine linga el, e un jucator excelent si constant. Mai e si Butler. Au echipa buna.


nu uita de haywood, multi uita de el, dar eu zic ca e cel mai important jucator de la wizards. Anul trecut, cu haywood, dar fara arenas, au avut vreo 42 de wins. Acum 2 ani, cu haywood si arenas, au avut tot 42. Anul asta, fara amindoi, au avut vreo 2 ... :)

haywood e indispensabil pentru ei, ca nu prea au nimic in urma lui. Mcgee si dupa aia e songaila ... :)

iar philly, daca rookie point guardul lor nu depaseste masiv asteptarile, au o problema mare de tot.Williams e mai mult sg decit pg, si cu young la SF au jucat prost si cind il aveau pe miller.

Bogeyman
8th August 2009, 10:52
Eu nu l-am inteles niciodata pe Bogeyman (Anarchist) de ce ar tine cu Bucks. Sau pe oricine de ce ar tine cu Bucks. Never ever.

dar nu vad care e problema :o:


Jennings sucks... nu e team player. Derozan a jucat de 10 ori mai bine in summer league (cel putin in cele 2 meciuri cu Jennings si trei cu Derozan pe care le-am vazut). Stiu, vei zice ca e doar summer league... Vom vedea in sezon...


please, before you talk again, DO YOUR FUCKING SCOUTING


Oricum nu inteleg ce are in cap managerul lor, povestea cu Sessions e ciudata. Personal l-am vazut pe Jennings in cateva jocuri in europa si 2 jocuri in summerleague si cred ca Sessions e mai bun
:LOL:

e atat de bun incat nici o echipa nu vrea sa-i ofere full MLE?
Hammond stie ce face si mai mult de 3 mil/sezon sessions nu merita. daca era harris GM probabil ii oferea undeva pe la 40mil/5 years.
Sessions nu are nici pe departe potentialul lui BJ, and any bucks fan would agree with me.
Tu nu stii ce e in capu' managerului deoarece nu prea ai habar ce se si s-a intamplat la echipa. El a venit si a curatat mizeria lasata de incompetentul pe care l-a inlocuit si nu investeste in jucatorii adusi de harris.
asa ar face orice GM, doar daca nu vb de superstaruri, si-ar construi propria echipa


Ricky Rubio will remain with DKV Joventut, according to the team's Twitter account.

"After endless comings and goings, Ricky Rubio is finally where he is. After many speculations about its future, the player decided to put an end to the issue of their transfer and will be announced at DKV Joventut, where he still has two more years (on his) contract."

http://realgm.com/src_wiretap_archives/61033/20090807/rubio_staying_with_dkv_joventut/
TZAPA

caseta
8th August 2009, 14:09
please, before you talk again, DO YOUR FUCKING SCOUTING

pe cuvint ca jennings nu va ramine cu onoarea "nereperata" daca nu sari tu sa-i iei apararea de fiecare data cind cineva zice ceva de el.

chill, dude.

pina si lebron (the chosen one) a fost criticat si au fost o circa de dubii la adresa lui: ca n-are jump shot, ca e overhyped, ca va fi un bust, ca nu va confirma, ca nu va dovedi ca a meritat sa fie numit the chosen one etc.

for fuck's sake, pina si prima reclama a lui nike cu lebron a fost legata de treaba asta (daca e in stare sa se ridice la nivelul asteptarilor sau va fi un bust gigantic):
http://www.youtube.com/watch?v=Rv3niQ-w3y0

asteapta pina jennings arata ceva in nba si dupa aia poti sa te iei de toti aia care l-au criticat. intre timp poti sa faci o lista cu ei :D

PS: legat de ce a zis raptor - bucks mi se pare (si mie) o echipa fara o identitate clara.
celtics sunt cu traditia, boston pride etc
lakers au si ei winning tradition + hollywood glitz
bulls l-au avut pe jordan (sincer, fara jordan, nu cred ca bulls ar avea prea multi fani in afara orasului, pt ca organizatia e de *****)
spurs organizatie de elita
suns l-au avut pe barkley si dupa aia SSOL
knicks n-au ei cine stie ce winning tradition dar joaca in mecca basketului

in mod normal, daca nu stai in orasul ala, esti fan al unei echipe fie pt ca ti-a placut/iti place un jucator de acolo, fie pt ca dintr-un motiv sau altul iti place orasul respectiv. poate l-ai vizitat, sau poate ai vazut poze sau ai citit o carte despre el si ai o afinitate pt el. altfel majoritatea sunt fani ai echipelor din orasul lor.

bucks si milwaukee n-au nimic deosebit (imo) - mai putin in cazul in care tu ai ramas fan bucks de cind jucau acolo lew alcindor si oscar robertson. :D :D

John
8th August 2009, 20:52
Ricky Rubio will remain with DKV Joventut, according to the team's Twitter account.

"After endless comings and goings, Ricky Rubio is finally where he is. After many speculations about its future, the player decided to put an end to the issue of their transfer and will be announced at DKV Joventut, where he still has two more years (on his) contract."



http://realgm.com/src_wiretap_archives/61033/20090807/rubio_staying_with_dkv_joventut/
TZAPA

daca Jennings trebuia sa plateasca 5 mil ca sa poata sa joace pt. bucks ... crezi ca mai era in lot acum ??

Raptor
8th August 2009, 23:42
in mod normal, daca nu stai in orasul ala, esti fan al unei echipe fie pt ca ti-a placut/iti place un jucator de acolo, fie pt ca dintr-un motiv sau altul iti place orasul respectiv. poate l-ai vizitat, sau poate ai vazut poze sau ai citit o carte despre el si ai o afinitate pt el. altfel majoritatea sunt fani ai echipelor din orasul lor.

bucks si milwaukee n-au nimic deosebit (imo) - mai putin in cazul in care tu ai ramas fan bucks de cind jucau acolo lew alcindor si oscar robertson. :D :D

Da, dar el nici nu sta acolo, nici nu l-a vizitat, nici aia nici ailalta.

Eu tineam cu Nets pentru ca juca Vince acolo. Altfel nici nu stiam ca exista in NBA... (desi au cei mai buni comentatori, clar).

On another note: Cred ca Tony Parker il bate rau pe Howard in low post.

thekobe
9th August 2009, 11:12
bucks si milwaukee n-au nimic deosebit (imo) - mai putin in cazul in care tu ai ramas fan bucks de cind jucau acolo lew alcindor si oscar robertson. :D :D

poate cauta cum sa faca bani pe net.. (or goat gay sex)

nba28
9th August 2009, 12:40
http://realgm.com/src_wiretap_archives/61033/20090807/rubio_staying_with_dkv_joventut/
TZAPA


After trying to verify reports that Ricky Rubio will be staying with DKV Joventut HOOPSWOLRD has learned that Rubio will not be playing with the team next year and that he's still working towards joining the Minnesota Timberwolves.

http://www.hoopsworld.com/Story.asp?story_id=13541

real23
9th August 2009, 14:32
Telenovela Rubio continua :happy geez, end it already...

Raptor
9th August 2009, 15:26
After trying to verify reports that Ricky Rubio will be staying with DKV Joventut HOOPSWOLRD has learned that Rubio will not be playing with the team next year and that he's still working towards joining the Minnesota Timberwolves.

http://www.hoopsworld.com/Story.asp?story_id=13541

Eu am auzit ca o sa joace in Romania la Olimpia. Cica sa o ajute sa promoveze in A.

Acum nush daca zvonurile sunt adevarate... dar they might as well be.

Muad Dib
9th August 2009, 19:54
After trying to verify reports that Ricky Rubio will be staying with DKV Joventut HOOPSWOLRD has learned that Rubio will not be playing with the team next year and that he's still working towards joining the Minnesota Timberwolves.

http://www.hoopsworld.com/Story.asp?story_id=13541


Hoopsworld cred ca este una dintre cea mai slaba sursa de incredere. Cred ca ei rivalizeaza cu twitteru la capitolul zvonuri.

messi19
20th September 2009, 13:53
am si eu o curiozitate.in timpul unui meci al Spaniei la CE un comentator a zis ca rubio nu a ajuns in NBA pt ca avea clauza aia in contractul cu juventud(aia 6 mil sau cat erau).dar...o sa ajunga la anu pt ca intre timp l-a luat barcelona si chiar daca are contract pe 5 ani pot sa il drafteze astia la anu.
ce mi se pare ciudat e...cum naiba sa dea barcelona 3,5 mil pe el si sa poata sa il piarda asa pur si simplu la anu???

intrebarea e...vorbea aiurea comentatorul si asta are o clauza si in contractul cu barcelona sau nu au gandit deloc catalanii cand au semnat contractul cu rubio???

nba28
20th September 2009, 14:55
am si eu o curiozitate.in timpul unui meci al Spaniei la CE un comentator a zis ca rubio nu a ajuns in NBA pt ca avea clauza aia in contractul cu juventud(aia 6 mil sau cat erau).dar...o sa ajunga la anu pt ca intre timp l-a luat barcelona si chiar daca are contract pe 5 ani pot sa il drafteze astia la anu.
ce mi se pare ciudat e...cum naiba sa dea barcelona 3,5 mil pe el si sa poata sa il piarda asa pur si simplu la anu???

intrebarea e...vorbea aiurea comentatorul si asta are o clauza si in contractul cu barcelona sau nu au gandit deloc catalanii cand au semnat contractul cu rubio???

barcelona l-a semnat pe 5 ani intradevar dar drepturile lui sunt in continuare detinute de minnesota...deci nu mai intra in nici un draft...contractul cu barcelona prevede o clauza de reziliere de 1 milion de euro(si nu 6 cat avea la joventud) dupa 2 ani de la semnarea contractului....deci rubio trebuie sa stea 2 ani ,nu unul daca vrea sa sa aiba clauza la 1 milion ....deci probabil va veni in 2011 in nba ,trebuind sa plateasca doar 500 mii din clauza din buzunarul lui,restul fiind platiti de minnesota

messi19
20th September 2009, 15:27
asaaa...ok.mersi.mi se parea mie ceva ciudat la ce zicea ala