PDA

View Full Version : 14 familii din Cluj cer demolarea stadionului CFR



JJ
19th May 2009, 19:28
Mai multe familii care locuiesc în apropierea stadionului „Doctor Constantin Rădulescu”, din Cluj-Napoca, unde joacă echipa CFR Ecomax, au cerut demolarea acestuia. Oamenii spun că viața lor a devenit insuportabilă, după ce li s-au crăpat casele din cauza numeroaselor meciuri de fotbal și a vibrațiilor produse de cei 23.000 de spectatori de pe stadion.


După ce a fost inaugurat stadionul, la ferestrele caselor de pe strada Romulus Vuia au început să apară anunțuri „Casă de vânzare”.

„Nu vine să cumpere nimeni aici pentru că zona s-a transformat într-un adevărat calvar. De când s-a construit stadionul, nu mai avem liniște și de aceea ne-am adunat mai mulți proprietari și am cerut anularea autorizației de construcție. După noi, o să mai vină și alții, care sunt extrem de nemulțumiți și care nu au avut curaj să se ralieze gestului nostru”, spune proprietarul unei case din zonă, care a vrut să-și păstreze anonimatul. „Ne e frică să nu ne trezim fără geamuri și să ne fie date casele cu grafiti”, mai spune același proprietar.

Nu au cerut acordul vecinilor
Avocatul Nicolae Coroian, cel care reprezintă în justiție cele 14 familii, spune că în momentul construcției, clubul de fotbal nu a cerut acordul vecinilor. „Au fost înălțate tribunele existente și edificate tribune noi, cu înălțimi exagerate față de nivelul construcțiilor existente, fapt ce a condus la scăderea gradului de iluminare naturală”, spune avocatul.

Coroian mai susține că activitățile sportive la care participă zeci de mii de spectatori afectează grav condițiilor de locuit ale proprietarilor de case din zonă, iar zgomotul produs are consecințe grave asupra oamenilor și, în special a copiilor.
Reprezentantul celor care doresc demolarea stadionului CFR mai spune că în momentul în care a fost elaborată documentația de mediu nu a fost cerut și acordul vecinilor.

Proprietarii nemulțumiți spun că au solicitat în nenumărate rânduri Primăriei Cluj-Napoca oprirea lucrărilor de construcție a noului stadion sau suspendarea acestora până la clarificarea tuturor problemelor, dar niciodată nu au primit vreun răspuns. EVZ (http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/851594/14-familii-din-Cluj-cer-demolarea-stadionului-CFR/)

m8k
19th May 2009, 19:34
Au iluminare artificiala din belsug cand e meci!:D

mihai_alex
19th May 2009, 19:41
Si ce?stadionul Otelul are la 15 de m in spatele tribunei a 2-a zeci de apartamente,si nimeni nu s-a plans niciodata.
Aia-s doar niste romani obositi care se plang pentru 2-3 ore de zgomot o data la 1-2 saptamani.

m8k
19th May 2009, 19:48
Au incercat sa o vinda!:happy Probabil au cerut preturi care mai de care spunand ca e scump pentru ca se afla linga stadionul CFR!:happy Daca nici in Gruia nu se poate atunci cred ca nicaieri.
Intr-un fel e de inteles demersul lor, o baba de 89 de ani chiar nu savureaza asa ceva!:D

Ulysses
19th May 2009, 19:50
astia o sa fie toti suporterii lui dinamo in liga :happy:happy:happy

BBB
19th May 2009, 19:52
Parerea mea: intr-adevar stadionul e cam fortat amplasat acolo, insa e absurd sa demolezi un stadion (care totusi se considera bun local) pentru 10 familii (pe care le inteleg). Adevarul e ca numa viata nu-i sa stai acolo...insa cel mai ok zic eu e ca cei de acolo sa fie despagubiti. Sa faca un efort Primaria sau Paszkany sau cine o vrea si sa cumpere casele pe un perimetru de X metri, sa faca parcari sau ceva...

Hard
19th May 2009, 19:53
Si ce?stadionul Otelul are la 20 de m in spatele tribunei a 2-a zeci de apartamente,si nimeni nu s-a plans niciodata.
Aia-s doar niste romani obositi care se plang pentru 2-3 ore de zgomot o data la 1-2 saptamani.

te-ai gandit vreodata ca in CLuj sunt oameni ??? tu compari cartierul unde e construit stadionul din Cluj cu zona unde e stadionul Otelul ? :D

BBB
19th May 2009, 19:54
Si ce?stadionul Otelul are la 15 de m in spatele tribunei a 2-a zeci de apartamente,si nimeni nu s-a plans niciodata.
Aia-s doar niste romani obositi care se plang pentru 2-3 ore de zgomot o data la 1-2 saptamani.

Nu stiu unde e construit stadionul Otelul, insa metaforic vorbind in Gruia e o cutie de chibrite in care incearca cineva sa introduca o minge de tenis

mihai_alex
19th May 2009, 19:59
Alta faza ce nu inteleg,ce trepidatii?ca doar spectatorii aia nu sar in picioare ca bezmeticii incat sa se cutremure pamantul,si oricum stadionul se umple la vreo 3-4 meciuri pe an.

Adevarul e ca numa viata nu-i sa stai acolo.
Inca o data,pentru 2-3 ore la 2 saptamani in general?

te-ai gandit vreodata ca in CLuj sunt oameni ??? tu compari cartierul unde e construit stadionul din Cluj cu zona unde e stadionul Otelul ? :D

Pai normal,acolo or fi tarani,pe cand Tiglina III e un cartier bun de locuit.

rtl
19th May 2009, 20:00
Sa le dea cineva o caseta/DVD cu Liverpool. Se poate si mai rau.

BBB
19th May 2009, 20:00
Alta faza ce nu inteleg,ce trepidatii?ca doar spectatorii aia nu sar in picioare ca bezmeticii incat sa se cutremure pamantul

Inseamna ca n-ai fost in gruia...au aia o obsesie sa tropaie de se cutremura si statuia lui Matei Corvin :(

mihai_alex
19th May 2009, 20:03
Sa le dea cineva o caseta/DVD cu Liverpool. Se poate si mai rau.

Corect,in Anglia sunt zeci de stadioane langa cartiere cu case, Liverpool,Everton,Chelsea,Machester U sunt doar cateva dintre echipele cu astfel de stadioane,intrebarea e,aia cum de suporta?si nu doar 23000,de la 40000 in sus pe meci.

mihai_alex
19th May 2009, 20:05
Inseamna ca n-ai fost in gruia...au aia o obsesie sa tropaie de se cutremura si statuia lui Matei Corvin :(

Sa li se interzica si s-a rezolvat problema.

BBB
19th May 2009, 20:06
Sa li se interzica si s-a rezolvat problema.

Buna idee, insa ar parea ciudat paragraful "Spectatorilor le este interzis sa introduca in stadion materiale pirotehnice, de asemenea tropaitul este interzis ca nu sunteti cireada de vaci"

m8k
19th May 2009, 20:08
Propun sa se mute linga un aeroport sau o linga o linie de cale ferata. Nu e de lepadat nici o straduta pe unde circula zilnic tramvaiul.:happy
Propun la schimb o casa din Marasti la o familie din astia 14, de cumparat nu cred ca ma bag pentru ca nu imi place sa platesc dublu intr-o zona defavorizata!:D

Cristian
19th May 2009, 20:09
Hai sa fim seriosi. Astea-s fabulatii. BBB eu sincer nici la meciurile de Champions League nu i-am vazut pe suporteri topaind asa de tare. Iar stadionul cand a mai avut 23.000 de suporteri in tribune in afara de meciurile cu steaua si dinamo + cele de Champions League ???

Grinco
19th May 2009, 21:25
E clar ca aia vor ceva despagubiri. Si ar fi si normal sa primeasca, in caz ca nu li s-a cerut parerea cand au construit tribunele.

zebe
19th May 2009, 21:43
Nu a avut nici 23.000, maxim cred ca a avut vreo 20.000. Oricum, sunt zone in Cluj unde din mai pana in octombrie sunt concerte aproape saptamanal (Iulius Mall ori Platoul Salli Sporturilor) si nu se plange nimeni atata timp cat nu se depaseste o anumita ora. Probabil conteaza faptul ca Gruia e cartier preponderent de oameni batrani. + probabil ca totul a inceput de la oameni care nu vor altceva decat despagubiri.

crissis
19th May 2009, 21:51
alea 14 familii sunt suporterii universitatii cluj :evil:
aia vor ramane cu cerutul iar cfr-ul cu stadionul acolo unde este

Novac
19th May 2009, 21:56
Eu cred ca este o problema reala cu autorizatia de constructie cat timp pentru 10000 sau 20000 de oameni nu s-au facut si parcari... acolo-i mai rau ca in groapa la dinamo unde incap vreo suta de masini in parcarea interioara si alte cateva sute pe bulevardele inconjuratoare. La Cluj pe deal sunt numai case... cred ca-i ca in infern acolo in zilele de meci, probabil ca le blocheaza zmecherii accesul in curti si alte alea:(. Spaga puternica trebuie data pentru a primi astfel de aprobare de constr.


Sa li se interzica si s-a rezolvat problema.

Ai aparut, plicticosule:sleep:? Parca te retrasesei oficial de pe forum... promisiuni desarte...

m8k
19th May 2009, 22:09
Ce treaba are autorizatia de constructie cu accesul in curti si alte alea?:groggy:
Spaga merge si pentru medici, poate poate .....

six
19th May 2009, 22:22
Arpi deschide punga shi se rezolva :happy

mihai_alex
19th May 2009, 22:58
Ai aparut, plicticosule:sleep:? Parca te retrasesei oficial de pe forum... promisiuni desarte...

Poate mai bine-ti vezi de treaba "virusatule"

JJ
19th May 2009, 23:57
Nu stiu daca prin alte parti se poarta stadioane in cartiere de case, exemplele pe care le stiu eu sunt oarecum izolate de zonele de locuit. Mai e si pe la altii?

Bumbescu
20th May 2009, 00:34
Stadionul ala reprezinta evident unul din cele mai mari abuzuri "imobiliare"...e o nebunie si o tiganie sa faci un stadion de genul ala pe un deal plin de case....

cinebelu
20th May 2009, 00:43
Stadionul din Stefan cel Mare sau din Giulesti nu se afla in mijlocul unor cartiere locuite?? :groggy:

....sau bucurestenii or fi mai nesimtiti si nu-i deranjeaza galagia de la meciuri :D

Bumbescu
20th May 2009, 00:47
Singurul exemplu cat de cat apropiat ar fi cotroceniul(si acolo stadionul e intr-o zona cu case), insa e mult mai aerisit decat ala din gruia.

JJ
20th May 2009, 09:18
Stadionul din Stefan cel Mare sau din Giulesti nu se afla in mijlocul unor cartiere locuite?? :groggy:

....sau bucurestenii or fi mai nesimtiti si nu-i deranjeaza galagia de la meciuri :D
Stefan cel Mare se afla cat de cat intr-un parc, Giulestiul era acolo dinainte sa fie construit blocul de langa. :D

red-bull
20th May 2009, 10:28
sa il izoleze fonaic...cum dracu sa il demoleze..daca sunt proprietari pe teren si au aprobari nu poate nimeni intra cu buldozerul peste stadion

Jerome LeBanner
20th May 2009, 10:39
Nu stiu daca prin alte parti se poarta stadioane in cartiere de case, exemplele pe care le stiu eu sunt oarecum izolate de zonele de locuit. Mai e si pe la altii?


''Ilie Oana'' - fostul Petrolul, din Ploiesti, se afla intro zona de case, dar nam auzit pe cineva sa se planga desi, pe vremea cand acolo se juca fotbal, zgomotul tribunelor in momentele importante se auzea de la 2 km.

JJ
20th May 2009, 11:41
Pe la altii mai de la vest intrebam mai.. :D

Nightwish
20th May 2009, 12:30
Inseamna ca n-ai fost in gruia...au aia o obsesie sa tropaie de se cutremura si statuia lui Matei Corvin :(


Sa li se interzica si s-a rezolvat problema.

Hmm, asta cam asa e... Tribuna metalica produce niste vibratii si sunte interesante atunci cand se exercita presiune :D
E un articol de 3 lei... Problema nu este ca e un stadion acolo ( ca ala e de mult ), problema lor este de ce vine atata lume la meci ( inainte erau mai putini :D ) si de ce striga, canta etc... Si sa nu-mi spuna mie nimeni ca , din cauza a 2-3 ore, o data la 2 saptamani, viata lor a devenit un iad, ca-i scuip in fata :rosu:

Razvan T.
20th May 2009, 14:44
:o: o sa scoata si astia niste banuti de la arpy :D

O poza cu stadionul vechi

BBB
20th May 2009, 14:49
:o: o sa scoata si astia niste banuti de la arpy :D

O poza cu stadionul vechi

Asta era intr-adevar un stadion pe masura clubului :) O tempora

m8k
20th May 2009, 15:33
...si Moina e pe masura voastra acum!:D

Anarchy1slayer
20th May 2009, 16:27
Prostie mare .. Si stadionul " Emil Alexandrescu " e aproape de case dar nu se plange nimeni de zgomotul facut la meciuri. Oameni nebuni:mda:

red-bull
20th May 2009, 20:06
eu ma uit la poze aeriene ale stadionului si nu imi dau seama pe unde se face accesul fanilor....e foarte ingust locul.....ar fi tare un meci dinamo - steaua acolo....sa vezi ce se incaiera fanii pe aleile alea

zebe
20th May 2009, 20:21
S-a jucat CFR - "U" pe stadionul ala fara mari probleme intre fani. Galeriile sunt dirijate in asa fel incat sa vina la stadion pe strazi diferite.

Elphax
21st May 2009, 10:49
case de vanzare? cumpar eu, le daram si fac parcari cu taxa :P

relansat
21st May 2009, 10:55
da, trebe neaparat izolat fonic, eventual bagata o prelata din aia cum vezi prin filme cand este sub carantina o cladire :happy.

da` ma lasati cu octagenarele de prin preajma stadionului? :cry: de parca s`ar juca meciuri in fiecare zi pe radulescu sau de parca meciurile ar incepe pe la un 11 noaptea si s`ar termina spre dimineata.

babe care se culca odata cu gainile si vor sa fie bagate in seama :D

carstic2000
21st May 2010, 23:15
Nu stiu cum a obtinut autorizatia Paskany dar cred ca a dat spaga la greu caci nu pot sa imi explic altfel.
Eu daca as sta acolo si fara sa fiu batran m-ar deranja. La Dinamo situatia e cu oarecum asemanatoare, insa totusi stadionul e in parc, nu e asa de aproape. Mi se pare normal sa fie despagubiti atata timp cat suporta acest disconfort locatarii.
Eu unu as interzice aceste concerte care au loc des si care tulbura linistea oamenilor, mai ales artificiile cu care se dau la sfarsitul concertelor.
Pentru o tara care e vai de mama ei parca sunt prea multe concerte.

ensic
21st May 2010, 23:27
Banuiesc dupa nume ca acum ai iesit prima data din pestera si nu esti la curent cu ultimii 40 de ani asa ca o sa fiu bland! Nu Paszkany o amplasat stadionul ala in Gruia intre casele alea, el era acolo de zeci de ani si pana nu or simtit sensibilii batrani ca pot stoarce un ban de pe club nu or avut nici un fel de probleme cu zgomotul. Asta ca sa nu mai zic ca foarte probabil multe din casele alea sunt contruite ulterior constructiei stadionului!
Exact in acelasi mod proprietarii caselor de langa aeroport, construite FARA autorizatie de constructie, culmea tupeului depun plangere la primarie ca e prea mare nivelul de zgomot de la avioane! Si casele alea au fost contruite zeci de ani dupa darea in functiune a aeroportului!

Grinco
21st May 2010, 23:56
Foarte frumos... La exact un an de la ultima postare, se redeschide aceasta discutie :D

mihaiomc
6th April 2011, 16:25
Stadionul din Stefan cel Mare sau din Giulesti nu se afla in mijlocul unor cartiere locuite?? :groggy:

....sau bucurestenii or fi mai nesimtiti si nu-i deranjeaza galagia de la meciuri :D

La cati spectatori vin pe dinamo, de unde sa se auda galagie ???? :happy

glacris
6th April 2011, 18:18
/hello Si eu care ziceam sa construiasca peste strada peluza care lipseste (solutie adoptata si de Atletico Madrid, pe Estadio Vincente Calderon), iar masinile care trec pe strada sa treaca pe sub peluza, ca printr-un tunel. In alta ordine de idei, CFR Cluj n-are niciun motiv sa se mute din Gruia, stadionul e perfect pentru echipa.

zebe
6th April 2011, 18:28
Nu pot construi peste strada. In cazul stadionului celor de la Atletico, pe cealalta parte a strazii curge un rau. In Gruia, vis-a-vis de stadion sunt case.

In schimb, se putea aplica solutia asta in cazul Moina, daca aveau nevoie de mai mult spatiu.

Gombos
6th April 2011, 22:57
de ce sa nu joace si CFR-ul pe arena Universitatii? sa joace pe un stadion adevarat. daca tot vrem infrastructura.

Cneazul
6th April 2011, 23:52
am citit si eu prima pagina, si am simtit nevoia sa intervin. vreau sa mentionez ca nu sunt in cluj decat de 2 ani, iar asta imi poate intari opinia (obiectivitate, nu am niciun interes sa apar o parte sau alta)sau dimpotriva (poate nu cunosc prea bine situatia)
1.s`au facut comparatie cu stadioane din Anglia. Aia au parcari. aici, cand e meci, se parcheaza in coloana pe vreo 5-6 strazi din acel perimetru, chiar in fata portilor de intrare in curtile oamenilor. Daca X`ulescu vrea sa iasa cu masina sau are o urgenta, doamne fereste, ce faci?
2. nici macar mijlocul de transport in comun din zona nu mai poate circula datorita aglomeratiei.
3. lipsa civilizatiei. Acele strazi raman ca dupa zilele orasului (pline de mizerii si ambalaje)
4.se creaza bariere si chiar daca locuiesti in zona tre sa prezinti buletin de identitate cu domiciliu in zona daca vrei sa patrunzi cu masina in zona. pentru unii poate ar fi un lucru normal, insa credeti`ma ca e destul de frustrant pentru cineva care locuieste de 50 de ani in zona, si de 2-3 ani ca s`a construit stadionul tre sa prezinte bulentin. Nenea ofiter nici nu era nascut cand domnul locuia pe strada respectiva
5. dupa cum bine a mentionat cineva pe forum, nu poti demola un stadion, care e la urma urmei un loc de interes general, dar nu poti nici sa nu ii despagubesti pe cetateni.Nu trebuie neaparat sa le cumperi casele, dar 1-2 milioane pe luna de familie chiar nu ar strica, mai ales ca nimeni nu i`a intrebat nimic pe locatari si sunt convins ca legea spune clar ca trebuie sa ai acordul lor. Studiez urbanismul la facultate, si stiu sigur ca nu poti ridica o cladire mai inalta decat cele din jur, care ar fi umbrite, fara acordul acestora. vreti sa mergem pe la oameni sa vedem daca au fost intrebati?

snookerinfo
7th April 2011, 02:20
S-a mai spus odata, stadionul nu e construit de 2-3 ani, e acolo de zeci de ani, doar a fost extins in ultimii ani.
De ce nu s-a facut scandal cand s-a remodernizat?Se face acum ca na, nu mai e clubul in C sau B e in A, mai joaca prin Europa si au bani.

Cneazul
7th April 2011, 02:22
S-a mai spus odata, stadionul nu e construit de 2-3 ani, e acolo de zeci de ani, doar a fost extins in ultimii ani.
De ce nu s-a facut scandal cand s-a remodernizat?Se face acum ca na, nu mai e clubul in C sau B e in A, mai joaca prin Europa si au bani.

stiu ca e stadionul acolo de zeci de ani. pai cand s`a modernizat s`a facut scandal. threadul e deschis deja de 2 ani. litigiul e mai vechi. in plangerea inaintata de cetateni se precizeaza clar ca problemele au aparut odata cu inaltarea si extinderea stadionului

snookerinfo
7th April 2011, 02:24
stiu ca e stadionul acolo de zeci de ani. pai cand s`a modernizat s`a facut scandal. threadul e deschis deja de 2 ani. litigiul e mai vechi. in plangerea inaintata de cetateni se precizeaza clar ca problemele au aparut odata cu inaltarea si extinderea stadionului

Asta nu stiam, nu sunt din Cluj, dar oricum nu cred ca se mai poate face ceva.

zebe
7th April 2011, 04:23
de ce sa nu joace si CFR-ul pe arena Universitatii? sa joace pe un stadion adevarat. daca tot vrem infrastructura.

Joaca deja pe un stadion adevarat.


1.s`au facut comparatie cu stadioane din Anglia. Aia au parcari. aici, cand e meci, se parcheaza in coloana pe vreo 5-6 strazi din acel perimetru, chiar in fata portilor de intrare in curtile oamenilor. Daca X`ulescu vrea sa iasa cu masina sau are o urgenta, doamne fereste, ce faci?

Stadioanele din Anglia cu care e comparat cel al CFR-ului (adica cele vechi, renovate si extinse in mai multe etape) au si ele probleme cu parcarile.


3. lipsa civilizatiei. Acele strazi raman ca dupa zilele orasului (pline de mizerii si ambalaje)

Lipsa civilizatiei nu e determinata de schimbarile suferite de stadionul din Gruia.

Nightwish
7th April 2011, 15:42
stiu ca e stadionul acolo de zeci de ani. pai cand s`a modernizat s`a facut scandal. threadul e deschis deja de 2 ani. litigiul e mai vechi. in plangerea inaintata de cetateni se precizeaza clar ca problemele au aparut odata cu inaltarea si extinderea stadionului

Se precizeaza pe pizma lu` masa. Daca CFR-ul n uar fi avut succes in ultimii ani nu era nicio problema... Asa, cu una dintre cele mai mari medii de spectatori din campionat in ultimii ani, evident ca ii deranjeaza. Nebuni sunt peste tot, e prost ala care-i baga in seama.

Ess
7th April 2011, 16:15
intervin aici doar pt a spune ca am votat izolarea fonica a stadionului :cry:
JJ> tu ai facut poll-ul??? cum sa-l izolezi? sa le indesam spectatorilor vata de sticla in gura, sau punem stadionu' intr-un gigantic cofraj de oua?? :cry:

in rest, ce s-a aberat pe-aici, ramane cum am stabilit. :ok:

abysum
9th April 2011, 10:24
Se pare ca au scapat de reclamanti, acestia au decedat acu ceva vreme!:D

tomahok77
10th April 2011, 09:41
Se precizeaza pe pizma lu` masa. Daca CFR-ul n uar fi avut succes in ultimii ani nu era nicio problema... Asa, cu una dintre cele mai mari medii de spectatori din campionat in ultimii ani, evident ca ii deranjeaza. Nebuni sunt peste tot, e prost ala care-i baga in seama.

stii vorba aia: daca taceai filozof ramaneai..."una din cele mai mari medii de spectatori" la cfr? :))..eu sincer n-am nimic contra voastra, dar va cereti singuri injuriile cu astfel de declaratii. spui asta aici unde nu stiu ceilalti din tara ca decand aveti stadionul nou n-ati umplut tribunele decat la meciul cu Chelsea, sau ca la fiecare meci oferiti bilete gratuite ( ia vedeti asta pe site la fcr 1907) pt. ca nu vine nimeni. Ne spui cumva si cate bilete ati vandut la meciurile din CL de anul trecut...cate 5000 au fost inregistrate la administratia financiara Cluj, ne spui si cum popa din Mociu si primarul din Baciu (2 comune de langa cluj) au facut liste cu doritorii de gratuitati care vroiau sa merga pe banii lui Paskani la finala cupei de la Iasi, ca n-avea cine sustine echipa ? :))....eeee, las-o balta cu media de spectatori...bucurati-va de ce primiti gratis acolo de la Arpi si gata.
Si apropo` de povestea cu vecinii, discutia asta e aici de 2 ani, in timpul asta n-a gasit nimeni o cheie de 16 sa-i ajute pe bietii oameni? Nu-i bai, joi merg studentii acolo, poate se rezolva :)

dulcecalamaia
26th June 2011, 01:05
nu inteleg despre ce zgomot si calvar e vorba. Cei 2000-3000 de spectatori care mai merg la meciurile CFR-ului nu pot face mare zarva iar dupa meci in maxim 10 minute se imprastie pe strazi. Probabil si proprietarii respectivi sunt bucurosi ca cfr-ul nu mai este ce a fost si in ziua meciului e liniste la stadion.

ask
26th June 2011, 10:23
Tâmpenii made EvZ!



de ce sa nu joace si CFR-ul pe arena Universitatii? sa joace pe un stadion adevarat. daca tot vrem infrastructura.
1. universitatea nu are stadion ci CJ își face stadion!!! Și universitate o să joace plătind chirie acolo...
2. e un stadion adevărat atâta timp ct s-a putut juca meciuri din grupele UCL acolo! Știu altele din Clujunde nu se putea nici în B numai cu dispensă. Și cu chirie.
3. Să vezi tu infrastructură în zona parcului.:o:


nu inteleg despre ce zgomot si calvar e vorba. Cei 2000-3000 de spectatori care mai merg la meciurile CFR-ului nu pot face mare zarva iar dupa meci in maxim 10 minute se imprastie pe strazi. Probabil si proprietarii respectivi sunt bucurosi ca cfr-ul nu mai este ce a fost si in ziua meciului e liniste la stadion.

Media spectatorilor în acest sezon, când am fost praf tot campionatul (până și cu voi am făcut egal acasă fără să ne dați gol) a fost de peste 6.000. Mai calculează o dată, da' vezi să nu-ți dea cu virgulă!

dulcecalamaia
26th June 2011, 11:45
Media spectatorilor în acest sezon, când am fost praf tot campionatul (până și cu voi am făcut egal acasă fără să ne dați gol) a fost de peste 6.000. Mai calculează o dată, da' vezi să nu-ți dea cu virgulă!

media aia de 6000 de care vorbesti se datoreaza meciurilor cu U Cluj, Steaua, Dinamo, Rapid si Timisoara... aici ati fost sa zic in jur de 10 000(cu eceptia meciului cu U Cluj unde am fost mai multi ca voi) si asa a urcat media. In rest la meciurile obisnuite in jur de 2000-3000 cum am zis. Sa nu mai zic ca Arpy oferea cateva mii de bilete gratis elevilor in speranta ca acestia vor veni de mana cu parintii la stadion si asa nu va fi chiar gol. Fara astfel de masuri ar fi dezastru la cfr.

alwn
26th June 2011, 12:30
wow ce gandire profunda.. Pai media de spectatori a oricarui club creste datorita meciurilor considerate derby

dulcecalamaia
26th June 2011, 13:30
wow ce gandire profunda.. Pai media de spectatori a oricarui club creste datorita meciurilor considerate derby

sa mori tu, probabil nu ai auzit de echipe care joaca mereu cu stadionul plin. gandire tipica de sudist.

alwn
26th June 2011, 13:32
sa mori tu, probabil nu ai auzit de echipe care joaca mereu cu stadionul plin. gandire tipica de sudist.

in romania? nu prea. Sunt convins ca o sa-mi spui tu una

Nightwish
27th June 2011, 23:55
media aia de 6000 de care vorbesti se datoreaza meciurilor cu U Cluj, Steaua, Dinamo, Rapid si Timisoara... aici ati fost sa zic in jur de 10 000(cu eceptia meciului cu U Cluj unde am fost mai multi ca voi) si asa a urcat media. In rest la meciurile obisnuite in jur de 2000-3000 cum am zis. Sa nu mai zic ca Arpy oferea cateva mii de bilete gratis elevilor in speranta ca acestia vor veni de mana cu parintii la stadion si asa nu va fi chiar gol. Fara astfel de masuri ar fi dezastru la cfr.

Wow, iti multumim tare mult ca te preocupi de CFR Cluj si de media de spectatori de pe stadionul nostru. Vad ca stii si ce face si zice Arpi mai bine decat noi, detectez o mica obsesie aici? :D Jucati pe stadion nou acum, aveti o echipa destul de buna, zic eu, ce-ar fi sa ne lasati in pace si sa mergeti in pbipla sa va vedeti de ai vostri? Sau nu reprezentati nimic in orasul asta decat daca va raportati la noi?
Uite, mai fac si eu cate o glumita, desi nu prea cred ca am cu cine, tu parca erai ala care isi baga si scotea chestia (d)in mamele userilor, nu? :rolleyes:

svu
28th June 2011, 00:26
Sau nu reprezentati nimic in orasul asta decat daca va raportati la noi?
Uite, mai fac si eu cate o glumita, desi nu prea cred ca am cu cine, tu parca erai ala care isi baga si scotea chestia (d)in mamele userilor, nu? :rolleyes:

buna gluma:groggy::))

MadarasRudi
28th June 2011, 01:19
Wow, iti multumim tare mult ca te preocupi de CFR Cluj si de media de spectatori de pe stadionul nostru. Vad ca stii si ce face si zice Arpi mai bine decat noi, detectez o mica obsesie aici? :D Jucati pe stadion nou acum, aveti o echipa destul de buna, zic eu, ce-ar fi sa ne lasati in pace si sa mergeti in pbipla sa va vedeti de ai vostri? Sau nu reprezentati nimic in orasul asta decat daca va raportati la noi?
Uite, mai fac si eu cate o glumita, desi nu prea cred ca am cu cine, tu parca erai ala care isi baga si scotea chestia (d)in mamele userilor, nu? :rolleyes:

nu trebe sa ai o obsesie pentru cfr,toata lumea stie ce sunteti;)

La vie en rose
29th July 2011, 16:35
In jurul Stadionului Ilie Oana sunt numai case/vile de oameni seriosi, sau oameni batrani, si totusi, nu s-a plans nimeni niciodata.

Mofturi.

Lup Galben
29th July 2011, 16:42
In jurul Stadionului Ilie Oana sunt numai case/vile de oameni seriosi, sau oameni batrani, si totusi, nu s-a plans nimeni niciodata.

Mofturi.

mda, si eu stau pe langa stadion (Ilie Oana) :D

Apropo, batranii din Ploiesti nu se plang de zgomot. Bunicul meu se duce mai mereu la meciurile de acasa la Petrolul :))

Freek
29th July 2011, 18:36
mda, si eu stau pe langa stadion (Ilie Oana) :D

Apropo, batranii din Ploiesti nu se plang de zgomot. Bunicul meu se duce mai mereu la meciurile de acasa la Petrolul :))
Alta cultura fotbalistica :rolleyes:

svu
29th August 2011, 15:00
Arena *** e tot a statului. Jos laba de pe "Moina"!

2011-08-29 13:15:56


După ce săptămâna trecută v-am prezentat 10 motive morale pentru care *** nu are ce căuta pe "Ion Moina", acum vă prezentăm și temeiul legal prin care justificările patronului clubului feroviar devin penibile. Acesta afirma că, fiind în proprietatea statului român, noul "Ion Moina" trebuie să găzduiască și meciurile clubului ***, sau, în caz contrar, statul român să ofere feroviarilor 15 milioane de euro pentru modernizarea propriului stadion.

ucluj.ro a pornit o investigație și a intrat în posesia Hotărârii Comisiei de Privatizare din cadrul Ministerului Transporturilor, Construcțiilor și Turismului din 31 ianuarie 2007, prin care ministrul de atunci, Radu Berceanu, aproba asocierea în participațiune cu clubul *** pentru folosința comună a stadionului din gruia.

Înainte de a prezenta detaliile ascocierii, e bine de precizat că președintele Comitetului de Privatizare era Constantin Dascălu, mâna dreaptă a lui Paszkany Arpad Zoltan, ani de-a rândul în conducerea vișiniilor.

Acordul menționează foarte clar că terenul de 30.035 metri pătrați se află în proprietatea statului român, iar investițiile realizate de *** vor rămâne în proprietatea statului, fără despăgubire, la finele celor 49 de ani pentru care s-a semnat acordul de folosire COMUNĂ. Prin urmare, stadionul *** este, la fel ca "Ion Moina", proprietatea statului român, putând evolua acolo orice club care își exprimă interesul.

Cea mai dubioasă parte a contractului este raportul de evaluare întocmit de firma Price Waterhouse Cooper, care, în noiembrie 2006, a evaluat valoarea terenului respectiv la doar 953.000 de euro, adică 32 de euro/mp!!!

Contactat de ucluj.ro, un vechi agent imobilar din Cluj-Napoca, Mihai Florin, prezintă datele reale. "În 2007 piața imobiliară înregistra un vârf. 30 de euro pe metrul pătrat era atunci în Gilău. În cartierul gruia, valoarea unui metru pătrat în noiembrie 2006 era de 200 de euro. Chiar și acum, când piața e aproape moartă, se dă cu peste 100 de euro", a explicat el.

Așadar, doar valoarea terenului respectiv se ridica la peste 6 milioane de euro, iar asocierea în participațiune trebuia să fie de 55%-45% în favoarea statului, nu de 80%-20% în favoarea ***. Practic, luând în calcul și valoarea construcțiilor din acel moment de pe stadionul ***, statul român a fost fraudat în această "afacere" cu peste 10 milioane de euro.

Despre celelalte baze sportive și alte zone locale donate de către statul român și distruse de afaceristul Paszkany Arpad Zoltan (Parcul Rozelor, Parcul Feroviarilor etc.) într-un episod viitor, pe măsură ce vom avea acces la documente.


Stadionul *** e construit tot din bani publici
Stadionul "Dr. Constantin Rădulescu" a fost construit în 1973 și avea 10.000 de locuri. "Aici este rolul doctorului Rădulescu, care s-a format la Universitatea, din perioada bejeniei. Era medic la spitalul *** și a fost chemat să preia echipa din gruia, pe care a promovat-o în Divizia A. El a făcut cu ideea stadionului, care să fie al ***-ului. Și a fost construit din bani publici, Paszkany doar l-a modernizat. Până acum conflictele între cele două galerii au fost legate de un meci sau altul. Dar dacă Consiliul Județean va accepta această mârșăvie, atunci va fi motiv de război civil în Cluj. Pentru că va deveni un conflict permanent, care se va accentua pe zi ce trece, deoarece această nerușinare nu poate fi acceptată. Ea sfidează bunul simț al unui om integru", a declarat, pentru ucluj.ro, istoricul clujean Gheorghe I. Bodea.

Sursa: http://www.ucluj.ro/stiri/arena-e-to...ina-i4199.html

Mr Cosmin
30th August 2011, 03:13
Vor reusi vreodata sa faca si a doua peluza? Ca arata urat de tot fara partea aia a stadionului.

Adica, inteleg, ca e chiar in strada si sunt case in partea aia, dar nu se poate ajunge la o intelegere intre Primarie (sau cine se ocupa de stadion) si proprietarii acelor case? Sa ii mute in alta parte a orasului si sa le dea si cate un abonament pe viata la meciurile CFR-ului.

mblue
1st September 2011, 19:54
Vor reusi vreodata sa faca si a doua peluza? Ca arata urat de tot fara partea aia a stadionului.

Adica, inteleg, ca e chiar in strada si sunt case in partea aia, dar nu se poate ajunge la o intelegere intre Primarie (sau cine se ocupa de stadion) si proprietarii acelor case? Sa ii mute in alta parte a orasului si sa le dea si cate un abonament pe viata la meciurile CFR-ului.

Si cu soseaua care trece intre stadion si case ce faci?

BBB
1st September 2011, 20:57
Probabil s-a mai zis, dar asta faci cu strada:

mblue
1st September 2011, 21:35
Probabil s-a mai zis, dar asta faci cu strada:

Tu-ti dai seama ca o smecherie din asta costa destul de mult , si in plus acolo peste drum nu e o casa , e un rau. Ca sa faci o chestie de genu asta ar cam trebui cumparate si casele de peste drum.

BBB
1st September 2011, 21:39
Tu-ti dai seama ca o smecherie din asta costa destul de mult , si in plus acolo peste drum nu e o casa , e un rau. Ca sa faci o chestie de genu asta ar cam trebui cumparate si casele de peste drum.

Pai sa cumpere tot dealu :)) Banu' jos si faci o treaba

FcP
1st September 2011, 23:36
Vor reusi vreodata sa faca si a doua peluza? Ca arata urat de tot fara partea aia a stadionului.

Adica, inteleg, ca e chiar in strada si sunt case in partea aia, dar nu se poate ajunge la o intelegere intre Primarie (sau cine se ocupa de stadion) si proprietarii acelor case? Sa ii mute in alta parte a orasului si sa le dea si cate un abonament pe viata la meciurile CFR-ului.

Pentru ce sa construiasca acea peluza??

Iti reamintesc "CFR Cluj este pe locul cinci, avand o medie de 6.500 de spectatori dupa primele doua meciuri de acasa, cu Astra si Gaz Metan Medias"

Cand la un stadion nou de 22k locuri, la o echipa care se vrea a fi cea mai buna a ultimilor 5 ani, ai 6k de spectatori...tu vrei sa mai mareasca stadionul????

ecristiano
2nd September 2011, 00:10
Arena *** e tot a statului. Jos laba de pe "Moina"!

Va lasam pe voi sa va faceti laba pe el, ca e urat, labartat ca roata la tractor.



Muta Tise JO de la Londra la CLuj, ca si asa la englezi e scandal.:evil:

svu
2nd September 2011, 01:03
Va lasam pe voi sa va faceti laba pe el, ca e urat, labartat ca roata la tractor.



Muta Tise JO de la Londra la CLuj, ca si asa la englezi e scandal.:evil:

In cazul tau nici nu ma asteptam la altceva sau la un raspuns mai diplomat. ATATA POTI!

razvan93
2nd September 2011, 13:28
Familile vorbesc sa se afle in treaba, conform unei legi organice, nicio arena din Romania nu poate fi demolata fara sa se construiasca in locul ei o alta arena:D. Am terminat balciul! Bine pa!

svu
3rd September 2011, 01:15
Familile vorbesc sa se afle in treaba, conform unei legi organice, nicio arena din Romania nu poate fi demolata fara sa se construiasca in locul ei o alta arena:D. Am terminat balciul! Bine pa!

E vorba de tribuna a II-a si peluza II, care au fost construite recent, nu de tot stadionul.

FcP
3rd September 2011, 13:06
Familile vorbesc sa se afle in treaba, conform unei legi organice, nicio arena din Romania nu poate fi demolata fara sa se construiasca in locul ei o alta arena:D. Am terminat balciul! Bine pa!

O fi ca la copaci, tai unul trebuie sa pui alti 3 :)), darami un stadion si faci alte 3