PDA

View Full Version : Racheta.....



Mihai_
20th August 2004, 22:23
Salut !!! Sunt Mihai, am 16 ani si am o problema . Joc tenis de 3 ani si am progresat foarte bine si destul de repede dar, de un an de zile ma chinui sa imi aleg o racheta potrivita . Am 3 rachte (fara prima ca aceeea era stift) 1 Wilson si 2 Head-uri . Partea proasta este ca toate difera ca grutate, grosimea manerului, noduri . Pana acum cinci luni a mers, dar cand mi se rupea o racheta nu mai aveam aceeasi precizie . Odata introduse loviturile ce necesita o precizie si o finete mai ridicata (liftul, super-stopul,priza desfasurata, spaniolilor) situatia s-a schimbat . Nu stiu ce racheta ar trebuii sa imi iau ca sa pot juca bine . Presupun ca alegerea unei rachete depinde de greutatea, inaltimea sportivului .Asadar ca sa va face-ti o idee am 1.76 si 82 Kg. As vrea sa ma ajutati in alegere . Va multumesc !!!!

Vadim
20th August 2004, 22:29
Cred ca aici ar trebui sa te ajute Klaus.

DJ Klaus
23rd August 2004, 17:34
Salut !!! Sunt Mihai, am 16 ani si am o problema . Joc tenis de 3 ani si am progresat foarte bine si destul de repede dar, de un an de zile ma chinui sa imi aleg o racheta potrivita . Am 3 rachte (fara prima ca aceeea era stift) 1 Wilson si 2 Head-uri . Partea proasta este ca toate difera ca grutate, grosimea manerului, noduri . Pana acum cinci luni a mers, dar cand mi se rupea o racheta nu mai aveam aceeasi precizie . Odata introduse loviturile ce necesita o precizie si o finete mai ridicata (liftul, super-stopul,priza desfasurata, spaniolilor) situatia s-a schimbat . Nu stiu ce racheta ar trebuii sa imi iau ca sa pot juca bine . Presupun ca alegerea unei rachete depinde de greutatea, inaltimea sportivului .Asadar ca sa va face-ti o idee am 1.76 si 82 Kg. As vrea sa ma ajutati in alegere . Va multumesc !!!!
Banuiesc ca nu faci tenis de performanta dupa cum ne vorbesti. Oricum alegerea rachetei nu e o chestie usoara dar nici grea. Ideea e ca trebukie sa incerci o racheta care sa o "simti in mana" . Nu trebuie sa fie grea , ma refer sa o simti ca o prelungire fireasca a bratului si nu ca un obiect strain :). Poti sa incerci cateva rachete sa vezi cum te descurci ! Este subiectiv sa-ti spun eu ia-ti o racheta care mie mi-ar place. Dar cateva chestii generale e bine sa stii. De exemplu e bine ca o racheta sa aiba ceva greutate sa nu fie foarte usoara , sa eviti rachetele care contin numai fibra de sticla , metal(magneziu), titan sau un aliaj din aceste trei si am sa-ti spun si de ce! Cu fibra de sticla racheta va fi foarte usoara si nu vei putea da forta loviturilor, cu metalul ... nu mai vorbesc , iti strica mana si la propriu si la figurat, cat despre titan ... titanul e bun ...se vrea a fi un inlocuitor mai usor si durabil al grafitului dar nu il inlocuieste cu succes pt ca de cele mai multe ori cei care nu pun si grafit intr-o racheta din titan fac ca rachetasa fie prea usoara. Deci o combinatie ideala ar fi titan-grafit-fibra de sticla( e preferat un procentaj cat mai mic). Majoritatea producatorilor mari realizeaza rachetele din aceasta combinatie dar... trebuie sa fii atent la procentajul fiecarui material. Cu greutatea ... aici ramane la latitudinea ta. totusi e bine sa incerci intai racheta! Mai conteaza doar forma rachetei. Daca vrei cu suprafata mare , medie sau mai mica dar asta e in functie de stilul pe care-l ai! Daca mai ai nelamuriri .... cu placere :) In principiu ar trebui sa ne dai mai multe amanunte despre stilul si felul cum lovesti (top spin, backspin , plat etc.)