PDA

View Full Version : E nevoie de Petrolul si de suporteri precum cei ai Petrolului in prima liga ?



Lup_Galben
25th September 2006, 14:11
Intr-o tara in care "sclavia" e la putere si in care suporterii au uitat sa sprijine echipa locala, m-am gandit k ar fi bine venit un astfel de poll in conditiile in care orasul pe care il reprezint (Ploiesti) este unul din putinele in care suporterii echipelor din capitala nu si-au facut de cap pe strazile orasului . Incercati sa fiti obiectivi asupra poll-ului , sunt curios sa vad parerea microbistului roman legat de acest poll .

King of Hell
25th September 2006, 14:22
Apai normal ca e nevoie :) la fel cum nu e nevoie de cfristi, bistriteni, panduristi sau mai stiu io care .

STEELMAN
25th September 2006, 14:35
intradevar avem nevoie de echipa cu suporteri in prima liga.intr-o liga cu suporteri ai echipelor gen urziceni,bistrita si mai sunt cateva de mana a 3-a cu siguranta altfel ar arata scena ultra din romania daca ar promova petrolul si u cluj

Ballack_29
25th September 2006, 23:42
public exista,fani exista, echipa in Liga 1 sa existe si o sa fie :ok:

drops22
26th September 2006, 11:51
public exista,fani exista, echipa in Liga 1 sa existe si o sa fie

Degeaba exista toate astea,daca omizile alea de conducatori stau sus si isi bat joc.Cum au stricat echipa si au adus-o in starea din prezent....asa sa se implice si sa duca unde a fost odata PETROLUL.
Petrolul este al Ploiestiului si asa va ramane indiferent in ce liga va juca...insa parca te doare sufletul stiind ca echipa asta a castigat odata Cupa Romaniei,Campionatul si acum nimeni nu o mai recunoaste.
Sper sa se faca ceva in aceasta privinta pentru ca locul nostru este in liga lu Mitica. /hello

Lup_Galben
26th September 2006, 13:36
cineva spunea odata "Nu conteaza felul in care promovezi, important e sa-ti vezi echipa in prima liga"........frumoase vorbe insa nu e de ajuns sa ajungem in prima liga atat timp cat avem soarta Craiovei care din pacate pentru ei se fac de rusine in prima liga......
e regretabil k s-a ajuns k in prima liga a tarii sa fie echipe precum urziceni si tg jiu......atat timp cat orase mult mai potente si cu o traditie de invidiat se "zbat" in liga secunda.....

CHITU
28th September 2006, 00:05
numele de PETROLUL este facut pt liga 1......suporterii PETROLULUI stie o tara intreaga ca sunt capabili si pt cupele uefa nu numai pt liga 1...dar pana nu scapam de hotii din conducere nu avem nici o sansa pt liga 1...asa ca intre timp ne luptam cu ei in liga 2....

Elphax
28th September 2006, 00:19
ce thread tare ati facut...
poate pierdeti ;)

Lup_Galben
28th September 2006, 01:10
ce thread tare ati facut...
poate pierdeti ;)

eram curios sa vad reactia microbistilor la un astfel de poll, tocmai de aceea l-am si facut....
daca esti realist, sincer si iti place ceea ce vezi in galben si albastru n-ai cum sa nu spui DA !
Bafta !

lolo_grupa_c
28th September 2006, 03:17
parerea mea este ca DA!!!!avem nevoie de suporteri adevarati,de mentalitate,de culoare in peluza....cfr,pandurii,gloria,ceahlaul,jiul,ce dreaq cauta astia??
....independenta face diferenta...

Lup_Galben
28th September 2006, 14:09
....cfr,pandurii,gloria,ceahlaul,jiul,ce dreaq cauta astia??


ai uitat urziceniul :D
nush ce cauta insa e dureros sa vezi echipe aparute din senin, fara palmares, traditie, suporteri si echipe precum Petrolul si U Cluj de ex in esalonul inferior....

lolo_grupa_c
28th September 2006, 14:11
...asa e...trist....dar speranta moare ultima...asa ca eu unul va astept in liga 1 ("u" si petrolul)

Lup_Galben
28th September 2006, 14:15
da lolo, abea astept momentul asta !

lolo_grupa_c
28th September 2006, 14:17
in felul asta vom avea parte de 2 peluze adevarate ....

Lup_Galben
28th September 2006, 14:26
Doamne cat tanjesc dupa un Petrolul - steaua pe Ilie Oana, o peluza plina, colorata in galben-albastru , aporximativ 3.500-4000 de suporteri strigand "Aduceti jerbe si o coroana
Ca vine steaua pe "Ilie Oana`"
Sa curga sange,
Neincetat
Sa curga sange de stelist spurcat
Sa moara steaua
Sa moara steaua
Sa moara steaua bucuresti
Sa le dam ****
Sa-i omoram
Sa curga sange la Ploiesti!"

Mishumacher
28th September 2006, 16:59
Intr-adevar si mie imi este dor de vremurile cand Petrolul batea Steaua cu 5-1!Atunci nu am putut sa merg la meci si se auzeau de acasa de la mine toate scandarile!/hello

MagicTouch
3rd October 2006, 04:00
In '93 am parasit Romania. In '94 Petrolul castiga cupa. Nu as fi avut idea ca a facut-o daca ai mei nu ar fi avut 'inspiratia' sa-mi trimita un pachet in care se aflau si cateva ziare de dupa ziua Finalei. Plangeam de bucurie dar si de necaz - bucurie ca au castigat, necaz ca nu am fost acolo sa-i vad. Se pare ca Dumnezeu m-a vazut asa ca....am avut sansa sa-i vad in primul meci cu Wrexham. O echipa galeza de duzina dar ce conta...am avut sansa sa vad Petrolul.
Prin 96-98 cautam cu disperare pe internet site-uri romanesti despre fotbal si ma uitam la clasament ca vitelul la poarta noua - ROCAR, Astra etc.....WTF!!! ma uit unde trebuie sau.....Cand am aflat ce oras reprezenta echipa Astra IN DIVIZIA A sa pic pe spate. Ploiestiul cu DOUA echipe in Div.A!!! De la departare de casa se parea ca schimbarile in romania erau radicale!
2003...prima data acasa dupa 10 ani! trec pe langa stadionul Petrolul si vad un cavou. Un cavou al batai de joc in care au fost ingropate laolalta mandria unui oras si a unei echipe de fotbal care a fost candva un renume.[Am fost 25 de ani vecin de curte cu Ulrich Gheorge...cine stie Petrolul stie despre cine vorbesc. Inca mai am de la domnia sa invitatiile de onoare pe care clubul Petrolul le primea la diferite turnee..de la Malaezia pana la germania si anglia.]
2003...Ploiestiul mai are doar a echipa in div. A si aia pe moarte... un cavou pe post de stadion...in schimb a ramas aceiasi mafie, hotie si coruptie. Mandria de "gazar" s-a transormat in agonie de "gazat".
Daca Ploiestiul merita echipa in Div.A? Pe unde umblu eu acum este o vorba - Lumea te trateaza asa cum ii lasi TU sa te trateze. Si vorba aceasta se potriveste de minune si in relatia club - suporteri. Deci ( cu durere in suflet) spun ca Ploiestiul are ce merita si merita ce are.

Lup_Galben
3rd October 2006, 11:02
foarte frumos ai vorbit, chiar m-ai impresionat la un moment dat....
ma bucur k mai sunt astefel de oameni k si tine care oricat de dureros ar fi undeva in adancul inimii nu si-au uitat dragostea pentru culorile galben-albastre.....
incerc sa moderez cu toate stirile de noutate legate de Petrolul k suporterii, simpatizantii si microbistii sa afle ceea ce se intampla la ora actuala la Petrolul si ceea ce se are de gand....

CHITU
4th October 2006, 02:04
In '93 am parasit Romania. In '94 Petrolul castiga cupa. Nu as fi avut idea ca a facut-o daca ai mei nu ar fi avut 'inspiratia' sa-mi trimita un pachet in care se aflau si cateva ziare de dupa ziua Finalei. Plangeam de bucurie dar si de necaz - bucurie ca au castigat, necaz ca nu am fost acolo sa-i vad. Se pare ca Dumnezeu m-a vazut asa ca....am avut sansa sa-i vad in primul meci cu Wrexham. O echipa galeza de duzina dar ce conta...am avut sansa sa vad Petrolul.
Prin 96-98 cautam cu disperare pe internet site-uri romanesti despre fotbal si ma uitam la clasament ca vitelul la poarta noua - ROCAR, Astra etc.....WTF!!! ma uit unde trebuie sau.....Cand am aflat ce oras reprezenta echipa Astra IN DIVIZIA A sa pic pe spate. Ploiestiul cu DOUA echipe in Div.A!!! De la departare de casa se parea ca schimbarile in romania erau radicale!
2003...prima data acasa dupa 10 ani! trec pe langa stadionul Petrolul si vad un cavou. Un cavou al batai de joc in care au fost ingropate laolalta mandria unui oras si a unei echipe de fotbal care a fost candva un renume.[Am fost 25 de ani vecin de curte cu Ulrich Gheorge...cine stie Petrolul stie despre cine vorbesc. Inca mai am de la domnia sa invitatiile de onoare pe care clubul Petrolul le primea la diferite turnee..de la Malaezia pana la germania si anglia.]
2003...Ploiestiul mai are doar a echipa in div. A si aia pe moarte... un cavou pe post de stadion...in schimb a ramas aceiasi mafie, hotie si coruptie. Mandria de "gazar" s-a transormat in agonie de "gazat".
Daca Ploiestiul merita echipa in Div.A? Pe unde umblu eu acum este o vorba - Lumea te trateaza asa cum ii lasi TU sa te trateze. Si vorba aceasta se potriveste de minune si in relatia club - suporteri. Deci ( cu durere in suflet) spun ca Ploiestiul are ce merita si merita ce are.

daca treceai mai de curand prin centrul Ploiestiului ai fi vazut ca suporteri nu stau de geaba si ar fi fost chiar imposibil sa nu te opreasca un suporter al PETROLULUI si sa te roage sa semnezi ceva pt PETROLUL...ceva ce ne va ajuta sa scapam de hotii din interiorul clubului....pe 12 luna aceasta o sa ne aflam intrun miting in fata primariei vino si u si ai sa vezi ca nu stam degeaba si facem cu totii cea ce putem...ca noi nu avem valoare dar avem mandrie...:ok: /hello

MagicTouch
4th October 2006, 08:40
daca treceai mai de curand prin centrul Ploiestiului ai fi vazut ca suporteri nu stau de geaba si ar fi fost chiar imposibil sa nu te opreasca un suporter al PETROLULUI si sa te roage sa semnezi ceva pt PETROLUL...ceva ce ne va ajuta sa scapam de hotii din interiorul clubului....pe 12 luna aceasta o sa ne aflam intrun miting in fata primariei vino si u si ai sa vezi ca nu stam degeaba si facem cu totii cea ce putem...ca noi nu avem valoare dar avem mandrie...:ok: /hello

Ce minunat ar fi sa puteti rezolva ceva, desi mie teama ca va fii DOAR un alt caz de "lupii urla, ursul merge". In plus de asta chiar daca veti rezolva ceva, CINE va mai sponsoriza echipa stiind ca suporterii au puterea de ai inlatura de la putere? Avantajul ar fii ca, atunci NUMAI cineva cu ganduri curate si iubire de echipa va mai fii nebun sa isi bage banii in echipa. Cineva cu bani si ganduri curate :o: ?? Utopie curata, nu crezi? In special in romania si in special in Ploiesti!
Va mai curge ceva apa pe Dambul pana le va creste si romanilor acel bun simt si vor renunta la scaun cand vor vedea ca nu mai sunt doriti. Dar cum unii ar renunta mai degraba la viata decat la "sfantul scaun"..... Oricum datoria voastra e sa incercati si sa visati :headbang:. Succes si mult noroc.
You gonna need it.

Lup_Galben
4th October 2006, 11:10
ai adresat vorbe frumoase la adresa Petrolului, se prea vede k odata candva iubeai culorile galben-abastre, se vede k ai fost si poate esti un iubitor de Petrolul insa sunt curios sa aflu originile tale, esti nascut in Ploiesti ? Prahova ? sau esti pur si simplu un roman care a fost candva fermecat de echipa de altadata a Petrolului.....?

MagicTouch
4th October 2006, 13:48
ai adresat vorbe frumoase la adresa Petrolului, se prea vede k odata candva iubeai culorile galben-abastre, se vede k ai fost si poate esti un iubitor de Petrolul insa sunt curios sa aflu originile tale, esti nascut in Ploiesti ? Prahova ? sau esti pur si simplu un roman care a fost candva fermecat de echipa de altadata a Petrolului.....?

"Odata candva iubeai" se poate traduce ca "am iubit,iubesc si voi iubi Petrolul"
A fost,este si va ramane echipa mea de suflet asa cum e ea buna sau rea.
Chiar daca in "tara mea adoptiva" mai am o echipa al carui suporter inflacarat sunt, Petrolul va ramane indiscutabil echipa mea de suflet.
Nascut si trait 25 de ani in Ploiesti, pe o strada din spatele magazinului Omnia. Asa cum am spus in unul din posturile precedente am avut onoarea sa fiu vecin de curte cu Ulrich Gheorghe, cel care a fost presedintele clubului Petrolul (intre ani '55 -'72 daca memoria ma mai ajuta). Nevasta lui (dumnezeu sa o ierte) deasemeni o microbista inflacarata asa ca,....am avut de unde sa iau microbul :D. Ei nu au avut copiii asa ca, cu permisiunea alor mei, ma carau la tot ce insemna meci de fotbal al Petrolului...acasa sau deplasare inca de cand aveam 5 ani. Chiar si dupa ce sanatatea nu le-a mai permis sa iasa prea mult din casa, intodeauna puteam imprumuta bani de la ei fara a fiu nevoit sa-i rambursez....atat timp cat erau destinati pentru a calatorii sa vad un meci al Petrolului. Ultimul meci al Petrolului pe care l-am vazut "live" acasa a fost un 2-0 cu Dinamo in 1992 iar ultimul si ultimul meci vazut a fost acel 0-0 cu Wrexham din Tara Galilor.
Steagul meu arata ceva cam in genul celui din imaginea atasata....Steag care se mai poate vedea si azi la una din peluzele stadionului Highbury (sau mai de curand stadionul Emirates) in ciuda faptlui ca Arsenalul are alb-rosu :cool:

Lup_Galben
4th October 2006, 13:58
daca e asa cum spui si nu ma indoiesc k nu e asa, insa :D pune si u acolo la echipa favorita pe langa Arsenal si PETROLUL ;)
app, din cate stiu in cateva zile se va oficia www.fcpetrolul.ro si va fi si o sectiune cu SHOP in care poti comanda online fel si fel de obiecte promotionale cu insemnele clubului......

MagicTouch
4th October 2006, 14:05
Bine asa :) ?

Lup_Galben
4th October 2006, 14:10
:)))) e deja altceva..........:D
puteai sa scri cu majuscule nu neaparat k si mine insa, nu ma deranjeaza :D

as mai avea si eu o intrebare asa offtopic : unde se afla provinciua asta Hemel Hempstead ? si de ce Arsenal FC ??

MagicTouch
6th October 2006, 13:19
:)))) e deja altceva..........:D
puteai sa scri cu majuscule nu neaparat k si mine insa, nu ma deranjeaza :D

as mai avea si eu o intrebare asa offtopic : unde se afla provinciua asta Hemel Hempstead ? si de ce Arsenal FC ??

Off topic - Hemel Hempstead este un mic orasel in zona Hertfordshire la vre-o 40km nord de Londra, in apropiere de Watford.

Arsenal pentru ca sunt un suport inrait al lui Arsene Wenger care, dupa opinia mea, este atrenorul si managerul ideal. Presupun ca, realizarile lui la Arsenal pot sustine punctul meu de vedere:
-Transforma Arsenal din cea mai plictisitoare echipa din Premiership intr-o echipa cu un fotbal placut. La numai un an de la venire castiga campionatul desi uni spuneau ca in Franta orice "broscar" poate castiga campionatul.
- Antrenorul strain cu cele mai vechi state de munca in Anglia.
- A adus jucatorii buni(cei) si mediocri pe bani putini pe care i-a transformat in jucatori de clasa. Cand acestia au dorit sa plece i-a vandut pe zeci de mil, dar odata plecati dupa mana lui au ajuns din nou buni(cei) si mediocri...vezi cazul Nicholas Anelka si Patrick Vieira.
- Desi socotit de unii terminat datorita varstei si bauturii, a reusit sa-l aduca pe linia de plutire pe Tony Adams si l-a re-facut un jucator de baza in apararea tunarilor pana la 35 de ani. A mai ajutat psihic jucatorii cu probleme ca Paul Merson si David Seaman.
- Datorita lui si a tranzactiilor facute de el exista acum Emirates Stadium. El a fost garantul nr. 1 al bancilor.
- Singurul antrenor strain care a modelat fotbalul englez la stilul lui si nu vice-versa. Ceilalti care au incercat au fost destituiti repede.
- Intr-o societate neincrezatoare in straini a reusit sa le cucereasca increderea in asa fel incat acum are putere absoluta; el decide cine joaca si cine nu, cine pleaca si cine sta, pe cat se vinde si pe cat se cumpara pana la mancarea jucatorilor, cine o gateste si chiar cine e angajat sa faca curat in vestiare.
- Desi uni preziceau ca va pleca in momente mai slabe nu a parasit corabia. a ramas de un profesionalism fantastic care a dezarmat multi dusmani de ai lui.
- Impune respect chiar si celor mai inversunati adversari. Pana si cei care-l contesta l-ar dori antrenorul echipei nationale a angliei.
Datorita lui sunt un fan Arsenal.

Kainsashiki
6th October 2006, 13:23
Nu e nevoie de inca o sluga a lui Dinamo in prima liga!

Lup_Galben
6th October 2006, 13:47
sclavii k tine nu au ce cauta pe astfel de thread-uri, din pacate pentru tine thread-ul e adresat persoanelor cu capul pe umerii nu copii aroganti care nu stiu ce inseamna sa suferi si sa pui suflet pentru echipa ce-o iubesti.....

MagicTouch
6th October 2006, 15:21
Nu e nevoie de inca o sluga a lui Dinamo in prima liga!

De ce nu? A picat Bacaul, Argesul e la un pas, si va simtiti dezavantajatii? :drak: Presupun ca-ti plac numai slugile steliste.
Si chiar daca AM FOST slugii dinamoviste asta se intampla pana in '89 pentru ca nu am avut (ca MULTI alti dealtfel) de ales. Oricum era mai bine sa fim slugi dinamoviste decat slugile unui criminal care distrugea o tara intreaga DAR, unii il pupau si in partea dorsala pentru ca le facea echipa mare. Dar banuiesc ca vorbesc de o istorie veche de pe vremea cand tu erai inca in pubertate, cand ai tai de abia se mutasera din Saftica la marginea Bucurestiului si tu aveai complexe de inferioritate datorita copiilor care te bateau pentru ca tineai cu Rapidul. Asa ca ai trecut la Steaua...intr-o tentativa puerila de a jigni si tu pe alti. Banuiesc ca te face sa te simti grozav :jerk:

FCP_KT04
7th October 2006, 00:19
Locul nostru e in prima liga !
Ilie Oana inseamna ACASA !

NORGEMAN
7th October 2006, 19:44
Care din voi mari suporteri petrolisti a venit azi la BraSoV?

Lup_Galben
7th October 2006, 21:19
eu si toti petrolisti care posteaza p'aici am fost prezenti la BV, de ce?

NORGEMAN
7th October 2006, 23:33
Ce a cautat ala la noi in galerie?

Si voi ce stiti de incidentul de la pauza?

BrasovFans
7th October 2006, 23:46
Norge, relax tata. Lasa-i in pace pe gazari. Au castigat pe nedrept azi la BraSov! Arbitru ia avantajat clar pe Petrolisti!

Asta e... :(

NORGEMAN
8th October 2006, 11:59
Pai vreau sa aud ce stiu ei de omul lor de la noi din galerie... ca sunt curios, sincer.

Lup_Galben
8th October 2006, 16:41
Ce a cautat ala la noi in galerie?

Si voi ce stiti de incidentul de la pauza?

nu stiu decat k 2 suporteri ai nostrii s-au plimabat la pauza pe la tribuna din dreaota sectorului unde am fost noi si k 2 fani fc brasov cu fulare galben-negre au trecut frumos pe langa ei desi astia aveau fulare cu petrolul la gat si in rest nmk.....
s-ar ma ifi auzit k unii au vrut sa se duca la magazin si cica s-au luat cu voi la injuraturi si astia au vrut sa mearga peste voi, dar normal k jandarmii i-au intors din drum.....

Lup_Galben
8th October 2006, 17:39
Norge, relax tata. Lasa-i in pace pe gazari. Au castigat pe nedrept azi la BraSov! Arbitru ia avantajat clar pe Petrolisti!

Asta e... :(

Scor final FC Brasov – Petrolul 1-2 victorie meritata pentru gazari daca ne raportam la numarul ocaziilor 10-7 dar si a sanselor cu adevarat reale de a marca 5-3 (incluzand golurile). Petrolul a castigat meciul la mijlocul terenului unde a avut o superioritate certa......

cu asta am inchis discutia !

Sursa : http://www.steagu.ro/

el doctor
8th October 2006, 19:01
petrolul a fost si va ramane petrolul atat prin numele echipei cat si prin suporteri,dar deocamdata a mai ramas doar numele de noi si asta din cauza conducerii ,insa sper eu cat de curand sa revenim unde ne este locul

CHITU
9th October 2006, 01:27
am o rugaminte pt toti brasovenii,,va inteleg supararea si sincer nu conteaza ocaziile si ce mai ziceti voi ca ati facut mai mult ca noi conteaza scoru final....voi va bucurati ca ati avut mai multe ocazii ca noi la voi acasa????????iar cu galeria trebuie sa racunosteti fara rusine ca nu ati avut nici o sansa in fata noastra si nici nu o sa aveti...sper sa nu va supere mesaju dar asta e adevaru:ok:

ilieposi
14th October 2006, 23:06
sa ma *** pe liverpool hai petrolu sa ii dau la m*** lu bercea

ilieposi
14th October 2006, 23:07
sa ne bagam p*** toti in bercea si liviu

ilieposi
14th October 2006, 23:07
haiiiiiiii petrolul din ploiesti ce echipa mare ai fost

boshcUtza
14th October 2006, 23:20
cu siguranta e nevoie de echipa Petrolul si Lupii galbenii in prima liga
ar fi inca o echipa de traditie din provincie care s-ar putea lupta pentru locurile fruntase
cat despre galeria Petrolului nu pot sa spun decat atat: bravo pentru ceea ce faceti, se vede ca vreti ca echpa pe care o sustineti sa revina acolo unde ii este locul

CHITU
26th October 2006, 20:02
si vom reusi...dar sper ca nu in 10 ani:D

Gabone_Wlfy
28th October 2006, 22:58
Abia stept un meci de divizia A pe ILIE OANA cu un stadion plin.
Lupii Galbeni-ORIGINALITATE,STIL.FIDELITATE.

CHITU
9th November 2006, 00:43
cu totii astept ce astepti si u......si sper sa se intample cat mai curand

CHITU
22nd November 2006, 20:53
la galati in ultima etapa din acest tur....vor da nas in nas asa zisi HOOLIGANI ai PETROLULUI....cu asa zisi suporteri ai CONDUCERII....si nu cred ca o sa fie frumos ce va iesi dar mercenarii lui bercea trebuie inlaturati din tribunele unde joaca PETROLUL....iar noi vom face tot ce ne sta in putinta sa scapam de ei:evil:

CHITU
20th December 2006, 02:47
Petrolul Ploiesti/Doi ani de razboi / “Lupii galbeni”- fanaticii ramasi fara “obiectul muncii”


Ultimii doi ani petrecuti de Petrolul īn esalonul secund au īnsemnat zeci de episoadede scandaluri, incidente si chiar violente ce au avut īn prim plan suporterii. Dupa incidente repetate ale caror protagonisti au fost acestia, suporterii ce formau cea mai frumoasa galerie din provincie nu mai sustin acum, practic, nici o echipa, find īn razboi declarat cu conducerea de la Petrolul.

Respectati īn mediul lor, pentru fanatismul de care dau dovada si pentru vremurile īn care „dominau provincia”, membrii galeriei „lupilor galbeni” par intrati, īn ultimul timp īntr-un con de umbra, scandalurile repetate ale caror protagonisti au fost stirbind din renumele galeriei, care este acum īn conflict total cu conducerea. Departe de a lua apararea uneia dintre parti, este evident ca, din punct de vedere al membrilor galeriei privind problema, acestia au „sarit calul” de multre ori īn ultimii doi ani, uneori manifestarile suporterilor fiind mai degraba apropiate de zona infractionalitatii, decāt a sportului. Scandalul dintre conducerea Petrolului si suporteri este de notorietate, si īn acest sezon episoadele conflictului dintre cele doua parti fiind destul de multe. „Niste aurolaci jegosi” a spus Bercea despre ei, dupa meciul de la Sportul. „Un grup de maxim 15 indivizi ce vin la meciuri doar sa īnjure, care nu īncurajeaza niciodata echipa si care s-ar vinde oricui si ar īnjura la comanda pe oricine. La mine la usa au venit de zeci de ori, de-a lungul timpului, sa ceara bani, si sunt convins ca si acum, pe bani, toate s-ar rezolva, dar noi, clubul Petrolul nu vrem sa mai avem de a face cu acesti asa zisi fani ai echipei ce umbla mai mult beti decāt treji… Ani de-a rāndul i-am ajutat, cu autocare pentru deplasari si ei ne faceau de rās. Devastau masinile, opreau prin localitatile pe unde treceau spre meci si vandalizau magazinele, furānd tot ce se putea… Apoi, am avut de platit de pe urma lor sute de milioane pagube, doar de cānd suntem īn B... Doar la Giurgiu am dat 180 de milioane pentru pagubele produse de ei... E dreptul oricui sa fie suparat ca echipa joaca prost, sau ca nu am reusit doi ani revenirea īn A, dar asta nu īnseamna ca trebuie sa treci bariera dintre protest si infractionalitate, asa cum fac ei”, a caracterizat, la rāndul sau, directorul executiv al Petrolului, Edy Alexandru grupul ce se constituie acum īn „opozitie”, pentru ca, īntre timp, conducerea a agreat un alt grup de suporteri, din Moara Domneasca, la ultimele partide, un alt motiv al rupturii dintre cele doua parti fiind si participarea voluntara a ultrasilor la campania de formare a unei noi echipe īn Ploiesti, care sa preia palmaresul Petrolului! Ramāne de vazut care va fi urmatorul „episod” din acest serial de cosmar din care nimeni nu are de cāstigat. Īntrebarea ar fi cāt de departe poate merge fanatismul suporterilor, pāna acum, evenimentele create de grupul de suporteri incriminat de oficialii echipei fiind deosebit de periculoase.

Totul a īnceput cu Sibiul

Episoadele īn care galeria petrolista a fost protagonista unor scandaluri, dupa retrogradarea echipei, īn esalonul secund, indiferent daca respectivele actiuni incriminate au vizat conducerea sau adversarii, au “debutat” īn 2005, la meciul cu FC Sibiu, de pe teren propriu (scor 1-1). Suparati de o decizie a asistentului Buzarnescu, cātiva suporteri au intrat īn teren pentru a-l ataca pe acesta, fiind opriti inclusiv de jucatorii ploiesteni ca sa nu-l linseze! S-au aruncat cu obiecte īn teren iar plecarea brigazii conduse de Corpodean de la arena „Ilie Oana” s-a facut cu duba Jandarmeriei. Terenul a fost suspendat, iar partida urmatoare, disputata la Brasov, cu FC Otopeni, ca o masura a incidentelor anterioare, a fost marcata de incidente violente īntre suporteri si fortele de ordine. „Lupii” au rupt scaune si au aruncat īn teren cu acestea, fiind evacuati de jandarmi, echipa pierzānd cu 2-0 acel meci si ratānd promovarea, urmatoarea partida „acasa” jucāndu-se pe „Ilie Oana”, cu portile īnchise (meciul cu Rulmentul Alexandria, joc fara importanta la acel moment). Īn sezonul 2005-2006, īn tur, la meciul de la Craiova, cu Universitatea, cele doua galerii au distrus doua sectoare de tribuna, suporterii aruncānd cu scaune unii īn alti, apoi la Otopeni, īn meciul de Cupa Romāniei, īn care Petrolul a īnvins pe Dinamo, suporterii s-au batut cu jandarmii, īn tribune, la finele partidei, „scānteia” fiind un banner rupt de un fan dinamovist. Nici 2006 nu a fost un an fara probleme, primul eveniment avāndu-l ca protagonist pe antrenorul “Vivi” Rachita. Acesta a fost la un pas sa se ia la bataie cu un spectator ce-l īnjura tot meciul, conflictul fiind aplanat de jucatori dupa ce respectivul a luat o palma. A urmat meciul retur cu U. Craiova, cānd, īn semn de razbunare, autocarul oltenilor a fost atacat noaptea, īn parcarea hotelului, spargāndu-i-se un geam, dar “show-ul” anului s-a consumat la Giurgiu, īn ultima etapa a sezonului, ceea īn care Petrolul a ratat accederea la baraj. Suporterii ploiesteni, peste 200 la numar, au devastat sectorul de tribuna īn care au stat, confruntarea violenta cu fortele de ordine (care au folosit inclusiv gaze lacrimogene) īncheindu-se dupa scene demne de luptele de strada, ce au facut īnconjurul lumii, cu suporteri arestati, au carati cu Salvarea, din cauza loviturilor si a gazelor lacrimogene, “factura” pentru acele incidente īnsemnīnd , īn total, peste 200 de milioane, daca punem la socoteala si penalitatile primite de Petrolul din partea FRF, prima etapa din actualul sezon jucāndu-se fara spectatori. Īn actualul sezon, dupa ce au fost la un pas sa se bata la Snagov cu directorul executiv Edy Alexandru, (unde fanii au dat si cu o caramida īn autocar), acestuia i-a fost vandalizata masina Audi, īn parcarea din fata blocului unde sta (printre cei chemati la Politie sa dea “cu subsemnatul” fiind chiar seful galeriei, Dragos Stefan). Cāteva etape mai tārziu, la Tulcea, īn drumul spre meci, cātiva fani au fost acuzati si amendati pentru furt, de catre „mascati”, acest sezon īnsemnānd si o “ruptura” totala īntre galerie si conducere, suporterii avānd statutul de “neinvitati” la Mogosoaia...

Lup_Galben
20th December 2006, 10:35
raspunsul la intrebarea threadului a fost data de cei care au avut initiativa de a afisa la diferite meciuri din ultima etapa a ligii I mesaje in care isi exprima solidaritatea fata de suporterul ploiestean care e respectat, e recunoscut si ocupa un loc aparte in peisajul ultra'.....
Suporterii lu' : Dinamo, Fc Arges, U Craiova, Poli Tim. , Otelul, Steaua, Fc National au afisat mesaje de solidaritate fata de suporterul petrolist !
Multumiri pe aceasta cale !

RebelXp
27th December 2006, 17:13
Suporteri sunt destui...la ultimul meci la care am fost..sezonul trecut in cupa cand a facut 3-3 cu rapidul a fost plin stadionul atat cat ne-a lasat sa intram..problema noastra este k nu avem stadion..nusunt nici bani ..sau daca sunt se opresc pe undeva...Petrolul a murit in momentul in care a vandut jucatori precum Todoran,Orlando,Cernea...daca ii mai pastra 2-3 ani cupele erau in Ploiesti!

Jus7M3
4th January 2007, 05:02
am votat da .. desi nu am nici cea mai mica urma de simpatie pt fanii ploiesteni .. prefer o deplasare la Ploiesti fata de o deplasare la bistrita,jiul etc etc ..

Lup_Galben
4th January 2007, 05:07
:))) ce simpatic esti in comentarii....
nimeni nu te pune sa simpatizezi sau sa admiri Petrolul atunci cand votezi in poll-ul de mai sus. Intrebarea e adresata tuturor microbistilor.....
Si app nu are nici o legatura faptu k agreezi depl la ploiesti decat in alta parte a tarii.....poll-ul nu face decat sa "vada" catre ce parte se inclina balanta si daca e intr-adevar nevoie in prima liga de o echipa si niste suporteri precum cei ai Petrolului....

Jus7M3
4th January 2007, 05:22
tu iar nu ai inteles ce am vrut sa zic :))) .. am spus ca am votat "da" si mi-am motivat optiunea ;)

am spus ca prefer o deplasare la ploiesti prin prisma faprului ca acolo exista si suporteri adversi cu care sa ne "duelam" :D

deja acapararam toate topicurile !!

caine19
26th January 2007, 23:39
Va mai asteptam pe Stefan cel Mare , sa rememoram clipele frumoase de anul trecut:D .

Din pacate pentru petrolisti nu vad prea multe sanse de revenire in prima liga:(

CHITU
27th January 2007, 03:24
Va mai asteptam pe Stefan cel Mare , sa rememoram clipele frumoase de anul trecut:D .

Din pacate pentru petrolisti nu vad prea multe sanse de revenire in prima liga:(

nu ca nu prea vezi vezi sanse,,,chiar nu sunt....poate sa rememoram clipele frumoase dupa stadionul din otopeni nu?????????:yes:

Lup_Galben
27th January 2007, 14:50
Va mai asteptam pe Stefan cel Mare , sa rememoram clipele frumoase de anul trecut:D .


Petrolul n-a jucat anu' trecut in Stefan Cel Mare !
ultimul meci dintre Dinamo si Petrolul a avut loc in toamna lu' 2005 , la Otopeni, in cupa Romaniei :cool: , iar lupii s-au inpus cu un 2-1 :ok:

p.s. oricum apreciem solidaritatea voastra.....

caine19
29th January 2007, 20:31
Vorbeam cu JUS7M3;) . Oltenii au avut niste momente memorabile la meciul cu Dinamo II:evil: :evil: .
Fi mai atent:ok:

Lup_Galben
29th January 2007, 20:51
Vorbeam cu JUS7M3;) . Oltenii au avut niste momente memorabile la meciul cu Dinamo II:evil: :evil: .
Fi mai atent:ok:

neah !
pai daca vroiaia sa i te adresezi lui trebuia sa apesi pe QUOTE si se intelegea k mesajul ii erm transmis lui, asa, aflandu-te pe topicul Petrolului , m-am simtit nevoit sa-ti raspund;)

Gabri3l
30th January 2007, 00:43
sper sa revenim acolo unde ne este locul...adik in prima liga
:cool:

CHITU
30th January 2007, 03:22
sper sa revenim acolo unde ne este locul...adik in prima liga
:cool:

speri a?? bv spera...dar pe bune speri???

Jus7M3
15th February 2007, 05:56
Vorbeam cu JUS7M3;) . Oltenii au avut niste momente memorabile la meciul cu Dinamo II:evil: :evil: .
Fi mai atent:ok:

pai stiu bah "ultrasule" ca la batut copii si cetateni sunteti cei mai buni ..

tu vad ca iar pornesti o discutie pe care nu esti capabil sa o duci la capat .. pt ca in 90% din cazuri vb din auzite .. m-am lamurit cat de "ultras" esti tu dc n-ai habar ce se intampla in peluza sud a propriului stadion !!

p.s. cum era faza aia cu insemnele clubului pe fularele de brigada ?! :happy :happy

Lup_Galben
15th February 2007, 11:43
pai stiu bah "ultrasule" ca la batut copii si cetateni sunteti cei mai buni ..

tu vad ca iar pornesti o discutie pe care nu esti capabil sa o duci la capat .. pt ca in 90% din cazuri vb din auzite .. m-am lamurit cat de "ultras" esti tu dc n-ai habar ce se intampla in peluza sud a propriului stadion !!

p.s. cum era faza aia cu insemnele clubului pe fularele de brigada ?! :happy :happy

NU subestima adversarul :evil:
:nah:

CHITU
16th February 2007, 02:49
pai stiu bah "ultrasule" ca la batut copii si cetateni sunteti cei mai buni ..

tu vad ca iar pornesti o discutie pe care nu esti capabil sa o duci la capat .. pt ca in 90% din cazuri vb din auzite .. m-am lamurit cat de "ultras" esti tu dc n-ai habar ce se intampla in peluza sud a propriului stadion !!

p.s. cum era faza aia cu insemnele clubului pe fularele de brigada ?! :happy :happy

pana nu ne vedem fata in fata,,e bine sa nu discutam de adversar...ok????

Jus7M3
16th February 2007, 15:49
editat ulterior:

pan` la urma fiecare face cum il taie capu` !!

Lup_Galben
16th February 2007, 19:20
editat ulterior:

pan` la urma fiecare face cum il taie capu` !!

da....e un fel de-a spune...

Jus7M3
16th February 2007, 19:33
da....e un fel de-a spune...

o ultima precizare .. taie = duce .. nu va ganditi la prostii :D

deci reforumulez "pan` la urma fiecare face cum il DUCE capu` !!" :D

Lup_Galben
16th February 2007, 21:43
am inteles, am inteles, stai linistit !
nimeni nu taie capete p'aici;)

Cristian
22nd February 2007, 10:16
Da este nevoie de Petrolul si de suporterii petrolisti in Liga I.

Lup_Galben
22nd February 2007, 21:29
Da este nevoie de Petrolul si de suporterii petrolisti in Liga I.

n-ai stat mult pe ganduri.....

:ok:

SORINULTRA
24th February 2007, 12:05
absolut DA

giugiuc_kta1993
26th February 2007, 23:27
daca conducatorii nu ar mai vinde meciuri yo cred ca petrolu ar revenii unde ii este locul,in liga lu' mitica

Lup_Galben
27th February 2007, 01:14
o concluzie......giugiuc :)

Chido
2nd March 2007, 23:30
daca conducatorii nu ar mai vinde meciuri yo cred ca petrolu ar revenii unde ii este locul,in liga lu' mitica

Ce te face sa crezi ca oficialii Petrolului nu sunt implicati in jocuri de culise?

Petrolist 55
26th April 2007, 12:14
Adevaratii petrolisti si mai ales contestatarii lor, isi aduc aminte unii cu placere, cei de ai doilea cu necaz, de pericolul galben, echipa anilor '65, '66
cand spulberam pe toata lumea, inclusiv Liverpol.
Unde erau atatea micimi din zilele noastre, jucau prin judetean:)

CHITU
20th July 2007, 02:06
Spre finalul partidei dintre echipa municipalitatii - CSM si Conpet, disputata miercuri seara, la Strejnic, galeria primei formatii si jandarmeria s-au luat, pur si simplu, la bataie! Motivul nu l-a constituit vreo faza litigioasa de pe dreptunghiul verde, ci un zvon. Concret, s-a dus vestea ca in tribune s-ar afla si directorul general al SC FC Petrolul Ploiesti, Eduard Alexandru, decretat, neoficial, de catre unii sustinatori ai CSM-ului, inamicul numarul unu al noii grupari. Cum nu era nici urma de oficial al Petrolului, fortele de ordine au reusit, cu greu, sa-i potoleasca pe suporterii intrati in sevraj. Caldura mare - 40 de grade Celsius - cu Eduard Alexandru pe post de Fata Morgana!

Sezione
30th September 2008, 15:53
Normal ca e nevoie,,,, Cum sa avem in prima liga echipe gen Pandurii , Unirea , CS Otopeni ...si echipe de traditie cu suporteri multi si adevarati ca si Petrolul, U Cluj sau UTa ...sa joace in liga a 2-a ??

Sezione
30th September 2008, 15:56
Vorbeam cu JUS7M3;) . Oltenii au avut niste momente memorabile la meciul cu Dinamo II:evil: :evil: .
Fi mai atent:ok:

Care Olteni ??? Au fost 10 pusti de 10 ani si Thunder... macar ala s-a scos cind si-au luat-o ctzaeii la bot la Pitesti in cupa...tot cu Dinamo 2....

Macara acolo a fost 20 la 20 ...nu7 50 la zece...
da asa sinyt obisnuiti8 puii de sekuristi sa faca pe durii cind sint 5 la 1....

CHITU
24th January 2009, 02:12
FENOMENUL ULTRAS-STILUL VECHI




Fenomenul ultra’ se simte, se asociaza cu caracterul si personalitatea unui
suporter, dar si cu puterea lui de sacrificiu. Baietii cu asemenea cacaracter au reusit sa formeze grupuri puternice ultra’ care s-au facut respectate in tara lor, dar si in Europa. Rasfoiesc si acum cu multa admiratie si un respect iesit din comun cronicile ultra’ de la marile derby-uri europene si ma gandesc cu o tristete in suflet cand vom avea si noi un asemena spectacol la nivel de peluza.

Dar iata ca fenomenul s-a prins si de tara noastra. Primele brigazi, primele vise ca ii vom putea egala pe italieni, francezi. Era pentru prima data ceva organizat, ceva care dadea culoare peluzelor, care te facea sa vii meci de meci pe stadion, pentru a invata cantece noi, pentru a incerca sa ajuti cu orice pentru ca peluza ta sa fie cea mai admirata si cea mai temuta peste tot. Era ceva nou, si cum la romani atunci cand apare ceva nou toata lumea se inghesuie sa-l aiba, asa s-a intamplat si cu fenomenul ultra’. Atmosfera era alta, tensiunea dn derby-uri era mai apasatoare ca oricand, frecventarea peluzelor si iubirea acelei vieti unice te faceau sa simti ca traiesti cu adevarat pentru doua culori. Totul era destul de frumos.

Insa baietii au devenit barbati. Odata cu trecerea timpului a trecut si orgoliul, au trecut si visele. Cei mai vechi fie s-au retras, fie au ramas in peluza ca lideri de grupuri sau doar simpli spectatori, singurul lucru care conteaza pentru ei fiind situatia financiara. Si aici ma refer la favoruri, bisnita si multe alte nereguli care distrug o peluza intreaga. Ca de obicei mentalitea romanului strica tot ce e frumos si firesc. Cei mari, trecuti prin viata, batai reale, si cu o oarecare experienta, se retrag incet incet, fiindca e firesc, intervin responsabilitatile familiale sau pur si simplu se retrag de bunavoie, gandindu-se ca lasa in spate o generatie noua, care va ridica peluza.

Aici e punctul cel mai dureros. Viitorul nu suna prea bine. Prea multi teribilisti, prea multi baieti care la o gura de alcool prind curajul si puterea lui Superman, prea multe vorbe si amenintari aruncate in vant pe forumuri si mult prea multa prostie. E “cool” sa ai poze pe Hi5, sa te lauzi ca esti un infocat “ultras” in toate ipostazele, cu portavocea in mana, cu gluga pe cap si cu fularul acoperindu-ti pe jumatate fata, stand pe gard cu mainile ridicate si multe alte ipostaze de care iti este scarba sa le privesti, si te gandesti ca acei baieti inca se mai cearta cu parintii lor pentru deplasari, si inca mai au de dat un BAC. Si apoi se intreaba de ce ii alearga baietii rivali pe strazi. Cum sa iubesti fenomenul cand un Dj “tare” isi face aparitia si te gandesti ca si asa meciul nu e important. Dau importanta unor haine, neaparat sa fie in patratele, ca asa au vazut in Anglia si in alte tari. Se imbraca casual ca asa e moda in peluze. Daca ar gandi putin si-ar da seama ca nu conteaza ce porti, ci conteaza mentalitatea si pasiunea, pentru ca in fond asta ne lipseste.

Si cand vezi ca lumea te acuza, ca nu te intelege, ca te priveste ca pe un criminal, ca pe o scursura a societatii, iti vine sa renunti de tot. Lumea doarme linistita si nu stie ca dreptatea e stramba si ca adevaratii criminali traiesc printre noi si ii vezi zi de zi imbracati frumos in uniforma cu un zambet superior, ca normal, e politist sau jandarm. Si abia asteapta o mica scanteie sa iti arate cat de “barbat” este si ce indemanare are la “dat cu bastonu'”. In fine, dreptatea va veni, chiar daca foarte tarziu, dar exista mereu un echilibru.

Ma trezesc zi de zi cu speranta ca acele grupuri ultra’ serioase care au mai ramas vor putea sa lupte cot la cot prin pasiunea si devotamentul lor ca acest fenomen sa nu dispara. Si sper ca intr-o zi ca aceasta generatie din care si eu fac parte sa scape de imaturitatea asta si sa inceapa cu adevarat sa lupte pentru ceea ce iubesc si traiesc: Ultra’.

Uimirea
3rd February 2009, 00:27
Doamne cat tanjesc dupa un Petrolul - steaua pe Ilie Oana, o peluza plina, colorata in galben-albastru , aporximativ 3.500-4000 de suporteri strigand "Aduceti jerbe si o coroana
Ca vine steaua pe "Ilie Oana`"
Sa curga sange,
Neincetat
Sa curga sange de stelist spurcat
Sa moara steaua
Sa moara steaua
Sa moara steaua bucuresti
Sa le dam ****
Sa-i omoram
Sa curga sange la Ploiesti!"

Se vede ca esti un pusti g......Petrolul adus lupte de strada si a rivalizat cu rapid ,nicidecum cu steaua.Cati ani aveai la ultima performanta a Petrolului?

Marius
3rd February 2009, 00:54
Daca ma gandesc la "baietiile" si "ultraseriile" pe care le fac unii prin Ploiesti Vest cu copii si fete, as fi tentat sa spun nu. Totusi, as vrea sa cred ca aia nu-s suporterii Petrolului ci doar niste dezaxati care au facut "posta" o jumate de sticla de vodca... :(:(:(:(

Charon
3rd February 2009, 02:34
eu va astept cu cea mai mare placere!
imi este dor de deplasarile alea,cand trebuia sa privesti peste umar ca nu cumva sa iesiti din ganguri ,imi este dor de incaierarile alea de vis din jurul lui Ilie Oana,de urmaririle din zona garii,de trenurile alea facute praf,ehe.........vremuri demult apuse!:D
daca nu veniti voi in A,s-ar putea sa venim noi in B,sa vezi atunci frumusete de meci la ora 11!:cool: