PDA

View Full Version : Pariuri sportive



adji
20th August 2004, 15:43
Baietzi sint nou p'acilea nu pot spune ca le stiu pe toate, chiar sint umil si va cer parerea.

Dupa cum privirea nu va inselat a mai aparut un noua sectiune la directorul Fotbal: "Pariuri sportive", insa .... si aici vine buba, imi trebuiesc niste idei, stiu prea bine ca fenomenul a luat amploare in ultimul timp, stiu ca lumea pariaza si se intereseaza de cote insa nu stiu cum sa o atrag in discutii.
Aici ar veni rindul vostru si anume: cum credeti voi si ce credeti ca ar trebui sa fac pt a aprinde focul?

IMI TREBUIE SCINTEIA!!!

iulian
20th August 2004, 15:50
Bine ai venit adji :ok:

stiu ca lumea pariaza si se intereseaza de cote insa nu stiu cum sa o atrag in discutii.

Da-le bani :D si sa vezi cum se inghesuie sa scrie :D
Serios acum...eu nule am cu pariurile si cote ...draci laci...intreaba-l pe Edmond ca e "tatic" :ok:

inter
20th August 2004, 16:11
@iulian::D cat era sa pierzi tu ...... la Edmond :p

sal adji, pai incepe cu ce stii tu, baga si un mic glosar cu termenii ca sa inteleaga unii ca iulian cu ce se mananca:D

iulian
20th August 2004, 16:16
Pai era...chiar adji...explicatii la termeni folositi ar trebui postate ...nu ca ma apuc eu acum de pariuri dar cel putin nu mai incearca "alti" sa ma pacaleasca :D

fia
20th August 2004, 17:02
Se pierd bani pentru cei impatimiti... daca stii sa pariezi cu cap... pierzi rezonabil :p.
Ideea e ca per total, daca pariezi bine, o sa ajungi sa zicem la un an cu balanta un pic pe negativ... Asta spun din experienta (altora nu a mea, am prieteni foarte pasionati de sportul asta).

Din ce am mai citit si eu in cazul in care casa de pariuri are cote puse corect, si pariezi anumite combinatii poti sa iti maresti considerabil sansele de castig, iar in cel mai defavorabil caz sa pierzi relativ putin. Stiu, pare paradoxal, dar cine se pricepe la probabilitati... poate imi da dreptate.

@Vadim: sa inteleg de aici ca "are actiuni" pe la casele de pariuri? :evil:

pronostic
20th August 2004, 17:20
Intr-adevar, exista si situatia in care castigul e 100% sigur.
Pentru asta trebuie sa ai cont la mai multe case de pariuri si sa stii ce sume sa pui pe fiecare rezultat posibil.
Insa castigul va fi foarte mic, maxim 5% din suma pariata.

"Ideea e ca per total, daca pariezi bine, o sa ajungi sa zicem la un an cu balanta un pic pe negativ" --> vrei sa zici "pe pozitiv", nu?

adji
20th August 2004, 17:34
100% cistig sigur nu exista decit daca casa de pariuri a gresit cu ceva.Normal nu exista termenul "cistig sigur" , chiar si atunci cind un meci este banuit de blat, o casa de pariuri respectabila, ori blokeaza pariurile pe evenimentul respectiv ori restrictioneaza adaugindu'i o noua regula.

fia
20th August 2004, 17:39
Da si nu... Oricum balanta e aproape de 0....
Oricum stiu ca exista si jucatori profesionisti, aia nu or fi fraieri sa pierda bani :D


100% cistig sigur nu exista decit daca casa de pariuri a gresit cu ceva.Sau sa pariezi la mai multe case

adji
20th August 2004, 17:55
Sau sa pariezi la mai multe case


Te rog detaliaza... nu inteleg la ce te referi.... indiferent ca sint diferite cotele?? Cum ai putea sa iti asiguri acest "cistig sigur"?

fia
20th August 2004, 18:02
Pai profiti de faptul ca la diverse case cotele nu sunt identice... Nu stiu exact algoritmul.... dar sunt convins ca se paote scoate ceva...

Revin, altfel jucatorii profesionisti din ce traiesc? Din noroc chior?

adji
20th August 2004, 18:20
Jucatorii "profesionisti"(din Romania) merg pe ideea de meci sigur (care nu inseamna neaparat cistig sigur) Ex: Manch.Utd-Norwich cota 1.30. Manch pe de o parte va cistiga sa zicem 8 din 10 meciuri, deci daca pui 10 lei in 8 cazuri din 10 cazuri vei cistiga 13 lei, insa fiind cota prea mica pt a cistiga ceva, meciul se va combina cu un altul pt a mari cota(cistigul) insa probabilitatea acelui "cistig sigur" se va micsora odata cu adaugarea acestui meci,......cu cit sint mai multe meciuri cu atit se va micsora probabilitatea de cistig.

Nu exista noroc chior, nu e loto. :)

fia
20th August 2004, 18:26
Astia de care zici tu nu sunt profesionisti... nu traiesc din asta... Aas pariaza "conoscatorii" nu profesionistii... Parerea mea :ok:

De exemplu eu joc asa (rar dar cand joc), iau 3 meciuri "sigure" si al patrulea iau unul cu cota 2,5 sau ceva de genul asta... (1,3)^3*2,5=5.5 care e o cota mai mult decat acceptaila.

pronostic
20th August 2004, 18:28
adji, nu ma refeream la un rezultat anume, cand am spus "sigur", bineinteles ca nu exista asa ceva.
Eu vorbeam de un castig sigur, care se poate realiza cautand cote diferite pentru un anumit meci la mai multe case de pariuri.
Forumula e asta: 1 / (1/cota pentru victorie acasa + 1/cota pentru meci egal+ 1/cota pentru victorie in deplasare).
Daca rezultatul este mai mare de 1, atunci castigul e sigur!
Trebuie sa pui pe fiecare rezultat posibil suma: (banii pe care vrei sa-i pui in total pe cele 3 rezultate posibile x rezultatul formulei) / (cota pentru rezultatul respectiv).

Vadim
20th August 2004, 18:28
Adji, am pus eu sigur anul trecut ca da Real Madrid gol Murciei parca si a pierdut fara sa marcheze. In pariuri nimic un e sigur. Nimic. Decit biletul pe care il ai in mina.

Catalanul
20th August 2004, 18:35
mai Vadim da' cum de pariezi tu pe madrid :thinkso: aia e echipa :rosu:
pariaza si tu pe o echipa adevarata cum ar fi Barça sau pe campioana Valencia :D

pronostic
20th August 2004, 18:39
Vadim, e chiar asa de greu de inteles?
Bineintles ca este o prostie sa spui ca un anumit rezultat e sigur, dar eu vorbeam de un castig sigur, care e cu totul altceva.
Nu recomand strategia asta, deoarece castigul e foarte mic, trebuie sa ai cont la mai multe case de pariuri si cu greu gasesti astfel de meciuri.

fia
20th August 2004, 18:40
:) Tare HAI Poli I-ai zis-o :P

O alta strategie de a paria este sa pariezi putin unde sunt cote mari ( de exmplu la inceputul CE, pe Grecia campioana). Pariezi putin, daca pierzi, te amuzi, ca ai putut sa gandesti asa, bei o bere mai putin la urmatorul FM :) ca sa-ti recuperezi banii, dar si daca iese :) ai o satisfactie mare :)

Asta intra in categoria pariu for fun.

pronostic
20th August 2004, 18:50
Strategie asta e "fun", dar pe termen lung nu-ti aduce un castig.
De obicei cotele pentru "surprize" sunt mai mici decat ar trebui sa fie.

Vadim
20th August 2004, 18:57
Am inteles ca a pus cineva 1.000$ pe Grecia la EURO ca va castiga si s-a umplut de bani, ceva de genul 100.000$ sau 1.000.000$ :)

fia
20th August 2004, 19:01
80 a fost cota aici in Singapore... eu am pus pe ei in semifinale ;) si am luat 50$ (cota 5 parca), oricum am scris intr-un post pe la CE :) M-am laudat pe acolo :p

adji
20th August 2004, 19:14
Normal ar fi ca toate casele de pariuri sa aibe aceeasi cota.
Intervine politica de managament a casei, fiecare casa isi va face cotele intr-un anumit procent de cistig eventual, insa niciodata sau aproape niciodata cota favoritului nu ar trebui sa difere(Cazul Stanleybet care are aproape intodeauna cotele ceva mai mari la echipa favorita). Totusi aceasta politica e cu doua taisuri.

Pronostic daca am inteles eu bine ex tau ar fi cam asa

cota 2.00 la 1
cota 3.10 la X
cota 3.20 la 2

Deci daca as pune pe fiecare cite 10 lei pe fiecare( :) ) atunci va exista sansa (cea mai mare) sa iasa pronostic 1 si atunci tu ai pierdut pt ca ai pus 30 lei si ai cistigat doar 20 .... dar la fel poti cistiga si 32 :)

pronostic
20th August 2004, 19:31
Hai sa punem cotele in forumula: 1 / (1/cota pentru victorie acasa + 1/cota pentru meci egal+ 1/cota pentru victorie in deplasare)-->
1 / (1/2.00 + 1/3.10 + 1/3.20)= 1.134.--> se poate aplica strategia!
Si acum suma pe care trebuie sa o pui pe fiecare rezultat:
(banii pe care vrei sa-i pui in total pe cele 3 rezultate posibile x rezultatul formulei) / (cota pentru rezultatul respectiv).
Sa spunem ca vrei sa pui in total 30 lei:
30 x 1.134 / 2.00= 17.01
30 x 1.134 / 3.10= 10.97
30 x 1.134 / 3.20= 10.63
Deci pui 17.01 lei pe 1 (cota 2.00), 10.87 lei pe x (cota 3.1) si 10.63 lei pe 2 (cota 3.2)!
In toate cazurile castigi 34 lei, deci ai un profit de 4 lei!

adji
20th August 2004, 19:39
Dupa matematica mea :) fara suparare 17.01+10.87+10.63= stai asa...38.51 deci pierzi bani.

pronostic
20th August 2004, 19:45
Da, am gresit, deoarece exemplul tau nu se potriveste pentru strategia asta:
1 / (1/2.00 + 1/3.10 + 1/3.20)= 1 / 1.134= 0.88
Rezultatul trebuie sa fie mai mare de 1!
Asta e si punctul slab, trebuie sa cauti cote la mai multe case...

adji
20th August 2004, 19:48
Nu exista mai mare de unu!!!
Daca exista, atunci e gresit.... acolo trebuie pariat

pronostic
20th August 2004, 19:51
:rolleyes: Exista! Bineinteles ca nu la o singura casa de pariuri, ca ar da faliment dupa o zi!
Trebuie sa pui la 3 case de pariuri diferite, daca am timp o sa-ti dau si un exemplu de azi.

pronostic
20th August 2004, 20:30
Exemplu pentru maine:

Andre Agassi - Paul-Henri Mathieu 21.8.04 (am ales exemplul asta deoarece e mai usor de inteles, doar 2 rezultate fiind posiblie)

Stan James 1@1.14
Pinnacle Sports 2@9.03

1 / (1/1.14 + 1/9.03)= 1 / (0.87 + 0.11)= 1 / 0.98= 1.02

Pui 20 lei in total:

20 x 1.02 / 1.14= 17.89
20 x 1.02 / 9.03= 2.25

Pui 20 de lei si castigi in ambele cazuri 20.4 lei, deci ai un profit de 0.4 lei.

adji
20th August 2004, 20:48
Exemplul dat de tine e ok, insa calculul exact da un cistig chiar mai mic de 0.4.... oricum nu asta e important.
Insa gindestete ca de la o anumita suma, cistigul este impozitat ceea ce inseamna ca ajungi iarasi sa pierzi daca pui o suma ceva mai mare ca miza.
Oricum e discutabil ..... ai partea ta de dreptate trebuie sa recunosc.

pronostic
20th August 2004, 21:07
Exact asta am spus si eu, nu recomand aceasta "strategie", deoarece necesita mult timp gasirea unor evenimente asemanatoare si castigul e mic.
In schimb, ca tot e vorba de strategii, pot spune ca D'Alembert merita incercata.
Daca o sa am timp, o sa explic in parte toate strategiile mai cunoscute.

adji
20th August 2004, 21:18
Daca vrei sa faci asta, am sa te rog sa incepi un thread special de strategii de pariere.
Sa vada lumea cum se pariaza afara. :)

mccm6
21st August 2004, 07:33
Nu conteaza cotele de joc, conteaza carei echipa ii acorzi incredere pentru victorie. Sfatul meu este ca fotbalul este cel mai periculos pentru pariuri pentru ca prezinta foarte multe oscilatii de forma si multe surprize. Celor carora le plac surprizele sa mearga pe fotbal. Celorlalti le recomand de ex. tenisul, rugby, basket. In ceea ce priveste ideea de lucru a forumului propun sa vina fiecare utilizator, in fiecare zi cu un singur pariu bine gandit (sa-i zicem "pariul zilei") si poate ne va folosi tuturor (in sensul ca aceia care sunt mai inspirati ii pot ajuta si pe ceilalti) daca doresti spectacol mai mult poti face si un clasament de cel mai bun parior apoi :)

adji
21st August 2004, 09:35
Iarasi o idee buna :ok: care va fi luata in considerare, cit despre sporturile care trebuiesc recomandate aici sint putin rezervat, nu cred ca tenisul e un sport "sigur", pot spune ca unul chiar mai obraznic decit fotbalul, in tenis surprizele merg pe banda, baschetul e mai real insa aici casele de pariuri acorda cote mai mici.

realmadrid.com
22nd August 2004, 00:11
Da ai foarte mare dreptate, tenisul este cel mai periculos:ok:

takanonanu
27th August 2004, 10:10
Mancati-as ... ori io am inebunit si voi sunteti normali si nu e nimic grav, ori io sunt normal si voi sunteti dilii ... si atunci mancati-as e foarte grav.
In primu' rand nutineti cont si de taxa lor (15%)din cate tin io minte iar in al doilea rand folositi niste formule statistice intortocheate pentru niste evenimente foarte simple.
Sa va spun optiunea mea:
Ipoteza:
Se dau 3 evenimente:

pt 1 se da de 2 ori mai mult
pt x se da de 3.1 ori mai mult
pt. 2 de da de 3.2 ori mai mult

Daca joc 3 bilete separat (20.000 miza pe bilet) scoru e urmatoru:
20.000 * 3 *1.15=69.000 lei
Daca iese 1 iau 40.000 lei
Daca iese x iau 62.000 lei
Daca iese 2 iau 64.000 lei
Asa ca joc sa ma aflu in treaba
Alta treaba...
Mai bine joc dubla x2 pentru care se plateste de apx 1.5 ori mai mult decat sa joc separat x si 2
Nu stiu ce vreti voi cu formula aia ?
Poate- mi explicati si mie babeste.. ca sunt greu de cap
Io sunt adeptu' dublelor si al "x"-urilor care se platesc cel mai bine dar si al studiului echipelor si joc campionate pe care "le simt" si bine mersi mi-am cumparat ceva obiecte prin casa cu banii altora (poate ai vostri).Cu alte cuvinte continuati ! continuati !..ca la armata.

otelulgalati
27th August 2004, 13:22
AHHHH tui mama ei de echipa de mana a II craiova si doar am zis sa n pun pe echipa aia de catei am pierdut 5 milioane la meciu craiova(echipa de catei)-si poli aaaaaaahhhhh

adji
27th August 2004, 13:50
:) Altadata poti sari peste cateii din Craiova si iti vor sari si tie leii din Romania, ... in buzunar binenteles :)
Divulga-ne secretul, ce bilet ai pus... si ce suma ai mizat?

CoolRain
27th August 2004, 17:00
Takanonanu are dreptate... ce te faci cu acel 15%?
Si eu am jucat intr-o vreme la pariuri, destul de mult, dar m-am cam lasat cu timpul... Stiu ca, in anumite perioade, era facil sa castig cu cote de 3-5 pe weekend, puneam 100.000 si castigam intre 3 si 500.000. Se intampla de 3-4 ori la rand, iar apoi incepeam sa mai si pierd, apoi iar castigam... Pe ansamblu scoteam o balanta destul de pozitiva, oricum... Imi amintesc ca ma feream de meciurile "clare", cu cote de 1.1 sau 1.15, jucam 2-3 meciuri doar cu cote de 1.5 sau 1.8, in general solist 1. Totul era sa nu renunt atunci cand pierdeam, sa continui sa pariez si data viitoare. Si mai dadeam "petarde", sume minime pe cote mari, o data chiar am prins pot-ul cu o cota de 84... He-he... tin minte si acum:
Roma-Ajax 1:1 (cota 7, goluri in minutele 2 si 4)
Leverkusen-Internationale 0:2 (cota 6, cu gol Emre in minutul 90)
Valencia-Arsenal solist 1 (cota 2)
Si am fost altadata aproape de 180 mil, nimerisem pauza/final la 4 meciuri, dar m-a scos Fulham-Wolves (0-0, eu pusesem 1)...

Acum m-am luat cu viata, cu serviciul si am rarit-o cu pariurile. Mai dau doar "petarde", de genul Dinamo-Manchester 1/1...

CoolRain
27th August 2004, 17:08
Si inca ceva: anul trecut aveam un sistem prin care castigam la Astra. Pariam 50.000 la goluri marcate ca se dau peste 3 pe meci la toate partidele din Bundesliga. Si castigam mereu cate ceva.
9 meciuri -> 520.000 lei Imi ieseau 4-5 meciuri pe etapa, fiecare cu cota intre 3 si 5, luam inapoi vreo 800.000-1 mil. Am facut treaba asta de 3 ori, mereu mi-a adus castig. Dar nu am mai avut timp sa mai pariez apoi, iar in curand nici bani...
Va urez bafta!

adji
28th August 2004, 12:04
Se poate daca ai "posibilitatea" alegerii, asta insemnind ca ai o piata a pariurilor destul de bine dezvoltata in zona si poti face un sistem de joc .... dar sint cistiguri destul de mici si pe deasupra dupa cum ati observat si voi, mai trebuie luat in considerare si impozitul care nu e chiar asa de mic, per total ajung la concluzia ca nu merita.

ghetar
3rd September 2004, 01:15
Se vede ca nu le stii pe toate! ;). Prietenii stiu de ce!!!

adrianpop1979
8th September 2004, 05:56
salut daca ma pot baga in seama ce sa zic pariuri sportive se vac de cand lumea si pamantu ca de exemplu ( luptele cu gladiatori pana la meciurile de fotbal)sistemu merge cam asa se calculeasa dupa pararea mea sansele ficaruia in parte ca de exemplu intru meci Dinamo-National 1x2 la 1 spunem ca dinamo joaca acasa a castigat campionatu de zeci de ori e ultima campioana ,dar lipsa de forma e pe locu 13 deci ias da o cota de 2.50,la 2 national e o echipa nou fara trecut dar cea mai in forma si sevede de pe pozitia in clasament deci ias da o cota tot de 2.50,la x atat dinamo cat si natinal vor sa castige deci va iesi un meci cam cu scantei si mai mult ca sigur cu putine sanse de un egal deci o cota 3.50 ce ziceti
cam asa se face evaluarile echipalor

alkoudmani3
10th September 2004, 16:24
salut baiti
ma bucuri ca sa deschis un topic despre pariuri si strategii de pariere.

siluro
6th October 2004, 12:19
Am auzit ca Formula ar fi dat faliment este adevarat??

siluro
6th October 2004, 12:24
Este adevarat ca agentia de pariuri Formula a dat faliment?? ce se mai aude?? :o:

alin_ro
11th October 2004, 21:18
salutare! Ce spuneti de noua casa de pariuri de la loto.....pariloto?! lipseste si acel 15%, suma minima pe care poti sa pariezi e doar 10000 si in plus este o firma de stat foarte serioasa care exista de zeci de ani :) . Si daca stii sa pariezi sansele de castig sunt mari . Sa zicem ca pariezi 5 bilete, adik 50000. Si pe fiecare bilet pui in total o cota de 3. Adica sa iti iese 30000 pe bilet
daca castigi 2 dintre cele 5, ceea ce e f probabi, iesi in castig cu 10000 :). Eu am tot castigat asa de cand exista pariloto si de vreo 6 ori mi-au iesit toate biletele.
bafta in cazul in care va hotarati sa puneti la pariloto!!!!!!!!!

bagheera
11th October 2004, 21:54
Am pariat si eu la Pariloto dar nu imi place pentru ca nu se imprima meciurile pe bilet. In caz ca pui mai multe bilete uiti ce ai pariat si trebuie sa mergi in agentie sau sa ai programul saptamanal pentru a verifica daca ai castigat.

adrian69
25th October 2004, 17:58
Exact asta am spus si eu, nu recomand aceasta "strategie", deoarece necesita mult timp gasirea unor evenimente asemanatoare si castigul e mic.
In schimb, ca tot e vorba de strategii, pot spune ca D'Alembert merita incercata.
Daca o sa am timp, o sa explic in parte toate strategiile mai cunoscute.

Pronostic, e foarte adevarat ca exista profesionisti (si asa cum bine ai subliniat, vorbim de castiguri sigure si nu de inspiratie sau mai stiu eu ce scheme).

Se numeste arbitrage si se bazeaza pe diferentele de cote dintre agentii. Trebuie sa ai cont la peste 20 de agentii online si un soft de semnalare al diferentelor pozitive, prelucrare si stocare a datelor si 5-10000 usd fond ca sa simti ceva, dar daca indeplinesti conditiile astea si stii sa speculezi, faci bani frumosi. D'Alembert, Martingale, zi-le cum vrei, dar se rezuma tot la noroc. Le-am incercat pe toate.

Eu am inceput sa studiez bussiness-ul asta (pt ca asta e arbitrage - un bussiness, nu gambling) si cred ca intr-o luna am sa incep testarile cu sume mai mici. Va tin la curent.

Adrian

CoolRain
4th February 2005, 10:08
Maestre, te asteptam :)

ady__22
4th February 2005, 11:17
eu nu as paria decat daca as fi sigur de castig (eventual sa stiu de un blat ceva sau sa fie ceva foarte previzibil

eventHorizon
6th February 2005, 23:11
Bahi oameni buni, nu incercati sa gasiti voi acum formula magica prin care sa dati lovitura, fiindca ea nu exista!! Credeti ca astia, de la toate agentiile din lumea asta, nu au calculat inainte de a aparea pe piata toate posibilitatile existente!! Pana la urma, din proprie experienta vorbesc, trebuie sa risti mult ca sa castigi mult ;incepatoru castiga din prostie si noroc, parioru castiga din perseverenta,cunostiinte si iarasi putin noroc!!; Asa ca orice am face si oricum am lua-o...tot la noroc ajungem!!! Iar cum pana acum n-am auzit sa detina careva norocu...sariti pe el...daca il vedeti!! :ciocan:

CoolRain
7th February 2005, 10:09
korekt, eventHorizon, foarte korect :)
deh, ce sa-i faci, se intampla sa joci un meci cu o mare favorita si sa iasa tocmai pe dos... dar dincolo de noroc, cum crezi ca sunt sanse mai mari sa castigi? Sa mizezi pe un meci cu cota mare, sau pe mai multe cu cote mici?

eventHorizon
7th February 2005, 17:29
Eu cand am castigat sume mari, pot sa spun , sincer, ca am mizat pe cote mari, pe surprize, gen cupa, pariind sume mici, mai bine zis standard!! Dar cand sunt multe meciuri pe care le consider sigure , pun mai multe bilete cu variante alese din ele, in functie de cat de"periculoase" sunt si sigur treb sa-mi iasa macar o varianta!!! DE exemplu, aleg bayern- hertha pronostic 1 pe 4 bilete fiindca e f probabil sa bata, pe cand un meci standard- mouscron pronostic 1, il pun doar pe 2 bilete fiindca nu e prea sigur... etc. Sistemu asta l-am folosit fiindca nu putine au fost momentele cand chiar regretam ca n-am incercat un meci in favorea latuia...asa le-am impacat pe toate! :cool:

CoolRain
9th February 2005, 12:12
bine, dar atunci trebuie sa-ti faci o cota de minim 6 ca sa iesi in profit... 4 bilete X 1 leu biletul X 1.15 (taxe)=4,60 lei. In plus, ca sa acoperi si noul impozit de 20%, rezulta o cota de minim 6 pe fiecare bilet pe care trebuie s-o ai... Sau tu reusesti cumva sa ai sanse reale sa castigi cu mai mult de un bilet?

eventHorizon
9th February 2005, 15:36
Normal ca peste 6, eu ma gandeam la o cota de peste 35-45 pe fiecare bilet. Din 10, 11 meciuri pe bilet cam asta ar trebuii sa fie cota. Ei bine daca am in vedere vreo 15 meciuri( ce-i drept, cam rar) din care sa aleg, fac variante cum am scris mai devreme!! Acum ca au bagat si noul impozit de 20% ar trebui minim sa-mi iasa in medie cam 600.000, asta bineinteles la un bilet cu cote nici prea "obraznice" dar nici sub 1.4!! Dar cum spuneam, e o intreaga inginerie care trebuie unsa cu nitzel noroc si multa sansa...fiindca trebuie multa inspiratie sa alegi meciurile care iti convin! :thinkso:

CoolRain
10th February 2005, 10:08
Bate-ma, omoara-ma, dar eu nu stiu cum reusesti sa nimeresti 10-11 meciuri pe un bilet... eu nu joc decat 2-3, cu cote mai mari (pauza/final, handicap...) si in general meciuri pe care le "simt" (sau cred ca le "simt" :D ). Uneori iese, alteori nu. Dar pe ansamblu imi iese o balanta pozitiva (asta daca nu iau in calcul timpul pierdut :hmm: )

Ayrton
10th February 2005, 18:22
Si eu merg pe aproape aceiasi strategie: suma mizata 50-100.000, pe 5-6 meciuri. Si un bilet pt sambata si unul pt duminica. (Rar combin meciuri din zile diferite). Meciurile din cupele europene si din Preliminarii mi-au purtat ghinion, nu prea am castigat si nu mai pariez pe ele.
Urmaresc sa am suma posibila de castigat intre 600.000-2.500.000 si nu ma risc la mari surprize, asa ca maxim am castigat cam 3.000.000 o data si in rest in jur de 1.000.000 - 1.500.000.
Ca bilant, eu zic ca sunt un pic (asa, la un calcul sumar si de moment vreo 2.500.000...) pe plus, dar oricum eu joc pt amuzament si distractie, nu pt bani.

Bafta, si daca aveti ceva poturi pt week-end scrieti aici.

eventHorizon
10th February 2005, 21:59
Pai, in primul rand trebuie sa cunosti foarte bine fenomenul, adica sa cunosti cam tot ce misca prin europa( ma refer strict la fotbal) chiar si in diviziile inferioare in scotia sau anglia, ca sa ai de unde alege meciuri cat mai multe!! Un exemplu edificator este Falkirk, din div a 2-a ,daca nu ma insel, in Scotia, care la un moment dat spargea tot in deplasare! Ei bine, meciuri din astea le caut eu..si tocmai de aceea spuneam ca sunt cam rare sambetele cand gasesc 15 meciuri convenabile din care sa aleg variante... :headbang:

Becksari
11th February 2005, 21:38
Intr-un fel aveti dreptate... dar mi se pare mai interesant daca s-ar vorbi despre meciurile care urmeaza si ce sanse sunt sa castig daca de exemplu pun cateva din ele...
Sa va dau un exemplu: de 2 ani de zile, de cate ori am pariat cu Real Madrid(indiferent daca bate sau daca pierde) fiind echipa mea favorita si urmarind mereu meciurile, pot spune ca in 90% cazuri am castigat...

si mai pot da un pont pt sapt asta: eu zic ca fenerbahce nu o sa bata pe istanbul... o cota de 2 la meciul ala e de: 11.07 :)

CoolRain
14th February 2005, 09:49
Sal Becksari si bine ai (re)venit!
Vreau sa te intreb: in acele 90% din cazuri ai pariat pe victoria lui Real? Sau s-a intamplat si sa pariezi impotriva lor si sa castigi?
Legat de pont-ul tau: keep'on trying! :)

Ayrton
14th February 2005, 13:49
Desi rar mizez pe scor, duminica am bagat Juve-Udinesse 2-0... sa ma vezi cum m-am bucurat cand le-a anulat aiurea tusierul un gol celor de la Udinesse... asta desi sunt un anti-juventin convins... Iar in prelungiri sa dea aia gol si sa se termine 2-1... Macar daca il lasau pe ala de mai devreme sa se termine 2-2 si sa nu ma mai oftic atat... :headbang: :ciocan:

De meciurile de marti si miercuri nu zic nimic, nu ma intereseaza, iar despre ponturile week-end-ul viitor mai vorbim.

Corrado*
26th February 2005, 21:27
brescia - sampdoria 2

prin min 80 s-a suspendat meciul :(
ce fac? cand imi dau astia banii? ca asta era ultimul meci!
si sigur batea sampdoria!

danidinescu
28th February 2005, 08:37
brescia - sampdoria 2


Pe livescore arata ca meciul s-a terminat 0-1. Presupun ca poti sa mergi sa iti iei banii :)

Corrado*
28th February 2005, 15:15
am fost :D

danidinescu
28th February 2005, 17:02
Felicitari :) Acuma ai fond de unde sa mai pariezi :P
Am castigat si eu o data klumea cand eram incepator , si de atunci ....
Creca gandesc prea mult.

fetite
1st March 2005, 00:21
Sunt foarte curioasa daca se castiga usor la pariuri sportive. Cativa prieteni de ai mei se lauda ca, ei castiga o multime de bani .. dar nu prea imi vine mie a crede ca , casele de pariuri merg in paguba

danidinescu
1st March 2005, 10:27
Primele datzi da, se castiga ushor :) , apoi se cam complica treaba. Cel putin eu le gandesc prea mult si creca de aia nu imi mai ies :P

Becksari
5th March 2005, 02:50
cam asa se intampla.. cu cat te gandesti mai mult la meciuri si analizezi mai mullt situatiile cu atat pierzi mai multe bilete;
sa incercati sa puneti meciurile cum le vedeti: adica ma uit pe foile cu cote si vad un meci: de ex. Valencia - Real Madrid... si pun ce simt fara sa ma gandesc prea mult..sa zicem ca pun 2...de multe ori iese...:D
si inca un sfat: puneti 5 meciuri cu cote sa zicem intre 1.4 si 1.7; sa dea cam in total o cota intre 5 si 9
si pariati 100.000. faceti asta in fiecare zi timp de o luna... e imposibil ca in luna aia sa nu iti iasa de cel putin 3-4 ori..;)

Paul
5th March 2005, 16:13
cam asa se intampla.. cu cat te gandesti mai mult la meciuri si analizezi mai mullt situatiile cu atat pierzi mai multe bilete;
sa incercati sa puneti meciurile cum le vedeti: adica ma uit pe foile cu cote si vad un meci: de ex. Valencia - Real Madrid... si pun ce simt fara sa ma gandesc prea mult..sa zicem ca pun 2...de multe ori iese...:D
si inca un sfat: puneti 5 meciuri cu cote sa zicem intre 1.4 si 1.7; sa dea cam in total o cota intre 5 si 9
si pariati 100.000. faceti asta in fiecare zi timp de o luna... e imposibil ca in luna aia sa nu iti iasa de cel putin 3-4 ori..;)

Iesi in pierde.

Deci sa luam cazul maximal .
ca castigi de 4* intr-o luna , cate 9(cota )*100.000 = 900.000 / bilet --> *4 = 3.600.000

-20 % impozit --> 2.880.000

O luna are 30 de zile --> 30*100.000 = 3.000.000 + 15 % TS = 3.450.000

Pierde de ~ 600.000 / luna

-------------------------
Acu sa prezint strategia mea :

1) Se face un card la Banc Post si se alimenteaza cu 1.000.000 lei (50 Lire sterline).

2) Se cauta o agentie serioasa pe internet , care nu percepe taxa de joc (Timbru Social , si nici impozit pe castig)

3) Se citesc cu atentie ponturile lui Bogdan Chis din GAzeta Sporturilor si ale lui Daniel Smeada din Pro Sport ;

-------------------------
Se face zilnic un bilet in valoare de 5 lire (250.000) care sa dea o cota cuprinsa intre 3 si 5 (sa zicem un bilet cu un meci sigur de 1,20 (eventual o dubla 1x | x2) si 3 meciuri la fel de sigure cu cota intre 1,4 si 1,65 .

Garantez ca tot a 3 zii castigi !

_______________________________________________
Varianta "made in Romania" .

Sa cauta in ofera de hochei 3 meciuri care au optiunea TG > 4,5 .
Ai o cota de 1,4-1,55. Deci inmultite : 1,4*1,4*,15 = ~ 3
Evident ca selecatati meciurile echipelor ofensive. Va uitati pe clasamente si gasiti echipe care marcheaza mult ...

Apoi se mai adauga fie o bomba din ligile Angliei , intre o echipa de pe locurile
3-4 si una de la fund , cu o cota de minim 2 .
De ex. in Liga II din Anglia jucati pe Sundarland cand are mecirui acasa . Merita :ok: .
Deci rezulta o cota de minim 6 .
Cu o mica de 100.000 ai banii in sigurantza.

MrRight
13th March 2005, 13:28
Eu am ajuns la urmatoarele concluzii, de un an de cand joc:

1. Nu mai joc multe meciuri cu cote mici. Prefer 3-4 meciuri cu cote ~2.05. Sistemul asta mi-a adus cele mai multe satisfactii.
2. Evit meciurile cu cote de genul: 1.35, 1.65, 1.75. Am observat ca sunt meciuri cu "chichitze" :headbang:
3. Utilizez betdevil.com pentru statistici (super-cool!!!), si un program numit "Betting Genius", care, pe langa sfaturi, are si un Ticket Manager (program de management al biletelor jucate, respectiv statistici privind felul in care ai jucat o anumita perioada).

MrRight
13th March 2005, 13:47
SI... APROPO!!!
Pentru statistici complete, folositi "LeaguePad 4.04", descarcabil de pe adresa: www.leaguepad.com.
E cel mai complet soft fotbalistic.
Mai complet de atat nu se poate!!!

MrRight
14th March 2005, 18:04
Deci:

Slavia Praga - Mlada Boleslav 1 (1,40)
Guingamp - Lorient 1 (2,00)
Cambuur - FC Eindhoven 1 (1,50)
Munchen - Frankfurt 1 (2,00)
Tappara - Jyvaskyla 1X (1,39)

Cota totala: 19,85.

Ma combate careva?

danidinescu
15th March 2005, 12:56
SI... APROPO!!!
Pentru statistici complete, folositi "LeaguePad 4.04", descarcabil de pe adresa: www.leaguepad.com.
E cel mai complet soft fotbalistic.
Mai complet de atat nu se poate!!!

Interesant, dar cum se face update-ul de clasamente? Automat? Costa ceva?

MrRight
15th March 2005, 21:00
E foarte simplu...
Undeva la mijlocul paginii, vezi un buton "Download".
In acel moment, iti apare o lista cu ligile disponibile pe site (se actualizeaza rezonabil de repede - in general a doua zi dupa terminarea meciurilor).
Selectezi liga si apoi o vizualizezi.
Interfata e cam greoaie, insa dupa ce te obisnuiesti cu ea, o sa lucrezi usor.

Daca tot ai descarcat LeaguePad, poate ai sa fii interesat si de Betting Genius. Are si un Ticket Manager (evidenta pariurilor individuale si a biletelor jucate.

Bafta!

MrRight
15th March 2005, 21:05
[QUOTE=MrRight]Deci:

Slavia Praga - Mlada Boleslav 1 (1,40)
Guingamp - Lorient 1 (2,00)
Cambuur - FC Eindhoven 1 (1,50)
Munchen - Frankfurt 1 (2,00)
Tappara - Jyvaskyla 1X (1,39)

Slavia Praga - Mlada Boleslav 0-0 :headbang:
Guingamp - Lorient 0-0 :headbang:
Cambuur - FC Eindhoven 4-3 :yeah:
Munchen - Frankfurt 2-1 :yeah:
Tappara - Jyvaskyla 1-0 :yeah:

Am cam pierdut biletul... Poate maine :drak:

MrRight
15th March 2005, 21:10
R. Sobota - Inter Bratislava 2 (3.63)
Osijek - **** X (3.50)
Jaroslavl - Ufa 1 (1.4)
Novokuzneck - Dinamo M. 2 (2.10)

Vadim
15th March 2005, 21:31
Cred ca la **** era mai degraba un 2...

CoolRain
16th March 2005, 12:12
Nu X era perfect. A fost 0-0, de altfel destul de previzibil acest egal alb...
A parit bine, stiu si ca Inter a gastigat in deplasare cu 1-0

MrRight
16th March 2005, 18:11
Se vede treaba ca de data asta am nimerit-o.
Sincer sa fiu, nu le-am gandit, ci le-am pus pe hartie instantaneu!
Partea buna e ca biletul asta mi-a adus si 865.000 lei.
Ce pacat ca nu am bagat mai mult... :headbang:

Paul
29th March 2005, 13:28
Japonia - Bahrain 1 1,40
Georgia - Turcia 2 1,80
Slovacia - Portugalia 2 1,90

-------
200.000 * 4.78 :)
Bafta
------------

PS. Se baga cineva la Israel - Franta 1x cota 1,95 ???
Nici Macedonia - Romania (U21) 2 COTA 1,85 nu e rea :)

goliat
15th April 2005, 10:39
ce pariuri is pt saptamana asta ? :) zice`ti niste pariuri BUNE. hai paul :) sa te aud:P

Zgaiba
15th April 2005, 12:28
Salut baieti,vad ca va pierdeti in detalii,totul tine de noroc!!!

Paul
15th April 2005, 23:13
betele mele

1)
Arges - Iasi 1 1,80
Hanovra - Bayern 2 1,60
Gloria - Brasov 1 1,75
Farul - Sportul 1 1,65
Celtic - Aberdeen 1 1,20

Cota : 9,97
Miza : 100 k

-----
2)
Alba - National X2 (1,31)
Juventus - Lecce 1 (1,25)
Inter - Cagliari 1 (1,35)
Siena - Milan 2 (1,55)
Dinamo - CFR 1 (1,35)
Auxeurre- Ajaccio 1 (1,65)

Cota 7,75
Miza 100.000

Paul
15th April 2005, 23:15
Combinatia Camicadze

Otelul - Poli AEK 1 3,10
Alba - National 2 2,50
Craiova - Steaua 2 1,90

Miza : 14,72 din 3 meciuri !

cyber_goool
15th April 2005, 23:44
la primul meci de la camicadze cred ca mai bine pui 2 (sau x2 daca vrei sa fi sigur)

Paul
16th April 2005, 14:39
pai deja nu mai e camidadze

adica meciuri putine , cote mari ,sanse reale

Vadim
16th April 2005, 18:45
Victor Chandler a avut cota buna la egalul Farul - Sportul: 3.25. Cine l-a intuit pe asta...

La fel are o cota de 8 (http://www.vcpariu.com/football_90.jsp?mid=4273400&OID=3345) la Rapid - FCM Bacau "2". Parca vad aici o surpriza.

cyber_goool
17th April 2005, 00:23
pai deja nu mai e camidadze

adica meciuri putine , cote mari ,sanse reale

Asa e Paulica, cred ca trebuie sa stau departe de camidadzele astea ca ma ard: Otelul - Poli 1-0 :ok:

CoolRain
18th April 2005, 11:04
Yeap... si Paulica da o bere ca i-a iesit Camicadze :bere:

dragos_popa17
16th May 2005, 11:40
Pariu castigat in weekend

FC Arges - Poli Timisoara x (3.00)
Farul - Brasov 1 (1.62)
Dinamo - Rapid x (3.2)
Sportul - Bacau 1 (1.7)
Steaua - CFR Cluj 1 (1.3)

Cota finala: 34.37

Am pariat 5331.63 ROL si am castigat 183248.12 ROL

Paul
16th May 2005, 18:36
Asta a fost sistem ?

dragos_popa17
17th May 2005, 19:53
Asta a fost unu' din pariurile mele mai rezonabile. Ca sunt obisnuit sa pun mai multe meciuri, sa fac cota de cateva mii. Cine stie, poate imi iese o data si castig 15-16 milioane din 5000 de lei. Tocmai azi am pus un pariu cu cota de 15847.07(cea mai mare de cand pariez). 15 meciuri cu cote intre 1.3 si 3.3. Sunt curios cate-mi ies.

Shogun
17th May 2005, 21:00
Pai zi-ne si noua biletul, sa nu murim prosti. :)

mortu
17th May 2005, 21:18
din 5000 de lei.
zi si mie unde pariezi ce 5000 de lei :headbang:

Paul
17th May 2005, 22:48
@mortu el pariaza sistem , si face variante de 5000 de lei ...

La pariloto varianta minima este 1000 lei !

mortu
18th May 2005, 00:49
Dar Cred Ca Greseste Avand In Vedere Ca La Pariloto Cotele Sunt Mai Mici
Poate Sa Joace La Astra Sau Stanleybet Chir Daca E Taxa Aia De 15% Dar I-ti Scoti Bani

Paul
18th May 2005, 14:20
Fals !

Hai sa analizam biletul meu de astazi de la Pariloto

Apulum - Dinamo 2 2,10
Gloria - Arges 1 1,90
Otelul - CFR 1 1,80

Ok. 7,18 cota .

Miza: 150,000 lei
Castig : 1077 000 lei

Ok.
Mergem mai departe.

Astra SPort Bets
Cotele sunt :
1,95
1,90
1,70

6,29

Deci suma pariata la Pariloto este 150.000.
La Astra pariind 130,000 mai platesti inca 20.000 lei taxe ==> 150.000

Deci castigul la Astra este : 130000* 6,29 = 817.000

Stanley
1,95
1,70
2,05

Cota 6,79
130.000
Castig : 882.000

Deci castigurile in acest caz ar fi 3 meciuri si investitie 150.000 (total ... cu tot cu taxe .. care la pariloto nu exista ...deci acolo pariezi tot)
Pariloto : 1.077
Astra: 817
Stanley 882.

Okkkk , asta e la suprafata.

[B]
PS.
1) In orasele mici un exista Stanley
2) La Astra nu poti pune decat un meci din divizia A :degete:
3) LA Astra nu pot pariat minorii , la pariloto da :degete:

-----
LA Astra in schimb oferta este muuuuuuuuuuuuuuuuuult mai larga ... ai optiuni Gol Marcat , sansa dubla la pauza , etc

CoolRain
30th May 2005, 11:07
Week-end-ul asta am castigat pt. a 2-a oara consecutiv la Wettpunkt :yeah:

FC Bacau - Cfr Cluj 1 (scor 2-0) cota 1,5
Poli Timisoara - Poli Iasi 1 (scor 2-0) cota 1,4
Dinamo - Craiova HC 1 (scor 5-0) cota 1,25
Atalanta - Siena 1 (scor 2-1) cota 1,3
Villareal - Levante 1 (scor 4-1) cota 1,2

In total am castigat fix 410.000 cu 100.000 jucati /hello Din nou pitoreasca Divizie A nu m-a tradat :D

Paul
30th May 2005, 15:48
CoolRain ai luat metoda mea;
Asa joc si eu ... 4 meciuri , cota de 5 cu 100.000 investitie .

Acu` n`am jucat ca am fost plecat la Brasov si n`am avut timp de pariuri.

CoolRain
30th May 2005, 16:23
Metoda asta o folosesc de mult, e singura care mi-a adus castiguri... Joc intre 3-5 meciuri (functie de restrictii) si imi fac o cota in jur de 3-4 si pun 100.000 (mai putin nu are rost, iar prea mult strica)

Paul
31st May 2005, 16:29
Parior14 , grupul pariorilor de pe OLS te roaga respectuos sa ne anunti cand vcpariu baga in oferta variantele 1x / x2 / 12.

Nu zice nimeni sa nu zici : Bagati la Astra ca e cota buna pt 2 la Arges - DInamo , sau casa Y are cote bune pt. Liga II din Suedia ...

Ok ?

raoul6
11th June 2005, 20:49
Sunt un parior de circa 6 ani si sunt bucuros de aceasta sectiune a forumului. Asa ceva nu prea exista in mediile romanesti de pariere pe net. Ce idei sa iti dau? Nici una, pentru ca nu e nevoie... pariorii priceputi vor stii intotdeauna despre ce sa vb, despre ce ii nou, care e interesul etc.

noheart
16th June 2005, 01:06
inca n`ati aflat de pariurile pe net?!
eu joc la GB
te costa 50 000 sa iti faci card la o banca de pe care sa depui banii iar mai apoi sa ii scoti
poti juca divizia A fara restrictii
poti pune bilete de cate un singur meci (fie el si de cota 1.01)
si mai ales nu platesti timbru social, impozite si alte chestii
daca aveti nevoie de amanunte
sigillum_diabolik@yahoo.com