PDA

View Full Version : 8° TROFEUL INTERNAZIONAL CITTA DI LUGANO, ELvetia 2009



G2000
12th May 2009, 22:12
Salut la toti. Am o veste buna pentru voi. Tocmai s-au comunicat participarile pentru trofeul Citta di LUGANO 2009 Elvetia. Din pacate nu voi avea ocazia sa il vad pe Flavius dar voi fi cu sufletul la gura pentru fetele si baietii nostri.
Eu am sa merg sa vad concursul insa nu voi avea timp de intrat in internet pentru ca sunt in mari focuri cu licenta. Am foarte multe examene grele si termin abia pe 15 iunie, dar va promit ca voi face tot possibilul sa va tin la curent.

Iata participantii:

LA BAIETI:

Romania Bucur Adrian si Berbecar Marius
Elvezia : Gisi Roman si Bucher Pascal
China: Zhu Yihong Lu Chenxi
Marea Britanie: Lawrence Danny si Mott David
Spania: San Miguel Ivan, Muntildeos Sergio
Olanda Zonderland Herre, Van Minde Carlo, Van Assche Anthony, Deurloo Bart


LA FETE:

ROMANIA: Racea Amalia, Trenca Diana, Haidu Raluca
ELVETIA: Käslin Ariella, Zimmermann Yasmin
China: Liao Yaping, Tang Jiayi
Austria:Stöckl Lisa, Dittert Stephanie
Olanda:Ouazzani-Chahdi Naoua, Van Gerner Céline, Blind Natasja, Goedkoop Joy
Germania:Hänel Julia, Herbst Susann
Ungaria:Gombas Laura , Böczögö Dorina
Cehia: Nyklova Anna
Spania: Izurieta Ana Maria, Ruiz Naomi


MULTA MULTA BAFTA FETELOR SI BAIETILOR NOSTRI (dar si mie ca am nevoie):shocked:

Am sa va tin la curent cu ceea ce reusesc pe parcurs, dar pe 15 iunie am sa va povestesc in detaliu tot.

A voastra reporteritza speciale va saluta din nou.

Ramonica
13th May 2009, 19:45
Salut la toti. Am o veste buna pentru voi. Tocmai s-au comunicat participarile pentru trofeul Citta di LUGANO 2009 Elvetia. Din pacate nu voi avea ocazia sa il vad pe Flavius dar voi fi cu sufletul la gura pentru fetele si baietii nostri.
Eu am sa merg sa vad concursul insa nu voi avea timp de intrat in internet pentru ca sunt in mari focuri cu licenta. Am foarte multe examene grele si termin abia pe 15 iunie, dar va promit ca voi face tot possibilul sa va tin la curent.

Iata participantii:

LA BAIETI:

Romania Bucur Adrian si Berbecar Marius
Elvezia : Gisi Roman si Bucher Pascal
China: Zhu Yihong Lu Chenxi
Marea Britanie: Lawrence Danny si Mott David
Spania: San Miguel Ivan, Muntildeos Sergio
Olanda Zonderland Herre, Van Minde Carlo, Van Assche Anthony, Deurloo Bart


LA FETE:

ROMANIA: Racea Amalia, Trenca Diana, Haidu Raluca
ELVETIA: Käslin Ariella, Zimmermann Yasmin
China: Liao Yaping, Tang Jiayi
Austria:Stöckl Lisa, Dittert Stephanie
Olanda:Ouazzani-Chahdi Naoua, Van Gerner Céline, Blind Natasja, Goedkoop Joy
Germania:Hänel Julia, Herbst Susann
Ungaria:Gombas Laura , Böczögö Dorina
Cehia: Nyklova Anna
Spania: Izurieta Ana Maria, Ruiz Naomi


MULTA MULTA BAFTA FETELOR SI BAIETILOR NOSTRI (dar si mie ca am nevoie):shocked:

Am sa va tin la curent cu ceea ce reusesc pe parcurs, dar pe 15 iunie am sa va povestesc in detaliu tot.

A voastra reporteritza speciale va saluta din nou.

ooooooooooooooooo nu stiam ca Dorina Boczogo mai face, am crezut ca a renuntat:rosu:imi placea atit de mult cind era junioara, avea un corp extraordinar pt gimnastica:ok:

AuriB
13th May 2009, 21:53
Multumiri reporterului special:),asteptam vesti de la tine.Succes fetelor si baietilor care participa la acest concurs.

Multa bafta si tie cu licenta!Sa treaca cu bine.Succes.:ok:

mesteritza
30th May 2009, 13:32
Azi ar trebui sa fie competitia...stie cineva daca putem gasi ceva online despre evolutii?

rob_din
30th May 2009, 13:34
Competitia incepe la 21:15

ioanavol
30th May 2009, 15:29
Multumim mult, Geanina :) Bafta multa la examene!!

crisloregym
31st May 2009, 12:22
Ati aflat ceva rezultate, filmulete?

mesteritza
31st May 2009, 12:26
Nu am gasit nimic. Nici pe site-ul oficial nu sunt puse inca rezultatele. sa speram ca v-a intra Geanina curand sa ne povesteasca

mikeyy
31st May 2009, 13:44
Am aflat 1 singur lucru despre Lugano.
Amelia Racea a iesit pe primul loc cu un total de 56.400
Bravo Amelia :yes:

mikeyy
31st May 2009, 16:46
Am mai gasit niste rezultate:

Baieti::
1. Niki Böschenstein (Elvetia) 87,05.
2. Sergio Muñoz (Spania) 86,55.
3. Pascal Bucher (Elvetia) 84,0.

Fete:
1. Amelia Racea (Romania) 56,4.
2. Ana Maria Izurieta (Spania) 55,75.
3. Yasmin Zimmermann (Elvetia) 55,5.

Rezultatul Ameliei e unul bun! Sper sa apara si notele pe care le-a luat la fiecare aparat. De asemenea sa vedem ce au facut si celelalte fete: Diana si Raluca.
Amelia a reusit sa o invinga pe Izurieta care in primul rand e senioara si in al doilea rand a fost pe 4 la individual la Milano (CE).

La baieti e cam dezastru iar...nici unul dintre cei 2 sa nu ia peste 84 de pct :(

anna.09
31st May 2009, 16:50
Wow..cat de tare e Amelia..invinsele ei sunt totusi niste senioare cu pretentii! Bravo! De abia astept sa o vad la Ploiesti!

mesteritza
31st May 2009, 17:04
Multumesc pt rezultate :)

mikeyy
31st May 2009, 17:07
Amelia e in progres...ceea ce e ft bine:
- American Cup: 55.150 (februarie)
- Jesolo Trophy: 55.550 (martie)
- Lugano: 56.400 (mai)

ela_diana
31st May 2009, 17:08
bravo Amelia!

Maxmold
31st May 2009, 17:19
BRAVOooooooo Amelia!!!
/OLE/

Sigur cã da, Amelia favorita prima la individual compus de la Ploeºti.
:no1

ela_diana
31st May 2009, 18:38
Amelia poate sa participe la mondiale anul acesta sau e prea micuta?

Cata_RB
31st May 2009, 18:58
Nu, Amelia e senioara abia de la anul.

mikeyy
31st May 2009, 21:08
Se pare ca Raluca Haidu nu a avut tocmai o zi buna
- la sarituri a facut un Yurchenko simplu.....asta e o saritura noua pt ea nu? DIn cate tin minte nu avea Yurchenko
- la paralele a ratat 1 data, insa din nou a impresionat prin tinuta extraordinara
- barna a fost de cosmar :( a ratat de 4 ori...a ratat urcarea Silivas, inca de 2 ori in timpul exercitiului si apoi coborarea :(
- in lacrimi...a urmat solul unde s-a adunat foarte bine si a reusit un super exercitiu (whip+1080, tsukahara, dublu echer si inca o diagonala).

Despre Amelia si Diana nu prea s-a spus...caci Ruby (de pe TAA), care a povestit, nu le prea stie pe fete foarte bine.

Thanks Ruby;)

ioanavol
31st May 2009, 23:47
Amalia Racea a iesit pe locul 1 cu 56.400, am aflat de la EeFJeH de pe GW, care la randul ei a citit intr-un ziar olandez. (probabil aici: http://www.telegraaf.nl/telesport/4050121/__Geslaagde_rentree_Lichelle_Wong__.html)

Mai multe nu scrie acolo despre ale noastre, dar aflam pe ce locuri s-au plasat cele mai bune 3 gimnaste olandeze:
4. Celine Gerner 53.050
11. Natasja Blind 51.000
14. Joy Goedkoop 50.150

crisloregym
1st June 2009, 00:30
Multumesc pentru rezultate. Felicitari, Amelia!!! Chiar ca e in progres fata asta, un progres mai mult decat vizibil.

Imi pare rau de "Pitic". Am observat ca are emotii la barna, dar s epare ca a crescut mult la sol. Sa dea Dumnezeu sa nu mai aiba probleme de sanatate...

mesteritza
1st June 2009, 09:28
rezultatele complete sunt aici http://www.gymnasticsresults.com/2009/sui/lugano2009.pdf Amelia a luat la sol doar 13.650, probabil a gresit un picut. daca ar fi facut solul cum il face ea de obicei ar fi avut punctajul total mai mare de 57

anna.09
1st June 2009, 11:49
rezultatele complete sunt aici http://www.gymnasticsresults.com/2009/sui/lugano2009.pdf Amelia a luat la sol doar 13.650, probabil a gresit un picut. daca ar fi facut solul cum il face ea de obicei ar fi avut punctajul total mai mare de 57

Cred ca si la barna a gresit, are nota de plecare 6 (super!) si doar 14.200!Are un potential enorm, sper sa fie valorificat!

rob_din
1st June 2009, 12:12
Punctaj de locul 4 la CE cu note slabe la sol si barna. Si e clar ca nu s-a arbitrat lejer

mikeyy
1st June 2009, 14:28
Foarte, dar foarte bune notele la executie ale Ameliei la sarituri si paralele.....sunt placut surprins :)
La barna nota 6 la plecare...cred ca si-a bagat elemente noi...nu avea asa mult inainte!
La sol...tot din ce zicea Ruby pe TAA a avut probleme la 1080...poate din cauza asta nota mai micuta.

Oricum Amelia dovedeste ca se simte bine pe exercitiile pe care le are si de acum poate creste dificultatea. Are timp suficient pt a se pregati pe 4 aparate...prima ei mare competitie de individual va fi doar in toamna din 2010 la Rotterdam(CM)..ca la europenele de la anul nu se tine individualul.
Sanatoasa sa fie...are potential la toate cele 4 aparate. Amelia chiar e o gimnasta completa!

rob_din
1st June 2009, 14:50
Izbasa/Tamirjan/Racea/Porgras suna bine ca echipa pentru la anul

mikeyy
1st June 2009, 14:55
Izbasa/Tamirjan/Racea/Porgras suna bine ca echipa pentru la anul

O mai adaug la lista si pe Gabita Dragoi :)

rob_din
1st June 2009, 15:21
Echipa din cate sportive va fi la Mondiale?

mikeyy
1st June 2009, 15:25
Echipa din cate sportive va fi la Mondiale?

Cred ca 5 (daca va intra in vigoare noua regula la mondiale)...daca nu 6.

Maxmold
1st June 2009, 15:36
Izbasa/Tamirjan/Racea/Porgras suna bine ca echipa pentru la anul


O mai adaug la lista si pe Gabita Dragoi :)

Da, ºi plus Claudia Voicu, va e pe echipa excelenta. :ok:

ela_diana
1st June 2009, 15:56
E intr-adevar foarte promitatoare Amelia, nu vreau sa cobesc dar pana in 2010 mai e si noi stim cum se accidenteaza fetele la lot..si cat de greu se recupereaza. Sa speram ca Amelia va fi o exceptie si va ramane sanatoasa .Toate gimnastele noastre care aveau sanse la medalii , de ceva timp , cand e vremea sa confirme in competitii importante se accidenteaza sau vechea accidentare recidiveaza. Sper din tot sufletul ca noua generatie sa fie ferita de asa ceva... dar...

niagara64
1st June 2009, 16:17
Izbasa/Tamirjan/Racea/Porgras suna bine ca echipa pentru la anul

Izbasa la anul viitor ? M-as mira sa o vedem in forma la toamna ...:(

rob_din
1st June 2009, 16:19
sunt sigur ca va fi in forma la Mondiale, altfel nu participa

mikeyy
1st June 2009, 16:21
Se poate intampla orice, dar sa speram ca va fi totul bine cu Amelia!
In Amelia eu vad o combinatie dintre Sandra si Stela.....talentul si ambitia Stelianei plus personalitatea Sandrei!
Are stofa de campioana...mai trebuie putin noroc..dar noi vom fi aici pe forum, in sala la Ploiesti/Buzau sau la competitiile mari sa-i tinem pumnii!!!:yes:

niagara64
1st June 2009, 16:33
sunt sigur ca va fi in forma la Mondiale, altfel nu participa

We will see...

ioanavol
1st June 2009, 17:24
Bravo, Amelia!! Frumos rezultat :)

De-abia astept s-o vad si pe Ana Porgras la internationale/nationale!

Cata_RB
1st June 2009, 20:18
Am gasit pe un blog clasamentul de la Lugano din 2007:

1. Cerasela Patrascu
2. Paola Galante
3. Youna Dufournet
4. Gabriela Dragoi
5. Yasmin Zimmermann
6. Serena Lichetta
7. Loes Linders
8. Berber Van De berg

Arata bine, asa-i? :) Sper sa si-l aminteasca si Cera cand o coplesesc problemele.

Tess_AN
1st June 2009, 21:23
Am gasit pe un blog clasamentul de la Lugano din 2007:

1. Cerasela Patrascu
2. Paola Galante
3. Youna Dufournet
4. Gabriela Dragoi
5. Yasmin Zimmermann
6. Serena Lichetta
7. Loes Linders
8. Berber Van De berg

Arata bine, asa-i? :) Sper sa si-l aminteasca si Cera cand o coplesesc problemele.
Ce viitor putea avea in gimnastica Cerasela daca dupa 2007 urma 2009 sa nu existe ghinioanele lui 2008. Galante si Dufournet erau spatele ei. Pacat.

crisloregym
1st June 2009, 22:35
Nu pot sa cred ca Cera era peste Dufournet, iar Dragoi imediat in spatele frantuzoaicei!!!!Cat de mult s-a pierdut...

ancaqwe
2nd June 2009, 12:07
Eu tot sper ca Cera sa revina... Sper sa nu aud vesti proaste

ela_diana
2nd June 2009, 13:41
Tocmai am vazut o evolutie a Ceraselei de la lugano 2007 si este atat de gratioasa.. Ce pacat ca s-au grabit cu recuperarea ei pentru jo si acum este tot accidentata. Sper din tot sufletul sa revina.

G2000
2nd June 2009, 14:58
Salut la toti,

Imi pare rau ca nu am reusit sa va scriu mai multe sau mai repede dar stau foarte prost cu timpul. Poate ma veti ierta daca va scriu adresa unde puteti vedea competitia celor mai buni 8 de la fete si baieti.

http://reteuno.rsi.ch/home/channels/sport/sportsi/2009/05/31/ginnastica-lugano.html#tabVideo

Amalia a fost cea mai buna pe buna dreptate, chiar daca a avut mici probleme. Raluca Haidu doar a saptea cu 51.600. La baieti Berbecar pe locul 4 cu 82.400.

Sper sa termin cat mai repede sesiunea si sa va pun ceva poze... sau sa va povestesc ceva mai mult....

Deocamdata cam atat.... FELICITARI GIMNASTILOR ROMANI, mai ales Amaliei si tineti si mie pumnii...pana pe 13 iunie am examene in fiecare zi:(( AJUTOR.....pana acum nu am mers prea bine sper ca de acum inainte va fi mai bine...

AuriB
2nd June 2009, 15:05
Multumim tare frumos Geanina!!!!:floricica::kiss:
Mult mult succes la examene:ok:Tinem pumnii strinsi pentru tine.

ioanavol
2nd June 2009, 15:21
Multumim, Geanina!!!! Ce frumos ca te-ai gandit la noi :)

Bafta multa la examene!!

lalalilu
2nd June 2009, 15:29
mi-a placut mult solul Amaliei. Inca o data spun, Amalia e viitorul gimnasticii ro. Nu am inteles de ce a vut o nota asa de mica la sol. Se vede ca a progresat mult, a schimbat si melodia. E pur si simplu superba.
In schimb la barna (desi a luat o nota mare) nu e prea sigura pe ea. Pana acum nu m-a impresionat la barna, chiar daca e vice-campioana europeana.

LuisaGym
2nd June 2009, 15:36
Sa-i tinem pumnii si sa ramana sanatoasa.

anna.09
2nd June 2009, 15:38
Am observat si eu melodia diferita si coregrafia..nu cine stie ce, dar macar mai matura, mai inchegata....a bagat diagonala aceea cu salt inainte,ronda,flic dublu grupat in loc de 900+salt inainte care nu cred ca o avantajeaza dpdv al notei de plecare...cred ca avea ceva bonus la legarea 900+salt inainte(?).Oricum nota cam mica...la triplu surub mi s-a parut ok..ceva probleme la flick-ul de dinainte.
La barna nu mi se pare mare nota avand in vedere ca are 6 la dificultate...dar nu-mi dau seama ce a avut in plus fata de celelalte competitii cand a avut doar 5.7 parca...mie chiar mi s-a parut ca a pierdut legarea dintre o saritura artistica si saltul inapoi grupat.
Oricum e o placere sa o privesti! Bravo Amelia! multumim Geanina!

myrab3la_19
2nd June 2009, 16:04
Frumusica melodia Ameliei ,pare a fi coloana sonora a unui film.Totusi ar putea fi mai mult exploatata din punct de vedere coregrafic.Cred ca a avut o gresala si la prima pirueta unde nu se prea vede .La barna nu-mi place ca nu mai sunt asa multe elemente acrobatice legate,de fapt asta e "moda" la nivel mondial,in afara de Shawn,Liukin si Shanshan nu prea mai vezi serii acrobatice de la un capat la altul al barnei

mikeyy
2nd June 2009, 17:32
Multumesc mult Geanina si multa bafta la examene :yes:

Ma bucur ca am reusit sa o vad pe Amalia la barna si sol...si pe Marius la sol.

- la barna: nu pot sa-mi dau seama ce si-a imbunatatit la dificultate. E ft bine ca are nota 6. Si asa cum spunea Oana mai sus...cu siguranta a pierdut legarea de la acea combinatie saritura artistica + salt inapoi. In rest mici ezitari....dar e ok!
- la sol: cred ca i-a fost declasata pirueta dubla cu piciorul la 90...iar 1080-ul a fost cam neintors. Insa nu pot sa nu remarc ca si-a scos 900....dupa ceea ce a patit Sandra....se pare ca sunt mai atenti acum la structura exercitiilor.

lalalilu
2nd June 2009, 19:06
- la barna: nu pot sa-mi dau seama ce si-a imbunatatit la dificultate. E ft bine ca are nota 6. Si asa cum spunea Oana mai sus...cu siguranta a pierdut legarea de la acea combinatie saritura artistica + salt inapoi. In rest mici ezitari....dar e ok!

mie mi se pare ca dezechilibrarea aia de la minutul 26:40 e destul de grava. mai avea un pic si cadea. e mai mult decat o ezitare.
in orice caz, am senzatia ca a pierdut mai mult la dezechilibru decat la legare. pt mine ca spectator, pare mai grav.

mikeyy
2nd June 2009, 19:55
mie mi se pare ca dezechilibrarea aia de la minutul 26:40 e destul de grava. mai avea un pic si cadea. e mai mult decat o ezitare.
in orice caz, am senzatia ca a pierdut mai mult la dezechilibru decat la legare. pt mine ca spectator, pare mai grav.

Da..cred ca a pierdut vreo 0.5 pct la acea dezechilibrare (asta daca au fost arbitrii severi).
Eu sunt convins ca reuseste acel element ft bine...a fost doar un moment in care nu s-a concentrat.

Insa eu ma bucur ca a primit 6 la plecare..daca mai primea si legarea, trecea de nota 6 si astfel are unul dintre cele mai grele exercitii in acest moment din lume!

lalalilu
2nd June 2009, 20:08
Insa eu ma bucur ca a primit 6 la plecare..daca mai primea si legarea, trecea de nota 6 si astfel are unul dintre cele mai grele exercitii in acest moment din lume!
absolut de acord.
Amelia :yeah:

mikeyy
2nd June 2009, 20:17
Eu as vrea sa vad exercitiul Ameliei de la paralele....are o nota la executie foarte buna, cu siguranta i-a iesit totul!!!

Tess_AN
3rd June 2009, 00:32
Multumim Geannina! Mult succes la examene! Bravo Amelia!

crisloregym
3rd June 2009, 08:41
Geanina, spor la invatat si succes la examene...sa stii ca oarecum te inteleg...eu am intrat intr-un fel de panica deja:D

Dar si daca il iau pe cel de pe 9 iunie, dau de baut:D. Din pacate, o sa aflu abia pe 17 august, dar sa speram ca va fi bine:D

G2000
29th June 2009, 11:34
Evvivvaaaaa....Am terminat examenele.....maine aflu si rezultatele....despre competitie incerca sa vad daca voi reusi sa va fac rost de inregistrari mai bune ca alea care le am facut eu au rezoluzie foarte mare si nu reusesc sa le incarc pe nici un site....Imi cer scuze ca va scriu numai acum dar am fost plecata prin Germania si numai acum sunt din nou acasa...

crisloregym
29th June 2009, 20:13
Felicitari pentru sfarsitul de sesiune, Geanina....in ce domeniu esti studenta? Nu stiu daca ai mai zis, insa eu, una, uituca cum sunt de obicei, nu tin minte:D

G2000
30th June 2009, 17:31
Mersi Chrisloregym.... am terminat Economia.....sunt atat de fericita....am iesit sefa de promotie....e tot ceea ce imi doream, macar asa au vazut si strainii astia de ce sunt in stare romanii..... 5.70 unde maximul era 6.00... Nu vreau sa ma laud, vreau doar sa va spun ca sunt fericita!!!!!!!!!

Tess_AN
30th June 2009, 17:51
Felicitari Geanina! si... sa fii toata viata asa cum esti acum: fericita!

LuisaGym
30th June 2009, 18:29
wooow!!!! FELICITAAARI!!!!

/OLE//OLE//OLE//OLE/

anna.09
30th June 2009, 19:17
Felicitari si din partea mea!
Ma gandeam.... exista vre-un thread in care forumistii se pot prezenta? Ma gandeam ca eu una nu stiu mai nimic despre voi, in afara de faptul ca iubiti gimnastica bineinteles...ma gandeam ca ar fi interesant sa mai aflam cate una, alta despre fiecare..ma rog ce vrea sa impartaseasca fiecare....

Cata_RB
30th June 2009, 19:26
Chiar ar fi o idee tare buna, Oana! Fiecare a mai zis una-alta de-a lungul timpului, pe diverse threaduri, dar ar fi fain sa le adunam pe toate intr-un loc, sa gasim usor cand uitam ceva despre altii :D

Felicitari si din partea mea, Geanina!!! :no1:cheer: Si eu sunt in ultima vreme foarte fericita din exact acelasi motiv :D

ioanavol
30th June 2009, 20:11
Felicitari fetelor! :)

mikeyy
30th June 2009, 20:16
Felicitari!!!!
Mai am si eu putin si sper sa fiu fericit :)

Eu zic sa mutam discutiile pe offtopic, ca nu prea se potrivesc aici.

@Oana: exista la "Alte discutii" topicul "Noi despre gimnastica" si acolo am povestit putin si de noi si de gimnastica....am imbinat.

mesteritza
30th June 2009, 22:21
Felicitari!!!/OLE/