PDA

View Full Version : A incetat din viata Doina Stanescu



Vadim
19th August 2004, 15:49
Azi a incetat din viata Doina Stanescu, dupa o lunga suferinta. In ultimul timp, ea fusese sefa redactiei din Romania a postului tv Eurosport si principala comentatoare la tenis a acestui post. Dumnezeu sa o odihneasca.

bog_tom
19th August 2004, 17:52
socanta stire ! in ultimul timp nu a mai aparut la tv.

mare pacat ! Dumnezeu sa o odihneasca !

Utilizator
19th August 2004, 22:01
Dumnezeu s-o ierte, chiar socanta stirea, era tanara totusi...

Elgorriaga
19th August 2004, 22:13
:(

Tin minte ca facea o pereche interesanta impreuna cu Cristian topescu la meciurile de cupa Davis ale Romaniei pe care le mai urmaream intr-o vreme

:( Fie-i tzarina usoara ...

cipi13
20th August 2004, 10:40
Mare pacat....nu am sa uit comentariile la Cupa Davis...
Sa ii fie tarina usoara....:(

DJ Klaus
22nd August 2004, 07:05
A fost , categoric, cea mai buna comentatoare de tenis ! Desi nu prea putea sa scape de Topescu care era total pe dinafara cu tenisul si nu numai !

corinutza_88
22nd August 2004, 14:56
Dumnezeu s-o odihneasca!

araducu2000
24th August 2004, 09:34
A fost , categoric, cea mai buna comentatoare de tenis ! Desi nu prea putea sa scape de Topescu care era total pe dinafara cu tenisul si nu numai !

Mare dreptate ai klause!!!

:( Dumnezeu s-o ierte!

ilenuta
29th August 2004, 19:27
Intr-adevar, disparitia Doinei Stanescu este o mare pierdere. Comentariile ei de tenis au fost intotdeauna profesioniste, pertinente, facute cu multa pasiune si fara inflorituri inutile. Datorita ei, cei ca mine, simpli privitori ai tenisului, am putut intelege mai bine acest frumos sport.
Dumnezeu sa o odihneasca.

andreistanescu
9th September 2004, 18:36
Cu totii suntem foarte tristi din cauza decesului Doinei Stanescu. Eu sunt insa cel mai trist, deoarece, poate nimanui nu-i vine sa creada, sunt fiul ei cel mic. Cine citeste asta poate o sa zica ca fac misto, dar fiecare crede ce vrea.
Pentru cine ma crede, as vrea sa multumesc tuturor pentru cuvintele frumoase pe care le-ati scris despre ea. Am fost foarte impresionat atunci cand le-am citit si inca mai sunt. Mama a fost o fire foarte pozitiva si in ultimul mesaj pe care mi l-a dat (inca il mai am in telefon), cu o saptamana inainte sa moara, mi-a scris ca o sa se vindece. Atunci chiar am crezut ca asa o sa fie, desi stiam ca situatia se agravase ingrijorator de mult. Din pacate, n-a mai rezistat mult. Va rog sa ma credeti ca a fost o luptatoare si a crezut pana in ultima clipa in sansele ei.

Cuvintele voastre au fost foarte frumoase, de altfel ca toate pe care le-am citit pana acum.

DJ Klaus
9th September 2004, 20:05
Condoleantele noastre Andrei ! :( Stim cu toii ca nimeni si nimic nu o va putea inlocui pe mama ta dar STIM cu totii ca nimeni nu o va uita niciodata pe cea mai mare comentare de tenis din toate timpurile. Vom face si noi tot ce putem sa te ajutam moral si sa fim langa tine in aceste clipe grele. Andrei ... asa cum mama ta a fost o luptatoare stiu ca si tu vei fi la fel ca ea. Te mai asteptam pe forum Andrei. BINE AI VENIT ! /hello

andreistanescu
10th September 2004, 14:05
Klaus, apreciez foarte mult parerea ta. Pot sa afirm fara modestie ca mama a fost una dintre cele mai bune comentatoare de tenis de la Eurosport (poate chiar din Romania, desi nu sunt eu in masura sa apreciez comentariile altora).

iti multumesc inca o data, Klaus

Vadim
10th September 2004, 14:11
Andrei, oricind daca vei avea nevoie de ajutor in domeniul presei sportive, ai usa deschisa la mine. Eu ii datorez multe mamei tale.

razvan141
10th September 2004, 14:13
Pacat,mare pacat...Odihneasca-se in pace!

andreistanescu
10th September 2004, 14:54
Si tie iti multumesc la fel de mult, Vadim. Vad ca sunt sustinut de foarte multa lume si asta fiindca lumea o placea foarte mult pe mama mea. Datorita ei se intampla acest lucru si o sa-i raman dator pe veci. Ma sustin rudele, prietenii, persoane din lumea sportului, dar vad ca si cei care nu ma cunosc sunt alaturi de mine. Chiar nu ma asteptam si ma simt flatat. Va multumesc din suflet.
Aveti o inima mare!

Vadim
10th September 2004, 15:02
Mama ta a avut o inima mare. Asta e de fapt tot ce conteaza pe lumea asta. Siteul asta, daca vrei, i se datoreaza si ei intr-o masura. Eu am facut un master in Spania, prin Eurosport, iar ea a fost la acele interviuri. Fara sa ma cunoasca, m-a recomandat si eu am plecat acolo la studii. Cind am revenit am cunoscut-o si eu. Pe baza acelui Master in domeniul jurnalismului sportiv multimedia, am facut acum trei ani acest site.

andreistanescu
10th September 2004, 21:26
Chiar nu stiam despre asta, Vadim. Cat a trait, mama a ajutat multi oameni si a promovat multi comentatori si multi au profitat de pe urma ei dupa ce s-a imbolnavit. Au facut cam tot ce-au vrut pe acolo pe la Eurosport. Inainte nu aveau tupeu sa zica nimic, pentru ca ea conducea cam totul pe acolo. A adus multi comentatori buni in cabina Eurosportului (dintre care multi experti). De cand a plecat de acolo de sus, am auzit cam cine si-a facut aparitia. Daniel Chican la tenis (care n-are treaba cu tenisul), pana si pe Florin Calinescu l-am auzit odata la ciclism cu Radu Naum si Radu Banciu. Oricum le doresc multa bafta in continuare si sa nu se duca de rapa. Eu zic ca din 97 cand s-a infiintat Eurosportul, mama a condus destul de bine. Sper sa fie la fel si de acum inainte.
Sportul a fost viata ei. Pacat ca s-a dus in lumea cealalta tocmai cand ajunsese in varf. Toti o sa regretam asta.

Mama, noi ne vom gandi la tine mereu si vei ramane pe veci in sufletul nostru!

gavacaritei
13th September 2004, 10:57
Multe pareri de rau pentru Doina Stanescu. Toata simpatia pentru rudele si apropiatii ei.

Vadim
15th September 2004, 14:35
Te mai asteptam pe forum Andrei. BINE AI VENIT ! /hello
Asa e, Andrei, aici iti poti gasi o multime de prieteni in timp. Noi pe aici ne stim de ceva vreme, ne vedem lunar in afara formului si, normal, aproape zilnic pe aici, chiar si cu cei care intre timp au plecat in alte tari. Forumul este de aproape doi ani de zile si are o cumunitare puternica.

andreistanescu
16th September 2004, 23:42
Sunt bucuros ca imi pot face prieteni si aici. Eu ma duc in fiecare zi la turneul de tenis BCR Open Romania si la un moment dat o sa intru pe teren sa-i inmanez trofeul "Doina Stanescu" lui Victor Hanescu (in ziua cand va termina meciul invins). Bineinteles voi fi alaturi de fratele meu Razvan. Daca veniti pe acolo, poate ne vedem.
Va salut!!!

Vadim
16th September 2004, 23:43
Daca faci o fotografie poate ne-o trimiti si noua, sa o punem pe site.

andreistanescu
16th September 2004, 23:56
Am facut deja niste poze...dar nu prea multe. Stai sa incerc sa vi le trimit dar mai intai sa le descarc in calculator.

claudia_nation
22nd January 2005, 23:20
Andrutza Stii Ca Eu Voi Fi Mereu Alaturi De Tine Si De Razvi ! Va Iubesc Mult De Tot

claudia_nation
22nd January 2005, 23:27
in ziua de 23 ianuarie s-a nascut DOAMNA TENISULUI " DOINA STANESCU " ! trebuie sa ne aducem aminte in fiecare clipa de aceasta mare FIINTA ! O S-A PASTRAM MEREU IN SUFLETELE NOASTRE CA PE O ICOANA SFANTA!

a_ndrada
5th March 2005, 18:52
doina stanescu a fost cea mai buna comentatoare de tenis si tot timpul aveam o placere deosebita sa vizionez meciurile la care ea comenta.imi pare f rau ca a murit dar noi toti sunt sigura ca nu o vom uita niciodata

dumy84
9th March 2005, 00:02
Vreau sa aduc si eu un omagiu acestei Doamne a presei sportive romanesti care a fost DOINA STANESCU.Vocea sa era inconfundabila, parca facea parte din jocul de tenis.Tenisul fara ea este mai sarac. Dumnezeu sa o odihneasca in pace!

Ady
19th September 2005, 01:21
Andrei Pavel si Victor Hanescu au primit premiul “Doina Stănescu”, în memoria regretatei jurnaliste sportive, pentru românii care au ajuns cel mai departe în turneu.

adin.m
15th November 2005, 17:42
Doina Stanescu a fost o comentatoare deosebita a tenisului. Imi aduc aminte ca in momentul in care am auzit vestea ca a incetat din viata am ramas socat. Mi-a placut mult la ea modul in care comenta,cum intuia ascensiunea unor jucatoare.

In opinia mea cred ca Doina Stanescu a fost cea mai buna comentatoare de tenis pe care a avut-o Romania. Imi aduc aminte ca i-am ascultat pentru prima data comentariile la Campionatele Mondiale de Patinaj Artistic,si am fost placut surprins de modul in care aceasta comenta alaturi de fosti patinatori romani.
Dupa aceea i-am auzit inconfundabila voce si la tenis si mi-a placut mult modul in care comenta meciurile de tenis. Din spusele ei am intuit ca ii placea de Martina Hingis,Patty Schnyder iar in ultima parte de Anastacia Myskina.
Nu voi uita niciodata comentariile ei in timpul turneului de la Roland Garros se simtea pe vocea ei ca ii place enorm acest turneu.
Si acum imi suna in minte comentariile ei dea dreptul exceptionale,cel mai mult mi-a placut cum a comentat avancronica de la Turneul Campioanelor din 2002.In momentul cand facea retrospectiva de la Australian Open ea spunea cam asa ceva:
"Cu sora sa iesita din competitie,Venus Williams trebuia sa treaca de Monica Seles in sferturi si de Martina Hingis in semifinala,pentru a juca finala. Dar nu ajunsese inca la jumatatea drumului cand au inceput problemele. A avut nevoie de 3 seturi pentru a trece de tanara de doar 18 ani Daniela Hantuchova.
In sferturi,cu genunchiul accidentat Venus a intalnit-o pe Monica Seles. Seles se afla pentru a sasea oara in sferturi in timp ce Venus disputa pentru a patra oara aceasta faza in tot atatea participari.
Si avea atata ritm si acuratete in lovituri incat Venus nu a mai putut raspunde,practic ea a adunat doar 5 game-uri in urmatoarele 2 seturi. 6/7 6/2 6/3 Seles se califica pentru a sasea oara in semifinale la Melbourne." Cam acesta este unul dintre comentariile care mi-au placut enorm.
Din modul in care vorbea despre anumite jucatoare iti puteai da seama ca este o adevarata profesionista,si ca intuieste foarte bine ascensiune viitoarelor mari campioane.
Imi pare rau ca nu a reusit sa o vada pe Mary Pierce in acest an,sau pe Davenport despre care intuia in 2004 la finala de la Amelia Island ca ea este una dintre pretendentele la numarul 1 mondial,asa a si fost. Pentru Clijsters cu sigurana ca s-ar fi bucurat sa o vada cu un titlu de Mare Slem in palmares.Ma bucur ca a reusit sa o vada pe Sharapova triumfand la Wimbledon in fata Serenei,despre Maria spunea in timpul turneului de la Berlin 2004 ca ea are sanse reale la un titlu de Mare Slem iata ca asa a si fost.
Impreuna cu Sever Dron forma un cuplu ideal pentru un comentariu de tenis de cea mai inalta calitate. Nu voi uita niciodata modul in care a comentat semifinala de la Roland Garros 2003 dintre Henin si Serena Williams sau ultima sa finala,pe care a comentat-o,dintre Clijsters si Henin.
Fiind un fan al tenisului mi-am inregistrat pe casete video majoritatea meciurilor din 2001 pana in prezent,iar pe unele dintre aceste casete se poate auzi comentariul acesteia. Intr-adevar a fost o figura marcanta a sportului romanesc,cu siguranta ca acolo unde este,priveste modul in care tenisul feminin a evoluat.
Cel mai mare regret al meu este acela ca nu a putut sa comenteze evolutia lui Mary Pierce din acest sezon dar sunt sigur ca de acolo de sus ea este incantata de evolutia frantuzoaicei.
Nu am sa o uit niciodata pe aceasta mare comentatoare de tenis.
Dumnezeu sa o odihneasca in pace!

andreistanescu
26th November 2005, 14:41
adin, te-as ruga frumos daca poti sa ne intalnim intr-o zi sa imi dai si mie casetele pe care le ai, sa fac si eu o copie ca sa pot auzi comentariul mamei...imi este tare dor de vocea ei. poti sa imi scrii pe andrei_stanescu2003@yahoo.com
Multumesc

adin.m
27th November 2005, 19:38
adin, te-as ruga frumos daca poti sa ne intalnim intr-o zi sa imi dai si mie casetele pe care le ai, sa fac si eu o copie ca sa pot auzi comentariul mamei...imi este tare dor de vocea ei. poti sa imi scrii pe andrei_stanescu2003@yahoo.com
Multumesc
Iti ofer aceste casete cu cea mai mare placere. Trimite-mi mesaje pe adresa adin@flash.ro pentru a vedea cum o pot face. Nu locuiesc in Bucuresti dar asta nu conteaza atat timp cat sunt dispus sa-ti fac o bucurie!

posted 28.11.2005 :

Chiar azi am inceput sa-ti inregistrez o caseta de 240 de minute pe care se aude comentariul inconfundabilei Doina Stanescu. Iti trimit caseta imediat ce imi vei da informatiile de care am nevoie si anume adresa ta. Ti-am trimis niste mail-uri in care ti-am dat mai multe informatii. Fii sigur ca dorinta ta va deveni realitate!
Cele mai frumoase ganduri de la Adin.

adin.m
29th November 2005, 18:26
Azi 29.11.2005 am terminat de inregistrat prima caseta cu comentariul Doinei Stanescu.

bibul
22nd January 2011, 22:13
Dacă nu greșesc, mâine ar fi împlinit 53 de ani. Încă îmi mai lipsește. Mi-a schimbat viața.

Optimistul
23rd January 2011, 23:28
Poti sa ne dai mai multe detalii ?