PDA

View Full Version : Iordanescu...



nemo_
9th June 2003, 13:02
vreau in acest subiect mesaje in legatura cu antrenorul echipei noastre nationale....ce face bine....cu ce greseste...

nemo_
9th June 2003, 13:13
e bine zic eu ca isi doreste cu adevarat sa faca treaba buna...
cu ce a gresit...la meciul cu Bosnia a facut o mare greseala prin faptul ca retras echipa pe final de meci....nu asa procedeaza marii campioni.....
si mai sunt si alte erori in ceea ce priveste selectia si felul in care i motiveaza pe jucatori!s-a vazut ca au intrat cu mare frica pe gazonul din Craiova!
...sper ca Iordanescu sa isi schimbe felul de abordare a meciurilor importante!daca nu....

nemo_
9th June 2003, 13:17
daca nu, mai bine isi vede de treaba lui si ne lasa in pace....!!!

ieppy
9th June 2003, 14:05
Parerea mea sincera este ca Iordanescu nu are ce cauta la nationala. Ma bazez pe rezultatele lui ca antrnor ca in afara de sferturile de finala la CM94 a fost dat afara de peste tot inclusiv Rapid. Am fii putut sa-l luam pe Boloni inapoi insa asta a semnat cu Rennes. Parerea mea este ca ar trebuii pus un antrenor tanar ca antrenor principal, gen Lacatus, Rednic(in nici un caz Nae Manea care isi bate efectiv joc de tineret si vad ca nimeni nu zice nimic), si un director tehnic straini gen Nevio Scala sau Klaus Topmüller. In felul asta am avea asigurata o banca tehnica experimentata si entuziasta. Criteriile de convocare ar fii clare si nu lear pune nimeni la indoiala. Cu tot respectul Soava este rezerva l aRapid si joaca in echipa nationala? De Bundea nu am auzit nici de rau si nici de bine de cand sa intors si joaca la Nationala? Pe Ciubotariu nu il ia desi e titular acolo in Belgia si capitan de echipa desi se plange ca nu are fundasi. Iordanescu nu este capabil sa fie antrenor la nationla. Hai Romania

FatFrumos
9th June 2003, 14:30
Ieppy ya right iar la CM94 nu el a condus echipa ci la lasat pe Hagi sa faca ce a trebuit in teren, nici Boloni nu merge ca forteaza intinerirea prea mult si merge la forta fizica nu la technica pina la urma sintem romani nu suedezi.......singurul care ar fi trebuit sa fie la Nationala e Lucescu cel putin un an doi sa o formeze sa ia pe cine trebuie in Nationala nu balarii ca Iordanescu ca genul lu ala care ia dat golul de 3-2 lui Tomasson in meciul cu Danezii.....parca nu sar gasi un fundas stinga masiv si bun in tot campionatul nostru il tot forteaza pe altii sa joace fundasi stinga si se mira de ce tot pierde.

diablo20
9th June 2003, 15:00
dupa parerea mea iordanescu nu are ce acuta la nationala. perioada lui de aur a fost construita de lucescu care i-a lasat totul pe tava. acuma echipa tre schimbata si iordanescu nu stie asa ceva lucru evidentiat si de convocarile pe care le face. acum "orice" jucator care-si da silinta putin poate ajunge la nationala pe cand inainte de 90 cine era convocat la nationala era un fel de mana cereasca si in plus punea si mult suflet pe cand acuma sunt jucatori care vin ca sa-si arata impresiile pe teren.
cel mai bun ar fi lucescu dar acesta a declarat ca nu mai vine la nationala deoarece nu a fost luat in seama atunci cand era nevoie de antrenor, daci vinovatul nr.1=nea mircea.
sincer acuma as dori ca la nationala sa fie lacatus. eu cred ca el poate aduce romania acolo sus unde-i este locul.
Cu respect pt suporterii nationalei!!!

ieppy
9th June 2003, 15:08
Fat Frumos imi da dreptate! Asta e una noua :thinkso: . Oricum sunt slabe sperante ca Iordanescu sa ne lase. Numai daca pierdem calificarea ar pleca un lucru pe care nu il doreste nimeni. Asa ca spre binele Romaniei trebuie sa il suportam si sa speram ca vom castiga la Oslo.

FatFrumos
9th June 2003, 15:19
Normal ca trebuie sa speram si sa suportam echipa nationala pentru ca este mindria noastra......cu jucatorii ramasi eu zic ca nu are incotro Iordanescu si o sa faca echipa cum trebuie (din greseala :)) ....sper sa ne faca surpriza placuta sa ne luam punctele inapoi care ne cuvin.

ricky
9th June 2003, 16:24
Impotriva...baschetbalistilor norvegieni (media de inaltime-1.86) as vrea sa vad o...ECHIPA si nu 11 vedete !
"COBRA" instrimba, deja, din nas ! Si altii ca el !
Apoi, sint de acord cu cei care sustin ca n-au vazut tactica in ERA IORDANESCU !
Poate va avea noroc ! Gol si...aparam !
Dar, nici apararea nu mai e cea fost !
NOROCUL nostru e ca exista prea putine echipe de virf !
Dar, cele mici vin cu siguranta !
Am mai spus-o : in spate (vezi TINERETUL) nu VINE NIMIC !
Din nimic, cu nimic...NIMIC NU FACI !
In EUROPA, un antrenor de "valoarea" lui n-are ce cauta !
Sau trebuia sa spun...UE ?!

P.S. ASTA E...SCUZA LUI IORDANESCU !

realmadrid.com
11th June 2003, 23:00
Sunt foarte de acord cu diablo in privinta echipei si iordanescu chiar nu are ce cauta la national.Sunt multi antrenori mai buni decat el rednic,lucescu si etc

ad3an
11th June 2003, 23:22
IOrdanescu a reusit sa ne aduca inapou punctele care le meritam dar Arbitrul ceh sau slovac sau ce masa e ni le-a luat inapoi
HA HA HA

cristianc
12th June 2003, 08:42
iordanescu out

Njock
12th June 2003, 10:10
Cand o sa avem un antrenor care la 1-0 nu o sa se apere, atunci o sa speram mai mult. Deocamdata...

Si inainte ne mai "ciupeau" abitrii, dar aveam echipa si nu se vedea asa.
Daca faceam 2-0 (Ganea) putea sa dea arbitrul :ciocan: si 11m. si rosu lui Chivu ca tot ii bateam.

Timisoreanul
12th June 2003, 10:20
Iordanescu dupa parerea mea este un om care poate fi usor de manevrat, incapatinat, supraestimat, personalitatea lasa putin de dorit (isi da demisia, nu si-o da???), ca antrenor ce rezultate are? in afara de nationala unde seful era de fapt Hagi, sau la inceput cu Steaua. Unde a antrenat la Al Hilal sau Al Bundy, astea sint echipe?
Habar nu are sa aseze o echipa in teren, vad ca mai nou are o tactica cu 4-2-4, unicat in care practic mijlocasii lipsesc cu desavirsire, poate nu cunoaste jucatorii, fiecare pe ce post joaca. Bine ca n-a jucat cu Ganea si Mutu fundasi si cu Iencsi atacant. Despre inlocuiri ce sa mai vorbim, totdeauna sint facute aiurea si totdeauna neinspirate.
Eu cred ca vrea sa cistige 2 titluri in 2 secole diferite "cel mai bun antrenor al secolului" si "antrenorul care a distrus o generatie".
Iordanescule esti slab, lasa-ne si ia-ti in serios cealalta meserie General, cel putin acolo ai un viitor, oricum intram in NATO.

adbogdan
12th June 2003, 11:22
Iordanescu poate cel mult administra o echipa construita de altii. Atunci cand trebuie sa creeze ceva e clar ca Iordanescu e mult inferior unor antrenori de talia lui Lucescu sau Boloni. Poate si Rednic, dar mai are de invatat (a pierdut ambele meciuri cu Steaua pe greselile proprii, facand exact ce-a facut Iordanescu, adica retragandu-se atunci cand avea un rezultat favorabil pe tabela).

Tudose
12th June 2003, 13:58
Ai dreptate, Iordanescu lucreaza bine cu echipe construite de altii.
Lucescu e in primul rand un constructor de echipe (in ordine cronologica: Corvinul, Nationala, Dinamo, Brescia, Rapid, Galatasaray, Besiktas), un muncitor, dar si un pedagog si un parinte pentru jucatori (i-a crescut s-au i-a "reinventat" pe Boloni, Camataru, Lupescu, Lupu, Raducioiu, Nouma, Sergen, si multi altii...).
Ar fi fost cel mai bun pentru Nationala Romaniei, aflata intr-o perioada de reconstructie. Aici si-ar fi putut demonstra cu adevarat calitatile de care aminteam mai devreme.
Boloni si Rednic au preluat ceva din stilul maestrului, dar inca nu se ridica la inaltimea acestuia.
Eu zic ca Iordanescu trebuie sa termine ceea ce a inceput. Daca se dorea reconstructia echipei, trebuia incercata aducerea lui Lucescu in 1998, 2000 sau 2002, cand au fost ocazii... dar nu s-a dorit lucrul acesta (Mircea Sandu stie de ce... 8) ). Sa vedem cum se va incheia campania actuala si apoi facem calcule si propuneri.


Iordanescu poate cel mult administra o echipa construita de altii. Atunci cand trebuie sa creeze ceva e clar ca Iordanescu e mult inferior unor antrenori de talia lui Lucescu sau Boloni. Poate si Rednic, dar mai are de invatat (a pierdut ambele meciuri cu Steaua pe greselile proprii, facand exact ce-a facut Iordanescu, adica retragandu-se atunci cand avea un rezultat favorabil pe tabela).

Albastreata
12th June 2003, 19:42
Daca tot aveti atatea sa-i reprosati lui Iordanescu, (acum cand calificarea e compromisa, si nu din cauza lui, zic eu), pe cine vedeti voi ca fiind in stare sa scoata rezultate mai bune in conditiile create de mafia din fotbalul romanesc ? Eu cred ca nu se va gasi nici un antrenor de talia lui Iordanescu care sa accepte asemenea conditii si tare ma tem ca nici Iordanescu nu va mai suporta mult ! /nope/

sergiuvoicu
12th June 2003, 21:46
Iordanescu e cel mai tare antrenor. I-a fost data o echipa aflata in impas (dupa esecul de la calificarile pentru Cupa Mondiala, unde Hagi a fost antrenor -> cea mai tampita faza care am vazut-o vreodata in fotbal, nici Luxemburgul nu-si pun antrenorii direct la nationala). Acum au inceput sa mai miste si au jucat foarte bine in aceste doua meciuri si Romania se va califica in mod sigur la Europene, deoarece va castiga in Danemarca iar Bosnia va bate cu Norvegia sau/si va face egal cu Danemarca. ROMANIA SE VA CALIFICA! :bere:

nick
12th June 2003, 22:23
Sint de acord cu ideea ca Iordanescu nu ar trebui sa mai ramina mult la echipa nationala.Este complet rupt de ceea ce se intimpla in fotbalul zilelor noastre(de,in Arabia Saudita noutatile ajung mai greu!)ba uneori pare chiar rupt de realitate.
Problema e alta si Albastreata a atins-o perfect:la nationala Romaniei nu trebuie un antrenor valoros ci trebuie unul care sa accepte regulile impuse de MAFIA care conduce totul in fotbal.Asa ca pina ce nu se va schimba ceva la nivelul conducerii fotbalului romanesc(si asta se va face doar cu o bomba sub casa fotbalului,caci metodele "democratice" vor avea acelasi rezultat:Mitica si Sandu alesi pe viata)degeaba ne obosim noi sa discutam despre tactici,scheme de joc,antrenori ,jucatori, etc.

Cristi
12th June 2003, 22:24
Cred ca am mai zis de 100 de ori... era Iordanescu s-a incheiat. Pe vremuri aveam nevoie de un antrenor care sa nu piarda un meci facand erori grave. Acum avem nevoie de un antrenor care sa castige o partida mai mult cu capul... cum ar fi Lucescu... sau Boloni.

Nu sunt de acord ca Boloni se bazeaza pe fizic, chiar deloc. Asta e o prostie. Pai pe cine a promovat / sustinut el? Radoi, Niculae (astia doi chiar sunt puternici, ce e drept), Fl. Dumitru (un naparstoc, vorba aia, dar tehnic), Ad. Ilie (probabil cel mai tehnic jucator roman la ora actuala), Cernat (idem), chiar Mutu (la vremea aceea nu avea decat tehnica). Boloni STIE sa faca o echipa care sa aiba de toate... ar fi IDEAL pt nationala, DAR trebuie sa plece Sandu mai intai. Si va garantez ca o sa plece daca nu ne calificam, o sa il debarce puterea. Eu zic ca viitorul lui Boloni e tot la nationala. Poate o sa si divorteze :)

Si mie imi place mult Lacatus, dar e cam defensiv totusi. Si e prea tanar... sa mai capete experienta. Rednic e doar o reflexie palida a lui Lucescu, nici nu intra in calcul. Hagi = dezastru. Si nu-l va depasi niciodata nici macar pe Hizo ca antrenor.

Pt meciul cu Norvegia l-as pune pe Dinu :D ca eu zic ca un prim meci ar fi in stare sa castige. Macar ca ii va surprinde.

Lucescu stie ca are prea mult de pierdut daca vine la nationala, asa ca nu o sa o faca... decat poate tot dupa ce pleaca Sandu. Sau daca o sa se duca in genunchi la el si o sa il implore alde Sandu.... poate atunci. Dar Lucescu e constient ca a imbatranit si a pierdut din stralucire, ce e drept castigand in siretenie... de ce ar pleca din Turcia unde toti ii manaca din palma si unde l-ar aplauda si daca ar pierde cu 20-0? Ei stiu ce e aia recunostinta, nu ca noi ingrati si invidiosi.

Viitorul NU suna prea bine...

ALI BABA
13th June 2003, 09:52
Departe de mine gandul de a-l apara pe generalul fara armata. Dar, ce sa-i faci, ma inghionteste dracusorul: cu exact aceleasi echipe si acelasi joc, dar fara ghinionul si greselile de arbitraj cunoscute, meciurile cu Norvegia ar fi fost castigate. Ba, indraznesc sa spun ca si cel cu Danemarca. Oricum, cum ar fi sunat cronicile (sau postarile noastre) cu - macar! - cinci puncte in plus? E un subiect de meditatie...

ieppy
13th June 2003, 10:06
Daca aveam 5 puncte in plus nu se lua nimeni de Iordanescu. Insa nu avem 5 puncte in plus asa ca nu avem de ce sa meditam. Eu am fost de la inceput impotriva lui Iordanescu. De cand la inlocuit pe Hagi. Iordanescu trebuia sa stea la arabi ca acolo nu deranja pe nimeni. Insa sa intors si uite ce a facut. Suntem la mana bosniecilor si asta nu este niciodata un lucru bun.

Dorin
13th June 2003, 17:07
Sincer sa fiu cred ca Iordanescu sta pentru un ascendent moral si o traditie victoriasa .Efect psihologic pozitiv . Si nimeni nu se supara(pe bune...) sau sperie de el...Asa ca baietii joaca destul de relaxati . Si nu e rau . Dar altfel nu prea mult de adaugat .Ca nu a putut fii la conferinta de presa de dupa meci e o mare slabiciune consider eu .N-ar strica cineva mai ferm si care sa mobilizeze echipa si sa terorizeze un pic adversarii si jurnalistii cu comentarii sanatoase ....! :yeah: Dorin

rvemis
13th June 2003, 18:06
in primul rand ar trebui sa le fie rusine celoc care spun ca iordanescu nu e un mare antrenor.Performantele din 94 se datoresc in mare masura si lui hagi dar cred ca antrenorul este cel ce trebuie sa ia meritele.Nu e vina lui ca a avut un jucator atat de bun in echipa ca Hagi.Intradevar nu a facut prea bine ca l-a bagat pe Adi Ilie in teren si ca l-a duc pe pancu la dracu unde nu a jucat niciodata dar in rest cred ca a fost o asezare f buna.Inca o data sa va fie rusine:ati uitat cand tipam cu totii pe strada in 94 cand am batut argentina.Mi-e sila de cainii care te ling daca le dai mancare si te musca daca nu le dai nik.Ganditiva si la echipa tanara pe care tre sa o puna pe picioare si la stadioanele infecte pe care am jucat in romania(sa-i dau **** tampitului aluia de mircea sandu).In fine ...io zic ca bosnia o sa bata norvegia ptr ca mai are sansa de caliuficare...bate tot si se califica de pe locul 2.Bosnia e o echipa care a aratat un fotbal de calitate fata de Norvegia.Si nu mai dati vina pe antrenor atat timp cat arbitrii ne mananca meciul.pa

Albastreata
13th June 2003, 18:44
Vad ca mai toti il considera pe Iordanescu slab, dar singura propunere in locul sau ar fi Dinu (!?!). Pai macar prin prisma rezultatelor obtinute si nu exista grad de comparatie! In rest se pare ca e clar: Lucescu sau Boloni au contracte pe bani multi pe care federatia nu i-ar plati in veci, generatia tanara, (Hagi, Rednic, Lacatus, Cirtu, etc.), este mult prea neexperimentata pentru corvoada de a conduce Nationala Romaniei sub presiunea publicului si a pretentiilor impuse de rezultatele anterioare, pe de o parte si de "strategiile" celor care conduc de fapt fotbalul romanesc, pe de alta parte. De adus un antrenor din afara nu se pune problema, ca sar in aer "afacerile" ! Ar mai fi Jenei, dar care cred ca la varsta lui nu mai accepta. Asa ca Iordanescu la aceasta ora este singura solutie (si nu vad bine Nationala daca, Doamne-fereste, zice si el "PAS"!), asa cum zicea rvemis, macar pentru ceea ce a facut pana acum ca antrenor la Nationala si pentru asta merita tot respectul ! :happy

oaspetele
14th June 2003, 16:07
Vad ca mai toti il considera pe Iordanescu slab, dar singura propunere in locul sau ar fi Dinu (!?!). Pai macar prin prisma rezultatelor obtinute si nu exista grad de comparatie! In rest se pare ca e clar: Lucescu sau Boloni au contracte pe bani multi pe care federatia nu i-ar plati in veci, generatia tanara, (Hagi, Rednic, Lacatus, Cirtu, etc.), este mult prea neexperimentata pentru corvoada de a conduce Nationala Romaniei sub presiunea publicului si a pretentiilor impuse de rezultatele anterioare, pe de o parte si de "strategiile" celor care conduc de fapt fotbalul romanesc, pe de alta parte. De adus un antrenor din afara nu se pune problema, ca sar in aer "afacerile" ! Ar mai fi Jenei, dar care cred ca la varsta lui nu mai accepta. Asa ca Iordanescu la aceasta ora este singura solutie (si nu vad bine Nationala daca, Doamne-fereste, zice si el "PAS"!), asa cum zicea rvemis, macar pentru ceea ce a facut pana acum ca antrenor la Nationala si pentru asta merita tot respectul ! :happy

totusi , cand vezi ca acel antrenor repeta la nesfarsit niste greseli , si ma refer la lipsa de curaj , la clasica temporizare , parca iti vine sa-i spui "la revedere".......
:thinkso:

Edgar
14th June 2003, 17:22
De ce nu i s-ar mai da o shansa lui Piturca?
Iar despre Dinu, shtiu ca la un moment dat, Dinamo avea cel mai spectaculos joc in Romania - in 2000 parca, atunci cand a realizat eventul. Corectatzi-ma daca greshesc.
De curiozitate, daca nu ne calificam, pe cine vedetzi la carma (ce limba de lemn! :) ) natzionalei? Imi inkipui ca Iordanescu o sa-shi dea demisia daca ratam calificarea.

ieppy
14th June 2003, 18:12
Eu as vrea sa vad orice antrnor tanar din Romania la nationala(Lacatus, Rednic...). Insa pentru cel putin doi ani trebuie sa fie si un director tehnic straini. Un om de valoare de genul lui Nevio Scala sau Klaus Topmüller. In asa fel compensam lipsa de experienta a eventualui antrenor tanar cu experienta unor antrenori straini cunoscuti. Insa momentul cand Sandu va da doua salarii pentru nationala este momentul cand Dinamo, Steaua sau Rapid castiga Liga Campionilor.

FatFrumos
14th June 2003, 19:24
Sandu nu e prost sa dea banii care si-ii pune in buzunar......tare lacomi pot fi nu lea ajunge ce au trebuie sa fure pina la nesfirsit.

sebi
14th June 2003, 19:50
eternii Iordanesti din vadul romanesc si eternii idiosincratici din vadul romanesc.
la fotbal, la politica, si la tot, romanul etern se pricepe. cum se spune, o tara cu 22 de milioane de antrenori.
de n-ar fi fost mana exotica, acum era pe val. lasati omul sa-si faca treaba. nici Roma nu s-a construit peste, dar de distrus s-a distrus asa de repede.
e ca intr-o casnicie. e greu sa sti cand trebuie sa o rupi, sau sa mai lasi o sansa. :)
dar trebuie lasat sa-si duca mandatul. din orice directie inclini, tot sunt bani in joc. dar fotbalul mai ramane ceva hrana de spirit la un popor mintit pana si de el insusi.

FatFrumos
14th June 2003, 20:00
Frumos spus Sebi i think i'm gonna cry......

Edgar
14th June 2003, 20:03
A fost necesara folosirea dictzionarului dupa citirea postului lui Sebi. A mai mancat shi nishte cuvinte, dar e intr-adevar impresionant postul. :D
FatFrumos, vrei o batistutza ceva? A, vad ca tzi-ai skimbat avatarul. Sa-tzi traiasca! :)

ieppy
14th June 2003, 20:05
Daca Iordanescu este lasat sa duca mandatul la capat cum zici tu Sebi atunci avem ocazia sa vedem Bosnia luandune in clasament. Este posibil atata timp cat noi pierdem la Danezi. Am citit azi un interviu cu Boloni. Omului asta ias da (daca as avea) un milion de para pe an numai sa vina la nationala. Un om inteligent care se pricepe la fotbal si nu numai la antrenat ci se gandeste si la viitor. Este cea mai buna optiune as spune chiar mai buna decat Lucescu. Daca nu atunci antrenor roman tanar si director tehnic strain.

FatFrumos
14th June 2003, 20:07
Edgar doesnt that piss you off cind avem oameni destepti in tara si ne lasam condusi de *******i cu 3 clase ca Dragomir?.....just a thought.

Edgar
14th June 2003, 20:40
Draga FatFrumos, nu-s fotbalist ca sa fiu condus de Dragomir. Deci nu ma oftic. Daca decanul de la facultatea la care sunt ar avea 3 clase, poate ash avea ceva de spus. Plus ca Dragomir e la nush'ce facultate privata. E o zicala care spune ceva de genu': fiecare popor are conducerea pe care o merita. Aplicand asta fotbalului romanesc, vezi unde ajungi. Dragomir o sa ramana mult shi bine in fruntea LPF, cel putzin atat timp cat preshedintzii de club sunt multzumitzi de el. Noi ca suporteri ce putem face?

FatFrumos
15th June 2003, 00:26
Draga Edgar nu cred ca acest popor merita aceasta soarta considerind prin ce a trecut acest popor in doua decenii.

Edgar
15th June 2003, 00:30
Totul e relativ. Vad ca deviem de la subiect. Sa revenim la oile noastre. Adica la Iordanescu.

Cristi
15th June 2003, 00:35
Daca Iordanescu este lasat sa duca mandatul la capat cum zici tu Sebi atunci avem ocazia sa vedem Bosnia luandune in clasament. Este posibil atata timp cat noi pierdem la Danezi. Am citit azi un interviu cu Boloni. Omului asta ias da (daca as avea) un milion de para pe an numai sa vina la nationala. Un om inteligent care se pricepe la fotbal si nu numai la antrenat ci se gandeste si la viitor. Este cea mai buna optiune as spune chiar mai buna decat Lucescu. Daca nu atunci antrenor roman tanar si director tehnic strain.

De acord 100%. Merita toti banii...

Iordanescu e depasit. Si si-a epuizat norocul.

MESERIASUL
15th June 2003, 01:33
Domnilor,

Cred ca Iordanescu trebuie lasat sa-si faca treaba pana la capat /mai sunt doar 2 meciuri pana la final/ si abia apoi tragem linie si vedem. Credeti ca daca-l schimbam acum, ne poate garanta eventualul inlocuitor ca vom lua 6 puncte in urmatoarele meciuri??? /si chiar daca le vom lua, este posibil sa nu ne foloseasca/. Oricum, daca ratam calificarea /lucru foarte probabil/, cel mai de bun simt gest al lui Iordanescu este, evident, demisia!!!! :cya: :?

FatFrumos
15th June 2003, 07:06
Meseriasule pai linia poti sa o tragi deacum ca nu se mai duce nicaieri...meciul cu Luxemburg e un joke iei orice echipa din divizia A si iei cele trei puncte.....dar meciul cu danezii nici vorba....

Dorin
15th June 2003, 09:39
Problema cu un antrenor la nationala este ca toti au opinie si fiecare trebuie sa aiba dreptate . Ma refer la cei din jurul echipei , federatie , ziaristi si suporteri . Cum isi poate cineva tine capul limpede ??!! Ca Iordanescu e bun sau nu nu are asa mare importanta cind nu avem un inlocuitor capabil si respectat . Chiar daca Lucescu si Boloni au succese tnem minte ca si ei au trecut pe acolo si ca au plecat mai departe umiliti si necajiti. Problema este peste tot. De exemplu : Nu are Anglia antrenori de valoare ? Si iata ca la nationala au un suedez Erikssson exact pentru a gasii o fire neutrala si greu de modificat si impresionat :yeah: Dorin

hdragos
15th June 2003, 16:02
o intrebare de baraj: arunca cineva din fotbalul romanesc macar o privire pe forumul asta, sau pe altele asemanatoare?

Oricum, eu sunt de parere ca Iordanescu are acum nevoie de liniste, sprijin si un lot pe masura ca sa reuseasca ceva(calificarea). Oricare antrenor al nationalei ar avea nevoie de asta, nu?

Privitor la meciul cu Norvegia, no comment. Mai au si altii arbitri spurcati si hoti nemernici. :x /fu/

Singura "greseala" a lui Iordanescu a fost "ordonarea" retragerii, si pe fondul asta punctele s-au dus pe apa sambetei. Norvegia nu a aratat nimic in meciul asta, cu tot cu numele lor de peste hotare, nu merita punctul.

Totusi sanse mai sunt inca, si echipa are potentialul necesar sa bata Danemarca la ei acasa.

Hai Romania si doamne ajuta sa isi revina Dorinel Munteanu, e atata nevoie de el acolo ! :yeah:

FatFrumos
15th June 2003, 21:23
Potential este chiar foarte mare......dar motivatie si antrenor nu este iar sanse de calificare = 0

ovidiudod
15th June 2003, 22:38
iordanescu afara cu tine si cu fratii becali cu tot..sacrificati rezulatatele pentru bani

oaspetele
15th June 2003, 23:04
Domnilor,

Cred ca Iordanescu trebuie lasat sa-si faca treaba pana la capat /mai sunt doar 2 meciuri pana la final/ si abia apoi tragem linie si vedem. Credeti ca daca-l schimbam acum, ne poate garanta eventualul inlocuitor ca vom lua 6 puncte in urmatoarele meciuri??? /si chiar daca le vom lua, este posibil sa nu ne foloseasca/. Oricum, daca ratam calificarea /lucru foarte probabil/, cel mai de bun simt gest al lui Iordanescu este, evident, demisia!!!! :cya: :?

omule , daca unu se pune si baga in spital un bloc intreg , sa nu-l aruncam dupa gratii pana nu-i termina si pe aia de la 4 ???
Iordanescu trebuia sa demonstreze pana acum de ce e in stare. calificare se joaca incepand cu primul meci , trecand prin al doilea , etc.
e simplu.
sunt doua posibilitati :
1.Iordanesc e de vina ca am ratat calificarea. afara cu el , deci.
2.jucatorii sunt de vina. cine i-a selectionat?? Iordanescu. deci ??
chiar toti jucatorii nu pot fi inlocuiti. sau poate da. oricum el are principala vina ca i-a selectionat. sau ca nu i-a schimbat cu altii.
s-a vazut , meciurile cu Norvegia si Danemarca puteau sa aiba alt deznodamant. daca scoateam cate un egal , altfel se punea problema.

calificarea e , sinceri sa fim , compromisa. de ce sa-l mai tinem pe Puiu pe banca , iar dupa ultimul meci sa-l dam afara , cand putem sa gasim un nou antrenor , care sa-si intre in mana cu astea 2 meciuri care au mai ramas. si eventual care nu-i este frica sa atace.
:rolleyes: :?
8)

Albastreata
15th June 2003, 23:52
Ok ! Iordanescu e obosit, expirat, eronat, fara perspectiva la nationala, a ratat calificarea (oare el?), are metode invechite, etc, etc ! Dar spuneti si cine l-ar putea inlocui !!! Atunci am putea sa spunem ca exista o alternativa, am putea discuta concret ! Eu raman la parerea ca la ora asta nu exista alt antrenor, cel putin de talia lui Iordanescu, care sa poata fi adus si sa vrea sa vina sa antreneze Nationala Romaniei ! /nope/

hdragos
16th June 2003, 00:32
Viitorul in fotbalul asta e sumbru, e mult mai adanca problema decat Iordanescu, incepe de la educatia si exemplele de "profesionism" pe care le primesc tinerii care incep fotbalul. Si astea le vor marca viata si cariera fotbalistica(daca se va pune problema de asa ceva). :x

oaspetele
16th June 2003, 07:45
Ok ! Iordanescu e obosit, expirat, eronat, fara perspectiva la nationala, a ratat calificarea (oare el?), are metode invechite, etc, etc ! Dar spuneti si cine l-ar putea inlocui !!! Atunci am putea sa spunem ca exista o alternativa, am putea discuta concret ! Eu raman la parerea ca la ora asta nu exista alt antrenor, cel putin de talia lui Iordanescu, care sa poata fi adus si sa vrea sa vina sa antreneze Nationala Romaniei ! /nope/

Lacatus.
Balint.

sau de ce nu , ne-am putea risca cu un stranier.
(io dau solutii de antrenori , dar stiu bine ca un stranier nu va fi cooptat niciodata la carma nationalei .)

Ferko
16th June 2003, 08:27
Iordanescu a mostenit ECHIPA de la Lucescu. ECHIPA l-a facut general, nu generalul a facut echipa ! Iordanescu A FOST MARE, dar s-a terminat; e vremea sa lase pe altii. Chiar este asa de greu de priceput ?

Drakoness
16th June 2003, 10:32
Ba frate unde a facut echipa lucescu? l-a format pe aia de la Dinamo. In echipa mai erau si fostii stelisti ( majoritari). . Cu aia ce treaba a avut Lucescu? Lasa-ma cu Lucescu.In plus toti titularii jucau afara sau la Steaua
Ca vremea lui Iordanescu a trecut asta e adevarat. Tb sa fie lasat sa plece dupa Danemarca si adus Boloni. :yeah:

hdragos
16th June 2003, 11:13
Ok ! Iordanescu e obosit, expirat, eronat, fara perspectiva la nationala, a ratat calificarea (oare el?), are metode invechite, etc, etc ! Dar spuneti si cine l-ar putea inlocui !!! Atunci am putea sa spunem ca exista o alternativa, am putea discuta concret ! Eu raman la parerea ca la ora asta nu exista alt antrenor, cel putin de talia lui Iordanescu, care sa poata fi adus si sa vrea sa vina sa antreneze Nationala Romaniei ! /nope/

Lacatus.
Balint.

sau de ce nu , ne-am putea risca cu un stranier.
(io dau solutii de antrenori , dar stiu bine ca un stranier nu va fi cooptat niciodata la carma nationalei .)


De ce nu ne-am risca cu un stranier?
Ah ce m-as mai risca cu un Milutinovic sau Cesare Maldini.

oaspetele
16th June 2003, 15:04
am zis "sa ne riscam" , deoarece iti dai seama ce s-ar intampla daca acel antrenor ar da grs ??

ce ar mai sarii vaginii (pardon , vadimii) la gatul lui de strain , mama lui , ca vezi bine , noi suntem romani.


P.S. ce figura suna fara diacritice !!
:P

diablo20
16th June 2003, 15:15
De ce nu ne-am risca cu un stranier?
Ah ce m-as mai risca cu un Milutinovic sau Cesare Maldini.
cred ca ar fi cea mai mare greseala aducerea unui antrenor italian pt ca se stie ca majoritatea antrenorilor italieni sunt obsedati de aparare, iar la noi nu pre se poate pune in discutie acest lucru nu ca nu am avea fundasi de valoare dar noi nicionada nu ne-am aparat ca italienii. noi suntem o echipa cu multi jucatori tehnici si cred ca ar fi bun ca antrenor mancini care nu prea are in sange acel obicei de a se apara pana la nesfarsit.

Albastreata
16th June 2003, 16:23
... antrenor strain iese din calcul, nu atat din cauza lui Vadim... cat din lipsa de "disponibilitate" la federatie :D . Lacatus, Balint ? Pai sunt elevii lui Iordanescu, nu ? Si chiar daca, sa zicem, ar avea un "suflu" mai proaspat, de abia au deschis ochii ca antrenori ! Nu tu rezultate, performante, nimic sa le punem in balanta cu ale actualului antrenor. Si pe urma nu uitati ca varianta "tanar si neexperimentat" s-a incercat deja cu cel care ca jucator a fost nr. 1 : Gica Hagi si ati vazut cum l-au forfecat "specialistii" de la conducere, de nu-si mai gaseste echipa nici acum...! Cine credeti ca ar mai incerca sa pateasca la fel, acum cand situatia Nationalei e mult mai "delicata" ? :D Oricum cei care cred ca au o solutie viabila pot incerca sa posteze un chestionar...

oaspetele
16th June 2003, 16:36
totusi , Balint , si mai ales Lacatus s-au mai rodat , nu cred ca pot fi comparati cu hagi. el nici nu are stofa de antrenor (cum era aia ? aaaa da , parerea mea)
iar ei nu au fost DOAR elevii lui Iordanescu , ambii au evoluat in campionatul spaniol , de unde cred ca au avut ce invata.

alegerea e simpla : Iordanescu (ceva ce se stie ca nu aduce nimic nou si deci , nimic bine)
altul , despre care , in cazul celor doi nu esti sigur.
dar o sansa tot exista.

hdragos
16th June 2003, 17:18
si tot la Piturca ajungem pana la urma, nu?

FatFrumos
16th June 2003, 17:23
bottom line is: avem jucatori foarte buni dar nu joaca inchegat ca o echipa si nu au motivatie.....singura varianta care o vad sa iesim repede din impas va fi Lucescu la nationala sa o formeze cel putin un an (care nu vrea sa vina in tara daca capii federatiei si ligii zboara si il inteleg).....pina la urma chiar daca ar veni Boloni dupa meciul cu Danemarca cel putin sa aibe timp sa intinereasca echipa......dar si el mai are nevoie de experienta.

FatFrumos
16th June 2003, 17:24
si tot la Piturca ajungem pana la urma, nu?


Piturca?....you are on crack man

hdragos
16th June 2003, 19:51
hey, hold your horses, man, i hate the damn crack and all related to it. :x

Si mie imi place Bölöni, dar hai sa fim seriosi, o sa se mai apropie el de fotbalul romanesc curand sa mai suporte umilintele si lipsa totala de respect??

Hmm????
What do you think... MAN? That i am on crack, right?

hdragos
16th June 2003, 19:55
BTW, catre Bölöni merge votul meu ca viitor antrenor al echipei nationale.
Hai Romania, o sa vin sa va vad in Danemarca! :yeah: :yeah:

FatFrumos
16th June 2003, 20:13
toti sintem in aceasi oala....tot trebuie sa plecam capul indiferent unde sintem......dupa cum vad jucatorii nationalei nu realizeaza asta inca pina la urma nu cred ca conteaza prea mult cum ii aranjeaza antrenorul in teren.

ieppy
16th June 2003, 20:44
Discutia nu isi mai are rostul din moment ce Iordanescu nu da semne ca ar vrea sa renunte si nici Sandu nu vrea sa scape de el. Eu inca sper intr-o minune insa nu cred ca se va intampla ca noi sa ne calificam. Ce se va intampla dupa aceea? Probabil ca il vom pune pe Nae Manea la nationala ca daca el poate sa antreneze la tineret de ce nu ar avea valoare la seniori. Chiar nu exista nici o sansa sa scapam de mafiotii astzia din federatie. Chiar trebie sa vedem cum se duce fotbalul pe rapa?

FatFrumos
17th June 2003, 04:56
Ieppy din pacate asta am tot incercat sa iti spun ca de cei din federatie nu vom scapa niciodata....asta stiu asta fac nu au nici un fel de respect......singura solutie te duci cu toporul peste iei numai asa faci treaba

Ferko
17th June 2003, 13:35
Prima calificare a fost in 1990. Toti jucatorii jucau in tara. Aceea este echipa formata de Lucescu, si cu mici modificari inerente, a fost preluata de Iordanescu. Se poate verifica in arhivele din 1989 incoace. Cand ai jucatori ca Aliuta si nu-i pui sa joace, preferandu-l pe Adi Ilie - care in ultimii doi ani a facut mai multa tusa decat a jucat, cine-i de vina daca nu antrenorul ? Il are pe Pancu si nu stie sa-l foloseasca - tot antrenorul este de vina! Cat despre Lucescu, el a reusit mult in fotbal, chiar daca nu vor unii sa recunoasca, strainii stiu ei dece il platesc.

Ayrton
19th August 2003, 10:55
Uite si lotul complet pentru meciul de miercuri din Ucraina ora 19.00 in direct la TVR1:

Portari: Bogdan Lobont (Ajax Amsterdam), Bogdan Stelea (Salamanca);

Fundasi: Flavius Stoican (Dinamo), Florentin Dumitru (Steaua), Adrian Iencsi (Rapid), Ionut Rada (Universitatea Craiova), Cristian Chivu (AS Roma), Razvan Rat (Sahtior Donetk), Gabriel Tamas (Galatasaray);

Mijlocasi: Dorinel Munteanu (VfL Wolfsburg), Florin Soava (Rapid), Mirel Radoi (Steaua), Daniel Pancu (Besiktas), Alin Stoica (FC Bruges), Marian Aliuta (Steaua), Lucian Sanmartean (Panatinaikos), Nicolae Mitea (Ajax Amsterdam);

Atacanti: Adrian Mutu (Chelsea), Daniel Oprita (Steaua), Daniel Niculae (Rapid).

O echipa probabila ar fi:
Stelea (Lobont e cam accidentat)
Stoican
Iencsi
Chivu
Radoi
Rat
D.Munteanu
Aliuta
Sanmartean
Pancu
Mutu

the_big
19th August 2003, 15:59
generalul semianalfabet e un cretin ,eu ca rapidist nu l-as lua pe Soava la nationala niciodata e cel mai slab jucator din prima divizie !
1.stelea
2.stoican
3.rat
4.iencsi
5.chivu
6.tamas(radoi accidentat0
7.pancu
8.munteanu
9.oprita
10.mutu
11.aliuta