PDA

View Full Version : Richard Gasquet -depistat pozitiv cu cocaina!



ducus
10th May 2009, 17:21
Pe urmele lui Mutu! Gasquet depistat pozitiv cu cocaina!

Federația Franceză de Tenis (FFT) a anunțat, duminică, într-un comunicat, că a aflat de depistarea pozitivă a tenismanului Richard Gasquet pe care a caracterizat-o drept o "veste tristă", informează AFP.

"FFT a aflat de controlul suferit de Richard Gasquet cu ocazia turneului de la Miami, chiar dacă nu a primit nicio notificare oficială în acest sen. Această informație, foarte surprinzătoare având în vedere personalitatea lui Richard Gasquet, ar fi, dacă se confirmă, o veste tristă pentru Richard Gasquet, pentru tenisul general și pentru tenisul francez în special", a anunțat FFT.

Gasquet ar fi fost depistat pozitiv cu cocaină la turneul de la Miami, din luna martie.

Dacă analiza B confirmă prezența substanței, francezul ar risca o suspendare de doi, deoarece cocaina face parte dintre stimulentele interzise în perioada de competiție, de către autoritățile antidoping.
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/tenis/pe-urmele-lui-mutu-gasquet-depistat-pozitiv-cu-cocaina-4333886

praf_de_stele
10th May 2009, 23:02
nu cred ca era nevoie de thread special pt asta :P

adrian_str
12th May 2009, 19:37
nu cred ca era nevoie de thread special pt asta :P

Pana acum nu au fost postari, dar sunt convins ca sunt pareri multe legate de tema asta. Eu unul, sunt extrem de dezamagit de evolutiile lui Richard, iar cocaina a pus capac !

praf_de_stele
12th May 2009, 20:48
dar l`au testat a 2`a oara ? parca asa au zis, ca`i mai fac un test

Ady
12th May 2009, 21:07
Pana acum nu au fost postari, dar sunt convins ca sunt pareri multe legate de tema asta. Eu unul, sunt extrem de dezamagit de evolutiile lui Richard, iar cocaina a pus capac !

s-a discutat pe tennis news

Sorin Blaj
12th May 2009, 23:06
dar l`au testat a 2`a oara ? parca asa au zis, ca`i mai fac un test

Era vorba de verificarea probei B. Slabe sanse sa se schimbe ceva. De fapt, ZERO sanse.

delaparis
12th May 2009, 23:39
Se pare ca probe exista cum ca omul a consumat ocazional si probe exista ca nu este dependent ... va scapa mai usor decat se crede in presa

Sorin Blaj
13th May 2009, 00:38
Dupa cum banuiam. La fel ca Mutu.

karynna24
13th May 2009, 12:29
Se pare ca probe exista cum ca omul a consumat ocazional si probe exista ca nu este dependent ... va scapa mai usor decat se crede in presa

Mda! Cred se impunea o masura drastica in privinta francezului! Dar,ca de obicei, sanctiunile sunt mult prea blande...:no:

Sorin Blaj
13th May 2009, 12:58
Despre ce sanctiune blanda spui? Inca nu se stie ce durata va avea suspendarea.

karynna24
13th May 2009, 13:49
Despre ce sanctiune blanda spui? Inca nu se stie ce durata va avea suspendarea.
ma refeream la ce sugera Delaparis.Eu cred ca o suspendare de 1an max 2 ar fi prea blanda.Si n-o zic doar in cazul lui Richard. E valabil pt toti jucatorii,inclusiv Rafa!(desi stiu 99% ca NU este si NU va fi cazul)!

Sorin Blaj
13th May 2009, 13:54
Ce sugera Delaparis? Cita o stire dintr-un ziar francez, ce nu spunea prea multe.

O sanctiune de doi ani ti se pare blanda? Se poate vorbi de o sanctiune blanda daca ea va fi de 3-6 luni, nu la doi ani.

El Pistolero
13th May 2009, 13:57
2 ani cred ca e maximul ,da nu cred ca va lua atata eu ma astept la cateva luni 6 maxim fiind si la prima abatere

karynna24
13th May 2009, 14:01
Ce sugera Delaparis? Cita o stire dintr-un ziar francez, ce nu spunea prea multe.

O sanctiune de doi ani ti se pare blanda? Se poate vorbi de o sanctiune blanda daca ea va fi de 3-6 luni, nu la doi ani.

da, minim 2 ani,ar fi potrivita. Dar,parca aud scuze de genul :" e la prima abatere"...si ia max 1 an. Nu e ceva nemaintalnit! In sport,ai facut o greseala platesti! Fara scuze si tanguiri!:no:

El Pistolero
13th May 2009, 14:03
esti prea dura, totusi prea mult 2 ani

karynna24
13th May 2009, 14:08
esti prea dura, totusi prea mult 2 ani

ok! Si daca ia 3-6 luni si recidiveaza? Nu mai bine dai o sanctiune dura de la inceput! Astfel cei tentati se vor gandi de "n" ori inainte...

praf_de_stele
13th May 2009, 14:20
ok! Si daca ia 3-6 luni si recidiveaza? Nu mai bine dai o sanctiune dura de la inceput! Astfel cei tentati se vor gandi de "n" ori inainte...
nu, o dai dura cand situatia se repeta...adica daca nu se invata minte, atunci sa`l puna la punct...de ce sa fie suspendat pt o porcarie, ca n`a avut si el ce face intr`o zi si s`a gandit sa ia un drog sa vada cum se simte? situatia lui nu e grava. e cum spune si sorin, de distractie...nu a consumat in cantitate mare pt a putea avea performante mai mari...si nici nu e nevoie de asta, el are talent, poata s`o faca de unul singur

karynna24
13th May 2009, 14:26
esti prea dura, totusi prea mult 2 ani


nu, o dai dura cand situatia se repeta...adica daca nu se invata minte, atunci sa`l puna la punct...de ce sa fie suspendat pt o porcarie, ca n`a avut si el ce face intr`o zi si s`a gandit sa ia un drog sa vada cum se simte? situatia lui nu e grava. e cum spune si sorin, de distractie...nu a consumat in cantitate mare pt a putea avea performante mai mari...si nici nu e nevoie de asta, el are talent, poata s`o faca de unul singur

nu conteaza pt ce motiv a facut asta! Stia f bine ca este interzis,nu? Ok. Si totusi a riscat!daca esti inconstient si iresponsabil,trebuie sa suporti consecintele!

praf_de_stele
13th May 2009, 14:39
bine, stia ca e interzis, a facut o greseala mare...sunt de acord...sunt de acord sa fie si suspendat, logic(oricum, nu se tine cont de parerea mea), dar e prea mult pe 2 ani...poate ca sunt si eu prea subiectiva, ca eu tin cu gasquet...ma rog...

bluesky
13th May 2009, 14:46
A cedat ispitei si a tras o linie pe nara lasa ca ii trece:D

praf_de_stele
13th May 2009, 14:49
numai sa nu devina dependent...sa nu mai cedeze si alta data

Sorin Blaj
13th May 2009, 14:51
A facut aceeasi greseala ca si Mutu.

Mutu cel putin si-a cam ratat cariera. Era la o echipa de top, cu un antrenor de exceptie, cu un contract generos, se vorbea de 5 milioane pe an, in cea mai buna perioada a lui, la o varsta numai buna pentru performanta, inaintea celei mai bune perioade a echipei Chelsea si a dat cu piciorul la tot, ajungand sa se zbata la o echipa ca Fiorentina, fara pretentii si pe bani putini.

Asta e. Unde nu-i cap, vai de picioare, apropo de varsta la care a ajuns si de accidentarile ce se tin lant.

bluesky
13th May 2009, 14:52
Asta depinde numai de el.

praf_de_stele
13th May 2009, 19:51
ia uitati...asta a fost pusa azi de tennis week

http://www.youtube.com/watch?v=DaeooB8E2Lo
deci l`au suspendat

El Pistolero
13th May 2009, 19:59
l-au suspendat iar daca proba B va fi pozitiva (mai mult ca sigur )risca 2 ani de suspendare

ducus
9th June 2009, 11:15
Gasquet urca un loc, devenind nr.20 mondial. Bravo lui, a dovedit ca se poate ;)

adrian_str
10th June 2009, 12:30
Gasquet urca un loc, devenind nr.20 mondial. Bravo lui, a dovedit ca se poate ;)

A urcat un loc pt ca si-au pierdut ceilalti punctele...

praf_de_stele
10th June 2009, 12:48
:cry: :cry: :cry:

ce aiurea, nu joci, dar urci in clasament :P

Optimistul
10th June 2009, 23:56
Daca inspiri adanc "urci" ...

praf_de_stele
11th June 2009, 00:15
da, corect :P you get very high

eu n`ar trebui sa rad de el, ca e unul dintre favoritii mei :( dar facem si noi haz de necaz, nu`i nimic rau in asta, cred :P

sp00q
15th July 2009, 23:14
Gasquet a scapat. Incepand de azi poate sa participe la orice turneu.

With regard to sanction, the Tribunal accepted Mr Gasquet’s plea of No Significant Fault or Negligence, on the basis that he was able to demonstrate on the balance of probabilities how the cocaine entered his system (through inadvertent contamination in a nightclub the night before his scheduled match), and that, while he was at fault in exposing himself to the risk of such contamination, that fault was not significant. It further ruled that, in the exceptional and “probably unique” circumstances of the case, it would be unjust and disproportionate to impose a 12-month sanction on Mr Gasquet. Instead it ruled that Mr Gasquet be suspended from participation for a period of two months and 15 days, commencing on 1 May 2009, and thus ending at 08:00 GMT on 15 July 2009. It also ruled that his results, ranking points and prize money from events subsequent to Miami should remain undisturbed.

http://www.itftennis.com/antidoping/news/pressrelease.asp?articleid=20264

Roddicted
15th July 2009, 23:18
Meritat suspendat macar un an.

praf_de_stele
15th July 2009, 23:18
ce bine ca poate reveni. sper sa`i fie invatatura de minte si sa se puna pe jucat tenis la modul serios, sa nu`si mai iroseasca talentul asa

namelessone
15th July 2009, 23:41
Toti se dau moralisti insa putini se uita la drogul consumat,voit sau nu,de gasquet.Din cate stiu ATP pedepseste consumul de cocaina,insa nu inteleg de ce.E un drog puternic,care distruge vieti,insa nu vad cum ar creste performanta atletului.Avea robin williams o vorba pe vremuri,cand vorbea de consumul de droguri(nu-mi amintesc ce drog exact):"you're lucky if you can find your f***ing feet".Oare gasquet tragea liniute si apoi rupea terenul in doua?

Mi se rupe ce fac jucatorii in timpul liber.Atat timp cat nu fac lucruri care dauneaza direct sportul numit tenis(meciuri aranjate ptr mafia pariurilor,doping etc.) pot sa faca ce le trece prin cap.Chiar e atat de greu sa ne imaginam ca omul era la o petrecere si fie a consumat voluntar fiind prins de moment fie ca i-a bagat cineva ceva in bautura.Conteaza ce faci pe terenul de tenis,nu ce faci in afara lui.

Iar acum ITF-ul s-a facut de ras dupa ce i-a ridicat suspendarea,au recunoscut ca au gresit si i-au furat lui gasquet participarea la ultimele 2 slam-uri doar pentru ca se dau ei mari moralisti.

Cristina
15th July 2009, 23:41
A scapat prea ieftin!Merita o mustrare mai serioasa!Sper ca tot raul asta sa fie spre bine si sa ii vina mintea la cap,sa nu mai faca astfel de prostii!

Q-Djyni
15th July 2009, 23:45
Eu credeam ca va fi suspendat pana in noiembrie :confused: Cate luni au trecut de cand a fost prins?

iuli
16th July 2009, 00:10
Toti se dau moralisti insa putini se uita la drogul consumat,voit sau nu,de gasquet.Din cate stiu ATP pedepseste consumul de cocaina,insa nu inteleg de ce.E un drog puternic,care distruge vieti,insa nu vad cum ar creste performanta atletului.

Si ce conteaza daca l-a ajutat sau nu? Drogurile sunt legale cumva? Fotbalistii care au consumat cocaina au fost lasati sa joace in continuare?

namelessone
16th July 2009, 08:07
@iuli,pai si de ce sunt ilegale? N-am fumat in viata mea si beau alcool rar insa faza cu drogurile e o mare vrajeala,mai ales in sport.Inteleg de ce EPO e ilegal,te ajuta sa trisezi in sportul pe care il practici.Cu ce te ajuta cocaina?

E ilegala doar pentru ca diferite guverne zic ca este ilegala si nimeni n-a reusit sa o comercializeze legal.Nu neg efectele oribile pe care le poate avea insa consumul de coaina a lui Gasquet era in afara competitiei si nu ii aducea nici un beneficiu competitional(ba chiar dimpotriva daca devenea dependent).


Lupii moralisti...

Roddicted
16th July 2009, 09:27
cert e un lucru: afara cu drogatii din sport.Dar oare de ce ne miram...avem un exemplu concludent chiar la noi:Mutu.Acest sclav de jucator ,de care toata presa a uitat ca e un drogat si il ridica in slavi.

namelessone
16th July 2009, 10:07
Corect,insa afara cu cei ce folosesc droguri prin care triseaza in sportul in care activeaza.Cocaina nu iti aduce nici un beneficiu sportiv.Nici heroina,lsd-ul si tot asa.Ba chiar dimpotriva,iti pot scadea concentrarea ca sa nu mai zic ca daca le folosesti regulat vei avea probleme mari sa stai in viata,ce sa mai zic de performante atletice.

Fiecare e resposabil de ceea ce face in viata privata insa ma enerveaza cand asociatiile ce guverneaza un anume sport fac pe moralistii cu sportivii respectivi,spunandu-le ce au si nu au voie sa faca in viata privata.Mutu e un exemplu bun de cum iti pot distruge o cariera insa el a fost imbecil ptr ca a luat coca atunci cand ajunsese la o mare echipa si daca era destept trebuia sa tina cu dintii de aceasta sansa.A fost dat afara ptr ca a adus daune imaginii clubului dar mai ales ptr ca s-a luat in gura cu mourinho.Fotbalistii englezi(deci si cei ai lui chelsea)pot sa bea pana cad de pe tehgea,pot sa aiba orgii cu nspe curve(unde sunt sigur ca nu sunt deloc droguri:D) insa aia mai si fac ceva in teren dup-aia.Cel mai mare fotbalist din istorie a fost un drogat notoriu,si anume maradona.

Nu ma intelegeti gresit,nu apar utilizatorii de droguri,sincer imi e mila de ei.Insa ma enerveaza ipocrizia unora.Adica e bine cu alcool(in cantitati mari iti distruge sistemul nervos si nu numai,ca sa nu mai zic ce crime oribile pot sa faca betivani notorii),curve(poti lua boli venerice de ex),insa cand e vorba de anumite droguri,fie sintetice,fie naturale,scuzati-mi expresia,toti trag linie si incepe morala clasica:"asa e bine,asa nu e bine".

Ceea ce e mai grav este ca Gasquet nici macar nu stia ca ia coca,cel putin daca e sa ma iau dupa declaratia sa,iar acum ca a fost gasit nevinovat,omul a pierdut participarea la 2 Slam-uri ptr ca la ITF sunt oameni "integri",domne.

adrian_str
16th July 2009, 11:01
@namelessone
Sunt perfect de acord cu tine. Daca ar fi fost un drog care sa-i fi sporit performantele de pe teren, da, suspendati-l fara mila! Insa in cazul de fata, francezul a consumat intr-un alt context. Ca a stiut, ca n-a stiut, lucrul asta e greu de demonstrat, dar nu mi se pare corect ca un jucator ce pana acum nu a avut vreo legatura cu acest gen de activitati sa traga ponoasele unei singure nopti de distractie.
Exista o conceptie despre droguri puternic intiparita in constiinta individului. BAD THING! Suspendati-l, oricine ar fi, ba din contra, daca e un nume, cu atat mai bine. Nu cred ca e corect sa-i distrugi cariera unui jucator promitator doar prin prisma faptului ca a consumat coca (si o singura data). Probabil s-a vrut sa se dea si un exemplu, dar cazul de fata este construit pe o un temei DESTUL DE SUBRED.

dyaconu
16th July 2009, 20:08
Este evident ca acest drog ca si altele nu au nici o legatura cu imbunatatirea calitatilor de atlet ale unuia sau altuia dintre sportivi (ca este tenisman sau fotbalist).
Asa judecat la rece, sunt de acord cu opinia cum ca fiecare face ce vrea "muschiu'" sau in timpu' liber, cu conditia de a nu deranja sau leza pe altii. Pe de alta parte, nu uitati un aspect important: sportul, indiferent de ce fel este el, are o latura financiara, foarte, dar FOARTE pronuntata.
Ca sa intelegeti mai bine de ce s-a luat decizia legata de Gasquet, ganditi-va ce ar insemna ca dintre cei primii 100 ATP 95 s-ar droga (heroina, cocaina, iarba, you name it), vin pe teren "praf" si incep sa joace. In conditiile date, cine ar mai cumpara bilete la aceste match-uri? Cine s-ar mai uita chiar si la TV la aceste match-uri?
Deci, a da exemple de acest fel, are un rol foarte important. Este ca si cand le-ar spune celorlalti jucatori: "sa nu cumva sa va treaca prin cap ca uite ce patiti"...
Oameni buni, noua ne place acest sport tenisul in particular (cat si alte sporturi) tocmai pentru ca acesti atleti fac spectacol pe teren (din pasiune, pentru titluri, pentru faima pentru bani, etc. nu conteaza). De aceea si noi il practicam cu placere. Daca am vedea o bataie de joc pe teren, noi, cei multi, nu am putea schimba ceva in mod direct, insa sunt convins ca vom ramane cu un gust amar.
Concluzia este ca mai bine pentru toti este sa se intample astfel de "chestii" dupa ce cariera lor se va fi incheiat.

Xaviesta
16th July 2009, 20:16
Nu merita Gasquet 2 ani.(asa am vazut pe un site, nu mai stiu pe care:-??)Stie cineva daca lua droguri in timp ce juca la AO open?Am vazut meciul lui cu Gonzalez si a jucat bine dar a cedat psihic...deci s-ar putea sa nu fi luat de mult timp droguri si chiar daca lua nu a jucat la capacitatea lui maxima:(.Imi pare rau pentru el, imi place foarte mult cum joaca dar...stie cineva sigur sigur cand va reveni?

Q-Djyni
16th July 2009, 20:50
Nu 2 ani dar minim 6 luni.Doar nu a facut nimic ilegal,nu? A luat doar cocaina :confused:

iuli
16th July 2009, 22:04
Name.... cocaina e ilegala, chiar daca nu il ajuta din punct de vedere fizic.


Stie cineva daca lua droguri in timp ce juca la AO open?Am vazut meciul lui cu Gonzalez si a jucat bine dar a cedat psihic...deci s-ar putea sa nu fi luat de mult timp droguri si chiar daca lua nu a jucat la capacitatea lui maxima:(.

:happy:happy:happy

Xaviesta
16th July 2009, 22:48
Gasquet free to return to Tour


France's Richard Gasquet is free to return to the ATP Tour after his ban for a positive cocaine test was reduced.

The world number 32 was provisionally suspended in May after a sample he had provided in March in Miami tested positive for benzoylecgonine, a metabolite of cocaine.

"It's a happy end of a painful ordeal. I'm delighted to be able to start competing again. Now it's back to tennis," the 22-year-old told French radio station Europe 1.

The International Tennis Federation said Gasquet's "inadvertent contamination" in a nightclub the night before his scheduled match meant a 12-month suspension would be disproportionate.

It has instead handed him a ban of two months and 15 days, which expired on Wednesday.

Gasquet had always claimed his innocence and said he had a hair sample tested by an independent lab "which showed no trace of cocaine".

"I have never taken any cocaine in my life, I can swear it," he said before the ITF disciplinary commission hearing.

"I saw a person who was at that party and this person told me he/she was offered cocaine that night, that there was a lot of cocaine.

"I did not see it. Had I seen it, I would have left that nightclub."

namelessone
17th July 2009, 00:19
@iuli,de ce e coca ilegala? Pentru ca nu s-a creat inca o piata si pentru ca omoara mai repede utilizatorii decat alte "droguri" precum alcoolul sau tigarile.
Cand se va constata ca se pot face multi bani de pe urma cocainei si legal,se va legaliza intr-un fel sau altul.Oamenii fac orice pentru bani.Si alcoolul si tutunul au fost ilegale in anumite perioade istorice insa tot erau consumate pe ascuns.Problema tipilor care incearca sa vanda coca este ca omoara mai repede un om dependent de ea decat tigarile sau alcoolul deci nu pot sa scoata profit pe termen lung de pe urma ei,doar daca nu cumva reusesc sa-i incetineasca puterea distructiva.
Alcoolul are beneficii doar daca e consumat in cantitati mici.Daca ne uitam la cat de mult afecteaza corpul uman constatam ca este o otrava,insa una care te omoara incet.Printre altele,alcoolul consumat in exces afecteaza sistemul nervos,cardiovascular,digestiv,imunitar si tot asa.Daca as sta sa enumar toate bolile provocate direct sau indirect de alcool mi-ar lua ceva timp.
Tigarile-n-am inteles niciodata cum cineva poate sa isi bage in mod constient fum in plamani si sa dea o groaza de bani(mai ales acum ca tigarile se scumpesc)pentru a face acest lucru.

Scuze ptr paragraful asta lung insa ma enerveaza ideea asta ca droguri precum cocaina sunt mai nasoale decat alcoolui si tigarile.Ambele ucid dependentii de ele insa doar viteza difera.

@dyaconu,Gasquet putea sa-si bage racheta in fund in afara terenulu daca dorea,e vorba de viata sa privata.Atat timp cat nu-i imbunatateste performanta sportiva,nu e ilegal.Poate imoral,insa nu ilegal.Poate sa intre si cu nasul plin de coca daca vrea,daca nu e interzis de ATP.Poate unii si-ar dori sa intre in chiloti in teren insa ATP-ul o interzice ptr ca e indecent.Insa asta se intampla PE TEREN(si in apropierea lui),nu in viata privata.Singurii care pot sa judece consumul de cocaina al lui Gasquet sunt fanii si sponsorii care se bazeaza foarte mult pe imaginea sa.Si pentru ATP e importanta imaginea insa mai important trebuie sa fie tenisul,de asta e cunoscut Gasquet,nu pentru ca e baiat bun.
McEnroe a ramas unul dintre cei mai iubiti tenismeni din istorie desi se purta ca naiba pe teren,se certa cu arbitrii si cu adversarii si a recunoscut mai tarziu ca a luat steroizi.Dupa toate astea,a ramas tenisul sau iar eu unul stiu oameni care se plang ca nu exista destui "bad boys" in tenis azi.Eu unul nu le duc dorul insa si astia pot sa creasca audientele nu numai baietii buni.

dyaconu
17th July 2009, 11:13
@namelessone, nici eu nu as fi putut sa rezum mai bine, mi-ai confirmat toate cele spuse de mine. E drept ca nu am stiut ca McEnroe a recunoscut ca a luat steroizi. Hell, nu stiam nici macar ca a luat asa ceva!!
Drept urmare, daca traiul tau si viata depinde de "meseria" tenis, atunci tine numai de tine daca vrei sa-ti dai "demisia" ori ba ;) Oricum, mai devreme sau mai tarziu, daca "angajatul" o tine tot asa, il "concediaza" sponsorii... asa ca "salariu'" incepe sa se diminueze.. ;)

cristi13
13th August 2009, 19:14
sper sa isi revina

ducus
29th September 2009, 09:35
Gasquet ocupa acum locul 47 mondial. E in continua cadere de cand cu scandalul de dopaj...

ducus
2nd February 2010, 09:59
Gasquet mai cade 3 pozitii saptamana aceasta, pana pe 55 si are de aparat cele 180p. de la Dubai. Sa vedem de ce va fi in stare.