PDA

View Full Version : Il Giro 2009



dumy84
5th May 2009, 15:42
Editia centenara a Turului Italiei debuteaza pe 9 mai. Va invit timp de trei saptamani sa discutam in acest loc despre povestea tricoului roz si drumul rutierilor spre Milano.

dumy84
5th May 2009, 15:43
Echipa LPR si-a anuntat efectivul, Danilo Di Luca si Alessandro Petacchi fiind liderii.

Iata intreaga componenta: Gabriele Bosisio (ITA), Riccardo Chiarini (ITA), Danilo Di Luca (ITA), Giairo Ermeti (ITA), Jure Golcer (SLO), Matteo Montaguti (ITA), Daniele Pietropolli (ITA), Alessandro Petacchi (ITA), Alessandro Spezialetti (ITA).

dumy84
5th May 2009, 15:44
Lampre vine cu un efectiv suta la suta italian, Damiano Cunego fiind lider in cautarea repetarii succesului din 2004:

Matteo Bono (ITA), Marzio Bruseghin (ITA), Pietro Caucchioli (ITA), Damiano Cunego (ITA), Mauro Da Dalto (ITA), Enrico Gasparotto (ITA), Marco Marzano (ITA), Manuele Mori (ITA), Paolo Tiralongo (ITA).

Lipseste campionul mondial Alessandro Ballan, afectat de un virus.

dumy84
5th May 2009, 15:45
Echipa Silence-Lotto propune pentru Giro o garnitura tanara, cu belgianul Philippe Gilbert in postura de lider.

Christophe Brandt (BEL), Francis De Greef (BEL), Bart Dockx (BEL), Philippe Gilbert (BEL), Pieter Jacobs (BEL), Olivier Kaisen (BEL), Jonas Ljungblad (SUE), Jelle Vanendert (BEL), Charles Wegelius (GBR).

Tazz
5th May 2009, 18:37
Hai ca mai e un pic de tot. /hello

dumy84
5th May 2009, 19:35
Echipa italo-ucraineana ISD a anuntat lotul pentru Giro:

Giovanni Visconti (ITA), Andrey Grivko (UKR), Dmytro Grabovskyy (UKR), Dario David Cioni (ITA), Oscar Gatto (ITA), Ian Dexter Stannard (GBR), Leonardo Scarselli (ITA), Ruslan Pidgornyy (UKR), Bartosx Huzarski (UKR).

ANGELA 68
5th May 2009, 19:42
Am citit in revista TV MANIA ca nu o sa mai comenteze Il Giro Radu Naum si Radu Banciu de ce oare?.
Cred ca ciclismul o sa-si piarda din farmec fara cei 2 Radu.:headbang:

Tazz
5th May 2009, 21:45
Pai Naum e acum la GSP, Banciu pe la ailalti ... nu mai au timp ( sau voie ) de Eurosport...:groggy:

Ne mutumim cu Jean si cu celalalt. Dar asta conteaza mai putin. E Giro !! :ok:

dumy84
5th May 2009, 22:04
Sa stiti ca Andrei Comsa (Jean) si celalalt baiat, despre care am inteles ca este din federatia de ciclism, comenteaza cu mai mult profesionalism. Mie imi plac cei doi in comentariu :ok:

Tazz
6th May 2009, 21:23
Asta e adevarat, ceilalti 2 deviau mult de la subiect... dar eu ii ascultam cu placere :)
Dar ma repet, comentariul conteaza foarte putin. Important e spectacolul de pe sosea. Abia astept :D

free2tedy
6th May 2009, 23:32
E o adevarata placere sa te uiti la cele 3 mari tururi , imi pare rau ca ma cam incurca programul cu scoala.
E mare pacat ca nu comenteaza Radu&Radu , mai grav ar fi insa sa nu comenteze LeTour. Dar intradevar , comentariul conteaza mai putin daca este spectacol pe sosea numai ca pe mine ma fascinau povestile si mistocarile cuplului R&R :D

Tazz
7th May 2009, 00:56
Din pacate nici eu n-o sa prind mare lucru din etape. Doar finalurile..
Poate imi iau cateva zile de concediu :)

Celso
7th May 2009, 09:50
clar ca o sa piarda un pic din public fara Razi:D, dar spectacolul va fi acolo si sper ca noii comentatori sa nu ne faca sa ne plictisim :ok:

dumy84
7th May 2009, 10:36
Echipa Garmin, cu Vande Velde lider:

Christian Vande Velde (USA), Bradley Wiggins (GBR), David Millar (GBR), Cameron Meyer (USA), Danny Pate (USA), David Zabrisskie (USA), Julian Dean (NZL), Tom Danielson (USA), Tyler Farrar (USA).

dumy84
7th May 2009, 10:36
Echipa Acqua&Sapone:

Dario Andriotto (ITA), Massimo Codol (ITA), Alessandro Donati (ITA), Francesco Failli (ITA), Stefano Garzelli (ITA), Ruggero Marzoli (ITA), Andrea Masciarelli (ITA), Francesco Masciarelli (ITA), Luca Paolini (ITA).

dumy84
7th May 2009, 10:37
Echipa Milram:

Luca Barla (ITA), Robert Förster (ALL), Markus Fothen (ALL), Thomas Fothen (ALL), Martin Müller (ALL), Thomas Rohregger (AUT), Matthias Russ (ALL), Ronny Scholz (ALL), Björn Schröder (ALL)

dumy84
7th May 2009, 10:37
Echipa Diquigiovanni:

Gilberto Simoni (ITA), Rubens Bertogliati (SUI), Alessandro Bertolini (ITA), Francesco De Bonis (ITA), Carlos José Ochoa (VEN), Jackson Rodriguez (VEN), Michele Scarponi (ITA), Leonardo Bertagnolli (ITA), José Serpa (COL).

Cahoots
9th May 2009, 17:15
A inceput ! Sper ca noii comentatori sa nu ma faca sa ma reintorc ( dupa vreo 15 ani ) la comentariul in engleza. Cu cine tineti ? Eu unul cu oricine in afara de Bratputernic.:happy

Hattori Hanzo
9th May 2009, 23:48
Ciclismul si-a pierdut 85% din atractie pentru mine fara Radu Banciu si Radu Naum.
Haideti fratilor nu ne lasati cu panaramele astea de comentatori.

resita
10th May 2009, 08:54
Columbia-High Road a cîștigat prima etapă din Turul Italiei, rezervînd primul tricou roz al ediției centenare pentru sprinterul britanic Mark Cavendish. Garmin-Slipstream și Astana au completat podiumul, ultima după o evoluție consistentă a lui Lance Armstrong

dumy84
10th May 2009, 10:46
Urmeaza duminica o etapa de 156 de kilometri cu final la Trieste. Mansa este favorabila sprinterilor, Cavendish fiind de departe favorit la o a treia victorie de etapa in Il Giro, dupa cele doua din 2008.

laurentiu46
10th May 2009, 11:35
Urat fara Banciu si Naum la microfon. Ce sa zic,mie mi se pare destul de ok Andrei Comsa,imi placea si cand comenta impreuna cu Banciu,dar tipul de la federatie n-are ce sa caute acolo. Nu e etapa in care sa nu spuna prostii mari cat casa. Mai bine sa-l lase pe celalalt,Alex sau cum il chema,ca barem avea habar de ce spune si zicea corect numele ciclistilor.
Hai sa facem o petitie sa vina cei doi Radu macar pentru TDF.:D
Daca raman tot astia de acum,cel putin un sfert din cei care se uitau la tur se vor lasa.

Azi,duel Cavendish-Petacchi probabil,cu victoria lui Mark.;)

Sorin Blaj
10th May 2009, 16:14
Dezastruos comentariul. :(

free2tedy
10th May 2009, 16:51
Urat fara Banciu si Naum la microfon. Ce sa zic,mie mi se pare destul de ok Andrei Comsa,imi placea si cand comenta impreuna cu Banciu,dar tipul de la federatie n-are ce sa caute acolo. Nu e etapa in care sa nu spuna prostii mari cat casa. Mai bine sa-l lase pe celalalt,Alex sau cum il chema,ca barem avea habar de ce spune si zicea corect numele ciclistilor.
Hai sa facem o petitie sa vina cei doi Radu macar pentru TDF.:D
Daca raman tot astia de acum,cel putin un sfert din cei care se uitau la tur se vor lasa.

Azi,duel Cavendish-Petacchi probabil,cu victoria lui Mark.;)

Aprob , facem o petitie si o trimitem expiratului de la Eurosport.

Hattori Hanzo
10th May 2009, 16:57
Haideti fratilor sa facem o petitie ceva , sa-i injuram pe astia de la eurosport , trebuie sa avem macar un radu in comentariu.

dumy84
10th May 2009, 23:03
Dar daca cei doi Radu au ales sa nu mai comenteze? Despre ce petitie ar fi vorba. Din cate stiu Naum este director la gsptv, iar Banciu editorialist/comentator la Sport.ro. Fie este vorba de un conflict de interese, fie cei doi nu mai au timp sau chef de ciclism.

P.S. Propun totusi sa vorbim mai mult de ciclism si Turul Italiei. Apropo, Alessandro Petacchi a castigat etapa a 2-a, trecandu-si in palmares a 20-a victorie in Giro.

free2tedy
10th May 2009, 23:55
Nu m-am uitat la etapa dar am vazut ca s-a sosit in grupuri si ca Lance i-a luat 13 sec lui Levi :).

laurentiu46
11th May 2009, 00:11
Dar daca cei doi Radu au ales sa nu mai comenteze? Despre ce petitie ar fi vorba. Din cate stiu Naum este director la gsptv, iar Banciu editorialist/comentator la Sport.ro. Fie este vorba de un conflict de interese, fie cei doi nu mai au timp sau chef de ciclism.

P.S. Propun totusi sa vorbim mai mult de ciclism si Turul Italiei. Apropo, Alessandro Petacchi a castigat etapa a 2-a, trecandu-si in palmares a 20-a victorie in Giro.

Mda,este posibil si asta dar nu cred.
Naum este mort dupa ciclism in continuare,doar vedeti ca gsp a transmis Vuelta a Castilla y Leon. Si nu cred ca a facut-o doar ca participa LA.
Banciu la fel,aproape in fiecare emisiune informatia de la sport.ro,mai aduce vorba de ciclism.;)
Si din cate imi aduc eu aminte,Banciu era la acest post inca de anul trecut si in acelasi timp comenta ciclism fara probleme. Cel putin Vuelta a comentat-o sigur fiind si la sport.ro.
Mai vorbim aici,poate gasim sa facem ceva.:D Macar sa incercam.
Si pe masura ce trec zilele,imi dau seama ca antrenorul asta federal,pe langa faptul ca este praf,mai este si foarte naiv. Chestia aia cu controalele doping in afara competitiei,facute la fotbalisti chiar a fost o gluma buna,vorba lui Jean.:headbang:

Giro. Petacchi a stiut exact cand sa iasa din roata lui Cavendish si a facut-o foarte puternic,reusind sa-l surprinda. A fost si vina lui Mark,care a si declarat ca cei de la Columbia l-au plasat perfect,insa el a asteptat prea mult pana sa declanseze sprintul. Sa vedem maine,o etapa cu un final tot asa nervos ca cel de astazi.
Lance a stat in primele randuri,dar nu cred ca alea 13 secunde luate lui Leipheimer si lui Basso vor conta prea mult. Mai fraier a fost Soler,care a pierdut vreo 49,si daca continua asa,va ajunge sa mearga degeaba bine pe munte,ca il mananca pierderile astea prostesti din etapele de plat.:D

free2tedy
11th May 2009, 00:48
Soler oricum nu cred ca isi pune problema clasamentului general. Daca imi aduc bine aminte , in 2007 a castigat Polka-Dot Jersey deci cred ca pentru Giro si-a propus victorii de etapa si tricoul de cel mai bun catarator.Chiar si anul trecut inainte de abandonul sau a pierdut in jur de 2-3 minute numai in etapele de plat.
Cele 13 secunde nu vor conta aproape sigur , si zic aproape pentru ca totusi sper la o lupta stransa intre favoriti , sa fie spectacol.
Ce parere aveti de Levi? Are un contratimp extraordinar , este un catarator foarte bun dar parca nu pot sa zic ca ma incanta.
Hmmm , conflict de interese? Nu prea cred. Cert e ca anul trecut in LeTour a comentat si Terzian care era si atunci la sport.ro iar Naum parca era deja in tratative cu Trustul Antenei pentru a intra in stafful canalului de sport ce urma sa fie lansat. Ideea cu petitia mi s-ar parea chiar buna daca producatorul Eurosportului chiar a declarat ca sunt depasiti. Fara ei n-are nici un farmec , ideea e ca orice comentatori o sa fie , tot o sa se abereze , macar sa abereze cei care sunt cei mai capabili sa o faca :D.

De exemplu de ce nu se sesizeaza nimeni cu Bonifaciu si nea Miki ca sunt depasiti , deci aia doi cand abereaza sunt foarte enervanti si mai fac si glume proaste.

Sorin Blaj
11th May 2009, 01:54
Tedy. Te contrazic. S-au sesizat si inca multi. Inclusiv petitii. Convinge-te: http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=8702&page=22

Te asteptam si pe Formula 1. :ok:


Din pacate, n-am vazut startul din Il Giro. Mersi pentru comentarii. Ma tineti la curent. :ok:

dumy84
11th May 2009, 10:53
Din pacate, n-am vazut startul din Il Giro. Mersi pentru comentarii. Ma tineti la curent. :ok:

A fost o etapa contratimp pe echipe, prima, si o a doua de plat, cu final la sprint castigat de Petacchi. Abia de acum inainte incep lucrurile serioase, muntele aparand in peisaj in etapa a 3-a :ok:

laurentiu46
11th May 2009, 11:55
Ideea cu petitia mi s-ar parea chiar buna daca producatorul Eurosportului chiar a declarat ca sunt depasiti. Fara ei n-are nici un farmec , ideea e ca orice comentatori o sa fie , tot o sa se abereze , macar sa abereze cei care sunt cei mai capabili sa o faca :D.


Intr-adevar.:D Daca tot o s-o ia pe aratura,macar s-o faca Banciu,care se pricepe cel mai bine.;)
Si pe mine chiar nu ma deranjau devierile alea de la ciclism,mai ales ca radeam la mai toate glumele facute de RB.
Nu stiu ce e in capul astora de la Eurosport daca au declarat ca sunt depasiti. Pai sa se uite ei la audientele facute de post. Ii batea pe cineva pe Naum si Banciu? Sunt convins ca TDF avea cei mai multi telespectatori dintre toate transmisiunile Eurosport.
Sper sa isi dea seama de chestia asta pana incepe Turul,si sa vina cei doi inapoi,chiar si numai pentru luna iulie.:ok:
Si ma intreb daca cineva de acolo a stat macar sa asculte 15 minute ce hal de comentariu se face acum la cursele de ciclism...:rolleyes:

Ii vrem inapoi pe cei doi Radu!:yeah:

viking17312
11th May 2009, 12:39
Fratilor hai sa spulberam orice urma de mister despre prezenta lui Radu Banciu si Radu Naum la microfonul Marilor Tururi:

http://www.trilulilu.ro/viking17312/597646401100e4

Sorin Blaj
11th May 2009, 13:06
A fost o etapa contratimp pe echipe, prima, si o a doua de plat, cu final la sprint castigat de Petacchi. Abia de acum inainte incep lucrurile serioase, muntele aparand in peisaj in etapa a 3-a :ok:

Multumesc Dumy si tuturor ce scriu pe acest thread, pentru informatiile cu privire la desfasurarea ostilitatilor in Il Giro. Sper ca sa prind si eu cateva etape. :ok:

dumy84
11th May 2009, 14:30
Fratilor hai sa spulberam orice urma de mister despre prezenta lui Radu Banciu si Radu Naum la microfonul Marilor Tururi:

http://www.trilulilu.ro/viking17312/597646401100e4

Foarte buna interventia ta :ok: Deci nu mai comenteaza cei doi niciun ciclism la Eurosport.

Hattori Hanzo
11th May 2009, 14:36
Dupa ce am auzit inregistrarea imi vine sa-l nenorocesc pe ala de la eurosport Arnold Cobilanschi.De astazi nu mai urmaresc ciclismul pe eurosport si sunt sigur ca multi altii nu o vor mai face.Sa se duca mamii dracului cu eurosportul lor cu tot.

dumy84
11th May 2009, 14:51
Dupa ce am auzit inregistrarea imi vine sa-l nenorocesc pe ala de la eurosport Arnold Cobilanschi.De astazi nu mai urmaresc ciclismul pe eurosport si sunt sigur ca multi altii nu o vor mai face.Sa se duca mamii dracului cu eurosportul lor cu tot.

:) Ce legatura are ciclismul cu cei care il comenteaza? Intr-adevar cei doi dadeau o culoare aparte fenomenului, dar asta nu inseamna ca nu se poate merge inainte si in conditiile date.

Hattori Hanzo
11th May 2009, 14:55
Pentru mine cei doi comentatori faceau 50% din ciclism.Bineinteles ca se poate merge mai departe , dar cu un comentariu in alta limba.

Hattori Hanzo
11th May 2009, 16:12
Pot sa urmaresc ciclism si fara cei doi , numai sa-l trimita la bureti pe ala de la federatie. E cel mai penibilo-parasuta comentator posibil.

rob_din
11th May 2009, 16:32
Dupa ce am auzit inregistrarea imi vine sa-l nenorocesc pe ala de la eurosport Arnold Cobilanschi.De astazi nu mai urmaresc ciclismul pe eurosport si sunt sigur ca multi altii nu o vor mai face.Sa se duca mamii dracului cu eurosportul lor cu tot.

Ce vina are Eurosportul? Cei doi au vrut mai multi bani si s-au dus prin alte parti

Hattori Hanzo
11th May 2009, 16:39
M-am mai calmat acum , asta e o sa pot supravietui si fara ei. Ar fi super daca nu ar mai comenta ala de la federatie ca Jean e bun.
Pronostic pe astazi ceva?
Eu pariez pe Cavendish , nu kred ca mai permite alte surprize.

Tazz
11th May 2009, 18:08
Salutare.
Acum am deshis si eu televizorul dupa 3 zile si binenteles ca primul post pe care am dat a fost Eurosport :D. Vad ca e etapa a 3a.
S-a intamplat ceva interesant pana acum, sau n-am pierdut nimic?

Cat despre comentatori, n-am apucat sa ascult conversatia aia de care ziceati voi ma sus, insa cred ca ar trebui sa incheiem subiectul asta cu Naum si Banciu. Ciclismul n-a incput si nici nu se termina cu ei 2. Hai sa le dam o sansa si altora.

Si daca nu ne mai uitam pe eurosport la ciclism, dupa cum zicea Hattori Hanzo ce rezolvam, in afara ca pierdem tot spectacolul ? :groggy:

dumy84
11th May 2009, 19:01
Victorie pentru Petacchi, a doua consecutiva, si tricou roz, dupa ce Cavendish a pierdut 1'26", fiind prins intr-o busculada la 10 km de sosire.

Mai multe aici: http://www.onlinesport.ro/stiri/sporturi/ciclism/ciclism/48702/victorie-de-etapa-si-tricou-roz-pentru-petacchi.htm

Mario Di Lazi
11th May 2009, 19:58
Am ramas surprins cand l-am vazut pe Amstrong in pluton ... stiam ca s-a accidentat acum vreo luna de zile intr-o cursa .

free2tedy
11th May 2009, 20:50
Am ramas surprins cand l-am vazut pe Amstrong in pluton ... stiam ca s-a accidentat acum vreo luna de zile intr-o cursa .

L-au reparat repede , l-au dus la vreo baba sa ii puna clavicula la loc :D asa ca acum e in pluton , dar sa vedem cata forta are sau cat suc de portocale a baut pentru ceea ce va incepe de maine :drak:.

Mario Di Lazi
11th May 2009, 20:58
Nu cred ca trage tare in Il Giro ... asta este un antrenament pt Turul Frantei. Asa ca sa nu avem pretentia de la el sa castige.

free2tedy
11th May 2009, 21:14
Sunt de acord ca nu va trage tare , dar data fiind pozitia actuala , locul 5 la 31 de secunde in spatele lui Petacchi si in fata celorlalti cataratori e posibil sa isi doreasca sa poarte macar o data tricoul roz si cine stie , poate chiar sa castige o etapa.

Soler a mai pierdut 1.25.

Sorin Blaj
11th May 2009, 23:47
http://www.gsp.ro/sporturi/ciclism/alessandro-petacchi-reuseste-dubla-in-turul-italiei-drama-pentru-cavendish-137812.html

free2tedy
12th May 2009, 00:18
http://www.gsp.ro/sporturi/ciclism/valverde-suspendat-pentru-doi-ani-spaniolul-rateaza-turul-frantei-137827.html

dumy84
12th May 2009, 10:24
http://www.gsp.ro/sporturi/ciclism/valverde-suspendat-pentru-doi-ani-spaniolul-rateaza-turul-frantei-137827.html

As vrea sa nu mai folosim spatiul acestui forum pentru redirectionarea cititorilor catre alte site-uri. Daca aveti o stire, o informatie, ar fi bine sa o postati aici pentru a o comenta impreuna.

Linkul de mai sus lasa impresia ca gsp este singura sursa din Ro care a scris despre suspendarea lui Valverde, cand in realitate Onlinesport.ro a publicat informatia la cateva minute dupa aparitia comunicatului oficial.

De verificat orele: Onlinesport (17:03) > gsp (21:32).

free2tedy
12th May 2009, 12:03
Atunci scuzele mele , eu am intrat sa citesc articolul despre etapa de ieri si mi-a sarit in ochi suspendarea lui Valverde. Nici nu m-am gandit sa caut aici pe OnlineSport.

f1
12th May 2009, 12:17
Salutare tuturor celor pasionati de ciclism!

Mi-am facut cont special aici pentru a-mi arata nemultumirea fata de comentariile celor doi despre turul italiei.Nu imi plac deloc.
Cum naiba poti sa ii consideri depasiti pe radu banciu si naum?
Comenteaza cineva mai bine ca ei turul frantei?
Andrei cobilanschi sigur e dus cu pluta.D-le cobilanschi ce motive v-au determinat sa intrerupeti colaborarea cu cei doi?

laurentiu46
12th May 2009, 13:23
Crede-ma ca si eu am inceput sa-l detest pe acest cobilanschi,nu stiu cum a ajuns tipul redactor-sef sau ce naiba e la Eurosport.
Daca e sa o luam asa,el comenteaza din astea cu raliuri,formula 1 sau oricum sporturi cu motor,si astazi de dimineata i-am auzit vocea comentand un concurs de skateri,despre care presupun ca habar n-are,dar nu avea cine sa comenteze.
Da-te prietene singur afara!:D Daca aia erau depasiti la ciclism,tu te consideri in pas cu vremea?

On topic:Azi,prima sosire la altitudine. O sa vedem cine este in forma si cine nu. Di Luca si Cunego favoriti.:rolleyes:

laurentiu46
12th May 2009, 16:06
Petitie pentru a-i auzi din nou pe RN si RB:
http://www.petitieonline.ro/petitie-p60953048.html

useroarecare
12th May 2009, 17:19
Laurențiu, cu tot respectul, dar petiția nu mi se pare în regulă :

1. Scopul e să-i readucem pe cei doi Radu, nu să-i jignim pe Cozma și pe băiatul de la federație (la urma urmei nu e vina lor își fac și ei meseria).

2. Arnold Cobilanschi e cel căruia i se adresează petiția, e lipsit de sens să te apuci să-l ironizezi. E ca și cum m-ai ruga să te împrumut niște bani și mai face bou în aceeași propoziție.

3. Cred că ne trebuie mult mai mult decât o petiție pe un sait anonim ca să schimbăm lucrurile.

the_shark1
12th May 2009, 18:33
Salut,
Off topic: Nu stiu altii cum sunt, dar pentru mine comentariul la ciclism este mai important de 50%. In trecut (in era "Radu") cursele de ciclism reuseau sa ma tina atent pe intregul transmisiei si uneori revedeam si reluarea de noapte, anul acesta nu am reusit sa urmaresc o ora intreaga fara sa ma enervez (greseli de tot felul) sau sa ma plictisesc!
Pentru a fi comentator de ciclism, dupa mine, iti trebuie multa pasiune si talent de povestitor! Din pacate nu mai am de ce sa ma uit o dupa amiaza intreaga la ciclism si voi prefera rezumatele!
Pentru actualii comentatori: nu mai incercati sa-i copiati pe cei doi Radu iar azi nu a fost o etapa de plat, voi asa ati comentat-o!

On topic: Cate etape mai merge Lance? Eu zic ca maine e ultima.

dumy84
12th May 2009, 19:08
Di Luca si-a aratat forta pe munte

Italianul Danilo Di Luca a castigat, marti, etapa a 4-a a Turului Italiei, impunandu-se de o maniera entuziasmanta in fata conationalilor sai Stefano Garzelli si Franco Pellizotti. Suedezul Thomas Lovkvist a preluat tricoul roz pentru doar doua secunde in fata lui Di Luca. Desi s-a mentinut alaturi de grupul fruntas pe ultima catarare a zilei, americanul Lance Armstrong a pierdut in final 15 secunde fata de Danilo Di Luca.

http://www.onlinesport.ro/stiri/sporturi/ciclism/ciclism/48734/di-luca-si-a-aratat-forta-pe-munte.htm

P.S. Lance va merge multe etape, sa nu ne facem griji.

laurentiu46
12th May 2009, 20:17
Laurențiu, cu tot respectul, dar petiția nu mi se pare în regulă :

1. Scopul e să-i readucem pe cei doi Radu, nu să-i jignim pe Cozma și pe băiatul de la federație (la urma urmei nu e vina lor își fac și ei meseria).

2. Arnold Cobilanschi e cel căruia i se adresează petiția, e lipsit de sens să te apuci să-l ironizezi. E ca și cum m-ai ruga să te împrumut niște bani și mai face bou în aceeași propoziție.

3. Cred că ne trebuie mult mai mult decât o petiție pe un sait anonim ca să schimbăm lucrurile.

1.Nu i-am jignit pe actualii comentatori. Ba chiar sunt de acord cu Andrei Comsa,imi placea si cand comenta el cu Banciu in lipsa patronului si vreau sa-l mai aud si in continuare.
Si nici pe antrenor nu l-am jignit,doar spun ce am observat cu totii in timpul comentariului.
2.Atunci il rog pe domnul Cobilanschi sa prezinte motivele pentru care a renuntat la RN si RB si de asemenea criteriile dupa care l-a ales pe federal.
Si cu ce e acesta mai bun decat cei doi.
3.Daca are cineva alte idei,haideti sa le spunem aici. Poate gasim impreuna o solutie.:ok:

PS:Nu ne facem griji,stim ca Lance va merge destul,dar s-ar putea ca maine sa nu mai mearga cu primii.;)
Pacat de Soler,insa probabil va incerca si maine. Cand cred ca se va schimba si liderul.
Cei de la Astana vad ca sunt in bloc in top 20.:rolleyes:

polist4ever
12th May 2009, 22:34
Cei de la Astana vad ca sunt in bloc in top 20.:rolleyes:
6 in primii 31 :yeah:

Team Astana on General Classification:

4 Yaroslav Popovych (Ukr) Astana 0.26
5 Levi Leipheimer (USA) Astana 0.26
6 Lance Armstrong (USA) Astana 0.28
13 Christopher Horner (USA) 1.00
24 Daniel Navarro (Spa) 1.32
31 Jani Brajkovic (Slo) 2.06

Sorin Blaj
12th May 2009, 23:01
Unde-i locotenentul lui Lance? :)

laurentiu46
12th May 2009, 23:18
6 in primii 31 :yeah:

Team Astana on General Classification:

4 Yaroslav Popovych (Ukr) Astana 0.26
5 Levi Leipheimer (USA) Astana 0.26
6 Lance Armstrong (USA) Astana 0.28
13 Christopher Horner (USA) 1.00
24 Daniel Navarro (Spa) 1.32
31 Jani Brajkovic (Slo) 2.06

Daca vor continua asa,nu cred ca vor avea probleme in clasamentul final pe echipe,desi Columbia continua sa conduca,avandu-i pe podium pe Lovkvist si Rogers.
Imi aduce aminte de T-Mobile in TDF 2006,cand aveau toti 7 oamenii in primii 20 sau 25 dupa 7 etape.:shocked:

Va dati seama ca echipa asta o sa distruga tot in Turul Frantei? :yeah
Daca aici merge asa,daramite acolo cand vor veni pe langa ei Contador,Zubeldia si Kloden(daca va fi lasat sa participe)? La TT-ul pe echipe nici nu o sa stea la discutii.;)
Acum sa vedem daca echipa se va mai numi Astana sau consortiile din Kazahstan se vor lasa de ciclism,iar Bruyneel si Lance vor trebui sa gaseasca alt sponsor. :D

free2tedy
13th May 2009, 00:23
Vad ca l-au reinviat pe Popvych , parca il vad ca o sa il care pe Levi pe toti muntii si anul trecut se chinuia sa se tina de grupul lui Cadel in primele etape de munte din TDF.

polist4ever
13th May 2009, 13:20
Unde-i locotenentul lui Lance? :)
In clasamentul general e departe ...

54 José Luis Rubiera (Spa) 4.40

Hattori Hanzo
13th May 2009, 17:57
Frumoasa etapa astazi , dar cometariul un dezastru. E teroarea lumii baiatul ala de la federatie, nu stiu cum mama dracului o ajuns acolo. Fac tot posibilul , trag de mine sa rezist sa urmaresc macar ultimii 10 km fara sa sparg televizorul.
Victorie Menchov urmat de Di Luca si Lovkvist.

Sifodias
13th May 2009, 18:03
Da,o etapa interesanta!M-a uns pe inima sa-l vad pe lance suferind ca orice muritor...Stiti cumva unde se pot vedea principalele catarari din giro anul asta?Ca pe site-ul oficial al competitiei au niste prezentari execrabile,nu se distinge nici inaltimea varfurilor,nici lungimea sau panta catararilor.

free2tedy
13th May 2009, 21:18
Incearca asta http://www.cyclingnews.com/road/2009//giro09/?id=stages/giro095 , e deja dat pe stage details , reprezentarea pe harta geografica contine altitudine , lungime , diferenta de nivel , panta medie si maxima.

Iata o parte din declaratia lui Lance si ofera o idee la ce ne-am putea astepta de la el in continuare: "We just had to ride our tempo and limit our losses to maybe two minutes - it turned out to be three [minutes] but that's okay. Like I said in the beginning, the first half [of the race] is not going to be my half. I can't expect to be in the front."

laurentiu46
13th May 2009, 21:23
Da,o etapa interesanta!M-a uns pe inima sa-l vad pe lance suferind ca orice muritor...Stiti cumva unde se pot vedea principalele catarari din giro anul asta?Ca pe site-ul oficial al competitiei au niste prezentari execrabile,nu se distinge nici inaltimea varfurilor,nici lungimea sau panta catararilor.

Si pe mine,dar daca nu avea fractura de clavicula termina in primii 5 sigur.
Ma asteptam sa piarda chiar mai mult.:D Fraier rau Cunego. Cum participa si el,hop vine prima etapa grea si si-o ia rau.

De Garzelli nu mai zic,peste 5 minute,dar cred ca maine evadeaza si are sanse la etapa.
Nu stiu pe ce site te-ai uitat tu,dar aici ar trebui sa gasesti tot ce iti trebuie http://www.gazzetta.it/Speciali/Giroditalia/2009/it

dumy84
13th May 2009, 22:46
Mai are cineva vreo indoiala ca Damiano Cunego a fost curat in 2004? In opinia mea a fost un Riccardo Ricco nedovedit. Din pacate valoarea lui reala este cea aratata in ultimii ani pe soselele Il Giro.

In ceea ce-l priveste pe Stefano Garzelli, ciclistul si-a trait de mult momentul de glorie, acesta fiind in 2000 la Mercatone Uno.

rob_din
14th May 2009, 14:30
Pe Armstrong sa-l vedem in Tour, ma indoiesc ca s-a reintors pentru a se face de ras

dumy84
14th May 2009, 21:40
Victorie pentru Michele Scarponi in etapa a 6-a. Di Luca ramane lider, in timp ce Armstrong a mai pierdut un minut si 20 de secunde.

Sorin Blaj
14th May 2009, 23:12
De fapt, vreo 30 de secunde.

florin_vs
14th May 2009, 23:21
Basso mi se pare cel mai puternic in acest an dar si Leipheimer are o sansa daca recupereaza la contratimp eventuala intarziere de pe munte . Armstrong se afla unde ma si asteptam; el practic merge intr'o alta cursa , are alte treburi cum ar fi sa scrie pe twitter imediat dupa sfarsitul cursei :D

polist4ever
15th May 2009, 14:57
buni coboratori ...

1. Gilberto Simoni
2. Thomas Voeckler
3. Pablo Lastras
4. Yaroslav Popovich
5. Johann Tschopp
6. Damiano Cunego
7. Franco Pellizotti

Dintre acestia, oricine poate evada pe coborare si kiar castiga etapa. Daca ar mai fi fost Paolo Savoldelli, nu s-ar mai fi pus problema invingatorului de azi. Pacat ca sa retras la doar 35 de ani.

krapulax
15th May 2009, 16:06
absenta lui r.n. si r.b. de la mic-ul eurosportului a capatat proportiile unui dezastru comparabil cu moartea unui ciclist in cursa. si eu ii consider (printre) cei mai inteligenti comentatori sportivi dar m-as face advocatul diavolului cateva secunde. nu am de ce sa regret maniera lor superior-detasata de a comenta in care lasau impresia ca ar prefera sa faca orice alta activitate, intrucat ciclismul e un sport plin de trisori (ce sa mai zici de comentatorii de wrestling atunci? salut m.!). apoi, cand pe sosea se intamplau lucruri interesante ei discutau ultimele patanii ale lui jacques și racques sau mai rau, ale lui gixi becali. etc. hai rumania!

dumy84
17th May 2009, 21:02
Victorie pentru Mark Cavendish in etapa a 9-a, britanicul impunandu-se in urma unui sprint restrans la Milano.

krapulax
17th May 2009, 21:16
maine pauza, dar marti etapa foarte tare, vreo 5 catarari

free2tedy
17th May 2009, 23:15
Daca taiau si ultimii 10,5 km era o etapa foarte tare , asa portiunea aia de coborare poate sa amelioreze partial eventualele pierderi de pe catarare.
In orice caz va fi o etapa frumoasa din toate punctele de vedere.

Foarte interesanta mi se pare etapa 17 , etapa stil Balea :) , scurta de 83 km si perfecta pentru pretendentii la clasamentul general.

laurentiu46
18th May 2009, 00:13
Nu mai sunt 5 catarari poimaine,s-au scos vreo 4 grele de pe traseu.
Maddalena,Vars,Izoard si Montgenevre au fost sterse cu buretele.
Asta va ramane etapa regina prin lungime,insa nu mai are aceeasi aura de "tappone".
Doar Sestriere ce e catarare ca lumea,insa varful este la 60 km de final.
Mai e un gat de 3 km acolo cu vreo 10 inainte de sosire,insa prea scurt ca sa se faca diferente mari. Daca se vor face si alea.

dumy84
19th May 2009, 20:54
Danilo Di Luca si-a trecut in palmares o noua victorie de etapa in Giro, castigand, marti, mansa cu numarul 10 disputata intre Cuneo si Pinerolo (262 km).

dumy84
21st May 2009, 00:31
Mark Cavendish a castigat etapa a 11-a, impunandu-se la sprint in fata lui Tyler Farrar si Alessandro Petacchi.

dumy84
21st May 2009, 19:26
Rusul Denis Menchov de la Rabobank a castigat temuta etapa contratimp in lungime de 60.6 kilometri si a preluat conducerea in ierarhia generala.

Radu
21st May 2009, 19:29
In momentul de fata rusul e favorit la castigarea turului!

Marius
22nd May 2009, 11:42
Fuck... inca un dopat pe primul loc :(:(:(:(

Radu
22nd May 2009, 13:03
Fuck... inca un dopat pe primul loc :(:(:(:(
De unde stii tu ca menchov est dopat?Faci cumva parte din organigrama celor care se ocupa cu dopajul si eu nu stiam?:o:

florin_vs
22nd May 2009, 16:17
Fuck... inca un dopat pe primul loc :(:(:(:(

tare mi'e teama ca nu prea gasesti curati prin primii 20 nu numai pe primul loc :)

Sorin Blaj
22nd May 2009, 16:45
Lucrurile sunt mai simple decat credeti. Depinde cu ce te "intaresti", daca nu se afla pe lista substantelor interzise esti curat. :)

dumy84
23rd May 2009, 15:23
Dupa victoria lui Mark Cavendish de vineri, in Giro revin muntii cu ocazia etapei a 14-a de sambata.

dumy84
23rd May 2009, 20:19
Gerrans aduce prima victorie pentru Cervelo in Giro

Australianul Simon Gerrans a castigat, sambata, etapa a 14-a a Turului Italiei, desfasurata intre localitatile Campi Bisenzio si Bologna pe distanta a 172 de kilometri.

Echipier al formatiei Cervelo, Gerrans s-a desprins dintr-un grup de evadare pe catararea finala a mansei, reusind sa treaca primul linia de sosire amplasata in catarare pe colina San Luca din Bologna.

Cronometrat cu timpul de 4 ore, 16 minute si 48 de secunde, Gerrans l-a devansat cu 12 secunde pe italianul Rubens Bertogliati de la echipa Serramenti PVC Diquigiovanni, al treilea clasandu-se Francesco Gavazzi de la Lampre, ciclist sosit la 18 secunde in urma invingatorului.

Grupul favoritilor a sosit cu o intarziere de un minut si patru secunde, Francesco Pellizotti de la Liquigas castigand sprintul pentru locul zece cu Danilo Di Luca, purtatorul tricoului 'ciclamino' de lider in ierarhia pe puncte. Sosit al 13-lea in acelasi timp cu ceilalti favoriti la victoria finala, rusul Denis Menchov si-a pastrat tricoul roz si avansul de 34 de secunde in fata lui Di Luca.

Editia a 92-a a Turului Italiei continua, duminica, cu etapa a 15-a, ciclistii avand de parcurs 161 de kilometri intre Forli si Faenza. Traseul este presarat cu patru puncte de catarare de altitudini moderate, cel mai inalt dintre ele fiind Passo dell'Ereme la 921 metri deasupra nivelului marii.

Sursa: Onlinesport

Radu
24th May 2009, 18:10
Aveti idee daca pe torrent exista etapele importante din marile tururi de anii trecuti?

free2tedy
24th May 2009, 21:13
Etapele de anul trecut sigur le gasesti , numai sa mai fie si destui seederi ca sa poti sa tragi. Etape de acum cel putin 2 ani nu prea cred ca gasesti , doar niste highlights-uri sau dvd-uri care contin anumite momente.

rob_din
25th May 2009, 19:32
Doar 2 au mai ramas in lupta Menchov (dupa mine 90% castigator) si Di Luca. Leipheimer a cedat 2 minute jumatate

laurentiu46
26th May 2009, 12:21
Pt Polar Bear: gasesti destule etape din anii trecuti pe eMule. Eu de acolo mi le-am luat(evident ca nu sunt cu comentariul in limba romana,dar merg si alte limbi).
Si mai e un site,videosdeciclismo.net,dar nu stiu cate etape mai pot fi descarcate,pentru ca au expirat de pe server. Poti sa incerci oricum.;)

Sorin Blaj
26th May 2009, 12:42
Clasamentele:

16th stage

Pos Rider Country Team Time Gap
1 Carlos SASTRE ESP CTT 7h11'54" 0
2 Denis MENCHOV RUS RAB 0 25"
3 Danilo DI LUCA ITA LPR 0 26"
4 Ivan BASSO ITA LIQ 0 29"
5 Stefano GARZELLI ITA ASA 0 1'19"
6 Andrea MASCIARELLI ITA ASA 0 1'21"
7 Franco PELLIZOTTI ITA LIQ 0 1'21"
8 Tadej VALJAVEC SLV ALM 0 2'11"
9 Jose SERPA COL SDA 0 2'35"
10 Lance ARMSTRONG USA AST 0 2'51"
11 Levi LEIPHEIMER USA AST 0 2'51"
12 David ARROYO ESP GCE 0 2'51"
13 Jackson RODRIGUEZ VEN SDA 0 2'51"
14 Kanstantsin SIUTSOU BLR THR 0 3'02"
15 Michael ROGERS AUS THR 0 3'02"
16 Kevin SEELDRAYERS BEL QST 0 3'02"
17 Janez BRAJKOVIC SLV AST 0 3'02"
18 Yaroslav POPOVYCH UKR AST 0 3'21"
19 Serge PAUWELS BEL CTT 0 3'39"
20 Francis DE GREEF BEL SIL 0 3'43"


General:

Pos Rider Country Team Time Gap
1 Denis MENCHOV RUS RAB 70h06'30" 0
2 Danilo DI LUCA ITA LPR 0 39"
3 Carlos SASTRE ESP CTT 0 2'19"
4 Franco PELLIZOTTI ITA LIQ 0 3'08"
5 Ivan BASSO ITA LIQ 0 3'19"
6 Levi LEIPHEIMER USA AST 0 3'21"
7 Michael ROGERS AUS THR 0 5'54"
8 Stefano GARZELLI ITA ASA 0 8'21"
9 David ARROYO ESP GCE 0 8'39"
10 Tadej VALJAVEC SLV ALM 0 8'47"
11 Marzio BRUSEGHIN ITA LAM 0 9'27"
12 Lance ARMSTRONG USA AST 0 11'06"
13 Yaroslav POPOVYCH UKR AST 0 12'04"
14 Jose SERPA COL SDA 0 12'14"
15 Kevin SEELDRAYERS BEL QST 0 13'57"
16 Damiano CUNEGO ITA LAM 0 14'29"
17 Kanstantsin SIUTSOU BLR THR 0 17'29"
18 Francesco MASCIARELLI ITA ASA 0 18'10"
19 Janez BRAJKOVIC SLV AST 0 21'03"
20 Francis DE GREEF BEL SIL 0 24'37"

relansat
26th May 2009, 13:13
Doar 2 au mai ramas in lupta Menchov (dupa mine 90% castigator) si Di Luca. Leipheimer a cedat 2 minute jumatate

io`s 90% sigur ca nu va castiga menchov il giro. imi place foarte mult americanu` liphaimar ( :D ) , merg pe mana lui :cool:

pan` la urma e ok si di luca, numai menchov nu :drak:

florin_vs
26th May 2009, 17:07
io`s 90% sigur ca nu va castiga menchov il giro. imi place foarte mult americanu` liphaimar ( :D ) , merg pe mana lui :cool:

pan` la urma e ok si di luca, numai menchov nu :drak:

daca a ajuns sa fie carat de Lance care e clar ca nu merge la 100% mai poate pierde mult pe blockhaus sau la vesuvio :ok:

dumy84
26th May 2009, 19:34
io`s 90% sigur ca nu va castiga menchov il giro. imi place foarte mult americanu` liphaimar ( :D ) , merg pe mana lui :cool:

pan` la urma e ok si di luca, numai menchov nu :drak:

Relansat, ce surpriza placuta sa te vad bre la ciclism. Sa-ti mentii obiceiul :ok: Cat despre Di Luca, daca ai stii matale despre legaturile lui cu dr.Santuccione si celebra Afacere 'Oil for drugs'...

Menchov e unul dintre ciclistii de top care, dupa stiinta mea, nu a fost niciodata suspectat de practici dopante. El si cu Evans de la Silence-Lotto. Mie imi place rusul. Nu e din cale afara de exploziv pe munte, dar isi face acolo treaba ca un 'stahanovist' :)

rob_din
26th May 2009, 20:50
Dumy nu castiga nimeni tururi importante fara sa fie dopat. Asa ca din cei doi doar Evans in capul meu mai pastreaza oarece "suspiciune" ca ar fi curat

dumy84
26th May 2009, 21:27
Dumy nu castiga nimeni tururi importante fara sa fie dopat. Asa ca din cei doi doar Evans in capul meu mai pastreaza oarece "suspiciune" ca ar fi curat

Ai dreptate, dar Menchov nu este un castigator sa zicem gen Armstrong, Basso sau Di Luca. Sa ne amintim ca prima Vuelta a obtinut-o dupa descalificarea lui Heras si a doua oara participarea a fost una destul de saraca. Dar e posibil ca rusul sa fie mai calculat cand vine vorba de 'borcanul' cu dulceata.

Dupa mine cel mai stringent exemplu de ciclist dopat in trecut, neprins si ramas in activitate este Damiano Cunego. Acest baiat in 2004 avea explozia lui Ricco din 2008. Era fabulos, l-a bagat in sperieti pe bietul Simoni si acum a ajuns un neica nimeni...Ma gandesc ca in cazul lui drama e si mai mare.

krapulax
26th May 2009, 21:35
cel mai stringent exemplu de ciclist dopat in trecut, neprins si ramas in activitate este Damiano Cunego.

nu cumva e lance? scuzati daca am comis o impolitetze

dumy84
26th May 2009, 22:15
nu cumva e lance? scuzati daca am comis o impolitetze

Lance nu s-a oprit dupa un tur. Abia dupa al saptelea si-a luat o scurta vacanta, pentru a reveni anul acesta din nou :)

La Cunego diferenta a fost zdrobitoare, in afara de vreo doua victorii prin Giro di Lombardia, nereusind mare lucru dupa Giro din 2004. Un loc doi pe Alpe d'Huez in spatele lui Franck Schleck, in TDF 2006, daca imi amintesc bine, cand a imbracat si tricoul alb la Paris.

relansat
26th May 2009, 22:48
Relansat, ce surpriza placuta sa te vad bre la ciclism. Sa-ti mentii obiceiul :ok: Cat despre Di Luca, daca ai stii matale despre legaturile lui cu dr.Santuccione si celebra Afacere 'Oil for drugs'...

Menchov e unul dintre ciclistii de top care, dupa stiinta mea, nu a fost niciodata suspectat de practici dopante. El si cu Evans de la Silence-Lotto. Mie imi place rusul. Nu e din cale afara de exploziv pe munte, dar isi face acolo treaba ca un 'stahanovist' :)

dumy, la mine orice rus e suspect. :D

cand il vad pe menchov imi vine`n minte davydenko, nush de ce :drak:

io tin cu ala care are numele greu de scris, [liphaimar :D]!!

maine este cursa, nu?:)

dumy84
27th May 2009, 11:57
maine este cursa, nu?:)

Si ce cursa ! Nu trebuie ratata etapa de astazi, cu final in catarare pe Blockhaus, la peste 2000 m alt.:ok:

Sorin Blaj
27th May 2009, 13:40
Astazi se va decide castigatorul turului. :ok:

rob_din
27th May 2009, 15:46
Si ce cursa ! Nu trebuie ratata etapa de astazi, cu final in catarare pe Blockhaus, la peste 2000 m alt.:ok:

Au taiat 5km din catarare

useroarecare
27th May 2009, 15:52
de ce ?

rob_din
27th May 2009, 15:56
Inca e zapada pe ultima portiune

rob_din
27th May 2009, 17:40
Un editorial din repubblica despre "fantoma" Armstrong

http://www.repubblica.it/2009/05/rubriche/visti-per-strada/lance/lance.html

relansat
27th May 2009, 17:51
comentariu genial: "menchov este in spatele lui di luca, asta ii pozitia care ii place cel mai mult" :cry: :D :drak:

rob_din
27th May 2009, 18:39
Pana la urma nu s-a decis nimic, ba a mai intrat si Pelizzotti in calcule. Sa vedem daca vineri se va lamuri definitiv situatia. Catararea pe Vezuviu pare mai grea decat ce-am vazut azi.

useroarecare
27th May 2009, 18:47
Pelizzotti n-are șanse, azi l-au lăsat, fiindcă avea peste 3 minute, poimâine nu mai riscă nimeni să îi dea voie să plece de capul lui !
Menchov s-a înecat ca țiganul la mal pe plat, Di Luca e aproape ,dar la ultimul contratimp mai pierde vreo 30 de secunde, deci are nevoie de 1 minut pe Vezuviu !

rob_din
27th May 2009, 18:51
Important pentru Di Luca e sa ia tricoul roz chiar daca numai pentru o secunda dupa etapa de vineri. Contratimpul de la Roma e unul ciudat (scurt si intortochiat) se pot intampla multe, mai ales daca pleci cu tricoul roz pe tine

dumy84
27th May 2009, 19:42
Blockhaus a fost mai mult o sperietoare. Nici pe departe nu se poate compara cu Mortirolo, Gavia, Fedaia sau Kronplatz.

Menchov cred ca se va tine si pe Vezuviu, iar la contratimpul final nu vor fi diferente foarte mari. Sunt totusi 14.4 km.

rob_din
27th May 2009, 20:15
Bernahrd Kohl a declarat procuraturii austriece ca s-a dopat, printre altii, impreuna cu Michael Boogerd, Michael Rasmussen si Denis Menchov

dumy84
27th May 2009, 20:59
Despre Rasmussen nu mai e nicio surpriza, dar Boogerd si Menchov :(... Asta inseamna ca toata echipa Rabobank poate fi suspectata.

rob_din
27th May 2009, 21:24
Pai tu crezi ca dintr-o echipa se dopeaza numai unii?

free2tedy
28th May 2009, 01:24
Ce te miri la Boogerd?:)
Numai cand imi amintesc cum il cara pe Rasmussen si pe Menchov ca un cal , zici ca era Azevedo sau Chechu Rubiera. In fiecare zi il luau la tinta R&R cu performantele de caraus.

Pe de alta parte , bine ca Menchov n-are stilul ala exploziv ala Lance , Basso sau Landis :) , macar nu bate la ochi ca se dopeaza :).

florin_vs
28th May 2009, 18:38
Bernahrd Kohl a declarat procuraturii austriece ca s-a dopat, printre altii, impreuna cu Michael Boogerd, Michael Rasmussen si Denis Menchov

si cati ar mai fi ... :mda: Ciclismul va fi curat cand va castiga Voeckler turul frantei :ok:

dumy84
28th May 2009, 22:03
Scarponi a castigat etapa a 18-a, o mansa de legatura intre Blockhaus si Vezuviu. A fost o etapa tipica pentru ultima saptamana a unui Mare Tur, cu o evadare masiva formata din 25 de rutieri. Plutonul a sosit la peste trei minute in urma primilor clasati, ordinea ramanand nemodificata in primele pozitii.

dumy84
29th May 2009, 19:11
Sastre se impune pe Vezuviu, la finalul unei frumoase etape din Giro. Di Luca si Menchov au incheiat umar la umar, dar italianul a luat 8 secunde la bonificatie. Cei doi sunt despartiti de doar 18 secunde inaintea ultimelor doua etape.

useroarecare
29th May 2009, 20:06
Menchov e virtual câștigător, singurul lucru care s-ar mai întâmpla e ca DI Luca să devină un specialist la ITT la fel ca Heras acum niște ani !

rob_din
29th May 2009, 20:35
99% Menchov a castigat. In 1% intra si posibilitatea ca rusul sa fie gasit dopat

laurentiu46
30th May 2009, 11:17
Si daca Menchov ar fi gasit dopat,crezi ca Di Luca,aflat mereu in fata lui,e curat? :rolleyes:
Oricum,atentie la etapa de azi,ca nu e chiar asa pentru sprinteri. Di Luca poate sa se bata pentru bonificatii,pentru ca ultimii 2,5 km sunt in catarare,si daca reuseste,ii ia tricoul lui Menchov pentru 2 secunde.
Ar fi culmea,si daca asta se va intampla,sunt convins ca Danilo va calca pe urmele lui Robertito Heras si va face un TT final de exceptie.;)

rob_din
30th May 2009, 11:44
Ai dreptate, nu m-am uitat atent la etapa de azi. Ultimii 4km au panta 4% iar ultimii 2km 5-6%

dumy84
30th May 2009, 14:43
Fara doar si poate astazi vom avea batalie pe catararea finala, dar nu cred ca Di Luca va mai avea ocazia sa se lupte pentru bonificatii. Posibil sa avem o evadare reusita.

laurentiu46
30th May 2009, 15:43
Cei de la Rabobank sunt convins ca nu vor trage,pentru ca le convine de minune sa ajunga o evadare la final.
LPR trebuie sa faca toata treaba daca Di Luca vrea sa mai ia niste secunde.

dumy84
30th May 2009, 21:16
Philipp Gilbert a castigat etapa a 20-a, fiind urmat de Thomas Voeckler si Stefano Garzelli. Menchov i-a luat 2 secunde lui Di Luca la un intermediar si a ajuns astfel la 20 de secunde inaintea contratimpului final de duminica.

Sorin Blaj
31st May 2009, 13:03
Final de tur cu contratimp? N-am mai vazut, dar interesant. :ok:

dumy84
31st May 2009, 16:59
Final de tur cu contratimp? N-am mai vazut, dar interesant. :ok:

In Giro intr-adevar n-am mai avut de ceva timp. De regula se termina la sprint in Milano.

Sorin Blaj
31st May 2009, 17:02
Cum stau Menchov si Di Luca la contratimp?

dumy84
31st May 2009, 17:29
Menchov e mult mai bun decat Di Luca. Nici nu se pune problema sa piarda turul, mai ales ca in 14.4 km nu se pot face mari diferente. De fapt asa a si castigat turul, la contratimpul de 60 km.

Sorin Blaj
31st May 2009, 17:46
Dar s-a tinut bine si pe munte, altfel ...

Sa-l vedem pe Lance. Astazi cica a avut al 29-lea control antidoping din acest an.

dumy84
31st May 2009, 17:52
Slab americanul. Locul 43 la final. Totusi onorabila prezenta sa in Giro, tinand cont de cei 3,5 ani de pauza. Pe de alta parte, un rezultat modest daca ne uitam la cele 7 titluri din TDF.

Sorin Blaj
31st May 2009, 17:59
Da. Chiar modest. Turul Frantei bate la usa, iar forma sa este departe de cea din anii de glorie.

dumy84
31st May 2009, 18:19
A cazut Menchov!!!

Celso
31st May 2009, 18:19
pfff ce a cazut Menchov in ultimii 800 m:D

Sorin Blaj
31st May 2009, 18:20
Cred ca in ultimii 600, dar nu mai poate pierde.

dumy84
31st May 2009, 18:20
Rusul termina cu bine in cele din urma si castiga Turul Italiei. Ce final!

useroarecare
31st May 2009, 18:22
Incredibil cum s-a terminat. Am o întrebare, e vreo problemă că și-a schimbat bicicleta ?

Celso
31st May 2009, 18:23
batranul Lance pe 12 la 15 minute

ia uite cam a trantit ala bicicleta aia...baaaaaa aia costa pe putin 3500 euro:D

Sorin Blaj
31st May 2009, 18:25
Incredibil cum s-a terminat. Am o întrebare, e vreo problemă că și-a schimbat bicicleta ?

Nu. Este regulamentar.

dumy84
31st May 2009, 18:28
N-are nicio problema ca a schimbat bicicleta. Putea trece si cu ea in spate, ca tot se punea :)

Sorin Blaj
31st May 2009, 18:30
A castigat Menchov:

MP
31st May 2009, 22:06
batranul Lance pe 12 la 15 minute

ia uite cam a trantit ala bicicleta aia...baaaaaa aia costa pe putin 3500 euro:D

e cred ca dublu.. :) mai ales ca e a lui Menchov!o dai la licitatie cu 10000 :P

rob_din
1st June 2009, 08:35
Menchov zice ca vrea sa castige Turul Frantei

dumy84
1st June 2009, 09:35
TDF e alta poveste si rusul nu se afla la prima astfel de tentativa.

Sastre a aratat foarte bine in acest Giro si se numara printre favoritii din TDF. Sa vedem cine-i va arunca manusa spaniolului.

MP
6th June 2009, 17:03
o sa`i fie mai greu acolo decat aici! :) dar el totusi spera!