PDA

View Full Version : Alegeri prezidentiale 2009



Pages : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Bancaru
4th May 2009, 13:04
Asa cum am spus intr-un mesaj pe un topic orecum asemenator acel poll nu mai este de actalitate, avand in vedere ca s-au conturat destul de clar candidaturile, mai putin a lui Basescu, el inca ameninta ca nu va candida, dar noi il punem la optiuni ca ne e simpatic. In felul asta vom avea si o situatie mai clara. Din pacate sunt putini cei care viziteaza Politica, dar pana la urma, ca si in alegeri, procentele conteaza.
In cazul in care vor aparea alti candidati, timp mai este, care vor creste in optiuni precum Fat Frumos, atunci o sa se actualizeze optiunile. Pana atunci consider ca sunt suficiente.

rob_din
4th May 2009, 13:08
Trebuie si optiunea nu merg la vot. In plsu eu o spun de pe acum: in primul tur nu ma duc, in al doilea votez cu oricine candideaza impotriva lui Basescu

Balaci
4th May 2009, 13:16
Antonescu in turul 1 si contracandidatul lui Basescu in turul 2.

Bancaru
4th May 2009, 13:18
Rob, da, poate trebuia pus, dar am vrut sa vedem care cat are. E clar ca numarul absentilor este cel mai mare, asta nu e o noutate. Doar daca vrem sa ii vedem.
Balaci, bine ai revenit.

rob_din
4th May 2009, 13:34
Sa vedem daca acum mai copiaza Marker de 10 ori rezultatele pollului

miril
4th May 2009, 13:42
Sa nu anticipam.

Bancaru
4th May 2009, 14:55
Eu am facut o mica demonstratie despre cum s-a votat la aia cu cine il poate bate in conditiile in care, pe langa bagatori de seama votanti mai erau si o multime de alte personalitati in optiuni, care adunate la un loc, mai putin Elena Udrea, se canalizau impotriva lui Basescu. Cam asa trebuia privit sondajul si nu la modul copy/paste in stilul ...[moderated]...
Sondajul va fi in favoarea lui Basescu, clar. Daca nu va fi... e vai si amar de el. Sincer sa fiu, pe langa antipatia mea fata de el, chiar mi-as dori sa aiba ceva emotii cu privire la trecerea in turul 2.

moty
4th May 2009, 15:05
Eu tot stau si ma intreb: Eu cu cine mama dracu' sa votez?
Am asa o scarba de astia, incat chiar nu vad ce (cine) m-ar putea convinge sa ma duc la vot. Din aceasi cauza n-am fost la ultimele locale (pentru prima data din '88 incoace).
Totusi, dat fiind ca sunt prezidentialele, o sa incerc sa gasesc un candidat demn sa primeasca votul meu.

YoMaMen
4th May 2009, 15:16
doar 5 candidati , prea putin , sigur o sa mai apara 2-3 candidaturi independente in ultimul moment , cum o fost Gheorghe Dinu si viceprimarul din Campulung

moty
4th May 2009, 15:19
Astia oricum vor fi nesemnificativi.

rob_din
4th May 2009, 15:26
Antonescu va scoate un vot bun la orase dar chiar nu-l vad luand cine stie ce in mediul rural, poate doar in cele 2-3 judete PNL-iste. Finala va fi cu certitudine Geoana-Basescu. Desi eu inca cred ca Basescu ar putea sa nu candideze. Stiu ca pare absurd, dar mie mi se pare destul de posibil

YoMaMen
4th May 2009, 15:27
Antonescu nu-l vad intrand in turul 2 dar daca o va face atunci ar putea avea o sansa....

Gabri3l
4th May 2009, 15:35
Antonescu nu-l vad intrand in turul 2 dar daca o va face atunci ar putea avea o sansa....

yo as zice ca sunt putin probabile ambele variate...

Sorin Blaj
4th May 2009, 16:22
Gabri3l. S-a explicat mai sus de ce nu s-a inclus si optiunea "Nu merg la vot". Hai sa vedem ce sustinere ar avea candidatii, indiferent daca mergem sau nu la vot. In plus, cine nu merge la vot are si optiunea sa nu voteze in poll.

Mergem pe principiul: Cine nu voteaza, nu conteaza.

Bancaru
4th May 2009, 16:24
Gabriel, care cerere baiete? Cine a cerut? Tu ai citit ce am scris eu? Te-ai bagat ca musca-n ... lapte. Daca nu stii nu te baga. Nu ai inteles, stai linistit. Nu imi strica topicu daca nu ai fost capabil sa il faci.
Acelasi lucru, cu cititul, ci pentru YoMaMen - nu au nici-o sansa, mai ales primarul de nu stiu unde zici tu. Am zis ca vor fi introdusi daca vor intra in optiuni sanse maricele direct, nu cu 0,0000... Cititi si voi mai bine.

Gabri3l
4th May 2009, 16:29
Gabri3l. S-a explicat mai sus de ce nu s-a inclus si optiunea "Nu merg la vot". Hai sa vedem ce sustinere ar avea candidatii, indiferent daca mergem sau nu la vot. In plus, cine nu merge la vot are si optiunea sa nu voteze in poll.

Mergem pe principiul: Cine nu voteaza, nu conteaza.

ok Sorin... e bine si asa atunci.

J.Bond
4th May 2009, 16:37
Unii care tot ne zic ca nu se duc la vot, ar vota la 2 maini daca ar putea.;)
Oricum, tot Base cel Rau:) va fi ales din nou Presedinte in iarma. Din fericire pentru marea majoritate asa cum arata toata sondaje si spre disperarea catorva "latrai" care isi duc veacul zi de zi pe micile ecrane si pe oriunde mai apuca.:):ok:

PS Ce tare! 2 PSDei celebrii de pe aici l-au si votat deja pe Crinut.:)

JJ
4th May 2009, 16:54
Bancare, l-ai uitat pe Jiji ma.

moty
4th May 2009, 16:55
Poate il tin astia ascuns in perioada aia :D

J.Bond
4th May 2009, 17:12
Bancare, l-ai uitat pe Jiji ma.

Ala apare doar in sondajele comandate. :D Ca nu va candida mai mult ca sigur.

rob_din
4th May 2009, 17:16
Unii care tot ne zic ca nu se duc la vot, ar vota la 2 maini daca ar putea.;)
Oricum, tot Base cel Rau:) va fi ales din nou Presedinte in iarma. Din fericire pentru marea majoritate asa cum arata toata sondaje si spre disperarea catorva "latrai" care isi duc veacul zi de zi pe micile ecrane si pe oriunde mai apuca.:):ok:

PS Ce tare! 2 PSDei celebrii de pe aici l-au si votat deja pe Crinut.:)

Imi pare rau, nu-i nimeni platit de PSD sa scrie pa aici.Asa ca oamenii sunt liberi sa gandeasca cum doresc, lucru ce nu s-a auzit pe la PDL.

JJ
4th May 2009, 17:28
Poate il tin astia ascuns in perioada aia :D
Parc-ar fi primul presedinte puscarias... Eu am invatat la scoala ca si tov. Ceausescu a facut puscarie din motive politice.

Bancaru
4th May 2009, 17:30
JJ, nu l-am uitat, dar am si spus ca ii trec numai pe cei cu sanse. Vadim e intruns, cred eu, dar Romeo sustine ca o sa creasca. Iar Duda poate sa explodeze, desi nici asta nu cred. Daca nu tineam cont de astea 2 lucruri puneam numai 3 optiuni. Care, orice ar vrea sa zica oricine, sunt si cele mai viabile. Romania Mare nu mai exista, decat in acte si in cateva minti incetosate. Cum sa ia Vadim de 15 ori mai mult decat Partidul? Dar cine e el? Unde mai pui ca au inceput sa circule niste filme cu el lingand curici de Ceausescu (http://www.youtube.com/watch?v=OgxSLKRV1-I). Priviti, numai.
Iar daca mai vrea cineva un prognostic, s-ar putea sa ma insel, dar asa sper sa fie - Duda se va retrage. Si el citeste aceleasi sondaje ca si noi. Daca o sa sustina in continuare ca are j'de procente inseamna ca nu e departe de maretul Tribun Inspumat (la gura).


Parc-ar fi primul presedinte puscarias... Eu am invatat la scoala ca si tov. Ceausescu a facut puscarie din motive politice.

Hahahaha... aia era o virtute. Ca si acum. Dovada: cresterea lui Becali in sondaje. Chiar si a lui Vadim.

J.Bond
4th May 2009, 17:45
Imi pare rau, nu-i nimeni platit de PSD sa scrie pa aici.Asa ca oamenii sunt liberi sa gandeasca cum doresc, lucru ce nu s-a auzit pe la PDL.

Ma faci sa rad. Dupa ce v-a deconspirat un oarecare domn Mitrea, degeaba o mai dati cotita acum.;) Remember "celula din Kiseleff".:):cya:

Bancaru
4th May 2009, 17:49
Markere, Mitrea s-a referit si in general. Asa ca si tu poti sa iei bani pe care sa scrie cu portocaliu halva, de exemplu. Daca nu ai inteles pana acum majoritatea te considera si pe tine tot un bagator de seama impins de partid. Pe bune. Imi pare rau ca trebuie sa ti-o spun eu, cel mai bun prieten pe care il ai.
Auzi, daca votai din greseala Antonescu ce faceai?

J.Bond
4th May 2009, 17:53
Dupa circul facut in Parlament la condamnarea oficiala a comunismului(lucru apreciat de marea majoritate a romanilor) si chiar la suspendarea neconstitutionala(conform CCR) a Presedintelui actual al Romaniei, Vaccin Tudor nu va mai ajunge niciodata sa aiba mai mult de maxim 5-10% procente la alegerile la care va candida. Greseala politica fatala a fost deja facuta si s-a observat pana acum la alegerile care au avut loc intre timp.
Nici cel mai mare oier al tarii nu il mai poate salva politic.;)

Bancaru
4th May 2009, 17:57
Din pacate si condamnarea comunismului de catre Basescu a fost tot un soi de spectacol, avand in vedere caracterul pur electoral si prostitor la adresa unor intelectuali fini care incep sa se departeze de Marinar. Aici s-a vazut cat este de bun actor Basescu si cat de slab pregatiti politic sunt marii intelectuali.

JJ
4th May 2009, 18:45
JJ, nu l-am uitat, dar am si spus ca ii trec numai pe cei cu sanse. .
Iar daca mai vrea cineva un prognostic, s-ar putea sa ma insel, dar asa sper sa fie - Duda se va retrage.
E pronostic mai :)
Daca nu mi-l pui si pe Becali nu-ti votez in chestionar, sa stii.

miril
4th May 2009, 19:00
JJ, prognostic este unul si acelasi cu pronostic, ultimul fiind transcrierea romanesca a cuvantului care are origine greaca pro+gnosos. Fara Becali, mi se pare, prognostic, mai aproape de ce va fi in final, adica cele patru candidaturi cu sanse pentru functia de la Cotroceni.

Bumbescu
4th May 2009, 19:12
Antena 3 a ajuns sa-l scoata pana si pe batranul kgb-ist ilici ilescu de la naftalina pt a ne explica cat de nociv e basescu, cum ne-a izolat el pe plan extern(suprarealist discursul mosului, auzi si nu-ti vine sa crezi...).

JJ
4th May 2009, 19:13
mirile, vezi ca sunt 5, mai.

miril
4th May 2009, 19:18
Gura pacatosului... Patru, asa vad eu. Minus Vadim. Basescu este toxic ca si Iliescu, numai ca Ilescu a fost, iar Basescu are posibilitatea sa fie si de acum incolo. Acolo este problema.

resita
4th May 2009, 22:29
in momentul actual l-as vota pe duda, pana la alegeri s-ar putea sa ma razgandesc daca crin va redeveni cel din campania pt. sefia partidului.
daca crin ramane asa mut ca acum nu il vad intrand in finala

Bancaru
4th May 2009, 22:42
Deci, asa cum anticipa, Radu Duda are deja 10% din condei. Resita, este aiurea candidatura asta a lui. Mie imi place cum gandeste si cum se exprima, cum pune problema, dar indiferent ce faci pentru multi votanti imaginea lui e asociata cu monarhia iar pentru altii arata ca un intrus. Parerea mea e ca aruncam votul. Nu ca nu are el calitati ci pentru ca asa merge lumea asta. Daca ar fi in turul 2 Duda si Crin as alege pe Duda.
Si pe forum ca si in realitate Duda ia din voturile lui Antonescu. Patriciu a spus ca asa o sa fie. Of, of, Markere, baiat destept Patriciu. Intrebarea e: atunci cine naiba e in spatele lui Duda, pentru ca nu cred ca a vandut Regele tablourile si toate bogatiile demne de un sultan din 1001 nopti cu care a plecat din tara ca sa ii sustina campania. Nu mai stiu cealalta posibilitate, una fiind Patriciu. Eu zic ca e exclus sa il sustina Patriciu.

resita
4th May 2009, 22:50
Bancaru, ma crezi daca iti spun ca in spatele lui Duda este bunicuta Iliescu?

stiu ca-mi irosesc votul dar daca nu ma convinge Crin pana la alegeri prefer sa dau un vot negativ actualei clase politice

Bancaru
4th May 2009, 23:21
Resita, nu stiu daca sa te cred, dar Patriciu nu e sigur. Dar daca imi dai mai multe detalii pot sa te cred. Hm... interesant, Ilici. E clar ca electoratullui Duda e o parte din cel al lui Antonescu. Deci asta poate sa fie o miscare a bunicutei pentru nepotelul ei prostanac si sturlubatic.

resita
4th May 2009, 23:23
pai lupta mare este cine intra in finala cu basescu, pt. asta se bat crin cu geoana.

mai multe poate mai tarziu ;)

Sorin Blaj
4th May 2009, 23:24
Dar chiar se bat?

Bancaru
5th May 2009, 13:24
Geoana vad ca vrea sa combata. Ma intreb daca atat poate. Antonescu ... tace. Sper ca e o tactica. Si mai sper ca e bine aleasa.

J.Bond
5th May 2009, 13:35
Președintele României, Traian Băsescu, a declarat luni că își asumă, împreună cu clasa politică, eroarea promulgării legii salarizării profesorilor și a anunțat că a sesizat Curtea Constituțională pentru că nu consideră că este normal ca puterea judecătorească "să încerce să-și atribuie o prerogativă pe care nu o are prin Constituție, aceea de a gestiona o parte din bugetul statului".

"Îmi asum, alături de toată clasa politică, eroarea promulgării noii legi de salarizare a profesorilor", a spus, de două ori în declarația sa, președintele Traian Băsescu, care a adăugat că prevederile legale nu au mai putut fi aplicate din cauza evoluției crizei economice.

Șeful statului a mai spus că "disputa între sindicatele profesorilor și elevi și părinți, pe de altă parte, este inutilă".

Băsescu a adresat rugămintea de a nu transforma dreptul constituțional la grevă într-un drept de a afecta negativ viețile a sute de mii de copii, în condițiile în care sindicatele din educație au anunțat că vor face grevă în prima zi a tezelor unice.

Șeful statului a spus că elevii și studenții nu trebuie transformați în victime ale crizei economice, ba mai mult, statul, și mai ales profesorii, au datoria de a-i proteja pe aceștia.

A doua problemă discutată de Traian Băsescu se referă la conflictul între Guvern și Parlament și Curtea Constituțională cu privire la sporurile salariale din cadrul sistemului judecătoresc, dând exemple de sporuri care au fost câștigate în justiție, subliniind decizia Curții de Casație și Justiție a luat decizii cu privire la anumite sporuri.

"În virtutatea prerogativelor constituționale pe care le am, m-am adresat astăzi Curții Constituționale cu cererea de soluționare a unui conflict juridic dintre autoritatea judecătorească, pe de o parte, și Parlamentul și Guvernul României, pe de altă parte. Motivul acestei acțiuni este depășirea atribuțiilor puterii judecătorești", a spus președintele Băsescu.

Traian Băsescu s-a referit, în principal, la sporurile salariale ale magistraților și ale personalului asimilat acestuia, acordate prin decizii judecătorești.

Al treilea punct atins de Traian Băsescu în cadrul conferinței de presă se referă la declanșarea procedurii de deficit excesiv de către Uniunea Europeană împotriva României. "Comisia Europeană a declanșat procedura de deficit excesiv împotriva României. Ar fi o dovadă de responsabilitate ca să înțelegem că putem depăși situația de criză. Nu vrea să mă substitui Executivului. Bugetul de Stat este în dificultate pentru asigurarea cheltuielilor curente la care s-a angajat", spune șeful statului.
Sursa: REALITATEA.NET


Excelenta recunoasterea si asumarea unei greseli de catre Presedinte. Dupa cate se vede, singurul din toata clasa politica care a facut acest lucru si asta arata din nou anvergura politica a lui Traian Basescu, cel mai bun politician roman din ultimii 20 de ani.;)

Pe de alta parte, asa cum stie deja toata lumea, ipocrizia apartine PNL si lui Tariceanu care acum "latra" si ei pe la colturi cum pot:) dar care in schimb la vremea respectiva cand "economia duduia"( citat din fostul premier Trotinel de trista amintire pentru Romania si pe care romanii l-au aruncat pe usa din dos de la guvernare anul trecut la alegeri) au refuzat sa dea bani profesorilor pentru ca PNL si Taricel au cheltuit
circa 4 miliarde de euro in trimestrul patru, atunci cand s-au tinut alegerile
parlamentare si cand a fost mituita po****tia pentru a vota PNL si pe Trotinel care si asa era sa nu intre in Parlament.:)

De la Geonica chiar ca nu ne asteptam sa isi asume vreo raspundere pentru pradarea tarii impreuna cu PNL in guvernarea trecuta de trista amintire, n-are nici pe departe anvergura necesara pentru astfel de lucruri ci el e preocupat doar pentru campania electorala personala si de a mintii din nou oamenii asa cum s-a intamplat si cu salariile profesorilor. Aici criza economica financiara globala este justificata doar in mica masura.

Asteptam un gest, de asumare a responsabilitatii si de la Crin Antonescu pentru devalizarea tarii de catre PNL, depasirea deficitului bugetar de catre PNL in anul anterior cu 9 miliarde de euro, pentru care suntem sanctionati de UE si cedarea resurselor energetice ale tarii pentru comisioane.

Bancaru
5th May 2009, 14:37
Dupa ce PNL si Tariceanu s-au opus vehement promulgarii acestei legi adancind conflictul cu Basescu vina acum asta si spune ca el si intreaga clasa politica au gresit. GRESIT! El si FSN (PDL + PC + PSD) au gresit. Este un las. Marker, poate trebuia sa te uiti aseara la toate reactiile oamenilor de presa. Normal ca toti sunt platiti de Patriciu. Poate te uitai si la iubita-ti Realitatea TV sa vezi, interesant, cele doua declaratii in paralel - cea care sustinea legea si asta care auma raspunderea. Repet, un MARE LAS. Pe Boc nu l-a intrebat nimeni nimic. El nu si-a asumat de nici unele. Oare guvernul Romaniei nu mai are reactie? Este acest Boc o marioneta de toata jena. Ca si acest guvern.

jesus supremu
5th May 2009, 14:44
cate voturi a dat PNL-ul in parlament impotriva legii?:D
de ce nu a iesit PNL-ul de la guvernare daca era asa impotriva?:D
cu ce deficit a lasat PNL-ul bugetul la sfarsitul anului( majorarile profesorilor contand din 2009)?:D
cati bani a cheltuit PNL-ul in ultimele 2 saptamani+ un contract ptr sarmanii de la sterling?:D
ultima e o intrebare generala.cam cati bani or lua forumistii de profesie ai partidelor?:thinkso:

J.Bond
5th May 2009, 14:50
cate voturi a dat PNL-ul in parlament impotriva legii?:D
de ce nu a iesit PNL-ul de la guvernare daca era asa impotriva?:D
cu ce deficit a lasat PNL-ul bugetul la sfarsitul anului( majorarile profesorilor contand din 2009)?:D
cati bani a cheltuit PNL-ul in ultimele 2 saptamani+ un contract ptr sarmanii de la sterling?:D
ultima e o intrebare generala.cam cati bani or lua forumistii de profesie ai partidelor?:thinkso:

- Unii au votat si cu 2 maini, inclusiv fostul ministru de trista amintire al educatiei, Adormitei.;)
- Cu cel mai mare deficit bugetar din istoria Romaniei intr-un an in care economia "duduia".;)
- Peste 4-5 mld de euro cel mai probabil.;)
- La ultima intrebare generala, cred ca cel mai bun raspuns ar putea sa ti-l PSDeii din renumita de acum celula din Kiseleff(sau beciul lui Mitrea:), vorba atui forumist de aici) care au misiunea de a injura pe siteuri adversari politici, asa cum ne-a dezvaluit recent un oarecare domn cercetat penal pe nume Mitrea.Deci, fi pe faza.:)

miril
5th May 2009, 15:21
ultima e o intrebare generala.cam cati bani or lua forumistii de profesie ai partidelor?:thinkso:

Adica?

J.Bond
5th May 2009, 15:49
Sondaj CSOP: 40% dintre români l-ar vota pe Traian Băsescu

40% dintre români l-ar vota pe Traian Băsescu, dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri prezidențiale, conform sondajului de opinie publică CSOP pe aprilie 2009. Următorii clasați sunt Mircea Geoană (19%), Crin Antonescu (15%), Sorin Oprescu (8%) și Gigi Becali (7%).

Daca duminica viitoare ar fi alegeri prezidențiale și ar participa
următorii candidați cu cine ați vota?

Traian Băsescu - 40%
Mircea Geoană - 19%
Crin Antonescu - 15%
Sorin Oprescu - 8%
Gigi Becali - 7%
Corneliu Vadim Tudor - 5%
Principele Radu Duda - 4%

52% dintre repondenți cred că Traian Băsescu va câștiga alegerile prezidențiale.

Sondajul a fost realizat realizat în perioada 24-27 aprilie, la comanda PD-L, pe un eșantion național reprezentativ pentru po****ția în vârstă de 18 ani și peste. Au fost intervievate 803 persoane.
Sursa: REALITATEA.NET

rob_din
5th May 2009, 15:56
E de rau daca de abia are 40% in sondaj PDL cu Oprescu bagat prosteste acolo. E de rau pentru Zeus

resita
5th May 2009, 21:30
Președintele României, Traian Băsescu, a declarat luni că își asumă, împreună cu clasa politică, eroarea promulgării legii salarizării profesorilor și a anunțat că a sesizat Curtea Constituțională pentru că nu consideră că este normal ca puterea judecătorească "să încerce să-și atribuie o prerogativă pe care nu o are prin Constituție, aceea de a gestiona o parte din bugetul statului".

"Îmi asum, alături de toată clasa politică, eroarea promulgării noii legi de salarizare a profesorilor", a spus, de două ori în declarația sa, președintele Traian Băsescu, care a adăugat că prevederile legale nu au mai putut fi aplicate din cauza evoluției crizei economice.

Șeful statului a mai spus că "disputa între sindicatele profesorilor și elevi și părinți, pe de altă parte, este inutilă".

Băsescu a adresat rugămintea de a nu transforma dreptul constituțional la grevă într-un drept de a afecta negativ viețile a sute de mii de copii, în condițiile în care sindicatele din educație au anunțat că vor face grevă în prima zi a tezelor unice.

Șeful statului a spus că elevii și studenții nu trebuie transformați în victime ale crizei economice, ba mai mult, statul, și mai ales profesorii, au datoria de a-i proteja pe aceștia.

A doua problemă discutată de Traian Băsescu se referă la conflictul între Guvern și Parlament și Curtea Constituțională cu privire la sporurile salariale din cadrul sistemului judecătoresc, dând exemple de sporuri care au fost câștigate în justiție, subliniind decizia Curții de Casație și Justiție a luat decizii cu privire la anumite sporuri.

"În virtutatea prerogativelor constituționale pe care le am, m-am adresat astăzi Curții Constituționale cu cererea de soluționare a unui conflict juridic dintre autoritatea judecătorească, pe de o parte, și Parlamentul și Guvernul României, pe de altă parte. Motivul acestei acțiuni este depășirea atribuțiilor puterii judecătorești", a spus președintele Băsescu.

Traian Băsescu s-a referit, în principal, la sporurile salariale ale magistraților și ale personalului asimilat acestuia, acordate prin decizii judecătorești.

Al treilea punct atins de Traian Băsescu în cadrul conferinței de presă se referă la declanșarea procedurii de deficit excesiv de către Uniunea Europeană împotriva României. "Comisia Europeană a declanșat procedura de deficit excesiv împotriva României. Ar fi o dovadă de responsabilitate ca să înțelegem că putem depăși situația de criză. Nu vrea să mă substitui Executivului. Bugetul de Stat este în dificultate pentru asigurarea cheltuielilor curente la care s-a angajat", spune șeful statului.
Sursa: REALITATEA.NET


Excelenta recunoasterea si asumarea unei greseli de catre Presedinte. Dupa cate se vede, singurul din toata clasa politica care a facut acest lucru si asta arata din nou anvergura politica a lui Traian Basescu, cel mai bun politician roman din ultimii 20 de ani.;)

Pe de alta parte, asa cum stie deja toata lumea, ipocrizia apartine PNL si lui Tariceanu care acum "latra" si ei pe la colturi cum pot:) dar care in schimb la vremea respectiva cand "economia duduia"( citat din fostul premier Trotinel de trista amintire pentru Romania si pe care romanii l-au aruncat pe usa din dos de la guvernare anul trecut la alegeri) au refuzat sa dea bani profesorilor pentru ca PNL si Taricel au cheltuit
circa 4 miliarde de euro in trimestrul patru, atunci cand s-au tinut alegerile
parlamentare si cand a fost mituita po****tia pentru a vota PNL si pe Trotinel care si asa era sa nu intre in Parlament.:)

De la Geonica chiar ca nu ne asteptam sa isi asume vreo raspundere pentru pradarea tarii impreuna cu PNL in guvernarea trecuta de trista amintire, n-are nici pe departe anvergura necesara pentru astfel de lucruri ci el e preocupat doar pentru campania electorala personala si de a mintii din nou oamenii asa cum s-a intamplat si cu salariile profesorilor. Aici criza economica financiara globala este justificata doar in mica masura.

Asteptam un gest, de asumare a responsabilitatii si de la Crin Antonescu pentru devalizarea tarii de catre PNL, depasirea deficitului bugetar de catre PNL in anul anterior cu 9 miliarde de euro, pentru care suntem sanctionati de UE si cedarea resurselor energetice ale tarii pentru comisioane.


Care toata clasa politica, Basescule?

Poate a uitat ce a spus Tariceanu in data de 24 octombrie 2008, exact în ziua in care presedintele Romaniei promulga legea de marire cu 50% a salariilor din educatie. Iată acea declarție:

“Regret sa constat că unii politicieni au decis ca Romania sa mearga pe drumul de instabilitate politică și criză. Trebuie să dăm dovadă de responsabilitate în ceea ce privește creșterea salariilor, nu numai pentru profesori, ci în general. Toți, de la politicieni la lideri de sindicat, trebuie să înțeleagă că o astfel de măsură este catastrofală pentru economia românească, lucru agravat de uriașa criză economică și financiară mondială care ar putea afecta economia României"

Asta chiar crede ca lumea e atat de proasta

rob_din
5th May 2009, 21:33
Daca isi asuma eroarea sa-si dea demisia. Sau aici ne jucam cu ororile, pardon erorile?

Cristina
5th May 2009, 23:43
http://www.antena3.ro/stiri/politica/basescu-nu-s-a-hotarat-daca-mai-candideaza-prefer-sa-imi-termin-mandatul-cu-constiinta-impacata_70805.html

M-am saturat de tertipurile astea ieftine ale marinarului.Cum se simte la ananghie mai baga cate o stramba ca sa induioseze sufletul poporului.Sa dea Al de Sus sa scapam de el!

JJ
5th May 2009, 23:59
Mai resita, te stiam baiat destept. Legea aia cu 50% au votat-o toti, inclusiv PNL! La fel cum au votat toti saptamana asta aeroportul din Brasov, alta chestie sf.

Bancaru
6th May 2009, 00:12
JJ, haide sa nu o dam de gard. Au votat-o toti... Tariceanu a spus ca nu se poate. A fost un conflict aprins pe tema asta cu Basescu. Asta e ca aia cu pensiile, PDL a criticat dar a votat. Si sa ne aducem aminte ca asa ceva nu a fost cerut de catre sindicate ci a fost pus pe tava, pleasca, ma-ntelegei, de catre cuplul fesenist in frunte cu cel mai iubit fiu al poporului.
40%... mmmmmmmm, probleme. Dupa calculele mele 40% este mult mai mic decat 50%. Ca sa nu mai zic ca nici asta nu e realist, sondajul.

Sorin Blaj
6th May 2009, 00:17
Ai spus bine, au votat toti.

JJ
6th May 2009, 00:29
Bancare, ca dup-aia a fost scandal e alta treaba, in parlament au votat toti PNL-istii pro, antonescu included, alaturi de ceilalti mascarici.

Bancaru
6th May 2009, 00:32
Sorin cele 3 puncte seminficau ceva. Altceva. La mancat rahat si promisiuni se inghesuie toti politicienii, indiferent ca sunt bleu, rosii, galbeni, portocalii, verzi sau mai stiu eu cum. Numai ca la vremea aia meritele erau ale feseneului astazi ne asumam raspunderea in grup. Basescu se comporta mai mult decat un premier. Vorbeste in numele tuturor. E un magar.

Sorin Blaj
6th May 2009, 00:53
O fi si magar. Nu-l cunosc personal, dar multi s-au bazat pe niste realitati inexistente. Patru ani bugetul a crescut ca Fat Frumos. Au fost bani pentru toate excesele pe care ti le poti imagina. Acum, cand banii sunt mai putini, dar tine cont, sunt multi si in momentul de fata si stiu ce vorbesc, au inceput sa dea din colt in colt.

Ca sa-ti formezi o idee, daca prognozele se mentineau, adica 3% crestere economica in 2009, erau bani si pentru cresterea salariilor profesorilor, nu chiar cu 50%, dar erau. Apropo, nici macar nu era vorba de o crestere de 50%, iar o parte din ea s-a si acordat.

Bancaru
6th May 2009, 12:24
Da, s-a acordat, 2%. Eu nu ma pricep la bani, cifre, finante. Atat cat inteleg eu am dedus ca tu te pricepi si imi place ca stii sa le spui mai pe intelesul unuia ca mine. Dar macar ca mod de gandire a unui guvernant ce este - te duci si oferi sindicatelor fara sa ti se ceara? De ce a spus cu cateva saptamani inainte de treaba cu profesorii ca se va prabusi fondul de pensii, ca nu sunt bani, iar apoi sustine cu o incapatanare fantastica aceasta lege. Iar acum 3-4 saptamani a aparut protejatul sau, Boc, care nu deschide gura fara o cerere lasata la registratura Cotrocenilor, a spus ca daca lucrurile se indreapta, cum zicea el ca se va intampla dupa jumatatea anului, se vor mari salariile la profesori. Tu crezi ca lucrurile se indreapta asa curand? Eu nu cred. Adica sunt convins ca nu. Eu cred ca e mult agargara. S-au folosit toti de aceste oglinzi si margele cu care au luat ochii la saraci, salarii mari si nu stiu ce, iar acum vin mamosi si spasiti si spun sa tinem toti aproape in vreme de criza. Din canc in cand cate un deputat PDL renunta la vizita in Polonia ca sa ne scoata ochii apoi ca a facut reducere la bugetul tarii. Stii ce as vrea eu sa vad? Ca doneaza toti telefoanele. Ca nu mai vor laptopuri de ultima generatie pentru Solitaire. Ca nu mai primesc diurna desi au case in Bucuresti. Ca primesc sume decente pentru diurna, ca poti sa faci legi si daca mananci mai decent, nu ca un porc pe sume infime. Nu mai vreau sa aud justificari de genul ca ei si asa primesc putin in comparatie cu Franta sau cu Arabia Saudita.
Iar deasupra acestor magarii fara margine este insusi tartorul Basescu. Guvernul asta este copilul lui. La creat si il creste in stiul zurbagiu care il caracterizeaza si pe el. Il invata sa fie mieros si alunecos.
Am vazut ca ar vrea sa se retraga cu fruntea sus. Oricum, figurat vorbind, a lui e sus, ii ajunge la ceafa. Sa se retraga.

Sorin Blaj
6th May 2009, 12:52
Legea cresterii salariilor a fost un obiectiv politic inainte de alegeri. Aceeasi situatie a fost si cu cresterea pensiilor. Tariceanu a atins un obiectiv si la al doilea a spus pas, dandu-si seama ca a intins prea mult coarda si se va rupe.

Cat priveste cresterea salariilor profesorilor, la 1 octombrie 2008 acestea au fost marite cu 9%: http://www.antena3.ro/stiri/romania/de-la-1-octombrie-salariile-de-baza-ale-profesorilor-cresc-cu-9_56007.html

Toata clasa politica a gresit in privinta salariilor: http://www.gandul.info/actualitatea/iliescu-angajamentul-psd-de-a-creste-salariile-profesorilor-cu-50-o-greseala-tactica.html?3927;4287731

Bancaru
6th May 2009, 14:06
Tariceanu a atins un obiectiv si la al doilea a spus pas, dandu-si seama ca a intins prea mult coarda si se va rupe.

Asta si-a dat seama ca a intins coarda si a spus pas iar astia, la cacealma, au plusat.
Dintre salariile profesorilor si pensii eu zic ca pensiile trebuiau marite. Nu ma refer la ale a de porc. Daca profesorii mai fac o meditatie, pensionarii chiar nu au ce sa mai faca. Sunt o categrie de batjocura.

Sorin Blaj
6th May 2009, 14:40
Aici ai pus punctul pe i. Pensiile si salariile peste un anumit nivel trebuie sa nu fie marite o perioada. Altfel, decalajul se mareste.

Romeo
6th May 2009, 16:11
Asta si-a dat seama ca a intins coarda si a spus pas iar astia, la cacealma, au plusat.
Dintre salariile profesorilor si pensii eu zic ca pensiile trebuiau marite. Nu ma refer la ale a de porc. Daca profesorii mai fac o meditatie, pensionarii chiar nu au ce sa mai faca. Sunt o categrie de batjocura.

acum depinde si de cat au lucrat, ce salarii au avut si cat le mai trebuie. Multi la pensie isi au copiii realizati, au locuinte, nu mai trebuie sa alerge dupa tren, autobuz, sa-si cumpere imbracaminte ca un tanar. Gandeste-te si la cei cu salariul minim: 500 lei bani in mana, 1-2 copii mici (eventual), ii mai lasa si sotul/sotia, program 13 ore pe zi, vin si romii la sterpelit si ies pe minus la inventar, cat despre scoala, asta le-ar mai lipsi. Un om cu 30-35 ani vechime la oras cred ca are peste 800 lei pensie si nici nu mai are mult sa se chinuie.

Bancaru
6th May 2009, 17:44
Romeo, nu hotaram noi ce nevoi au sau nu. Ala care are 7200 lei pensie ce face cu ei? 800 nu prea poti sa traiesti. Adica poti... dar nu bine, cum zice Basescu. Nici macar decent.
Eu stiu pensionari care dupa majorarea din timpul lui Tariceanu au inceput si ei sa traiasca putin. Isi mai pot cumpara cate ceva. Eu am caini carora la un moment dat le dadeam gheare cu gaturi de pui fierte, supa. Nu gaseai mereu asa ca mi-am facut o relatie bazata pe pesches si veneam seara si imi dadea tigancusa de la tejghea 2 sacosoaie pline cu asa ceva. Credema ca nu de putine ori mi s-a intamplat sa fiu rugat de cate o babuta sa ii dau si ei un kil, pe bani, adica sa ii cantereasca vanzatoarea din plasa mea si apoi imi scadea mie. Mi se rupea sufletul. Si sa stii ca nu luam din Rahova sau Obor. E o piata mai rasarita.
Un alt fenomen pe care l-am remarcat este cresterea numarului de cersetori batrani. E incredibil. Pe langa patiseriile alea, Fornetti, e plin de ei. Poti sa pleci muscand din pateu?
Eu zic ca profesorii se descurca mai bine. E rau ca au fost si invatati cu daruri, sapunuri, flori, servicii, etc. Asa era pe vremea lui Ceao.

JJ
6th May 2009, 18:12
Aici ai pus punctul pe i. Pensiile si salariile peste un anumit nivel trebuie sa nu fie marite o perioada. Altfel, decalajul se mareste.
La salariile bugetarilor ai dreptate, insa la pensii trebuie sa te contrazic, deoarece pensiile trebuie sa fie date in functie de marimea contributiei din timpul vietii. Nu ma refer la pensiile "smechere" gen armata/avocatura/senatori. Aia au propriile lor case de pensii, daca bugetul institutiilor respective le mai da si in plus, foarte bine, daca nu, nu.

Bancaru
6th May 2009, 22:28
O sa incerc sa fac rost de un talon de pensie uriasa ca sa il pozez si sa il pun pe net. Sa vedeti si sa va cruciti, sa va cad chilotii si sa va bagati p...icioarele.
Sa trecem la subiectul nostru legat de Pardalian de la Cotroceni.

Bancaru
7th May 2009, 10:57
La 7 luni de la intamplarea cu salariile profesorilor ce face Basescu? Vine si da vina tot pe fostul guvern pentru aceasta nenorocire. Nu s-a vazut niciodata asa ceva, ca pana si dupa 6 luni de guvernare sa dai vina tot pe guvernul anterior. De parca la plecarea de la guvernare aia care au fost au plantat prin pereti, podele, prin tavan sau mai stiu eu unde, tot soiul de microbi, capcane si sperietori care acum incep sa iasa a iveala. Cum e posibil sa vii si sa faci astfel de afirmatii cand tot ce s-a intamplat este recent si foarte clar. Basescu se bazeaza inca pe increderea oarba a electoratului in ceea ce spune el, iar o parte din electoratul sau asa este, si se mai bazeaza pe faptul ca la multimea de informatii cu care suntem bombardati zilnic nu mai tinem minte ce si cum s-a intamplat. Nici macar barbat nu il mai poti numi. Este un tip las si josnic. Au dat din coate sa treaca legea inainte de alegeri ca sa isi asigure voturile a mii si mii de oameni, profesorii si familiile lor. Se frecau pe maini de bucurie ca Tariceanu s-a opus. La noi o mare parte a profesorilor, intelectuali deci, nu sunt ca in Franta sau alte tari, de stanga, sunt de dreapta, si multi ar fi inclinat catre PNL. Ei bine, nu puteai sa votezi impotriva intereselor personale.
Daca ati urmarit in timp evolutia conflictelor in care este bagat Basescu o sa vedeti ca de fiecare data este facuta cate o referire la Tariceanu - Patriciu, Energy Holding, Casa din Mihaileanu, Popoviciu, pensiile, salariile profesorilor. Pe cine poate sa mai dea vina acum Basescu? Pe PSD? Exclus. Daca ii scoate pe astia de la guvernare Geoana devine pericol. Sa dea vina pe Boc? Ar da, dar si-a asumat paternitatea micutului. Si atunci? Pe Tariceanu si pe unul din multii armeni care nu sunt capabili, Vosganian.

J.Bond
7th May 2009, 13:38
La 7 luni de la intamplarea cu salariile profesorilor ce face Basescu? Vine si da vina tot pe fostul guvern pentru aceasta nenorocire. Nu s-a vazut niciodata asa ceva, ca pana si dupa 6 luni de guvernare sa dai vina tot pe guvernul anterior. De parca la plecarea de la guvernare aia care au fost au plantat prin pereti, podele, prin tavan sau mai stiu eu unde, tot soiul de microbi, capcane si sperietori care acum incep sa iasa a iveala. Cum e posibil sa vii si sa faci astfel de afirmatii cand tot ce s-a intamplat este recent si foarte clar. Basescu se bazeaza inca pe increderea oarba a electoratului in ceea ce spune el, iar o parte din electoratul sau asa este, si se mai bazeaza pe faptul ca la multimea de informatii cu care suntem bombardati zilnic nu mai tinem minte ce si cum s-a intamplat. Nici macar barbat nu il mai poti numi. Este un tip las si josnic. Au dat din coate sa treaca legea inainte de alegeri ca sa isi asigure voturile a mii si mii de oameni, profesorii si familiile lor. Se frecau pe maini de bucurie ca Tariceanu s-a opus. La noi o mare parte a profesorilor, intelectuali deci, nu sunt ca in Franta sau alte tari, de stanga, sunt de dreapta, si multi ar fi inclinat catre PNL. Ei bine, nu puteai sa votezi impotriva intereselor personale.
Daca ati urmarit in timp evolutia conflictelor in care este bagat Basescu o sa vedeti ca de fiecare data este facuta cate o referire la Tariceanu - Patriciu, Energy Holding, Casa din Mihaileanu, Popoviciu, pensiile, salariile profesorilor. Pe cine poate sa mai dea vina acum Basescu? Pe PSD? Exclus. Daca ii scoate pe astia de la guvernare Geoana devine pericol. Sa dea vina pe Boc? Ar da, dar si-a asumat paternitatea micutului. Si atunci? Pe Tariceanu si pe unul din multii armeni care nu sunt capabili, Vosganian.
Bancaru asta nici acum nu recunoaste ca idolii lui PNLei au nenorocit tara in ultimul an de guvernare. Eu sunt dispus totusi sa le acord circumstanta atenuanta, aceea ca au fost sustinuti de PSDei in asta, dupa cum au recunoscut si ei. Ce-i drept, trebuiau sa-si dea demisia de onoare cand au vazut ca nu mai au majoritate parlamantara sa faca ceea ce nu doresc, dar ei Batman, Batman forever.:) Acum vor trebui sa suporte consecintele de rigoare si oprobiul public la care sunt pusi de toate partidele, inclusiv de PSDei in ipocrizia lor de parca nu ei ar fi sustinut pana mai an:) vechiul guvern de trista amintire - Tariceanu2(seconf hand).;)
Cred ca stie deja toata lumea pana acum despre incompetenta dezastruasa a vechiului guvern de trista amintire pentru Romania si datoriile si deficitul bugetar istoric pe care l-a lasat pe capul romanilor. Nu mai era nevoie sa ne aminteasca inca o data Presedintele asta. Dar se vede ca pe unii ii macina rau in continuare ca Presedintele Romaniei spune lucrurilor pe nume.;)

Bancaru
7th May 2009, 23:32
Markere, pentru inceput trebuie sa iti multumesc in numele lor pentru ca le acorzi o (1) circumstanta atenunata (!), esti un domn. Glumele pe care le faci acolo si de care razi singur nu le comentez, sunt puerile.
Dar am si eu o intrebare, alta aruncata in vant, caci probabil nu vei raspunde, tu nu te simti insultat in inteligenta pe care pretinzi tie insuti ca o ai? Oare nu te deranjeaza faptul ca Basescu te minte grosolan iar tu esti vrajit de gura aia cu dinti galbejiti de tutun si voce gajaita de la alcool? Nu iti pui ceva intrebari, prima fiind, Ba, asta ma crede prost? Cum poti sa crezi ca la 7 luni si ceva Basscu se trezeste ca a fost minti, el care cred ca ar fi capabil sa trimita SRI sa ii caute si in rahat lui Tariceanu, doar, doar gasesc un alt biletel roz, fie si digerat. Iar daca a tinut chestia asta timp de 7 luni ca sa aiba cu ce sa "pac, la Razboiu", pai atunci inseamna ca vendetele sale sunt mai importante decat stare tarii.
Cat despre majoritatea in parlament afla ca au avut-o, ca nu au guvernat cu pistolul. Au fost cazuri cand si PD a votat. Eu inteleg ca asa discutati voi la partid, pe holru sau prin camerele alea imbacsite de fum de tigara, dar adevarul este ca iubitul tau Basescu e pe topogan. Iar cand o pica el o sa ii traga si pe cei din PDL dupa el. Si va duceti... stii tu.

J.Bond
7th May 2009, 23:40
A aparut si alt anti-basescian notoriu -Bancaru cu aberatiile specifice de rigoare ca sa ne mai spuna inca o data ca pentru tot ceea ce se intampla in Romania este de vina numai si numai Base cel Rau.:) In curand o sa ne zici ca si pentru cutremurul de acum cateva zile, tot Base a fost de vina.:)

PS Hai ca va las, ca vad ca ati aparut iar in bloc pe forum la ora asta cativa anti-basescini notorii pe aici. Noroc ca v-am scos la iveala de ceva timp(de fapt v-ati scos singuri fara prea mari eforturi prin ceea ce spuneti pe aici:)) iar userii obiectivi care mai citesc pe aici si-au dat seama de asta.;):cya:

Utilizator
7th May 2009, 23:45
Ba se sculara toti dusmanii poporului.
Am venit in bloc sa distrugem armonia portocalie.
Arhanghelii propagandei oranj se retrag in panica. :happy :happy

Bancaru
7th May 2009, 23:50
Pai hai, lasa-ne! Lasa-neeeeeeeeeeee !! Lasa-neeeeeeeeeeeeeee !! Pui problema de asa natura ca sunt doua posibilitati - ori vorbesti prostii ori nu te pricepi. Ce are sula cu prefectura? Este mojicie ce face Basescu. Iar tu te compromiti. Nu iti mai dau decat cateva luni pe forum. DUpa aia o sa iti fie rusine sa mai apari.

Utilizator
7th May 2009, 23:57
cum spunea promoul ala electoral din anii '90: Alungati lupii! :D

J.Bond
7th May 2009, 23:58
Cand sa ma retrag si eu in voie si sa las pe anti-basescienii notorii de mai sus sa iasa din nou la rampa si sa ne spuna asa cum ne-au obisnuit deja ca Base cel Rau:) este de vina pentru orice, iata ca apare si "moderatorul" anti-basescian Resita si nu poate sa doarma linistit daca nu acorda si el sanctiuni pe aici. Jenibil(jenant+penibil) Resito! Ai :rosu: de la mine!
Noapte buna, sa speram ca poate iti revi pana maine!:cya:

Utilizator
8th May 2009, 00:00
Sa curatam OLS de comunisti, sa lasam oamenii sa se exprime liber.
daramati zidul propagandei desantate, alungati lupii. :D

Marker nu faceti ore suplimentare? Nu lucrati si gratis, stati aici doar cat va plateste? :D

Bancaru
8th May 2009, 00:24
"Resito", esti bine? Cred ca te-a naucit rosul ala. Si de la cine, iti dai seama?
Markere, stii ce am facut. Am primit telefon de la Utilizator pe firul rosu echivalent cu ATAC LA BASESCU. Eu cand aud telefonul ala imi iau umbrela direct. Stiu ca dau de tine. Eu am sunt pe Rob_din iar el pe Resita. Si Resita o sa il sune pe Radu Duda. Iti dai seama cine urmeaza, stii cu cine e ruda, nu?

resita
8th May 2009, 00:26
Bancare, nu mai spune la nimeni ce se intampla :happy:happy

Bancaru
8th May 2009, 00:34
Dosarul Pelican.

rob_din
8th May 2009, 00:37
De la Radu Duda cred ca firul duce direct la Obama. Cred ca asta a ordonat NYTimes-ului sa bage gripa porcina pe spinarea noastra. E clar ca-i dublu agent Duda asta, poate triplu chiar

Utilizator
8th May 2009, 00:40
acum serios vorbind, credeti ca mai poate apare vreun candidat surpriza la prezidentiale sau ramanem cu astia deja anuntati?

Altfel eu sunt aproape sigur ca vom avea turul 2. Intrebarea e cine va intra in turul 2, care sunt cei doi?

Romeo
8th May 2009, 07:16
acum serios vorbind, credeti ca mai poate apare vreun candidat surpriza la prezidentiale sau ramanem cu astia deja anuntati?

Altfel eu sunt aproape sigur ca vom avea turul 2. Intrebarea e cine va intra in turul 2, care sunt cei doi?

Unul din ei e clar, si poate reuseste sa faca o economie si sa nu mai avem turul II. Oponentul lui poate apare de undeva. Eu l-as prefera pe Tiriac, sustinut de PSD care poate sa inteleaga ca Mircea sau Adrian sau Sorin nu au nicio sansa in fata marinarului neinfricat. Ursul este, din pacate, destul de batran si nu a fost utilizat pana acum din cauza persoanelor infailibile din PSD: Iliescu-Nasty si as fi preferat pe Patriciu in locul lui Crin. Cei doi ne-au aratat ca stiu sa faca afaceri in timp ce toti ceilalti stiu doar sa ne minta.

Bancaru
8th May 2009, 12:22
Eu as fi vrut sa apara surpriza la care facea Uti referire acum cca 1 luna.

J.Bond
9th May 2009, 14:55
acum serios vorbind, credeti ca mai poate apare vreun candidat surpriza la prezidentiale sau ramanem cu astia deja anuntati?

Altfel eu sunt aproape sigur ca vom avea turul 2. Intrebarea e cine va intra in turul 2, care sunt cei doi?
Lupta pentru a prinde turul 2 se duce clar intre celebrul "prostanac" si Crin 'baiat fin'.:) Si la fel de serios vorbind, oricare dintre cele 2 personaje amintite mai sus vor reusi sa intre in turul 2, n-au nicio sansa in fata actualului Presedinte al Romaniei. ;)

Elphax
10th May 2009, 23:56
"Resito", esti bine? Cred ca te-a naucit rosul ala. Si de la cine, iti dai seama?
Markere, stii ce am facut. Am primit telefon de la Utilizator pe firul rosu echivalent cu ATAC LA BASESCU. Eu cand aud telefonul ala imi iau umbrela direct. Stiu ca dau de tine. Eu am sunt pe Rob_din iar el pe Resita. Si Resita o sa il sune pe Radu Duda. Iti dai seama cine urmeaza, stii cu cine e ruda, nu?

baaaaaaaaaaa, pe mine de ce m-ati uitat? sau pe celalalt "moderator celebru" ... (D)

Bancaru
11th May 2009, 10:38
Elphax, tu esti personajul din umbra. Padrino.

Romeo
11th May 2009, 18:36
Lupta pentru a prinde turul 2 se duce clar intre celebrul "prostanac" si Crin 'baiat fin'.:) Si la fel de serios vorbind, oricare dintre cele 2 personaje amintite mai sus vor reusi sa intre in turul 2, n-au nicio sansa in fata actualului Presedinte al Romaniei. ;)

dupe sondajele de anul acesta, Geoana de fiecare data a avut mai putine procente decat partidul sau, iar Base a avut mai mult decat ai lui. Ghici de unde-i diferenta.

Bancaru
12th May 2009, 15:13
Un nou sondaj al presei tonomat, expirat, platit ca sa iasa ce trebuie, aiurea, prost facut, ca toate, il da pe Basescu pe primul loc. Asta este realitatea. trebuie sa o acceptam cu totii. Si aplaudacii de aici trebuie sa accepte ca Basescu e pe primul loc, dar nu are decat 30 si ceva %. Nasol. Pe locul secund Crin (baiat fin l-a botezat un nenea pe aici) iar pe locul 3 Geoana. Restul nu mai conteaza.
Ce e nasol e ca in top 3 numai Basescu scade. Daca o fi sa nu prinda nici turul 2? Noroc ca pompeaza banii FMI ca sa miroasa a primavara si in Romania. Ca de la toamna ... a pucioasa.

Romeo
13th May 2009, 14:59
Pe locul secund Crin (baiat fin l-a botezat un nenea pe aici) iar pe locul 3 Geoana. Restul nu mai conteaza.
Ce e nasol e ca in top 3 numai Basescu scade. Daca o fi sa nu prinda nici turul 2? Noroc ca pompeaza banii FMI ca sa miroasa a primavara si in Romania. Ca de la toamna ... a pucioasa.

Saptamana si sondajul. cum l-ai invarti, Base tot are aproape de doua ori mai mult ca ceilalti doi principali. Turul II este garantat 99 %, dar tu iti faci curaj sperand ca Base va pierde tot mai mult in sondaje. Nu vad cum Crin poate castiga atat de mult, chiar daca a fost destul de glumet la motiunea de cenzura. Cat despre indicatii sa il votam pe cel care iese pe 2 in primul tur, cum a fost in 1996, nu prea ii vad pe liberali dand navala sa-l aleaga pe Mircea sau invers.

Bancaru
13th May 2009, 15:41
Romeo, nu te uita cat are ci te uita cum scade. Acest lucru nu se poate stopa decat printr-o lovitura de maestru, gen rapirea ziaristilor. Doamne fereste sa se mai intample asa ceva si sa apara Basescu pe post de Superman chel. Si el si Geoana scad. Conform oricarui sondaj dat publicitatii pana acum Crin Anton Escu este in urcare. Iar dupa recentele flegme aruncate de o parte catre celalata si invers... cred ca au scazut si mai mult. Hai sa incercam sa ne amintim cat avea Basescu in sondaje in ianuarie si cat are acum. Iar daca peste 10% nu e mult sa pierzi in 4 luni atunci ... jos palaria.

Sorin Blaj
13th May 2009, 22:29
La cererea lui CTPopescu, Antonescu a prezentat cateva idei cu privire la modelul de presedinte, in limba franceza.

Antonescu: Nu stapanesc limba engleza. In direct la Realitatea TV.

Elphax
13th May 2009, 23:19
ooops ! Crin nu stie engleza ? nashpa de el ...

Sorin Blaj
13th May 2009, 23:26
Spunea ca nici franceza prea bine, dar se descurca.

rob_din
13th May 2009, 23:34
ooops ! Crin nu stie engleza ? nashpa de el ...

Mai bine sa spuna ca nu stie decat sa pretinda ca stie si sa se faca de ras. De fapt noi n-am avut nici un presedinte care sa stie engleza

Utilizator
13th May 2009, 23:50
Ma mira mereu cat de indolenti sunt presedintii, prezidentiabilii, ministrii si liderii politici romani de nu pun mana pe carte sa invete acceptabil o limba straina.
Cum sa ai tupeul sa pretinzi ca vei reprezenta tara la export cand tu nu stii ca lumea o limba straina?
Normal ca ramai ostracizat precum Basescu cand ceilalti stau la o sueta, nu poti sa stai mereu cu translatorul dupa tine.
rar ti-e dat sa vezi oameni mai suficienti decat liderii nostri.
Sincer il apreciez retroactiv pe Iliescu. Am ras de englezo-mexicana vorbita de el, dar macar a avut bunul simt si capacitatea sa invete limba engleza intensiv.
Mi se pare in schimb jenant ca Basescu vorbeste atat de slab engleza, desi e ex-comandant de vas si sef cu reparatiile flotei romanesti la Anvers.
Crina Antonescu e om tanar si profesor de istorie-filosofie parca, cum sa nu inveti engleza, cum sa nu ai dorinta de a studia literatura/documente istorice de limba engleza in original?
Mai mult, si Basescu si Antonescu au fost anterior ministri, or fi primit delegatii straine, or fi fost si ei prin alte tari...cum naiba sa nu-ti pui problema sa-ti iei un meditator de limba straina urgent??

'ai de capu' nostru cu asa lideri 'ambitiosi' nevoie mare.

JJ
13th May 2009, 23:52
Un presedinte nu trebuie sa stie limbi straine, trebuie sa aiba traducator. De cate ori i-ati vazut pe Putin, Berlusconi sau Merkel vorbind engleza?

rob_din
14th May 2009, 00:10
Mi se pare penibil ca un presedinte de tara sa nu stie engleza, ca doar nu suntem in jungla. Unii erau suparati ca nu stie Elena Gheorghe engleza. Antonescu sa puna mana pe carte si s-o invete. Ar trebui obligatoriu un examen de engleza inainte sa li se accepte candidaturile.

Utilizator
14th May 2009, 00:47
Un presedinte nu trebuie sa stie limbi straine, trebuie sa aiba traducator. De cate ori i-ati vazut pe Putin, Berlusconi sau Merkel vorbind engleza?

corect, atunci cand vorbesc public din motiv de orgoliu.
reprezinta tari importante si considera ca limba lor e la fel de importanta ca si engleza. e cutuma diplomatica.
numai ca stiu engleza foarte bine si o folosesc in privat, acolo unde se leaga prieteniile si se cimenteaza adevaratele relatii bilaterale.


ai nostri chiar nu stiu bine o limba straina si de aceea dau tarcoale grupurilor atunci cand ceilalti presedinti stau la discutii intre ei.

Adi Da Samraj
14th May 2009, 03:38
1. Barack Obama
2. Crin ANTONESCU
3. Basescu

Romeo
14th May 2009, 09:14
Romeo, nu te uita cat are ci te uita cum scade. Acest lucru nu se poate stopa decat printr-o lovitura de maestru, gen rapirea ziaristilor. Doamne fereste sa se mai intample asa ceva si sa apara Basescu pe post de Superman chel. Si el si Geoana scad. Conform oricarui sondaj dat publicitatii pana acum Crin Anton Escu este in urcare. Iar dupa recentele flegme aruncate de o parte catre celalata si invers... cred ca au scazut si mai mult. Hai sa incercam sa ne amintim cat avea Basescu in sondaje in ianuarie si cat are acum. Iar daca peste 10% nu e mult sa pierzi in 4 luni atunci ... jos palaria.

ai uitat recuperarile senzationale ale lui Base in 2000 la Primaria capitalei sau in 2004 la Cotro. Dar nea Traian ne-a spus sa-l consideram cu 0 % pentru Cotro, are el grija la toamna. Felix 3 TV se chinuia aseara sa-l faca popolar pe Mircica, Ciutacu chiar remarca abilitatea lui Base de a-i ridiculiza din senin pe adversari si te intreb cine-i va face campanie lui Crin: Felix 3 nu, Vantu TV nu, atunci cine ? Si poate ne mai spui si cine l-a bagat pe Crin in politica, ce pile secu are el sau parintii, de ce un om care nu a fost la conducere pana acum (ca la tineret nu se pune) merita sa ajunga la Cotro ?
La vara Base nu va mai scade in sondaje, pentru ca ne gandim la concediu, nu la politichie, iar la toamna are el grija, fara gaozari ascunsi prin Irak.

J.Bond
14th May 2009, 12:36
Invitatul emisunii Ora de foc Cristian Tudor Popescu l-a întrebat pe candidatul PNL de ce vrea să fie președinte și l-a rugat să răspundă în limba engleză. Acesta a evitat să se prezinte în engleză, dar, la insistențele moderatorilor, și-a făcut o scurtă prezentare în limba franceză.

http://www.realitatea.net/video_773581_crin-antonescu--eu-nu-vreau-voturi-cu-orice-pret--nu-joc-intr-un-film-despre-cum-sa-castigi-prezidentialele_516896.html

No comment!:cry::cry::cry:

rob_din
14th May 2009, 12:51
Asta rade de parca idolul lui, marinarul ametit, stie limba engleza. Rade ciob de oala sparta

J.Bond
14th May 2009, 12:54
Asta rade de parca idolul lui, marinarul ametit, stie limba engleza. Rade ciob de oala sparta

Wrong, Rob boy!:) Eu nu am idoli cum ai tu.;)

Cred ca Patrice ala si-a invatat marioneta doar rusa sa vorbeasca fluent ca limba straina.:cry: Franceza lui e de vara.:)

JJ
14th May 2009, 13:07
Stiu ca sunt off topic, dar rusa e pe primul loc in wish-listul meu de invatat ca limba straina.

miril
14th May 2009, 13:28
Bineinteles ca este un handicap sa nu vorbesti engleza fluent, lucru pe care nu-l face Basescu, spre exemplu. Nu stiu daca Crin este mai timid in sensul perfectionistic, mai sincer sau pur si simplu nu stie o boacana, desi mi-e greu sa cred, dar el a spus ca nu vorbeste curent aceasta limba. Vorba lui Uti, printre altii, astia daca tot se vor politiceni la nivel inalt ar trebui sa stie engleza de la bine in sus si asta sa fie o cerinta cand candidezi la functia suprema in stat, in opinia mea.

JJ
14th May 2009, 13:43
Daca e cum spui tu inseamna ca Geoana ar marca puncte importante contra celorlalti doi, dar nu cred ca se va intampla asa.

miril
14th May 2009, 13:53
Ma refer de acum incolo. Sa nu uitam ca pentru cine a invatat in acea perioada era greu sa inveti ca lumea o limba straina desi nu este o scuza pentru niciunul dintre ei, mai ales ca cel putin unul dintre ei, nu spun care, a fost o perioada langa in strainatate, in perioada anilor 80, iar limba practicata era engleza. Nu toata lume a beneficiat, in acea perioada, precum Petre Roman, sa-si faca studiile in strainatate si, in plus, sa practice limba engleza si nu numai, fara sa riste sa fie...confundat cu...dusmanii poporului.

rob_din
14th May 2009, 14:07
In 20 de ani puteau toti sa invete engleza. Dar au preferat sa faca alte lucruri presupun

Eu imi retrag votul din poll acordat lui Antonescu. Pentru mine cunoasterea englezei este conditie absolut necesara

Grecu_
14th May 2009, 16:55
Wrong, Rob boy!:) Eu nu am idoli cum ai tu.;)


:happy:happy:happy

J.Bond
14th May 2009, 17:14
Cica azi ar avea loc lansarea oficiala a "prostanacului".:)
Deci de azi am putea spune cu totii ca PSDeii au oficializat practic "moartea politica" a lui Geonel avand in vedere ca in toaman-iarna va fi batut la fundul gol si la prezidentiale de data asta.;)


In 20 de ani puteau toti sa invete engleza. Dar au preferat sa faca alte lucruri presupun

Eu imi retrag votul din poll acordat lui Antonescu. Pentru mine cunoasterea englezei este conditie absolut necesara
E normal sa fie asa. De acord cu ceea ce ai spus mai sus. Se mai intampla.;)

JJ
14th May 2009, 19:16
Nati Meir si-a lansat candidatura la presedentia Romaniei (http://www.realitatea.net/nati-meir-si-a-lansat-candidatura-la-presedintia-romaniei_516967.html). Spectacolul de lansare a fost prezentat de Monica Columbeanu, iar Nati Meir a dansat pe scena alături de artiștii invitați.

Geoana a primit la randul lui binecuvantarea bunicutei (http://www.realitatea.net/ion-iliescu--am-convingerea-ca-geoana-are-potential-pentru-inalta-misiune_517502.html)pentru candidatura.

miril
14th May 2009, 19:16
Moartea politica a lui Geoana nu este o pierdere pentru PSD si nici a lui Antonescu pentru PNL. In schimb... Ar fi dezastru pe toate planurile cu riscul mortii politice nu a unui personaj politic ci al unui partid. Ghici ciuperca.

Sorin Blaj
14th May 2009, 20:22
Am vazut astazi trei obsedati de Basescu: Geoana, Nastase si Iliescu.

Se pare ca au un singur scop in viata.

rob_din
14th May 2009, 20:28
Dar de Basescu care e obsedat de Nastase si Iliescu ce parere ai? Sau poate tu la o lansare de candidatura impotriva lui Basescu vroiai sa se vorbeasca de Elena Gheorghe si Luminita Hutupan.

useroarecare
14th May 2009, 21:42
Stiu ca sunt off topic, dar rusa e pe primul loc in wish-listul meu de invatat ca limba straina.

I second that !

În rest mă doare în cot dacă Antonescu știe engleză sau nu. Important e, din punctul meu de vedere, capacitatea lui de-a construi o politică externă previzibilă și clară, fără înflorituri și improvizații.
În rest dacă știe o limbă străină sau două, mi-e totuna. Dacă ar fi știut 4 sau 5, eventual rusă, germană, franceză, engleză, spaniolă. Atunci ok, ar fi avut din partea mea o bilă albă materializată printr-o intenție mai mare de vot.

Alt fel nu înțeleg de ce engleza ar fi un sine qua non. România e una dintre țările francofone. La sommet președintele va vorbi în franceză, deci engleza ar fi inutilă,la o întâlnire bilaterală Români- Rusia, surpriză, engleza e din nou inutilă, la fel și la una Germano-Română și dacă mai stau să mă gândesc o să mai găsesc destule situații importante în viața unui președinte român în care cunoaștrea limbii engleze nu are nicio relevanță .

rob_din
14th May 2009, 21:54
Fiindca (aproape) toata planeta vorbeste engleza de aceea. Numai noi vrem presedinti idioti care habar n-au pe ce lume traiesc. Eu n-as alege nici un primar de comuna fara sa stie macar engleza

Bancaru
14th May 2009, 23:54
Mi s-a parut ca Antonescu a evitat cat se poate de elegant si cinstit pronuntia in engleza. Acum trebuie sa stii sa te si porti ca un englez. Asta e mai important. Basescu si Antonescu sunt mitocani. Geoana e mai stilat, se vede ca n-a stat 5 ani la rusi ci la ... Bush.

moty
14th May 2009, 23:58
Antonescu, mitocan?

Bancaru
15th May 2009, 00:05
Eu l-am vazut si in ipostaza asta. Des din pacate. Nu il poti compara cu Tariceanu. Taricenu este un domn. Asta este. Il votam si asa. Nu ar fi prima data.

Sorin Blaj
15th May 2009, 00:06
La superlativ.

Bancaru
15th May 2009, 00:07
Bine, nu il intrece nimeni pe Basescu. Asta e esenta de mitocan.

miril
15th May 2009, 09:03
Mitocan de Romanika. Adica esenta mitocaniei mitocaniilor de pretutindeni. Basescu, sa se inteleaga.

Bancaru
15th May 2009, 10:55
Am trecut ieri pe strada Mihaileanu. Not bad. Not bad at all. Case una si una. De ce sa se inghesuie Basexu cu toti ex-ii in Cotroceni cand e mai langa mall (mol pentru Marker) Mihaileanu? Zona e o bijuterie.

J.Bond
15th May 2009, 11:52
http://www.ziua.net/pics/2009/05/15/2009-05-15-c.jpg
(c) Ziua

:cry:


Eu l-am vazut si in ipostaza asta. Des din pacate. Nu il poti compara cu Tariceanu. Taricenu este un domn. Asta este. Il votam si asa. Nu ar fi prima data.
:happy

J.Bond
15th May 2009, 12:18
Foarte bine face Presedintele Romaniei ca nu da curs puterii comuniste de la Chisinau in ceea ce priveste semnarea unui tratat privind o frontiera intre noi si fratii nostrii de dincolo de Prut.:ok: Si in plus de asta, faptul ca Guvernul actual accelereaza procesul de acordare a vizelor cetatenilor moldoveni, il face sa dispere si mai rau pe Voro - comunistul.;)

Președintele Traian Băsescu a deschis, la Piatra Neamț, forumul autorităților locale din România și Republica Moldova. Băsescu a declarat că numai cine nu înțelege responsabilitatea șefului statului român își poate imagina că ar putea să dea curs condiției impuse de Republica Moldova, și anume semarea unui tratat "care să consfințească pactul Ribbentrop-Molotov".

Șeful statului a explicat că autoritățile din Republica Moldova au condiționat acordul privind micul trafic de frontieră între cele două state de semnarea unui tratat de frontieră care, în opinia lui Băsescu, ar veni să consfințească Pactul Ribentrop-Molotov.

"Sunt de neînțeles reticențele și condițiile puse de Guvernul de la Chișinău în problema acordului de mic trafic de frontieră cu România. Și nu am să las această frază neexplicată, mai ales că aici sunt oameni extrem de interesați de acordul dintre România și Republica Moldova cu privire la micul trafic de frontieră. Din păcate, Republica Moldova condiționează semnarea acestui acord de semnarea tratatului de frontieră. Cine își poate imagina că un șef al statului român va semna un tratat prin care să consfințească pactul Ribbentrop-Molotov? Numai o minte care nu înțelege ce înseamnă responsabilitatea șefului statului român", a ținut să le spună Băsescu celor peste 80 de reprezenanți ai comunităților locale din Republica Moldova, stârnind aplauze.

Băsescu a subliniat faptul că România consideră inutilă semnarea unui tratat de frontieră "care să facă din șeful statului român un partener al lui Ribbentrop și al lui Molotov", explicând că acest demers ar veni împotriva obligațiilor asumate de statul român.:ok:

"România are în istoria sa recunoașterea frontierelor fostei Uniuni Sovietice. Republica Moldova este moștenitoare a parte din această frontieră. În condițiile astea considerăm inutilă semnarea unui tratat de frontieră care să facă din șeful statului român un partener al lui Ribbetrop și al lui Molotov", a spus Băsescu. Sursa: REALITATEA.NET

BASARABIA - PAMANT ROMANESC!

Bancaru
15th May 2009, 18:32
Ce vesel e Marker azi. Lasati-l in pace si nu il sacaiti. Cred ca rade si daca ii aratam degetul...
Gasesti, daraga Markere, ca Basescu este un om fin si rafinat? Sau mai degraba un tip grosolan si behaitor? Nici nu sufera comparatie cu Tariceanu si cu educatia pe care a primit-o. E ca diferenta dintre Cogealac, sau Basarabi si Bucuresti.

J.Bond
17th May 2009, 11:01
Astăzi este Ziua Porților Deschise la Palatul Cotroceni ;)

Astăzi sunteți invitați în biroul președintelui. Toți cei interesați să afle cum stau lucrurile la Cotroceni au posibilitatea să vadă încăperile în care se iau decizii importante pentru țară.

Este Ziua Porților Deschise la Cotroceni. Pentru prima dată, cabinetul președintelui Traian Băsescu și sala de ședințe a CSAT pot fi vizitate. În plus, toate saloanele oficiale sunt deschise publicului.

Și tot la Cotroceni, sunteți invitați să vedeți de aproape și elicopterul prezidențial.

Anul trecut, când evenimentul a marcat și împlinirea unui an de la referendumul privind suspendarea președintelui Băsescu, mii de români au trecut poarta Cotrocenilor.

De la ora 16.15 veți putea urmări o ediție specială de la Palatul Cotroceni pe Realitatea TV.

Președintele Traian Băsescu va fi în dialog cu Mihai Tatulici, Emil Hurezeanu și Doru Bușcu. Sursa: Realitatea TV

rob_din
17th May 2009, 12:18
Traian Băsescu va lua o decizie privind candidatura sa la prezidențiale abia în septembrie, în funcție de efectele crizei economice, iar Emil Boc este pregătit drept candidat de rezervă al PDL, le-a spus marți președintele ambasadorilor UE, se arată într-un raport intern al Ambasadei Austriei.

Grinco
17th May 2009, 13:47
Adica daca nu trece criza Basescu paraseste corabia, sau cum? Mare om:D

Bancaru
17th May 2009, 21:40
Va dati seama de unde vine aceasta informatie de mare interes pentru cei care fac piata la Chirigiu - Ambasada Austriei, nici mai mult nici mai putin. Adica... Unde mai pui ca insusi Bas Escu a facut o referire la aceasta sursa mirobolanta, cu un rictus strengaresc pe... ochiul. Asta si asteapta, sa vina mancatorii de *****el sa se duca sa il implore. Iar desemnandul pe Boc pe post de copie la indigo incearca sa il faca pe pitic mare. De ce? Pentru ca procentele lui Boc la ora asta sunt la calcaiul broastei. Markere, du-te si tu si implora-ti betivul sa nu va lase la greu. Vezi sa mananci si sa nu uiti buchetul cu trandafiri.

J.Bond
17th May 2009, 22:27
Palatul Cotroceni: "Ziua porților deschise", prelungită până la miezul nopții

"Ziua porților deschise" le aduce bucureștenilor ocazia să vadă, duminică, biroul președintelui României, holurile și saloanele unde au loc primirile oficiale, dar și sala în care se desfășoară, departe de ochii presei, ședințele Consiliului Suprem de Apărare a Țării.

Datorită numărului foarte mare de vizitatori, Administrația de la Cotroceni a decis să prelungească programul de vizită până la miezul nopții.

Vizitatorii vor putea vedea și elicopterul folosit de șeful statului în deplasări. Cei ce vor trece pragul Palatului Cotroceni vor fi întâmpinați de fanfara regimentului de gardă și protocol al reședinței prezidențiale.

Alte atracții pentru vizitatori vor fi grădinile palatului și Muzeul Național Cotroceni.

În jurul orei 20:00 și-a făcut apariția și președintele Traian Băsescu. Mai în glumă, mai în serios, șeful statului le-a spus celor prezenți că pot sta la Palat până luni, întrucât are programată o vizită în Franța, astfel că biroul va fi liber.

Până la ora 21.00 aproape 35.000 de oameni au vizitat deja Palatul. Anul trecut, peste 40.000 de oameni au fost curioși să vadă locul unde își desfășoară activitatea președintele României.

PS Bancare, daca tu esti invatat sa faci aia zilnic nu inseamna ca toti fac la fel ca tine. Hai somn usor si la cat mai putine cosmaruri cu Base cel Rau!

http://media2.gruprc.ro/photo/thumbs/450_500/052009/36f3257e06b192681346d0a81d8b69d7.jpg

Bancaru
18th May 2009, 13:10
Markere, spre deosebire de tine eu nu voi fi nevoit sa parafrazez sau sa reproduc exact celebra expresie AM FOST UN *******. Daca mai ai putina responsabilitate in tine si ceva respect pentru adevar, desi ma indoiesc vazandu-te cum gandesti si cum pui problema, vei veni pe forum si vei recunoaste si vei zice tare ce am scris mai sus. Pe oricine ai intreba acum legat de nivelul de trai si de modul de rezolvare al problemelor care dor o sa iti spuna ca e un guvern de marionete si de incompetenti - e guvernul (lui) Basescu. Numai tu ai ramas sustinatorul isteric al acestor paduchi. Cum vrei sa fii perceput altfel decat un lingau daca tu nu ai inicio opinie personala exprimata clar si nu ai nici macar cea mai mica urma de indoiala. Eu recunosc ca sunt votant liberal dar asta nu m-a oprit sa ii arat cu degetul cand am considerat ca e cazul. Arata-mi tu un singur membru PDL pe care l-ai bestelit tu. Si nu cred ca e cineva aici care sa creada ca nu sunt unii care nu merita. Tu ii descrii in culori vesele si optimiste numai ca realitatea cu alta. Sunt sumbri, negurosi si nici ei nu stiu ce sa faca la pasul urmator. Fara Basescu sunt terminati. Cu el sunt timorati. Este un guvern fara personalitate.
Ceea ce nu ai inteles tu este ca lipsa de decenta in sustinere o sa te coste mult. Asta daca iti pasa. Ma uit la toti cei care apar alaturi de tine langa numele lui Basescu. Unul a plecat si ai ramas singurul care nu are si opinii contra. Restul macar critica unele miscari gresite. Tu nu faci decat sa pui articole fara fond pe care in mod normal le putem citi singuri direct de la sursa. Deci tu ne faci revista presei de o singura culoare. Asta cum se cheama?
Stai linistit, nu ma astept sa imi si rapsunzi.

Are cineva idee - ala cu camasa bej si privirea priponita in perete, din poza pusa de Marker, este Stere Gulea? Seamana...

Romeo
19th May 2009, 08:26
Markere, spre deosebire de tine eu nu voi fi nevoit sa parafrazez sau sa reproduc exact celebra expresie AM FOST UN *******. Daca mai ai putina responsabilitate in tine si ceva respect pentru adevar, desi ma indoiesc vazandu-te cum gandesti si cum pui problema, vei veni pe forum si vei recunoaste si vei zice tare ce am scris mai sus. Pe oricine ai intreba acum legat de nivelul de trai si de modul de rezolvare al problemelor care dor o sa iti spuna ca e un guvern de marionete si de incompetenti - e guvernul (lui) Basescu. Numai tu ai ramas sustinatorul isteric al acestor paduchi. Cum vrei sa fii perceput altfel decat un lingau daca tu nu ai inicio opinie personala exprimata clar si nu ai nici macar cea mai mica urma de indoiala. Stai linistit, nu ma astept sa imi si rapsunzi.
.

pana la urma important este cat ai in cont, nu cat ... ai mancat. Imi aduc aminte de un prieten, foarte atasat de PNT prin 1990, acum este in Canada si ii este bine acolo. Si-a luat sotia, copilul, dupa 1998 si mai vorbeste la telefon cu familia.
Marker informeaza, la varsta lui probabil altceva nu poate face, dar si critica exacerbata din ultimele luni este la fel de nociva. Vedeam ieri cu cat patos comentau acea idee cu Boc roata de rezerva la masina lui Base. Ce cretinatate, sa toci la cap cei care tin TV ul pe canalele de stiri rasucind pe toate fetele o ipoteza fantezista.
Remarcam amuzat in interviul de duminica al lui Base cum loveste discret in Milica si Ilici. El nu va veni la TV sa critice viitorul presedinte (aluzie la Milica catastrofalul) si nici nu va reveni sef de partid sa isi puna oamenii (ca cel de care tocmai ne-a scapat). N-a uitat sa i-o 'traga' si lui Nasty si sa mai spuna ca nu se teme nici de Mircica, nici de Crin, ca si cum aia ar fi niste copii prostuti si cam asa sunt.
Una din probleme a recunoscut-o singur: criza. A doua este saturarea simpatizantilor lui.
Probleme mari sunt si in alte tari, iar daca te uiti la manifestarile democratice ale romanilor, ai zice ca stam foarte bine. Mai se apuca vreun sindicat sa aduca vreo 3 autocare de sindicalisti la shopping in Bucuresti, dar totul este neverosimil, slab organizat. S-a reusit divizarea si decredibilizarea oricarei idei.
Pe langa marionetele din guvern (au fost altele, in toate guvernele), competenta guvernului se manifesta prin mentinerea joburilor de la stat, altceva nu-i intereseaza, asta-i realitatea, nu ce vrei tu sau eu. Din sectorul economic mai sunt putine firme de inchis.

J.Bond
20th May 2009, 02:20
Remarcam amuzat in interviul de duminica al lui Base cum loveste discret in Milica si Ilici. El nu va veni la TV sa critice viitorul presedinte (aluzie la Milica catastrofalul) si nici nu va reveni sef de partid sa isi puna oamenii (ca cel de care tocmai ne-a scapat). N-a uitat sa i-o 'traga' si lui Nasty si sa mai spuna ca nu se teme nici de Mircica, nici de Crin, ca si cum aia ar fi niste copii prostuti si cam asa sunt.
Una din probleme a recunoscut-o singur: criza. A doua este saturarea simpatizantilor lui.
Pai are perfecta dreptate.:)


Probleme mari sunt si in alte tari, iar daca te uiti la manifestarile democratice ale romanilor, ai zice ca stam foarte bine. Mai se apuca vreun sindicat sa aduca vreo 3 autocare de sindicalisti la shopping in Bucuresti, dar totul este neverosimil, slab organizat. S-a reusit divizarea si decredibilizarea oricarei idei.
Pe langa marionetele din guvern (au fost altele, in toate guvernele), competenta guvernului se manifesta prin mentinerea joburilor de la stat, altceva nu-i intereseaza, asta-i realitatea, nu ce vrei tu sau eu. Din sectorul economic mai sunt putine firme de inchis.
Romeule, e normal sa se ajunga la o intelegere cu sindicatele din moment ce actualul Guvern, spre deosebire de altele, a fost deschis tot timpul la negocieri si intelegeri.
In ceea ce priveste firmele, stai relax:), se vor inchide doar acelea care oricum nu produceau nimic de ani buni de zile pe piata, fie erau suspendate. Firmele serioase nu vor avea de suferit din acest punct de vedere(adica sa intre in faliment si sa se inchida), chiar si pe o perioada relativa de criza economico-financiara globala.;)

Romeo
20th May 2009, 10:05
Romeule, e normal sa se ajunga la o intelegere cu sindicatele din moment ce actualul Guvern, spre deosebire de altele, a fost deschis tot timpul la negocieri si intelegeri.
In ceea ce priveste firmele, stai relax:), se vor inchide doar acelea care oricum nu produceau nimic de ani buni de zile pe piata, fie erau suspendate. Firmele serioase nu vor avea de suferit din acest punct de vedere(adica sa intre in faliment si sa se inchida), chiar si pe o perioada relativa de criza economico-financiara globala.;)

Nu ai inteles nimic din ce am vrut sa zic. La noi sindicatele, ca toata viata noastra, este ceva fals. Vin cateodata 1000 de oameni pe la Bucuresti, dar asta doar ca sa aiba ce da la TV, sa aratam si noi ca suntem democrati. In realitate, miscarea sindicala adevarata a disparut demult, nu este organizata. Profesorii sunt macinati de credite si nu-si permit sa piarda 3 zile in greva, asa ca asteapta pomana guvernului, ca toata societatea de altfel. Este tot un fel de comunism mascat, pentru ca tot ce s-a dat (de la 3000 lei salariu in 1990 la 15 milioane acum, s-a dat - totusi) a dat guvernul de bunavoie. Nu am cerut niciodata marire de salariu, uneori as fi preferat sa nu mi se dea dar sa nu fiu dat afara.
In ceea ce priveste inchiderea firmelor, cred ca sunt singurul care am spus ca forfetarul este ceva bun si asta pentru echitate. Este bine, in aceasta criza, sa fortam un pic, odata ca somajul nostru este mic fata de cel din vest, alta data pentru ca trebuie sa impingi oamenii sa munceasca pe mai mult, ori isi negociaza salarii, ori pleaca si trebuie sa fortezi si patronul sa dea ceva la stat, unii nici carti de munca nu completeaza si in cele din urma trebuie sa fortezi guvernul sa-si asume masurti economice bune sau proaste. Fata de 1997, cand Ciorbelime a inchis prostiile care i s-au pus in fata, acum avem sansa restructurarii reale, adica daca produci existi, daca nu, te inchizi. Dupa violenta discutiilor de la TV se poate intelege ca sunt multi nemultumiti ca trebuie sa dea bani guvernului, sau este doar un teatru media, avand in vedere ca Taricelu si-a gasit multi simpatizanti prin pozitia forte pe care s-a situat in cei 4 ani.
Ramane de vazut daca Base va sti sa-si mentina electoratul pana in decembrie.

miril
20th May 2009, 13:46
Moment foarte prost ales. Forfetarul tocmai acum este contraindicat, Romeo. Punct. Dupa ce numarul somerilor creste in acesta criza globala sa ajutam si noi un pic. Somajul. Parca nu aveam destule bube pe cap.

J.Bond
20th May 2009, 13:49
Nu ai inteles nimic din ce am vrut sa zic. La noi sindicatele, ca toata viata noastra, este ceva fals. Vin cateodata 1000 de oameni pe la Bucuresti, dar asta doar ca sa aiba ce da la TV, sa aratam si noi ca suntem democrati. In realitate, miscarea sindicala adevarata a disparut demult, nu este organizata. Profesorii sunt macinati de credite si nu-si permit sa piarda 3 zile in greva, asa ca asteapta pomana guvernului, ca toata societatea de altfel. Este tot un fel de comunism mascat, pentru ca tot ce s-a dat (de la 3000 lei salariu in 1990 la 15 milioane acum, s-a dat - totusi) a dat guvernul de bunavoie. Nu am cerut niciodata marire de salariu, uneori as fi preferat sa nu mi se dea dar sa nu fiu dat afara.
In ceea ce priveste inchiderea firmelor, cred ca sunt singurul care am spus ca forfetarul este ceva bun si asta pentru echitate. Este bine, in aceasta criza, sa fortam un pic, odata ca somajul nostru este mic fata de cel din vest, alta data pentru ca trebuie sa impingi oamenii sa munceasca pe mai mult, ori isi negociaza salarii, ori pleaca si trebuie sa fortezi si patronul sa dea ceva la stat, unii nici carti de munca nu completeaza si in cele din urma trebuie sa fortezi guvernul sa-si asume masurti economice bune sau proaste. Fata de 1997, cand Ciorbelime a inchis prostiile care i s-au pus in fata, acum avem sansa restructurarii reale, adica daca produci existi, daca nu, te inchizi. Dupa violenta discutiilor de la TV se poate intelege ca sunt multi nemultumiti ca trebuie sa dea bani guvernului, sau este doar un teatru media, avand in vedere ca Taricelu si-a gasit multi simpatizanti prin pozitia forte pe care s-a situat in cei 4 ani.
Ramane de vazut daca Base va sti sa-si mentina electoratul pana in decembrie.

Romeo, iar te faci ca nu intelegi. Cum ai remarcat si tu, sindicatele sunt destul de active dar asta nu se datoreaza faptului ca vor sa apara si ei pe la TV ci datorita situatie de criza economico-financiara globala care inevitabil a cuprins Europa, deci implicit Romania.;)
In urma negocierilor dintre Guvern si Sindicate, Patronate era normal sa se ajunga la unele intelegeri.(vezi concret cazul profesorilor, cand liderii acestora au cazut de acord desi nu li se mai maresc salariile anul asta, ca actualul Guvern sa finalizeze unele legi importante cum ar fi descentralizarea sau legea salarizarii unitare care le-ar permite acestora intr-un fel sau altul pastrarea locurilor de munca).
Asa se intampla cand 2 parti negociaza, una mai pluseaza, alta mai lasa de la ea. Dar important este sa se ajunga la un acord final. Asa si cu unele sindicate de pe la noi. Iar astfel de discutii cu sindicatele sunt destul de normale pentru orice guvern care se vrea responsabil, mai ales pe o perioada de criza economica financiara globala.;)

Moment foarte prost ales. Forfetarul tocmai acum este contraindicat, Romeo. Punct. Dupa ce numarul somerilor creste in acesta criza globala sa ajutam si noi un pic. Somajul. Parca nu aveam destule bube pe cap.

Impozitul minimal este o masura buna, de acord si eu cu Romeo aici. Si nu se aplica numai la noi in tara. Decat marirea unui impozit global care afecteaza intreaga po****tie, e de 1001 de ori mai bine ca s-a introdus impozitul ala minimal.;) Plus ca sa nu mai vorbim ca are si avantajul ca se vrea eliminarea pietei la negru pe care o practicau unele firme en-gros fara sa plateasca ceva pe la ANAF.;) Acum aceste firme-firmulite, daca nu produc si ele ceva si nu au nici macar cativa banuti stransi acolo sa plateasca macar un impozit minimal anual, nu prea mai au ce cauta in piata si se vor retrage. Principiul concurentei in piata ar trebui sa fie valabil si respectat de toate firmele care se considera serioase. Cine calca pe alaturi, sa suporte consecinetele legii ori "sa traga obloanele".;)

Romeo
20th May 2009, 16:49
Moment foarte prost ales. Forfetarul tocmai acum este contraindicat, Romeo. Punct. Dupa ce numarul somerilor creste in acesta criza globala sa ajutam si noi un pic. Somajul. Parca nu aveam destule bube pe cap.

poate facem un bine si ii impingem sa-si caute de lucru in afara, scade si somajul ala in care vreo 5 milioane de roani nu apar nici statistic. Mai apar cativa someri, e adevarat, dar daca permitem ca unii sa stea la 0 acestia concureaza neloial pe cei care fac ceva bun.
Apoi guvernul asta in fiecare zi se lauda ca face ceva, fie ca repeta acelasi subiect saptamanal si tot nu face nimic, e si asta o politica.

Bancaru
21st May 2009, 22:38
Cred ca Marker nu face diferenta dintre DIN CAUZA si DATORITA.
Romeo, asta cu lucrul afara e de ras in momentul asta. Sa nu uitam ca la putere e un domn care a promis 25 000 pentru cosmonautii care revin sa pluteasca pe pamant romanesc.
Mi se pare o tampenie fara limite sa sustii ca impozitul asta de ***** (nu ca nu e nociv) are darul sa elimine piata neagra si sa creeze probleme alora care castiga nu stiu cat si declara caca la fisc. Bai, Markere, mai lasa-ne, frate cu pipilica asta lung pe care vi-l vand astia la partidul tau de 3 parale.

J.Bond
22nd May 2009, 03:46
Cred ca Marker nu face diferenta dintre DIN CAUZA si DATORITA.
Romeo, asta cu lucrul afara e de ras in momentul asta. Sa nu uitam ca la putere e un domn care a promis 25 000 pentru cosmonautii care revin sa pluteasca pe pamant romanesc.
Mi se pare o tampenie fara limite sa sustii ca impozitul asta de ***** (nu ca nu e nociv) are darul sa elimine piata neagra si sa creeze probleme alora care castiga nu stiu cat si declara caca la fisc. Bai, Markere, mai lasa-ne, frate cu pipilica asta lung pe care vi-l vand astia la partidul tau de 3 parale.

Bai Bancarule, daca te repeti intruna pe aici ca o placa stricata cu "partidul tau" sau alte aberatii numai de tine stiute si aprofundate probabil la tinerete:) si crezand astfel ca te va mai si crede cineva si eventual iti va mai sari si vreun troll in ajutor(care din fericire pentru ei si spre disperarea ta, in ultima vreme nu prea ti-au mai facut pe plac), chiar ca esti total pe aratura.;) Din partea mea tine-o tot asa, dupa cate ai observat in ultimul timp nici nu am mai bagat in seama toate aberatiile tale. Si nici pe viitor, deci te-am anuntat ca sa nu te mai chinui degeaba si de acum incolo.

Si Da, spre disperarea ta, Romeo are perfecta dreptate mai sus. Asa cum zice si el, impozitul asta minimal chiar are darul ala de care aminteam si eu mai sus.;):cya:

Romeo
22nd May 2009, 08:25
Romeo, asta cu lucrul afara e de ras in momentul asta. Sa nu uitam ca la putere e un domn care a promis 25 000 pentru cosmonautii care revin sa pluteasca pe pamant romanesc.
Mi se pare o tampenie fara limite sa sustii ca impozitul asta de ***** (nu ca nu e nociv) are darul sa elimine piata neagra si sa creeze probleme alora care castiga nu stiu cat si declara caca la fisc. Bai, Markere, mai lasa-ne, frate cu pipilica asta lung pe care vi-l vand astia la partidul tau de 3 parale.

Orice or fi declarat unii, de vreo 8 ani incoace, daca judeci un pic, mesajul este sa-ti cauti norocul in lume. Depinde ce lasi si ce chef ai sa iei totul de la 0. Daca Ceausescu ar fi brevetat inventia aia a lui cu mutatul cladirilor pe cale ferata si ar fi rentabilizat-o sa nu coste fantastic, multi ar fi plecat de aici cu case cu tot.
Nu sustin ca se elimina piata neagra, se micsoreaza cea gri, un amestec intre legalitate si evaziune. Piata neagra nu va fi inlaturata niciodata, asta e legea nr.0 a capitalismului in Romania.

J.Bond
22nd May 2009, 11:43
Nu sustin ca se elimina piata neagra, se micsoreaza cea gri, un amestec intre legalitate si evaziune. Piata neagra nu va fi inlaturata niciodata, asta e legea nr.0 a capitalismului in Romania.

Corect Romeo.;) E si asta totusi un pas inainte.

Bancaru
22nd May 2009, 12:59
Pentru domnul Marker, pe care vreau eu sa il bag in seama, pentru ca altfel, daca nu luam atitudine, umple forumul de rahat. Bai, Markere (ca acum ne permitem) tu nu te uiti ca te agati precum o lipitoare de orice declaratie care vine in sprijinul celor care iti convin tie? In schimb tu nu ai nicio parere. Asta se numeste trai parazitar. Du-te si te plimba cu guvernul tau de ***** si cu piticul porno din capul mesei (cu pernuta sub popou). Cred ca trebuie sa fii putin prost ca sa mai ai senzatia ca ei vor sa faca ceva bun. Interesul lor acum e sa cosmetizeze activitatea ca sa nu scada Basescu in sondaje. Asta cu impozitul forfetar este o idiotenie nemasurata. El este introdus ca sa ii "penalizeze" pe cei care declara 0 la final de an fiscal, sau chiar (-), dar care au (+) in realitate. Si exact pe astia i-a lovit, pentru ca 500, 1000 sau 1500 de euro ii babardesc pe asta de nu mai stiu cum sa-si revina. Astia sunt banii din bacsis pe o jumate de luna. Nu face decat sa legifereze sustragerea de la plata adevaratelor sume - dai taxa fixa, bine, nu ne mai intereseaza in rest. Se uita numai la cat intra si se mangaie pe burta bucurosi, nu conteaza cat ar putea sa intre in mod normal si legal. Ei au nevoie disperata de bani la bugetul centralizat ca sa sustina sectorul bugetar. Asta este adevarul. Dupa ce se realege Basescu nici atat nu o sa mai vedem. Ma intreb de ce au spus ca e posibi ca din decembrie se sa scoata forfetarul? Pe tine nu te mai intreb, ca nu esti capabil sa raspunzi. Poate gasesti un articol in ziar.
Romeo, unde sa lucreze astia in afara? Eu nu zic ca nu ar fi bine pentru ca s-au vazut efectele "capsunarilor". Dar tarile normale au masuri protectioniste, orice ar decalara in public, pentru proprii cetateni. Nu se mai gaseste de lucru asa de usor sau repede in Italia in constructii, in Spania in agricultura sau mai stiu eu pe unde. Ei s-ar duce, dar cine ii primeste? Dincolo cred eu ca s-au inchis mai multe fabrici decat la noi. Guvernul nostru inca are frica de sindicate. Nu ca dincolo nu ar avea, dar la noi nu au fost niciodata masuri radicale, sa smulgi buboiul.
Aia cu case pe sine nu e o inventie e o crima. Mai exact nu inventia, care fireste ca nu ii apartine, ci scopul in care era folosita. Ceausescu a fost si va ramane un cretinoid. A distrus ce avea Bucurestiul mai frumos (si nu numai) si a faramat orice urma de omenie din noi. Cand ajungi sa te bati cu semenii pentru mancare se cheama ca esti animal. Si la propriu si la figurat.
Au trecut 6 luni de la instalarea guvernului Basescu. Nu vad sa se fi miscat ceva si mai vad ca nu e nimeni care sa apalude vreo initiativa. Nu ma refer aici la lingaii cu patalama, se stie care sunt.

J.Bond
22nd May 2009, 15:18
Lasand deoparte aberatiile si limbajul vulgar si obscen(cu care ne-a obisnuit deja pe toti Bancaru, intre parenteze fie spus) si revenind logic si ON TOPIC la subiect:;)


Prezidențialele deschid războaie de succesiune în PSD, PNL și PDL
21 Mai 2009

Geoană și Antonescu au anunțat că își depun mandatele dacă pierd Cotroceniul, iar dacă câștigă, se eliberează automat locul de lider al partidului. La PDL problema e doar dacă pierde Băsescu, care a anunțat că nu se mai întoarce într-un partid.

Mircea Geoana, Traian Basescu si Crin Antonescu se pregatesc sa predea stafetele in partidele pe care le conducLiderii din primele rânduri ale PNL și PSD își curăță armele pentru sezonul de vânătoare din iarnă, când fotoliile de președinte de partid vor fi fost eliberate - în glorie sau cu capul plecat - de actualii șefi, candidați la prezidențiale. Atmosfera cazonă din PDL ar putea fi tulburată doar de un eșec al lui Traian Băsescu la prezidențiale sau de un eventual refuz de a candida pentru un nou mandat. Totuși, democrat-liberalii nu duc lipsă de aspiranți la funcția lui Emil Boc. Însă aceștia preferă să nu-și dezvăluie încă visele de mărire. Cel mai ambițios în dorința de a ajunge șef de partid pare a fi Ludovic Orban, prim-vicepreședinte al PNL.

L-a susținut la Congres pe Crin Antonescu în defavoarea lui Călin Popescu Tăriceanu, ca mai apoi să se lanseze într-o campanie electorală proprie, în interiorul partidului, convins fiind că actualul său șef nu are zile multe pe noua funcție.

„Ludovic Orban e toată ziua în teritoriu, dar nu se implică deloc în campanie (n.red. - pentru scrutinul din 7 iunie). Are campania lui pentru președinția PNL”, au declarat pentru Cotidianul surse din conducerea PNL. „Schimbă (n.red. - Orban) șefi de filiale cu rezultate bune, își pune propriii oamenii, este o stare de incertitudine. Cine a făcut împărțirea între oamenii lui Tăriceanu și oamenii lui Antonescu a greșit. Nu există oamenii lui Antonescu, doar oamenii lui Orban”, susțin sursele citate.

De altfel, intenția fostului ministru al Transporturilor de a candida la șefia PNL nu este nouă, la Congresul anterior fiind la un pas de a se înscrie în cursă. Un alt lider liberal care vrea să conducă partidul este Dan Radu Rușanu, care, potrivit surselor citate, are șanse bune să iasă președinte, având în spate filialele din Ardeal. Peneliștii nu exclud nici revenirea lui Tăriceanu în fruntea partidului dacă Antonescu ratează Cotroceniul. Oricare ar fi raportul de forțe în toamnă, cert este că PNL nu va mai fi condus de Crin Antonescu. La numai o zi după alegerea sa ca președinte, Antonescu declara: „Păi dacă eu ratez această misiune de a reprezenta valorile PNL sau spiritul lui în competiția prezidențială, la ce îmi mai trebuie putere după aia, ca să fac ce? Să pun deputat data viitoare când vor fi alegeri, sau eventual să mai numesc niște miniștri când mai venim la guvernare? Eu nu vreau să fiu un președinte al partidului ca să pun miniștri și să împart deputați și eventual ca să arbitrez conflicte din filiale”.

La rândul lui, Mircea Geoană declara recent că părăsește fotoliul de președinte dacă va pierde alegerile din toamnă: „(...) așa este corect, așa e democratic. Dacă partidul mă dorește în continuare să-l conduc, e altă chestiune. Dar din punct de vedere democratic, până la urmă într-o democrație n-ai ce să faci. E ca la sport: ai câștigat, e foarte bine, ai pierdut, trebuie să mergi să îți asumi un eșec”. Dacă în schimb reușește să ajungă întâiul om în stat, Geoană va lăsa probabil moștenire partidul cuiva de încredere, pe care-l poate ușor controla și din deal, după actualul model Băsescu-PDL. Dacă însă va fi nevoit să-și depună mandatul, lupta pentru scaunul lui va fi crâncenă, PSD fiind de departe cea mai divizată formațiune. Adrian Năstase, Miron Mitrea și Cristian Diaconescu îl așteaptă de mult la cotitură pe Mircea Geoană. Fostul premier nu și-a ascuns dorința de a candida la șefia partidului, chiar săptămâna trecută declarând pentru MEDIAFAX că o va face în cazul în care va fi sprijinit de colegi.

Miron Mitrea nu a spus cu subiect și predicat că vrea locul lui Geoană, dar criticile recente și repetate la adresa șefului și politicii partidului, precum și lobby-ul intern susținut sunt argumente care ar putea ascunde această intenție. Cristian Diaconescu nu și-a exprimat dorința de a candida la funcția lui Geoană, însă reputația și relațiile bune cu colegii i-au adus și eticheta de președinte ideal. Singurul partid în care apele par a fi mai limpezi este PDL. Liniștea democrat-liberalilor și a lui Emil Boc depinde însă de decizia lui Traian Băsescu de a candida sau nu la încă un mandat de șef al statului. Dacă Băsescu se aruncă din nou în lupta electorală și câștigă, cel mai probabil raportul de forțe din partid va rămâne neschimbat.

În varianta în care Traian Băsescu ar pierde în favoarea lui Mircea Geoană, acesta din urmă a anunțat deja intenția de a numi prim-ministru PSD, ceea ce ar însemna practic un eșec și pentru Emil Boc și PDL. Acest scenariu este și cel în care în partid s-ar impune alegeri. Actualii grei Vasile Blaga și Radu Berceanu au cele mai mari șanse de prelua puterea, dar în această situație Băsescu nu ar mai avea control asupra partidului. Singura variantă în care Traian Băsescu - ca fost șef al statului - ar putea ține partidul sub observație ar fi să-și impună un om loial, cel mai aproape de acest profil fiind Elena Udrea.
Cotidianul

Deci am putea spune inca de pe acum ca peste cateva luni, odata cu infrangerea "prostanacului"(made by tov Iliescu:)) la aceste alegeri, vom scapa in sfarsit cu totii de el de pe scena politica a Romaniei. De Crin 'baiat fin' nici nu se mai pune problema, el neintrand in calcule nici macar pentru un tur 2 in toamna. El oricum va ramane in fruntea PNLeilor chiar convins fiind ca n-are nicio sansa in toamna, nefiind altceva decat marioneta "benzinarului" mafiot Patrice.;)

alexef
22nd May 2009, 19:40
Votati mai cu Radu Duda. Romania era a 4-a economie a europei in periaoda interbelica cand aveam si noi rege inscaunat.:)

Sorin Blaj
22nd May 2009, 19:57
Atunci, economie insemna agricultura si la capitolul asta eram sefi. :ok:

Romeo
23rd May 2009, 09:54
Votati mai cu Radu Duda. Romania era a 4-a economie a europei in periaoda interbelica cand aveam si noi rege inscaunat.:)

o fi avut Europa mai putine tari atunci, dar pe alt thread cineva spunea ca Romania era pe locul 18 din 21 de tari.
Deci pana in 1940 Germania facea autoturisme, noi nu.
Anglia transmite primul meci la TV prin 1936, noi inventam televiziunea in 1956
Franta era atractia turistica a celor care-si permiteau, litoralul nostru era aproape inexistent (turistic)
Telecabina de la Chamonix - Franta, dateaza de prin 1939, noi am facut asa ceva in 1969 cu tehnologie italiana, in plus aia urca la 3800 de metri, la noi pana la 2000.
Agricultura era la nivelul carului cu boi, asa ca poate eram mai harnici decat grecii si bulgarii. Eu cred ca este o mare gogomanie sintagma granarul Europei. Poate exportam ceva grane ca nu aveam cum sa mancam tot ce produceam, sau ca altii aveau altceva de facut.

Bancaru
23rd May 2009, 22:46
Romeo, nu mai compara mere cu pere. Ca asa in Cehia se faceau masini Skoda cand la VW se turna fundatia. Nu ne putem compara industrial cu vestul Europei, dar in perioada interbelica Romania a cunoscut un avant fantastic. Inutil sa iti spun ca veneau aici sa munceasca nemti si italieni, iar nemtoaicele si polonezele erau fete in casa.
La Berlin e metrou de pe vremea cand la noi aveam robi tigani. Noi nu avem nici acum. Asta care e e un moft al lui Ceausescu. In cazul in care nu stiti cine e Ceausescu va zic ca e ala care a distrus Bucurestiul, printre multe altele.
Sorin, la agricultura eram cam sefi. Chestia cu granarul Europei era exagrata, ghiciti cine a umflat asta. Dar e si ceva adevarat - aveam un grau foarte, foarte bun pe care il exportam. Pana in ziua in care a fost lovit de nu stiu ce buba, filoxera, sau naiba stie cum ii zice. Se spune ca biscuitii pe care ii servea casa regala a Marii Britanii erau facuti cu faina din Romania. Adica se zice... asa era.
Lui Marker nu ii raspund aici. Sunt suparat pe el, a zis ca sunt obscen. Cuvantul porno nu este obscen. Pornografia e obscena. In public... S poate spune ca tu esti obscen de obedient.

J.Bond
23rd May 2009, 23:31
Marioneta aia patriciana este din ce in ce mai ridicola. Crin 'baiat fin' vrea sa se de important dar nu prea are deloc succese.:)

Crin Antonescu îi cheamă înapoi pe liberalii din PDL

Foștii liberali chestionați de cotidianul.ro declară că nu au de gând să revină în PNL.


“Foștii liberali care se află acum în PDL și realizează că au făcut o eroare părăsind partidul pot să revină în PNL”, a declarat azi, la Suceava, Crin Antonescu. El a dat și un termen-limită până la care pot fi reprimiți în PNL: “Înainte de căderea lui Traian Băsescu”. “Dacă cei care au plecat realizează acum, când au venit la guvernare, cât de mincinoase au fost și promisiunile PD și ale lui Traian Băsescu, realizează în ce eroare și în ce fundătură au intrat prin alianța care le-a fost impusă de către Traian Băsescu, cu PSD, și realizează situația absolut jenantă în care se află, realizează că această cale pe care au pornit, să zicem din convingere, e greșită, pot acum să reacționeze în consecință”, a afirmat Antonescu. Publicitate

Liderul liberal consideră că “foștii colegi care au părăsit PNL s-au angajat la un stăpân pe care fie nu-l cunoșteau, fie l-au subestimat”.

Reamintim că spre sfârșitul anului 2006 și pe parcursul anului 2007 20 de deputați, 10 senatori, câteva zeci de primari și viceprimari, respectiv mai mulți consilieri locali din PNL au format PLD, după care acest partid a fuzionat cu PD, formând actualul PDL. Dintre numele grele plecate atunci din PNL amintim pe Gheorghe Flutur, Mona Muscă, Gheorghe Ștefan (“Pinalty”), Ionuț Popescu, Cristian Boureanu ș.a. Nu au plecat, dar au fost excluși cei doi foști președinți ai PNL dintre anii 2001-2004, Valeriu Stoica și Theodor Stolojan, în fapt cei care au fost capii grupului care a plecat din partid. După accederea la guvernare a PDL, dintre numele grele venite de la PNL, în jur de 50-60% dintre acestea se regăsesc în funcții de demnități - doi miniștri, trei secretari de stat, trei șefi de agenții, 11 deputați, 5 senatori, doi președinți de Consilii Județene.

Chestionați de cotidianul.ro, foștii liberali aflați acum în PDL susțin că nu au de gând să revină în PNL. “Dl Antonescu a făcut acest anunț pentru că știe că-i vor pleca oameni din partid. Deci să lase PDL în pace și să aibă grijă să nu-i plece oamenii. Evident, nu mă întorc în PNL”, ne-a declarat deputata Raluca Turcan. “Eu nu am plecat din PNL din cauza lui X sau Y. Eu am plecat spre un proiect de unificare a dreptei. Constat că nici acum nu există în PNL premise pentru un astfel de proiect. Deci nu mă întorc”, spune și fostul europarlamentar Nicolae Vlad Popa. “Eu acum sunt subprefect. Deci nu mai sunt membru de partid. Oricum, nu m-aș întoarce în PNL”, afirmă Mircea Iustian, fost deputat în legislatura trecută. “De ce să întorc într-un partid din care am fost dat afară ca un criminal? Am comis crima ca în calitate de viceprimar să colaborez cu primarul PD-ist al Brașovului. Mă simt foarte bine în PDL”, ne-a precizat Gabriel Andronache, actualmente deputat.

Bancaru
23rd May 2009, 23:40
Alo, domnu moderator, cautati dom'le pe topicul invecinat sa vedeti ca a mai scris asta. Nu de alta, dar am inteles de prima data: Deci nu vor. Clar. Markere, ti-au dat si de ecler si de "bricfor"*?
Sau iti place de doamna Turcanu? Are experienta... Te poate ajuta, iti poate arata cum sa ajungi unde vrei. Stii ce trebuie sa faci, nu? In primul rand sa inghiti o broasca, nu la ce te-ai gandit tu.

__________________________________________________ ___________________________________
* Bricfor - trade mark Gutza, regele manelelor

miril
24th May 2009, 08:58
A sters mai sus, ora 21:36, dl. Moderatoru. N-a mai ramas decat trandafirul, pardon, Crinul din el. Articolul dublura. Rog pe colegi, indiferent de culoare politica, sa incerce fiecare, in mod serios, sa nu coboare nivelul discutiei, fie si in contradictoriu sau mai ales atunci, ca subforumul Politica sa redevina ce a fost, un forum de dezbateri pe idei, la obiect, nu de propaganda de proasta calitate. A bon entendeur, salut!

Romeo
24th May 2009, 10:19
Romeo, nu mai compara mere cu pere. Ca asa in Cehia se faceau masini Skoda cand la VW se turna fundatia. Nu ne putem compara industrial cu vestul Europei, dar in perioada interbelica Romania a cunoscut un avant fantastic. Inutil sa iti spun ca veneau aici sa munceasca nemti si italieni, iar nemtoaicele si polonezele erau fete in casa.
La Berlin e metrou de pe vremea cand la noi aveam robi tigani. Noi nu avem nici acum. Asta care e e un moft al lui Ceausescu. In cazul in care nu stiti cine e Ceausescu va zic ca e ala care a distrus Bucurestiul, printre multe altele.
Sorin, la agricultura eram cam sefi. Chestia cu granarul Europei era exagrata, ghiciti cine a umflat asta. Dar e si ceva adevarat - aveam un grau foarte, foarte bun pe care il exportam. Pana in ziua in care a fost lovit de nu stiu ce buba, filoxera, sau naiba stie cum ii zice. Se spune ca biscuitii pe care ii servea casa regala a Marii Britanii erau facuti cu faina din Romania. Adica se zice... asa era.
Lui Marker nu ii raspund aici. Sunt suparat pe el, a zis ca sunt obscen. Cuvantul porno nu este obscen. Pornografia e obscena. In public... S poate spune ca tu esti obscen de obedient.

Romania a iesit castigatoare din primul razboi mondial, iar anii 20 au insemnat un avant economic peste tot, au tot produs pana au ajuns in criza, ca si acum. E suficient sa falimentezi 1-2 banci gigant si totul se rastoarna.
Daca pentru tine agricultura cu car cu boi este de baza, o poti lauda in continuare. Nu conteaza ca regele Marii Britanii mananca biscuiti din Romania ci cate tone de biscuiti exporti, pentru a importa 10 autoturisme. Skoda s-a relansat imediat dupa 1990, noi abia acum cand Renault a schimbat vechile masini cu Loganurile ieftine.
Poate in 1930 se traia bine, mancare era, televiziunea nu se inventase, masinile nu interesau pe multa lume, calea ferata care se foloseste si acum si-a pus bazele atunci.
Daca vrei sa vezi cum ar arata Bucurestiul fara blocurile lui Ceausescu, ia tramvaiul 5 si vezi cum arata zona spitalului Coltea. Crezi ca daca n-ar fi fost el, proprietarii ar fi consolidat acele cladiri care stau sa pice ? In anii lui s-au facut multe cartiere in zone nelocuite sau mahalale: Drumul Taberii, Militari, pacat ca nu a apucat sa faca tot centrul, ca astia de acum nu sunt capabili.

J.Bond
24th May 2009, 10:54
View Poll Results: Pe cine veti vota la alegerile prezidentiale 2009? (24 Mai 2009)

Traian BASESCU 9 34.62%
Mircea GEOANA 0 0% :cry:
Crin ANTONESCU 13 50.00%
Radu DUDA 3 11.54%
Corneliu Vadim TUDOR 1 3.85%

Nu prea merge internetul la tara, pe la Dabuleni in special.:sleep::)

Bancaru
24th May 2009, 13:46
Romeo, iti place sa exagerezi teribil.
1. Ai umflat chestia cu agricultura. Am zis eu ca din asta traiam? Am spus ca eram renumiti cu ceva. Si acum suntem, dar cu ce? Cu prostie si cu mitocanie.
2. Cehii au fost, si sunt, mai desptepti. In plus au avut sustinere puternica in SUA. Nu trebuie sa iti aduc aminte de celebra expresie "nu ne vindem tara", nu? Cehii si-au vandut-o cui si cand a trebuit. Cand la ei era Havel la noi era Ceausescu II. Atat ne-a dus capul. DIn pacate nici acum nu suntem mai destupati.
3. Comparand Bucurestiul interbelic cu mizeria asta de azi nu faci decat sa arati ca ai mari lacune de cunoastere si de apreciere. Tu poti sa compari monumentele chicioase, blocurile cutii, caminele de nefamilisti, casa poporului sau casa scanteii, realizarile marete ale comunismului in general si ale lui Ceausescu in special, cu ce se facea pe vremea aia? Ai senzatia ca daca nu veneau ratatii aia si retardatul de Ceausescu pe care te vad ca il iubesti de mori, Bucurestiul statea in loc? Ma faci sa zambesc ironic. Planul de reconstructie al Bucurestiului era pregatit de Carol II. Pentru cultura ta generala afla ca Primaverii este facut pe vremea lui Carol II. Si nu statea camarila, sau nomenclaturistii vremii. Fa si tu o comparatie intre Primaverii, sau Cotroceni, si Militariul lui Ceausescu. Pisa-m-as pe Militari sa ma pis.

apolitics
24th May 2009, 15:54
Marioneta aia patriciana este din ce in ce mai ridicola. Crin 'baiat fin' vrea sa se de important dar nu prea are deloc succese.:)

Crin Antonescu îi cheamă înapoi pe liberalii din PDL

Foștii liberali chestionați de cotidianul.ro declară că nu au de gând să revină în PNL.


“Foștii liberali care se află acum în PDL și realizează că au făcut o eroare părăsind partidul pot să revină în PNL”, a declarat azi, la Suceava, Crin Antonescu. El a dat și un termen-limită până la care pot fi reprimiți în PNL: “Înainte de căderea lui Traian Băsescu”. “Dacă cei care au plecat realizează acum, când au venit la guvernare, cât de mincinoase au fost și promisiunile PD și ale lui Traian Băsescu, realizează în ce eroare și în ce fundătură au intrat prin alianța care le-a fost impusă de către Traian Băsescu, cu PSD, și realizează situația absolut jenantă în care se află, realizează că această cale pe care au pornit, să zicem din convingere, e greșită, pot acum să reacționeze în consecință”, a afirmat Antonescu. Publicitate

Liderul liberal consideră că “foștii colegi care au părăsit PNL s-au angajat la un stăpân pe care fie nu-l cunoșteau, fie l-au subestimat”.

Reamintim că spre sfârșitul anului 2006 și pe parcursul anului 2007 20 de deputați, 10 senatori, câteva zeci de primari și viceprimari, respectiv mai mulți consilieri locali din PNL au format PLD, după care acest partid a fuzionat cu PD, formând actualul PDL. Dintre numele grele plecate atunci din PNL amintim pe Gheorghe Flutur, Mona Muscă, Gheorghe Ștefan (“Pinalty”), Ionuț Popescu, Cristian Boureanu ș.a. Nu au plecat, dar au fost excluși cei doi foști președinți ai PNL dintre anii 2001-2004, Valeriu Stoica și Theodor Stolojan, în fapt cei care au fost capii grupului care a plecat din partid. După accederea la guvernare a PDL, dintre numele grele venite de la PNL, în jur de 50-60% dintre acestea se regăsesc în funcții de demnități - doi miniștri, trei secretari de stat, trei șefi de agenții, 11 deputați, 5 senatori, doi președinți de Consilii Județene.

Chestionați de cotidianul.ro, foștii liberali aflați acum în PDL susțin că nu au de gând să revină în PNL. “Dl Antonescu a făcut acest anunț pentru că știe că-i vor pleca oameni din partid. Deci să lase PDL în pace și să aibă grijă să nu-i plece oamenii. Evident, nu mă întorc în PNL”, ne-a declarat deputata Raluca Turcan. “Eu nu am plecat din PNL din cauza lui X sau Y. Eu am plecat spre un proiect de unificare a dreptei. Constat că nici acum nu există în PNL premise pentru un astfel de proiect. Deci nu mă întorc”, spune și fostul europarlamentar Nicolae Vlad Popa. “Eu acum sunt subprefect. Deci nu mai sunt membru de partid. Oricum, nu m-aș întoarce în PNL”, afirmă Mircea Iustian, fost deputat în legislatura trecută. “De ce să întorc într-un partid din care am fost dat afară ca un criminal? Am comis crima ca în calitate de viceprimar să colaborez cu primarul PD-ist al Brașovului. Mă simt foarte bine în PDL”, ne-a precizat Gabriel Andronache, actualmente deputat.


Crin Antonescu a facut un apel de bun simt. I-a chemat inapoi pe liberalii care au fost racolati cu forta de partidul prezidential. Nu a spus ca Vadim " Lasati ********ii sa vina la mine" Migratia politica s-a facut si se face in functie de ciolan si in urma unor presiuni politice exercitate de catre partidul stat, in speta PDL. Crin Antonescu a dat un semnal clar. A aratat ca este cazul ca liberalii sa se intoarca acolo unde le este locul, adica in PNL. Este un mesaj de bun simt si lipsit de ranchiuna. Fireste ca nu se vor intoarce in PNL cei intervievati. Ei au fost pupincuristii dictatorului Basescu. Dar cu siguranta sute de si mii de liberali din administratia locala o vor face.

Am o intrebare: De ce este Crin Antonescu o marioneta patriciana?

Elphax
24th May 2009, 16:25
de disperare ... :happy

Sorin Blaj
24th May 2009, 16:28
Acum sincer. Pentru ca vad ca l-ati votat in masa pe Crin. Si simpatizantii PNL, dar surprinzator si cei PSD.

Credeti ca are vreo sansa sa intre in turul doi?

rob_din
24th May 2009, 17:11
Nici o sansa

Elphax
24th May 2009, 17:18
pai cine altcineva sa intre? prostanacul? sa fim seriosi, nostalgicii dupa iliescu au trecut incet spre base ...

Sorin Blaj
24th May 2009, 17:21
Nu ma refeream la dorinta ta, ci la sansele reale pe care le are.

Sorin Blaj
24th May 2009, 17:22
Nici o sansa

Si atunci votul? Sau te-a apucat subit dragostea fata de Crin? :)

miril
24th May 2009, 18:17
Sansa este reala, Sorine. Basescu este cel care are numai de pierdut, nu si unul precum Crin, la care situatia este inversa. Intra in turul doi si nu as vedea de ce nu, caci Geoana nu este Nastase, atunci se porneste de la zero-zero. Intr-o democratie normala Basescu nu ar fi avut nicio sansa sa fie reales la gafele imense si pe plan intern si extern dar mai ales prin incalcarea sistematica a Constitutiei in ceea ce priveste Presedintele unuei minoritati din po****tia Romaniei si nu a tuturor romanilor cum ar fi normal.

J.Bond
24th May 2009, 18:19
Am o intrebare: De ce este Crin Antonescu o marioneta patriciana?
Pentru ca asa cum stim cu totii si a declarat-o inclusiv el, Crin 'baiat fin':) nu este altceva decat trompeta si omul "benzinarului" mafiot Patrice. La fel cum a fost si celalat personaj de trista amintire pentru Romania, un oarecare Taricelu trotinelul.:)Dealtfel, intreg partiduletul asa zis "national-liberal"(sau ce o mai fi ramas din el) nu este altceva decat un grup de interese al "benzinarului".;)

rob_din
24th May 2009, 18:33
Si atunci votul? Sau te-a apucat subit dragostea fata de Crin? :)

E obligatoriu sa votezi pe cineva care nu are sanse sa intre in turul 2? In plus as fi votat "nu ma prezint la vot", dar nu era optiunea in poll

Sorin Blaj
24th May 2009, 18:39
Sansa este reala, Sorine. Basescu este cel care are numai de pierdut, nu si unul precum Crin, la care situatia este inversa. Intra in turul doi si nu as vedea de ce nu, caci Geoana nu este Nastase, atunci se porneste de la zero-zero. Intr-o democratie normala Basescu nu ar fi avut nicio sansa sa fie reales la gafele imense si pe plan intern si extern dar mai ales prin incalcarea sistematica a Constitutiei in ceea ce priveste Presedintele unuei minoritati din po****tia Romaniei si nu a tuturor romanilor cum ar fi normal.

Mai vorbim dupa primul tur.

In opinia mea Antonescu nu are nicio sansa sa intre in turul doi. Geoana, de fapt PSD-ul, nu au cum sa piarda locul 2. Asta daca vrem sa fim realisti.

Sorin Blaj
24th May 2009, 18:39
E obligatoriu sa votezi pe cineva care nu are sanse sa intre in turul 2? In plus as fi votat "nu ma prezint la vot", dar nu era optiunea in poll
:)

Elphax
24th May 2009, 19:39
deja romanii s-au obisnuit sa voteze mai atent pt. presedinte. chiar daca dau un vot pozitiv, sau un vot negativ, multi dintre cei care merg la vot, nu isi doresc sa o faca degeaba

lupta pentru turul 2 e abia la inceput, oricare din cei 2 are sanse

intr-adevar, in mediul rural se va vota in masa pt PSD, indiferent ce nume e in chenar, dar nu e de ajuns pt. Geoana

J.Bond
24th May 2009, 19:46
Mai vorbim dupa primul tur.

In opinia mea Antonescu nu are nicio sansa sa intre in turul doi. Geoana, de fapt PSD-ul, nu au cum sa piarda locul 2. Asta daca vrem sa fim realisti.

Corect Sorine.:ok: Asa se si va intampla de fapt in toamna la alegeri cu Crinut.;)

Bancaru
24th May 2009, 20:14
Sustinatorul lui Basescu nu trebuiie sa se bucure, pentru ca in turul 2 vor fi multi care nu ar vota cu Geoana dar vor vota impotriva Basescului. Numai Marker mai crede ca Basescu va face galop de sanantate. O sa pompeze marioneta Boc toti banii in curul alegatorilor, bugetari si alte categorii de pampalai care trebuie periati, Basescu va "invinge" criza, va candida, poate va iesi, poate nu, dar cu siguranta va fi un an 2010 oribil. Macar numai ala sa fie asa. Vom fi iar la mana celor care vor veni sa investeasca, daca vor mai veni, pentru ca *******ul de Boc isi ridica poalele ca prostul si ameninta ca le ia boii de la bicicleta daca nu fac nu stiu ce. Pacat de noi.

rob_din
24th May 2009, 20:29
Ar fi bine sa pompeze banii in "ce zici tu" al alegatorilor, macar ne alegem si noi cu ceva. De fapt o sa-i pompeze in partea dorsala a afeceristilor de familie si in campania electorala personala. Cred ca si in toaleta o sa ma trezesc cu afise Basescu

rob_din
24th May 2009, 22:21
Eu nu stiu ce zic unii ca n-a facut nimic Basescu 5 ani. A reusit o mare performanta: castigarea de 2 ori a titlului la fotbal cu echipe de care nu auzise nimeni pana a preluat el puterea

miril
25th May 2009, 03:09
Eu nu stiu ce zic unii ca n-a facut nimic Basescu 5 ani. A reusit o mare performanta: castigarea de 2 ori a titlului la fotbal cu echipe de care nu auzise nimeni pana a preluat el puterea

Corect!

Romeo
25th May 2009, 07:59
Romeo, iti place sa exagerezi teribil.
1. Ai umflat chestia cu agricultura. Am zis eu ca din asta traiam? Am spus ca eram renumiti cu ceva. Si acum suntem, dar cu ce? Cu prostie si cu mitocanie.
2. Cehii au fost, si sunt, mai desptepti. In plus au avut sustinere puternica in SUA. Nu trebuie sa iti aduc aminte de celebra expresie "nu ne vindem tara", nu? Cehii si-au vandut-o cui si cand a trebuit. Cand la ei era Havel la noi era Ceausescu II. Atat ne-a dus capul. DIn pacate nici acum nu suntem mai destupati.
3. Comparand Bucurestiul interbelic cu mizeria asta de azi nu faci decat sa arati ca ai mari lacune de cunoastere si de apreciere. Tu poti sa compari monumentele chicioase, blocurile cutii, caminele de nefamilisti, casa poporului sau casa scanteii, realizarile marete ale comunismului in general si ale lui Ceausescu in special, cu ce se facea pe vremea aia? Ai senzatia ca daca nu veneau ratatii aia si retardatul de Ceausescu pe care te vad ca il iubesti de mori, Bucurestiul statea in loc? Ma faci sa zambesc ironic. Planul de reconstructie al Bucurestiului era pregatit de Carol II. Pentru cultura ta generala afla ca Primaverii este facut pe vremea lui Carol II. Si nu statea camarila, sau nomenclaturistii vremii. Fa si tu o comparatie intre Primaverii, sau Cotroceni, si Militariul lui Ceausescu. Pisa-m-as pe Militari sa ma pis.

Pana in 1950 din agricultura traiam. Altceva ce era disponibil pentru toti romanii ? Teatre in Bucuresti, poate si Cluj, Timisoara
Radio Romania, TV nu se inventase, nici internet, PC, la fotbal se duceau 1-2000 de oameni, doar la meciurile cu miza 3000-15000
cateva ziare si reviste bune pentru acei ani: Universul, Dimineata, Adevarul, Realitatea Ilustrata, Ilustratiunea Romana

Renumele ala de care zici nu interesa pe nimeni atunci, acum se gasesc cativa care se cred importanti daca zic ca faina noastra ajungea in Anglia. Poate ajungea ca era ieftina, ca si Loganurile. Sigur ca daca trecem in Ungaria remarcam campuri plantate si fara PET uri, dar mizeria o datoram tuturor politicienilor de dupa 1990 care se extind acum pe forumuri si ne servesc aceleasi rahaturi. A ne acuza in permanenta de mitocanie si mizerie nu rezolva nimic, atat timp cat alesii nu sunt interesati de votul nostru decat de fatada, iar banii ii toaca cum vor. Nici injurarea lor pe forumuri nu rezolva ci doar inraieste, acesta este telul tau ascuns.
Cehii sunt mai aproape de Germania, cea mai performanta tara din Europa si daca compari si istoria sunt peste noi cu 30 de ani
Nu ne vindem tara plus mineriadele au fost miza anilor 90, aceea de a se fura tot ce a ramas de pe urma comunismului, a fost o reactie a directorilor din comunism impotriva capitalismului care i-ar fi suflat de pe harta bunastarii. Din pacate cei pe care i-am votat in 1996 ne-au adus mult mai rau decat impartirea saraciei d epe vremea lui Vacaroiu. Pentru unii a iesit bine, pentru majoritatea este mai rau. Europa de Est a fost asimilata treptat de capitalisti si o tara care nu a cracnit 21 de ani in fata Moscovei putea fi foarte periculoasa pentru NATO, de aceea ne-au primit cu foarte multe rezerve. Desi noi credem ca suntem democratici, de fapt facem tot ce vor cei de la putere. Iliescu a fost doar omul care a prelungit aceasta agonie
Te poti pisa pe Militari sau alte multe cartiere, dar Bucurestiul nu a fost niciodata numai Primaverii, Cotroceni sau Victoriei. A fost si miile de maghernite in care stateau comercianti amarati si inca poti vedea mii de casute vai de capul lor. Sa nu crezi ca daca nu ar fi fost Ceausescu s-ar fi umplut Bucurestiul de vile, poti vedea ca si Praga sau Budapesta se bazeaza tot pe blocuri, Bratislava este si mai standardizata, iar Magheru a fost construit inainte de Dej
Problema este ca nu se vor gasi niciodata bani sa se restaureze miile de blocuri, acolo unde stau bucurestenii modesti, vile putini isi permit
Planuri de sistematizare or fi existat, dar ce se putea realiza la nivelul de 'harnicie' al romanului te intrebi ? Comunismul a impins de la spate multi analfabeti. Ce fac acum cei care au plecat anii trecuti prin strainatate ? Vin, se plimba, intreaba de vreun job cu 800 euro pe luna si munca ca la noi, stramba din nas si pierd vremea. Cine crezi ca le va da astora o locuinta ? Nici de chirie nu le va ajunge banii.
In schimb media dirijata de SRI are grija sa ne inraiasca si sa ne dezbine, ca sa ramanem saraci si sa ne poata da de pomana odata la 4 ani.

Bancaru
25th May 2009, 11:52
Romeo, iti raspund pe scurt, ca nu am vreme acum - ai senzatia ca la casa regala a MB ajungeau lucruri numai pentru ca sunt ieftine? Ca o informatie in plus afla ca si Buitoni tot cu grau romanesc a inceput sa isi faca pastele. Probabil ca era ieftin.

Budapesta si Praga au fost si ele sub comunisiti, ba chiar sub ocupatie sovietica, deci si aici a functionat principiul ala cu industrializarea fortata si cu aducerea taranilor de la plug la strung, de unde si nevoia de blocuri. Uite ce cred eu - Bucurestiul ar fi fost sistematizat si daca nu erau comunistii. Dar cu mai mult bun simt. Nu se daramau monumente, chiar cred ca le consolidau si nu se daramau cartiere intregi care nu erau mahalale. Un oras se dezvolta concentric, nu? Eu mai vad maghernite in centru numai acolo unde este o situatie juridica neclara. Asa ceva nu se intampla daca nu era nationalizarea si zgonirea astora din case. Oamenii nu mai fac nimic daca nu e al lor. Ba ai rau, fura. Natura noastra de lenesi, visatori si contemplatori se amesteca cu mizeria morala catre care am fost impinsi. S-a mulat bine.
Stii ca ceea ce vizitezi tu si altii in Bucurestiul de azi nu e facut pe vremea lui Ceausescu, e facut pe vremuri... Singurul lucru pe care il cauta astia cu limba pe piept este acest copil anormal, stramb si cu urmari hidoase de la radiatiile de la Cernobil, pe numele sau de botez CASA POPORULUI. Vin sa o vada cum se duceau sa vada la circ oameni pitici, cu trei capete, cu maini in loc de picioare, cu par pe limba sau mai stiu eu ce. Partea proasta e c anoi ne mandrim cu asta.

rob_din
25th May 2009, 16:39
http://www.gandul.info./actualitatea/pedelistii-au-inventat-oile-litere-ca-sa-placa-baciului-zeus-video.html?3927;4447021

Bancaru
25th May 2009, 18:13
Ca la Bollywood.
Am vazut ca in Franta l-au cam tras romanii de maneca. Se auzeu multe DE CE-uri si multe voci de analfabet (SPP) care spuneau HAIDETI S ANU POLITIZAM. Ce om nenorocit. S-a dus ca sa cerseasca voturi dar in schimb, cand e tras la raspundere, haideti sa nu politizam. 'tu-l in c** pe ma-** de nemernic.
A spus ca regreta alegerea din decembrie 2008. Sa ne spuna Marker la ce se referea. Hai, Markere!

Romeo
26th May 2009, 09:31
Uite ce cred eu - Bucurestiul ar fi fost sistematizat si daca nu erau comunistii. Dar cu mai mult bun simt. Nu se daramau monumente, chiar cred ca le consolidau si nu se daramau cartiere intregi care nu erau mahalale. Un oras se dezvolta concentric, nu? Eu mai vad maghernite in centru numai acolo unde este o situatie juridica neclara. Asa ceva nu se intampla daca nu era nationalizarea si zgonirea astora din case. Oamenii nu mai fac nimic daca nu e al lor. Ba ai rau, fura. Natura noastra de lenesi, visatori si contemplatori se amesteca cu mizeria morala catre care am fost impinsi. S-a mulat bine.
Stii ca ceea ce vizitezi tu si altii in Bucurestiul de azi nu e facut pe vremea lui Ceausescu, e facut pe vremuri... Singurul lucru pe care il cauta astia cu limba pe piept este acest copil anormal, stramb si cu urmari hidoase de la radiatiile de la Cernobil, pe numele sau de botez CASA POPORULUI. Vin sa o vada cum se duceau sa vada la circ oameni pitici, cu trei capete, cu maini in loc de picioare, cu par pe limba sau mai stiu eu ce. Partea proasta e c anoi ne mandrim cu asta.

Blocuri exista si in Paris si in Amsterdam chiar din 1700. Ratiunea lor este pretul. Costa mai putin sa construiesti un apartament de bloc decat o vila. Prea multele proprietati fac imposibila intretinerea lor, unii au bani pentru aspectul exterior, altii nu.
Tu te alaturi ideei autohtone ca tot ce s-a construit este ori monstruos, ori s-au daramat monumente in acea zona. Acea casa a poporului arata bine, pretul sentimental al constructiei ei este mare, dar ca sa apara acolo unde este au trebuit daramate multe locuinte, biserici, spitale. Cei care au trebuit sa paraseasca zona au protestat suficient de puternic pentru ca imaginea lui Ceausescu sa iasa urat si de acolo, esenta este insa ca imaginea lui Ceausescu a trebuit patata in permanenta, in contradictie cu enervantul cult al personalitatii, obicei de taran parvenit, ca si la Becali dupa cum vezi. Oare Palatul Regal - Louvre, Versailles, Schobrunn, Hoffburg sau cele din Londra nu s-au construit pe locul unor bordeie, sau chiar palatul nostru regal ?
Natura noastra de lenesi nu este compatibila cu o sistematizare a Bucurestiului, una este sa ai un plan (al lui Carol cel mai hot din Romania - pana la SO Vantu), alta e sa construiesti dupa acel plan.
Mizerie morala a existat intotdeauna, chiar sunt replici care spun ca Carol II a prins insusirile poporului roman, desi nascut intr-o familie venita din Germania. Acum este goana dupa avere, pana in 1989 aveai siguranta salariului si pensiei, iar daca te imbogateai mai repede dintr-o bisnita aveau ei grija de tine. In 1990 s-a dat startul la imbogatirea care era ascunsa in sufletele noastre si in paralel s-a exacerbat egoismul nostru si frustrarile ca unii fara scoala sunt mult mai bogati decat cei cu facultati.
In realitate in 1990 toti am pornit de la un nivel aproape de 0, unii s-au descurcat, altii nu: Vantu, Becali, Copos, unii cu relatiile care si le-au facut in comunism, altii prin spiritul de bisnita (Becali). Cine s-a multumit cu ce i-a dat statul sau diploma a ramas la nivelul minimei existente, cine a avut o idee buna a ajuns bogat. Din pacate ne pierdem timpul postandu-ne frustrarile pe forum in loc sa facem bani.

Elphax
26th May 2009, 10:50
comunistii au distrus orasele frumoase din Romania tocmai cu aceste 'blocuri' hidoase

ca sa vedeti un exemplu - Timisoara - totusi este un caz fericit, nu sunt chiar asa hidoase blocurile comuniste din centru, dar totusi nu se potrivesc cu cladirile din secolul 19

comparati stanga cu dreapta
http://prosd.net/eTimisoara/CityMap/piata%20operei.jpg


http://www.primariatm.ro/album/data/media/7/image027.jpg
http://www.primariatm.ro/album/data/media/7/image010.jpg

Bancaru
26th May 2009, 10:54
Ca sa incheiem subiectul iata cateva cocioabe.
Romeo, demolarile nu s-au facut in marginime ci in centru. Ai auzit de Stadionul Republicii? Ai idee cat s-a demolat in zona Izvor - Calea Rahovei ca sa faca Centrul Civic si mizeria aia de casa poporului? Stii ce cladirti au cazut sub buldozere? Zi de zi vedeam cum macina Bucurestiul in zona Razoare - Cotroceni si in zona Eroilor - Stirbey Voda. Sa vezi cum se daramau case uriase si sanatoase cu biloiul ala de fier. Nu vorbi daca nu stii despre ce e vorba. Cand am inceput liceul inca mai exista zona de case de la Razoare unde acum este teren viran. Inca era intreg cartierul de la Eroilor si pana la intersectia de la Virgiliu. Acum e plin de blocuri si de o constructie determinata, care pute si care arata ca o carie de 20 de ani de zile. Daca asta e progresul si cu asa ceva comparam noi Luvru, Schonbrun sau mai stiu eu ce...

miril
26th May 2009, 10:57
Sa speram ca presedintele Romaniei, indiferent de numele lui, se va implica mai mult in viata cotidiana a cetateanului, nu numai prin bai de multime dar si prin dscutii generale despre arhitectura comunitatilor, orase, comune, sate, asa cum se implica, spre exemplu, printul Charles.

Bancaru
26th May 2009, 11:05
Printul Charles a facut inzecit mai mult decat a facut oricare alt presedinte al Romaniei pentru cateva zone din Ardeal. Poate e interesat cineva de zona Viscri. http://www.realitatea.net/viscri--resedinta-de-la-tara-a-printului-charles_26263.html
http://www.mihaieminescutrust.org/images/content/viscri%20163%20after%20(RC).jpg
http://atena.mae.ro/images/gallery/atena/viscri_95415e1fd861377f1b095dd8b3b94c9d_46.jpg
Stiu ca pare putin off topic, dar si cu asa ceva ar trebui sa se ocupe presedintele. Sa se implice mai putin intre partide, asta daca tot e un personaj impartial si apolitic.

Elphax
26th May 2009, 11:21
cetatea taraneasca de la Viscri e superba, zona la fel, si satul - doar ca nu are drumuri asfaltate in sat, si pana in sat iti rupi masina oricum

si stii de ce e asa frumos? primarita e dintr-o veche familie de sasi, mama ei e persoana care administreaza cetatea si biserica ( evident ca nu ia salar pt. asta)

rob_din
26th May 2009, 12:08
Calea Mosilor acum 30 de ani, asa vroiati sa ramana?

Bancaru
26th May 2009, 12:31
cetatea taraneasca de la Viscri e superba, zona la fel, si satul - doar ca nu are drumuri asfaltate in sat, si pana in sat iti rupi masina oricum

si stii de ce e asa frumos? primarita e dintr-o veche familie de sasi, mama ei e persoana care administreaza cetatea si biserica ( evident ca nu ia salar pt. asta)

Annete? Ce femeie de treaba. Si ce spirit voluntar. Face mult mai multe de atat. Ai vazut muzeul. Ei bine, Charles o cunoaste pe asta. basescu daca aude de ea zice ca daca vrea o pune pe masa cu cracii in sus.
Elphax, stii ce am facut eu? Am inchiriat masina. Am platit si taxa aia de full casco si am scos untul din ea.


@ROB eu as fi vrut sa arate asa. Daca esti din Bucuresti du-te in zona Mosilor, Mantuleasa, Popa Soare, Sfantul Stefan, Plantelor, Mihaileanu (!!!!!) si sa vezi acolo case de moare lumea. D'alea, cocioabe.

Sorin Blaj
26th May 2009, 12:33
Cine exagereaza acum?

rob_din
26th May 2009, 12:35
Eu stau pe Calea Mosilor, asa ca stiu bine situatia. Unde au reconstruit totul din temelii in anii 80 e OK, mergi pe Calea Mosilor veche unde au lasat-o ca in anii 70. Te sperii de ce este acolo.

Bancarule tu glumesti spunand ca ai fi vrut sa arate asa, pai pe acolo nici cu trasura nu treceai

Bancaru
26th May 2009, 13:22
Eu nu glumesc deloc. Casele trebuiau renovate si ingrijite. Duceti-va in centrul Pragai, in Mala Strana, sau pe Zlata Ulica, sa vedeti de cand sunt casele alea si cum arata. Aia pot sa ingrijeasca de cosioabe. Calea Mosilor incepe din spate de la magazinul Cocor de undeva. Asa arata si acum. Mai rau. E o straduta ingusta pe care abia te strecori si nu iti poate da niciun indiciu despre bulevarul real. Ducem discutia intr-o zona foarte aiurea si off topic. Ce imi arati tu in imagine nici nu stiu daca e Mosilor, desi ala pare un bloc de la Obor. Problema nu a pus-o nimeni la modul ca uite ce au facut in zona Obor, desi avea si ea farmecul ei. Problema e ca a distrus centrul Bucurestiului Incepand de prin Cotroceni, Uranus, Calea Rahovei, Izvor, Unirea, Sfanta Vineri, zona Halei Traian si asa mai departe. Eu am aratat cateva din monumentele distruse si rob_din imi arata un Aro de tot rahatul pe o strada pietruita. De ce traim cu senzatia ca totul ramanea la stadiul ala sau, daca era sa dezvolte "mosierii" Bucurestiul, ar fi aratat la fel de ciuntit ca si acum? Ce s-a construit in perioada interbelica este de bun gust si era "din Bucuresti" iar ce s-a facut dupa 1960 arata ca un cur. Sa zici altfel mi se pare ca plutesti. Arata mai bine Spaiul Unirii, cu blocurile alea hidoase sau Calea Victroriei? Kiselefful e hidos, nu?

resita
26th May 2009, 13:47
o mica comparatie intre ce a fost si ce este acum in bucale ;)

J.Bond
26th May 2009, 14:52
Presedintele Romaniei spune din nou lucrurilor pe nume, in ceea ce priveste Rusia.:ok:

Traian Băsescu: Între Uniunea Europeană și Rusia există chestiuni ireconciliabile

"Cooperarea internațională din Uniunea Europeană și Rusia acoperă două paliere. Primul dintre ele conține problemele de importanță globală, precum Iran, procesul de pace din Orientul Mijlociu, proliferare nucleară, schimbările climatice, terorismul sau traficul de droguri. Interesele fiind în mare parte comune, cooperarea cu Rusia funcționează, cu elemente de satisfacție de ambele părți", a declarat Traian Băsescu.

Președintele României a semnalat totuși și câteva probleme ireconciliabile între Uniunea Europeană și Rusia. "Marile probleme ale cooperării cu Rusia se regăsesc însă în al doilea palier, care este cel al vecinătății comune ale Europei de Este și a Mării Negre. Aici întâlnim chestiunile ireconciliabile precum recunoașterea unilaterală de către Rusia a independenței Abkhaziei și Osetiei de Sud. Tot aici avem și paralelismul proiectelor energetice, ca și reticențele Moscovei cu privire la sinergia Mării Negre și mai nou cu privire la parteneriatul estic", a mai adăugat Traian Băsescu. Sursa: REALITATEA.NET

Bancaru
26th May 2009, 16:54
Presedintele Romaniei spune din nou lucrurilor pe nume, in ceea ce priveste Pamantul si Sistemul nostru solar
Traian Băsescu: Pamantul se roteste in jurul soarelui

"Dupa intrevederea cu grupurile parlamentare ale PD am ajuns la concluzia ca ca Panamtul se roteste in jurul soarelui. Eram tare ametit. E pur si move, bă !" a completat Traian Basescu.
De la savantul de renume mondial, Galileo Gallilei, nimeni nu a mai avut acest curaj nebun, ba chiar dement, descreierat.

Adi Da Samraj
26th May 2009, 18:33
Mircea GEOANA

0 voturi = 0%

:groggy::lol::happy:lol:

Elvis81
26th May 2009, 20:12
Traian Băsescu: Între Uniunea Europeană și Rusia există chestiuni ireconciliabile

Dupa cum spunea si Bogdan Teodorescu,nu cred ca Romania va supravietui ca natiune unui al doilea mandat al lui TB. Prea se trage de sireturi cu Putin:( si se bazeaza prea mult pe eventualul ajutor al "aliatilor" intr-o disputa cu rusii,ajutor care nu cred ca ar veni

J.Bond
26th May 2009, 20:20
Mai Elvis69, daca ai ajuns sa dai crezare la sluga aia felixiana de Teodorescu, e clar si cu tine.:)
Spre disperarea ta(si a altor cativa) si din fericire pentru marea majoritate a romanilor care vor decide liber si democratic in toamna prin alegeri, sa fi convins ca actualul Presedinte al Romaniei va castiga lejer un nou mandat prezidential.;)


Mircea GEOANA

0 voturi = 0%

:groggy::lol::happy:lol:
Pai cine sa-l mai voteze si pe "prostanacul" ala!:) Poate cei de la NASA.:happy

Bancaru
26th May 2009, 23:36
Cei de la Nasul. A, ba nu, aia voteaza cu Boc, Bas si Eba.

Romeo
27th May 2009, 08:16
E o straduta ingusta pe care abia te strecori si nu iti poate da niciun indiciu despre bulevarul real. Problema e ca a distrus centrul Bucurestiului Incepand de prin Cotroceni, Uranus, Calea Rahovei, Izvor, Unirea, Sfanta Vineri, zona Halei Traian si asa mai departe. Eu am aratat cateva din monumentele distruse si rob_din imi arata un Aro de tot rahatul pe o strada pietruita. De ce traim cu senzatia ca totul ramanea la stadiul ala sau, daca era sa dezvolte "mosierii" Bucurestiul, ar fi aratat la fel de ciuntit ca si acum? Ce s-a construit in perioada interbelica este de bun gust si era "din Bucuresti" iar ce s-a facut dupa 1960 arata ca un cur. Sa zici altfel mi se pare ca plutesti. Arata mai bine Spaiul Unirii, cu blocurile alea hidoase sau Calea Victroriei? Kiselefful e hidos, nu?

Anii 60-70 au fost bazati pe o arhitectura 'comunista', totul era simplu, drept, nu aveau nevoie de elemente arhitecturale si nici nu erau prea capabili arhitectii acelor ani. Dupa 1977 ce s-a construit a avut si cateva elemente de atractie, in toata tara. Ceea ce tu spui ca era 'din Bucuresti' as zice ca mai degraba era 'din Paris'. Afinitatea noastra catre scolile franceze ne-a adus si arhitectura lor, dar la ei totul este armonizat, nivelat. Tu nu vrei sa intelegi ca o capitala nu poate avea maghernitele pe care le vezi in poza de mai sus, cam la fel au mai ramas si in zona Garii de Nord spre Calea Victoriei (Buzesti parca ii spune). Cat despre centru, eu l-am cosiderat intotdeauna in zona Arcul de Triumf-Unirea, Victoriei, Opera, Aviatorilor, zona casei republicii fiind la periferia acestei zone. Cred ca nu te voi convinge niciodata ca poti compara Casa Republicii cu alte constructii echivalente din tarile din vestul Europei. Tu urasti aceasta casa pentru ca este facuta de Ceausescu, dar dupa el nu s-a mai facut nimic, nici macar planurile acesteia nu au fost incheiate. Sunt constient ca s-au daramat si vile in acea zona, se putea localiza casa republicii in alta parte, Baneasa de exemplu, dar acum lucrurile sunt consumate si nu cred ca trebuie sa ne blamam cea mai impozanta cladire din capitala. Stadionul Republicii nu il poti compara cu Camp Nou, Bernabeu, Wembley si, in plus, era un stadion care nu apartinea niciunei echipe. Asa am putea suspina pentru arena Romcomit dezafectata la constructia facultatii de drept, in 1934, desi loc este suficient acolo si in ziua de astazi.

Bancaru
27th May 2009, 15:32
Romeo, eu iti vorbesc despre mere si tu nici macar de pere nu vorbesti. Tu spui despre ciucuri de covoare. Nu vreau sa mai dezvolt subiectul. Nu vrei tu sa intelegi si pace. Daca tie iti place ce a facut Ceausescu se pot sa fac eu? Este gustul tau si gata. Mie imiplace Bucurestiul vechi.
Si ca sa iti dau exemplu de maghernita, nu din Bucuresti, dar putem sa extrapolam, cauta sa vezi ce e cu Palatul Brancovenesc de la Potlogi. Ala e o maghernita. Asa a ajuns. Se zice ca era mai frumos edcat Mogosoaia. Si totusi e o maghernita? Dupa parerea unora ca tine ar trebui demolat si facut un P + 5, 6, 7 ... fara numar. Dupa parerea unora ca mine ar trebui renovat. Case plinde de istorie, case trainice, cu aspect exterior jalnic pentru ca nimeni nu se ocupta de ele, de la prorpietari (chiriasi) si pana la autoritati, cad sau au cazut in moloz ca sa lase locul blocurilor de tot rahatul. Oriunde intr-o capitala civilizata s-a pastrat ce se putea pastra, iar restaurarea se duce de multe ori la extrem, nu darama orice pentru ca e cocioaba, iar arhitectura moderna e frumos imbinata cu ce e vechi.
Daca tu traiesti cu senzatia ca aia din Otopeni care aveau case si pe care i-a demolat si care se cacau in spatele blocului, desi erau la bloc, pentru ca nu erau si veceuri, se bucurau de conditiile oferite de statul socialist multilateral dezvoltat, cred ca te inseli. Eu ti-am dat exemple concrete de cladiri distruse aiurea, si ce cladiri, si tu ma aia la creier cu maghernite.

Romeo
27th May 2009, 16:04
Romeo, eu iti vorbesc despre mere si tu nici macar de pere nu vorbesti. Tu spui despre ciucuri de covoare. Nu vreau sa mai dezvolt subiectul. Nu vrei tu sa intelegi si pace. Daca tie iti place ce a facut Ceausescu se pot sa fac eu? Este gustul tau si gata. Mie imiplace Bucurestiul vechi.
Si ca sa iti dau exemplu de maghernita, nu din Bucuresti, dar putem sa extrapolam, cauta sa vezi ce e cu Palatul Brancovenesc de la Potlogi. Ala e o maghernita. Asa a ajuns. Se zice ca era mai frumos edcat Mogosoaia. Si totusi e o maghernita? Dupa parerea unora ca tine ar trebui demolat si facut un P + 5, 6, 7 ... fara numar. Dupa parerea unora ca mine ar trebui renovat. Case plinde de istorie, case trainice, cu aspect exterior jalnic pentru ca nimeni nu se ocupta de ele, de la prorpietari (chiriasi) si pana la autoritati, cad sau au cazut in moloz ca sa lase locul blocurilor de tot rahatul. Oriunde intr-o capitala civilizata s-a pastrat ce se putea pastra, iar restaurarea se duce de multe ori la extrem, nu darama orice pentru ca e cocioaba, iar arhitectura moderna e frumos imbinata cu ce e vechi.
Daca tu traiesti cu senzatia ca aia din Otopeni care aveau case si pe care i-a demolat si care se cacau in spatele blocului, desi erau la bloc, pentru ca nu erau si veceuri, se bucurau de conditiile oferite de statul socialist multilateral dezvoltat, cred ca te inseli. Eu ti-am dat exemple concrete de cladiri distruse aiurea, si ce cladiri, si tu ma aia la creier cu maghernite.

in capitalele civilizate se pastreaza ceea ce merita, fatade de blocuri cu cateva nivele, cladiri in Amsterdam de 4 nivele din anii 1700, intretinute la o calitate acceptabila si vizibile din vapoarele de croaziera, bulevardele sunt la acelasi nivel, dar nu cladiri cu un etaj care stau sa pice. Nu cred ca poti afirma ca Ceausescu i-a pus pe cretinii aia sa faca blocuri cu WC afara, dar cretini vor exista indiferent cine conduce, vezi si comentariile lui Radu Tudor dupa accidentul de la lucrarile din Baneasa. Acum zice ca s-au sistat lucrarile, asa ca mai avem de asteptat inca o luna-doua fara de timpul necesar lucrarii. Iar daca podurile au necesitat 1,6 ani sa fie gata, nush ce dracu i-a apucat pe astia sa faca pasaj subteran. O lucrare bine organizata termina totul in 3-6 luni.
Poti acum compara doua epoci, cea 'de aur' cu constructiile care nu-ti plac, dar in care stau mii de oameni si cei 20 de ani de dupa in care numai cei care si-au permis au construit. Ajungem la vorba aceea, din pacate adevarata: noi nu reusim sa zugravim cat a construit 'ala'. Saracirea majoritatii po****tiei, nu mai permite acesteia nici macar sa restaureze cladirile de acum 30-60 de ani.
Nu am reusit sa vad nici Potlogi, nici Mogosoaia, nici sotia, nici copiii. Si atunci, daca in atatia ani nici scoala nu ne-a dus sa vizitam ceva, cum ai justifica lucrari de reparatii care sa coste milioane (ca la noi totul costa de n ori mai mult). Mai uita-te ce este pe Lipscani, desi cladiri vechi o frecventam in anii 80. Acum vezi bine cum arata. Parca cineva este frustrat ca atunci era (inca) circulata si a adus aceasta strada in mizeria de azi. Dai vina pe Videanu ? De acord, dar Sorinica a facut ceva ? Daca unul a daramat, cei de dupa el nu au reusit sa construiasca nici acolo unde se poate (in jurul casei Republicii), dar nici in centrul ala istoric. Palatul domnesc ? Nu l-am vizitat niciodata, nu am vazut nicio miscare pe acolo de vreo 30 de ani, doar gardul ala imprejmuitor si cladirile obosite de vreme. Si atunci, daca ministerul culturii nu este capabil sa ne dezvolte interesul pentru a vizita cladirile noastre istorice (asa cum am vizitat Louvre, Versailles, Eiffel, Windsor, Museul Vaticanului, Hradul din Bratislava) nu e de mirare ca nimeni nu le intretine. Noi stim sa ne laudam ca avem (dar nu e al nostru, al tau sau al meu), cerem fonduri pentru a avea ce fura si nu oferim nimanui ceva. In plus, dispretuim si ce s-a facut.

Bancaru
28th May 2009, 11:22
Esti incoerent, Romeo. Iarasi nu imi dau seama de ce vrei tu sa dai niste exemple, care, de altfel, nici nu te ajuta in argumentatie. Dai exemple de palate celebre dar vii si imi spui ca nu ai fost niciodata la Potlogi sau la Mogosoaia, drept pentru care nu are rost sa le reparam. Eu, care sunt un critic vehement a ceea ce este romanesc, iti pot spune ca avem lucruri fascinante aici. Tu, care esti un iubitor de tara, sau asa lasi impresia, cauti sa distrugi din vorbe tot ce eu pretuiesc. Si nu numai eu. Daca araatu bine si se puteau vizita te duceai sa vezi. Un TE generalist, ca nu e neaparat sa apari tu acolo. Noi am fost invatati ca tot ce au facut aia inainte era rau, ca au dat in cap la tarani si la muncitori si ca au furat averea poporului. Si eu am invatat aceeasi chestie. Diferenta e ca tu ti-ai insusit lectia. Eu nu. Eu nu am inghitit galusca asta.
Si ce daca stau milioane de oameni? Unde ai vrea sa stea? Milioane de oameni stateau undeva si daca nu se daramau case boieresti si se faceau blocuri din placi. Tot ce au facut in sistem heirupist este de un kitch teribil. Bulevardul Victoria Socialismului si Centrul Civic sunt doua buboaie pe fata Bucurestiului. Uite ce au lasat astia care au facut blocurile astea - niste hidosenii gri, rufe la uscat la balcoane pe Magheru sau aiurea, balcoane inchise cu cornier sau cu cheder tip autobuz (ce nenorocire), maidane din spatele blocului pline de tampoane, vata, caca, resturi de mancare, gunoi, au lasat nepasare si nesimtire. I-ai luat omului de era al lui i-ai omorat si putina responsabilitate pe care o mai avea dobandita in ani cat am avut regi si oameni care au tinut mai mult la tara asta. De asta nu au mai construit nici astia de dupa. Unu la mana, pentru ca sunt din acelasi aluat ca si aia de dinainte si doi la mana pentru ca ii doare in cur si sunt pusi pe capatuiala.
Basescu a fost primar. Ce a facut? Ce a facut concret pentru Bucuresti? NIMIC. Absolut nimic. Ca ministru transporturilor? NIMIC. Ca presedinte? A condamnat comunismul si i-a impresionat pe Patapievici si pe Liiceanu. Si ca veni vorba de Liiceanu, cel care infiereaza lichelismul si prostia, prostul gust si mitocania, sa vezi ce vila si-a trantit omul in Cotroceni. Foarte bine ca a facut-o, foarte bine. Dar de ce a facut-o sa arate ca un rahat de sticla intre atatea si atatea cladiri de piatra, cu o arhitectura care se incadreaza in peisaj? Cine i-a dat lui voie? Ca ia aprobare de la primarie nu ma mira. Dar ca si ordinul arhitectilor si arhitectul sef al capitatalei il lasa sa mutileze prasul asta nu mai inteleg. Ia du-te tu la Luvru sau la Windsor si cumpara teren si tranteste un viloi tip WTC in miniatura, sticla si metal si spune ca tu esti vizionar si ca esti futurist si stii tu sa faci arta, imbini vechiul cu noul. Sa vezi ce primesti.
Daca nu se compara Cotroceniul nostru cu Versaiiles-ul lor atunci hai sa ne pisam pe el. Vii?

Romeo
29th May 2009, 16:51
Dai exemple de palate celebre dar vii si imi spui ca nu ai fost niciodata la Potlogi sau la Mogosoaia, drept pentru care nu are rost sa le reparam. Eu, care sunt un critic vehement a ceea ce este romanesc, iti pot spune ca avem lucruri fascinante aici. Tu, care esti un iubitor de tara, sau asa lasi impresia, cauti sa distrugi din vorbe tot ce eu pretuiesc. Si nu numai eu. Daca araatu bine si se puteau vizita te duceai sa vezi. Noi am fost invatati ca tot ce au facut aia inainte era rau, ca au dat in cap la tarani si la muncitori si ca au furat averea poporului. Si eu am invatat aceeasi chestie. Diferenta e ca tu ti-ai insusit lectia. Eu nu. Eu nu am inghitit galusca asta.

acea indoctrinare comunista a avut efect invers, toti ne-am dorit capitalism desi multora le este mai rau acum. Agasarea spre cultura ne-a facut sa fugim de ce avem noi, dar nu am uitat ce am vazut in cartea de istorie ca au altii. Eu nu sunt un iubitor de tara, apreciez doar ce s-a facut, frumos sau urat si vreau sa nu uiti de unde s-a plecat, din bordeie. Capitala este pe oriunde mai sistematizata decat restul oraselor, deci sunt si vile si palate, acolo unde sunt. Noi avem putine constructii cu arhitectura de bun gust, in general construite dupa 1918. Auzeam chiar azi ca EBA accepta drogurile usoare. Generatiile de dupa noi nu vor sa inghita propaganda facuta atatia zeci de ani. Ei trebuiau educati sa aprecieze ce avem, nu sa urasca tot ce este construit in ultimii 60 de ani. Diferenta este ca altii isi intretin ce au, iar noi doar agasam po****tia cu fonduri alocate, dar nu vedem ce se face cu ele, sau, mai rau, vedem!!



Si ce daca stau milioane de oameni? Unde ai vrea sa stea? Milioane de oameni stateau undeva si daca nu se daramau case boieresti si se faceau blocuri din placi. Tot ce au facut in sistem heirupist este de un kitch teribil. Bulevardul Victoria Socialismului si Centrul Civic sunt doua buboaie pe fata Bucurestiului. Uite ce au lasat astia care au facut blocurile astea - niste hidosenii gri, rufe la uscat la balcoane pe Magheru sau aiurea, balcoane inchise cu cornier sau cu cheder tip autobuz (ce nenorocire), maidane din spatele blocului pline de tampoane, vata, caca, resturi de mancare, gunoi, au lasat nepasare si nesimtire.

Bucurestiul a crescut in 50 de ani de la un milion de locuitori la doua. Acestia au plecat de la tara, sa nu-mi zici ca trebuiau sa stea acolo sa se omoare pentru un metru patrat de noroi. Daca acest milion si-ar fi facut case individuale ai fi avut un rahat mai mare decat este. Problema este ca ei nu mai au acum bani sa reabiliteze blocul, unii au 70 de ani, altii 50, altii 35. Atunci cand mii de oameni au inceput sa-si inchida balcoanele ar fi trebuit sa apara firme care sa faca asta cu un design acceptabil. Nu, la noi intreporinzatorii au fost pusi sa-si deschida balconul, frica cuiva sa nu se ascunda cineva acolo, sau poate i s-a soptit ca acel cornier este furat. Si daca nea Nicu a avut multe obsesii de taran fara educatie artistica, era suficient sa faca un gest ca altii se grabeau sa darame, vezi declaratii de la constructia Casei Poporului.
Treaba astora de acum nu este sa construiasca pentru po****tie, dar majoritatea locuitorilor nu mai au posibilitatea sa-si construiasca, asta-i problema si vezi foarte bine ce s-a intamplat cu creditul pentru locuinte. Intr-o tara cu inflatie de 50 % (vezi pretul caselor), la o po****tie neobisnuita cu creditele, bancile au facut o afacere fantastica.
Aia dinainte nu aveau voie sa se imbogateasca enorm, aveau locuinte pentru ei, pentru copii, Dacie sau Lada, un TV color. In concluzie s-a construit pentru oameni, singurul lucru bun din comunism, in rest ambitiile lui nea Nicu ne-au dus de rapa si pe el in pamant. Din dorinta lui de a face bine pentru tara s-a facut rau, acum nimeni nu mai vrea sa faca ceva bun ci doar sa fure cat poate.



Basescu a fost primar. Ce a facut? Ce a facut concret pentru Bucuresti? NIMIC. Absolut nimic. Ca ministru transporturilor? NIMIC. Ca presedinte? A condamnat comunismul si i-a impresionat pe Patapievici si pe Liiceanu. Si ca veni vorba de Liiceanu, cel care infiereaza lichelismul si prostia, prostul gust si mitocania, sa vezi ce vila si-a trantit omul in Cotroceni. Foarte bine ca a facut-o, foarte bine. Dar de ce a facut-o sa arate ca un rahat de sticla intre atatea si atatea cladiri de piatra, cu o arhitectura care se incadreaza in peisaj?
Daca nu se compara Cotroceniul nostru cu Versaiiles-ul lor atunci hai sa ne pisam pe el. Vii?

Basescu a stiut sa faca foarte bine ceva: imaginea sa. De aia l-am ales, de aia l-am respins pe Nasty, de aia PSD ul il vrea pe Base. Geoana nu convinge, desi e mai diplomat ca Base, dar Mircica parca e o pisica in calduri cand deschide gura. Crin s-a bagat in aceeasi politica autohtona: critica adversarul, dar nu convinge ca ar putea fi el mana forte. Are o ascensiune ciudata pentru a ma convinge sa imi stric votul pe el si oricum nu cred ca va fi lasat sa intre in turul II.
Ca ministru sau primar Base a avut initiativa, dar a ramas la acest stadiu, pentru ca nici el nu a vrut sa faca nimic, la fel ca toti cei de la putere. A facut doar galagie, daca toti ceilalti sunt la fel, el scoate intotdeauna ceva care ceilalti nu vor sau nu sunt capabili. Sa nu crezi ca el uraste comunismul, l-a criticat pentru ca asa dadea bine la fraierii din vest si l-a pus si pe Vadim s afaca acel circ. Si-a asumat si greseala legii salariilor la profesori, Boc & Geoana nici acum nu-si cer iertare. Base este altfel decat ceilalti, dar si el face parte din ei.
La vila de sticla de care zici, ti-as da in comparatie piramida de sticla de la Louvre care este altceva fata de palatul regal care dateaza de prin 1500, deci se poate si pe la altii.

J.Bond
29th May 2009, 21:47
Asa cum anticipasem anterior si cum era si normal sa se intample intr-un stat de drept.

CCR i-a dat dreptate lui Basescu: Magistratii nu-si mai pot obtine sporurile in instanta;)

Curtea Constitutionala a Romaniei (CCR) a constatat, miercuri, existenta unui conflict de natura constitutionala intre ICCJ si Legislativ si Executiv, in cazul sesizarii presedintelui Basescu referitoare la depasirea atributiilor de catre puterea judecatoreasca in privinta sporurilor salariale pentru magistrati si personalul asimilat, informeaza Mediafax.

CCR s-a pronuntat, in sedinta de miercuri, asupra cererii de solutionare a conflictului juridic de natura constitutionala dintre autoritatea judecatoreasca, reprezentata de

Inalta Curte de Casatie si Justitie, pe de o parte, si Parlament si Guvern, pe de alta parte, cerere formulata de presedintele Traian Basescu in temeiul articolului 146 litera e din Constitutie.

"Cu unanimitate de voturi, Curtea Constitutionala a constatat existenta unui conflict juridic de natura constitutionala intre autoritatea judecatoreasca, pe de o parte, si Parlamentul Romaniei si Guvernul Romaniei, pe de alta parte", potrivit deciziei Curtii Constitutionale.

In exercitarea atributiilor prevazute de articolul 126 alineatul 3 din Constitutie, Inalta Curte de Casatie si Justitie are competenta de a asigura interpretarea si aplicarea unitara a legii de catre toate instantele judecatoresti, cu respectarea principiului fundamental al separatiei si echilibrului puterilor, consacrat de articolul 1 alineatul 4 din Constitutia Romaniei.

"Inalta Curte de Casatie si Justitie nu poate sa instituie, sa modifice sau sa abroge norme juridice cu putere de lege ori sa efectueze controlul de constitutionalitate al acestora", se mai arata in decizia CC.

Decizia Curtii Constitutionale este definitiva si general obligatorie si se publica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.
http://www.romanialibera.ro/a155138/ccr-i-a-dat-dreptate-lui-basescu-magistratii-nu-si-mai-pot-obtine-sporurile-in-instanta.html

O decizie cat se poate de corecta a Curtii Constitutionale.:ok:

Elphax
29th May 2009, 22:01
offtopic :happy

J.Bond
29th May 2009, 22:16
offtopic :happy

Discutiile alea despre Bucurestiul de alta data de pe aici sunt offtopic, ai si tu dreptate.:)

Bancaru
29th May 2009, 22:32
Markere, iar ai venit aici? Ai vazut de unde au pornit?
Romeo, ai scris mult, Nu mai cistesc. Nu ai dreptate. Nu darami bruma de case si biserici din centru si faci bloc cu pisoar la dus. Punct.
EbA vrea sa o traga la nara usor.
Basescu a participat la marea imbratisare, venind de la lavra de la Muntele Athos. Ce cauta acolo? Cica se reculegea. Dar de ce pana acolo? NU se poate regulege la Cotroceni? Sau SF Elefterie. Sau unde vrea el in Bucuresti. Trebuia sa se duca cu elicopterul la AThos? Pe banii cui? S-a dus si acolo nemernicul pentru voturile alora care lucreaza acolo.
Zicea bine Dinescu - o sa se duca sa mulga si taurul comunal daca e nevoie, numai sa fie prezent in multime. E disperat, saracul. Asta e mesajul. Dupa Athos a zburat mintenas la Alba Iulia sa se imbratiseze si el. Asta e comportament de lider european? Poate, deci am zis POATE, ar mai face asa Berlusconi. Altul nu mai face asa ceva. Un idiot.

Sorin Blaj
29th May 2009, 23:03
Asta-i tampit?

resita
29th May 2009, 23:06
asta-i Crin pe cae il cunosc, cel ce latra si nu sta capra :happy:happy:happy

Sorin Blaj
29th May 2009, 23:09
Da. Cu abordarea asta sunt sigur ca va creste in sondaje. Contracandidatul lui la presedintie este Elena Basescu.

resita
29th May 2009, 23:15
sorine, nu uita ca inainte de prezidentiale eunt alegerile perdantilor de duminica viitoare si acum suntem in campanie electorala, asa ca .............. e de intele gestul sau mai ales ca a spus adevarul

J.Bond
29th May 2009, 23:16
Asta-i tampit?
Si un pic disperat, saracu' Crin 'baiat fin'.:)

Bancaru
29th May 2009, 23:16
Sorin, la noi subiectul drogurilor e sensibil. Dezvolta chestia cu tampit. A fost mitocan, eu am zis ca e mitocan, Marker e in el in semnatura. Dar Eba si Nutzi Udrea sunt pipite. Putea sa taca, ce e drept. El nu are treaba cu europarlamentarele. Nu cu vaca asta are el treaba. Aici a gresit. In timp ce el a calcat pe bec Basescu era intr-o spirala spirituala, imbratosat cuti oameni. Pun pariu va stanga dreapta sunt de la SPP.

Sorin Blaj
29th May 2009, 23:16
Da. Pipita si vagabondul. Ii sta bine in postura asta.

Sorin Blaj
29th May 2009, 23:19
Sorin, la noi subiectul drogurilor e sensibil. Dezvolta chestia cu tampit. A fost mitocan, eu am zis ca e mitocan, Marker e in el in semnatura. Dar Eba si Nutzi Udrea sunt pipite. Putea sa taca, ce e drept. El nu are treaba cu europarlamentarele. Nu cu vaca asta are el treaba. Aici a gresit. In timp ce el a calcat pe bec Basescu era intr-o spirala spirituala, imbratosat cuti oameni. Pun pariu va stanga dreapta sunt de la SPP.

Va reusi sa castige vreun vot in plus atancand-o pe fata presedintelui?

Ori este tampit ca nu s-a consultat cu nimeni si a spus-o din prostia lui, ori este tampit pentru ca a ascultat sfatul altora.

Bancaru
29th May 2009, 23:20
Sorine, pentru un sustinator al lui Basescu, care numai galant nu e, pretinzi cam multe, nu ti se pare? Ar trebui sa iti freci palmele de bucurie ca a calcat stramb. Dar nu chiar asa de stramb, pentru ca daca pipiele "vrea" marijuana, precupetele nu "vrea". Sa vedem care sunt mai multe.
Avem o clasa politica de *****. Chiar ar manca cacar literalmente, daca asta aduce voturi. Numai ceea ce trebuie sa faca nu fac. Iar asta ar aduce voturi in mod cert. Noi vrem sa votem, in general, dar pe cine?

J.Bond
29th May 2009, 23:21
Da. Cu abordarea asta sunt sigur ca va creste in sondaje. Contracandidatul lui la presedintie este Elena Basescu.


Sorine, oricum asta mica i-a replicat destul de bine marionetei patriciene::)

În replică, Elena Băsescu a declarat că președintele PNL nu știe ce au votat liberalii din Parlamentul European, care au fost de acord cu legalizarea drogurilor ușoare. "Nu mă miră că dl. Crin Antonescu nu are habar de ceea ce se petrece în parlamentul european. Nu are habar de ce se petrece în Parlamentul României la câte absențe are":D, a spus Elena Băsescu.

Mai bine tacea Crinutz la faza asta.:cry:

Sorin Blaj
29th May 2009, 23:23
Sorine, pentru un sustinator al lui Basescu, care numai galant nu e, pretinzi cam multe, nu ti se pare?

Poate te mai uiti o data pe postul tau. Ce sa inteleg de aici?

Bancaru
29th May 2009, 23:31
Pai eu nu inteleg ce te intereseaza pe tine. Pareai sa ai un aer dojenitor. Too demanding. Desi in realitate nu era intrebare "ba, asta e tampit?" era o afirmatie "ba, asta e tampit!". De ce e tampit? Pentru ca, ai zice tu, a coborat stacheta limbajului. Dar, vin eu sa iti zic, ca la Basescu e la pamant stacheta asta. Parerea mea e ca a fost fraier. I-a pierdut pe aia care vor un joint mic la liber, dar a castigat pe parintii si rudele celor care au creierul mai afectat decat al Lenutzei Basescu. In plus, trimiterea la pipitze se subintelege. NU a zis mot-a-mot ca alea sunt pipite. Desi si eu zic ca sunt. Tu?

rob_din
29th May 2009, 23:45
Pai asta asteapta lumea de la Antonescu, a castigat electoral luaindu-se de pipita de Dorobanti. Ca doar nu s-a luat de vanzatoarea de cartofi din piata, s-a luat de o candidata la PE care mai e si "fetita" contracandidatului din toamna

Pe de alta parte acele declaratii legate de drogurile usoare n-au nici o legatura cu liberalismul, dar de cand se respecta ideologiile la noi in tara?

Bancaru
30th May 2009, 00:11
Nu e adevarat. El nu se bate cu aia. Decat, ca un cavaler ce este, pentru domnita lui o face, Vladean, sau cum ii zice.

Sorin Blaj
30th May 2009, 02:04
Pipita si vagabondul sunt la fel de inteligenti: s-au intalnit succesurile cu serviciurile.

Romeo
30th May 2009, 08:34
Crin este doar o enigma pentru turul II, adica unde se vor duce voturile celor care l-au votat, la Mircea sau la Traian. Va termina Geoana pe 3 in primul tur ? Este posibil sa cada in asa hal PSD ul incat nici pe 2 sa nu ajunga candidadtul lor ? Nu cred. Pe Crin l-a mancat limba, a vrut sa-si ia o bila alba si a luat-o in freza zdravan de la pipita lu Base. Tinerii nostri sunt mai liberi in gandire, ei incearca si nu se iau dupa ce mint astia de la TV. Sa nu uitam ca acum 100 de ani nu vedeai tata in ziare, acum suntem satuli de ele, asa si cu drogurile, dupa 50 de ani probabil ca le va consuma oricine. Lumea se schimba, tentatia fructului interzis exista. Si daca politicienii nu ofera nimic tinerilor, salariile directorilor de agentii nu-s pentru ei, isi omoara timpul liber, mult prea mult, in tigari si droguri.
Este o ciudatenie pentru mine aceasta manastire de la Athos, de care a avut grija si Jiji. Or fi 'calugari cu ochi albastri' si noi nu stim ?

Nico21
30th May 2009, 10:38
Nu inteleg de unde si pana unde atata tensiune pe acest thread...pe Marker il inteleg...trebuie sa isi justifice salariul...si asa a intrat in campanie electorala de cand a postat prima data pe acest forum...dar pe voi oameni buni ?...

J.Bond
30th May 2009, 10:41
Nu inteleg de unde si pana unde atata tensiune pe acest thread...pe Marker il inteleg...trebuie sa isi justifice salariul...si asa a intrat in campanie electorala de cand a postat prima data pe acest forum...dar pe voi oameni buni ?...

Ha Ha! Ce tare! Inca un troll, celebrul Nico21 a mai iesit si el din penumbra la iveala pe aici, cu aberatiile specicifice de rigoare.:)

PS Este de asteptat acum, sa-si faca aparitia si ceilalalti trolli pe aici cu aberatiile specifice de rigoare.:cya:

J.Bond
30th May 2009, 10:47
Crin este doar o enigma pentru turul II, adica unde se vor duce voturile celor care l-au votat, la Mircea sau la Traian. Va termina Geoana pe 3 in primul tur ? Este posibil sa cada in asa hal PSD ul incat nici pe 2 sa nu ajunga candidadtul lor ? Nu cred. Pe Crin l-a mancat limba, a vrut sa-si ia o bila alba si a luat-o in freza zdravan de la pipita lu Base. Tinerii nostri sunt mai liberi in gandire, ei incearca si nu se iau dupa ce mint astia de la TV. Sa nu uitam ca acum 100 de ani nu vedeai tata in ziare, acum suntem satuli de ele, asa si cu drogurile, dupa 50 de ani probabil ca le va consuma oricine. Lumea se schimba, tentatia fructului interzis exista. Si daca politicienii nu ofera nimic tinerilor, salariile directorilor de agentii nu-s pentru ei, isi omoara timpul liber, mult prea mult, in tigari si droguri.
Este o ciudatenie pentru mine aceasta manastire de la Athos, de care a avut grija si Jiji. Or fi 'calugari cu ochi albastri' si noi nu stim ?
Corect Romeo.:ok: Voturile lui Crin baiat fin' in turul 2 se vor duce mai mult ca sigur la Traian.:)

theodor
30th May 2009, 11:27
Stau si ma uit la rezultatele exit-pollului de aici.
Si ma intreb: oare tot asa se prezinta si situatia in tara?
Tare ma tem ca nu. Cu toti adversarii pe care ii are si pe care si i-a facut, Basescu detine cele mai mari sanse de castiga un nou mandat. Nu ma pricep la politica, dar si-a construit o imagine pe care nici Crin Antonescu, Geoana sau altul nu o pot "demola" ca sa spunem asa. Merge prin tara, tunde oi, recurge la tot felul de lucruri populiste pe care nici un contracandidat de-al sau nu le face si nu e in stare sa le faca in maniera in care Basescu e in stare. Prin aceasta, castiga simpatie in randul po****tiei, in randul categoriilor cu o stare materiala scazuta si, implicit, imature din punct de vedere politic, cu un nivel de pregatire si de cultura mai scazut(spunand acest lucru nu vreau sa jignesc pe nimeni).


Pe de alta parte, prin pachetele legislative pe care, impreuna cu executivul are de gand sa le adopte, tare mi-e teama ca acest lucru va duce la slabirea si subminarea puterii judecatoresti, precum si la discreditarea, in ochii po****tiei, a institutiilor de drept ale statului(magistratura, politie, armata, etc.), cu consecinte dramatice - cresterea alarmanta a infractionalitatii fiind una dintre ele.
Chiar daca, de-a lungul anilor, magistratii au acumulat venituri foarte mari si alte drepturi, asta nu inseamna ca trebuie pusi la zid in ochii opiniei publice.

miril
30th May 2009, 11:48
Corect, Theodor.


Pipita si vagabondul sunt la fel de inteligenti: s-au intalnit succesurile cu serviciurile.

Afirmatie ieftina, cu parfum de Cotroceni. Nici tu nu crezi ce spui. Diferenta este ca EBa confirma, Crin mai are timp, desi ma indoiesc. Nu de timp. Oricui cu pretentii cat de cat i se poate intampla sa faca o greseala gramaticala, desi timingul pentru Crin nu este...floare la butoniera, iar la obraznicie se apropie de...nu spun cine. Personal nu-mi place dar asta s-a vrut. Pe de alta parte, nu inteleg cum un om pe care-l percep inteligent, Sorin, poate sa suporte derapajele familiei Basescu, in frunte cu marlanul numarul unul al tarii. A fi simpatizant PD-L nu-i suficient. Drept explicatie. "Schumacher", draga!

Marker, replica Lenutei Cea Mica, nu are de a face cu Parlamentul european, liberalizarea drogurilor nefiind o idee sustinuta la unison de partidele liberale europene.

rob_din
30th May 2009, 11:59
Antonescu tine discursuri libere de zeci de minute fara sa greseasca gramatical, Baseasca invata pe de rost raspunsurile la intrebari si tot o da cu bata in balta. Sa-i compari pe cei doi e de-a dreptul ridicol, dar ma rog unii sunt orbiti de iubirea pentru idoli

Nico21
30th May 2009, 12:02
Bai,oameni buni...ce va impinge pe voi sa va duceti la vot in aceasta tara?sa nu ma luati cu spiritul civic...

miril
30th May 2009, 12:07
Nico, este un drept castigat cu sudoare si sange, nu trebuie sa-i dam cu piciorul pentru ca politicenii autohtoni sunt pe masura...votantilor lor. Macar sa votam in alb, nu ca asa a spus...nu mai spun, si tot este ceva. Revenind la Antonescu, normal ca a taxat inconstienta de...Barbie Bamboo vis a vis de Marie Juana. Dai in aschie, dai si-n gardul care a zamislit-o. Si cu Muntele Atheos, era sa zic, cum ramane, fratilor? In mod normal, acestui fariseu trebuia sa i se dea interzis acolo, lui, ********ului care se inchina la cu totul altceva in perioda lui Ceasca. Sa fie la el acolo.

rob_din
30th May 2009, 12:20
Bai,oameni buni...ce va impinge pe voi sa va duceti la vot in aceasta tara?sa nu ma luati cu spiritul civic...

Pe mine nimic. Singurul lucru care ma mai poate scoate din casa ar fi un eventual tur 2 la prezidentiale , probabil il voi vota pe Geoana, asta este, daca alta solutie n-am

resita
30th May 2009, 12:28
Bai,oameni buni...ce va impinge pe voi sa va duceti la vot in aceasta tara?sa nu ma luati cu spiritul civic...

habar n-am, poate ca simtul civic :D sau faptul ca sunt la munca in ziua alegerilor este un imbold ca sa votez :drak:

theodor
30th May 2009, 12:32
In mod sigur voi merge la vot!
:mda::rosu:

rob_din
30th May 2009, 12:35
In mod sigur NU voi merge la vot in primul tur al prezientialelor:great:

Sorin Blaj
30th May 2009, 12:37
Afirmatie ieftina, cu parfum de Cotroceni. Nici tu nu crezi ce spui. Diferenta este ca EBa confirma, Crin mai are timp, desi ma indoiesc. Nu de timp. Oricui cu pretentii cat de cat i se poate intampla sa faca o greseala gramaticala, desi timingul pentru Crin nu este...floare la butoniera, iar la obraznicie se apropie de...nu spun cine. Personal nu-mi place dar asta s-a vrut. Pe de alta parte, nu inteleg cum un om pe care-l percep inteligent, Sorin, poate sa suporte derapajele familiei Basescu, in frunte cu marlanul numarul unul al tarii. A fi simpatizant PD-L nu-i suficient. Drept explicatie. "Schumacher", draga!

Nu este o afirmatie ieftina, este realitatea.

Almanahele lui Marean, scheletii lui Oprescu si succesurile fetei lu tata si-au dat intalnire cu serviciurile lui Crin in politica romaneasca.

Antonescu avea farmecul lui, era natural. Acum? Este doar o copie nereusita a celui ce a fost cu cateva luni in urma.

Inainte il simpatizam, pentru ca avea o replica pentru toate, a lui. Acum este fals si fortat. Asta este impresia mea.


PS: Apropo de atacuri ieftine. Ultima ta replica este chiar ieftina. Dar se pare ca am pretentii prea mari de unii oameni.

rob_din
30th May 2009, 12:40
E bine ca ai pretentii de la Miril dar nu le ai de la basesti

resita
30th May 2009, 12:42
In mod sigur NU voi merge la vot in primul tur al prezientialelor:great:

in mod sigur votul meu in primul tur va fi un vot negativ dat clasei politice, de aceea voi vota o duda :happy:happy

rob_din
30th May 2009, 12:43
Apropo, unde a disparut Duda?

Sorin Blaj
30th May 2009, 12:43
Rob. Daca n-ai priceput inca, dupa ani pe forum, nu stiu cand vei mai pricepe. Noi suntem o comunitate restransa. Schimbam opinii. Aproape ca ne cunoastem, chiar daca doar virtual. Parerile unora dintre membrii forumului chiar conteaza pentru mine. Altfel as scrie degeaba pe aici.

Dar, este doar opinia mea.

miril
30th May 2009, 12:44
Realitate nu poate fi unidirectionata si unidirectionala, Sorine. Pretentiile sunt reciproce. Ne mai dezamagim (sic) din cand in cand, ce sa-i faci. Asa-i in politica si nu numai. Si Basescu? El este presedintele ROMANIEI care s-ar putea sa ne manance mai mult de noua ani din viata, nu numai cea politica, cu asta ce facem sau mai bine zis ce faci tu si cei care-l sustin. Te intreb, direct, pana cand? Nicio remuscare, nicio indoiala, mica, acolo?

resita
30th May 2009, 12:46
Apropo, unde a disparut Duda?

nu mai are loc la tv din cauza lenutei :happy:happy

Sorin Blaj
30th May 2009, 13:23
Realitate nu poate fi unidirectionata si unidirectionala, Sorine. Pretentiile sunt reciproce. Ne mai dezamagim (sic) din cand in cand, ce sa-i faci. Asa-i in politica si nu numai. Si Basescu? El este presedintele ROMANIEI care s-ar putea sa ne manance mai mult de noua ani din viata, nu numai cea politica, cu asta ce facem sau mai bine zis ce faci tu si cei care-l sustin. Te intreb, direct, pana cand? Nicio remuscare, nicio indoiala, mica, acolo?

Nici nu am pretentii de genul asta. Nu toti gandim la fel. Ar fi si culmea.

Dezamagiri vin si de la presedinte, cum sa nu, dar nu se compara cu dezamagirile produse de ceilalti candidati.

Pana cand? Pana va apare o alternativa care sa merite votul meu.

miril
30th May 2009, 13:33
Aia te-or fi dezamagit, nu zic nu, dar nu sunt periculosi, aici este diferenta. OK! Imbratisarea n-are margini. Ca si nesimtirea si marlania. Asta daca ar fi sa votam dupa Guiness Book. Deci, pana cand?

J.Bond
30th May 2009, 13:52
Cred ca deja aproape toti romanii sunt constienti ca daca va fi ales Geonel in toamna(Doamne fereste!:)) sau marioneta patriciana, toate dosarele parlamentarilor corupti vor fi inchise. Dar din fericire pentru marea majoritate a romanilor:ok: si spre marea disperare a "prostanacilor" din PSD si mai ales a Bombonelului nostru corupt, sunt sanse infime aproape de 1% ca sa nu fie reales actualul Presedinte al Romaniei. In premiera, pentru un sef de stat, cu 2 mandate consecutive la Cotroceni, ceea ce va arata inca o data in plus credibilitatea imensa de care se bucura actualul Presedinte in randul romanilor. ;)

useroarecare
30th May 2009, 14:08
, toate dosarele parlamentarilor corupti vor fi inchise. Dar din fericire pentru marea majoritate a romanilor:ok: si spre marea disperare a "prostanacilor" din PSD si mai ales a Bombonelului nostru corupt, sunt sanse infime aproape de 1% ca sa nu fie reales actualul Presedinte al Romaniei. In premiera, pentru un sef de stat, cu 2 mandate consecutive la Cotroceni.;)

Exact, pentru că domnul Traian Băsescu, președintele României acum și purerea, va putea în sfârșit să tragă în țeapă corupții țării piaț, așa cum nu a putut în toți acești ani, fiindcă nu a fost lăsat de consiliu,de senatori, de deputați, de marțieni și de gugștuci. DA, DA, votați Traian Băsescu, votați Elena Băsescu, trăiască România, traiască Băsescu, trăiască și partidu'...

J.Bond
30th May 2009, 14:11
Exact, pentru că domnul Traian Băsescu, președintele României acum și purerea, va putea în sfârșit să tragă în țeapă corupții țării piaț, așa cum nu a putut în toți acești ani, fiindcă nu a fost lăsat de consiliu,de senatori, de deputați, de marțieni și de gugștuci. DA, DA, votați Traian Băsescu, votați Elena Băsescu, trăiască România, traiască Băsescu, trăiască și partidu'...

S-a simtit PSDeul alter ego sa mai iasa un pic din penumbra cand veni vorba de Geonel si "prostanaci".:)

Bancaru
30th May 2009, 15:38
Cine voteaza cu Crin sau cu Geoana in mod cert nu voteaza cu Basescu in turul 2. Asa ca voturile lui Crin nu se duc la Basescu. Asta e o prostie marka Marker.

J.Bond
30th May 2009, 15:45
Crin Antonescu gafează în stilul succesuri: “Asta trebuie să facă românii fără serviciuri?”:cry:

Liderul PNL a călcat strâmb pe gramatică, folosind un plural incorect pentru cuvântul “serviciu” - “serviciuri”. Forma corectă a cuvântului, conform Dicționarului Explicativ al Limbii Române este „serviciu“ – „servicii“. Ironia face că Antonescu o ataca pe EBA, celebră și ea pentru gafele de exprimare.

Dornic să o pocnească cât mai violent verbal pe Elena Băsescu, liderul PNL Crin Antonescu îi calcă pe urme atunci când vine vorba despre greșeli de exprimare. Dacă fiica cea mică a președintelui Băsescu a rămas celebră pentru pluralul “succesuri”, Antonescu a faultat și el limba română într-un discurs rostit vineri la Târgu- Mureș, vorbind despre “serviciuri”, în loc de “servicii” ca formă de plural al cuvântului “serviciu”.

“Elena Băsescu le promite românilor legalizarea drogurilor, asta le lipsește românilor. Asta trebuie să facă românii fără serviciuri”, a spus Antonescu.

SERVÍCIU, servicii - Ocupație pe care o are cineva în calitate de angajat; slujbă.
Sursa: DEX online

YodaRo
30th May 2009, 16:22
Traian BASESCU tipic ********, populist, si-a demolat adversarii politici cu ajutorul serviciilor secrete. Un atac la adresa democratiei.
Mircea GEOANA tipic comunist in ciuda faptului ca a fost prin USA ambasador. E obisnuit sa asculte ordinele de la "centru". Nu are stofa de lider..ar fi bun de secretar de partid (comunist) pe la apaca.
Crin ANTONESCU cam moale pentru a fi presedinte...fara vana insa e mai bun decat comunistii si ********ii de mai sus.
Radu DUDA asta e nou...inteleg ca a trait in occident e cel mai bun din toata trupa asta doar pentru ca are alta mentalitate...teoretic
Corneliu Vadim TUDOR no way. NU mai spun de ce.

Nico21
30th May 2009, 22:30
Radu Duda a fost sifonar...deci tot o apa si un pamant cu Geoana si matrozu' chior...

Romeo
31st May 2009, 09:31
Traian BASESCU tipic ********, populist, si-a demolat adversarii politici cu ajutorul serviciilor secrete. Un atac la adresa democratiei.
Mircea GEOANA tipic comunist in ciuda faptului ca a fost prin USA ambasador. E obisnuit sa asculte ordinele de la "centru". Nu are stofa de lider..ar fi bun de secretar de partid (comunist) pe la apaca.
Crin ANTONESCU cam moale pentru a fi presedinte...fara vana insa e mai bun decat comunistii si ********ii de mai sus.
Radu DUDA asta e nou...inteleg ca a trait in occident e cel mai bun din toata trupa asta doar pentru ca are alta mentalitate...teoretic
Corneliu Vadim TUDOR no way. NU mai spun de ce.

********ii nu au fost niciodata populisti. Ei nu au trebuit sa fie votati sau acceptati, ei s-au ales unii pe altii, dupa dispretuirea poporului din sufletul lor.
Basescu este un pic diferit fata de ceilalti, nu ii este rusine sa accepte ca a mai gresit, mai trage si cate o injuratura cate unei pipite ridicata la ranga de ziarista. Mircea a inceput sa-l linga pe Traian ca altfel fara banuti de la buget PSD ul se ducea de rapa. Nu este capabil sa convinga, iar Crin este un biet valet care spera sa scape de stapan.
Duda este leit socru-sau, un personaj pe care majoritatea po****tiei nu-l mai vrea. Apartine inceputului de secol XX decat anului 2010.
Vadim a jucat un rol si acum isi asteapta unul nou pe la Bruxelles, in compensatie pentru ce a facut 19 ani.

miril
31st May 2009, 09:51
Duda este leit socru-sau, un personaj pe care majoritatea po****tiei nu-l mai vrea. Apartine inceputului de secol XX decat anului 2010.

Reminiscentele, bata-le vina. Nu spun care. Vorbesti ca si cum ********ii, pe care vad ca-i cunosti bine, i-au si dat posibilitatea sa afle vointa poporului. Asta-i problema Romaniei cozile de topor pre numele lor lichele. Ma refer la ********i, vocatie nationala, sa nu se inteleaga gresit. Si ne mai miram de ce suntem...tot acolo dupa 20 de ani de la simulacru.

Marius
31st May 2009, 11:11
Bai marker, numai cand dai copy-paste nu faci greseli de exprimare ;)

J.Bond
31st May 2009, 14:01
mariusica se referea de fapt la Crin 'baiat fin', ca si fie on topic.:)Daca nu, alt bagator de seama atunci printre noi.;)

J.Bond
31st May 2009, 14:08
********ii nu au fost niciodata populisti. Ei nu au trebuit sa fie votati sau acceptati, ei s-au ales unii pe altii, dupa dispretuirea poporului din sufletul lor.
Basescu este un pic diferit fata de ceilalti, nu ii este rusine sa accepte ca a mai gresit, mai trage si cate o injuratura cate unei pipite ridicata la ranga de ziarista. Mircea a inceput sa-l linga pe Traian ca altfel fara banuti de la buget PSD ul se ducea de rapa. Nu este capabil sa convinga, iar Crin este un biet valet care spera sa scape de stapan.
Duda este leit socru-sau, un personaj pe care majoritatea po****tiei nu-l mai vrea. Apartine inceputului de secol XX decat anului 2010.
Vadim a jucat un rol si acum isi asteapta unul nou pe la Bruxelles, in compensatie pentru ce a facut 19 ani.
De acord aici cu Romeo.:ok:

miril
31st May 2009, 18:42
Marker, nu mai repeta la foc atomat dand dovada ca ai lipsit la lectiile despre istoria neamului. Regele Mihai este doar unu, dude sunt multe.

Romeo
1st June 2009, 08:07
Reminiscentele, bata-le vina. Nu spun care. Vorbesti ca si cum ********ii, pe care vad ca-i cunosti bine, i-au si dat posibilitatea sa afle vointa poporului. Asta-i problema Romaniei cozile de topor pre numele lor lichele. Ma refer la ********i, vocatie nationala, sa nu se inteleaga gresit. Si ne mai miram de ce suntem...tot acolo dupa 20 de ani de la simulacru.

50 de ani am fost invatati ca monarhia a supt tara asta si chiar este adevarat referitor la Carol II. Sa nu crezi ca daca tu nu esti de acord cu aceste afirmatii majoritatea poporului nu crede asa ceva, ma pot exclude usor din majoritate si dupa cum vezi nu fac niciodata aprecieri de genul: toti cred ...
De altfel toti aflati la putere au fost interesati de binele lor, de orgoliile lor si mai putin de popor. Daca tu sustii ideea unui presedinte rupt de politicieni, cu gradul de rudenie pe care-l are, va trebui sa convingi vreo 5 milioane de romani ca este mai bun, nu sa ii jignesti prin apelative de genul cozi de topor. Asta nu a inteles Tapul, in care ne-am pus atatea sperante in 1996. El a dispretuit saracia morala a poporului mai mult decat a facut-o Iliescu ale carui mandate au avut ca scop schimbarea esalonului 1 cu 3 si imbogatirea ultimilor, indiferent de mijloace, adica sutele de naivi morti la Bucuresti in decembrie 1989, sau minerii adusi pentru a-i intari lui puterea.
Sa nu crezi ca dupa ce au fost la putere timp de 60 de ani ********ii (si aici nu este vorba numai din cei care si-au luat oboloul de la institutie ci si de la puternicii oameni de afaceri care s-au supus acestei ordine, gen Vantu, Patriciu, Copos, Ion Niculae, Paunescu, Tiriac) vor lasa de buna voie capitalul strain sa instaureze ordinea valorii si nu cea a minciunii. Ar fi bine sa intelegi aceste lucruri si apoi sa vezi daca poti schimba aceasta ordine, cu care as fi si eu de acord. Te asigur ca nu o poti face prin votul naivilor, tot mai putini si personal nu cred ca aceasta ordine poate fi schimbata decat prin marea presiune externa, vezi si replicile dure date de Basescu cand este presat de diverse persoane (ambasadori, parlamentari germani).
Suntem acolo unde suntem din mai multe motive, in primul rand ne lipseste acea clasa de mijloc puternica si pregatita sa faca 80 % din PIB. Acesta se bazeaza tot pe aportul a 10-20 companii puternice (Patrom, RP, banci, productia de energie), vezi si interesul nostru pentru producerea de energie si nu de bunuri de consum sau servicii.