PDA

View Full Version : Filme pe care le-am vazut in ultima vreme



Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 [56] 57 58 59

Doctor_Satan
20th November 2018, 10:29
cel putin primul Taken mi s-a parut bun, nervos, contra-cronometru asa cum trebuia sa fie.
si da, e un fost trupete special retras la pensie, divortat si cu o fata la varsta rebeliunii care gaseste cool sa plece in calatorie de absolvire in Franta.
E probabil cel mai bun film de actiune al lui Neeson.
Mie cel mai mult mi-a placut in Darkman, cum zice si capitanu.

Johnny D
21st November 2018, 07:35
Da, la vremea respectiva fu bun. L-am vazut si eu de n-spe mii de ori, scenele de pe schelele metalice fura misto.
Totusi cred ca filmele mele preferate cu Liam Neeson sunt Les Miserables si Gun Shy, o comedie simpatica. Darkman pe 3.

Mission Impossible - Fallout 8/10 - A mers, parca ceva i-a lipsit. Nasolie pt Superman sa se puna cu Tom Cruise!:))

Utilizator
21st November 2018, 09:35
Les miserables da, e in alt registru dar e mai bun decat Taken.
Si pentru ca Geoffrey Rush, unul dintre actori ce-mi plac mult.

Insa eu vorbeam despre filmele de actiune ale lui Neeson unde imi mentin parerea cu Taken.

Darkman a fost misto dar nu se compara cu alte filme cartoonish- revenge precum V for vendetta si The Crow.

Johnny D
21st November 2018, 11:18
Les miserables da, e in alt registru dar e mai bun decat Taken.
Si pentru ca Geoffrey Rush, unul dintre actori ce-mi plac mult.

Insa eu vorbeam despre filmele de actiune ale lui Neeson unde imi mentin parerea cu Taken.

Darkman a fost misto dar nu se compara cu alte filme cartoonish- revenge precum V for vendetta si The Crow.

E o gluma faina in Gun Shy intre un tata sef mafiot si sotul fiicei lui, fiica lui fiind o scorpie de nu-i adevarat! Rupatorul de oase vorba aia, era personajul care trebuia sa-l demaste pe Liam Neeson ca fiind detectiv sub acoperire. Si scena e cam asa, citat din memorie:

Rupatorul de oase: "Sir, thank you for endorsing our marriage! I really love your daughter and we want to have kids soon."
Tatal sef mafiot: "Kids huh? Yeh, I'd like to see that happen!"
Rupatorul de oase zambeste timid: "Yes, I think we would have some lovely kids! She's a great woman!"
Tatal sef mafiot: "Are you kidding me? Between you and her... the kids you two would have should scare the shit out of Adolf Hitler!"
Zambetul ii dispare de pe fata instant rupatorului de oase.:))


Filmul per total nu e prea genial, dar are vreo 3-4 momente de glume bune de tot si foarte originale. Asta mi-a placut la el.


De rupatorul de oase se zicea ca poate citi adevarul si minciuna in ochii celui pe care-l studiaza, de asta-i era detectivului nostru Neeson cel mai frica, asa frica ca ramanea constipat de-i trebuiau clisme sa scape. Scena intre rupatorul de oase si vecinul lui a fost tare de tot iar. Il invita la el acasa, in fata casei la masa sa discute ceva cu el, batranelu saracu vine, se aseaza ambii la masa si cam asa se desfasoara, citat din memorie:

Rupatorul de oase: "You know, somehow the sports section of my daily paper is gone every morning, do you know who could have taken it?"
Batranelu: "No...!"
Rupatorul de oase se uita adanc in ochii batranelului cateva secunde...
Rupatorul de oase: "Do you know that in the arabic countries you can leave a million dollar case, opened on a table in the park and next day you can find it in the same spot, no money gone from it. Do you know why that is?"
Batranelu: "Because they're more honest people!?"
Rupatorul de oase: "Nah, they're not more honest than the next man, but they do have something else from us: respect for the law! If you are convicted thief, they cut your hands off!" Si scoate de sub masa ditamai toporu:)) "Put your hand on the table!"
Batranelu: "Wh... whaat?"
Rupatoru de oase: "Put your hand on the fucking table! NOW!"
Ii prinde mana cu mana stanga, i-o fixeaza spre incheietura si-n dreapta ridica toporu "Where's my sports section?"
Batranelu saracu era sa se cace pe el... a amutit, nu putea zice nimic doar ingana acolo ceva de frica.
Si vine scorpia de sotie-sa: "What the fuck are you doing, Fulvio!?(Fulvio era numele rupatorului de oase, rememorand scena mi-am amintit) Here's your fucking sports section, it was behind the garbage, the dog must have dragged it there!"
Fulvio se uita adanc in ochii sotiei lui cum face cu toti mafiotii/politistii/oamenii cu care lucreaza si pe care-i citeste si zice: "You're just covering for this fucker here! I can see it in your eyes!"
Sotia lui jignita se uita la el de parca vrea sa-i rupa capu: "Are you calling me a fucking liar, Fulvio?"
Fulvio: "No.. no, darling! Sorry."
Sotia lui catre batranel: "Excuse my husband, he's just a bone breaker, doesn't know any better. You can go home and change your pants."
Batranelu saracu se ridica de la masa, era tot pishat pe el!:))
Fulvio catre batranel: "Yeh, sorry for that, I mean nothing by it." batranelu saracu se intoarce crispat.. si dupa aia zice Fulvio: "Hey!" Batranelu se-ntoarce inapoi speriat, Fulvio continua "Can you get me a ride to town? My car's broken down!" E vecinu lui, normal ca-i cere un mic serviciu!:))


Si mai e scena in care Fulvio incearca sa-l citeasca pe Liam Neeson, Neeson fuse atat de speriat de-a luat vreo 10 pirule din alea de calmare inainte...:))

Utilizator
21st November 2018, 14:44
nu-mi mai aduc aminte asa de bine gun shy, dar citate de genul asta sunt in mai toate filmele de actiune.
De ex ca tot vorbim de Taken, un citat mai simplu care merge si drept motto la film:

"I don't know who you are. I don't know what you want. If you are looking for ransom, I can tell you I don't have money. But what I do have are a very particular set of skills, skills I have acquired over a very long career. Skills that make me a nightmare for people like you. If you let my daughter go now, that'll be the end of it. I will not look for you, I will not pursue you. But if you don't, I will look for you, I will find you, and I will kill you. "

din pacate partenerul de dialog nu a luat treaba in serios si saracu' Neeson a trebuit sa-i dovedeasca ca e om de cuvant. :D

Doctor_Satan
22nd November 2018, 10:16
Les miserables da, e in alt registru dar e mai bun decat Taken.
Si pentru ca Geoffrey Rush, unul dintre actori ce-mi plac mult.

Insa eu vorbeam despre filmele de actiune ale lui Neeson unde imi mentin parerea cu Taken.

Darkman a fost misto dar nu se compara cu alte filme cartoonish- revenge precum V for vendetta si The Crow.
Cu The Crow nici n-are rost sa-l comparam, ala a fost o capodopera.
Spre rusinea mea, n-am vazut V for Vendetta.

Utilizator
22nd November 2018, 10:39
V for Vendetta e la nivel The Crow.
Daca cel de-al doilea e pe stil american, primul e mai brit.
The Crow e revenge gotic, V for Vendetta e lupta contra tiraniei de stat intr-o Mare Britanie nazi.

N-ai vazut filmul dar ai vazut cu siguranta masca din film folosita de hackerii de la Anonymous si la miscarile de protest.

La fel ca The Crow, e misto de vazut pe ecran mai mare si cu volumul spre maxim.

Pentru mine sunt poate singurele filme cartoonish care au ceva mai mult de spus decat povestea unui super-erou.

Johnny D
22nd November 2018, 13:03
Ia incearca tu Utilizator seria animata X-Men 2011, 12 episoade, model anime transferat din Marvel. Il vazusem acu cativa ani si uitasei, si ma uitai iara la tot ieri, la toate 12 episoadele. Sunt curios ce perere ai.:) Review-urile de pe IMDB mi se par de oameni tampiti care se hlizesc la luna singuri si neprovocati, anime-ul nu e doar batai fara numar, e grafica si psihologie la nivel intelectual pe barosanie, cum imi place mie, aferent si corespunzator.;)

Utilizator
22nd November 2018, 19:58
Sunt convins ca merita dar o sa incerc mai incolo. Cinstit vorbind am ajuns un pic la saturatie de animeuri si CGIuri. Si mai ales de Marvel style. :)

Capitanu.Burcea
23rd November 2018, 15:15
Daca nu vreti sa va ramana sarmaua-n gat de Craciun, vedeti acum Hector pe netflix. Subiect: un om al strazii, cam la finalul calatoriei prin lumea asta de căcat. Predicat: bun, mai rar gasesti un boschetar asa de treaba. Mi-a placut ceva, 6/10

Apostolul Dupa fantastica serie The raid, Gareth Evans revine cu un film mult prea lung si prea câh, pe stilul netflix, asa. Subiect: nu prea avem, un basm de Petrică Ispirescu al lor, lungit pana te apuca dracii. Predicat: Michael Sheen, plus melodia de la final, care e superba. Si niste gore d-ala scarbos, pt kinosse-uri. 5,5/10

Abre el cielo Cinema arhentino. Subiect: o borfetă e putin violata de doi ****rai, chiar in patul confruptal. Alege sa pastreze secretul. Labagiul de barbaxu uitase nu stiu ce mortii lui acasa, se intoarce de la intreprindere si asista la scena, cu morcovu-n gaoz. Pana se cacă pe el, s-au varsat ăia cu totul in consoarta-sa. Alege sa nu-i spuna femeii. Predicat: N-are ritm, dar isi face treaba. Ce ne spunem cand nu vorbim, subiecte din astea de pijde cu veleitati in psihologie. 5,75/10 :D

Sange in gură Nicio treaba, dar mi-a placut titlul. Desi mai corect era s-o zica p-aia dreapta, cu penixul intr-ansa. Subiect: o curva fomista il nenoroceste pe unu'. Da' si el pe ea. Predicat: cateva futaiuri fara pretentii. 4.,5 /10

Si ceva serios. Sicario 2 , cu Stefano Sollima la butoane, dar cu un scenarist f lenes. Subiect: ceva vanzoleala pe la granita cunoscuta. Predicat: arata bine, dar e gol de continut. Nu am vreun fetis cu Del Toro, dar e genul care te scoate din *****. 6/10

Utilizator
23rd November 2018, 16:14
In termeni relativi, cum e Sicario 2 fata de primul?

Ca primul facut de Villeneuve (cu acelasi scenarist) e misto.
Iar al doilea cu Sollima ar fi trebuit sa fie si mai nervos.

Si Benicio e intr-adevar bun. Se misca lent dar apasat si atunci cand trebuie. Cand se uita fix in ecran incepi sa-ti faci planul de auto-aparare.
In plus are fata aia de Brad Pitt aranjat la mana precum isi face indianul asta masina viselor dintr-o rabla. :D
https://www.youtube.com/watch?v=50A9wjJ40Dk

Capitanu.Burcea
23rd November 2018, 18:04
Per total e mai slab, clar. Un film ok, dar facil. Un fel de swat against the world - deci, mai nervos, da :D Magia de imagine si atmosfera a lu' Villeneuve e pa, povestea lejera, Brolin ăla e groaznic cand ii dai spatiu de manevra. Nu e spoiler, se intampla in primele 3 minute: la un interogatoriu cu un suspect de terorism, țanțoșul Brolin il ameninta asa flegmatic ca-i arunca in aer cate un membru al familiei pt fiecare raspuns de 'nu stiu'. Normal, ăla nu stia :D dar cand au inceput rachetele sa-i lichefieze, parca si-a amintit cate ceva. Am crezut ca e o faza din celebrul Commando, al guvernatorului californian :)) Ce a spus filmul asta bine, ca serviciile au propriul lor stabor si le cam doare-n **** de puterea politica. Pe care o doare oricum in **** daca ceva iese prost. Cred ca asta l-au luat pe Sollima, e tipul care demasca f abil magarii social-politice, ii place si action-ul, doar ca aici nu are un script asa intricat, cum arunca el pe piata de obicei.

Vezi-l, te asteptam ca si cand, stii doar ca Cipanu' a zis ca esti singurul cu care se poate vorbi serios :))

Capitanu.Burcea
28th November 2018, 05:50
A zis să faca si Kevin Costner un film serios, Mr Brooks, dar seva să si-o traga tot din labiile nouăjzeciste ale thriller-ului clasic holivudian. Practic, un imobil intreg face laba in fața apartamentului de vis-a-vis, iar Demi e acolo sa adune cu căldarea. Glorios, 4.5/10

Johnny D
3rd December 2018, 07:52
Apostolul Si niste gore d-ala scarbos, pt kinosse-uri. 5,5/10
L-am vazut acu vreo 2 luni, in afara de slederitul tzestei nu prea am gasit mai nimic interesant ori scarbos in filmul asta. I-as da totusi un 6/10 pentru cum au reusit sa despice omul ala prin cutia toracica cu un simplu cutit! Toti supermeni acolo de trageau de el, ori omul avea lipsa acuta de calciu in oase.

Cinderella Man 7.5/10 2005 - Un fel de Rocky varianta Russel Crowe. La un moment dat omu fu actorul meu preferat, si aici joaca bine. Scena aia cand se duce cu mana-ntinsa la fostii sai parteneri de box ca-i mureau copiii de frig, foame si boli si nu mai stia ce sa faca, a fost intr-adevar de oscar. Restul asa si-asa.

Northmen 5/10 2014 - Incercand sa dau peste comedia aia, am dat peste comedia asta ce nu se voia a fi comedie.

Network 8/10 1976 - Asta-i un film clasic de care n-am stiut pana-n prezent! Daca-ti place sa asculti omul care vorbeste bine, despre lucruri interesante, e un film numa bun!

Babel 7/10 2006 - L-am mai vazut, nu mi-am dat seama imediat. Drama conceptiilor/realitatilor moderne asupra unor lucruri, filmul ne arata ca d.p.d.v. uman am progresat putin fata de cum eram acu 1000 de ani de exemplu, insa mai avem mult, mult de progresat daca vrem sa ajungem o civilizatie echidistanta fata de membrii sai.

Grandma's Boy 6/10 2006 - O comedie. Sa zicem ca merge cat de cat, e un pic altfel fata de prostovaniile clasice, oricum tot prostovanie e, doar neclasica.

Walking Tall 6/10 2004 - De cand era The Rock tanar... povesti nemuritoare. Se vedea ca mai are de muncit pana sa fie actor, desi nu i-a iesit tocmai rau aici.

Si acu niste filme animate:

The Iron Giant 7.5/10 1999 - Mediocru totul cu exceptia gigantului, doar pentru el si merita sa vezi animatia. Simpatic foc. Tare faza cand a fugit p-acolo pe campii pe dupa vaci, cat pe ce sa calce pe-una, daca ar fi calcat pe-o vaca, s-ar fi transformat din cartoon in anime!:))

Kiki's Delivery Service 7.5/10 1989 - Un anime simplu si foarte dragut pentru toata lumea. Ma asteptam la un final mai siropos sa-i dau un 8, dar nu l-am avut. Ar merge un sequel, ca pare neterminat. Dar per total fu misto, fetele baietoase in acest anime si-au facut treaba, intr-un sens bun. Ce a placut la anime-ul asta a fost matza aia (pisica) ce o tinea cu ea, cu ochii aia bulbucati zici ca era mereu electrocutata sau pe cale de-a face infarct!:))

Totusi, mie mi-a placut mai mult Kaze no tani no Naushika sau Nausicaa of the Valley of the Wind 1984, un 8/10 solid pentru acest film anime si pt Nausicaa in speta, o fata cu nerv si inteligenta emotionala iesita din comun. Cum intelege si empatia ce-o simte fata de acele creaturi vierme de nisip cu 17 ochi, inalt cat casa, cand altii ar fugi de-ar rupe pamantul daca ar vedea unul de la 3 km distanta e de-a dreptul o inspiratie pt generatii! La fel e si visul ei de-a reconcilia doua specii aparent ireconciliabile care par menite sa se distruga reciproc dublat de eforturile ei ce merg pana la sange si chiar mai departe cand e nevoie! Iar finalul cu sacrificiul ei care sa anuleze 'j'da ani de nervi si razbunare intre specii... apoteotic si totusi nedezastruos! Un film animat de neratat! Singurul motiv pt care nu-i dau 9/10 e desenul personajelor, 80% dintre ele avand o fatza mica acoperita de barba si mustata. Zici ca sunt cei 70 de pitici!:)) Dar la cat de bun e, poti trece peste asta usor.

Am mai vazut si alte gramazi de filme, dar nu le-am notat.

Utilizator
3rd December 2018, 11:42
Network 8/10 1976 - Asta-i un film clasic de care n-am stiut pana-n prezent! Daca-ti place sa asculti omul care vorbeste bine, despre lucruri interesante, e un film numa bun!

un film ca o premonitie, despre ce ajunge televiziunea sa faca in goana dupa audienta.
Despre cum nebunii si strambii devin vedete teve pentru ca atrag spectatori si despre cinismul celor din spatele lor. care ii promoveaza cu buna-stiinta.
Un clasic intr-adevar, a si luat vreo trei Oscaruri dar l-a pierdut pe cel mare pentru cel mai bun film in favoarea lui Rocky. :)

N-as spune deloc ca e un film despre omul care vorbeste bine despre lucruri interesante. Ba chiar dimpotriva. :)

Johnny D
3rd December 2018, 12:21
Omul care vorbeste prost despre lucruri neinteresante?:))

Nu stiu cat de interesante sunt lucrurile astea pana la urma, asta difera de la om la om, dar eu zic c-a vorbit bine.:)
Si mai ales cum si-a finalizat discursul, involuntar si etern. C-a deranjat pe unii la buzujeb.:rolleyes:

Mi-a placut ce-a zis si megacorporatistul ala incercand sa-l opreasca in a-si mai predica propriile idei: "Nu mai exista lumea cu granitele stabilite pe harta, in prezent nu geografic ci economic se stabilesc marile puteri!" Adica marile trusturi conduc economic lumea si intre ele se delimiteaza defapt granitele si a te pune cu ele inseamna a te pune cu cei mai puternici oameni din lume. Cum intr-un final, filmul a dovedit prin ideea sa de incheiere.:)

*a conduce economic lumea inseamna practic sa conduci lumea pur si simplu, economia fiind principalul criteriu in orice decizie politica, sociala, industriala, etc.

Dar mai mult mi-a placut raspunsul lui, chiar daca nu i l-a dat pe loc, i l-a dat la televizor: "Poti sa-ti futi economia!":)) Si la final, dreptul la libera exprimare oprimat de dreptul la libera impuscare.:P Asta se-ntampla indiferent de regim, totalitarist sau democratic, diferenta intre cele doua sisteme este de perfidie, de miunciuna, macar totalitaristii iti spun in fata ca te pusca daca faci ce nu le place, astialalti cu democratia te pusca fara avertizment!:))

Eu am zis demult ca democratia e un sistem vechi si depasit, constitutiile deja trebuie schimbate radical, dar vorbesc singur.:rolleyes:

Johnny D
3rd December 2018, 14:05
Ce faci, Capitane? Tot cauti filme bune? Ti-am mai zis, intra pe youtube si scrie: Claymore HD ep 1 Greatsword si esti rezolvat pe toata ziua!:cool: Mai bun decat ala nu se exista nimic. Nimic animat/filmat! Berserk manga ar fi singurul ce se ridica la nivel! Si ala poti sa-l cauti si sa-l citesti, chiar pe telefon!;)

Doctor_Satan
6th December 2018, 17:20
Ia incearca tu Utilizator seria animata X-Men 2011, 12 episoade, model anime transferat din Marvel. Il vazusem acu cativa ani si uitasei, si ma uitai iara la tot ieri, la toate 12 episoadele. Sunt curios ce perere ai.:) Review-urile de pe IMDB mi se par de oameni tampiti care se hlizesc la luna singuri si neprovocati, anime-ul nu e doar batai fara numar, e grafica si psihologie la nivel intelectual pe barosanie, cum imi place mie, aferent si corespunzator.;)
https://www.imdb.com/title/tt2070571/
Despre asta vorbesti? Cam japonez pentru gustul meu, sincer.

Johnny D
7th December 2018, 20:55
Dap, dar vocile-s in engleza si e doar japonizat putin, cat pentru mine sa fie mai bun decat originalul. 70% e ca-n comics.

Ai incercat Claymore? There's nothing like it.;)

Doctor_Satan
10th December 2018, 10:18
Am incercat Claymore, dar n-a mers.

Iar in ceea ce priveste X-Men, mie-mi plac personajele originale si vreau sa le vad si-n animatie, nu pe niste japonezi.
Seria animata originala a fost perfecta.

Johnny D
10th December 2018, 11:07
Pai tocmai asta e ca nu sunt japonezi, doar se merge pe psihologia personajelor mai bine ca-n versiunile americane. Ma rog.

Faptul ca nu ti-a placut Claymore e dezamagitor rau de tot.:sad:

Capitanu.Burcea
10th December 2018, 21:36
Daca nu se face traducere din japoneza in zalăuana, nu cred ca dau cu bidineaua prin el. Oricum, pare o mizerie, are dreptate doctorul :D Dar nu am prejudecati, am gasit pă netflix un serial japonez facut dupa danga-langa asta a lu' Johnny, Erased se cheama. La 25 de minute episodul am reusit sa bifez unul...acum o saptamana. L-am pus pe asteapta-ma. Are un mistery ok, dar cu naivitatile de rigoare ale genului. Adica toti par hemofili, hermafroditi sau tembeli. Sa mai vedem.

Headshot Ma ung pă pipotă filmele astea cu smardoi, la care upgrade-ul de violenta atinge sublimul. La ani lumina de mizeriile târfo-sexualiste pt taranimea infierbantata dupa o laba, violenta de corporatie (au, poc, ma doare un floc) si eternele limbinpark pizdificate la care se acheseaza fara jena. Evident ca scenariul nu conteaza aici, doar este un film pt baieti :D Urmariti smardoiala pana la dementa a acestor flacai, condusi de Iko Uwais prin râul & ramul indonezian. Asa da, ce p mea! 7/10

Johnny D
11th December 2018, 10:02
Daca nu se face traducere din japoneza in zalăuana, nu cred ca dau cu bidineaua prin el. Oricum, pare o mizerie, are dreptate doctorul :D

Ti-l gasesc si cu subtitrare in romana daca asta-ti lipseste, nu-i problema.:)) Sunteti batuti in cap rau de tot, e cel mai misto.:cool:

Scriu o carte "God of Pain", o sa se faca film, si o sa vrei sa intrii la film. Io o sa am conditie sa fi vazut Claymore in prealabil, cine nu l-a vazut, nu intra la film. Cum fac asta? Test 10 intrebari din cele 26 de episoade si una bonus din MANGA, 10 minute timp de raspuns izolat in camera cu raspunsul pe loc si la test si la verificarea lui! Daca stii intrebarea bonus, primesti un bilet gratuit pe viitor!:D Intrebarea bonus nu e niciodata la fel.

Tot am mai vazut eu cretini dar nu care sa fi zis ca Claymore nu e cel putin un show bun.
Aia sunt rari de tot si traiesc toti in(zadar)ghesuiti intr-un spatiu mare!:D

Doctor_Satan
14th December 2018, 10:16
Deci la film vor fi maximi 5 grasuni ochelaristi cu incheietura mainii drepte luxata cronic.

Johnny D
14th December 2018, 12:34
Niciodata. Daca se va face film, va fi epic.;) Dar nu se va face.

Capitanu.Burcea
14th December 2018, 15:20
Eu o sa scriu o nuvela care se va numi 'De ce put a căcat toate mijloacele de transport in comun din capitala'? Premiul, hmm, inca ma mai gandesc, probabil va fi o calatorie de lux cu tramvaiul 41,in care pute doar a pișat si vomă.

Johnny D
17th December 2018, 09:39
Destul cu dăstrăbălul, ca nu suntem la Concordia - Poli Iasi, sa revenim la subiectul thread-ului.

Baby Driver 2017 6/10 - A fost ok, escapadele cu masina au fost singurul moment interesant al filmului.
The Darkest Minds 2018 6/10 - Merge, insa putea sa fie mult mai bun la ce propune ideea.
Peeping Tom 1960 3.5/10 - O porcarie care se vrea mare scula, poate la vremea respectiva la care oamenii erau mai plictisiti ca vagoanele de tren, sa fi fost. Genul de film pe care nu poti sa-l vezi pana la capat fara FF pe telecomanda.
Deep Dark 2015 6.5/10 - Mah, mie mi-a placut cat de cat desi n-a fost tocmai horror, mai degraba sexo-suspans cu peretele. Te-ntrebai daca o lasa insarcinata la un moment dat si mai iese de-un perete! O futi de vreo 4-5 ori si-ti iese de-o casa gratis, nu e tocmai cel mai nasol mod de-ati construi o locuinta!:))
Jacobs Ladder 1990 6.5/10 - Tim Robbins pe la inceputuri, eh, poate n-a fost rau pt anii 90, azi insa e semi-plictisitor. Merge de-o vizionare totusi.
Selma 2014 7/10 - Il mai vazusem, negrotei luati la pumni si bate pe degeaba. E veche dar functioneaza.
Headshot 2016 5.5/10 - Impuscatu in cap asta nu prea m-a impresionat, sincer, filme din astea cum se rup unii pe altii parca pe degeaba ma cam plictisesc, nu mai e cum fu odata.

Utilizator
17th December 2018, 11:39
Eu o sa scriu o nuvela care se va numi 'De ce put a căcat toate mijloacele de transport in comun din capitala'? Premiul, hmm, inca ma mai gandesc, probabil va fi o calatorie de lux cu tramvaiul 41,in care pute doar a pișat si vomă.

va fi o nuvela policier noir gen Hammett, una abstracta in stil Joyce, una pesimista a la Cioran sau una horror gen King? Nu e clar din titlu si subiectul este deopotriva generos si exploziv. :D

Serios vorbind, mereu mi s-a parut interesanta ideea de a avea 4-5 scriitori care sa abordeze in note diferite aceeasi tema. Sa le vinzi/promovezi impreuna.
Sunt destui scriitori (si cineasti gen Tarantino) care abordeaza o tema din diverse perspective, dar asta cred ca ar fi o idee noua.

Capitanu.Burcea
20th December 2018, 06:20
Hai ca azi nu a mai mirosit a pișat, doar a șorici, prăjeală si igrasie. Sa-i multumiti lu' nea Nicu pt sabordarea capitalei din anii revolutiei socialiste, altfel ajungeam ca marele Paris, blocat cu balegar si veste galbene la fiecare flatulatie de guvern.

Metre, va fi in metru antic :D Nu credeam ca poporul asta va muri vreodata, dar e gata. Ga-ta! Si dupa aia ma gandesc sa fac un sequel la filmul ala cu Rebecca de Mornay, Mâna care imi face laba. Cu Denise Rifai in rolul principal.

Sunt pe gumari de fuga, dar sa bifez si on topicul, zic. Fury of a patient man Sincer, un film de căcat, bineinteles multipizdificat pe la festihoituri de prestigiu de cativa hronicari care-si fac team building in poponeț. Acting deplorabil, scenariu care s-a mai facut bine de vreo 7 ori si prost de 455, iar ritmul, hăhă, cred ca si un melc are timp sa faca o labă mucilaginoasa pana incep hoiturile sa apara (scuze de repetitie, insa filmul e o adevarata inspiratie). In concluzie, recomand, 9.5/10. Penita de maestru, ba! :))

Capitanu.Burcea
20th December 2018, 06:28
Johnny, n-am timp acum, dar voi vand va pizditi pe dupa Mesesul ala umbros, o dati ca-n panie Statham si Snipes, la țol festiv si pumnii dați cu fond de ten, sau mai gregar, ca pe Pitcairn, unde revoltatii de pe Bounty luau in **** maul fecioarelor aborigene? Pai, ba, de la ce crezi ca vine expresia over the board? :)) De fapt, nu stiu de ce **** mea te intreb, asa ca sa ma enervez de dimineata :))

Johnny D
20th December 2018, 07:27
Pai crezi ca kkturile alea cu Statham ma intereseaza? In afara de Crank, toate au fost niste porcarii, cu trasporterii lor cu tot si dispensabilii lor penibili. Ce fac aialalti nu stiu, eu iti spun ce fac io. Claymore da clasa la tot, asta e fara discutie. Pana si Sevilla stie atata lucru.

Capitanu.Burcea
20th December 2018, 07:40
Io cred ca sunteti nebuni cu mizeria aia, bai! :)) Am gasit acum pă netflix documentarul Rocco. Ce sa vrei mai mult de la viața, las-o-n...

Johnny D
20th December 2018, 08:15
Vezi ca te iau la suturi de pica Dinamo direct in Liga a 3-a de frica patului tau de spital, daca te mai aud cu din astea!:ciocan:

Novac
20th December 2018, 10:27
@ ionel, vezi labare ca esti din ce in ce mai agresiv si si libertin in exprimare iar daca o tii langa prevad ca de data asta vine banul peste tine.

Ai mai fost la ciclu anul trecut cand una din doua postari ale tale continea ''vorbe licentioase'' dar te-au calmat unii oameni; vad ca reincepi sa te dai macho pe forum ... sinu e :cool: deloc

sa fie oare valabila ipoteza ca te-ai ars cu etno si ca d'aia esti ca si Dancila in ultima vreme?


edit. zic sa mutam debate-ul asta total inutil pe administrativ/ a trecut o ora de la postare iar impricinatul a luat la cunostinta/ end of story

Johnny D
20th December 2018, 13:34
@ ionel, vezi labare ca esti din ce in ce mai agresiv si si libertin in exprimare iar daca o tii langa prevad ca de data asta vine banul peste tine.

Intrebarea e ce cauti tu p-aici cu jigniri? Aici suntem pe thread de filme si nu discutam de alti useri sau moderatori.:)


Ai mai fost la ciclu anul trecut cand una din doua postari ale tale continea ''vorbe licentioase'' dar te-au calmat unii oameni; vad ca reincepi sa te dai macho pe forum ... sinu e :cool: deloc

Esti inapoiat rau amice, vorbele licentioase nu conteaza nici 10% cat conteaza motivul existentei lor.:)

Johnny D
23rd December 2018, 12:49
Big Hero 6 2014 9/10 - Fucking Awesome! De mult n-am mai vazut un film CGI care sa se ridice aproape de nivelul lu Wall-E, de la Frozen sa fiu mai exact!:)) Fucking Disney!:yeah:
Au si facut astia o serie animata dupa un pic de timp, care n-ar fi rau de inspectat. ;)


PS: "Are you satisfied with your care?" Yes, I am.;)


Hobo with a Shotgun 2011 7.5/10 - No cam ashe ar trebui sa arate un film cu buget redus! Rutger Hauer special! Efectele speciale n-au fost nu stiu ce dar ideea si executia filmului au fost beton! In ceea ce ma priveste, a fost peste Blade Runner si in definitiv mult mai putin plictisitor. "The streets are his house and he deserves to keep them clean!";)

iulian_1976
27th December 2018, 04:05
Cui ii plac filmele de spionaj inspirat din fapte reale:

The Angel – Îngerul (2018)
Operation Finale – Vânătoarea de naziști (2018)

Cine mai are ceva de genul sa posteze :) Un nou binecuvantat :)

Johnny D
27th December 2018, 10:23
Venom 2018 8/10 - Normally I wouldn't pass over an 6.5 for this kind of Marvel mediocrity in what the acting and the story line is concerned. But damn they made those Venom and Riot cool as fuck acoustical, visual and especially the fight scene! Dium ma man, just... Diiiuuumm! And I'm not one to be easily impressed by a fight anymore but that shit was as tight as it gets! CGI that's worth a damn has done it again! Can Venom be in avengers please? *puppy eyes*

I didn't know Venom doesn't like sweets or cooked meat, that's real funny for his host's life quality! A little quotation from memory:
Venom to his host: "I am hungry! We'll eat someone!"
Host to Venom: "What? I don't eat people! What the hell's wrong with you!?"
Venom to his host: "Your liver looks very tasty from where I'm sitting."
Host to Venom: "Ok, but only bad ones!"
:))
The host to Venom: "Why have this sudden change of heart?" (saving mankind in spite of the original mission: to own it)
Venom to his host: "I like you! We go well together!"
Host to Venom: "No, really!"
Venom to his host: "On my planet, I'm a loser, just like you, but here I can do anything I want! We want, we want!" (that's more believable ^^')

Talking about CGI characters, I've seen more superb CGI movies:

Wreck it Ralph 2012 7.5/10 - It's a movie nobody should miss. It's about as good as Ready: Player One! But very different, it's about the characters in the arcade games, new and old, their problems, hopes and aspirations with a little jumping interarcades from one game to the other. Very good one, this thing! It's a pity they didn't add Street Fight characters to the story, that would have been nice, cuz CGI was top notch! But out of the few seconds on the screen Street Fight was given, I liked a lot the scene where when The Arcade was closing, Ken and Ryu tripped out of their normal fight stances, hugged each other and one of them said to the other something like: "Ok man, let's go have a beer! I'm tired of hitting each other all day!":))

How to train your Dragon 1&2 2010&2014 8.5/10 for the lot - The sequel is even better than the original, and they're gonna make the 3rd part set to be released in 2019. Now this was one cool ride, story and characters are ok, but the damn dragons are a superbity! You can find more types of dragons in this movies than in 20 dragon movies of the past combined! And not just variety, but the main star of the show: Night Fury Dragon is one cute beast! As much as he is strong and fast, as well he is just lovable and funny! Another unmissable gem not many people heard about! Not recommended, this is A MUST SEE!

A little transcript from the sequel:

Hiccup: I was so afraid of becoming my dad. Mostly because I thought I never could. How do you become someone that great? That brave? That selfless? I guess you can only try. (Hiccup's sadness becomes a fierce determination) A chief protects his own. We're going back.
Tuffnut: Uh, with what?
Ruffnut: He took all the dragons.
Hiccup: Not all of them.

[They all are seen riding the baby Scuttleclaws, which were left in the sanctuary as the Alpha cannot control them. But not very well, as they ignore their riders and fly erratically.]

Ruffnut: Fly straight, WILL YA?!
Fishlegs: I don't want to die!
Tuffnut: We can't fly these things!
Fishlegs: Yeah, no kidding! [Crashes through snow pile]
Astrid: But won't that Bewilderbeast just take control of these guys, too?
Hiccup: They're babies. They don't listen to anyone!
Tuffnut: Yeah, just like us!

:))

Ess
6th January 2019, 00:40
a serbian film, al lui spasojevic - 7/10 - nu-l recomand "minorilor". chiar deloc.
film interzis in multe tari din lumea civilizata.

Ess
6th January 2019, 00:51
ah, sa nu uit: anul asta apare filmul dupa cartea mea preferata al lui tolkien - silmarillion!!!!
trailer-ul este deocamdata destul de "fictiv" :D

https://www.youtube.com/watch?v=0N45ijMZNwc

Doctor_Satan
21st January 2019, 10:10
Trailerul este o mizerie.
E fan made si imbina scene din seria LOTR cu cele din jocul Shadow of War.

Capitanu.Burcea
22nd January 2019, 19:42
Cateva, la intamplare, de pe platforma mea preferata de sters la cu...razon, ce altceva.

Bird box Un gen care va lua amploare in viitorul apropiat, horror-ul de sters mucii pe capot, al gospodinelor hemofile. Nimic special, un negru care o fute pe Sandra Bullock. Si multa labareala pe care se poate pârțâi imparateste. Si kidsploitation-ul ala imputit, pe care isi mizeaza bruma de compasiune. 4/10, un gunoi.

Cargo In aceeasi categorie de mai sus, insa cu o țâră respirabila de vaginicultura. Asta si pt ca doamna e suficient de cretinopata sa crape la inceputul filmului. Care nu e rau, e simplu si visceral pana la final, un zombie daddy cool, contracronometru, pâna, in mortii lor, la final l-au umplut de ulei virgin, ca-n platou la Andreea Marin. Dar, hmm, me gusta, 6/10.

Mai sunt, revenim cu carne proaspata.

Capitanu.Burcea
24th January 2019, 00:37
El jefe, daca vreti sa va râdeti bine vreo juma' de oră, poate 40 de minute si apoi, din politete, sa asteptati finalul, cuminti. 6/10

Event horizon Pe vremea cand space survivalu' era rege, a bagat si asta cateva agheuri memorabile. Nu e de cult movie sau de pastrat moaște in borcan - cum ar fi clasicele Alien, Predator :D, The thing, sau ăăă **** mea, dar are un cast solidescovici, inca arata bine si acum, iar pe scenariul Solarisului au crosetat un body horror delicios (adevarat, futut la montaj pt hemofili, dar e ok si versiunea asta de pe Netflix) . Per total, un mix si un film bun. Pam-pam, 7/10.

Mudbound Ba, sincer, filmul e corect si, in parte, plictisitor. Cumva, m-am simtit dator sa il amintesc nu pt ca am iesit de sub plapuma cu broboane pe **** sau ceva, insa e oricum superior mizeriei vaginiste Lady caca de bird, care l-a frustrat de o nominalizare, anul trecut. 6.5/10

Tallulah Surprins atat de placut, ca nici nu m-am sinchisit ca e cu Ellen Page. Un film care m-a lovit, anul trecut, a fost Florida project. Ăsta n-are argumente, dpdv emotional, sa fie la nivel, dar e un minifilm simpatic. 7/10

Ghiniolimbistul, primul film romanesc de pe Netflix. 2/10, gu-noi!

Romina tarfa e #luatalapulă de niste martalogi, dupa care vengeance si laba trista. Mai mult asta din urma. Cu siguranta, cu mare siguranta, cel mai de ***** film de pe Netflix, la ora asta. Mandy Lane a lacrimat vaginal dupa asa atrocitatate : 0,5/10.

Ess
24th January 2019, 00:54
sa ne traiesti toashu' capitan hawkeye pierce, ca bine le zici. mai bine decat alan alda si asta-i mare lucru! :D :ok:

vizionat sully - 7/10 - mi-a placut destul de mult filmul lui tetea clint!
doar ca...bre tete clint: nu faci un cadru general al guardiei in care intra doua boeing-uri 737 max (singurele de pe "piata" cu doua wingleturi pe aripa) cand faci un film dupa fapte reale care se petrec in 2009. las-o'n muci! :)

asa-i paul? :D

Utilizator
24th January 2019, 01:23
Am vazut si eu Bird box si confirm spusele capitanului. Filmul pare propaganda unor sectanti care considera ca aerisitul casei face rau, e musai sa tii geamurile inchise si sa stai cu oblonul tras. :D

Sully e misto, nu credeam ca pot scoate ceva din subiectul asta.
Nu stiam ca a fost o ancheta pe muchie de cutit si trecusem cu vederea ca Sully avea 60 de ani si inca mai pilota sa-si plateasca ratele la casa. La noi daca nu ma insel, pilotii ies cu pensie buna pe la 55 de ani.
A, si e haios sa-i vezi pe Hanks si pe colegul Eckhart cu mustati ca in anii '70.

Am vazut si Ballad of Buster Scruggs, o colectie de mini-povesti western facut de fratii Cohen si cu o suma de actori buni.
Nu e deloc rau daca va plac povestile cinice si seci, pe alocuri si cu tenta parodica.

Parca am mai spus de Moartea lui Stalin.
Daca nu, l-am revazut si am ras la fel de bine ca si prima data.

irinaidu
28th January 2019, 11:02
A trecut intreg anul 2018 si sa mor daca a fost vreun film facut in anul asta, de l-am vazut si eu, care sa nu fi fost prost.....oare am ratat eu vreo capodopera ?

Utilizator
28th January 2019, 16:10
In ultimii ani e din ce in ce mai greu sa gasesti filme bune pe mainstream.
Cinematografia a fost invadata de super-eroi, CGAuri si, in ultimii ani, de filme de consum larg cu sub-sectiune de filme muzicale (precum lala land, greatest show, a start is...).

In 2018 mie mi-a placut Moartea lui Stalin, o comedie super pentru cei ce stiu cate ceva despre personajele reale.
Distributia este fantastica, in frunte cu Simon Beale aka Beria si Steve Buscemi aka Hrusciov, cei doi care trag sforile pentru inlocuirea marelui lider de la rasarit.
Nu este o capodopera dar cu siguranta ca e filmul din 2018 cu cele mai mari sanse sa-mi ramana in memorie.

Din ce mi-au mai spus diversi amici par bune Green Book si Vice.
Ca filme ceva mai de arta poti incerca Roma si Cold War. Nu m-au dat pe spate dar nu sunt rele (mi-a placut in special al doilea).
Altfel nu stiu vreun film din 2018 ce are sanse sa ramana de referinta in cinematografie.

Sevilla86
28th January 2019, 16:54
O sa ma uit si eu la Moartea lui Stalin si BlacKkKlansman.
Unul cat de cat memorabil din 2018 pentru mine este A Quiet Place. Un low-budget, dar gandit si executat destul de bine.

irinaidu
29th January 2019, 00:44
In ultimii ani e din ce in ce mai greu sa gasesti filme bune pe mainstream.
Cinematografia a fost invadata de super-eroi, CGAuri si, in ultimii ani, de filme de consum larg cu sub-sectiune de filme muzicale (precum lala land, greatest show, a start is...).

In 2018 mie mi-a placut Moartea lui Stalin, o comedie super pentru cei ce stiu cate ceva despre personajele reale.
Distributia este fantastica, in frunte cu Simon Beale aka Beria si Steve Buscemi aka Hrusciov, cei doi care trag sforile pentru inlocuirea marelui lider de la rasarit.
Nu este o capodopera dar cu siguranta ca e filmul din 2018 cu cele mai mari sanse sa-mi ramana in memorie.

Din ce mi-au mai spus diversi amici par bune Green Book si Vice.
Ca filme ceva mai de arta poti incerca Roma si Cold War. Nu m-au dat pe spate dar nu sunt rele (mi-a placut in special al doilea).
Altfel nu stiu vreun film din 2018 ce are sanse sa ramana de referinta in cinematografie.

Moartea lui Stalin am vazut si eu si ai dreptate ...e un film reusit....adica nu m-as fi gandit sa fac din subiectul asta o comedie.....mai ales ca este una atat de sinistra....dar filmul reuseste sa functioneze.
Restul mentionate de tine nu le-am vazut. Le voi incerca.

irinaidu
29th January 2019, 00:47
O sa ma uit si eu la Moartea lui Stalin si BlacKkKlansman.
Unul cat de cat memorabil din 2018 pentru mine este A Quiet Place. Un low-budget, dar gandit si executat destul de bine.

BlacKkKlansman e dezamagitor, avand in vedere ca povestea reala, in sine, este extraordinara. Inceputul e fain dar apoi parca filmul nu se hotaraste ce vrea sa fie.
Mie A quiet place nu mi-a placut - e bine jucat ( am o slabiciune pt Emily Blunt - m-as uita la orice daca e ea in film) si bine filmat dar the plot e genul in care poti sa vezi gaurile cat casa.

Utilizator
29th January 2019, 09:29
Moartea lui Stalin am vazut si eu si ai dreptate ...e un film reusit....adica nu m-as fi gandit sa fac din subiectul asta o comedie.....mai ales ca este una atat de sinistra....dar filmul reuseste sa functioneze.

Cam asta cred ca e diferenta dintre un film banal si unul bun: ideea originala, o perspectiva diferita si o transpunere reusita. Sa-ti transmita ceva, sa fie memorabil.

Doctor_Satan
29th January 2019, 10:27
O sa ma uit si eu la Moartea lui Stalin si BlacKkKlansman.
Unul cat de cat memorabil din 2018 pentru mine este A Quiet Place. Un low-budget, dar gandit si executat destul de bine.
Mie "A quiet place" mi-a placut pana au aratat sursa anihilarii oamenilor. De acolo a devenit un sf banal iar finalul a fost chiar slab si previzibil.
Cred ca daca-l pastrau ca horror in care sa nu arate ce-i omoara si sa-i aranjeze pe toti pana la final, ar fi fost mult mai reusit.

Capitanu.Burcea
4th February 2019, 14:47
Aterrados Viva el horror, viva Ar-hen-ti-na! Oh, cat de promitator incepe, cu un poltergeist in care una isi face creierii muci, in ceea ce ar putea intra lejer printre secventele cele mai pisda din anul de horror 2018. Un rateu de scenariu, care devine din ce in ce ma dumb spre final, dar unul minunat 6.5/10

Private life] Unul dintre filmele alea invizibile, pe care n-ai vrea sa le-mparti cu toti cretinii din mainstream. Pt ca e pur si simplu superb. 7.5/10.

Utilizator
5th February 2019, 17:10
Private life Unul dintre filmele alea invizibile, pe care n-ai vrea sa le-mparti cu toti cretinii din mainstream. Pt ca e pur si simplu superb. 7.5/10.

Confirm pozitiv. :)
si cu o distributie misto: Paul Giamatti (un actor genial) si Kathryn Hahn.

Ess
7th February 2019, 18:49
the mountain between us - 8/10 - destul de bine realizat - recital idris elba & kate winslet! :ok:
recomand! :ok:

Ess
9th February 2019, 00:08
the first man - 3/10 - plictisitor, ambiguu, robotic, dezamagitor...
parca te-ai uita pe ecranul unui radar, cand nu este nici un avion pe cer.

JJ
9th February 2019, 02:47
Er ist wieder da (Look who's back) (2015)
Sa zicem 8/10? Dupa prezentarea pe IMDB ai crede ca dai de o comedie absurda gen Interviul sau Dictatorul. Dar nu e asta. E o comedie neagra, la care mai si razi, dar parca nu prea e rasul tau. Si iti da un pic de gandit. In orice caz merita vazut.

Utilizator
10th February 2019, 23:49
Am vazut A bras ouvert ( cu bratele deschise), o comedie usoara cu Christian Clavier in rol de scriitor cu vederi ultra liberale pe care un confrate din scoala de gandire opusa il provoaca sa declare public ca ar primi tigani emigranti la el acasa din motive umanitare.
Niste tigani ce urmareau emisiunea in rulota din dotare vin si-i bat la poarta. Bineintes, niste tigani, pardon romi din Romania.
Plina de stereotipuri si de wishful thinking dar vesela si chiar cu cateva momente extrem de bune.
Iar seful tribului joaca excelent.

Johnny D
11th February 2019, 10:05
O sa ma uit si eu la Moartea lui Stalin si BlacKkKlansman.
Unul cat de cat memorabil din 2018 pentru mine este A Quiet Place. Un low-budget, dar gandit si executat destul de bine.

Ai vazut Dangal (2016)? Daca nu, apuca-te!:)

Am vazut mai demult A Quiet Place, filmul e bun, intra clar peste medie in domeniu.

Am revazut mai daunazi John Q, one of my favorite movies. denZEL at his best! 8.5/10!:ok:


Er ist wieder da (Look who's back) (2015)
Sa zicem 8/10? Dupa prezentarea pe IMDB ai crede ca dai de o comedie absurda gen Interviul sau Dictatorul. Dar nu e asta. E o comedie neagra, la care mai si razi, dar parca nu prea e rasul tau. Si iti da un pic de gandit. In orice caz merita vazut.

Si asta l-am vazut mai demult si l-am recomandat, de-acord cu nota, faza aia cu cainele ala mic e erotism pur. Era sa cad jos din pat.

Johnny D
11th February 2019, 22:23
Tocmai am vazut The Mountain Between Us 8.5/10, juma de punct in + pentru final. Sa explic: the heart is just a muscle, but sometimes, under the right conditions, it can pump enough courage for at least 2 people to get over our world's outdated stereotypes!:ok:

Genul asta de film merge bine sa-l vezi pe laptop/telefon, seara dupa ce se stinge focul in vatra unei cabanutze, sub zapada, pe un munte, in mijlocul iernii, la capatul unui drum ferit cu jeep-ul tau asteptand afara, tocmai bun sa-ti dea drumul inapoi spre societate!:ok:

Capitanu.Burcea
11th February 2019, 23:48
Wow, inca un film in care sturlubatica Kate Winslet suje caimacul supt zapada, in vreme ce carismaticul Idris ii pompeaza curajul pe la spate, stiindu-se ca dpdv genetic rasa afro poseda cele mai bune gene de supravietuire.

Nu stiu, mai bine ma uit la Uite cine vorbeste, partea 7, aia in care Travolta ramane blocat cu o stiuardesa, la o cabana, decor feeric, mizeria calare pe pilot, umezita toata, de la gaoz la luna, dar John spune: hey, baby, nu se poate, eu sunt fidel elefantului meu, aka Kirstie Alley, 172 de livre in viu, deci nu se intampla mai nimic, pana la urma. In plus, am si cativa copiii acasa, pe care seful nevestei i-a plantat de i-a sarit pubianul pe pereti. Apoi niste lupi care se frichinesc p-acolo, ii freaca pe astia in gaoz, insa pana la urma, cu un curaj admirabil, cu pompe, tot ce vrei, situatia se echilibreaza. Curaj, devotament, umor, tensiune, nota 9.5/10 de la mine.

Johnny D
12th February 2019, 00:38
Tu n-am crezut ca dai vreodata peste 8 la vreun film, si la kktu ala ii dai 9.5? Evident o ironie!:)) Fina? Deloc!:))


Ma uit acu la Private Life asta al vostru, nu e rau doar ca ma plictiseste la culme!:P
Din respect, ca niciodata, nici n-o sa-l notez!:D


Cum nu vreti voi sa bagati Claymore, naishpe clase peste toate porcariile astea, macar ep 5 si 6. Alea care arata despre ce e vorba cu adevarat.:rolleyes:
Click: https://www.youtube.com/watch?v=3sKX1Symb_I :rolleyes:

Capitanu.Burcea
12th February 2019, 01:32
Normal ca nu e de 9 mizeria aia, cel mult de 5.5 :)) Te plictisesti ca nu te poti conecta. Ca spectator, trebuie sa transcenzi genul asta de malfunctiune :)) si sa evaluezi, totusi, obiectiv. De ex, nu ma pot conecta la fratii Cohen, la umorul de tip Fargo, la Frances McDormand, sau ceva cu totul diferit, Guy Ritchie, dar si fara asta pot sa apreciez ca nu sunt deloc mizerii, dimpotriva. Pe de alta parte, la Cuaron am simtit prin toti porii plictiseala, semidoctia de ultima speta si ipocrizia mancatorilor autorizati de caca. Daca asta nu e labă in cur, nu stiu alt film care este. O rusine, ba, o mizerie!

O sa ma uit la A quiet place, deja ma ia cu diarhee :))

Johnny D
12th February 2019, 01:40
Conecteaza-te tu la ep 5 si 6 din Caymore, si atat.:D
Daca nu-ti place dupa ce vezi alea 2 ep, nu mai zic nimic.:)
(PS: Tocmai le-am revazut a mia oara, tot la fel de misto!:ok:)


Apropo, intre timp am citit Manga din Claymore, adica povestea care se continua dupa anime. E cel mai tare lucru inventat vreodata de o minte umana! Ce Dostoievski si Tolstoi, niste papushari! E absolut dement ce am gasit acolo!:yeah: Lord of the Rings e kaka-pishe roz!


Io nu-nteleg cum dracu pot fi oamenii atat de retarzi sa citeasca carti in care trebuie sa-ti imaginezi, sa pui tu in imagini cuvintele, insa nu se uite dracului la carti in care deja imaginile sunt puse, scenele sunt facute, practic doar dialogul trebuie sa-l citesti, restu ti-e dat mura-n gura si "citesti" echivalentul unei carti care ti-ar lua 2 saptamani, in 2 zile! IDIOTI!:rolleyes:


OT: A quiet place merita vazut o data, nu e nu stiu ce horror dar e bunicel, suspans si mici fiorei ici si colo iei.:) Conceptul e simpatic, o lume in care nu poti vorbi decat in soapta ca te aude bau-bau!:))

Capitanu.Burcea
26th February 2019, 18:23
Cred ca daca-l pastrau ca horror in care sa nu arate ce-i omoara si sa-i aranjeze pe toti pana la final, ar fi fost mult mai reusit.

Atunci ar fi fost un fel de Bird box, dar fara happy-end :))

Ca a venit vorba, am constatat o muificare a genului horror, in scopul de a-l face accesibil unei categorii de public care, in mod normal, nu gusta daca filmul nu e dispus la compromis. Si asta culmineaza cu vaginizarea genului, care se poate observa, lejer, si in A quiet place. Era sa umplu chiuveta cu lacrimi de minotaur cand a calcat aia pe cui. Si asta pt ca e cam singura scena corecta, care ilustreaza acest gen (amintind cumva de Hitchcock, Sabotage, scena cand, inevitabil, bomba explodeaza langa un copil, dupa ce o plimbase juma de ora dupa el; eh, e ok si cuiul, stiai ca cineva o sa faca pisda mare in el, dar e un moment bine creat). In rest, o droaie de ineptii scoase din gaoz pentru ca family, extraterestri care ne iau la **** and shieeeet. Cum ar spune un amic, rock, sange si căcat la Osaka. Ce nota, 5,5/10, normal :))

The night comes for us. Pisdă, pisdă de film, a smardoi clasic din (e ****, de parca nu stiti) Indonezia. E ca si cand ai deschide un baraj si doua ore te uiti cum totul in jur se umple de smecleu. Da, filmul asta e o revărsare. De ce, de cum, de pulencur, filmul e pe netflix si poate fi accesat, ce tot puneti atatea intrebari? 7/10

Doctor_Satan
1st March 2019, 13:24
Dar si asta a avut happy-end. Si nicaieri nu e mai de prost gust decat intr-un horror.
Si da, zici bine, imediat filmele horror vor avea ratingul "cu avizul parintilor", ca sa-l vada toata lumea.
Si Sandra Bullock in horror? In nici un caz nu ma voi uita la asa ceva.
Totusi, de Resident Evil n-ai ce zice. Mila si Michelle Rodriguez sunt chiar tari.

Utilizator
1st March 2019, 15:57
Normal ca nu e de 9 mizeria aia, cel mult de 5.5 :)) Te plictisesti ca nu te poti conecta. Ca spectator, trebuie sa transcenzi genul asta de malfunctiune :)) si sa evaluezi, totusi, obiectiv. De ex, nu ma pot conecta la fratii Cohen [...]

apropo, the Ballad of Buster Scruggs nu e rau, sau cel putin unele povesti de acolo nu sunt rele deloc. Mare parte sunt seci si ceva mai bizare dar au un anume farmec si destul de multa consistenta.

Johnny D
6th March 2019, 09:45
De ex, nu ma pot conecta la fratii Cohen

Si mie mi se par overrated. The Big Lebowski niciodata nu mi s-a parut o capodopera, sa ma iau de pwla si sa ma joc cu ea de placere, sau sa sar de sa ma dau cu capu de tavan, nici pe departe. Un film bun si atat. Am vazut multe comedii mai bune, no doubt.

Johnny D
7th March 2019, 09:33
Aquaman 2018 9/10 - now this is a fun movie if you ever want one from DC'nd stuff. I don't normally give over an 8.5 mark to movies that have no drama in them but this is just fun, the main character is likable and funny, I like him better than the do goodie Captain America, no doubt. The action flows like silk on a woman's leg, and even if it may not be original, it's very well done. The in-water action packed scenes are a treat, dunno how they made them but it must have been a titanic effort for the picture engineers. It's fascinating the kind of CGI or whatever technology they use to make people younger, it's quite refined and it works very well. As a whole, this movie is better than Venom even if Venom was also cool here and there - especially the end Venom vs. Riot fight. So, the producers were very satisfied with the end product as it seems a sequel is programmed about 3 years from now. My favorite moment of the movie: the words his mother uses to motivate him to get the ultimate king spear or whatever that Poseidon thinghie was.... Aquaman: What could be greater than a king? His mother: A hero! A king fights for his nation. A hero fights for everyone! Damn right! One more thing that can be said is that if comic-wise Aquaman is children's least favorite hero, movie-wise Superman can lick his water-boots. The guy is just too fun! :yes:

Alita: Battle Angel 2019 8/10 - This movie has in my opinion, the best made cyborgs/androids/robots in cinematography so far! Quite fascinating stuff. Only problem is it seemed cut half way, like a serial. They have to do a sequel, otherwise no way, no how. At the end it gives out the unpleasant vibe that every movie has to be a trilogy now, otherwise it's not epic. But despite that rather not comfortable feeling, the ride till the end is a pleasant one. I can't give a low mark to such superbly designed robotics, both artistically and dynamically - as I sad and I repeat: the best ever done (clearly better than the movie adaptation of the anime Ghost in The Shell).

Capitanu.Burcea
14th March 2019, 06:15
Triple frontier Da, da, da, e ala de pe netflix. Cu Ben Puhavitu' si alti neispraviti care se dedau la filme de actiune cand pe ei ii cauta moartea p-acasa (metaforic, desigur). Ba, nene, tocmai am desenat saptamana trecuta cum trebe sa arate un film de actiune. Si voi ce meorții vostri faceti? Singura actiune e ca se da din limba o diarhee de vreo ora jumate, iar de restul ceva actiune de copii batrani, intarcati la ugerul comandantului de pluton. Deci, o mi-ze-ri-e! 4/10

Utilizator
28th March 2019, 12:03
Vazut Passengers cu Jeni Laurentiu si Chris Pratt.
E okeysh, mi s-a parut interesanta tema generala a filmului, respectiv despre dilema intre a-ti trai viata fericit construind pe oportunitatile imediate si a trai mereu cu regretul ca nu poti atinge o fericire idealizata candva intr-un viitor promis.

Apropo de Jeni, am revazut Red Sparow si mi s-a parut la fel de peltea lungita ca si la prima vizionare.
Pacat, ideea nu e rea, dar cred ca iesea mult mai bine daca filmul avea o ora mai putin.
Asa nu prea are ritm.


Am lasat cel mai bun la final, mai precis Miss Sloane cu Jessica Chastain si regizat de John Madden, un tip cu putine filme la activ (Shakespeare in love, Best Marigold hotel) dar bun meserias.
Un film cu ritm si twisturi despre o avocata-lobist care intra-n lupta directa cu industria de armament sustinand reglementarea regimului de acordare a armelor in cadrul unei dezbateri in Senat.
O tipa rece, o minte stralucitoare, extrem de calculata, incapabila sa accepte infrangerea, dedicata 100% jobului.
Introul filmului o defineste: "Lobbying is about foresight, about anticipating your opponent’s moves, and devising counter measures. The winner plots one step ahead of the opposition and plays her trump card just after they play theirs. It’s about making sure you surprise them, and they don’t surprise you."

Un film cu siguranta de vazut de catre cei ce sunt atrasi de citatul de mai sus.

iulian_1976
28th March 2019, 23:45
A trecut intreg anul 2018 si sa mor daca a fost vreun film facut in anul asta, de l-am vazut si eu, care sa nu fi fost prost.....oare am ratat eu vreo capodopera ?
Un film bun : The Angel (2018) -spionaj inspirat din realitate, chiar s-au intamplat lucrurile acelea.

Genul de film care nu prea se mai produc.

Johnny D
29th March 2019, 12:54
Tu vrei sa se uite la mediocritati din alea si ea inca nu mi-a raspuns daca a vazut super-mega-meseria Dangal?:))

Clau7_D
29th March 2019, 13:26
Am lasat cel mai bun la final, mai precis Miss Sloane cu Jessica Chastain si regizat de John Madden, un tip cu putine filme la activ (Shakespeare in love, Best Marigold hotel) dar bun meserias.
Un film cu ritm si twisturi despre o avocata-lobist care intra-n lupta directa cu industria de armament sustinand reglementarea regimului de acordare a armelor in cadrul unei dezbateri in Senat.
O tipa rece, o minte stralucitoare, extrem de calculata, incapabila sa accepte infrangerea, dedicata 100% jobului.
Introul filmului o defineste: "Lobbying is about foresight, about anticipating your opponent’s moves, and devising counter measures. The winner plots one step ahead of the opposition and plays her trump card just after they play theirs. It’s about making sure you surprise them, and they don’t surprise you."

Un film cu siguranta de vazut de catre cei ce sunt atrasi de citatul de mai sus.

Multzam fain de pont, m-am uitat aseara la el si s-a meritat :yes:

Capitanu.Burcea
2nd April 2019, 09:48
Nu am avut stomac, mi l-a recomandat si mie Laurdog, acum cateva luni. Daca face asa ravagii printre fratii caini, dau si eu o grebla prin el.

Dragged across concrete Apai, mno, nu e deloc concret filmul aista, are doua ore 40 cu tot cu credite. Dar nu e rau, daca va plac replicile devastatoare la ficat si noir-ul primelor filme ale lui Tarantino. Nu mi-a displacut, arde destul de bine minutele. E un film bazat pe subiecte serioase, dramatice chiar, dar cumva povestit asa naiv, sa nu-si asume prea multa realitate, sa ai pretentia sa fie toate unse ca in Heat, de exemplu :P E ok, unul dintre filmele bune ale anului trecut. 7/10

Utilizator
2nd April 2019, 18:51
Am vazut si mi-a placut The Highway men pe Nataflix.
Bun, poate cel mai bun film original scos de ei pana acum.

Despre deja faimosii Bonnie & Clyde, de data asta din perspectiva "organelor legii si ordinii".
Anii '30 Texasul alege prima femeie guvernator, mare parte din rangersii texani isi dau demisia (in semn de protest si se pare din motive de administratie corupta) iar restul sunt concediati si inlocuiti de o alta structura.
B&C zburda nestingheriti si chiar simpatizati de multa lume, situatia devine imposibila pentru autoritati in ciuda fortelor semnificative alocate prinderii lor.
Ati ghicit, e chemat batranul Frank Hamer (Kevin Kostner), ranger texan legendar, si i se propune sa fie highway man cu un salariu de mizerie.
De vazut daca moshul Frank accepta provocarea.

Bine facut, bine jucat, cu Kostner si Woody Harrelson in roluri de gratie.
E lung, dar e de atmosfera, are si haz, te atrage si urmarirea vanatului prin statele din sud macinate de criza economica.

De vazut pentru amatorii genului, mie mi-a placut.

Utilizator
8th April 2019, 11:22
Francezii stiu sa faca umor, asta e clar.
Am vazut Les infideles sau The players in versiunea anglo-saxona a titlului.
Un film facut dintr-o serie de mini-scenete despre infidelitate, cu Jean Dujardin si Gilles Lellouche: soti la team-building cu colegii, barbati naivi ce ajung in situatii grele sau incurcati cu studente ce au alt ritm de viata, sesiune la psiholoaga cu infidelii anonimi, soti plecati "ca baietii" la Las Vegas samd.
Nimic pretentios, doar haz situational la greu despre soti la varsta a doua dornici de alte femei decat nevestele, cu actori care se distreaza in mod evident in roluri.
Relaxant si haios din punctul meu de vedere.

Am mai vazut si Sleepless cu Jamie Foxx si Michelle Monaghan.
Film de actiune, destul de dens, cu actori cunoscuti, dar nimic mai mult.
Cred ca se putea mult mai bine.
La final lasa loc si de continuare.

Doctor_Satan
8th April 2019, 12:40
Pet Sematary -9/10
Foarte reusit, cu multe faze de suspans si la cinema sunetul ajuta foarte mult.
Un minus ar fi ca au exclus povestea cu Batemann si ca au redus din actiune.
In rest, o re-ecranizare chiar reusita.

Johnny D
8th April 2019, 23:37
Nu a aparut inca pe net?

Capitanu.Burcea
9th April 2019, 00:07
Nu, dar ar fi prima ecranizare reusita dupa S King :P

Johnny D
9th April 2019, 00:13
Atunci cum de eu am scos-o deja!?:evil:

E filmat in cinema.:P

IT nu tot dupa S. King e facut? E chiar misto remake-ul.

Clau7_D
9th April 2019, 09:45
Am vazut si mi-a placut The Highway men pe Nataflix.
Bun, poate cel mai bun film original scos de ei pana acum.

Despre deja faimosii Bonnie & Clyde, de data asta din perspectiva "organelor legii si ordinii".
Anii '30 Texasul alege prima femeie guvernator, mare parte din rangersii texani isi dau demisia (in semn de protest si se pare din motive de administratie corupta) iar restul sunt concediati si inlocuiti de o alta structura.
B&C zburda nestingheriti si chiar simpatizati de multa lume, situatia devine imposibila pentru autoritati in ciuda fortelor semnificative alocate prinderii lor.
Ati ghicit, e chemat batranul Frank Hamer (Kevin Kostner), ranger texan legendar, si i se propune sa fie highway man cu un salariu de mizerie.
De vazut daca moshul Frank accepta provocarea.

Bine facut, bine jucat, cu Kostner si Woody Harrelson in roluri de gratie.
E lung, dar e de atmosfera, are si haz, te atrage si urmarirea vanatului prin statele din sud macinate de criza economica.

De vazut pentru amatorii genului, mie mi-a placut.

Vazut si placut :D daca mai ai pe lista filme de genul asta poti sa le imparti si cu noi :D
Tre sa vad acum si filmul Capitanului

Doctor_Satan
9th April 2019, 10:50
Nu, dar ar fi prima ecranizare reusita dupa S King :P
Tu provoci?
Green Mile, Shawshank Redemption, Secret Window, varianta din 1989, Shining, Carrie din 1977, The Stand, 1408, Stand by me, Rose Red, Running Man le-ai vazut?

Utilizator
9th April 2019, 13:15
Tu provoci?
Green Mile, Shawshank Redemption, Secret Window, varianta din 1989, Shining, Carrie din 1977, The Stand, 1408, Stand by me, Rose Red, Running Man le-ai vazut?

Ai uitat Misery, care a fost printre ecranizarile reusite: https://www.imdb.com/title/tt0100157/ :)

Doctor_Satan
10th April 2019, 09:40
Misery nu l-am trecut pentru ca n-am apucat sa-l vad. Am pe lista sa mai vad Gerald's Game si Cujo.

Capitanu.Burcea
10th April 2019, 18:14
Film de televiziune, ca majoritatea ecranizarilor dupa S. King. Practic, review-ul e in titlu. Bad joke, ok :D

Nu, care e faza, probabil ca din peste 50 de ecranizari sunt si cateva reusite. Dar sa nu uitam ca a mai ramas o saptamana pana la momentul cand cei care nu urmaresc Game of Thrones vor spune oricui dispus sa-i asculte ca ei nu urmaresc GoT :D Ori, exact lucrul asta nu vreau sa il fac, doctore. Green Mile e ok. Acording to my 2 cents, The shining e oooover pretentious. Carrie e gu-noi, oricum am intoarce-o. Nu mai zic de cele cu desene animate, balauri, draci, ca pierem timpul. Silly con carne, vorba unui amic. Lovecraft a fost crucificat pt asa ceva, in vreme ce S King e kool. SR, da, sunt mixed. Mi-a placut intr-o vreme cand nu ma definisem exact :D apoi l-am revazut si nu m-a mai incantat asa tare.

Dar poti sa vezi Gerald's game e printre cele decente. Si distributia chiar ajuta :D

Doctor_Satan
11th April 2019, 11:33
Iti recomand si Secret Window. E un film ok cu Johnny Depp. Iar 1408 e un thriller foarte bun, in timp ce Running Man a rupt la vremea lui, chiar daca n-a respectat cartea. Ca de, nu puteai sa-l omori pe Terminator.
Lovecraft are un alt stil totusi, iar SK atrage prin faptul ca descrie totul fara detalii sadoveniene si te face foarte usor sa vezi ce scrie.
Sadoveanu iti descrie culoarea si distanta intre 2 copaci in 135 de pagini in timp ce SK te face sa vezi toata padurea in cateva fraze.
Asta e partea de scris.
La partea de film, ale lui putine pot ajunge blockbustere tocmai pentru ca-i singurul care-si doneaza drepturile de autor (cel putin n-am mai auzit de alt scriitor de categoria lui care sa faca asta). Le vinde studentilor de la film pe 1$.




P.S. Nu urmaresc GoT. :D

Johnny D
12th April 2019, 22:32
Nu urmaresc GoT. :D
:o: :no:

Doctor_Satan
16th April 2019, 16:17
N-am pierdut decat un serial a carui idee nu m-a atras. ;)
N-am mai avut timp sa continui Vikingii si dupa ala chiar imi pare rau.
Asta ca sa nu mai vorbim despre cate film am pe lista de asteptare si nu apuc sa le vad.

Johnny D
16th April 2019, 19:49
Vikingii e kaka maka pe langa Game of Thrones, la tot ce vrei, pe orice capitol il baga-n straitza. Si seamana putin ca si model de lucru in batalii.

Doctor_Satan
17th April 2019, 12:39
Vikingii mi-au placut pentru faptul ca au o legatura reala cu istoria si pentru ca personajele sunt chiar simpatice.
In plus, lumea se uita la GoT sa vada urmatorul soft weiner.
https://www.youtube.com/watch?v=qSXs-qafa5s

Johnny D
18th April 2019, 23:07
Nu stiu ce legatura are link-ul ala cu GoT. dar ma rog.
Nu te mai tot lua dupa ce zice lumea proasta, GoT e magnific. Punct.

Doctor_Satan
22nd April 2019, 09:57
Cum ce legatura are? E genericul GoT transpus in versuri care descriu pe scurt mare parte din actiunea serialului. :P

Johnny D
22nd April 2019, 12:30
Habar n-ai. Ala n-are legatura cu GoT, ceva parodie poate, dar n-am inteles-o si nu mi-a placut. Parodie slaba. Serialu asta e atat de bun, de nici nu-ti dau faze din el ca sunt spoilere si sunt cele mai misto faze din serial, si daca le stii dinainte e naspa rau, trebuie sa vezi actiunea cursiv.:)

Ai zis ca e fantezie si d-aia nu te uiti, dar ce serial nu e fantezie? Toate sunt make-believe cu exceptia documentarelor. Fabulos esti si tu.:rolleyes:

Sevilla86
22nd April 2019, 17:43
ceva parodie poate, dar n-am inteles-o

:))

Multe faze tari ca atunci cand il mananca dragonii pe pitic.

Doctor_Satan
23rd April 2019, 10:28
Habar n-ai. Ala n-are legatura cu GoT, ceva parodie poate, dar n-am inteles-o si nu mi-a placut. Parodie slaba. Serialu asta e atat de bun, de nici nu-ti dau faze din el ca sunt spoilere si sunt cele mai misto faze din serial, si daca le stii dinainte e naspa rau, trebuie sa vezi actiunea cursiv.:)

Ai zis ca e fantezie si d-aia nu te uiti, dar ce serial nu e fantezie? Toate sunt make-believe cu exceptia documentarelor. Fabulos esti si tu.:rolleyes:
Iar ai inteles pe dos.
Am zis ca acea parte m-a atras la Vikingi, nu ca nu ma uit la altfel de seriale.
Ca doar ai observat ca sunt fan Walking Dead.

GoT nu m-a atras pentru ca personajele nu mi s-au parut interesante, nu ma pasioneaza subiectul "intrigi de palat", iar acum 3 ani eram lansat tare pe Walking Dead, Vikingii si Battlestar Galactica.
Acum, din lipsa de timp, sunt in urma cu toate. Nici sa-mi placa n-as avea timp de GoT, asa cum am mai zis si asta.

Johnny D
23rd April 2019, 10:42
Am vazut WD, V si G toate 3-s bune. Dar toate 3 sunt sub GoT fara doar si poate, daca te-ai uita, ai intelege de ce.;)
Peste tot e vorba de intrigi, cu cat sunt ele mai bune, cu-atat e serialul mai bun. Vikingii si el are intrigi, doar ca-s foarte seci.:P

Utilizator
30th April 2019, 17:14
Am vazut noul Robin Hood, cu Jamie Foxx si produs de di Caprio.
O reinterpretare a mult uzatei legende, de data asta intr-o cheie moderna, respectiv cu apropouri la razboaiele din golf, tema emigrantilor, nationalism fals. Si cu modernisme inspicate ici si colo, de ex o petrecere cu muzica si tzoale mai degraba de azi decat de atunci, arcuri-mitraliera si alte chestii voit bombastice (unele starnesc rasul dar nu in sensul intentionat de catre creatori).
Caca-maca, Robin Hood si lady Mariana nu sunt prea simpatici, adaptarea e pentru tinerii amatori de actiune.
Lasa loc de continuare la final, semn ca trebuie sa ne asteptam cel putin la RH2 si RH3.

Am mai vazut si Solo, spinoff-ul din Star wars.
In opinia mea e primul din seria noua care se ridica la un nivel interesant.
Asta daca mai digerati SW.

Am vazut The Favourite, filmul cu trei nume grele in rolurile principale feminine care a pus de un Oscar si a avut o gramada de nominalizari importante.
Mai mult, regizat de Yorgos Lanthimos, cel care a facut si The Lobster cu cativa ani in urma (un film straniu dar interesant), un regizor mai altfel si un fel de darling al cinematografiei de azi.
Despre regina Anne a Marii Britanii, cea care a unit in fapt Anglia si Scotia sub acest nume si ultima din dinastia Stuart.
Dar filmul nu prezinta decat o regina macinata de boala si dominata de favorita sa de la curte.
Care favorita isi vede la un moment dat pozitia in pericol din cauza altei gagici ambitioase.
Si filmul se roteste in jurul povestii asteia, bine ancorat in epoca dpdv al decorurilor si costumelor dar cu atingeri moderniste pe ici si colo.
Are cinematografie frumoasa, Colman in special dar si Stone si Weisz joaca bine, insa scenariul si filmul mi s-au parut neinteresante.

Utilizator
1st May 2019, 00:38
Si am mai vazut Last Knights cu Clive Owen si Morgan Freeman, reguzat de un japonez cu ceva filme la activ.
Un film proiectat a fi hit, cu actiunea intr-un imperiu trecut abstract, cu imparar, ministri corupti, nobili obedienti puterii si altii, putini, cu un cod al onoarei, cavaleri slujindu-si nobilul in stil samurai. Coruptia ucide, imparatul pedepseste nedrept, cavalerii cresc la foc mocnit razbunarea, finalul...final ca altfel e spoiler.
Din toate astea a iesit un film lent si extrem de previzibil, cu muzica eroica la tot pasul si cu momente voit monumentale dintre care multe ilare involuntar prin excesul de importanta.cinematografia e ok.
Per total o dezamagire, am vazut in timp multe japonezarii adaptate pentru occidentali cu mult peste productia asta scumpa degeaba.

O supriza placuta a fost Polar, in special pentru amatorii de adaptari dupa cartoane. Nu e The Crow si nici V dar merge.
Cu Mads Mikkelsen in rolul unui asasin batran ce s-ar retrage din business insa compania ce-l angaja pofteste la pensia omului si i-ar cam retrage de tot din lumea asta. Clar ca al batran mi ti-i ia rashpanghel insa finalul e de nepovestit din cauza de spoiler.

Doctor_Satan
2nd May 2019, 15:23
Hotel Artemis - 8/10
Un film destul de multa actiune si relativ suspans, cu un rol interesant al actritei Jodie Foster.
Subiectul a fost chiar interesant iar cealalta prezenta feminina principala a facut filmul chiar agreabil.
Merge vazut daca vrei un film simplu de actiune, dar care nu emite pretentii de blockbuster.

Hellboy 3 - 6/10
Daca nu era Milla, ii dadeam nota mai mica.
Toata actiunea filmului pregateste finalul care devine cam penibil, sec si previzibil.
Mai mult, actorul principal nu e nici pe departe la fel de carismatic ca Perlman.

Sir. Eko
2nd May 2019, 17:10
Hellboy 3 - 6/10
Daca nu era Milla, ii dadeam nota mai mica.
Toata actiunea filmului pregateste finalul care devine cam penibil, sec si previzibil.
Mai mult, actorul principal nu e nici pe departe la fel de carismatic ca Perlman.

Prima data cand am vrut sa ies din sala de cinema in timpul unui film. Unul dintre cele mai proaste filme care le-am vazut in viata mea, o mizerie. Nu merita nici nota 1.

Johnny D
3rd May 2019, 07:21
P.S. Nu urmaresc GoT. :D

Chiar ma minunam cum GoT nu l-am vazut decat o data si l-am inceput din nou. Dupa 2 episoade, la fel de bun!:ok:
Ma gasii revazand Boston Legal a 3-a oara si GoT nici macar a 2-a?! WTF man imi zisesem!:))
Ce e cool e ca unele scene le-am si uitat de-cu mai bine de 5 ani de cand le-am vazut.
Parca ma uit la un film nou ce pare exceptional, asa putin. Misto rau!:cool:
Cum i-o da Khal Drogo lu biata, inocenta, cu par impletit de mica printzesa de Daenerys! Mi-am amintit cat de mila mi-a fost de ea la inceput, si uitasem de cand i se spunea "khaleesi", adica daca te fute doar un cal pe zi, scapi easy!:o: Biata fata, o fute ala cu pwla de cal, si pe vrute, si pe nevrute, si pe lacrimi, si pe ploaie, si pe vant, zici ca e papusa gonflabila atata consideratie are fata de ea!:)) Ce sa si faci... daca n-ai de ales... ai de khalees!:))
Dupa astfel de evenimente, majoritatea fetelor reactioneaza prin taindu-i pwla jos la prima ocazie, cum dealtfel mi se pare si normal, dar ce e normal in serialul asta? Aici e fix pe dos, dupa ce a inceput sa-l si iubeasca pe nenorocit..., sincer, mi-a cazut toata mila pe jos. Sa ma contrazica Sevilla, daca n-am dreptate.


N-ai auzit de GoT!?:o: Altfel nu-mi explic cum cineva ar refuza asa o superbitate de film.:thinkso:

Doctor_Satan
3rd May 2019, 10:22
Se vede ca te uiti prea mult la desene soft si inca mai crezi ca femeile vor flori si barbati sensibili care lacrimeaza cand le cade o geana.
De ce crezi ca africanii au atata succes la albe in Europa si USA?
Pentru ca ei le dau tare cu scule de cal, in timp ce barbatii albi au trecut pe pantaloni mulati scurti sa li se vada glezna proaspat epilata, coafat de barbi, lac de unghii si programari la manichiura.
In incercarea de a parea mai macho cu barbile moderne, barbatii petrec la coafor mai mult timp decat femeile si cheltuie mai multi bani pe produse de ingrijire. Ca sa nu mai vorbim ca se epileaza pe picioare si pe piept mai des decat femeile.

Ess
3rd May 2019, 23:03
in minivacanta asta am dat iama in "librarie" pe oldies but goldies si pe cateva mai noi descarcate:

seven brides for seven brothers - 9/10
unul din musical masterpiece-urile din anii "60. fiica-mea iubeste filmul asta.

the Doors - 9.5/10
l-am vazut de 10 ori si de 10 ori mi s-a parut putin "fusherit" finalul lui lizard king. un film superb de-altfel.

the day of the jackal - 7/10
din pacate si aici de gaulle scapa :)

midnight run - 7/10
un film usurel de duminica dupa-masa pe care-l recomand

si astea mai noi, fara prea multe comentarii:
the tale - 6/10
solo- 8/10
aquaman - 3/10
rampage - 3/10
nostalgia - 7/10

Johnny D
4th May 2019, 17:47
Deci ti-a placut Solo ala vechi!:)

manichiura.
Tu taci acolo cu manichiura si uita-te la serial, ca l-am inceput a 2-a oara si tot tare e!:ok:
Deja-s tot la episodu 3, dar din sezonul 2!:))




PS: E vorba de Solo asta nou?:o: Pai e mai lung titlul!:)) Si mai prost filmul!:D

Doctor_Satan
6th May 2019, 10:34
Ti-am zis ca n-am cum sa-l vad. Inca sunt in urma la TWD si mai am vreo 3 episoade din Galactica si sanse mici sa recuperez prea curand.
Plus ca multe filme de lung metraj le-am ratat.

Johnny D
6th May 2019, 11:26
Treaba ta, am ajuns deja la ep 7 din sezonu 3 la revizionare. E prea bun, putine filme artistice mai bune!;)
Daca as fi in locul tau, as pune pe pauza TWD, nici nu se compara cu GoT. Nici pe departe. Intreaba pe cine vrei.
Eu de exemplu cum am vazut 24, am inceput alt serial cu Kiefer Sutherland, si am ramas la episodu 19 din sezonu 2 al Designated Survivor, deja m-am cam plictisit de el, revizionarea GoT e de 5 ori mai buna, cel putin! O prima vizionare ar fi cam de 15, clar!:)


LE: Da Uti, The Lobster a fost un film misto, ce trebuie vazut.

Johnny D
13th May 2019, 10:27
Rampage 2018 6.5/10 - Another Dwayne Johnson cataclysm movie. But it was fun to watch, 3 superbeasts destroying Chicago! Why not? Hehe... And.... funny the last joke. Gross but perfect for a building sized monkey! :P

Arctic 2018 6.5/10 - Good job here for Mads Mikkelsen. Well done, worth to watch movie, his hardships felt very realistic.

Polar 2019 7/10 - I liked it, especially the last 30-35 minutes. Mads Mikkelsen delivers again. The fuck scene was perfectly woven into the story.

The Circle 2017 5.5/10 - Meh, whatevs. Nope, the internet is not bad - only those who use it wrongly! Like anything else! So FUCK YOU!

The Post 2017 6/10 - Not bad but quite boring. The supreme justice court call at the end saved it a bit "In the First Amendment, the Founding Fathers gave the free press the protection it must have to fulfill its essential role in our democracy. The press was to serve the governed, not the governors." Oh-Yes, Oh-Yes, Oh-Yes.

Doctor_Satan
29th May 2019, 17:12
Suicide squad - 5/10
Mi s-a parut ca l-au fact doar de dragul de a mai face un film si din seria DC.
Ca sa consideri actiunea plauzibila iti trebuie foarte multa toleranta. In mai putin de cateva zile deja uiti despre ce a fost vorba.

Dark Tower - 7/10
Trece bine drept un film de actiune fara prea multe pretentii.

The man with the iron heart - 9/10
Un film foarte reusit, cu un actor care pana de curand n-a prins nici un rol mare in afara de cel de John Connor in ameteala aia de continuare la Terminator.
Dar in 2 ani a prin 2 roluri pe care le-a interpretat chiar bine.

Utilizator
29th May 2019, 18:59
am vazut aseara Brexit:The Uncivil War, o poveste centrata pe strategul campaniei Brexit' Dominic Cummings.
Cu Benedict Cumberbatch in rolul strategului sociopat.
Respectiv cel care a produs sloganul principal "take back control", a dat directia campaniei si a utilizat mesaje tintite pe social media pentru a convinge electoratul nehotarat.
Un tip cu biografie interesanta, absolvent de istorie (!?!), cu o aventura de vreo 3 ani in Rusia imediat dupa absolvire, unde a incercat sa puna pe roate o mica companie aviatica.
Un film bun despre cum se face campanie profesionala online si despre rolul crucial al social media in comunicarea politica si mani****rea in masa a intentiei de vot.

As spune ca tipul a fost genial daca treaba asta nu ar fi fost facuta si de altii.
Inspaimantator in toate astea este faptul ca o campanie "contra", distructiva, are enorm de mari sanse de reusita cu noile metode pentru ca se poate plia pe un limbaj simplu pe intelesul maselor.
In schimb mai este mult de invatat pentru a realiza prin aceleasi mijloace o campanie "pro", de promovare a rezultatelor obtinute si de a convinge electoratul ca merita sa continue pe aceiasi directie.
Asta pentru ca numarul nemultumitilor va fi aproape intotdeauna mai mare sau egal fata de cei multumiti sau capabili sa judece date concrete.
Si pentru ca social media a pus semnul de egalitate intre experti si plebe. Vorba lui Umberto Eco, de cand cu aparitia social media prostul satului a devenit lider de opinie online.

Capitanu.Burcea
18th June 2019, 07:28
I am mother e un sf corect, un colăjel de idei si accesorii din filmele de gen. Nu insist aici :D Se cam labageste spre final, cand cele 3 personaje termina benzina si, fara zvac, trec linia de finish. Daca il judeci la inceput, apoi la mijloc, e ok. Insa per total livreaza cam putin si pe cai batatorite deja. 6/10. Daca tii cont ce grad de infestare cu fecale au filmele netflix, e chiar de 8/10.

Johnny D
18th June 2019, 09:29
Shazam! 2019 7/10 - A aparut ieri varianta apropiata de DVD, de cand tot asteptam.... Pana la urma a fost un mare fas, n-a fost chiar rau dar nici nu stiu ce. Faza cu berea a fost misto, si cum i-au facut pe mutalaii aia de 7 pacate, seamana cu Apostolii din Berserk manga, asta mi-a placut, de-aia i-am si dat 1p daca nu mai mult in plus, ca altfel, ar fi fost doar usor peste mediocru.

Utilizator
18th June 2019, 18:12
Am vazut Greenbook, mi-a placut.
Bine facut, scenariu solid, bine regizat de Peter Farrelly, haios, nu stiam ca este pe baza unui caz real.
Admirabil ca un pianist de culoare si-a asumat intentionat un turneu in statele sudiste in anii '60, pe cand segregatia rasiala era inca in floare in SUA.
Din cate stiu a fost incitat de experienta altora asemenea lui, in mod remarcabil Nat King Cole care dealtfel a si fost batut pe scena de catre KKK men.
Vigo e excelent in rol, nu l-as fi vazut un actor asa de versatil dupa performanta sa din LOTR, dar m-a convins in multe alte filme.
Insa tot castingul e foarte bun.

Am vazut si celalalt film similar de la Oscarurile de anul asta si regizat de Spike Lee, respectiv BlacKkKlansman.
Si asta e misto, bine facut, super-haios dar parca exagereaza cam mult in final.

Am vazut si The Favourite care insa nu mi-a spus nimic.
E bine jucat, bine filmat, o adaptare modernizata pe alocuri.
Dar e plat si cu un subiect la care cred ca putini rezoneaza: batalia extrema intre doua bagaboante pentru a ramane / a deveni favorita reginei Anne.

Capitanu.Burcea
22nd June 2019, 11:02
Metre, din ce spui, Greenbook pare un Driving Miss Daisy reloaded. Care e smecheria, filmul asta a mai fost premiat in anii 90, l-au resapat din nou? :)) Un antirasism dulce, care iti gadila intr-un mod placut lindi...copleul. Sa ma duc sa urinez in chiuveta de emotie? As prefera in lift, ca in zilele de glorie...

Utilizator
24th June 2019, 12:56
Sefu', nu stiu la ce film din anii '90 te referi dar e posibil sa ai dreptate, filme despre rasism in America sunt tone.
Greenbook nu e nici pe departe capodopera, nu e memorabil, nu stiu daca iti creaza emotii asa de puternice :D, dar e entertaining si e un film de larg consum bine facut.

Johnny D
27th June 2019, 08:20
Brexit 2019 6.5/10 - Politics. Meh, the ending saved it a bit. Although I don't understand if the means to reach the Brexit was legal or not. From where I'm standing, they're still out so must have been legal, just barely.
The Man With The Iron Heart 2017 6/10 - History. Not bad but not rememberable.
I Am Mother 2019 7/10 - SF. It was more than decent, one can enjoy.
The Dark Horse 2014 7.5/10 - Biographyc. Inspired from real events. The best of the lot, something missed from being great but it was a nice journey next to Genesis (Cliff Curtis) who is portraying the role of a gentile mentally challenged black-man who in his day was a chess champion and his struggles in a bad community.
What stands out was this dialog in the beginning of the movie that sets the pace for all of it:
Gang member addressing Genesis's nephew: Go on, boy. Get us a beer, boy.
Gang member addressing Genesis: You all right there, bro?
*Genesis stares at him*
Gang member addressing Genesis: You keep staring, cuz, you're gonna lose those fuckin' eyes in a sec.
Genesis: Better me than a little kid, eh, bro?
The most heartbreaking moment came more towards the beginning rather than the end, I could even call it the 1st boiling point of sorts when he got out of the mental institute and received 1000 dollars from his gang boss brother to get him on his way, he bought chess requisits for those children from poor families he was teaching chess to, keeping barely enough money to eat and none for housing, so he was living in a park, sleeping next to a statue at night. And instead of receiving at least some appreciations if not more, he was barated: "How can a measly, dangerous homeless man teach our children?", I mean that was... fuck.

Johnny D
28th June 2019, 16:13
You Don't Know Jack 2010 8/10 - Biographic. Someone was surprised once because I said that I hate the law! Well, I think I never hated the law and law's little midgets like this particular retarded judge as I did at the end of this movie! The law's utility is that it prevents chaos and enforces order, and it's formed out of most peoples condensed moralities or beliefs. Actually it's not, it's actually formed out of politicians condensed interests, which is poison, as they are poison and should be extinct. There's no need for politicians in 21st century where you can cast your vote directly through the internet, no need for representation at the center, so they are totally useless, except if they wouldn't be poisonous. The law is enforced by useless people, useless for anything good, but totally useful for bad - poisonous people that put their poison next to the constitution making it rotten instead of improving it! That's why I hate the law in it's current form - regulated by poisonous people, regardless of it's ability to ensure order into chaos. Now I understand The Joker for hating it much more than I do. If you wanna hate the law and retarded people that are ensured to be in power by today's laws that allow them to be, watch this movie.
Spectral 2016 5.5/10 - Some netflix SF that gets lost into mediocrity.

Johnny D
4th July 2019, 23:12
Beasts of No Nation 2015 6/10 - It has a much higher rating on IMDB but for me, it didn't do it. Even though I watched about 4-5 times the scene when the lil boy (the protagonist) threw that machete into that poor guys skull! That was something new to see, lol. But the whole movie just isn't that spectacular. I'm fed up with the atrocities of war by now, I even consider them boring (yes people are made of flesh and blood - showing this to me all the time doesn't impress me anymore), thus the lower rate for this one from me. What impresses me is that a defenceless man is afraid and nobody gives a shit, later on showing me his entrails doesn't impress me in the slightest, opposed to your nearly total ignorance to his fear before you made him shish kebab. And you're supposed to be better than him? *scoffs* Sometimes I think this sort of movies actually do more harm than good, because they really can make me think that only african, asian, latino (mexicans) and muslim/islamic people use machetes/knives to mass execute people, caucasians would never be that sadistic, meaning caucasians really are a morally superior race! And that is dangerous!

The Normal Heart 2014 7/10 - Drama. This movie is about a horrible virus unleashed into the gay community in USA. Maybe unleashed is the wrong word, more like a virus appears that only affects the gay community. This movie has some nice scenes that are a pleasure to watch. Especially how they feel they are completely ignored and let to die by the state officials, which seems to be the truth here.

The Professor and The Madman 2019 7.5/10 - Biography. When you see Mel Gibson and Sean Penn in a distribution, you know it's gonna be good. This is made after real events and Penn's performance is nothing short of worthy of an award. This is a delightful drama that again shows how some people smart or not can have miserable lives, but still, through just a bit of compassion from others, their lives can have a modicum of comfort.

Johnny D
9th July 2019, 14:14
Shadow 2018 7/10 - Chinese movie. Some original martial arts here but the spinning blades umbrella, I'm afraid although spectacular, not real. After you spin like 80 times, you won't know down from up, let alone successfully shoot at targets! But the ending was... surprising. lol

Sevilla86
9th July 2019, 18:14
Da, e imposibil :D

https://www.youtube.com/watch?v=l2VuosSk9zU

Johnny D
9th July 2019, 23:39
N-am vazut un arc in mana ei!:D

Johnny D
3rd August 2019, 08:42
Brimstone 2016 7.5/10 - Legit child-rape with Bible in hand - Mohammed would approve! In western times this movie shows you how a man can legit fuck his wife, his daughter and even get close on doing it to his grand daughter, all within the boundaries of The Bible! Cool! I wish I lived in those times people could interpret The Bible so retarded.:)) But not as a girl, nope. (I didn't think the daughter could pull a Vin Diesel at the end, but she did do it!) Jon Snow was here, not too bright though.

Johnny D
16th August 2019, 20:40
Searching 2018 9/10 - This movie is like no other, it happens more than 80% on a computer screen, but it's simply brilliant! Through it's simplicity and truth of human nature, SOOOOO aplicable to our day and age! The writing is truly good, the actors are exactly what's needed, you feel like this happening to your neighboor, it's THAT real! Unmissable!

Avengers: Endgame 2019 8/10 - Not as good as Infinity War, but a respectfully well enough made conclusion to the story... bla bla, whatevs, just watch Searching! :yes:

Raiden
22nd August 2019, 00:04
Once Upon A Time In Hollywood - Tarantino e un geniu. nu mi s-a parut neaparat cel mai bun film al lui Tarantino (Pulp Fiction, Reservoir Dogs and Inglourious Basterds might be better), dar a fost de departe cel mai pretentios proiect al lui si cu cel mai grandios si spectaculos final nu doar din toate filmele lui, ci din toate filmele in general. Experienta de la cinema s-ar putea sa-mi influenteze nota, dar aia e. 10/10 nu am reusit sa notez un film mai jos de 9 de la Tarantino, chiar si Death Proof mi s-a parut excelent.

Johnny D
22nd August 2019, 07:26
Ti s-o fi parand tie, si altora, dar mie personal Inglorious Basterds mi s-a parut o porcarie, 6/10 maxim i-as da.
In opinia mea, toti au cate un film prost, cel putin unul, nu exista exceptie. Poate James Cameron.:P

Johnny D
25th August 2019, 15:13
My Hero Academia: Two Heroes 2018 9/10 I forgot since when I've seen an anime movie better than the anime itself, but this was it! :yes: The original anime is very good but they somehow made this movie better, I needed to do some business today morning but I couldn't, fuck you business, I need to finish this movie since I've started it, not expecting to be quite this good! :o: It has pretty much everything anyone needs, action, tears, free stuff, cagey stuff, cool scenery on and off combat and a full blown ending! :yes: I mean, they beat Magneto on steroids here, for Christs sake! Magneto disliked this movie! :)) ROFL (Watch the after credis too, some anime makers reward you for that, also the case here! ;)


E film, deci l-am postat aici!:)) Nu va strica si voua sa vedeti ceva ce-n filme nu vedeti niciodata. Daca n-ati fi niste ciungi mental cu carpe pe neuroni. Ma rog.:rolleyes:


Si inca un film bun, e animat doar in cazul fetelor personajelor, restu e facut prin CGI si arata bine:
Blame! (2017) 8/10 - SF cu megastructura de orase, actiunea se petrece intr-un megaoras de genul asta, multe sute de ani in viitorul omenirii. Aceste megaorase erau conduse de oameni cu anumita programare genetica, dar acesti oameni nu mai exista, asadar toti oamenii care mai traiesc in ele sunt vazuti drept straini si atacati imediat de sistemele de siguranta ale orasului. E misto, ce sa mai, l-am vazut de 2 ori scurt si chiar am inceput a 3-a oara asa de dragu melodiei de start cand copiii incearca sa gaseasca de mancare fugind pe-acolo in costume de protectie, asa cum incepe filmul.

Utilizator
26th August 2019, 15:02
am vazut Escape room, un thriller cu o idee foarte interesanta la baza si realizat decent.
Bineinteles ca este vorba despre un grup de cetateni atent selectati care participa la un Escape room mai altfel.
Finalul lasa loc de continuare sau iti da de inteles ca jocul poate continua la scara mai mare.
Destul de asemanator cu mai vechiul Cube.
Nu e capodopera dar merge.

Doctor_Satan
27th August 2019, 14:18
Brimstone 2016 7.5/10 - Legit child-rape with Bible in hand - Mohammed would approve! In western times this movie shows you how a man can legit fuck his wife, his daughter and even get close on doing it to his grand daughter, all within the boundaries of The Bible! Cool! I wish I lived in those times people could interpret The Bible so retarded.:)) But not as a girl, nope. (I didn't think the daughter could pull a Vin Diesel at the end, but she did do it!) Jon Snow was here, not too bright though.

E greu acum, ca dulciurile sunt scumpe si copii din Romania tot mai informati, nu?

Johnny D
27th August 2019, 18:35
Ia la el, ce dume de Cipel rasuflat si-a tras!:))

Hingherul
27th August 2019, 20:15
... Ai un nume, si-un renume,
Forta, forta, Ionel.... :))

Johnny D
28th August 2019, 07:54
Ce se-aseamana, se-aduna.:rolleyes:

Johnny D
5th September 2019, 07:45
As we are on the oldies but goodies chapter, The Abyss 1989 8.5/10, haven't seen it in more then a decade and you have to look at this masterpieces with adult eyes, they will reveal better aspects in some respects! This movie is overall well made with the exception of 2 scenes: one that may be the best resuscitation scene ever and the 2nd that's the epic ending. James Cameron simply can't do wrong in a movie, especially if he's also written the script.

Batman: The Killing Joke 2016 7.5/10 - Latest movie I've just seen out of the american animated cartoon series of Batman movies! For me it was nice, the dialog was well written and you generally felt entertained. There's no more intelligent and adrenaline pumping rivalry to my mind that this one between Batman and The Joker, so I'm always biased when judging it, and the last joke wasn't half bad.

Sphere 1998 7/10 - If you see The Abyss, you need to see more of it's kind like The Sphere.:) It's not that great, not that bad.

Numero Dieci
5th September 2019, 09:00
Pai si Mad Max?

Johnny D
5th September 2019, 21:26
Niciodata n-am avut chef sa-l revad pe ala.

As prefera Lethal Weapon daca tot aduci vb de Mel Gibbon.

Numero Dieci
5th September 2019, 21:30
Huoooo!

Plus ca si Fury Road e belea.

Numero Dieci
5th September 2019, 21:32
Huooo!

In caz classic de oldies but goodies.

Johnny D
5th September 2019, 21:33
Huoooo!

Plus ca si Fury Road e belea.

Pai da, e cel mai bun din serie!:D


Huooo!

In caz classic de oldies but goodies.

Da, dar aici scriu ce-am vazut. Daca nu ma uit la el, n-am cum sa-l scriu.:)

Doctor_Satan
6th September 2019, 10:10
IT cap 2 - 10/10
A fost reusit, chiar daca a omis multe lucruri din carte. Multe faze realizate frumos, demne de tinut minte.
Scena vizitei la batrana a fost una dintre cele mai bune.
Totusi, au fost cateva mici scapari, cum ar fi spre exemplu faptul ca Bowers era intr-un institut de psihiatrie dar la camera n-avea gratii.
Iar sotul lui Bev avea un rol chiar important in carte dar aici nu i-au dat prea mult timp pe ecran.

Johnny D
13th September 2019, 08:56
Baga-mi-as pl-n toate filmele alea care nu exista pe net in format HD cel putin sa-mi bag, doctore!:headbang:

Dark Phoenix 2019 7/10 - I don't agree with this and I'm sure many X-Men fans don't! It's completely off the rails with the original story. But the fights made up for it into a good, enjoyable movie.

Hellboy 2019 8/10 - Now I've been reticent in watching this but I like the general idea so I gave it a try. I'd enjoyed the original Ron Perlman's Hellboys saga, and I've read some reviews written by the fans of the original story and they didn't like this one. But you never know until you give it a try yourself! And it's been worth it! Just 2 things are below the quality of the original: the hand looks fake, looks like a glove and this actor doesn't have Perlman's charm but the rest is at least at the same lvl if not better! This Hellboy is far more graphic than the original, the script allows Hellboy to be even funnier (very good writing), he is much less invincible and the hell demons were cool, executing people on a roll in a fashion dedicated to their own curse/specialty. Didn't think Milla Jovovich would ever decay enough to play a good witch, but seems like she did.

A little copy dialog:
Hellboy: You made me a goddamn weapon.
Professor Broom: I just wanted to help you become the best you.
Hellboy: If you, uh, loved me, maybe you could talk to some of your human friends that would want to see me dead, rather than unleashing me to slaughter my brothers and sisters! [demons and monsters]
[he storms out the room]
Professor Broom: What?
Alice Monaghan: Just solid parenting.:P

Johnny D
17th September 2019, 14:45
World Trade Center 2006 7/10 - Impressive, Cage(y) stuff. Almost 3k people dead in the infamous terrorist attacks at the World Trade Center 11.09.2001, the so called 9/11. From the nearly 3k people trapped under the buildings, only 20 were found and rescued. Definitely worth a looksie.

The Dead Zone 1983 8/10 - A classic I didn't hear about till yesterday - again: oldies but goodies! Probably the best Christopher Walken movie I have ever seen. And he's the good guy! I enjoyed how natural he seemed in this role, no forcing or overacting whatsoever. I think from this movie derived that famous question: "Would you kill Hitler if you could, before he came to power?", but there's an addendum people missed "Especially if it'll cost you everything, including your life." Now that's the complete question! Would you now? :rolleyes:

Ess
4th October 2019, 23:51
Lajko - un tigan in cosmos - 9/10. o comedie neagra ungureasca dementiala, recomand cu caldura :D
https://hbogo.ro/filme/lajko-tigan-in-cosmos

Raiden
8th October 2019, 23:12
Joker a fost senzational. abia acum am ajuns acasa de la cinema si pe tot parcursul drumului m-am gandit numai la filmul asta. sala neasteptat de plina pentru marti seara (la 19:00 a inceput filmul), iar reactiile au fost majoritatea pozitive. Joaquin Phoenix a fost zeu in rolul asta, baaa zeu. interpretari top 10 of all time ? poate chiar top 5 ? nu exagerez deloc, e la nivel cu interpretarea lui Heath Ledger, pe alocuri mai bun, dar e impropriu sa-i comparam. am zis candva ca trebuie inviat Ledger pentru a interpreta rolul de Joker, pentru ca nimeni altcineva nu ar putea sa o faca mai bine, iata ca mi-a dat peste tastatura Joaquin Phoenix. ca sa nu intru prea mult in spoilers, filmul e despre cum Joker devine Joker bazat pe character development. nefiind un comics nerd, mi s-a parut foarte tare cum au povestit originea lui Joker. tin minte ca in Batmanul lui Burton, Joker a avut un accident chimic si de aia devenit asa, asta dupa ce a fost un gangster. in The Dark Knight nu se spun prea multe despre originea lui Joker. filmul asta ii da un nou meaning Jokerului, aflam de ce a ajuns asa si ce ii determina actiunile, te face chiar sa empatizezi cu el. 2019 ofera doua filme absolut colosale prin Once Upon A Time In Hollywood si Joker. sunt niste capodopere rare..... go watch it now !!!! 10/10

Johnny D
10th October 2019, 07:31
Stiam ca asa va fi. Insa nu pot sa-l vad ca n-am cinema!:ciocan:

Parerea mea chiar dinainte sa-l vad e c-ar trebui sa primeasca 10 oscaruri pentru scenariu, buget 76 de milioane si realizare de miliarde! Scenariul a facut diferenta!:ok: Si JP binenteles!;)

KKT! NU EXISTA INCA FORMAT VIZIONABIL NICI MACAR LA "Once Upon A Time in Hollywood"!:ciocan:



OT: Climax 2018 4/10 - French movie, the 1st dance was nice, that's why I gave it a 4. The rest is an absolute piece of shit! Don't!

Doctor_Satan
10th October 2019, 10:12
Fa si tu o plimbare la Cluj, ca ajungi fix la intrarea de la Vivo si faci o ora.

Johnny D
10th October 2019, 10:18
Sunt sarac, n-am bani nici de benzina, daramite de bilet.:(
Daca ar fi prin zona, as face cumva, m-as imprumta pe la vecini pana-n 15 la salar!:))

Ess
10th October 2019, 23:27
into the wild (2007) - 8.5/10 - un film cult despre eliberarea unui adolescent din ghearele parintilor, in salbaticie. cand ajunge la blue bus (o fi vreo analogie la "the end"-ul lui jim morrison - the blue bus, will take in us) - isi gaseste sfarsitul.
"when you forgive, you love" - in film
"to forgive is to suffer" - schuldiner

m-am gandit mult la acest film, dupa ce l-am vazut.

recomand cu caldura!

Johnny D
11th October 2019, 07:40
L-am vazut, e ala cu rulota? Slabist... M-am plictisit maxim la el.
Ce-i drept nici The Doors-ul tau ala genial nu m-a prea satisfacut.
Ala cu Freddy Mercury a fost peste d.p. meu d.v. si nici ala nu l-as recomanda.

OT: The Lion King 2019 7/10 - Hmm... wasn't bad but expected better. It's a bit too childish for mature audience and a little too death and savagery for children. When you watch The Jungle Book from 2016, similar movie, you feel it's for everyone while The Lion King seems to be for no one in particular. That being said, there's a thing I liked when his father spoke to him about the circle of life: "We eat herbivores, we die, we become grass than the herbivores eat us." Bit funny, never seen it that way.:P

Ess
11th October 2019, 23:27
L-am vazut, e ala cu rulota? Slabist... M-am plictisit maxim la el.
Ce-i drept nici The Doors-ul tau ala genial nu m-a prea satisfacut.
Ala cu Freddy Mercury a fost peste d.p. meu d.v. si nici ala nu l-as recomanda.



:)
era o jignire sa-i placa unuia care da note mari "realizarilor" marvel.

Novac
12th October 2019, 00:30
ti-am zis ioane ca o sa te tot trimita oamenii la culcare? ti-am zis

Johnny D
12th October 2019, 12:46
:)
era o jignire sa-i placa unuia care da note mari "realizarilor" marvel.

Plicticoseniile alea cu morti cerebrali trebuie sa placa cuiva, altfel ar disparea din existenta.:)


ti-am zis ioane ca o sa te tot trimita oamenii la culcare? ti-am zis

Novacel, ar fi fost o jignire din partea unuia care da note mari la productii cu caractere in moarte cerebrala, daca nu m-ar fi trimis la culcare dupa ce le-am criticat!:D
De fapt, cineva atent ar vedea ca nu le-am criticat, doar am zis ca m-au plictisit. Asta nu e o critica, n-am zis c-ar fi rele, doar ca pentru mine sunt degeaba. Asta nu inseamna ca sunt degeaba in general. Moartea aia cerebrala a lor are si ea o explicatie artistica, oricat de mult m-ar plictisi pe mine si inutil mi-ar fi mie sa vorbesc despre ea. Deci ma opresc.


Lajko - un tigan in cosmos - 9/10. o comedie neagra ungureasca dementiala, recomand cu caldura :D

Iti dai seama ca la asta nici nu pot sa ma uit!:)) Cine dracu se uita la asa ceva?

Uite, cel care apare pe IMDB si s-a uitat pe numele sau Habus, review intitulat: Give me Back One Hour of my Time Please :))
12 July 2019 | by Habus "I said one hour, because I haven't finished watching this. I usually finish watching movies, but in this case I couldn't. Felt like torture. The gags in this comedy are either cheap, lame, cliché or simply not funny at all. The production is good though, the idea had a potential, but the overall execution made this a pure time waster without any value. Do yourself a favor and skip this one."

Sunt sigur ca Habus nu m-ar trimite la culcare. Si ca el sunt cu milioanele.;)

Novacel, uita-te la filmele lu Ess cu note mari si apoi vorbeste!
Jos palaria in fata ta daca ti-au placut!:)):))
D.p. meu d.v. ar fi o tortura bine-meritata pt tine! Prove me wrong, I dare you!:D

Johnny D
15th October 2019, 09:40
Parasite 2019 7.5/10 - Corean shit. It was good enough. I expected more: an action movie after the anime with the alien hand parasite, lol.

Sir. Eko
17th October 2019, 13:47
Parasite 2019 7.5/10 - Corean shit. It was good enough. I expected more: an action movie after the anime with the alien hand parasite, lol.

De ce te-ai asteptat sa fie actiune ca nu inteleg.
Also, funny cum Parasite(film foarte bun) i-ai dat 7.5 si la mizeria de Hell Boy 8. Hell Boy a fost o abominatie.


Joker e bun :ok:

Sevilla86
17th October 2019, 14:00
Parasite 2019 7.5/10 - Corean shit. It was good enough. I expected more: an action movie after the anime with the alien hand parasite, lol.

Exista si filme dupa anime, dar nu e asta.
Se numesc Parasyte: Part 1 (2014) si Parasyte: Part 2 (2015).

Capitanu.Burcea
18th October 2019, 08:09
Film cu subiect de festival, o să rupa pipota pântre corporatisti :)) Nu e un repros, dar e cam ceea ce vor astia sa ardă prin foițele de profil. Si o arde bine. Nu e de dat cu libidineaua pă forumuri, dar e cam bun si, cel putin anul asta, Canu' se pișă pă Oscar cu jet de kinogramă. De remarcat ca Cichi Cean ăsta a cam trișat, e acelasi subiect din Snowpiercer, finisat asa cum trebe, dar fara blockbastăreală. Bine, intre ele a intercalat Okja, care e mai jegnant ca jegul de sub unghii. E un destul de subtil, lasat pe mainile cui nu trebuie poate deveni contondent :))

Daca eram pe defunctul computergames ii dadeam 7.5 :))

Johnny D
18th October 2019, 08:40
De ce te-ai asteptat sa fie actiune ca nu inteleg.
Also, funny cum Parasite(film foarte bun) i-ai dat 7.5 si la mizeria de Hell Boy 8. Hell Boy a fost o abominatie.

M-am asteptat sa fie dupa anime, anime-ul e cu 3 clase peste el, dar are alta tema, asa cum zice Sevilla. (De obicei filmele facute dupa anime-uri sunt niste porcarii, totusi exista o exceptie: Rurouni Kenshin 1,2&3. Insa tot anime-ul e fara doar si poate mai bun, doar ca acele filme cat de cat sa zicem ca-i fac dreptate.) Alienii ne invadeaza sub forma de paraziti, majoritatea ocupa gazda in creier si practic o inlocuiesc, dar cativa nu nimeresc si intra in alte parti ale corpului. Anime-ul e despre un tip la care-i nimereste mana si traiesc in parteneriat incercand sa-i opreasca pe ceilalti paraziti, care apar sa fie mult mai puternici.

Hell Boy a fost misto, l-am vazut de 2 ori, daca nu ti-a placut, asta e. La Parasite ala foarte bun doar un nebun s-ar uita de 2 ori, a vazut tot ce trebuie vazut din prima. Aici e diferenta intre filmele sub 8 si peste 8, cele peste 8 le-ai revedea fara problema. Nu pot sa-i dau 8 daca nu m-as mai uita la el, chiar daca a fost bun.

PS: Rogu-va, sa-mi traduca si mie cineva ce zice Capitanu'! Ca pare ca zice bine dar nu stiu despre ce vorbeste!:confused:

Johnny D
21st October 2019, 08:48
IT cap 2 - 10/10
A fost reusit, chiar daca a omis multe lucruri din carte. Multe faze realizate frumos, demne de tinut minte.
Scena vizitei la batrana a fost una dintre cele mai bune.
Totusi, au fost cateva mici scapari, cum ar fi spre exemplu faptul ca Bowers era intr-un institut de psihiatrie dar la camera n-avea gratii.
Iar sotul lui Bev avea un rol chiar important in carte dar aici nu i-au dat prea mult timp pe ecran.

Mie scena epica construita mi s-a parut chiar prima, aia cu fetita cu semn pe obraz, mi se pare ca e si prin trailer. Pur si simplu genial! Stii ce are sa urmeze si tot te caci pe tine cand se-ntampla!:)) (M-am uitat de 10 ori la scena aia si tot nu pot s-o vad cu sonorul pornit tare, ma cac pe mine efectiv.:))) De fapt eu la filmele horror cand sunt faze din astea, mereu reduc sonorul, de eram in cinema cred ca acolo pe scaun ma kkam direct, la cat de tare e sonorul (mult prea tare in opinia mea) in cinemauri!:))

Faza aia cand i-a cazut juma de fata emuland sarcastic tristetea si mahnirea ca fugea ala de el de se kk pe el, iar a fost belea rau "COOME AND PLAAAAY, WITH THE CLOOOWWWWWN!" Faza de la reintalnire, la masa iar a fost misto rau. Cand actorul ala de stand up comedy i-a mimat mama unuia facand ca un wookie sau ma rog, ceva creatura grasana din Star Wars, dr. Xavier a ras cat a putut, si eu am ras la fel! Mai rar asa faze comice in filme horror!:))

Ii dau totusi doar 9/10 chiar daca e poate cel mai bun horror facut vreodata!:ok: Pentru ca genul horror nu poti sa-l prea pui intre capopopere, oricat ai incerca. Insa au fost niste faze misto rau, atat in prima parte cat si in aceasta parte a 2-a.

Concluzie: ca cineva care a vazut filmele originale, aceste remake-uri au fost si mai bune! Le-au facut cinste, chiar au si plusat! Bravo celor implicati!:ok:
Adendum la concluzie: l-am vazut in calitate buna, dar cand apare bluray, o sa-l vad din nou, trebuie!:ok:

PS: Stii ce-ar fi genial daca am gasi pe net? Faze cu publicul filmat vazand cele mai horror scene din IT! Ai de plm, mi-as da 10 ani din viata sa vad asa ceva filmat! Nu exagerez sa cred ca unii s-au kkt pe ei acolo la cinema si-au trebuit sa fuga la baie rapid dupa unele scene!:))

Asta nu-mi place mie in cinema-urile romanesti, cel putin acolo la mall unde-am fost la Avatar. Atata de tare dau sonorul ala de simt cum imi vibreaza matzele-n mine de la sunet, simt ca fac infarct. Jur. Practic din cauza asta nici nu m-as duce la cinema. Cu-atat mai putin la un film horror!:))

Doctor_Satan
21st October 2019, 11:48
La mine din pacate publicul a stricat filmul.
A fost o gasca de gradinita care a trancanit tot filmul. Plozii din ziua de azi zici ca au ADHD, vorbesc, mancanca, se uita la film si scriu la telefon in acelasi timp.
Ca-n 5 minute uita tot, si-s obezi pentru ca nu-s atenti cat baga sub bot, asta e partea a doua.

Johnny D
21st October 2019, 14:44
Doamne fereste, imagineaza-ti sa vezi filmu asta in 3D!:shocked: Nu scapi viu, ma jur!
Cred ca as iesi din cinema cu chilotii la mana, spalati! Daca as mai iesi viu si nu pe targa!:))

Doctor_Satan
21st October 2019, 15:37
Depinde cat de fan filme horror esti. Eu primul l-am vazut cand eram copil, deci vizionarea celui nou mi-a produs placere.
La fel si Pet Sematary.

Hingherul
21st October 2019, 15:52
Cred ca as iesi din cinema cu chilotii la mana, spalati! Daca as mai iesi viu si nu pe targa!:))

Al dreacu oportunist, nu ai scapa nicio ocazie sa iti dai chilotii jos in fata copiilor...

Doctor_Satan
21st October 2019, 16:33
La asta chiar numai tu te puteai gandi. :happy

Johnny D
21st October 2019, 16:50
Depinde cat de fan filme horror esti. Eu primul l-am vazut cand eram copil, deci vizionarea celui nou mi-a produs placere.
La fel si Pet Sematary.

La fel si eu.:)

Am postat un remake la scena aia cu fetica cu cicatrice pe obraz pe youtube!
Mi-au sters-o aia direct, noroc ca n-au observat-o si ca reply la cineva!:))

*Pennywise drooling and masturbating*
Viky: You're supposed to say th...
*Pennywise cums on Viki's face*: see? Pooh! All gone!
*mothers running out the cinema with their children screaming*
Me: man, I didn't think it could get that scary! ;) :D

Capitanu.Burcea
22nd October 2019, 07:36
Arunc si eu un ochi, parca am vazut pe shitlist-ul netflix prima parte. Pt orice eventualitate, țin un 3.5/10 la indemana, nu se stie cand poate fi util :))

Johnny D
22nd October 2019, 11:45
:)) De nu razi la faza aia de la masa intre cei doi "iubiti" si discutia despre sotiile lor! Esti nevrednic!:D

Utilizator
22nd October 2019, 12:23
Merita sa aruncati un ochi peste Laundromat daca v-a placut filmul The Big Short despre bula imobiliara din SUA car ea declansat criza economica din 2007/2008.

Laundromat este in aceeasi cheie, dar de data asta despre scandalul Mossack - Fonseca si fraudele de pe piata asigurarilor.
Ceva de genul daca furi doi lei infunzi imediat puscaria dar daca te arunci la milioane si ai alura de bashtan atunci e OK.
E regizat de Sodenbergh si are o distributie stelara cu Meryl Streep, Garry Oldman, Antonio Banderas si inca vreo cativa.
Nu e un film de top dar merge daca va plac filmele in nota comica despre fraudele manuitorilor de bani.

Johnny D
28th October 2019, 22:54
Arunc si eu un ochi, parca am vazut pe shitlist-ul netflix prima parte. Pt orice eventualitate, țin un 3.5/10 la indemana, nu se stie cand poate fi util :))

No, bai! Vazut-ai IT: Chapter Two? Ca tot stau dupa tine!:)

Doctor_Satan
29th October 2019, 09:35
Zombieland 2 - 4/10
Nota am dat-o pentru ca Woody e amuzant, pentru ca filmul abia daca merita un punct.
Multe momente plictisitoare, cele siropoase nu-si aveau locul si au fost prea multe.
2-3 faze amuzante si cam atat.

Doctor_Satan
30th October 2019, 09:52
Joker Atentie, contine spoilere.
Pe de o parte, e film de nota 10.
Au facut un personaj foarte reusit, actiunea este captivanta, atmosfera e realista si te face sa simti ca traiesti acolo.
De fapt, e chiar foarte realist, actiunea e din timpurile noastre.
Faptul ca te face sa empatizezi cu Jokerul si-l face uman, e genial pe de o parte.
Dar pe alta parte, filmul de nota 0.
Sa-l faci pe Joker victima a sistemului il transforma intr-un personaj demn de mila. Devine povestea muritorului de rand, cu probleme psihice, de care statul se descotoroseste fara remuscari.
Ce naiba, putea fi roman Jokerul.
Desi e genial, mi se pare ca a cam omorat personajul pentru ca el trebuia sa-ti inspire ura si frica in acelasi timp, trebuia sa fie fara suflet, fara constiinta, nu un individ cu probleme impins la crima de catre societate.

Acest film mi-a creat cele mai contrare sentimente fata de el, cum nici un alt film n-a mai reusit.
Nu cred ca m-as plictisi daca l-as revedea. De 3 ori.

Doctor_Satan
31st October 2019, 09:34
Dark Phoenix - 5/10
Nota de trecere o ia pentru faptul ca au atins si acest subiect, dar a iesit de parca l-au atins cand au dat cu el de pamant.
In rest, nu prea am ce zice de bine. Au avut buget de doar un sfert de echipa, scenariul slab, multe faze penale.
In concluzie, trebuie sa fii foarte ingaduitor (eu am exagerat chiar) sa spui ca este un film pe care are rost sa-ti pierzi vremea sa-l vezi.

Johnny D
5th November 2019, 08:25
Been watching lots of movies lately (like usual), but this one seen yesterday is from a different league.

The Elephant Man 1980 9/10 - I can't believe I haven't seen this one until today, especially since it's also staring a young Anthony Hopkins, in an age he wasn't yet certain he's as brilliant as he is. One of the best dramas I have ever seen, if not the best. I can't remember one in which I cried more than to this one, except the anime Little Princess Sara (Shôkôjo Sera) and La Rose de Versailles (Berusaiyu no bara). And I think I would know because drama is my favorite genre! But those 2 anime weren't stories captured in 2 hours, but in more than a dozen!

It's made in the crude ways of the 70's but even so, it's eviscerating at times. The most eviscerating fact is that it's made after a real story!! What!? Yes. A real story. https://en.wikipedia.org/wiki/Joseph_Merrick (Not that Wiki can be considered fact but I don't think it lies in this particular matter.) This is a man who's life needs to be investigated, and not for money. A little quote from wiki <<Merrick left school aged 13, which was usual for the time. His home-life was now "a perfect misery", and neither his father nor his stepmother demonstrated affection towards him. The Autobiography of Joseph Carey Merrick: "I was taunted and sneered at so that I would not go home to my meals, and used to stay in the streets with a hungry belly rather than return for anything to eat, what few half-meals I did have, I was taunted with the remarks: That's more than you have earned." >>

The 1st time I cried in this movie was right at the beginning when he 1st sat on a bed for years and I realized he doesn't speak because he is afraid. I wonder how many people realized that before it was obvious. What's obvious is that this is a masterpiece people have forgotten, the most terrible sin of cinematography who's supposed to keep it alive forever.

A beautiful poem written by this wonderful person, Joseph Merrick - The Elephant Man:

Tis true my form is something odd,
But blaming me is blaming God;
Could I create myself anew
I would not fail in pleasing you.

If I could reach from pole to pole
Or grasp the ocean with a span,
I would be measured by the soul;
The mind's the standard of the man.

JJ
10th November 2019, 02:56
El Camino - 8/10 daca ai vazut Breaking Bad. Povestea lui Jesse primeste un final, si o gramada din personajele serialului revin pe ecran. Daca n-ai vazut Breaking Bad, nu prea are cum sa te prinda filmul asta.

El Pistolero
10th November 2019, 11:57
Eu am văzut BB și tot nu m-a prins. Mi s-a părut slab, plictisitor.

Doctor_Satan
12th November 2019, 10:45
Prayer before dawn - 10/10
Brutal. Sumbru. Real.
Cam asta ar fi de spus despre ecranizarea unui bestseller in care descrie perioada petrecuta in inchisoare thailandeza de Billy Moore.
Nu e un film cu efecte speciale si vrajeli, ci doar relateaza realitatea.
Acum vreau sa citesc si cartea, ca presupun ca relateaza mai multe decat filmul.

Johnny D
12th November 2019, 23:45
La Revolution Francaise 1989 8/10 - Film de 5 ore si jumatate, acuma ma uit la el, sunt cam pe la 3 ore si ceva, vad aici vreo 2-3 actori americani de mare anvergura intre atatia francezi, si cu interes ma concentram pe buzele lor si intr-adevar vorbesc franceza. Toata problema e ca nu e vocea lor, nu pot sa-nteleg de ce dracului au trebuit francezii astia sa dubleze un film deja vorbit in limba lor!:rosu: In rest, ca actiune, oameni confuzi tot fug de colo colo si se bat intre ei pentru nu stiu ce. Cam asta a fost revolutia franceza ani de zile!:)) Nu e de mirare ce le-a luat atata timp!:D Desi per total, mi-e mila de ei... Cea mai mare porcarie pe care am vazut-o de mult timp incoace a fost cand regele cu familia lui, Antoinette d'Austril cu du copcil si totshivrei dupe ea, au fugit la Adunarea Nationala unde au primit refugiu, de fapt n-au fugit, au primit permisie de la militia pariziana ce le asalta castelul din Paris. Bun, pana aci, bon-bon. Si ce sa vezi? Dupa ce-au plecat, tot s-au omorat aia intre ei!:shock::happy:groggy: Pentru ce dracului ca scopul atacului tocmai a parasit castelul? Doamne ce oameni tampiti... te doare mintiocu. Au venit convinsi sa omoare pe cineva, si cum de rege si familia lui le-a fost mila la acea data, au zis sa se-omoare cu garzile straine (nefranceze) ale regelui, pe sistemul "Noi pentru ce-am mai venit aici?"... mi se pare de bun simt. Logic.:rolleyes:

PS: Simpatic cum la final s-au killarit intre ei pentru putere toti astia de-au fost capii revolutiei.:)) Sau mai bine zis, insurectiei. Valori umane deosebite, ce sa-ti spun!:D Au ucis multi si apoi ei la randul lor au fost ucisi. A ucide e gresit indiferent de crez sau scop. Intr-un fel se nimereste finalul.

Johnny D
18th November 2019, 07:19
Brawl in Cell Block 99 2017 8.5/10 - Just a fucking good movie when a renown Hollywood comedy actor plays a psycho american ninja! Above all else I consider this movie a lesson about what must be done: see what's in front of you, don't think about it, just do it because the alternative... is not an option. Recommended? Only if you like violence and drama! ;)

El Camino: A Breaking Bad Movie 2019 - 6.5/10 Mda... Au trebuit sa puna Breaking Bad in titlu ca sa te intereseze de el. Asta spune cam tot.:))

American Made 2017 7/10 - Tom Cruise. Mi-a placut gluma aia cand au iesit din avion, 1p doar pt gluma aia! That's a good one!:D

Johnny D
19th November 2019, 18:13
Rob Roy 1995 7.5/10 - Liam Neeson is good but Tim Roth is awesome here. Seen it countless times.

Falling Down 1993 9/10 - Grossly underestimated movie, you can't die before you've seen it! I've just seen it for the 3rd time, 1st 2 times probably like 2 decades ago. I loved it way better now than I did then. It's a gift for a movie to be liked better later on. Probably the best Michael Douglas movie ever made. He acts the shit out of this! Almost to the point that the scenes where he's not in, are irrelevant, but when he's there, everything connects. Love his trip, from the moment he gets out of the car, till the moment the curtain falls over his video with his family way back when. When a drama is well written and perfect acted, it's well enjoyed. If you don't understand anything from this movie, don't bother learning anything ever again.

Gandhi 1982 8/10 for the movie, but 10/10 for the man! And the actor playing him! I didn't know he was a lawyer, or I forgot. Incidentally, I watched a documentary about Gandhi's assassination right before the movie, and I feel compelled to quote Albert Einstein: "Generations to come will scarce believe that such a one as this ever in flesh and blood walked upon this earth." It's unfathomable how a person of his own country, moreover, of his own faith could assassinate him! That just shows you that no matter how humble, kind and lovable a man or a woman can be, they are not immune to extremist hate, the worst kind of hate there is.

iulian_1976
25th November 2019, 18:50
Umbre sezonul 3 :) este ca un film fain seraial 7 episoade :)

Johnny D
30th November 2019, 21:33
Joker 2019 10/10 - Nothing short of what I expected. Hands down the best psychological drama ever made, as best as I recall seeing. I never thought that The Joker could be the hero, that would pretty much make everyone else the villains, but it does happen! He does it! Monumental performance by Joaquin Phoenix.

Honestly I thought the script would be brilliant, but it's just about good enough, he makes it seem brilliant! Or maybe JP just embodies perfectly the vision of the screenplay writer, and they're both equally good! I've seen it in something akin HDrip and enjoyed every moment of this movie and I await the Blu Ray release so I can enjoy it again, in more detail!

The only way you wouldn't like this movie is if you'd be too much of a child or too stupid for it, as it has the most substance a movie can have, by a fucking continental drift from the lot! It may be my favorite movie ever, but I have to see it a few more times to be certain! I give it good chances though, I liked him before, but this is the 1st time I truly loved a Joker!

Johnny D
4th December 2019, 16:52
End credits of Once Upon a Time in Hollywood ad (https://www.youtube.com/watch?v=uSkEfKa8CDg) :)) 8/10 pt film.

irinaidu
5th December 2019, 01:54
into the wild (2007) - 8.5/10 - un film cult despre eliberarea unui adolescent din ghearele parintilor, in salbaticie. cand ajunge la blue bus (o fi vreo analogie la "the end"-ul lui jim morrison - the blue bus, will take in us) - isi gaseste sfarsitul.
"when you forgive, you love" - in film
"to forgive is to suffer" - schuldiner

m-am gandit mult la acest film, dupa ce l-am vazut.

recomand cu caldura!

Da.... tare fain filmul .... si coloana sonora.

Johnny D
5th December 2019, 02:05
:o: Oare ce-a fost fain la el... in afara de plictis total, n-am remarcat altceva.:P
Partea aiurea e ca nu-mi amintesc mare lucru, cred c-am si dat cu fast forward cand n-am mai putut de plictiseala, dialoguri penale, actiune penala, semnificatii penale... nimic n-am vazut bun in filmu ala. Si nimeni nu zice ce-a vazut si eu am ratat, sa stiu si io.

irinaidu
5th December 2019, 21:41
:o: Oare ce-a fost fain la el... in afara de plictis total, n-am remarcat altceva.:P
Partea aiurea e ca nu-mi amintesc mare lucru, cred c-am si dat cu fast forward cand n-am mai putut de plictiseala, dialoguri penale, actiune penala, semnificatii penale... nimic n-am vazut bun in filmu ala. Si nimeni nu zice ce-a vazut si eu am ratat, sa stiu si io.

Acu chiar e ok sa avem pareri diferite. E foarte posibil sa cautam lucruri diferite intr-un film si sa avem valori diferite fata de care sa masuram un film.
De ce mi-a placut mie ( si eu l-am vazut de muuuult si multe detalii au disparut din memorie):
- prezinta un tanar care e manat de un ideal ( desprinderea de consumism, materialism, de violenta si agresivitatea societatii ) si care are anumite motive intemeiate sa isi doreasca ca parintii lui sa vada si punctul lui de vedere . Omul e educat si inteligent.
- in acelasi timp, cu toate ca ideile lui par a fi altruiste, par a fi admirabile si par a reprezenta virtuti, filmul ne arata ca modul in care el alege sa isi traiasca idealul si sa puna in practica ideile lui raneste intr-un mod teribil oamenii din jurul lui. Ar fi fost usor ca filmul sa vina cu o agenda si sa zica consumism=bad, prin urmare orice face omul nostru=bun. Insa filmul iti arata si cum resimte familia lui alegerile lui. Iti arata cum resimt alegerile astea chiar si oamenii care il cunosc mai putin.
- si vazand aceste 2 lucruri, vezi un lucuru la care nu te astepti - o idee admirabila si altruista, poate sa fie pusa in practica intr-un mod egoist, fara capacitate de vedea si alte perspective si fara compasiune.
- si intr-un final filmul este o tragedie - pentru ca personajul principal trece de fapt printr-un proces prin care trecem toti - se maturizeaza. Si o data cu maturizarea isi da singur seama de greseala lui. La final el insusi scrie happiness is only real when shared. Doar ca ghinionul face ca lectia sa nu ii mai foloseasca, pt ca imaturitatea lui l-a pus intr-o situtie care ii pune viata in pericol si moare.
Pentru mine a fost un film important, mai ales la varsta la care l-am vazut acum vreo 12 ani. Pentru ca e usor sa vrei ca lumea sa fie altfel, sa fie mai buna conform propriilor valori dar e un pericol sa vrei sa ii dai foc pentru a o putea schimba.
Rezoneaza ceva din ce am spus cu tine? Daca nu, este foarte posibil ca tu sa nu fi avut niciodata intrebari in directia asta.

Johnny D
6th December 2019, 16:33
O sa citesc mai incolo ce-ai scris, sunt curios de cele vazute de tine-n film, chiar daca eu n-am vazut. Dar ia zi ce parere ai de Joker? Eu tocmai ce am terminat sa-l vad a 3-a oara, si inca n-a aparut BluRay.:) Si sa nu-mi spui ca nu te-ai uitat, ca atunci n-are rost sa discutam, chiar daca-ti multumesc pentru raspunsul clar respectuos si muncit!

Utilizator
7th December 2019, 00:29
Am vazut The Irishman.
E un film croit migalos si intins incetisor pe mai bine de 3 ore.
E bine facut si are pe generic numele legendare ale filmelor cu mobsteri din ultima jumatate de secol: De Niro, Pacino, Pesci, Keitel intr-un cameo, scorsese la timona.

Cu toate astea sau tocmai din aceste motive mi-a dat sentimentul de final de drum, un adio frumos, o ultima reverenta a unei institutii in fata publicului de o viata. E drept ca intamplarea face ca am crescut odata cu ei si cu multi altii care deja s-au retras, pe zi ce trece mai dispare cate ceva si undeva in tine te agati de speranta absurda ca unele lucruri ar putea sa ramana mereu la fel.
Te uiti la film cu nostalgie, simti in fiecare moment ca e o ultima reprezentatie si te bucuri ca e lung dar in acelasi timp ai in minte ca la final trebuie sa ii oferi standing ovations, parca te pregatesti moral sa aplauzi macar vreo zece minute in semn de multumire pentru ceea ce ne-a daruit aceasta generatie.
E interesant de urmarit si bonusul cu cei patru magnifici la taclale. Dupa ce i-ai vazut in film transformandu-se pe dura a vreo 30 de ani, aici sunt cu imaginea prezenta, reala. Niste bunici simpatici si vioi la un spritz.

Inca nu-mi dau seama daca a fost bine sau nu ca au facut filmul asta. Probabil ca e bine, nu toti spectatorii care dupa ei memoria filmografiei de gen si pentru ei filmul are prospetime iar nu iz de epitaf.
Si totusi chiar e un film bun, facut de meseriasi.

Capitanu.Burcea
7th December 2019, 14:21
Io nu am vazut inca, dar, din ce imi dau seama, filmul e meciul ala de retragere pe care il faci cu prietenii, cu fanii, cu familia, sponsorii, pe care il joci si cu tristete - pt ca e un final-, dar si cu demnitate si bucurie - pt ca ai constiinta valorii tale :D, stii ca lasi ceva imens in urma. Nici nu cred ca trebuie luat f in serios, e un capitol de final care nu mai influenteaza restul cartii. Un fel de privilegiul autorului. Daca ar fi sa aleg pe cineva din trioul acesta fruntas, as zice Nicholson. Ok, but ok :))

irinaidu
7th December 2019, 18:00
O sa citesc mai incolo ce-ai scris, sunt curios de cele vazute de tine-n film, chiar daca eu n-am vazut. Dar ia zi ce parere ai de Joker? Eu tocmai ce am terminat sa-l vad a 3-a oara, si inca n-a aparut BluRay.:) Si sa nu-mi spui ca nu te-ai uitat, ca atunci n-are rost sa discutam, chiar daca-ti multumesc pentru raspunsul clar respectuos si muncit!

Joker este un film bun si in mod interesant are mult de-a face cu Into the wild. Si personajul Arthur Fleck este un inadaptat, un om care vede minusurile societatii in care traieste. Chris McCandless este inadaptat datorita idealurilor personale care il fac sa nu isi doreasca sa se conformeze, Arthur Fleck ar vrea sa se conformeze dar problemele mentale nu il lasa. Chris McCandless alege sa se indeparteze de lumea pe care nu o accepta el, Arthur Fleck alege sa arda lumea care nu il accepta pe el.
Joker e un film foarte actual dar in acelasi timp si out of time, pt ca eat the rich e o idee veche, chiar daca in zilele noastre are un nou suflu. Joker e pana la urma o cautionary tale pt o societate care isi ignora inadaptatii si acestia ar putea sa aleaga sa nu o ignore la randul lor. "What do you get when you cross a mentally ill loner with a society that abandons him and treats him like trash? you get what you deserve." - asta este avertismentul filmului.
Din pacate nu cred ca mesajul filmului a ajuns la multi oameni. Am vaga senzatie ca o buna parte din succesul filmului vine din senzatie de high, de rush pe care o are privitorul care, in mica parte, se simte si el razbunat de actele de violenta de pe ecran.
Una peste alta, filmul mi se pare interesant pt ca isi datoreaza succesul in mare parte faptului ca exploateaza ceea ce critica .... si o face constient. Todd Phillips a ales sa foloseasca franciza Batman si potentialul financiar atasat filmelor cu super-eroi pt a spune ceva ce, daca ar fi ales sa o faca cu un film indie ar fi fost ignorat. Si in acelasi timp si-a asumat ca tocmai pt ca foloseste ca attention graber universul DC si violenta, s-ar putea ca mesajul in sine sa fie ignorat, si filmul sa ajunga un succes financiar si o oda exact a ceea ce critica.

irinaidu
7th December 2019, 18:02
Am vazut The Irishman.
E un film croit migalos si intins incetisor pe mai bine de 3 ore.
E bine facut si are pe generic numele legendare ale filmelor cu mobsteri din ultima jumatate de secol: De Niro, Pacino, Pesci, Keitel intr-un cameo, scorsese la timona.

Cu toate astea sau tocmai din aceste motive mi-a dat sentimentul de final de drum, un adio frumos, o ultima reverenta a unei institutii in fata publicului de o viata. E drept ca intamplarea face ca am crescut odata cu ei si cu multi altii care deja s-au retras, pe zi ce trece mai dispare cate ceva si undeva in tine te agati de speranta absurda ca unele lucruri ar putea sa ramana mereu la fel.
Te uiti la film cu nostalgie, simti in fiecare moment ca e o ultima reprezentatie si te bucuri ca e lung dar in acelasi timp ai in minte ca la final trebuie sa ii oferi standing ovations, parca te pregatesti moral sa aplauzi macar vreo zece minute in semn de multumire pentru ceea ce ne-a daruit aceasta generatie.
E interesant de urmarit si bonusul cu cei patru magnifici la taclale. Dupa ce i-ai vazut in film transformandu-se pe dura a vreo 30 de ani, aici sunt cu imaginea prezenta, reala. Niste bunici simpatici si vioi la un spritz.

Inca nu-mi dau seama daca a fost bine sau nu ca au facut filmul asta. Probabil ca e bine, nu toti spectatorii care dupa ei memoria filmografiei de gen si pentru ei filmul are prospetime iar nu iz de epitaf.
Si totusi chiar e un film bun, facut de meseriasi.

Mie una peste alta mi-a placut doar pt snetimentul de melancolie. Altfel nu am rams cu mare lucru din el. Eventual sa fie atenta cand caut pe cineva sa-mi varuiasca casa :P

Numero Dieci
7th December 2019, 18:10
Joker este un film bun si in mod interesant are mult de-a face cu Into the wild. Si personajul Arthur Fleck este un inadaptat, un om care vede minusurile societatii in care traieste. Chris McCandless este inadaptat datorita idealurilor personale care il fac sa nu isi doreasca sa se conformeze, Arthur Fleck ar vrea sa se conformeze dar problemele mentale nu il lasa. Chris McCandless alege sa se indeparteze de lumea pe care nu o accepta el, Arthur Fleck alege sa arda lumea care nu il accepta pe el.
Joker e un film foarte actual dar in acelasi timp si out of time, pt ca eat the rich e o idee veche, chiar daca in zilele noastre are un nou suflu. Joker e pana la urma o cautionary tale pt o societate care isi ignora inadaptatii si acestia ar putea sa aleaga sa nu o ignore la randul lor. "What do you get when you cross a mentally ill loner with a society that abandons him and treats him like trash? you get what you deserve." - asta este avertismentul filmului.
Din pacate nu cred ca mesajul filmului a ajuns la multi oameni. Am vaga senzatie ca o buna parte din succesul filmului vine din senzatie de high, de rush pe care o are privitorul care, in mica parte, se simte si el razbunat de actele de violenta de pe ecran.
Una peste alta, filmul mi se pare interesant pt ca isi datoreaza succesul in mare parte faptului ca exploateaza ceea ce critica .... si o face constient. Todd Phillips a ales sa foloseasca franciza Batman si potentialul financiar atasat filmelor cu super-eroi pt a spune ceva ce, daca ar fi ales sa o faca cu un film indie ar fi fost ignorat. Si in acelasi timp si-a asumat ca tocmai pt ca foloseste ca attention graber universul DC si violenta, s-ar putea ca mesajul in sine sa fie ignorat, si filmul sa ajunga un succes financiar si o oda exact a ceea ce critica.
Chris McCandless-ala da personaj.
Libertate absoluta.
De Timothy Treadwell ce zici?Sau nu ai vazut Grizzly Man?

irinaidu
7th December 2019, 18:14
Chris McCandless-ala da personaj.
Libertate absoluta.
De Timothy Treadwell ce zici?Sau nu ai vazut Grizzly Man?

Sper ca nu ai inteles ca sunt fan al personajului McCandless, pt ca nu sunt. Imi place filmul, si ce a ales filmul sa arate prin prizma personajului, ceea ce este o alta mancare de peste.
Si conceptul de libertate absoluta este doar o chestiune amuzanta despre putem vorbin in teorie, dar ea nu poate exista niciodata in practica.
Nu am vazut Grizzley Man si nici nu am auzit pana acum. Acum ca am citit la tine, am cautat si am vazut ca este un film documentar. Pare interesant.

Numero Dieci
7th December 2019, 18:43
Sper ca nu ai inteles ca sunt fan al personajului McCandless, pt ca nu sunt. Imi place filmul, si ce a ales filmul sa arate prin prizma personajului, ceea ce este o alta mancare de peste.
Si conceptul de libertate absoluta este doar o chestiune amuzanta despre putem vorbin in teorie, dar ea nu poate exista niciodata in practica.
Nu am vazut Grizzley Man si nici nu am auzit pana acum. Acum ca am citit la tine, am cautat si am vazut ca este un film documentar. Pare interesant.
Nu ma referam la personajul din film neaparat ci la realitate.
Omul a trait incredibil in ultimii sai ani din viata.
Cartea lui Jon Krakauer e f buna.
Uita-te la Grizzly man,e interesant.Pe aici amuzant pe aici trist pe aici socant.Cate putin din toate.

Utilizator
9th December 2019, 11:58
Mie una peste alta mi-a placut doar pt snetimentul de melancolie. Altfel nu am rams cu mare lucru din el. Eventual sa fie atenta cand caut pe cineva sa-mi varuiasca casa :P

cam asa ceva si pentru mine. :)
altfel scenariul nu este neaparat rau dar este ploios, lent, fara variatiuni, fara suspans, foarte probabil mizand exact pe nostalgie.


Nici nu cred ca trebuie luat f in serios, e un capitol de final care nu mai influenteaza restul cartii. Un fel de privilegiul autorului. Daca ar fi sa aleg pe cineva din trioul acesta fruntas, as zice Nicholson.

Exact, e petrecerea de pensionare. De fapt cu toata intinerirea CGI e greu sa faci melcul de 70+ sa se miste precum tigrul in floarea varstei.
Se vede in film si chiar ei recunosteau la discutia de dupa. De ex in fazele cand e Niro "tanar" executa sumar pe strada pe unul sau altul, e oarecum ilar sa-l vezi cum o ia la fuga mosheshte, un pic cocosat si alergand mai usurel, de parca sa nu-i plesneasca vreun organ ceva. :)

Daca te referi specific la Nicholson in Hoffa atunci nu e niciun dubiu ca a fost peste povestea repovestita din the Irishman.
Altfel e greu sa decizi care a fost mai mare, toti au fost cu mult mai buni in filmele de la tinerete ca pe urma sa devina cam toti cabotini intr-o buna masura.
Dar probabil ca Nicholson are un plus fata de ceilalti doi (ca al treilea e mai in spate).

Johnny D
10th December 2019, 10:28
Rezoneaza ceva din ce am spus cu tine? Daca nu, este foarte posibil ca tu sa nu fi avut niciodata intrebari in directia asta.

Astea le stiam inainte sa vad filmul, doar ca filmul nu mi-a transmis nimic din ele. Mi s-a parut prea rasuflat pentru o drama, adica ce-nseamna drama = exacerbarea/evidentierea acestor lucruri pe care tu tocmai mi le-ai explicat, ca sa le simt. Si o data ce le simti, le retraiesti, putin altfel, chiar daca stiai lectia, mai adaugi la ea, o mai conturezi, mai inveti ceva, putin in plus. Dar nu le-am simtit, dar tocmai de aia iti multumesc ca mi le-ai transmis, ca sa stiu de ce-a fost realizat acel film. In teorie suna bine, insa dupa mine practica filmului a lasat de dorit. Dar poate n-am avut eu rabdare cu el. Trebuia sa ma simt rau cand l-am vazut murind in autobuzul ala, insa tot ce voiam e sa moara o data ca sa pot trece la alt film. Nu ma-ntreba de ce, ca nu mai tin minte. Din filmele care ma plictisesc nu retin mare lucru. Sincer, acum dupa ce-mi povestesti tu parca-mi pare mai rau de el!:)) Un ideal merita investigat si chiar incercat, insa de aici pana sa fii destul de tampit sa-ti joci viata pe acel ideal e cale lunga, si necesita motivatie extraordinara, nu doar incapatanare ca motivatie, ci substanta puternica, pasiune. Eu n-am vazut pasiune in acel personaj, chiar si pentru o prostie, dar sa fie pasiune. Altfel pare o plicticosenie si o stupizenie sa-ti risti viata daca nu poti sa-ti transmiti propria pasiune pentru ce-o faci, prin ecran! Nu m-a captivat filmul absolut deloc, desi tema e buna.

Joker este un film bun si in mod interesant are mult de-a face cu Into the wild. Si personajul Arthur Fleck este un inadaptat, un om care vede minusurile societatii in care traieste. Chris McCandless este inadaptat datorita idealurilor personale care il fac sa nu isi doreasca sa se conformeze, Arthur Fleck ar vrea sa se conformeze dar problemele mentale nu il lasa. Chris McCandless alege sa se indeparteze de lumea pe care nu o accepta el, Arthur Fleck alege sa arda lumea care nu il accepta pe el.
Chiar daca ideea e aceeasi, gestica si pasiunea e radical diferita. Daca Arthur a starnit in mine pasiuni, de parca eram eu ala care rade incontrolabil cand se simte trist sau indignat, pe astalalat nici n-am retinut cum il cheama, ma lasa rece, nu vreau sa fiu in locul lui, ma plictiseste. O senzatie pe care o creez si eu in realitate, multora!:)) Dar asta e film, e facut sa-ti transmita pasiuni, indiferent de tema abordata. Daca nu reuseste, e o plicticosenie. Masura in care reuseste, e masura in care-ti place acel film.

Arthur Fleck alege sa arda lumea care nu il accepta pe el.
Am vazut filmul de 4 ori deja, e deja pe locul 1 in filmele mele preferate din toate timpurile. Nu e o alegere, e singura scapare a lui in a avea ceva satisfactie, deoarece in toata viata lui n-a simtit satisfactie fiind "in randul lumii", aceasta batandu-si joc de el la fiecare oportunitate. Si a incercat de zeci, sute de ori sa-si revina, sa se ridice de jos, sa continue sa fie Arthur cel bun si cel tolerant, si apoi iar lumea si-a batut joc de el, pana cand de la pamant, o data a ripostat si el. Si a functionat! A incercat iarasi pe calea lumii, iarasi lumea si-a batut joc de el => singura modalitate de-a gasi ceva satisfactie in lumea asta e sa ripostezi, realizeaza ironic ca viata lui de fapt nu e o tragedie, ci e comedia faptului ca n-a realizat acest simplu lucru pana atunci, pana foarte tarziu. Joker-ul prin excelenta e un personaj rau, singurul mod in care el ar deveni bun e daca ar reusi sa faca intreaga societatea sa para rea prin comparatie cu el. Si pentru prima data, in aceasta ecranizare din 2019 el reuseste acest lucru, demonizarea intregii societati si prin urmare, pe undeva, meritul ca ea sa fie arsa.

Binenteles ca viata lui este o tragedie, una din cele mai puternice posibile. Insa insusi faptul ca distanta intre a fi umilit in continuu si alegerea de-a riposta e atat de mica, si el n-a fost instare s-o vada toata viata lui e paradoxul (final) ce pare sa sune a comedie. El tot filmul rade plangand sau plange razand, dar nu acesta e paradoxul initial. Paradoxul (motivul) initial e usor de observat de orice om cu empatie supramedie: natura umana uneori cand nu mai suporta necazurile ce s-au adunat si dau pe dinafara, manifesta acest surmenaj cu reactii total opuse. Pur si simplu cand vezi ca orice faci, mereu iese rau pentru tine, ai 2 optiuni: fie cedezi total, clachezi, intrii in depresie si-ti pui streangu de gat, fie razi de-acest paradox: cu cat incerci mai mult, cu-atat iese mai rau - paradox! Arthur este un personaj care a trecut prin simtamantul acestui paradox inca dinainte de ceea ce se arata in film, deoarece in film deja acest paradox face parte din constiinta lui, este o patologie, de aia de multe ori cand se simte pe neasteptate trist si indignat, este trimis in mintea sa inapoi la paradox, inapoi la acel ras incontrolabil. Acesta e motivul initial pentru comportamentul sau, motivul final l-am descris deja, faptul ca toata viata lui a fost o minciuna, de la mama lui nociva pana la propriul sau comportament submisiv; o data lecuit de ambele, s-a putut elibera si de zecile de ani de suferinti. Paradoxul final constand in faptul ca ceea ce parea de neconceput: lupta impotriva societatii de fapt sa-i aduca victoria, si nu infrangerea finala! Aici Joker-ul este deosebit fata de orice eroi ai literaturii sau chiar culturii clasice, cu societatea nu invinge nimeni, ei bine... uite ca daca esti Joaquin Phoenix, se poate! Poate si numele ii este predestinat, era el actor consacrat, insa nimeni nu avea cutezanta sa-l numeasca genial pana acum. Si cand te asteptai sa moara si sa fie ingropat ca un actor ce niciodata nu va cunoaste maretia, acum nimeni nu mai are cutezanta sa-l numeasca mai putin de genial, chiar si prostii carora nu le-a placut filmul. (*- se va continua)

Uite paradoxul initial descris concret: incerci sa faci un bine la locul de munca - esti rasplatit cu rasete si ocara, incerci sa faci un bine in autobuz - esti rasplatit cu ocara, ai grija de mama ta, ii faci baie, ii faci de mancare, ii vorbesti frumos si ai grija de ea - aflii ca ea si-a batut joc de tine fara sa-si dea seama, ca e nebuna complet, ba mai mult, ca nici nu e mama ta. Nemaivorbind ca traiesti o idila romantica cu frumoasa vecina de culoare ce locuieste pe palier cu tine, care macar are darul de-a te ajuta sa treci mai usor peste nenorociri, doar ca sa fii rasplatit din nou cu realitatea stupefianta: SURPRIIIIZAAAAA, TOTUL E DOAR IN CAPUL TAU! Nu ai cum intr-un final sa nu razi de aceasta nebunie a meritului rasplatit total pe dos, e dincolo de tristete absoluta, e o nebunie absoluta, nu are sens, si daca n-are sens, razi, o confunzi cu comedia! Dar nu e o confuzie rationala, nu e nimic in neregula cu ratiunea lui Arthur, e o confuzie emotionala, 2 sentimente opuse traite simultan. Daca noi stim ca se poate plange de suparare, uneori chiar plange de bucurie, Arthur ne invata ca in anumite circumstante exceptional de nasoale, poti sa si razi de suparare. Ba mai mult, poti dezvolta o patologie in acest sens. Este cea mai nasoala emotie posibila, cand ai ajuns la limita limitelor puterilor tale psihice, ba chiar ai si trecut peste ea. Diferenta radicala intre tine si cei care-si pun streangu de gat fiind ca tu esti constient ca ai o valoare, chiar daca nimeni n-o observa, sau nu da 2 bani pe ea, nici macar mama ta de care ai grija mereu "Aren't you supposed to be funny to be a comedian?"

(*-se continua) Asta nu inseamna ca-n Joker 2, il vom vedea fericit ca-n comicuri:)) nicidecum, doar ca, comparativ cu Joker 1, clar va fi mai bine. Tocmai de aia, Joker 2 niciodata nu va avea cum sa se ridice la nivelul primei ecranizari. Chiar ma mir ca autorul scenariului si regizorul filmului, fiind unul si acelasi, a decis sa faca Joker 2. Oricati bani ai primi de la casa de productie, nu pot sa-mi dau seama cum ai putea sa scrii continuarea, ca sa pastrezi cat de cat nota personalizata a lui Arthur. Nu poti sa-l schimbi la 150 de grade direct (sa zicem ca 30 de grade au fost facute deja pe finalul primei parti), trebuie facuta o trecere, lui inca ii pasa de oamenii nimanui dar care au respect si consideratie, asa cum a fost si el pana in acel moment (si piticul pe care l-a sarutat pe chelie). Remarca strigatoare la cer "Nobody thinks about how it's to be the other guy!" pe care o striga in gura mare in direct pe televizoarele din Gotham e centrul caracterului sau, si nu seamana deloc cu Joker-ul din comic books sau Joker-ul lui Nolan din The Dark Knight, e o abordare cu totul noua a caracterului sau. De aia-l si iubesc. Si cei care nu adera acestui motto, de mine merita mai mult chin fizic decat un glonte-n cerebel, asa scapa prea usor! Deoarece la capitolul chin emotional raman repetenti, si li se cere o compensare drastica!;) Dar evident, nimanui nu i-ar fi pasat de ce-a spus el daca la final n-ar fi pus punctul pe "i" = glontele prin capatzana ignorantului. Frumos moment.:ok: Si asa gasesti oameni care sa si gandeasca la spusele tale, uneori mai trebuie sa si pui punctul pe "i" cum se cuvine!

Ce mi-a placut iar la acest film e ca in ciuda dramei salbatic de pronuntate, exista si parti comice cu-adevarat:
1. evidente: stand up-ul in club inainte de stand up-ul lui Arthur, gluma despre golful in miniatura sau sperietii in care-l baga pe micutz in apartament cand da sa iasa (glumea seaca:P)
si
2. altele mai putin evidente ce le poti prinde doar la o a 2-a sau a 3-a vizionare: despre cei pe care i-a omorat in autobuz pana la urma sa-si salveze demnitatea "They couldn't carry a tune to save their lives!":)) referindu-se la idiotul ala care a cantat ironic la adresa lui inainte de asalt sau repetarea frazei finale pe care gazda show-lui la care a fost invitat o spune "That's..(life)!" doar ca nu apuca s-o spuna, ca taie transmisia in direct. Filmul si scenariul in sine sunt complexe si excelente. Idiotii aia de la Golden Globe nu l-au nominalizat la cel mai bun scenariu, dar sunt convins ca nici n-au inteles din film tot ce era de-nteles, poate nici p-aproape.

Sincer la prima vizionare si mie mi s-a parut scenariul doar bun si nu extraordinar - asa cum am si scris in review-ul initial al filmului, insa dupa ce am vazut filmul de 4 ori, mi-am dat seama cu-adevarat cat de genial este! Combinat cu una din cele mai bune prestatii ale unui actor din istoria cinematografiei, si o coloana sonora de-ti pica ochii pe jos printre lacrimi, n-are cum acest film sa nu fie o capodopera a umanitatii. Ma mandresc cu el in fata oricarui extraterestru care va fi sa fie vreodata vizitant pe acest pamanat, fara probleme!:ok:

JJ
15th December 2019, 01:24
Jumanji: the Next Level 5/10. Ala de acum doi ani mi-a placut pentru ca reusea sa fie oarecum original, haios, si crea o punte peste ani cu primul Jumanji. Asta de acum... e fix la fel ca ala de acum doi ani. Cateva faze comice, dar... parca le-am mai vazut o data.

irinaidu
16th December 2019, 00:10
Daca te referi specific la Nicholson in Hoffa atunci nu e niciun dubiu ca a fost peste povestea repovestita din the Irishman.
Altfel e greu sa decizi care a fost mai mare, toti au fost cu mult mai buni in filmele de la tinerete ca pe urma sa devina cam toti cabotini intr-o buna masura.
Dar probabil ca Nicholson are un plus fata de ceilalti doi (ca al treilea e mai in spate).

Ce ai zis tu aici, m-a facut sa ma gandesc la prestatiile lui De Niro, Nicholson, Pacino si ai mare dreptate. Chiar sunt toti cabotini, intr-o masura importanta, acum la batranete, fata de tinerete..... nici macar nu stiu daca atat cabotini, cat inexpresivi.

Johnny D
16th December 2019, 00:31
Ai citit ce-am scris eu sau a fost prea lungutz?:P
Nu te grabesc, poate ai timp de sarbatori!:))

PS: Am vazut si eu The Irishman, prea multa limbareala la fundushtetz daca e sa ma-ntrebi pe mine. Da, n-a fost rau, dar a fost sub Goodfellas sau Casino. Hai sa-i dau un 8/10, nici mai mult, nici mai putin, chiar destul.

Utilizator
16th December 2019, 13:48
Ce ai zis tu aici, m-a facut sa ma gandesc la prestatiile lui De Niro, Nicholson, Pacino si ai mare dreptate. Chiar sunt toti cabotini, intr-o masura importanta, acum la batranete, fata de tinerete..... nici macar nu stiu daca atat cabotini, cat inexpresivi.

Ca sa fiu corect: asta nu inseamna ca nu sunt si filme misto in activitatea lor de mai spre batranete.
Insa stii dinainte ce sa te astepti de la ei, au interpretari deja sablon cu care publicul este obisnuit si pe care publicul fildel asteapta sa le vada de la ei.

De ex mimica fetzei lui de Niro si body language in general sunt cam aceiasi si in filmele cu mafioti si in comedioare gen Internul. A ramas doar un miros vag din de Niro de pe vremea Taxi Driver sau Raging Bull.
La Pacino te duci sa-l auzi declamand, are timbrul ala misto care suna foarte bine si el stie asta si de aceea exagereaza de multe ori. Ti-aduce aminte de actorul care rupea in Serpico sau Dog day afternoon dar nu e acelasi.
Nicholson are felul ala snaky si plin de sine si in The Departed si in As good as it gets. O ramasita a lui Jack din Zbor deasupra unui cuib de cuci si din Shining.

Ma rog nu sunt singurii care au cazut victima unor roluri ce le-a adus succesul de casa si pe care si l-au asumat total si au inceput sa le traiasca permanent.

Johnny D
16th December 2019, 14:34
Eh, una din cele mai tari scene a fost in The Insider in care Al Pacino isi ia colegii "newsmen" la pwla, si pe drept.
Ala a fost unul din cele mai tari momente ale cinematografiei, desi nu multa lume-l stie.;)

https://www.youtube.com/watch?v=db3hElljWk8 Intre 1:53:00 si 2:03:50 cand vezi ca l-a parasit familia pentru ce-a avut de zis si aia in corporatia de stiri CBS nu voiau nici macar sa difuzeze materialul cu Wygand (Russel Crowe) despre compania de tutun Brown&Williamson la care a lucrat, si sa taie tot ce era esential din ea. Ei bine, ce-are de zis Al Pacino la aceasta propunere e epic.;) Filmul asta a fost preferatul meu pentru vreo 10 ani aproape doar pentru scena asta singulara, pentru Dumnezeu!:)) Si ce e mai epic e ca pierde argumentul care logic si moral e castigat, in fata burtosilor ce pun botu la bani si la o viata buna in schimbul eticii profesionale si vietii unui om care si-a pus totul in joc (libertatea si familia ce tocmai il parasise) pentru a demasca rahaturile facute de bogatanii tutunului pentru a face si mai multi bani decat au, jucandu-se cu sanatatea consumatorului.

irinaidu
17th December 2019, 22:49
Ca sa fiu corect: asta nu inseamna ca nu sunt si filme misto in activitatea lor de mai spre batranete.
Insa stii dinainte ce sa te astepti de la ei, au interpretari deja sablon cu care publicul este obisnuit si pe care publicul fildel asteapta sa le vada de la ei.

De ex mimica fetzei lui de Niro si body language in general sunt cam aceiasi si in filmele cu mafioti si in comedioare gen Internul. A ramas doar un miros vag din de Niro de pe vremea Taxi Driver sau Raging Bull.
La Pacino te duci sa-l auzi declamand, are timbrul ala misto care suna foarte bine si el stie asta si de aceea exagereaza de multe ori. Ti-aduce aminte de actorul care rupea in Serpico sau Dog day afternoon dar nu e acelasi.
Nicholson are felul ala snaky si plin de sine si in The Departed si in As good as it gets. O ramasita a lui Jack din Zbor deasupra unui cuib de cuci si din Shining.

Ma rog nu sunt singurii care au cazut victima unor roluri ce le-a adus succesul de casa si pe care si l-au asumat total si au inceput sa le traiasca permanent.

Da, le-ai descris perfect rolurile de la batranete. E usor trist totusi ... pt noi, nu pt ei, ca ei isi iau paycheck ul :P

irinaidu
17th December 2019, 22:51
Ai citit ce-am scris eu sau a fost prea lungutz?:P
Nu te grabesc, poate ai timp de sarbatori!:))


Daca ma intrebi pe mine, da am citit. Dar nu aveam ce raspunde. Eu ti-am spus parerea mea si tu mi-ai spus parerea ta. Nu e musai ca ele sa se suprapuna .... ar fi plictiseala mare daca toata lumea ar fi perfect de acord la orice film :)

Johnny D
17th December 2019, 23:10
Na, imi pare rau ca n-ai nimic in acord cu mine:P dar ma bucur c-ai citit. Mersi!:ok:

Novac
18th December 2019, 00:22
eu banui ca a ''zarit'' si alte postari d'ale tale pe ols si ca te evita


:D

Johnny D
18th December 2019, 09:34
Nup, a comentat foarte frumos si complet cand am intrebat-o de "Into the Wild", dar daca nu te informezi...;)
Nu prea citeste ea OLS-ul decat 2-3 sectiuni, din care eu postez doar pe asta, sunt 99% convins de treaba asta.

Utilizator
18th December 2019, 10:58
am vazut Once upon a time in Hollywood.
Un film bun, intr-o anumita masura atipic pentru Tarantino cel "sangeros" daca scoatem din discutie finalul.
Leo diCaprio si Brad Pitt sunt savurosi in rolurile a doi prieteni, un actor ce a cunoscut faima dar acum este in cadere libera si cascadorul ce-l dubla in filme, acum aflat si el intr-o situatie precara.
Amandoi

In general tot castul e foarte bun, inclusiv cele cateva cameo ale unor actori cunoscuti printre care un Al Pacino zic eu mai expresiv in rolisorul asta decat in cel de mai mare intindere din Irishman.
Tarantino e consecvent in a rescrie istoria si de aici rezulta cateva momente foarte haioase (de ex cel cu Bruce Lee si personajul lui Brad, dar si finalul).

In acelasi timp este un film care va fi mai putin apreciat de catre cei care nu sunt familiarizati cu filmele si actorii hollywoodieni din anii '60 si cu anumite evenimente de atunci (nu spui ce ca sa nu divulg prea multe celor ce nu l-au vazut inca). Asta pentru ca scenariul este brodat pe contextul epocii si subtilitatile nu pot fi savurate fara a fi cat de cat in tema.

De vazut, nu e un film de arta dar e un film facut cu pasiune si de dragul artei cinematografice, unul dintre cele mai bune blockbustere ale acestui an.

Ess
19th December 2019, 16:41
the white crow 8/10.
povestea stimabilului rudolf nureyev.

ps: ionel, am glumit cu nota: e plictisitor mortal!
ii fara robotroni, oameni cu mantie si chiloti peste pantaloni, fara blonde tzatzoase de 21 de ani, cu doctoratul luat in fizica sub-atomica si cu batai in care personajul principal primeste o lovitura cultural-mortala, din care rezulta spargerea a 2 pereti si craparea asfaltului unei strazi destul de intunecate, desi afara-i soare. dupa care se ridica, "se'nerveaza", isi ia niste forta de la niste fulgere sau niste spanac gasit pe jos si ti-l matura PEPErsonajul negativ cu niste lovituri de karate perfect plasate atat de rapide ca si procesorul slow-motion al camerei se inunda in propria-i dezintegrare.

ii naspa. :)

Doctor_Satan
23rd December 2019, 11:07
Silent Hill - 9/10
Abia acum l-am vazut, spre rusinea mea.
Un film reusit, cu scene inovatoare si actiune coerenta. Iar finalul e chiar foarte frumos realizat.

Silent Hill Revelation - 6/10
Acesta a fost slabut. Multe chestii fortate si un pic grabit. Finalul cam lasa de dorit.
In plus, a fost prea putina actiune in Silent Hill.

Johnny D
24th December 2019, 06:20
Bleach 2018 7.5/10 Middle ways through, I was prepared to give it a 6/10 and say it wasn't a complete disaster like most artistic movie adaptations after anime. But were it not for the last 30 minutes or so! Now that's what movies made after anime should look more like! It seems that the japonese movie makers in conjuncture with Netflix this time have done it!

There were obvious minuses to the anime, 1st hour or so is the best example, but oddly enough the middle and the ending brought pluses over the anime, even as many as 3 of them! :o
1. The build up Ichigo vs Renji was a little bit better, Renji seemed far too strong and fast for an ignorant Ichigo to handle, but then he got serious after realizing Rukia's predicament and also had some time to train, so there's 2 fights between them here, compared to the anime where it's just 1.
2. The 2nd fight between Ichigo and Renji was better than their fight in the anime, believe it or not!
3. The ending with Byakuya did not suck! Was decent enough, they finally made a good copy from an anime of a difficult to handle scene! :o Now that's impressive! :yes: Thank you... Netflix! :laugh: One thing that was different (some might say better :-X) was that after cut down with ease, Ichigo got up more times than he did in the anime, and doing so he aggravated Byakuya through his defiance, making the renown captain clench his sword and take an aggressive position, that did not happen in the anime where he just nonchalantly toyed with Ichigo. That's because when our Ichigo's got some training under his belt, he's a beast! :mml: In the anime he did not train much yet! (The anime better part is that Renji can't see much of his captains swordplay to give notice that Byakuya's lvl is beyond crazy strong, while here we don't have that conundrum. But we get what we get, I am satisfied with what I've seen here.)


The movie covers the Shinigami Substitute Arc, 1st 18 or so episodes of the anime, as you would expect. I can say now that I can hardly wait for Bleach 2, Soul Society Arc, if it's anything like the ending of the 1st movie, it's gonna be a solid 8/10 at the very least, considering the quality upgrade in the anime story! :yes: Netflix, please do not desert them! :unsure:

I was tempted to say can't wait to meet Gin, but that quickly turned into I hope they won't make Gin seem like a retard! Same with Yoruichi, Soi Fon and all of them rest Kenpachi, Kommamura, Shunsui, Tosen, etc. It's gonna be a hard production to make if they're serious about it, but the 1st movie was encouraging if nothing else! Bleach has the best characters of any just one anime, it's gonna be a colossal effort to just cosplay them all, not mentioning finding good actors for the parts! It could be a total blunder, but it also has a small chance to be epic! One can be forgiven the hope!

JJ
27th December 2019, 19:47
Rise of Skywalker 9/10, mie unul mi-a placut la nebunie.

Johnny D
28th December 2019, 18:19
Nu stiu cine zicea ca n-a suportat sa treaca de primele 10 secunde!:))
Il voi vedea si eu cand va aparea pe Blu Ray, daca nu uit.

JJ
31st December 2019, 01:23
Once upon a time in Hollywood 9,5/10. Desi o buna bucata nu se intampla nimic, filmul te mentine in priza. Surprinzator de vesel pentru un film de Tarantino. Iar finalul e genial.

Johnny D
31st December 2019, 07:29
A fost mai bun ca Rise of Skywalker?:o:
Atunci Rise of Skywalker n-a fost asa de bun!:D

Doctor_Satan
3rd January 2020, 11:10
Eu zic ca aia-i o nota imensa pentru un film Disney.
Episodul 7 a fost de-a dreptul penibil, iar 8 nu cu mult mai stralucit. E posibil ca nota s-o fi dat prin comparatie.

Cu riscul de a ma repeta, sa faci un clone trooper capabil sa manuiasca o sabie laser si un sith sa nu-l macelareasca in 0,1 secunde distruge complet ideea de sith. Deci filmul primeste din start o depunctare de mini 7 puncte.
Apoi mai pui un padawan wannabe cu zero antrenament sa bata un sith, depunctare 5 puncte.
Iar bomboana de pe coliva e sa pui in rol de sith un gay emo, ceea ce merita o depunctare de 10 puncte.

Numero Dieci
3rd January 2020, 17:13
Globurile de Aur in cateva zile?

Ceva predictii?Jucati la pariuri ceva?

Joker are cota f mare la cel mai bun film drama tinand cont ca plictiseala gerontofila a lui Scorsese are 1,40.

Johnny D
5th January 2020, 18:39
Normal. Cat are Phoenix la cel mai bun actor? Vreo 1.12 cred!:pace:

Utilizator
5th January 2020, 23:26
Am vazut The two popes, e foarte misto.
Jonathann Pryce si Anthony Hopkins sunt fabulosi iar scenariul este intelgient, haios si, in mod paradoxal poate, mai presus de religie.

Unul dintre cele mai frumoase filme din ultimii ani.

Capitanu.Burcea
6th January 2020, 06:25
Ma chinui de o saptamana sa vad căcatul asta de film. Hai ca poate reusesc sa borăsque in punga daca il manjesc cu un premiu.

Capitanu.Burcea
6th January 2020, 06:26
Ma refer, desigur, la Joker.

Johnny D
6th January 2020, 07:34
Desigur.

Johnny D
6th January 2020, 09:45
Globurile de Aur in cateva zile?

Ceva predictii?Jucati la pariuri ceva?

Joker are cota f mare la cel mai bun film drama tinand cont ca plictiseala gerontofila a lui Scorsese are 1,40.

Na, stiam ca sunt nefututi idiotii aia. A castigat un film de care nici dracu n-a auzit 1917! PLM...

Doar Phoenix a castigat la actori cred, atat.:mda: Bataie de joc, sincer.

Numero Dieci
6th January 2020, 12:24
Daca nu ai auzit de el nu inseamna ca nu e bun.Am citit numai lucruri bune de el dar e singurul de la drama pe care nu il vazusem.
Dar chiar ma asteptam sa castige Joker.La pariuri era favorit The Irishman desi e plictisitor si plin de bosorogi.

Johnny D
6th January 2020, 22:11
Am citit si eu despre el acum, au premiat un film care nici n-a aparut in 2019!:mda:

Johnny D
29th January 2020, 09:20
1917 2020 7/10 - L-am vazut. Cum sa fie asta mai drama decat Joker si sa ia globul de aur in fata lui? Ce gluma de oameni prosti combinati cu retarzie de la picati in cap!:jerk:
Big Eyes 2014 7.5/10 - Fainutz film, facut dupa realitate.

JJ
3rd February 2020, 00:42
The Irishman 7/10 Al Pacino in rolul lui Jimmy Hoffa e in forma lui din zilele bune. In rest cam bleah. Si e si mult prea lung.
Bad Boys For Life 8/10 Filmul asta livreaza ce promite: comedie si actiune.

Doctor_Satan
3rd February 2020, 10:17
1917 2020 7/10 - L-am vazut. Cum sa fie asta mai drama decat Joker si sa ia globul de aur in fata lui? Ce gluma de oameni prosti combinati cu retarzie de la picati in cap!:jerk:
Pentru ca au murit mai multi oameni, ba insensibilule!
Sau te-a marcat prea mult Joker pentru ca te face sa te gandesti la Paul?

JJ
3rd February 2020, 18:58
Suicide Squad (2016) - 5/10 cum saptamana asta se lanseaza Birds of Prey, am zis sa vad si eu filmul anterior cu Harley Quinn. E un film prost rau, fara cap si coada, o poveste dezlanata si cu putine exceptii jucata prost. Doar datorita prestatiilor lui Wil Smith si Margot Robbie primeste nota de trecere.

JJ
9th February 2020, 00:29
Birds of Prey 2020 - 5/10 - Mai intai partile bune: povestea sare dintr-un punct in altul, filmul e in mod constient haotic (cam cum te astepti sa fie mintea lui Harley Quinn), sunt cateva faze destul de amuzante. Partea proasta e ca marele rau Ewan Mc Gregor e mai degraba ridicol decat infricosator, luptele seamana cu cele de bollywood, iar din cele cinci personaje principale trei nu joaca mai nimic.

Johnny D
9th February 2020, 00:30
Pentru ca au murit mai multi oameni, ba insensibilule!
Sau te-a marcat prea mult Joker pentru ca te face sa te gandesti la Paul?

Multi oameni mor zilnic. Si cam in orice razboi. Irelevant, ba! Daca ce zici tu ar avea vreo relevanta, orice porcarie istorica despre razboaie ar fi capodopera. Kkturile alea nici nu miros a drama pe langa Joker. Insensibil esti tu si votanzii aia de la Globurile de Aur, sa considerati retarzii umane in efect devastator ca razboaiele, care provin direct din decizii la varf voluntare si asumate - drept drame, in comparatie cu drame fara voie provenite din lucruri incontrolabile ale unei societati bolnave, fara ca toata lumea sa sara-n sus de bietii soldati, aici de victime nu-i pasa nimanui cum zice Jokerul serios "If it was me dying on the sidewalk, you'd walk right over me!".
(Am vazut filmul de vreo 6-7 ori si nu m-am gandit niciodata la Paul in timpul lui. Dar ce stii tu, minte mediocra? Esti vai de capul tau.)

Ma rog, sa revenim la chestii mai artistice decat porcariile supraumflate cu razboi unde mor prostii indestuland cu sange egourile insetate ale liderilor lor pe care-i pupa-n pwla si acestia ca rasplata ii trimit la moarte. Astfel avem The Green Mile 1999 9.5/10 - Genul de film pe care daca-l revezi din gresala pe la TV, nu te poti opri din a-l vedea pana-n capat.

Caligula 1979 6/10 - Il mai vazusem demult, parca acum a fost mai clar. Merita vazut o data de curiozitate ma gandesc. Desi nu pierzi mare lucru daca nu-l vezi. Fazele porno mai mult il strica decat il ajuta.

JJ
10th February 2020, 22:46
Mda, nu doar ca nu l-am vazut, dar nici macar nu auzisem de filmul asta corean care a luat Oscarul pana ieri.

Johnny D
11th February 2020, 23:27
Parasite? L-am vazut din gresala, i-am dat 7.5 dar poate merita un 8. Sa zicem. Cea mai tare faza a fost aia cu trasu pe coate cu tzuru la deal in plina vedere.:P Restu au fost ok, dar nimic nou sa fiu sincer, doar bine expus.

Johnny D
13th February 2020, 20:56
Ce conteaza ce zic derbedeii aia de la oscaruri sau globuri de aur.
Publicul larg stie care a fost filmul anului!;)

E de ajuns sa ne uitam la nr de voturi, Joker are mai multe decat 1917 si Parasite luate impreuna!:))

Doctor_Satan
17th February 2020, 11:34
Justice League - 1/10
Previzibil de la un capat la altul, tentativa ieftina de lacrimogene, cu actiune slaba si care nu se leaga.

Johnny D
17th February 2020, 22:13
Doamne rau esti! Si cand dau eu 7.5/10 unui film, faci ditamai taraboiul ca de ce i-am dat supermegafabuloasei opere asa putin! Ca oameni mor!:))


Pai si-n Joker au murit, i-a capsat meseriasul!:D

Doctor_Satan
18th February 2020, 09:25
N-am comentat ca i-ai dat asa putin.
Am zis doar ca impresioneaza mai bine publicul labil sentimental o drama in care mor mai multi oameni.

Johnny D
25th February 2020, 23:42
Justice League vs The Fatal Five 2019 8/10 - Starboy, Limelight. Seen it twice in the last half a year! Luv'd it! "You're a ring, you don't know dick!":))

Capitanu.Burcea
1st March 2020, 23:38
Dramă, cîcat si coruptie in filmul Bacaloriat, by Cristian Mungiu Pippidi. Nu m-a plictisit pt ca actori, altfel pute de la o posta a Cache, thriller-ul hanekian mult aclamat. Se lare ca ideile lui Mungiu au ajuns la final, a trecut la imbalsamat ideile altora. El nu ia nimic aici, dar Ivanov cu Titieni, da! 6/10

Sa nu ucizi. Drama, cîcat, coruptie. Un vigilante autohton, dupa scandalul Hexifarma. Era interesant sa apara inainte, asa se gloseaza ampulea pe o idee care nu te umple decat de spume. Aproape inutil, clasic. 6/10

Ce au in comun aceste doo filme, pe langa subiectele clasice, faianta, căcatul in care s-a blocat cinematografia romena. Primul poate fi urmarit cu telecomanda la 80-85% power, al doilea intre 90 si 100%. Wow, incredibil, in sec 21 inca se fac filme in care mormaitul, meglenoromâna si zgomotul de fundal sunt la putere. Chapeau, svf!

Johnny D
1st March 2020, 23:46
Adica ie bune sau ie rele? Nu mai inteleg nimic.:))

Capitanu.Burcea
1st March 2020, 23:49
6/10, ce nu intelegi? :))

Johnny D
1st March 2020, 23:51
Depinde care 6! Am vazut filme geniale de 6 la tine, dar si porcarii notorii ca ala cu chinezii aia de vomau sange. Sau ala fu de 7?:))

La mine exista o constanta, filmele romanesti put.
In afara de alea facute inainte de '89. Unele din ele.

Johnny D
2nd March 2020, 07:53
Pandorum 2009 8/10 - Daca vrei un SF, Horror, Thriller cringe, cam asta prinde descrierea. Tineam minte ca l-am vazut si ca e bun dar nu mai tineam minte actiunea. Da, de bun e bun. E in orice caz mai bun decat ultimele filme aliens.

Capitanu.Burcea
2nd March 2020, 08:22
Zici de Parasite, ma? Vezi ca ala e un film foarte smecher, poate de aia nu te prinde :D Il mai facuse - zic eu, in Snowpiercer-, dar a continuat sa-l faca pana a ajuns la subtilitatea si textura care trebuia. Nu ca sunt extaziat - am zis ca e de 7-, dar e un film care are ceva si pt kinosseuri, si pt pulime. Poti sa iti sufli mucii ca la o comedie oarecare, poti sa vezi si mai mult de atat daca vrei subtext. Nu mai conteaza.

Sunt fan Aliens, nu ma las provocat asa ca ultimul pifan. Daca zici ca e slab, nu te mai uita si aia e. In afara de primul, tot aud ca e slab de la oameni care zic ca nu se mai uita pt ca e slab :)) ok, **** mea.

Johnny D
2nd March 2020, 08:28
Nu Parasite, mai! Unde vomita aia sange acolo? In plus eu vorbeam de filme horror, nu de tragi-comedii.:P Ala mai cu poltergeist din ala de sat malayesian sau stii plm ce geografie, de-l postashi acu vreun an. Se tot umpleau aia de bube si femei p-acolo vomau sange de 200 de metri una dupa alta! Se facea parau de sange pe drum de ziceai ca taie fiecare 7 porci! Mai penal film ca ala mai rar.:)) Plus ca era si cu ceva masina sub deal, pe trotuar... ceva plicticosenie de rar am pomenit.

Snowpiercer ala fu bun si am inteles ca se face ecranizare noua.:)

Aliens astea ultimele doua cu Charlise Theron si ala cu The Metamorf.... slabanogeli.
Nu sunt filme rele, insa parca dezamagesc in comparatie cu originalele.
Cat de misto a aratat metamorfu pe trailer, ce urat face, te caci pe tine, si cand colo in film, ii tragi un glontz si somnic dulce.
Te asteptai macar un pic de Matrix sa bage pe el, daca nu poate opri gloantele, macar sa le evite cat de cat! Nu sa sara fix in primu pistol!:))

Capitanu.Burcea
2nd March 2020, 08:52
Ah, pola. Da, ma, si ala e coios. The wailing. E un pic ambiguu, scaldat in prea multe faze cu handicapati. Ii ia un pic din tarie, insa mie mi-a placut :D Tin minte ca l-am si comentat foarte pe larg, vad ca nu a rodit nimic :)) L-as revedea fara probleme. E unul dintre marile filme horror la care multi nu-si dau seama ca ăla, da, **** mea, e chiar horror. E Asia, normal ca merge umpic mai departe cu fandacsia decat modelul european.

Utilizator
2nd March 2020, 11:17
Ce au in comun aceste doo filme, pe langa subiectele clasice, faianta, căcatul in care s-a blocat cinematografia romena. Primul poate fi urmarit cu telecomanda la 80-85% power, al doilea intre 90 si 100%. Wow, incredibil, in sec 21 inca se fac filme in care mormaitul, meglenoromâna si zgomotul de fundal sunt la putere. Chapeau, svf!

Tu inca mai scormonesti in hardaul cinematografiei romanesti? :D
In afara de vreo 4-5 filme cu idei mai destepte si facute mai cu talent, restul sunt filme-trauma pe aceiasi linie fara variatiuni: comunism concentrationar, coruptie-birocratie-nepasare, faianta, *****, bagabonti fara sens, ciorba sorbita lent si alte perioade lungi de asteptare precum niste filme porno in care au ramas doar scenele de tranzitie pentru ca actiunea a fost cenzurata de partid.

Dupa revolutie mergeam cu avant la filme romanesti, dar dupa un sir nesfarsit de rememorari comuniste in tushe groase m-am predat neconditionat.
Nu mai pot inghiti moloz la nesfarsit, nu mai spun ca multe mai sunt filmate si cu camera de mana, cu imagini tremurate si filmate la rezolutie de 20 de ori mai proasta decat in filmele bulgaresti, ca cica asta este maslina noului val de la romani.

Nu ma erijez in critic de film si foarte probabil ca nu am gust, insa cinematografia romaneasca s-a blocat in timp la fel cu societatea romaneasca.

Doctor_Satan
2nd March 2020, 14:10
Dramă, cîcat si coruptie in filmul Bacaloriat, by Cristian Mungiu Pippidi. Nu m-a plictisit pt ca actori, altfel pute de la o posta a Cache, thriller-ul hanekian mult aclamat. Se lare ca ideile lui Mungiu au ajuns la final, a trecut la imbalsamat ideile altora. El nu ia nimic aici, dar Ivanov cu Titieni, da! 6/10

Sa nu ucizi. Drama, cîcat, coruptie. Un vigilante autohton, dupa scandalul Hexifarma. Era interesant sa apara inainte, asa se gloseaza ampulea pe o idee care nu te umple decat de spume. Aproape inutil, clasic. 6/10

Ce au in comun aceste doo filme, pe langa subiectele clasice, faianta, căcatul in care s-a blocat cinematografia romena. Primul poate fi urmarit cu telecomanda la 80-85% power, al doilea intre 90 si 100%. Wow, incredibil, in sec 21 inca se fac filme in care mormaitul, meglenoromâna si zgomotul de fundal sunt la putere. Chapeau, svf!
Ai fost in toane bune sa dai note asa mari avand in vedere ce ai avut de zis despre ele.


Pe mine sonorizarea ma face sa renunt de la primele minute la majoritatea filmelor romanesti si scenle filmate doar ca sa poata umple cat mai multe role.
S-au inspirat prea mult de la rusi. La aia daca filmul are mai putin de 2 ore de scene statice in care actorii mananca sau isi fac cafeaua, nu-s bune.
Am vazut acum ceva ani celebrul Stalker al lui Tarkovsky. Un film despre cum 3 oameni merg undeva si se intampla o actiune de 5 minute filmat in aproape 3 ore.
Zici ca Tolstoi s-a reincarnat in regizor sa ne tortureze si pe partea vizuala.

Doctor_Satan
2nd March 2020, 15:57
Devil's rejects - 8/10
Un hack and slash simpatic, o comedioara cu psihopati sangerosi, practic urmarea de la Hous of 1.000 Corpses.

3 from Hell - 6/10
More tits, more blood, but not that good. Personajele n-au mai avut acea aura malefica si fara Captain Spaulding, nu mai e la fel.

Ess
2nd March 2020, 17:03
vazut Green Book - 7.5/10.
pretenu' aragorn de-a lui arathon isi joaca rolul bestial.
bineteles ca cel ciocolatiu a luat oscarul pt best supporting actor, pt ca holivud + trump = love.
pretenu' rege de peste gondor sa mai astepte, ca-i tanar, ce plm.

Johnny D
2nd March 2020, 22:53
L-am vazut acu vreun an, cam aceeasi nota cred ca i-am dat si eu. Bun film.
L-a prins bine rolul de rupator de oase italian pe Aragorn, son of Arathorn!:D

Utilizator
3rd March 2020, 12:14
vazut Green Book - 7.5/10.
pretenu' aragorn de-a lui arathon isi joaca rolul bestial.
bineteles ca cel ciocolatiu a luat oscarul pt best supporting actor, pt ca holivud + trump = love.
pretenu' rege de peste gondor sa mai astepte, ca-i tanar, ce plm.

Aragorn nu prea mai e tanar, are deja 61 de ani. Trece vremea si peste cei mai bravi. :)
Si da, Viggo e actor foarte bun dar se lupta inca sa scape de stampila LoTR.
In Green Book a fost destul de evident ca a jucat excelent un rol mult mai amplu decat a avut Ali.
Ali nu a avut un personaj prea dificil si a jucat in stilul lui deja cunoscut (si un pic blazat) de poker face.
Cata vreme Viggo a avut un personaj contradictoriu, om simplu, rasist ca tot americanul vremurilor alora, deranjat la inceput de faptul ca sefu' era de culoare si ca pe deasupra il mai si corecta cu aere de domn.
Dar asta e, Oscarul are si el limitele lui si nu va fi niciodata obiectiv. Poate doar daca intra DNAul peste ei si le confisca voturile. :D

irinaidu
3rd March 2020, 23:29
Tu inca mai scormonesti in hardaul cinematografiei romanesti? :D
In afara de vreo 4-5 filme cu idei mai destepte si facute mai cu talent, restul sunt filme-trauma pe aceiasi linie fara variatiuni: comunism concentrationar, coruptie-birocratie-nepasare, faianta, *****, bagabonti fara sens, ciorba sorbita lent si alte perioade lungi de asteptare precum niste filme porno in care au ramas doar scenele de tranzitie pentru ca actiunea a fost cenzurata de partid.

Dupa revolutie mergeam cu avant la filme romanesti, dar dupa un sir nesfarsit de rememorari comuniste in tushe groase m-am predat neconditionat.
Nu mai pot inghiti moloz la nesfarsit, nu mai spun ca multe mai sunt filmate si cu camera de mana, cu imagini tremurate si filmate la rezolutie de 20 de ori mai proasta decat in filmele bulgaresti, ca cica asta este maslina noului val de la romani.

Nu ma erijez in critic de film si foarte probabil ca nu am gust, insa cinematografia romaneasca s-a blocat in timp la fel cu societatea romaneasca.

Amin !!! Nici eu nu mai pot cu ciorba sorbita lent ... sunt curioasa cand o sa se termine cu astea ?

Johnny D
4th March 2020, 00:12
Cam la 200 de ani dupa ce o sa vorbim in filme in engleza in loc de romana.:))

Capitanu.Burcea
4th March 2020, 00:48
Era vorba despre hârdăul cu filme romanesti de pe Netflix. Dintre toate titlurile, Câini mi-a placut cel mai mult. Ok, am un bias :D aici, poate nu-s asa multe de placut la el. E un thriller - dar e mult spus- cu aprindere lentă despre violenze rurale, care se lasa bineinteles si cu stârvuri. Sa stiti ca filmul asta a iesit nesperat: are actori si arata si bine la privit. Bă, actori: Bucur, Ivanov, Visu, Corban, aici e chichirezul. Ca gen, l-as incadra langa fratii Coien. Un western latent, rural :D, cu destule momente antologice. Si sigur, se va spune ca e cam lent, dar unul care ne place, nu in genul mozolirii dumicatului pe muzica Mirabelitei Belengher. 7/10 Bogdan Mirică, hai sa vedem si pe viitor ce mai poate flacaul asta!

Anyway, filmul asta mi-a adus aminte de un editorial memorabil al lui Radu Banciu, in care, la un moment dat, spune ceva despre valurile care au inghitit tipetele aborigenelor ramase pe insulă cu flacaii de pe Bounty. Ce au patit alea, acolo, ar fi spus si mortilor daca ar fi existat cineva sa le asculte :)) E, asta face Mirica. Sadeste furtuna dupa o zi cu soare, apoi surprinde calmul de dupa, ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat.

Dar am mai vazut unul cu presa si cronici f pupacioase in cour. Coborâm la prima se cheama. Ok, eu va invit nici sa nu urcati. Gunoi de zile mari, unii care raman blocati intr-un vagon de metrou, a 2a zi dupa Colectiv. Si da-i, si chișă, și gargară, borhot, dume de tocilar acneic si radio trinitas. Ideea asta de a te juca cu 20 de personaje diferite intr-un spatiu restrans, de a le amesteca povestile, de a uni puncte, trairi si, bleah, mortii lor, hai sa nu exageram cu consumul, e tarziu :D, suna destul de bine, insa a iesit un diuretic hilar de toata jena.

Da, un sfert dintre dialoguri parca sunt citite cu sfârcu-n gură. Mizerie mizerabila, 3/10

PS. Am dat 3 asa de insir'te margarite. I-am vazut, tot in cuplu, pă Teodora si Paduraru din Liceenii original. Am avut o nostalghie de 2 minute.

,