PDA

View Full Version : Filme pe care le-am vazut in ultima vreme



Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 [53] 54 55 56 57 58 59

Sir. Eko
21st December 2015, 18:08
Am uitat sa mai pun, The Revenant a aparut(nou cu DiCaprio) si ala despre Steve Jobs.

Eddy DoubleD
21st December 2015, 18:20
Hai bai, Sir, lasa-ma cu CAM-urile :)) In afara de The Lobster, niciunul din alea zise de tine n-a aparut pe DVD, deci tot ce e pe net e low quality. :))

TenisFan
21st December 2015, 18:44
The revenant a aparut dvdscreener pe filelist. Se vede si se aude decent spre bine.

Sir. Eko
21st December 2015, 19:01
Hai bai, Sir, lasa-ma cu CAM-urile :)) In afara de The Lobster, niciunul din alea zise de tine n-a aparut pe DVD, deci tot ce e pe net e low quality. :))

Dvd screen au aparut toate. Chiar decent. Un coleg azi la munca a bagat The Revenant si Creed, se vede bine.

Eddy DoubleD
21st December 2015, 19:06
Dvd screen au aparut toate. Chiar decent. Un coleg azi la munca a bagat The Revenant si Creed, se vede bine.

Crezi ca nu stiu nimic de piraterie? :)) E destul de simplu: ori il vezi in cinema, ori astepti DVD-ul. Orice altceva, oricum ai incerca sa o dai, nu se merita.

Ideea aici e ca mi-ai facut sperante desarte aici cand ai zis ca au aparut alea, ca tocmai ce verificasem weekend-ul asta ce filme au mai aparut pe DVD :)) Rusine :D Ca pedeapsa trebuie sa-mi recomanzi niste filme pentru zilele astea ca nu mai gasesc nimic decent. Anul asta a fost slab rau pana acum.

Sir. Eko
21st December 2015, 19:15
Crezi ca nu stiu nimic de piraterie? :)) E destul de simplu: ori il vezi in cinema, ori astepti DVD-ul. Orice altceva, oricum ai incerca sa o dai, nu se merita.

Ideea aici e ca mi-ai facut sperante desarte aici cand ai zis ca au aparut alea, ca tocmai ce verificasem weekend-ul asta ce filme au mai aparut pe DVD :)) Rusine :D Ca pedeapsa trebuie sa-mi recomanzi niste filme pentru zilele astea ca nu mai gasesc nimic decent. Anul asta a fost slab rau pana acum.

Iti recomand, dar eu zic sa incerci totusi :D.

Xaviesta
21st December 2015, 20:01
si mie mi-a facut sperante :))

Steve Jobs l-am vazut la cinema saptamana trecuta. e ok, dar parca asteptam mai multe de la filmul asta.

Astept sa apara The Revenant.

TheIceMan
21st December 2015, 20:20
Kingsman: The Secret Service (2014)
http://www.imdb.com/title/tt2802144/

Nota mea 5/10. Foarte slab. Doar Colin Firth ce salveaza la capitolul actorie, fara el filmul margea dpmdv la 3/10. Daca lua o nota comica, usor putea fi Johnny English 3. Iar scena de final, de-a dreptul penibila.

Good Kill (2014)
http://www.imdb.com/title/tt3297330/?ref_=fn_al_tt_1

Nota mea 9/10. Excellent filmul. O viziune realista asupra 'war on terror' in zilele noastre.

Johnny D
21st December 2015, 20:44
Uita-te la The lobster. Revin si eu zilele astea cu o parere despre el mai pe larg. Dar pe scurt, cred ca e cel mai bun film de 2015 pe care l-am vazut pana acum:ok:

L-am vazut si eu, nu e usor de inteles un astfel de film dar pentru finul critic al societatii cotidiene a fost o delicatesa! Un 7/10 solid!:yes:
Ce-am mai vazut... stai sa ma gandesc... fix acu ma uit la Southpaw:P ca preludiu pt Arsenal - City:D, dar inainte... hmm...
Eh, The Last Days on Mars 2013 6/10, n-a fost rau, pt fanii space - the final frontier, sau finala din front, merge!:yes:
Eu d-aia i-am dat o nota mai maricica, ca-s fan al astor fel de filme si mi s-a parut destul de incitant, altfel film intre 5 si 6.

Eddy DoubleD
21st December 2015, 20:54
L-am vazut si eu, nu e usor de inteles un astfel de film dar pentru finul critic al societatii cotidiene a fost o delicatesa! Un 7/10 solid!:yes:

Pai astea sunt parerile pe imdb:


I personally think that the concept and the set up was more than enough to make an interesting movie WITHOUT the requirement to also slide in the super-awkward, nerdy, monotone speech patterns that everyone uses in the movie.


pretentious garbage


Zzzzzznor... I made it through about 30 minutes and I wanted to kill myself from boredom. Watch paint dry instead, it's much better paced.....


Dull, painfully boring, and that was only the first half. Couldn't force myself to watch any more.

...si altele. Asa iti dai seama ca filmul e bun:ok:

Totusi, nu stiu daca asa ti s-a parut si tie, se pierde putin dupa ce actiunea se muta in afara hotelului. Parca acolo au ramas in pana de idei si n-au stiut ce sa mai faca cu filmul. Pana in punctul ala, cred ca a fost de nota 10 (hai un 9). A fost absolut ridicol. Actingul s-a mulat perfect pe ridicolul situatiilor care erau prezentate. Sunt cateva scene absolut spumoase, niste dialoguri inteligente si subtile, foarte original in comparatie cu ceea ce da Holywwod in ziua de azi. Eu i-as da un 7.5 spre 8, poate si pentru ca filmul pare o piesa de arta prin toate gunoaiele lansate anul asta.

mihaidascalescu
21st December 2015, 21:15
Primul in ordinea cronologica a actiunii sau in ordinea in care au fost produse?


Star Wars - The Force Awakens 8/10
Nota i-am dat-o pentru ca sunt fan al seriei, dar daca as fi fost mai obiectiv, nu lua mai mult de 6.
Are prea mult Disney in el, povestea este subtire, lungita pentru a mai scoate inca 15 episoade si multe lucruri au fost fortate.
Fazele cu Kylo Ren au fost porcarii pure si i-au discreditat pe sith in ultimul hal. Daca o tin cu acest personaj negativ pana la finalul umpluturii, isi bat joc de noi.
Mi-as dori sa se faca si varianta fara 3D, pentru ca mi s-a parut inutila si nu-mi place sa vad filmele astfel.

tu ai vazut filmul si ma intrebi care primul? pe bune?

eu exact varianta 2d am vazut-o pt ca EXISTA.:happy

si eu ca si tine detest 99.9% din 3d.

mihaidascalescu
21st December 2015, 21:21
tigri sau lei sau alte animale feroce de asemenea tip care fiind crescute de pui intr-un mediu diferit de cel pe care-l cunoastem au ajuns sa se giugiuleasca precum cele mai dragastoase feline de casa.
Si inca o chestie ca sa sintetizam bine lucrurile. Star Wars a prins asa de mult si la adulti pentru ca majoritatea acelor adulti sunt oameni imaturi.
.

restul postarii era binisor dar a trebuit sa ma leg de asta

ia pune un porculet cu tigrisorii aia sa vezi cum o sa-l giugiuleasca de-l face jumari.:happy

starwars - adulti

te-ai gindit ca ar fi vreo legatura intre adultii de azi care si-au format iubirea acu 40 de ani cind erau copchii?

irinaidu
22nd December 2015, 00:27
Gata Irina. Ma conformez. :D
Sicario - Filmul nu are un ritm sustinut. Din aceasta cauza poate fi extrem de plictisitor cred pentru unii. O agenta FBI, Emily Blunt, este recrutata de o echipa speciala pentru a-l prinde pe un cap al unui cartel al drogurilor mexican. Benicio Del Toro e excelent. Blunt joaca foarte bine. Imaginile panoramice sunt foarte faine si intregesc tabloul mesajului dorit a fi transmis.
Sunt niste scene foarte misto, de o tensiune si de o incordare maxima, care mie mi-au placut foarte mult.
Cumva reminiscente din ce am vazut in sfarsitul episodului 4 din True Detective sezonul 1 bineinteles.


Si eu l-am vazut, la cinema, si mi-a placut. In primul rand, dragostea mea pt all things Emily Blunt este eterna. Nu stiu exact de ce imi place femeia asta, dar pot sa ma uit la ea oricand. Pe langa asta, asa cum ai zis si tu, cam toata lumea joaca bine. Ce a fost interesant pt mine, a fost faptul ca nu stiam mai nimic despre film si m-a luat prin surprindere. Nu m-am gandit in timp ce l-am vazut, dar acum ca ai zis tu, da, are ceva din atmosfera True detective ( firesc ca sez 1, dar de ce, a existat si sez 2 ??? :drak: )

@Eddy - mi-e cam teama sa ma uit la The lobster. Am mai dat peste recomandari pt el. Eu am alergie la filmele care sunt hipsteresti doar de dragul de a fi hipsteresti ( ok, uneori nu am, dar nu pot sti , cu siguranta, inainte :P - da, stiu, sunt dubioasa ) - de exemplu, m-a secat Juno si Little miss sunshine, to no end. Am senzatia ca Homarul asta ar putea fi in categorie cu cele 2, anterior mentionate.

Raman totusi cu intebarea - ce au facut oamenii care trebuiau sa faca filme anul asta ??? :rolleyes:

Eddy DoubleD
22nd December 2015, 00:36
@Eddy - mi-e cam teama sa ma uit la The lobster. Am mai dat peste recomandari pt el. Eu am alergie la filmele care sunt hipsteresti doar de dragul de a fi hipsteresti ( ok, uneori nu am, dar nu pot stii , cu siguranta, inainte :P - da, stiu, sunt dubioasa ) - de exemplu, m-a secat Juno si Little miss sunshine, to no end. Am senzatia ca Homarul asta ar putea fi in categorie cu cele 2, anterior mentionate.

Nu stiu ce e ala film "hipsteresc". Filmul ia un subiect simplu si-l ridiculizeaza la maxim. E misto.:ok: Pot sa inteleg unde e o mica (foarte mica) asemanare cu Little miss sunshine (care a fost un film bun, nu inteleg de ce esti nemultumita), dar Juno nu prea mi-l amintesc asa ca de el nu pot sa zic nimic.

irinaidu
22nd December 2015, 04:23
Nu stiu ce e ala film "hipsteresc".

Genul de film artsy for no reason, in care toate personajele au tot felul de ciudatenii si cumva, pt ca sunt in film, ar trebui sa le consideram dragute, cu toate ca nu au nicio logica si ca, in mod normal, astfel de persoane, in viata reala, mi-ar crea dorinta de a le da una peste bot......
Iaca ce zice urban dictionary pt artsy-fartsy - used to describe either a person who does weird art for the sake of being artsy or the art that a person like that does. artsy fartsy is generally bad artwork that is made so weird and hard to understand, that people just assume it's genius.

Eddy DoubleD
22nd December 2015, 05:03
Genul de film artsy for no reason, in care toate personajele au tot felul de ciudatenii si cumva, pt ca sunt in film, ar trebui sa le consideram dragute, cu toate ca nu au nicio logica si ca, in mod normal, astfel de persoane, in viata reala, mi-ar crea dorinta de a le da una peste bot......
Iaca ce zice urban dictionary pt artsy-fartsy - used to describe either a person who does weird art for the sake of being artsy or the art that a person like that does. artsy fartsy is generally bad artwork that is made so weird and hard to understand, that people just assume it's genius.

Nu cred ca se aplica. In primul rand, filmul e plasat oarecum la jumatatea dintre realitate si fictiune. Cred ca cel mai usor de descris e plasandul in categoria de satire. Cam asta e: o satira. Nici macar Little miss sunshine nu cred ca se incadreaza in ceea ce zici tu.
Primele filme care imi vin in minte si s-ar potrivi perfect la descrierea ta sunt Melancholia si The tree of life.
Eu zic sa-l vezi. Cred ca nu o sa ramai dezamagita. Daca il vezi pana la capat si crezi ca a fost o pierdere de vreme, o sa ma uit la un film foarte naspa pe care mi-l recomanzi tu :D

Johnny D
22nd December 2015, 07:06
Eu i-as da un 7.5 spre 8, poate si pentru ca filmul pare o piesa de arta prin toate gunoaiele lansate anul asta.
Da, am zis un 7 solid, mai degraba 7.5! Unele lucruri au fost prea exagerate mai ales in privinta celora solitari cu pedepsele lor incredibil de stupide doar din pura retaliere la sistem. Te asteptai acolo sa se exercite pura libertate si nu alte constrangeri chiar si mai idioate doar pt ca se opun exact in cap sistemului de asemenea ridicol dar care e ideea filmului defapt. Si din cauza acelor constrangeri ridicole ale "libertinilor" ajung ei sa-si piarda vederea, aici e ce-a durut cel mai mult la acest film, poate subantelesul ca in orice extrama te duci, tot prostie gasesti. De aceea e bine sa te situezi intr-o zona gri, o zona tampon, o zona medie, daca ea exista, aceea e cea mai buna pt supravietuirea sanatoasa si prospera a eului fiecaruia. Aceasta societate nu lasa loc unei asemenea zone si tocmai de aceea fu atat de stupida de la cap la coada, de la sistem la opozantii lui.
Doar eu anticipasem acest film pe threadul celalalt si pot zice ca n-a dezamagit. Ma asteptam la mai multe din zona in afara hotelului, vorba ta, si de la minisocietatea rebela, acolo a fost dezamagirea pe undeva, o dezamagire care creeaza teama de viitor.
Humans can't possibly be that stupid! Can... they!? o.O

Eu am alergie la filmele care sunt hipsteresti
Nu e.


@Eddy - mi-e cam teama sa ma uit la The lobster.
Sa nu-ti fie.


Apropo, a fost o faza geniala la care am ras maxim "Who would want a hug from a silly little girl!?" si-i fute una fetitei peste picior:)), doar din teama de-a nu fi descoperit drept sensibil de sotia sa ce-l putea condamna usor la moarte, mai ales ca avea atuuri in acest sens!:)
Bine, nu era chiar sotie, mai degraba insotitorie:)) iar a fi condamnat de-a fi transformat intr-un animal era practic condamnare la moarte.

Cea mai mare critica pe care filmul asta o aduce este conformismului!
Adica trebuie sa ai cel putin o caracteristica mare similara cu consortul/consoarta ca sa te potrivesti cu el/ea si sa fii credibil!:groggy:

Eddy DoubleD
22nd December 2015, 19:04
Apropo, a fost o faza geniala la care am ras maxim "Who would want a hug from a silly little girl!?" si-i fute una fetitei peste picior:)),


Mie mi-a placut faza de la antrenamentul de tras cu pistolul. Erau tintele alea ca la tragere si parca un grasan acolo care organiza totul zice ceva de genul: "Dupa cum vedeti, silueta la care trageti este copia fidela a unei persoane singure, pentru un mai bun antrenament.". Absolut ridicol :happy

Johnny D
22nd December 2015, 22:41
Mie mi-a placut faza de la antrenamentul de tras cu pistolul. Erau tintele alea ca la tragere si parca un grasan acolo care organiza totul zice ceva de genul: "Dupa cum vedeti, silueta la care trageti este copia fidela a unei persoane singure, pentru un mai bun antrenament.". Absolut ridicol :happy

Pai da, asa te antrenai pt vanatoare, de care depindeau zilele care le mai aveai!:))
Tipa aia de-a acceptat sa se cupleze cu el era psihopata rau de tot, avea vreo 150 de zile, nici n-avea sens sa plece de acolo, pt ea era distractie maxima atat cat poate avea un psihopat la vanatoare, dar pana si asta a plictisit-o si-a incercat ceva nou. I-a iesit!:))

Eddy DoubleD
22nd December 2015, 23:13
Pai da, asa te antrenai pt vanatoare, de care depindeau zilele care le mai aveai!:))

Nu cred ca te-ai prins:)) Ziceam ca aici ideea filmului e dusa atat de mult la extrem incat se insinueaza ca persoanele singure sunt atat de diferite de cei normali incat un contur de ala de tinta poate fi desenat astfel incat sa-i reprezinte (desi logic dintr-o silueta de aia desenata nu poti sa spui absolut nimic despre omul respectiv). Neah, e greu de explicat, e subtila asta:ok:

Johnny D
23rd December 2015, 00:00
Da, am inteles treaba si cand urmaream filmu, si ce vroiai tu sa zici! Cea mai mare magarie e aia cu "Theres always better if theres two of something instead of one!", then why not three instead of two, or four instead of three!?:rolleyes: Cand 3 se-ntalnesc ei ar putea decide atunci sa-i impuste p-aia care-s doar 2, si daca chiar 4 sunt in grup, pot distruge p-aia care-s doar 3, ca doar daca-s mai multi, is mai eficienti!:))

irinaidu
23rd December 2015, 09:46
Eu zic sa-l vezi. Cred ca nu o sa ramai dezamagita. Daca il vezi pana la capat si crezi ca a fost o pierdere de vreme, o sa ma uit la un film foarte naspa pe care mi-l recomanzi tu :D

:D OK. We have a deal.

Capitanu.Burcea
23rd December 2015, 10:13
Sicario. Slow burner meticulos asamblat, umplut cu diverse chestii mistocute. Echipa confirmata la Prisoners tine steagu' sus si aici. Cu siguranta pune si niste mize estetice, dar, meh, story-ul e cam firav. Acum daca stai doua ore sa explici cum se insurubeaza doua piulite -genul Johnny D :D nu inseamna ca ai facut un slow burner de exceptie, poti parea doar putin exagerat. Nici nu cred c-au vrut s-o dea de sus, dar a iesit un film politically corect, bine jucat, bine filmat. As fi vrut sa fie mai mult cu Benicio si mai putin cu premenstruala doamnei...:D Bun pe 2015, un an de ***** din toate punctele de vedere. 7/10

Johnny D
23rd December 2015, 10:24
Acum daca stai doua ore sa explici cum se insurubeaza doua piulite -genul Johnny D :D

Sau poate sunt rezumate a unor mecanisme complexe realizate din mii si mii de ansamble si subansamble, dar tot ce vad ei in fiecare directie sunt aceleasi doua piulite amarate, indiferent cat te chinui sa explici la oameni ca una e piulita, alta e shaiba, altu e arborele, etc.!
Doua piulite, bine e si-asa!:D

Johnny D
24th December 2015, 08:16
Good Kill 2014 7/10 - A fost un film bun, nu m-as supraentuziasma, practic au copiat niste rapoarte si le-au tradus intr-un film. Dar au facut-o bine!
Southpaw 2015 6/10 - Genul de film la care cuprinzi in trailer tot ce e mai interesant, din pacate trailerul e cu mult peste restu filmului. Dar a fost ok.
Wrong Tur 1 2003 si Wrong Turn 2 2007 5/10 pt ambele - o serie horror cu ciopartari si mate cazute pe jos, o sa ma uit la toata asa doar pt ca-mi place sa vad cum cad bucati din oameni prosti pe jos, sunt vreo 6 in total!:))
8 Mile 8.5/10 202 IMDB part of review: "Eminem was a better actor than I could have dreamed for him to be." That's because he wasn't acting, he was reliveing his life, dumass!:)) Filmul e absolut genial, de fiecare data cand il vezi ca-l da la TV pe ceva, pur si simplu nu poti schimba canalu. Cei care inteleg viata, emotiile si mai ales inteleg ce scoate "Rabbit" de pe gura in acest film sunt rasplatiti pe masura. Pana acum il vazusem de vreo 2 ori si doar ieri am inteles un vers pe care-l considerasem mult mai superficial initial.

Esenta filmului e in finalul sau. Ca sa intelegeti ce se-ntampla aici, Free World e numele grupului de negga's care l-au hartuit pe Rabbit(Emineam) si pe grupul sau doar pe motiv ca sunt fara talent si saraci lipiti.
Free World se credea plin de talent 2 Pac si aveau pretentii ca o sa-l urmeze pe marele artist de culoare.:rolleyes:
ylkOAtifuJ0

"8 Mile Freestyle Pt.III vs "Papa Doc""

Now everybody from the 313
Put your motherfucking hands up and follow me
Everybody from the 313
Put your motherfucking hands up
Look Look

Now while he stands tough
Notice that this man did not have his hands up
This free world got you gased up
Now who's afraid of the big bad wolf

1, 2, 3 and to the 4
1 pac , 2 pac, 3 pac, 4
4 pac, 3 pac, 2 pac, 1
You're pac, he's pac, no pacs, none

This guy ain't no mother-fucking MC,
I know everything he's got to say against me,
I am white, I am a fucking bum, I do live in a trailer with my mom,
My boy Future is an Uncle Tom.
I do got a dumb friend named Cheddar Bob who shoots
himself in the leg with his own gun,
I did get jumped by all 6 of you chumps
And Wink did fuck my girl,
I'm still standing here screaming "FUCK THE FREE WORLD!"
Don't ever try to judge me dude
You don't know what the fuck I've been through

But I know something about you
You went to Cranbrook, that's a private school
What's the matter dawg? You embarrassed?
This guy's a gangster? he's real name's Clarence

And Clarence lives at home with both parents
And Clarence's parents have a real good marriage
This guy don't wanna battle, He's shook
'Cause there no such things as half-way crooks
He's scared to death
He's scared to look in his fucking yearbook, fuck Cranbrook

Fuck the beat, I go acapella
Fuck a papa doc, fuck a clock, fuck a trailer, fuck everybody
Fuck y'all if you doubt me
I'm a piece of fucking white trash, I say it proudly
And fuck this battle, I don't wanna win, I'm outty,
Here, tell these people something they don't know about me.

Daca nu poti aprecia asta, fie n-ai creier, fie n-ai nici cea mai vaga idee ce-nseamna sa lupti pt viata ta prin toate si din nimic!:yes:

Xaviesta
24th December 2015, 11:48
The Green Mile 10/10

Sir. Eko
24th December 2015, 16:10
Creed-10.
Ii dadeam 10 chiar daca era un jeg de film, pentru ca apare Sly in el. Orice film in care apare Sly merita 10.

Dar Creed chiar ii un film foarte bun. Iar Stallone joaca excelent, sper sa fie nominalizat la oscar.
Ma asteptam sa fie un film care sa apeleze mult la Rocky, sa se foloseasca de el sa ne pacaleasca cu nostalgia asta :D. Era ok si asa...doar sa il mai vad pe Rocky dar nu a fost cazul. Inca pot spune ca atunci cand au facut scenele cu antrenamentele ...puteau sa faca un montaj gen Rocky, aici s-au ferit prea mult...era tare.

In fine. Michael B. Jordan e tare :ok:. Il tin minte inca din The Wire :D.

Xaviesta
25th December 2015, 02:25
The Shawshank Redemption 10/10

Eddy DoubleD
25th December 2015, 04:31
Duuude, really?

Xaviesta
25th December 2015, 16:33
what?:))

Eddy DoubleD
25th December 2015, 17:01
what?:))

Parca te laudai ca ai nu stiu cati ani si ca ai prietena si bla-bla-bla...si tu de abia acum ai vazut The Shawshank Redemption? :)) Cum vrei sa te creada lumea? :D

Capitanu.Burcea
26th December 2015, 10:58
Za revenant mi-a placut pt realismul ala brut american de secol 19, pe care il surprinde destul de bine si, normal, pt Tom Hardy :D . Povestea e un fir de ata cu care te scobesti intre dinti, in rest s-a jucat nienia cu camera si l-a fragezit la individual compus pe Leonardo pt un Oscar. Filmul e destul de lung, vrea sa faca din toate cate putin, dar in special aloca un spatiu suficient muncilor lui Leo de rezistenta si tenacitate impotriva hidrei. E un thriller clasic de razbunare, cu elemente mistic-contemplative asupra naturii umane and shiet (ti-o placut, Ioane, cum am zis aici? asa vreau sa zbarnai si tu :D). Nu stiu daca reuseste, in tot cazul sunt mult mai digerabile si servite intr-un context pe care romanii l-ar defini saorma cu de toate.

7,5/10

Johnny D
27th December 2015, 16:08
Parca te laudai ca ai nu stiu cati ani si ca ai prietena si bla-bla-bla...si tu de abia acum ai vazut The Shawshank Redemption? :)) Cum vrei sa te creada lumea? :D

:))

The Revenant 2015 8/10 - Film bun, dar parca putin prea sumbru. Ce mi-a placut au fost privelistile, apa curgand printre copaci, f frumos.
The Revenant 2009 7/10 - In mod normal un film de 6 dar ideea a fost f buna, noua si cu tenta dark comedy. Te distrezi la el intr-o maniera oarecum similara ca la serialu Ash, facut in maniera respectiva. Merita vizionat filmu asta si doar pentru ideea inovativa.
Martyrs 2008 6.5/10 - Cred ca cel mai bolnav film pe care l-am vazut vreodata. La final expresia "Cine n-are batrani, sa-si cumpere!" suna ca inventata de idioti. Mult, mult prea grosolan film francez. D-aia nu prea-mi plac mie filmele europene.
A Few Good Men 1992 8.5/10 - Din categoria mentionata de mine mai sus, de fiecare data cand il vezi la TV, nu poti schimba canalu.

Lucian86
28th December 2015, 00:34
Star Wars Episode 7: The Force Awakens - Nota 7/10 (ii dau asa poetic ca numarul episodului)

ATENTIE LA SPOILERS

Dupa prequel-uri, sunt din nou in dezacord cu "adevaratii fani al Star Wars-ului". Episodul asta m-a dezamagit per total. O ciorba incalzita. Film conservator si pe placul nostalgicilor. Nu a avut niciun pic de indrazneala. Un remake al episodului 4 (A New Hope). Hey J. J. Abraams. Show some balls, will you. :rolleyes: Ma rog, pana la urma are dreptate el: incasari record, critici bune, 8.6 pe IMDB (deocamdata, cred ca va mai scadea).
George Lucas in prequels l-a durut undeva de asteptarile fanilor (ceea ce orice artist trebuie sa faca) si a venit cu o opera noua, cu un concept diferit (mai politic, mai adanc, mai lent in scenariu). Eu am apreciat foarte mult asta.

Cat despre personaje. P. Leia absolut dezgustator interpretat de Carrie Fisher. Han Solo si-a facut treaba binisor as spune. Mi-au placut Rey (the new Jedi) si Poe. Finn asa si asa. A fost foarte amuzant in multe randuri. Sunt curios cum se va dezvolta personajul sau in urmatoarele episoade.
Simpatic si robotelul BB-8.
Cat despre villains. Kylo Ren o imitatie proasta a lui Darth Vader. Nu e deloc inspaimantator. Si nu am inteles de ce isi pune acea casca. Iar Gollum ala mare chiar nu (ma rog, e o holograma deci probabil nu stim cat de mare e).

Am sa-l mai vad inca o data cat de curand caci din pacate, m-a durut undeva sa-l vad in 3D (sper ultima data in viata mea).

Capitanu.Burcea
29th December 2015, 09:03
The intern. Parturi de tras sub plapuma. Si cand le trage De Niro, au asa un iz de tiramisu. Suportabil spre decent, 6/10






Martyrs 2008 6.5/10 - Cred ca cel mai bolnav film pe care l-am vazut vreodata. Mult, mult prea grosolan film francez. D-aia nu prea-mi plac mie filmele europene.


Europenii sunt tatici la horror, ma :D Io spun ca ilustreaza foarte bine (sub:D)genul. Il vad ilustru la categoria sa. Desi cred ca e un Hostel mai finisat, a iesit mai bine ca mizeria din care se trage.

TheIceMan
29th December 2015, 20:39
8 Mile 8.5/10.... Filmul e absolut genial
Genial pe naiba :D pune tu o camera la 8 Mile si las-o sa filmeze liber 2-3 zile si iti iasa un film la fel de bun :D

Eddy DoubleD
30th December 2015, 04:00
Argo --- 4/10
Fantastic Four --- 2/10
Pixels --- 3/10
Vacation --- 1/10
Scouts Guide to the Zombye Apocalypse --- 3/10
She's funny that way --- 4/10
The Gambler --- 4/10
The Martian --- 6.5/10
The Intern --- 3/10
The Lobster --- 7.5/10
Hotel Transylvania 2 --- 2/10

Nadalfan
30th December 2015, 20:45
Argo --- 4/10
Fantastic Four --- 2/10
Pixels --- 3/10
Vacation --- 1/10
Scouts Guide to the Zombye Apocalypse --- 3/10
She's funny that way --- 4/10
The Gambler --- 4/10
The Martian --- 6.5/10
The Intern --- 3/10
The Lobster --- 7.5/10
Hotel Transylvania 2 --- 2/10

Lol...
Fantastic Four nu e chiar atat de rau. Nici Vacation. The Gambler ar trebui sa aiba nota peste trecere....
M-am uitat si eu acum 2 zile la We are your friends....Emily Ratajkowski aia e...nici nu stiu cum sa zic. Ma rupe tipa. Filmu' e si el decent.

The Martian e si el bun. 7/10 cam asa.
Bridge of Spies e chiar bun. 8/10. Poate chiar putin mai mult.
Spectre nu a fost cam meh...Cam la nivelul lui "Quantum of Solace". Si asta nu e de bine. E departe de Casino Royale si Skyfall(din aste in care joaca Craig)

Eddy DoubleD
30th December 2015, 21:44
Lol...
Fantastic Four nu e chiar atat de rau. Nici Vacation. The Gambler ar trebui sa aiba nota peste trecere....
The Martian e si el bun. 7/10 cam asa.


Fantastic Four e jaf. Remake inutil.
Vacation e comedie cu glume americane cu voma si *****. :ok:
The Gambler a avut niste scene misto, dialoguri bine scrise, dar apoi in unele momente parca se credea sa fie mai mult decat un film mediocru. Mark a fost bun imo.
The Martian a fost bun cat a fost stiintific. Apoi a au dat-o pe ***** de hollywood.

Johnny D
31st December 2015, 09:04
Lol...

:))
Stefan cel Mare 2/10
Mircea cel Batran 1.5/10
Mihai Viteazu 1.2/10
The Wire 9/10:shocked:
:))

TenisFan
31st December 2015, 13:47
Exam - Nu-mi plac filmele de genul asta. Se vor prea destepte pentru ceea ce sunt de fapt. Nu construiesc bine personajele si sunt exagerate. 4/10 Mai bine te uiti la 12 angry men.
Spy - Au fost ceva faze funny. Jason Statham a fost super comic. Altfel film slabut. 6/10
The revenant - Un film despre razbunare care a fost mult prea lung. Doua ore erau suficiente. Am inteles ca Di Caprio tre' sa treaca prin multe *****uri pentru a lua Oscar. Unele faze sunt exagerate. Lasand toate astea la o parte filmul are niste peisaje superbe si capturi de cadre incantatoare. 7.5/10
De mentionat ca s-au mai facut filme similare in trecut si mult mai bune cosnider eu. Jeremiah Johnson cu Robert Redford e superb.

Capitanu.Burcea
31st December 2015, 14:29
La vulturi! :D

The martian. Blockbuster libidinos. Cand nu e libidinos devine caricatura. Deci, ridicol. Batranul Ridley moare urat, aici il gasim zaharisit complet. Singura sansa, sa vina cu o continuare solida la Prometheus :D Jeff Daniels e directorul nasa, incearca sa para serios, dar e greu cand scena care te-a consacrat e aia cand stai pe buda si te scremi ca in chinurile facerii, din Dumb&Dumber :D 4/10 maximum, asa nu!

Creed. Pretext ieftin al francizei. Se simte posirca de la o posta, insa Rocky e cool. Frontmanul nu are cociones sa duca in carca ditai mostenirea, dar cat mai respira asta batran, cu siguranta nostalgicii vor da play. 5/10 overall, dar Sly am zis ca ia dublu oricum :D

Jenny's wedding. Drama solida, pertinenta :D, actori competenti, replici bune. Ma asteptam la ceva cretinity in the family, pe genul Katherine Heigl, dar un film nesperat de serios si de simpatic. Cu siguranta e subapreciat, merg pe un 6,5/10 aici pt insipiditatea personajului feminin care ii da replica nemtoaicei :P

Cneazul
1st January 2016, 23:25
Tocmai ce am terminat de vizionat mini-seria "And then there were none". E o adaptare a romanului "Zece negri mititei". Pe mine m-a atras castingul stelar. Ma rog, nu e stelar, dar ideea e ca pe toti actorii ii stiam din alte seriale si a fost foarte usor de urmarit: Tywin Lannister din GoT, Captain Flint(tata lor) din Black Sails, Adam din Forever(sau Tanner din GoT), Killi din The Hobbit, Sam Neill(pe asta tre sa il stiti dupa nume :D), Locke din Game of Thrones, etc.
In fine, nu is toti foarte cunoscuti, dar e super fain sa vezi un film in care apar doar 10 personaje si sa ii stii pe toti. Una peste alta, eu zic ca e foarte reusita mini-seria, are sanse sa primeasca nominalizare la Globurile la Aur pt cea mai buna mini-serie.

TenisFan
3rd January 2016, 16:55
Infinitely polar bear - Un film despre un maniaco-depresiv care trebuie sa se ingrijeasca de fete in timp ce sotia lui e plecata in alt oras pentru a studia dreptul. Mark Rufallo este super comic si joaca foarte bine. Filmul este simpatic. Zoe Saldana e bunoaca. 7/10
Burnt - Bradley Cooper e un bucatar/chef super mega bun care vrea sa-si obtina a 3 stea Michelin dar trebuie sa scape de metehnele trecutului pt asta. Filmul nu convinge dar e "stylish". Mai mult mi-a placut Chef al lui Jon Favreau. Alicia Vikander e mega bunoaca. Fata asta trebuie "jucata" mai mult in filme. :D 6/10
Am trecut la filme cu criminali in serie.
Am revazut Zodiac - Eu sunt fanboy David Fincher dar nu pentru asta ii dau 10. Un film meticulos al vietilor indivizilor angrenati in incercarea de a-l prinde/demasca pe asa numitul "Zodiac killer". Filmul are momente de teroare facuta cu sange rece si mai are una din cele mai inspaimantatoare scene puse pe pelicula.
Frailty - O porcarie inimaginabila. Nu inteleg cum are 7 si ceva pe imdb. Este incredibil. Filmul asta este insultator pentru inteligenta umana. McConaughey joaca bine. Bill Paxton mie mi se pare penibil. -3/10
Layer cake - Un gangster film britanic regizat de Matthew Vaughn. Agentul 007, Daniel Craig care interpreteaza un alt rol, este prins intr-o multitudine de incurcaturi el fiind omul de legatura ce livreaza drogurile pentru baietii cei mari. Sienna Miller are o scurta aparitie dar e mega bunoaca. 7/10
Inception - Revazut si placut. Prima data l-am vazut la cinema si recunosc ca dupa prima ora jumate, de cand sunt in al doilea vis, am inceput sa nu mai inteleg prea bine ce se intampla. De data asta am inteles tot filmul si pot sa spun ca e un SF foarte bun. Jocul actorilor foarte bun si evident Marion Cotillard mega bunoaca. Cinematografia este superba. 10/10

Taquito
3rd January 2016, 18:08
The Revenant 2015, nota 9,5
primul film al lui Di Caprio dupa Lupul de pe Wall Street. Un film despre supravietuire in conditii f grele, razboi, razbunare, nepasare, absurdul vietii.. un film greu in care regizorul a fost fabulos

povestea reala din spatele filmului https://en.wikipedia.org/wiki/Hugh_Glass

Capitanu.Burcea
4th January 2016, 12:03
In continuare lipsesc filmele de story clasice. Se merge pe idei minimaliste, pe intoarcerea la cinematografia cu mize vizuale si mai ales poignante :D

Burnt. Arata bine, dar tot semiporcarie ramane. Un varieteu servit in antreu despre imblanzirea unui zmeu. Parampampam and boring cat cuprinde. Cooper e ok, patineaza pe nou-haul lui, ca filmul e praf. Cateva replici bunoace cu Emma Thompson se irosesc nu se stie pe unde... 5/10

Room. Drama de smuls hainele de pe tine, cu usurinta unul dintre filmele bunicele ale anului. Nu e domeniul meu, insa ma cutremur la lingurica si rezonez stimulilor cu care am fo bombardat aproape doua ore. La vita e bella cand se termina cu bine si cand ai la ce trage cu ochiul. 7/10

Brooklyn. Patineaza pe langa un familism jegnant cat casa, se incalzeste fo 30 minute si incepe in sfarsit si filmul. Care e bun, e curatel, pentru doamne si domnisoare in special :D Fata a crescut, lu' Marlon Brando ala mic ii creste si lui, hai ca se pupa cu genul acesta de poveste. Are si-o morala, dar sa nu cadem in pacatul de a vedea prea mult de unde nici sf patrick nu cere 6,5/10

TheIceMan
4th January 2016, 19:41
La multi ani, prieteni :ok:

in scurta vacanta am vazut asa:

Danny Collins (2015) (http://www.imdb.com/title/tt1772288/)
O prostie holywoodina, pe care trailerul li vinde ca film bun, nota mea 3/10 de evitat.

Midnight in Paris (2011) (http://www.imdb.com/title/tt1605783/)
Dupa titlul l-am confundat mult timp cu seria "Before Sunset" cu Ethan Hawke, dar aici Woody allen face un film simplu si exceptional de "funny" time travel movie, nota mea 9/10 si nu sunt fan Woody Allen deloc. :D similar de amuzat este si Frequently Asked Questions About Time Travel (2009) (http://www.imdb.com/title/tt0910554/?ref_=nv_sr_3)

Survivor (I) (2015) (http://www.imdb.com/title/tt3247714/)
O sexy CIA-ista si un terorist... roman? :)) :)) Seriously? 5/10

Kill Me Three Times (2014) (http://www.imdb.com/title/tt2393845)
O comedie neagra marca Simon Pegg 8/10 similar Hot Fuzz (2007) (http://www.imdb.com/title/tt0425112/?ref_=fn_al_tt_1)

Cut Bank (2014) (http://www.imdb.com/title/tt1661820/)
Un film politist serios, in genul Fargo cu momente de Twin Peaks, not bad 7/10

Looper (2012) (http://www.imdb.com/title/tt1276104/)
Mda, ma asteptam la un film bunicel, in schimb am primt un Terminator fara Mr. Governor :D 5/10

The Hurt Locker (2008) (http://www.imdb.com/title/tt0887912/?ref_=nv_sr_1)
Excelent! Ma gandesc ca a meritat Oscarul :ok: 10/10

Zero Dark Thirty (2012) (http://www.imdb.com/title/tt1790885/?ref_=nm_flmg_dr_2)
Putea fi numit The Hurt Locker 2, la acelasi nivel, excelent. 10/10
Ms. Bigelow e specialista in filme pe tema asta se pare, nu m-ar mira sa vedem curand un film despre atenatele de la Paris tot in regia ei.

TheIceMan
4th January 2016, 20:01
Bun. La cinema, am vazut filmul asta despre care unii zic ca-i slab, ca-i remake, bla, bla,bla... filmul este excelent :) este exact ceea ce trebuia sa fie, personajele vechi pentru nostalgici predau "stafeta" tinerei generatii. Abia astept sa vad episodul 8! :)

Star Wars: The Force Awakens (2015) -- 10/10

Utilizator
5th January 2016, 22:28
Am vazut si eu Star Wars 7.
Sunt fan al seriei pentru ca am avut sansa sa vad toate episoadele la vremea lansarii. Trilogia veche ce se reinnoada acum a fost o revolutie la vremea ei.
Mi-au placut si filmele din trilogia prequel care desi sunt apreciate a fi mai slabe mie mi s-au parut OK, cu un storyline bun si in spiritul epocii. Inconsistente tehnic cu prima trilogie dar nu m-a deranjat asta.
Acum filmul asta nou era greu sa mai vina cu idei care sa te surprinda ca s-a spus cam tot dar trebuia sa ofere o continuare credibila trilogiei initiale.
Disney si J.J. au ales o reteta sigura care sa le garanteze o recuperare rapida a investitiei facute la cumpararea francizei: au adus eroii indragiti de altadata, au reamintit ce se intamplase cu aproape 40 de ani in urma, au readus mixul de actiune si umor si au bagat niste tineri care sa duca greul in urmatoarele doua filme din serie.
In felul asta au multumit fanii batrani si au atras fani noi.

Personal m-am simtit la film ca la intalnirea de 25 de ani cu fostii colegi de liceu: am vazut figuri dragi, mi-am adus aminte de intamplari comune, am rememorat glumele de altadata. A mai venit unul cu copiii, alti doi cu nevestele, figuri noi pe care nu aveam nevoie sa le vad dar au fost si ei agreabili in context. M-a cam intristat sa vad ca fosta prietena a imbatranit vizibil, ca tovarashii de fotbal au acum burti si chelie dar eram pregatit sa accept asta. Am fost fericit lca i-am reintalnit, dar si nostalgic realizand ca timpul se scurge implacabil. Cam asta e opinia mea despre SW7 si sper ca nu am dat spoilere. :)

Probabil ca urmatoarele doua filme vor avea mai multa actiune si efecte speciale mai aproape de zilele noastre. Altfel nu cred ca mai pot veni cu povesti care sa ma surprinda.
Dar e ok, e o franciza ce-ti ofera exact ceea ce trebuie sa ofere astfel de retete.

Hingherul
5th January 2016, 22:50
Am in plan un "star wars marathon". Vreun fan inrait care sa imi recomande ordinea cronologica a povestii?

TheIceMan
5th January 2016, 23:01
ep 1 to 6 :)

1: the phantom menace - 1999 (parca)
2: attack of the clones - 2002
3: revenge of the sith - 2005
4: a new hope - 1977
5: empire strikes back - 1980
6: return of the Jedi - 1983

Hingherul
5th January 2016, 23:03
Gasisem si eu un aranjament d'asta pe net dar cica sunt controverse. De aia ziceam de cineva inrait care le-a si urmarit in anumita ordine. Ca sa nu ametesc si mai rau :))

TheIceMan
5th January 2016, 23:21
Pai asta e ordinea cronologica corecta, nu stiu ce mama zmeului controverse sunt:

1. Copilaria lui Darth Vader :)
2. Adolescenta lui Darth Vader, asasinarea mamie lui.
3. Anakin devine Darth Vader dupa ce el asasineaza pruncii Jedi -- cel mai naspa moment din tot SW :(
4. Darth Vader este infrant prima oara de catre copiii lui, Luke & Leia
5. Luke, I'm your Father
6. Darth Vader redevine om bun Anakin si-l ucide pe imparat, toata lumea fericita.

Altceva? :D

Daca vrei suspans, vezi-le in ordinea in care au fost scoase pe piata 4,5,6,1,2,3, sau ia-le random :)

Hingherul
5th January 2016, 23:24
Imi place cum explici. Aia o sa fie ordinea. Merci :D

Johnny D
6th January 2016, 07:09
ep 1 to 6 :)

1: the phantom menace - 1999 (parca)
2: attack of the clones - 2002
3: revenge of the sith - 2005
4: a new hope - 1977
5: empire strikes back - 1980
6: return of the Jedi - 1983
Vezi Ice de ce pun eu mereu anul filmelor!:)
Bravo, asa trebuie urmarite, de acord!:yes:
Si asta pt ca cele de acu juma de secol chiar au avut o calitate exceptionala, diferenta e minimala fata de cele realizate in prezent!


1. Copilaria lui Darth Vader :)
2. Adolescenta lui Darth Vader, asasinarea mamie lui.
3. Anakin devine Darth Vader dupa ce el asasineaza pruncii Jedi -- cel mai naspa moment din tot SW :(
4. Darth Vader este infrant prima oara de catre copiii lui, Luke & Leia
5. Luke, I'm your Father
6. Darth Vader redevine om bun Anakin si-l ucide pe imparat, toata lumea fericita.
7. The Force Awakens in a nigga':))

Cred ca, ca inca n-am vazut nici eu partea a 7-a, n-a aparut pe net!:P
Dar se putea si fara spoiler atat de crunt cu asasinarea unuia sau altuia cred!:D

Doctor_Satan
6th January 2016, 14:23
Am vazut si eu Star Wars 7.
Sunt fan al seriei pentru ca am avut sansa sa vad toate episoadele la vremea lansarii. Trilogia veche ce se reinnoada acum a fost o revolutie la vremea ei.
Mi-au placut si filmele din trilogia prequel care desi sunt apreciate a fi mai slabe mie mi s-au parut OK, cu un storyline bun si in spiritul epocii. Inconsistente tehnic cu prima trilogie dar nu m-a deranjat asta.
Acum filmul asta nou era greu sa mai vina cu idei care sa te surprinda ca s-a spus cam tot dar trebuia sa ofere o continuare credibila trilogiei initiale.
Disney si J.J. au ales o reteta sigura care sa le garanteze o recuperare rapida a investitiei facute la cumpararea francizei: au adus eroii indragiti de altadata, au reamintit ce se intamplase cu aproape 40 de ani in urma, au readus mixul de actiune si umor si au bagat niste tineri care sa duca greul in urmatoarele doua filme din serie.
In felul asta au multumit fanii batrani si au atras fani noi.

Personal m-am simtit la film ca la intalnirea de 25 de ani cu fostii colegi de liceu: am vazut figuri dragi, mi-am adus aminte de intamplari comune, am rememorat glumele de altadata. A mai venit unul cu copiii, alti doi cu nevestele, figuri noi pe care nu aveam nevoie sa le vad dar au fost si ei agreabili in context. M-a cam intristat sa vad ca fosta prietena a imbatranit vizibil, ca tovarashii de fotbal au acum burti si chelie dar eram pregatit sa accept asta. Am fost fericit lca i-am reintalnit, dar si nostalgic realizand ca timpul se scurge implacabil. Cam asta e opinia mea despre SW7 si sper ca nu am dat spoilere. :)

Probabil ca urmatoarele doua filme vor avea mai multa actiune si efecte speciale mai aproape de zilele noastre. Altfel nu cred ca mai pot veni cu povesti care sa ma surprinda.
Dar e ok, e o franciza ce-ti ofera exact ceea ce trebuie sa ofere astfel de retete.
Frumos spus!
Dar pe mine m-a suparat faptul ca pe ala rau l-au denigrat in ultimul hal (iti dai seama, sa-i poata tine piept un parlit de trooper rupt in cur) si mai avea si fata aia de adolescent emo suparat ca i-au aparut primele cosuri si e gata sa-si taie venele pentru ca tata nu-l lasa sa dea la Șforță suficient pentru ca orbeste.
Prin cercurile SW nerds se fac glume cum ca lorzii sith ar suferi de o noua maladie numita kylorenita si care-i transforma in ghei emo penibili, de care nu se mai teme nimeni.

Ca sa fac o analogie ca a ta, e ca s cum cel mai macho tip din clasa, care cucerea toate fetele, care o avea noduroasa de atata babardeala cand tu inca nu reuseai sa balmajesti 2 cuvinte cu o fata, la intalnirea de 25 de ani a devenit un gheu emo, care-l are ca model masculin pe Bieber.

Utilizator
6th January 2016, 15:58
Ca sa fac o analogie ca a ta, e ca s cum cel mai macho tip din clasa, care cucerea toate fetele, care o avea noduroasa de atata babardeala cand tu inca nu reuseai sa balmajesti 2 cuvinte cu o fata, la intalnirea de 25 de ani a devenit un gheu emo, care-l are ca model masculin pe Bieber.

ca cam asa. :D

corect, asta m-a suprins si pe mine.

personajul pare un pic in nota comica si destul de neconvingator. m-a frapat la inceput ca a aparut altul cu 'masca lui zorro' pe figura, dar credeam ca e iarasi vreun mare mutilat din razboaiele trecute.
Cand insa si-a dat masca jos si a aparut fata aia de ala micu' si suparatu' am ras un pic de jena lui. :D
Inteleg ca e copilul lui Solo si Leia, dar putea fi unul mai artzagos oleaca, o fatza care sa ne sugereze ca a trecut prin necazuri inainte sa aleaga partea intunecata a fortei.

TheIceMan
6th January 2016, 19:37
Mda, poate Adam Driver nu e distributia perfecta pentru ca in arta numele personajelor definesc caracterul, Caragiale fiind de referinta in tehnica asta, similar in film fizionomia de asemenea accentueaza caracterul.

Dar in viata, dupa moaca, nu ai crede ca VVPonta e un ticalos, nu? :D Ca bunicul ilici e un criminal... etc.

TheIceMan
6th January 2016, 19:44
7. The Force Awakens in a nigga'
Cred ca, ca inca n-am vazut nici eu partea a 7-a, n-a aparut pe net!:P

Nope :nah:

Utilizator
6th January 2016, 21:48
Mda, poate Adam Driver nu e distributia perfecta pentru ca in arta numele personajelor definesc caracterul, Caragiale fiind de referinta in tehnica asta, similar in film fizionomia de asemenea accentueaza caracterul.

Dar in viata, dupa moaca, nu ai crede ca VVPonta e un ticalos, nu? :D Ca bunicul ilici e un criminal... etc.

O fi cum spui dar daca de sub masca lui Kylo iesea mutra lui Ponta si i se auzea glasciorul lui adevarat cred ca Star Wars era de departe comedia anului si poate chiar a mileniului. Cred ca juma' de sala facea apoplexie spontan. :D
Altfel nea Nelu ar fi putut face un Palpatine decent iar Basescu ar fi putut avea chiar succes in rolul lui Vader. Boc facea cariera in rolul lui R2D2, :D

Serios vorbind, daca filmele americane ar imita mai fidel viata ar deveni filme romanesti si s-ar duce de rapa industria.
Star Wars ar fi iesit cum ziceau astia de la TNR: http://www.timesnewroman.ro/entry/10747-bomba-la-hollywood-noul-film-star-wars-va-fi-regizat-de-cristi-puiu-si-va-fi-despre-comunism

TheIceMan
6th January 2016, 22:06
:)) si cine ar fi fost Luke? ca Leia banuiesc cine-i :D

TNR din cand in cand au poante faine, asta cu StarWars e slaba rau de tot. E clar ca s-au scremut sa scoata ceva la chestiunea zilei.
Cand n-ai inspiratie, nu ai si pace.

Capitanu.Burcea
7th January 2016, 08:47
Io spun ca star uarsurile tre vazute in ordinea aparitiei, altfel n-are niciun farmec. Fara actiunea initiala mi se cam rupe de cronologie. E un puzzle, trebuie tratat ca atare. Cronologia nu inseamna nimic. E doar 'o injectie de PR pt a consolida brandul sw cu unele gusturi si sensibilitati nou aparute. Dar fundamental s-a mizat pe nostalgia parintilor, care vin nu ca sa vada un film, ci sa deschida cutia cu jucariile copilariei ca sa le arate odraslelor ce importante sunt si ce mult au contat la vremea lor. Pentru asta jucaria nu trebuie sa fie geniala sau in buna stare; mecanismul transmiterii nostalgice e altul. Iar lansarea în decembrie, în perioada când toată familia își caută ceva amuzant de făcut și se pune la mintea copiilor, nu e desigur o întâmplare.
De aia e gresit ca filmul sa fie comentat ca si cand ar apartine genului numit arta, fie ea si cinematografica. Comentatorii care il analizeaza cu asemenea categorii estetice (calitate scenariu, joc actori, subtilitate imagine, psihologie personaje, etc) isi pierd vremea.


Si asa mai departe.

Johnny D
7th January 2016, 09:37
I respectfully disagree!:)
Nu trebuie sa stii ce se va intampla cu personajele ca sa aiba interes maxim orice poveste!
Din moment ce urmaresti prima data actiunea de dupa, esti pe dos deoarece stii ce se va intampla si in loc sa ai elementul de interes cel mai important in orice carte, film, show: imprevizibilitatea, tu te dai pe un tobogan al carui final il cunosti!
Atunci te duci intr-un parc de distractii, nu te mai duci la film, ori te apuci de-o carte de citit, daca stii cum se termina!:))
Ca sunt copiii tampiti si se intretin si cu parcul de distractie care defapt trebuia sa fie film, e alta discutie, dar Hopshio/Alin nu mai e copil.:P

Capitanu.Burcea
7th January 2016, 09:45
Tu n-auzi, ma, ca povestea e fix paula seling? :D sw inseamna trilogia clasica, restul e reclama cu plasare de produse. Adica, my 2 cents, nu e prob daca doreste cineva sa urmareasca seria cum scrie la carte.

Johnny D
7th January 2016, 10:46
Nu conteaza cum e povestea, pt cineva care n-a vazut seria e imprevizibila.
In plus, o data ce cunosti un personaj nu vrei ca el sa aiba definit un destin ci vrei sa vezi daca reuseste sau nu sa si-l faca asa cum vrea el!:)
Anakin Skywalker e unul din cele mai carismatice personaje din cinematografie in opinia mea, cel putin din cele arhicunoscute, sa-i urmaresti destinul de la cap la coada e un deliciu transformat in amar daca-l iei de la coada la cap.
Tristan din Legendele Toamnei e un mare kkt pe langa el, artisticul e irelevant daca nu-i pasa nimanui de el!;) Arta nu e neaparat creata dar cu siguranta e amplificata de numarul privitorilor ei, si de la putina initial, poate fi extrem de multa, accelerata de pasiuni a mii de inimi.:)

Doctor_Satan
7th January 2016, 10:50
ca cam asa. :D

corect, asta m-a suprins si pe mine.

personajul pare un pic in nota comica si destul de neconvingator. m-a frapat la inceput ca a aparut altul cu 'masca lui zorro' pe figura, dar credeam ca e iarasi vreun mare mutilat din razboaiele trecute.
Cand insa si-a dat masca jos si a aparut fata aia de ala micu' si suparatu' am ras un pic de jena lui. :D
Inteleg ca e copilul lui Solo si Leia, dar putea fi unul mai artzagos oleaca, o fatza care sa ne sugereze ca a trecut prin necazuri inainte sa aleaga partea intunecata a fortei.
Lasa, ca si masca aia e o copie a mastii lui Revan. Reciclare.


Mda, poate Adam Driver nu e distributia perfecta pentru ca in arta numele personajelor definesc caracterul, Caragiale fiind de referinta in tehnica asta, similar in film fizionomia de asemenea accentueaza caracterul.

Dar in viata, dupa moaca, nu ai crede ca VVPonta e un ticalos, nu? :D Ca bunicul ilici e un criminal... etc.
Ponta, cu ochii aia porcini sa nu-l mirosi ca-i ticalos? Sau Ilici cu zambetul ala arogant si buzele tocite de la cat l-a pupat pe Ceasca inainte sa-i vina ideea sa-i faca felul?
Ilici e ca Palpatine, poate chiar mai malefic si la infatisare.


Io spun ca star uarsurile tre vazute in ordinea aparitiei, altfel n-are niciun farmec. Fara actiunea initiala mi se cam rupe de cronologie. E un puzzle, trebuie tratat ca atare. Cronologia nu inseamna nimic. E doar 'o injectie de PR pt a consolida brandul sw cu unele gusturi si sensibilitati nou aparute. Dar fundamental s-a mizat pe nostalgia parintilor, care vin nu ca sa vada un film, ci sa deschida cutia cu jucariile copilariei ca sa le arate odraslelor ce importante sunt si ce mult au contat la vremea lor. Pentru asta jucaria nu trebuie sa fie geniala sau in buna stare; mecanismul transmiterii nostalgice e altul. Iar lansarea în decembrie, în perioada când toată familia își caută ceva amuzant de făcut și se pune la mintea copiilor, nu e desigur o întâmplare.
De aia e gresit ca filmul sa fie comentat ca si cand ar apartine genului numit arta, fie ea si cinematografica. Comentatorii care il analizeaza cu asemenea categorii estetice (calitate scenariu, joc actori, subtilitate imagine, psihologie personaje, etc) isi pierd vremea.


Si asa mai departe.
Pai eu comentez tocmai din punctul de vedere al fanului care a vazut seria veche de n-spe ori.
Eu ma simt tradat de faptul ca personajul malefic este un fatalau si la infatisare si in lupta.
Din tot universul SW, cred ca pana si micutii Jawa il faceau pe Kylo. De sand raideri nici nu mai zic. Aia erau si fiorosi si experti in lupta.

Doctor_Satan
7th January 2016, 11:01
P.S.
In episodul urmator ar fi bine sa moara in drum spre maestrul lui, innecat cu o maslina, pentru ca nu mai are nici o credibilitate in lupta si sa-l foloseasca mai mult de 5 minute, eu o consider o jignire pentru orice fan care stie ce-i un sith.

Capitanu.Burcea
7th January 2016, 12:55
Nu ma grabesc sa vaz ultimul sw, nu am de ce. Spre deosebire de Ionut, nu ma intereseaza absolut deloc evolutia personajului :sneaky: Asta s-a intamplat in trilogia originala. Daca voiau sa dezvolte de-a fir a par, incepeau cu inceputul. Ca au innodat acolo niste episoade seriei originale, aia e pt long live franchise. Ca sunt meseriasi si au facut-o bine, e de apreciat. Da' eu nu sunt fan. Imi place, e comercial, ma uit, mi se rupe :D




Ms. Bigelow e specialista in filme pe tema asta se pare...

Sa stii ca actul regizoral se transmite prin sperma. E de ajuns sa te culci cu un regizor celebru si deja de-a doua zi poti sa te apuci sa regizezi :D

Utilizator
7th January 2016, 13:19
P.S.
In episodul urmator ar fi bine sa moara in drum spre maestrul lui, innecat cu o maslina, pentru ca nu mai are nici o credibilitate in lupta si sa-l foloseasca mai mult de 5 minute, eu o consider o jignire pentru orice fan care stie ce-i un sith.

lasa ca daca-i pun ceva make-up si adauga ceva efecte speciale il pot face urat si rau cat se poate.

vezi de ex cum arata Golum din LOTR: http://www.imdb.com/media/rm2143267840/ch0000152?ref_=chmd_md_nxt
si cum arata actorul care il joaca: http://www.imdb.com/name/nm0785227/?ref_=ttfc_fc_cl_t28
Daca nu-l prelucrau putin iesea cu multi mai comic decat in cazul cu raul din SW7.

de aceea ma astept ca in urmatoare doua filme SW 'sa-l handicapeze putin in vreo lupta/explozie', sa-i de imagine de vampir sau sa-l faca un fel de Robocop. Cred ca nici nu va mai folosi masca aia in memoria lu' al batran, ca tot de papagal l-ar indica.
Cred ca J.J. a incercat sa ii faca o poveste gen Anakin, respectiv sa-i vedem evolutia de la EMO la hardcore metal.

Johnny D
7th January 2016, 13:26
Da' eu nu sunt fan. Sunt copil, imi place, e comercial, ma uit, mi se rupe. :D


Fixed.:D

War of the Arrows 2011 7.5/10! Fratele mai mare incerca sa-si salveze sora si pe sotul ei din mana asupritorilor ce se cred superarcasi!:ok:
O faza frumoasa in debutul filmului cand tatal lor se sacrifica sa-si salveze copiii si-i spune fiului: "De acum, tu esti tatal ei!":plans: Awsome!:sneaky:

Capitanu.Burcea
7th January 2016, 13:49
It follows promoveaza preacurvia, insa in mod ostentativ, pt a obtine exact contrariul. Un himen intact, o viata lunga si frumoasa alaturi de cei dragi. Scapi boii in porumb, o cam belesti de malineanu. Istericale, ochi dati peste cap, destinul implacabil. Filmul e complet imbecil si intra lejer in orice top de caca al genului. E impachetat in creponata roz, fapt pt care a rupt norma in randul hipsterilor. Pt mine e o miza mizera, fumata. F....l dauneaza grav sanatatii. 4/10.

Tot din aceeasi categorie, The curse of Downers Grove. Gunoi, 3/10.

Retrospectiva horror continua :D

Doctor_Satan
7th January 2016, 17:24
lasa ca daca-i pun ceva make-up si adauga ceva efecte speciale il pot face urat si rau cat se poate.

vezi de ex cum arata Golum din LOTR: http://www.imdb.com/media/rm2143267840/ch0000152?ref_=chmd_md_nxt
si cum arata actorul care il joaca: http://www.imdb.com/name/nm0785227/?ref_=ttfc_fc_cl_t28
Daca nu-l prelucrau putin iesea cu multi mai comic decat in cazul cu raul din SW7.

de aceea ma astept ca in urmatoare doua filme SW 'sa-l handicapeze putin in vreo lupta/explozie', sa-i de imagine de vampir sau sa-l faca un fel de Robocop. Cred ca nici nu va mai folosi masca aia in memoria lu' al batran, ca tot de papagal l-ar indica.
Cred ca J.J. a incercat sa ii faca o poveste gen Anakin, respectiv sa-i vedem evolutia de la EMO la hardcore metal.
Pot sa-i faca ce vor, dar el e discreditat total. E compromis.
A fost invins de un neinitiat in Forta si i-a tinut piept un parlit de trooper. Mai slab de atat doar un Jawa poate fi.
Acum, in episodul 8, vor mai avea credibilitate ca asta mai reprezinta vreo amenintare? Poate pentru vreun pilot pensionar.

TheIceMan
7th January 2016, 19:03
in episodul 8 vom afla ca Kylo e frate cu Rey :D

Johnny D
8th January 2016, 07:20
Wrong Turn 3&4 6/10 - In mod normal horror de 5, dar ii tot dau 1p in plus pentru ca gaseste modele mereu vii de a evolua disectia!:))
Alexander 2004 8/10 - Chiar daca are 5.5 pe IMDB pt mine e un film ce-l revad periodic, si excelent pt dialog si dezvoltarea multicolora a personajului principal. Sunt cateva interactiuni/dialoguri foarte misto daca esti persoana care ai ratiunea drept pasiune.
The Day After Tomorrow 2004 6/10 - Film decent, superbe cateva cadre mai ales cel cu Statuia Libertatii inghetata!
Django Unchained 2012 8.5/10 - Tot il da la TV si nu ma pot abtine sa nu ma tot uit, e prea misto finalul! The "D" is silent!:))

Taquito
9th January 2016, 13:02
The Hateful Eight 2016, 8.5/10, regizor Tarantino, asemanator cu Django Unchained, actiune, mult sânje, replici superbe, tine 3 ore, Samuel Jackson face aproape tot filmul

Standoff 2016, 7/10, actiune cu Lawrence Fishburne pe care nu l-am mai vazut demult intr-un film, aici joaca bine

El Pistolero
9th January 2016, 14:03
Astept sa iasa saptamana viitoare sa-l vad la cinema, filmul lui Tarantino. Trebuie sa fie epic! :D

Johnny D
9th January 2016, 22:59
Wall-E l-am vazut a 3-a oara, prima data il vazusem de 2 ori la rand acu 7 ani cand a aparut!
Cel mai tare film generat pe calculator din istoria genului asta de filme 9/10! Epic!
It's a sin not to watch it, regardless of age or sex!

Taquito
9th January 2016, 23:41
Creed 2016, 7/10, Rocky Balboa (Sylvester Stallone) il antreneaza pe fiul lui Apollo Creed (negrul din Rocky care moare in meciul cu rusul din ce imi amintesc) care ajunge sa se lupte cu campionul mondial. Filmul e asa si asa, m-a impresionat modul cum e filmat meciul de box, chiar de langa pugilis™ti, zici ca esti acolo ca lupti tu, ca le simti pumnii incasati

Johnny D
9th January 2016, 23:59
Sa te uiti la animeul Hajime no Ippo cum e imaginat si desenat, ce-au filmat astia in Creed e nimic pe langa cum arata aia luptele din ring!:D

Doctor_Satan
11th January 2016, 14:20
The Lobster - 6/10
L-am vazut pentru ca cineva de pe aici l-a recomandat. E prea lung si cu prea putina actiune, iar totul parca se desfasoara cu incetinitorul, de zici ca-i film romanesc.
Colin Farell si coloana sonora il salveaza un pic.

Doctor_Satan
11th January 2016, 15:28
RIPD - 7/10
Un film simpatic, cu cateva scene chiar amuzante. Foarte ok nota pentru o comedie.

TheIceMan
11th January 2016, 20:42
Wall-E l-am vazut a 3-a oara, prima data il vazusem de 2 ori la rand acu 7 ani cand a aparut!
Cel mai tare film generat pe calculator din istoria genului asta de filme 9/10! Epic!Orice poveste biblica e epica! Sper ca ti-ai dat seama ca Axiom este Arca lui Noe, potopul este gunoiul lasta in urma, iar Eve este porumbelul (poate alb) trimis zilnic de Noe sa caute paman uscat, roditor :ok:

Eddy DoubleD
11th January 2016, 20:44
:happy

TheIceMan
11th January 2016, 21:04
nu te rade ca asa-i :D

https://en.wikipedia.org/wiki/WALL-E#Religion


Stanton, who is a Christian,[12] named EVE after the Biblical character because WALL-E's loneliness reminded him of Adam, before God created his wife.[61] Dreher noted EVE's biblical namesake and saw her directive as an inversion of that story; EVE uses the plant to tell humanity to return to Earth and move away from the "false god" of BnL and the lazy lifestyle it offers. Dreher also noted this departure from classical Christian viewpoints, where Adam is cursed to labor, in that WALL-E argues hard work is what makes humans human. Dreher emphasized the false god parallels to BnL in a scene where a robot teaches infants "B is for Buy n Large, your very best friend", which he compared to modern corporations such as McDonald's creating brand loyalty in children.[60] Megan Basham of World magazine felt the film criticizes the pursuit of leisure, whereas WALL-E in his stewardship learns to truly appreciate God's creation.[12]
During writing, a Pixar employee noted to Jim Reardon that EVE was reminiscent of the dove with the olive branch from the story of Noah's Ark, and the story was reworked with EVE finding a plant to return humanity from its voyage.[62] WALL-E himself has been compared to Prometheus,[28] Sisyphus,[60] and Butades: in an essay discussing WALL-E as representative of the artistic strive of Pixar itself, Hrag Vartanian compared WALL-E to Butades in a scene where the robot expresses his love for EVE by making a sculpture of her from spare parts. "The Ancient Greek tradition associates the birth of art with a Corinthian maiden who longing to preserve her lover’s shadow traces it on the wall before he departed for war. The myth reminds us that art was born out of longing and often means more for the creator than the muse. In the same way Stanton and his Pixar team have told us a deeply personal story about their love of cinema and their vision for animation through the prism of all types of relationships."[63]

Eddy DoubleD
11th January 2016, 21:25
Overthinking. Din cate vad nu asta a fost intentia, dar au iesit asemenatoare povestile si astfel producatorii au mers cu ideea ca asa e :)) Cand am vazut filmul, in niciun caz nu mi-a trecut asta prin cap, ci mai degraba ceva legat de problemele legate de resurse/gunoi/reciclare/etc., ceva in zona asta.

TheIceMan
11th January 2016, 21:52
Nici mie nu mi-a trecut asa prin cap cand am vazut prima data filmul, dar se pare ca nu sunt coincidente. :D

Capitanu.Burcea
12th January 2016, 12:37
Bone tomahawk e heavy shit in vestul salbatic. Nu e multa eleganta cinematografica cand incepi treaba cu o carotida scrasnind la impactul cu o lama de suriu, dar au asamblat bine scenariul si actorii. Nu stiu, e comod sa faci telenovela din personaje western -am in minte un 3:10 to Yuma revazut recent :D si trebuie spus de la inceput ca oricum asta din urma e mai tare :D, dar BT face toate muncile prigonite pe care simtul estetic-conformist le respinge. Cu aplomb si cinism specifice perioadei. 7/10

Capitanu.Burcea
12th January 2016, 14:10
The Lobster - 6/10
L-am vazut pentru ca cineva de pe aici l-a recomandat. E prea lung si cu prea putina actiune.

Macar ii selectezi pe cei care recomanda :D

Filmul e plictisitor si duce absurdul la cote maxime, in genul romanelor lui fr kafka. Nu m-a entuziasmat, dar admit ca uneori trebuie sa mai schimbi sangele :D si cu productii de genul.

Johnny D
12th January 2016, 14:55
:happy

+1

-_-'


Nici mie nu mi-a trecut asa prin cap cand am vazut prima data filmul, dar se pare ca nu sunt coincidente. :D

Nu e vb de poveste in filmul ala ca si principal conspirator la valoarea lui, ci de emotiile unor masini si repogramarea spre constientizare a propriului sine si a tot ceea ce e in jur a acestora, de la secvente repetitive specifice lucrurilor fara viata la antrenarea propriilor decizii si constientizarea emotiilor proprii in urma acestor decizii, cu alte cuvinte la constienta de sine ce da valoare unei vieti fie ea si cibernetica. (Momentul cand MO decide alegand intre ruta de deplasare si directiva de curatare, cand cele doua apar in conflict. Unei masini fara constienta de sine ii de eroare, unei masini cu emotie ii da o decizie.)
Evident ca pe parcurs te napadesc lacrimile cand vezi ca apare si spiritul de sacrificiu al celei mai depasite tehnologic masini care nu doar ca educa noul sistem in ceea ce e important si anume a-ti gandi propriul scop nu doar a-l executa(pana si oamenii au reinvatat asta cu aceasta ocazie), ci si le depaseste pe aceste masini novice in efortul de-a se salva atat pe ele cat si pe intreaga omenire, totul pentru afectiunea incredibila care o simte pentru o alta masina fata de care simte o emotie inexplicabil de puternica.
La un moment dat directiva lu EVE devine mai importanta pentru Wall-E decat orice doar pt ca e scopul pentru care ea a fost creata chiar daca pentru el n-are vreun sens, si vrea mai mult decat orice sa-i faca ei pe plac.:)

Asta e esenta acestui film si nu arca lu Noe, ala e pur si simplu modelu de inspiratie dupa care a fost creat, insa semnificatiile sunt mult mai profunde, si evident adaptate directiei pe care umanitatea tinde s-o ia: ingrasare si robotizare, bariere ce anuleaza emotiile adanci valabile intre 2 entitati de sine constiente care se sesieaza reciproc si se cunosc in detaliu si-n intimitate, transformand-o intr-un conglomerat de emotii artificiale semipotente ce dispar incetul cu incetul in virtualul de care ne conectam, prin care nu putem cunoaste pe nimeni cu adevarat.

Dar se mai poate invata ceva, nu trebuie sa ne temem chiar atat de robotizare, poate la un moment dat va aparea un Wall-E dulce si natang care ne va reinvata pe toti ce-nseamna cele mai frumoase emotii si valori umane, chiar daca el insusi le face doar din propria natura diferita si evoluata de timp, fara puterea de a-si da seama de propria valoare.:)) Wall-E nu e altceva decat o masina-copil, sincera si curajoasa, alegand mereu varianta superioara a emotiei pe care trebuie s-o urmezi, varianta pe masura ce fiecaruia din noi ii moare copilul launtric, uitam sa-i mai dam curs si ne autoizolam de ceilalti, ne autorobotizam pe plan afectiv pana la expirare, pana la moarte.:)

Eddy DoubleD
12th January 2016, 18:27
Filmul e plictisitor si duce absurdul la cote maxime

Tu aici ai scris doua lucruri contradictorii. Ce sa inteleg?:confused:

TheIceMan
12th January 2016, 19:08
Momentul cand MO decide alegand intre ruta de deplasare si directiva de curatare, cand cele doua apar in conflict. Unei masini fara constienta de sine ii de eroare, unei masini cu emotie ii da o decizie.)Nici un conflict, nici o emotie: "directiva cutata" >> "directiva drum", deci masina doar urmeaza instructiunea evaluata superioara. If a>b then a else b.


La un moment dat directiva lu EVE devine mai importanta pentru Wall-E decat orice doar pt ca e scopul pentru care ea a fost creata chiar daca pentru el n-are vreun sens, si vrea mai mult decat orice sa-i faca ei pe plac.:) Si pentru ca era singur robotul pe Pamant (Adam Wall-E) a aparut EVE :))


Asta e esenta acestui film Este si asta o parere, daca vrei sa vezi simplist filmul.


Dar se mai poate invata ceva, nu trebuie sa ne temem chiar atat de robotizare:)) :))
Nu se teme nimeni de robotizare, mai ieri discutasem asta, Stephen HAwking fiind usor confuz :D

Utilizator
12th January 2016, 19:47
ce pasiuni a starnit Wall-E pe aici. Nu stiam ca are atatea mesaje ascunse. :D

altfel e un film misto, sensibil si care poate fi intr-adevar interpretat in mai multe chei.
eu de ex l-am perceput si mai departe de mesajul direct.
Mi se pare si o parabola la conditia omului in societatea moderna supra-tehnologizata, care tinde sa ne robotizeze si in care a fi sensibil si a-ti pasa de natura e din ce in ce mai mult considerat drept un defect sau inadaptare.


pt TheIceMan: poate eu am fost confuz in exprimare in acea discutie. altfel nu e nimic neclar in afirmatiile lui Hawking.
pentru comformitate vezi aici in engleza ce spunea Hawking: http://www.huffingtonpost.com/entry/stephen-hawking-capitalism-robots_5616c20ce4b0dbb8000d9f15
daca nu esti de acord cu afirmatiile lui atunci e alta poveste ce poate fi dezvoltata intr-un eventual Wall-E 2 :)

TheIceMan
12th January 2016, 20:16
ok, am citit in Engleza, sunt de acord, dar vezi ca este un pic diferit de ceea ce ai scris tu initial :D
In engleza, cosmologul nu zice nimic ca sa ne fie sau nu frica de masini (cum ai nuantat tu), ca roboteii ne iau joburile, cum ai extins tu ipoteza... ci doar despre cum societatea sa beneficieze de bunastarea produsa de robotei.

Cosmologul zice:

"If machines produce everything we need, the outcome will depend on how things are distributed. Everyone can enjoy a life of luxurious leisure if the machine-produced wealth is shared, or most people can end up miserably poor if the machine-owners successfully lobby against wealth redistribution. So far, the trend seems to be toward the second option, with technology driving ever-increasing inequality."
Nu e nimic neclar aici, era usor neclar cum ai adus tu in discutie.

Cum am intuit ca ar fi fost textul original, nu l-am cautat pe net, merci acum :ok:
"Everyone can enjoy a life of luxurious leisure if the machine-produced wealth is shared" --
Este exact ce scriam dincolo:

A, asa da. Sa ne imaginam o societate in care absolut tot ce inseamna munca de la frizer la ospatar si fermier e facuta de robotei, cam ca pe nava Axiom din filmul animat Wall-E, oamenilor, era sa zic romanilor, nu le-ar mai ramane absolut nimic de facut decat sa stea cu burta la soare, distractie si atat. Nimic rau in asta. Probabil Hawking a vazut de curand Wall-E si l-a apucat un atac de panica.

Probabil asta era visul comunistilor, egalitate absoluta, doar implementarea nu le-a mers, in locul roboteilor i-au pus tot pe oameni, ca in socialism e invers decat in capitalism unde exista exploatatrea omului de catre om. Right? :D


Nu, am gresit mai inainte, probabil Hawking a vazut Wall-E si NU l-a apucat un atac de panica, ci a vazut exact societatea "if the machine-produced wealth is shared".

Dar, el zice ca asta nu se intampla si duce la si mai mare decalaj social, ok, eu doar am observat ca statele, guvernele sunt in charge ca asta sa nu se intample, ca "machine-produced wealth" (ce bine suna) sa fie redistribuit echitabil (shared). Asta am si zis dincolo, remember?


Infrastructura, robotei, numite "mijloace de productie" in socialism, nationalizate, disparut "inegalitatea" sociala si facut rahatul praf :)

zice ca sistemul actual favorizeaza pe cei care detin mijloacele de productie si nu permite distribuirea... sa fim seriosi, pai stimabilul guv, ce paste cu toate taxele si impozitele, nu cumva (re)distribuirea bunastarii create catre ceilalti?
...
mai degraba guvernele sunt ineficiente cam peste tot in lume, strang mult, cheltuie si mai mult, si prost :D


Omului, ca fiinta umana :)) vorba lui Hagi, nu e filantrop, nu da din bunul lui, ca instinct primar sa zic asa.

Sociatatea, in special cea bazata pe religia crestina, pe invatatura " iubeste-ti apropaele ca pe tine insuti", a stabilit legi prin care bunastarea produsa de un individ e taxata si redistribuita saracilor.
Tot crestinismul, vrei sau nu vrei, a declansat compasiunea si mila in oameni, si vezi un Bill Gates care doneaza milioane anual. Unul exact opus, exemplul perfect pentru Hawking cand zice despre machine-owners care nu dau nimic era Steve Jobs.

Deci, Uti, de la bun inceput ai gresit cand ai crezut ca nu sunt de acord cu Hawking mai ales acum ca am vazut mesajul original, bineinteles ca are dreptate, dar ceea ce am argumentat cumva contra a fost forma in acre ai adus textul lui.

Utilizator
12th January 2016, 20:37
Ok, asta ti-am si spus atunci, te-ai legat prea mult de forma, esenta era aceeasi.
Statele sunt 'in charge' intr-o masura limitata, de asta si mentionam studiul lui Picketty si spuneam ca evolutia istorica a welfare are din nou tendinta de a se concentra catre mai putini. Remember?
:)
Pe mine ma ingrijoreaza un viitor cu potentiale convulsii sociale si am exprimat asta in mod probabil neinspitat. Tu zici ca asta nu-i problema si ca oricum am tradus gresit. Clar, nimic de clarificat.

Dar ne-am spus fiecare opinia in acea discutie si acum facem offtopic aici. Nu e cazul, e mult prea interesanta discutia despre filme :)

Ontopic: am vazut ultimul Mission Impossible. OK, interesanta ideea, dar mi s-a parut mai putin spectaculos si mai previzibil fata de filmele anterioare.

TheIceMan
12th January 2016, 21:34
copy that.

Johnny D
13th January 2016, 07:30
Nici un conflict, nici o emotie: "directiva cutata" >> "directiva drum", deci masina doar urmeaza instructiunea evaluata superioara. If a>b then a else b.

Eh, daca ar fi facut ce zici tu atunci nu s-ar fi uitate de 3 ori la drum si la urma, cand la una cand la alta indecis de ce-avea de facut.
O masina de genul ala rezolva o astfel de problema in 0.000000000000000001 secunde daca are subrutina pt ea!:P


Si pentru ca era singur robotul pe Pamant (Adam Wall-E) a aparut EVE :))

Asa in linii mari poti sa dai o similaritudine, dar in detaliu diferentele nu pot fi mai mari!
Wall-E e produsul propriei existente prelungite si invatarii fara absolut nici o supervizare(nu poti lua micul gandac drept supervizor:))) a naturii umane, autoumanizandu-se el pe sine printre gunoaie, cu secventa repetitiva de munca asidua in scopul ajutarii mediului sau si aducandu-se la stadiul de copil, pe cand umanizarea lui Adam a fost la stadiul de om matur intr-un cadru in care lenevea degeaba, asta daca poate fi vorba de umanizare daca nu cumva de dezumanizare in Paradis ce-a dus la alungarea lui chiar sub supervizarea lu Dumnezeu, la ce i-a folosit!?:))


Este si asta o parere, daca vrei sa vezi simplist filmul.

We agree to disagree. Emotia nu e simplitate, ci ratiunea care nu creaza emotie.:)


Mi se pare si o parabola la conditia omului in societatea moderna supra-tehnologizata, care tinde sa ne robotizeze si in care a fi sensibil si a-ti pasa de natura e din ce in ce mai mult considerat drept un defect sau inadaptare.

Satira poate fi interpretata si ca e posibil pe-atat de mult sa avanseze lucrurile in acest sens incat masinile sa fie mai sensibile ca noi!:))
O idee oarecum cu derivatie din asta poate s-a realizat si-n acel film "I robot" cu Will Smith, film dealtfel foarte bun.

Conclusion: Pixar rullz!:yes: Disney nu sponsorizeaza chiar pe oricine!:))

Capitanu.Burcea
13th January 2016, 07:59
Tu aici ai scris doua lucruri contradictorii. Ce sa inteleg?:confused:

Singura contradictie a fost cu mine insumi: sa spun ca a fost un film de *****, sau s-o dau pe dupa gard? Am ales a 2-a varianta, din respect :D pt oamenii care apreciaza astfel de filme plictisitoare si absurde.

Solace nu e rau, dar nici f bun. Mediocru. Cand vii si te joci de-a D-zeu cu soriceii tre sa ai in spate o poveste solida. Nu e cazul aici, unde fiul mamei Homida se dueleaza in viziuni cu adevaratul urmas al Mariei Campina. Si din ghiveciul asta, comestibil pana la urma, o caca de-un final cacacios si lacrimogen. 5,5/10.

Doctor_Satan
13th January 2016, 11:23
ok, am citit in Engleza, sunt de acord, dar vezi ca este un pic diferit de ceea ce ai scris tu initial :D
In engleza, cosmologul nu zice nimic ca sa ne fie sau nu frica de masini (cum ai nuantat tu), ca roboteii ne iau joburile, cum ai extins tu ipoteza... ci doar despre cum societatea sa beneficieze de bunastarea produsa de robotei.

Cosmologul zice:

"If machines produce everything we need, the outcome will depend on how things are distributed. Everyone can enjoy a life of luxurious leisure if the machine-produced wealth is shared, or most people can end up miserably poor if the machine-owners successfully lobby against wealth redistribution. So far, the trend seems to be toward the second option, with technology driving ever-increasing inequality."
Nu e nimic neclar aici, era usor neclar cum ai adus tu in discutie.

Cum am intuit ca ar fi fost textul original, nu l-am cautat pe net, merci acum :ok:
"Everyone can enjoy a life of luxurious leisure if the machine-produced wealth is shared" --
Este exact ce scriam dincolo:


Nu, am gresit mai inainte, probabil Hawking a vazut Wall-E si NU l-a apucat un atac de panica, ci a vazut exact societatea "if the machine-produced wealth is shared".

Dar, el zice ca asta nu se intampla si duce la si mai mare decalaj social, ok, eu doar am observat ca statele, guvernele sunt in charge ca asta sa nu se intample, ca "machine-produced wealth" (ce bine suna) sa fie redistribuit echitabil (shared). Asta am si zis dincolo, remember?




Omului, ca fiinta umana :)) vorba lui Hagi, nu e filantrop, nu da din bunul lui, ca instinct primar sa zic asa.

Sociatatea, in special cea bazata pe religia crestina, pe invatatura " iubeste-ti apropaele ca pe tine insuti", a stabilit legi prin care bunastarea produsa de un individ e taxata si redistribuita saracilor.
Tot crestinismul, vrei sau nu vrei, a declansat compasiunea si mila in oameni, si vezi un Bill Gates care doneaza milioane anual. Unul exact opus, exemplul perfect pentru Hawking cand zice despre machine-owners care nu dau nimic era Steve Jobs.

Deci, Uti, de la bun inceput ai gresit cand ai crezut ca nu sunt de acord cu Hawking mai ales acum ca am vazut mesajul original, bineinteles ca are dreptate, dar ceea ce am argumentat cumva contra a fost forma in acre ai adus textul lui.
Omenirea nu va ajunge niciodata sa accepte socialismul. Este in natura umana sa vrei sa ai mai mult decat celalalt.
De cand a inceput mecanzarea in productie, toate firmele au investit in tehnologie si si-au redus numarul de angajati. Nu a existat nici macar o firma care a preferat sa-si reduca profitul si sa tina oameni doar ca sa nu-i lase pe drumuri.
In contextul in care tot mai multe procese sunt automatizate si po****tia globului creste, ne indreptam spre un singur eveniment: autoanihilarea.
In cel mai fericit caz, vom avea foamete la nivel mondial in 20 de ani.
In cel mai nefericit, vreun diliu incoltit de adversarii pe care si i-a creat, va folosi vreo arma nucleara, doar ca sa nu plece singur. Sau doar ca sa demonstreze ca el e cel mai tare-n palos.

TheIceMan
13th January 2016, 19:30
Eh, daca ar fi facut ce zici tu atunci nu s-ar fi uitate de 3 ori la drum si la urma, cand la una cand la alta indecis de ce-avea de facut.
O masina de genul ala rezolva o astfel de problema in 0.000000000000000001 secunde daca are subrutina pt ea!:P:)) :))

E film artistic dude, comedie, nu filmare reala :))
Tu ai vazut vro-data o linie de asamblare complet automatizata? Doar intreb.

Daca ar fi real, crezi ca un Terminator ar gresi tinta Sarah Connor, in realitate?

Utilizator
13th January 2016, 22:44
Satira poate fi interpretata si ca e posibil pe-atat de mult sa avanseze lucrurile in acest sens incat masinile sa fie mai sensibile ca noi!:))
O idee oarecum cu derivatie din asta poate s-a realizat si-n acel film "I robot" cu Will Smith, film dealtfel foarte bun.


I Robot e bazata pe o nuvela a lui Asimov care a 'inaugurat' seria Robotilor.
Daca nu ai citit inca fa-o cu incredere, le vei devora. Prima parca era Caverne de otel.
Mai e un film, Omul bicentenar, bazat tot pe o carte din ciclul asta, cu Robin Williams in rolul principal.
Nu e capodopera, nu am fost fan Robin Williams, dar subiectul e sensibil si daca ti-a placut Wall-E s-ar putea sa-ti placa si asta.

Asimov a fost un geniu, iar ciclul de carti Fundatia este peste cel cu Robotii. Daca nu le-ai citit, le recomand cu caldura.
Nu inteleg de ce nu s-a gasit nimeni pana acum sa le transforme intr-o saga cinematografica. Cand citesti cartile iti faci instantaneu filmul in minte.

Ar fi sanse mari sa faca uitat Star Wars. Si spun asta in calitate de mare fan SW.

Johnny D
14th January 2016, 07:50
Omul bicentenar l-am vazut de vreo 3 ori, mi-a placut la nebunie atat actorul Robin Williams cat si cursul filmului.
Epic line? "One is glad to be of service!" cand ii refuza cererea de-a fi declarat om, binenteles!:)
Daca tot mi-ai dat niste sfaturi bune, iti dau si eu unul, scoate si uita-te la show-ul "Robin Williams: Live on Broadway".
One of the best stand ups ever!:yes:

Utilizator
14th January 2016, 12:03
Dupa cum spuneam, Omul bicentenar e bazat pe o carte epica.
Era greu ca filmul sa rateze si de altfel e bine facut si jucat.

Multumesc pentru recomandare, o sa ma uit cu siguranta. :)

Sincer am vazut multe filme cu Robin Williams si recunosc ca a fost un actor foarte bun...The Fisher King, Good Will Hunting, Death Poets Society, Good morning Vietnam, The world according to Garp, Mrs. Doubtfire, Flubber, Jumanji etc.

Acum ca am insirat toate filmele astea imi dau seama ca fara sa-mi dau seama l-am urmarit ca un admirator infocat. :)

Un actor mare indiscutabil, dar nu stiu de ce mi s-a parut a fi o figura trista si nu am reusit sa empatizez cu el intru totul asa cum mi s-a intamplat cu altii. Foarte probabil e chestie de stil. :)

TheIceMan
14th January 2016, 21:01
Hari Seldon was a genius :)

Probabil George Lucas nu a avut bani in 1975 sa-i adapteze Fundatia lui Asimov si a inventat alta galaxie, tot cu un imperiu malefic, cu Darth Vader in loc de Catar :D

Eu, Robotul a fost prima... Asimov a setat legile roboticii pentru viitor :D Eliah Baley un fel de lt Columbo intr-o alta galaxie, Will Smith, penibil :D

Utilizator
14th January 2016, 23:33
Psihoistoria, stiinta de a prezice comportamentul unei civilizatii. :)

Nu cred ca Lucas ar fi vrut sa faca film din Fundatie, cred ca a fost ambitia si visul lui asta.
Dar cu siguranta ca s-a inspirat la greu din Asimov pentru a face Star Wars.

Nu am mai citit de ceva vreme Asimov, dar mi-aduc aminte ca Eu, robotul e o colectie de povestiri scurte cu roboti.
Acolo s-au format multe idei folosite mai tarziu in seria romanelor Robotilor care a inceput cu Caverne de Otel.
Nu sunt sigur, dar Eliah parca nici nu apare in vreuna dintre povestirile din Eu, Robotul.

Asimov a fost genial.De altfel inteleg ca a fost si un om de stiinta respectabil.

Oricum, cred ca a venit vremea sa inceapa ecranizarile dupa Asimov.
E drept ca SW a aruncat deja ideea pe piata si e mai greu sa incepi acum o alta epopee spatiala in paralel cu sequelul SW.
Dar ca si subiect ar baga sub masa SW care nu prea mai poate suprinde in filmele ce urmeaza.

TheIceMan
15th January 2016, 00:06
Geniu macar cat sa primeasca un doctorat (Ph.D.) in chimie. Daca nu stiai, caut autobibliografia lui, aprause si la Teora cam dupa ce au editat Cavernele si Pulbere de Stele si Fundatiile, scrie el acolo tot cum a luat PH.D.-ul cum a lucart la mai multe univ., cum a scris cartile, si mai ales cum parintii lui vroiau sa-l lase in Rusia cu bunica (parca) cand au emigrat, dar el fiind sub 2 ani s-a ascuns in bagaje si l-au gasit dupa ce a plecat vaporul. Un film biografic ar fi de asemenea un film reusit, e o aventura curata viata lui.

Este foarte cunoscut ca om de stiinta pentru cartile de po****rizare a stiintei, prin stilul simplu de a explica average Joe ce si cum era la moda in stiinta cand era vremea lui. Exemplu urmat de Carl Sagan probabil exceptional de bine, iar mai nou cosmologul Hawking. Pentru ca asta l-a facut pe Hawking cunoscut de lumea larga si apreciat, cartile de po****rizare a stiintei, poate cea mai cunoscuta a lui O scurta istorie a timpului, poate. La ora actuala alte genii ale fizicii teoretice sunt prinse in teoria corzilor, probabil ultima teoria la "moda", dar despre care oameni de stiinta Joe the plumber habar nu are, pentru ca nu scriu carti pentru po****tie.

ice_girl
18th January 2016, 00:19
Room-pe alocuri mi-a placut mult insa a avut si multe parti cumva previzibile, ca nota intre 8 si 8,50
Un plus ii acord pustiului Jack, cred ca el a facut 80% din film

TheIceMan
18th January 2016, 20:14
LEGO Batman: The Movie - DC Super Heroes Unite (2013)

http://www.imdb.com/title/tt2465238/?ref_=nv_sr_3

Super! 10/10 :)):))

Capitanu.Burcea
19th January 2016, 19:38
Sisters. Milf-milf divorce, tanti-i gata de orice, alcool si narcotice, treburi d-astea casnice. Nu vreau sa fiu cam deplasat, jivinele astea-s cam de *****. 3/10, oprit la jumate.

For a handful of kisses. I cried like a biatch, yo! Si coloana sonora e buna. Nu prea are familismul ala m... si jegos, care ma f.. la icre in filmele de gen. Suspect, mere. 6/10

irinaidu
21st January 2016, 02:36
Trist anul 2015 pt filme.
Am vazut The hateful eight si The revenant - cine dracu le da astora bani sa faca filme ? Nivelul de penibil din filmele astea doua este greu de descris. Si ce s-a ales de editatul materialului? de cand daca faci un film de 3 ore inseamna ca ai si ceva de zis ? Ambele filme, daca in loc de 3 ore, tineau 1 ora si un pic puteau trece la categoria digerabil. Am ras sa mor la ultima scena din The revenant in care Di Caprio se uita cu lacrimi in ochi in camera de filmat - din ciclul - vedeti ce am ajuns sa fac daca nu vreti sa-mi dati si mie un Oscar ? In ambele filme m-as fi oferit voluntara sa impusc protagonistii ca sa put an end to the fucking misery .....
Am mai vazut si Room . Idee interesanta, actori buni, filmare sensibila..... dar ceva lipseste..... se incearca prea multe planuri, prea multe idei si cumva niciuna nu te convinge neaparat......
Nu mai pot cu 2015. Sa-mi zica si mie cineva un film care sa nu ma faca sa ma impusc pe mine sau pe realizatori :P

Eddy DoubleD
21st January 2016, 03:40
Cred ca tu nu esti cu Tarantino si Inarritu. Imi este greu sa cred ca oricare din ei poate face un film prost.

Johnny D
21st January 2016, 07:30
Irina e f pretentioasa, cred c-a citit toate cartile din lume si-acu nu i-au mai ramas decat filmele, niste dezamagiri!:P
Eu ii sugerez sa-ncerce ceva anime-uri misto, sunt mult mai bune decat filmele unele dintre ele!:D

Sir. Eko
21st January 2016, 13:02
Trist anul 2015 pt filme.
Am vazut The hateful eight si The revenant - cine dracu le da astora bani sa faca filme ? Nivelul de penibil din filmele astea doua este greu de descris. Si ce s-a ales de editatul materialului? de cand daca faci un film de 3 ore inseamna ca ai si ceva de zis ? Ambele filme, daca in loc de 3 ore, tineau 1 ora si un pic puteau trece la categoria digerabil. Am ras sa mor la ultima scena din The revenant in care Di Caprio se uita cu lacrimi in ochi in camera de filmat - din ciclul - vedeti ce am ajuns sa fac daca nu vreti sa-mi dati si mie un Oscar ? In ambele filme m-as fi oferit voluntara sa impusc protagonistii ca sa put an end to the fucking misery .....


Tarantino clar, acelasi film il face in ultima vreme, schimba ft putin ideea si ii da alt titlu.
Inarritu ii bun, mai bun ca Tarantino...care ii foarte overrated.

The revenant a fost ok, dar nu merita atatea laude pe cat a primit. Cum ai zis si tu, mult prea lung...mult. Un I shouldn't be alive lung.
Dar totusi nu mi s-a parut chiar asa rau. Povestea e senzationala(adica ala rezistat asa 6 saptamani...si a facut ce a facut :ok:.), e filmat foarte frumos...dar cam atat, nimic senzational.

In plus, legat de Oscar, nu mi se pare ca a jucat nu stiu cum Di Caprio...Hardy a fost mai bun ca el.

Capitanu.Burcea
21st January 2016, 13:10
Wyrmwood e pur si simplu cam cel mai bun film horror vazut in 2015, desi e facut in 2014 :D E fresh, debil, funny, splatter, kilu' meu. Very, very 7,5/10

La corazon m-a lovit si Goodnight mommy, desi mai mult pe rezonuri estetice. Un slow build-up care nu te adoarme si livreaza tot tacamul de orori si frisoane. E previzibil vor spune *******ii. Este pt ca asa a vrut madam Seidl, punand accent pe efect si nu neaparat pe cauza. Uitati-va-n plm la film si lasati gargara :D 6,5/10

Step brothers e pur si simplu demential, de scarbos, dar am cazut sub pat de cateva ori. Don't let the dinosaurs disappear! 6,5/10

Johnny D
22nd January 2016, 07:32
Room-pe alocuri mi-a placut mult insa a avut si multe parti cumva previzibile, ca nota intre 8 si 8,50
Un plus ii acord pustiului Jack, cred ca el a facut 80% din film

Io am crezut ca-i fata prima data!:)) Ii dau si io un 8/10 dar asta pt ca m-a atins emotional, rational n-ar fi de mai mult de-un 7.5 maxim.
Cam sperios Old Nick pentru un om care rapeste o fata si-o baga intr-o celula, cand Jack a facut un pic de scandal si tipu cu cainele l-a amenintat ca suna politia, gata l-a si lasat jos si s-a dus in treaba lui panicat!:)) Eu il azvarleam in cabina, indiferent cine suna politia sau de ce, oricum era clar ca va suna politia, important era sa nu-mi vada nr. de inmatriculare!:))
Cand esti raufacator, trebuie mereu sa ai la indemana ceva cu ce sa le acoperi rapid, in caz ca se-ntampla ceva neprevazut, sa poti sa le acoperi si abia apoi s-o stergi de la fata locului, ca doar apoi se tinde a se uita dupa numere! Tre sa te stii un pic!:D

Capitanu.Burcea
22nd January 2016, 08:58
Ba, sa-mi bag, sa ne spui si noua cand te uiti la un film, ca pana acum comentezi numai ciunga si cai verzi pe pereti :D

Fathers and daughters e pur si simplu superb si emotionant pe segmentul vintage unde joaca Russel Crowe si Pufuleatza. Am facuto de fecale, ma inmuiasem mai rau ca la Hachiko. E hype-ul prea mare in jurul basinilor lui DiCaprio, altfel Russel merita o soarta mai buna. Bun, domne, bun! 7/10

Johnny D
22nd January 2016, 09:14
Ba, sa-mi bag, sa ne spui si noua cand te uiti la un film
Pai tocmai ce-am vazut Room, nu vezi ca l-am comentat!?:))

Taquito
23rd January 2016, 12:26
The Danish Girl - povestea primului transexual (un pictor) operat pentru schimbarea sexului. Eddie Redmayne (din The Teory of everything) face tot filmul. Are nota f buna pe imbd, recenzii bune... eu ii dau 7

Stonewall - poveste miscarii homosexuale din usa(orasul stonewall, 1970) ce lupta pentru drepturile lor, impotriva discriminarii si mentalitatii retardate care exista si astazi

Room - destul de bun, ăl mic e f. bun actor. Ca tot se discuta despre protectia copilului zilele astea ma intrebam cum ar fi posibil sa fie descoperit un astfel de caz, un cretin care-si tine inchisa familia .

irinaidu
24th January 2016, 20:14
@Eddy - nu vad cum filmele anterioare ale unui regizor au vreo legatura cu calitatea actualelor filme discutate. Tarantino face mereu prostii de filme, dar de multe ori sunt amuzante si mai sparg cate o conventie, asa ca trecem peste faptul ca nu are niciodata nimic de spus. Inarritu are probleme cu realitatea - in Birdman m-a prins, mi-a placut. In Biutiful e introdusa din start ideea de supernatural, prin urmare ori accepti premiza, ori nu te uiti la film. In The Revenant, unde ideea ar fi despre capacitatea de a razbate, avand in vedere ca ce se intampla in film nu doar ca e imposibil, e hilar de imposibil, atunci ce rost mai are filmul ? Cum ma poate impresiona rezistenta umana si bla bla bla cand in realitate nu se poate sa ai piciorul rupt, de sa zboare in dreapta-stanga azi si sa mergi pe el peste 3 zile. Cum ma-sa oamenii cu corpul intact urcau cu greu muntele, dar Al Caprei il coboara doar in maini in mai putin de 1 zi....... Serios, daca era mai scurt macar puteam sa zic ca-i o comedie buna..... bazat pe replica de final "Revange is in the hands of gods "in timp ce injunghii repetat pe unul si apoi il arunci la indieni sa-l scalpeze....

Johnny D
25th January 2016, 07:26
Abia astepti Avatar 2, asa-i Irina?:D

Iar au dat la TV Omul cu masca de fier tot cu diCapriul, mie mi-a placut filmul asta, toti actorii-si fac treaba cum se cuvine, mai ales Gabriel Byrne/D'Artagnan, ii dau 8/10. E simplut dar de fiecare data cand te uiti la el parca te simti fascinant de un teatru de cel mai delicat stil. "I know that to love you is a crime against France, but not to love you is a crime against my heart!":yes:

Julio_Zane
25th January 2016, 10:22
Johnny, Omul omul cu masca de fier a fost mediocru spre submediocru,filmul.Unul din cele mai slabe filme pe care le-am vazut.Comparativ cu Cei trei muschetari,varianta 93,cu 2 clase sub. maxim 6.5/7

Capitanu.Burcea
25th January 2016, 10:32
@ Ionny Di: ce replica dom'ne, genul de uns vagineta pana crapa chielea pe ea :D

Nu ca as fi vazut ceva notabil, dimpotriva. Phoenix e al 2455-lea film cu holocaust, nu am inteles care era rostul, oricum n-are nimic de zis in afara de un story tip labinstein. Si avea dreptate amicul meu imaginar, cam seamana cu mizeria aia de facea furori cand eram noi mici, Return to Eden. Nici macar crocodili nu are asta nou. Asa ceva? 4/10

Johnny D
25th January 2016, 15:17
Johnny, Omul omul cu masca de fier a fost mediocru spre submediocru,filmul.Unul din cele mai slabe filme pe care le-am vazut.Comparativ cu Cei trei muschetari,varianta 93,cu 2 clase sub. maxim 6.5/7

Nu stiu, eu n-am vazut nici un Cei tre muschetari care am avut chef sa-l revad, cu exceptia astuia.:)


@ Ionny Di: ce replica dom'ne, genul de uns vagineta pana crapa chielea pe ea :D


Capitanul sa-mi invete numele corect sau sa se astepte la o sanctiune a unui moderator care n-are treaba cu sectiunea asta.
Il rog sa-si aleaga numaidecat.:) Ca sa fie optiunea lui!:D

torinezu
25th January 2016, 15:31
The revenant a fost ok, dar nu merita atatea laude pe cat a primit. Cum ai zis si tu, mult prea lung...mult.
Dar totusi nu mi s-a parut chiar asa rau. Povestea e senzationala(adica ala rezistat asa 6 saptamani...si a facut ce a facut :ok:.), ...
In plus, legat de Oscar, nu mi se pare ca a jucat nu stiu cum Di Caprio...Hardy a fost mai bun ca el.

poate ca filmul e cam lung, dar di caprio face un rol mare. si mie mi-a placut mult hardy, care cred ca avut cel mai stufos text din toata aceasta poveste...

@ capitane, l-ai cam enervat pe joni. atentie la optiune. :D

Utilizator
25th January 2016, 18:24
Iar au dat la TV Omul cu masca de fier tot cu diCapriul, mie mi-a placut filmul asta

SI mie mi-a placut filmul asta.
E simplu, genul entertainment pentru mase. are cast foarte bun (mi-au placut toti ai batrani), e haios, are si actiune, plus o tenta epico-americana care te face sa dormi frumos. :)


altfel am revazut The Road, cu Mortensen si facut dupa o carte de-a lui Cormac McCarthy, aka acelasi care e responsabil de baza literara la No country for old men, The Sunset Limited si The counsellor (la ultimul a facut un scenariu alambicat, ambiguu si per total slab, dar care a beneficiat de o ecranizare in regia lui Ridley Scott si cu un cast excelent).

The Road, o lume post-apocaliptica in care pamantul nu mai suporta omenirea.
Tata si fiu, pornesc intr-o calatorie lunga de pe o coasta pe cealalta a Americii in cautarea unui loc unde ar putea sa mai aibe un viitor. O calatorie printr-o lume salbaticita, mizerabila, plina de riscuri extreme.

Filmul e dureros, aproape insuportabil prin pesimism si imaginile terifiante ale unei omeniri degenerate.
E greu sa-l categorisesc, e ca si cum as trage concluzii dupa ce m-a luat unul la pumni. Dar e facut bine si are ceva magnetic care m-a facut sa-l revad. Cu siguranta ca nu e un film prost si e bine jucat.

Regizor e John Hillcoat, acelasi care 3 ani mai tarziu a facut Lawless, un film pe un scenariu scris de Nick Cave si cu Tom Hardy, Shia Labeouf, Guy Pearce, Jessica Chastain. Nu l-am vazut inca dar am auzit lucruri bune despre el, daca cineva de pe aici l-a vazut as fi curios sa-i aflu parerea.

Taquito
25th January 2016, 20:04
Lawless e f. bun, de acolo il stiu pe Tom Hardy, primul film in care l-am vazut, a jucat excelent.. oricum toti au fost buni.

Julio_Zane
26th January 2016, 11:58
Nu ia Di Caprio Oscarul.Nu poate sa il bata pe Redmayne.A fost genial; in The Danish Girl 9/10.

Revenant la regie sigur si la filmul anului.Dar nu la actor principal.

Utilizator
26th January 2016, 15:57
Lawless e f. bun, de acolo il stiu pe Tom Hardy, primul film in care l-am vazut, a jucat excelent.. oricum toti au fost buni.

multam de recomandare, acum trebuie sa-l vad. :)





Nu ia Di Caprio Oscarul.

nu am vazut filmele si banuiesc ca ai dreptate.
pe de alta parte DiCaprio a ratat Oscarul atunci cand ar fi meritat...cu The Departed, cu Blood Diamonds zic eu ca merita din plin.
Dar a mai avut si alte roluri cu care ar fi putut sa ia Oscarul.
Asa ca anul asta eu cred ca-l va primi macar in compensatie daca nu e sa fie pe bune. Cam asa vad eu ca functioneaza Oscarul.

De ex la Oscarurile din 2001 a castigat Russel Crowe cu rolul din Gladiator iar Tom Hanks cu un rol mediu intr-un fim destul de modest, Cast Away, a fost nominalizat. In schimb jared Leto cu un rol zic eu excelent facut in Requiem for a dream nu a primit nici macar nominalizare.Ellen Burstyn din acelasi film cu un rol jucat la fel de bine a pierdut in fata Juliei Roberts in Erin Brockovich unde a jucat OK dar nu fenomenal.

TheIceMan
26th January 2016, 20:28
am revazut Red Heat (1988)
http://www.imdb.com/title/tt0095963/

Ce sa zic, mi-a placut la fel ca si prima data, nostalgia bat-o vina :) 9/10

Utilizator
26th January 2016, 22:26
Haha Red heat e fun, tre sa-l revad, Arnie si James Belushi sunt o pereche tare pe ecran. :)


Am vazut American sniper.
Un film decent avand in vedere antecedentele lui Eastwood. Intre filmele lui probabil ca Gran Torino si AS sunt cele mai reusite.
Bradley Cooper e convingator in rol ( desi pare sa aiba de doua ori mai multi muschi decat are in alte filme) iar settingul te face sa simti trauma Irakului 'democratizat'.
Altfel un film aproape documentar, fara opinie, fara alt mesaj decat cel patriotard: americanii se lupta ca sa-si apere tara, sacrificand familia pentru asta.
Firul epic e construit in stilul deja sablon Eastwood.
Per total e OK, dar cam greu sa te gandesti sa mai pierzi doua ore din viats ca sa-l revezi. Nu mai e nimic de aflat dupa o vizionare pigmentata cu popcorn si Coca cola la dozator.

Capitanu.Burcea
28th January 2016, 08:16
S-a trezit tarziu unchiu' Clint si a inceput sa povesteasca bancul pe care noi il ascultasem cat a dormit el. Lunetistul e un film mai degraba slab. Da' nu e slab ca glorifica americanismul verde, e slab fin'ca maestrul a tras un partz sulfuros si l-a facut ko de la un km pe lunetistul irakian. Ce vreau sa spun, unchiu' e hiperexcitat sa faca circ, spectacol, iar personajul il joaca Bradley asa cum a vazut si el in alte filme :D Noi stim ce vrea sa transmita maistrul pt ca am vazut The hart locker (care nu m-a dat pe spate, dar are un personaj scris/jucat brici). Da' io am inteles ideea de a cosmetiza balada soldatului, care la Bigelow era ermetica si tempoul f scazut. E ok, nevesti-mii i-a placut mai mult asta cu Bradley :D

Parerea mea, Lawless e un film mediocru. N-are vlaga, personajele patineaza intre tembelism si caricatura. Guy Pearce zici ca e Crispin Glover in filmul ala cu sobolanii :D Nimic memorabil, e un chin sa rezisti pana la final. Pe bune, e mai slab ca orice episod din Boardwalk empire :))

Regression e un thriller bine facut, care m-a acaparat la inceput, plictisit la jumate si umpic dezamagit la final. E o senzatie de amatoreala ieftina, dar e un film destul de corect. 6/10

Sir. Eko
28th January 2016, 12:28
The Hateful Eight 7/10. O ora jumate nu se intampla nimic. Apoi incepe filmul, care e chiar ok. Mi-a placut a doua parte :ok: La inceput a fost groaznic.
Walton Goggins a jucat bine, imi place de el de mult, cand inca era politist in LA :D. Kurt Russell :ok:

Utilizator
28th January 2016, 19:21
S-a trezit tarziu unchiu' Clint si a inceput sa povesteasca bancul pe care noi il ascultasem cat a dormit el.

:D

Il respect pe Eastwood, i-am vazut westernurile spaghetti la vremea lor si le-am apreciat in cadrul genului, dar ca regizor nu e genul meu.
De fapt ma tot mir cum de a adunat asa de mare succes cu niste filme care mie mi s-au parut plate si intentionat educativ-conservatoare pentru mase.

I-am vauzt mai toate filmele:
-The Unforgiven - un western redivivus cu un cast de zile mari, dar extrem de plictisitor. Am avut dorinta sa-l revad dupa ce a saltat o poala de Oscaruri, dar nu am reusit. S-a vrut a fi o filosofie chintesenta a genului odata la moda, dar in opinia mea a iesit precum o ingropaciune pe vreme ploioasa cu participarea sefului statului si a altor oficialitati.
-Million Dollar Baby - un film excesiv de lacrimogen, cu un final chinuitor de lung si absolout aiurea in opinia mea. Cu uimire am constatat ca iar a rupt Oscarurile.
-Gran Torino - tema conservatorului Eastwood in prim plan: veteranul de razboi care educa micul vecin asiatic cu comportament 'deviant' in spiritul valorilor americane conservatoare. Final exact in acelasi stil ca in toate filmele, la care toate toate gospodinele sunt in lacrimi iar neoconii ii mai pun un nivel la piedestal.

Ess
1st February 2016, 19:57
revazut aseara (dupa multi ani) the aura.
mi-a placut mai mult decat la prima vizionare. 8/10.
http://www.imdb.com/title/tt0420509/

Johnny D
2nd February 2016, 09:08
SI mie mi-a placut filmul asta.
E simplu, genul entertainment pentru mase. are cast foarte bun (mi-au placut toti ai batrani), e haios, are si actiune, plus o tenta epico-americana care te face sa dormi frumos. :)

Singurul moment care l-as fi vrut mai bun e cand Aramis afla ca omul din masca de fier e de fapt fiul lui D'Artagnan!
Chiar daca se aflau acolo pe culoarul mortii, trebuia sa-i spuna lu D'Artagnan ca acum intelege de ce-a crezut in regele sau pana la capat, era defapt fiul sau asa cum a fost si Raul pentru Aramis si n-avea cum renunta la el niciodata!:yes: Decat:D, daca mai avea inca un fiu care merita insutit sefia tarii cum s-a dovedit a fi in atare circumstante.


altfel am revazut The Road, cu Mortensen si facut dupa o carte de-a lui Cormac McCarthy, aka acelasi care e responsabil de baza literara la No country for old men, The Sunset Limited si The counsellor (la ultimul a facut un scenariu alambicat, ambiguu si per total slab, dar care a beneficiat de o ecranizare in regia lui Ridley Scott si cu un cast excelent).

L-am vazut si eu mai demult, sincer nu e genul care l-as reurmari... are un aspect bolnavicios ce-ti da senzatia de rau general in partea a 2-a a filmului si mai ales dupa ce afli ce s-a intamplat cu mama/sotia lor. DAAAR.... prima parte e tentanta de reurmarit din cauza motivelor pe care le-ai spus.


-The Unforgiven - un western redivivus cu un cast de zile mari, dar extrem de plictisitor. Am avut dorinta sa-l revad dupa ce a saltat o poala de Oscaruri, dar nu am reusit. S-a vrut a fi o filosofie chintesenta a genului odata la moda, dar in opinia mea a iesit precum o ingropaciune pe vreme ploioasa cu participarea sefului statului si a altor oficialitati.

Prima data m-ai dus cu mintea la Unforgiven 1992 8.5/10 cu Clint Eastwood, un film veritabil exceptional!
Are si o replica ce poate concura fara probleme la cele mai tari replici din istoria cinematografiei "Hell of a thing to kill a man! To take everything he's got and everything he'll ever have!":sneaky:
A 2-a oara m-ai dus la IMDB sa-l verific si la o lipsa totala de interes in a urmari asa ceva!:))

revazut aseara (dupa multi ani) the aura.
mi-a placut mai mult decat la prima vizionare. 8/10.
http://www.imdb.com/title/tt0420509/
Put on watch list!:ok:

The Next Three Days 2010 7.5/10 cu Russell Crow - Ce (nu:rolleyes:) face un sot obisnuit care crede in sotia lui condamnata la 20 de ani de inchisoare pe degeaba, sotie in care absolut nimeni cu exceptia lui nu mai crede!:yes:

Daca tot vine vb de Russell, The Insider 1999 8/10 - Pt unii e plictisitor, d.p. meu d.v. e un film excelent, pe alocuri genial!
Scena dintre Al Pacino si the BBC News coboard members e absolut coloasa, cautati-o pe sectiunea cu pricina c-o s-o postez daca o gasesc!:sneaky:
Jeff Meddle user review: "Al Pacino is once more the great actor of early films such as 'Scarecrow', instead of the theatrical performer of recent films. Russell Crowe shows his solid 'ordinary guy'character as more tortured through losing his family than any of the macho scenes he portrayed in 'Gladiator.' A superb film.";)

Capitanu.Burcea
3rd February 2016, 11:34
Luna februarie, luna sf-urilor pt mine. Obiectivul, 25 de filme sf, alese pe spranceana de pe showbox :D

Am dat bice cu Infini, care nu e deloc slab. Deci, am incredere pe viitor sa mai iau de la fundul sacului. Am crezut ca e un survival d-asta mizer, cu un mucilagiu care le scoate matele oaminilor pe o statie spatiala, unde cretinismele curg lant si vine una in chiloti la sfarsit si-i arde o sipca pe spinare, de-i intinde mucii pe pereti. In fapt, se inspira nitel din Solaris, dar nu o arde la fel de gangsta, e chiar digerabil. Desi are multa vorbaraie :D, nu e chiar degeaba. E un film d-ala cu atentie, se lucreaza. Care in final mi-a placut suficient. 6,5/10

Johnny D
3rd February 2016, 12:39
Ce e la capitan de la 7 in sus, e de la 3 oscar-uri in sus!:D

Sir. Eko
4th February 2016, 13:27
Am vazut Concussion -film bun :ok:. Dar nu de oscar, nu stiu ce s-a enervat nevasta lui Will Smith.

Brain-dead
17th February 2016, 12:03
S-a trezit tarziu unchiu' Clint si a inceput sa povesteasca bancul pe care noi il ascultasem cat a dormit el. Lunetistul e un film mai degraba slab. Da' nu e slab ca glorifica americanismul verde, e slab fin'ca maestrul a tras un partz sulfuros si l-a facut ko de la un km pe lunetistul irakian. Ce vreau sa spun, unchiu' e hiperexcitat sa faca circ, spectacol, iar personajul il joaca Bradley asa cum a vazut si el in alte filme :D Noi stim ce vrea sa transmita maistrul pt ca am vazut The hart locker (care nu m-a dat pe spate, dar are un personaj scris/jucat brici). Da' io am inteles ideea de a cosmetiza balada soldatului, care la Bigelow era ermetica si tempoul f scazut. E ok, nevesti-mii i-a placut mai mult asta cu Bradley :D

Parerea mea, Lawless e un film mediocru. N-are vlaga, personajele patineaza intre tembelism si caricatura. Guy Pearce zici ca e Crispin Glover in filmul ala cu sobolanii :D Nimic memorabil, e un chin sa rezisti pana la final. Pe bune, e mai slab ca orice episod din Boardwalk empire :))

Regression e un thriller bine facut, care m-a acaparat la inceput, plictisit la jumate si umpic dezamagit la final. E o senzatie de amatoreala ieftina, dar e un film destul de corect. 6/10

Folosesti un vocabular elevat, extrem de enervant, dar totusi scrii "umpic", in loc de "un pic", iar in plus de asta, observ ca apreciezi thrillere si sf-uri de mana a 2-a, in timp ce filmele care-s cu adevarat bune si apreciate, le critici de parca cine stie ce labe triste ar fi. Sorry, am intrat pentru prima oara intr-un an pe contul asta doar ca sa-ti spun asta. Ma irita la culme persoanele de genul asta, care-s foarte pretentioase si niciodata multumite de nimic.

Johnny D
17th February 2016, 12:13
Si pe mine daca ar intra pe Anime, norocul meu ca nu intra, asa ca despre filme poate zice ce vrea el, sunt cu 3 clase sub vreo 20 de anime-uri pe care tomcmai le-am enumerat eu pe topicul de resort.:cool:

Ce-am mai vazut.... Concussion 2015 7.5/10 si Hancock 2008 7.5/10 simpatic, merita vazute!:P

Johnny D
21st February 2016, 00:53
Shogun 1980 8/10 - L-am vazut mai demult dar atunci imi trebuiau filme cu sariti pe sus din aia supershaolini, acu altfel mi-a placut!:yes:

Johnny D
21st February 2016, 01:04
World War Z 2013 7/10 - A fost ok dar nu se compara cu War of Worlds 2005 8.5/10!
Vad ca se va face si partea a 2-a, va aparea prin 2017.

phife
21st February 2016, 02:23
Am vazut philadelphia. M-au emotionat putin cadrele simple, aspectele banale si finalul.
Altfel privit strict tehnic nu-i o lumina, actiunea si plotul nu-s nici ele iesite din comun dar frumusetea, subtilitatea filmului sta in chestiile mici care emana sentiment. Are destule minusuri dar e un film frumos.nu neaparat bun,frumos..
7

Utilizator
22nd February 2016, 18:51
am vazut Mad Max: Fury Road.
Pe bune, asta e nominalizat la Oscar-best picture??? Ce gluma proasta.

un film plictisitor si care este in mare un dute-vino care se vrea intens. Personal nu am simtit niciun moment tensiune. Actiunea este filmata pe fast-forward suparator de mult (pare joc pe computer), personajele rele iti inspira mai degraba scarba pentru ca toate sunt diforme iar momentele de confruntare sunt in opinia mea slab regizate, sunt rezolvate rapid si nu reusesc sa te transpuna in actiune. Mad Max este slab conturat, Hardy este un fraier de prizonier in prima treime a filmului si mai apoi un simplu fugar. Se remarca prin ideea de a reface drumul inapoi si prin necioplirea cu care ar fi lasat gagicile prada nemernicilor desi era evident ca sunt de aceeasi parte.
Scenariul are si el omisiuni si chiar fracturi logice.
L-am inceput cu asteptari mari, l-am temrinat resemnat ca am petrecut vienri seara vazand un film prost. Trilogia initiala cu Mel Gibson avea mai multa tnesiune si scenariul era legat nu ca asta.


am vazut si Everest.
Un film mai putin dezamagitor decat cel de deasupra dar sec si facut rece in stil documentar. Flashuri de la un personaj la altul, e un fel de fuga spre finalul cunoscut deja. Se uita repede. Cred ca se putea mult mai bine.

cimitiru' ghencea
23rd February 2016, 10:37
Folosesti un vocabular elevat, extrem de enervant, dar totusi scrii "umpic", in loc de "un pic", iar in plus de asta, observ ca apreciezi thrillere si sf-uri de mana a 2-a, in timp ce filmele care-s cu adevarat bune si apreciate, le critici de parca cine stie ce labe triste ar fi. Sorry, am intrat pentru prima oara intr-un an pe contul asta doar ca sa-ti spun asta. Ma irita la culme persoanele de genul asta, care-s foarte pretentioase si niciodata multumite de nimic.

l-ai inteles umpic :D gresit pe capitan...
dar stai linistit , sunt convins ca nu-l intereseaza parerea ta...:))

Capitanu.Burcea
24th February 2016, 14:53
Daca aveam un leu pt fiecare contra de pe forum, duceam Dinamo in Sampion Lig din fotoliul de actionar :D

Ex machina este dezamagitor, booo! Care-i treaba? Intelighenta artificiala, intersectia intre strampi si furou. Si altceva? Arata bine, in rest e sf ca-i cu roboti. Si robotu'? Isi punea picaturi in vagineta. Si fatalaul? Si fatalaul. Deci? Nu, merci. 5,5/10

Don't let me go. Care-i treaba? Clone, *****uri, e timpul marilor intrebari si framantari de ordin moral. Si altceva? Boringfest pretentios 2/3, mai mult am jelit la Hachiko. Deci? Meh, dati-va dreacu'! 5/10

Hingherul
24th February 2016, 16:38
Va da Hinghi ceva film gen groaza de groaza!
The Conjuring 9/10. De obicei adormeam la filele horror. Asta are actiune frumoasa si rezonabil infricosatoare. O sa imi multumiti.
In iunie apare si partea a doua. Abia astept.

Alta capodopera vazuta aseara este Bridge of Spies cu Tom Hanks si cateva aparitii Alan Alda (Hawkeye din m.a.s.h.). Are doua ore si ceva. Nu stiu cand a trecut timpul.
Pur si simpul 10/10.

Freek
24th February 2016, 17:43
Cred ca am avut intentia sa-l vad dar am renuntat in ultimul moment, ca asa fac deobicei la filmele astea de come...groaza. Cred ca il vad zilele astea, daca nu imi place sa vezi ce nu-ti multumesc. :D

Ashby (http://www.imdb.com/title/tt3774466/reference)
5.5/10

Meh, decent. Usor amuzant pe ici pe colo, drama au incercat ei ceva dar am ramas insensibil.

Hingherul
27th February 2016, 17:12
hai bai, nu imi multumeste nimeni? :D

Johnny D
27th February 2016, 19:26
Mie nu mi s-a parut cine stie ce The Conjuring cam ca de obicei filmele de groaza mi se par mediocre comparativ cu alte genuri, ma rog.
Dar il voi incerca p-alalalt, pe ala nu l-am vazut si trebuie rectificata problema!:D

Mi-am amintit de un film: The Meteor Man 1993, e pt copii dar e misto daca-ti plac filmele cu super eroi, e simpatic, merita vazut 6/10!:P

Freek
27th February 2016, 20:18
Hai ca The Conjuring il vazusem totusi :hmm:. Da, imi placuse, dar avand in vedere ca l-am vazut probabil cand a aparut nu am de ce sa iti multumesc :D.
Ori azi ori maine incerc Krampus sa vad ce-i de capul lui.

Hingherul
27th February 2016, 21:13
baga bre Bridge of Spies fara mila!
pentru asta chiar o sa imi multumesti. si eu eram reticent cand mi-a aratat nevasta trailerul.
i-am multumit dupa ce m-a convins sa ma uit la film :)

Hopshio
28th February 2016, 23:26
Tocmai ce am venit de la The Brothers Grimsby...am ras bine la el :D

Johnny D
29th February 2016, 07:28
Alta capodopera vazuta aseara este Bridge of Spies cu Tom Hanks si cateva aparitii Alan Alda (Hawkeye din m.a.s.h.). Are doua ore si ceva. Nu stiu cand a trecut timpul.
Pur si simpul 10/10.

A fost foarte bun dar nu mi s-a parut epic 8.5/10. Mersi, sa cresti mare ca Steaua armatei!:D

Hingherul
29th February 2016, 10:03
ba da carcotas mai esti....
cu placere :D

phife
29th February 2016, 12:27
The man who wasn't here.
Nu am inteles mai nimic. 8/10


JD = vanish.

Capitanu.Burcea
1st March 2016, 07:10
Dead lands. Un fel de Reveneala, dar fara basinile de rigoare. Coregrafia Oleg Danovski, scenografie cu copaci, nimic scos din cur, decent action-revenge flick. Practic, un haka de o ora jumate :D 6/10

Johnny D
3rd March 2016, 07:13
The Basketball Diaries 1995 8/10 Un film f bun legat de subiectul drogurilor, dependentelor, problemelor grave de viata.
Cred ca e rolul ce l-a convins pe Cameron sa-l ia pe diCaprio in Titanic 2 ani mai tarziu, daca tot curg balele pe gura sa mai curga si pentru motivele corecte si-o fi zis marele regizor american!:D Il vazusem mai demult dar avusem chef sa-l vad acum cu alti ochi.

Capitanu.Burcea
4th March 2016, 08:59
Si pe mine ma impresioneaza filmele care trateaza problemele grave de viata :D Uite, de ex, am revazut Asta-seara dansam in familie, o comedie clasica romaneasca. Clasica insemnand poante flatulate, pelicula Tehnicolor din atelierele Buftea, sonorizare de la caminul cultural, actori romani de varieteu. In zilele noastre, pana si un scenarist de la Maruța sau Tradati in gaoz i-ar da clasa maistrului Saizescu. O porcarioara moralizatoare pentru masa proletara, in care un don juan colectioneaza vagine si alte accesorii, pe un fundal de comic excesiv, de prost gust. Pana la urma justificat de faptul ca suntem o tara de cretini. 5,5/10 :D

Johnny D
4th March 2016, 12:43
Eu stiam ca suntem o tara de stelisti!:):o: Si acum ne-am dat seama de... corelatie!:D

Utilizator
15th March 2016, 13:02
am vazut Spectre, ultimul James Bond.
Un film plat, facut muncitoreste si fara muc si sfarc (macar al lui Lea Seydoux sa fi aparut daca altceva nu era...).
Merge cand vrei un film in loc sa te uiti in gol sau intr-o dupa-amiaza fierbinte de vara in care ti-e lene sa tresari prea mult.

am vazut si Internul cu De Niro si Hataway.
ideea promitatoare pentru o comedie, respectiv aventurile unui intern de varsta a 3a la firma de internet a unei tinere dedicate afacerii.
dar din pacate regizorul rateaza cam toate momentele ce puteau genera ceva mai mult miez.
a iesit un filmulet moralizator-romantic aproape plictisitor.

Anul 2015 pare sa fi produs recolta foarte slaba la Holywood si calitatea filmelor e in cadere constanta.


ca sa ma trezesc dupa experientele astea ratate am revazut Requiem for a Dream cu Jared Leto si Ellen Burstyn (amandoi extraordinari) in regia lui Aronofsky.
Bun film, desi putea fi si mai si daca tinem cont de cartea excelenta pe care se bazeaza.

Despre cat de mult se poate degrada omul din cauza dependentei (de droguri in anii '60-'70).
Cu asta am cam facut anti-reclama filmului :D

TheIceMan
15th March 2016, 18:58
Big Game (2014)
http://www.imdb.com/title/tt2088003/

Cel mai prost film vazut in ultima perioada. 2/10

Spy (2015)
http://www.imdb.com/title/tt3079380/?ref_=fn_al_tt_1

alt film incredibil de prost, Melissa McCarthy o ia pe urmele lui Adam Sandler not funny, cred ca o sa evit alte firme cu ea. 4/10

Mission: Impossible - Rogue Nation (2015)
http://www.imdb.com/title/tt2381249/?ref_=nv_sr_2

Acceptabill si silly, cine naiba ascunde on banca de date sub apa in ssitemul de racirea a unei centrale (aromice?) 6/10

Multe filme le genul spionaj recente, Spy, MI, UNCLE, Kingsmen, doar UNCLE mi-a placut restul de duzina. Sa vad si Spectre mai trebuie.

Vazut si The Conversation (1974)
http://www.imdb.com/title/tt0071360/?ref_=fn_al_tt_4

Foarte bun filmul, thriller clasic 9/10

Johnny D
25th March 2016, 00:24
Star Wars VII "The nigga with the big mouth aweakens" 8/10 - Nush cum fix ieri m-am gandit sa mai verific daca o aparut varianta decenta, DVD sau ceva si a aparut fix direct bluray fix ieri!:)) A fost decent, nu excelent, putin sub seriile precedente, previzibil si cam fanbased mi s-a parut, parca scris de un copil. Se putea mai bine, dar n-a fost chiar rau.

Johnny D
28th March 2016, 08:18
Deadpool 8.5/10 - Ce sa mai, scene de lupta misto dar nu asta e baza, te razi de el fara menajamente!:))
Pt cei care n-ati asteptat pana dupa terminarea scrisului la final, apare el si zice "Ce mai vreti!? Stiu, vreti sa aflati stiri picante despre Deadpool 2, poate chiar si-o scena misto! Nu se poate, n-am avut buget si pentru asa ceva, go home! Shoo!":))
Trebuie ca e atunci cand zice "Ce dracu, numa pe voi 2 va nimeresc de fiecare data!?
Sau astia de-au facut filmu n-au avut buget si pentru un al 3-lea X-men!":))

Julio_Zane
28th March 2016, 10:24
Dap,faza la sfarsit e tare rau.Ca la orice Marvel,trebuia sa fie ceva infos,aici si-a batut pla :)))))))

Julio_Zane
28th March 2016, 10:27
Tare :D

Doctor_Satan
5th April 2016, 15:13
Batman vs Superman - 4/10
Slab, faze lacrimogene ieftine si penibil in multe situatii. Notarea a inceput din start de la 7-8 pentru ca nu-i normal sa-l vezi pe Affleck in rolul lui Batman. Daca stau bine si ma gandesc, pentru faza asta, filmul merita nota 1 pentru bataie de joc.
Si Lex Luthor transformat din geniu in schizofrenic? Penibil.
Seria de filme care tine de Justice League se incheie aici pentru mine. Mi-au ajuns alde Green Lantern si porcaria asta.

Xaviesta
5th April 2016, 15:40
Affleck a fost foarte bun

Doctor_Satan
5th April 2016, 16:03
Dar e Affleck, dude. Fata aia nu-i de Batman. Sau de Daredevil.

Xaviesta
5th April 2016, 19:17
eu zic ca are fata de Bruce Wayne :D

Doctor_Satan
6th April 2016, 10:31
Bruce Wayne era playboy. Affleck are doar fata de gheu.
Pana acum, cel mai mult mi-au placut interpretarile lui Keaton si ale lui Bale.

Johnny D
6th April 2016, 10:52
Mie a lu LegoBatman!:))
Hai ca postez dincolo clipul!:D

Doctor_Satan
6th April 2016, 10:55
Ai tu dreptate. Daca tii minte, in seria animata de prin anii '90, Batman avea maxilarul dreptunghiular.
Deci cel mai realist e cel din varianta Lego.

dextercioby
6th April 2016, 20:39
Injurat asa cum e ca n-are talent, mie mi-a placut de Affleck ca Batman, iar dupa iubita lui Spiderman am salivat tot filmul. :D

Johnny D
7th April 2016, 00:52
Seria de filme care tine de Justice League se incheie aici pentru mine. Mi-au ajuns alde Green Lantern si porcaria asta.

Scoate seria Justice League animata, aceea facuta dupa si din comics, it's the real stuff!:yes:

Doctor_Satan
8th April 2016, 14:19
Injurat asa cum e ca n-are talent, mie mi-a placut de Affleck ca Batman, iar dupa iubita lui Spiderman am salivat tot filmul. :D
Dar unde era Spiderman in filmul asta, ca eu nu l-am vazut?

Freek
9th April 2016, 14:25
Aferim!
7.5/10

Nu ma asteptam sa imi placa asa mult, am in general o relatie proasta cu filmele romanesti. 10/10 pentru atmosfera, cadrele au fost superbe. Arhaismele mi se pare ca le-au dat putina bataie de cap unor actori sau poate nefiind obisnuit cu cuvintele mi s-au parut dialogurile un pic greoaie, in schimb chiar daca nici cu tiganeasca nu sunt obisnuit au parut mult mai naturali actorii cand au vorbit, chiar mi se pare ca unul dintr-o scena nu era tigan.
Finalul...decent. Mare :yes: pentru coloana sonora.

Johnny D
20th April 2016, 07:19
Dar e Affleck, dude. Fata aia nu-i de Batman. Sau de Daredevil.

+1


eu zic ca are fata de Bruce Wayne :D

Bruce Wayne nu e Batman, se transfigureaza ca sa fie Batman. Trebuie unu care-n primu rand sa poata sa fie Batman si apoi Bruce Wayne, sunt 2 personaje cu trasaturi diferite si tre un actor care sa le poata juca f bine pe ambele. Sau un personaj cu 2 fete, ma rog.

phife
22nd April 2016, 22:24
am vazut boyhood. 10 ba.
nu m-am mai emotionat asa de la forrest gump

TheIceMan
25th April 2016, 20:03
^ marfa filmul boyhood :ok:


am vazut The Jungle Book (2016)
http://www.imdb.com/title/tt3040964/
Excellent, m-am asteptat sa fie ceva mai vesel, mai musical, cantecelele puse pe planul doi parca au taiat din farmec, iar finalul nu chiar pe gustul meu, altfel un film de 10/10.

Capitanu.Burcea
3rd May 2016, 18:03
Risen a venit in intampinarea sarbatorilor de Pasti cu un subiect oarecum atipic, deoarece in clasicele genului se bate moneda pe evenimentele de pana la Inviere, diferind doar machiajul & coafura lui Iisus, tonul povestirii, osciland undeva intre violenta si duiosie, insa in general sunt lucruri batute in cuie. Asta vrea sa duca povestea de aici incolo, insa doar din ideea de a o duce. Cum o face? Plictisitor, fara vlaga, scris pe genunchi de un popa de la tara. Adevarul e ca IIsus a inviat din morti, sa le spuna cineva oamenilor astia care slujesc prin biserici sa puna spoiler inaintea slujbei, pt cine n-a vazut acest minunat film :D 5/10

Johnny D
11th May 2016, 07:10
The Big Short 2015 7.5/10 - cu Christian Bale, Steve Carell si Brad Pitt. Film despre cum si de ce am ajuns toti in situatia mizerabila ce ni s-a tras de la americani incepand cu 2007, adica criza economica mondiala nascuta din criza imobiliara nascuta la randul ei din ignorata putreda a bancilor mari americane, din care abia acum ne revenim. Film bun pentru cei nu usor plictisiti, lu Eddy i-ar place!:D

Johnny D
13th May 2016, 01:38
Batman v Superman: Dawn of Justice 2016 7.5/10 N-a fost asa rau, a fost ok, se stie ca se vor face The Justice League 1 si 2 care vor aparea prima parte anu viitor, a 2-a parte peste 3 ani, adica se-ncearca o cinematizare a seriei animate The Justice League, ceea ce nu e rau. Seria animata insa e mai tare, asa cum se si vede ca note pe IMDB;) comparativ cu filmul acesta, precum si prequel-ul Man of Steel.
Acuma ca am rezolvat-o oarecum cu Batman, si Superman care are si prequel, vor face astia binenteles prequel la The Justice League si pentru Wander Woman si Aquaman. Wander Woman va aparea anu viitor in vara, iar Aquaman peste 2 ani si e o veste buna pentru cei care vor sa-l vada din nou pe Khan Drogo din Game of Thrones, pentru ca el e Aquaman si probabil va si ramane pentru The Justice League, uite un plus fata de seria animata, si stim bine ca nu sunt multe!:) Nobody likes Aquaman!? Think again!:D

Freek
13th May 2016, 09:01
Wonder*
Pentru mine Aquaman e unul singur, Vincent Chase. :rolleyes:

Eddy DoubleD
13th May 2016, 15:16
Wonder*
Pentru mine Aquaman e unul singur, Vincent Chase. :rolleyes:

:happy:happy:happy

:ok:

Johnny D
13th May 2016, 20:16
N-am retinut gluma, acu am dat pe goagal numele lui...

:))

Freek
14th May 2016, 01:13
M-am abtinut sa dau o nota lui Batman vs Superman pana nu am vazut si Civil War. Primul mi s-a parut destul de slab cand l-am vazut, la fel de slab ca Man of Steel dar oarecum decent si pe care il apreciez mult mai mult dupa ce am vazut *******enia de Civil War. Mult marketing si cam atat...

Ben Afflecl a fost ok-uț in rolul lui Batman. Mergea ca un din ala cu ceafa lata de pe la noi dar sa zicem ca merge. Gal Gadot :floricica:.

Batman vs Superman 6.ceva/10
Civil War 3/10

Xaviesta
14th May 2016, 01:46
Civil War e overrated ca dracu si i-a mai scos Spiderman chiar si asa. La Batman v Superman am inteles, a fost nevoie de prea multe intr-un singur film si asta si pt ca urmeaza Justice League. Pai pt Avengers au facut o gramada de filme. Fiecare Supererou cu filmul lui in care apare Stark si spune "hai in echipa". Ceva de genul, intelegeti voi.

Batman v Superman > Civil War. Astept X-Men acum.

Xaviesta
14th May 2016, 01:52
Civil War e overrated ca dracu si i-a mai scos Spiderman chiar si asa. La Batman v Superman am inteles, a fost nevoie de prea multe intr-un singur film si asta si pt ca urmeaza Justice League. Pai pt Avengers au facut o gramada de filme. Fiecare Supererou cu filmul lui in care apare Stark si spune "hai in echipa". Ceva de genul, intelegeti voi.

Batman v Superman > Civil War. Astept X-Men acum.

Freek
14th May 2016, 02:03
Doamne, Spiderman... Nu stiu ce parere aveti dar mie mi se pare o gluma pustiulica asta nou. Adica dracu, il prefer pe Tobey, ffs :D Si da a fost overrated, ma asteptam la asta dar nu ma asteptam sa fie in halul asta de prost, plus ca m-am ultra saturat de Downey Jr. si Iron Man. Si vizavi de justice League nu am asteptari, vad atunci ce o fi dar cred ca va fi pe aceeasi linie ca si Man of Steel si Batman v Supaman, deci vizionabil.

Imi place de cuplul McAvoy Fassbender deci le tin pumnii :). Si ca tot zic de Fassbender, e vreunul fan Assassin's Creed? arata bine din trailer. :cheer:

Doctor_Satan
16th May 2016, 13:52
Daca ziceti ca-i asa de slab Civil War, nu ma obosesc sa ma duc la cinema pentru el.
Astept si eu nu nerabdare noul X-Men, dar vad ca e de la ore destul de tarzii la mine (21 sau 21:50) si doar e cu AP.


Maleficient - 7/10
O versiune destul de buna a basmului. A iesit un film pentru copii decent.

Limitless - 8/10
Abia acum l-am vazut, ca l-am prins la TV.
Un film chiar captivant, cu multa actiune si o idee destul de buna.

Ca o paranteza, ma distreaza cum sunt permise baile de sange in filme, dar nuditatea este eliminata complet din scenele care o implica. O tampenie.

TheIceMan
16th May 2016, 21:38
Ca o paranteza, ma distreaza cum sunt permise baile de sange in filme, dar nuditatea este eliminata complet din scenele care o implica. O tampenie.

Baile de sange sunt "desenate", cost minimal in productie; nuditatea costa $$$ platiti actorilor, costul creste. Chiar daca folosesc body doubles.
Plus aplicatia la MPAA pentru rating care poate afecta un film la box office.

Johnny D
17th May 2016, 00:37
Ma uit deja de aproape o ora la film si tot nu inteleg de ce-i zice Captain Marica si nu Avengers la acest Civil War!:thinkso:
Bah da bine vorbeste rusu ala limba romana, zici ca nu-i rus!:o:


:)) Captain America*

Doctor_Satan
17th May 2016, 09:41
Sau Captain 'Murica.

TheIceMan
19th May 2016, 21:30
Time Lapse (2014)
http://www.imdb.com/title/tt2669336/?ref_=nv_sr_1

Un sf agreabil, timetravel intr-o viziune interesanta, cu momente surpriza si chiar suspans. Doar 3 personaje principale, doi baieti si o "pretty face", plus inca 3-4 secudare, tot filmul. Buget mic, no big names actors, jocul actoricesc pe alocuri stangaci amintindu-mi de 'teatru TV' din Romania, dar un produs final bun.
Nota mea 8/10

dextercioby
19th May 2016, 22:34
Indiferent ce s-ar spune, Avengers 3 (imbracat drept cpt. america 3) e mult mai bun decit ala de anul trecut cu Ultron.

Johnny D
19th May 2016, 23:50
Nici mie nu mi s-a parut atat de rau, are vreo 2-3 scene super misto, mai ales lupta dintre ei. Ca sunt si scene stupide e adevarat, dar per total mai putine decat scenele misto. Eu ii dau un 8/10 pentru ca e o continuare merituasa la Ultron!:yes: Ce nasol va fi pentru cei tineri care vor vrea sa le vada astea peste vreo 10 ani... stii dracu in ce ordine si cum sa le vezi daca nu le-ai vazut deja.

Eddy DoubleD
22nd May 2016, 06:10
The Hateful Eight --- 8/10
10 Cloverfield Lane --- 7/10
Deadpool --- 8/10
Knight of Cups --- 2/10
The Revenant --- 6/10
The Thirteenth Floor --- 4/10
The End of the Tour --- 5/10
Digging for Fire --- 4/10

Johnny D
23rd May 2016, 07:26
The Wizard of Oz 1939 7/10 - cu Judy Garland, un star al anilor 40-50 si 60. Filmul in sine e stupid, e misto doar daca esti copil, e un musical mediocru in opinia mea cu exceptia scenei din debut in care Judy care joaca rolul lu Dorothy canta o melodie scrisa chiar de ea, geniu de copil acolo caruia i se adauga o voce incredibila "Over the rainbow". Chiar daca filmul are mai bine de 3 sferturi de secol vechime, e un film minunat pentru copii, eu l-am vazut doar pt ca nu-mi place sa nu fi vazut un film epic chiar daca al altei varste, mai ales ca am vazut seria animata cand am fost copil, seria animata e mai buna parca dar evident s-a cam inspirat din acest film asadar filmul are multe credite de primit. Am urmarit acest film in urma unui documentar care l-am vazut joi si vineri pe youtube despre viata lui Judy Garland, destul de interesant, la ora filmului in 1939 desi era total necunoscuta Judy, a fost mare isterie in randul tuturor desi a fost un film stupid pentru copii.
The Jungle Book 2016 8.5/10 - Am dat o nota mare acestui film incercand sa-l vad prin ochii celuia care vede pt prima data povestea. Eu am vazut filmul animat si pot zice ca e o versiune copiata de acolo, dublata doar ca timp si cu mult mai impresionante efecte vizuale si imprejurimi extravagante. A cam depasit desenul in toate sensurile posibile cu exceptia unuia: melodiile cantate de protagonisti in animatie sunt cu o mie de clase peste astea de aici, Regele Maimuta si mai ales Baloo canta de zici c-au un cactus infipt in cur pe cand in animatie vocile si reprezentatiile muzicale sunt dintre cele mai superbe. In rest, filmul a fost excelent, recomand cu mic cu mare, e pentru orice varsta chiar daca e cu animale vorbitoare.
1HRa4X07jdE

TheIceMan
24th May 2016, 20:35
Bridge of Spies (2015)
http://www.imdb.com/title/tt3682448/?ref_=nv_sr_1

Exceptional, alt Oscar ratat de Spielberg. 10/10

Spectre (2015)
http://www.imdb.com/title/tt2379713/

Probabil unul dintre cele mai slabe 007, cu siguranta cel mai slab pentru Craig, sub Quantum. 6/10

The Beach (2000)
http://www.imdb.com/title/tt0163978/?ref_=nm_flmg_act_18

Slab, cu final foarte prost. 4/10

Doctor_Satan
26th May 2016, 09:51
X-MEN Apocalypse 9/10
Ar fi fost de 10 daca nu avea cateva minusuri, cum ar fi:
- Apocalypse era cam mic de statura;
- as fi vrut ca Psylocke sa aiba mai mult timp pe ecran;
- Nightcrawler nu trebuia sa fie o parodie;
- a fost cam scurt. Cu Apocalypse ai suficient material sa faci un film de minim 3 ore si care sa nu plictiseasca fanii. Puteau eventual sa faca 2 parti de cate 2 ore.

Xaviesta
26th May 2016, 18:15
da, foarte bun filmul.

Johnny D
30th May 2016, 08:24
Gods of Egypt 2016 8.5/10 - Filmul a fost exceptional de simplu dar fascinant prin simplitatea lui, m-am uitat chiar de 2 ori deoarece e genul de film care te relaxeaza si te face sa traiesti o alta lume la cote destul de credibile. E genul de film pe care nu vrei sa-l ratezi, cu siguranta mai bun decat Avengers pur si simplu deoarece intr-o lume fantastica, nimic nu e imposibil, pe cand Avengers e o minilume fantastica fortata in cea reala si de multe ori pare usor cam ridicol.:P
Costumele sunt senzationale, rar vezi costume masculine mai misto decat cele feminine intr-un show, dar aici fura clar and dim sum!:yes:
Zootopia 2016 8/10 - O comicarie de film, ce sa mai!:)) Simpatic, atractiv, comic, anticonstrictiv!:yes:

da, foarte bun filmul.
Sa apara in p*** ma-sii in varianta vizionabila atunci, ca si cele mentionate de mine in ultimele posturi!:mda:

Utilizator
30th May 2016, 22:31
The Jungle Book 2016 8.5/10 - Am dat o nota mare acestui film incercand sa-l vad prin ochii celuia care vede pt prima data povestea. Eu am vazut filmul animat si pot zice ca e o versiune copiata de acolo, dublata doar ca timp si cu mult mai impresionante efecte vizuale si imprejurimi extravagante. A cam depasit desenul in toate sensurile posibile cu exceptia unuia: melodiile cantate de protagonisti in animatie sunt cu o mie de clase peste astea de aici, Regele Maimuta si mai ales Baloo canta de zici c-au un cactus infipt in cur pe cand in animatie vocile si reprezentatiile muzicale sunt dintre cele mai superbe. In rest, filmul a fost excelent, recomand cu mic cu mare, e pentru orice varsta chiar daca e cu animale vorbitoare. ]

Am mers sa vad filmul asta convins ca e inca un remake nereusit pe o tema clasica si o realizare animata de exceptie.
A fost greu si sa ma acomodez cu animalele vorbitoare.
Si intr-adevar muzica nu e punctul forte.

Dar recunosc sportiv ca e un film excelent facut, cu scenariu bine inchegat si cu umor de calitate.
Peste toate este fascinant sa vezi un film in care totul pare extrem de real dar in realitate CGIul da toata distributia mai putin Mowgli.
Animalele sunt fantastic de bine realizate, filmul asta cred ca va ramane referinta in cinematografie.
De acum inainte e clar ca se pot face filme fara actori reali, putem sa ne asteptam sa-l vedem din nou pe Sean Connery intr-un Bond viitor sau un concert virtual Pink Floyd in componenta originala.

SwedishMafia
31st May 2016, 11:24
zootopia- nota 2 :D

Johnny D
31st May 2016, 12:34
:o::rosu:

Freek
31st May 2016, 13:16
Da mai, chiar ca :rosu: Swedish da foc la furnici cu lupa, e clar :D.

Capitanu.Burcea
5th June 2016, 22:04
10 Cloverfield lane. Am strans numa' oameni seriosi in jurul plasmei, am dat din cap la unison ca 'da, mere', ce chestie ingenioasa sa tii atata lume pe calcaie cu doar 3 personaje, apoi, meh, porcherie, au stricat-o grav. Chiar m-a sictirit in final. 5,5/10

The other side of the gate. Jeg spre n(e)ant. Pat semetary and shiet :jerk: 2/10 :

YoNuTzz
5th June 2016, 23:16
@doctor_satan

toata lumea ar fi vrut ca Psylocke sa aiba mai mult timp pe ecran.

Johnny D
6th June 2016, 08:21
Trumbo 2016 7.5/10 - Un film bun despre cat de nocive pot fi experientele oamenilor fara cap in a le judeca si cum un geniu veritabil al americanilor ar fi putut sa fie oprit pe veci, insa manat de perseverenta si nevoi de familie reuseste sa inceapa mai rau decat de la zero, chiar cu interdictie de-a mai profesa meseria sa la care era genial si totusi intr-un final razbeste doar datorita geniului sau.
Mi-a placut discutia dintre Trumbo si fiica sa, citez cu aproximatie:
"Daddy, everyone says that you are a communist(evil person), is that true?
Yes darling, that's true. Daddy, am I a communist?
Uhm, well, let's see. If you have a big sandwich made by your mom at home and you can't eat it all, and in the lunch period you see a classmate of yours who is poor and hungry, his mom couldn't afford to make him anything to eat for school time, would you share some of your lunch package with him? Yes daddy, I would! Then I guess you are a communist too."
Eu i-as fi zis lu Trumbo senior atunci(daca as fi fost cu 10 ani mai in varsta:rolleyes:), pai da, dar una e sa am optiunea de-a imparti mancarea cu el, alta e sa fiu fortata de lege, e o mica mare diferenta intre cele doua lucruri chiar daca au acelasi rezultat in acest caz!:D
Adevarul e ca democratia inventata de greci e un lucru extrem de benefic, insa capitalismul ca forma de democratie nu prea e, e un fel de opus al comunismului, ambele sunt extreme si nu sunt bune, trebuie gasita o alta forma de democratie pentru ca omului de rand sa-i fie cat de cat bine si nu doar omului speculativ, in umila mea opinie. In other words, it's also a movie that gives you plenty of food for thought. Inspirat din viata reala a persoanei Trumbo si realizat dupa o carte scrisa despre acest om, in caz ca nu se intelege.

X-Men: Apocalypse 2016 8/10 - Ii dau nota asta pentru scene si nu pentru scenariu care fu destul de saracacios. Mockingjay e Raven/Mistique!? Well...:rolleyes: Scena cu Speedster cand ii scoate pe toti din casa explodanda e colosala, aia singura merita nota 10, restu de la 9 in jos si nu prea multi de 9. Singura nelamurire care o am, e ce drac au facut cu Apocalypse, el teoretic tre sa mai apara, tre sa se upgradeze, e nemuritor, alea, alea...:rolleyes: I-am dat numa 8 cand altii ii dau 8.5 sau 9 sau chiar mai mare pentru ca au incercat ei sa faca legatura cu seria X-Men originala, dar au dat-o-n bara pe alacuri rau de tot. Storm si Nightcrawler nu s-au intalnit niciodata inainte de X-men 2 insa aici se cunosc deja de copii, de fapt Nightcrawler nu s-a intalnit cu mai nimeni dintre elevii lu Xavier potrivit filmelor de referinta, insa aici deja ii e student de mic.:rolleyes: Si am mai vazut un lucru care nu s-a legat dar nu mai tin minte acum care. Aaa da, tot cu Nightcrawler, pai in seria originala tot in X-Men 2 acesta o intreaba pe Reivan "Can you copy everything, evan the voice?" si Mistique ii replica cu propria lui voce "Evan the voice?", plus ca-i pune o intrebare personala "Why don't you stay always like that?" ce i-ai pune-o doar unui strain, la care ea raspunde "Because we shouldn't have to!", cand chiar ea l-a salvat asa cum ne zice filmul asta si ajung ambii sa fie studenti a lui Xavier simultan acum si avand timp berechet sa-si cunoasca opiniile, mai ales ca aveau aceeasi culoare si ea fu cea care l-a salvat!:))

TheIceMan
6th June 2016, 20:20
Trumbo 2016 7.5/10 -...
"Daddy, everyone says that you are a communist(evil person), is that true?
Yes darling, that's true. Daddy, am I a communist?
Uhm, well, let's see. If you have a big sandwich made by your mom at home and you can't eat it all, and in the lunch period you see a classmate of yours who is poor and hungry, his mom couldn't afford to make him anything to eat for school time, would you share some of your lunch package with him? Yes daddy, I would! Then I guess you are a communist too."

Nope, not communist, just a very good Christian. Johnny D, you got it right this time :ok:

Nu ma mir ca hollywood distorsioneaza totul :D

Eddy DoubleD
14th June 2016, 05:06
Mai face cineva filme bune? Mi-a luat vreo 20 de minute sa gasesc ceva de vazut si nici macar nu cred ca va fi macar decent. Si mai trist e ca n-am vazut un film in ultimele cateva luni :)) Ceva recomandari? Mi-a scapat mie ceva?

Johnny D
14th June 2016, 07:33
When you don't know what to watch, rewatch Mr. Bean movies!:D

TheIceMan
14th June 2016, 07:54
am revazut si eu Bad News Bears (http://www.imdb.com/title/tt0408524/):)) comedie de ras :)

Johnny D
23rd June 2016, 07:05
Dragonfly 2002 7.5/10 - Kevin Costner - film bun, merita vazut!:yes:

Eddy DoubleD
25th June 2016, 03:37
Everything must go --- 3/10
The Skeleton Twins --- 4/10
Zootopia --- 6/10
How to be single --- 1/10 Punct din oficiu pentru Annie's boobs
Adventureland --- 4/10
Gods of Egypt --- 1/10 Trebuia sa fiu platit sa ma uit la mizeria asta.
The Brothers Grimsby --- 2/10
Get a job --- 2/10 Punct in plus pentru Annie's boobs
Daddy's Home --- 3/10
Chef --- 4/10
Stuck in love --- 5/10
Neighbors 2 --- 2/10 Uite, ca sa vezi, si-au dat nota singuri inainte sa iasa filmul :rolleyes:

Johnny D
25th June 2016, 13:43
:)) Numa la filme proaste te uiti! :D

Johnny D
25th June 2016, 14:28
Sa vezi la ce anime misto ma uit io acum, cu 10 clase peste orice film!
Ma mir ca nu mi-am amintit mai demult de el, are deja 37 de ani vechime dar povesteste si ilustreaza totul cu o capacitate mai mare decat filmele de cea mai inalta tehnologie ale zilelor noastre! Ma uitam la el cand eram mic pt c-are imagini misto, dar imaginile sunt cu mult inferioare povestii si dramei personajelor pe care le realizez acum, evident supradimensionate fata de realitatea din care provin ele.
K2MzraJHPf0
Cel mai misto lucru la acest anime e ca-n linii mari te invata despre istoria Frantei in poate cea mai importanta perioada posibila: perioada cand dupa grele razboaie s-a facut pactul de nonagresiune intre Franta si Austria prin maritisul printesei austriece Marie Antoinette cu printul francez Ludovic al XVI-lea, care avea sa fie ultimul rege al Frantei, detronat de marea revolutie franceza din anul 1989 ce inlocuieste monarhia absolutista cu monarhia constitutionala si primii pasi ai democratiei europene. Anime-ul se centreaza in jurul fetei cu parul blond lung din imagini pe numele de Oscar, care conduce detasamentul de garzi personale al familiei regale a Frantei, o fata de o principialitate, curaj si abilitati cu sabia si nu numai, iesite din comun. Desi sunt exagerate anumite naivitati ale nobililor si familiei regale vis-a-vis de realitatea istorica, acest anime totusi e o drama de cea mai inalta factura mai ales cand vezi cum sunt prezentate modelele de taran si om de rand care se chinuie de pe-o zi pe alta muncind din noapte in zi doar ca abia sa aiba sare si cartofi cu care sa-si hraneasca familia! Si in acelasi timp chinul unor nobili asa cum e Oscar de-a reusi sa congrueze, sa impace lumea exuberanta a placerilor exagerate si surplusului major al desfatarilor monetare nobiliare cu cea a iadului zilnic al omului de rand de unde proveneau banii nobililor, lumi ireparabile pe zi ce trece si descrise mai ales d.p.d.v. al nobililor in cele 41 de episoade minunate ale acestui anime! In acelasi timp e drama unei fete obligata sa impace 2 notiuni ale propiei ei vieti: sa duca o viata de barbat de cea mai inalta calitate morala care o impedica de-asi arata emotiile in public si in acelasi timp sa poarte o inima de femeie care o cearta exact pentru ca atitudinea asta e exact pe dos fata de natura ei!
Acest anime - Versailles no Bara (La Rose de Versailles) aka. Lady Oscar - e cu precadere o drama de mare calitate inspirata din realitate, genul meu preferat!:yes:

Mi-e mila de voi ca va uitati la filmele astea mediocre, comparativ c-o nota de 7.5 la Trumbo sau Dragonfly, anime-ul asta merita nota 12 si totusi nu e decat de-o nota de 9/10 pentru lumea anime-urilor in general.:)
De Eddy mi-e cel mai mila, se uita la filme pe care le considera carpe, nu stiu de ce se mai uita la filme, ar trebui sa se reapuce de citit, sigur n-a citit toate cartile scrise vreodata in Universul nostru, inca e timp!:))

mihaidascalescu
25th June 2016, 15:45
Brexit the movie, excellent.

phife
25th June 2016, 15:53
ma intreb daca jd a incercat macar vreodata sa inteleag un film al ...fratilor coen de exemplu.

Johnny D
25th June 2016, 18:09
Eu nu incerc sa inteleg filme, ma joc cu putzulica atunci cand ma uit la ele! Tu nu faci la fel, Reivan?:o:

Brexit the movie, excellent.
Am auzit ca abia acum au inteles ce-au facut si vor inapoi, le pare rau!:))

mihaidascalescu
25th June 2016, 19:06
Eu nu incerc sa inteleg filme, ma joc cu putzulica atunci cand ma uit la ele! Tu nu faci la fel, Reivan?:o:

Am auzit ca abia acum au inteles ce-au facut si vor inapoi, le pare rau!:))

Classic bad looooooooosers. Atit.

Eddy DoubleD
5th July 2016, 02:34
Demolition --- 5/10
Kung Fu Panda 3 --- 3/10
Whiskey Tango Foxtrot --- 5/10
Hail, Caesar --- 1/10
Popstar: Never stop never stopping --- 3/10
Cabin Fever --- 2/10
Safety not guaranteed --- 3/10 Aubrey Plaza is such a babe.:floricica:
Ratatouille --- 7/10
Burnt --- 2/10 Alicia Vikander is such a babe.:floricica:
Enemy --- 8/10 Underrated.
Ride Along --- 3/10
Ride Along 2 --- 2/10

Johnny D
5th July 2016, 07:20
Eddy a dat 8/10 unui film care nu e Mr. Nobody!:o:

Cautand Jared Leto am dat de documentariul sau Artifact din 2012, e foarte high rated pe IMDB, si pare mai bun ca Mr. Nobody, mai ales ca e real! Gonna check it out!:yes:

phife
13th July 2016, 03:49
am vazut the game ala din `97 cu penn si douglas. mie imi plac filemele cu twisturi, fuck it, le ador. ce e mult strica, mai da-l in plm.
6/10 mai mult pentru acting.

Johnny D
16th July 2016, 03:22
Inherit the Wind (versiunea din 1960, mai buna ca cea din 1999) 8/10 - Dupa un caz real din 1925 in care un profesor e acuzat c-a incalcat legea unui stat american predand clasei teoria evolutionismului de Charles Darwin, lege care interzice in acel stat astfel de teorii.

Best line of the movie goes to Hornbeck: "It's the duty of a newspaper to comfort the afflicted and afflict the comfortable." :sneaky:

messi19
19th July 2016, 01:01
Batman vs Superman. 5/10( 7/10 pt Gal)

nu am reusit sa inteleg ideea filmului. Superman facea ce face Superman. si Batman a prins ura pe el. de ce?? nimeni nu stie. poate pt ca ala poate sa zboare?? cel putin asa reiese din scena de la inceput, cand dupa ce se prabuseste cladirea aia, el il vede pe Superman zburand. aia cu...mi-a ucis familia, e cam vrajeala. ala se lupta acolo sa ii saliveze planeta si el se supara ca i-au murit angajatii.

ANGAJATII!!! scena de la inceput in care Affleck alearga spre cladirea cu angajati si il suna pe ala si ii zice: " scoate pe toata lumea din cladirea aia", iar aia stateau si se uitau pe geam cum o nava spatiala distrugea tot in jur, si dupa aia angajatul, sunat, se intoarce si zice:" everybody, seful ne-a dat voie sa fugim de aici", dar el ramane in cladire ca sa mai vada un pic din actiune, e pur si simplu inspirata din filmele cu prosti. angajatii aia ce faceau?? erau platiti la ora si se temeau ca nu le mai da asta banii?? WTF??!!

Ben Affleck aka Batman e clar cel mai prost Batman posibil. nu se potriveste sub nici o forma. iar costumul lui, e pur si simplu varza. mai bine se intampla cu el ce s-a intamplat cu Superman. mai ales ca el nu poate sa invie, cum a facut astalaltu.

cred ca daca o scoteau din film pe gagica lu Superman, puteau sa economiseasca vreo ora de film, care nu prea a avut sens. cateva milioane acordate actritei plus cativa banuti de la filmarile in care a fost implicata. chiar nu a facut nimic notabil in 3 ore de film. doar se invartea de colo colo.

scena dinspre final in care Batman afla ca pe muma lu Superman o cheama ca pe raposata lui muma, e geniala. ala avea ura pe asta dar, cand a vazut ca au ceva in comun..... WTH??!!

inteleg ca ala ce a facut benzile desenate trebuia sa vina cu o idee, ca sa mai scoata ceva bani. si ca astia cu filmele trebuiau si ei sa mai scoata ceva bani. dar, macar faceti ceva un pic mai serios.

singurul aspect pozitiv, din 3 ore de film, e Wonder Woman.

dextercioby
19th July 2016, 22:00
E buna Amy Adams...

messi19
19th July 2016, 22:37
o fi. dar, in filmul asta, nu a facut nimic productiv. era doar ca sa fie si gagica lu Superman pe acolo.

Capitanu.Burcea
25th July 2016, 09:35
Hable con ella. In care naivitatea tragi-comica a personajului e zgandarita de mult prea sensibilul comisar Almodovar pana la saturatie. E un film impanat cu batai pe burta intre regizor si critica entuziasmata, ceea ce ii acorda din oficiu o miza de plicticosenie evidenta :)) Nu e nimic subliminal aici, doar un film tembel si mult prea tusat cu *****uri flambate si ochi pișați. Hei, daca nu sunteti homofobi, acest film va ofera sansa unica de a deveni unul de calitate. Enjoy the ride :D Mno, am fost un pic cam dur, in fond mi-au placut cateva filme de la Almodovar. Filmul e oarecum pasabil, tusele mai putin. 5.5/10

Johnny D
25th July 2016, 09:56
Mai trebuie sa se uite cineva si la tampeniile astea, altfel nu le-ar face nimeni!:D

Freek
3rd August 2016, 00:29
The Huntsman: Winter's War
Nota 3/10

Terminat cu chiu cu vai.

Xaviesta
5th August 2016, 00:51
Suicide Squad 7/10

phife
5th August 2016, 01:10
Mare. Rau
E cel mai mizerabil si agresiv promovat film din istorie. Tocmai pentru ca suge

Eddy DoubleD
8th August 2016, 02:23
Suicide Squad --- 3/10 +1 pentru Margot Robbie, +1 pentru 7 minute de Jared Leto, +2 pentru soundtrack, -1 pentru dezamagire

phife
8th August 2016, 03:15
-1 pt robbie. din cauza chestiilor de genu nu putem sa avem chestii frumoase.

Eddy DoubleD
8th August 2016, 03:36
Iesi mah. A avut cea mai buna prestatie. Intruchiparea perfecta a nebuniei. Singura. chestie naspa e ca au sexualizat-o prea mult, dar asta nu e vina ei.

Xaviesta
8th August 2016, 14:27
Harley si Deadshot au facut filmul. Si Jared Leto a fost bun pt alea 10 min in care a aparut. Cica i au taiat jumatate din scene, care erau cam cele mai bune. Vreo 30-40 min din film. Aceeasi poveste ca la BvS

Capitanu.Burcea
12th August 2016, 11:53
E perfect normal sa nu-ti placa Manhattan nights, e (inca) un film de ***** cu Adrien Brody. Un film in care nu se intampla nimic, o panarama basita. Imi aduce aminte de Regression, o mizerie de-a lui Amenabar, care vinde blana ursului din padure. Nici macar o buleala ca lumea, desi materialul era de calitate. Sorry, 4/10

Johnny D
12th August 2016, 14:49
O baga-mi-as p*** capitane, tu numa la porcarii te uiti!

Capitanu.Burcea
14th August 2016, 03:13
Aici ai dreptate. O sa ma uit la Criminal, s-a recomandat asa ceva pe whattsap, gruppo catelarie :))

phife
18th September 2016, 01:17
m-am uitat la me, earl and the dying girl.
am plans.
ca o tarfa.
batuta de peste.
pentru prima oara.
sa-mi bag ****.. 10/10

Eddy DoubleD
18th September 2016, 02:10
Hai bah ca nu era de plans :)) Dar a fost buna filmul.

phife
18th September 2016, 11:07
Nu era pana in ultimele 10 minute. Cand am vazut ce scobea aia in carti n-am putut, nu aveai cum.

jo27
18th September 2016, 16:20
Probabil esti tu intr-o perioada. inteleg acum si mica scena de pe chatul fantrax. Bine macar ca merg baietii, iesea drama adevarata pe topicul epl. (Imi si imaginez ce era pe capul saracului Wijnaldum :D)

phife
18th September 2016, 16:42
pe fantrax faceam caterinca ma ce dq.
macar atat, daca mai lua si bvb bataie plangeam si la reclame. da nu, chiar eram chill la asta pana la final, era dragut asa, te identificai cu el, empatizai da' cam atat. e, la final m-a palit asa.

Dante7
18th September 2016, 17:32
Daca vreti pe baza de lacrimi si sport -> Brian's Song. L-am vazut vara asta. Destul de bun. Finalul te emotioneaza putin.

phife
18th September 2016, 17:37
ala cu caan sau ala mai nou?
filmele despre sport nu prea ma impresioneaza. m-a atins putin 1, da' am uitat cum se cheama.

Dante7
18th September 2016, 17:43
Primul, cel cu Caan. Pe al doilea inca nu l-am vazut.

Nu e de plans (cum suna :)) ) dar film bun si nou despre sport (fotbal !) e ,,Pelé: Birth of a Legend".

Sir. Eko
20th September 2016, 00:38
m-am uitat la me, earl and the dying girl.
am plans.
ca o tarfa.
batuta de peste.
pentru prima oara.
sa-mi bag ****.. 10/10

Bitch.

phife
20th September 2016, 01:22
bish. ca la voi.