PDA

View Full Version : Filme pe care le-am vazut in ultima vreme



Pages : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

uti2102
2nd April 2005, 13:52
Am vazut Blow aseara - TARE !

@Mihai : nu te lua dupa Grig :D Nu ORICE "gagica buna" e potrivita pentru filmul asta...

Seahawk
2nd April 2005, 20:46
oameni buni, nu stiu cand apare Sin City in Romania, insa filmul asta merita vazut :)
e criminal...

Gabriel
4th April 2005, 21:31
Am vazut Hitch, pentru ca cica e la moda. Nu m-a impresionat. Ii dau 6/10. 1 punct ii dau pentru ca arata secventze de la un meci din NBA, in spetza New York Knicks - Memphis Grizzlies. In rest..doar o comedie romantica oarecare.

Mihai
4th April 2005, 22:49
Gabriel ce faci tata nu-l vasusi pe Grig ce a scris??? (grig nu am nimic cu tine, deci sa ma ierti da vb de un post de-al tau), msj meu si al lui alpopa te-ai grabit repede sa le stergi... da vad ca pe al lui al dracu ti-a scapat :ciocan:
Deschide ochii bine domnu moderator, ca vad ca de vigileta ta nu scapa nimeni :ciocan::ciocan::ciocan:

PS: Desdemona te rog frumos sa nu le stregi tu ca sa vada Oribilul :ok:

Gabriel
4th April 2005, 23:11
S-a rezolvat, Micky ! :D

Va rog sa postati numai despre filme. Film + nota + comentarii. Cel mult eventuale comentarii pertinente la comentarile altor useri despre filme. Nu va mai lansatzi in discutii de chat aici.
Multumesc !

ps : 10x si lu Mihai pt. vigilentza :D

ieppy
5th April 2005, 10:43
Bah, am vazut o porcarie aseara, mama, mama. :D chiar ma enervat filmul insa nu prea aveam la ce sa ma uit si nah l-am vazut ca prostu pana la sfarsit.

filmul e Twisted cu Ashley Judd, S.L Jackson si Andy Garcia. M-am gandit si eu, wow, actori, poate e si film. Din parti. E previzibil si prost. Do not, I repeat, do not watch this movie. :D

Seahawk
6th April 2005, 08:43
http://us.movies1.yimg.com/movies.yahoo.com/images/hv/photo/movie_pix/dimension_films/sin_city/sincity_bigfinalposter.jpg

Action/Adventure and Crime/Gangster
2 hrs. 06 min.
Sin City is a violent city where the police department is as corrupt as the streets are deadly. In this movie, we follow three stories, the central of which is Marv, a tough-as-nails and nearly impossible to kill street fighter who goes on a rampage of vengeance when a beautiful woman, Goldie (King), he sleeps with for only one night is killed while lying in bed with him.
MPAA Rating: R for sustained strong stylized violence, nudity and sexual content including dialogue.
Distributor: Dimension Films
Starring: Mickey Rourke, Bruce Willis, Benicio Del Toro, Clive Owen, Elijah Wood etc.
Directed by: Robert Rodriguez, Frank Miller
Produced by: Robert Rodriguez, Frank Miller, Elizabeth Avellan


Brought to you by, the one and only Yahoo.Com... all rights reserved :D






-----------------------------------------------------
si review`u meu lol:

*original, creative :D , sick, intense, weird, excellent :)
super filmu' ... n'am mai vazut demult un film asa.. de fapt wait, nu am mai vazut deloc asa ceva...
pur si simplu nu ai cum sa te plictisesti in filmu' asta, pentru ca la fiecare minut e cate'o faza noua.. si imagini care'ti cam taie respiratia :D )
Frank Miller si Robert Rodriguez (directorii) sunt niste freaks.. maari de tot.., la fel si cu Quentin Tarantino..
ce sa mai, capete pe pereti.. caini(sau wolf.. ce era ala..husky maybe) mancatori de oameni, canibalism,executii de oameni pe scaunul electric, spanzurati, oameni care's asasinati sunt impuscati pana numai ramane nimic din ei :D ) uneori le sunt rupte (sau impuscate) si pulile :evil:
pur si simplu, din prima secunda si pana'n ultima.. te tine'n priza.. niciodata nu vei stii ce se va'ntampla...
+ faptul ca felul in care este facut filmul, intertwined asa... ii da o doza de originalitate.. si te lasa.. sa te gandesti pentru cateva clipe bune.. faze de genul "wait.. what the fuck!?!?"...
e bestial... numai cuvinte de lauda pentru filmu' asta
+ doza de nuditate.. si nebunie a lui Quentin Tarantino.. cu faze care' te lasa cu gura cascata.. +Jessica Alba, Britanny Murphy, Rosario Dawson...plus povestea care nu te lasa sa te plictisesti..nici o clipa - a lui nebunul ala de Frank Miller ( like, seriously.. cat de nebun tre' sa fii sa scrii o asa o comic book :shock: ? ) + Regia superba a lui Rodriguez.. + o caruta de actori cunoscuti...
= cel mai bun film al anului 2005, so far :D
merita vazut :ok:

p.s. stilul aparte in care este filmat da o nota de originalitate si face filmul mult mai misto si mai interesant...

Mihai
6th April 2005, 10:12
Mi se pare mie sau dupa poster si dupa poze, filmul seaman un pic cu jocul Max Payne? Daca e un film cu Bruce, inteleg ca la sfarsit e plin de sange cu hainele rupte si cu un puscoci in mana? :D

Zebrone
6th April 2005, 10:50
si cu lumea salvata si lui mult indatorata (ce dreq am vorbesc in rime:o: ); cred ca totusi filmul e bun

Gabriel
6th April 2005, 22:45
Abia astept sa vad si eu Sin City.

Astazi am vazut House of flying daggers. Este un film chinezesc...jumatate cu arte amrtiale, jumatate romantic. Foarte frumos realziate bataile + ca beneficiaza de niste imagini superbe. Mi-a placut mai mult decat Tigrul si Dragonul. Ii dau 9/10

Mihai
6th April 2005, 22:46
Tie ti-a placut Tigrul si dragonul??? :headbang:
Cea mai mare tampenie de film pe care am vazut-o in viata mea :ok:

PS: Am gasit Sin City pe net, dar filmat in sala! Si se vede yac yac yac :(

Gabriel
6th April 2005, 22:49
Normal ca mi-a placut Tigrul si dragonul. Este un film plin de intelepciune :ok:
ce ai tu cu gusturile mele ? :D

Mihai
6th April 2005, 22:58
Nimic cu gusturile tale, doar cu filmul! :P
Zi-mi si mie intelepciunea din el:D

grig_jr
7th April 2005, 00:02
cand puneti mana pe Sin City sa se vada bine dati sfara in tzara !!

Mihai
7th April 2005, 00:05
Pai pana apare DVD Rip mai trece ceva...
Ce grig tu te uiti doar la filmele filmate bine...
Ce rabdare tre sa ai ...

grig_jr
7th April 2005, 00:21
mor daca nu se vede si se aude bine
am avut Be Cool, Hitch si Hostage luna trecuta,.. le-am gasit pe un ftp,.. si cand am vazut cum se vad le-am sters. primele 2 le-am gasit klumea si le-am vazut. pt al 3 lea mai stau.
am gasit si Hide & Seek. tra sa il vad intr-o seara acuma

nu mi se renteaza sa ma uit la filme naspa, la ce sonorizare mi-am tras. imi place sa TUNE camera la filme :D (ask my neighbours) - si sa vezi vremurile cand aveam acces la un proiector weekend de weekend. cinema la mine acasa - pe bune :D

Mihai
7th April 2005, 00:25
Vaaai, da' ce nu suport eu sa tune camera camera! Daca se aude filmul bine si inteleg fara probleme si fara fashit il tin cat pot eu de incet :P
Nu suport sa dau televizorul tare :ok: (sau calc)
in schimb la muzica e alta treaba... Nu stiu ce naibii am :ok:

Seahawk
7th April 2005, 04:12
Mi se pare mie sau dupa poster si dupa poze, filmul seaman un pic cu jocul Max Payne? Daca e un film cu Bruce, inteleg ca la sfarsit e plin de sange cu hainele rupte si cu un puscoci in mana? :D


si cu lumea salvata si lui mult indatorata (ce dreq am vorbesc in rime ); cred ca totusi filmul e bun

O sa fiti foarte surprinsi de film... atata va spun :D :ok:

Mihai
7th April 2005, 10:52
Eu am inceut deja sa-l trag, da merge destul de prost...
Cred ca in 2 zile il vad si eu si abia astept sa-ti zic :P

ieppy
7th April 2005, 11:34
l-am pus si eu. Vine cu 50 de K pe sec. :D 2,8 Giga SVCD pe 3 CD. :D Petru informatii si negocieri sunt disponibil pe PM. :D

grig_jr
7th April 2005, 12:53
pierdut film divx calitate buna
il declar nul

gasitorului ii urez vizionare placfuta :D

Gabriel
7th April 2005, 20:50
asa..faceti cat mai multe off-topicuri ! ce rost are sa vorbim despre filme ?...cand putem sa aberam despre viteza cu care tragem de pe net !

desdemona
7th April 2005, 20:56
Sterge-le sau muta-le pe un thread nou - despre modalitati de procurare a filmelor, download etc.

Mihai
7th April 2005, 20:57
Mai bine sterge-le (si p-asta) :ok:

Desi mai sunt off topicuri p-aci, care le sari (nu intentionat, normal)

Gabriel
8th April 2005, 07:57
Nu mai stau sa sterg zeci de mesaje...ca ramanetzi cu cate 50 de posturi din 2000 :D
Dar totusi...incercati sa nu mai scrieti toate prostiile pe subiectul despre filme !

-----

eventHorizon
8th April 2005, 14:32
Daca vreti sa vedeti o drama buna , incercati House of Sand and Fog (2003), un film ce va va cutremura spiritul si va va pune pe ganduri ...fara exagerare !! II dau un 8/10 fara retineri pt modul simplu si eficient prin care ajunge la sufletul privitorului... :rolleyes:

grig_jr
8th April 2005, 14:33
10x
sta pe hdd de o luna cred,.... o sa il pun intr-o seara cand o sa am chef de ceva mai serios

Triphat
8th April 2005, 14:47
am vazut... The Aviator cu Leo Di Caprio. Un film frumos, cam ciudat. Leo e un producator, cel mai mare din lume care intra in ***** etc. ii dau 7/10.

Mihai
8th April 2005, 15:07
Tocmai am vazut Sin City! Frumos film, chiar mi-a placut contrastul, si firul povestii este super bine realizat! Ii dau un 8, dar cred ca daca il ma vad odata o sa ajunga pe la 8.5 :D
PS:Bruce Willis nu a salvat omenirea insangerati si cu hainele rupte:P! Asta e mai se schimba omul...

Zebrone
8th April 2005, 20:55
l-au ajuns batranetile :D

Mihai
8th April 2005, 21:22
Chiar am fost uimit de rolul sau in film! Tot taie si spinteca, dar parca e un pic mai profund! Mi-a placut prestatia lui :ok:

Mihai
9th April 2005, 12:03
Am vazut aseara "Saw"! Bun film! Si in primul rand are un final neasteptat! De obicei pot sa zic ca ma prind cine e criminalul dar acum chiar m-a dat gata filmul asta :ok:

Zebrone
9th April 2005, 13:07
e meserias saw. pentru cine a vazut bourne identity merita sa vada si the supremacy, nu e rau filmul.

Mihai
9th April 2005, 13:10
Eu am vazut doar supremacy si nu mi-a placut deloc! Cred ca si pt ca nu am inteles mai nimic :ok:

Seahawk
9th April 2005, 20:29
Supremacy a fost ca lumea..
Insa trebuie sa'l vezi si pe primul... sa'l intelegi in totalitate :P
Matt Damon rupe in filmu' ala :)

madridista
9th April 2005, 22:36
am vazut si eu Killing me softly!!!stiu ca e mai vechi dar eu sunt in urma cu filmele.....de....daca nu am net prin cablu si dc++ :rolleyes:!!mi-a placut!!un 8/10 din partea mea!!

M de C
10th April 2005, 08:31
saw
cellular
meet the fockers
the grudge
the forgotten
enemy of state
twist
paparazzi
basketball diares
raise your voice
walking tall
the notebook
napolen dynamite
sin city
coach carter
the ring 2

si multe multe altele, nu imi aduc aminte

Zebrone
10th April 2005, 11:45
sper sa vad saptamana asta motorcycle diaries, povestea lui che guevara si a sa calatorie initiatica inainte de a-l cunoaste pe fidel si a ajunge revolutionar

Gabriel
12th April 2005, 01:13
Mean Creek . 7/10

Foarte frumos filmat, cu niste copii care pleaca intr-o expeditie cu barca pe rau...si se petrece ceva naspa. Merita vazut !

sickboy
14th April 2005, 00:07
The Machinist (2004) Nota 8/10

Un film "negru",care iti da cosmare,mai ales daca il vezi noaptea.:scared: ...ceva intre Memento si Angel Heart.Actorul principal,Christian Bale,a slabit aproape 30 de Kg. pt. rol,hranindu-se numai cu un mar si o conserva de peste pe zi. :nah:

eventHorizon
14th April 2005, 01:09
The Machinist (2004) Nota 8/10

Un film "negru",care iti da cosmare,mai ales daca il vezi noaptea.:scared: ...ceva intre Memento si Angel Heart.Actorul principal,Christian Bale,a slabit aproape 30 de Kg. pt. rol,hranindu-se numai cu un mar si o conserva de peste pe zi. :nah:

Bai, esti bolnav :D , chiar asa? Umbla "o vorba prin sat" ca e un fel de drama psihologica si ca e mai degraba plictisitor decat interesant...dar daca zici ca e asa bun :yeah: si imi mai provoaca si cosmaruri :scared: inseamna ca trebuie sa-l vad neaparat :great:

P.S. A vazut careva pan' la urma House of Sand and Fog??

sickboy
14th April 2005, 10:35
Bai,e de fapt o drama psihologica,dar mie mia placut in mod special,aici e vb. de filme bune care le-am vazut...l-am vazut noaptea,singur si ma prins,aste e!

grig_jr
16th April 2005, 20:46
bagat la ghiozdan si Sin City - un fel de Kill Bill alb-negru.
misto cormatica aleasa,.. e clar ca baietii astia se plictiesc (rodriguez si tarantino). sunt curios EXACT care bucata din film a regizat-o tarnatino. banui ca cea in cu lupta cu sabii :D
parerea mea personala: oamenii astia fac filme sa se distreze. cred ca isi realizeaza "childhood fantasy"-urile :D. incredibil cat de bine au reusit sa aduca filmul atat de aproape de o banda desenata. nici nu ai ce sa ii bagi de vina: "e un desen animat", un "comic book"
misto adunatura de mega actori pe care au strans-o: willis, madsen, rourke, owen, del toro, impreuna cu tineretul: alba, wood, dawson, murphy si hartnet.

sper sa mai vedem filme de genul asta, se pare ca holywudul incepe sa se plictiseasca de genul clasic de thriller, story cu happy end :D

am vazut si HOSTAGE. bruce willis - in ultimul sau film. o imbarligatura intre die hard (desi cu mult mai putin actiune din partea lui), negociatorul si inca cateva filme de acest gen. daca stau sa ma gandesc cu Striking Distance seamana cel mai mult Hostage. nu stiu titlul in romaneste. era filmul ala in care tipul e politzist pe ceva fluviu. conspiratie la nivel mare, onestul prins la mijloc face fapte eroice sa ii salveze pe cei dragi - story of bruce willis, huh ?:P

madridista
16th April 2005, 21:08
:rolleyes: am inceput sa recuperez si eu....azi am vazut Hitch si S.W.A.T!!!amandoua au fost ok...
in curand Ray si Million Dollar Baby!!

Gabriel
20th April 2005, 20:23
Am vazut ultimul film al lui Kusturica. Viaţa e un miracol. O capodopera. Drama combinata cu comedie si film de dragoste. Muzica extraordinara. O adevarata placere. 9/10 ii dau.

sickboy
23rd April 2005, 01:42
Am vazut aseara Das Boot. Foarte impresionant si foarte bine realizat. Foarte bine conturate personajele si situatia de pe submarinul U96. Ii acord 9/10..si il recomand tuturor iubitorilor de filme cu razboi. Pelicula este produsa in anul 1981.

L-am vazut si eu ieri seara,foarte bun filmu,poate cel mai realist film despre razboi...foarte bine jucat.Tocmai am cumparat jocul Silent Hunter III si am vrut sa intru in atmosfera,asa ca trag jaluzelele,incui usa,inchid telefonu',imi umlpu o lada cu vin,lamai si biscuiti si apoi...Alaaaaaaarm,DIVE!DIVE!DIVE!

Seahawk
24th April 2005, 18:14
am vazut Eurotrip - hillarious... The Pacifier - cheap comedy.. CoaCh Carter - misto de tot...

madridista
25th April 2005, 09:35
:rolleyes: ca deobicei.....in urma!!am vazut Aviatorul(super film), Alfie, Collateral si You got served(un film cu adolescenti despre muzica si dans......mi-a placut ff mult)

Gabriel
25th April 2005, 14:32
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events. O poveste cu 3 orfani care incap pe mana unui tutore ce vrea sa le ia averea. (orfanii erau foarte bogatzi :D)

O comedie fantastica si amuzanta cu Jim Carrey care joaca mai multe roluri si cu Jude Law pe post de povestitor. Mi-a placut. Ii dau 7/10.

Zebrone
25th April 2005, 15:31
eu l-am sters ca se vedea ca ceapa, sper sa il mai gasesc.

Gabriel
25th April 2005, 16:56
ia-ti varianta de 1 cd. se vede perfect. e avi facut div-x. varianta pe 2 cd-uri se vede naspa.

Mihaela
26th April 2005, 00:32
In sfarsit am vazut si eu A Series of Unfortunate Events. Era un film de care voiam sa fac rost mai demult, pentru ca citisem prima carte din serie si eram curioasa cum o adapteaza. Din pacate, ca de obicei, filmul e mai slab decat cartea. Nici cartea nu era grozava, dar avea totusi un simt al umorului care n-a trecut prea bine pe pelicula.

Exista ceva artificial in tot filmul, nu ma face sa simt nimic pentru personaje. Klaus e teapan si inexpresiv, chiar intr-o scena destul de intensa in care ar fi trebuit sa arate ceva emotie parea mai degraba un android. Violet a fost aleasa dupa fizic probabil. Singurul personaj cat de cat interesant e Count Olaf, caruia Carrey ii insufla ceva viata. Efectele speciale si productia sunt pe masura bugetului. Pe ansamblu e un film ok, nu pierzi nimic daca nu-l vezi, dar nici nu te plictiseste prea tare.

Gabriel
27th April 2005, 16:24
Sunt mai multe serii ? Adica..in carte..se continua cu alte intamplari ?

Mihai
27th April 2005, 16:31
Singurul personaj cat de cat interesant e Count Olaf, caruia Carrey ii insufla ceva viata.

Normal ca e cel mai bine realizat pesonaj pentru ca Jim e super actor! Nu poti sa ceri unui copil sa joace ca Jim Carrey! Mie personal mi-a placut si de matuas aia paranoica, vorbesc aici de modul in care a jucat :ok:

dianette_d
27th April 2005, 19:59
aseara am vazut si eu "50 first dates" cu drew barrymore & adam sandler.. love it! love it! love it!

de mult vroiam sa-l vad si ma amagea cineva cu el...mi-a placut mult filmul mai ales coloana sonora:ok: drew barrymore e sssuperba si sssasssaita:P

Mihai
27th April 2005, 20:03
Si eu am vazut filmul asta de curand si m-a impresionat! Cel mai mult mi-a placut sfarsitul pt ca nu au bagat o insanatosire d-aia miraculoasa si au lasat-o cum trebuie! cel putin asa cred eu :D

dianette_d
27th April 2005, 20:23
exact, exact...deci final neasteptat de interesant...faze amuzante cu duiumul...distributie f buna..coloana sonora excelenta=> nota 10 de la mine :D

Mihaela
27th April 2005, 20:53
Sunt mai multe serii ? Adica..in carte..se continua cu alte intamplari ?
Da, sunt vreo 11 carti pana acum si poveste nu e inca terminata. Filmul se bazeaza pe primele 3.


Mie personal mi-a placut si de matuas aia paranoica, vorbesc aici de modul in care a jucat
Asa e, uitasem de Merryl Streep. :ok: Pacat ca n-a fost mai mult de 7-8 minute pe ecran in total.

bog_tom
28th April 2005, 04:50
ultimele 2 filme vizionate:

- Sahara (Matthew McConaughey, Penélope Cruz) (http://www.cinema.com/films/9045/sahara/trailers.phtml): un film "usor"; fetelor daca nu aveti altceva mai bun de facut, puteti macar sa mergeti sa vedeti "pachetele" lui Matthew McConaughey (according to IMDB.com :))

- The Interpreter (Nicole Kidman, Sean Penn) (http://www.cinema.com/films/8655/interpreter/trailers.phtml) - un film deosebit de plictisitor si de lung pe care nu vi-l recomand (actiunea din film se rezuma la ce ne arata trailler-ul); totusi, filmul e pe locul I in Box Office SUA+Canada (http://movies.nytimes.com/pages/movies/boxoffice/weekend_us/index.html) :headbang:

ieppy
28th April 2005, 10:31
si eu care vroiam sa ma duc la cinema la interpret. damn! :D

Darkslowstar
11th May 2005, 17:17
Am fost duminica seara la Dreamers la Europa (Bucale). Mi-a placut foarte mult, Bertolucii nu si-a pierdut deloc mana, e super. L-a mai vazut cineva? Pareri?

marusia
14th May 2005, 13:15
cum este constantine ? l-a vazut cineva ?

Mihai
14th May 2005, 13:51
Nu atat de bun pe cat i se face reclama... Eu i-as da un 5 spre 6 :D (notam max fiind 10:D)

nancy_callahan
14th May 2005, 15:29
constantine merita vazut macar pentru rachel weisz. :P
e un film simpatic oarecum, destul de ok realizat. nu e de dai pe spate, dar poti sa il vezi. i-as da 6/10
am vazut zilele trecut Enemy at the Gates. deis nu ma omor dupa cronici de razboi, tre sa recunosc ca a fost unul din alea dragutzele, care te tin pana la capat in priza. are o povestioara dragutza extrasa din tot haosul celui de-al doilea razboi mondial, are un sarm aparte. merita vazut. 8/10

Zebrone
14th May 2005, 17:25
povestioara e true story, desi nu s-au gasit nici un fel de records despre nemtalau, nu mai stiu cum il cheama. rusnacul a fost erou al sovietelor for real
am fost la kingdom of heaven, nu asa rau pe cat credeam, nu asa bun pe cat se putea.
scenele de batalie sunt fantastice. enjoy! :ok:

tristania
16th May 2005, 13:44
''barbierul din siberia'', un film minunat, o combinatie perfecta intre atmosfera Rusiei si a Americii. un film total despre iubire, teatru, armata, literatura, societate si imprevizibil...pentru cei care l-au vazut astept parerile voastre pe tandy21_2001@yahoo.com

Darkslowstar
17th May 2005, 13:41
Kingdom of Heaven era mai bun daca nu condensau povestea in 144 de min. Mergea ceva cu 2-3 bucati, subiectul este extrem de vast si foarte interesant. Interesant, cu scene de batalie bine realizate. Un mod placut de a petrece 2 ore. (prietena mea nu a fost de aceasi parere, s-a tot foit si a fost fericita cand s-a terminat :D)

DaRk_Star
18th May 2005, 20:34
ieri am vazut pe cd "milionari de week-end",ala cu tudor chirila...cam tot ceva in genul "furiei...
mi-a placut tema:ideea de a gasi un geamantan plin de bani cam face cu ochiul... :ok:

desdemona
22nd May 2005, 04:02
Milionari de week-end... hmm, ma tot "incurca" aici, pe hard (alaturi de multe altele). N-am avut inca chef sa vad ce-i de capul lui, sa stiu care-i e destinatia - burn sau delete.
In schimb am reusit sa vad altceva - vineri dimineata (dupa 2 nopti in care am incercat si n-am reusit sa-mi fac timp): Kingdom of Heaven - finally :)
Uitasem sa mai dau si pe threadul asta, ca-n ultima vreme nu am considerat nimic demn de amintit aici :D Desi initial aveam oarece reticente (Orlando Bloom), filmul s-a dovedit a fi fain. Nu pot sa zic ca am ramas extaziata, dar nici ca m-am uitat pentru ca nu aveam altceva mai bun de facut. Chiar mi-a placut mult :)

Seahawk
22nd May 2005, 04:25
Kingdom of Heaven l'am vazut si eu... si mi'a placut.. Orlando a dus si el in sfarsit un rol principal cu brio.. sa zic asa... overall un 8.5/10

Cucu
23rd May 2005, 22:28
fara nici un dubiu cel mai bun film al anului pana acuma este Crash. (10/10 )
mai multe povesti care se intersecteaza
filmul ataca mai multe subiecte: rasism, prejudecata, natura umana
am vazut Kingdom of heaven (7/10) Constantine (8.5/10) Interpreter (8/10)

nancy_callahan
23rd May 2005, 22:47
povestioara e true story, desi nu s-au gasit nici un fel de records despre nemtalau, nu mai stiu cum il cheama. rusnacul a fost erou al sovietelor for real

"...await the right moment for one, and only one well-aimed shot"

neamtul e maiorul konig. :P
cat despre legatura cu zaitsev, uite ce am gasit, pretty interesting...
http://216.198.255.120/russianpart/russnipers.html
interesant de observat ca absolut nici o cronica nu atesta, dar nici nu contesta 100% existenta acestui personaj.

am vazut radio. am gasit un cuba gooding junior un pic altfel decat il stiam. 8/10

uti2102
23rd May 2005, 23:05
Foarte probabil ca Zaitzev sa fi fost o creatzie a propagandei sovietice, asemeni lui Stahanov. Insa nu exista nici o indoiala ca la Stalingrad a fost cea mai mare batarie din istorie a lunetishtilor. Asha ca nu e exclus ca unii chiar sa fii trait evenimentele shi tensiunile prezentate in film...

nancy_callahan
23rd May 2005, 23:35
nu, nu, tipul chiar a fost acolo si chiar a facut treaba, ce e cel mai misto, a facut-o chiar bine, a dat un pic de furca nemtilor :D vezi jacques de launay - mari decizii ale celui de-al doilea razboi mondial.

Zebrone
24th May 2005, 00:21
ati vazut Hotel Rwanda? daca nu, sa-i dati o sansa o merita din plin :ok:

Gabriel
24th May 2005, 11:47
Am vazut Kingdom of Heaven si nu m-a impresionat foarte tare. Este departe de maretzia Gladiatorului.

Mihai
24th May 2005, 12:21
Am incercat si eu sa-l vad dar nu am rezistat! Nu ca nu ar fi un film bun... dar ma asteptam la mult mai mult de la el!

Seahawk
29th May 2005, 21:37
Fratilor, nush daca a aparut The Longest Yard in Romania....dar merita vazut filmu' asta.. e teribil de bun :ok:

Zebrone
30th May 2005, 08:59
la fel si The Machinist, absolut fantastic filmul, cu unele scapari, dar oricum genial, face toti banii.

ieppy
6th June 2005, 10:22
am vazut saptamana trecuta filmul Garden State cu zach Braff si Natalie Portman. Filmul reprezinta debutul lui Braff(pe care unii ul cunosc ca JD din Scrubs) ca scenarist si regozor. Filmul pentru un debut mi sa parut excellent, e una din comediile romantice facute cu cap. Recomand vizionarea lui. :)

Gabriel
8th June 2005, 15:58
Am revazut (cred ca a 6 a oara) Fight Club. Mi se pare o pelicula de geniu. Nota : 10/10.

Spoiler !
Superb finalul in care Edward Norton ii spune Helenei Bonham Carter ca l-a cunoscut intr-o perioada mai dificila a vietzii sale. In acest timp toti zgarie-norii din jur se prabusesc, iar pe fundal canta Pixies. :ok:

Mihai
12th June 2005, 11:03
Am vazut Mr. & Mrs. Smith
Ma asteptam la mult mai mult de la el... In afara ca Jolie e superba, dar asta stiam de mult si cateva replici comice intre cei doi mega-shtari :D nu am vazut nimic care sa ma impresioneze la acest film! Si la cata reclama i s-a facut ma asteptam sa rupa tot :D

PS: :kiss: Angelina :kiss:

Sharkie
19th June 2005, 12:47
Farhenheit 9/11 Super! E mai mult un documentar,dar merge si ca film.....aseara am vazut Naufragiatul.Super! Iar Troia e genial !

AnAngel
19th June 2005, 15:35
Naufragiatul e super film. Cred ca l-am vazut de vreo 5-6 ori si tot nu m-as da in laturi sa il revad oricand. Cea mai tare faza mi se pare atunci cand spune :" Look what i have created!!! I ... have made fire!!! I... FIRE!!!"

Dar preferatul meu in materie de filme ramane "A WALK TO REMEMBER". I love it! /hello :cya: :ok:

realmadrid.com
19th June 2005, 15:47
Am vazut de curand "Masinistul" :)
Ii dau un 8/10...pt ca m-a tinut in suspans pana la sfarsit...dar nu a avut un final fericit :D...si...nu prea l-am inteles :P

Sharkie
19th June 2005, 15:53
In Naufragiatul,e misto si faza cand sta el si se uita la "acoperisul" ala si ii vine idea plutei.De acolo filmul capata un nou mers.

Marquise MGP
19th June 2005, 16:08
am revazut pe pro cinema un film romanesc...un muzical pentru copii pe numele lui " veronica "...excelent filmul dupa parerea mea mai ales ca astfel de filme sunt raritati astazi :)

Al Dracu
20th June 2005, 10:11
"Non ci resta che piangere" (unul din putinele filme italiene bune)! Problema e ca iti trebuiesc vreo 2 zile sa-ti revii dupa ce-l vezi!

ieppy
20th June 2005, 10:19
Sex traffic, nu e un film de cinema ci unul din alea facute de americani pentru televitiune. Are ca tema transportul de carne vie in europa si joaca niste romance pe acolo. :D oricum, foarte misto facut. :D

Cainele
20th June 2005, 10:42
am vazut in acest weekend : "Vampires out of Blood"- o mare porcarie , "Good Girl" - o drama , cam naspa ecranizata , ideea fiind buna , dar prost regizata, o comedie :"The new Guy"...interesanta, cam atat.

rasheedkpenny
20th June 2005, 14:13
Am vazut "Hostage" cu Bruce Willis... interesant altfel. Si mai interesant e ca nu-i salveaza pe toti! :drak:

Gabriel
22nd June 2005, 14:55
Sin City . 8/10

Excelenta ideea filmului cat si modul de filmare. Chiar am avut impresia ca urmaresc niste benzi desenate....asa mai animate.. :ok:

SORENSEN
24th June 2005, 11:54
Imagine excelenta , da chiar ziceai ca citesti o carte de benzi desenate, iar B Willis si M Rourke chiar au avut prestatii peste ce faceau ei deobicei

Kindom of Heaven , parca Bloom arata si el ca un barbat adevarat :D

Tess
28th June 2005, 22:28
...dupa o noapte-maraton de vazut si revazut filme, am si eu cateva consideratii de facut asupra catorva dintre ele:

the butterfly effect -- un film de nota 10; m-a entuziasmat foarte mult subiectul, mai ales ca mi-a amintit de un curs despre Sartre si de explicatzia geniala a profului care se potriveste exact subiectului filmului - nu atat puterea de a schimba trecutul, ci importanta pe care o au alegerile pe care le facem- nu numai pt noi, dar si pt persoanele care ne inconjoara...

alexander -- unele scene impresionante, si actori (si actrite, in special o actrita) de nota 10 + :D

diavol visiniu
29th June 2005, 01:08
Cel mai tare film vazut in ultima vreme a fost "URME DE PASI PE APA".
Daca avetzi ocazia sa-l vedetzi!!!!!!!!:D

corto
30th June 2005, 15:08
E hai ca am trait s-o vad si pe asta ... Kingdom of Heaven!!!!! Sheeeshhh. No pe bune acum, ce v-a placut la filmul ala? Eu am avut senzatzia ca ma uit la inceputul din Gladiator pentru vreo 2 ore ... Chiar ma ashteptam sa apara Crowe pe undeva pe acolo ... De fapt s-a vazut ... pana si Jeremy Irons s-a plictisit si a plecat in lumea lui tocmai cand arabii se pregateau sa cucereasca Ierusalimul :P

Sal, Corto.

nancy_callahan
30th June 2005, 23:55
eu iar sunt la capitolul refacut lacune...
am vazut ieri Uptown Girls, merita vazut pentru Dakota Fanning, micutza aia e absolut geniala...
Out Of Time, probabil cel mai slabutz film al lui Denzel, totusi, destul de ok, sa zicem
A Man Apart, foarte misto, Vin Diesel intr0un rol un pic mai sobru decat cele care l-au consacrat...
si last, dar in mod sigur, not the least, Blow, Depp, blond, am trait sa o vad si pe asta :P face toti banii filmul.
pe seara asta am programat Bowling For Colombine... sper sa nu fiu dezamagita. prea mi-a fost laudat pana acum :P

ieppy
1st July 2005, 09:46
vazui si eu aseara ca fanul care se respecta Batman Begins. Dupa 3 si 4 am zis ca mai rau nu se poate. I was right. :D Se poate mai bine, mult mai bine. :D Acum sa nu va imaginati ca e la fel de bun ca primul sau al doilea insa e pe drumul cel bun. :D

In sfarsit un Batman care nu e un playboy pus acolo ca sa aduca femeile sa il vada. :D Actori unu si unu, Oldman, Freeman, Neeson.

Povestea e din nou repovestita si din nou exista o versiune noua. Mde. Acum nu Joker ia omorat familia ci altcineva. Mde. :D

All in all pentru fanii genului acesta merita vazut, pentru restul ce sa zic, e un film reusit insa daca nu te intereseaza subiectul mai bine il lasati. Un 8 pentru film.

aly, cum ti-a placut Bowling?

Darkslowstar
1st July 2005, 11:57
Am fost aseara la Osama, un film afgan care a luat si un Glob de Aur. Impresionant, trebuie neaparat vazut. 10

Tess, chiar asa de mult ti-a placut Alexander? Hm! Duduca de care ziceai e singura de nota 10 acolo. Iummy

Tess
1st July 2005, 12:04
...si unele prezente masculine :D. inafara lor, au fost cateva scene emotionante...in rest a fost interesant de vazut ceea ce doar citisem prin carti...

Sharkie
1st July 2005, 12:30
Bowling for Colombine l-am vazut eu acum ceva timp.Si intr-adevar mi-a placut.
Tot de Michael Moore am vazut si Farhenheit 9/11.Super-film(e)! Chiar geniale !

Alexander am vazut doar prima ora.Ca mi-a venit somn si am stins calcul :)

Acum o saptamana am vazut pe HBO Ai vrea tu!
Dragutzel,genul de familie.

Darkslowstar
1st July 2005, 13:27
...si unele prezente masculine :D. inafara lor, au fost cateva scene emotionante...in rest a fost interesant de vazut ceea ce doar citisem prin carti...

Au ratat exact partea cea mai interesanta din carte, pe care o citisem cu putin inainte din intamplare. M-a cam dezamagit filmul. Noroc cu Roxana din final :D

nancy_callahan
1st July 2005, 16:16
@ieppy: daca iti spun ca nu am mai apucat sa ma uit, ce zici? dar acu asta fac. inkid netul si ma pun sa ma uit.

corto
1st July 2005, 17:26
O sa zica lumea ca postez doar ca sa ma iau de altii ... Sharkie, nu-ti pierde vremea si nu-ti otravi mintea cu filmele lui Moore. Esti prea tanar pentru asta ... Daca "Bowling" ar mai avea ceva de oferit, "Farenheit" e penibil. Moore se comporta de parca a inventat el gaura din gogoasa ... marele zmeu al Americii care interzice munitia la K-Mart, ce sa spun ...

Ca tot venii vb de documentare, nu stiu voi, dar eu, dupa ce am vazut Supersize Me, am mers direct la McDonalds. :D

DaRk_Star
1st July 2005, 19:34
ultimul film pe care l-am vazut a fost "ce vor femeile",cu mel gibson... il mai vazusem o data la protv,dar am vrut sa il vad si pe cd...:D
destul de interesanta ideea filmului...:D

in rest,tot recent am vazut final destination- 1 si 2...destul de marfa,mai ales ca veneau cu ceva oarecum nou... :yeah:

nancy_callahan
1st July 2005, 19:43
supersize me nu a facut decat sa imi intareasca o convingere. mcd's e evil!!!!!!!! :P
si moore daca altceva nu are, are macar balls sa ridice anumite probleme.

don_denver
1st July 2005, 19:50
va recomand "cercul poetilor disparuti"...un film de 5 stele..

nancy_callahan
1st July 2005, 20:03
ohoho, e ceva vreme de cand am vazut filmul ala. magistral, mi-a placut mult de tot, de curand am reusit sa mi-l si adaug la colectie :P

don_denver
1st July 2005, 20:10
si eu la fel aly...superb film...v-as mai recomnda "Radio"...joaca cuba gooding jr...genial...

nancy_callahan
1st July 2005, 20:15
cred ca il recomandasem si eu pe asta :P demential si asta :)
loved every second of it :P

don_denver
1st July 2005, 20:19
mai action..gen snatch..."confidence"...iarasi un film foarte interesant..(aly...sa te vad...:)..ca pana acum aceleasi gusturi..)

Leo_
2nd July 2005, 00:06
Ladykillers - comedie; slabut, cu exceptia prestatiei lui Tom Hanks (ca de obicei la inaltime)
Eulogy - comedie neagra, cu accente de drama mai degraba; excelent, vi-l recomand :ok:

nancy_callahan
2nd July 2005, 11:39
don, uite, pe asta l-am ratat... dar o sa il caut, ma bazez pe flerul tau, vad si eu ca pana acu ne-am cam potrivit :P

ronaldinho
2nd July 2005, 11:44
National Treasure :D .

don_denver
2nd July 2005, 12:44
pt cei mai filosofici...21 grame...bun film...ideea exelenta..

nancy_callahan
2nd July 2005, 13:37
il astept. e pe cale sa mi se termine downloadul :P

don_denver
2nd July 2005, 16:38
21 de grame sau confidence?

giovany
2nd July 2005, 17:49
Dracula 2000 mi se pare fff frumos

giovany
2nd July 2005, 17:58
konstantine mai imi place.

don_denver
3rd July 2005, 16:11
Pentru cei care sa stiu sa aprecieze un film bun: "What Dreams May Come" cu Robin Williams."After life there is more. The end is just the beginning." este chiar tagline-ul filmului.Vi-l recomand cu placere.

don_denver
3rd July 2005, 16:32
iar daca va place filmul de genul brit gangster - ex Snatch;Lock, stock and two Smoking Barels (alte filme interesante) - va recomand noul Layer Cake. In film joaca si Marcel Iures. Fara detalii mai multe..Nu-l ratati!

Tess
3rd July 2005, 21:24
...am revazut azi pt a x-a oara `East of Eden` (ecranizare dupa romanul lui Steinbeck) -- unul dintre filmele mele preferate, nu numai pt prezenta lui James Dean, dar si pentru modul unic in care isi interpreteaza rolul... cine a vazut vreunul dintre filmele lui James Dean stie la ce ma refer...in special in `Rebel fara cauza`...

don_denver
3rd July 2005, 23:25
super film tess...nu l-am mai vazut de mult...o sa-l dw..

Sharkie
4th July 2005, 15:10
LA Confidential

Misto filmul.Genul ala in care nimic nu e cea ce pare,lucrurile se schimba la 180 grade ! :D

nancy_callahan
4th July 2005, 22:14
21 de grame sau confidence?

21 grams :D

Cainele
4th July 2005, 22:46
am vazut in weekend : Pet Sematary , Horror in nota clasica :D
Irreversible , madhouse

Zebrone
5th July 2005, 10:16
Pet Sematary e dupa o carte de Stephen King :ok:

rox
8th July 2005, 10:39
am vazut robots si cateva episoade din mash care m-au trecut cu bine seiunea :)

Mihai
8th July 2005, 23:07
Am vazut si eu War of Worlds :headbang::headbang::headbang:
Doamne ce tampenie :(
Pentru cine a vazut filmul: la mine lipseste finalul... din cauza caror vietati au murit aia rai ca eu nu m-am prins!
Pentru cine nu l-a vazut: foarte bine, sa nu faceti prostia :drak:

Seahawk
9th July 2005, 10:02
mihai... pai ai pierdut exact ce era mai important din film... mie mi s'a parut War of the Worlds reusit.. chiar mi'a placut...:)
am mai vazut Bewitched.. un flick cu Nicole Kidman si Will Ferell.. mmm a fost interesant.. si The Longest Yard mi'a placut...cu Adam Sandler..(daca nu va place fotbalu american nu va uitati la el:P)...
si'am mai vazut si Mr and Mrs. Smith.. which was coool... si Batman Begins - cel mai bun Batman din toate... :)

Gabriel
9th July 2005, 10:48
Ultimul film vazut a fost Mr and Mrs. Smith. Un film usurel, dar placut. Merita un 7/10. Prestatie agreabila si din partea lui Brad Pitt...si din partea Angelinei Jolie.

Seahawk
9th July 2005, 11:06
the butterfly effect -- un film de nota 10; m-a entuziasmat foarte mult subiectul, mai ales ca mi-a amintit de un curs despre Sartre si de explicatzia geniala a profului care se potriveste exact subiectului filmului - nu atat puterea de a schimba trecutul, ci importanta pe care o au alegerile pe care le facem- nu numai pt noi, dar si pt persoanele care ne inconjoara...

alexander -- unele scene impresionante, si actori (si actrite, in special o actrita) de nota 10 + :D

Ok de acord cu butterfly effect.. dar alexander... nota 10+ ? :o: 3 ore de porcarie.. pana la urma n'a avut nici un farmec filmul... sa numai zic de scenele penibile cand arata ca Alexander era in fact gay... (chiar a fost? ..ca eu nush...ma gandesc ca e doar o inventie tampeasca a americanilor..nu's prea interesat de el..cei drept...)...
pacat de anthony hopkins...in film..

don_denver
9th July 2005, 11:12
chiar a fost..dar nu neaparat gay cat bisexual...deh...in grecia antica se purta la moment dat moda...era trendy...si iata ca nici alexandru cel mare n-a scapat...

Tess
9th July 2005, 13:54
Ok de acord cu butterfly effect.. dar alexander... nota 10+ ? :o: 3 ore de porcarie.. pana la urma n'a avut nici un farmec filmul... sa numai zic de scenele penibile cand arata ca Alexander era in fact gay... (chiar a fost? ..ca eu nush...ma gandesc ca e doar o inventie tampeasca a americanilor..nu's prea interesat de el..cei drept...)...
pacat de anthony hopkins...in film..

ei, cu Alexander m`ai inteles gresit...unele scene, anumitzi actori :P (si o anumita tipa :D) merita nota 10+, nu filmul per ansamblu...filmul a fost interesant doar ca ilustrare a istoriei...sau ca ecranizare, sa spunem (cu toate ca inca nu am citit cartea :()

desdemona
14th July 2005, 02:25
Uitai sa va spun ca am vazut zilele trecute Mr and Mrs Smith. Filmul e ok, dar Angelina e........................................... no comment :) Prin urmare, evident ca mi-a placut mult de tot :P

Of, de cate ori o vad ma gandesc: cum de a facut Dumnezeu femeia perfecta... si barbat perfect nu? :headbang: :evil:

ieppy
14th July 2005, 07:52
aici aici, sorry, dormeam. :D

am revazut acum cateva zile The HEist cu Hackman si DeVito. Super film, nu stii in nici un moment ce se intampla. E cam de vreo 1000 de ori mai misto decat The Score, ideea fiind aceeasi, diferenta fiind ca in the Score stii dupa juma de ora cum se termina.

don_denver
14th July 2005, 09:17
Uitai sa va spun ca am vazut zilele trecute Mr and Mrs Smith. Filmul e ok, dar Angelina e........................................... no comment :) Prin urmare, evident ca mi-a placut mult de tot :P

Of, de cate ori o vad ma gandesc: cum de a facut Dumnezeu femeia perfecta... si barbat perfect nu? :headbang: :evil:
Ce perfectiune poate sa iasa doar dintr-o coasta?:))

ieppy
14th July 2005, 09:24
cred ca ai interpretat bancul gresit. :D

Maximus
14th July 2005, 09:44
Am vazut The war of the worlds. Un subiect super perimat dar care dispune de o regie ce nu-i permite sa cada in derizoriu. Coloana sonora foarte buna. 8/10, merita vazut!

desdemona
14th July 2005, 11:16
Am vazut nici jumatate aseara, ca dupa aia am adormit :( Daca zice si Maximus ca merita vazut, diseara il pun de la inceput ::)

Zebrone
14th July 2005, 12:02
la war of the worlds efectele sunt beton, cruise e cruise, pustoaica e dakota din hide and seek, dar filmul nu mi s-a parut a rupe gura targului. plus finalul cam abrupt.

Zebrone
14th July 2005, 23:13
a vazut cineva amityville horror? daca nu merita incercat, mai ales daca aveti 5.1 :ok:

Zebrone
14th July 2005, 23:14
aici aici, sorry, dormeam. :D

am revazut acum cateva zile The HEist cu Hackman si DeVito. Super film, nu stii in nici un moment ce se intampla. E cam de vreo 1000 de ori mai misto decat The Score, ideea fiind aceeasi, diferenta fiind ca in the Score stii dupa juma de ora cum se termina.

poate tu care esti mega dastept, noi astia de rand ne-am bucurat de prestatia lui pacino si de niro. sigur ca nu se compara cu de vito, da oricum, noua ne-a placut.

desdemona
14th July 2005, 23:16
la war of the worlds efectele sunt beton, cruise e cruise, pustoaica e dakota din hide and seek, dar filmul nu mi s-a parut a rupe gura targului. plus finalul cam abrupt.
Ma uit diseara, cand ajung acasa :)

Catalanul
15th July 2005, 01:57
Eu tocmai l-am vazut. Totul a fost OK, mai putin faptul ca era tradus in spanioala (nu subtitrat :mda: ) si m-a deranjat putin pe ureche :rolleyes: In rest filmul a fost unul bun, efectele speciale pe masura subiectului. Finalul un pic cam nereusit (ma asteptam la ceva mai original). Nota pe care as acorda-o: 7,5/10 :)

ieppy
15th July 2005, 09:27
poate tu care esti mega dastept, noi astia de rand ne-am bucurat de prestatia lui pacino si de niro. sigur ca nu se compara cu de vito, da oricum, noua ne-a placut.
ma, eu sunt asa mai dastept de felul meu insa cred ca tu vb ori de the heat, ori vrei sa spui norton si de niro. Si nu ma refeream la cum joaca ci la story, la faptul ca in the score stii dupa 20 de minute ce se va intampla, nu ai nici un story-twist, pe cand in The Heist, sunt vreo 3-4, care chiar sunt neasteptate. Parerea mea. :D

Sharkie
15th July 2005, 12:34
Am vazut ieri Un barbat multiplicat si Cadillac-ul negru.
Primul comedie,al doilea thriller.
Misto amandoua.

Maximus
15th July 2005, 12:44
Eu tocmai l-am vazut. Totul a fost OK, mai putin faptul ca era tradus in spanioala (nu subtitrat :mda: ) si m-a deranjat putin pe ureche :rolleyes: In rest filmul a fost unul bun, efectele speciale pe masura subiectului. Finalul un pic cam nereusit (ma asteptam la ceva mai original). Nota pe care as acorda-o: 7,5/10 :)

Bai finalul nu l-au inventat ei ci HG Wells. ce vreti?

realmadrid.com
15th July 2005, 12:59
Am vazut si eu aseara "They"..un horror din 2002...il recomand copiilor sub 16 ani :D, sa-l vizioneze singuri, incepand cu ora 23:00 :evil:
Nota....8/10..pt ca m-a tinut in suspans de la inceput pana la sfarsit...dar din pacate nu a avut un happy-end :(

Zebrone
15th July 2005, 14:01
ma, eu sunt asa mai dastept de felul meu insa cred ca tu vb ori de the heat, ori vrei sa spui norton si de niro. Si nu ma refeream la cum joaca ci la story, la faptul ca in the score stii dupa 20 de minute ce se va intampla, nu ai nici un story-twist, pe cand in The Heist, sunt vreo 3-4, care chiar sunt neasteptate. Parerea mea. :D

eu ma refeream la the heat din greseala si graba, da e valabil si cu the score macar sa iti fac tie in ciuda. si ai dreptate tu esti asa de felul tau. :D

ieppy
15th July 2005, 14:14
sunt in ciuda. :D

nancy_callahan
15th July 2005, 15:14
Am vazut ieri Un barbat multiplicat si Cadillac-ul negru.
Primul comedie,al doilea thriller.
Misto amandoua.

am ras si eu un pic ieri la ala :lol:
regula nr 1.....

Sharkie
15th July 2005, 17:37
.......incalcata de 3 ori in aceasi seara :lol: :D

Gabriel
17th July 2005, 14:07
Heffalum Movie . 7/10

Este ultimul film din seria Pooh's. Destul de simpatic....dar tre' sa spun inca o data ca Disney's au cam ramas in urma fatza de Dream Works. Animatiile lor se adreseaza doar copiilor. Iar copiii din ziua de astazi nu prea mai agreeaza desene animate cu ursuletzi si elefantei.

Oricum...eu m-am amuzat la el...pentru ca sunt fan Winnie The Pooh, Tigger, Eeyore sau Piglet....

nancy_callahan
17th July 2005, 16:21
.......incalcata de 3 ori in aceasi seara :lol: :D
crd ca si incalEcata e un adjectiv potrivit :lol:

Tess
17th July 2005, 22:54
...stiu ca e un film vechi, dar mie mi`a placut foarte mult...l`am vazut acum doua nopti la tv se numea `Asteapta pana se intuneca`, cu Audrey Hepburn :D in rolul unei tipe oarbe --practic prizoniera in propria casa-- care tine piept magistral unor traficantzi de droguri...binentzeles actiunea este mult mai complexa, iar interpretarea si constructia personajului chiar geniale :ok:

Sharkie
17th July 2005, 23:07
School of life iar un film dragutzel.

Seahawk
18th July 2005, 06:47
deci am vazut la cinema Wedding Crashers ...am intrat la film gandindu'ma ca o sa rad ...si'o sa fie inca un summer popcorn flick.. dar s'a dovedit.. sincer a fii o comedie fenomenala.. probabil una din cele mai tari... cel putin asa mi s'a parut mie.. Owen Wilson... Vince Vaughn.. Christopher Walken..si superba de Rachel McAdams.. sa numai zic prezenta de pe final criminala a lui Will Ferrel....its just.. wonderful.. 2 ore de ras non-stop...
totusi va recomand sa'l urmariti fara subtitrare.. zic eu ca i'ar lua tot farmecul :rolleyes:
ce sa mai ... e super..
ii dau 9.5/10... una din cele mai tari comedii care le'am vazut in viata meah...

don_denver
18th July 2005, 09:39
hm..m-ai facut curios...ma bag la tras de pe odc...

desdemona
18th July 2005, 10:41
Aseara am revazut la TV "Nine Months" ... ma bucur mult ca am dat peste el intamplator, cand butonam telecomanda, mai ales ca nu-l am pe cd :)

Foarte frumos si romantic si tot ce vrei :sleep:

Gabriel
19th July 2005, 13:51
Am revazut aseara Star Wars : Episode I The Phantom Menace . 8/10

Desi e considerat cel mai slab din cele 6 episoade ale dublei trilogii...mie mi-a placut. Personaje tari : Sebulba, Darth Maul si comandantul animalelor alea de aveau orasul sub apa :ok:

gicu
19th July 2005, 16:56
In week-end am vazut Closer (Julia Roberts, Jude Law, etc) si Wimbledon (Paul Bettany). Evitati-le! :)

Maximus
19th July 2005, 16:58
Closer e chiar bun. O poveste de dragoste aparte. Merita vazut!

ieppy
19th July 2005, 16:59
dragoste my ass, dar e ok. :D

desdemona
19th July 2005, 17:03
Closer nu mi-a placut deloc, in special ca l-am vazut dupa ce i s-a facut reclama pe OLS la greu. Nu e rau, dar nu a fost la inaltimea asteptarilor, sa zicem :evil:
Am vazut acum 2 zile Jacob's Ladder... mi-a placut pana la un punct si m-a foarte dezamagit sfarsitul - previzibil, dar totusi trantit hodoronc-tronc, cam prea brusc...

A! Si am revazut cuplul Smith - ca nu ma saturasem de Angelina :)

don_denver
19th July 2005, 17:08
Aseara am vazut si eu ..insf..Smith-tii...Angelino!!!....da.mi-a placut filmul..de vara....

nancy_callahan
19th July 2005, 19:20
Closer e chiar bun. O poveste de dragoste aparte. Merita vazut!
maximus, dragostea din closer e cand clive ii spune juliei: "thank you. thank you for your honesty. now fuck off and die, you fuckin slag!" ? :P
e un film simpatic, eu zic ca merita vazut.
ieri ma frecat un prieten la cap sa ne uitam la shark tale. l-am revazut doar ca sa imi dau seama ca e mai slabut decat as fi vrut sa fie :draq:

Utilizator
19th July 2005, 19:34
aseara am revazut cu placere Sea of Love cu Al Pacino si Ellen Barkin, un thriller erotic sa-i spunem, bine realizat si cu batranul Pacino excelent ca in toate rolurile jucate. Ellen e si ea la inaltimea lui Al (chiar un pic mai inalta la propriu :) ). Pentru cei care nu l-au vazut eu zic ca merita sa incerce.

Catalanul
20th July 2005, 02:32
Patient 14 un film bazat in fapte reale care s-au petrecut intre anii 1997-1998. Liza Raines, o femeie surda, este supusa unui nou experiment (care nu daduse roade pe sobolani :D) pentru a-si recapata auzul. In urma operatiei Liza (in afara de faptul ca aude din nou) poate deduce si ceea ce orice om aflat in jurul ei gandeste. Astfel ea este contratata de FBI si aici incepe toata actiunea :)
Un film bun (drama-thriller) care merita un 9.

realmadrid.com
20th July 2005, 09:47
A fost pe Pro TV acum cateva saptamani :P :D

NY_giants05
22nd July 2005, 20:19
Care dintre voi a vazut filmu' asta??..E super misto.... Printre actori se afla: Adam Sandler, Chris Rock, Nelly. Are o poveste interesanta. Merita de vazut acest film. Dak l-ati vazut, ce impresie v-a facut???

Seahawk
22nd July 2005, 23:11
eu l'am vazut.. e foarte funny.. dar si mai funny e traducerea in romana=))) "echipa sfarma tot"=)) in fine.. a fost.. bunicel.. asa.. o comedie..ca lumea..

DanielAndrei
22nd July 2005, 23:24
chiar acum l-am vazut...e super tare...merita vazut. Meserie...toata lumea stie ce se intampla cand este un film cu Adam Sandler, dar ce mai pui ca apare si Chris Tucker. Meserie si Nelly si Burt Reynolds, dar si ceilalti

Gabriel
23rd July 2005, 10:24
Am unit subiectu cu The Longest Yard cu subiectu de filme vazute in ultima vreme. Nu e cazu sa facem subiect separat pentru un film de mana a doua. Totusi...are 6.3 pe imdb. Nimic special.

realmadrid.com
26th July 2005, 23:23
Am vazut acum "The Final Cut"...
Nota...9/10 :)

http://www.cinemagia.ro/movie.php?movie_id=8910&what=article&article_id=8889&hist=1&wnd=_default

rox
8th August 2005, 20:00
Am vazut the notebook - old style romance. 8/9

dr.white
13th August 2005, 02:33
Alexander...minunata realizare ! :)
Farenheit! ...no comment! ;)

Gabriel
13th August 2005, 10:32
Ultimul film pe care l-am vazut eu a fost Love Song for Bobby Long. Mi-a placut. Ii dau 8/10. E cu John Travolta si cu fata care a jucat exceptional in "Lost in translation" si "Girl with a pearl earing". A jucat super si in filmu asta. Mare actritza !

desdemona
25th August 2005, 10:23
Zicea cineva mai sus de Notebook... nu prea mi-a placut... adica nah simpaticut, dar prea tras de par pe unele parti si prea comprimat pe altele. Mi-a lasat o senzatie ca lipseste ceva.

In schimb am vazut acum cateva zile The Interpreter, cu Nicole Kidman si Sean Penn. Super fain, l-am vazut din placere, cu toate ca nici unul dintre actori nu se numara printre favoritii mei, ca sa zici ca asta e lucrul care m-a stimulat.

tacitus
26th August 2005, 10:29
Un film frantuzesc extrem de reusit si imprevizibil,o capodopera!

dragos_popa17
31st August 2005, 16:06
Am vazut recent Crash. Foarte frumos. Excelent legat de la cap la coada, cu cateva momente f emotionante. Din punctul meu de vedere 10/10. De mult nu am vazut asa film, dupa care sa poti sustine ca cinematografia e o arta si nu o afacere.

rox
3rd September 2005, 17:57
shawshank redemption...nu m-am uitat cand l-au dat pe prima sa nu fiu tentata sa citesc subtitrarea, l-am vazut dupa vreo 2 zile

Dorin
3rd September 2005, 18:29
http://www.imdb.com/title/tt0068473/ " Deliverance"
L-am revazut aseara . WOW , ce film , ce film! :yeah: Dorin

Dirk
5th September 2005, 15:29
Intr-adevar superfilm Deliverance... In alta ordine de idei nu stiu cum puteti spune despre the Longest Yard k ar fi un film bun cand e un jaf de remake dupa Mean Machine (cu Vinnie Jones) dupa care e copiat 100%... la fel si fever pitch copiat dupa filmul englezesc cu acelasi nume (cu Colin Firth) singura diferenta fiind ca e despre boston red sox si nu arsenal londra

Gabriel
13th September 2005, 12:28
De unde pot lua si eu Deliverance ? e pe dc++ ?

--------

As'noapte am vazut Old School. Ii dau 7/10. O comedie usoara, dar placuta...despre 3 barbatzi care vor sa retraiasca momentele de cand erau in colegiu.

Zebrone
13th September 2005, 14:24
Ultimul film pe care l-am vazut eu a fost Love Song for Bobby Long. Mi-a placut. Ii dau 8/10. E cu John Travolta si cu fata care a jucat exceptional in "Lost in translation" si "Girl with a pearl earing". A jucat super si in filmu asta. Mare actritza !

Scarlett Johansson :ok:

Gabriel
13th September 2005, 15:02
Chiar ea. Este superba !!!

Gabriel
20th September 2005, 12:34
Keeping the Faith . 5/10

O comedie romantica cu Ben Stiller, Edward Norton si Jenna Elfman. La noi s-a tradus cu "preotu, rabinul si fata". Un film foarte usor si previzibil...in care m-a enervat prostia preotului :D
Edward Norton este un actor foarte bun...dar total nepotrivit pentru astfel de filme.

mishu
21st September 2005, 21:56
nu prea sunt obisnuit al locului asa ca nu stiu despre ce filme s-a vorbit in ultima vreme...
am vazut acum cateva zile Coffee and Cigarettes, Jim Jarmusch regizor... banuiesc ca stiti despre ce e vorba... mi s-a parut super film... si ceea ce mi s-a parut cel mai tare e ca desi e o insiruire de banale dialoguri la o cafea... totusi nu e plictisitor... iar unele dintre ele sunt de-a dreptul haioase...

Sasuke Uchiha
24th September 2005, 00:11
razboiul lumilor 8,5/10
t cruise joaca f bine cand nu sunt femei in filmele lui :D
four brothers 8/10
f bun fimu
fantastic four 6/10
dezamagitor
land of the dead 8/10

Gabriel
2nd October 2005, 20:32
Crash . 10/10

O emotionanta drama ce pleaca de la ideea rasismului. Ura, dragoste, reconciliere...de toate se gasesc in aceasta pelicula...in care ne sunt prezentate destinele a mai multor persoane, destine ce se vor intersecta.
Exceptional !

Ady
2nd October 2005, 23:32
Moartea domnului Lazarescu ... 10/10 , desi nu dau 10 multor filme . Am auzit ca e nominalizat de tara noastra la Oscar (sectiunea "Cel mai bun film strain" adik ne-american) , eu zic ca are sanse ...
A castigat premiul sectiunii "Un certain regard" la Cannes, anul acesta .
Avea o medie de 9.1/10 pe IMDB cand m-am uitat eu ultima data , e adevarat , nu erau foarte multe voturi dar oricum ...

Later edit : Poate m-a influentat putin la nota si faptul ca e romanesc :P

Alt later edit :P : e interesant de vazut cu subtitrare in engleza
@t.b. bucurestiul e plin de afise cu filmul si pe la metrou am vazut , deci e posibil sa fim pe drumul cel bun :)

t.b.
2nd October 2005, 23:38
Am vazut Moartea d-lui Lazarescu la TIFF, e de departe cel mai bun film romanesc din ultimii 10 ani, sper sa aiba parte si de o promovare pe masura filmului, pentru ca din pacate nu stim sa ne vindem marfa, un alt film romanesc bun "Niky Ardelean, colonel in rezerva" a fost foarte putin mediatizat... in schimb ne laudam peste tot cu panarame gen Orient Expres :mda:

SilverZeus
4th October 2005, 12:48
....a vazut careva "White Noise" ???...un film foarte interesant pana la final, care insa devine repezit si distruge tot filmul....

Ravelly
5th October 2005, 01:46
Din pacate putine filme intr-adevar bune in ultima vreme, exceptie facand se pare "Moartea d-lui Lazarescu" care isi merita toti laurii. In rest multe umpluturi, chiar prea multe

Utilizator
5th October 2005, 10:53
Am revazut aseara Brasil un film care imi place foarte mult. Regizor Terry Gilliam, acelasi care a realizat si Armata celor 12 maimute (alt film super).

Adrian
6th October 2005, 22:29
"Bad Santa" . N-am mai ras de mult asa de bine....

t.b.
6th October 2005, 22:35
Din pacate putine filme intr-adevar bune in ultima vreme, exceptie facand se pare "Moartea d-lui Lazarescu" care isi merita toti laurii. In rest multe umpluturi, chiar prea multe


Da, asa-i :( si cum eu am vazut "Moartea d-lui Lazarescu" in iunie :headbang: :headbang: :headbang:

desdemona
9th October 2005, 01:27
Tocmai ce am vazut si The Wedding Date (http://www.imdb.com/title/tt0372532/) ... un film usurel, dar fooooarte dragut, din categoria filmelor romantice care-mi plac mie foarte mult :D :rolleyes: :ok:

ieppy
9th October 2005, 01:53
am vazut zilele astea o groaza de filme.

Incepem cu un oldy but a goody(sau nah 3 ca sa fiu mai exact) the terminator collection. :D De departe cel mai adevarat fiind terminator 2.

Apoi, American Psycho, Bane intr-un rol de foarte misto. :D Tipul asta e unul dintre cei mai talentati actori din noua generatie.

A urmat Lock, Stock and Two Smoking Barrels. Primul film al lui Guy Ritchie si primul lui succes. Seamana mult cu snatch insa fara brad pitt. :D

Magnolia, super film cu un Tom Cruise intr-un rol foarte, hmmm, ciudat. :D

AM vazut si Constantie. NU stiu de ce ma asteptam la un film tare, tot auzisemca ce misto e. O porcarie sinistra, in care plotul principal e dezvaluit dupa o ora si ceva de nimic. a observat cineva pana acum ca reeves poarta aceleasi haine in toate filmele lui? probabil saracu nu are bani sa isi cumpere. :happy

Am vazut si SAW, la recomandarea unui prieten. Mi-a spus ca e horror si m-am uitat cu inima indoita, nefiind fan al acestui gen de film. INsa nu prea e horror ci mai degraba un thriler din ala sangeror. Seamana mult cu Seven, chiar foarte mult. :D

am facut si greseala sa ma uit la mr. and mrs smith. never again.

maine cred ca bag si no man's land sa va spun cum este. :D

Utilizator
10th October 2005, 10:21
Am revazut Amadeus de Milos Forman cu Murray Abraham (Salieri) si Tom Hulce (Mozart). Marfa de film, a luat pe bune 8 Oscaruri in '84...Extraordinar de bine facut, una din scenele de final, cu Mozart pe moarte dictandu-i lui Salieri Requiem-um, este absolut de referinta in opinia mea.


Interesant si 'making-off', e un adevarat film despre film, in principal despre peripetiile filmarilor in Praga anilor '80. Unul dintre actori spunea tot aici ca vizionand filmul intr-o sala de cinema a constatat ca publicul a stat cuminte la genericul de final pentru a asculta muzica pana la capat. Cred ca e adevarat, am incercat acelasi sentiment, inclusiv o reascultare imediata a CDurilor din dotare. :)

Super este si felul in care s-au antrenat cei ce au fost nevoiti sa 'cante' la pian in film. Exersau avand claviaturi 'mute' ascultand muzica ce trebuiau sa o interpreteze deoarece miscarea mainilor trebuia sa fie cat mai aproape de cea reala. Tom Hulce a avut cel mai mult de invatat, inclusiv o 'cantare' cu spatele la pian. Zicea la sfarsit consultantul muzical al filmului ca nu s-a gresit nici o nota, totul a fost mimat perfect.

suporterita
10th October 2005, 12:15
am vazut Fast and the Furious,am scris bine?nu prea le am cu engleza...il aveam in casa si l-am ocolit dar a fost bun...pentru prima data vad un film in carew un politist sub acoperire ajunge sa faca pact cu infractorii,interesant.

Gabriel
10th October 2005, 12:41
pentru prima data vad un film in carew un politist sub acoperire ajunge sa faca pact cu infractorii,interesant.

iti recomand cu mare caldura...Donnie Brasco. Cu Al Pacino si Johnny Depp.

realmadrid.com
10th October 2005, 12:54
Donnie Brasco nu e chiar asa...
El lucreaza sub acoperire...dar nu este de partea Mafiei...daca era asa, in prezent nu mai traia sub alta identitate :D

suporterita
10th October 2005, 13:23
iti recomand cu mare caldura...Donnie Brasco. Cu Al Pacino si Johnny Depp.
il am si pe asta.l-am ocolit desigur,am 200 de filme primite de la un tip ce pleaca in Canada.

Tess
10th October 2005, 13:50
ce misto! pai sa ne mai recomanzi din filmele care ti s`au parut ca merita :ok:...
am vazut si eu `the fast and the furious`...singurul efect a fost ca pt putin timp am fost fan infocat Vin Diesel :D...dar mi`a trecut...

p.s. intr`adevar, oarecum originala ideea unei aliante intre cele doua `baricade`

suporterita
10th October 2005, 13:58
da ,Tess :Maid in Manhattan,Angel Eyes,Stapinul Inelelor,sunt multe nu stiu pe care sa-ti recomand mai intii.40 de zile si 40 de nopti e o comedie super.

Gabriel
10th October 2005, 13:59
Donnie Brasco nu e chiar asa...
El lucreaza sub acoperire...dar nu este de partea Mafiei...daca era asa, in prezent nu mai traia sub alta identitate :D

nu e vorba de a fi sa nu de partea Mafiei. este vorba despre relatia sa cu Lefty ! asta e subiectul principal al filmului. poti sa spui ca era impotriva lui Lefty ?

Tess
10th October 2005, 14:05
Maid in Manhattan,Angel Eyes

cu jennifer lopez?
ce`am vazut io cu ea, au fost selena si wedding planner...siropoase, dar mi`au placut :) In selena cel putin are un rol cat de cat serios, dat fiind faptul ca este un film biografic...

btw, are cineva vreo melodie a selenei?

suporterita
10th October 2005, 15:39
da, Maid in Manhattan este cu Jennifer Lo ,cam srop dar dragut.

desdemona
10th October 2005, 15:53
btw, are cineva vreo melodie a selenei?
:evil: Tu ce crezi? :drak:

Filmele cu J Lo nu mi-au placut, pt. ca nu-mi place de ea probabil....


Am revazut azi-dimineata Woman On Top :ok: mi-era dor.... :) si colona sonora... mmmmm :)

ieppy
10th October 2005, 18:24
Am revazut azi-dimineata Woman On Top :ok: mi-era dor.... :) si colona sonora... mmmmm

interesant titlu. si daca ne gandim ca penelope a jucat si in filmul Blow. I see a pathern forming here. :D

desdemona
10th October 2005, 19:03
Woman On Top e chiar un film super dragut... e o atmosfera asa.... "special" :rolleyes:

don_denver
10th October 2005, 19:07
doua comedii...simpatice..bune de dumica seara..sa pleci vesel la serviciu...una este "spargatorii de nunti" - wedding crashes in limba lor..si "un virgin la 40 de ani"- The 40-year old virgin ...tot pe limba lor..deci..daca vreti sa va distrati, inveseliti, destindeti intr-o seara..bagati unul din astea..

Utilizator
10th October 2005, 19:20
imagini superbe, muzica frumoasa (Badalamenti, twin Peaks), suspans si poveste de dragoste: The Beach, cu Di Caprio si Virginie Ledoyen (eheheee...). Mie mi-a placut mult.

ieppy
10th October 2005, 19:23
come on!!!!!!1 the beach? jesus, m-a tarat prietena mea la filmul ala. needless to say ca dupa film ne-am acm despartit. :D

desdemona
10th October 2005, 19:24
@Uti - la imagini si muzica ai nimerit-o... in rest nu am cazut pe spate :) Per ansamblu a fost ok :) Cu Virginica l-ai nimerit pe Rasheed, mi-a zis mie o pasarica cum ca el o apreciaza :rolleyes:

Utilizator
10th October 2005, 19:27
mie mi-a placut...inclusiv ideea comunitatii hippie, lumea inchisa...locul in sine mi s-a parut absolut superb. Dante sa nu zici ca te-a parasit ca Virginica in film, pentru AlCaprei... :D
Vorbind serios, cum poti aprecia filmografia lui JLo si sa spui de filmul asta ca...?

Des, Rasheed are gusturi bune, stiam eu. :)

desdemona
10th October 2005, 19:34
Adevarul e ca tare mi-as mai dori si eu pentru vreo 2 saptamani macar o "vacanta" intr-un cadru asemanator, alaturi de.............. :mda: /hello Mda, cine stie, poate vreodata..... :D:D :rolleyes:

Utilizator
10th October 2005, 19:37
...alaturi de Virginie? :D

ieppy
10th October 2005, 19:42
pardon, dar se pare ca am confunzi. unde am zis eu ceva de J.LO? help! :D

iar peisajul e superb in real life. been there, done that. :D

Utilizator
10th October 2005, 19:46
Dante s-avem iertare, te-am confundat cu niste domnitze :D
Da' da-o-ncolo de treaba, te uiti la muschii transpirati ai guvernatorului Californiei din Terminator si nu-ti placu cat de cat asta...In sfarsit, asta e, poate din cauza ca ai fost acolo :)

bapsy
10th October 2005, 19:58
De cand n-am mai scris am mai vazut cateva filme geniale, chiar daca nu sunt noi ... City of God si Donnie Darko. City of God pot sa spun ca a ajuns pe locul 1 in topul preferintelor mele :ok:

don_denver
10th October 2005, 20:02
city of god..uite pe asta il uitasem...superb film...e in colectie...nush daca v-am zis...si despre remember the titans...e stilul american pe fata..dar merita vazut...

ieppy
11th October 2005, 00:26
Dante s-avem iertare, te-am confundat cu niste domnitze :D
Da' da-o-ncolo de treaba, te uiti la muschii transpirati ai guvernatorului Californiei din Terminator si nu-ti placu cat de cat asta...In sfarsit, asta e, poate din cauza ca ai fost acolo :)


nu stiu daca sa te iert. :D asemenea jignire mai rar. :happy

cat despre muschii transpirati ai lui Arnie, trebuie sa recunosti ca primele 2 terminator au fost way before their time cu niste efecte, in special in 2 de prima clasa tinand cont anul in care a fost facut. oricum anii 90 au fost apogeul filmelor action. Filme care in esenta tot cu trage pana nu mai ai gloante sunt insa care aveau o anumita clasa. filme cu bruce willis, arnie pana si cu stallone :D. nu sunt cine stie ce insa te poti relaxa la ele. acum astea au fost inlocuite in ultimii ani de comedi romantice, facute toate dupa acelasi scenariu insa cu dieferiti actori. the age of men has passed, welcome to the era of crying and chocolate. eu preferam anii 90. :D

city of god, great movie.

don, remember the titans nu conteaza ca e american, conteaza ca e cu denzel si cu asta am spus tot. Am vazut un singur film prost cu denzel, exceptia care sa confirme regula. Alt film misto despre american football e any given sunday.

tocmai am terminat de vizionat Identity, un thriller slab cu actori buni. Oh well, you can't have everything. :D

Utilizator
11th October 2005, 09:43
Dante recunosc doar partial, mie Arnold nu mi-a placut in mod deosebit. Bruce Willis da, l-am urmarit cu interes, la fel ca si pe Stallone in primele 2 Rocky :ok: La comedii romantice sunt de acord, prea multe pe metru patrat azi. Insa in trecut cand erau mai rare nu-mi displaceau (Pretty woman la vremea lui mi-a placut, You've gotta a mail mi-a placut...)

In alta ordine de idei am revazut aseara Rain Man (Tom Cruise si Dustin Hoffman), un film excelent. Cei doi fac spectacol, filmul e foarte sensibil si haios totodata. Interesant ca pana sa ajunga sa fie regizat de catre Barry Levinson a fost refuzat anterior (din diverse motive dar nu de scenariu) de catre Spielberg si Sydney Polack. Daca nu ma insel Hoffman a luat Oscarul pentru rol (plus ceva nominalizari).

aliss
11th October 2005, 09:46
A vazut cineva "Second hand" de Dan Pita? Pe mine m-a socat filmul ala...:o:

ieppy
11th October 2005, 10:25
Utilizator, deci ne nitelegem partial. :D

Utilizator
11th October 2005, 12:55
partial color :D
ca sa revin la filmul de pomeneam mai sus si sa fiu intr-o nota optimista, ne intelegem ceva mai bine ca doi autisti intre ei :D

ieppy
11th October 2005, 17:49
la ala ne intelegem ca nu ne intelegem. am eu o alergie la filme cu decaprio si in special la teh beach, film la care am suferit cumplit in sala ca am dat 10 € sa il vad. :D

Utilizator
11th October 2005, 17:57
nici mie nu mi-a placut Di Caprio dar in filmul asta (R: Danny Boyle) mi s-a parut ok. Da' ma rog, la pretul platit de tine e de inteles, cu banii astia iti luai dividiu :D

Marquise MGP
13th November 2005, 22:13
pentru iubitorii genului , si stiu ca erau destui pe OLS , daca inca nu ati aflat , se gaseste SAW 2 si e bineinteles o continuare a primului ... drept sa va spun , pe mine m-a impresionat mai putin decat primul insa il puteti viziona fara grija ca va veti plictisi.

ieppy
13th November 2005, 23:22
subscriu, a fost mult mia slab decat Saw. Daca la Saw am avut un moment de claritate si am ghicit killeru dupa 10 minute insa nu eram sigur si mi-am schimbat parerea pe parcurs la Saw 2 am stiut dupa 30 de minute ce si cum. :D dar bine, eu sunt un caz special. :D Merita vazut dar e mai buna prima parte. :D

Rechinul Ucigas
14th November 2005, 14:27
care a vazut hitch ?

Tess
14th November 2005, 14:35
ioooooooo....super film :ok:
si daca`l vezi si cu persoana potrivita... :rolleyes:

Rechinul Ucigas
14th November 2005, 14:38
nu neaparat , eu am ras si singur :)) , oricum mi-a placut finalul

dragos_popa17
14th November 2005, 14:41
Am vazut saptamana trevuta Goal. Nu a fost extraordinar. Un film facut de americani despre fotbal, si prin asta am spus totul. Mi-a placut Marcel Iures.

Marquise MGP
15th November 2005, 02:07
mi-am adus aminte de o animatie pe care am vazut-o cu ceva vreme in urma...nustiu daca a fost amintit pe aici si nici nu vreau sa rasfoiesc :D ... se intitula Madagascar ... eu de obicei nu prea ma omor cu animatiile insa asta mi-a placut...te binedispune la orice ora.

"just smile and wave boys ... smile and wave ..."

:D :D :D

Rechinul Ucigas
15th November 2005, 02:22
am avut ocazia sa il vad dar cum ai spus si tu nu imi plac animatiile , am inteles ca e misto dar nici acum nu m-as uita :(
un alt film pe care l-am vazut de curand : Meet the Fockers - mi-a placut la fel ca si primul , ben stiller e printre cei mai buni la ora actuala , nu ai cum sa nu razi la vreun film cu el :)

madridista
15th November 2005, 22:38
am vazut un gigolo european....hmmm....mai prost ca primul....
mr&mrs smith- misto....arata Angelina....wow.....
War of the worlds.....super bestial....mie una chiar mi-a placut
aaaa....si Love actually....mai vechi, dar de abia acum am apucat sa-l vad.....mi-a placut....e bun for Christmas time:P

Rechinul Ucigas
19th November 2005, 02:32
astazi am vazut the recruit cu al pacino si collin farrell - misto:)

Sharkie
20th November 2005, 01:35
Seara asta pe AXN am vazut Suspecti de serviciu(Kevin Spacey,Stephen Baldwin ,Benicio Del Toro etc.).Mi s-a parut incredibil filmul.A luat si Oscar pt. scenariu.Intr-adevar scenariul e genial.
Dupa ce il vedeti,uitati-va la chestiile de aici:http://www.imdb.com/title/tt0114814/trivia ,o sa va dati seama cat de misto e filmul.Dar numai dupa,daca vreti sa aiba farmec dupa aia filmul....
Din partea mea,10/10 si il trec la filme preferate :P

Tess
20th November 2005, 12:50
daaa..."Suspecti de serviciu" este unul dintre preferatele mele...geniale si scenariul si interpretarea...
Te`ai fi prins ca el era K.Soze? :D

Sharkie
20th November 2005, 13:22
In nici un caz,tocmai in asta consta genialitatea scenariului(:D).Te simti "fericit" la final cand vezi ca Keaton e Soze,apoi scena cand ii cade lui Kujan cana din mina si isi da seama ca de fapt Verbal e Soze....
Dar daca citesti chestiile de la linkul postat de mine,iti dai seama ca sunt unele indicii in timpul filmului ca Verbal e Soze,dar nu iti dai seama atunci......
Geniala si scena de la final cand arata mersul lui Kint(Verbal),intai schioapa-ta si dintr-o data isi recapata mersul normal,isi indreapta mana stanga si urca in masina in care il astepta Kobayashi.

Tess
20th November 2005, 13:46
In nici un caz,tocmai in asta consta genialitatea scenariului(:D).

pai da...dar ma intrebam daca exista persoane care s`au prins....si cand anume...
poate doar dante :D

SORENSEN
20th November 2005, 14:55
Seara asta pe AXN am vazut Suspecti de serviciu(Kevin Spacey,Stephen Baldwin ,Benicio Del Toro etc.).Mi s-a parut incredibil filmul.A luat si Oscar pt. scenariu.Intr-adevar scenariul e genial.
Dupa ce il vedeti,uitati-va la chestiile de aici:http://www.imdb.com/title/tt0114814/trivia ,o sa va dati seama cat de misto e filmul.Dar numai dupa,daca vreti sa aiba farmec dupa aia filmul....
Din partea mea,10/10 si il trec la filme preferate :P
Excelent film l-am vazut de 3 ori si chiar daca stiam cine e Soze a treia oara mi-a placut mai mult decat prima data sau a doua oara .Spacey a jucat "diabolic" :evil:

Sharkie
20th November 2005, 16:33
Filmul trebuie sa-l mai vad o data in orice caz,ca nu l-am vazut de la inceput si nu stiu cat am ratat.Si cand am dat prima data pe el,nu prea m-a interesat,dar incet-incet a devenit misto...si n-am vazut fazele de la inceputul filmului care te pot ajuta sa-ti dai seama ca Verbal e Soze :D

phil
23rd November 2005, 22:17
o coproductie canadiano-indiano-srilankeza? superba? poate doar daca se intoarce lumea cu susul in jos (adica daca emigram toti in Australia :P). si totusi. e vorba de filmul Water (2005) scris si regizat de Deepa Mehta, o canadeza de origine indiana. reteta pare simpla: se iau bani canadezi, se baga in cultura hindusa autentica si, voila, s-a rezolvat treaba. e drept ca pe parcurs pot aparea amenintari cu moartea, venite din partea unor grupari religioase radicale, care iti pun proiectul in paranteza vreo cativa ani. astfel ca, dupa o vreme, lasi India naibii sa se spele pe cap cu problemele ei si te muti in Sri Lanka unde filmezi cu niste actori cvasi-anonimi. apoi speri ca oamenii vor aprecia ce ti-a iesit din cap. si, mai ales, te rogi sa nu vina un nebun sa-ti planteze o bomba sub pat. cam asa s-ar rezuma odiseea filmului Water.

pentru un indian religios filmul e blasfemiator si subversiv (apropo, Water e interzis la ora actuala in India !!!). pentru un occidental e un film frumos care trateaza cu seriozitate cateva teme importante. una din ele: ce faci atunci cand constiinta iti intra in conflict cu traditiile religioase si culturale ale comunitatii? exista o dreapta balanta intre traditie si modernitate/zare? Deepa Mehta ofera un raspuns dar nu o face tezist, nu lasa impresia ca lucrurile sunt simple. probabil ca asta e unul din punctele de rezistenta ale filmului.

dar mai sunt atatea altele. ca in toate filmele mari, intriga nu e complicata dar te absoarbe intr-un vartej si te poarta pe unde nu te astepti. India la sfarsitul anilor ’30: o tara prinsa inca in clestele imperial britanic, o tara cat un imperiu care se pregateste sa intre anevoios in epoca moderna. Chuyia, o vaduva de sapte ani (da, ati citit bine!!!), este trimisa de familie intr-o casa de vaduve unde se presupune ca-si va petrece restul vietii. paranteza: in cultura hindusa la moartea unui barbat casatorit sotiilor le raman trei alternative: (i) sa fie asezate pe rug dimpreuna cu decedatul, (ii) sa se retraga la marginea societatii intr-o viata de auto-negare pentru ca astfel la moarte sa se sustraga ciclului dureros de reincarnari sau (iii) sa se casatoresca, avand acordul familiei, cu fratele mai tanar al sotului. Water denunta viata mizera a unei comunitati de vaduve, obligate sa traiasca precum niste paria, departe de tentatiile sexuale si culinare. dar, mai cu seama, denunta substratul economic al unei traditii foarte puternice in India. fiindca motivatia care sta la baza acestei traditii nu e de natura religioasa: vaduvele foarte tinere sunt pur si simplu exilate social doar pentru a nu deveni o povara pe umerii parintilor nu pentru ca vreo divinitate a decretat acest lucru.

asa se face ca Water e mai multe filme intr-unul singur: e o poveste de dragoste, un film istoric si un manifest cultural (in sensul larg al termenului). Deepa Mehta stie sa vorbesca pe mai multe voci: gasesti in Water si poezie si cinism si umor. dar si o galerie de personaje memorabile. filmul e frumos, vizual vorbind, pentru ca Deepa Mehta stapaneste foarte bine tehnicile regizorale. unghiurile de filmare sunt atent alese astfel incat sa surprinda nu doar feeria peisajului ci si mizeria din casa de vaduve. la toate acestea se adauga coloana sonora, compusa din cantece traditionale indiene de-a dreptul fenomenale. pe scurt: un film remarcabil.

(un anunt sec la sfarsitul proiectiei ne informa ca, in 2001, 30 de milioane de vaduve indiene se gaseau in aceeasi situatie ca in anii '30. Water e asadar mai actual decat oricand).

Gabriel
1st December 2005, 15:15
Buffalo'66 9/10

Un film scris si regizat de Vincent Gallo, care de asemenea este si actorul principal. In rolul principal feminin este Christina Ricci, care la data productiei filmului avea doar 18 ani. O fata extrem de dulce. Superba. Are doar 1,55 inaltime. O poveste trista, o drama...un film care mi-a placut foarte mult. Vincent este eliberat din puscarie dupa 5 ani petrecut dupa gratii si o rapeste pe Christina, ducand-o la parintii sai pe care ii pacaleste ca este nevasta sa....
Pentru mai multe...urmariti filmul !

vempire
2nd December 2005, 00:12
Am vazut de curand The Day After Tomorrow. Film de gen, aplcaliptic, cu multe efecte speciale. Nu prea agreez genul de obicei(le-am cam vazut pe toate incepnd cu Pasarile si terminand cu Virus Mortal de Stephen King), dar ast film e ceva deosebit, poate si pentru ca se potriveste mult prea bine cu situatia actuala: cutremure, tsunami, inundatii, gripa aviara, le gasiti pe toate in film.
Recomandare: A NU SE VIZIONA FARA A LUA IN PREALABIL 1-2 DISTONOCALME!