PDA

View Full Version : Gimnastica masculina -prima medalie



Cucu
16th August 2004, 23:52
Bravo Romania!
avem prima medalie
cred ca trebuia sa fie de argint
dupa prima executie la bara fixa si dupa afisarea notei 9 2 sute si ceva cred ca ne-am pierdut concentrarea , daca era mai atent si nu pica urmatorul ieseam pe 2.
Nu am vazut inca exercitile ,dar pentru cei care au vazut Credeti ca prima nota la bara fixa merita sa fie mai mare?

Gabriel
16th August 2004, 23:55
Ar fi fost de argint...daca nu ieseau ce doi baieti din sol...la prima rotatie. Si ar fi putut fi de aur...daca eram mai atenti la paralele si bara, aparate la care sa recunoastem...nu prea suntem buni.

Totusi...sunt bucuros. E prima noastra medalie la Athena. Felicitari baietilor !!!

Imi pare bine ca Japonia a suflat aurul americanilor, care sunt niste increzuti. Japonezii au fost fabulosi la bara fixa. Ireprosabili !

Ma uit acum la festivitate...si imi pare atat de bine ca suntem si noi pe podium. Ce frumos e steagul nostru. :D
Maine sper sa ascultam imnu'. Hai Romania !

Cucu
16th August 2004, 23:57
da si eu cred ca japonia merita aurul
cat despre americani meritau sa iese pe 3 maxim
asta e ... poate in patru ani luam aurul
sper in schimb ca la cal cu manere sa luam aurul si argintul

Gabriel
17th August 2004, 00:03
Si nu tre' sa plecam fara medalie nici de la sol sau sarituri.

Catalanul
17th August 2004, 00:03
eu zic ca meritam macar argintul
am fost furati de arbitrii :mad: chinezul care a cazut la BARA a luat 9,1.. iar primul roman de la bara nu a cazut si a luat 9,2..
iar despre americani nu mai trebuie sa spun ca au fost ajutati de arbitrii la bara :rosu:

Felicitari baietilor nostrii pentru bronzul obtinut si sper ca maine fetele sa castige aurul /hello

Mihaela
17th August 2004, 00:07
Felicitari baietilor pentru bronz! /hello

S-a stat prea mult la nota lui Suciu si Selariu si-a pierdut concentrarea asteptand. Oricum e un rezultat excelent.

robertms
17th August 2004, 00:14
Cind conduci cinci rotatii nu poti sa te consolezi cu gindul ca altii meritau sa cistige.Judecind totusi dupa ultima tura , intr-adevar japonezii au zburdat , iar americanii au furat ( n-au putut sa se abtina,ca de obicei .Una peste alta,
ai nostrii merita felicitati pentru medalie si pentru puterea de a lupta cu giganti mondiali ( cel putin judecind dupa nr. de locuitori ) precum Rusia , SUA , China , Japonia care au o arie de selectie de cel putin 20 de ori mai mare decit a noastra . /hello /hello /hello /hello /hello /hello /hello

Ferko
17th August 2004, 08:26
FELICITARI ! O medalie olimpica nu este chiar la indemana oricui.

axterix
17th August 2004, 08:36
din cate stiu e prima medalie olimpica la baieti pe echipa

paulinio
17th August 2004, 08:56
Sunt in asentimentul vostru:

Bravo baietilor! Se putea si mai bine... dar americanii au 3 zecimi in plus numai datorita numelui. Fetele sunt si mai pupate'n... beeep! dar nu ma pot abtine!
Sincer, ma asteptam... deferentele erau f mici. Ca sa castige, Romania trebuia sa conduca pana la utimul aparat cu cel putin un punct, chiar unu si jumatate. Asa... e prea "manevrebil". Cred ca toti ne-am bucurat ca macar japonezii iau pus cu botul pe labe. In plus, eu nu-mi aduc aminte de exercitii romanesti f bune la bara.
Bara baietilor=Paralele fetelor.
Sper ca fetele nu vor incheia cu Paralelele...
Oricum, eu sunt multumita, cred ca si ei...
BRAVO!

JJ
17th August 2004, 09:04
eu zic ca meritam macar argintul
am fost furati de arbitrii :mad: chinezul care a cazut la BARA a luat 9,1.. iar primul roman de la bara nu a cazut si a luat 9,2..
iar despre americani nu mai trebuie sa spun ca au fost ajutati de arbitrii la bara :rosu:



Chinezul care a cazut la bara a avut un exercitiu ceva mai dificil decat Suciu, parerea mea. Selariu a gresit si iesirea la reluare.

Oricum, am primit ce meritam. Japonezii au fost de-a dreptul incredibili, mai ales la cal si bara, americanii n-au facut greseli majore, ai nostrii au avut o eroare majora si cateva mai mici - depasirea covorului la sol, a spatiului de aterizare la sarituri. Bine ca chinezii au gresit mult mai mult.

La individual compus, am avea sanse tot la un bronz prin Dragulescu, dar va fi mai greu ca ieri. Aurul pare deja luat de japonezul Tomita, care a fost fenomenal si sper sa-l bata pe Hamm, care nu prea a impresionat. Si nu trebuie uitat Yang Wei.

Pe aparate, pastram sanse la cal cu Urzica, si la sarituri cu Dragulescu.

Vadim
17th August 2004, 09:08
Aurul nu il puteam lua, asta e clar. Japonezii au fost prea buni. Poate argintul, daca nu se faceam erorile de la cal si bara. Dar este oricum o mare performanta, bravo lor!

fia
17th August 2004, 09:54
iar americanii au furat ( n-au putut sa se abtina,ca de obicei Mie nu mi se pare ca americanii au fost avantajati de arbitrii, daca la asta te referi prin furat. Chiar mi s-a parut ca arbitrii (de la mai toate aparatele) au avut o tenta pro-Romania.... Sincer acum...

P.S. Am stat pana la 5 dimineata (la mine) sa vad.... Si in seara asta sunt fetele... Eu cand mai muncesc.... eu cand mai dorm :sleep: :headbang:

Cipangoo
17th August 2004, 12:06
Am vazut numai ultimele doua rotatii adica aparatele noastre mai proaste (paralelele si bara). La paralele mai merge dar la bara suntem paraleli :). Nu e continuitate in miscare si sportivul pare extrem de nesigur. Dupa ultimele doua rotaitii ordinea e meritata si ma bucur teribil pentru ei. Sa fie totusi asta o lacuna a scolii romanesti de gimnastica? Bara la barbati si paralelele la fete?

Gabriel28
17th August 2004, 12:48
dupa parerea mea, am fost furati de 2 ori, si ambele ori la notele lu Suciu, la sarituri si la bara a luat 9.2 cand merita clar mai mult, mai ales la sarituri (pana si increzutii de comentatori de aici....au zis ca i-a fost dat prea putin). Oricum ma bucur imens ca nu au luat americanii. sper azi fetele noastre sa le sufle medalia de aur..fara probleme.

noroc

aldaesme
17th August 2004, 13:30
Felicitari echipei masculine de gimnastica!!!


Au meritat aceasta medalie si cred ca si ei stiu ca, urmare a ratarilor de la bara si as adauga si paralele nu puteau spera la mai mult. Arbitrajul a fost cat se poate de impecabil (am avut si reprezentat Roman in comisia de arbitraj, ma tare indoiesc ca domnul Stan ar fi facut ceva sa ii dezavantajeze pe ai nostri). Nu au fost ai nostri dezavantajati si nici altii nu au fost supra notati.

Cu exceptia exercitiului lui Marius la bara, celelalte doua exercitii au fost mult sub valoarea exercitiilor japonezilor sau a americanilor, si ca prezentare si ca elemente. Exact acelasi lucru se poate spune si despre paralele. Daca privim obiectiv concursul, cu doua aparate asa de slabe nu aveam nici o sansa la aur si nici nu il meritam. Cat despre sarituri, note sincere :)

Si daca privim la imaginea de ansamblu, ai nostri nu au mari sanse la medalii in concursul individual compus, tocmai din cauza ca sunt destul slabi la bara si paralele. Le doresc din tot sufletul mult, mult succes, si sa reuseasca exercitii curate.

Cred ca indiferent pe ce pozitie s-ar clasa, indiferent ce echipa a Romaniei, ar trebui sa acceptam faptul, sa speram ca data viitoare va fi mai bine si sa nu invinovatim de fiecare data arbitrajul, conditiile atmosferice, ale terenului sau aparatelor...

O zi exceptionala tuturor
alda

dragos_popa17
17th August 2004, 13:39
Si eu eu spun ca meritam mai mult. Pacat de acel final slab. Cat despre nota lui Suciu, nu ne prea ajuta daca lua 9,4 in loc de 9,2. Argintul s-a pierdut la exercitiul lui Selariu. Pe langa faptul ca a cazut a avut si un exercitiu slab. Pacat. Cat despre aur, nu l-am pierdut noi, nici americanii, l-au castigat japonezii. Au fost exceptionali la bara. Mai rar asa ceva.
Sper sa luam cel putin un aur la finalele pe aparate si la individual compus. Parerea mea este ca putem lua usor inca 4 medalii aici: Dragulescu(sol,sarituri,individual compus) si Urzica(cal cu manere)

corinutza_88
17th August 2004, 15:11
bravo baietii pentru prima medalie obtinuta!
chiar daca e de bronz,fapt pe care il putem trece cu vederea,cred ca este o medalie foarte muncita si dupa parerea mea trebuia sa fie una macar de argint!
dar asta e viata, o sa luam de aur la individual si pe aparate si astfel suntem chit!
succes!

gheisha
17th August 2004, 15:57
am trait mari emoti in finala baietiilor pe echipe ..pur si simplu la ultima rotatie era sa mi se faca rau...dar victoria lor a fost meritata si toate felicitariile

junior
17th August 2004, 17:25
/hello /hello /hello
era si timpul ca sa cāstigati si voi o medalie pe echipe. daca la individual si pe aparate īn ultima vreme ati mai luat medalii, felicitari pentru aceasta medalie. pacat ca atunci cānd era mai mare nevoie au ratat cei mai buni:
Dragulescu la sol -0.200
Dragulescu la sarituri -0.100
Selaru -0.300
iar la bara cel putin -1.300
rezulta aproape aur, dar mai corect era argint īnaintea americanilor care bine īnteles iarasi au fost ajutati.
īnca o data Felicitari
/hello /hello /hello

Edith2utd
17th August 2004, 17:28
In primul rand FELICITARI BAIETI!nu cred ca am mai fost niciodata asa de mandra de ei! e un sentiment minunat!!!!

nu cred ca romania a fost dezavantajata atat de mult incat sa castige argintul pt ca bara lui suciu, hai sa recunoastem, nu a fot minunata si cat despre sarituri a facut un pas imens la aterizare.
Hai sa nu ne legam macar o data de arbitraj sa dovedim fair play si sa-i felicitam pe castigatori!!

Si multumesc Japoniei ca au luat aurul de la americani! :drak: