PDA

View Full Version : Initere in tenis



omurau
28th April 2009, 20:21
Salut comunitatea jucatorilor de tenis!

De curand m-a apucat dorinta de a practica acest sport, voi juca o data pe saptamana pe zgura. Am niste rachete foarte vechi ( puma boris becker si inca cateva de atunci) pe care le voi schimba la momentul oportun, inca asimilez termenii si teoria, ma gandesc la un babolat drive team la 325 lei dar nu vreau sa fac o alegere pripita pentru ca nu intentionez sa o schimb prea curand. Inca nu am terminat de citit toate topicurile cu rachete si probabil ca voi intreba si acolo. Exeperienta mea se limiteza la cateva iesiri pe zgura.

Intrebarea este unde gasesc in bucuresti lectii bune de initiere pentru mine si pentru tata? Ma intereseaza sa imi fixez baza foarte bine, vreau sa mi se arate de la inceput ce nu fac bine si cum ar trebui, nu pe cineva care imi arata "cum se face" si apoi pleaca pe scaun (cum practica multi "antrenori", timpu' trece leafa merge), altfel ma limitez la tutoriale de pe youtube. Din pacate nu putem merge decat in weekend.

Multumesc anticipat!

Optimistul
29th April 2009, 21:20
E ideal ce doresti tu - experienta,seriozitate combinate cu pofta de joc in teren si presupun ca vrei si un pret bun , f. greu de gasit ,mai ales in Bucuresti unde antrenorii s-au invatat la bani multi si putina munca .
Sunt atatea site-uri care te pot invata sa lovesti corect mai ales ca n-o sa faci niciodata performanta ...

omurau
29th April 2009, 22:25
Merci de raspuns!
Deci sa inteleg ca nu are rost sa ma mai "complic" cu antrenor...
Performanta nu mai am cum sa fac si nici as fi dispus sa fac sacrificiile necesare sportului competitional, dar la un BCR partener tot ma bag cat de curand ma simt in stare :)

Optimistul
29th April 2009, 23:55
Asa e , dar nu strica sa-ti dai silinta sa lovesti corect .

ionutzakis
30th April 2009, 10:35
E ideal ce doresti tu - experienta,seriozitate combinate cu pofta de joc in teren si presupun ca vrei si un pret bun , f. greu de gasit ,mai ales in Bucuresti unde antrenorii s-au invatat la bani multi si putina munca .
Sunt atatea site-uri care te pot invata sa lovesti corect mai ales ca n-o sa faci niciodata performanta ...

Chiar ti-as recomanda sa cheltui banii pe 4 ore pe care i-ai fi dat unui antrenor sa-ti faci cont pe 2 site-uri pe net, abia apoi o sa-ti dai seama ce aberatii invechite si nepotrivite rachetelor si racordajelor de azi te-nvata antrenorii de cartier din Bucuresti. Ma distreaza cand vad pusti cu Aeropro Drive cu Luxilon lovind cu priza eastern, pozitie inchisa si terminand lovitura peste umar. Si se mai intreba de ce ies mingile afara.

Deci aboneaza-te ca sa poti sa judeci care sfaturi sunt bune si care nu de la antrenori.

Iar faza cu bani multi si putina munca e perfect adevarata. In multe privinte mai bine dai banii pe un tun de mingi si un cont pe internet.

omurau
30th April 2009, 12:31
Pe ce site-uri trebuie sa ma abonez?

Si inca ceva, dintre babolat xs102 si pure drive (modelul vechi fara cortex) care mi-ar fi mai potrivita? Am 1,83 si ~70kg, forta in maini peste medie.

ionutzakis
3rd May 2009, 16:31
www.hi-techtennis.com
www.tennisplayer.net
www.tennisone.com
www.fuzzyellowballs.com (e gratis)