PDA

View Full Version : Razvan Sabau...mare marlan?



coiscif
22nd September 2006, 17:48
Presupun ca toata lumea stie ca Razvan a preferat sa joace intr-un challanger in Polonia in loc sa ajute echipa de Cupa Davis aflata intr-o situatie destul de grea dupa inghetarea anului de catre Hanescu!
Desi f accidentat (dupa cum sustinea el) s-a inscris si la dublu si a castigat in primul tur in fata lui Coria!

deci

Este Razvan Sabau un mare marlan?


1. Da
2. Nu

adriana18p
22nd September 2006, 17:52
e alegerea lui pana la urma face ce vrea
asta e daca asa a dorit el ce putem face noi?

Ady
22nd September 2006, 17:58
nu este foarte frumos ce a facut, dar totusi trebuie sa tinem cont si de faptul ca el nu este obligat sa joace, o face benevol si mai conteaza si faptul ca bani nu prea sa iau de la cupa davis ...
in definitiv putem gandi totul si astfel : el a ajuns unde e probabil prin fortele proprii (ca mai toti jucatorii romani de altfel) si nu datoreaza nimic nimanui ...

am votat tosusi ca este "marlan" pentru ca pe mine m-au deranjat in ultimii 2-3 ani la el abandonurile cand era condus cu 1-0 la seturi si 5-0 in setul 2 ... adica asa cum ai jucat pana acum nu mai puteai juca un game ? ... nu vroia sa ii faca celuilat onoarea sa isi castige singur meciul? ... s-a intamplat de mai multe ori chestia asta ... oricum nu sunt eu in masura sa il judec, in primul rand pentru ca mai mult ca sigur nu cunosc toate detaliile ...

luma
22nd September 2006, 18:10
Nu-l consider marlan pe Sabau. Este treaba lui ce face si faptul ca a preferat sa joace in Polonia nu este de condamnat. Banii din turnee vin si nu datoreaza mare lucru Statului Roman!! Toata admiratia pt sportivii care se prezinta la competitii de acest gen...dar nu cred ca e normal sa-i blamam pe ceilalti.
Pe de alta parte...Sabau nu a trecut de turul al 2-lea la simplu si de primul tur la dublu deci...ceva probleme de sanatate poate ca au fost. Si ce cred ca este mai important: daca a pierdut Crivoi astazi...ce legatura are cu Sabau?
Hai sa fim cinstiti! Poate ca Sabau are multe pacate, inclusiv cele mentionate de Ady care tin mai mult de fair-play, dar nu el a fost pe teren astazi.

carbu
22nd September 2006, 22:57
Haideti sa recapitulam putin. Sabau a pierdut in turul doi la Challangerul de la Brasov in fata lui Crivoi in timp ce la Bucuresti a iesit din primul tur fara drept de apel. In plus, in clasament este intr-o degringolada permanenta dupa ce la inceputul anului era in primii 100. Cu alte cuvinte, este intr-o forma deplorabila. Mie niciodata nu mi-a placut jocul lui, dar asta este alta poveste. In concluzie, omul a considerat ca nu merita sa joace pentru Romania in Cupa Davis. Sau poate i s-a spus ca va fi rezerva si atunci a ales sa nu mai incurce lucrurile in echipa. Ceea ce nu inteleg eu la Sabau este altceva. De ce i s-a acordat WC la Open Romania cu doar o saptamana inainte de Romania-Coreea, cand i s-ar fi putut acorda unui jucator care transpira pentru echipa Romaniei, de ex: Mergea sau Tecau. Mergea chiar s-ar putea sa joace in ultima zi la simplu in Cupa Davis. Are un joc fluctuant, dar uneori poate fi sclipitor.

coiscif
23rd September 2006, 00:22
ok! nu e un jucator fantastic! dar are experienta! si nu ma deranjeaza atat de mult faptul ca nu a venit sa joace in cupa, ci faptul ca a sustinut ca este accidentat! dar in polonia a jucat si la simplu si la dublu!
De asta intreb daca este un marlan!
Poate ar fi trebuit sa intreb: Cat de marlan este Razvan?
1. Cel mai marlan!
2. Un mare marlan
3. F marlan
4. Marlanas
5. ....

krydo
23rd September 2006, 00:36
Este adevarat faptul ca el are experienta in Cupa Davis. Ceea de ce avem noi insa nevoie este curaj...Degeaba intra tot crispat pe teren si nu face nimic. Sa nu uitam meciul Roddick - Sabau din iarna...A semanat perfect cu cel facut de Crivoi cu Lee. Pusi sub o mare presiune, contra unui adversar mult mai titrat, cei doi doar trimiteau mingea inapoi, si deseori mai faceau si greseli. Erau calcati in picioare. Deci nu stiu daca Sabau facea ceva cu Lee. Daca nu preiei initiativa nu ai nici o sansa, si nu-l tin eu minte pe "marlan" ca fiind foarte curajos...
Totusi clar nu este frumos ceea ce a facut. Atata timp cat el a fost convocat si s-a retras, motivand ca e accidentat, trebuia macar sa se abtina si sa nu joace saptamana asta daca avea catusi de putin caracter..:rosu:

coiscif
23rd September 2006, 00:44
exact! dar sa nu uitam ca Sabau a castigat ceva mai mult de 2 game-uri! putea macar sa-l mai oboseasca pe Taik(a:evil: ) asta! pacat ca nu a castigat Victor una din cele 4 mingi de break din primul game al intalnirii, poate lucrurile ar fi stat altfel!

ana888
23rd September 2006, 10:39
Ma poate mai nou el nu este roman si este marlan:D..sa minti ca esti accidentat...si de fapt tu sa il bati pe coria...sa speram ca va regreta ceea ce a facut si in viitor sa nu mai faca asa ceva...si daca l-a batut pe coria pe tail lee macar il alerga mai mult pe teren decat crivoi sau chiar il batea...

Ady
23rd September 2006, 10:44
hai ma terminati cu coria ... ala joaca accidentat de un an de zile a dat 9 duble greseli in meciul cu sabau si a pierdut de 9 ori pe propriul serviciu... pana nu isi revine ala nu mai e jucator ...

amatorul
23rd September 2006, 10:54
razvan e un jucator profesionist si are tot drept sa aleaga ce vrea sa faca in cariera lui,dar totusi un turneu foarte promitator in loc de gloria de ati reprezenta tara intr-o competitie e o diferenta foarte mare, asa ca lam votat ca marlan:no:

coiscif
23rd September 2006, 11:47
coria are unul dintre cele mai proaste servicii din circuit, sunt multe fete carora le-ar fi rusine sa serveasca asa! 9 duble sunt cam putine pt el!

sHperacLu
23rd September 2006, 15:35
Sabău, observind si singur criza de forma prin care trece, probabil ca sufera si de o criza de incredere care l-a determinat sa renunte. Frica romaneasca de a da piept cu proprii demoni, ca sa zic asa.

coiscif
26th September 2006, 00:16
bine people! vad ca nu sunteti de acord cu mine! dar daca pierdeam cred k nu se mai vedea bara din dreptul raspunsului nu! tot marlan ramane! :drak:

Platanu
26th September 2006, 11:14
Nu-l consider marlan din doua motive:
1.La Cupa Davis nu esti obligat sa joci.Joci doar daca vrei
2.Chiar daca ar fi jucat,nu cred ca s-ar fi descurcat mai bine decat Crivoi,sau decat Mergea.

Asa ca n-a fost cine stie ce pierdere pentru echipa nationala,dat fiind faptul ca Sabau e un jucator slab,si trebuie sa recunoastem lucrul asta.

mman
26th September 2006, 11:48
Sabau este doar roman, nu marlan.

De fapt, mereu cand a fost pe punctul de a fi nominalizat in echipa a cam plecat, cu mici exceptii.
Si Ionita a facut la fel acum, se cred vedete intr-o echipa in care nu prea aduc valoare....

Problema cred eu ca pleaca de la sistemul de prietenii si relatii care domina tenisul nostru la nivel inalt... cand ati vazut vreo figura noua care sa se ocupe in vreun fel de tenis si de viitorul lui? Sunt 10-15 oameni care se organizeaza cum cred si vor ei, iar rezultatele se vor vedea in 1-2 ani, cand Pavelica va fi atarnat racheta in cui, si noi ne vom zbate in grupele inferioare ale Cupei Davis.

VYMBA_VYMBA
27th September 2006, 14:01
uite eu n-am stiut d treaba asta pana acum.sa stii k mi-a facut o impresie f proasta.chiar marlan!dupa c ca inafara d pavel nu mai avem NIMIC...il bagau p crivoi...hai frate!nu-l vb de rau acum,dar nu-l poti introduce la cupa davis!totusi!si asta numai pt c nu mai avem p nimeni!e mare pacat!bn ca avem fotbalisti,d astia nu ducem lipsa,slava Domnului!dar ma gandesc k poate au fost discutii intre sabau si restu' care l-au facut sa renunte,mai stii?asa la prima vedere pare marlan,dar nu stim exact c s-a intamplat asa ca nu mai zic nimic!

Platanu
27th September 2006, 14:13
Chiar daca juca Sabau in locul lui Crivoi,tot lua bataie,asa ca zic eu ca decizia lui nu ne-a afectat cu nimic.

Cneazul
27th September 2006, 14:15
bai coiscif? cum iti permiti tu sa-l acuzi pe razvan sabau? sa-ti fie rusine. el are cateva probleme la cot(nu foarte grave). datorita acestor rezultate a obtinut rezultate mediocre la brasov si bucuresti. el nu a vrut sa piarda si in meciurile contra coreenilor si i-a lasat locul mai tanarului crivoi. el a facut un gest extraordinar. l-a simtit mai in forma pe crivoi si l-a lasat sa joace. Asa ca, nu mai jigni jucatorii atat de usor

coiscif
27th September 2006, 16:05
hai k esti tare! mult prea tare! razvan s-a retras din cupa davis dar s-a inscris si la simplu si la dublu in challangerul din Polonia de 125.000 euro (f multi bani pt un challanger)! in primul tur l-a invins pe coria in 3 seturi! poate ca nu ar fi facut o treaba fantastica la cupa davis dar putea macar sa-l oboseasca pe lee! whatever acum toata lumea ii ia apararea dar daca pierdeam multi l-ar fi criticat! ar trebui sa urmaresti comportamentul lui razvan prin turnee sa vezi cum face daca este condus...abandoneaza! salut

Platanu
27th September 2006, 18:55
ar trebui sa urmaresti comportamentul lui razvan prin turnee sa vezi cum face daca este condus...abandoneaza! salutAi dreptate,coiscif!De-asta ziceam si eu ca intre Crivoi si Sabau nu e mare diferenta.Bine,adevarul e ca Victor Crivoi e la inceput de cariera,deci are timp sa-si imbunatateasca jocul.

Cneazul
27th September 2006, 19:23
la lasati-ma! nu stiti decat sa criticati! nu trebuie uitat faptul ca sabau a debutat si a castigat in cupa davis la 15 ani! voi vedeti numai partea proasta! asta e! in loc sa deschideti un thread "sabau la invins fabulos pe coria" , voi scrieti ca e un mare marlan. hai ca sunteti penibili! salut!

ana888
27th September 2006, 19:27
Cum sa ne bucuram de victorie???ok..o victorie romanesca..dar putea sa fie impotriva lui Lee in al doilea meci de la simplu...si daca accepta convocarea sigur nu mai juca crivoi.si poate atunci nu mai ii ziceam marlan..asta e ...decizia lui asta a fost...iar noi trebuie sa acceptam ca nu toti sunt ca Andrei Pavel :D

Ady
27th September 2006, 19:30
a invins fabulos un jucator in carje ... coria trebuie sa isi rezolve problemele de sanatate si dupa aia sa mai joace tennis ... sau daca nu sa stea macar acasa cu nevasta-sa ca tare frumoasa mai e :P
coria i-a facut break cand a vrut ... un meci cu 19 break-uri (cred ca atatea, ca le-am si pierdut numarul) in 3 seturi iti dai seama ce nivel "ridicat" a avut

Cneazul
27th September 2006, 19:30
da? dar cand ati stat toti cu sufletul la gura in meciul cu ecuador la 2-2? ce a fost? atunci nu a fost marlan? nu? nu am nimic cu voi, dar aveti o problema. vreti sa scoateti in evidenta doar lucrurile rele.

Ad3ana
27th September 2006, 19:30
super ai zis ana "nu toti sunt ca Andrei Pavel"
pavel e un om deosebit. a dovedit-o pt a mia oara.

ana888
27th September 2006, 19:35
nu am nimic cu voi, dar aveti o problema. vreti sa scoateti in evidenta doar lucrurile rele.

parca asta am obsevat-o si la jurnalistii din Romania..stiti voi despre ce e vorba...daca e sa castige vreun turneu...ura..."mosulica" pavel "nu a murit"...asta am citit-o intr-un ziar...:drak: :ciocan:

Platanu
27th September 2006, 20:34
Oricum,am mai spus-o,nu-l consider marlan pe Sabau,fiindca ori cu Crivoi,ori cu Sabau,era acelasi lucru.

Elphax
27th September 2006, 20:49
intrebarea este DACA nu a jucat pentru ca e accidentat sau pentru a-i da o sansa lui crivoi, SAU nu a avut chef, s-a ofticat ca l-a batut asta tanaru'

VYMBA_VYMBA
27th September 2006, 21:24
daca ar fi fost accidentat,nu cred ca-i trecea doar respirand aer polonez!

coiscif
27th September 2006, 21:33
eu am zis ca e marlan pt ca a preferat sa castigi nici 2000 de euro(mai mult nu cred k a luat pt turul 2) in loc sa stea in tara! daca se accidenta pavel? hmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm mmm! daca se accidenta si crivoi!hmmm!

luma
27th September 2006, 22:04
daca se accidenta pavel? daca se accidenta si crivoi!hmmm!
Pt negativisti...:D
Hai Coiscif ca acum nu se accidenteaza toata lumea. Si apoi, asa cum il stiu pe Andrei, ar fi jucat si accidentat. Eu acum nu mai pricep: daca nu joaca cei tineri-de ce nu sunt lasati sa joace- daca sunt lasati sa joace-de ce nu raman ai batrani. :D Zau daca mai inteleg!

Cneazul
28th September 2006, 11:19
bine zis luma. excelent. nota 10 pentru tine!

Pliviu
28th September 2006, 12:35
daca ar fi fost accidentat,nu cred ca-i trecea doar respirand aer polonez!:happy

In caz de 2-2 as fi avut mai putine emotii cu Razvan, ne-a mai salvat de cateva ori in Cupa Davis inclusiv in acea intalnire "nebuna" dintre Ecuador si Romania. Sunt insa deacord cu luma.:ok:

Cneazul
29th September 2006, 14:26
gata? vi s-a inchis gura? ma bucur ca ati vazut si voi intr-un final adevarul.

Platanu
29th September 2006, 16:06
gata? vi s-a inchis gura? ma bucur ca ati vazut si voi intr-un final adevarul.Pai ce sa mai vedem?Ce adevar?In loc sa-si ajute tara,el joaca prin Polonia.:rosu:

Adrian Barbu
12th October 2006, 05:48
Nu este marlan,nu stiti ce se intampla la Cupa Davis si pana la urma are e decizia lui ce face.Nu cred k stiti motivele de care nu a ramas.Sunt cateva si sunt destul de bune probabil

ana888
12th October 2006, 13:27
tu stii si nu cred ca o sa ni le spui.....deci ramanem la stadiu de presupuneri ...:P

DJ Klaus
12th October 2006, 17:26
Este Razvan Sabau un mare marlan

Guys... Nu este marlan ! Razvan Sabau este jucator profesionist si are dreptul sa aleaga , pe romaneste spus, ce vrea muschii lui.

Lavinia
12th October 2006, 21:24
c vi se pare asa ciudat??o fi luat si el exemplu d la federer...

coiscif
12th October 2006, 21:48
diferenta dintre federer si sabau este ca federer a spus ca vrea sa se menajeze pentru a-si pastra locul in clasament, razvan a sustinut ca este f accidentat!

Adrian Barbu
13th October 2006, 04:39
Da nu le pot spune insa uneori decizile luate de jucatori sau antrenori uneori sunt impuse de niste factori.Cand cupa davis nu avea nevoie de el nu il baga nimeni in seama,tre sa va ganditi ca primul lucru este sa iti vezi tu interesul ca profesionist.

Platanu
13th October 2006, 22:57
Cand cupa davis nu avea nevoie de el nu il baga nimeni in seama.Pai tocmai,acuma,cand i s-a oferit sansa sa joace din nou in Cupa Davis,el nu joaca fiindca e "accidentat".Oricum,nu mai are rost sa mai discutam despre acest lucru.Ce-a fost a fost.

coiscif
14th October 2006, 00:02
corect! si oricum nu era vorba de faptul ca s-a prezentat sau nu! era vorba de motivele invocate! whatever! threadul se poate inchide

arina
15th October 2006, 20:09
parerea mea este ca nu a fost in stare sa joace din punct de vedere mental.efectiv frica la impins sa i-a aceasta decizie si consider ca nu ar trebui judecat,chiar daca experienta nu-i da voie se pare ca unii nu fac fata presiunii... si oricum baza tot pavel a fost si este.se pare ca suntem in criza de jucatori.

Platanu
15th October 2006, 20:24
Pai daca lui Sabau i-a fost frica,atunci n-ar trebui sa fie considerat marlan,ci LAS!

luma
15th October 2006, 20:24
Indiferent ce l-a determinat sa ia hotararea asta, Sabau nu trebuie judecat. Are dreptul sa decida ce sa faca, cum sa faca si care-i sunt prioritatile. Noi nu trebuie insa sa uitam momentele cand ne-am bucurat alaturi de Sabau. Ma gandesc cu groaza la ziua cand Pavel o sa vrea sa-si vada de familie si o sa zica "nu". Sper atunci sa-si aduca toti aminte de ziua cand am stat in ploaie, am aplaudat, am strigat, l-am incurajat, ne-am bucurat, pt fiecare punct castigat de Andrei. Sper sa-si aduca aminte cu totii incrancenarea cu care a luptat Andrei, felul in care s-a daruit. Echipei si fanilor. Si sper din tot sufletul sa nu existe pe nici un forum un thread cu titlul" Andrei...". Cred ca uitam prea repede...Mult prea repede.
Scuze Coiscif, stiu ca te va supara dar n-am mai rabdat. Trebuia sa-mi zic oful.

@Arina, bine ai fenit pe forum! De acord, suntem in criza de jucatori dar, sunt jucatori tineri, juniori, care promit. Sper ca vor confirma. :)

premierall
26th November 2006, 01:19
Oameni buni sa nu uitam ca acelasi lucru putea sa faca si Crivoi anul asta.Anul trecut Crivoi a cistigat o gramada de turnee de 10000 di 25000 de $ si nu la chemat nimeni la Cupa Davis.Anul asta sau vazut nevoiti din cauza ca Hanescu a fost accidentat.Asta se face mereu in romania.in america la convocat pe Luncanu.Oare e mai bun lUncanu decit Crivoi?NU uitati ca Sabau dupa ce a facut finala la Brasov era sa nu joace la Openul bUcharest pe motiv ca nu vroiau organizatorii sa-i dea drept de joc pe tablou.El de ce ar juca pentru Cupa Davis unde ar fi cistigat ori cum mai putini bani?

luma
26th November 2006, 01:33
Luncanu este speranta in tenisul romanesc. Este al 9-lea, parca, in clasamentul juniorilor iar asteptarile sunt mari. Sper ca va confirma.
In privinta lui Sabau sunt de acord ca are dreptul sa aleaga. Pana si Federer a facut la fel. :)

Cipri
19th July 2007, 00:25
Din pacate Sabau e aproape sa iasa si din primii 400 de jucatori ai lumii :-j , e cam gata cu el , ar tr sa se retraga are si o varsta ... :)

Cipri
3rd October 2007, 14:26
Sabau dupa parerea mea este ca ar tr sa se lase ...
A cazut pana pe locul 700 , nu a mai castigat un meci de saptamani bune ...