PDA

View Full Version : Steaua atacata de FRF si CCA si LPF. Drept raspuns: BOICANTAM NATIONALA



Paul
22nd September 2006, 17:16
Acum situatia nu e tragica , sa zicem ca nu putem respira , dar totusi.

Cateva exemple:

1. Comisiile LPF

Zicu fault de rosu in meciul de la Arad. Primeste 2 etape . Apoi una ca sa joace cu Steaua. In schimb Nesu si Thereau primesc cate 2 etape...; In trecut am asistat la suspendarea lui Radoi pt. 4 etape...


2. FRF & LPF - Calendar competitional

Mereu auzim ca calendarul este facut in favoarea cluburilor si a Nationalei. Da pe dracu. Oare nu s-au gandit la interesul cluburilor si al Nationalelor cand au stabilit sistem de 18 echipe? De fapt pt. ei echipele de club sunt fix 0.

Nu acuz faptul ca jucam cu Gloria Bistrita sambata. Nu as fi fost de acord cu amanarea. Acuz in schimb programarea total idioata a etapei a VIII-a intr-o miercuri in perioada in care Steaua , Dinamo si Rapid au meciuri cu miza mult mai mare (poate decisiva in Europa)

3. FRF & Piturca

Mereu trateaza Steaua cu spatele. Mereu jucatorii nostrii au fost tratati strict si cei care au gresit : Ogararu si Radoi au fost aspru sanctionati. In schimb gasca cu pile Mutu , Lobont , Contra , Neaga fac ce vor pe acolo.

Apoi si la selectie ne trateaza cu spatele. Daca tot ne cheama jucatorii de ce ii pun sa frece banca?

Sa nu mai vorbim de Iacob si Paraschiv mereu uitati de selectioner.

4. C.C.A.

Aici e aspectul sensibil. Nu e vorba ca C.C.A are ceva cu noi , doar ca sunt cativa arbitrii dinamovisti care intamplator sau nu sunt trimisi la meciurile cheie.

Capii listei sunt arbitrii FIFA : Corpodean si Balaj , dar sunt urmati de asistentii Marodin , Nica si mai ales Savaniu.

Dinamo beneficiaza mereu de arbitrii slabi acasa si arbitrii FIFA afara. In schimb Steaua e arbitratata acasa de arbitrii tari , iar in deplasari ii avem pe Vasile Bratu sau alte ragalii.

Care e explicatia: arbitrii FIFA NU CEDEAZA presiunii gazdelor. In schimb debutantii pot ceda. Deci e bine ca in deplasare sa ai un FIFA si acasa un naspaliot.

Care ar fi ideea protestului:
Jucatorii: Goian , Ghionea , P. Marin , Nesu , Nicolita , Paraschiv , Radoi , Ov. Petre , Bostina , Cristocea, Dica , Badea , Oprita si Iacob sa anunte ca se retrag definitiv din echipa Nationala. Nu e nevoie de explicatii.

Avantaje:

1) Practic vom compensa cele 4 etape bagate in plus de Cooperativa care ajuta in principal echipele care nu prea joaca in Europa. Adica in primul rand castiga Dinamo , apoi poate CFR. Are de pierdut in primul rand Steaua din cauza celor 18 echipe. Sunt 4 etape in plus. Jucatorii se vor odihnii in zilele echipelor nationale.

2) Jucatorii nostrii nu vor mai fi umiliti si stresati in cantonamentele lui Pitzi. 5 zile de cantonament inseamna stress enorm si vin la club nervosi.

3) Evitam accidentarile. Are rost sa va explic ca Paraschiv are accidentarea de la lot?

Personal , cel mai mult ma deranjeaza pretentia unor oameni de fotbal cum ca Nationala sa fie pe primul plan chiar si in fata echipei care ii plateste. Domnilor v-ati tampit? Pai explicati-mi si mie logica. De ce 99 % dintre marii fotbalisti , inainte sa se retraga de la club se retrag de la Nationala? vezi cazul Hagi! FIindca ajung la un moment dat cand nu mai pot face fata. Si aleg evident clubul care ii plateste.

starsteel
22nd September 2006, 17:37
Solutia ar fi ideala insa numai pt. suporterii stelisti in cazul unui boicot pierd in primul rand fotbalistii si in cel de-al 2-lea rand pierde patronul prin neridicarea valorii de piata cand ar fi vorba de un transfer afara.
Oricum cat ii ridica Steaua acum se pare ca nationala nu va fi capabila din pacate in continuare, e prea mare debandada acolo si lipsa de rezultate a devenit acuta.

SORENSEN
22nd September 2006, 17:41
Mda ..e greu de zis daca e oportun dar trebuie tras un semnal de alarma...

Paul
22nd September 2006, 17:42
Nationala ii ridica doar pe fotbalistii de kko. CUma fost cazul Alexa care a avut nevoie de un meci in Nationala sa vada scouterii chinezi ca e scula ca joaca in Nationala si apoi a plecat in China (dupa 4 zile). La fel Barcauan. In schimb fotbalisti de talia lui Ogararu fara meciuri in Nationala , a plecat pe suma buna de tot pt. un fundas.

Intr-adevar un turneu final te poate ridica dar cred ca Champions League - grupa an de an te ridica mai mult . Turneul final e o data la 2 ani.

SIngurul care ar avea de pierdut ar fi Gigi Becali - politicianul. Sa ne amintim ca el a facut presiuni pe Radoi si Piti sa se impace ca sa apara el mare erou :rosu:

YoYoyOi
22nd September 2006, 21:36
Eu, daca stau bine sa ma gandesc, cred ca in privinta boicotului Piturca a luat-o inainte. El boicoteaza Steaua ca sa joace la nationala. Deci primul pas a fost facut. Prin faptul ca-l baga pe Dica in echipa nu rezolva cu nimic raportul de forte.
Eu mi-am luat gandul de la marile performante ale nationalei. Duca-se pe pustii. Sincer, nu ma intereseaza. Se vede din satelit ca toata selectia se face pe interese si nu pe valoare.
Asa ca atat timp cat Piti e la carma, nu sunt sanse nici de performanta si nici de boicot. A boicotat el totul si o va tine intr-o "boicoteala" continua pana ce va fi demis.

dede
22nd September 2006, 22:40
piturca e un idiot...cheama la nationala numai pe cine are el chef, ce mai conteaza daca acei jucatori sunt in forma sau nu
deocamdata jucatorii stelistii nici nu merita sa se mai streseze cu nationala, care oricum, in acest moment, e de kko :jerk:

myke
22nd September 2006, 22:54
ca sa ne enerveze si mai tare, meciul se va juca pe ghencea... poate ne strica gazonul inaintea meciului cu real x(

pinki
23rd September 2006, 01:09
si cu nationala asta, oricum piturca face ce vrea, ca sa nu mai zic de faptul ca daca e sa cheme vreun jucator de la noi il aduce accidentat 100%. sa se spele cu mutu&co pe cap si sa-i lase pe stelisti in pace.... adica invers :D

delaparis
23rd September 2006, 01:15
Nu merge Paul ...
Nationala ridica cota pe transferuri iar Gigi isi vinde jucatorii numai pe preturi mari ...
Daca jucatorii stiu ca nu pot pleca afara atunci nu mai sunt motivati si se duc in discoteci in loc de antrenament.
Uite la Dinamo acu doi ani sau acu un an ...
Fara motivatie nu faci nimic ... sa nu crezi altceva

Paul
23rd September 2006, 16:57
Nu merge Paul ...
Nationala ridica cota pe transferuri iar Gigi isi vinde jucatorii numai pe preturi mari ...
Daca jucatorii stiu ca nu pot pleca afara atunci nu mai sunt motivati si se duc in discoteci in loc de antrenament.
Uite la Dinamo acu doi ani sau acu un an ...
Fara motivatie nu faci nimic ... sa nu crezi altceva
fugi mah cu cota ta...
Soava si P. Stoica sau Fl. Petre au fost abonati la Nationala! Le- a ridicat cumva cota? NU!

Cat despre jucatorii stelei, fi sigur ca ei sunt motivati ... cel putin financiar fiinca uita

o victorie cu Lyon = 50.000 E;

Plus prime de 120.000 pana acuma (intrat in Liga + Kiev) + ce mai urmeaza + salariile marite

Ei ajung lejer la un 400.000 E ceea ce e enorm

delaparis
23rd September 2006, 17:52
Stai mai ce exemple imi dai tu ?

Eu vorbesc de anumite echipe unde joaca un Chivu , un Mutu, unde au jucat Hagi si Popescu la un moment dat etc ...

Acolo daca nu esti jucator de nationala nu te baga nimeni in seama. Bun ... Becali le da bani ... si ?
Cum am spus, bani aveau si cei de la Dinamo dar ii cheltuiau in baruri de noapte iar a doua zi la meci aveau ceata in ochi si se miscau in ralenti parca jucau reluarea ..:D

Ambitia pe plan sportiv nu se intretine doar cu bani ci si cu perspectiva de a ajunge cit mai departe in cariera. Cind Steaua va ajunge la nivelul unui Real Madrid ca palmares atunci sigur nici un jucator nu ar dori alta echipa dar deocamdata nu se pune problema...

Paul
23rd September 2006, 17:57
aia nu erau bani mah
Salarii de 25-30 de mii de dolari la Stoican si Barcauan pe vremuri erau o rusine. Si aia erau fotbalisti. Sau acum cand Moti ia 40.000 iar Goian de ex. ia 50.000 pt o victorie cu Lyon.

Dar nu asta era ideea. Nu cred ca Nationala e ceva determinand. Sa ne uitam la Juninho Pernambucano care nu are loc de Emerson si Ronaldinho. Pai ce vrei sa zici ca Emerson in ochii mei sau ai tai e peste Juninho . Aoleu , acum dupa ce am pus punctul imi dau seama ca cei 2 vin in Ghencea. Dar nu cu echipa Nationala ci cu echipele de club.

Seldon
23rd September 2006, 18:25
piturca e un ...cheama la nationala numai pe cine are el chef, ce mai conteaza daca acei jucatori sunt in forma sau nu.

Nationala e nationala, iar Steaua a demonstrat ca jucatorii in forma fac mult mai multa treaba decat vedetele expirate.
Cu un joc ca si cel de la Kiev, Steaua batea nationala Bulgariei fara probleme Nationala facuta cu vedete iesite din forma si cu jucatori dubuiosi care nu pot nici macar sa aspire la aceasta postura, nu a reusit.
Boicotarea nu e o solutie.

Sorin Blaj
23rd September 2006, 18:38
Nu merge Paul ...
Nationala ridica cota pe transferuri iar Gigi isi vinde jucatorii numai pe preturi mari ...
Daca jucatorii stiu ca nu pot pleca afara atunci nu mai sunt motivati si se duc in discoteci in loc de antrenament.
Uite la Dinamo acu doi ani sau acu un an ...
Fara motivatie nu faci nimic ... sa nu crezi altceva
Da macar un exemplu de jucator de la Steaua, caruia Nationala ia ridicat cota si ia facilitat un transfer afara.

SORENSEN
23rd September 2006, 19:21
Ogararu :evil: :evil: :evil:

delaparis
23rd September 2006, 19:32
Mai e si Miu ...