PDA

View Full Version : De ce fug turistii straini de litoralul romanesc



bog_tom
16th August 2004, 16:17
Desi litoralul este arhiplin, iar conform statisticilor numarul turistilor straini este in crestere fata de anul trecut, principalii tour-operatori europeni se plang de conditiile din statiuni. In perioada ianuarie-iunie 2004 s-au aflat pe litoral, conform Directiei Judetene de Statistica din Constanta, 30.920 de turisti straini, aproximativ cu 30% mai mult fata de perioada similara a anului trecut. Pe primul loc in topul strainilor care s-au gandit sa experimenteze o vacanta in Romania se afla nemtii, urmati de suedezi, danezi, francezi, italieni, norvegieni, israelieni si rusi. si-atunci, de ce nu sunt fericiti reprezentantii ITS si Thomas Cook, doi dintre cei mai mari tour-operatori europeni? Deoarece pana acum numarul turistilor din Germania, Franta si Marea Britanie - cele mai mari piete europene - este in scadere fata de anul trecut, arata statisticile, iar prognozele spun ca, pe ansamblu, sezonul 2004 va ramane aproximativ la acelasi nivel cu 2003.

"Daca anul trecut prin agentia noastra au sosit pe litoral 12.300 de straini, majoritatea din Germania, Franta, Italia si Rusia, pentru sezonul 2004 estimam ca vom primi in jur de 13.500 de turisti. Este o crestere destul de mica fata de cat ne asteptam noi", spune Doru Glavan, directorul agentiei Latina din Constanta, reprezentantul Thomas Cook in Romania. In general, turistii nemti si francezi care vin prin agentia Latina sunt de varsta a treia si aleg Romania pentru tratamentele relativ ieftine pe care le pot face la complexul Doina din Neptun sau la complexul Europa din Eforie Nord. Rusii, insa, prefera sa mearga in toate excursiile optionale oferite de agentie - Valea Prahovei, Delta Dunarii, Bucuresti. "Sunt din ce in ce mai multi turisti care cumpara o saptamana pe litoral si una de circuit in tara, asa ca perspectivele pentru anul viitor ar trebui sa fie favorabile. Insa problemele legate de transport ne dau mari batai de cap", spune Doru Glavan. Daca in prezent turistii nemti si cei scandinavi sosesc cu o cursa charter pusa la dispozitie de marii tour-operatori (TUI, ITS si Thomas Cook), francezii se imbarca intr-o cursa charter Tarom. Anul viitor, aceasta va fi suspendata din motive de reducere a costurilor, la fel cum a fost suspendata si cea cu care anul trecut soseau turistii nemti pe aeroportul de langa Constanta. "si atunci, cine va mai veni in Romania, daca face doua ore cu avionul pana la Bucuresti si de acolo cinci ore cu autocarul pana la Constanta?", se intreaba reprezentantul Thomas Cook.

(c) Capital - 12 august 2004

bog_tom
16th August 2004, 16:18
Aceleasi probleme sunt ridicate si de Nova Touring Eurolines, reprezentantul ITS in Romania. Agentia a adus in Romania anul trecut peste 15.000 de straini, fie pe litoral, fie la tratament in statiunile balneoclimaterice, fie in circuite. "Sezonul 2004 ne-a adus o majorare cu 70% a cererilor pentru statiunile balneoclimaterice, un interes crescut pentru circuite, dar pe litoral vom ramane la nivelul de anul trecut", spune Marcel Badescu, directorul agentiei. Unul din motive este transportul, celelalte sunt legate de conditiile din statiuni si din hoteluri. De ce anume se plang turistii? De muzica data la maximum pe timpul noptii la unele terase, de cainii vagabonzi, de atitudinea personalului, de mizeria de pe plaja. "Aceste probleme trebuie neaparat rezolvate pana anul viitor si cred ca ar trebui sa existe o autoritate permanenta pe litoral. Altfel, riscam sa pierdem si putinii turisti straini pe care i-am castigat. Trebuie sa ne intrebam de ce ITS, de exemplu, trimite in Romania cateva mii de turisti si in Bulgaria cateva sute de mii", spune Marcel Badescu. Avand in vedere ce s-a intamplat anul trecut, nu trebuie sa ne miram ca nemtii prefera Bulgaria. Anul trecut, ITS a imprumutat sume importante, la nivel de zeci de mii de euro, catorva hoteluri cu care incheiase contracte. Sumele respective urmau sa fie rambursate sub forma de servicii oferite turistilor straini trimisi de ITS. Insa doua hoteluri din Mamaia au fost nevoite sa dea inapoi tour-operatorului german o mare parte din banii primiti, in urma numeroaselor reclamatii facute de nemti, care solicitau dupa un sejur dezastruos despagubiri chiar si de 80% din cat platisera.

Pentru a preveni astfel de nemultumiri, tour-operatorii straini au solicitat la inceputul sezonului firmei de consultanta Peacock Global Hotel Management sa inspecteze hotelurile in care urmau sa stea strainii. "Culmea este ca am descoperit ca anul acesta, exact ca in sezonul trecut, exista numeroase hoteluri in care atitudinea angajatilor fata de clienti lasa de dorit, iar calitatea preparatelor nu este la standardele asteptate. Am asistat in restaurantul unui hotel cum la ora 20.00 fix, cand se incheia cina, ospatarii au navalit in sala si au strans totul, iar turistii care nu terminasera de mancat au ramas efectiv cu gurile cascate", precizeaza Paul Marasoiu, directorul firmei de consultanta. Care a fost reactia autoritatilor romane la plangerile turistilor straini? Nicu Radulescu, presedintele Autoritatii Nationale pentru Turism, a promis ca va sustine o hotarare de guvern prin care administrarea plajelor sa fie transferata de la Regia Apele Romane la primariile locale. Restul problemelor raman in aer, in ideea ca "merge si asa". Turistul strain, insa, va merge in Bulgaria. Unde, pentru aceeasi bani, primeste mai mult.

(c) Capital - 12 august 2004

ricky
6th September 2004, 18:59
TOM, eu pot sa-ti spun doar atit : finii sorei mele le-au propus sa petreaca, in urma cu 2 ani, concediul pe LITORALUL BULGARESC !
Pina la urma s-au dus tot la noi dar si-au inchiriat o casa cu toate cele necesare si...a fost frumos !
Finii mei, pe care i-am...testat (intrebindu-i de-o eventuala MARE) au spus ca...poate in citiva ani !
Cert este ca se misca ceva si in SERVICII !

Esentialul lucru la care se uita un strain, cind e vorba sa aleaga intre BULGARIA si ROMANIA este...pretul !
Bulgarii mai fac reclama ca dau vin...cit pot sa bei la masa de seara (parca ?!) !

Si inca ceva...
Acele "steaguri" albastre pe care ar trebui sa le aiba plajele ! Steauri care spun ca plaja este OK !

M-am intors de 1 saptamina din SPANIA . Macar la BENALMADENA, TEREMOLLINOS, plajele erau perfecte !
N-am mai fost de mult pe LITORALUL ROMANESC . Poate de aceea, ajuns in SPANIA, pe plajele lor, aveam in...minte mirosul algelor de la noi...

O zi faina !

bog_tom
7th September 2004, 09:11
nu poate fiecare sa-si inchirieze o casa cand merge la mare (la noi) iar la marea majoritate a hotelurilor conditiile sunt sub standardul european. unde mai pui ca e si multa galagie datorata de discotecile, restaurantele si carciumile din aer liber care au program extins si nu in cele din urma la pret "iesi" mai scump ca la bulgari unde de cativa ani merg f. multi occidentali (mai ales germani) !

JJ
7th September 2004, 17:31
Plus ca unii s-au plans de frumusetile autohtone de peste 60 de ani/80 kg care faceau topless.

Catalanul
7th September 2004, 17:37
de, faceau doar topless dar astea de aici mai vin si in bikini la plaja :mda: de parca ar avea 20 de ani :rolleyes:

Maximus
7th September 2004, 17:41
Bai fratilor, turism de litoral nu se va face in Romania niciodata. Pai linga noi e Turcia, Grecia mai incolo e Spania care au 6 luni sezon. Pai se compara cu 1 luna jumate? Noi ar trebui sa dezvoltam Delta. In Europa n-are nimeni delta ca a noastra. Pai aici ar trebui sa-i carotam! Pai ce sa le oferim la mamaia? La aceiasi bani au in Turcia de 10 ori mai bine. Mai bine le oferim delta si-o sa cada in cur.

ricky
7th September 2004, 17:59
@valimarine: De acord SI CU TINE ! :evil:
Unde pui insa, ca o excursie cu AUTOCARUL costa ENORM in comparatie cu alte tari !
Vrea omul sa vada ceva deosebit dar...multi isi spun : "mai am timp sa astept !"

P.S. Am inchiriat un Ford Fiesta, la MALAGA, pentru o saptamina : 178 EURO !
O masina de aceeasi capacitate, in RO, costa...400 EURO !
Doar in BELARUS e mai scumpa : 700 !
Concurenta, bat-o vina !


nu poate fiecare sa-si inchirieze o casa cand merge la mare (la noi) iar la marea majoritate a hotelurilor conditiile sunt sub standardul european. unde mai pui ca e si multa galagie datorata de discotecile, restaurantele si carciumile din aer liber care au program extins si nu in cele din urma la pret "iesi" mai scump ca la bulgari unde de cativa ani merg f. multi occidentali (mai ales germani) !

Ai perfecta dreptate !
In urma cu 1-2 ani, m-am uitat intr-un NECKERMANN, asa de curiozitate, la "sectiunea" romana .
Erau atentionati, eventualii doritori, ca probabil vor fi deranjati de lucrarile care se fac in hotel sau in zona !
Cred ca, din start, numarul doritorilor se reduce la o astfel de "sansa" !

Andreiy
3rd July 2007, 15:13
din ce in ce mai putini turisti straini peste noapte in Romania :(

iuli
3rd July 2007, 20:40
Pai strainii vin in mizeria si tigania care e la noi?

TaciAcolo
3rd July 2007, 20:41
muzica la maxim la orice ora...si nu orice muzica...numai manele:groggy:cred ca se inchina strainii cand aud asa ceva

Celso
3rd July 2007, 20:51
da te duci la mare sa stai in camera?....de aia e statiune, distractie...daca vrei liniste, dute la Baile Felix:D

Andreiy
3rd July 2007, 20:52
cotrct

TaciAcolo
3rd July 2007, 20:58
ma da nu manelele alea penibile

Celso
3rd July 2007, 21:00
nu prea sunt manele....io nu am auzit....peste tot numa' house:D

TaciAcolo
3rd July 2007, 21:02
anu asta inca nu am ajuns...acum dupa bac:D ....

Celso
3rd July 2007, 21:06
bine ca daca te duci in Costinesti pe la 1 noaptea....mai auzi nah si dastea:D pe la Radio Vacanta:D....dar in Tineretului :>....mai deloc:evil:

angel_with_tail
15th July 2007, 23:30
Cine a zis ca turistii straini fug de litoralul nostru? Mie mi se pare ca romanii fug...De fapt merg alene spre destinatii exotice mult mai placute,mai linistite,unde sa te poti relaxa in voie.