PDA

View Full Version : Stranierii din Liga a 2-a



Mishumacher
22nd September 2006, 15:53
In ultimul timp am observat ca nu numai in prima liga se aduc jucatori din afara ci si in a doua liga.Voi ce credeti,au fost adusi doar de umplutura,de ochii lumii s-au chiar au fost adusi pentru a ridica jocul echipei?

Voi incepe cu FC Botosani.Aici gasim doi jucatori din Burkina Faso:Kano Ibrahim si Derra Hamadou.

Ibrahim Kano s-a evidentiat in jocul molodovenilor devenind o vedeta locala.Are 24 ani si este primul jucator strain din istoria FC Botosani.A jucat la Rai Club Kadiougou în tara sa natala si a fost capitan de echipa.S-a alaturat gruparii botosanene în octombrie 2005, pe post de fundas central sau lateral stinga, debutind intr-un meci cu FC Brasov.Este botezat de suporterii botosaneni "Moldoveanul din Burkina Faso"

Derra Hamadou are 21 de ani si s-a nascut in Burkina Faso. In urma cu doi ani a fost campion al acestei tari. Anul trecut a venit pentru prima data in Romania, la Botosani. In aceasta vara a intrat in lotul echipei. Dupa cinci jocuri, are deja patru goluri, trei in campionat si unul in Cupa. Ii place sa inscrie, insa ii place mai mult sa cistige cu echipa. Derra stie fotbal si este apreciat. Joaca nu doar cu picioarele, ci isi folseste si inteligenta. Alerga nu doar in atac, ci si in aparare. Este linistit atit in teren, cit si in afara acestuia. Este apreciat atit de colegi, cit si de adversar. Isi doreste atit sa plece, cit si sa ramina.Cantona sau Derra, cum ii spun botosanenii, are un contract pentru cinci ani cu FC Botosani. Oficialii clubului au anuntat ca il vor ceda pe jucatorul de culoare doar daca va fi o oferta financiara foarte buna

KLMN
22nd September 2006, 22:24
<< Derra Hamadou are 21 de ani si s-a nascut in Burkina Faso. In urma cu doi ani a fost CAMION al acestei tari. Anul trecut a venit pentru prima data in Romania, la Botosani. >>

Ce viata trebuie sa fi avut acest Hamadou in exotica Burkina Faso ! Probabil ca la ei in tara nu s-au importat camioane, acestea fiind inlocuite de catre fotbalisti.
Mishumacher, vad ca simpatizezi cu Petrolul, de ce nu ai inceput cu stranierii de acolo ? Italianul Gentilini, moldoveanul Nofitovici, senegalezul Sagna, iar cel de-al patrulea Citterio soi-a facut deja bagajele. Si in sezonul trecut la Petrolul au jucat cativa stranieri: 2 ucrainieni, un sarb (parca Petrovic il chema) si un brazilian.

Mishumacher
22nd September 2006, 22:53
Am mancat si eu o litera nu trebe sa-mi faci critica acum!
Intr-adevar anul trecut la Petrolul au fost cativa stranieri care s-au miscat bine.Mie mi-a placut mult cum a jucat Petrovic(sarb).

Acum chiar am ales la intamplare FC Botosani.Am vazut o stire pe net si atunci mi-a venit ideea sa fac acest thread.

Nu m-am apucat inca sa fac de Petrolul pentru ca nu stiu ce sa scriu la capitolul stranieri.Cand se vor mai linisti apele si la Ploiesti atunci poate voi posta si despre lupii veniti din alte tari.

Mario Di Lazi
10th April 2007, 14:41
La CSM Rm. Vâlcea joacă Nemanja Jovanovic din Serbia ...

Parazitu'1919
10th April 2007, 14:44
noi avem 2 coreeni kim si park unu dintre ei se lauda ca a fost in lotul coreei la cm 2002

Mario Di Lazi
10th April 2007, 14:47
Nu ai cum să verifici că pe ăștia îi cheamă la fel pe toți :D

Boeing
12th April 2007, 07:38
Cetatea Suceava are un brazilian, Roberto Ayza Berca...

Forza-Dinamo
12th April 2007, 10:08
Gloria Buzau -> Salih Jaber (Irak)

Darkslowstar
12th April 2007, 15:05
Africanii lui FC Botosani sunt foarte buni, mai ales Derra. La Brasov joaca 3 stranieri buni, portarul Leite, mijlocasul la inchedere Simic si mijlocasul ofensiv Diaz. Toti 3 au adus un plus la Steagu si sunt printre jucatorii cei mai apreciati sub Tampa. De remarcat ca toti au venit din prima liga a noastra.

Luis Garcia10
12th April 2007, 18:03
Avem si noi cativa nigerieni .. dar in ultima vreme nu prea i-am vazut :( Erau buni ..mai ales N`Digwe :D ( sau ceva de genu` asta ...noi ii ziceam Ema` :D )

FcPoliFan
14th April 2007, 20:05
Am fost azi la Poli 2 cu Targoviste, erau doi negri pe acolo, dar unul era brazilian din cate am inteles. Sincer sa fiu, nu stiu de ce nu au intrat titulari, la cum a jucat echipa aia...

P.S. La Poli 2 e Arthur Patras, daca se pune.