PDA

View Full Version : Suntem soferi innascuti...sau nu?



zebe
26th April 2009, 20:00
Cred ca toti, in momentul in care ne intreaba cineva cum conducem, raspundem fara ezitare ca suntem cei mai buni, ca avem reflexe de invidiat si aptitudini de pilot adevarat. La "evenimente" neasteptate si nedorite ceilalti sunt intotdeauna de vina, noi suntem mereu victimele. :drak:
Ce se intampla atunci cand ne dam seama ca nu avem nimic de-a face cu condusul? :confused:

Deci, cum conduci si, mai ales, ce momente penibile ai trait la volan? :D

zebe
26th April 2009, 20:22
Ideea mi-a venit dupa ce am agatat o oglinda astazi, in drum spre casa. O tipa intr-un Ford Ka venea din sens opus si trebuia, fiind in coborare si eu in urcare, sa-mi acorde prioritate. Asa ca eu nu avem nici o intentie sa opresc si sa o las si m-am tot dus. Am incaput amandoi, dar eu am agatat o oglinda a unei masini parcate...Nu se vede nimic nici pe masina pe care o conduceam eu, nici pe cealalta, dar a fost de ajuns sa-mi dau seama ca nu poti fi 'sofer' numai dupa ce acumulezi experenta. :D (eu avand vreo 4 luni cu carnet)

Elphax
26th April 2009, 20:48
eu sunt ca exista persoane care sunt soferi innascuti - e ceva legat de talent si reflexe, ca in muzica si alte sporturi

eu la inceput am avut multe evenimente mici, zgarieturi, oglinzi, am pus capac cu 3 tumbe pe sosea si o masina distrusa ( dupa 5 luni de carnet, in vremea aia mi se spunea Fat-Frumos :P )

totusi am facut 100.000 de km in primii 3 ani, si ma consider un sofer f. bun, stau bine cu reflexele si am evitat destule situatii nasoale (nu provocate de mine, sa fie clar). totusi nu o sa fiu niciodata un "pilot". odata pt. ca uneori sunt cam repezit, a doua oara pentru ca nu sunt pasionat de soferie, si a treia oara pentru ca, probabil, nu am talent ...

dar nu mi-e frica sa conduc in orice conditii, si cred ca pot sa merg oriunde cu oricine in siguranta (raliurile sunt departe, dar nu ma intereseaza :D )

TaciAcolo
27th April 2009, 11:33
pai astazi luai permisu am avut orasu....... sa vedem daca sunt sofer sau nu

deocamdata inceputu a fost extrem de penibil ..plecai cu frana de mana trasa:happy bine ca nu ma pica

Mario Di Lazi
27th April 2009, 13:39
Experiența o capeți în timp ... la școala de șoferi înveți doar elementele esențiale.

rhadoo
27th April 2009, 14:08
pai astazi luai permisu am avut orasu....... sa vedem daca sunt sofer sau nu

deocamdata inceputu a fost extrem de penibil ..plecai cu frana de mana trasa:happy bine ca nu ma pica

unde ai dat examen?la pitesti?:happy

zebe
27th April 2009, 15:35
pai astazi luai permisu am avut orasu....... sa vedem daca sunt sofer sau nu

deocamdata inceputu a fost extrem de penibil ..plecai cu frana de mana trasa:happy bine ca nu ma pica

:ras-plans:
Exact aceeasi chestie am facut-o si eu la traseu. Noroc ca mi-a soptit martora cu care am dat examenu "Frana":D

TaciAcolo
27th April 2009, 15:55
nu`s singuru:cry: ca in reclama aia ... gandeste la rece