PDA

View Full Version : Gabriel - cuvantare de inceput la preluarea unei noi functii



Gabriel
16th August 2004, 11:34
Buna ziua !

Astazi 16 august 2004, in jurul orelor 10:30 AM, am fost contactat pe Yahoo Messenger de catre Vadim. Dupa ce ne-am salutat dupa datina, acesta mi-a propus sa fiu administrator pe forumul onlinesport. Am acceptat asa ca se pare ca sunt administrator al acestui forum. Doresc sa adresez cateva cuvinte, asa de inceput.

In primul rand trebuie sa va spun ca imi place foarte mult ordinea si disciplina, inscriptia de pe steagul brazilian fiind un motto al meu (Ordem e progresso). De aceea imi doresc foarte mult ca ordinea si disciplina sa se regaseasca si pe acest forum. Si asta chiar daca va fi greu, dar sunt sigur ca se vor gasi multe persoane sa ma ajute. Si aici ma refer la moderatori. Ii rog sa fie vigilenti si sa sanctioneze toate abaterile.

In al doilea rand m-am gandit sa facem un nou sistem de banare al userilor. Pentru fiecare abatere...se va da o avertizare (din partea unui moderator sau a unui administrator) , iar la trei avertizari se va da un ban de 7 zile. Bineinteles...pentru abateri mari (cum ar fi injuraturile) se dau banuri directe. Nu stam la discutie cu asa ceva. Nu suntem pe stadion sau in mahala aici.
Pentru a fi mai usor de vazut cine are avertismente sau ban, propun sa facem o contorizare. (se ofera cineva sa o tina ? )

In al treilea rand...sa va expun niste regulie de aur.
nu se vor face posturi consecutive (de catre acelasi user) la un interval mai mic de 60 minute (decat doar in cazul in care posturile contin
atasamente)
nu se raspunde cu quote la postul anterior (incarca inutil pagina)


Rog moderatorii sa pedepseasca cu avertisment pe cei ce nu respecta regulile de mai sus. Numai asa vom invata userii sa posteze cum trebuie.

Restul de reguli le mai vedem noi pe parcurs. In rest toate bune si frumoase. :ok:

De asemenea imi propun sa dezvolt mai mult partea extra sportiva a forumului. Muzica, filme, teatre, sex :evil: , literatura...etc. Sper ca in acest mod sa atragem si reprezentantele sexului frumos pe acest forum.

Cam atat pentru moment.

Gabriel

fia
16th August 2004, 11:44
Felicitari pentru noua functie!
Ma bucur ca ai decis sa mai faci un pic de ordine... Nu ca nu ar fi, dar parca mai e nevoie de putina.
Intai de toate eu zic sa scrii in regulament chestia cu qoute la postul anterior pentru ca nu e trecuta (din cate stiu eu)...
P.S. Si stiu ca iti place aste pentru ca m-ai certat odata la un subforum al tau ca am pus qoute (desi nu scria nicaieri ca nu e voie :p) :ok:

Gabriel
16th August 2004, 11:46
Multumesc pt. felicitari.
Da..voi introduce chiar acum in regulament chestia cu quote si cu posturi consecutive.

vasile314tzurka
16th August 2004, 11:48
In al treilea rand...sa va expun niste regulie de aur.
nu se vor face posturi consecutive (de catre acelasi user) la un interval mai mic de 60 minute (decat doar in cazul in care posturile contin
atasamente)
nu se raspunde cu quote la postul anterior (incarca inutil pagina)



am un mic amendament, de fapt vreo doua...

1. posturile consecutive sunt uneori necesare. sa spunem ca exista cineva care intra doar o data pe zi pe forum. e mult mai usor ca un alt user sa vada ca i s-a raspuns dupa citare. in corpul unul post foarte mare, care necesita editari cu html e deja dificil de urmarit, nimeni sau aproape nimeni nu se va baga. daca impunem stric aceasta regula implica o mai mica frecventa de raspunsuri. dupa asta urmeaza o scadere a ratingului si asa mai departe.

2. nu ai de unde sa stii ca in timp ce tu raspunzi alcineva nu ti-a luat-o inainte si urmeaza ca raspunsul tau sa nu mai aiba sens daca nu citezi.

eu propun ca lucrurile sa decurga asa:
1. in cazul postarilor repetatate in care cineva face un nou post numai ca nu si-a adus aminte ceva si nu foloseste edit pentru a adauga, atunci e un avertisment. regula nu va fi folosita in caz de depasire a numarului de caractere alocat unui mesaj.

2. citarea sa fie la obiect iar nu tot corpul mesajului. e si mai lizibil si nu stai sa cauti punctul cu pricina.

e adevarat ca e un pic mai dificil pentru moderatori dar e mai fiabil pentru scopul forumului.

as mai adauga ceva. sa fie atentionati cei care scriu repatat doar ca sa fie bagati in seama. una e sa subscrii la o parere, alta e sa te trezesti dimineata cu parintii plecati si sa scrii "ok" sau "foarte bine" la toate topicurile care le-ai prins pe forum. aviz amatorilor.

cam atit si succes:)

Gabriel
16th August 2004, 11:56
Vasile, ce ar fi ca eu sa raspund acum la postul tau cu quote pentru ca tu sa vezi ca iti raspund tie ? Mi se pare mult mai frumos si mai de efect sa amintesti inainte de raspuns numele celui caruia ii raspunzi.
Bineinteles...ca nu se vor da avertismente pentru quote la doar o parte din textul postului initial. Uneori este folositor sa faci asta, cand vrei sa subliniezi ceva.

Cat despre posturile consecutive...forumul nu duce lipsa de posturi si nici nu urmareste sa acumuleze multe posturi. Avem butonul edit..si va rog sa-l folositi cu incredere chiar daca e mai mic decat cel de quote. :)

cipi13
16th August 2004, 12:46
Nu am inteles cum e cu posturile consecutive.....
As putea primi o explicatie?

fia
16th August 2004, 12:52
Se refera la partea asta din Regulament (http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=1516)
Nu postati doua mesaje unul sub altul. Pentru a adauga ceva unui mesaj pe care tocmai l-ati scris, folositi butonul Edit Post.

gicu
16th August 2004, 12:54
Gabriel, spor la treaba!

1. Poate ne prezinta si noua cineva organizatia OSP, administratori & moderatori :)

2.
De asemenea imi propun sa dezvolt mai mult partea extra sportiva a forumului. Muzica, filme, teatre, sex :evil: , literatura...etc. Sper ca in acest mod sa atragem si reprezentantele sexului frumos pe acest forum.
De acord, insa cu anumite rezerve: este important ca forumul asta sa ramana important in primul rand pe segment sportiv (ceea ce nu exclude reprezentatele sexului frumos, ba din contra...si avem suficiente exemple :) )

3. Nu se poate face butonul "edit" mai mare decat cel de "quote"? :p

fia
16th August 2004, 12:57
Gabriel, spor la treaba!
1. Poate ne prezinta si noua cineva organizatia OSP, administratori & moderatori Forum Leaders (http://www.onlinesport.ro/forum/showgroups.php?)
E pe pagina de start in partea de jos, sau si mai simplu poti sa-i recunosti, pentru ca moderatorii au numele scris cu bold iar adminii cu Bold+Italic

Gabriel
16th August 2004, 13:05
gicu, bineinteles ca sportul ramane pe primul loc pe acest forum. ba chiar si pe locurile 2 si 3. :D
dar in viitor as vrea sa dezvolt oarecum forumul de diverse. ma gandeam sa impart forumul de literatura,muzica film...in sub-forumuri dedicate. asta mai discutam noi.

Vadim
16th August 2004, 13:08
Vasile, ce sens are sa dai un quote la un mesaj care e scris chiar mai sus? Nu are sens. Se vede ca raspunzi la el, mai ales daca scrii numele omului.Treaba asta era demult in regulament, scrisa de mine, dar nu s-a aplicat din lipsa de timp. La fel si posturile unul sub altul. Daca, asa cum spui tu, tii sa iasa in evidenta ultimul mesaj daca adaugi ceva, e foarte simplu: dai edit la mesajul scris mai sus, dai copy la text, stergi mesajul, faci un mesaj nou, dai paste la text si adaugi noul text.

Gicu, nu se poate face treaba asta. Butoanele sint egale ca dimensiuni.

gicu
16th August 2004, 13:17
fia, merci...nu vazusem butonul cu "view forum leaders" :)

Gabriel, cum spuneam mai devreme..bafta!

Vadim, era o gluma chestia cu butoanele :p

Vadim
16th August 2004, 13:21
Facem asa, ca sa impacam pe toata lumea: e voie sa pui un mesaj unul sub altul, daca intre cele doua mesaje este mai mult de 12 ore. E ok asa?

Aici e vorba de moderatori, pentru ca userii oricum au numai doua ore voie sa isi editeze mesajele si deci dupa acest interval, daca vor sa mai scrie ceva trebuie sa faca un mesaj nou.

fia
16th August 2004, 13:24
Pai chestia asta mi se parea de la sine inteleasa! De exemplu cum scrie Alin la jurnalist pt o zi... acolo scrie doar el... sau la clasamente... sau stiri... etc

Gabriel
16th August 2004, 13:32
Gabriel, cum spuneam mai devreme..bafta!

Iti multumesc. :ok:


Vadim..de 12 ore sau de 2 ore ?

Acum ma duc sa urmaresc olimpiada. Un administrator de forum sportiv trebuie sa fie informat. :D

Vadim
16th August 2004, 13:40
12 ore la moderatori, pentru ca moderatorii pot edita oricind posturi si face ce vrea cu ele.

2 ore la useri, pentru ca userii au 2 ore timp de editare, dupa care se "taie" oricum si nu au ce face.

Quate ramine neschimbat, asa cum era in regulament, ca nu este voie sa dai quote la ultimul mesaj din thread, decit daca ai un raspuns mai mare in care dai mai multe quote-uri.

Vasile, Gabriel, e bine asa? pentru ca numai voi ati avut obiectii.

Gabriel
16th August 2004, 13:51
Nu e bine. E perfect !

bapsy
16th August 2004, 15:43
Felicitari Gabriel!
Mai am o intrebare legata de texte mari si colorate: unde este limita? Adica daca userul are posibilitatea de a scrie foarte mare si foarte colorat, este posibil sa o si foloseasca. De unde stie el ca a scris prea mare, sau prea colorat?

fia
16th August 2004, 15:48
Scrie in regulament :D

Mesajele scrise pe forum trebuie sa aiba litera normala a forumului, de culoare neagra, fara bold sau alte formatari de text. Aceste "artificii" sint permise numai in semnaturi.

Adica nu asa italic cum am scris eu...

bapsy
16th August 2004, 15:52
Am vrut si eu sa dau copy/paste, dar mi-ai luat-o inainte. Inseamna ca insusi "Regulamentul forumului" a incalcat regulamentul forumului :D si acolo apare bold. Daca ar fi sa ne tinem dupa regula asta ar trebui schimbate jumatate din posturile de pe forum. Uite mai sus, chiar Gabriel incalcat regulamentul. Pai asta-i treaba :D?

fia
16th August 2004, 15:58
Am vrut si eu sa dau copy/paste, dar mi-ai luat-o inainte. Din nou ...:great:


Inseamna ca insusi "Regulamentul forumului" a incalcat regulamentul forumului :D
Probabil ca ar trebui sa se accept bold/underline/italic atunci cand se doreste scotera in evidenta a unui lucru.

O alta chestie din regulament: Semnaturile, nu au voie sa contina decat un singur smile :D. Eu am corectat cam ce am prins, evident dand PM utilizatorilor (paradoxal, nimeni nu a zis nimic de rau).....

bapsy
16th August 2004, 16:07
Probabil ca ar trebui sa se accept bold/underline/italic atunci cand se doreste scotera in evidenta a unui lucru.
Pai asta nu mai scrie in regulament :D Si atunci vine unul si iti zice ca a dorit sa scoata in evidenta un lucru si de aceea a scris cu bold. Cum faci diferenta intre cei care doresc sa scoata in evidenta ceva si cei care nu doresc? Din moment ce tu folosesti acest artificiu tocmai in regulament ... ai ce sa-i comentezi?

PS: am fost de data asta nevoita sa incalc din nou regulamentul, dand quote la ultimul post. si tu la fel, fia :D a, defapt tu ai dat mai multe quote-uri, esti in grafic :)

fia
16th August 2004, 16:13
atunci vine unul si iti zice ca a dorit sa scoata in evidenta un lucru si de aceea a scris cu bold.da, dar sa nu scoata in evidenta tot postul :D

( Regulamentul trebuie sa fie mai mult niste "guide-lines" - Pirates of the Caribbean pentru cine stie ;) )

PS: am fost de data asta nevoita sa incalc din nou regulamentul, nu ai incalcat... nu ai citat tot postul.

bapsy
16th August 2004, 16:24
aici nu-ti dau drepate fia, regulamentul este sfant si trebuie respectat "la sange", altfel nu mai e regulament, ci "guide-line", cum ii spui tu. devine interpretabil si duce la haos. subiectivitatea nu e dreapta. deocamdata se respecta in mica masura regula cu formatarea textului.

vialli
17th August 2004, 00:32
nu se vor face posturi consecutive (de catre acelasi user) la un interval mai mic de 60 minute

nu te supara pe mine dar am ras cu lacrimi, rar vezi asemenea "capodopere" :D era gluma nu? :D

mai baieti, voi de unde iesiti ? :D

inter
17th August 2004, 09:19
:ok: vialli, ai dreptate in ceea ce priveste sectiunile de fotbal!
Gabriele e imposibil de aplicat regula aia pe intern in timpul desfasurarii campionatului ... in cel mai fericit caz ar iesi o "varza" :mda: , deoarece sunt o gramada de utilizatori care posteaza in timpul desfasurarii partidelor minim 5 posturi! , iar ca sa le impui sa-si dea edit la mesaj pt. postarile din ultimele 60 de min ... :ciocan: :ciocan:

Gabriel
17th August 2004, 09:50
da..posteaza 5 posturi in care anunta scorul. lasa..ca Vadim a pus excelent siteul la punct...si cine nu are televizor poate urmari acolo evolutia scorului si comentarii live pentru meciurile de Divizia A.

Sergio
17th August 2004, 21:19
Congrats Gabriel! Chiar sunt bine venite noile reguli. :)

realmadrid.com
18th August 2004, 01:35
Felicitari si Succes Gabriel, noile reguli mi se par foarte bune, deci o sa incep si eu sa le aplic si eu la Spania

Gabriel
18th August 2004, 01:35
Multumesc. Ma bucur ca mai e si cineva de acord cu mine. :)

vasile314tzurka
21st August 2004, 17:25
sa mai schimbam vorba.