PDA

View Full Version : Natatie



Gabriel
15th August 2004, 19:55
Sa vorbim si despre acest sport...care e printre preferatele mele.

Imi plac in special cursele de liber masculin...pt. ca acolo sunt cele mai mari vedete : Ian Thorpe, Michael Phelps, Pieter Van der Hoogeband, Grand Hacket, Popov....etc.

Eu am fost mereu suporterul olandezului Hoogeband si al australianului Hacket. Cel din urma e marele favorit al curselor de 800 si 1500 , iar olandezul cred ca e in stare sa-l bata pe Thorpe doar la 100. La 50 e specialitatea lui Popov...sa vedem daca mai poate.

paulinio
16th August 2004, 09:16
Sper in sansa olandezului. A facut o cursa fantastica la 4x100m ieri. A castigat Africa de Sud (care s-a dovedit a fi "echipa") dar Van der Hoogeband a reusit, dupa 100m fantastici, sa obtina bronzul pentru Olanda.

Vor fi confrutari extraordinare! Favoritii mei sunt: Van der Hoogeband , Torpe.
Nu-i suport pe americani... sunt atat de plini de ei... sper sa fie invinsi de acestia doi... Macar acolo unde se poate :)

Da, intradevar intrecerile masculine sunt spectaculoase, orgoliile mari... si titluri de aparat.
Thorpila nu mai e singura... asa ca pentru noi este un SPECTACOL!
Cu sau fara romani, mie imi plac aceste spectacole!

Si mai adaug felicitarile mele Cameliei Potec! A imbunatatit recordul national al Romaniei. Ea isi face datoria... daca si ceilalti obtineau timpi aproximativi cu cei ai recordurilor nationale... aveau rezultate mult mai bune.

Pentru natatie, evolutia Romaniei la Sydney a fost o surpriza mare. Ma asteptam ca la a ceasta olimpiada rezultatele sa fie cu cele din olimpiadele precedente... Fara investitii nu trebuie sa avem pretentii. Acesti sportivi isi fac datoria. Ii urez succes Cameliei in proba ei favorita!

JJ
16th August 2004, 09:58
Mare surpriza victoria Africii de Sud, eu unul ma asteptam la ceva mai mult de la Australia. Si ieri ne-am apropiat cel mai mult de o medalie.

Gabriel
16th August 2004, 10:46
paulinio...Olanda a luat argintul, nu bronzul. Hoogeband a fost extraordinar. Sper sa-l bata pe Thorpe la 100 .

Iar despre sud-africani....incredibil ! Parca aveau cate un rechin in spatele lor...si inotau pentru a se salva. Fenomenal recordul mondial stabilit de ei.

paulinio
16th August 2004, 15:53
Da, acum mi-aduc bine aminte. Argintul pentru olandezi. Era si el uimit de ce a putut sa faca. Nu mai stiu pe ce pozitie era olanda inainte de cursa lui... dar a fost uimitor! Iar Thorpesi Phelps nu si-au ajutat prea mult echipa - cel putin nu decisiv!
Si eu sper ca Hoogeband sa-i bata pe toti. :)

Edith2utd
16th August 2004, 16:32
Eu sper ca thorpe va castiga in general numai ca sa-i bata pe americani!!!!!! sper ca michael phelps nu va mai castiga nimic desi este cam imposibil pt ca e bun dar ma bucur ca nu va reusi sa castige 8 medalli de aur!!! ce pretentii!!!!

Gabriel
16th August 2004, 19:49
Cat m-am enervat ca a castigat Thorpe la 200 m. Sunt un imens fan al lui Hogeband si ma intristez ca ia mereu argintul. Mai ales azi...cand a intors de 3 ori primul.
Oricum...la 100 m e proba lui. Nu-l mai bate Thorpe.

axterix
17th August 2004, 09:14
michael phelps a fost prea mult cu capu in nori
acum s-a trezit la realitate
cum poti sa crezi sa iei 8 titluri olimpice?
dar la ce sa te astepti de la americani:)

JJ
17th August 2004, 09:22
Fenomenal Ian Thorpe. Daca va castiga si suta va demonstra cu adevarat ca este cel mai bun pe stilul liber. Phelps ramane cu stilul fluture, iar Hogeband cu argintul, ca de obicei. Oricum, toti 3 sunt mari campioni, care au readus natatia pe prima pagina.

vasile314tzurka
17th August 2004, 09:47
michael phelps a fost prea mult cu capu in nori
acum s-a trezit la realitate
cum poti sa crezi sa iei 8 titluri olimpice?
dar la ce sa te astepti de la americani:)

are 19 ani si are dreptul sa viseze. fara sa-ti propui absolutul nu vei face nimic. numai cei care isi propun totul vor fi mari campioni. shpitz a crezut si a luta 7. dar el nu a avut un thorpe.

p.s. ce sa te astepti de la aia care sunt oricum no 1? sa vrea 2? haida de.

Gabriel
17th August 2004, 09:54
JJ, Thorpe nu a fost niciodata favorit la 100 m. Torpila se declansaza mai mult pe ultimele parti ale unui curse, iar distanta de 100 m este cam mic pentru el. La 100 m favorit este Hoogeband. Ai vazut ce a facut la stafeta in ultimul schimb ? A adus de unul singur argintul pentru olandezi.

Iar la 50 liber de obicei este favorit Popov. Acum poate a mai imbatranit si el si nu mai face fata. Vom vedea.

paulinio
17th August 2004, 11:02
Sper ca Hoogeband sa castige 100m !!! Intradevar la stafeta l-a invins pe Thorpe! Confruntarea directa va fi interesanta, oricum.

Gabriel, vad ca avem aceleasi preferinte! :) Sa le tinem pumnii... Nu stiu de ce dar ma bucur aproape ca la o medalie romaneasca. Poate pentru ca Olanda e in Europa!

Gabriel
17th August 2004, 11:04
Pai avem aceleasi preferinte (ca si la patinaj parca :D ) . Sa ma fi vazut ieri..cum urmaream in picioare 200 liber...de parca se bateau romanii pt. aur.

paulinio
17th August 2004, 11:24
Unde lupta este intresanta... creste adrenalina :)
Eu am deschis TV chiar cand au sarit in apa la 200m. M-am mirat de simturile mele telepatice... dar am trecut repede peste asta caci ce se petrecea in bazin merita toata atentia.
Thorpe nu mai castiga la diferente mari ca acum 4 ani, semn de crestere a valorii intregului concurs.

vasile314tzurka
17th August 2004, 12:59
Michael PHELPS (USA) - bronze medallist

On whether he is disappointed with bronze:

"How can I be disappointed? I swam in a field with the two fastest 200m swimmers of all time, and I was with them. It was fun, I had fun doing it."

On the 200m field:

"It was an exciting and a fast field."

On trying to win seven gold medals, to emulate Mark SPITZ (USA) at the Munich 1972 Olympic Games:

"I had an opportunity and I tried to match what he did and I didn't, but again it's an honour to win one Olympic medal."

On how he prepares mentally to race:

"I am extremely goal oriented, and if I don't achieve them then I go back to the drawing board and try again."

On how he plans to prepare for the Men's 200m Butterfly, his next race, Tuesday 17 August:

"It is much more emotionally draining at an event like this. Trying to replenish those emotions for tomorrow is what I'm going try to do."
http://www.athens2004.com/en/resultsSwimming/results?oid=e7c16cd67296ef00VgnVCM4000002b130c0aRC RD&dcpnews=1&rsc=SW0000000

asta pentru afirmatiile fara acoperire despre "americanii astia"...

in alta ordine de idei:

"Ian Thorpe l-a invins luni pe Pieter van den Hoogenband si a stabilit un nou record olimpic castigand finala probei de 200m liber. Noul recordul este de 44 sec 71 de sutimi."

dar daca te uiti la rezultate scrie mondial. a se corecta:)

dragos_popa17
17th August 2004, 13:42
Astazi avem 3 inotatori calificati in finale. Poate iese si de aici vreo medalie, desi e putin probabil.

axterix
17th August 2004, 14:05
Premiera!!!
Nici 1 american in final de 100 m liber
yesss

Edith2utd
17th August 2004, 17:11
unsingur lucru care imi place despre Phelps: comentatorii americani ziceau ca se antreneaza si in ziua de Craciun. Cred ca e de admirat!
Sper ca si romania va iesi cu cateva medalii azi!

uti2102
17th August 2004, 19:55
CAMELIA POTEC ! Aur la 200 M liber! /hello /hello /hello

Gabriel
17th August 2004, 21:56
paulinio, ti-a placut stafeta de 4 x 200 liber masculin ? nici nu stii cat m-am bucurat ca Thorpe nu a mai putut sa-l ajunga pe american. Iar in acelasi timp..nu-mi venea sa cred. Eram sigur ca pe ultimii 50 torpila o s-o ia cu un cap inainte.

dragos_popa17
18th August 2004, 00:34
Zi buna pentru Romania. O medalie nesperata de aur a Cameliei Potec, plus o clasare pe locul 5 al lui Gherghel in finala de 200 castigata de Phelps. Sper sa o tinem tot asa.

paulinio
18th August 2004, 08:49
Thorpe nu putea sa recupereze cat au pierdut ceilalti. Cand a sarit in bazit avea o distanta mare de recuperat... Si, cum am mai spus, nivelul intregului concurs a crescut fata de Sydney (pregatirea tuturor competitorilor) astfel incat finishurile Thorpilei nu mai sunt surprinzatoare.

Nu pot spune ca m-am bucurat dar mi-a placut spectacolul.
Felicitari Cameliei Potec. Sincer nu mai credeam ca din natatie mai poate veni vre-o medalie.

Azi e proba probelor: 100m liber Masc, nu?

JJ
18th August 2004, 09:07
Intr-un fel, Phelps s-a razbunat pe Thorpe, punand un avans imposibil de recuperat de acesta. Personal, mie al doilea schimb al Australiei mi s-a parut foarte slab, nu primul.
Cat despre romani, sa facem un exercitiu de imaginatie: Ce-ar fi fost ca, dupa ce Camelia Potec a invins-o pe Van Almstick, si Gherghel sa-l fi invins pe Phelps? :o:

PS. Cand o fi proba de 1500 masculin? Mai e Dragos Coman calificat?

junior
18th August 2004, 19:31
este adevarat ca marii sportivi sunt in centrul atentziei. Thorpe, Hoogeband, Phelps. dar pentru noi romānii POTEC trebuie sa fie prima. MERITA toate /hello /hello /hello

Gabriel
18th August 2004, 20:27
paulinio, sper ca esti bucuroasa ! Hoogeband a facut o cursa de senzatie...dupa mine cea mai frumoasa de pana acum de la aceasta Olimpiada.
Sud-africanul iar a avut rechin in urma lui in bazin...dar se pare ca Hoogeband a avut o balena. A inotat fabulos pe ultimii 50. Ai sesizat ca si Carmen Bunaciu, comentatoarea Eurosport, s-a bucurat ?

Vadim
18th August 2004, 20:33
S-a calificat si Florea in finala la 200m spate.

paulinio
19th August 2004, 09:28
DA, m-am bucurat mult pentru Olandez... Ma tot uitam la ceas ca se facuse deja 20:25 si proba nu incepea... iar la 20:30 incepea "marele meci"... DAr am putut sa vad cursa - imprevizibila cu ata mai mult cu cat finishul a fost atat de strans. Olandezul e foarte placut de multa lume... Mi-e imi da senzatia de vedeta "fara aere" tocmia de aceea imi place atat de mult. Ma bucur mult ca a luat la aceasta olimpiada si o medalie de aur!!! Eu am urmarit TVR2 cu Radu Naum... si el s-a bucurat pentru Olandez... ba chiar a spus ca discutase cu el cu o seara inainte. Peter se cunoaste bine cu Camelia noastra si si-au tinut reciproc pumnii... Si vad ca a avut efect: au luat amandoi aur in cursa favorita. Poate tocmai de aceea m-am bucurat aproape ca petnru o medalie romaneasca. TRebuie sa remarc si cursele bune facute de sud-africani pe 100m.
BRAVO!

Dar sa nu uit prezentele romanesti. Florea a facut o cursa buna. Si-a imbunatatit timpul din calificari si si-a mentinut al patrulea timp. Felicitari! La nivelul la care este inotul masculin... orice prezenta in finala este laudabila. SE poate mai mult? Asta numai el stie! Poate se sfatuieste un pic cu Camelia... sa i se dea reteta succesului :)

Vadim
19th August 2004, 11:50
Īnotatoarea romāna Simona Paduraru s-a calificat azi īn finala probei feminine de 800m din cadrul Jocurilor Olimpice de la Atena, dupa ce a reusit sa se claseze pe locul 3 īn seria sa preliminara, cu timpul de 8:34.15. Din pacate, tot azi, proaspata campioana olimpica la 200 m liber, Camelia Potec, a ratat de aceasta data calificarea īn finala, ocupānd doar pozitia a 4-a īn seria sa, cu timpul de 8:41.20. (Onlinesport)

Darkslowstar
19th August 2004, 16:19
Se pare ca Potec s-a relaxat de tot.
Poate Florea sa mai faca ceva, dar cred ca am cam terminat cu medaliile la inot. Sper sa ma insel totusi.

OilersFan
19th August 2004, 18:37
VAN DEN HOOGENBAND a ratat calificarea in semifinale la 50m :shock:

JJ
19th August 2004, 19:24
E prea scurt pentru el. A luat aur in proba lui favorita si a scos un argint de unul singur pentru stafeta. Cred ca ar trebui sa fie destul de multumit.

dragos_popa17
19th August 2004, 20:08
Bravo Razvan. A avut un finish excelent si daca mai avea vreo cativa metri poate scotea si mai bine. Oricum este o mare performanta.
P.S. In sfarsit au patit-o si americanii. Peirsol a fost descalificat.

JJ
19th August 2004, 20:16
A luat argint??? incredibil! De ce a fost descalificat Peirsol?

Vadim
19th August 2004, 20:41
Razvan Florea a castigat in aceasta seara medalia de bronz la 200m spate in cadrul Jocurilor Olimpice de la Atena. Insa, la cateva minute dupa final, americanul care castigase aurul, Aaron Peirsol, a fost descalificat pentru schimbarea stilului in timpul probei. Astfel, Florea a intrat in posesia argintului! Dar nu acesta a fost finalul. Dupa alte cateva minute, Peirsol a fost repus in drepturi, i-a fost redat aurul, considerandu-se ca nu a gresit (desi s-a vazut clarat ca la intoarcerea in bazin nu a mai inotat spate!), iar Florea a cazut din nou pe locul al treilea... El a stabilit insa un nou record national.

Onlinesport

OilersFan
19th August 2004, 20:42
ESPN:


ATHENS, Greece -- American Aaron Peirsol won the gold on Thursday after a disqualification was overturned for an illegal turn Thursday in the 200-meter backstroke.

Peirsol finished first in an Olympic-record time of 1:54.95, but was disqualified for an illegal turn at the 150-meter mark. However, the disqualification was overturned.

JJ
19th August 2004, 20:46
Asa scria pe site-ul JO.
In fine, si un bronz e bun.

dragos_popa17
19th August 2004, 23:20
Si uite ca lui Peirsol i-a fost redata medalia de aur. Asta e, daca te nasti in SUA scapi cu orice. Imi vine in minte ce s-a intamplat acum 4 ani cand Andreei Raducan nu i s-a oferit aceeasi intelegere(oare pentru ca nu era americanca???)

paulinio
20th August 2004, 09:20
DA... nu stiu de ce si mie mi-a venit in minte acelasi episod.
Atunci s-a luat decizia conform regulamentului.
Acum nu... :(
Oricum... Razvan a facut o cursa extraordinara! BRAVO! Ar trebui ca federatiile tarilor implicate in finala sa conteste rezultatul!!! Sa se aduca probe si sa se stabileasca corect clasamentul!!!! Sunt sportivii reprezentanti ai tarilor! Nu sunt singuri!

Darkslowstar
20th August 2004, 13:12
Am zis ieri ca nu mai luam nimic. Bravo mie. Ce placut este sa te inseli asa. Sper sa mai patesc asa ceva.

Rusinos aurul lui Peirsol, s-a vazut clar cum da din picioare ca la crawl. Ce bine este sa fii superputere.