PDA

View Full Version : Un nou stadion pentru echipa natională



ViolaBoy
14th August 2004, 19:04
Agentia Natională pentru Sport (ANS) analizează posibilitatea de a construi un nou stadion national de fotbal în apropierea Bucurestiului, pe care ar urma să evolueze prima reprezentativă a României.
Conducerea Agentiei Nationale pentru Sport a solicitat mai multor primării din judetul Ilfov informatii despre terenuri disponibile cu o suprafată de15-20 ha, care oferă conditii pentru realizarea unui astfel de obiectiv. Terenurile identificate se află atît în proprietate privată, cît si în cea a primăriilor.
Locatia noului stadion de fotbal ar putea fi aleasă în următoarele zone: Popesti Leordeni, Drajna, Ciorogîrla, Cernica, Bragadiru, Peris, Snagov, 1 Decembrie, Corbeanca, Chiajna si Otopeni.
În aceste conditii, ANS va lua în calcul dacă mai este necesară începerea lucrărilor de modernizare a stadionului National din cadrul Complexului Sportiv "Lia Manoliu".
Presedintele Federatiei Române de Fotbal (FRF), Mircea Sandu, a precizat că ideea construirii unui nou stadion este mult mai bună decît modernizarea unei alte arene. "Am auzit ceva, dar oficial nu cunosc absolut nimic. În opinia mea este mai bine să construim un stadion nou decît să renovăm o arenă veche. Durează mai putin si este mai avantajos din punct de vedere financiar decît să ne tot cîrpim mereu. Un stadion cu 30-35.000 de locuri ar fi foarte bun noi si nu costă mult. La preturile cheltuite de Portugalia pentru Campionatul European, un stadion ar costa aproximativ 30 de milioane de euro", a declarat Mircea Sandu.
Cu putin timp în urmă, la cererea ANS, a fost realizat un proiect pentru modernizarea stadionului National din cadrul Complexului "Lia Manoliu", care prevedea ridicarea suprafetei de joc cu 1,3 m. Terenul ar urma să fie prevăzut cu un sistem de drenaj nou pentru evacuarea apelor din precipitatii, cu o instalatie de încălzire si cu o instalatie de irigare automată a gazonului. Costurile pentru realizarea acestor lucrări se ridică la aproximativ trei milioane de euro.
Modernizarea stadionului National are ca scop final realizarea unui teren care să corespundă cerintelor disputării competitiilor interne si internationale, conform normelor tehnice acceptate pe plan european.



De ce trebuie ca acest stadion sa fie in Bucuresti?

realmadrid.com
15th August 2004, 15:37
Daca ar baga 35 de mil. euro in Lia Manoliu lar acoperi iar face si super gazon, artificial sau nu si lar ridica la standardele uefa, plus ca are 60000 de locuri aproape dublu decat cel de care zici tu
Dar io cred ca sandu vrea sa isi faca si o firma de constructzi, sa isi scoata ceva si el din traeaba asta:D

<vasile>
15th August 2004, 20:59
Agentia Natională pentru Sport (ANS) analizează posibilitatea de a construi un nou stadion national de fotbal în apropierea Bucurestiului, pe care ar urma să evolueze prima reprezentativă a României.
Conducerea Agentiei Nationale pentru Sport a solicitat mai multor primării din judetul Ilfov informatii despre terenuri disponibile cu o suprafată de15-20 ha, care oferă conditii pentru realizarea unui astfel de obiectiv. Terenurile identificate se află atît în proprietate privată, cît si în cea a primăriilor.
Locatia noului stadion de fotbal ar putea fi aleasă în următoarele zone: Popesti Leordeni, Drajna, Ciorogîrla, Cernica, Bragadiru, Peris, Snagov, 1 Decembrie, Corbeanca, Chiajna si Otopeni.
În aceste conditii, ANS va lua în calcul dacă mai este necesară începerea lucrărilor de modernizare a stadionului National din cadrul Complexului Sportiv "Lia Manoliu".
Presedintele Federatiei Române de Fotbal (FRF), Mircea Sandu, a precizat că ideea construirii unui nou stadion este mult mai bună decît modernizarea unei alte arene. "Am auzit ceva, dar oficial nu cunosc absolut nimic. În opinia mea este mai bine să construim un stadion nou decît să renovăm o arenă veche. Durează mai putin si este mai avantajos din punct de vedere financiar decît să ne tot cîrpim mereu. Un stadion cu 30-35.000 de locuri ar fi foarte bun noi si nu costă mult. La preturile cheltuite de Portugalia pentru Campionatul European, un stadion ar costa aproximativ 30 de milioane de euro", a declarat Mircea Sandu.
Cu putin timp în urmă, la cererea ANS, a fost realizat un proiect pentru modernizarea stadionului National din cadrul Complexului "Lia Manoliu", care prevedea ridicarea suprafetei de joc cu 1,3 m. Terenul ar urma să fie prevăzut cu un sistem de drenaj nou pentru evacuarea apelor din precipitatii, cu o instalatie de încălzire si cu o instalatie de irigare automată a gazonului. Costurile pentru realizarea acestor lucrări se ridică la aproximativ trei milioane de euro.
Modernizarea stadionului National are ca scop final realizarea unui teren care să corespundă cerintelor disputării competitiilor interne si internationale, conform normelor tehnice acceptate pe plan european.



De ce trebuie ca acest stadion sa fie in Bucuresti?

Oare si 23 August va avea soarta Republicii?
Bineinteles ca e vorba tot de o invirteala a cuiva.

fia
16th August 2004, 11:15
Avem stadion! 23 August / Lia Manoliu e foarte bun... Banii pt un nou stadion pot veni aici, pentru modernizari.

axterix
17th August 2004, 09:22
ar fi timpu sa avem si noi un stadion de starndardele europene
nu tre sa aiba 100000 locuri dar sa fie intradevar unu klumea
dar sincer nu cred ca se va realiza in urmatorii 10 ani
tre bani, si noi nu avem

Denis
21st August 2004, 10:19
dar stadionul de la timishoara ce are? deja e klumea, shi unul dintre cele mai mari din romania; mai punem nishte bani shi o sa iasa cat de cat klumea :)
Eu am votat Nu..ca daja au stadion, shi cred ca la meciurile internationale ar putea sa joace or unde in romania :ok: timishoara, craiova, bucureshti, oriunde...

giovanni BV
22nd August 2004, 03:55
Cred ca este necesar sa se construiasca un nou stadion , si cel mai bine ar fi ca toti cei implicati in sport sa colaboreze financiar , nu numai cei din fotbal , ci si cei din celelalte sporturi , si sa puna mina de la mina , ca au de unde si sa contruiasca un stadion Olimpic , unde se pot organiza mai multe competitii , si mentinut numai pentru competitii internationale !!! Ar da o fata si mai buna sportului romanesc !!! Daca nu , macar sa se cerceteze daca exista posibilitati de a remodela sau reimbunatatii un complex care exista acum , prin asigurarea conditiilor celor care vor evolua pe acest teren - complex sportiv OLIMPIC !!! Toti Romanii se pot implica in acest Proiect , ma refer la cei care conduc toate institutiile sportive din tara !!! Sa dea Domnul si de mai bine , ca meritam Numai Bine !!!

uti2102
22nd August 2004, 18:37
Sunt de parere ca ar trebui modernizat stadionul din complexul Lia Manoliu. Se poate acoperi, se poate face gazon k lumea, se pot renova scaune, grupuri sanitare, cai de acces......Shi toate astea cu bani mai putzin decat ar fi necesari pentru un stadion nou-noutz.

Mariusmadmax
23rd September 2004, 01:45
http://www.gsp.ro/index.php?c=1&a=23662
:D

Darkslowstar
23rd September 2004, 14:28
De ce trebuie ca acest stadion sa fie in Bucuresti?

Ca sa putem merge si noi la meciuri mai aproape :drak:
Daca tot m-am mutat la Bucale .... :drak:

A|3x
25th September 2004, 17:47
ne trebe normal un alt stadion ca doar nu putem sa jucam tot timpul pe pamant
ne mai trebuie si un pic de iarba acolo, dar eu zic ca nu trebuie facut in bucresti pt ca acolo degeaba ca sunt alte interese pe cand in celelalte oras precum Timisoara, Craiova, Cluj,etc. ar fi o adevarata onoare sa se faca un stadion pe care sa joace echipa nationala :ok:

Sinn Fein
28th September 2004, 17:46
Sunt de parere ca ar trebui modernizat stadionul din complexul Lia Manoliu. Se poate acoperi, se poate face gazon k lumea, se pot renova scaune, grupuri sanitare, cai de acces......Shi toate astea cu bani mai putzin decat ar fi necesari pentru un stadion nou-noutz.

Un stadion nou ar costa mai putin decat preconizeaza ei sa cheltuiasca pt modernizare. Cat o mai fi spaga unora din suma asta mare....