PDA

View Full Version : Liga masculină de handbal Bundesliga - Germania



BornWild
16th September 2005, 00:31
Desi nu prea am foarte mult timp de a ma ocupa de aceasta actiune, m-am gandit sa deschid un thread special pt handbalul international.De ce pt handbalul international? Pt a vedea la ce nivel ne aflam si a vedea conditiile existente la noi si conditiile existente in alte parti.
Pt ca in campionatul Germaniei se joaca handbalul total, pt inceput am sa va pun la dispozitie cateva site-uri ale marilor vedete :
www.stefan-kretzschmar.de
www.daniel-stephan.de
www.christian-ramota.de
www.frank-von-behren.de


www.florian-kehrmann.de
www.ivanescu.de

Ca sa intelegeti despre ce este vorba, am sa va spun in mare cateva cuvinte:
La primul link, se afla adresa site-ului a lui Dennis Rodman al handbalului.
Stefan Kretzschmar este un excentric prin definitie, are tatuaje pe tot corpul, cercei peste tot.etc.
Cand l-am cunoscut prima data, m-a socat..........dormea intr-un cosciug (da , e adevarat) , nevasta-sa era jumate japoneza -jumate cubaneza......etc
Ca jucator, eu nu l-am vazut atat de fantastic pe cat l-a facut presa.
Are un contract pe viata cu Nike........cifrele contractului le stiu dar e mai bine sa nu le spun.....oricum a facut o revolutie a salariilor cand a facut contractul cu Magdeburg(echipa sa) si Nike.
Al doilea site......Daniel Stephan
Sincer..........de cate ori il vad ma incanta.........pt mine este un jucator complet.Are o eleganta si o finete extraordinara in el.

Christian Ramota, este genul tipic de portar........nu exceleaza prin interventii miraculoase, dar cum se spune in handbal...."scoate ce e de scos"....
Von Behren.....are sut extrordinar..........mare pacat ca s-a accidentat acum ceva timp grav , pt ca la acel moment era cel mai promitator din tanar din lume....

Kehrmann....incearca sa-l copieze la excentritate pe Kretzschmar, dar e pistol cu apa pe langa el...personal, eu zic ca e la un nivel prea mare fata de valoarea sa
Ivanescu.........pt iubitorii handbalului eu nu cred ca mai are nevoie de nici o prezentare.....


Deocamdata atat...........sper ca informatiile pe acre le culegeti sa va ajute intr-un fel....
In viitorul apropiat o sa va pun la dispozitie si cateva portale ale echipelor ......
Urmand apoi ca sa intram in partea tehnica, medicala, etc

desdemona
16th September 2005, 07:53
M-am uitat pe ele.... Hai sa le iau in ordine inversa decat as vrea sa le "apreciez" aici (in afara de al lui Ivanescu, pe care m-am mai uitat, inclusiv pe linkurile de pe el):


Kehrmann ala nu stiu cu ce incearca sa-l copieze in excentricitate pe Kretzschmar ........... Acum deh, ce intelege fiecare prin "a fi excentric" ........ dar macar sa stie sa-si promoveze imaginea cat mai bine, daca tot si-a facut site! Sa ia exemplu de la Kretzschmar.... Ca site-ul aluia e .... de o mie de ori mai fain decat stupiditatea lui Kehrmann (o sa revin).... Asta are doar sectiune de FanShop cu tot felul de produse cu numele lui inscriptionat........... Complet slabut site-ul!!! .... Nu mi-a placut deloc.

Mai departe..... al lui Ramota e ok, dar nu prea am ce sa vad acolo, ca nu are versiune in engleza ..... si eu cu germana...... baba cu mitraliera :headbang:

Daniel Stephan - e mai bine realizat decat cele amintite anterior... un mare plus: are versiune in engleza ........... citii pe acolo de unde pasiunea pt handbal (ambii parinti handbalisti, tatal - antrenor), primul contact cu handbalul....biografia sa, plasata bine in context, cu exemple, detalii etc. ....... Are si "lectii" ilustrate (http://www.daniel-stephan.de/Home/Fit/Tipps/tipps.html) ....... Mi-a placut mult si cugetarea aia de pe site: mingea e rotunda, iar meciul dureaza 60 de minute. Restul e teorie" :)


Frank von Behren.......... :rolleyes: ........ :evil: ........

Baiatului ii place muzica punk (se vede dupa freza) si rock, ii place limba franceza, il admira pe Sean Connery, i-a placut "Stapanul inelelor" ...
http://www.frankvonbehren.de/images/image_1080805005949.jpeg http://www.frankvonbehren.de/images/big_image.jpg

Trecand la lucruri serioase :cool: .....n-aveam in intentie sa ma uit prea mult pe poze, dar altceva nu am prea gasit pe site, cu exceptia unui CV care i se opreste in 2002....... Acum nu mai joaca din cauza accidentarii de care vorbeai sau care e faza?

Si ultimul ... discutat .... Stefan Kretzschmar... mi-a placut cel mai mult site-ul lui, deh, e cel mai complet din cele din lista de azi......chiar e super realizat .... scria pe undeva pe acolo ca site-ul a primit si nush ce nominalizare..... are si versiune in limba engleza (pentru tot site-ul, nu numai anumite portiuni din el, ca la unii dintre cei de mai sus!)...... are un stil aparte (asortat cu nimicuri d-astea grafice - gen trandafir care se coloreaza when loading, paianjen pe ecran - culori bine alese sa arate interesant, sa arate "dark")... daca l-as fi vizitat fara sa fiu pusa in tema cine e personajul, nici prin minte cred ca nu mi-ar fi trecut ca e al unui sportiv (oameni "cuminti" prin definitie sportivii astia .......... cu exceptiile aferente, bineinteles............. dar in nici un caz atat de tatuati si cu piercing, ca niste vedete rebele ........ Ii citii si astuia biografia (si el vad ca are ambii parinti handbalisti, maica-sa jucatoare de nationala, unde a fost antrenata de tatal lui :D), e funny, presarata cu tot felul de "personal things": asculta Die Toten Hosen (nationalisti rau nemtii astia), se joaca pe calculator .................. divortat :cool: ........ apropo de relatiile amoroase, 2 din ele sunt mentionate pe site (trebuie precizat ca fiecare persoana de sex feminin cu o importanta mai mare in viata lui - si-a "marcat" trecerea printr-un tatuaj pe care probabil el l-a dedicat respectivei ).......... una e fosta nevasta, de care s-a despartit si ulterior a si divortat........... dupa ce s-a incurcat cu o inotatoare la JO de la Sydney.... foarte urat gestul lui, mai ales ca venea la o luna dupa ce i se nascuse fetitza....... :o: pai dupa ce nevasta-sa a stat cu burta la gura 9 luni, cred si eu ca a fost atras de inotatoarea subtirica .... si-a parasit saraca nevasta cu copil mic de 3 luni .............. in fine.... s-a combinat cu inotatoarea si... dupa ce 4 ani au ars-o impreuna (flacara dragostei that is)... si-a tatuat figura ei ca amintire ..... probabil intr-o parte a corpului diametral opusa fata de tatuajul nevestei...... si s-au despartit..... mai aflam ca a avut un restaurant pe care l-a inchis, la fel si un club de noapte (de asemenea inchis), aflam si cand i s-a inundat apartamentul....... si alte chestii d-astea.... chiar m-a captivat sa citesc pana la capat.....

P.S. Multumiri lui Rev!

BornWild
16th September 2005, 08:31
Nu auzi ca el incearca numai lucruri din astea iesite din comun?
Kehrmann il copiaza in jok.....vrea sa para si el ca si Kretzschmar....dar nu reuseste.
Site-ul nebunului e si normal ca trebuie bine pus la punct.........doar are o armata intreaga in spatele lui.
Un ultim lucru:
tricoul lui se vinde in sala din Magdeburg cu 118 euro!!

desdemona
16th September 2005, 08:35
Aud, aud :) Ma intreb insa cat adevar este in spatele povestilor de acolo de pe site... ca deh, ca sa atragi atentia mereu cu ceva nou poti spune orice.... de fapt de aia si face chestii socante, cred :)

BornWild
16th September 2005, 14:25
De fumat iarba e ceva normal acum......defapt f multi handbalisti fumeaza iarba, in frunte cu Richardson

BornWild
22nd September 2005, 23:40
Haideti sa va spun ca o curiozitate!!!!
Unul dintre cei mai batrani jucatori din lume are in jur de 45 de ani si joaka la cel mai inalt nivel in Bundesliga!!!!Este vorba de portarul Rusiei, Igor Lavrov.
La noi in campionat, cel mai varstnic (daca nu ma insel ) este Mocanu care joaca la Caracal.El are in jur de 44 de ani, urmat de portarul lui Tg . Jiu, Grigore Albici care aree vreo 42!
Despre Mocanu pot spune ca a fost o mare valoare a Romaniei si este campiona al Frantei cu Montpellier.
Albici, a fost portarul titular al Craiovei, Toacsen find rezerva sa!!!A avut nesansa ca e mai scund decat se cere la portari, pt ca dealtfel e un portar valoros

andreiush
22nd September 2005, 23:45
Mai joaca Lavrov? :o:
Stiu ca l-am vazut pe Lavrov intr-un meci la Baia Mare Romania - Rusia, acu... multi ani. Excelent portar /hello
Rev, da' mai apara si la nationala Rusiei, sau doar pentru echipa de club?

danikunyak
22nd September 2005, 23:47
Ai dreptate dar avem si noi valorile noastre!!Daca la echipa de aur a Fibrexului i-am adauga pe Ghionea,Apostu(el a jucat putin acolo),Stavrositu(rezerva lui Alexandru) si Sabou si l-am scoate pe Bibirig am atinge fara doar si poate sferturile in Champions League-poate mai mult!!!!!!!!Dinamo nu va trece de grupe!!N-are echipa si ii nenorocim la Baia Mare si pe teren si in tribune sa ii demonstram la desteptu de Nurhan ca nu jucam pt Dinamo!!!!

BornWild
22nd September 2005, 23:53
Asa crezi tu........dar eu zic sa nu-ti faci iluzii degeaba!!
Nu am dreptul sa atac jucatorii enumerati de tine ( multi dintre ei valorosi , ce-i drept) , dar consider ca ai facut o echipa dupa sentimente si cred ca e gresita.
Cel putin asta este parerea mea....


P.S
Probabil ca nu stii, dar QBibirig este unul dintre cei mai buni aparatori romani......
Deci din start ai rupe apararea :cool:

danikunyak
23rd September 2005, 00:01
Fiecare cu parerea lui da zi te rog pe cine am pus dupa sentimente?Apropo si Sania si Stanescu!!!Sper ca nu imi zici ca ii mai bun Stavrositu decat Alexandru!!!!!!!!Altceva accept orice da asta nu

BornWild
23rd September 2005, 00:04
Pai nu stiu daca sunt numai atati jucatori in tara........cred ca aria de selectie e mai mare......
Ti-am mai spus.......nu pot arata cu degetul.....asa ca nu pot spune nepotrivirile......
Probabil ca esti mai initiat in handbal decat mine si eu gresesc......dar cel putin nu am parerea aceeasi cu a ta

danikunyak
23rd September 2005, 00:08
Din ce vad recunosc ca nu is mai initiat decat tine!!!Io nu am zis sa arati cu degetu si clar ca aria de selectie ii mai mare da cam astia ar fi varfurile(grupul de baza);ar mai fi un Nicolae,Jurca,Toma,Mazilu etc

BornWild
23rd September 2005, 00:21
Sunt destui jucatori buni......

desdemona
23rd September 2005, 00:25
La noi in campionat, cel mai varstnic (daca nu ma insel ) este Mocanu care joaca la Caracal.El are in jur de 44 de ani, urmat de portarul lui Tg . Jiu, Grigore Albici care aree vreo 42!
Despre Mocanu pot spune ca a fost o mare valoare a Romaniei si este campiona al Frantei cu Montpellier.

Merita amintit: http://www.totalsport.ro/cuprins/news/print.php?storyid=10409

andreiush
23rd September 2005, 00:28
Da, Mocanu a fost cineva pentru Romania:ok:
Dar l-am vazut in turneul amical de la Baia Mare cu Caracalul. Nu mai poate, se vede varsta. Lavrov la 45 de ani cred ca si acum iti sare cu picioarele sus :D Dar Mocanu de-abia se mai misca in teren.

BornWild
23rd September 2005, 00:30
"Potrivit spuselor lui Mocanu, mai multi federali romani au avut grija sa-i intoxice pe omologii lor din alte tari cu informatii false, defaimatoare la adresa unor jucatori romani: „Spuneau despre noi ca nu vrem sa venim la nationala si ca cerem bani, iar noi nu stiam cum sa ajungem mai repede sa jucam pentru tara noastra. Nu pot sa inteleg de ce au vrut sa ne sifoneze imaginea, fiindca oameni ca si Constantini i-au prins pina la urma cu minciuna”.

Edificator ceea ce spune Mocanu........
Mai sus e un raspuns pt voi despre nivelul scazut al handbalului romanesc.
Voi stiti ca acum vreo 6-7 ani am avut valori sa ne batem pt primele 5 echipe ale lumii daca nu pt medalii?
Probabil ca nu s-a vrut asta....

danikunyak
23rd September 2005, 15:45
Ai perfecta dreptate!Erau jucatori geniali ca Adi Popovici,Dedu si foarte multi altii!!!In plus la fete am ratat finala in 99(bara stoica in ultima secunda cu franta)!!!!nu am stiut sa profitam...

andreiush
24th September 2005, 02:18
Daca tot a adus Rev vorba despre Lavrov si pentru ca mi-a placut tare mult portarul acesta, hai sa pun si cateva poze cu el :D

http://img163.imageshack.us/img163/9361/lavrov29oa.jpg (http://imageshack.us)

http://img163.imageshack.us/img163/4050/lavrov36qr.jpg (http://imageshack.us)

http://img163.imageshack.us/img163/7711/lavrov45xu.jpg (http://imageshack.us)

desdemona
4th February 2006, 05:52
Von Behren.....are sut extrordinar..........mare pacat ca s-a accidentat acum ceva timp grav , pt ca la acel moment era cel mai promitator din tanar din lume....

Uite ca s-a revenit.. si chiar binisor! :ok: Mi-a lasat o impresie buna intr-un meci de la Euro in care l-am vazut, chiar mi-am adus aminte de Born cu ocazia asta.
Pacat, incepusei sa faci treaba buna pe aici, pe Handbal :cool:

Geog
17th April 2009, 11:04
Nu am vazut pe niciunde un thread despre handbalul international. Trebuie sa avem unde discuta despre cel mai puternic campionat de handbal din Europa.

SC Magdeburg - HBW Balingen-Weilstetten 32 : 27
TSV Bayer Dormagen - GWD Minden 27 : 27
Rhein-Neckar Löwen - MT Melsungen 34 : 30
TV Grosswallstadt SG - Flensburg/Handewitt 29 : 31
HSV Handball Hamburg - HSG Nordhorn 31 : 27
HSG Wetzlar - Stralsunder HV 34 : 24
TUSEM Essen - VfL Gummersbach 23 : 37
TBV Lemgo - THW Kiel 29 : 32
Füchse Berlin - Frisch Auf ! Göppingen 28 : 31

Mario Di Lazi
22nd April 2009, 10:52
Un rezultat de ieri din Germania :
Flensburg-H. - Hamburger 32 - 28

cristy1110
22nd April 2009, 12:20
mario meciuri deale oltchimului ai si u?

Mario Di Lazi
22nd April 2009, 13:59
nu am meciuri ... am văzut că vrei să gaci schimb de dvd-uri, dar eu nu colecționez dvd-uri cu meciuri de handbal, fotbal, ...

Mario Di Lazi
25th April 2009, 11:17
La aproape 40 de ani, Jackson Richardson a revenit pe teren
Big Jack is back

Legenda vie a francezilor a revenit pe scenă. Jackson Richardson joacă din nou după aproximativ un an, în 2008 el luând decizia de a pune punct carierei la Chamberry.
Rhein Neckar Löwen l-a „ademenit” să evolueze din nou, măcar pentru aproximativ o lună și jumătate, argumentul principal fiind posibilitatea de a câștiga Champions League. Formația germană a ajuns în semifinale și, pentru a răsturna calculele hârtiei în disputa cu Kiel, a încercat să aducă ceva în plus la echipă: geniul și instinctul francezului, calități care l-au consacrat pe marele Richardson mai bine de 15 ani în handbalul mondial.
El va suplini, totodată, absența polonezului Tkaczyk, accidentat. „Jack” (împlinește 40 de ani în iunie!) a acceptat să îmbrace tricoul lui Löwen până la finele sezonului, făcându-și deja debutul în Bundesliga. „Am semnat cu un centru experimentat. Cu siguranță, Jackson Richardson ne poate ajuta să ne îndeplinim obiectivele”, a susținut antrenorul Wolfgang Schwenke, imediat după ce transferul francezului a fost anunțat.

Francezul e dublu campion mondial
De menționat că Jackson Richardson are la activ două titluri mondiale (în 1995 - când a fost desemnat și cel mai bun jucător al lumii - și în 2001), alte patru podiumuri mondiale, Liga Campionilor câștigată cu Portland în 2001, dar și nenumărate distincții. Semifinalele Ligii Campionilor, manșa tur, sunt programate la sfârșitul acestei săptămâni, după cum urmează: Hamburg - Ciudad Real (azi, ora 18:00), THW Kiel - Rhein Neckar Löwen (mâine, ora 18:30).

prosport

cristy1110
25th April 2009, 21:15
peste noapte au aaprut astia de la RHEIN NECKAR LOWEN

Mario Di Lazi
13th May 2009, 15:11
Clasament :

1. THW Kiel 30 m 57 p
2. Rhein-Neckar Löwen 30 m 46 p
3. HSV Handball Hamburg 30 m 45 p
4. TBV Lemgo 30 m 43 p
5. SG Flensburg/Handewitt 30 m 40 p
6. HSG Nordhorn 30 m 40 p
7. Frisch Auf ! Göppingen 30 m 39 p
8. SC Magdeburg 31 m 38 p
9. VfL Gummersbach 30 m 36 p
10. MT Melsungen 31 m 27 p
11. Füchse Berlin 30 m 25 p
12. GWD Minden 30 m 23 p
13. TV Grosswallstadt 30 m 22 p
14. HBW Balingen-Weilstetten 30 m 20 p
15. HSG Wetzlar 30 m 19 p
16. TSV Bayer Dormagen 30 m 13 p
17. Stralsunder HV 30 m 6 p
18. TUSEM Essen 30 m 3 p

cristy1110
13th May 2009, 15:25
unde sunt Tussem Essen si Gummersbach...si Lemgo era o putere acum 10 ani.
dar primele 2 au fost ani de zile superputeri...
la Tusem Essen a antrenat Petre Ivanescu si castigat niste trofee europene cu ei.
si Ghita Licu a fost(sau este) secund la Magdenburg.
in anii 80` Gummersbach si Tusem Essen erau superputernice.

Mario Di Lazi
4th June 2009, 08:48
Transferul anului: Karabatic, la Montpellier pentru 1,5 milioane de euro

Montpellier a dat lovitura pe piața transferurilor, după ce a reușit transferul celui mai bun jucător din lume, Nikola Karabatic și a colegului său de la THW Kiel, Vid Kavticknik.

Handbaliștii de la THW Kiel au pierdut finala Ligii Campionilor în fața formației BM Ciudad Real, însă vor juca în Ligă și în sezonul viitor la Montpellier HB, suma de transfer fiind de 1,5 milioane de euro.

"Am încercat totul pentru a-i ține aici", a spus marți antrenorul de la THW, Alfred Gislason.

Cei doi titulari ai echipei sale vor fi înlocuiți cu Momir Ilic (de la VfL Gummersbach) și Christian Sprenger (Magdeburg), conform anunțului clubului german, care l-a pierdut și pe veteranul Stefan Lovgren (38 de ani), handbalistul luând decizia de a-și încheia cariera.

Nikola Karabatic (25 de ani) este considerat cel mai bun jucător de handbal al lumii și joacă pe postul de inter-centru. La Montpellier va juca în premieră cu fratele său, Luka Karabatic, care a semnat de asemenea cu campioana Franței, la care Nikola a mai evoluat acum câtiva ani.

prosport

Mario Di Lazi
17th June 2009, 08:53
Super Rudi!

Dacă visul oricărui fotbalist este să joace în campionatul Angliei, în handbal, mirajul se numește Bundesliga.

Vedete din toată lumea se înghesuie să joace în prima ligă germană, iar toată această emulație a creat o mașinărie de cucerit cupe europene. De-a lungul timpului, doar patru români au prins un contract în Bundesliga. Al cincilea ar putea să se transfere zilele viitoare.

VfL Gummersbach, câștigătoarea Cupei EHF în sezonul recent încheiat, este interesată de cel mai bun portar român, constănțeanul Ionuț Rudi Stănescu. Oferta a fost lansată prin intermediul antrenorului Petre Ivănescu, un adevărat guru în hanbdalul german.

„Noi suntem deschiși să negociem. Rudi și-a făcut datoria față de Constanța, așa că așteptăm oferta”, a declarat directorul executiv al HCM-ului, Nurhan Ali. Nici Stănescu nu ar refuza o propunere venită din Germania. „Dacă voi avea condiții mai bune ca la Constanța, din punct de vedere financiar, mi-aș încerca șansa. Am aproape 30 de ani, cred că nimeni nu ar avea nimic împotrivă să plec în Germania”.

Rudi Stănescu a fost declarat anul trecut cel mai bun handbalist din România, el evoluând în ultimii 10 ani numai la HCM Constanța.

4 jucători români au mai evoluat în Bundesliga. Eliodor Voica, Sandu Iacob, Silviu Băiceanu și Rareș Jurcă

prosport

cristy1110
19th June 2009, 18:14
niciunul nu a convins.
si robert licu a fost paremise ,dar in liga2.
rares jurca a fost la magdenburg,a venit la dinamo,pe urma la zagreb,iar acum este la o alta echipa care imi scapa.
singurul roman care a dat satisfactie se numeste dragos oprea si a jucat si in nationala germaniei,el fiind cetatean german.

SweetBoy
20th June 2009, 13:15
Da...el joaca foarte bine intr-adevar.:D

cristy1110
22nd June 2009, 21:15
ma bucura ca esti de acord cu mine.
iti mai dau un pont....Petre Ivanescu.
cauta pe google date despre el si ai sa vezi cine a fost.
sau despre tatal lui Dragos Oprea...a fost international roman in anii 80 cand romania era supertare.

SweetBoy
25th June 2009, 10:36
imi place campionatul.:X

Geog
5th January 2010, 20:11
Clasamentul la finalul turului

1 HSV Hamburg 33:3
2 THW Kiel 32:4
3 Frisch Auf Göppingen 27:9
4 SG Flensburg-Handewitt 26:10
5 Rhein-Neckar Löwen 25:11
6 VfL Gummersbach 23:13
7 TBV Lemgo 22:14
8 TV Grosswallstadt 21:15
9 Füchse Berlin 20:16
10 SC Magdeburg 16:20
11 TuS N-Lübbecke 15:21
12 HSG Wetzlar 13:23
13 MT Melsungen 12:24
14 HBW Balingen-Weilstetten 10:26
15 TSV Hannover-Burgdorf 9:27
16 TSV Dormagen 8:28
17 HSG Düsseldorf 7:29
18 TSV GWD Minden 5:31

Nilatac
3rd March 2010, 22:39
Cateva rezultate din etapa 21

Rhein-Neckar Löwen - HBW Balingen-Weilstetten 35 : 25 (17 : 12)
Rhein-Neckar Löwen:Gensheimer (17), Bielecki (7), Klimowets (3), Bruhn (3), Manojlovic (2), Harbok (1), Groetzki (1), Gudjonsson (1)

HBW Balingen-Weilstetten: Wilke (7), Herth (4), Bürkle (3), Oelze (3), Müller (2), Lobedank (1), Sauer (1), Ettwein (1), Strobel (1), Feliho (1), Wagesreiter (1)

TSV Dormagen - HSV Hamburg 23 : 34 (9 : 16)
TSV Dormagen: Vortmann, Feshchanka,Lochtenbergh 5/1, Lindner 4, Plaz 3, Meyer 2, Balomenos 2, Nippes 2, Wisotzki 1, Holst 1, Wittig 1, Chantziaras 1, Mahé 1, Dmytruszynski, Schagen

HSV Hamburg: Bitter,Sandström,Lindberg 10/5, Flohr 7, M. Lijewski 5, Schröder 3, Duvnjak 3, Lackovic 3, G. Gille 2, Hens 1, Vori

cristy1110
13th March 2010, 23:33
etapa 23 cateva rezultate....
Vfl Gummersbach-Balingen 35-22
Hannover-Fuchse Berlin 26-28
Dormagen-Grosswalstaldt 23-25
Goppingen-Wetzlar 23-17 in a doua repriza...

cristy1110
13th March 2010, 23:58
revin cu scorul final...Goppingen-Wetzlar 31-24

cristy1110
19th March 2010, 23:28
etapa 24
Dusseldorf-Fuchse Berlin 22-29
Wetzlar-Magdenburg 21-19

Mario Di Lazi
17th March 2011, 19:42
Clasament la varf dupa 24 de etape:

1 HSV Hamburg - 45 p
2 Kiel - 41 p
3 Füchse Berlin - 39 p

Mario Di Lazi
14th June 2011, 17:16
Aktuelle Tabelle 2010-11

1 HSV Hamburg
2 THW Kiel
3 Füchse Berlin
4 Rhein-Neckar Löwen
5 Frisch Auf Göppingen
6 SG Flensburg-Handewitt
7 SC Magdeburg
8 VfL Gummersbach
9 TBV Lemgo
10 TV Grosswallstadt
11 HSG Wetzlar
12 TuS N-Lübbecke
13 MT Melsungen
14 TSV Hannover-Burgdorf
15 HBW Balingen-Weilstetten
16 DHC Rheinland
17 HSG Ahlen-Hamm
18 TSG Lu.-Friesenheim

Nilatac
18th June 2011, 15:02
Christian Zeitz, jucatorul lui THW Kiel si-a anuntat intentia de a se retrage din handbal :(
http://tikitaka.ro/una-calda-alta-rece-pentru-kiel-christian-zeitz-se-retrage-din-handbal/

Mario Di Lazi
31st August 2011, 18:57
Primul trofeu din acest sezon pentru THW Kiel
HSV Hamburg-THW Kiel 23-24 (14-15)

THW Kiel a cucerit pentru a șasea oară Supercupa Germaniei la handbal masculin, după ce a trecut marți seară de campioana en-titre, HSV Hamburg, cu 24-23 (15-14), la capătul a 60 minute de spectacol total. Pentru Kiel, cei mai buni marcatori au fost Kim Anderson (9 reușite) și Momir Ilic (8), pe când de la Hamburg s-a remarcat Pascal Hens, cu șapte goluri.

Prima partidă oficială a sezonului a strâns peste 8600 de spectatori în „Münchner Olympiahalle". Ambele echipe au avut absențe, de la Kiel lipsind Christian Zeitz, dar care a luat loc pe bancă din postura de antrenor secund, pe când Michael Kraus a absentat de la campioni, fiind indisponibil în urma unui accident de mașină. Cu Per Carlén pe bancă și Dan Beutler în teren, HSV a început slab partida. Omeyer a deschis recitalul, parând prima aruncare de la 7m a lui Hans Lindberg, iar Kim Anderson a punctat primul, după patru minute de joc, un gol ce avea să însemne începutul unor 20 de minute perfecte pentru Kiel, care au condus chiar și la cinci goluri, 10-5.

Hamburg s-a trezit însă din pumni la timp. Pascal Hens a fost, alături de Dan Beutler, vioara întai pentru echipa sa. Campioana s-a apropiat la un singur gol pentru prima dată în minutul 24, egalând chiar pe finalul reprizei, la 14, prin Bertrand Gilles, însă ultimul cuvânt al primului act l-a avut tot Kim Anderson, care a marcat pentru 15-14 și a dus-o pe Kiel în avantaj după 30 de minute.

A doua parte a început exact la fel ca și prima, cel mai bun portar al ultimului Campionat Mondial parând aruncarea de la 7m a lui Hans Lindberg. Kiel a preluat din nou inițiativa și a fost prima care s-a distanțat, 18-15, însă HSV s-a apropiat din nou la un gol, 19-18, după ce portarul francez al vicecampioanei a primit o eliminare de două minute. Inevitabilul s-a produs însă în minutul 46, când Hamburg a preluat conducerea pentru prima dată în acest meci, care a marit avantajul la două lungimi (22-20, '49), însă Kiel a avut puterea de a reveni și a egalat la 23.

La acel scor s-a consumat și cel mai important moment al finalei. Hamburg a beneficiat de o aruncare de la 7m, însă Torsten Jansen a aruncat peste poartă. Palmarsson a marcat pentru 24-23, cu patru minute înainte de final, iar din acel moment nu s-a mai marcat, asta deși campionii au scos portarul pe final de meci și au atacat în șapte jucători de câmp. A fost decât prima bătălie dintre cele două formații. Va fi o luptă interesantă pentru supremația în campionatul intern, însă nu trebuie uitat faptul că și în Liga Campionilor vor avea un cuvânt greu de spus.

THW Kiel: Omeyer (12 intervenții), Palicka (portari), Anderson (9 goluri), Ilic (8 goluri, 4/4 la 7m), Palmarsson (3), Lundström (1), Sprenger (1), Ahlm (1), Narcisse (1), Dragicevic, Kubes, Reichmann, Klein, Jicha. Antrenor: Alfred Gislason
HSV Hamburg: Bitter (5 intervenții), Beutler (4 intervenții) (portari), Hens (7 goluri), Lindberg (4, 2/4 la 7m), Duvnjak (3), Jansen (3, 1/2 la 7m), Lackovic (2), B. Gille (2), Schröder (1), Vori (1), Flohr, G. Gille, Stumps, Schliedermann. Antrenor: Per Carlén.

Eliminări: Jansen (HSV), Omeyer, Ahlm x2 (Kiel).

handbalvolei.ro

Mario Di Lazi
6th September 2011, 18:47
,,Titi” Omeyer se reîntoarce la Montpellier din 2013!
Karabatic rămâne și el până în 2016 la aceeași echipă

Cel mai bun jucător de handbal în 2010 se reîntoarce începând din sezonul viitor în Hexagon asta după ce a evoluat 6 sezoane la THW Kiel, formație alături de care a câștigat de două ori Liga Campionilor (2007, 2010).

Clubul francez pare să devină o forță în sezonul 2013-2014 asta după ce Vid Kavticnik, Michael Guigou și Issam Taj si-au prelungit angajamentele cu campioana Franței.

Nicola Karabatic va fi si el jucătorul lui Montpellier până la retragerea din handbal, în 2016, asta după ce a semnat prelungirea contractului.

Omeyer a mai evoluat la campioana Franței in perioada 2002-2006 castigand tot ceea ce se putea castiga cu Montpellier, 5 titluri nationale, 5 cupe si in 2003 EHF Champions League, o premiera absoluta pentru handbalul francez.

handbalvolei.ro