PDA

View Full Version : Cupa României bate la audienta Liga campionilor



resita
17th April 2009, 07:40
Partidele din Cupa României transmise de Antena 1 s-au dovedit mai interesante pentru public decât spectaculoasele meciuri din Liga Campionilor, difuzate de Pro TV. Marți și miercuri, Pro TV și Antena 1 au transmis partide importante din Liga Campionilor, respectiv Cupa României.

Antena 1 a difuzat meciurile de la 20.45, Pro TV de la 21.45, astfel că, timp de o repriză, posturile s-au bătut direct pentru audiențe.

Marți, partidele au scos un rating apropiat: 600-700.000 de telespectatori media în mediul urban. Miercuri însă, partida Dinamo-Rapid (Antena 1) a avut o medie de aproape un milion de telespectatori, față de aproximativ 650.000 la meciul Porto – Manchester United (Pro TV).

Iată rezultatele de audiență, pentru mediul urban:
MARȚI

Antena 1: FC Vaslui – Unirea Urziceni

* Repriza I – 764.300 telespectatori (6,6 rating)
* Repriza a II-a – 636.000 de telespectatori (5,5 rating)

Pro TV: Chelsea - Liverpool

* Repriza I – 574.000 telespectatori (5 rating)
* Repriza a II-a – 764.000 de telespectatori (6,6 rating)

Observații:

* Meciul din Cupa României a început la 20.45, cu un bun rezultat de rating pe prima repriză.
* Repriza a doua din partida de pe Antena 1 s-a suprapus cu prima repriză din meciul din Liga campionilor de pe Pro TV. Audiența Antenei a scăzut (636.000 de telespectatori), dar s-a menținut peste Pro TV (574.000).
* În repriza a doua a partidei Chelsea – Liverpool (Vaslui – Unirea Urziceni se încheiase), Pro TV a revenit la o audiență consistentă.
* Vârful de audiență din partida Vaslui – Unirea Urziceni: 22.32 – 919.000 telespectatori
* Vârful de audiență din partida Chelsea - Liverpool: 23.30 – 872.000 persoane

MIERCURI

Antena 1: Dinamo – Rapid

* Repriza I – 961.400 telespectatori (8,3 rating)
* Repriza a II-a – 970.000 de telespectatori (8,4 rating)

Pro TV: Porto - Manchester

* Repriza I – 562.500 telespectatori (5 rating)
* Repriza a II-a – 762.200 de telespectatori (6,6 rating)

Observații:

* Interes crescut pentru meciul românesc. O audiență cu aproximativ 250-300.000 de persoane mai mare decât meciul de marți.
* Situație diferă puțin de ce s-a întâmplat marți. Chiar dacă repriza a doua de pe Antenă s-a suprapus cu prima parte a meciului de pe Pro TV, audiența nu a scăzut, chiar a fost mai mare.
* Dat fiind interesul pentru Dinamo-Rapid, diferența Antena – Pro TV pe repriza pe care s-au intersectat a fost mult mai mare decât marți: 400.000 de persoane în favoarea Antenei.
* Ca și marți, Pro TV a scos audiențe mai bune pe repriza a doua, după ce Dinamo – Rapid s-a încheiat.
* Vârful de audiență din partida Dinamo – Rapid: 22.33 – 1.242.000 telespectatori
* Vârful de audiență din partida Porto - Manchester: 23.24 – 848.000 persoane

sursa: Pagina de Media http://www.paginademedia.ro/2009/04/16/meciul-meciurilor-cupa-romaniei-mai-tare-decat-liga-campionilor/

Nightwish
17th April 2009, 10:38
Asta demonstreaza doar cat de prosti sunt romanii... Sa te uiti la FC Vaslui - Urziceni cand poti vedea Chelsea - Liverpool :(

moty
17th April 2009, 11:39
Incredibil!
Pai de-aia nu mergem noi prea departe in cupele europene, e mai atractiva Timisoareana:D
Bine, pentru noi nici asta nu mai prezinta interes de cativa ani :happy

red-bull
17th April 2009, 11:46
eu sincer nu stiu cum se fac astfel de rating-uri,si nici cat de exacte sunt.Problema cu liga campionilor este ora destul de inaintata de difutare a meciurilor (in special pentru cei care a doua zi se duc la munca)
oricum dati-mi voie sa ma indoiesc putin de cifre si sa cred ca totusi exista si niste inflorituri pentru publicitate in fazoarea competitiei interne si a antenei&gsp-ului

mihai_alex
17th April 2009, 11:47
Cred ca lumea a inceput sa se cam plictiseasca de dublele intre Chelsea si Liverpool,sau de Manchester:D

moty
17th April 2009, 12:25
Da, plictisitoare meciurile astea :D

NTM
17th April 2009, 12:41
Probabil sunt mai multi fani ai Urziceniului si ai Vasluiului in Romania decat ai lui Chelsea sau Liverpool. Si prefera sa se uite la echipele lor, chiar daca jocul practic are un nivel mult, mult mai redus, incomparabil cu meciul din CL.

valitudor
17th April 2009, 12:46
eu sincer nu stiu cum se fac astfel de rating-uri,si nici cat de exacte sunt.Problema cu liga campionilor este ora destul de inaintata de difutare a meciurilor (in special pentru cei care a doua zi se duc la munca)
oricum dati-mi voie sa ma indoiesc putin de cifre si sa cred ca totusi exista si niste inflorituri pentru publicitate in fazoarea competitiei interne si a antenei&gsp-ului

Pai si odata cu repriza a 2-a din LC s-a intors si schimbul 2 de la lucru, asa se explica cresterea in audienta, nu? :D
Pur si simplu romanul adora scandalul, nu fotbalul

Grinco
17th April 2009, 13:07
Inca o dovada ca majoritatea romanilor sunt extrem de slab dotati din punct de vedere al intelectului

Charon
17th April 2009, 13:19
Inca o dovada ca majoritatea romanilor sunt extrem de slab dotati din punct de vedere al intelectului
lucru evident de altfel,daca ne uitam ce emisiuni fac audienta in tara asta!

Celso
17th April 2009, 13:31
eu nu cred audientele alea ...cel putin alea de la meciul Vaslui - Urziceni ..

drept sa fiu miercuri si eu am urmarit pana s-a terminat Dinamo, apoi am dat la Porto-Manchester

red-bull
17th April 2009, 14:37
auzi dar eu daca aveam televizorul dat pe dinamo-rapid dar imi faceam de lucru la calculator se pune la audienta?

iulian_1976
17th April 2009, 14:57
Inflorituri marca gsp :D
...asta se traduce,, Firme,firmulite veniti la gsp si luati publicitate , la noi se uita romanii nu la Ch.Leag. pro tv-ului ,,

Pai data viitoare sa se suprapuna Barcelona-Chelsea cu Timisoara-Dinamo.

valitudor
17th April 2009, 15:20
Inca o dovada ca majoritatea romanilor sunt extrem de slab dotati din punct de vedere al intelectului

Eu as spune acelasi lucru, insa cu alte cuvinte: Majoritatea suporterilor romani este stelista. :D

Nightwish
17th April 2009, 16:01
Naiba stie cum se fac sondajele astea... Eu m-am uitat la meciurile de CL insa din cand in cand am schimbat canalul pe antena sa vad cat e scorul.. In conditiile astea, poate ca si eu am "preferat " Cupa Romaniei in dauna CL :D...

mihai_alex
17th April 2009, 16:04
Eu as spune acelasi lucru, insa cu alte cuvinte: Majoritatea suporterilor romani este stelista. :D

Si dinamovista.

red-bull
17th April 2009, 20:20
Naiba stie cum se fac sondajele astea... Eu m-am uitat la meciurile de CL insa din cand in cand am schimbat canalul pe antena sa vad cat e scorul.. In conditiile astea, poate ca si eu am "preferat " Cupa Romaniei in dauna CL :D...

iti dai seama ca daca ai schimbat de vreo douaj de ori le-ai facut rating beton astora