PDA

View Full Version : 2 intrebari de incepator



B0gdann
21st September 2006, 14:25
Hello!

Bine v-am gasit natziune!

Incepe sa imi placa tenisul (in detrimentul fotbalului, plus ca e mai ushor sa gaseshti inca un om decat coechipieri shi inca o echipa shi la aceeashi ora :D ) asha ca m-am decis sa imi cumpar racheta shi in iarna asta sa joc mai des (o cunoshtintza mi-a zis de un balon in Dr. Taberei cu 20 ron/ora)

Poate va ajuta link-ul asta, pt mine a fst de vis incepator fiind:
http://www.tennis4all.com/info/racquets/selecting.shtml

Am 2 intrebari (deocamdata):

1. E posibil ca o racheta care costa in jur de 150 ron in Carrefour sa fie din Titanium + Carbon/Grafit (mi se pare ieftin, plus ca e Made in China)?

2. Unde gasesc sa cumpar Dunlop (Brilliance) daca tot sunt atat de laudate? Pe net nu am gasit; stau in Bucureshti.

Shi daca ma ajuta cineva sa ma decid shi asupra unei rakete dintre urmatoarele ar fi ideal:

Wilson Impact - 135 ron
Head Titanium 5000 - 140 ron
Wilson Tour Pro 27 - 152 ron
Wilson Sting - 180 ron (are super reviews pe net)
Wilson Mach Pro - 250 ron
Prince Force 3 - 200 ron

Toate sunt Titanium cu Carbon/Grafit, au headsize in jur de 110 sq inch (in afara de Head shi Prince care snt de ~100).

Bineintzeles ca orice alta sugestie pana in 300 ron e binevenita; peste 300 probabil se poate zice ca raketa e orzul stricat pe gasca (care = eu) (plz spunetzi-mi shi locul de unde pot sa cumpar daca este unul mai obscur:) )

ms!

Ady
21st September 2006, 14:44
Prince Force 3 - 200 ron



asta o am eu si sunt foarte multumit de ea ... singurul lucru care m-a deranjat este ca ea vine racordata undeva la 28kg, si nu baga atat de multa forta cat mi-as fi dorit ... insa pentru inceput este perfecta, pentru ca are foarte mult control ... dupa aceea poate fi racordata mai slab ...
mi-am luat-o de aici : http://www.hypersport.ro/

coiscif
23rd September 2006, 00:52
toata lumea o sa zica ca sunt nebun! dar poate ar trebui sa incerci sa joci un pic cu o racheta de lemn sa vezi pe urma cum o sa simti racheta aia usora in mana si ce priza o sa ai! + k o sa ai si o incheitura mult mai puternica si vei lovi mingea mai bine pt ca cea de lemn are suprafata mai mica! eu am jucat cu un Dunlop Maxply McEnroe de lemn!

amatorul
23rd September 2006, 10:50
eu as spune sa iei Prince-ul, de asta am avut si yo si e o racheta foarte buna pentru inceput, cu ea te poti invata cel mai bine sa lovesti si iti dai seama cand lovesti incorect din cauza ca e facuta din grafit

B0gdann
25th September 2006, 14:06
ms de sugestii, cred k imi iau Prince-ul!