PDA

View Full Version : Se destrama STATELE UNITE?



trejo
15th April 2009, 23:15
Legiuitorii din Tennessee au depus o rezolutie pentru declararea suveranitatii conform articolului 10 din Constitutia USA. Iata partea introductiva a acesteia:



“O rezolutie prin care se afirma suveranitatea statului Tennessee, conform celui de-al 10-lea Amendament al Constitutiei Statelor Unite si pentru a cere guvernului federal sa-si stopeze practicile de asumare a intregii puteri si de mandatare fortata a unor state cu privire la indatoriri neconstitutionale.Stoparea practicii de asumare a unei puteri neatribuite. Renuntarea la toata legislatia neconstitutionala federala din trecut este, de asemenea, un imperativ pentru viitor.Nu ni se poate impune o lege federala care nu este dorita si nu aduce plus-valoare cetatenilor Statului nostru "


:yeah:
http://italia-sport-tv.blogspot.com

Bancaru
15th April 2009, 23:53
In mod cert.

JJ
16th April 2009, 00:54
M-ai facut sa dau pe cnn cand am vazut titlul. :D
raspuns: nu inca.

J.Bond
16th April 2009, 15:18
Nu se destrama nimic.;)

Bancaru
16th April 2009, 16:15
Si eu tot pe CNN am cautat. Cine stie ce CVT au si aia pe acolo. Daca nu l-au si impuscat deja, ca americanul nu se incurca.

pinki
16th April 2009, 16:59
am vazut eu de dimi la stiri, si aia din texas vor sa fie numai ei :D

Elphax
16th April 2009, 17:03
la ei sunt f. multe organizatii din astea, unele chiar paramilitare, care tot incearca actiuni anarhiste, FBI ii cunoaste, monitorizeaza ...

Bumbescu
16th April 2009, 18:04
Au aparut niste stiri inca de acum o luna de zile despre "Texas-ul liber". Cica conservatorii texani, ultratraditionalisti ar fi fost atat de socati de alegerea lui Obama incat au inceput demersurile pt un Texas liber, primul presedinte urmand a fi celebrul.....Chuck Norris:happy:
Celebrul texas ranger(care in realitate pare a fi si mai prostovan decat in filme, printre altele fiind si un fervent militant anti avort) cica i-a si trimis o scrisoare deschisa lui Obama in care-i cere sa nu se joace cu mandria texana....he he ce seamana texanii astia cu unii dintre romanasii nostri, dar nu spun cu care ca sa nu se supere...:P

YodaRo
16th April 2009, 18:41
Unele state sunt bogate si altele sarace. Autonomie statala este destula mai ales ca sunt legi diferite pentru state diferite. Taxele sunt separate pentru federal si state. Statele sarace nu platesc taxe federale. Iar taxele federale au inceput sa fie mai mari caci trebuie sa suporte fel de fel de chelutuieli suplimentare.
In plus Obama investeste in energii alternative vrand sa ii cam sunteze pe petrolistii texani. Vrea sa stopeze razboiul ori industria de armament are destule radacini cu texasul. Deci interese si interese...de ce n-au vrut sa se desparta cand era gigi tufis presedinte?

trejo
16th April 2009, 18:41
Rick Perry, guvernatorul Texasului, a făcut recent o adevărată declarație de independență.

"Credem că este momentul să punem piciorul în prag și să le spunem celor de la Washington că nu vom mai accepta opresiunea lor în Texas" a spus Perry.
Câteva state au trecut deja la fapte. S-au așezat în prima linie a luptei pentru recâștigarea suveranității. Luna trecută, o comisie parlamentară din Idaho a adoptat o rezoluție în favoarea creșterii puterii autorităților statale. Acțiuni similare au fost inițiate și în New Mexico, Michigan și Texas.
"Texanii știu mai bine cum să conducă Texasul" este de părere Rick Perry.:yeah:
http://www.youtube.com/watch?v=0LHrIxc-QyE

JJ
16th April 2009, 18:50
Deci nu se destrama nimic, se vrea mai multa descentralizare. Cica la fel s-ar vrea si in Romania.

miril
16th April 2009, 19:16
Cu alte cuvinte, au si ei maghiarii lor.

Mario Di Lazi
16th April 2009, 19:18
Pe cine intereseaza soarta lor ?
din partea mea sa-i cotropeasca si Trinidad&Tobago :D

J.Bond
19th April 2009, 20:32
„Ultimul președinte va fi negru“

Venirea la conducerea SUA a unui președinte de culoare va coincide cu o criză economică majoră, „iar America se va prăbuși atât de la sud, cât și de la nord“, a prezis Vanga. Dar vorbele sale nu sunt atât de recente ca ale altor prezicători. Cu puțin timp înaintea morții sale, pe 11 august 1996, „Regina vrăjitoarelor“ - așa cum este numită și acum de bulgari - a făcut această afirmație șocantă pentru toate mediile de informare în masă.

Vorbele sale nu au fost uitate însă, blogurile internauților din estul Europei readucând profeția în actualitate în 2008, cu puțin timp înainte de alegerile prezidențiale din SUA. Mai mult, clarvăzătoarea a spus că „omul negru“ va fi ultimul președinte din istoria Americii, pentru că, pe perioada domniei sale, SUA se vor diviza în mai multe țări independente.http://alegeriparlamentare2008.ro/emain/articolul/838910/Al-treilea-razboi-mondial-incepe-in-2010/

BAK
19th April 2009, 22:41
eu am auzit ca maine texasul isi va declara independenta:groggy:.... haideti mai oameni buni sa nu mai punem botul la tot felul de prostii din astea...sa fie vreo 200 de persoane care se agita si atat. perry pur si simplu a incercat sa puna un pic de presiune pe guvernul federal...atata tot...iar cand texasul este a doua putere economica dupa california si pe locul 15 din lume, atunci ai un cuvant de spus.

Ess
20th April 2009, 23:40
Au aparut niste stiri inca de acum o luna de zile despre "Texas-ul liber". Cica conservatorii texani, ultratraditionalisti ar fi fost atat de socati de alegerea lui Obama incat au inceput demersurile pt un Texas liber, primul presedinte urmand a fi celebrul.....Chuck Norris:happy:
Celebrul texas ranger(care in realitate pare a fi si mai prostovan decat in filme, printre altele fiind si un fervent militant anti avort) cica i-a si trimis o scrisoare deschisa lui Obama in care-i cere sa nu se joace cu mandria texana....he he ce seamana texanii astia cu unii dintre romanasii nostri, dar nu spun cu care ca sa nu se supere...:P

:happy:happy
incredibil....:cry:

jesus supremu
21st April 2009, 01:40
sa inteleg ca tu razi de o tara in care arnold e guvernatorul californiei?:rolleyes:

BAK
21st April 2009, 10:44
nu stiu daca este mai comic decat o tara in care presedinte a fost iliescu....de 2 ori.....

Sifodias
21st April 2009, 12:03
nu stiu daca este mai comic decat o tara in care presedinte a fost iliescu....de 2 ori.....
Pai Iliescu a fost parfum pe langa Bush....

moty
21st April 2009, 12:29
nu stiu daca este mai comic decat o tara in care presedinte a fost iliescu....de 2 ori.....

de 3 ori!

rob_din
21st April 2009, 12:32
Oricat l-as detesta eu pe Basescu tot nu l-as compara cu Bush, ala nici de presedinte la fermieri nu e bun.

BAK
21st April 2009, 13:30
evident tu il preferi pe bombonel...

resita
21st April 2009, 16:49
Departamentul de Stat al SUA a inclus statul Texas intr-o lista a tarilor straine vizitate de catre sefa diplomatiei americane, Hillary Clinton :happy:happy:happy:happy

http://img24.imageshack.us/img24/5732/image20090418560929941e.jpg (http://img24.imageshack.us/my.php?image=image20090418560929941e.jpg)

BAK
21st April 2009, 17:20
wow....ce vede omul si ce retine........ dar Europe ala e tara? how about Middle East Republic? Si United States of Asia ?

Grinco
21st April 2009, 19:02
Pai multi americani traiesc cu impresia ca Europa e tara:D

rob_din
21st April 2009, 19:53
Una vroia sa ajunga vicepresedinte si credea ca Africa e o tara

Sorin Blaj
21st April 2009, 20:17
Departamentul de Stat al SUA a inclus statul Texas intr-o lista a tarilor straine vizitate de catre sefa diplomatiei americane, Hillary Clinton :happy:happy:happy:happy

http://img24.imageshack.us/img24/5732/image20090418560929941e.jpg (http://img24.imageshack.us/my.php?image=image20090418560929941e.jpg)

Si tu iei in serios stiri scrise de tampiti carora li s-a pus in fata o tastatura?

resita
21st April 2009, 20:24
Sorin, nu am luat in serios doar am vrut sa arat ca si "dincolo" se greseste :evil::evil::evil:

newcool
21st April 2009, 21:19
cand se destrama USA,o sa se federalizeze si Romania...adica never ever.:)

J.Bond
22nd April 2009, 00:53
nu stiu daca este mai comic decat o tara in care presedinte a fost iliescu....de 2 ori.....

Corect si trist totodata. :( Bine ca Romania a scapat de Ilici.:ok:

Departamentul de Stat al SUA a inclus statul Texas intr-o lista a tarilor straine vizitate de catre sefa diplomatiei americane, Hillary Clinton :happy:happy:happy:happy

http://img24.imageshack.us/img24/5732/image20090418560929941e.jpg (http://img24.imageshack.us/my.php?image=image20090418560929941e.jpg)

Asta e de amuzament.:)

trejo
25th April 2009, 01:13
Pe tot cuprinsul Americii, un număr semnificativ de comunități și orașe au început să tipărească propriile monede, dorindu-și nici mai mult nici mai puțin decât detronarea dolarului.
Obiectivul este dublu pentru că în timp ce numărul șomerilor nu încetează să crească, iar banii sunt din ce în ce mai rari, trebuia creată o nouă monedă de schimb pentru încurajarea economiei locale. Astfel că indivizii formează rețele în care noile monede vor fi utilizate.
Practica nu este una cu totul nouă. În timpul Marii Depresii, comunitățile confruntate cu falimentul băncilor locale au trebuit să creeze monede noi pentru a încuraja consumul local.
Astăzi, dată fiind criza economică, fenomenul cunoaște o amploare neașteptată.
În urmă cu doar câteva zile, o bancă locală s-a angajat deja să accepte Plenty în Pittsboro (Carolina de Nord) dându-i acestei monede o putere pe care nici nu visa să o aibă vreodată. În Massachusetts, există 12 bănci care acceptă BerkShares, având o rată de schimb cu dolarul de 1 la 95 de cenți. Mai mult de 370 de magazine locale au aderat la acest sistem care a fost creat în urmă cu doi ani și care se dezvoltă pe zi ce trece. La ora actuală există 2,3 milioane de BerkShares puși în circulație în magazine, restaurante și supermarketuri.:cool:

Bancaru
25th April 2009, 16:26
Am intrebat un american despre chestia asta, nu auzise, dar mi-a povestit despre o furtuna prin Tennessee mult mai de interes.
Explicatia e legata de Obama si de unele decizii ale sale. Plus de culoarea pielii. Asta este... A, sa nu uit - plus 2 subiecte fierbinti, homosexualii si avorturile. A, si inca ceva, foarte important: Obama a declarat ca America nu e o tara crestina. Asta iar doare in State. Dar ei sunt americani, sunt mandri de asta. Ce fac aia sunt chestii izolate si asa o sa ramana.

Sorin Blaj
25th April 2009, 16:37
Peste tot in lume exista idioti care se baga in seama pentru a atrage atentia.

JJ
26th April 2009, 01:56
Tocmai i-a invadat si pe ei gripa porcina din Mexic.

Bancaru
1st May 2009, 23:30
Se baga in seama ca scroafa.