PDA

View Full Version : Etapa 9: Vaslui - Poli Iasi



starsteel
21st September 2006, 11:58
Duminica, 24 septembrie, Vaslui - Iasi ora 17.00 Telesport

Discutii despre partida inainte si dupa meci, aici.

noir_desir
21st September 2006, 13:06
Ar cam fi timpul pentru a doua victorie in deplasare pentu Poli. Un 0-1 e de ajuns.

m8k
21st September 2006, 14:38
Vasluiul rescrie istoria editiei trecute, cu o exceptie, nici in retur nu se va redresa.Deci rezultatul final 0-2!

B0gdaaaN
21st September 2006, 15:08
meci de 1x2...vasluienii sunt in foame de puncte si ne va fi greu sa invingem la Vaslui...sper totusi sa se mobilizeze baietii nostri si sa invingem

Cristian
21st September 2006, 16:42
Chiar nu stiu ce sa zic despre acest meci. Votez X.

cap
21st September 2006, 17:55
meci de 2 hai poli

Cra10veanu
21st September 2006, 20:26
derby istoric de divizia B

DanielAndrei
21st September 2006, 20:32
e un meci normal pt noi...meciurile tari vin dupa cel de duminica. Nu fusei ieri acasa, ce facura oltenii?

six
21st September 2006, 20:43
derby istoric de divizia B:happy :happy :happy aha....:ras-plans: :ras-plans: :ras-plans:

*Coco*
21st September 2006, 20:46
Lol ce derby ma ca Vaslui s-au infintat acum 4-5 ani:happy

Cra10veanu
21st September 2006, 20:53
e un meci normal pt noi...meciurile tari vin dupa cel de duminica. Nu fusei ieri acasa, ce facura oltenii?

fusei azi/ieri am fost :headbang: bate vasluiu c-are nevoie de puncte.

noir_desir
21st September 2006, 20:53
daca pentru unii "istoria" inseamna 3 ani, atunci e clara treaba. In plus, nu-l consider un derby. Un derby e un meci intre doua echipe apropiate ca valoare/palmares. Derby-urile moldovenesti au loc intre Poli Iasi, FCM Bacau si Otelul Galati.

be@
21st September 2006, 21:11
derby istoric de divizia B

Aoleu... Stai sa vezi ce derby o sa faceti voi cu Pandurii la anul. Dupa ce ca sunteti rusinea Ligii, echipele isi fac golaverajul cu voi, mai aveti tupeu sa comentati? Mie mi-ar fi rusine. Zau.
Pronostic : 2, normal. :P

tchibos
21st September 2006, 21:14
meci de orgolii intre cele doua echipe cu deznodamantul clar 2 solist

*Coco*
21st September 2006, 21:17
Ma faceti-ma si pe mine sa inteleg ce derby Moldovenesc ce meci de orgolii este acesta:ras-plans: :ras-plans: :ras-plans: Vaslui e infintata acuma 4-5 ani
E un meci ca oricare altul in care Vaslui ia bataie:D

proVaslui
21st September 2006, 21:18
Ma doare sufletul, dar cred ca o sa fie 2.

be@
21st September 2006, 21:19
Ma faceti-ma si pe mine sa inteleg ce derby Moldovenesc ce meci de orgolii este acesta:ras-plans: :ras-plans: :ras-plans: Vaslui e infintata acuma 4-5 ani
E un meci ca oricare altul in care Vaslui ia bataie:D



Pai ei il considera derby, nu noi. Cand vine Iasu' sa joace la Vaslui, e sarbatoare. :D

Cra10veanu
21st September 2006, 21:22
Pai ei il considera derby, nu noi. Cand vine Iasu' sa joace la Vaslui, e sarbatoare. :D

e sarbatoarea voastra, erau sa va omoare anul trecut :D ce m-ai spart cand vine Iasu...mare echipa..de pluton :D

proVaslui
21st September 2006, 21:25
Pai ei il considera derby, nu noi. Cand vine Iasu' sa joace la Vaslui, e sarbatoare. :D

Hai ca te-aliniti :ciocan:

AxinTe
21st September 2006, 21:29
bate Iashu` :)

Bergero
21st September 2006, 21:34
In mod normal Iasiul un are cum sa piarda acest meci!! Dar ce mai e normal in fotbalul de la noi??

WOLF_ULTRAS
22nd September 2006, 00:46
Derby moldav ....iar se lasa cu bataie intre astia.... VREAU sa bata iasiu cu 3-0 vaslui inapoi in seria II acolo unde ai este locul

hamsterutz
22nd September 2006, 01:05
e sarbatoarea voastra, erau sa va omoare anul trecut :D ce m-ai spart cand vine Iasu...mare echipa..de pluton :D

si craiova ce e? echipa cu care faci pct...

ce sa bata aia ma?ca anu trecut au aruncat numa cu pietre si ne invitau pe noi care jucam in deplsare sa venim peste ei in tribuna....daca nu stii taci :D

DanielAndrei
22nd September 2006, 08:36
si craiova ce e? echipa cu care faci pct...



...si golaveraj :evil: :evil:

Zauri
22nd September 2006, 10:18
Ma faceti-ma si pe mine sa inteleg ce derby Moldovenesc ce meci de orgolii este acesta:ras-plans: :ras-plans: :ras-plans: Vaslui e infintata acuma 4-5 ani
E un meci ca oricare altul in care Vaslui ia bataie:D

Te admir ca inca mai ai tupeu sa mai postezi dupa ce echipa ta favorita ia bataie de la 4 goluri in sus.Trebuie sa ai tarie de caracter.Bravo.Acum sa revin si sa te lamuresc.Vaslui are echipa de fotbal inca de pe timpul lui Ceausescu numai ca a jucat atat in C cat si in B.In anul 2001 Adrian Porumboiu ia echia din divizia C ii schimba numele din Sportul Municipal Vaslui in FC Vaslui si asa se "naste" echipa.Iasu daca vrei sa-ti reamintesc pana acu 2-3 ani era si prin C si prin B iar noi eram in acceasi serie cu ei.Din C(unde erau amandoua echipe) in B a promovat Iasu in detrimentul Vasluiului .Iar in A prima echipa a fost Iasu IAr apoi Vasluiul.
Sper ca te-am lamurit:ok:

*Coco*
22nd September 2006, 10:22
Aha ms
Deci atunci deryul asta de pe vremea cand amblele echipe erau in C:D

Zauri
22nd September 2006, 10:27
Pai ei il considera derby, nu noi. Cand vine Iasu' sa joace la Vaslui, e sarbatoare. :D

Pai am si eu cateva intrebari:daca voi nu il considerati derby de ce veniti cu zeci de autocare la Vaslui ????De ce cand vine Vasluiul la Iasi va pregatiti cu coregrafii(fie vb intre noi penibile) care mai de care????De ce cand jucati cu Galati sau cu Ceahlaul nu va deplasati asa numerosi ca distanta nu e asa mare????Sunt curios cati veti veni duminica la meci :mda: ??? Iar tu duduie be@ (esti fana ciobanului???)nu mai vb asa ca esti in necunostiinta de cauza.Faci parte din gruparea aia jalnica a suporterilor de gen feminin din Iasi????:headbang:

Zauri
22nd September 2006, 10:32
Aha ms
Deci atunci deryul asta de pe vremea cand amblele echipe erau in C:D

Exact De prin C a inceput.E un meci cu o incarcatura psihica mai deosebita/hello cum le pace iesenilor sa creada desi duminica iar vor veni toti copii din iasi la meci.iasu acu e pustiu pt ca cei din galerie (majoritatea studenti de prin bacau suceava galati sunt in vacanta) nush cati vor veni duminica la meci

nr.zece
22nd September 2006, 11:02
daca iesenii se respecta 2 solist

crissis
22nd September 2006, 11:13
Meci de 2 solist .:yeah:

Hard
22nd September 2006, 12:38
bate vasluiul sa urce vreo 2-3 locuri si in clasament

Aurel.D
22nd September 2006, 13:03
meci care nu poate fi decat x2

noir_desir
22nd September 2006, 14:33
De ce cand jucati cu Galati sau cu Ceahlaul nu va deplasati asa numerosi ca distanta nu e asa mare????Sunt curios cati veti veni duminica la meci :mda: ???
In primul rand, de la Iasi la Galati sunt vreo 200 km, pe cand de la Iasi la Vaslui 65...e o diferenta. Apoi, nu am avut ocazia sa facem o deplasare la Piatra Neamt, pentru simplul fapt ca atunci cand noi eram in B ei erau in A si invers. Si ca sa te conving ca nu numai la Vaslui vin multi ieseni, iti amintesc de meciul FCM Bacau - Poli Iasi de sezonul trecut. Nu vad de ce e rau ca multi ieseni fac deplasarea la Vaslui, asta ar trebui sa ne bucure pentru cu dovedeste ca multi tin cu echipa locala si au interesul sa mearga si in deplasari. Pe de alta parte, trebuie sa-ti dau dreptate, multi indivizi ieseni a caror varsta medie nu depaseste 15 ani, da, considera acest meci un derby. Eu unul nu vad de ce, cu toate ca daca tot vor unii sa existe rivalitate intre echipele din zona Moldovei, ar fi trebuit sa aleaga pe FCM Bacau sau pe Otelul Galati, doua echipe/orase care se vad mult mai des pe harta decat Vasluiul.
Sa nu crezi ca studentii de prin alte orase din Moldova tin cu Poli. Ar fi extraordinar sa fie asa. Majoritatea tin cu SDR, e evident pentru ca atunci cand joaca echipele bucurestene la Iasi, peluza rezervata adversarilor e plina... si nu e plina numai cu bucuresteni. Si ca sa inchei, de ce ti se pare jalnic faptul ca avem si o grupare de fete?

bizarr
22nd September 2006, 15:18
incepe fiestaaa

Zauri
22nd September 2006, 16:04
In primul rand, de la Iasi la Galati sunt vreo 200 km, pe cand de la Iasi la Vaslui 65...e o diferenta. Apoi, nu am avut ocazia sa facem o deplasare la Piatra Neamt, pentru simplul fapt ca atunci cand noi eram in B ei erau in A si invers. Si ca sa te conving ca nu numai la Vaslui vin multi ieseni, iti amintesc de meciul FCM Bacau - Poli Iasi de sezonul trecut. Nu vad de ce e rau ca multi ieseni fac deplasarea la Vaslui, asta ar trebui sa ne bucure pentru cu dovedeste ca multi tin cu echipa locala si au interesul sa mearga si in deplasari. Pe de alta parte, trebuie sa-ti dau dreptate, multi indivizi ieseni a caror varsta medie nu depaseste 15 ani, da, considera acest meci un derby. Eu unul nu vad de ce, cu toate ca daca tot vor unii sa existe rivalitate intre echipele din zona Moldovei, ar fi trebuit sa aleaga pe FCM Bacau sau pe Otelul Galati, doua echipe/orase care se vad mult mai des pe harta decat Vasluiul.
Sa nu crezi ca studentii de prin alte orase din Moldova tin cu Poli. Ar fi extraordinar sa fie asa. Majoritatea tin cu SDR, e evident pentru ca atunci cand joaca echipele bucurestene la Iasi, peluza rezervata adversarilor e plina... si nu e plina numai cu bucuresteni. Si ca sa inchei, de ce ti se pare jalnic faptul ca avem si o grupare de fete?

Ai omis sa-mi raspunzi la intrebare.De ce la meciurile cu vaslui va deplasati si 10 autocare si cu tren coregrefii f interesante (pt voi) meciului cu Vasluiul i se dedica 8 9 pagini pe forumul politehnicii. Pt voi asta e un derby indiferent cat veti nega.Am spus si o mai spun astept sa vad cati veti veni la meci

vandal
22nd September 2006, 19:02
Bre vasluienilor bre...nu va mai credeti atat de importanti ca nu sunteti. Voi ii considerati rivali pe orice suporteri, indiferent de echipa pe care o sustin. Dovada: la fiecare meci in Vaslui iese cu bataie...sau se incearca. Iar despre "rivalitatea" cu Iasul, lasati-o mai moale ca nu o sa va comparati niciodata cu ei (la niciun capitol) si voi stiti asta dar nu vreti sa recunoasteti. E "frumoasa" galeria voastra, dar cand veti invata sa fiti si fair-play, cand veti scanda DOAR pentru echipa favorita atunci veti fi si respectati...De cine? De cine vreti voi cel mai mult ;) Va doresc tot binele din lume si nu o luati in nume de rau. :P
Iar despre meci: VICTORIE POLITEHNICA IASI (ca de obicei :D).

Bergero
22nd September 2006, 19:11
Ai omis sa-mi raspunzi la intrebare.De ce la meciurile cu vaslui va deplasati si 10 autocare si cu tren coregrefii f interesante (pt voi) meciului cu Vasluiul i se dedica 8 9 pagini pe forumul politehnicii. Pt voi asta e un derby indiferent cat veti nega.Am spus si o mai spun astept sa vad cati veti veni la meci

Simplu - pt ca Vasluiul e aproape si e una din ocaziile de a o vedea pe Poli in deplasare fara prea mari ,,gauri'' in buget. Dar deja ti s-a explicat mai sus! Plus ca Poli are istorie cu mult mai bogata decit Vaslui. Daca ar fi fost derby atunci cuvintul de ordine ar fi fost traditie, or inainte de 2000 nu stiu cite meciuri Vaslui- Iasi au avut loc si asta pt ca Vasluiul pur si simplu nu aveau echipa sau era prin C sau judeteana, in timp ce Iasiul a cunoscut multi ani (pina in 1984-85 constant apoi cu un sezon 94-95) gustul diviziei A.

m4st3r
22nd September 2006, 19:35
poli iasi...castiga :D

noir_desir
22nd September 2006, 19:44
Ai omis sa-mi raspunzi la intrebare.De ce la meciurile cu vaslui va deplasati si 10 autocare si cu tren coregrefii f interesante (pt voi) meciului cu Vasluiul i se dedica 8 9 pagini pe forumul politehnicii. Pt voi asta e un derby indiferent cat veti nega.Am spus si o mai spun astept sa vad cati veti veni la meci

Nu am omis nimic. Ti-am zis ca nu vad nimic rau in a merge la Vaslui cu 10 autocare, care, a propos, sunt doar 7. Si ti-am dat dreptate cand am spus ca multi pustani ieseni considera meciul asta un derby (si chiar nu stiu de ce, nu am avut niciodata nimic de impartit cu voi, iar de la confruntarile din diviziile C si B de acum cativa ani noi am iesit castigatori... asa ca nu vad de unde atata ura), dar e usor sa se spele creierele alora mai "fragezi". Probabil au vazut si ei ce faceau stelistii, dinamovistii, rapidistii la meciurile directe, si, din cauza a prea multa adrenalina, au simtit nevoia sa aiba "un partener de discutie". Daca intrebi pe astia cat a fost scorul la meciul Poli-Vaslui din 2002 (divizia C), nu multi ar sti sa-ti spuna ca 4-0. In schimb, cei care au o anumita "vechime" in a fi suporteri ai lui Poli (si nu sunt putini), care au prins sezonul 94-95 in divizia A, sau alte cateva sezoane din anii '90 in divizia B, iti zic eu ca n-au o treaba cu Vasluiul.
Deci, eu nu am spus ca multi (si ieseni si vasluieni) nu-l considera un derby (deja a inceput sa ma plictiseasca termenul asta), am spus doar ca eu nu-l consider un derby...pentru mine, un derby inseamna altceva. Cat despre coregrafii, nu vad de ce tot spui ca au fost "foarte interesante", adica sa inteleg penibile. Eu unul nu fac parte din galerie, deci nu e raspunderea mea. Dar, ca simplu spectator, nu mi s-au parut deloc penibile. Singura chestie penibila a fost ca la un meci (nu mai stiu care exact), pe un banner de-al nostru scria ceva ce cuprindea verbul "a fi" la perfect compus... si unii "destepti" ieseni au scris "a-ti fost" in loc de "ati fost". Zi tu de ce ti se par penibile, sa stiu si eu...

DanielAndrei
22nd September 2006, 20:36
meciului cu Vasluiul i se dedica 8 9 pagini pe forumul politehnicii.
la fiecare meci se scriu pagini multe, si cu timisoara si cu craiova s-a scris

Corozivu
22nd September 2006, 22:35
FC Vaslui - Policlinica Iasi, ar trebui sa fie un meci fara istoric, ar trebui sa castige Iasul.
Discutia daca e derby sau nu e penibila, notiunea de derby poate fi folosita intre echipe ce reprezinta orase de acelasi calibru, singurele derby-uri pe care le disputa Poli sunt cele cu echipe din Bucuresti, Timisoara, Constanta, Cluj (nu neaparat in ordinea asta) restu mai aveti de crescut ca sa va comparati cu Iasul.

be@
22nd September 2006, 23:59
Exact De prin C a inceput.E un meci cu o incarcatura psihica mai deosebita/hello cum le pace iesenilor sa creada desi duminica iar vor veni toti copii din iasi la meci.iasu acu e pustiu pt ca cei din galerie (majoritatea studenti de prin bacau suceava galati sunt in vacanta) nush cati vor veni duminica la meci


O sa aveti o supriza. Vom fi mai multi decat data trecuta. Pentru ca acum meciul se joaca duminica, si mai multi oameni sunt liberi, iar data trecuta, daca imi amintesc bine, s-a jucat vineri. Galeria va fi mare, va spun de pe acum.

hamsterutz
23rd September 2006, 01:19
ma abtin la comentarii fata de legionaru si ii spun doar atat ... daca ne-ar da clubul vostru mai multe locuri am fi mai multzi ca voi, asa o sa fim 700-800 cred...

meciul cu vaslui nu e un derby la capitolul echipe intotdeauna a fost un derby la capitolul spectacolului din peluze....fiecare acum o sa sutina ce vrea....ca uni au fost mai buni ca altzi au fost mai buni....imp e ca a fost spectacol si nu stiu multe meciuri inafara de derby-urile din capitala si poli uta si u cluj cfr unde este asa....de fapt nu cred ca exista vreounu. (faru dinamo, craiova dinamo si altele le-am inclus la derby-urile din capitala)

in teren cred ca o sa castigam, cel putin sper....vasluiul a ramas fara 2 oameni imp haisan si croitorul....acuma sa vedem....niciodata sa nu te joci cu ambitia....

in tribune se va face o coregrafie comuna impotriva abuzurilor jandarmilor

iar restu o sa vedem la meci .... ne vedem la meci....

P.s. care merge la meci sa lese acasa injuraturile!!!

B0gdaaaN
23rd September 2006, 01:59
Fotbal
Linişte īnaintea confruntării FC Vaslui – Poli Iaşi



Numit pretenţios de către unii drept un derbi al Moldovei, meciul de mīine, de pe Municipalul vasluian (ora 17), este aşteptat cu mai puţin interes decīt de obicei de fanii echipei lui Gigi Mulţescu.

La casele de bilete ale stadionului nu mai era nici o aglomeraţie, iar īn oraş nimic nu anunţa că pe 24 septembrie va avea loc un duel īntre grupările celor două judeţe vecine.

Bilete prea scumpe

"Nu ştiu dacă vom merge la meci", susţin unii dintre microbiştii lui FC Vaslui. Īn schimb, galeria gazdelor promite spectacol īn tribune. "Avem pregătite mai multe surprize pentru ieşeni. Nu le dezvăluim deocamdată. Veţi vedea la meci", au afirmat liderii galeriei. Şi ieşenii vor fi īncurajaţi din tribune de proprii fani, īn număr de circa 600, care vor intra gratuit pe stadion, īn baza unei reciprocităţi īntre cele două cluburi. O parte dintre suporteri se va deplasa la Vaslui cu şapte autobuze, care vor pleca din faţa Sălii Polivalente ieşene la ora 14.30.

Probleme de lot īn ambele tabere

Antrenorul vasluienilor, Gigi Mulţescu, se confruntă cu grave probleme de efectiv, nu mai puţin de şase jucători fiind indisponibili: S.Frunză, Sabou, H.Popa, Nachtailler, M.Doboş şi Mardare. Ultimul a reluat pregătirea fizică şi are şanse de a prinde măcar lotul de 18 pentru meciul cu Iaşul. "Dacă medicul dă OK-ul, atunci Mardare va face parte din lot. Sīntem descoperiţi, dar īn acelaşi timp am ajuns īntr-o situaţie fără ieşire. Cele mai mari probleme le avem la nivelul fundaşilor centrali. Cīnd nu merge nimic, toate se termină prost. Sper să trecem peste aceste probleme cīt mai rapid", a declarat Mulţescu. Cei trei jucători dispăruţi de la echipă după īnfrīngerea cu Dinamo – M.Croitoru, Jovanovic şi Hăisan – nu vor face parte din lot. "Vor fi sancţionaţi conform Regulamentului de Ordine Interioară, discutat inclusiv cu jucătorii. Păcat că s-a ajuns aici; mai ales că noi am fi dorit să stingem conflictul īnaintea meciului cu Poli", a declarat preşedintele FC Vaslui, Octavian Apetrei. Forţat de accidentările stoperilor, antrenorul Mulţescu s-a văzut nevoit să-l legitimeze īn ultimul moment pe portughezul Nuno Gomez, care a susţinut probe la echipa vasluiană īn vară. Nici oaspeţii nu pot alinia cea mai bună garnitură, mai vechilor indisponibili alăturīndu-li-se după disputa cu UTA mijlocaşul Onofraş. Ceva şanse de a fi recuperat are, īn schimb, Gavatorta, care īn ultimele două zile s-a pregătit cot la cot cu coechipierii săi. "Jucăm doar pentru cele trei puncte, starea de spirit care predomină īn vestiar fiind optimismul. Sīntem bine motivaţi şi sper să nu mai facem greşeli, precum cea a lui Buta, din partida de la Craiova", a menţionat Ioan Cīmpeanu, antrenorul portarilor Politehnicii.

Vasluieni, condamnaţi să cīştige

Meciul cu Iaşul este considerat unul capital de către oficialii gazdă. O eventuală victorie a formaţiei lui Gigi Mulţescu ar mai ridica moralul jucătorilor, antrenorul fiind de părere că echipa se află īn creştere de formă. Īnfrīngerea de la Bistriţa nu este considerată drept un capăt de ţară, din cauza oboselii acumulate de fotbalişti, neobişnuiţi să susţină meciuri la distanţă de doar patru zile. "Partida cu Poli se anunţă foarte grea, deoarece Iaşul este una dintre grupările omogene, foarte mature ale Ligii I. Īncercăm, īnsă, să ne adunăm, pentru a prezenta o formulă care să se bată pentru victorie", a declarat tehnicianul "galben-verzilor".

De partea cealaltă, oaspeţii, prin vocea preşedintelui Sorin Boca, cred că īntīlnirea de mīine va fi extrem de dificilă, oficialul ieşean fiind de părere că vasluienii vor da totul pentru a obţine toate cele trei puncte. "Ştim că au probleme mari de efectiv, dar sigur vor īncerca să ne īnvingă. Sperăm, īnsă, să continuăm pasa bună din ultima vreme şi, de ce nu?, să ne īntoarcem victorioşi. Mizez pe mobilizarea totală a băieţilor, care sīnt capabili să abordeze disputa cu Steaua, de săptămīna viitoare, de la plus 5 la •adevăr+. Ce mai, ar fi excelent pentru moralul lor, īn perspectiva seriei infernale care ne aşteaptă, un succes la Vaslui", a precizat Boca.

"Toate sīnt īn favoarea noastră"

Catalogat īn mod exagerat derbi de către vasluieni după confruntările celor două echipe din ultimii cinci ani, atīt īn eşaloanele inferioare, cīt şi pe prima scenă, jocul de mīine este mult mai important pentru gazde. Oaspeţii au luat foc atunci cīnd au fost īntrebaţi dacă disputa īşi merită catalogarea de derbi al Moldovei. "Care derbi, domnule? Nici un derbi! Cum să poată fi considerat derbi cīnd palmaresul formaţiilor din cele două oraşe este complet diferit? Noi avem tradiţie pe prima scenă, unde vasluienii au ajuns, după mari eforturi, abia acum un an... Şi statistica este īn favoarea noastră, şi forma sportivă din momentul de faţă, şi situaţia din clasament. Asta nu īnseamnă că vom trata partida cu lejeritate, ci promitem să facem tot ce ne stă īn putinţă pentru a cīştiga şi de această dată", susţine conducătorul executivului ieşean, Sorin Boca.



evenimentul

Rocko
23rd September 2006, 08:48
Nu se televizeaza!
Conform programarii initiale, partida SC Vaslui - Poli Iasi trebuia transmisa in direct de Telesport. Din nefericire, partida nu va mai fi televizata. Meciul Pandurii Tg. Jiu - FC National, care era programat simbata, la ora 17,00, a fost aminat pentru a doua zi, la aceeasi ora cu asa-zisul derby moldovean. Desi intilnirea de la Vaslui pare mult mai interesanta, Telesport va transmite in direct meciul de la Tg. Jiu.


inca o dovada ca vom fi in numar cat mai mare... FORTZA POLI IASI

STEELMAN
23rd September 2006, 09:41
bate vaslui

Ammadeus
23rd September 2006, 10:27
vii tiermina vasluiu, mosier porumbacu vii cumpara pi totzi!

ce_bine_e
23rd September 2006, 10:31
ne bate vs :evil: :evil: :evil:
hai sictir

grande
23rd September 2006, 11:44
bat moldovenii :happy ,deci pronostic 1 2

fc_vaslui
23rd September 2006, 15:32
Fc Vaslui -Poli Iasi nu este un derby avand in vedere palmaresul celor 2 echipe dar acest meci are o incarcatura speciala de fiecare data cand cele 2 formatii se intalnesc ...pt ca suporterii lor creeaza o atmosfera foarte frumoasa la fiecare meci fie ca se joaca la Vs fie la Is ..........
cele 2 galerii vor avea mesaje la fel impotriva abuzurilor Jandarmeriei Romane......iar galeria echipei Fc Vaslui va pregati o coregrafie de zile mari ......cum a facut la fiecare meci dintre cele 2 echipe

Seldon
23rd September 2006, 15:46
Meci de 2.
"Incarcatura speciala" confirma observatia ca intotdeauna vecinii se dusmanesc mai tare intre ei decat se dusmanesc cu rivalii de prin alte parti.
Mesajul adresat jandarmilor ar trebui sa le aminteasca sa pastreza ordinea, nu sa o tulbure ei insisi.

B0gdaaaN
23rd September 2006, 15:54
FC Vaslui: Zolna - I. Voicu, Buhus, L. Ivan, Cornea - St. Apostol, Ljubinkovic, Madar, Gheorghiu - Buhaescu, Bukvic.
Politehnica Iasi: Branet - Toma, Bernard (Ciobanu), Onut, Bordeanu - Buta (Tincu), Iurisniti (Gavatorta), Saric, Sfirlea - Cernoch, Bilba.
Arbitri: V. Berbecaru - A. Onita, D. Birgauanu. Nu este exclus ca Victor Dan Berbecaru sa fie schimbat in ultimul moment. Din informatiile pe care detinem, acesta nu a primit nota de trecere, in urma prestatiei sale de la meciul Rapid - FC Arges.
Observatori: A. Popescu, M. Nesu.
Nu se televizeaza!
Conform programarii initiale, partida SC Vaslui - Poli Iasi trebuia transmisa in direct de Telesport. Din nefericire, partida nu va mai fi televizata. Meciul Pandurii Tg. Jiu - FC National, care era programat simbata, la ora 17,00, a fost aminat pentru a doua zi, la aceeasi ora cu asa-zisul derby moldovean. Desi intilnirea de la Vaslui pare mult mai interesanta, Telesport va transmite in direct meciul de la Tg. Jiu.


Boca e constient insa de orgolii, asa ca a cerut jandarmilor din Iasi sa insoteasca cele 7 autobuze ce vor pleca duminica, de la ora 14.30, din fata Salii Polivalente, spre Vaslui. "Cei 600 de suporteri ai nostri care estimam sa fie prezenti la meci si care vor intra liber, pe baza de reciprocitate, vor fi insotiti de jandarmi ieseni. Am inteles ca si gazdele au luat masuri suplimentare de siguranta, asa ca speram sa nu se mai repete incidentele din sezonul trecut" , a spus Boca.

crissis
23rd September 2006, 16:43
La Vaslui ne vom impune lejer 0-3 .
Pronostic 2
HAI POLI IASI

be@
23rd September 2006, 21:27
Avancronica meciului:

Care derby?

Echipa Poli Iasi va intilni miine, de la ora 17.00, in deplasare, formatia SC Vaslui, intr-un meci contind pentru etapa a IX-a a Ligii I.

Presedintele clubului Poli Iasi, Sorin Boca, a declarat ieri ca nu poate vorbi despre un derby intre Iasi si Vaslui. „Am auzit si eu ca vasluienii privesc acest meci ca pe un derby. Poate din punctul lor de vedere asa o fi! Daca privim istoria fotbalistica a celor doua orase, nu cred ca se poate vorbi despre asa ceva! Este un joc la fel ca oricare altul, in care sint ambii mai mari sau mai mici“, a spus Sorin Boca. Oficialul iesean a precizat ca se asteapta la o victorie, deoarece pentru ieseni urmeaza meciuri grele in urmatoarele etape: „Ne asteapta o partida destul de grea, in fata unei echipe care nu a a acumulat prea multe puncte pina acum. Am inteles ca au si ceva probleme intre conducere si jucatori, dar asta este problema lor. Pe noi ne intereseaza doar cele trei puncte puse in joc, deoarece urmeaza sa intilnim cele trei forte ale campionatului: Steaua, Dinamo si Rapid. Altul ar fi moralul jucatorilor inaintea partidei cu Steaua, din etapa viitoare, daca am avea +5 la adevar! Eu am incredere in jucatorii nostri si sint convins ca nu vom mai repeta greselile din ultimele deplasari!“ Aceeasi idee a fost sustinuta si de jucatorul Adrian Toma, care a spus ca nu se pot pune in balanta rezultatele fotbalistice obtinute de Iasi si Vaslui de-a lungul timpului. „Nu este un meci special, asa cum doresc vasluienii sa lase impresia. Pentru noi conteaza doar duelurile cu granzii campionatului, in rest sint doar simple meciuri de campionat si nimic mai mult. In aceasta ultima categorie intra si disputa de duminica. Daca e sa ne luam dupa rezultatele directe din ultimii ani, nu cred ca se poate compara Vasluiul cu Iasul! E adevarat ca ei adus multi jucatori cu nume in ultimii doi ani, dar noi sintem o trupa omogena si cred ca acesta este atuul nostru!“, a spus Adrian Toma.

Peste 1.000 de ieseni la meci

Referitor la probleme de arbitraj din ultima perioada, Boca a spus ca nu crede ca vina le apartine in totalitate cavalerilor fluierului: „Noi n-am avut probleme cu arbitrii pina acum si nu am acuzat arbitrajul nici cind am pierdut. Discutiile aparute in ultima perioada se datoreaza presiunii pe care o pun anumiti conducatori de cluburi si comportamentului unor jucatori. Eu nu cred ca sint arbitri corupti. Eu, unul, nu stiu!“ In alta ordine de idei, clubul iesean va pune la dispozitia suporterilor sase autobuze pentru deplasarea la Vaslui. „In urma unui protocol incheiat cu vasluienii, vom fi sustinuti la partida de duminica de cel putin 600 de fani. Suporterii vor pleca duminica, la ora 14.30, din fata Salii Polivalente, din Iasi, dar sint convins ca foarte multi ieseni vor veni la meci cu masinile personale, data fiind distanta mica dintre cele doua orase“, a incheiat Sorin Boca. Partida de la Vaslui va fi condusa la centru de Augustus Constantin, ajutat la cele doua linii de Aurel Onita si Dumitru Bargaoanu, in timp ce Aurelian Bogaciu va fi rezerva. Observatori au fost delegati Alexandru Popescu si Mircea Nesu.

wer
24th September 2006, 01:05
bat moldovenii :happy ,deci pronostic 1 2

mda:o:

ddaannyy
24th September 2006, 08:40
Poli trebuie sa faca un meci bun, de moral, la Vaslui. Asta pt. ca vine steaua si e mai complicat :).Bafta baieti!

Pepsi-Cola
24th September 2006, 11:05
Poli Iasi bate cu 2-1 ~!~!

Zauri
24th September 2006, 11:22
Duel continuat în Liga I
Iata ca am ajuns si în divizia A, unde cele doua echipe s-au întâlnit din nou. În turul sezonului trecut, la Iasi, vasluienii s-au prezentat destul de bine. În sectorul ocupat de cei aproximativ 1000 de suporteri care au facut deplasarea, la primul fluier al arbitrului, a fost afisata o coregrafie destul de reusita: o pânza cu un suporter ce tinea fularul "galben-verde" deasupra capului, completata pe margini cu cartoane în culorile clubului si însotita de mesajul: "În orice zi... în orice clipa... Alaturi de echipa". Iesenii au replicat doar cu role si confetti.
Cum era si de asteptat, returul trebuia sa fie unul de foc. Disputa suporterilor a început cu mult înaintea meciului când, câtiva ieseni au venit într-o noapte la Vaslui si au mâzgalit o stema a clubului vasluian desenata pe un zid, actiune ce a facut ca sa creasca tensiunea partidei, care si asa era destul de mare. În ziua meciului, strazile din Vaslui erau pline de politisti, numarul acestora crescând pe masura ce se apropia meciul, la un moment dat facându-si aparitia chiar si DPIR care aveau în dotare pusti. Pe strazi nu au existat incidente, poate si din cauza ca suporterii ieseni au fost tinuti la intrarea în oras pâna la ora începerii partidei, din acest motiv sectorul rezervat lor s-a umplut abia prin minutul 20. În primele minute ale partidei, putinii suporteri ai Politehnicii care reusisera sa intre pe stadion au putut vedea la Peluza Nord a Stadionului Municipal Vaslui o coregrafie de zile mari: era scris V A S L U I din cartoane, iar în fata mesajul: "Nu ati fost ca NOI... Nu sunteti ca NOI... N-o sa fiti ca NOI...". Replica iesenilor a întârziat sa apara, ea venind abia prin minutul 25 si a constat într-o pânza pe care erau desenati câtiva "tarani" (destul de aiurea desenati) care discutau între ei: "haide uoi la meci", "mai am doua hectare si venim" însotita de mesajul: "Cu fularul galben verde, mergeti la cules stiulete". Pe tot parcursul meciului, fondul sonor a fost peste media celorlalte meciuri, nu putine fiind momentele când a cântat tot stadionul. Daca pe parcursul primei reprize se auzeau ambele peluze, în cea de-a doua iesenii au lasat-o mai moale, vasluienii dominând cu desavârsire la acest capitol

proVaslui
24th September 2006, 14:02
La ce va referiti cand spuneti cuvantul "derby"? Conform sensului englezesc (fotbalistic vorbind), un "derby" e un meci de fotbal disputat intre doua echipe din acelasi oras sau din aceeasi zona.

cif2004
24th September 2006, 14:52
Ca e sau nu derby, nu conteaza prea mult. Cert esta ca "polistii" lui peste au uitat k atat ei cat si vasluienii au aceeasi varsta... cu echipele actuale. Va reamintesc bai baieti ca acu vreo 5 ani v-ati desfiintat datorita penalizarii cu care trebuia sa evoluati in divizia C si ati facut o noua echipa: Poli Unirea Iasi, pe a carei structura evoluati si in prezent. Daca tot e sa ne laudam cu echipele noastre din "antichitate", va reamintesc ca si Vasluiul a avut prin anii '70 o echipa destul de buna: Viitorul, care se batea la promovare pentru Divizia A.
Asa k ramane derby-ul celor mai noi echipe din Liga I.

B0gdaaaN
24th September 2006, 16:56
stie cineva vreun post de radio unde pot asculta meciul??

gadjod
24th September 2006, 18:07
FC VASLUI-poli iasi 3-1

Vadim
24th September 2006, 18:09
stie cineva vreun post de radio unde pot asculta meciul??
Doar pe radio romania actualitati poate fi.

gadjod
24th September 2006, 18:09
Asta-i echipa ce-o iubim/cu ea mereu noi ne mandrim...asta-i echipa ce-o iubim/cu ea mereu noi ne mandrimm......Cu VASLUI pan la moarte nimic nu ne desparte pentru echipa mea noi mereu voi canta
HAI FC VASLUI:D

paranghele
24th September 2006, 18:14
batem, batem.
forta poli!

gadjod
24th September 2006, 18:15
batem, batem.
forta poli!
batetzi batetzi din palme

gadjod
24th September 2006, 18:22
deja vad ca arbitrii tzin cu iashu...:(((...un gol valabil neacordat:((
HAI FC VASLUI

lucian_iasi
24th September 2006, 18:26
deja vad ca arbitrii tzin cu iashu...:(((...un gol valabil neacordat:((

F bine :D :D :D

Am ramas in 10 :headbang: :headbang: dupa ce Iurisniti a luat 2 galbene in 3 minute :ciocan: :ciocan:

paranghele
24th September 2006, 18:52
...asta-i echipa ce-o iubim/cu ea mereu noi ne mandrimm...... noi mereu voi canta


mai baiete, mai pune mana pe manualul de limba romana. intre 2 meciuri.

lolo_grupa_c
24th September 2006, 18:59
pana la urma cat e scorul?

B0gdaaaN
24th September 2006, 19:01
s`a terminat 1-1 cu un gol anulat "dubios" echipei fc vaslui...cel putin asa scrie in prosport

codrind
24th September 2006, 19:38
s`a terminat 1-1 cu un gol anulat "dubios" echipei fc vaslui...cel putin asa scrie in prosport

Pānă nu vedem (cu toţii) faza cu pricina, NU putem să dăm verdicte! :ok:

Iar dacă este adevărat, trebuie să NE AMINTIM de toate meciurile jucate īmpotriva vasluiului şi de arbitrajele lor.
Poate există o lege NESCRISĂ a compensaţiei! :evil:

B0gdaaaN
24th September 2006, 19:41
mah eu am zis ce au scris cei din prosport...nu am vazut meciul...ei(prosport) mai au obiceiul sa faca niste comentarii total eronate

poliis
24th September 2006, 19:44
Va reamintesc bai baieti ca acu vreo 5 ani v-ati desfiintat datorita penalizarii cu care trebuia sa evoluati in divizia C si ati facut o noua echipa: Poli Unirea Iasi, pe a carei structura evoluati si in prezent.

daca esti asa de bine informat, ia zi-ne si noua cate puncte de penalizare am avut....si la cate punctedistanta am terminat fata de locul 2?

puteam sa jucam si fara sa apelam la acea "chichita", nu ne incurca deloc penalizarea

Zauri
24th September 2006, 19:48
Pānă nu vedem (cu toţii) faza cu pricina, NU putem să dăm verdicte! :ok:

Iar dacă este adevărat, trebuie să NE AMINTIM de toate meciurile jucate īmpotriva vasluiului şi de arbitrajele lor.
Poate există o lege NESCRISĂ a compensaţiei! :evil:

1 N-ai fost la meci
2 Nici nu s-a comentat bine faza si deja aduci scuze penibile
3 Indiferent de faze discutabile tu vei gasi mereu explicatii patetice iar de aici rezulta ca gandesti subiectiv fara nici o urma de corectitudine.
4 Mai lasa-ne ca de suporteri de tastatura suntem satui:headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :no:

Zauri
24th September 2006, 19:50
daca esti asa de bine informat, ia zi-ne si noua cate puncte de penalizare am avut....si la cate punctedistanta am terminat fata de locul 2?

puteam sa jucam si fara sa apelam la acea "chichita", nu ne incurca deloc penalizarea

HOpa dar ati apelat la acea "chichita"??????????????? Pt ca e grav draga suportere daca ati facut asta.

*Coco*
24th September 2006, 20:00
Multescu isi dete DEMISIA DE LA VASLUI asa zisa la TVR 1 acum 1 min

codrind
24th September 2006, 20:41
1 N-ai fost la meci

corect! Şi care-i baiul ???


2 Nici nu s-a comentat bine faza si deja aduci scuze penibile

ASTA am scris

Pānă nu vedem (cu toţii) faza cu pricina, NU putem să dăm verdicte!

Deci care-i scuza??


3 Indiferent de faze discutabile tu vei gasi mereu explicatii patetice iar de aici rezulta ca gandesti subiectiv fara nici o urma de corectitudine.

Păi dacă-s faze discutabile .... să le discutăm . Sau poate tu deţii adevărul absolut! :ciocan:


4 Mai lasa-ne ca de suporteri de tastatura suntem satui

Cică ăsta e forum, unde se intră prin TASTATURĂ ! Dacă tu bagi degetele altundeva.... :jerk:

Un sfat:

Ia un distonocalm şi un dicarbocalm şi un :ciocan: -calm!

:yeah:

noir_desir
24th September 2006, 21:57
Acum am ajuns si eu de la Vaslui... felicitari ambelor echipe pentru rezultat si bafta FC Vaslui pentru evitarea retrogradarii. Cu toate ca arbitrajul a cam fost intr-o singura directie (pro Vaslui), asta nu scuza jocul destul de slab calitativ pe care l-a facut Poli in dupa-amiaza asta... inca doua puncte pierdute aiurea.
Apoi, trebuie salutat faptul ca nici una din cele doua galerii n-a mai scandat trivialitati la adresa celeilalte. Este un inceput bun, am aratat tarii ca si moldovenii pot fi fair-play si civilizati.

be@
24th September 2006, 22:27
Ca e sau nu derby, nu conteaza prea mult. Cert esta ca "polistii" lui peste au uitat k atat ei cat si vasluienii au aceeasi varsta... cu echipele actuale. Va reamintesc bai baieti ca acu vreo 5 ani v-ati desfiintat datorita penalizarii cu care trebuia sa evoluati in divizia C si ati facut o noua echipa: Poli Unirea Iasi, pe a carei structura evoluati si in prezent. Daca tot e sa ne laudam cu echipele noastre din "antichitate", va reamintesc ca si Vasluiul a avut prin anii '70 o echipa destul de buna: Viitorul, care se batea la promovare pentru Divizia A.
Asa k ramane derby-ul celor mai noi echipe din Liga I.


Bai, daca nu stii , mai bine taci, ca te faci de ras. Cand ne-am desfiintat noi? Vorbesti prostii. Am fuzionat cu o alta echipa din judet, tot din C, si am format Poli Unirea.
Iar pentru anul infiintarii Politehnicii Iasi, te invit sa vizitezi site-ul LPF, daca ai vreun dubiu.
In legatura cu meciul: despre golul anulat Vasluiului nu vreau sa ma pronunt, ca nu am vazut bine faza de unde ma aflam. Cert e un lucru: ca gazdele au primit o gramada de lovituri libere in preajma careului ( vezi si golul primit de noi de la 16 m), iar noi de galbene: Iuri (2), Bordeanu, Onut...
Avand in vedere ca am terminat in 9 oameni ( Iuri eliminat, iar Gava accidentat), eu zic ca e bun si un punct. Oricum, Vasluiul n-a jucat rau.

codrind
24th September 2006, 22:59
Cert esta ca "polistii" lui peste au uitat k atat ei cat si vasluienii au aceeasi varsta... cu echipele actuale. Va reamintesc bai baieti ca acu vreo 5 ani v-ati desfiintat datorita penalizarii cu care trebuia sa evoluati in divizia C si ati facut o noua echipa: Poli Unirea Iasi, pe a carei structura evoluati si in prezent.


Stau şi mă întreb: ce dr:drak: vă învaţă acolo în comuna cu statut de orăşel? :mda:
Dacă nu poţi face deosebirea între a fuziona 2 cluburi şi a se desfiinţa, înseamnă că aveţi dascăli la fel de :ciocan: ....nepregătiţi.
Mă rog fiecare cu :headbang: :ciocan: ....slăbiciunile lor.
Despre această idioţenie a desfiinţării, din nou scoate unul PORUMBELUL iar alţii (de aceeaşi teapă) îl halesc cu fulgi cu tot.

Despre meci:
am pierdut puncte cu o echipă mai mult decât modestă. :mad:

cif2004
24th September 2006, 23:23
Stau şi mă întreb: ce dr:drak: vă învaţă acolo în comuna cu statut de orăşel? :mda:
Dacă nu poţi face deosebirea între a fuziona 2 cluburi şi a se desfiinţa, înseamnă că aveţi dascăli la fel de :ciocan: ....nepregătiţi.

Aaaaaaaaaaa... ati fuzionat !!! :rosu:
scuze dragutule, dar fuziune sau desfiintare... e tot una. Si am sa-ti spun si de ce: Astfel s-a pierdut personalitatea juridica si istoria vechiului club, iar noua echipa a fost inregistrata la FRF cu alt statut. :ok:
K ati avut norocul sa nu patiti k aia de la Timisoara care se judeca de vreo 5 ani pt. palmaresul Politehnicii, dupa fuziunea cu Fulgerul (AEK) Bragadiru, e cu totul alta discutie. :jerk:

*Coco*
24th September 2006, 23:31
Anul infiintarii: 1945
Denumiri anterioare ale echipei: ASPI (Asociatia Sportiva Politehnica Iasi 19945-48), CSU (Club Sportiv Universitar 1948-1950), "Stiinta" (1950-1958), CSMS (Club Sportiv Muncitoresc Studentesc 1958-67), "Politehnica" (1967-2001), CS Poli Unirea Iasi din 2001 (prin fuzionarea FC Politehnica cu Unirea)
sursa LPF

area51
25th September 2006, 00:15
meci greu....emotii pe final...am facut deplasarea cu un microbuz platit de mine si amicii mei....la iesire am luat doua pietre in tabla, noroc ca n-au nimerit geamurile...deh... atata stiu sa faca copii lor teribilisti...

altfel....sper ca Vasluiul sa nu pice sa venim si la anul la ei.

Vine steaua! vine jiji si stim ca ne vor face cu arbitrii...

aaaa...Primele 10 minute din meci ambele galerii au tacut in semn de solidaritate cu suporterii stelisti batuti de jandarmi

DanielAndrei
25th September 2006, 08:26
ZIUA de Iaşi a dejucat planurile mârşave ale vasluienilor
Cristian Brăneţ
● Din informaţiile deţinute de cotidianul ZIUA de Iaşi, vasluienii au insistat ca arbitrul meciului cu Poli Iaşi să fie Victor Berbecaru, central care a fost de altfel delegat iniţial la acest joc ● În urma sesizării făcute de ZIUA de Iaşi cum că arbitrul Berbecaru a luat notă sub 7 de la observatorul Ioan Igna etapa trecută, conducerea Politehnicii a solicitat Comisiei Centrale a Arbitrilor (CCA) schimbarea arbitrului ● Până la urmă, la centrul partidei dintre Poli şi FC Vaslui a fost delegat Augustus Constantin, fiul preşedintelui CCA ● FC Vaslui şi Poli Iaşi au remizat, 1-1, într-un joc disputat ieri după-amiază ● Golul ieşenilor a fost marcat de Ionuţ Bîlbă, din penalty, în minutul 40 ● Etapa viitoare, Poli Iaşi va primi vizita echipei campioane, Steaua Bucureşti


Cotidianul ZIUA de Iaşi a reuşit să dejoace planurile mârşave ale vasluienilor, reuşind să determine înlocuirea arbitrului Victor Berbecaru cu Augustus Constantin. Din informaţiile deţinute rezultă că persoane influente din Vaslui au vrut ca jocul cu Poli Iaşi să fie arbitrat de Victor Berbecaru. Nici faptul că acesta a luat notă sub 7, mai precis 5, de la observatorul Ioan Igna, pentru prestaţia de la meciul Rapid Bucureşti - FC Argeş Piteşti, nu l-a putut determina pe Constantin Gheorghe să-l înlocuiască pe Berbecaru. În conformitate cu regulamentele în vigoare, orice arbitru care ia notă sub 7 este automat reţinut de la delegări până când CCA decide numărul etapelor de suspendare. Din informaţiile deţinute, şeful CCA a vrut să-l schimbe pe Berbecaru, conştient că încalcă flagrant regulamentele, dar Adrian Porumboiu, finanţatorul din umbră al vasluienilor, a fost cel care s-a opus vehement acestei înlocuiri. Mai mult decât atât, observatorul partidei de la Vaslui ar fi trebuit să fie orădeanul Mircea Neşu, dar, culmea, Liga Profesionistă de Fotbal (LPF) l-a schimbat pe acesta cu Tudor Constantinescu, un apropiat al lui Adrian Porumboiu. Motivul acestei înlocuiri este unul foarte simplu. La mijlocul săptămânii trecute, cei doi s-au certat violent, astfel că delegarea lui Neşu era incomodă pentru planurile vasluienilor. În aceste condiţii, cu un singur telefon, Mircea Neşu a fost înlocuit cu Tudor Constantinescu. Planul celor de la FC Vaslui a mers mai departe şi postul Telesport a decis în ultima clipă să nu mai transmită jocul dintre Poli Iaşi şi FC Vaslui, astfel ca numărul celor care văd ce se întâmplă pe teren să fie redus doar la spectatorii prezenţi în tribună.

Înlocuire în noapte

Dar, la sesizarea cotidianului ZIUA de Iaşi, care a aflat care este stratagema vasluienilor şi că Victor Berbecaru a primit nota 5 de la observatorul Ioan Igna la meciul din Giuleşti, preşedintele Politehnicii Iaşi, Sorin Boca, a solicitat conducerii CCA schimbarea arbitrului de centru de la partida cu FC Vaslui. "După ce vineri seara am primit informaţii că Victor Berbecaru a luat notă sub 7 la meciul dintre Rapid şi FC Argeş, l-am sunat pe preşedintele CCA, căruia i-am solicitat să schimbe arbitrul de centru. Nu se pune problema dacă aş fi avut sau nu încredere în Berbecaru, dar am vrut să nu încălcăm regulamentele şi să eliminăm orice urmă de îndoială. A doua zi, adică sâmbătă, am fost informat că Berbecaru a fost înlocuit cu Augustus Constantin", a declarat preşedintele Politehnicii Iaşi, Sorin Boca. Prestaţia lui Constantin a fost foarte bună în prima repriză, când a şi dictat un penalty pentru Poli Iaşi, dar după pauză centralul din Râmnicu Vâlcea a avut o manieră ezitantă, acordând gratuit mai multe lovituri libere gazdelor. Până la urmă însă, Augustus Constantin nu a greşit nici o decizie importantă, a rezistat presiunii de la Vaslui şi a stricat astfel scenariul pus la punct în cele mai mici detalii de vasluienii lui Adrian Porumboiu. "Arbitraj perfect, excepţional, impecabil, fără cusur. Aţi văzut şi dumneavoastră. Nu mă provocaţi, că nu vreau să spun mai multe. Se va spune pe urmă că vasluienii ştiu doar să se ia de arbitri", a declarat ironic la finalul meciului Adrian Porumboiu.

http://www.ziuaiasi.ro/articol.php?id=623

Zauri
25th September 2006, 09:01
Codrin am crezut IQ tau se prezinta mai bine.
Area 51 si eu suporter vasluian am fost lovit cu pietre aruncate din zona galeriei Iasului
DanielAndrei dupa 17 ani ani de democratie tu nu ai realizat ce putere de convingere are presa.E libera sa scrie ce vrea dar important e sa vina cu dovezi ca asa toti aduc acuze dar nesustinute de probe.
Respect ANTRENORUL POpa dar omul ionut popa mi-a lasat un gust amar la conferinta de presa de dupa meci.A fost penibil

codrind
25th September 2006, 14:55
Aaaaaaaaaaa... ati fuzionat !!! :rosu:
scuze dragutule, dar fuziune sau desfiintare... e tot una. Si am sa-ti spun si de ce: Astfel s-a pierdut personalitatea juridica si istoria vechiului club, iar noua echipa a fost inregistrata la FRF cu alt statut. :ok:


Mă văd nevoit ca pe un forum de sport să fac scolarizare, on-line.

FUZIŚNE, fuziuni - 2. Reorganizarea, prin contopire, īntr-o singură unitate omogenă a unor īntreprinderi sau a unor instituţii.
- DEX -

DESFIINŢĮRE, desfiinţări - Acţiunea de a desfiinţa şi rezultatul ei; suprimare, distrugere, nimicire, īnlăturare; abrogare, anulare
- DEX -


Cică NU E TOT AIA !
Doar dacă vrei tu! :happy

bazz
25th September 2006, 19:45
vorbeste lumea de arbitraj :-?? probabil cei care au fost pe alt stadion... s-a vazut in ce directie a fluierat "bietzelul tatei scump" si asa o sa fluiere 2000 de ani de-acu 'nainte ...de nea tusierul din dreptul oficialei nu mai vorbim a fost in "nota" centralului ... 11 m la Blaba se asorta perfect cu "rosu" pt portarul vasluian ,iar cele 30 de lovituri libere din 16-20 m reprezinta putin mai mult de 5% pt gazde ...domul porumboiu declara nemultumiri din punct de vedere al arbitrajului...dar D-Zeu nu doarme, de aia nu le "intra" ...in poarta ..de meritat ar fi meritat un gol pe final ,dar trecutul din "B" si blaturile din returul 2005-2006 ii cam apasa ..... F o r t z a P o l i !!!

cif2004
25th September 2006, 21:56
Mă văd nevoit ca pe un forum de sport să fac scolarizare, on-line.

FUZIŚNE, fuziuni - 2. Reorganizarea, prin contopire, īntr-o singură unitate omogenă a unor īntreprinderi sau a unor instituţii.
- DEX -

DESFIINŢĮRE, desfiinţări - Acţiunea de a desfiinţa şi rezultatul ei; suprimare, distrugere, nimicire, īnlăturare; abrogare, anulare
- DEX -


Cică NU E TOT AIA !
Doar dacă vrei tu! :happy

Scolarizare sa-ti faci tie bai obositule :headbang:
Oricum, esti total ofticat, asa k nu mai cauta prin dictionare k nu ma convingi niciodata. Ati fuzionat, v-ati pus alt nume, deci, v-ati desfiintat.:happy

Q.
25th September 2006, 22:35
Scolarizare sa-ti faci tie bai obositule :headbang:
Oricum, esti total ofticat, asa k nu mai cauta prin dictionare k nu ma convingi niciodata. Ati fuzionat, v-ati pus alt nume, deci, v-ati desfiintat.:happy


Mama da ce "intelijent" esti ! :happy
Sigur nu vii sa-ti continui "studiile" la oras ma "fanfara la serbare campeneasca"? Stiu ca "la toti ni-i GREU" ...da nici chiar in halul asta :evil:

hamsterutz
26th September 2006, 01:39
bre...ca am jucat slab e ok....da sa acuzam arbitri ca ne-au furat nu e....din 2 motive 1. ne-au dat penalty 2.le-au anulat un gol....daca era sa traga rbitru pt ei...nu vedeam penalty nici daca era....sau na daca ne dadea penalty da nu le anula golul....deci....oricum ar fi...aia cred ca e val arbitrului nu cred ca a tras cu ei...

cif2004
26th September 2006, 10:02
Mama da ce "intelijent" esti ! :happy
Sigur nu vii sa-ti continui "studiile" la oras ma "fanfara la serbare campeneasca"? Stiu ca "la toti ni-i GREU" ...da nici chiar in halul asta :evil:

Ai sa fii surprins... dar studiile mi le-am facut "la oras"(capitala) cand tu, probabil, nici nu stiai sa-ti legi sireturile sau, mai rau, cand taica-tu se gandea dak sa-si puna prezevativ sau sa ia banii pt. cresterea copilului. Pacat ca nu a mai asteptat, k acu lua mai mult !!! :ok:

fcvs
26th September 2006, 11:42
bre...ca am jucat slab e ok....da sa acuzam arbitri ca ne-au furat nu e....din 2 motive 1. ne-au dat penalty 2.le-au anulat un gol....daca era sa traga rbitru pt ei...nu vedeam penalty nici daca era....sau na daca ne dadea penalty da nu le anula golul....deci....oricum ar fi...aia cred ca e val arbitrului nu cred ca a tras cu ei...
bine punctat hamsterutz.
cat despre faza din ziua... daca e sa ne coboram la nivelu` asta mie mi-ar parea mai credibila o varianta care ar suna asa: iesenii au incercat sa umble la arbitri si cand au vazut ca nu pot au facut cerere sa fie schimbat. au rezolvat treaba dovada fiind ca noul arbitru a anulat un gol vasluienilor si a dat un penalty iesenilor.

asta daca as fi paranoic ca oamenii de la ziua :rosu:

http://images.imagefap.com/images/full/21/479/479923291.jpg
http://images.imagefap.com/images/full/18/196/1961622051.jpg

Q.
26th September 2006, 21:37
Ai sa fii surprins... dar studiile mi le-am facut "la oras"(capitala) cand tu, probabil, nici nu stiai sa-ti legi sireturile sau, mai rau, cand taica-tu se gandea dak sa-si puna prezevativ sau sa ia banii pt. cresterea copilului. Pacat ca nu a mai asteptat, k acu lua mai mult !!! :ok:


As fi surprins daca te-as crede ;) ...dar la ce scrii ...:D


Arbitrul a tras cu vasluiul in repriza a 2 a...daca l-a eliminat pe Iuri pt 2 galbene putea la fel de bine sa-l dea afara si pe croitoru din acelasi motive DAR nu a facut-o...golul anulat a fost clar offside ...daca apuca porumboiu la pauza sa-i "aplice una" lui augustus constantin sau tusierilor si nu se limita la "zvarlitul picioarelor" in usa arbitrilor(evident doar pt ca nu l-au lasat jandarmii inauntru) era gol valabil...multumiti? :happy
V-am....:)

be@
26th September 2006, 22:14
Vasluiul, al doilea Kosovo al fotbalului romānesc?


Īnaintea partidei de duminică, din etapa a 9-a a Ligii I, preşedintele clubului din Copou, Sorin Boca, spunea că ar fi extraordinar ca Poli să abordeze jocul cu Steaua, de duminică, la adăpostul unui plus 5 la "adevăr".

Asta īnsemna ca Iaşul să fi cīştigat la Vaslui, īn faţa unei formaţii prăbuşite din aproape toate punctele de vedere.

Misiunea oaspeţilor nu se anunţa una chiar imposibilă, deoarece fotbaliştii lui Popa şi Ciocīrlan veneau după trei īntīlniri fără īnfrīngere – egaluri cu Timişoara şi īn Bănie şi victorie cu UTA, o echipă īntărită mult faţă de acum cīteva luni. De ce s-au temut, īnsă, ieşenii, de aceea nu au scăpat. Adică de presiunea psihică pe care o creează vasluienii la meciurile pe care le susţin pe teren propriu, atīt la adresa adversarilor, cīt şi asupra arbitrilor, care, oricītă stăpīnire de sine ar avea, este inevitabil să nu greşească. Cam aşa au stat lucrurile şi īn disputa din aşa-zisul derbi al Moldovei de acum două zile, cīnd, deşi nu au evoluat rău, ieşenii au avut de īnfruntat īn primul rīnd o atmosferă extrem de ostilă.

Totul a pornit de la atitudinea conducerii clubului gazdă (chiar dacă nu toţi cei implicaţi īn şefia grupării figurează īn vreun post din organigrama echipei) şi īncheind cu manifestările publicului, parcă plătit să īncerce să-i demoralizeze cīt mai mult pe ieşeni. Un "spectacol" de-a dreptul jalnic, neīnţeles de către cei care īncă mai cred că fotbalul din Liga I se joacă doar pe teren, nu prin manifestări menite să-i intimideze pe adversari. Printre cei care au cedat nervos pe tot acest fond de ostilitate s-a numărat şi tehnicianul Politehnicii, Ionuţ Popa, care venise la Vaslui după ce toată săptămīna o petrecuse īn vestul ţării, ocupat cu funeraliile socrului. "Am făcut un puseu de tensiune pe acest fond de supărare accentuată, dar totul a pornit de la provocările vasluienilor. Am refuzat să cred ce spuneau alţii despre stadionul din acest oraş. Īnclin, īnsă, să cred că ce se īntīmplă acum la Vaslui este mult mai grav decīt ce se petrecea acum cīţiva ani la Piatra Neamţ, arenă despre care se spunea că la meciurile Ceahlăului seamănă bine cu atmosfera din Kosovo", a declarat ieri antrenorul principal al grupării din Copou, Ionuţ Popa.

Altfel, tehnicianul ieşenilor s-a declarat mulţumit de jocul prestat de elevii săi, care, se vede treaba, au ajuns să obţină puncte şi īn condiţiile īn care ultimele partide au fost pregătite doar de secunzii Narcis Ciocīrlan şi Ioan Cīmpeanu. Urmează, īnsă, marea confruntare de duminică, cu Steaua, din Copou (ora 17)...

fcvs
28th September 2006, 09:15
mare prost e rpietenu` asta a lu` sadam, dar sa stiti ca il meritati...

p.s.: ce spuneati de coregrafie? ca nu eram atent...