PDA

View Full Version : Ce SP-uri v-au placut in sezonul 2008-2009?



Iulya
14th April 2009, 15:40
Ce SP-uri v-au placut in sezonul 2008-2009?

Johnny WEIR USA Sur Les Ailes Du Temps by Saint Preux
Evan LYSACEK USA Bolero by Maurice Ravel
Patrick CHAN CAN Tango de los Exilados by Walter Taieb, performed by Vanessa Mae
Brian JOUBERT FRA Rise by Safri Duo
Tomas VERNER CZE Melodie en Crépuscule by Django Reinhardt/ Gypsy Swing by Django Reinhardt
Samuel CONTESTI J'envoie valser by Zazie /Valse des monstres by Yann Tiersen
Takahiko KOZUKA JPN Take Five by David Brubeck
Nobunari ODA JPN Waltz Masquerade by Aram Khatchaturian
Denis TEN KAZ Flamenco/Once Upon a Time in Mexico (soundtrack)
Andrei LUTAI RUS Symphony No. 9 "From the New World" by Anton Dvorak
Jeremy ABBOTT USA Adagio by T. Albinoni
Kevin VAN DER PERREN BEL Night on Bald Mountain by Modest Mussorgski
Yannick PONSERO FRA Ice 5 by Maxime Marecaux (based on Symphony No. 5 by Ludwig van Beethoven)
Adrian SCHULTHEISS SWE Detective by Edgar
Kristoffer BERNTSSON SWELa Valse D'Amelie by Yann Tiersen / Belleville Rendez-Vous by Ben Charest


Propun (pt cine vrea ) si o argurmentare folosind orientativ urmatoarele criterii:

Coregrafie:
Muzica:
Costume:
Interpretare:
Executie si dificultate tehnica:

whisper
15th April 2009, 01:08
Eu spun doar ce mi-a placut..la detaliile tehnice stau mai prost:P
Brian - "Rise", Ponsero - "Ice 5" ,Verner - "Melodie en Crépuscule/Gypsy Swing" - dinamice:P
Kozuka - "Take Five" si Chan - "Tango de los Exilados" mai linistite dar foarte frumoase. Si apoi imi place Vanessa Mae:)

irinaidu
15th April 2009, 12:29
spul meu preferat din sez asta a fost brian - rise. coregrafia e una dificila si cu toate asta antrenanta , cu elemente acrobatice pe care unii le-au numit " de broadway " ca si cand asta ar fi ceva rau. pt mine nu e nimic rau daca patinatorul e pe lanaga atlet si entertainer, de fapt asta imi place cel mai mult la un patinator , sa aiba ambele calitati. spul a fost realizat de 2 ori intr-o maniera impecabila si i-a aduc un nr de puncte incredibil. deci daca e executat corect cu toate elementele pe care si le-a propus de la inceput nivelul de executie si dificultate tehnica e de top si cred sincer ca executat corect acest sp e imbatabil. iar ceea ce il face de top e ca atat muzica cat si coregrafia se potrivesc patinatorului f bine, brian crede il el si asta face interpretarea lui una deosebita.

spul lui tomas e cel de anul trecut, deci entuziasmul meu pt el a scazut un pic dar tot il iubesc. imi place clar coregrafia si chiar si muzica chiar daca unii au hulit-o. dificiultatea tehnica mie mi se pare evidenta dar totusi chiar si cand a fost executat corect nu i-a adus atat de multe puncte cat ar fi avut nevoie sa fie pe locul 1. despre interpretare nu am ce sa zic, e punctul forte a lui tomas. chiar si cand a sfeclit-o la tehnic, interpretarea a ramas buna.

kris nu a reusit o executie perfecta a spului sau dar asta nu il face totusi fara merite. la kris coregrafia si interpretarea sunt calitatile ce ii ridica orice executie. din pacate partea tehnica nu se ridica niciodata aproape la nivelul artisitcului. asta nu il ajuta cu arbitrii dar cu publicul nu cred sa aiba probleme, eu cel putin de abea astept sa vad ce face de la an la an.

denis ten. nu e un sp iesit din comun in ceea ce priveste coregrafia dar daca la 16 ani face ce face eu nu pot decat sa ma bucur privindu-l. am vazut si ceva originalitate la piruete, mi-a placut si footworkul. muzica frumoasa chiar daca am mai auzit-o. si cum a tras el aer in piept la inceput si apoi a dat drumul unui sp de parca era la el acasa in spatele blocului, nu ai fi zis ca are vreo emotie. nu am inteles de ce nu a avut nota mai mare la sp.

spul lui samuel e placut, el interpreteaza bine dar totusi coregrafia nu m-a entuziasmat iar muzica desi frumoasa m-am cam plictisit de ea ( de amelie in general vreau sa zic ). sariturile lui samuel sunt wow, patineaza pe muzica ceea ce e super si nu chiar asa de des intalnit. plus ca m-am bucurat sa vad un sp bun pt ca stiam ca asta o sa-l ajute overall dupa ce o sa vina cu the kick ass lp.

cama sta de spuri deocamdata.

ioana11
28th April 2009, 19:46
Pe primul loc este fara doar si poate Brian, preferatul meu. Nici nu a gresit la el(sariturile i-au iesit foarte bine, secventa de pasi la fel, piruetele sunt evident imbunatatite), si s-a vazut ca a pus suflet. Nu intamplator a fost si lider la programul scurt. Muzica de altfel a fost inspirata, i s-a potrivit, singurul care nu m-a dat pe spate a fost costumul, dar nici asta nu a fost prea excentric sau caraghios.
Imi mai place si Tomas, care isi alege mereu o muzica potrivita , Kris si Yannick . E drept ca Ponsero mi-a placut mai mult la programul lung, dar si la cel scurt s-a descurcat bine.