PDA

View Full Version : Asesoft Romania Streetball la Ploiesti 3-5 septembie 2004 ( www.csuasesoft.ro )



alexalex
12th August 2004, 13:02
pentru cine este interesat

alexalex
16th August 2004, 17:53
In dorinta de a atrage atentia asupra acestui sport, organizatorii ofera premii fabuloase, echipa castigatoare primind 500 € (12 – 16 ani), 1000 € (17 – 21 ani), 1500 € (peste 21 ani), precum si echipament sportiv.
detalii www.csuasesoft.ro

danrogojan
17th August 2004, 09:15
se face concurs de dunkuri?

MadSkillz
18th August 2004, 22:55
My man got only one thing on his mind :)

danrogojan
19th August 2004, 13:33
da. sa ajung in nba.

rasheedkpenny
24th August 2004, 15:20
In dorinta de a atrage spectatori probabil ca o sa fie si echipe cu jucatori din div. A... asa ca.... no way Jay! Desi s-ar putea sa ma razgandesc! :D

alexalex
25th August 2004, 14:50
din cate am vazut se poate inscrie oricine (inclusiv jucatori din div A daca doresc si premiile sunt destul de mari !). exista totusi 3 categorii de varsta

rasheedkpenny
26th August 2004, 11:09
De parca categoriile de varsta conteaza... conteaza tehnica, si masivitatea! Daca vine Lebron James se incadreaza in 17-21 ani! Nu?

MadSkillz
5th September 2004, 21:47
Vad ca te-ai razgandit, Rasheed :) Pacat ca nu ne-am intalnit pe teren.
Tot concursul a fost un mare circ, o bataie de joc.Singurul lucru bun a fost muzica :yeah:
Regulile erau facute in timpul meciurilor , echipele din Bucuresti au jucat un "tur preliminar", multe echipe bunicele plecand acasa, iar echipele din Ploiesti s-au calificat direct in grupe, desi multe nu aveau nici o treaba cu baschetul.
Totul a fost aranjat, una din echipele organizatorilor (Legendele Toamnei) a castigat fiecare meci (inclusiv cel cu noi) la avantaj de un punct sau dupa prelungiri,scandal si oftica.A doua echipa a organizatorilor i-a avut in componenta chiar pe Sebi Ghita si Iacobescu, si (surpriza!) a castigat turneul.
Totul a fost manevrat, cele 2 echipe de mai sus au avut parte de cei mai comozi adversari, totul era pregatit pentru o finala ploiesteana desi cele 2 echipe ale organizatorilor erau cu mult sub valoarea celorlalte.Spre uimirea noastra, desi amandoua s-au calificat , Legendele Toamnei au cedat locul in finala echipei invise de ei in semifinala.Finala a fost castigata de Stelutele B`ului, echipa lui Ghita.
Repet, si-au batut joc de zecile de echipe venite sa joace pur si simplu , nu neaparat pentru cei 1500$ pe care oricum nici nu i-au scos din buzunar.Si-au dat banii unul altuia :happy
Probabil aveau nevoie de un pretext pentru cheltuieli , ca tot am inteles ca-i paste inchisoarea pentru evaziune fiscala si alte fraude.

RUSINE!!!

adji
5th September 2004, 22:47
Sint foarte curios unde, la ce streetball, exista sau a existat echipa formata din organizatori, si ma refer la acei oameni care stau pe marginea terenului si care ar fi trebuit sa fie neutri ....

Circul a fost complet si la categoria de virsta 17-21 ani, unde 3 din cele mai bune 4 echipe (valoric vb :) ) au fost puse in aceeasi grupa in conditiile in care doar una putea sa se califice mai departe (de mentionat ca valoarea echipelor respectiv componenta lor se cunostea, inaintea grupelor desfasurindu-se un tur preliminar)
Intr-un final cistigatorii au fost binenteles cea de-a patra echipa care (surpriza?????) a fost formata din jucatori care activeaza in divizia b in Ploiesti, nici mai mult nici mai putin decit coechipieri ai domnului Ghita, sponsorul turneului.

Respect pt toti care nu au avut timp de pierdut alaturi de noi, cei care am luat parte la un circ total marca ASESOFT.

Traiasca si la mai mare!!!!!!!

rasheedkpenny
6th September 2004, 09:25
Vad ca te-ai razgandit, Rasheed :) Pacat ca nu ne-am intalnit pe teren.

Nu m-am razgandit, pe mine m-au inscris niste prieteni din Ploiesti... cu ei am jucat! Oricum in grupa am jucat cu echipele care au iesit pe locul 2 si 3... ceea ce e bine! Macar n-am luat bataie de la niste amatori! :)

Mad, pacat ca ai plecat la pauza... si ca n-ai mai ramas, din fiecare grupa s-au calificat primele 2 echipe, asa ca echipa ta avea sanse reale sa se califice!

Adji, echipa ta cum s-a numit?

alexalex
6th September 2004, 11:33
Pentru MadSkillz
Probabil ca tu ai jucat la Ante si esti forte suparat deoarece ai luat bataie. Eu am vazut meciul si daca imi aduc bine aminte a fost 11-4,5 ( o diferenta destul de mare oricum nu stiu exact ). Oricum de arbitrat s-au arbitrat jucatorii singuri asa ca daca erati buni ajungeati in finala indiferent de valoarea adversarilor (comozi sau mai putin comozi).
Singurele probleme din cate stiu eu au fost la un meci intre 2 echipe din Bucuresti care s-au luat la bataie.
Comentariile extrasportive demonstreaza ca esti subiectiv si ca nu stii sa pierzi :headbang: . Premiile s-au acordat si la concursul de dunkuri au fost acordate mai multe premii decat cele prevazute initial.

MadSkillz
6th September 2004, 13:18
Pai am fost amandoi in aceeasi echipa .... si ne-am intors dupa ce am plecat.Pentru ca am fost anuntati ca s-a schimbat regulamentul si se califica 2 echipe ... si am jucat sferturile cu echipa care a castigat concursul.

adji
6th September 2004, 15:05
Comentariile extrasportive demonstreaza ca esti subiectiv si ca nu stii sa pierzi .

Ceea ce nu ai inteles tu din ce am spus noi este ca nu am venit la Ploiesti pt a cistiga, sintem destul de realisti ca au fost echipe mai bune ca noi, problema a fost la organizarea.
Vineri s-a anuntat ca turneul va fi tip eliminator insa doar echipele din afara Ploiestiului au jucat, sambata am fost chemati de la ora 9:30 pt a asista la badjocura organizatorilor care schimbau sistemul de desfasurare pe muzica, melodia si sistemul, mai intii au facut 5 grupe de cite 4 echipe, mai apoi pt si-au dat seama ca nu au cum sa ajunga la un nr par de echipe virtual calificate au trecut la sistemul cu patru grupe a cite 6 echipe ( apropo nici acum nu inteleg cum de s-a ajuns de la 20 de e. la 24 ????). Din cele patru grupe pina la ora 16:00 se stia ca se vor califica doar cistigatoarele, ele jucind duminica un anume final four (iarasi dilema), intr-un final nu stiu de ce insa s-a hotarit sa se califice primele doua(un lucru bun dealtfel, insa si aici a existat o mica problema).
Duminica s-au anuntat sferturile la ora 10:30 ca sa se inceapa la ora 12:00 cu alte seturi de sferturi( sa zicem niste perechi ceva mai accesibile pt organizatori care in nesimtirea lor au continuat sa joace chiar daca normal nu aveau nici macar voie sa participe, insa cine sintem noi sa-i judecam, doar ei au afirmat ca oricum am fi luat-o tot ca ei ramine).
In final tin sa mentionez ca aceasta parere este a mai multora, nu numai a noastra.

mishu
6th September 2004, 15:33
Streetball made in romania... asa ma bucur ca nu m-am dus...
singurul streetball adevarat in romania a fost cel organizat de adidas in 1995... cu tricouri originale... cu pepsi, cu mirinda, cu panouri adidas... niste categorii de varsta bine delimitate... de altfel castigatorii de atunci au mers la finala mondiala... din pacate adidas nu mai investeste in astfel de competitii...
a mai fost unul pe urma la Romexpo plus unele locale...
aici banuiesc ca a fost o afacere de familie... hai sa ne facem un streetball sa mai auda lumea de noi... ideea nu e rea... e chiar super pentru o echipa care anul asta a facut niste transferuri superi tari si trage la Europa... dar atata timp cat mentalitatea e inca de romania... nu au resusit decat sa se faca de ras... pacat...
oricum ceea ce e si mai nasol e ca randurile care s-au scris aici nu o sa apara in nici un ziar sau la TV iar lumea care a auzit de streetball-ul asta dar nu a fost acolo sau nu stie ce s-a intamplat, o sa zica uite domne... bravo, ce misto...
astept cu interes sa vad daca cumva nike nu are vreo initiativa sa faca niste BG ca lumea paci pe la noi...

alexalex
6th September 2004, 16:31
www.ziarulprahova.ro/articol.php?data=2004-09-06&id=12956

Nelly
6th September 2004, 16:38
Asesoft Romania Streetball
Super tare, a fost mai mult o caterinca .

alexalex
6th September 2004, 16:52
alte articole:
http://www.fairplaydeprahova.ro/index.php?option=content&task=view&id=296&Itemid=33

http://www.fairplaydeprahova.ro/index.php?option=content&task=view&id=297&Itemid=33

Nelly
6th September 2004, 17:01
" Super Streetball " cica . La Ploiesti , organizat de Asesoft Computers. Da , streetball sa zicem , a fost frumos ca s-a jucat bashet dar nu a fost nici pe departe organizat cum ar fii trebuit , asta e , nasol pentru ei ca s-au facut de ras , premiul cel mare de 1500 euro pana la urma nu s-a acordat nimanui pentru ca au castigat organizatorii . E ca la astia de pe la televizor care spun ca dau nu stiu ce masini sau tot felul de premii si nu stie nimeni cine a castigat .Oricum sa speram ca la anul o sa se organizeze unul mai misto de catre Nike sau Adidas sau cine stie vreo vreun alt brand mai insemnat .

adji
6th September 2004, 17:50
Alex stim cu toti ce inseamna presa si cum poate fi mani****ta, oricum sa zicem totusi ca nu ajungem acolo, vreau sa stiu daca vreun ziarist a jucat acolo sau macar s-a interesat cum s-au simtit jucatorii???
Inca odata nu e doar parerea mea .....

Nightfly
6th September 2004, 18:07
Inteleg ca nu a fost mare lucru de capul turneului dar de fapt a fost baschet sau streetball cu scheme si faze.

MadSkillz
6th September 2004, 19:02
Pentru MadSkillz
Probabil ca tu ai jucat la Ante si esti forte suparat deoarece ai luat bataie. Eu am vazut meciul si daca imi aduc bine aminte a fost 11-4,5 ( o diferenta destul de mare oricum nu stiu exact ). Oricum de arbitrat s-au arbitrat jucatorii singuri asa ca daca erati buni ajungeati in finala indiferent de valoarea adversarilor (comozi sau mai putin comozi).
Singurele probleme din cate stiu eu au fost la un meci intre 2 echipe din Bucuresti care s-au luat la bataie.
Comentariile extrasportive demonstreaza ca esti subiectiv si ca nu stii sa pierzi :headbang: . Premiile s-au acordat si la concursul de dunkuri au fost acordate mai multe premii decat cele prevazute initial.

Am zis eu ceva de meciul direct dintre echipa Ante si Stelutele B`ului ? Ne-au batut pe merit.
Nu sunt suparat ca am pierdut, sunt suparat ca am fost atat de fraier incat sa cred ca se va juca pe bune si ca cei de la ASESOFT pot sa fie fair play.
Nu sunt subiectiv , poate tu esti.Fa rost de un regulament si o sa iti arat ca cel putin jumatate din reguli au fost incalcate sau schimbate.Cele mai multe chiar in timpul meciurilor .. disputate de organizatori.
Daca tu crezi sincer ca echipele din Ploiesti care au castigat la peste 21 de ani si 17-21 erau cele mai bune de la acel "turneu" si ca Rosca, cel care a castigat concursul de dunk`uri , le dadea cel mai bine, atunci esti naiv :)
Dar probabil nici tu nu crezi asta.

P.S. Ai dreptate , jucatorii s-au arbitrat singuri.Dar numai aia care erau si organizatori in acelasi timp.

rasheedkpenny
7th September 2004, 09:21
astept cu interes sa vad daca cumva nike nu are vreo initiativa sa faca niste BG ca lumea paci pe la noi...

Nike nici nu mai aduce haine din segmentul de baschet in Romania... nu ai observat? Mai nou se promoveaza haine din segmentul fotbal! Asa ca tine aproape... :p

Despre meciuri, echipa in care am jucat eu, Academic a luat bataie, in grupe de la echipele clasate pe locurile 3 si 2, dupa cum am mai spus!
Mentionez ca eu eram cel mai inalt in echipa respectiva, adica la 1,85m!!! Asta conteaza mai putin!
Ce m-a deranjat: in materie de arbitrii, in primul meci observator a fost dl. Hartman (un hot, cei care sunt arbitrii cunosc mai bine situatia), si nici macar nu s-a uitat la meci. Echipa adversa cerea fault la fiecare mica atingere! Penibil!
La al doilea meci am jucat vs. Bascoveanu - nu a aratat prea multe jucatorul asta in meciul cu noi - in schimb "gorila" pe care a trebuit sa o marchez nu avea chiar nimic in comun cu baschetul!

Alte pareri... le las spre sedimentare, sa vad ce mai ramane!

MadSkillz
7th September 2004, 09:47
Dar erau in divizia A toti? Erau :)

rasheedkpenny
7th September 2004, 09:52
Nu stiu care erau in Div. A! Bascoveanu era sigur, celalalt om nu scred, nu avea fata de jucator! Din echipa cealalta, cea care a iesit pe locul 3 am inteles ca unul sau 2 jucau la echipa a doua de la Dinamo... acum nu stiu daca era pe bune sau nu!

alexalex
7th September 2004, 11:25
Am zis eu ceva de meciul direct dintre echipa Ante si Stelutele B`ului ? Ne-au batut pe merit.

Daca tu crezi sincer ca echipele din Ploiesti care au castigat la peste 21 de ani si 17-21 erau cele mai bune de la acel "turneu" si ca Rosca, cel care a castigat concursul de dunk`uri , le dadea cel mai bine, atunci esti naiv :)
Dar probabil nici tu nu crezi asta.

Da, au fost si greseli legate de organizare dar a fost primul concurs si poate ca este normal sa apara si anumite erori.
La concursul de dunk`uri au fost declarati castigatori 3 participanti, fiecare primind premiul pentru locul 1. (deci banii s-au dat chiar mai multi decat era prevazut initial) . Nu stiu daca Rosca e acelasi jucator cu Dinamita dar cel din urma a dat un dunk extraordinar cand a aruncat mingea in sus, a alergat spre cos , si-a scos tricoul cu mana si apoi a dat de sus...Parerea mea este ca era destul de greu sa faci o departajare intre cei trei fiecare avand executii spectaculoase.( la sfarsit unii se taiasera la mana in inel si eu cred ca o fost bine ca toti trei au castigat).
Au fost si jucatori activi din divizia A(Rompetrol , Pitesti) si jucatori care s-au retras din divizia A.
Echipa Legendele Toamnei despre care ai scris era formata din:
Radulescu -- fost jucator BRD Ploiesti div A
Dumitrache -- fost jucator BRD Ploiesti div A
Si de la Stelutele B' ului Iacobescu, Parvu si Ghita au unele legaturi cu div A facand parte din echipa care a promovat din B in A acum trei ani.Anul asta au jucat la turnel final de promovare in div A de la Sibiu si au iesit pe locul 3 (au luat bataie decat de la Constanta si Medias care au promovat). Asa ca nu sunt chiar lipsiti de vaoloare ...
Oricum de la Asesoft nici un jucator nu a avut voie sa se inscrie (Helcioiu,Apostol, Toader, Burlacu,Sjiharto ..etc).
Ce m-a deranjat cel mai mult la parerea ta au fost comentariile legate de " fraude si evaziune fiscala" despre care nu sti absolut nimic si care nu aveau nici o legatura cu concursul in sine. Dupa parerea mea cheltuielile au fost destul de mari si eu cred ca Ghita are un merit si pentru faptul ca Asesoft are cel mai mare buget din Div A (vezi si transferurile de anul acesta si incercare de a ajunge cat mai departe intr-o cupa europeana ) si pentru organizarea buna sau mai putin buna a acestui streetball care a adunat in fiecare zi cate 300-400 de spectatori si jucatori.
PS: Organiztorii au o legatura mai mare sau mai mica cu firma Asesoft Computers sau cu echipa de baschet Asesoft Ploiesti toti fiind insa fosti jucatori sau arbitrii de baschet ( e adevarat din Ploiesti).

mishu
7th September 2004, 15:13
In special pentru alexalex:
1. Nimeni nu contesta meritul lui Ghita in ceea ce a ajuns baschetul la Ploiesti. În ce fel şi-a obţinut Ghiţă banii pe care i-a investit în sport, asta e altă problemă. Toată lumea ştie care sunt acuzaţiile care i se aduc lui Ghiţă. Important e că cineva a investit în baschet şi că anul acesta s-ar putea să scoatem capul în Europa. Păstrând proproţiile, credeţi că pe cei de la Chelsea îi intereseaza de unde are Abramovici bani?
2. DAR, aici intervine marele DAR... cred că Abramovici niciodată nu ar organiza o cupă unde să participe şi să câştige prin mijloace nesportive. Aici intervine megalomania ţopârlănească tipică pentru România. Cum ar fi dacă Mark Cuban (dacă ştii cine este acest personaj) ar organiza un streetball in Dallas, s-ar inscrie cu o echipă şi ar câştiga "faultându-i" pe ceilalţi? Ghiţă vrea cu tot dinadinsul să fie peste tot în faţă dar câteodată se face de râs ambiţionându-se prosteşte. E cazul de faţă. Ca şi cum nu ar fi de ajuns, mai comandă şi nişte articole, scrise de un anume Trestioreanu care face de râs tagma jurnaliştilor, îndesând până la îngreţoşare limba în curul mai marelui său.
3. Despre valoarea celor trei în baschetul românesc nu are rost să discutăm. Ceea ce au făcut anul trecut în divizia B a fost circ nu baschet, au ajuns la turneul de la Sibiu doar pentru că s-a retras o altă echipă... în sfârşit e păcat că unii nu îşi cunosc limetele... cele ale bunului simţ în primul rând...
4. Streetball-ul asta a fost util prin prisma unui semnal... că se pot organiza astfel de competiţii care să atraga un număr mare de participanţi şi spectatori. A fost un semnal că baschetul are mulţi fani în România, în special în provincie unde se vede şi după numărul de spectatori din Div. A. Deci se poate. DAR atâta timp cât organizatorii sunt şi participanţi şi fac orice să câştige e ruşinos. Şi e păcat că s-a început aşa, pentru că cei care şi-au luat ţeapă acum... la anul sau când o mai fi n-o să mai pună piciorul în Ploieşti... iar Mr. Ghiţă o să joace cu angajaţii firmei... care n-o să fie atât de impertinenţi încât să-şi învingă patronul...

Raptor
16th October 2004, 18:49
Mda... si eu care ma gandeam sa ma duc tocmai la Ploiesti... LOL. Oricum era de asteptat asa ceva. :D