PDA

View Full Version : Principele Radu Duda de România - Interviu ols



resita
14th April 2009, 09:51
Cu ajutorul unei persoane din stafful Princepelui Radu de Romania am reusit sa-l conving pe Princepe sa acorde un mic interviu pentru forumul onlinesport.

De aceea astept aici intrebarile voastre pentru realizarea acestui interviu care va fi prezentat pe forum.

Mario Di Lazi
14th April 2009, 10:14
Crede că o să strângă mai mult de 5 % din voturi la alegeri ?

miril
14th April 2009, 10:43
Care este mai benefica Romaniei, monarhia sau republica si ce crede despre republica parlamentara vs republica prezidentiala?

JJ
14th April 2009, 12:37
1. Domnule Duda, ati colaborat cu securitatea? Daca spuneti ca nu, de ce numele Dvs. apare pe o lista de colaboratori ai securitatii?
2. Sunteti sprijinit de Dinu Patriciu pentru candidatura Dvs.?
2. Care sunt atuurile unui fost actor pentru a deveni presedinte?

rob_din
14th April 2009, 13:37
Intrebare pentru Radu Duda

Ce realatie are cu presedintele PSD Mircea Geoana? L-ar sprijini intr-un eventual tur 2 impotriva lui Traian Basescu?

Elphax
14th April 2009, 13:50
Intrebare pentru Radu Duda

Ce realatie are cu presedintele PSD Mircea Geoana? L-ar sprijini intr-un eventual tur 2 impotriva lui Traian Basescu?

deja a declarat ca nu va sprijini pe nimeni, daca ati fi vazut emisiunea de aseara la TVR, ati fi avut deja raspunsuri la majoritatea raspunsurilor de aici :)

- nu vrea monarhie
- nu va fi de partea partidelor ci de partea cetatenilor
- nu vrea sa se implice in politica si jocurile specifice

Sorin Blaj
14th April 2009, 14:22
Crede că o să strângă mai mult de 5 % din voturi la alegeri ?

5% e mult. Intre 1 si 2%.

Intrebari:

1. Casa regala are nevoie de imagine intr-o lupta electorala? Altfel nu vad de ce a candidat pentru presedintie.
2. Are sprijinul regelui Mihai? Daca da, de ce nu a fost prezent la anuntarea candidaturii?

jesus supremu
14th April 2009, 14:29
intrebare de ce nu vrea sa ne lase in pace?
as fii fost mai interesat daca vreo principesa ar fii candidat dar chiar duda sa se bage in seama e deja:groggy:

Bumbescu
14th April 2009, 20:33
Saracul Mihai.....dupa ce a vazut-o pe fi-sa maritandu-se cu asta, acum mai are parte si de mascarada.....

Intrebare: Ce rol a avut totusi in piesa de Cehov?:D

"Printre rolurile interpretate de actorul Radu Duda sunt de remarcat: rolul lui Gigi Stamatescu (ofițer, iubitul Mizei) în piesa de teatru "Titanic Vals" de Tudor Mușatescu, un rol în piesa de teatru "Trei surori” de A. P. Cehov."

resita
14th April 2009, 21:20
mai astept intrebarile pana maine seara, sper ca joi sau cel tarziu vineri sa reusesc sa realizez interviul

Bumbescu
14th April 2009, 21:34
Poate-l intrebi si de margareta, una-alta...cum a sedus-o, ce fel de fire e, daca poarta corset ca pe vremuri.....

resita
14th April 2009, 22:08
mai bumbescule mai :D eu il intreb tot ce vreti voi, ce raspunde asta o sa vedem

moty
15th April 2009, 01:11
Ce parere a avut cand in 92 Campeanu l-a propus pe Mihai ca si candidat la presedentie?

Gabri3l
15th April 2009, 01:20
de ce nu a avut pana acum principela vreun punct de vedere cu privire la situatia romanilor din Republica Moldova si la acuzele comunistului Voronin adresate Romaniei? ...sau poate l-o fi avut si nu-l stiu yo:sleep:

rhadoo
15th April 2009, 01:26
daca a reusit sa aduca galeata aia cu curent,dupa care l-au trimis intr-un film din anii 80:happy

rob_din
15th April 2009, 16:32
E frumos la Polul Nord? Cum a promovat interesele Romaniei acolo?

J.Bond
15th April 2009, 17:19
Doar atat: daca nu considera ca va face de ras Casa Regala prin candidatura sa la Presedintia Romaniei si mai ales prin rezultatul pe care il va obtine de pe urma alegerilor?:)

rob_din
15th April 2009, 19:51
Am o intrebare serioasa:

A fost supus vreunei presiuni sa-si retraga candidatura in ultimile zile?

Bancaru
15th April 2009, 23:48
Am eu una si mai serioasa: Mai joaca teatru?

Sorin Blaj
16th April 2009, 01:00
daca a reusit sa aduca galeata aia cu curent,dupa care l-au trimis intr-un film din anii 80:happy

Confunzi actorii. Nu este un actor atat de mare cat sa-ti amintesti replici din filmele lui. :)

rhadoo
16th April 2009, 01:06
a jucat,daca nu ma insel,intr-un film,in rol secundar
era muncitor la canal si un maistru,parca, la trimis dupa o galeata de curent
a fost o faza comica,care se practica de multe ori pe santiere

Sorin Blaj
16th April 2009, 01:20
Te referi la filmul Declaratie de dragoste. Era vorba de Adrian Paduraru, care s-a batut la scoala, n-a mai dat bacul, a ajuns sa lucreze pe santier si Constantin Diplan l-a trimis dupa o galeata cu curent. :)

O fi vorba de o alta galeata cu curent, dintr-un alt film. :)

rhadoo
16th April 2009, 01:41
oricum era o forma de luat la misto"academic" la vremea respectiva
cert e ca probabil lucrurile nu sunt asa roz,daca vrea sa candideze sau a vrut
se pare ca fost tarat prin multe scandaluri prin strainatate din cauza titlului,mai mult si ceva de coruptie,insa nimic dovedit

Sorin Blaj
16th April 2009, 01:42
Oricum, daca Resita ii pune intrebarea, vom afla si noi ce si cum cu galeata cu curent. :) :ok:

Grinco
16th April 2009, 01:48
Chiar vrea sa sa se manjeasca in campania electorala murdara care se anunta?

moty
16th April 2009, 15:19
cand va fi interviul?

resita
16th April 2009, 15:23
sper sa reusesc sa-l fac inainte de sarbatori

Bancaru
16th April 2009, 16:42
Resita, te duci la Elisaveta, la Sosea?

Prome
16th April 2009, 17:50
"După ce a absolvit Facultatea de Artă Teatrală și Cinematografică, tânărul actor a fost repartizat la Teatrul Municipal din Suceava. Apoi a fost transferat ca actor la Teatrul Național "Vasile Alecsandri" din Iași. În perioada în care a evoluat ca actor, Radu Duda a locuit la bloc, ca majoritatea românilor. În anul 1988, se mută la București, părăsind scena Teatrului Național din Iași." wikipedia :happy

Iar ca o intrebare, in ce piese jucate in tara a avut rol principal?

resita
16th April 2009, 23:42
Lista de intrebari este inchisa, am pregatit intrebarile, sper ca pana maine seara sa realizez interviul

Sorin Blaj
16th April 2009, 23:46
Succes!!!

resita
21st April 2009, 08:47
in cursul zilei de azi o sa public raspunsurile la intrebarile voastre ;)

Bancaru
21st April 2009, 09:04
A fost aseara la Realitatea. Resita, tu esti Bogdan Chirieac?

resita
21st April 2009, 10:17
Bancare, nu :happy:happy:happy

aici aveti raspunsurile la intrebarile voastre ;)


Credeti că o să strângeti mai mult de 5 % din voturi la alegeri ?

Un sondaj relevant, care va reflecta realitatea sociologica din teren va putea fi facut abia la o luna de la lansarea oficiala, adica pe la inceputul lunii mai. 5 % poate face orice anonim, astazi, datorita lehamitei oamenilor fata de propunerile politice . Voi avea 30% in primul tur si voi castiga Presedintia cu peste 60% din voturi.

Care este mai benefica Romaniei, monarhia sau republica si ce crede despre republica parlamentara vs republica prezidentiala?

Raspunsul la intrebarea monarhie vs. republica vi-l poate da istoria ultimilor 150 de ai ai tarii noastre, iar alegerea pentru o forma sau alta de guvernare o poate face doar natiunea. Intre Republica parlamentara si cea prezidentiala, o prefer cu siguranta pe prima, care este de altfel suficient de po****ra in Europa.

Domnule Duda, ati colaborat cu securitatea? Daca spuneti ca nu, de ce numele Dvs. apare pe o lista de colaboratori ai securitatii?

Nu am colaborat iar numele meu nu apare pe nici o lista de colaboratori. Este vorba de o fila de caiet unde sunt scrise unul sub altul, nume de persoane care nu au vazut, scris, sau semnat in acel caiet. Ca sa dau un exemplu din sport, este ca si cum numele lui Van Basten ar fi trecut de cineva de la FRF pe un caiet, alaturi de cel al lui Hagi, Dumitrescu sau Petrescu, intre cei care vor sprijini revigorarea echipei nationale. Fara ca Van Basten sa stie. Dupa care un reporter din Romania sa il sune pe olandez si sa ii impute aceasta prezenta pe lista de posibili antrenori....Iar certificatul CNSAS care certifica faptul ca nu am colaborat cu Securitatea alaturi de alte argumente poate fi vazut pe situl www.opritiminciunile.ro

Sunteti sprijinit de Dinu Patriciu pentru candidatura Dvs.?

NU. Nu sunt sprijinit de Dinu Patriciu si daca as fi as spune-o clar si raspicat. Nu vad de ce spriinul unui om de afaceri ar trebui ascuns.

Care sunt atuurile unui fost actor pentru a deveni presedinte?

1. Independenta
2. Libertatea totala de miscare
3. Echidistanta
4. Cel mai mare bazin electoral
- O parte covarsitoare din societate care asteapta un om care sa se comporte cum scrie in Constitutie
- Romania dezamagita, Romania muta, Romania neglijata – 61 % oameni care nu s-au prezentat la vot
5. Cel mai potrivit moment
- Se implinesc 20 de ani de la caderea dictaturii comuniste, tranzitia romaneasca a atins punctul in care trece la alt nivel
- Romanii s-au bucurat de deschidere si au putut vedea cum traiesc altii in Europa si in lume, si noi trebuie sa traim mai bine; avem energia, potentialul, trebuie sa oprim scandalul si sa pasim inainte
6. Cea mai buna echipa
- Am cu mine oamenii care au batut cea mai puternica masina de partid la ea acasa, in cel mai compact fief si au impus un model independent
- Am sprijinul celor care au facut imposibilul posibil in America
7. Sunt cel mai antrenat candidat pentru aceasta pozitie
- Fac asta de 12 ani, vizitele mele externe au fost pe model de sef de stat
- Turneele NATO si UE au avut succes
- In tara am fost mai prezent decat toti ceilalti candidati la un loc
8. Cea mai mare deschidere internationala
9. Mesajul pozitiv – eu nu am facut niciodata nimic RAU tarii mele – am facut bine si asa o sa fac si de acum inainte
10. Care au fost atuurile lui Ronald Reagan pentru a fi unul dintre cei mai mari presedinti americani din toate timpurile?


Ce realatie aveti cu presedintele PSD Mircea Geoana? L-ar sprijini intr-un eventual tur 2 impotriva lui Traian Basescu?

Nu voi avea nesansa sa fac aceasta alegere in turul II pentru ca ma voi califica in finala. Eu ma simt foarte aproape de romani, si nu am optiuni politice.

Domnule Duda, casa regala are nevoie de imagine intr-o lupta electorala? Altfel nu vad de ce a candidat pentru presedintie

Casa regala a adus independenta tarii noastre in 1877, Marea Unire in 1918, a facut si modernizat Romania, concentrand energiile pozitive ale poporului roman. Daca nu considerati aceste impliniri ca fiind suficiente pentru "imagine", atunci inteleg de ce nu vedeti candidatura altfel.

Aveti sprijinul regelui Mihai? Daca da, de ce nu a fost prezent la anuntarea candidaturii?

Regele Mihai va transmite mesajul sau de sprijin pentru initiativa mea, joi, 23 aprilie. Nu a fost prezent la anuntare pentru a nu eclipsa gestul meu public.

Ce rol a avut totusi in piesa de Cehov? Iar ca o intrebare, in ce piese jucate in tara a avut rol principal?

Am jucat in "Trei surori" de Cehov la TVR, in anul 1991, rolul Kulighin. De asemenea am jucat un "one man show" la Bruxelles, Theatre Poeme,
numit "Cehov a la russe", alcatuit din trei roluri, reprezentand 3 schite de Cehov.


Ce parere a avut cand in 92 Campeanu l-a propus pe Mihai ca si candidat la presedentie?

Nu eram membru al Familiei Regale in 1992 iar despre aceasta propunere cred ca se vorbeste acum mai mult decat in 1992..Regele nu poate si nu putea sa revina ca sef de stat decat intr-o monarhie, adica odata cu schimbarea Constitutiei. Nicidecum intr-o republica.

De ce nu ati avut pana acum vreun punct de vedere cu privire la situatia romanilor din Republica Moldova si la acuzele comunistului Voronin adresate Romaniei?

Am fost intre primii care au reactionat la abuzurile din Moldova, inca de pe 12 aprilie. Am facut o declaratie publica in acest sens. Textul ei integral se gaseste la adresa - http://www.princeradublog.ro/?p=3221

E frumos la Polul Nord? Cum ati promovat interesele Romaniei acolo?

La Polul Nord nu e frumos deloc, tocmai de aceea acolo a avut loc un seminar cu zeci de lideri ai lumii, care au dezbatut teme legate de incalzirea globala. Am fost invitat la acest seminar de Patriarhul Bartholomeu al Constantinopolelui care a suportat toate costurile. Va asigur ca Romania a fost bine reprezentata si invitatia mea personala la acest eveniment am pus-o in slujba tarii.


Ati fost supus vreunei presiuni, pentru a va retrage candidatura, in ultimile zile?

Nu, nu am simtit vreo presiune in acest sens.

moty
21st April 2009, 10:38
Multumim, resita! Interesant.

miril
21st April 2009, 10:42
Excelent, Resita! Multumim! Sper ca Vadim sa-l puna pe site cu o poza corespunzatoare.

Urmuz
21st April 2009, 10:43
Sa vedem ce va iesi!

rob_din
21st April 2009, 12:24
Cand vad titulatura asta "principele Radu de Romania ma bufneste rasul. In rest, a parut destul de in tema la interviurile pe care le-a dat

Bancaru
21st April 2009, 16:17
Bun, el chiar crede? 30%? Cat are acum? E bine, inseamna ca si Marker poate face 5%. Citez: "5 % poate face orice anonim"
Resita, foarte bine. Poate ne dai si noua din casa. Cum ai ajuns la Maretia Sa? Intrebarea mea nu apare :D
Felicitari pentru Resita.

resita
21st April 2009, 16:42
Bancare, am pus intrebarile in forma lor initiala cu toate ca unele au fost cam "nelalocul lor". mai multe nu pot sa spun :P , poate la urmatorul interviu o sa vin cu o serie de poze care n-au mai fost publicate in presa.

referitor la raspunsurile primite va las voua placerea sa le analizati :D iar daca mai aveti intrebari mai facem un interviu prin iunie-iulie;)

J.Bond
22nd April 2009, 00:38
Duda ala crede ca va castiga cu peste 60% alegerile!!!! .:happy:cry: E ca si cum Bancaru ne tot zice pe aici si viseaza ca marioneta aia de Crin 'baiat fin' va castiga in toamna prezidentialele.:) Asa si cu Principele!:cry:

miril
22nd April 2009, 10:37
Fiecare are dreptul la opinie si pareri, Marker. Asta nu-i motiv de facut bascalie, ci de respect al puncului de vedere respectiv, chiar daca ai o parere opusa. Chiar ar fi bine sa incetezi cu felul acesta de a purta dialog. Duda a raspuns interesant la intrebarile puse dar candidatura lui o gasesc inutila, dar cum este dreptul fiecaruia sa participe la viata politica...

Bumbescu
23rd April 2009, 22:51
Poate-l intrebi si de margareta, una-alta...cum a sedus-o, ce fel de fire e, daca poarta corset ca pe vremuri.....

Resita, tot degeaba daca nu l-ai intrebat si asta.....

Elphax
23rd April 2009, 23:05
Duda ala crede ca va castiga cu peste 60% alegerile!!!! .:happy:cry: E ca si cum Bancaru ne tot zice pe aici si viseaza ca marioneta aia de Crin 'baiat fin' va castiga in toamna prezidentialele.:) Asa si cu Principele!:cry:

sesizez putina teama la fesenistii astia care pana acum erau f. increzatori ...

resita
23rd April 2009, 23:17
Mesajul Majestatii Sale Regelui Mihai I referitor la candidatura Altetei Sale Regale Principele Radu la Presedintia Romaniei


Romani,

Familia mea a trait o jumatate de secol de exil si inca zece ani de ingradiri in propria noastra tara. Au fost ani grei pentru noi si poate si mai grei pentru Romania. Am pus toata viata in slujba tarii si ne-am dorit sa o vedem puternica, bogata si mandra in Europa. Sperantele romanilor au fost risipite, rand pe rand, timp de peste sase decenii.

Am chibzuit indelung, in ultimii ani, la propunerile de a ne implica din nou in mersul statal al Romaniei. Au fost idei ale intelectualilor, ale oamenilor politici sau ale tinerilor. Am facut mereu bine tarii noastre, nu am fortat niciodata lucrurile si nu am profitat personal de intorsaturile istoriei recente. Actul potrivit pentru tara vine la momentul potrivit. Cred ca acest moment a sosit.

Prin prezenta in alegerile democratice pentru institutia sefului Statului, Familia mea incearca sa uneasca si sa insanatoseasca Romania de astazi. Vrem sa aratam cum trebuie slujit un popor cu adevarat.

Am toata increderea ca Principele Radu va putea sa poarte aceasta responsabilitate importanta si acest ideal inalt.

Nu este un lucru obisnuit pentru un membru al Casei Regale. Dar viata ne-a pus in fata multor situatii neobisnuite, pe care am reusit sa le trecem cu bine.

Romania trece prin momente grele. Nu ne putem juca de-a statul, punand la incercare destinul unui popor.

Va chem pe toti sa sprijiniti acest pas important pentru Romania. In asemenea momente, tara are nevoie sa fiti uniti si generosi, solidari si responsabili.

Noi romanii avem nevoie sa fim din nou respectati in Italia, in Spania, peste tot in Europa si America, oriunde in lume. Dar mai mult ca oricand, trebuie sa ne respectam noi insine, acasa la noi.

In acest an greu, sa dam impreuna speranta Romaniei!

Asa sa ne ajute Dumnezeu!

Mihai R

Bancaru
24th April 2009, 11:59
O mare greseala. Chiar daca mesajul domnului Duda este unul corect si bine construit nu cred ca va obtine nici macar cei 5% ai anonimului nostru coleg, Marker. Iar greseala mare apartine Regelui care probabil ca face un hatar fiicei sale. Este posibil ca sansele lui Radu Duda sa fie reduse si din cauza ca nimeni nu va vota cu el spunand ca nu are sanse, desi ar face-o. Pe mine nu m-ar deranja sa fie presedinte, dar trebuie sa recunosc ca judec subiectiv - in comparatie cu Basescu nici Marker nu m-ar deranja.
Markere, daca tot esti tu baiat de pravalie la PD-L ia pune mana si citeste ce am scris eu de baiatul fin, Crin. Amin!

JJ
24th April 2009, 13:09
Cum si-a umflat si dezumflat Radu Duda studiile la Harvard (http://www.hotnews.ro/stiri-politic-5625970-cum-umflat-dezumflat-radu-duda-studiile-harvard.htm)

Radu Duda sustine ca este absolvent al John F. Kennedy School of Government, Universitatea Harvard SUA si al Colegiului George C. Marshall din Germania. Contactati de HotNews.ro, oficialii Harvard au explicat ca nu se poate spune ca Radu Hohenzollern-Veringen este absolvent, ci a urmat un curs de doua saptamani. Si cei de la George C. Marshall spun ca e corect sa se spuna ca Radu Duda a participat la un seminar de o saptamana, nu ca e absolvent. Dupa ce HotNews.ro i-a cerut lamuriri, paragraful din biografia Principelui in care spune ca a absolvit Harvard a fost modificat. In CV-ul lui Radu Duda nu mai scrie acum ca e absolvent la prestigioasa universitate americana.
Asta e mai mincinos ca Basescuta... :happy:happy:happy

Sorin Blaj
24th April 2009, 13:11
Radu Duda nu va conta, ba mai mult il va faulta si pe Antonescu. Cred ca Geoana isi rade deja in barba, pentru el intrarea in turul doi va fi perceputa ca o victorie.

Bancaru
24th April 2009, 13:15
Sunt 2 chestii care se contrazic cumva - Antonescu este sustinut de Patriciu la congresul PNL iar acelasi Patriciu il finanteaza pe Radu Duda. De multe il poti acuza pe Patriciu dar nu ca e prost. Este posibil sa aiba o oares'care contributie baneasca, asa cum oamenii de afaceri declara ca dau la toti, dar nu ca ii sustine toata campania.

J.Bond
24th April 2009, 15:12
Radu Duda nu va conta, ba mai mult il va faulta si pe Antonescu. Cred ca Geoana isi rade deja in barba, pentru el intrarea in turul doi va fi perceputa ca o victorie.
Ai dreptate Sorin.;)

resita
24th April 2009, 17:01
Sunt 2 chestii care se contrazic cumva - Antonescu este sustinut de Patriciu la congresul PNL iar acelasi Patriciu il finanteaza pe Radu Duda. De multe il poti acuza pe Patriciu dar nu ca e prost. Este posibil sa aiba o oares'care contributie baneasca, asa cum oamenii de afaceri declara ca dau la toti, dar nu ca ii sustine toata campania.

bancare, ce-ai spune daca in spatele lui Duda se afla aripa Iliescu ;)

Bancaru
24th April 2009, 17:24
bancare, ce-ai spune daca in spatele lui Duda se afla aripa Iliescu

Ai dreptate, Resita. ;)

JJ
24th April 2009, 18:35
Ai dreptate, Resita. ;)

Ai dreptate, Bancare. ;)

Bancaru
24th April 2009, 23:22
JJ, din lipsa de respect fata de tine, Resita si Miril, si prea mult respect pentru Marker nu iti dau vreau sa mai continuu. Dar cu ce ai zis mai sus, ai dreptate. ;)

rhadoo
25th April 2009, 00:05
bancare, ce-ai spune daca in spatele lui Duda se afla aripa Iliescu ;)

crezi ca e posibil asa ceva?nu cred ca s-ar murdarii casa regala!

rhadoo
25th April 2009, 00:07
Bancare, nu :happy:happy:happy

aici aveti raspunsurile la intrebarile voastre ;)


Credeti că o să strângeti mai mult de 5 % din voturi la alegeri ?

Un sondaj relevant, care va reflecta realitatea sociologica din teren va putea fi facut abia la o luna de la lansarea oficiala, adica pe la inceputul lunii mai. 5 % poate face orice anonim, astazi, datorita lehamitei oamenilor fata de propunerile politice . Voi avea 30% in primul tur si voi castiga Presedintia cu peste 60% din voturi.

Care este mai benefica Romaniei, monarhia sau republica si ce crede despre republica parlamentara vs republica prezidentiala?

Raspunsul la intrebarea monarhie vs. republica vi-l poate da istoria ultimilor 150 de ai ai tarii noastre, iar alegerea pentru o forma sau alta de guvernare o poate face doar natiunea. Intre Republica parlamentara si cea prezidentiala, o prefer cu siguranta pe prima, care este de altfel suficient de po****ra in Europa.

Domnule Duda, ati colaborat cu securitatea? Daca spuneti ca nu, de ce numele Dvs. apare pe o lista de colaboratori ai securitatii?

Nu am colaborat iar numele meu nu apare pe nici o lista de colaboratori. Este vorba de o fila de caiet unde sunt scrise unul sub altul, nume de persoane care nu au vazut, scris, sau semnat in acel caiet. Ca sa dau un exemplu din sport, este ca si cum numele lui Van Basten ar fi trecut de cineva de la FRF pe un caiet, alaturi de cel al lui Hagi, Dumitrescu sau Petrescu, intre cei care vor sprijini revigorarea echipei nationale. Fara ca Van Basten sa stie. Dupa care un reporter din Romania sa il sune pe olandez si sa ii impute aceasta prezenta pe lista de posibili antrenori....Iar certificatul CNSAS care certifica faptul ca nu am colaborat cu Securitatea alaturi de alte argumente poate fi vazut pe situl www.opritiminciunile.ro

Sunteti sprijinit de Dinu Patriciu pentru candidatura Dvs.?

NU. Nu sunt sprijinit de Dinu Patriciu si daca as fi as spune-o clar si raspicat. Nu vad de ce spriinul unui om de afaceri ar trebui ascuns.

Care sunt atuurile unui fost actor pentru a deveni presedinte?

1. Independenta
2. Libertatea totala de miscare
3. Echidistanta
4. Cel mai mare bazin electoral
- O parte covarsitoare din societate care asteapta un om care sa se comporte cum scrie in Constitutie
- Romania dezamagita, Romania muta, Romania neglijata – 61 % oameni care nu s-au prezentat la vot
5. Cel mai potrivit moment
- Se implinesc 20 de ani de la caderea dictaturii comuniste, tranzitia romaneasca a atins punctul in care trece la alt nivel
- Romanii s-au bucurat de deschidere si au putut vedea cum traiesc altii in Europa si in lume, si noi trebuie sa traim mai bine; avem energia, potentialul, trebuie sa oprim scandalul si sa pasim inainte
6. Cea mai buna echipa
- Am cu mine oamenii care au batut cea mai puternica masina de partid la ea acasa, in cel mai compact fief si au impus un model independent
- Am sprijinul celor care au facut imposibilul posibil in America
7. Sunt cel mai antrenat candidat pentru aceasta pozitie
- Fac asta de 12 ani, vizitele mele externe au fost pe model de sef de stat
- Turneele NATO si UE au avut succes
- In tara am fost mai prezent decat toti ceilalti candidati la un loc
8. Cea mai mare deschidere internationala
9. Mesajul pozitiv – eu nu am facut niciodata nimic RAU tarii mele – am facut bine si asa o sa fac si de acum inainte
10. Care au fost atuurile lui Ronald Reagan pentru a fi unul dintre cei mai mari presedinti americani din toate timpurile?


Ce realatie aveti cu presedintele PSD Mircea Geoana? L-ar sprijini intr-un eventual tur 2 impotriva lui Traian Basescu?

Nu voi avea nesansa sa fac aceasta alegere in turul II pentru ca ma voi califica in finala. Eu ma simt foarte aproape de romani, si nu am optiuni politice.

Domnule Duda, casa regala are nevoie de imagine intr-o lupta electorala? Altfel nu vad de ce a candidat pentru presedintie

Casa regala a adus independenta tarii noastre in 1877, Marea Unire in 1918, a facut si modernizat Romania, concentrand energiile pozitive ale poporului roman. Daca nu considerati aceste impliniri ca fiind suficiente pentru "imagine", atunci inteleg de ce nu vedeti candidatura altfel.

Aveti sprijinul regelui Mihai? Daca da, de ce nu a fost prezent la anuntarea candidaturii?

Regele Mihai va transmite mesajul sau de sprijin pentru initiativa mea, joi, 23 aprilie. Nu a fost prezent la anuntare pentru a nu eclipsa gestul meu public.

Ce rol a avut totusi in piesa de Cehov? Iar ca o intrebare, in ce piese jucate in tara a avut rol principal?

Am jucat in "Trei surori" de Cehov la TVR, in anul 1991, rolul Kulighin. De asemenea am jucat un "one man show" la Bruxelles, Theatre Poeme,
numit "Cehov a la russe", alcatuit din trei roluri, reprezentand 3 schite de Cehov.


Ce parere a avut cand in 92 Campeanu l-a propus pe Mihai ca si candidat la presedentie?

Nu eram membru al Familiei Regale in 1992 iar despre aceasta propunere cred ca se vorbeste acum mai mult decat in 1992..Regele nu poate si nu putea sa revina ca sef de stat decat intr-o monarhie, adica odata cu schimbarea Constitutiei. Nicidecum intr-o republica.

De ce nu ati avut pana acum vreun punct de vedere cu privire la situatia romanilor din Republica Moldova si la acuzele comunistului Voronin adresate Romaniei?

Am fost intre primii care au reactionat la abuzurile din Moldova, inca de pe 12 aprilie. Am facut o declaratie publica in acest sens. Textul ei integral se gaseste la adresa - http://www.princeradublog.ro/?p=3221

E frumos la Polul Nord? Cum ati promovat interesele Romaniei acolo?

La Polul Nord nu e frumos deloc, tocmai de aceea acolo a avut loc un seminar cu zeci de lideri ai lumii, care au dezbatut teme legate de incalzirea globala. Am fost invitat la acest seminar de Patriarhul Bartholomeu al Constantinopolelui care a suportat toate costurile. Va asigur ca Romania a fost bine reprezentata si invitatia mea personala la acest eveniment am pus-o in slujba tarii.


Ati fost supus vreunei presiuni, pentru a va retrage candidatura, in ultimile zile?

Nu, nu am simtit vreo presiune in acest sens.

resita de galeata mea nu ai spus nimic?:happy

rob_din
25th April 2009, 00:10
bancare, ce-ai spune daca in spatele lui Duda se afla aripa Iliescu ;)

Se prea poate, doar ca nu i-as zice aripa Iliescu ci aripa nastase

J.Bond
25th April 2009, 11:19
Cum si-a umflat si dezumflat Radu Duda studiile la Harvard (http://www.hotnews.ro/stiri-politic-5625970-cum-umflat-dezumflat-radu-duda-studiile-harvard.htm)
:happy:happy:happy
Patetic printisorul nostru! :happy

resita
25th April 2009, 11:58
Patetic printisorul nostru! :happy

la fel de patetic ca basescu care a spus acelasi lucru despre elena basescu :D

Sorin Blaj
25th April 2009, 13:54
Sigur Basescu i-a facut CV-ul.

J.Bond
25th April 2009, 14:48
Sigur Basescu i-a facut CV-ul.
Dupa unii ca Resita si alti cativa, categoric DA.:)

Bancaru
25th April 2009, 16:18
Basescu i-a facut CV-ul EBĂ-ei. I-a facut mai mult decat atat si inca ii mai face. Nu stiu silicoanele din buze de unde sunt. Alea sunt de la mama dansei.
Sorine, ce-ti mai place sa arunci cu acuze d'astea cu iz de ironie. Poti sa contrazici cu ceva afirmatia lui Resita? Nu a zis Basescu despre buzata ca a facut JMU in State? Poate se referea la Statele Unite ale Moldovei, cu capitala la Iașington.

rob_din
25th April 2009, 16:25
Pai crezi ca fanii lui Zeus pot raspunde vreodata la obiect? Isi urmeaza idolul, ala raspunde la ceva vreodata? Apropo, cum ramane cu actele pe care trebuia sa le prezinte fatuca aia mare (inca nebuzata din ce am observat)? Le-a mancat Popoviciu?

Bancaru
25th April 2009, 16:40
Da, le-au facut chiftele si le-au aruncat cu prastia. A mai auzit cineva de Popoviciu? Nu ! E mai important Becali decat Popoviciu? Nu ! Toata lumea vorbeste de Becali? Da ! E clar, nu?

Romeo
25th April 2009, 18:32
candidatura lui Duda are schepsisul ei: se ofera naivilor o alternativa la mafiotii care stapanesc si implicit ii motiveaza sa se duca la vot. 5 % in plus la o prezenta de 40 % (posibila) inseamna mult pentru democratia mascata de la Bucuresti. Cu 45 % mai poti apare in Europa, daca 60 % nu se prezinta multi se vor intreba: OK, dar majoritatea nu mai doreste ce este acolo. Duda rezolva definitiv problema monarhiei, nu ca s-ar mai putea face ceva: o respingere masiva a lui la vot este un blam dat monarhiei (repet, este o naivitate sa credem ca po****tia mai vrea monarhie si nu pentru ca am dori republica ci pentru ca asa am fost indoctrinati de comunism.
Duda ca presedinte este incapabil sa inlature mafia politica, parlamentul de SRI sti, avocati si afaceristi, guvernul de mincinosi. Poate Duda sa aduca un guvern de specialisti, ca la Budapest si acest guvern sa fie acceptat de parlament ? Basescu a spus clar ca nu este adeptul guvernului de tehnocrati. Romania are nevoie de un om cu tupeul si pregatirea lui Basescu, sa fie agreat de mafiotii politici, dar care sa vrea sa schimbe acest sistem, ceea ce Base nu va face.

Urmuz
26th April 2009, 00:33
Incep sa cred ca decizia lui Duda de a participa are o motivatie personala: omul este atat de ambitios incat i se rupe de simbolistica monarhiei, de batranul sau socru si de ceata de simpatizanti ai regalitatii romanesti.
Mai bine ne-am intreba cum naiba a vrajit-o acest neica nimeni pe ditamai principesa, care nu pare o prostanaca.

J.Bond
26th April 2009, 00:48
Incep sa cred ca decizia lui Duda de a participa are o motivatie personala: omul este atat de ambitios incat i se rupe de simbolistica monarhiei, de batranul sau socru si de ceata de simpatizanti ai regalitatii romanesti.
Mai bine ne-am intreba cum naiba a vrajit-o acest neica nimeni pe ditamai principesa, care nu pare o prostanaca.
Ambitie personala, niet.;) Elena Udrea a zis inca de anul trecut ca Principela Duda va candida la alegeri fiind impins de la spate si sustinut cu bani multi, petro-dolari ca sa fie mai clar.:drak:

Bancaru
26th April 2009, 01:24
Si Basescu a negat ca la Ministerul Turismului este un intreg serviciu de informatii. Ba, daca ne anunta de acum 3 luni cutrenmurul asta as mai fi zis, dar treburile astea nu sunt ca o ragaiala spontana, se pregatesc cu luni inainte.
Duda nu vrea, il obliga cercurile oculte. El nu are ambitii.
Eu cred ca Udrea il iubeste pe Patriciu, prea a facut o obsesie.

Romeo
26th April 2009, 20:58
principesa, care nu pare o prostanaca.

ce te face sa crezi asta, nu am remarcat-o niciodata pana acum ? Regele Mihai este un personaj dintr-o alta era, romanul este mult mai istet in ziua de azi sa creada in discursurile unui somnambul.

Bancaru
27th April 2009, 01:27
Romeo, adevarul e ca tu esti un soi de ... Patul lui Procust. Tu esti masura tuturor lucrurilor. Sa-ti dau o veste proasta: nici ea nu te-a remarcat pe tine.

Romeo
27th April 2009, 07:55
Romeo, adevarul e ca tu esti un soi de ... Patul lui Procust. Tu esti masura tuturor lucrurilor. Sa-ti dau o veste proasta: nici ea nu te-a remarcat pe tine.

Nici nu ma intereseaza sa fiu remarcat, dar nici sa fac afirmatii gratuite asupra inteligentei unui om al carui tata a fost conducator al tarii asteia.

Bancaru
27th April 2009, 12:56
Pai nu poti sa o judeci pe ea din prisma inteligentei tatalui. Iar greselile pe care tu crezi ca le-a facut ta-su poate sunt iarasi pareri izolate, ale tale. Love is blind. I-a placut femeii de Duda asta si gata. Arata mai bine decat Basescu sau Boc. Mi se pare si mai coerent.

Romeo
27th April 2009, 15:41
Pai nu poti sa o judeci pe ea din prisma inteligentei tatalui. Iar greselile pe care tu crezi ca le-a facut ta-su poate sunt iarasi pareri izolate, ale tale. Love is blind. I-a placut femeii de Duda asta si gata. Arata mai bine decat Basescu sau Boc. Mi se pare si mai coerent.

Mihai nu a facut greseli, nu i se poate imputa intrarea intr-un razboi pierdut in cele din urma, asta ne-a fost sansa. Noroc pe vremea bunicului, care a iesit castigator desi abandonase lupta, ghinion 26 de ani mai tarziu cand alta alternativa nu prea era. Nici alegerea lui Margareta nu o comentez, face ce vrea cu viata ei, iar Duda a fost destept ca a convins-o. Poate ca va fi bun ca presedinte, dar nu i-a venit inca vremea. Mihai are aceeasi fire moale, formata atunci cand toti il acceptau ca rege.
Tara are nevoie de un reformator cu bata, pacat ca nici Base nu este asa ceva.

Bancaru
27th April 2009, 16:01
Gresit. Nu suntem poporul rus care, conform spuselor lui Petru cel Mare, poate fi condus numai cu biciul. Dar tindem sa devenim. Apropo de asta, m-am uitat aseara la emisiune GUVERNATORUL a lui Liviu Mihaiu. Mai si razi, dar adevarul e trist si cutremurator. Puterea in mana unuia singur la un bobor de imbecili e tare periculoasa.

Romeo
27th April 2009, 17:11
Gresit. Nu suntem poporul rus care, conform spuselor lui Petru cel Mare, poate fi condus numai cu biciul. Dar tindem sa devenim. Apropo de asta, m-am uitat aseara la emisiune GUVERNATORUL a lui Liviu Mihaiu. Mai si razi, dar adevarul e trist si cutremurator. Puterea in mana unuia singur la un bobor de imbecili e tare periculoasa.

nu suntem un popor de imbecili, si tu faci parte din acest popor. Ne adaptam situatiei existente, luam si dam spaga daca trebuie, furam pentru ca asa ne invata cei de la putere. Ai uitat bancul englez despre cum fac romanii omleta ? Furam doua oua si ...
La noi minciuna si promisiuni la sfantul asteapta au devenit lege, important este sa ramana la stat toate pilele care s-au angajat in ultimii 15 ani. Boc stie ca si cei ai lui Taricelu au angajat la fel cum a facut si PDL dupa 2005, la fel ca PSD dupa 2001, asa ca nu se oboseste sa desfiinteze aprobarile si taxele puse, noile salarii vor fi de la anul (si La multi ani), codurile se adopta prin asumarea raspunderii dar imediat sar altii ca sa se dea destepti (R Stanoiu si trupa aia de necunoscuti care s-au dat in spectacol la Cotrocel), iar Chireac a aruncat vorba ca deficitul deja este de 9 %, iar 20 miliarde marca FNI este ca poporul sa nu se sperie prea mult si sa aleaga cuplul Base-Boc. Asa ca vom vedea la anul ce-o fi, Base nu va mai avea ce pierde, iar daca vine altul va fi cel mai rau presedinte din secolul asta.
Nu suntem poporul rus, dar combinatia turco-rusa din ultimii 500 de ani ne-a imprumutat 'intelighentia' lor: spaga si aflatul in treaba pe banii altora.

Bancaru
27th April 2009, 17:37
Faptul ca fac parte din poporul asta asta nu ne face mai putin imbecili. Nu e cazul sa apelam la chestii d'astea. In marea majoritate suntem cretini si autodestructivi. Nu ne intereseaza sa fim mai buni si mai civilizati. Daca nu fac eu ceva va face altul - cam asa se gandeste in momentul in care se pisa in tren, sparg cabinele telefonice, scuipa in lift, arunca gunoiul pe geam, fac caca pe strada, se bat in mall, isi golesc scrumiera la semafor, te sfideaza in trafic in functie de masina (a mea a fost catalogata drept cazan iar eu un sarac, nu ca as fi bogat), etc. Deci, o concluzie de bun simt, SUNTEM CRETINI SI RATATI. Eu nu pot schimba acest melanj.
Basescu are foarte multe de pierdut. Stii ce: TOTUL. Dispare. Ca el nu e Iliescu sa murir gospodinele de ud la pasarica atunci cand apari cu sacoul pe dupa umar.

Romeo
27th April 2009, 20:23
Faptul ca fac parte din poporul asta asta nu ne face mai putin imbecili. Nu e cazul sa apelam la chestii d'astea. In marea majoritate suntem cretini si autodestructivi. Nu ne intereseaza sa fim mai buni si mai civilizati. Daca nu fac eu ceva va face altul - cam asa se gandeste in momentul in care se pisa in tren, sparg cabinele telefonice, scuipa in lift, arunca gunoiul pe geam, fac caca pe strada, se bat in mall, isi golesc scrumiera la semafor, te sfideaza in trafic in functie de masina (a mea a fost catalogata drept cazan iar eu un sarac, nu ca as fi bogat), etc. Deci, o concluzie de bun simt, SUNTEM CRETINI SI RATATI. Eu nu pot schimba acest melanj.
Basescu are foarte multe de pierdut. Stii ce: TOTUL. Dispare. Ca el nu e Iliescu sa murir gospodinele de ud la pasarica atunci cand apari cu sacoul pe dupa umar.

daca tot ce scrii mai sus este real, o stim foarte bine, nu trebuie sa ne apelezi pe toti (inclusiv pe tine) cu astfel de jigniri, nu crezi ? Am avut ghinionul (sau poate norocul) sa ne nastem aici, avem o viata mai linstita decat in Israel sau Liban, de exemplu. Stii cum arata toaletele pentru barbati in Den Haag sau Amsterdam ? La vedere, stai cu fata spre toaleta, prin spatele tau trece lume, fete, barbati, nu are importanta, tu iti faci treaba (mica). Invata fetitele de mici, ca au nevoie de 'material' in cartierele rosii.
Daca tot ce scrii mai sus se intampla, ce fac oare autoritatile sa inlature urmarile ? Nu putem schimba asa ceva, dar si spaniolii au obiceiul s aarunce totul pe jos, la un chef, intr-o carciuma. Barmanul, insa, strange, asta-i jobul. Noi ne plangem ca se face mizerie si nu strangem.
La anul Base nu mai are ce pierde: daca iese din nou, nu va mai avea un al treilea mandat, daca nu mai iese va iesi din actualitate, dar va ramane in lista de vreo 20 de presedinti pe care i-a avut Romania secolul asta. Si daca ne mai incalzeste cu ceva, l-a scos la pensie pe Iliescu. Pacat ca nu a reusit din 1990.

miril
28th April 2009, 11:28
Mai, Romeo, Bancaru isi exprima nemultumirea ca suntem la nivel de popor asa cum ne descrie el, plastic. Aici nu-i vorba sa ne simtim lezati ci sa intelegem ca situatia este mai mult decat disperata. Dam dovada, in ciuda democratiei acceptabile, ca am fi necivilizabili. Asat nu ne ajuta sa progreesam daca suntem multumiti ca se putea si mai rau. Pai de la rau am plecat dar nu stim unde ne indreptam, aici este buba. Si daca mai ai si politiceni de la Basescu pana la ultimul politicean dintr-un sat uitat de lumea care se comporta iresponsabil, atunci chiar ca nu te mai poti struni la...vocabular. Eu vad in asta un semn de sanatate si nu un motiv de indignare.

Bancaru
28th April 2009, 14:10
Romeo, asta e blasfemie. Sa compari Amsterdam cu Bucurestiul. Nici macar closetele. Noi nici closete nu avem. Iar alea care sunt se pare ca sunt monopol. Am vrut la un moment dat sa fac un episod foto cu veceurile astea "ecologice" (de unde ecologice, ca sunt bombe cu ceas si *****). Sa vezi cum, desi sunt publice, au lacat pus si vin si se usureaza acolo numai cine are cheie - adica cine lucreaza in zona, buticari, florarese, pietari sau bagatori de seama.
Saracu Duda. Vorbeam de el si am ajuns la veceuri. Romeo, parerea mea in general e ca suntem un popor de idioti. Am folosit persoana 1 plural pentru ca, asa cum zici tu, si eu sunt roman, am avut (ne)sansa sa ma nasc aici. La modul particular te consider un tip inteligent care nu trebuia sa se alarmeze de afirmatia mea cu popor de prosti.
Si sa nu uit, parerea mea e in continuare ca Basescu pierde tot. Asa cred eu. Vom vedea.

miril
28th April 2009, 14:17
Si Duda nu va castiga, ca sa revenim la topic.

Bancaru
28th April 2009, 14:19
Saracul, are si un nume predestinat inconsecventei si reprezentativ pentru ceva nul - freci duda, gem de dude, etc.

miril
28th April 2009, 14:23
Doooda-Da-Da. Timingul candidaturii este marele minus, in afara ca este Principe de Romania si are un trecut... Nu ca al majoritatii po****tiei. Altfel are un discurs, pana in prezent, inteligent, coerent si bazat pe a respecta prerogativele Constitutiei. Pacat!

Bancaru
28th April 2009, 14:26
Da, si eu am spus ca vazandu-l la 3 x 3 la Tanase are un discurs de bun simt si inchegat. Nu va face fata. Daca prin absurd ajunge cu Basescu in turul 2 cand o sa inceapa Basescu sa isi arate bataturile si sa spuna ca el miroase a roman sadea si nu a printisor imediat o sa prinda asta la cocliti. Romanul e sensibil la cel care arata ca el - murdar, mitocan, puturos, gura mare, descurcaret, petrecaret, bascalios, etc. Asa cum pitipoancele sunt mandre de EBĂ.

Cristian
28th April 2009, 14:33
Sa ne gandim logic: Decat Base sau Geoana, mai bine Principele Radu :ok:

Bancaru
28th April 2009, 14:46
Asa. Acum gandeste si realist. Crezi ca se poate intampla asa ceva?

resita
28th April 2009, 14:47
Sa ne gandim logic: Decat Base sau Geoana, mai bine Principele Radu :ok:

pai pe undeva cam asa este ;)

miril
28th April 2009, 14:50
Si eu zic la fel.

Cristian
28th April 2009, 15:06
Asa. Acum gandeste si realist. Crezi ca se poate intampla asa ceva?

Fie ca va castiga fie ca nu, eu 100% il voi sustine in primul tur :ok:

Romeo
28th April 2009, 15:36
deocamdata sondajul CURS ne da doi 'puternici' rivali pentru Base, Vadim si Jiji. Lui Duda nu-i dau nicio sansa, iar procentul de 3 % care l-ar vota pe el este edificator. Este un candidat pentru intelectuali, dar din pacate atat ne-au sictirit conducatorii ultimilor 19 ani ca nu prea mai avem pe cine vota. In schimb avem mari sanse sa-l auzim pe Vadim de la Bruxelles. Noua stim ce ne-a spus, ce va spune acolo om vedea si se pare ca il ia si pe JJ dupe el, refularea pentru modul de a face media in tara asta ne va face sa trimitem extremisti in parlamentul European. De altfel, acum se vede de ce a fost Becali dat afara din inchisoare, punerea lui pe lista de catre Vadim a fost inteligent facuta si in pofida parerii noastre pentru ei, trebuie sa respectam dorintele celor care voteaza.

pentru Miril si Bancarul: tot acuzandu-ne de lipsa de educatie de salon, remarcand closetele pe care Oprescu nu e capabil sa le curete (ca si ceilalti primari din tara pe care-i intereseaza la fel de mult civilizatia), credeti ca vom ajunge vreodata la un presedinte 'de salon' ? Inutil sa ne criticam greselile in stil masochist, altceva trebuie facut in tara asta si nu vad nicio speranta ca vom gasi acele persoane care pot face altceva decat avem. Ultima solutie este conducator, guvern si directori de servicii publice importati, actualul sistem si-a expus toate 'calitatile', nu mi-a mai ramas nicio speranta ca ne putem civiliza ca tara, dar nu vreau sa ma includ in jignirile Bancarului.

Bancaru
28th April 2009, 15:52
Romeo, tu esti exclus, bine, dar aici nu e vorba de alegerea ta. Nu intelegi ca nu conteaza ce vrei tu. Mai deunazi dadeai exemplul cu bancul cu omleta la romani. Restul il deduci singur avand in vedere ca banuiesc ce scrie in pasaportul tau la nationalitate.
Nu pot sa nu remarc faptul ca ii tot dai inainte cu Vadim si cu Gigi. Nu stiu de unde ai ideea sta fixa, dar tare as vrea sa ne spui si noua de une ti s-a nazarit. Nu crezi ca este doar o reactie emotionala nascuta din arestarea "abuziva" a lui Becali? Oare graba tribunului, ca fata mare la p... maritis, in a-l curta pe Becali in partidul lui nu ti s-a parut un pas bun facut in recastigarea unei parti din po****ritatea pe care a avut-o odata? Daca Vadim ar fi avut o crestere graduala as mai fi zis dar el a crescut ca o erectie spontana.
Romeo, extremisti in parlamentul european trimitem pentru ca poporul e prost. Ce naiba nu intelegi? Un popr de boi si de lingai. Cea mai evidenta chestie zilele astea a fost manifestarea cu adevarat spontana de la iesirea lui Becali din arest cand sute de maini in trening se intindeau spre Gigi in speranta ca a intrat in arest cu deja celebrele teancuri de bani. Cu scarba imi aduc aminte cum ii pupau mana la Sevilla pentru un bilet la meci. Pfui... ce popor de jegosi si lingai.

Romeo
29th April 2009, 19:48
Nu pot sa nu remarc faptul ca ii tot dai inainte cu Vadim si cu Gigi. Nu stiu de unde ai ideea sta fixa, dar tare as vrea sa ne spui si noua de une ti s-a nazarit. Nu crezi ca este doar o reactie emotionala nascuta din arestarea "abuziva" a lui Becali? Oare graba tribunului, ca fata mare la p... maritis, in a-l curta pe Becali in partidul lui nu ti s-a parut un pas bun facut in recastigarea unei parti din po****ritatea pe care a avut-o odata? Daca Vadim ar fi avut o crestere graduala as mai fi zis dar el a crescut ca o erectie spontana.
Romeo, extremisti in parlamentul european trimitem pentru ca poporul e prost. Ce naiba nu intelegi? Un popr de boi si de lingai. Cea mai evidenta chestie zilele astea a fost manifestarea cu adevarat spontana de la iesirea lui Becali din arest cand sute de maini in trening se intindeau spre Gigi in speranta ca a intrat in arest cu deja celebrele teancuri de bani. Cu scarba imi aduc aminte cum ii pupau mana la Sevilla pentru un bilet la meci. Pfui... ce popor de jegosi si lingai.

Popor de lingai, de acord cu tine, este o caracteristica capatata de la Stefan cel Baban incoace. Lingem si ne este mai bine. Nu uita ca 50 de ani de comunism ne-a invatat sa facem ce zic stapanii (si din cauza lor am ajuns la faliment, facut de 2 ori mai insuportabil din orgoliul lui nea Nicu). Odata liberi sa facem ce credem pentru bunastarea noastra, am inceput sa ne batem cu pumnii in piept ca suntem grozavi, iar Bruckner a fost 'scuipat' pentru cei '20 de ani'. Iata ca dupa 20 de ani suntem in pragul unei datorii de vreo 5 ori mai mare decat cea care am platit-o, fara sa intelegem nimic. Si atunci ce ne mai ramane ? Poti fi prosper astazi, dar peste un an sau peste 10 poti fi lefter. Si atunci ce faci, te arunci de pe blocul Oracle sau te lingusesti ? Asta ne-au invatat 70 de ani, sinuciderea de onoare nu prea exista in tara asta.
Vadim este un barometru al nemultumirii po****tiei - citat Adr Nastase. Ei bine, 10 % s-a saturat de ce debiteaza Boc cel mincinos si voteaza in semn de protest cu Vadim, este alternativa la absenteism: ori nu merg la vot, ori votez pe Vadim. Tocmai il auzeam pe Radu Tudor ca peste 4 luni nu vor mai fi bani de salarii si iata de ce dau importanta revenirii lui Vadim. De acord, votul cu Becali este unul emotional, ghinionul lui este temperamentul irascibil al lui, grandomania de parvenit, altfel cu 'stofa' de Crin l-am fi avut pe Becali la 30 %. Si inca ceva: daca cineva a facut ceva pentru sufletul nostru dupa 1990, ala a fost Becali cand a dus Steaua in semifinale si in Champions League. Cine ar mai fi reusit in locul lui ?
Pe Duda abia il asteapta TV urile sa-l stoarca si daca nu pluseaza, nu-l va baga mai nimeni in seama, deja nu am mai auzit nimic de la el.
Pe 8 iunie vom avea un raspuns partial, iar meciul cel mai interesant va fi in decembrie. Sa-l vedem pe Base cat de istet poate fi, daca pierde putin ma intereseaza, oricine ar veni tot la fel ne va fi.

Bancaru
29th April 2009, 23:33
... oricine ar veni tot la fel ne va fi.

Vezi, Romeo. Ti-am zis eu ca esti baiat destept.
@ Cristian, nu am nimic cu intentia ta de vt, in alte conditii cred ca si eu as vota cu printul presedinte, dar esti convins ca nu arunci votul, asta in cazul in care chiar crezi in votul tau? Cine stie, poate ma convinge 100% si pe mine Duda.

resita
29th April 2009, 23:35
Cristi, sa sti ca si eu ma gandesc serios sa-l votez pe Duda.

sunt constient ca n-are nici o sansa dar decat pe basescu sau geoana mai bine pe duda. antonescu mi-a placut inainte sa ajunga presedinte la PNl dar dupa ce a ajuns sus prestatia sa lasa de dorit

Bancaru
29th April 2009, 23:40
Am mai purtat discutia asta? E deja vu. Haideti sa votam pe Duda.

Romeo
30th April 2009, 08:49
Cristi, sa sti ca si eu ma gandesc serios sa-l votez pe Duda.

sunt constient ca n-are nici o sansa dar decat pe basescu sau geoana mai bine pe duda. antonescu mi-a placut inainte sa ajunga presedinte la PNl dar dupa ce a ajuns sus prestatia sa lasa de dorit

esti simpatic. Ieri chiar a reusit sa ma destinda un pic polologhia lui Crin. Daca ma voi deplasa la vot cred ca o voi face in turul II, numai daca nu voi vrea sa iasa unul din cel 2 (de ex Geoana). In actualele conditii Romania nu poate fi condusa de un singur om atotputernic, deci cu un guvern de o culoare sau bicolor si un presedinte de 'alta culoare' sau 'incolor' nu cred ca e cea mai buna alegere. Sper, insa, ca ardoarea cu care vor dezbate candidadtrilor lor sa indeparteze poporul de la urne, pentru ca de actualii politicieni, de toti, nu mai avem nevoie.

Bancaru
30th April 2009, 12:38
Romeo, te gandesti sa candidezi?

Romeo
1st May 2009, 12:54
Romeo, te gandesti sa candidezi?

la ce-mi foloseste ? De unul singur nu pot face nimic, iar in aceasta criza e bine sa nu-ti asumi conducerea. Base si-a adus la putere partidul de fantome si acum el este luat in suturi chiar de Realitatea. Va avea un an dificil si avantajul pe care-l mai are nu este sigur.

J.Bond
1st May 2009, 13:33
Romeo, te cam pripesti. Dar, ma rog, parerea ta.;)

Revenind la Duda noastra, consider ca deja i s-a dat o prea mare importanta. Mai degraba putem considera ca aceasta candidatura a Principelei a fost facuta doar ca sa mai aduca aminte romanilor ca am avut si noi candva un rege in Romania.:) Si chiar nu e nimic rau in asta.:)

Cristian
1st May 2009, 13:37
Cristi, sa sti ca si eu ma gandesc serios sa-l votez pe Duda.

sunt constient ca n-are nici o sansa dar decat pe basescu sau geoana mai bine pe duda. antonescu mi-a placut inainte sa ajunga presedinte la PNl dar dupa ce a ajuns sus prestatia sa lasa de dorit

Exact resita... Asta e, fie ca are fie ca nu are sanse merg sa-l votez. Ceilalti 2 candidati importanti m-au dezamagit pe rand.

Bancaru
1st May 2009, 18:20
Ceilalti 2 sunt 3, pentru ca diferenta dintre Geoana si Antonescu nu e semnificativa avand in vedere ca mai e juma' de an pana la alegeri. Basescu ar trebui sa apara cu chilotii peste dres ci cu mantie rosie de superman ca sa mai creasca. In cel mai bun caz se mentine. Daca se mentine are mari sanse sa iasa din turul 2.

rob_din
1st May 2009, 18:22
Cristi, sa sti ca si eu ma gandesc serios sa-l votez pe Duda.

sunt constient ca n-are nici o sansa dar decat pe basescu sau geoana mai bine pe duda. antonescu mi-a placut inainte sa ajunga presedinte la PNl dar dupa ce a ajuns sus prestatia sa lasa de dorit

Mi se pare normal daca tot ti-a acordat un interviu

Serios vorbind, Radu Duda asta e o gluma, nimic mai mult. Bine am mai avut un candidat gluma si-a iesit presedinte

Bancaru
1st May 2009, 18:23
Dintre cele doua glume as alege pe-a mai duda.

resita
1st May 2009, 18:34
Mi se pare normal daca tot ti-a acordat un interviu


ce legatura are sula cu prefectura? :D

faptul ca mi-a acordat acest interviu nu m-a trenasforamt in sclavul lui, eu am facut acest interviu pt. comunitatea ols nicidecum pt. mine.

apropo, daca fac un interviu lui basescu automat trebuie sa-l si votez?

rob_din
1st May 2009, 18:35
Daca as crede in conspiratii as zice ca va castiga ala care e dorit de americani, adica Mister Geoana, dar cred ca Obama are totusi treburi mai importante de rezolvat

rob_din
1st May 2009, 18:36
ce legatura are sula cu prefectura? :D

faptul ca mi-a acordat acest interviu nu m-a trenasforamt in sclavul lui, eu am facut acest interviu pt. comunitatea ols nicidecum pt. mine.

apropo, daca fac un interviu lui basescu automat trebuie sa-l si votez?

Pai poate te-ar da pe spate o asemnea oroare, pardon onoare

Bancaru
1st May 2009, 20:33
apropo, daca fac un interviu lui basescu automat trebuie sa-l si votez?
Nu stim cat de hipnotizat iesi dupa interviu. Iti baga un ochi d'ala de-al lui.... sfredel.

J.Bond
2nd May 2009, 01:52
Duda asta e un fel de pierde vara.:)

Romeo
2nd May 2009, 09:02
Ceilalti 2 sunt 3, pentru ca diferenta dintre Geoana si Antonescu nu e semnificativa avand in vedere ca mai e juma' de an pana la alegeri. Basescu ar trebui sa apara cu chilotii peste dres ci cu mantie rosie de superman ca sa mai creasca. In cel mai bun caz se mentine. Daca se mentine are mari sanse sa iasa din turul 2.

vrei sa-ti dau un scenariu ? Un atentat gen Atocha. Ghici cine va fi alaturi de raniti si cine va infiera cu patos revolutionar atentatul. E suficient sa-i ridiculizeze pe cei doi pe TVR 1 si ia 5 % mai mult decat cei doi. Lui Base nu-i trebuie sa creasca ci sa se mentina, ceilalti doi pot urca numai daca simpatizantii lui Base nu vin la alegeri.

Bancaru
2nd May 2009, 18:25
Romeo, am observat ca Basescu nu scapa nicio ocazie sa vina in multime. Gripa porcina e o pleasca iar cutremurul ala, din punctul lui de vedere, putea sa fie mai mare (Doamne fereste). Nu a pus el mana pe o caramida, nu a scos niciun hamster de sub moloz, nimic.
Cum sa ii ridiculizeze? Conform CNA cred ca toti trebuie sa apara la teve cam in mod egal. Acum nu e vorba, ca sunt institutii media care isi baga **** in CNA, platesc amenda, adica nu ele, dar ... intelegi, si prezinta pe cine vor cat vor. Nu cred ca marlania ii va merge cu Antonescu. Antonescu pare baiat fin cum il vede Marker, care se pricepe la baieti finuti, dar, in realitate, este un mare marlan. E pe masura lui Basescu.

J.Bond
3rd May 2009, 21:21
vrei sa-ti dau un scenariu ? Un atentat gen Atocha. Ghici cine va fi alaturi de raniti si cine va infiera cu patos revolutionar atentatul. E suficient sa-i ridiculizeze pe cei doi pe TVR 1 si ia 5 % mai mult decat cei doi. Lui Base nu-i trebuie sa creasca ci sa se mentina, ceilalti doi pot urca numai daca simpatizantii lui Base nu vin la alegeri.

De acord cu Romeo.;) Eu nici n-as crede ca ar trebui sa-i mai bage in seama pe cei doi ca pierde timpul cu ei.:)
Cat despre Duda noastra, la fel ca mai sus.:)

Romeo
4th May 2009, 11:58
De acord cu Romeo.;) Eu nici n-as crede ca ar trebui sa-i mai bage in seama pe cei doi ca pierde timpul cu ei.:)
Cat despre Duda noastra, la fel ca mai sus.:)

Base le-o va trage in timpul campaniei, deocamdata prostanacul vad ca incearca sa fie pe unde trece nea Traian, ca un valet credincios, nush ce dracu crede el ca poate castiga acolo (vazi sambra oitelor). Sansa PSD ului cred ca este doar Ion Tiriac, daca nu-l pregatesc rapid vor inghiti doar mizilicurile de la Base inca 5 ani. Duda are sansele lu Lia Roberts, sunt curios daca va ajunge la concluzia ... retragerii. Este dreptul lui, dar sa ia 1 % din voturi, mai bine nu se duce.

rob_din
4th May 2009, 12:18
Sa nu i-o traga prostanacul lui Basescu cum i-a tras-o lui Iliescu. Sa vedem cine e prostanac dupa.

Bancaru
4th May 2009, 14:16
Romeo, desi orice sondaj, oricine l-ar fi comandat, il arata pe Crin Antonescu in ascensiune tu nu ii pomenesti sansele, asta in timp ce ceilalti doi sunt in descrestere. In rest sunt de acord cu tine cu Duda, numai ca nu e Lia Roberts, e un soi de Ciuhandu de acum 9 ani. Poate e mai bine asa, pentru ca tara asta e greu de guvernat, trebuie sa fii mojic cumva, asa ca risca sa traga si Casa Regala in acest alambic.
Rob_din, sa stii ca eu nu cred ca Geoana are sanse. Daca intra in turul 2 nu va fi sustinut de electoratul PNL in totalitate, sau electoratul de dreapta, cel adevarat. Eu nu il votez pe Geoana. Doar aia superporniti impotriva lui Basescu vor vota pe Geoana, pentru ca Antonescu va cere sa fie votat Mircica. Asta daca nu cad la pace si pupa piata independentei cu PDL. Normal tot la masinatiunile lui Basescu, pentru ca Boc e prea prost.

Romeo
4th May 2009, 20:23
Romeo, desi orice sondaj, oricine l-ar fi comandat, il arata pe Crin Antonescu in ascensiune tu nu ii pomenesti sansele, asta in timp ce ceilalti doi sunt in descrestere. In rest sunt de acord cu tine cu Duda, numai ca nu e Lia Roberts, e un soi de Ciuhandu de acum 9 ani. Poate e mai bine asa, pentru ca tara asta e greu de guvernat, trebuie sa fii mojic cumva, asa ca risca sa traga si Casa Regala in acest alambic.
Rob_din, sa stii ca eu nu cred ca Geoana are sanse. Daca intra in turul 2 nu va fi sustinut de electoratul PNL in totalitate, sau electoratul de dreapta, cel adevarat. Eu nu il votez pe Geoana. Doar aia superporniti impotriva lui Basescu vor vota pe Geoana, pentru ca Antonescu va cere sa fie votat Mircica. Asta daca nu cad la pace si pupa piata independentei cu PDL. Normal tot la masinatiunile lui Basescu, pentru ca Boc e prea prost.

inca nu m-a 'cucerit' Crin. Dezavantajele unui presedinte de alta culoare decat cele doua ale guvernului iar trebuiesc luate in consideratie. Vrei guvern PNL-PSD la anul in ianuarie ? Daca ramane Base, nu va scoate PSD ul pentru ca il va face al dracu de tare pentru 2013. Cele doua partide vor ramane in sufletul electoratului atat cat va fi Base la Cotro, dupa aceea probabil PDL va cade la jumate cat are acum.
Crin nu a fost la putere pana acum. A fost Taricelu cu ai lui. Nu-i imput cele vreo 2 miliarde de euroi 'cadou' de plata pentru cel care a urmat dupa, poate dupa 4 ani de lupe cu Base merita sa ii lase o 'mostenire' de plata. PNL a iesit in evidenta cu 3 oameni: Taricelu, Nicolaescu si Varujan. Unde a fost Crin ? Vine acu la putere pentru ca ne saturam la fiecare 4-5 ani de presedinte si-l votam pe celalalt ?
Apoi Mircica, daca va rata Cotrocelul, va face tot posibilul sa ramana al doilea om in stat (teoretic). Electoratul care l-a votat pe Mircea se va imparti intre Traian si Crin.

Sansele lui Geoana depind de locul 3. Ori Crin ne-a spus deja ca Geoana nu este varianta pe care si-o doreste, iar electoratul intelectual al PNL nu va vota cu Geoana care ar putea intari f mult PSD ul lui Vanghelion, deci sunt alaturi de tine cand spui ca nu il votezi pe Geoana, la care se adauga majoritatea bucurestenilor.
O analiza interesanta a fost sambata seara cu Hurezeanu (care vrea si el vreun os de ros), tocmai cand credeam ca Realitatea va face o campanie anti-Base. Hure si cu Buscu au gasit suficiente motive contra lui Geoana si Duda.
Dar tot cred ca este prea devreme sa comentam ce va fi in decembrie. Base si-a asumat azi semnarea legii cu salariile profilor, ceea ce Boc nu a facut. Chiar daca Base nu a facut nimic impotriva mafiei PSD iste pe care a impartit-o si o domina, el este capabil sa faca gesturi pe care alti politichieni nu le fac.
Imi ramane timp de gandire daca sa ma prezint sau nu in turul II.

Bancaru
5th May 2009, 00:19
Romeo, nu mai tine coada sus. Daca nu te-a cucerit pe tina asta nu inseamna ca nu are potential.
Eu nu vreau guvern cu PSD. Dar va trebui sa il accept si o voi face. Numai sa dispara, politic, Basescu. Nu il mai pot suferi si este omul pentru care am iesit ultima oara in strada si mi-am consumat bateria la masina claxonand de la Universitate in Modrogan (ce cretin am fost) si apoi in 1 Mai.
Astazi am inteles ca a aparut si a spus ca a gresit cu salariile profesorilor, nu am vazut stirea. Ce incearca cu chestia asta? Faptul ca Boc e in offside tie ce iti spune? Ca Basescu incearca sa se dezica. NU o sa il vad murind cu guvernul in brate. Ca un brav marinar ce este stie ca bucatarul paraseste ultimul corabia care ia apa.

Romeo
5th May 2009, 08:03
Romeo, nu mai tine coada sus. Daca nu te-a cucerit pe tina asta nu inseamna ca nu are potential.
Eu nu vreau guvern cu PSD. Dar va trebui sa il accept si o voi face. Numai sa dispara, politic, Basescu. Nu il mai pot suferi si este omul pentru care am iesit ultima oara in strada si mi-am consumat bateria la masina claxonand de la Universitate in Modrogan (ce cretin am fost) si apoi in 1 Mai.
Astazi am inteles ca a aparut si a spus ca a gresit cu salariile profesorilor, nu am vazut stirea. Ce incearca cu chestia asta? Faptul ca Boc e in offside tie ce iti spune? Ca Basescu incearca sa se dezica. NU o sa il vad murind cu guvernul in brate. Ca un brav marinar ce este stie ca bucatarul paraseste ultimul corabia care ia apa.

Nu am negat ca Antonescu are ceva potential, cat de mult vei vedea in decembrie. Daca l-as fi vazut pana acum ministru la transporturi (cu vreo suta de km de autostrada), sau la finante, invatamant, munca sau economie as fi putut spune un nu clar sau un da, sa-l vedem si p'asta. Dar daca a fost la tineret, unde nimeni nu a avut nevoie de el (si acolo sa nu-mi zici ca a aparut prin concurs, tot pe baza de nepotism, poate stii a cui odrasla este si ne spui si noua), pentru mine CV ul lui este 0. Eu merg mai departe pe dorinta de a avea un presedinte jucator (nu neaparat Base, dar vreau sa stiu ca este cineva responsabil pentru tot ce este in tara).
Deci pentru Base te-ai bucurat cand a iesit presedinte, chiar ai facut galagie in centrul orasului (la cei din apartamentele din jur nu te-ai gandit ca poate tineau cu Nasty ?). La ce ti-a folosit ? Tot la fel de mult ti-ar folosi daca ar iesi altul, oricine ar fi va avea prima sarcina sa mentina conturile pline celor infratiti cu puterea politica de pana in 1990.

S-a cerut insistent in ultima vreme scuze din partea celor care au votat intr-o veselie generala dublarea salariilor profesorilor. Ai auzit asa ceva de la mincinosul Boc sau de la prostanacul (sau poate de la ministrul bramburit al invatamantului PNL ist, care stia ca a facut numai bazaconii si vroia sa plece in luna de miere) ? Nu, a iesit Base si si-a asumat greseala. Asa stiu ei sa-si ceara scuze pentru minciunile servite tarii. Taricelu a refuzat legea nu pentru ca l-ar fi interesat de criza, el oricum nu mai ajungea la putere, ci pentru a mentine inflatia care ar fi explodat daca accepta marirea salariilor profilor, dupa care urmau imediat parazitii publici.
Concluzia ? Ca sa mai vina oamenii sa-i voteze (ceea ce mentine teoretic pluripartitismul), cele 3 partide de la putere au promis orice, au votat pentru 'viitorul tarii', unul din partide s-a crezut mai grozav si a refuzat ceea ce a votat toti oamenii lui si acum actualii se ascund cum pot. Nu era mai simplu sa se revoce, tot prin vot, legea din octombrie ? Cate luni le trebuie sa faca o grila de salarizare si echivalare in sectorul de stat ? Nemultumiti oricum vor fi (toti). Dar nu mai suntem stat socialist, in care statul sa aibe grija de toata lumea, daca sunt nemultumiti, de ce nu emigreaza, asa cum o fac doctorii si inginerii ?

J.Bond
5th May 2009, 15:22
Romeo, de la unii ca Geonica sau Taricel nici nu te puteai astepta sa-si asume vreo greseala desi tocmai ei au nenorocit tara si au lasat-o cu cel mai mare deficit bugetar din istorie anul trecut. Ce dracu:drak:, ar fi fost si culmea sa ne asteptam la asa ceva din partea lor.:) care se afla tot timpul in campanii electorale.;)
Cat despre Duda noastra, la fel ca mai sus.:)

Bancaru
5th May 2009, 15:40
Markere, tu vorbesti despre castraveti si marinari, iar apoi ca sa nu fi offtopic o bagi pe aia - Cat despre Duda noastra, la fel ca mai sus. Cauta sa vezi ca o folosesti cam des.
Intre timp - Jerome LeBanner pe firma. Unde ai fost, maestre?
Duda nu are ce cauta la aceste alegeri. NU are sanse si nu va face decat sa slabeasca, sa imparta, candidatul de dreapta - Antonescu. Daca Resita are dreptate, trebuie sa recunoastem ca Iliescu e un maestru.

J.Bond
3rd June 2009, 22:26
Duda noastra a cam disparut din peisaj.:no:

Hingherul
4th June 2009, 04:08
o avea vreun rol in ceva documentare despre pomicultura.
macar investeste omu` mai mult in ce se pricepe.

J.Bond
12th June 2009, 13:18
o avea vreun rol in ceva documentare despre pomicultura.
macar investeste omu` mai mult in ce se pricepe.
Tot ce se poate.:ok:

Bancaru
12th June 2009, 17:30
Aseara la Realitatea a fost mai mult decat agreabil si civilizat. As da orice ca sa avem inca 3 candidati de calitatea asta si altfel ar arata o campanie electorala. Si toata tara...